TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Путиновата интервенција во Сирија се гледа неговиот страв од слаба држава

МКД - 04.10.2015

Во ноќта на 5 декември 1989 година, Владимир Путин, тогаш потполковник во КГБ, напнато гледаше додека илјадници Источногерманци во Дрезден го преплавуваа седиштето на страшната тајна полиција Штази на брегот на реката.

FAZ: САД манифестираат плашливост, Путин – бесрамност

Локално - 04.10.2015

Глобалните интереси на Русија и САД директно поминаа во Сирија, но во моментот работите се прифаќаат како голем дипломатски успех на Путин, пишува “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ). Според изданието авио ударите врз позиции на “Исламска држава” ...

Обама: Путин нема меѓународна поддршка за Сирија

24 Вести - 03.10.2015

Американскиот претседател Барак Обама се спротистави на руската воена интервенција во Сирија нагласувајќи дека со тоа не е направена разлика меѓу терористички групи и умерените бунтовнички сили со легитимни интереси за договорен прекин на ...

Обама: Путин нема меѓународна поддршка за Сирија

Утрински - 03.10.2015

Американскиот претседател Барак Обама се спротистави на руската воена интервенција во Сирија нагласувајќи дека со тоа не е направена разлика меѓу терористички групи и умерените бунтовнички сили со легитимни интереси за договорен прекин на ...

Обама: Руската интервенција во Сирија рецепт за катастрофа

Канал5 - 03.10.2015

Руските воздушни напади во знак на поддршка на претседателот на Сирија, Башар ал Асад, само ја зајакнуваат Исламската држава, изјави американскиот претседател Барак Обама. Обама додал дека рускиот пристап кон Сирија е “рецепт за катастрофа“.

Обама: Путин нема меѓународна поддршка за Сирија

Алфа - 03.10.2015

Американскиот претседател Барак Обама се спротистави на руската воена интервенција во Сирија нагласувајќи дека со тоа не е направена разлика меѓу терористички групи и умерените бунтовнички сили со легитимни интереси за договорен прекин на ...

ОБАМА: Путин нема меѓународна поддршка за Сирија

Телеграф - 03.10.2015

Американскиот претседател Барак Обама оцени дека руската интервенција е вежба за самоодбрана што ќе го оддалечи сирискиот судир од решение Американскиот претседател Барак Обама се спротистави на руската воена интервенција во Сирија нагласувајќи дека ...

Обама: Путин нема меѓународна поддршка за Сирија

+инфо - 03.10.2015

Американскиот претседател Барак Обама се спротистави на руската воена интервенција во Сирија нагласувајќи дека со тоа не е направена разлика меѓу терористички групи и умерените бунтовнички сили со легитимни интереси за договорен прекин на ...

Обама: Путин нема меѓународна поддршка за Сирија

А1 On - 03.10.2015

Американскиот претседател Барак Обама се спротистави на руската воена интервенција во Сирија нагласувајќи дека со тоа не е направена разлика меѓу терористички групи и умерените бунтовнички сили со легитимни интереси за договорен прекин на ...

Обама: Путин нема меѓународна поддршка за Сирија

Репортер - 03.10.2015

Американскиот претседател Барак Обама се спротистави на руската воена интервенција во Сирија нагласувајќи дека со тоа не е направена разлика меѓу терористички групи и умерените бунтовнички сили со легитимни интереси за договорен прекин на ...

Путин: РФ е подготвена за барање начини за решавање на кризата во Сирија со сите заинтересирани страни

Руска реч - 03.10.2015

Претседателот на РФ Владимир Путин на состанокот на „Нормандиската четворка“ истакна дека Москва е подготвена за координација на информациите и барање патишта за решавање на сирискиот проблем со сите заинтересирани страни.

Обама: Путин нема меѓународна поддршка за Сирија

Курир - 03.10.2015

Американскиот претседател Барак Обама се спротистави на руската воена интервенција во Сирија нагласувајќи дека со тоа не е направена разлика меѓу терористички групи и умерените бунтовнички сили со легитимни интереси за договорен прекин на ...

Обама против руската воена интервенција во Сирија

Press24 - 03.10.2015

Американскиот претседател Барак Обама се спротистави на руската воена интервенција во Сирија нагласувајќи дека со тоа не е направена разлика меѓу терористички групи и умерените бунтовнички сили со легитимни интереси за договорен прекин на ...

Обама: Путин нема меѓународна поддршка за Сирија

Република - 03.10.2015

Американскиот претседател Барак Обама се спротистави на руската воена интервенција во Сирија нагласувајќи дека со тоа не е направена разлика меѓу терористички групи и умерените бунтовнички сили со легитимни интереси за договорен прекин на ...

Обама: Русија не прави разлика меѓу терористи и бунтовнички сили со легитимни интереси во Сирија

Либертас - 03.10.2015

Американскиот претседател Барак Обама се спротистави на руската воена интервенција во Сирија нагласувајќи дека со тоа не е направена разлика меѓу терористички групи и умерените бунтовнички сили со легитимни интереси за договорен прекин на ...

Путин и Обама се видоа во Њујорк, следната средба на Еуфрат?

Фактор - 03.10.2015

Зданието на ОН беше домаќин на двата лидера на нуклеарните супер сили САД и Русија. Се видоа, си кажаа што имаа да си кажат. Само неколку часа по средбата Русија почна со бомбардирањето на терористички цели во Сирија.

ИСИС со фотографија одговори на бомбите на Путин (фото)

Канал5 - 02.10.2015

Исламската држава на интернет објави вознемирувачка порака со која и се заканува на Русија и на претседателот на оваа земја, Владимир Путин. Припадниците на Исламската држава објавија фотографија на која Црвениот плоштад, еден од симболите на Москва ...

ВИДЕО: Стана и се фати за микрофон - слушнете како пее Путин

Press24 - 02.10.2015

Дали некогаш сте го слушнале претседателот на Русија Владимир Путин како пее? Еве можност. Во неговиот настап уживаа Шерон Стон, Курт Расел, Кевил Костнер, Жерард Деапрдје и многу други ...

ИСИЛ го запали Црвениот плоштад во Москва и Свети Василиј: "Смрт за Путин! Наскоро доаѓаме!"

Сител - 02.10.2015

Руските воени сили се по агресивно ги напаѓаат упориштата на ИСИЛ во Сирија, само вчера бомбардирани се четири упоришта на терористите, за што потврдил и амбасадорот на Сирија во Москва. "Ние им даваме координати, а тие напаѓаат.

Застрашувачка порака: Смрт за Путин, Москва ќе гори – се закануваат џихадистите

Репортер - 02.10.2015

Исламската држава објави на Интернет вознемирувачка порака, со која и се закануваат на Русија и на претседателот на земјата Владимир Путин. Припадниците на исламската држава објавија и фотографија на уништен Црвен плоштад, симбол на Москва и Русија.

Путин е во право по прашањето за Сирија и тоа го знаат сите

А1 On - 02.10.2015

Гардијан – Лондон Претседателот на Русија Владимир Путин е во право кога вели дека единствен начин за решавање на сириската криза е соработка со владата на претседателот Башар Асад и неговите либански и ирански сојузници, пишува британскиот весник ...

Путин е во право по прашањето за Сирија и тоа го знаат сите

Репортер - 02.10.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин е во право кога вели дека единствен начин за решавање на сириската криза е соработка со владата на претседателот Башар Асад и неговите либански и ирански сојузници, пишува британскиот весник „Гардијан“.

Застрашувачка порака: Смрт за Путин, Москва ќе гори - се закануваат џихадистите

Press24 - 02.10.2015

Исламската држава објави на Интернет вознемирувачка порака, со која и се закануваат на Русија и на претседателот на земјата Владимир Путин. Припадниците на исламската држава објавија и фотографија на уништен Црвен плоштад, симбол на Москва и Русија.

Американски аналитичар – Путин води војна на цивилизација против варварство – мораме да го следиме

Репортер - 02.10.2015

Стратешкиот јаз меѓу Русија и САД по прашањето на исламскиот тероризам во Средниот исток неделава оштро изби на површината. Но, вистина е дека тој јаз, уште од нападите на 11 септември, покажува исклучителна доследност на руската позиција.

Путин е во право по прашањето за Сирија и тоа го знаат сите

Алфа - 02.10.2015

Американските и британските лидери оваа недела во Обединетите нации се тркаа кој повеќе ќе го оцрни Асад, а резултатот на тоа е дека Путин собра уште повеќе адути, се наведува во текстот. Претседателот на Русија Владимир Путин е во право кога вели ...

Дејли бист: Путин му ја украде на Обама војната против Исламска држава

МКД - 02.10.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин не само што почна да ја бомбардира Сирија, тој себеси се промовираше во централна фигура на напорите да се уништи Исламска држава, пишува американскиот портал Дејли бист .

Путин е сега вљубен во исламот

Нова ТВ - 02.10.2015

Дали средбите на Путин со Обама ќе донесат затоплување во односите на Москва со Западот? Кои се интересите на руската надворешна политика? Како се живее во Русија? На овие прашања одговара Борис Камчев, автор на книгата "Русија на ...

Џихадистите се заканиле: Смрт за Путин, наскоро доаѓаме во Москва (ФОТО)

МКД - 02.10.2015

Рита Кац, аналитичарка за тероризам и коосновач на Разузнавачката група за потрага по меѓународни терористи (СИТЕ), приватна фирма од Вашингтон што се занимава со анализа на терористичките закани и дејства, на Твитер објави фотографија на московски ...

