TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ММФ и одобри на Србија 2,9 милијарди евра

А1 - 16.05.2009

„Stand by“ аранжман од вкупно 2,942 милијарди евра, наменети за јакнење на девизните резерви и стабилен курс на динарот, одобри за Србија Меѓународниот монетарен фонд(ММФ).

ММФ на Србија и одобри 2,9 милијарди евра

Р.С.Европа - 16.05.2009

Бордот на директори на Меѓународниот монетарен фонд во Вашингтон и одобри на Србија стенд бај аранжман во висина од 2,9 милијарди евра, за јакнење на девизните резерви и курсот на националната валута.Според ...

Без аранжман со ММФ, ќе платиме тројно

Утрински - 16.05.2009

Избегнувањето да се склучи аранжман со ММФ скапо ќе ја чини земјава, сметаат експертите. Според нив, аранжманот со ММФ би не' чинел од 2 до 3 пати поевтино од комерцијалното задолжување преку еврообврзници.

ММФ и’ одобри на Србија три милијарди евра

Форум - 16.05.2009

Бордот на директори на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и’ одобри стендбај аранжман vво висина од 2,942 милијарди евра за засилување на нејзините девизни резерви и одржување на курсот на динарот Аранжманот ...

ММФ и одобри на Србија близу 3 млрд. евра

Алсат-М - 16.05.2009

„Стенд бај“ аранжман од вкупно 2,942 милијарди евра, наменети за јакнење на девизните резерви и стабилен курс на динарот, одобри за Србија Меѓународниот монетарен фонд.

ММФ и одобри на Србија 2,9 милијарди евра

Н.Македонија - 16.05.2009

Вашингтон, 16 мај (МИА) - Бордот на директори на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Вашингтон и одобри на Србија стенд бај аранжман во висина од 2,9 милијарди евра, за јакнење на девизните резерви и курсот ...

ММФ и одобри на Србија 2,9 милијарди евра

Алфа - 16.05.2009

Бордот на директори на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Вашингтон и одобри на Србија стенд бај аранжман во висина од 2,9 милијарди евра, за јакнење на девизните резерви и курсот на националната валута.

ММФ и одобри на Србија 2, 942 млрд. евра

Форум - 16.05.2009

„Stand by“ аранжман од вкупно 2,942 милијарди евра, наменети за јакнење на девизните резерви и стабилен курс на динарот, одобри за Србија Меѓународниот монетарен фонд(ММФ).

ММФ и одобри на Србија 2,9 милијарди евра

Сител - 16.05.2009

Бордот на директори на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Вашингтон и одобри на Србија стенд бај аранжман во висина од 2,9 милијарди евра, за јакнење на девизните резерви и курсот на националната валута.

ММФ и одобри на Србија 2,9 милијарди евра

Канал5 - 16.05.2009

Бордот на директори на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Вашингтон и одобри на Србија стенд бај аранжман во висина од 2,9 милијарди евра, за јакнење на девизните резерви и курсот на националната валута.

ММФ и одобри на Србија 2, 942 млрд. евра

Макфакс - 16.05.2009

„Stand by“ аранжман од вкупно 2,942 милијарди евра, наменети за јакнење на девизните резерви и стабилен курс на динарот, одобри за Србија Меѓународниот монетарен фонд(ММФ).

ММФ ќе одобри стенд бај аранжман за Србија во петок

А1 - 15.05.2009

Меѓународниот монетарен фонд денеска ќе го одобри стенд бај аранжманот со Србија во вредност од три милијарди евра. Ова во средата во Белград го потврди гувернерот на Народната банка Радован Јелашиќ, додавајќи ...

ММФ си замина без договорен аранжман

Време - 15.05.2009

Македонија нема да склучи аранжман со ММФ. Ова е заклучокот на македонската Влада по еднонеделните разговори со новиот шеф на мисијата на ММФ во Македонија, Вес мек Гру.

Оптимизам по секоја цена

Време - 15.05.2009

Ниту во еден момент македонската влада не покажа дека размислува да се соочи со реалноста и да признае дека прогнозите за зголемувањето на домашното производство се премногу оптимистички.

Мек Гру: Македонската економија ќе падне за 2 отсто

Вест - 15.05.2009

Според ревидираните проекции на Владата, растот годинава ќе биде 1 процент. Народната банка очекува пад на БДП од 0,4 проценти Владата не успеа да го убеди ММФ дека годинава македонската економија ќе забележи ...

