TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Апстиненцијална криза

Deutsche Welle - 22.09.2018

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ чувствува дека застанало на погрешната страна, но не знае како да зачекори преку понтонскиот мост што го поставија западните десантни единици. Јасно беше дека во последните десетина дена пред референдумот работите во ...

Вонредни избори не се опција по референдумот

Независен - 22.09.2018

Вонредни парламентарни избори не се опција по завршување на референдумот, велат владини извори. Соговорници на „Независен весник“ ја отфрлаат засега можноста за избори, која во политички кругови се спомнува како едно од сценаријата за обезбедување ...

Вмровскиот оркестар свири според внатрешен договор

Независен - 22.09.2018

Пратеникот Јохан Тарчуловски, како и секој комита од историјата, бара пиштолот и камата да му судат ако ја предал Македонија. Не се ова години и векови под турско ропство, па некој да го даде животот ако гласа за уставните промени.

Ферид Мухиќ: Граѓаните требаше да бидат поинформирани за какви уставни измени се работи

Фактор - 22.09.2018

Независниот пратеник во коалиција со парламентарното мнозинство Ферид Мухиќ во изјава за „Макфакс“ вели дека власта требало повеќе да ги информира граѓаните за уставните измени што ќе следуваат по референдумот на 30 септември, иако владини ...

Мухиќ: Владата на граѓаните им должи објаснување кои уставни промени следуваат по референдумот

Либертас - 22.09.2018

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните промени кои следуваат по референдумот, но истакна дека Владата на граѓаните кои го даваат ...

Шекеринска: Политичарите кои застануваат пред волјата на народот сакаат само амнестија

Телма - 21.09.2018

Политичарите кои застануваат на патот на волјата на граѓаните ќе бидат видени дека ги интересираат само личните интереси како амнестија. Во наредниот период многу маски ќе паднат. Македонија не смее да ја плаќа цената на политичари и партии, треба ...

Продолжува караницата меѓу владата и опозицијата за уставните измени

Телма - 21.09.2018

На девет дена пред референдумот, не стивнува караницата меѓу власта и опозицијата околу уставните измени, што ќе следат доколку тој биде успешен. Од ВМРО ДПМНЕ упорно обвинуваат дека измените се веќе подготвени, и тоа од грчката страна, додека од ...

Шеќеринска: Нема нон-пејпер за уставните амандмани, наши се обврските, а не грчки

+инфо - 21.09.2018

Поголеми избори и појасно изјаснување од претстојниот референдум нема да имаме. Таа порака граѓаните ќе ни ја упатат на 30 септември и затоа нашиот повик до сите е да го искористат тоа право и да го кажат својот став, одговори министерката за ...

Шекеринска: Бомбардирани сме со лаги и невистини, но фокусирани сме на референдумот

МКД - 21.09.2018

Поголеми избори и појасно изјаснување од претстојниот референдум нема да имаме. Таа порака граѓаните ќе ни ја упатат на 30 септември и затоа нашиот повик до сите е да го искористат тоа право и да го кажат својот став, одговори министерката за ...

Лицитација со вмровските пратеници

Независен - 21.09.2018

Речиси истовремено додека претседателот Христијан Мицкоски го повторуваше ставот дека, доколку биде исполнет цензусот на референдумот и мнозинството граѓани го поддржат договорот со Грција, тогаш и неговата партија ќе гласа за измена на Уставот – ...

Мухиќ: Владата не им објасни на граѓаните кои уставни промени ќе се случат по референдумот

Макфакс - 21.09.2018

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за ,,Макфакс” не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните промени кои следуваат по референдумот.

(ВИДЕО) Шекеринска: Нема поголеми избори и појасно изјаснување од референдумот

А1 On - 21.09.2018

Поголеми избори и појасно изјаснување од претстојниот референдум нема да имаме. Таа порака граѓаните ќе ни ја упатат на 30 септември и затоа нашиот повик до сите е да го искористат тоа право и да го кажат својот став, одговори министерката за ...

Мухиќ: Владата на граѓаните им должи објаснување кои уставни промени следуваат по референдумот

А1 On - 21.09.2018

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „А1он“ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните промени кои следуваат по референдумот, но истакна дека Владата на граѓаните кои го даваат ...

Шеќеринска: ВМРО ДПМНЕ дава три различни одговори на исто прашање

Нова ТВ - 21.09.2018

„Политичарите кои застануваат на патот на волјата на граѓаните ризикуваат да бидат видени како политичари кои ги интересираат само личните интереси како амнестија. Во наредниот период многу маски ќе паднат.

Алармот за Нон пејпер за уставни промени од Атина за Шекеринска бил лажен

Алфа - 21.09.2018

Лаги и невистини биле информаците дека грчката влада преку нон-пејпер ги стокмила уставните промени и ги доставила до македонската владата, вели министерката Радмила Шеќеринска. Алармот од опозицијата дека истите се кријат од јавноста иако веќе се ...

Шекеринска: Нема поголеми избори и изјаснување од референдумот

Стандард - 21.09.2018

Поголеми избори и појасно изјаснување од претстојниот референдум нема да имаме. Таа порака граѓаните ќе ни ја упатат на 30 септември и затоа нашиот повик до сите е да го искористат тоа право и да го кажат својот став, одговори министерката за ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да се објават уставните измени, СДСМ тврди дека е гарантиран идентитетот

Р.С.Европа - 21.09.2018

Владата, министерот Никола Димитров како потписник на договорот и Зоран Заев како договарач на овој документ, мора да престанат со криење, а гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти септември, рече ...

Шеќеринска: Нема поголеми избори и изјаснување од референдумот

Слободен Печат - 21.09.2018

Поголеми избори и појасно изјаснување од претстојниот референдум нема да имаме. Таа порака граѓаните ќе ни ја упатат на 30 септември и затоа нашиот повик до сите е да го искористат тоа право и да го кажат својот став, одговори министерката за ...

Шеќеринска: Нема поголеми избори и изјаснување од референдумот

Сител - 21.09.2018

Поголеми избори и појасно изјаснување од претстојниот референдум нема да имаме. Таа порака граѓаните ќе ни ја упатат на 30 септември и затоа нашиот повик до сите е да го искористат тоа право и да го кажат својот став, одговори министерката за ...

Шеќеринска: Нема поголеми избори од референдумот

Независен - 21.09.2018

Нема поголеми избори и појасно изјаснување од претстојниот референдум . Граѓаните ќе ни ја упатат пораката на 30 септември и затоа нашиот повик до сите е да го искористат тоа право и да го кажат својот став, одговори министерката за одбрана Радмила ...

Мухиќ: Владата на граѓаните им должи објаснување кои уставни промени следуваат по референдумот

Press24 - 21.09.2018

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ кажа дека според него, Владата треба на граѓаните кои го даваат својот глас, им должи објаснување кои конкретно уставни промени би се случиле во Собранието на РМ.

Шеќеринска: Нема поголеми избори и изјаснување од референдумот

Локално - 21.09.2018

Поголеми избори и појасно изјаснување од претстојниот референдум нема да имаме. Таа порака граѓаните ќе ни ја упатат на 30 септември и затоа нашиот повик до сите е да го искористат тоа право и да го кажат својот став, одговори министерката за ...

Шекеринска и Николоски уште не излегоа од студио по ТВ-дуелот

Фактор - 21.09.2018

Александар Николоски како да не се помири со ТВ-дебатата од пред точно една недела со Радмила Шекеринска на ниво на потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за промената на уставните амандмани, чија нова содржина треба допрва да биде позната по ...

Мухиќ: Владата не им објасни на граѓаните кои уставни промени ќе се случат по референдумот

Вечер Прес - 21.09.2018

Независниот пратеник не коментира дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните промени кои следуваат по референдумот. Во изјава за “Макфакс” тој рече дека Владата на граѓаните им должи објаснување ...

Мухиќ: Владата не им објасни на граѓаните кои уставни промени ќе се случат по референдумот

Република - 21.09.2018

Независниот пратеник Ферид Мухиќ не коментира дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните промени кои следуваат по референдумот. Во изјава за “Макфакс” тој рече дека Владата на граѓаните им должи ...

Шеќеринска: Нема поголеми избори и изјаснување од референдумот

Либертас - 21.09.2018

Поголеми избори и појасно изјаснување од претстојниот референдум нема да имаме. Таа порака граѓаните ќе ни ја упатат на 30 септември и затоа нашиот повик до сите е да го искористат тоа право и да го кажат својот став, одговори министерката за ...

Шеќеринска: Нема поголеми избори и изјаснување од референдумот

MTM - 21.09.2018

Поголеми избори и појасно изјаснување од претстојниот референдум нема да имаме. Таа порака граѓаните ќе ни ја упатат на 30 септември и затоа нашиот повик до сите е да го искористат тоа право и да го кажат својот став, одговори министерката за ...