Колку време ќе помине пред да се појави слика со Путин во цел на снајпер во смартфоните на секој сунитски муслиман!

Локално - 02.10.2015

“Да кажеме дека на некој чудотворен начин Русите ќе ја поразат ” Исламска држава “. Единствениот начин исламистите да бидат држени во состојба на победа е да бидат заменети со умерени сунити.

Путин е во право по прашањето за Сирија и тоа го знаат сите

Вечер Прес - 02.10.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин е во право кога вели дека единствен начин за решавање на сириската криза е соработка со владата на претседателот Башар Асад и неговите либански и ирански сојузници, пишува британскиот весник „Гардијан" ...

Џихадистите се заканија: Смрт за Путин, наскоро доаѓаме во Москва!

Фактор - 02.10.2015

Рита Кац, директорка на “SITE”, компанија специјализирана за пратење и анализирање на пораките на терористите, вклучувајќи ги и ИСИС, објави фотографија на Twiter од московски Кремљ во пламен.

Слушнете како пее Владимир Путин (видео)

Република - 02.10.2015

Дали некогаш сте го слушнате претседателот на Русија , Владимир Путин како пее? Еве сега имаше прилика да го сторите тоа. Во неговиот настап имаа можност да уживаат Шерон Стон, Курт Расел, Кевин Костнер, Жерар Депардје и многу други познати личности ...

„Смрт за Путин, наскоро доаѓаме“ Џихадистите се закануваат: Еве како ќе изгледа Москва! (ФОТО)

Sky - 02.10.2015

Исламска држава на интернет објави вознемирувачка порака со која и` се заканува на Русија и претседателот на оваа земја Владимир Путин. Припадниците на Исламска држава ојавија фотографија од уништениот Црвен плоштад, еден од симболите на Москва и ...

Гардијан: Путин е во право по прашањето за Сирија и тоа го знаат сите

Република - 02.10.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин е во право кога вели дека единствен начин за решавање на сириската криза е соработка со владата на претседателот Башар Асад и неговите либански и ирански сојузници, пишува британскиот весник „Гардијан“.

Колумнист на британски „Гардијан“: Сите знаат дека Путин е во право кога станува збор за ситуацијата во Сирија

Пулс24 - 02.10.2015

Рускиот претседател, Владимир Путин, е во право кога вели дека единствен начин за решавање на сириската криза е соработка со владата на претседателот Башар Асад и неговите либански и ирански сојузници, пишува британски „Гардијан“.

Исламската држава се заканува: Смрт за Путин, доаѓаме наскоро!

Вечер Прес - 02.10.2015

Во пораката која исламистите ја објавиле на интернет, терористите меѓу другото му се закануваат на Путин со смрт и со рушење на Москва. На фотографијата објавена на Твитер се гледа "уништениот" Црвен плоштад, додека во описот стои: "Смрт за Путин! ...

Џихадистите се заканиле: Смрт за Путин, наскоро доаѓаме во Москва

Денешен - 02.10.2015

Рита Кац, аналитичарка за тероризам и коосновач на Разузнавачката група за потрага по меѓународни терористи (СИТЕ), приватна фирма од Вашингтон што се занимава со анализа на терористичките закани и дејства, на Твитер објави фотографија на московски ...

Смрт за Путин, Москва ќе гори – се закануваат џихадистите

МК News - 02.10.2015

Исламската држава објави на Интернет вознемирувачка порака, со која и се закануваат на Русија и на претседателот на земјата Владимир Путин. Припадниците на исламската држава објавија и фотографија на уништен Црвен плоштад, симбол на Москва и Русија.

Исламската држава се заканува: Смрт за Путин, доаѓаме наскоро!

Точка - 02.10.2015

Во пораката која исламистите ја објавиле на интернет, терористите меѓу другото му се закануваат на Путин со смрт и со рушење на Москва. На фотографијата објавена на Твитер се гледа "уништениот" Црвен плоштад, додека во описот стои: "Смрт за Путин! ...

ИСИС со закана до Москва: Смрт за Путин, наскоро доаѓаме

Република - 02.10.2015

Исламската држава објави порака на интернет во која и се заканува на Москва и на рускиот претседател Владимир Путин. На фотографијата преку која се испраќа заканата до претседателот на Русија се прикажува уништени и во пламен московскиот Црвен ...

“Исламска држава” кон Русија: Смрт за Путин, доаѓаме!

Локално - 02.10.2015

“Исламска држава” објави на интернет заканувачка порака за Русија и претседателот Владимир Путин. Приврзаниците на “Исламска држава” пуштија слика со разурнувања на “Црвениот плоштад”, еден од симболите на Москва и Русија.

Само што почнавме, нападите во Сирија ќе траат со месеци!

Вечер Прес - 02.10.2015

Британскиот весник "Гардијан" пишува дека претседателот на Русија Владимир Путин е во право кога вели дека единствен начин за решавање на сириската криза е соработка со владата на претседателот Башар Асад и неговите либански и ирански сојузници ...

Путин: Русија нема намера да создава државен капитализам

Lider - 02.10.2015

Руските власти немаа намера да вршат национализација во земјата и да создадат државен капитализам, без оглед на економските потешкотии, изјави претседателот на Русија Владимир Путин на седницата на Советот за развој на граѓанското општество и ...

Путин го исфрли Западот од „игра“

Deutsche Welle - 01.10.2015

Руската воена авијација врши напади против Исламска држава. Тоа значи, Путин успеа да ја спроведе својата намера. На Западот му останува само улогата да ги ублажи страдањата на цивилите, смета Керстен Книп.

Според „Фигаро“, 93 отсто од Французите се за коалиција со Русија

Дневник - 01.10.2015

Огромно мнозинство Французи се залагаат за создавање нова меѓународна коалиција, со учество на Русија, во борбата против терористичката организација Исламска држава, сведочат резултатите од анкетата што ја спровел францускиот весник „Фигаро“.

Гардијан: Путин е во право за Сирија и Западот треба да го слуша

МКД - 01.10.2015

Рускиот претседател веќе ги обави двете најважни должности како руски лидер – постигна стабилност и ја врати националната гордост. Тој сега станува важен играл на светската сцена. Путин е сѐ само не глупав, пишува британски Гардијан .

Путин: Русија нема намера да создава државен капитализам

Руска реч - 01.10.2015

Руските власти немаа намера да вршат национализација во земјата и да создадат државен капитализам, без оглед на економските потешкотии, изјави претседателот на Русија Владимир Путин на седницата на Советот за развој на граѓанското општество и ...

Фигаро: 93 отсто од Французите се за коалиција со Русија

МКД - 01.10.2015

Огромно мнозинство Французи се залагаат за создавање нова меѓународна коалиција, со учество на Русија, во борбата против терористичката организација Исламска држава, сведочат резултатите од анкетата што ја спровел францускиот весник Фигаро.

Кремљ да си каже за Русите во ИД

Локално - 01.10.2015

Руското раководство треба конечно да објасни зошто толку многу Руси се приклучуваат кон “Исламска држава”. Коментар на Франкфуртер алгемајне цајтунг. Збирната формулација за образложението на руската воена акција во Сирија звучи горе-долу вака: ...

Дали инвазијата на Русија ќе биде погубна за Путин или ќе ги избрка Американците од Блискиот исток?

Република - 01.10.2015

Со влегувањето на Русија во војната во Сирија, се случува најголемиот пресврт во конфликтот кој ја зафати Сирија во 2011-та година. Можеме само да нагаѓаме како ќе резултира овој потег на Москва, но едно е јасно – некој ќе претрпи големи последици.

Британски "Guardian": Зошто Западот треба да го послуша Путин?

Точка - 01.10.2015

Единствен начин да се искорени болеста наречена Исламска држава, е соработка со претседателот Асад и неговите сојузници, и тоа на САД треба да им биде јасно, пишува британски Guardian . "Путин е во право и сите тоа го знаат.

Русија, САД или Апокалипса: Дали инвазијата на Русија ќе биде погубна за Путин или ќе ги избрка Американците од ...

Точка - 01.10.2015

Со влегувањето на Русија во војната во Сирија, се случува најголемиот пресврт во конфликтот кој ја зафати Сирија во 2011-та година. Можеме само да нагаѓаме како ќе резултира овој потег на Москва, но едно е јасно – некој ќе претрпи големи последици.

Обама и Путин ќе споделуваат информации за Сирија

Вест - 30.09.2015

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ, 30 септември (АП) - Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин вчера имаа драстично различни ставови по прашањето за хаосот во Сирија, при што Обама повика на политичка транзиција во која ќе биде ...

Путин доби дозвола за напади во Сирија

Телма - 30.09.2015

Рускиот претседател доби дозвола од парламентот да ги користи воздухопловните сили надвор од границата на Русија. -Нашиот предлог за усвојување на декрет од страна на Советот на федерацијата за користење на контингентите на Вооружените сили на ...

Седумте точки на Путин за новиот светски поредок

Канал5 - 30.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин во говорот на Генералното собрание на ОН укажа на 7 најважни точки кои се однесуваат на светската геополитика. Во првата укажа на одговорноста на САД и Западот за очајната состојба на Блискиот исток.

Русија ќе испрати војска во Сирија

24 Вести - 30.09.2015

Советот на федерацијата (Горниот дом на рускиот Парламент) денеска го одобри барањето на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на вооружените сили на Русија во Сирија. Путин претходно се обрати до Советот со предлог за усвојување на уредба ...

