TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Лудница" не се пропушта

Вечер Прес - 14.01.2006

Новиот скопски клуб Лудница во Дебар Маало, помеѓу кафулето Лајка и клубот Џубокс, спроти Фонтаната во Градсиот парк, овој викенд нуди многу интересна програма. Синоќа свој настап имаа македонските Израелци или израелските Македонци "Уан оф ас".

"Чуму" "анкети" ?!

Вечер Прес - 14.01.2006

Или: зошто ни служат анкетите? Светското искуство нуди низа примери и одговори. Во некои земји, анкетите служат да се мери рејтингот на партиите и политичарите. Во други да се билда рејтингот, спроти Божик. Има земји и земја, каде можете да прашате, на неколку начини: "чуму" "анкети"? Па "чуму" ...

Горан Кукиќ и Васе од "Пицикато" отворија студио 202

Вечер Прес - 13.01.2006

Горан Кукиќ со Васил Пандев, тапанар на групата "Пицикато", отворија студио за снимање "202", во Босилово во куќата на Васе. Прво што кон крајот на месецов ќе биде промовирано е албумот со староградски песни на групата од "Босилово", составена од девет пејачи и оркестар од пет члена.

Ќе се набават "метларка" и "соларка"

Вечер Прес - 13.01.2006

"Ќе настојуваме преку донација да обезбедиме возило "метларка" кое автоматски ќе ги чисти градските улици, со што ќе немаме потреба од улични чистачи, што не значи дека тие ќе останат без работа, напротив ќе бидат распоредени на нови работни места.

Ништо од трансформацијата на "Македонски железници"

Вечер Прес - 13.01.2006

Освен што се отпуштени од работа 750 работници без каква било анализа од организационен и технолошки аспект, од трансформацијата на "Македонски железници" не е направен ниту првиот практичен чекор, обвинуваат во ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму ја критикуваат Владата дека до денес не успеала да го направи ...

Шарапова "запалена" од својот парфем

Вечер Прес - 13.01.2006

Спортските ѕвезди се "златни кокошки" за многу фирми. Рекламирањето разни производи од љубимците на милиони луѓе е доходовна зделка и им носи големи пари и на спонзорите и на спортистите. Дури заработувачката од овој бизнис е многу поголема од она што може да се заработи на спортските борилишта.

Се уште се размислува за корекции во фиксното "ало"

Вечер Прес - 13.01.2006

Засега нема одлука за зголемување на цените во фиксната телефонија за оваа година, но доколку тоа, сепак, се случи, најверојатно нема да има драстични корекции. Ова на вчерашниот брифинг со новинарите го изјави главниот извршен директор на "Македонски телекомуникации", Атила Сендреи, според кого, ...

Тоше на "Беовизија"!?

Вечер Прес - 13.01.2006

Победникот на "Беовизија" за 2003 година, Тоше Проески, со песната "Чија си" на Леонтина и Жељко Јоксимовиќ, има понуди годинава повторно да пее на овој српски фестивал, од каде што се избира претставник за Евровизија. Тоа го откри Леонтина на прес-конференцијата во Скопје.

Улички со дупки колку "југо"

Вечер Прес - 13.01.2006

Големи дупки и прекопи на асфалтот секојдневно им создаваат проблеми на возачите и на пешаците во околината на ТЦ "Бисер" и кај стариот трговски центар во населба Јане Сандански. Дупки големи и колку еден помал автомобил има речиси на секои десет метри, на потегот од зелените згради кај "Мајчин ...

"Добри домаќинки со вешти раце"

Вечер Прес - 13.01.2006

Здружението на жени "Дојрана" од Дојран, невладина асоцијација која ги штити женските права, својата двегодишна активност од постоењето ја одбележаа под мотото: "Добри домаќинки со вешти раце". Во оваа пригода беа изложени повеќе дојрански кулинарски специјалитети од кои назастапени беа оние од ...

"Шолјата чај" национален симбол

Вечер Прес - 12.01.2006

Британската "шолја чај" официјално стана национален симбол, благодарение на владиниот проект за унапредување на англиското културно наследство. Во наследството се класифицирани 12 симболи меѓу кои е лондонскиот црвен дабл-декер (автобус на два спрата), "Алиса во Земјата на чудата" или Стоунхенџ - ...

"Свети Никола" готова до крајот на август

Вечер Прес - 12.01.2006

Црквата "Свети Никола" во населбата Скопје Север, која десетина години стои недоизградена, најверојатно, ќе биде готова до крајот на летото до празникот Голема Богородица. Дел од вработените и еден од сопствениците на Европскиот универзитет од Скопје, деновиве, најавија дека ќе ги обезбедат парите ...

Бит пазар "се чади"

Вечер Прес - 12.01.2006

Шверц со цигари на скопскиот Бит Пазар работи турбо. Дилерите со разни марки цигари од оние увезени од странство до оние произведени во земјава, деновиве откако поскапеа цигарите имаат полни раце работа. Цигарите им се продаваат како алва бидејќи цените се пониски дури и од оние во редовната ...