Шекеринска: Работата на уставните измени ќе почне по референдумот

Мета - 21.09.2018

Поголеми избори и појасно изјаснување од претстојниот референдум нема да имаме. Таа порака граѓаните ќе ни ја упатат на 30 септември и затоа нашиот повик до сите е да го искористат тоа право и да го кажат својот став, одговори министерката за ...

Мухиќ: Владата не им објасни на граѓаните кои уставни промени ќе се случат по референдумот

Точка - 21.09.2018

Независниот пратеник Ферид Мухиќ не сакаше за ,,Макфакс” да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните промени што следуваат по референдумот.

Шекеринска: Нема поголеми избори и изјаснување од референдумот

CivilMedia - 21.09.2018

Поголеми избори и појасно изјаснување од претстојниот референдум нема да имаме. Таа порака граѓаните ќе ни ја упатат на 30 септември и затоа нашиот повик до сите е да го искористат тоа право и да го кажат својот став, одговори министерката за ...

Шеќеринска: Нема поголеми избори и изјаснување од референдумот

Н.Македонија - 21.09.2018

Поголеми избори и појасно изјаснување од претстојниот референдум нема да имаме. Таа порака граѓаните ќе ни ја упатат на 30 септември и затоа нашиот повик до сите е да го искористат тоа право и да го кажат својот став, одговори министерката за ...

Шекеринска: Нема поголеми избори и изјаснување од референдумот

1tv - 21.09.2018

Поголеми избори и појасно изјаснување од претстојниот референдум нема да имаме. Таа порака граѓаните ќе ни ја упатат на 30 септември и затоа нашиот повик до сите е да го искористат тоа право и да го кажат својот став, одговори министерката за ...

Велјаноски ќе го бојкотира референдумот

Фокус - 20.09.2018

Поранешниот претседател на парламентот Трајко Велјаноски, кој е актуелен пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, најави дека нема да учествува на претстојниот референдум и дека нема да поддржи уставни измени.

„Македонија бојкотира“: Референдумот да се одржи бидејќи нема да успее

Канал5 - 20.09.2018

Одлуката за распишување на референдумот е неуставна и незаконита, но од политички аспект референдумот треба да се одржи бидејќи нема да успее, изјавија денеска од „Македонија бојкотира“. Додадоа дека не се согласуваат со вчерашната одлука на ...

Ѓорчев: Македонија е мојот идеал и вечна љубов, тоа е емоција и кауза што не поминува

Фокус - 20.09.2018

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев порача дека нема да гласа за уставни измени за промена на уставното име на Република Македонија. „Нема да гласам за уставните измени за промена на уставното име на Република Македонија.

Ѓорчев: Нема да гласам за уставни измени за промена на уставното име

А1 On - 20.09.2018

Пратеникот Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ на својот Фејсбук профил напиша дека нема да гласа за уставни измени за промена на уставното име. Сепак Ѓорчев не кажува јасно дали ќе излезе на гласање и ќе гласа против или ќе бојкотира.

Николовски: уставните измени за Mакедонија се скроени од Грција

Алфа - 20.09.2018

Уставните измени во делот на промената на името кои треба да се случат до крајот на декември годинава, биле напишани од Грција преку нон пејпер и испратени до македонската Влада која пак ангажирала професор по уставно право само колку технички да ги ...

Влатко Ѓорчев преку Фејсбук: Нема да гласам за промена на уставното име на Македонија

Таратур - 20.09.2018

Преку статус на неговиот Фејсбук профил, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев, порача дека нема да гласа за измени за промена на уставното име на Република Македонија. „Македонија е мојот идеал и вечна љубов. Тоа е емоција и кауза што не поминува.

Владимир Ѓорчев: Нема да гласам за уставните измени

Слободен Печат - 20.09.2018

Ѓорчев додава дека „голем проблем и манипулација е што со денови, недели и месеци не се соопштуваат конкретните уставни измени, така што граѓаните не знаат и не можат да видат за што конкретно се бара нивното изјаснување".

Владимир Ѓорчев: Нема да гласам за уставните измени

Независен - 20.09.2018

Нема да гласам за уставните измени за промена на уставното име на Република Македонија, напиша Владимир Ѓорчев, пратeник на ВМРО-ДПМНЕ на својот профил на Фејсбук. „Македонија е мојот идеал и вечна љубов. Тоа е емоција и кауза што не поминува.

Логореични губитници

Слободен Печат - 20.09.2018

Апасиев разочарано заклучи дека судот дента гласал „политички“, а не „правно“, што е точно она што овде сакам да го прогнозирам: македонската јавност, имено, со чувство за ПОЛИТИЧКАТА РЕАЛНОСТ во историскиот момент во кој живее ќе излезе да гласа за ...

(Видео) Референдумот да се одржи, оти нема да успее, порачаа од „Македонија бојкотира“

Макфакс - 20.09.2018

Референдумот да се одржи, оти нема да успее, порачаа од „Македонија бојкотира“. „Уставниот суд одлучи според логиката на политиката, а не логиката на правото, но ова на марионетската власт ќе и се врати како бумеранг оти после неуспешниот референдум ...

ВИДЕО: Референдумот да се одржи, оти нема да успее, порачаа од „Македонија бојкотира“

А1 On - 20.09.2018

Референдумот да се одржи оти нема да успее, порачаа од „Македонија бојкотира“. „Уставниот суд одлучи според логиката на политиката, а не логиката на правото, но ова на марионетската власт ќе ѝ се врати како бумеранг оти по неуспешниот референдум ...

Трајко Вељановски ќе го бојкотира референдумот

Курир - 20.09.2018

Поранешниот претседател на парламентот Трајко Велјаноски, кој е актуелен пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, најави дека нема да учествува на претстојниот референдум и дека нема да поддржи уставни измени.

Владимир Ѓорчев: Нема да гласам за уставните измени

+инфо - 20.09.2018

Нема да гласам за уставните измени за промена на уставното име на Република Македонија, напиша Владимир Ѓорчев, пратник на ВМРО-ДПМНЕ на својот профил на Фејсбук. „Македонија е мојот идеал и вечна љубов. Тоа е емоција и кауза што не поминува.

„Македонија бојкотира“: Референдумот да се одржи оти нема да успее

Press24 - 20.09.2018

Референдумот да се одржи оти нема да успее, порачаа од „Македонија бојкотира“. „Уставниот суд одлучи според логиката на политиката, а не логиката на правото, но ова на марионетската власт ќе ѝ се врати како бумеранг оти по неуспешниот референдум ...

Трајко Вељаноски најави бојкот: Совеста не ми дава да гласам на референудмот

Press24 - 20.09.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен долгодоишен претседател на Собранието најави бојкот на референдумот. Тој на социјалните мрежи напиша дека совеста не му дава да гласа на манипулативен ...

Уставна бура во чаша вода

Независен - 20.09.2018

Александра М. Митевска Референдумот преживеа! На изненадување на сите оние што мислеа дека два-тројца крајни десничари (пардон - едниот се декларира како левичар, а така се вика и партијата која ја оспори уставноста на одлуката за распишување на ...

Трајко Вељаноски ќе го бојкотира Референдумот

А1 On - 20.09.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Законодавниот дом, Трајко Вељаноски, на својот Фејсбук профил најави дека ќе го бојкотира Референдумот. „Совеста не ми дозволува да излезам на референдум кој е длабоко манипулативен, а верувам дека ...

Логореични губитници

+инфо - 20.09.2018

Последното испитување на јавното мислење во Македонија – во форма на гласање на судиите во Уставниот суд – покажа резултат од 7:2 во поддршка на референдумот за Договорот од Преспа. Мислам дека е тоа прилично реална слика за односот на силите во ...

Логореични губитници

CivilMedia - 20.09.2018

пишува: Последното испитување на јавното мислење во Македонија – во форма на гласање на судиите во Уставниот суд – покажа резултат од 7:2 во поддршка на референдумот за Договорот од Преспа.

Трајко Вељаноски ќе го бојкотира референдумот за името и нема да ги подржи уставните измени

еМагазин - 20.09.2018

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, на својот Фејсбук профил соопшти дека ќе го бојкотира референдумот за името и нема да ги подржи уставните измени, предвидени со договорот за името со Грција.

Уставна бура во чаша вода

Либертас - 20.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Александра М. Митевска за „Независен“: Референдумот преживеа! На изненадување на сите оние што мислеа дека два-тројца крајни десничари (пардон – едниот се декларира како левичар, а така се вика и партијата која ја ...

Логореични губитници

Либертас - 20.09.2018

Последното испитување на јавното мислење во Македонија – во форма на гласање на судиите во Уставниот суд – покажа резултат од 7:2 во поддршка на референдумот за Договорот од Преспа. Мислам дека е тоа прилично реална слика за односот на силите во ...

