TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што следно да очекуваме од кодошите?

Курир - 12.08.2012

Гласност и експонирање на кодошите... Што е следното? Повторно ќе го кренат гласот, ќе негираат, ќе ја обвинат власта или пак ќе одат на меѓународен суд...

Милчин сака да се пере од старите фарби

Вечер Прес - 12.08.2012

Комисијата е должна да го спроведе законот и ќе го спроведе, без разлика дали некому му се допаѓа тоа или не. Нормално е некои поединци што не го минаа лустрацискиот филтер да се бунат во јавноста, ...

Напуштено кормило

Утрински - 11.08.2012

Соња Крамарска Читањето на лустрациски досиеја не е просветлување на нацијата, туку нејзино културолошко и цивилизациско уназадување Македонското новинарство деновиве е на големи маки.

С` се врти околу достапноста

Дневник - 11.08.2012

Меѓу двете свои крајности, неопходно оградување од компромитираните ликови на поранешниот систем и своевиден лов на вештерки, како што понекогаш се заканува да заврши, лустрацијата ги живее своите ...

Дел од лустраторите сакаат повторна проверка на две спорни досиеја

+инфо - 11.08.2012

Дел од членовите на Комисијата за лустрација сериозно размислуваат да побараат повторно отворање на документите на функционерите за кои одлуките ги донеле без консензус и со надгласување.

Членови во лустрациска ќе бараат повторно отворање досиеја

Алфа - 11.08.2012

Дел од членовите на Комисијата за лустрација сериозно размислуваат да побараат повторно отворање на документите на функционерите за кои одлуките ги донеле без консензус и со надгласување.Велат дека ...

Лустрациска „фракција“ бара преразгледување на два случаи

Либертас - 11.08.2012

Во кулоарите на Комисијата честопати се споменуваат нивните интерни псевдоними. За лустраторите тие се „Џеки и Буги“. Дел од членовите на Комисијата за лустрација сериозно размислуваат да побараат ...

Двајца нови кодоши на сајтот на Комисијата за лустрација

Дневник - 10.08.2012

Комисијата за лустрација денеска треба да ги објави имињата на двајцата соработници на тајните служби кои ги прогласи на почетокот на оваа недела Имињата на двајцата нови кодоши денеска треба да ...

Нови досиеја на граѓани од Комисијата за лустрација

+инфо - 10.08.2012

Комисијата за верификација на фактите до полноќ, како што предходно најави, на својата интернет страницата ќе ги објави новите имиња на граѓаните кои, според лустраторите, биле соработници на тајните ...

Аџиев: Ако се истрае во процесот на лустрацијата, ќе се исправат неправдите

Курир - 10.08.2012

Ако се истрае во процесот на лустрацијата, првиот лустратор Томе Аџиев во интервју за порталот МКД.мк препорачува рехабилитација за сите жртви, бидејќи тој смета дека само така ќе се исправат ...

Ексклузивно: Уште еден актер на листата кодоши

Press24 - 10.08.2012

За половина час лустраторите ќе ги објават имињата на двајцата нови кодоши Уште еден актер за половина час треба да се најде на листата кодоши на сајтот на Комисијата за лустрација, дознава Press24.

Милчин во понеделник ќе одржи прес за лустрацијата

+инфо - 10.08.2012

Во понеделник на 13-ти август, во 11 часот во просториите на Клубот ГЕМ, прес-конференција ќе одржи извршниот директор на Фондацијата Отворено Општество Македонија, Владимир Милчин на тема процесот ...

Кодошите погласни од жртвите

Курир - 10.08.2012

Примерот само ја покажува иронијата на која сме сведоци деновиве - гласноста и експонирањето на кодошите, и молкот и анонимноста на жртвите и нивните најблиски.

Од денес двајца нови кодоши на сајтот на Комисијата за лустрација

Inpress - 10.08.2012

Скопје, 10. август 2012 (ИНПРЕС) Комисијата за лустрација денеска треба да ги објави имињата на двајцата соработници на тајните служби кои ги прогласи на почетокот на оваа недела.

Кој шпиунира во балканската Казабланка?

Нетпрес - 10.08.2012

Досиеjата на несреќниот Јованче Бабовски чии што контакти и активности излегоа во јавноста по одлуката на Комисијата за лустрација да се објават документите кои докажуваат дека тој е регистриран ...

Двајца нови кодоши на сајтот на Комисијата за лустрација

Press24 - 10.08.2012

Комисијата за лустрација денеска треба да ги објави имињата на двајцата соработници на тајните служби кои ги прогласи на почетокто на оваа недела Имињата на двајцата нови кодоши денеска треба да ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Околу 500.000 Македонци, меѓу кои и високи функционери од власта и нивни роднини биле кодоши?!