Вардар ќе добие "Мост на цвеќето"

Вечер Прес - 12.01.2006

"Мост на цвеќето" ќе биде името на новиот пешачки мост на Вардар кој треба да ги поврзе Градскиот трговски центар и Македонскиот народен театар. Проектот ќе се реализира на иницијатива на градоначалничката на Општина Центар, Виолета Аларова, а ќе биде поддржан и од Градот.

Градежниците водат на "црниот" пазар

Вечер Прес - 12.01.2006

Половината од градежните работници во земјава работат на "црно". До овој запрепастувачки податок дошол Државниот инспекторат за труд во текот на последните два месеци од минатата година "чешлајќи го" работењето на голем број градежни фирми, каде што било посочено дека работат непријавени работници.

Изгоре гостилницата "Чардак"

Вечер Прес - 12.01.2006

Завчера околу 17 часот беше опожарена и изгоре гостилницата "Чардак" лоцирана на улицата "Љупчо Сантов" број 20 во Кочани, сопственост на Аспарух Хаџивасилев. Според неофицијалните извори причината за пожарот е неисправниот оџак, по што пожарот најнапред ја зафати кровната конструкција, а потоа со ...

Промовирано изданието на ШПАТО - "Ризница 1"

Вечер Прес - 12.01.2006

"Ризница 1" проектот на Здружението Шпато, составен од две ЦД изданија - А и Б вчера во хотелот "Александар палас" ја доживеа и својата официјална промоција. Александра Пилева, Ѓорги Крстевски, Дани, Калиопи, Есма, Маја Оџаклиевска, Стринг Форсис, Ева Нединковска, која патем заедно со Калиопи и ја ...

Холандските фанови со "нацистички шлемови"

Вечер Прес - 12.01.2006

Холандската компанија "Фрее Тиме Продуцтс" реши навивачите на репрезентацијата на оваа земја за претстојното СП во Германија да ги опреми со заштитни капи. Тоа немаше да биде воопшто чудно, ако не се работеше за нацистички шлемови од Втората светска војна.

ХАСАП-сертификат за "Центрофрута"

Вечер Прес - 11.01.2006

Виничката компанија за производство на сокови "Центрофрута" непосредно пред празниците стана добитник на престижниот сертификат ХАСАП. Добивањето на овој сертификат, кој се однесува на производството на висококвалитетни пијалаци, за оваа виничка компанија значи потврда за квалитетот на палетата ...

Конзулскиот период "сместен" во градската соба

Вечер Прес - 11.01.2006

Заводот и музеј од Битола со финансиска поддршка на Министерството за култура презема мерки да ја збогатува својата збирка од конзулскиот период пред повеќе од 100 години. Се откупуваат вредни предмети, експонати и фотографии преку кои е евидентиран периодот на 19.

Владата се "пумпа" со пари

Вечер Прес - 11.01.2006

Владата со новите даночни измени "се пумпа" со пари на сметка на инвестициите, пазарот на капитал и на банките. Ова го тврдат лутите бизнисмени, банкари и потенцијални инвеститори, кои буквално "се тресат" пред каква било финансиска трансакција, со цел да не попаднат под удар на даночниците, кои ...

Шест месеци во затвор за газдарицата на "Њу фејс"

Вечер Прес - 11.01.2006

Дваесет и четиригодишната Душанка Д. од Демир Капија обвинета за посредување во вршење проституција и подведување и овозможување полови дејствија е осудена на шест месеци затвор и притворот и се укинува, а времето минато во истражниот затвор во Шутка, од ноември до сега, ќе и се засмета во казната.

Мишко повеќе не е "строго доверлив"

Вечер Прес - 11.01.2006

За време на божикните празници на ТВ Шутел се емитуваше последната емисија од циклусот "Строго доверливо" со авторот Мишко Талески, во облик на ретроспектива на настаните во 2005 година. По ова, Мишко реши да паузира од емисии, додека е во фаза на размислување за својот нов ТВ проект.

"Бувљаците" легализирани!

Вечер Прес - 11.01.2006

Ниш е првиот град во Србија што целосно го легализира пазарот за стари работи, популарниот "бувљак". Од почетокот на годинава јавното претпријатие "Тржница", кое стопанисува со тезгите на пазарите, го услови нивниот закуп со регистрирање на т.н. трговски продавници.

Копров со "трајни вредности"

Вечер Прес - 11.01.2006

Новото издание на манифестацијата "12 Величествени" би требало да се одржи во последната недела од февруари, на 24 или 25. Антонио Димитриевски, првиот човек на манифестацијата за сајтот МММ открива дека годинава, наградата за "Трајни вредности" ќе му припадне на Григор Копров.

Дистрибуција "под лупа"

Вечер Прес - 10.01.2006

Четирите компании кои се во конкуренција за приватизацијата на ЕСМ-дистрибуција, од денеска, можат да вршат длабинска анализа на состојбите во компанијата. Германската РВЕ, австриската ЕВН АГ, италијанската ЕНЕЛ и чешката ЧЕЗ до 6-ти следниот месец ќе може да ги користат специјално направените ...