Стојан Андов во 2015: Не треба да го менуваме ниту идентитетот, ниту уставното име, туку треба да најдеме решение за ...

Република - 20.09.2018

Како засилување на кампањата „Излези ЗА европска Македонија“ за референдумот закажан за 30 септември, се вклучи и првиот претседател на Собранието на Република Македонија Стојан Андов. Во видеоспотот што се емитува на телевизиите, ги повикува ...

Референдумот да се одржи, оти нема да успее, порачаа од „Македонија бојкотира“

Точка - 20.09.2018

Референдумот да се одржи оти нема да успее, порачаа од „Македонија бојкотира“. „Уставниот суд одлучи според логиката на политиката, а не логиката на правото, но ова на марионетската власт ќе ѝ се врати како бумеранг оти по неуспешниот референдум ...

Трајко се јави за референдумот и уставните измени

Фактор - 20.09.2018

Поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски им се придружи на преостанатите пратеници од таборот на ВМРО-ДПМНЕ кои денеска се декларираа на Фејсбук дека нема да гласаат за уставни измени, дури и да успее референдумот на 30 септември за прифаќање ...

Логореични губитници

iPortal - 20.09.2018

Ви пренесуваме дел од најновата колумна на Сашо Орданоски за ЦивилМедиа: -Последното испитување на јавното мислење во Македонија – во форма на гласање на судиите во Уставниот суд – покажа резултат од 7:2 во поддршка на референдумот за Договорот од ...

Ѓорчев: Нема да гласам за уставните измени за промена на уставното име

24Инфо - 20.09.2018

Ѓорчев: Нема да гласам за уставните измени за промена на уставното име Нема да гласам за уставните измени за промена на уставното име на Република Македонија, напиша Владимир Ѓорчев, пратник на ВМРО-ДПМНЕ на својот профил на Фејсбук.

Иницијативата на Левица и на СМК отфрлена со 7:2

Н.Македонија - 20.09.2018

Повеќедневната неизвесност поради можноста да бидат прекинати сите активности за одржување на референдумот на 30 септември, Уставниот суд вчера ја отстрани со седум гласа „против“ и два „за“, не прифаќајќи да поведе постапка за преиспитување на ...

Ѓорчев со семејна фотографија објави дека нема да гласа за уставни измени

AKO - 20.09.2018

,,Нема да гласам за уставните измени за промена на уставното име на Република Македонија. Македонија е мојот идеал и вечна љубов. Тоа е емоција и кауза што не поминува“-напиша пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, на својот ФБ профил, така ...

Уставен суд ја отфрли иницијативата за оспрување на одлуката за референдум

Телма - 19.09.2018

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставен суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста на референдумот

Фокус - 19.09.2018

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Владата нема да ја коментира одлуката на Уставниот суд

Канал5 - 19.09.2018

Тоа што го имавме ние за референдумот го искажавме повеќе пати. Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како ја коментираат одлуката ...

Апасиев и Петров: Одлуката на Уставен е политичка, а не правна

Канал5 - 19.09.2018

Димитар Апасиев од „Левица“ и Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка, изјавија дека денеска е погребана правдата и оти не преостанува ништо друго, освен бојкот на референумот.

Апасиев и Петров: Одлуката на Уставен е политичка, а не правна

24 Вести - 19.09.2018

Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од „Левица“ и Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка, изјавија дека денеска е ...

Апасиев и Петров: Одлуката на Уставен е политичка, а не правна

Фокус - 19.09.2018

Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од „Левица“ и Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка, изјавија дека денеска е ...

Уставниот суд ја почна седницата за одлуката за референдум

Канал5 - 19.09.2018

Уставниот суд ја почна седницата на која треба да се одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставен суд ќе одлучува по иницијативите за одлуката за референдумот

24 Вести - 19.09.2018

Уставниот суд на денешната седница треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставен одлучува по иницијативите за одлуката за референдумот

Телма - 19.09.2018

Од денешната седница на Уставниот суд ќе зависи судбината на референдумот за договорот со Грција кој треба да се одржи на 30 септември. Иницијативи поднесоа партијата „Левица“ и Светскиот македонски конгрес, со кои се бара поништување на одлуката за ...

Уставниот суд на врела рингла

Deutsche Welle - 19.09.2018

Извори во Судот велат дека има силни правни аргументи за отфрлање на иницијативите за поништување на Одлуката за референдум. Спротивното би предизвикало голема внатрешна криза со меѓународни импликации.

Почна седницата на Уставен за разгледување на уставноста на референдумот

Алсат-М - 19.09.2018

Започна состанокот на Уставниот суд за поднесените иницијативи околу оцена на уставноста на референдум и Преспанскиот договор. Сите судии присутни во салата, а по барање на судијата Јован Јосифовски дневниот ред е сменет и Судот денеска ќе ја ...

Судијата Костадиновски не гледа противуставни елементи околу референдумот

Алсат-М - 19.09.2018

Не се согласувам со поднесоците и го молам Уставниот суд да не продолжи кон оценка за уставноста на референдумот, рече во дел од своето излагање уставниот судија, Дарко ...

Отфрлена иницијативата за запирање на референдумот

Алсат-М - 19.09.2018

Со 7 гласови „против“ и 2 „за“, Уставниот суд одлучи дека нема уставни пречки во постапката за разпишување на референдумот за 30 ...

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оспорување на одлуката за референдумот

ТВ21 - 19.09.2018

Уставниот суд денеска и дефинитивно ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдумот донесена од страна на Собранието на Македонија на 30 јули оваа година.

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста на референдумот

Сакам да кажам - 19.09.2018

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за оценка на уставноста на Одлуката за распишување референдум донесена од Собранието на 30 јули. Против собраниската Одлука до Уставниот суд беа поднесени иницијативи од партијата Левица, организацијата ...

Левица: Правото е погребано, бојкот на референдумот!

Алсат-М - 19.09.2018

Додека судот одлучуваше за уставноста на одлуката за распишување референдум, десетмина граѓани одржаа мирен собир пред Уставен. Со транспаренти порачаа деветте уставни судии треба да мислат на достоинството на поколенијата и како што рекоа – да не ...

Левица: Уставните судии денеска ја погребаа правната држава!

Фокус - 19.09.2018

Уставните судии денеска порачаа дека ќе има референдум, откако Уставен суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста на референдумот. Тоа на една од партиите иницијатори, Левица воопшто не им се допадна и очигледно беше нивното разочарување ...

Петров: Одлуката на Уставниот суд ќе ја зацврсти волјата на народот за бојкот (ВИДЕО)

ТВ21 - 19.09.2018

Уставниот суд денеска ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдумот донесена од страна на Собранието на Македонија на 30 јули оваа година.

Уставниот суд ја отстрани последната предреферендумска „сопка“

Deutsche Welle - 19.09.2018

Со мнозинство гласови на судиите, Уставниот суд денеска ја отфрли иницијативата за блокирање на референдумското изјаснување поднесена од Димитар Апасиев и СМК. Седум судии гласаа против иницијативата Нема уставни пречки за спроведување на ...

Апасиев: Денеска во Уставен суд како да имаше митинг на СДСМ

Фокус - 19.09.2018

Професорот и член на Левица, Димитар Апасиев, во вечерашното гостување на Канал 5 телевизија рече дека денеска до одлуката на Уставниот суд била погребана правната држава. -Денес е погребана правната држава и останува граѓаните сами да го чуваат ...

Уставен одлучува по иницијативите за одлуката за референдумот

Фокус - 19.09.2018

Од денешната седница на Уставниот суд ќе зависи судбината на референдумот за договорот со Грција кој треба да се одржи на 30 септември. Иницијативи поднесоа партијата „Левица“ и Светскиот македонски конгрес, со кои се бара поништување на одлуката за ...

Уставниот суд ја почна седницата за одлуката за референдум

ТВ21 - 19.09.2018

Уставниот суд ја почна седницата на која треба да се одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставен суд ја отфрли иницијативата за оспрување на одлуката за референдум

Канал5 - 19.09.2018

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставниот суд денеска ќе ја разгледува уставноста на референдумот

Р.С.Европа - 19.09.2018

По поднесената иницијатива на партијата Левица во која сметаат дека распишувањето на референдумот било спротивно на Уставот, денеска Уставниот суд ќе ја разгледува оваа одлука. За Левица собраниската одлука за распишување на референдумот е спротивно ...

По иницијативата на Левица, уставните судии денеска ќе решаваат дали референдумот е неуставен

МКД - 19.09.2018

Партијата Левица смета дека распишувањето на референдумот било спротивно на Уставот. Денеска Уставниот суд ќе ја разгледува иницијативата на оваа партија за тоа дека собраниската одлука за распишување на референдумот била спротивно на Уставот на ...