Русија ќе испрати војска во Сирија

Алсат-М - 30.09.2015

Советот на федерацијата (Горниот дом на рускиот Парламент) денеска го одобри барањето на на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на Вооружените сили на Русија во Сирија, јави ТАСС.

Русија ќе испрати војска во Сирија

Телма - 30.09.2015

Советот на федерацијата (Горниот дом на рускиот Парламент) денеска го одобри барањето на на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на Вооружените сили на Русија во Сирија, јави ТАСС.

Путин: Асад мора да прифати компромис со бунтовниците

24 Вести - 30.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека сирискиот лидер Башар ел Асад ќе море да биде подготвен да прифати компромис со умераната опозиција. - Конечно и трајно решение на кризата во Сирија ќе биде можно само со политички реформи и со ...

Русија ќе испрати војска во Сирија

Репортер - 30.09.2015

Советот на федерацијата (Горниот дом на рускиот Парламент) денеска го одобри барањето на на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на Вооружените сили на Русија во Сирија, јави ТАСС.

Русија ќе употреби свои сили во Сирија

Нова ТВ - 30.09.2015

Горниот дом на рускиот Парламент го одобри барањето на претседателот Владимир Путин за употреба на вооружени сили во Сирија. Шефот на Путиновата администрација, Сергеј Иванов истакна дека Советот на федерацијата едногласно го поддржал Путин со 162 ...

ВИДЕО: Новинарка на Си Ен Ен го прекрсти Путин

Нетпрес - 30.09.2015

Новинарка на Си Ен Ен по говорот на рускиот претседател Владимир Путин во Обединетите нации направи кардинална грешка. Веројатно никогаш нема да дознаеме што и се вртело во главата кога Путин го нарече Јелцин.

Обама: Асад мора да си замине

Нетпрес - 30.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама повтори дека претседателот на Сирија Башар ал Асад мора да си замине од власт за да биде поразена исламската група. Еден ден по конфликтот со рускиот претседател Владимир Путин, за тоа како да се разреши ...

Се е подготвено: Парламентот на Русија му одобри на Путин употреба на војската во Сирија

Press24 - 30.09.2015

Советот на федерацијата (горниот дом на рускиот парламент) денеска го одобри барањето на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на Вооружените сили на Русија во Сирија. „Советот едногласно го поддржа обраќањето на претседателот - 162 гласа ...

Седумте најважни точки на светската геополитика на Владимир Путин

МКД - 30.09.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин зборувајќи на заседанието на Генералното собрание на Обединетите нации укажа на седум најважни точки што се однесуваат на светската геополитика, а во првата укажа на одговорноста на Западот, на чело со САД, за ...

Седум точки на Путин за нов светски поредок

Нетпрес - 30.09.2015

Рускиот претседател, Владимир Путин, од говорницата на заседанието на Генералното собрание на Обединетите нации, укажал на седум најважни точки кои се однесуваат на светската геополитика, а во првата зборува за одговрноста на Западот, на чело со ...

Путин испрати војска во Сирија - Ќе ги употреби...

Сител - 30.09.2015

Советот на федерацијата (Горниот дом на рускиот Парламент) денеска го одобри барањето на на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на Вооружените сили на Русија во Сирија, јави ТАСС.

Русија ќе испрати војска во Сирија

А1 On - 30.09.2015

Советот на федерацијата (Горниот дом на рускиот Парламент) денеска го одобри барањето на на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на Вооружените сили на Русија во Сирија, јави ТАСС.

Путин доби дозвола за користење воена сила во странство

Руска реч - 30.09.2015

Советот на федерацијата на РФ му дозволи на Владимир Путин користење на воен контингент на Русија во други држави. Ова од рускиот лидер го побара претседателот на Сирија Башар ал Асад. По сè изгледа сега Русија и САД навистина ќе почнат тесно да ...

Русија започна воена операција во Сирија

Руска реч - 30.09.2015

Русија ги изврши првите авионски напади на позициите на Исламската држава во Сирија. Ова се случи неколку часа откако Советот на федерацијата му дозволи на претседателот Владимир Путин користење на вооружените сили во странство и откако стана ...

Путин: „Исламската држава” ја прогласи Русија за свој непријател

Руска реч - 30.09.2015

Треба да се бориме и да ги уништуваме терористите на териториите кои ги освоиле, не треба да чекаме да ни дојдат дома, изјави Путин. Претседателот на Русија Владимир Путин изјави дека терористичката организација „Исламска држава” веќе одамна ја ...

Русија ќе испрати војска во Сирија

+инфо - 30.09.2015

Советот на федерацијата (Горниот дом на рускиот Парламент) денеска го одобри барањето на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на Вооружените сили на Русија во Сирија, јави ТАСС. - Советот едногласно (со 162 гласа „за“) го поддржа ...

Русија ќе испрати војска во Сирија

Алфа - 30.09.2015

Советот на федерацијата (Горниот дом на рускиот Парламент) денеска го одобри барањето на на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на Вооружените сили на Русија во Сирија, јави ТАСС.

Путин: Асад мора да прифати компромис со бунтовниците

+инфо - 30.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека сирискиот лидер Башар ел Асад ќе море да биде подготвен да прифати компромис со умераната опозиција. - Конечно и трајно решение на кризата во Сирија ќе биде можно само со политички реформи и со ...

Путин: Асад мора да прифати компромис со бунтовниците

А1 On - 30.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека сирискиот лидер Башар ел Асад ќе море да биде подготвен да прифати компромис со умераната опозиција. – Конечно и трајно решение на кризата во Сирија ќе биде можно само со политички реформи и со ...

Путин: Асад мора да прифати компромис со бунтовниците

Репортер - 30.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека сирискиот лидер Башар ел Асад ќе море да биде подготвен да прифати компромис со умераната опозиција. – Конечно и трајно решение на кризата во Сирија ќе биде можно само со политички реформи и со ...

Путин: Асад мора да прифати компромис со бунтовниците

Алфа - 30.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека сирискиот лидер Башар ел Асад ќе море да биде подготвен да прифати компромис со умераната опозиција. Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека сирискиот лидер Башар ел Асад ќе море да ...

Русија праќа војска во Сирија

Телеграф - 30.09.2015

Советот едногласно (со 162 гласа „за“) го поддржа обраќањето на претседателот, истакна шефот на претседателската администрација Сергеј Иванов Советот на федерацијата (Горниот дом на рускиот парламент) денеска го одобри барањето на рускиот ...

Советот на Федерацијата даде согласност претседателот на Русија да употреби војска во Сирија

Руска реч - 30.09.2015

Русија во Сирија ќе го употребува исклучително Военото воздухопловство, изјави шефот на администрацијата на претседателот на РФ Сергеј Иванов. Советот на Федерацијата даде согласност претседателот на Русија да ги употреби Вооружените сили на РФ во ...

Рускиот парламент му одобри на Путин употреба на војска во Сирија

Макфакс - 30.09.2015

Горниот дом на рускиот парламент (Советот на федерацијата) го одобри во средата барањето на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на Вооружените сили на Русија во Сирија, јави агенцијата Тас.

Русија ќе испрати војска во Сирија

Нетпрес - 30.09.2015

Советот на федерацијата (Горниот дом на рускиот Парламент) денеска го одобри барањето на на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на Вооружените сили на Русија во Сирија, јави ТАСС.

Путин по стартот на бомбардирањата: Ќе се справиме со терористите, ако дејствуваме со претекнување

Локално - 30.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска предупреди дека ако терористите постигнат успех во Сирија, потоа ќе одат и во Русија. Тој, сепак даде да се разбере дека нема да дозволи тоа да се случи, пренесоа агенциите и Ројтерс.

ПУТИН: Треба брзо да ја нападнеме Исламска држава пред да стигне кај нас

Sky - 30.09.2015

Претседателот Владимир Путин денес ги оправдуваше руските воздушни удари на положбите на Исламска држава. Путин тврди дека терористите во Сирија треба да се нападнат брзо гаѓајки ги на територија под нивна контрола пред „да влезат кај нас“.

Рускиот парламент му одобри на Путин употреба на војска во Сирија

Точка - 30.09.2015

Горниот дом на рускиот парламент (Советот на федерацијата) го одобри во средата барањето на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на Вооружените сили на Русија во Сирија, јави агенцијата Тас.

Путин: Асад мора да прифати компромис со бунтовниците

Република - 30.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека сирискиот лидер Башар ел Асад ќе море да биде подготвен да прифати компромис со умераната опозиција. – Конечно и трајно решение на кризата во Сирија ќе биде можно само со политички реформи и со ...

Новиот светски поредок на Путин во 7 точки

Точка - 30.09.2015

Кулминацијата на јубилејното 70-то заседание на Генералното собрание на ОН секако беше обраќањето на двајцата најмоќни луѓе на светот, Барак Обама и Владимир Путин. Претседателот на Русија во одмерувањето на силите со соговорниците делуваше поостро ...

Новиот светски поредок на Путин

Вечер Прес - 30.09.2015

Акцентот на јубилејното 70то заседание на Генералното собрание на Обединетите Нации беше ставен на обраќањето на двајцата најмоќни луѓе во светот, Барак Обама и Владимир Путин. Претседателот на Русија во битката "кој е посилен" која се водеше на ...

Рускиот парламент му одобри на Путин употреба на војска во Сирија

Sky - 30.09.2015

Горниот дом на рускиот парламент (Советот на федерацијата) го одобри во средата барањето на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на Вооружените сили на Русија во Сирија, јави агенцијата Тас.