Македонија пред банкрот

Утрински - 15.05.2009

Новото гајле секогаш го потиснува старото. Последната голема несреќа ги прави лесно прифатливи дамнешните трагедии. Македонија е пред банкротство.

ММФ си замина, од аранжман засега ништо

Утрински - 15.05.2009

Еднонеделниот престој на тимот на ММФ во Македонија не успеа да ги омекне македонските власти и да ги одоброволи да разговараат за склучување нов аранжман.

ММФ си замина без аранжман

Н.Македонија - 15.05.2009

Претставниците на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд, кои цела недела беа во Македонија, си заминаа без аранжман со македонската влада.

Македонија со поголем дефицит во платниот биланс од дури 17 земји од ЦИЕ

Алфа - 15.05.2009

Со пад на економијата од 2% според ММФ, Македонија е меѓу 4-рите земји од Централна и Источна Европа со прогнози за најмали падови годинава.

ММФ ќе одобри стенд бај аранжман за Србија во петок

МРТ - 15.05.2009

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска ќе го одобри стенд бај аранжманот со Србија во вредност од три милијарди евра. Ова во средата во Белград го потврди гувернерот на Народната банка Радован Јелашиќ, ...

Проекциите за буџетскиот дефицит и економскиот раст во земјава остануваат различни

МК-Фондови - 15.05.2009

Главна Вест - Економија Една недела по пристигнувањето на мисијата на ММФ, шефот Мек Гру вели фондот засега нема да ги ревидира бројките.

ММФ со стенд бај аранжманот на Србија

Нетпрес - 15.05.2009

Бордот на директори на Меѓународниот монетарен фонд денеска во Вашингтон треба да и одобри на Србија стенд бај аранжман од околу три милијарди евра.

Според експертите потребен е аранжман со ММФ

А1 - 14.05.2009

Власта останува на ставот дека на земјава засега не и потребен аранжман со ММФ. Но, експертската јавности и бизнисмените уште пред стартот на оваа средба, предупредија дека треба да се отвори прашањето за ...

Македонија и ММФ нема да склучат аранжман

А1 - 14.05.2009

Со различни проекции за економијата, оптимизам дека Владата води позитивна буџетска политика, но и порака за претпазливост - мисијата на ММФ предводена од новиот шеф Вас МекГру ја заврши еднонеделната посета ...

ММФ: Забавува стопанството на Македонија

BBC - 14.05.2009

„Охрабрени сме што македонскиот банкарски систем се покажува како релативно здрав иако економијата остро забавува, негативно влијае врз фискалните приходи, а платниот биланс е предизвик“.

Мисијата на ММФ ја завршува посетата на Македонија

Р.С.Европа - 14.05.2009

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд за Македонија денеска ја завршува еднонеделната посета на земјава. Посетата имаше цел новиот шеф на мисијата Вес Мек Гру да се запознае со економските показатели во ...

Ќе имаме двојно поголем буџетски дефицит

Време - 14.05.2009

Меѓународниот монетарен фонд во својот последен извештај за Европа предвидува дека дефицитот во буџетот на Македонија годинава ќе достигне 5,9 проценти.

Зошто владата „бега“ од ММФ?

Р.С.Европа - 14.05.2009

Според експертите, склучувањето на аранжман со ММФ ќе значи кратење на нерационалните трошоци во буџетот. Тоа, велат тие, не и одговара на владата, а цената за поскапите кредити ја плаќаат граѓаните ...

Нема нов аранжман со ММФ

Р.С.Европа - 14.05.2009

Министерот за финансии Трајко Славевски на прес конференција со новиот шеф на ММФ Вес Мек Гру соопшти дека не е договорен аранжман со ММФ.

Монетарците си одат - ќе има ли аранжман?

Утрински - 14.05.2009

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд за Македонија денеска ја завршува еднонеделната посета на Македонија, чија цел беше новиот шеф на Мисијата, Вес Мекгру, да се запознае со економските показатели во ...

Аранжман со ММФ само во краен случај

Телма - 14.05.2009

Мирко Трајановски Македонија ќе склучи аранжман за финансиска поддршка со ММФ само доколку македонската економија се најде во крајно неповолна ситуација, порача министерот за финансии Трајко Славески на ...

ММФ да, ама не по секоја цена

Н.Македонија - 14.05.2009

Извесно е дека Македонија ќе мора да позајмува стотици милиони евра за да ја преброди економската криза. Меѓутоа, ако досега се поставуваше прашањето дали да се земат пари од Меѓународниот монетарен фонд или ...