Уставните судии ќе расправаат дали ќе ја прифатат иницијативата за стопирање на референдумот

Макфакс - 19.09.2018

Од денешната седница на Уставниот суд ќе зависи судбината на референдумот за договорот со Грција кој треба да се одржи по 11 денови, односно на 30 септември. Пред девет уставни судии утрово ќе се најдат поднесените иницијативи на партијата „Левица“ ...

Апасиев и Петров: Одлуката на Уставен е политичка, а не правна

Таратур - 19.09.2018

Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од „Левица“ и Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка, изјавија дека денеска е ...

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Правдико - 19.09.2018

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот. Според мнозинството судии, не постои сомнеж за неуставноста и незаконитоста на ...

Уставниот суд го расчисти дневниот ред, ќе ги разгледува само иницијативите за референдумот

Слободен Печат - 19.09.2018

Судијата Јован Јосифовски побара на денешната седница да Уставниот суд да се тргнат другите точки од дневен ред и да се распава само за референдумот. Судиите го прифатија ова барање и денеска Уставниот ќе расправа само по иницијативита за оспорување ...

Петров: Одлуката на Уставниот суд ќе го зацврсти ставот за бојкотирање

Курир - 19.09.2018

Одлуката на Уставниот суд за нас не е прифатлива, вели Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски конгрес, откако со 7 гласа „за“ и два „против“ судот ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за ...

(Видео) Уставниот суд ја почна седницата за референдумот

Макфакс - 19.09.2018

Почна седницата на Уставниот суд на која точка на дневен ред е иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот. Една иницијатива поднесе Светскиот македонски конгрес, додека другата е на ...

Уставниот суд во Романија одобри референдум за дефинирање на бракот

Радио МОФ - 19.09.2018

Уставниот суд на Романија со седум гласови „за“ и два „против“ одобри организирање референдум за промена на уставната дефиниција на семејството, кој ќе се одржи на 6 и 7 октомври. Референдумот би можел да го промени уставот со цел експлицитно да ...

Уставен ќе одлучува по иницијативите за одлуката за референдумот

Стандард - 19.09.2018

Уставниот суд на денешната седница треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставниот суд ја соопшти одлуката за референдумот

Press24 - 19.09.2018

Со 7 гласа Уставниот суд ја отфрли иницијативата за поведување постапка за оценување на уставноста на референдумот за 30 септември. Судијата известител Елена Гошева потенцираше дека постојат противуставни елементи околу референудмот, но останатите ...

Уставноста на референдумот денес пред Уставен суд – еве кои се можните одлуки

Таратур - 19.09.2018

Откако партијата Левица поднесе иницијатива за разгледување на уставноста на претстојниот референдум, во која сметаат дека распишувањето на референдумот било спротивно на Уставот, денеска Уставниот суд ќе ја разгледува оваа одлука.

ВИДЕО: Уставниот суд ја почна седницата за референдумот

А1 On - 19.09.2018

Почна седницата на Уставниот суд на која точка на дневен ред е иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот. Една иницијатива поднесе Светскиот македонски конгрес, додека другата е на ...

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Макфакс - 19.09.2018

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот. Според мнозинството судии, не постои сомнеж за неуставноста и незаконитоста на ...

Уставен суд: Нема неуставност и незаконитост во одлуката за референдум

Нова ТВ - 19.09.2018

Со 7 гласови „против“ и 2 „за“, Уставниот суд одлучи дека нема уставни пречки во постапката за распишување на референдумот за 30 септември. Според мнозинството судии, не постои сомнеж за неуставноста и незаконитоста на референдумот.

„Зборувајте како човек, не тресете се“, му рече претседателот на Уставниот суд на негов колега

Макфакс - 19.09.2018

На седницата на која на дневен ред беше иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот, судијата Јован Јосифовски реагираше зошто дел од судиите во дискусијата ја критикувале поднесената ...

Уставниот суд ја почна седницата за уставноста на референдумот

Р.С.Европа - 19.09.2018

Уставниот суд ја почна седницата на која треба да се одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставниот суд ја отфрли инцијативата за запирање на референдумот

МКД - 19.09.2018

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на одлуката за распишување на референдум, што ја донесе Собранието на Република Македонија на 30 јули. За отфрлање на иницијативата гласаа седум уставни судии, а за ...

Уставниот со 7 гласа против ја отфрли иницијативата за оспорување на референдум

Слободен Печат - 19.09.2018

Не се поведе остапка, судот не изрази сомнеж за неуставноста и незаконотоста на одлуката. Судот смета дека не постојат елементи кои би довеле до оспорување на одлуката. Уставниот суд со седум гласа против ја отфрли иницијативата со која се оспорува ...

Уставен суд ја отфрли иницијативата за стопирање на референдумот

Press24 - 19.09.2018

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година. За отфралење на иницијативата гласаа седум уставни судии.

Апасиев: Уставен Суд ја погреба правната држава - бојкотот останува единствено средство за самоодбрана на народот

Press24 - 19.09.2018

Ова е срамен ден за владеењето на правото во РМ. Денеска е погребана правната држава преку политичка а не правна одлука на Судиите. Според нас бојкотот останува како единствено масовно средство за враќање на правната држава, изјави членот на Левица ...

Владата нема да ја коментира одлуката на Уставниот суд

А1 On - 19.09.2018

Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како ја коментираат одлуката на уставните судии за отфрлање на иницијативата за оспорување ...

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Макфакс - 19.09.2018

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата за оценување на уставноста, која денеска беше отфрлена од Уставниот суд.

(Видео) Петров: Одлуката на Уставниот суд ќе го зацврсти ставот за бојкотирање

Макфакс - 19.09.2018

Одлуката на Уставниот суд за нас не е прифатлива, вели Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски конгрес, откако со 7 гласа „за“ и два „против“ судот ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за ...

Апасиев: Уставните судии денес ја погребаа правната држава

Курир - 19.09.2018

Уставните судии денес ја погребаа Правната држава. Останува народот, преку масовен БОЈКОТ, на 30-ти септември да го погребе “Преспанскиот договор”, напиша професорот Димитар Апасиев на својот Фејсбук ...

Уставниот суд ја почна седницата за уставноста на референдумот

Правдико - 19.09.2018

Уставниот суд ја почна седницата на која треба да се одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставниот суд ја почна седницата за одлуката за референдум

Курир - 19.09.2018

Уставниот суд ја почна седницата на која треба да се одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Апасиев и Петров: Одлуката на Уставен е политичка, а не правна

Сител - 19.09.2018

Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од „Левица“ и Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка, изјавија дека денеска е ...

Судот одлучи: Референдумот е уставен!

+инфо - 19.09.2018

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставен пресече за референдумот

Курир - 19.09.2018

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Подносителите на иницијативата за оспорување на Одлуката за референдум: Срамен ден за владеењето на правото

Академик - 19.09.2018

Подносителите на иницијативата за оспорување на Одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од „Левица“ и Тодор Петров од „Светскиот македонски конгрес“, по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка, изјавија дека денеска е ...

Уставните судии дадоа зелено светло за референдумот

Сител - 19.09.2018

Референдум на 30 септември ќе има. Уставниот суд со мнозинство гласови одлучи да ги отфрли трите инцијативи за проверка на уставноста и законитоста на одлуката на Собранието за распишување на граѓанското изјаснување, иако судијата известител сметаше ...

Каракамишева: Уставниот суд денеска не се издигна од политичките води

Алфа - 19.09.2018

Жално е што Уставниот суд денеска не се издигна од политичките води и со правни аргументи не разговараше за поднесените иницијативи, истакна професорката по Уставно право Тања Каракамишева, која смета дека денеска во Уставниот суд, на трчање биле ...

Уставниот суд ја почна седницата за одлуката за референдум

Press24 - 19.09.2018

Уставниот суд ја почна седницата на која треба да се одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставен суд ја отфрли иницијативата за оспрување на одлуката за референдум

Сител - 19.09.2018

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Референдум ќе има, уставен ја отфрли иницијативата

Независен - 19.09.2018

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Само двајца уставни судии против, референдум ќе има

А1 On - 19.09.2018

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот. Според мнозинството судии, не постои сомнеж за неуставноста и незаконитоста на ...

Јосифовски до Ивановски: Не ми упаѓајте во збор како нечовек

А1 On - 19.09.2018

На седницата на која на дневен ред беше иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот, судијата Јован Јосифовски реагираше зошто дел од судиите во дискусијата ја критикувале поднесената ...

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оспорување на претстојниот референдум

Таратур - 19.09.2018

Со 7 гласа Уставниот суд донесе одлука за отфрлање на иницијативата за поведување постапка за оценување на уставноста на референдумот за 30 септември. Судијата известител Елена Гошева потенцираше дека постојат противуставни елементи околу ...