Русија ќе испрати војска во Сирија

Република - 30.09.2015

Советот на федерацијата (Горниот дом на рускиот Парламент) денеска го одобри барањето на на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на Вооружените сили на Русија во Сирија, јави ТАСС.

Русија ќе испрати војска во Сирија

Вечер Прес - 30.09.2015

Советот на федерацијата (Горниот дом на рускиот Парламент) денеска го одобри барањето на на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на Вооружените сили на Русија во Сирија Советот на федерацијата (Горниот дом на рускиот Парламент) денеска го ...

Путин: ИД нè прогласи за непријател

Република - 30.09.2015

Исламска држава (ИД) одамна не прогласи за непријател, изјави рускиот претседател Владимир Путин. Според зборовите на шефот на државата, неговата земја смета дека борбата против радикалната група треба да се води со напорите на сите држави.

Путин кон парламентот: Пуштете наши воени сили да се борат во странство

Република - 30.09.2015

Направете се што е можно, руските воени сили да учествуваат во вооружени акции надвор од нашите граници, рече претседателот на државата, Владимир Путин, пренесе РИА Новости. Со овие зборови шефот на државата им се обрати на пратениците од Советот на ...

Путин: За да се справиме со терористите треба да дејствуваме веднаш

Фактор - 30.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин предупредил дека ако терористите постигнат успех во Сирија, тие потоа ќе одат и во Русија. Тој, сепак дадал дека тоа нема да дозволи да се случи, пренесоа агенциите.

Путин: Асад мора да прифати компромис со бунтовниците

Н.Македонија - 30.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека сирискиот лидер Башар ел Асад ќе море да биде подготвен да прифати компромис со умераната опозиција. - Конечно и трајно решение на кризата во Сирија ќе биде можно само со политички реформи и со ...

Дали воопшто сте свесни што направивте

Н.Македонија - 30.09.2015

На дуелот во Њујорк, во седиш­тето на Светската организација, лидерите на двете суперсили излегоа на говорницата со два различни концепта КАКО ЗАВРШИ ШАХОВСКИОТ меч ОРГАНИЗИРАН ВО ЧЕСТ НА 70-ОТ РОДЕНДЕН НА ООН Замрачувањето на црвената месечина како ...

„СиЕнЕн“: Ставот на Путин е многу разумен

Lider - 30.09.2015

Путин говореше за она што го загрижува поголемиот дел од светот, а тоа е уништувањето на ИДИЛ, но притоа додаде свој „шлаг на тортата“ – повика Асад да остане на власт, рече новинарката на „Си-Ен-Ен“ Кристијана Аманпур.

Дали Путин пред малку го засени Обама?

Дневник - 29.09.2015

Два дијаметрално спротивставени пристапа ја одбележаа завчера најголемата светска сцена во моментот, Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, на кој се собраа рекорден број претседатели и премиери за отворањето на 70. годишна сесија.

По две години прва средба на Обама и Путин во Њујорк

Алсат-М - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин по две години, на маргините на Годишната седница на Генералното собрание на ОН, имаа 90-минутна средба на која разговараа за ситуацијата во Украина и Сирија, јави анонимен ...

По две години прва средба на Обама и Путин во Њујорк

24 Вести - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин по две години, на маргините на Годишната седница на Генералното собрание на ОН, имаа 90-минутна средба на која разговараа за ситуацијата во Украина и Сирија.

Путин за Сирија: Несоработката со Ал Асад е многу голема грешка

Канал5 - 29.09.2015

Рускиот претседател Путин денеска оцени дека несоработката со сирискиот претседател Башар ал Асад е многу голема грешка, бидејќи тој е борец против тероризмот. „Сфаќате ли што направивте?“ праша Путин во говорот на генералната дебата на Генералното ...

Средба Путин-Обама, различни ставови за Асад

Телма - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин по две години, на маргините на Годишната седница на Генералното собрание на ОН, имаа 90-минутна средба на која разговараа за ситуацијата во Украина и Сирија, јави анонимен ...

Путин го принудува Западот на избор меѓу чума и колера

Deutsche Welle - 29.09.2015

За првпат по десет години, претседателот на Русија Путин повторно зборуваше во ОН. Неговиот став во сирискиот конфликт го доведува Западот под притисок, смета Инго Мантојфел. Кој мислеше дека рускиот претседател Владимир Путин во неговиот говор пред ...

Средба Обама - Путин во Њујорк: Два часа зад затворени врати

Канал5 - 29.09.2015

Американскиот и рускиот претседател се сретнаа на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк и наместо предвидените 55 минути, разговараа два часа. Темите биле Сирија и Украина. Ова е прва средба на Обама и Путин од јуни 2013.

Обама и Путин - покер во врска со Асад

Deutsche Welle - 29.09.2015

Во говорите пред Генералното собрание на ОН претседателите на САД и на Русија не се поштедија од меѓусебни критики. Но, зад кулисите сепак заеднички работат за изнаоѓање решение за сирискиот конфликт.

Обама: Сфативме дека САД не можат да ги решат светските проблеми сами!

Канал5 - 29.09.2015

На средбата меѓу Обама и Путин се чекаше повеќе од две години. Требаше да трае 50-ина минути, траеше двојно повеќе, зад затворени врати. Наздравија со чаши розе, разменија срдечни погледи, ги делеше само едно столче, но и длабоки разлики кои не ...

Обама и Путин- непријатни погледи преку чашите со шампањско

Телма - 29.09.2015

После две години Обама и Путин брзо се руковаа и никој од нив не даде коментар за пред почетокот на нивиот разговор. Односите се затегнаа после руските провокации во Украина. Новоит јаз меѓу светските велесили е режимот на сирискиот претседател ...

По две години прва средба на Обама и Путин во Њујорк

Утрински - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин по две години, на маргините на Годишната седница на Генералното собрание на ОН, имаа 90-минутна средба на која разговараа за ситуацијата во Украина и Сирија, јави анонимен ...

ВИДЕО: Обама го стави Путин на „игнор“

Нетпрес - 29.09.2015

Рускиот претседател, Владимир Путин и претседателот на САД Барак Обама се обратија на Генералното собрание на ОН. По тоа следеше свечена вечера, на која Обама одржа говор. По завршувањето на говорот претседателот на САД пријде до масата каде беше ...

Обама и Путин пак се сретнаа. И пак беше непријатно (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин во понеделникот отиде во Њујорк за да држи говор во Обединетите нации и да се сретне со американскиот претседател Барак Обама. Тие двајца ретко кога досега се согласувале за нешто, анализира Машејбл .

Обама го игнорира Путин

Репортер - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама се обратија на Генералното собрание на ОН, по што присуствуваа на свечена вечера. Нивното однесување на вечерата ја заинтересира светската јавност, на која Обама одржал ...

По две години прва средба на Обама и Путин во Њујорк

Сител - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин по две години, на маргините на Годишната седница на Генералното собрание на ОН, имаа 90-минутна средба на која разговараа за ситуацијата во Украина и Сирија, јави анонимен ...

Путин задоволен од посетата на Њујорк

Руска реч - 29.09.2015

„Задоволен сам. Не се губи време на протокол, туку директно се разговара за прашања од заемен или глобален интерес“, рече Путин. Говорот на Владимир Путин на Генералното собрание на Обединетите нации беше само почеток на работата, пренесува ...

Владимир Путин најави напади врз Исламската држава: Од воздухот да, на копно не!

Сител - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва не ја исклучува можноста од учество во воздушните операции против терористичката организација на ИСИС во Сирија, но во никој случај тоа нема да се случи интервенција на копно.

Путин: Разговорот со Обама, изненадувачки, беше многу искрен

Макфакс - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во вторникот дека неговиот разговор со американскиот колега Барак Обама во понеделникот во Њујорк, на маргините од Генералното собрание на Обединетите нации, бил искрени и покажал дека двете страни може да ...

Путин го принудува Западот на избор меѓу чума и колера

Правдико - 29.09.2015

За првпат по десет години, претседателот на Русија Путин повторно зборуваше во ОН. Неговиот став во сирискиот конфликт го доведува Западот под притисок, смета Инго Мантојфел. Кој мислеше дека рускиот претседател Владимир Путин во неговиот говор пред ...

Светски медиуми: Путин го надмудри Обама

Руска реч - 29.09.2015

„Њујорк Тајмс“ смета дека Владимир Путин го надмудри Барак Обама по повод сириското прашање, предлагајќи „широка меѓународна коалиција против „Исламската држава“. Тоа беше судир на два различни погледа на кризата во Сирија, пишуваат светските ...

Разликите во ставовите на Путин и Обама остануваат

МРТ - 29.09.2015

Бевме искрени, разликите во ставовите останаа - изјави рускиот претседател, Путин по средбата со Обама на која главна тема била Сирија. За Вашингтон, Дамаск не може да биде партнер во борбата против тероризмот.

Сирија – во фокусот на разговорите Обама - Путин

Глас на Америка - 29.09.2015

Виш претставник на Белата куќа изјави дека средбата обезбедила појасна слика за неодамнешното поинтензивно воено присуство на Москва во Сирија. Претседателот Барак Обама и неговиот руски колега Владимир Путин се согласиле дека американската и ...

(ВИДЕО) Инцидент во ОН – Путин сакаше да наздарви со Обама а овој го игнорираше

Репортер - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и претседателот на САД Барак Обама се обратија на Генералното собрание во ОН. Потоа следеше свечената вечера, на која Обама одржа говор. По завршувањето на говорот, претседателот на САД се доближи до масата каде ...