ММФ подготвен да и помогне на Македонија

Форум - 14.05.2009

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) останува подготвен да и помогне на Македонија на начин кој и е од најголема корист, вклучувајќи техничка помош, совет за политиките, како и финансиска поддршка Ова денеска во ...

Македонија не е заинтересирана за аранжман со ММФ

Н.Македонија - 14.05.2009

Скопје, 14 мај (МИА) - Не е разговарано за склучување аранжман за време на еднонеделната посета на Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд на Македонија, изјавија на денешната прес конференција во ...

Македонија не е заинтересирана за аранжман со ММФ

Алсат-М - 14.05.2009

Не е разговарано за склучување аранжман за време на еднонеделната посета на Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд на Македонија, изјавија на денешната прес конференција во Министерството за финансии ...

ММФ: Економијата остро забавува

Форум - 14.05.2009

По рапидниот раст во минатата година, економските параметри кај вас сега се подложни на ефектите од глобалната криза, а тоа негативно се одразува врз фискалните приходи, се вели, меѓу другото, во оценката на ...

Мисијата на ММФ заминува од Македонија, Владата без интерес за аранжман

Алфа - 14.05.2009

Владата ги испрати монетарците без да побара поддршка во вид на аранжман. Не се интересирале ниту за условите под кои ММФ дава заеми за надминување на проблемот со платниот билнас иако според шефот на мисијата ...

ММФ: Владата е оптимист дека ќе избегне рецесија

Дневник - 14.05.2009

Оптимистички се очекувањата на Владата дека Македонија годинава ќе оствари економски раст од еден отсто, рече вчера Вест Мекгру, шеф на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд за Македонија.

Македонија не е заинтересирана за аранжман со ММФ

Кирилица - 14.05.2009

Не е разговарано за склучување аранжман за време на еднонеделната посета на Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд на Македонија Ова денеска го изјави министерот Трајко Славески и новоименуваниот шеф на ...

ММФ и Владата останаа со различни проекции за економијата. Власта засега не сака аранжман со Фондот

Канал5 - 14.05.2009

Со различни проекции за македонската економија од оние на Владата си заминуваат претставниците на ММФ, по еднонеделната посета на земјата.

Проекциите за дефицитот и растот остануваат различни

Сител - 14.05.2009

Проекциите за буџетскиот дефицит и економскиот раст во земјава остануваат различни. Една недела по пристигнувањето на мисијата на ММФ, шефот Мек Гру вели фондот засега нема да ги ревидира бројките.

ММФ си замина, нема договор за аранжман со Владата

Вечер - 14.05.2009

Монетарците остануваат подготвени да и помогнат на Македонија на начин кој е од најголема корист за земјава, пред се преку техничка помош, совети, како и за финансиска поткрепа на девизните резерви во земјава ...

Можна подлабока рецесија во Европа?

МК-Фондови - 14.05.2009

Свет - Економија Ако во глобални рамки продолжат падот на деловната доверба и на потрошувачката, постои ризик тековната економска криза во Европа да стане уште подлабока, а периодот на заздравување да биде ...

ММФ е подготвен да и' помогне на Македонија на начин кој е од најголема корист

Нетпрес - 14.05.2009

Тимот на ММФ предводен од Вес Мек Гру кој престојуваше во редовна посета во Скопје од 7 мај, оценил дека платниот биланс веројатно ќе биде предизвикот за Македонија оваа година.

ММФ подготвен да и помогне на Македонија

Макфакс - 14.05.2009

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) останува подготвен да и помогне на Македонија на начин кој и е од најголема корист, вклучувајќи техничка помош, совет за политиките, како и финансиска поддршка.

Различни проценки за македонската економија

Р.С.Европа - 13.05.2009

Владата, експертите и странските институции во јавноста пласираат различни проценки за очекуваниот економски раст во земјава. Генерално, владините проценки се пооптимистички.

В петок и официјално ММФ аранжман за Србија

Утрински - 13.05.2009

Белград - Српскиот министер за економија, Млаѓан Динкиќ, вчера најави дека ММФ в петок официјално ќе го одобри стенд-бај аранжманот со Србија.

ММФ: Дефицитот алармантно ќе расте

Дневник - 13.05.2009

Ако се остварат црните прогнози на ММФ, каматите во Македонија ќе рипнат за 100 отсто, прогнозираат експертите Алармантен пораст на дефицитот во македонската државна каса од дури5,9отсто од бруто-домашниот ...

ММФ: Македонија со двојно поголем буџетски дефицит годинава

Тотал - 13.05.2009

Меѓународниот монетарен фонд во својот последен извештај за Европа предвидува дека македонскиот дефицит годинава ќе достигне 5,9%, а дупката во буџетот ќе биде двојно поголема и ќе достигне 190 милиони евра, а ...