Уставен ќе одлучува по иницијативите за одлуката за референдумот

Независен - 19.09.2018

Уставниот суд на денешната седница треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Владата нема да ја коментира одлуката на Уставниот суд

Сител - 19.09.2018

Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како ја коментираат одлуката на уставните судии за отфрлање на иницијативата за оспорување ...

Денеска ќе се одлучува дали референдумот е неуставен

+инфо - 19.09.2018

Уставниот суд на денешната седница треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Владата нема да ја коментира одлуката на Уставен за референдумот

+инфо - 19.09.2018

Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како ја коментираат одлуката на уставните судии за отфрлање на иницијативата за оспорување ...

Влада на РМ: Нема да ја коментираме одлуката на Уставен суд

Курир - 19.09.2018

Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како ја коментираат одлуката на уставните судии за отфрлање на иницијативата за оспорување ...

Владата нема да ја коментира одлуката на Уставниот суд

Стандард - 19.09.2018

Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како ја коментираат одлуката на уставните судии за отфрлање на иницијативата за оспорување ...

Владата нема да ја коментира одлуката на Уставниот суд

Слободен Печат - 19.09.2018

Тоа што го имавме ние за референдумот го искажавме повеќе пати. Сметаме дека тоа е највисокото демократско право на еден граѓанин во една слободна демократија, рече Бошњаковски. Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, ...

Влада на РМ: Не ја коментираме одлуката на Уставниот суд

Press24 - 19.09.2018

Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како ја коментираат одлуката на уставните судии за отфрлање на иницијативата за оспорување ...

Владата не го коментира Уставен

Независен - 19.09.2018

Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како ја коментираат одлуката на уставните судии за отфрлање на иницијативата за оспорување ...

(ВИДЕО) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел врз одлуката

А1 On - 19.09.2018

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата за оценување на уставноста, која денеска беше отфрлена од Уставниот суд.

(ВИДЕО) Петров: Одлуката на уставниот суд ќе го зацврсти ставот за бојкотирање

А1 On - 19.09.2018

Одлуката на Уставниот суд за нас не е прифатлива, вели Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски конгрес, откако со 7 гласа „за“ и два „против“ судот ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за ...

Левица и Тодор Петров незадоволни од одлуката на Уставен: Судиите одлучуваа политички

Слободен Печат - 19.09.2018

Подносителите на иницијативите за испитување на уставноста на одлуката за распишување на референдум Светскиот македонски конгрес и Левица не се задоволни од денешната одлука на Уставниот суд да не поведе постапка по нивните барања.

Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката (ВИДЕО)

Курир - 19.09.2018

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата за оценување на уставноста, која денеска беше отфрлена од Уставниот суд.

Левица: Уставните судии денеска ја погребаа правната држава, референдумот треба да се бојкотира!

Курир - 19.09.2018

Додека судот одлучуваше за уставноста на одлуката за распишување референдум, десетмина граѓани одржаа мирен собир пред Уставен. Со транспаренти порачаа деветте уставни судии треба да мислат на достоинството на поколенијата и како што рекоа – да не ...

Уставниот суд ја почна седницата за одлуката за референдум

Сител - 19.09.2018

Уставниот суд ја почна седницата на која треба да се одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Апасиев и Петров: Одлуката на Уставен е политичка, а не правна

Стандард - 19.09.2018

Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од „Левица“ и Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка, изјавија дека денеска е ...

Големо полициско обезбедување пред Уставниот суд

Слободен Печат - 19.09.2018

Подносителите сметаат дека одлука за референдумот не е во согласност со Уставот на РМ, Законот за референдум и другите облици на непосредно изјаснување на граѓаните, како и со воспоставените европски стандарди и добри референдумски практики утврдени ...

Уставен ќе одлучува по иницијативите за одлуката за референдумот

А1 On - 19.09.2018

Уставниот суд на денешната седница треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Апасиев: Уставните судии пред денешната седница повикани на разговор (ВИДЕО)

Press24 - 19.09.2018

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата за оценување на уставноста, која денеска беше отфрлена од Уставниот суд.

Апасиев за одлуката на Уставниот суд: Погребана е правната држава, останува само бојкотот

МКД - 19.09.2018

Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка, изјавија дека денеска е погребана ...

Апасиев и Петров: Одлуката на Уставен е политичка, а не правна

Независен - 19.09.2018

Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од „Левица“ и Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка, изјавија дека денеска е ...

Уставен суд ќе одлучува по иницијативите за одлуката за референдумот

24Инфо - 19.09.2018

Од денешната седница на Уставниот суд ќе зависи судбината на референдумот за договорот со Грција кој треба да се одржи по 11 денови, односно на 30 септември. Пред девет уставни судии утрово ќе се најдат поднесените иницијативи на партијата „Левица“ ...

Референдум ќе има,одлучи Уставниот суд

24Инфо - 19.09.2018

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот. Според мнозинството судии, не постои сомнеж за неуставноста и незаконитоста на ...

Уставен суд ја отфрли иницијативата за оспрување на одлуката за референдум

еМагазин - 19.09.2018

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

„Зборувајте како човек, не тресете се“, му рече претседателот на Уставниот суд на негов колега

Точка - 19.09.2018

На седницата на која на дневен ред беше иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот, судијата Јован Јосифовски реагираше зошто дел од судиите во дискусијата ја критикувале поднесената ...

Уставните судии ќе расправаат дали ќе ја прифатат иницијативата за стопирање на референдумот

Точка - 19.09.2018

Од денешната седница на Уставниот суд ќе зависи судбината на референдумот за договорот со Грција кој треба да се одржи по 11 денови, односно на 30 септември. Пред девет уставни судии утрово ќе се најдат поднесените иницијативи на партијата „Левица“ ...

Владата нема да ја коментира одлуката на Уставниот суд

Либертас - 19.09.2018

Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како ја коментираат одлуката на уставните судии за отфрлање на иницијативата за оспорување ...

Уставниот суд денеска ќе одлучува за уставноста и законитоста на референдумот

Либертас - 19.09.2018

Уставниот суд на денешната седница треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставниот суд го призна референдумот, ќе се одржи на 30 септември

Фактор - 19.09.2018

Уставниот суд со убедливо мнозинство ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставен ќе одлучува по иницијативите за одлуката за референдумот

Бриф - 19.09.2018

Уставниот суд на денешната седница треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставен суд ја отфрли иницијативата за оспорување на одлуката за референдум

Локално - 19.09.2018

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставен суд ќе одлучува по иницијативите за одлуката за референдумот

Скопје инфо - 19.09.2018

Од денешната седница на Уставниот суд ќе зависи судбината на референдумот за договорот со Грција кој треба да се одржи по 11 денови, односно на 30 септември. Пред девет уставни судии утрово ќе се најдат поднесените иницијативи на партијата „Левица“ ...

Отфрлена иницијативата за оспорување на одлуката за референдум

CivilMedia - 19.09.2018

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум. За отфрлање на иницијативата гласаа седум уставни судии, а за иницијативата беа двајца, Елена Гошева и Јосиф Јосифовски.

Владата нема да ја коментира одлуката на Уставниот суд

Локално - 19.09.2018

Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како ја коментираат одлуката на уставните судии за отфрлање на иницијативата за оспорување ...

Владата нема да ја коментира одлуката на Уставниот суд

МК News - 19.09.2018

Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како ја коментираат одлуката на уставните судии за отфрлање на иницијативата за оспорување ...

„Зборувајте како човек,не тресете се”рече претседателот на Уставен суд на негов колега

24Инфо - 19.09.2018

На седницата на која на дневен ред беше иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот, судијата Јован Јосифовски реагираше зошто дел од судиите во дискусијата ја критикувале поднесената ...

Владата нема да ја коментира одлуката на Уставниот суд

CivilMedia - 19.09.2018

Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како ја коментираат одлуката на уставните судии за отфрлање на иницијативата за оспорување ...

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Centar - 19.09.2018

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот. Според мнозинството судии, не постои сомнеж за неуставноста и незаконитоста на ...

Референдум ќе има, реши Уставниот суд

Пулс24 - 19.09.2018

Иницијативата донесена за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на Референдум, Уставниот суд ја отфрли. Одлуката беше донесена на 30 јули годинава, а за отфрлање на иницијативата гласаа 7 уставни судии.

РЕФЕРЕНДУМ ЗА СЕВЕРНА: Уставниот суд ќе покаже колку декларативноста за независност на судството функционира во ...

Денешен - 19.09.2018

Уставниот суд на денешната седница треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Левица: Правото е погребано, бојкот на референдумот!