„Си-Ен-Ен“: Ставот на Путин е многу разумен

Руска реч - 29.09.2015

Путин говореше за она што го загрижува поголемиот дел од светот, а тоа е уништувањето на ИДИЛ, но притоа додаде свој „шлаг на тортата“ – повика Асад да остане на власт, рече новинарката на „Си-Ен-Ен“ Кристијана Аманпур.

Си-ен-ен: Владимир Путин го засени Обама на светската сцена

МКД - 29.09.2015

Владимир Путин се врати и целосно го засени Барак Обама, пишува американски Си-ен-ен во написот во кој ја анализира средбата меѓу лидерите на двете водечки светски сили. Рускиот претседател се појави во Обединетите нации првпат по цела деценија ...

Путин: Разговорот со Обама беше многу искрен

Кајгана - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговиот разговор со американскиот колега Барак Обама во Њујорк бил искрен и покажал дека двете страни можат заедно да работат на заедничките проблеми. „Средбата со Барак Обама беше многу корисна.

Обама го игнорирал Путин на свечената вечера по Генералното собрание на ОН

Сител - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама се обратија на Генералното собрание на ОН, по што присуствуваа на свечена вечера. Нивното однесување на вечерата ја заинтересира светската јавност, на која Обама одржал ...

По две години прва средба на Обама и Путин во Њујорк

+инфо - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин по две години, на маргините на Годишната седница на Генералното собрание на ОН, имаа 90-минутна средба на која разговараа за ситуацијата во Украина и Сирија, јави анонимен ...

По две години прва средба на Обама и Путин во Њујорк

Курир - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин по две години, на маргините на Годишната седница на Генералното собрание на ОН, имаа 90-минутна средба на која разговараа за ситуацијата во Украина и Сирија, јави анонимен ...

ТЕТ-А-ТЕТ СРЕДБА: Обама и Путин на иста маса во Њујорк

Телеграф - 29.09.2015

На средбата Обама и Путин постигнаа согласност нивните воени официјални лица да разговараат за тоа како да се избегне судир околу потенцијалната операција во Сирија и врз улогата на сирискиот претседател Башар ал Асад Американскиот претседател Барак ...

ВИДЕО: Обама го избегнува Путин

Press24 - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама се обратија на Генералното собрание на ОН, по што присуствуваа на свечена вечера. Нивното однесување на вечерата ја заинтересира светската јавност, на која Обама одржал ...

Обама го игнорирал Путин на свечената вечера по Генералното собрание на ОН

Алфа - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама се обратија на Генералното собрание на ОН, по што присуствуваа на свечена вечера. Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама се обратија ...

Обама го игнорирал Путин на свечената вечера по Генералното собрание на ОН

+инфо - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама се обратија на Генералното собрание на ОН, по што присуствуваа на свечена вечера. Нивното однесување на вечерата ја заинтересира светската јавност, на која Обама одржал ...

МЕЃУНАРОДЕН СКАНДАЛ: Обама го избегнува Путин (ВИДЕО)

Курир - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама се обратија на Генералното собрание на ОН, по што присуствуваа на свечена вечера. Нивното однесување на вечерата ја заинтересира светската јавност, на која Обама одржал ...

По две години прва средба на Обама и Путин во Њујорк

Алфа - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин по две години, на маргините на Годишната седница на Генералното собрание на ОН, имаа 90-минутна средба на која разговараа за ситуацијата во Украина и Сирија, јави анонимен ...

Обама и Путин зад затворени врати разговараа за Сирија

Кајгана - 29.09.2015

Претседателите на Соединетите Американски Држави и на Русија, Барак Обама и Владимир Путин се состанаа зад затворени врати на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации. Како што извести Ројтерс, Путин на прес конференцијата по средбата ...

Обама и Путин се сретнаа на маргините на Генералното собрание на ОН (ВИДЕО)

МКД - 29.09.2015

Лидерите на Русија и САД ја одржаа најавувана билатерална средба на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, набрзо откако и двајцата одржаа говори пред меѓународната заедница за најважните светски теми, од проблемот со ...

Русија нема да испрати копнени сили во Сирија

Р.С.Европа - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ја отфрла можноста за испраќање копнени сили во Сирија да се борат против Исламската држава (ИД), но оти е отворен за придружување кон воздушна кампања против милитантната група.

Обама и Путин се состанаа зад затворени врати

Макфакс - 29.09.2015

Претседателите на Соединетите Американски Држави и на Русија, Барак Обама и Владимир Путин се состанаа зад затворени врати на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации. Како што извести Ројтерс, Путин на прес конференцијата по средбата ...

Што зборувале Обама и Путин на првата средба по 2 години (ВИДЕО)

МКД - 29.09.2015

Русија и САД во понеделникот се согласија да бараат дипломатски крај на граѓанската војна во Сирија, но се судрија околу централното прашање за тоа дали сирискиот претседател Башар ал-Асад треба да ја задржи власта.

По две години прва средба на Обама и Путин во Њујорк

А1 On - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин по две години, на маргините на Годишната седница на Генералното собрание на ОН, имаа 90-минутна средба на која разговараа за ситуацијата во Украина и Сирија, јави анонимен ...

Путин: Односите со САД се на многу ниско ниво

Руска реч - 29.09.2015

Односите меѓу Русија и САД се на многу ниско ниво, изјави рускиот претседател Владимир Путин по средбата со неговиот американски колега Барак Обама. Односите меѓу Русија и САД се на многу ниско ниво, изјави рускиот претседател Владимир Путин по ...

По две години прва средба на Обама - Путин

МРТ - 29.09.2015

Путин, кој средбата ја оцени како корисна и отворена, по разговорот изјави дека според него постои основа за соработка во заедничките проблеми... Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин по две години за време на ...

За Обама, Асад е тиранин што убива невини деца, за Путин легитимна власт

Нетпрес - 29.09.2015

За Обама, Асад е тиранин што убива невини деца, додека Путин смета дека Асад ја претставува легитимната власт во Дамаск и дека одбивањето соработка со него би претставувало „грешка“. Обама и Путин денес се сретнаа на маргините на генералното ...

САД - Русија: „Судир и соработка“

Р.С.Европа - 29.09.2015

Претседателите на САД и Русија, Барак Обама и Владимир Путин, се судрија околу Сирија и Украина. Односите, како што беше речено од страна на Путин, се на ниско ниво, но двете земји ќе бараат политичко решение за Сирија и ќе организираат средби на ...

Обама го игнорирал Путин на свечената вечера по Генералното собрание на ОН

А1 On - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама се обратија на Генералното собрание на ОН, по што присуствуваа на свечена вечера. Нивното однесување на вечерата ја заинтересира светската јавност, на која Обама одржал ...

Обама и Путин разговараа за Сирија, Ирак и за Украина

Република - 29.09.2015

Претседателите на САД и на Русија, Барак Обама и Владимир Путин, се сретнале вчера во Њујорк на маргините на Генералното собрание на ОН. Двајцата разговарале подолго од час и половина за ситуацијата во Сирија, во Ирак и во Украина.

Путин: Разговорот со Обама, изненадувачки, беше многу искрен

Точка - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во вторникот дека неговиот разговор со американскиот колега Барак Обама во понеделникот во Њујорк, на маргините од Генералното собрание на Обединетите нации, бил искрени и покажал дека двете страни може ...

Путин: Изолацијата на Русија е невозможна!

Локално - 29.09.2015

Во Њујорк заврши средбата меѓу претседателите на САД и Русија Барак Обама и Владимир Путин. Средбата се одржа во рамките на 70-тото Генерално собрание на ОН. При најавено времетраење 55 минути разговор меѓу двајцата лидери продолжи со 30 минути ...

Обама го игнорирал Путин на свечената вечера по Генералното собрание на ОН

Република - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама се обратија на Генералното собрание на ОН, по што присуствуваа на свечена вечера. Нивното однесување на вечерата ја заинтересира светската јавност, на која Обама одржал ...

(ГАЛЕРИЈА) СРЕДБА Путин – Обама: Ракување од кое се тресеше светската јавност!

Фактор - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин се ракуваа и влегоа на првата значајна средба за последните две години. Вчера и двајцата државници изнесоа говори пред Генералното собрание на ОН во Њујорк.

(ГАЛЕРИЈА) Еве какви “ишарети” си ипраќаа Обама и Путин на средбата!

Локално - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин се ракуваа и влегоа на прва значајна средба за последните две години, соопшти АФП. Претходно во понеделникот двајцата државници одржаа говори пред Генералното собрание на ОН ...

Обама и Путин се состанаа зад затворени врати

Точка - 29.09.2015

Претседателите на Соединетите Американски Држави и на Русија, Барак Обама и Владимир Путин се состанаа зад затворени врати на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации. Како што извести Ројтерс, Путин на прес конференцијата по средбата ...

Путин и двете зла- Западот бира меѓу чумата и колерата

Локално - 29.09.2015

Со цврста позиција за сириското прашање Путин го принудува Западот да направи избор помеѓу две зла. И удобно го премолчува кршењето на меѓународното право извршени од Москва, пишува во својот коментар DW.

ВИДЕО: Обамa одбива да наздрави со Путин

Денешен - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама се обратија на Генералното собрание на ОН, по што присуствуваа на свечена вечера. Нивното однесување на вечерата ја заинтересира светската јавност, на која Обама одржал ...