Жанамари Лалиќ гола за "Плејбој"

Вечер Прес - 10.01.2006

И покрај негодувањата на многумина кои се прашуват дали на победничката на хрватскиот "Идол" и беа потребни такви фотографии, таа е убедена дека токму со тој гест го симнала товарот на "Идол". Жанамари смета дека фотографиите не се провокативни и дека во нив има граница, а тврди и дека би биле исти ...

Загинаа пешак и сопатник во "ауди"

Вечер Прес - 10.01.2006

Двајца загинаа и двајца се тешко повредени во две сообраќајни несреќи, што се случиле на отворен пат. Материјалната штета се проценува на неколку сототици илјади денари. На регионалниот пат Кочани - Зрновци, во понеделникот попладнето околу 17 часот, автомобил "опел-астра" управуван од В.Б.

Пенов втор во "единица", Јордановски прв во "шестка"

Вечер Прес - 10.01.2006

Владејачката коалиција веќе ги договорила носителите на кандидатските листи за претстојните парламентарни избори, дознава "Вечер" од високи владини извори. Носител на листа во првата изборна единица ќе биде Владо Бучковски, што е за очекување од лидерот на најголемата владејачка партија.

Пумпашот на "Трготим" ги избрка разбојниците

Вечер Прес - 10.01.2006

Две вооружени и маскирани лица вчераутро се обиделе да ја ограбат приватната бензинска пумпа во Куманово. Тие во 3 часот и 15 минути дошле пред бензинската "Трготим" на улицата "11 Октомври". Во моментот на работа бил само педесетгодишниот М.Ј.

Бучковски "засилен" против Груевски, Андов и Ѕинго!

Вечер Прес - 10.01.2006

Премиерот Владо Бучковски го прифати предлогот на опозицијата за заедничката средбата за изборното законодавство што би се реализирала во петок во 12 часот во Клубот на пратеници. На оваа средба, претседателот на Владата на Република Македонија предлага да присуствуваат и претседателите на партиите ...

Старт со "десетка"

Вечер Прес - 09.01.2006

Новата сезона во Лигата на шампионите Кометал Ѓ.Петров ја почна бериќетно и тоа токму на големиот христијански празник Божиќ. Во ретко видена атмосфера македонскиот првак го декласира унгарскиот шампион Ѓер, совладувајќи го со убедливи 32:22 (15:12).

Искра не и дава спот на "Луда”

Вечер Прес - 09.01.2006

Главна информација врзана за поп-пејачката Искра Трпева е дека таа не дава зелено светло за планираниот спот за макфестовскиот хит "Луда". Смета дека е малку одложено, сега по неколку месеци од Макфест, но затоа ќе снима видеоспот за наредната песна, од нејзиниот постојан соработник Кристијан ...

"Пазарлак" за 10 отсто

Вечер Прес - 09.01.2006

За синдикалците неприфатлив е предлогот на работодавачите околу најниската плата во фирма што ќе западне во финансиски потешкотии. Имено, директорите сметаат доколку такво нешто се случи, на работниците да можат да им исплаќаат до 30 отсто пониска плата, со што не се сложува синдикатот и бара тој ...

Водите се повлекуваат, штетите "надоаѓаат"

Вечер Прес - 09.01.2006

По три дена висок водостој, нивото на водата во поплавените општини почна да се намалува. Одводните канали се чистат, а граѓаните од поплавените подрачја во Скопско и Тетовско, ја пресметуваат штетата во поплавените домови, дворови и амбари.

Албанската марихуана и бугарските "екстази" регрутираат нови зависници

Вечер Прес - 09.01.2006

Марихуаната и "екстазите" во моментов се двете најбарани и најексплоатирани дроги кај нас. Трговијата со нив ја вршат мали групи по бројност, а продавачите, главно, се регистрирани наркозависници. Аналогно, зголеменото присуство на тревата и таблетките на македонскиот наркопазар е главна причина за ...

Преголема "љубов" меѓу државата и Црквата?!

Вечер Прес - 09.01.2006

Човековите и религиски права во Македонија генерално се почитуваат, стои во мислењето на ЕК, но како забелешка се истакнува преголемата блискост меѓу државата и Црквата. Тоа, се вели во мислењето, можело да се забележи и во нацрт-законот за верски заедници, за што е најавенава расправа до крајот на ...

Афирмација на "Тиквешки вински пат"

Вечер Прес - 09.01.2006

Неготино е познат винарски град, во кој покрај "Повардарие" има уште пет приватни винарски визби кои произведуваат квалитетни вина и имаат обезбеден пласман, како во државава, така и во странство. На последната седница, советниците донесоа одлука општината Неготино да се вклучи во фондацијата ...

"Шпато" со прва "Ризница"

Вечер Прес - 09.01.2006

Калиопи Букле, во улога на претседателка на Здружение на автори на музички дела на Република Македонија-"Шпато", ги поканува новинарите на средба во фоајето на Александар палас, в среда, на 11 јануари, точно напладне. Поводот за дружбата ќе биде промоција на првиот проект на Здружението "Шпато", ...