МК News - 19.09.2018

Додека судот одлучуваше за уставноста на одлуката за распишување референдум, десетмина граѓани одржаа мирен собир пред Уставен. Со транспаренти порачаа деветте уставни судии треба да мислат на достоинството на поколенијата и како што рекоа – да не ...

Апасиев: Уставните судии денес ја погребаа правната држава

Република - 19.09.2018

Уставните судии денес ја погребаа Правната држава. Останува народот, преку масовен БОЈКОТ, на 30ти септември да го погребе “Преспанскиот договор” #БојкотирамУСамоодбрана ...

Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд

Република - 19.09.2018

Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како ја коментираат одлуката на уставните судии за отфрлање на иницијативата за оспорување ...

Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел врз одлуката

Република - 19.09.2018

-Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница – изјави денеска Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата за оценување на уставноста, која денеска беше отфрлена од Уставниот суд.

Петров: Одлуката на Уставниот суд ќе го зацврсти ставот за бојкотирање

Република - 19.09.2018

Одлуката на Уставниот суд за нас не е прифатлива, вели Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски конгрес, откако со 7 гласа „за“ и два „против“ судот ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за ...

Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел врз одлуката

Точка - 19.09.2018

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата за оценување на уставноста, која денеска беше отфрлена од Уставниот суд.

Петров: Одлуката на Уставниот суд ќе го зацврсти ставот за бојкотирање

Точка - 19.09.2018

Одлуката на Уставниот суд за нас не е прифатлива, вели Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски конгрес, откако со 7 гласа „за“ и два „против“ судот ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за ...

Уставен суд ја отфрли иницијативата за оспрување на одлуката за референдум

Либертас - 19.09.2018

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставниот суд на врела рингла

Либертас - 19.09.2018

Десет дена пред закажаниот референдум, девет уставни судии треба да одлучат дали ќе поведат постапка за оценка на уставноста на Одлуката за распишување референдум донесена од Собранието на 30 јули.

Уставните судии, предлог на Претседателот Иванов гласаа да се одржи референдумот

Пулс24 - 19.09.2018

Македонија денес беше во исчекување на одлуката на Уставниот Суд за Референдумот, неговиот легимитет и начинот на кој е поставено прашањето. Уставниот суд се произнесе и одлуката е да се продолжи со Референдумот.

Апасиев верува во заговор по одлуката на Уставен

Фактор - 19.09.2018

Димитар Апасиев од Левица денеска бешпе најразочаран од одлуката на Уставен суд, според кого референдумот на 30 септември е прописно распишан, и изјави дека денеска е погребана правдата и оти не преостанува ништо друго, освен бојкот на референумот.

Апасиев: Само граѓаните можат да се спротивстават на овој налудничав план за самоукинување на уставното име на ...

Република - 19.09.2018

Денес е погребана правната држава и останува само граѓаните, бидејќи немаат чувари на Уставот сами да се зачуваат, односно самите да се спротивстават на овој налудничав план за самоукинување на Уставното име на државата кое што еднаш патем речено е ...

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Точка - 19.09.2018

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот. Според мнозинството судии, не постои сомнеж за неуставноста и незаконитоста на ...

Уставниот суд ја почна седницата за одлуката за референдум

MTM - 19.09.2018

Уставниот суд ја почна седницата на која треба да се одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Почна седницата на Уставен за разгледување на уставноста на референдумот

Тера - 19.09.2018

Започна состанокот на Уставниот суд за поднесените иницијативи околу оцена на уставноста на референдум и Преспанскиот договор. Сите судии присутни во салата, а по барање на судијата Јован Јосифовски дневниот ред е сменет и Судот денеска ќе ја ...

ПЕТРОВ И АПАСИЕВ: Уставниот суд со политичка одлука ја погреба правната држава

Денешен - 19.09.2018

Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес и Димитар Апасиев од Левица, по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка, изјавија дека денеска е погребана ...

Референдум ќе има, уставен ја отфрли иницијативата

Скопје инфо - 19.09.2018

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оспорување на одлуката за референдум

Мета - 19.09.2018

Со 7 гласови „против“ и 2 „за“, Уставниот су д одлучи дека нема уставни пречки во постапката за распишување на референдумот за 30 септември. Според мнозинството судии, не постои сомнеж за неуставноста и незаконитоста на референдумот.

Апасиев и Петров: Одлуката на Уставен е политичка, а не правна

Локално - 19.09.2018

Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од „Левица“ и Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка, изјавија дека денеска е ...

Апасиев и Петров: Одлуката на Уставен за референдумот е политичка, а не правна

еМагазин - 19.09.2018

Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од „Левица“ и Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка, изјавија дека денеска е ...

Уставен денеска ќе одлучува по иницијативите за одлуката за референдумот

Република - 19.09.2018

Уставниот суд на денешната седница треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Сите погледи денеска свртени кон Уставен

Фактор - 19.09.2018

Дали денеска Уставниот суд ќе му испркоси на влијанието на моќната меѓународна заедница, полниот ек на медиумската кампања и собирите и дебатите, спогодбата од Преспа и лидерските средби за формирање на ДИК која го организира граѓанското ...

Уставниот суд ја почна седницата за одлуката за референдум

CivilMedia - 19.09.2018

Уставниот суд ја почна седницата на која треба да се одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Апасиев и Петров: Одлуката на Уставен е политичка, а не правна

MTM - 19.09.2018

Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од „Левица“ и Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка, изјавија дека денеска е ...

„Зборувајте како човек, не тресете се“, му рече претседателот на Уставниот суд на негов колега

Centar - 19.09.2018

На седницата на која на дневен ред беше иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот, судијата Јован Јосифовски реагираше зошто дел од судиите во дискусијата ја критикувале поднесената ...

Уставен ќе одлучува по иницијативите за одлуката за референдумот

Локално - 19.09.2018

Уставниот суд на денешната седница треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Кои се уставните судии кои ќе одлучуваат дали ќе се стопира постапката за референдумот за името

еМагазин - 19.09.2018

Уставниот суд на денешната седница треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Дали ќе се стопира Референдумот – денес решава Уставен

Пулс24 - 19.09.2018

На седницата која утрово ќе ја одржи Уставниот суд ќе зависи судбината на Референдумот за Договорот со Грција, кој е закажан за десетина дена. Девет уставни судии денес ќе расправаат дали ќе ја прифатат иницијативата за стопирање на Референдумот.

Апасиев и Петров: Одлуката на Уставен е политичка, а не правна

Вечер Прес - 19.09.2018

Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од „Левица“ и Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка, изјавија дека денеска е ...

Детали за постапката: Ќе си легне ли Уставниот суд на брашното или ќе го запре референдумот?

еМагазин - 19.09.2018

Уставнииот суд на Македонија денеска треба да донесе можеби една од најважните одлуки на оваа институција односно да одобри или да го запре одржувањето на референдумот по иницијативата на Левица.

Уставниот суд ја почна седницата за одлуката за референдум

Вечер Прес - 19.09.2018

Уставниот суд ја почна седницата на која треба да се одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставниот суд ја почна седницата за одлуката за референдум

Либертас - 19.09.2018

Уставниот суд ја почна седницата на која треба да се одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставен суд ќе одлучува за референдумот

Мета - 19.09.2018

На денешната седница Уставниот суд треба да се произнесе за иницијативите за референдумот што ги поднесоа „Левица“ и Светскиот македонски конгрес, со кои се бара поништување на одлуката за референдумот и времено да бидат стопирани активностите ...

Уставните судии дадоа зелено светло за референдумот

24Инфо - 19.09.2018

Уставните судии дадоа зелено светло за референдумот Референдум на 30 септември ќе има. Уставниот суд со мнозинство гласови одлучи да ги отфрли трите инцијативи за проверка на уставноста и законитоста на одлуката на Собранието за распишување на ...

(ВИДЕО) Студио 1 анализа на одлуката на Уставен суд за референдумот

Либертас - 19.09.2018

Отвореното Студио 1 го почнуваме со анализа на веста на денот – одлуката на Уставен суд да ги отфрли трите иницијативи за оценување на уставноста на референдумот, поднесени од Левица, Светскиот македонски конгрес и граѓанин од Куманово.

Започна „судењето“ на референдумот, повикани Левица и СМК

Фактор - 19.09.2018

Уставниот суд ја зпаочна седницата на која треба да се потврди или отфрли одлуката за распишување на референдумот од страна на Собранието на РМ на 30 јули, а како присутни се повикани иницијаторите Левица и Светски македонски конгрес кои тврдат дека ...

Уставните судии расправаат за уставноста и законитоста на референдумот

Мета - 19.09.2018

Уставниот суд ја почна седницата на која треба да се одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставниот суд ја почна седницата за референдумот

Точка - 19.09.2018

Почна седницата на Уставниот суд на која точка на дневен ред е иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот. Една иницијатива поднесе Светскиот македонски конгрес, додека другата е на ...