Американски медиуми: Како Путин го "уништи" Обама и најави "Нова ера во светската политика"

Точка - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин се појавил на говорницата на Обединетите нации за прв пат по 10 години, и оставил подобар впечаток од Барак Обама во своето излагање. Двајцата лидери, водени од сопствените интереси и претензии, зборувале за ...

Средба на Обама и Путин од 90. минути во Њујорк

еМагазин - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин по две години, на маргините на Годишната седница на Генералното собрание на ОН, имаа 90-минутна средба на која разговараа за ситуацијата во Украина и Сирија, јави анонимен ...

Путин: Несоработката со Асад е голема грешка

Sky - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во понеделник дека е голема грешка да не се соработува со војската на сирискиот претседател Башар ал-Асад, единствената сила која вистински се бори против Исламската држава(ИД).

Обама го игнорирал Путин на свечената вечера по Генералното собрание

Вечер Прес - 29.09.2015

Нивното однесување на вечерата ја заинтересира светската јавност, на која Обама одржал говор. По завршувањето на говорот американскиот претседател дошол до масата на која било предвидено да седи и кога со пијалак во раката почнал да наздравува, ...

Путин шокиран – сакаше да му наздрави на Обама, еве што се случи

МК News - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама се обратија на Генералното собрание на ОН, по што присуствуваа на свечена вечера Нивното однесување на вечерата ја заинтересира светската јавност.

Путин ќе му каже „Збогум“ на Кремљ?

Република - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин не е сигурен дали ќе се кандидира на изборите за шеф на државата во 2018 г, пренесува ТАСС. – Колку долго ќе бидам на чело на државата зависи од две околности.

Кисела, но нужна средба на Обама и Путин

Вечер Прес - 29.09.2015

Обама и Путин не се согласуваат само околу улогата на сирискиот претседател Башар ал Асад. Путин изјави дека за судбината на Асад треба да одлучи сирискиот народ, а Обама порача дека нема пат во стабилност на Сирија додека Асад е на власт ...

По две години прва средба на Обама и Путин во Њујорк

Локално - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин по две години, на маргините на Годишната седница на Генералното собрание на ОН, имаа 90-минутна средба на која разговараа за ситуацијата во Украина и Сирија, јави анонимен ...

Путин ги најави условите под кои ќе се кандидира за четвртиот мандат

Фактор - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјавил дека се уште не одлучил дали ќе го искористи своето уставно право да се кандидира за четврти мандат како претседател. Според него, тоа зависи од многу фактори, вклучувајќи ја ситуацијата во земјата, во ...

Кој беше пишман аџија: Обама или Путин

Вечер Прес - 29.09.2015

Однесувањето на претседателот на САД, Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин на вечерата ја заинтригира светската јавност. На вечерата Обама држеше говор, а по завршувањето пријде кон масата на која требаше да седи.

Путин сакаше да наздрави, Обама го игнорираше! (ВИДЕО)

Sky - 29.09.2015

Однесувањето на претседателот на САД Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин на свечена вечера во ОН ја заинтригира светската јавност. На вечерата Обама одржал говор, а по завршувањето на говорот пришол до масата на која требало да седи.

Еве ја сликата која кажува се за односите меѓу Путин и Обама

Локално - 29.09.2015

Барак Обама и Владимир Путин оваа ноќ се сретнаа очи во очи за прв пат по речиси две години. За време на разговорите тие постигнаа изнасилена согласност да продолжат разговорите за клучна тема, како Сирија, а средбата меѓу нив беше главен настан за ...

Путин: Од воздухот да, на копно не!

Вечер Прес - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва не ја исклучува можноста од учество во воздушните операции против терористичката организација на ИСИС во Сирија, но во никој случај тоа нема да се случи интервенција на копно.

Како Путин го понижи Обама и најави нова ера на светска политика?

Вечер Прес - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин се појави на говорницата на Обединетите нации, за прв пат по 10 години и остави подобар впечаток од Барак Обама. Двајцата лидери, под маската на своите интереси и аспирации разговараа за проблемите кои го ...

По две години прва средба на Обама и Путин во Њујорк

Денешен - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин по две години, на маргините на Годишната седница на Генералното собрание на ОН, имаа 90-минутна средба на која разговараа за ситуацијата во Украина и Сирија, јави анонимен ...

Руско-американска трка за Сирија

Н.Македонија - 29.09.2015

Концентрацијата на руски сили и воена опрема во Сирија во изминатите недели го постави претседателот Владимир Путин во центарот на вниманието во Њујорк, каде што се одржува Генералното собрание на ОН ПУТИН ЈА ЗАСИЛУВА ПОДДРШКАТА ЗА АСАД По повеќе од ...

Обама го игнорирал Путин на свечената вечера

Идивиди - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама се обратија на Генералното собрание на ОН, по што присуствуваа на свечена вечера. Нивното однесување на вечерата ја заинтересира светската јавност, на која Обама одржал ...

Поддршка или прогон за Асад? Путин и Обама не најдоа „заеднички јазик“

365 - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин се согласија дека треба да се фокусираат на разговорите со цел да избегнат потенцијални воени операции во Сирија, соопшти американскиот претставник.

По две години прва средба на Обама и Путин во Њујорк

Идивиди - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин по две години, на маргините на Годишната седница на Генералното собрание на ОН, имаа 90-минутна средба на која разговараа за ситуацијата во Украина и Сирија, јави анонимен ...

По две години прва средба на Обама и Путин во Њујорк

Lider - 29.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин по две години, на маргините на Годишната седница на Генералното собрание на ОН, имаа 90-минутна средба на која разговараа за ситуацијата во Украина и Сирија, јави анонимен ...

Обама го игнорирал Путин на свечената вечера по Генералното собрание на ОН

Lider - 29.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама се обратија на Генералното собрание на ОН, по што присуствуваа на свечена вечера. Нивното однесување на вечерата ја заинтересира светската јавност.

За што ќе зборуваат Обама и Путин денеска?

Канал5 - 28.09.2015

Американскиот и рускиот претседател денеска ќе се сретнат во Њујорк на маргините на Генералното собрание на ОН, а надворешно политичките разлики меѓу двете земји се толку големи што двете страни не можеле воопшто да се договорат што ќе биде главната ...

Западот почна да го следи Путин за сириската криза?

Дневник - 28.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин предложи нова коалиција во борбата против сунитската екстремистичка групација Исламска држава (ИД) во неделата, ден пред неговиот говор на Генералното собрание на ОН, прв по речиси една деценија, пренесува Би-би-си.

Почнува 70 Генерално собрание на ОН, средба Обама-Путин

24 Вести - 28.09.2015

Светските лидери се собираат на 70 Генерално Собрание на Обединетите Нации. Собирот на 160 светски лидери доаѓа во период кој Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун го нарече „време на немири и надеж“.

Путин: Западот прави грешка што не соработува со Асад

Телма - 28.09.2015

Рускиот претсдетел Владимир Путин денеска изјави дека Западот прави грешка со тоа што не соработува со властите во Дамаск во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД). - Сметаме дека е крајно погрешно што не се соработува со сириската ...

Обама: Сирија не може да се врати на предвоениот статус кво

Утрински - 28.09.2015

Напорите за уништување на џихадистичката група Исламска држава (ИД), не смеаат да доведат до зајакнување на позиците на „тиранинот Башар ел Асад“ во Сирија, изјави денеска американскиот претседател Барак Обама.

Путин: Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија

Алсат-М - 28.09.2015

Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за американските телевизии Си-Би-Ес и Пи-Би-Ес. - Русија нема да учествува во никакви воени операции на територијата на Сирија или во ...

Почнува 70-то Генерално собрание на ОН

Алсат-М - 28.09.2015

Светските лидери се собираат на 70-иот состанок на Генералното Собрание на Обединетите Нации. Собирот на 160 светски лидери доаѓа во период кој Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун го нарече „време на немири и надеж“.

Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија

Телма - 28.09.2015

Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за американските телевизии Си-Би-Ес и Пи-Би-Ес. - Русија нема да учествува во никакви воени операции на територијата на Сирија или во ...

„Путин профитира од бегалската криза“

Deutsche Welle - 28.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин пред ОН ќе претстави мировен план за Сирија. Неговата цел е да бидат укинати економските санкции на Западот кон неговата земја, вели експертот Марвин Калб во интервју за Дојче веле.

Дуел Обама - Путин во Њујорк

Deutsche Welle - 28.09.2015

Бегалците и сирискот конфликт ќе бидат во фокусот на дебатата на Генералното собрание на ОН. Прва средба на Обама и Путин по двегодишен „мраз“. Ќе најдат ли „најмал заеднички именител“ за решение на сириската криза? „Бегалци“ беше веројатно најчесто ...

Средба Путин - Обама на маргините на 70. Генерално собрание на ОН

24 Вести - 28.09.2015

По две години од последната средба и крајно заладени односи меѓу Русија и Западот, американскиот и рускиот претседател Барак Обама и Владимир Путин, конечно ќе се сретнат во Њујорк. На нивните агеди се актуелни состојби која го засегаат светот, ...

Путин: Западот прави грешка што не соработува со Асад

Репортер - 28.09.2015

Рускиот претсдетел Владимир Путин денеска изјави дека Западот прави грешка со тоа што не соработува со властите во Дамаск во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД). – Сметаме дека е крајно погрешно што не се соработува со сириската ...

Путин: Западот прави грешка што не соработува со Асад

Нетпрес - 28.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Западот прави грешка со тоа што не соработува со властите во Дамаск во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД). Сметаме дека е крајно погрешно што не се соработува со сириската ...