Мисијата на ММФ утре ја завршува посетата на Македонија

Алфа - 13.05.2009

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд за Македонија утре ја завршува еднонеделната посета на Македонија, која беше со цел запознавање на новиот шеф на Мисијата Вес Мек Гру со економските показатели во ...

Македонија со двојно поголем буџетски дефицит годинава

Форум - 13.05.2009

Меѓународниот монетарен фонд во својот последен извештај за Европа предвидува дека македонскиот дефицит годинава ќе достигне 5,9%, а дупката во буџетот ќе биде двојно поголема и ќе достигне 190 милиони евра ...

ММФ: Постои ризик за уште подлабока економска криза во Европа

Н.Македонија - 13.05.2009

Вашингтон, 13 мај (МИА) - Доколку во глобални рамки продолжaт падот на деловната доверба и на потрошувачката, постои ризик тековната економската криза во Европа да стане уште подлабока, а периодот на ...

Владата ги отфрла прогнозите на ММФ

Алфа - 13.05.2009

Владата ги отфрла прогнозите на Меѓународниот монетарен фонд за негативен економски раст на Македонија и продлабочување на буџетскиот дефицит како нереални.

Владата и ММФ се разидоа, денарот остана сам

Дневник - 13.05.2009

Владата и мисијата на Меѓународниот монетарен фонд се разидоа за сите клучни прашања за економската стабилност на државата, тврдат извори на „Дневник“.

Постои ризик за уште подлабока економска криза во Европа

Дневник - 13.05.2009

Експертите на Фондот предвидуваат економски најмоќна држава во Европа, Германија, оваа година да има пад на економијата од 5,6 отсто Ако во глобални рамки продолжат падот на деловната доверба и на ...

ММФ: Постои ризик за уште подлабока економска криза во Европа

Кирилица - 13.05.2009

Доколку во глобални рамки продолжaт падот на деловната доверба и на потрошувачката, постои ризик тековната економската криза во Европа да стане уште подлабока, а периодот на заздравување да биде подолг отколку ...

ММФ ќе одобри стенд бај аранжман за Србија во петок

Макфакс - 13.05.2009

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска ќе го одобри стенд бај аранжманот со Србија во вредност од три милијарди евра. Ова во средата во Белград го потврди гувернерот на Народната банка Радован Јелашиќ, ...

Цр­вен­ков­ски: Неопходен итен аранжман со ММФ

Вест - 12.05.2009

Аранжман со ММФ и е неопходен на Македонија, и тоа што поскоро, оцени вчера претседателот на заминување Бранко Црвенковски на средба со претставници на оваа финансиска институција.

Црвенковски: Аранжман со ММФ колку што е можно побргу

Утрински - 12.05.2009

Претседателот Бранко Црвенковски смета дека на земјава и' е неопходен аранжман со ММФ кој треба да се склучи што е можно побргу.

Црвенковски: Ни треба аранжман од ММФ

Дневник - 12.05.2009

На Македонија што побргу и' е потребен аранжман со ММФ. Што повеќе чекаме, поголеми ќе бидат последиците, рече претседателот Бранко Црвенковски на вчерашната средба со шефот на мисијата за Македонија, Вес Мек ...

ММФ предвидува двојно поголем буџетски дефицит за Македонија

Алфа - 12.05.2009

Двојно поголема дупка во буџетот за годинава и предвидува Меѓународниот монетарен фонд на Македонија. Наспроти владините 190 милиони евра, Фондот во својот последен извештај за Европа, предвидува дека ...

Динкиќ -ММФ в петок официјално ќе го одобри аранжманот со Србија

Сител - 12.05.2009

Српскиот министер за економија Млаѓан Динкиќ денеска најави дека Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) в петок официјално ќе го одобри стендбај аранжманот со Србија.

Итно е потребен нов аранжман со ММФ

МК-Фондови - 12.05.2009

Македонија - Економија Црвенковски порача на вчерашната средба со мисијата на ММФ На Македонија итно и е потребен нов аранжман со ММФ.

Србија идната недела ќе ги повлече првите 800 милиони евра од ММФ

Нетпрес - 12.05.2009

Српскиот министер за економија Млаѓан Динкиќ изјавил дека следната недела Србија ќе може да ги повлече првите 800 милиони евра од аранжманот на Меѓународниот монетарен фонд.