Апасиев: Уставните судии денеска ја погребаа правната држава

Н.Македонија - 19.09.2018

Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од „Левица“ и Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка, изјавија дека денеска е ...

Владата нема да ја коментира одлуката на Уставниот суд

Н.Македонија - 19.09.2018

Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како ја коментираат одлуката на уставните судии за отфрлање на иницијативата за оспорување ...

Уставниот суд ја почна седницата за одлуката за референдум

Н.Македонија - 19.09.2018

Уставниот суд ја почна седницата на која треба да се одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставен суд ја отфрли иницијативата за оспорување на одлуката за референдум

Н.Македонија - 19.09.2018

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Уставен: Референдумот на 30-ти септември ќе се одржи

365 - 19.09.2018

Денеска во Уставниот суд е одлучено дека референдумот на 30-ти септември ќе се одржи. Претходно, до Уставниот суд беше поднесена иницијатива за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за референдумот.

Бошњаковски: Владата нема да толкува одлуки на Уставниот суд

1tv - 19.09.2018

Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како ја коментираат одлуката на уставните судии за отфрлање на иницијативата за оспорување ...

Апасиев: Судиите на Хорхе го спасија референдумот

AKO - 19.09.2018

,,Судиите на Хорхе го спасија референдумот. Шарените владини чиновници аплаудираат“-коментира професорот Димитар Апасиев, еден од подносителите на иницијатива пред Уставен суд за оценување на уставноста на референдумското прашање.

Уставен ќе одлучува по иницијативите за одлуката за референдумот

1tv - 19.09.2018

Уставниот суд на денешната седница треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

За Апасиев и Петров одлуката на Уставен е политичка, а не правна

1tv - 19.09.2018

Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од „Левица“ и Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка, изјавија дека денеска е ...

Студио 1 анализа на одлуката на Уставен суд за референдумот

1tv - 19.09.2018

Отвореното Студио 1 го почнуваме со анализа на веста на денот – одлуката на Уставен суд да ги отфрли трите иницијативи за оценување на уставноста на референдумот, поднесени од Левица, Светскиот македонски конгрес и граѓанин од Куманово.

Македонија пред референдумот: Интернетот како бојно поле

Deutsche Welle - 18.09.2018

Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис од Македонија упати предупредување до Русија, пишува германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, анализирајќи ги шансите на таборите „за“ и „против“ пред референдумот Пренесувајќи ги пораките на ...

Експертите сметаат дека нема основа за поништување на референдумот

24 Вести - 18.09.2018

Ако уставниот суд ги запре референдумските активности, државата ќе навлезе во нова политичка криза, сметаат дел од правните експерти. Иницијативата со која се спори одлуката за распишување на референдумот треба да биде отфрлена, бидејќи Уставен не е ...

Романците на референдум за забрана на геј браковите

Канал5 - 18.09.2018

Следниот месец во Романија ќе се одржи референдум , на кој граѓаните ќе се изјаснуваат дали во Уставот да се внесе забраната за истополови бракови. Во Романија на 6 и 7 октомври ќе се одржи референдум , на кој граѓаните ќе треба да се изјасната дали ...

Димитров: Голема е одговорноста кое било тело клучот да го земе од рацете на граѓаните

Канал5 - 18.09.2018

Голема е одговорноста во овој момент, кое било тело, дури и Уставниот суд клучот да го земе од рацете на граѓаните. Ова денеска го изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров на прес-конференцијата со германскиот колега Хајко Мас, одговарајќи на ...

Димитров: Голема е одговорноста Уставниот суд да го земе клучот од рацете на граѓаните

Фокус - 18.09.2018

Голема е одговорноста во овој момент, кое било тело, дури и Уставниот суд клучот да го земе од рацете на граѓаните. Ова денеска го изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров на прес-конференцијата со германскиот колега Хајко Мас, одговарајќи на ...

Димитров: Голема е одговорноста кое било тело клучот да го земе од рацете на граѓаните

Сител - 18.09.2018

Голема е одговорноста во овој момент, кое било тело, дури и Уставниот суд клучот да го земе од рацете на граѓаните. Ова денеска го изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров на прес-конференцијата со германскиот колега Хајко Мас, одговарајќи на ...

Димитров: Голема е одговорноста Уставниот суд да го земе клучот од рацете на граѓаните

Слободен Печат - 18.09.2018

Голема е одговорноста во овој момент, кое било тело, дури и Уставниот суд клучот да го земе од рацете на граѓаните. Ова денеска го изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров на прес-конференцијата со германскиот колега Хајко Мас, одговарајќи на ...

Димитров: Голема е одговорноста кое било тело клучот да го земе од рацете на граѓаните

МКД - 18.09.2018

Голема е одговорноста во овој момент, кое било тело, дури и Уставниот суд клучот да го земе од рацете на граѓаните. Ова денеска го изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров на прес-конференцијата со германскиот колега Хајко Мас, одговарајќи на ...

Уставен одлучува за референдумот

Нова ТВ - 18.09.2018

На десет дена пред одржувањето на референдумот, Уставниот суд денеска треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена со 68 гласа „за“ од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година.

Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на семејството ќе се одржи на 6 и 7 октомври

А1 On - 18.09.2018

Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на семејството ќе се одржи на 6 и 7 октомври, соопшти премиерката Виорика Данчила. – Уставниот суд на Романија одобри организирање референдум. Во моментов се исполнети сите критериуми.

Силјановска: Уставниот суд може да направи пресврт, референдумско прашање во минатото било вратено на доработка

Курир - 18.09.2018

Професорката Гордана Силјановска во нејзиното гостување во „Отворено“ на телевизија Алфа, вели дека Уставниот суд може да направи пресврт ако сака и ако може во пресрет на утрешната одлука околу оценување на уставноста на референдумот.

Романците следниот месец на референдум за забрана на хомосексуалните бракови

Макфакс - 18.09.2018

Романците на 6 и 7 октомври ќе се изјаснат за иницијативата во романскиот устав да се запише забрана за хомосексуални бракови, објави владата. Поборниците за овој план сакаат во уставот да биде вклучена дефиницијата дека бракот претставува заедница ...

Димитров: Голема е одговорноста кое било тело клучот да го земе од рацете на граѓаните

Press24 - 18.09.2018

Голема е одговорноста во овој момент, кое било тело, дури и Уставниот суд клучот да го земе од рацете на граѓаните. Ова денеска го изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров на прес-конференцијата со германскиот колега Хајко Мас, одговарајќи на ...

Димитров: Голема е одговорноста кое било тело клучот да го земе од рацете на граѓаните

Стандард - 18.09.2018

Голема е одговорноста во овој момент, кое било тело, дури и Уставниот суд клучот да го земе од рацете на граѓаните. Ова денеска го изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров на прес-конференцијата со германскиот колега Хајко Мас, одговарајќи на ...

Стојановска: Заев го прекрши законот бидејќи прашањето го изгласа, а без законот да се објави во службен весник

Press24 - 18.09.2018

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Јовановска-Стојановска во гостувањето во емисијата „Референдум“ на МТВ телевизија рече дека прашањето за референдумот е трозначно. Притоа таа спомена дека Уставниот суд по ова прашање веќе се произнел и донел ...

Димитров: Голема е одговорноста кое било тело, дури и Уставниот суд, клучот да го земе од рацете на граѓаните

А1 On - 18.09.2018

Голема е одговорноста во овој момент, кое било тело, дури и Уставниот суд клучот да го земе од рацете на граѓаните. Ова денеска го изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров на прес-конференцијата со германскиот колега Хајко Мас, одговарајќи на ...

Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на семејството ќе се одржи на 6 и 7 октомври

Стандард - 18.09.2018

Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на семејството ќе се одржи на 6 и 7 октомври, соопшти премиерката Виорика Данчила. – Уставниот суд на Романија одобри организирање референдум. Во моментов се исполнети сите критериуми.

Димитров - Голема е одговорноста Уставниот суд да го земе клучот од рацете на граѓаните

Р.С.Европа - 18.09.2018

Голема е одговорноста во овој момент, кое било тело, дури и Уставниот суд клучот да го земе од рацете на граѓаните. Ова денеска го изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров на прес-конференцијата со германскиот колега Хајко Мас, одговарајќи на ...

Силјановска: Задоцнета е реакцијата на Уставниот суд , но може да направи пресврт

Алфа - 18.09.2018

Професорката Гордана Силјановска во гостување во емисијата „Отворено“ вели дека Уставниот суд може да направи пресврт ако сака и ако може во пресрет на утрешната одлука околу оценување на уставноста на референдумот.

Стојановска: Заев го прекрши законот затоа што го изгласа прашањето во парламент без законот да биде објавен во службен ...