Путин: Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија

Сител - 28.09.2015

Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за американските телевизии Си-Би-Ес и Пи-Би-Ес. - Русија нема да учествува во никакви воени операции на територијата на Сирија или во ...

Путин ја презема иницијативата во борбата против IS

Макфакс - 28.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин предложи нова коалиција во борбата против сунитската екстремистичка групација Исламска држава (IS) во неделата, ден пред неговиот говор на Генералното собрание на Обединетите наци, а истовремено Ирак потврди дека ...

Почнува 70-то Генерално собрание на ОН

Р.С.Европа - 28.09.2015

Светските лидери се собираат на 70-иот состанок на Генералното Собрание на Обединетите Нации. Собирот на 160 светски лидери доаѓа во период кој Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун го нарече „време на немири и надеж“.

Обама и Путин седнуваат на заедничка маса

Нетпрес - 28.09.2015

Обама и Путин седнуваат на заедничка маса денес во Њујорк, причината е Сирија! Претседателот на САД Барак Обама и претседателот на Русија Владимир Пурин денес ќе се сретнат на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк.

Време на немири и надеж

Р.С.Европа - 28.09.2015

Светските лидери се собираат на 70-иот состанок на Генералното Собрание на Обединетите Нации.Собирот доаѓа во период кој Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун го нарече „време на немири и надеж“.

Обама и Путин денеска на преговори – првпат од 2012 година

Капитал - 28.09.2015

Претседателите на САД и на Русија, Барак Обама и Владимир Путин, првпат по 2012 година ќе седнат на преговори, денеска, во Њујорк. Средбата ќе следи откако двајцата ќе се обратат пред Генералното собрание на Обединетите нации.

Путин повика на регионална координација во борба против ИД

МРТ - 28.09.2015

Изјави дека Русија не планира копнена операција во Сирија и дека проблемот може да се реши само со поддршка на сегашните државни структури кои заедно со опозицијата треба да бидат поддржани во борбата против тероризмот...

Путин: Западот прави грешка што не соработува со Асад (ВИДЕО)

Press24 - 28.09.2015

Рускиот претсдетел Владимир Путин денеска изјави дека Западот прави грешка со тоа што не соработува со властите во Дамаск во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД). - Сметаме дека е крајно погрешно што не се соработува со сириската ...

Средба на Обама и Путин прв пат по три години

Нова ТВ - 28.09.2015

Лидерите на САД и Русија, Барак Обама и Владимир Путин за првпат по 2012 година ќе седнат денеска на преговори во Њујорк. Долгоочекуванта средба ќе следи откако двајцата ќе се обратат пред Генералното собрание на Обединетите нации.

Путин: Русија во моментов не планира да распореди војници во Сирија

Макфакс - 28.09.2015

Русија не планира да распореди во овој момент свои војници во Сирија изјави рускиот претседател Владимир Путин во разговорот со американскиот новинар Чарли Риуз во интервјуто за мрежите CBS и PBS, пред неговата средба во понеделникот со ...

За што ќе разговараат Путин и Обама?

Руска реч - 28.09.2015

Во понеделник, 28 септември, по двегодишна пауза ќе се одржи првата официјална средба на претседателите на РФ и на САД Владимир Путин и Барак Обама. Лидерите, најверојатно, ќе разговараат за две основни теми: справување со кризите во Сирија и во ...

Путин: САД се директно вмешани во соборувањето на Јанукович

Руска реч - 28.09.2015

На прашањето дали смета дека САД се одговорни за соборувањето од власт на поранешниот украински претседател Виктор Јанукович, Путин одговори: „Со сигурност знам за тоа“. САД се директно вмешани во соборувањето на претседателот на Украина Виктор ...

Путин: Точно знам дека САД се вмешани во соборувањето на Јанукович

Макфакс - 28.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека му е многу добро позната улогата на Соединетите држави во соборувањето на украинскиот претседател Виктор Јанукович во февруари 2014 година со насилните протести во Киев од прозападната опозиција.

Путин: Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија

+инфо - 28.09.2015

Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за американските телевизии Си-Би-Ес и Пи-Би-Ес. - Русија нема да учествува во никакви воени операции на територијата на Сирија или во ...

Руските медиуми: Партија шах околу Асад и Порошенко!

МКД - 28.09.2015

Пред денешната средба на американскиот и рускиот претседател во Њујорк, во Русија се наметнува прашањето дали Владимир Путин ќе успее да го убеди Барак Обама дека без помошта од Асад и неговата лојална армија мали се шансите да се победат ...

Путин: Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија

А1 On - 28.09.2015

Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за американските телевизии Си-Би-Ес и Пи-Би-Ес. – Русија нема да учествува во никакви воени операции на територијата на Сирија или во ...

Обама ќе ја нагласи потребата од дипломатијата

Глас на Америка - 28.09.2015

Лидерот на САД ќе се обрати на Генералното собрание во ОН Претседателот Барак Обама ќе ја истакне неопходноста од дипломатија и колективна акција – подвлекувајќи ги коалиционите напори предводени од САД на Блискиот исток во неговото обраќање пред ...

ПУТИН ДЕЦИДЕН: Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија

Телеграф - 28.09.2015

Русија нема да учествува во никакви воени операции на територијата на Сирија или во други држави, засега не планираме такво нешто, рече Путин Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во ...

Обама: САД ќе соработува со Русија и Иран за решавање на војната во Сирија

Р.С.Европа - 28.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама на обраќањето пред Генералното собрание на ОН, рече дека Вашингтон ќе соработува со било која земја за решавање на војната во Сирија, а посебно ги издвои Русија и Иран.

Обама: Сирија не може да се врати на предвоениот статус кво

Алфа - 28.09.2015

Напорите за уништување на џихадистичката група Исламска држава (ИД), не смеаат да доведат до зајакнување на позиците на „тиранинот Башар ел Асад“ во Сирија, изјави денеска американскиот претседател Барак Обама.

Путин: Голема грешка е несоработувањето со Асад во Сирија

Р.С.Европа - 28.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека несоработувањето со силите на Башар ал-Асад е голема грешка, посочувајќи дека тоа е единствената сила која „навистина се бори“ против групата на Исламската држава во Сирија.

Путин: Западот прави грешка што не соработува со Асад

Сител - 28.09.2015

Рускиот претсдетел Владимир Путин денеска изјави дека Западот прави грешка со тоа што не соработува со властите во Дамаск во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД). - Сметаме дека е крајно погрешно што не се соработува со сириската ...

Обама ја предупреди Русија да не го поддржува Асад

Макфакс - 28.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама во понеделник пред Генералното собрание на Обединетите нации(ОН) рече дека државите мораат да го почитуваат меѓународниот поредок и ја предупреди Русија да не го поддржува сирискиот претседател Башар ал Асад.

Обама: Ја предводам најмоќната армија, спремен сум да употребам и сила ако треба (ВИДЕО)

МКД - 28.09.2015

„Светот не може да стои настрана додека Русија ги прекршува интегритетот и суверенитетот на Украина. Ако нема последици за руската анексија на Крим, тоа би можело да ѝ се случи на која било земја во ОН“, рече Обама.

Путин предлага антитерористичка коалиција како антихитлеровската

Руска реч - 28.09.2015

Претседателот на РФ Владимир Путин во својот говор во ООН се осврна и на опасноста од „Исламската држава“. „Веќе е очигледно дека вакуумот на власта што настана во низа земји на Блискиот Исток и Северна Африка доведе до формирање на зони на анархија ...

Путин во ОН: Сфаќате ли што направивте? (ВИДЕО)

МКД - 28.09.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин денес оцени дека соработката со терористите на Блискиот Исток довела до оружени судири и дека несоработката со сирискиот претседател Башар ал-Асад е голема грешка, зашто тој е борец против тероризмот.

Путин: Несоработката со Асад е голема грешка

Макфакс - 28.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во понеделник дека е голема грешка да не се соработува со војската на сирискиот претседател Башар ал-Асад, единствената сила која вистински се бори против Исламската држава(ИД).

Путин: Не може на сите земји да им се наметнува ист модел на развој

Руска реч - 28.09.2015

Никој не е должен да се прилагодува на еден модел на развој кој некој го прогласил за единствено правилен за сите времиња, изјави рускиот претседател Владимир Путин на 70 сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк.

Путин: Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија

Алфа - 28.09.2015

Русија нема да учествува во никакви воени операции на територијата на Сирија или во други држави, засега не планираме такво нешто, рече Путин. Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во ...

ВИДЕО: Путин сакаше да наздрави со Обама - овој го игнорираше

Press24 - 28.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и претседателот на САД Барак Обама се обратија во Генералното собрание во ОН. Имено следуваше свечена вечера, на која Обама одржа говор. По завршувањето на говорот претседателот на САД пријте на масата каде беше ...

Путин: Русија во моментов не планира да распореди војници во Сирија

Кајгана - 28.09.2015

Русија не планира да распореди во овој момент свои војници во Сирија изјави рускиот претседател Владимир Путин во разговорот со американскиот новинар Чарли Риуз во интервјуто за мрежите CBS и PBS, пред неговата средба со американскиот колега Барак ...

Time: Путин има основи да го искара Обама: “Јас нели предупредував!”

Репортер - 28.09.2015

На Владимир Путин за време на директната средба денеска (28 септември) со Барак Обама, оправдано ќе му биде да си каже: “Јас нели предупредував!”, Смета новинарот Симон Шустер во списанието Time, а пренесе Локално .