ММФ в петок официјално ќе го одобри стендбај аранжманот со Србија

МК-Фондови - 12.05.2009

Регион - Економија Динкиќ изјави дека од идната недела Србија ќе може да ги повлече првите 800 милиони евра од вкупно трите милијарди од аранжманот со ММФ.

На државата и треба ММФ

Време - 11.05.2009

Власта да го искористи присуството на ММФ во земјава и да разговара за аранжман, апелираат дел од стопанствениците. Тие сугерираат да се отвори прашањето за можен заем од Фондот што ќе се искористи за ...

Со или без ММФ?

Р.С.Европа - 11.05.2009

Новиот шеф на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд Вес Мекгру деновиве се запознава со макроекономската состојба во земјава.

Косово 186-от член на ММФ

Вест - 11.05.2009

Вашингтон, 11 мај - Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека Република Косово стана неговиот 186-ти член.Одлуката се донесе по позитивното гласање на земјите членки на Фондот, се наведува во ...

Косово 186. членка на ММФ

Утрински - 11.05.2009

Вашингтон - Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека Република Косово стана негова 186. членка, пренесе Франс прес. Одлуката е донесена по позитивното гласање на земјите-членки на Фондот, се наведува во ...

Бизнисмените бараат итен аранжман со ММФ

Утрински - 11.05.2009

Да се искористи присуството на тимот на ММФ во земјава и да се договори склучување аранжман со Фондот, се' погласно бара бизнис-заедницата во земјава.

ММФ: Косово и официјално 186 член на Фондот

Тотал - 11.05.2009

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека Република Косово стана неговиот 186-ти член, пренесе Франс прес. Одлуката се донесе по позитивното гласање на земјите членки на Фондот, се наведува во ...

Црвенковски На Македонија и треба аранжман со ММФ

Форум - 11.05.2009

На земјава и е потребен аранжман со Меѓународниот монетарен фонд што поскоро, смета претседателот Бранко Црвенковски Претседателот, Бранко Црвенковски, на средба со ММФ На средбата на претседателот на ...

Претседателот во заминување Црвенковски сугерира Владата да склучи аранжман со ММФ

Алфа - 11.05.2009

Аранжман со Меѓународниот монетарен фонд е неопходен и подобро да се склучи порано, отколку подоцна кога штетите и последиците ќе бидат поголеми, сугерира претседателот Црвенковски кој на последниот работен ...

Црвенковски прими делгација на ММФ

Кирилица - 11.05.2009

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска прими делегација на Меѓународниот монетарен фонд, предводена од Шефот на мисијата за Македонија, Вес МекГру и резидентниот претставник на ММФ во ...

На Македонија итно и е неопходен аранжман со Меѓународниот Монетарен Фонд

Канал5 - 11.05.2009

На Македонија итно и е неопходен аранжман со Меѓународниот Монетарен Фонд. Колку порано толку штетите за македонската економија ќе бидат помали.

Итно е потребен аранжман со ММФ

Сител - 11.05.2009

На Македонија итно и е потребен нов аранжман со ММФ. Колку порано, толку подобро, затоа што штетите и последиците сега ќе бидат помали, порача претседателот во заминување Црвенковски на денешната средба со ...

Монетарците на посета кај претседателот Црвенковски

Нетпрес - 11.05.2009

Делегација на Меѓународниот монетарен фонд, предводени од шефот на мисијата за Македонија, Вес МекГру и резидентниот претставник на ММФ во земјава, Берт ван Селм денеска на посета кај претседателот во ...

Косово стана 186 член на ММФ

МК-Фондови - 11.05.2009

Регион - Економија Одлуката се донесе по позитивното гласање на земјите членки на Фондот, се наведува во соопштението. Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека Република Косово стана неговиот 186-ти ...

На Македонија и е неопходен аранжман со ММФ, смета Црвенковски

Нетпрес - 11.05.2009

Претседателот Бранко Црвенковски денеска прими делегација на Меѓународниот монетарен фонд, при што истакнал дека на нашата земја и е неопходен аранжман со ММФ и дека тоа е подобро да се направи порано, отколку ...

Црвенковски ќе прими делегација на ММФ

Макфакс - 11.05.2009

Македонскиот претседател Бранко Црвенковски денеска ќе прими делегација на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ), соопштено е од неговиот кабинет.

Црвенковски – неопходен итен аранжман со ММФ

Макфакс - 11.05.2009

Аранжман со ММФ е неопходен на Македонија, и тоа што поскоро, оцени денеска претседателот во заминување Бранко Црвенковски на средба со претставници на оваа финансиска институција.