Курир - 18.09.2018

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Јовановска-Стојановска во гостувањето во емисијата „Референдум“ на МТВ телевизија рече дека прашањето за референдумот е трозначно. Притоа таа спомена дека Уставниот суд по ова прашање веќе се произнел и донел ...

Ќе „извиси“ ли референдумот !?

Независен - 18.09.2018

Уставниот суд е пред тешка одлука од која, практично, зависи дали ќе продолжи референдумската кампања и дали ќе се гласа на 30 септември или ќе настане политички хаос во државата. Деветтемина уставни судии утре теба да се изјаснат околу три ...

Уставен суд пред одлука по иницијативите на Левица и СМК за уставност на референдумот

Алфа - 18.09.2018

Судбината на референдумот оставена во рацете на Уставниот суд. На маса пред уставните судии утре ќе се најдат поднесените иницијативи на Левица и СМК, со кои се бара времено да биде стопиран целиот процес за граѓанско изјаснување.

Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на семејството ќе се одржи на 6 и 7 октомври

Вечер Прес - 18.09.2018

Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на семејството ќе се одржи на 6 и 7 октомври, соопшти премиерката Виорика Данчила. – Уставниот суд на Романија одобри организирање референдум. Во моментов се исполнети сите критериуми.

Силјановска за Алфа ТВ: Иако е задоцнета, реакцијата на Уставниот суд може да направи пресврт

Вечер Прес - 18.09.2018

Професорката Гордана Силјановска во гостување во емисијата „Отворено“ на Алфа ТВ рече дека Уставниот суд може да направи пресврт ако сака и ако може во пресрет на утрешната одлука околу оценување на уставноста на референдумот.

Силјановска: Уставниот суд може да направи пресврт ако сака

Република - 18.09.2018

Уставниот суд може да направи пресврт ако сака, изјави вечерва професорката Гордана Силјановска во нејзиното гостување во „Отворено“ на телевизија Алфа, во пресрет на утрешната одлука околу оценување на уставноста на референдумот.

Референдум во Романија: Семејството се заснова со брак меѓу маж и жена, а не меѓу сопружници

Денешен - 18.09.2018

Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на семејството ќе се одржи на 6 и 7 октомври, соопшти премиерката Виорика Данчила. – Уставниот суд на Романија одобри организирање референдум. Во моментов се исполнети сите критериуми.

Димитров: Голема е одговорноста кое било тело клучот да го земе од рацете на граѓаните

Либертас - 18.09.2018

Голема е одговорноста во овој момент, кое било тело, дури и Уставниот суд клучот да го земе од рацете на граѓаните. Ова денеска го изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров на прес-конференцијата со германскиот колега Хајко Мас, одговарајќи на ...

Уставен суд пред клучна одлука на 11 дена пред референдумот

Вечер Прес - 18.09.2018

Долга дискусија за тешка одлука се очекува на утрешната седница на Уставниот суд, по која ќе стане јасно дали ќе има референдумско изјаснување на 30 септември. Девет уставни судии се исправени пред предизвикот – да се оцени уставноста и законитоста ...

Димитров: Голема е одговорноста кое било тело клучот да го земе од рацете на граѓаните

Вечер Прес - 18.09.2018

Голема е одговорноста во овој момент, кое било тело, дури и Уставниот суд клучот да го земе од рацете на граѓаните. Ова денеска го изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров на прес-конференцијата со германскиот колега Хајко Мас, одговарајќи на ...

Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на семејството ќе се одржи на 6 и 7 октомври

Либертас - 18.09.2018

Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на семејството ќе се одржи на 6 и 7 октомври, соопшти премиерката Виорика Данчила. – Уставниот суд на Романија одобри организирање референдум. Во моментов се исполнети сите критериуми.

Димитров: Голема е одговорноста кое било тело клучот да го земе од рацете на граѓаните

Локално - 18.09.2018

Голема е одговорноста во овој момент, кое било тело, дури и Уставниот суд клучот да го земе од рацете на граѓаните. Ова денеска го изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров на прес-конференцијата со германскиот колега Хајко Мас, одговарајќи на ...

Сите погледи кон Уставниот суд

Н.Македонија - 18.09.2018

Утре, десетина дена пред одржувањето на референдумот, на кој граѓаните на Република Македонија треба да се изјаснат за влез на државата во ЕУ и во НАТО, со прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција, Уставниот суд ќе ги разгледува иницијативите ...

Димитров: Голема е одговорноста кое било тело клучот да го земе од рацете на граѓаните

Н.Македонија - 18.09.2018

Голема е одговорноста во овој момент, кое било тело, дури и Уставниот суд клучот да го земе од рацете на граѓаните. Ова денеска го изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров на прес-конференцијата со германскиот колега Хајко Мас, одговарајќи на ...

Во Романија референдум за промена на уставната дефиниција на семејството на 6 и 7 октомври

1tv - 18.09.2018

Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на семејството ќе се одржи на 6 и 7 октомври, соопшти премиерката Виорика Данчила. – Уставниот суд на Романија одобри организирање референдум. Во моментов се исполнети сите критериуми.

Димитров: Голема е одговорноста дури и Уставен суд да го земе клучот од рацете на граѓаните

1tv - 18.09.2018

Голема е одговорноста во овој момент, кое било тело, дури и Уставниот суд клучот да го земе од рацете на граѓаните. Ова денеска го изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров на прес-конференцијата со германскиот колега Хајко Мас, одговарајќи на ...

Ивановски: Политичка криза ако Уставен го запре референдумот

Алсат-М - 17.09.2018

Ако Уставен реши да го запре референдумскиот процес, Македонија ќе влезе во нова политичка криза. Ова е ставот на поранешниот претседател на Уставниот суд, Трендафил Ивановски. В среда судот треба да ги разгледува иницијативите за оценување на ...

Екс-претседателот на Уставен суд: Рушењето на тој референдум би значело рушење на тие темели и на опстанокот на ...

Фокус - 17.09.2018

Иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдум поднесена од политичката партија „Левица“ е обид за уривање на државата, вели во изјава за МИА поранешниот претседател на Уставниот суд Трендафил Ивановски.

Дали Уставниот суд има надлежност да постапува за референдумски прашања?

Канал5 - 17.09.2018

На десетина дена пред закажаниот рефрендум, Уставен ќе ја оценува уставноста и законитоста на Одлуката за неговото распишување. Но, поранешниот уставен судија Игор Спировски тврди дека Уставен воопшто нема надлежност да одлучува за референдумски ...

Уставниот суд на Романија одобри референдум за дефинирање на бракот

Правдико - 17.09.2018

Највисокиот суд во Романија одобри денеска референдум што би можел да го промени уставот со цел експлицитно да биде наведено дека бракот е заедница помеѓу маж и жена. Уставниот суд во земјата со седум гласови „за“ и два „против“ одлучи дека нема ...

Ќе бара ли Уставниот суд влакно во јајцето за референдумот?

Слободен Печат - 17.09.2018

Уставните судии во среда ќе треба да одлучат дали ќе дозволат да течат активностите околу подготовка на референдумот и неговото одржување или пак ќе ја укинат одлуката за распишување на референдумот.

Орвел вода да им носи: Слобода било ако граѓаните не знаат за какви уставни промени ќе гласаат

Курир - 17.09.2018

Владините челници сметаат дека граѓаните не треба да знаат за какви уставни промени ќе гласаат и затоа се обидуваат да ја премолчат вистината на различни начини, колку и да се смешни и понижувачки истите.

Уставниот суд на Романија одобри референдум за дефинирање на бракот

Макфакс - 17.09.2018

Највисокиот суд во Романија одобри денеска референдум којшто би можел да го промени уставот, со цел експлицитно да биде наведено дека бракот е заедница помеѓу маж и жена. Уставниот суд во земјата со седум гласови „за“ и два „против“ одлучи дека нема ...

Уставниот суд на Романија одобри референдум за дефинирање на бракот

Република - 17.09.2018

Највисокиот суд во Романија одобри денеска референдум што би можел да го промени уставот со цел експлицитно да биде наведено дека бракот е заедница помеѓу маж и жена. Уставниот суд во земјата со седум гласови „за“ и два „против“ одлучи дека нема ...

Ивановски: Во Уставен да преовлада разумот, а не политиканството при одлучувањето за референдумот

Локално - 17.09.2018

Иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдум поднесена од политичката партија „Левица“ е обид за уривање на државата, вели во изјава за МИА поранешниот претседател на Уставниот суд Трендафил Ивановски.

Апасиев: Неколку причини зошто Уставен ќе го поништи референдумот

Република - 17.09.2018

Со потсетување дека со распишувањето на „недозволениот консултативен референдум“, Собранието неосновано им ја одзема уставно гарантираната одлучувачка позиција на граѓаните, професорот Димитар Апaсиев во својот блог ги наведува суштинските аспекти ...