Путин: Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија

Репортер - 28.09.2015

Ако се урне легитимната власт на Асад, таму ќе се повтори хаосот со Либија, предупреди рускиот претседател Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за американските телевизии ...

Путин: Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија

Курир - 28.09.2015

Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за американските телевизии Си-Би-Ес и Пи-Би-Ес. - Русија нема да учествува во никакви воени операции на територијата на Сирија или во ...

Обама: Сирија не може да се врати на предвоениот статус кво

+инфо - 28.09.2015

Напорите за уништување на џихадистичката група Исламска држава (ИД), не смеаат да доведат до зајакнување на позиците на „тиранинот Башар ел Асад“ во Сирија, изјави денеска американскиот претседател Барак Обама.

Обама: Сирија не може да се врати на предвоениот статус кво

Сител - 28.09.2015

Напорите за уништување на џихадистичката група Исламска држава (ИД), не смеаат да доведат до зајакнување на позиците на „тиранинот Башар ел Асад“ во Сирија, изјави денеска американскиот претседател Барак Обама.

Обама: Сирија не може да се врати на предвоениот статус кво

А1 On - 28.09.2015

Напорите за уништување на џихадистичката група Исламска држава (ИД), не смеаат да доведат до зајакнување на позиците на „тиранинот Башар ел Асад“ во Сирија, изјави денеска американскиот претседател Барак Обама.

Путин: Западот прави грешка што не соработува со Асад

+инфо - 28.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Западот прави грешка со тоа што не соработува со властите во Дамаск во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД). - Сметаме дека е крајно погрешно што не се соработува со ...

Русија нема да учествува во копнена операција во Сиријa

Нетпрес - 28.09.2015

Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за американските телевизии Си-Би-Ес и Пи-Би-Ес. Русија нема да учествува во никакви воени операции на територијата на Сирија или во други ...

Путин: Западот прави грешка што не соработува со Асад

А1 On - 28.09.2015

Рускиот претсдетел Владимир Путин денеска изјави дека Западот прави грешка со тоа што не соработува со властите во Дамаск во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД). – Сметаме дека е крајно погрешно што не се соработува со сириската ...

Путин: Западот прави грешка што не соработува со Асад

Алфа - 28.09.2015

Рускиот претсдетел Владимир Путин денеска изјави дека Западот прави грешка со тоа што не соработува со властите во Дамаск во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД). Рускиот претсдетел Владимир Путин денеска изјави дека Западот ...

Путин: Знаеме точно колку платиле САД за соборувањето на Јанукович

Фактор - 28.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин е убеден дека САД стојат зад отстранувањето од власт на украинскиот претседател Виктор Јанукович и дека Американците веќе дури и не го прикриваат овој факт.

Путин во ОН: Дали сфаќате што направивте на Блискиот исток?

Точка - 28.09.2015

Претседателот на Русија, Владимир Путин, оценил денес соработката со терористите на Блискиот исток довела до вооружени судири и дека несоработката со сирискиот претседател Башар ал Асад е голема грешка, бидејќи тој е борец против тероризам.

Путин: Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија

Денешен - 28.09.2015

Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за американските телевизии Си-Би-Ес и Пи-Би-Ес. – Русија нема да учествува во никакви воени операции на територијата на Сирија или во ...

Обама и Путин: Се сретнаа, ама не се најдоа!

Вечер Прес - 28.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека несоработувањето со силите на Башар ал-Асад е голема грешка, посочувајќи дека тоа е единствената сила која „навистина се бори" против групата на Исламската држава во Сирија.

Графика на денот: Кој и каде владее во Сирија

Фактор - 28.09.2015

Во понеделникот пред Генералното собрание на ОН ќе зборуваат лидерите на државите, клучни за решавање на сириската криза, за земјата во која од 2011 година се прогонети милиони луѓе зад нејзините граници.

Путин: Точно знам дека САД се вмешани во соборувањето на Јанукович

Точка - 28.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека му е многу добро позната улогата на Соединетите држави во соборувањето на украинскиот претседател Виктор Јанукович во февруари 2014 година со насилните протести во Киев од прозападната опозиција.

Путин: Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија

Локално - 28.09.2015

Ако се разруши легитимната власт на Асад, таму ќе се повтори хаосот со Либија, предупреди рускиот претседател Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за американските телевизии ...

Путин грмеше во ОН – Дали сте свесни што направивте во Сирија – грешите за Асад

МК News - 28.09.2015

Рускиот претсдетел Владимир Путин денеска изјави дека Западот прави грешка со тоа што не соработува со властите во Дамаск во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД). – Сметаме дека е крајно погрешно што не се соработува со сириската ...

Путин ја презема иницијативата во борбата против IS

Точка - 28.09.2015

"Предложивме соработка со земјите од регионот. Се обидуваме да воспоставиме една рамка за координација", изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервјуто за американската телевизиска мрежа CBS News емитувано во неделата.

Обама ја предупреди Русија да не го поддржува Асад

МК News - 28.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама во понеделник пред Генералното собрание на Обединетите нации(ОН) рече дека државите мораат да го почитуваат меѓународниот поредок и ја предупреди Русија да не го поддржува сирискиот претседател Башар ал Асад.

Обама ја предупреди Русија да не го поддржува Асад

Точка - 28.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама во понеделник пред Генералното собрание на Обединетите нации(ОН) рече дека државите мораат да го почитуваат меѓународниот поредок и ја предупреди Русија да не го поддржува сирискиот претседател Башар ал Асад.

Путин: Русија во моментов не планира да распореди војници во Сирија

Точка - 28.09.2015

"Русија нема да учествува ни на кое поле во операциите на територијата на Сирија или на други држави. Барем засега тоа не го планираме", изјави Путин. Русија не планира да распореди во овој момент свои војници во Сирија изјави рускиот претседател ...

Time: Путин има основи да му каже на Обама: “Јас нели предупредував!”

Локално - 28.09.2015

На Владимир Путин за време на директната средба денеска (28 септември) со Барак Обама, оправдано ќе му биде да си каже: “Јас нели предупредував!”, Смета новинарот Симон Шустер во списанието Time.

Путин во ОН повика на широка коалиција против ID нешто како антихитлеровската

Локално - 28.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин повика на широка коалиција за борба против групата “Исламска држава” во Сирија за време на своето обраќање пред Генералното собрание на ОН. Претседателот Путин новата колиција ја споредува со сличната организација ...

Средба на Обама и Путин прв пат по три години

Либертас - 28.09.2015

Лидерите на САД и Русија, Барак Обама и Владимир Путин за првпат по 2012 година ќе седнат денеска на преговори во Њујорк. Долгоочекуванта средба ќе следи откако двајцата ќе се обратат пред Генералното собрание на Обединетите нации.

Путин: Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија

Република - 28.09.2015

Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за американските телевизии Си-Би-Ес и Пи-Би-Ес. – Русија нема да учествува во никакви воени операции на територијата на Сирија или во ...

Обама е за дипломатско решение, а Путин за жештока борба против ИД

Република - 28.09.2015

Американскиот и рускиот претседател денеска се обратија на Генералното сообрание на Обединетите нации. Напорите за уништување на џихадистичката група Исламска држава (ИД), не смеаат да доведат до зајакнување на позиците на „тиранинот Башар ел Асад“ ...

Путин: Западот прави грешка што не соработува со Асад

Н.Македонија - 28.09.2015

Рускиот претсдетел Владимир Путин денеска изјави дека Западот прави грешка со тоа што не соработува со властите во Дамаск во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД) - Сметаме дека е крајно погрешно што не се соработува со сириската ...

Путин, папата и Кастро ја фрлија во сенка претседателската кампања

Н.Македонија - 28.09.2015

Обама и преостанатите лидери очекувале ова 70-то годишно собрание да биде прослава во однос на јубилејот и неодамна склучениот договор со Иран. Тие проекции се смениле во вторникот, кога било потврдено дека Обама ќе се сретне со Путин Кастро и ...

Путин во ОН: Дали сфаќате што направивте со Блискиот исток?

365 - 28.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин истакна дека обидите за намалување на авторитетот и легитимитетот на Обединетите Нации (ОН) се многу опасни и дека акцијата на било која земја ја прави резолуцијата на ОН нелегитимна и во спротивност со повелбата ...

Обама: Сирија не може да се врати на предвоениот статус кво

Lider - 28.09.2015

Напорите за уништување на џихадистичката група Исламска држава (ИД), не смеаат да доведат до зајакнување на позиците на „тиранинот Башар ел Асад“ во Сирија, изјави денеска американскиот претседател Барак Обама.

Путин: Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија

Lider - 28.09.2015

Русија нема да учествува во копнена операција во Сирија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за американските телевизии Си-Би-Ес и Пи-Би-Ес. – Русија нема да учествува во никакви воени операции на територијата на Сирија или во ...

Путин: Западот прави грешка што не соработува со Асад

Lider - 28.09.2015

Рускиот претсдетел Владимир Путин денеска изјави дека Западот прави грешка со тоа што не соработува со властите во Дамаск во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД). – Сметаме дека е крајно погрешно што не се соработува со сириската ...

Путин зборуваше за руското присуство во Сирија

Lider - 28.09.2015

Путин во интервјуто за американскиот новинар Чарли Роуз за телевизиите „Си-Би-Ес“ и „Пи-Би-Ес“ зборуваше за руското присуство во Сирија. Мал дел од интервјуто може да се погледне на сајтот на претседателот на Руската Федерација, соопштува „Лента.ру“.