Либертас - 10.08.2012

Добро упатени полициски извори, кој инсистираше да остане анонимен, поради специфичноста на материјата и податоците, а на кого му побаравме и снимено интервју кое го одби, ексклузивно за Либертас ...

Аџиев: За кодошите нема место во безбедносните структури

Денешен - 10.08.2012

Претседателот на Комисијата за верификација на фактите, Томе Аџиев, верува дека ниту еден кодош нема да се спаси и по најголемиот бродолом на 17.

Во понеделник прес-конференција на Владимир Милчин околу процесот на лустрација

Sky - 10.08.2012

Во понеделник на 13-ти август, во 11 часот во просториите на Клубот ГЕМ, прес-конференција ќе одржи извршниот директор на Фондацијата Отворено Општество Македонија, Владимир Милчин на тема процесот ...

Нови имиња на соработници

Либертас - 10.08.2012

Како што беше најавено едниот е советник на ВМРО-ДПМНЕ во Гази Баба, а другиот е функционер на ДУИ, советник во Боговиње.

Кодошите погласни од жртвите

Н.Македонија - 10.08.2012

Примерот само ја покажува иронијата на која сме сведоци деновиве - гласноста и експонирањето на кодошите, и молкот и анонимноста на жртвите и нивните најблиски.

Што е фраерски да си бугарофил!?

Дневник - 09.08.2012

Може кој сака да се почувствува навреден, ама мораме да си признаеме дека Груевски од поодамна, а посебно во последнава недела, сите на купче, заедно со своите дпмнеовци, н` третира како пациенти со ...

Бабамовски не верува во лустрацијата

Телма - 09.08.2012

Иван Бабамовски,универзитетски професор и поранешен началник во Службата за државна безбедност, вели дека лустрацијата е антимакедонска и дека со овој процес им се задава сериозен удар на ...

Лустрациски документи и по 2006 година!?

Телма - 09.08.2012

Никола Бабовски, професор од Битола и претседател на Демократскиот сојуз на Власите, во телефонски разговор за Телма, денеска не сакаше да го коментира објавувањето на неговото досие „Ветеринар“ на ...

Лустрацијата влезе во најдраматичната фаза

Глас на Америка - 09.08.2012

Околу неа се поделија партиите, медиумите... Процесот на лустрацијата влезе во најдраматичната фаза што внесе нови конфронтации на политичката сцена во Македонија.

Дневен печат - Лустрација, владини вработувања и Евробарометар

Р.С.Европа - 09.08.2012

Анкетата на Евробарометар за животот во Македонија, лустрацијата на интернет и новите најави на Владата за вработувања - дел од темите за кои пишуваа дневните весници.

Заврши процесот на лустрација

Окно - 09.08.2012

Скопје, 9 август 2012 година Процесот на лустрација заврши. Не беше очекувано дека ќе трае толку кратко време, но како и сите проекти на оваа влада, тој заврши успешно и пред истекот на предвидениот ...

Интервју со Томе Аџиев: Нема утки во лустрацијата, ќе издржиме, нека скокаат

МКД - 09.08.2012

Томе Аџиев, претседателот на Комисијата за верификација на фактите, е убеден дека ниту еден кодош нема да куртули и по најголемата бура во просториите на 17-ти кат на МРТВ, каде што лустраторите во ...

Двајца функционери прогласени за кодоши

Утрински - 08.08.2012

Неофицијално, станува збор за oпштински советници, едниот од Гази Баба со книшка на ВМРО-ДПМНЕ, а другиот член на ДУИ од Боговиње Во Комисијата за верификација на факти се работи брзо.

Лустрацијата рискантна за безбедноста на државата

Алфа - 08.08.2012

Врската и нејзините извори кои давале информации од безбедносен карактер за работата на две контра разузнавачка служба е изгубена- толкуваат поранешни разузнавачи за Алфа по објавување на досието ...

Аџиев: Нема дилеми дека Милчин бил кодош

Press24 - 08.08.2012

Претседателот на Комисијата за лустрација во интервју за весникот Вечер ги повикува сите кои се сомневаат во решенијата на Комисијата за лустрација да ја проверат документацијата на нејзината веб ...

Новите кодоши во петок на сајтот на Комисијата за лустрација

Press24 - 08.08.2012

Општините Гази Баба и Боговиње до крајот на мандатот ќе работат со по еден кодош во своите редови Имињата на новите кодоши за кои вчера беше потврдено дека соработувале со тајните служби, во петок ќе ...

Ексклузивно за Вечер, интервју на првиот лустратор Томе Аџиев

Сител - 08.08.2012

Нема дилеми дека Владимир Милчин бил кодош. Чисти дезинфомрации се објавите дека кријам документи кои докажуваат дека првиот човек на СОРОС не бил кодош.

Лустраторите и' помгаат на Грција, објавија документи за лице кое работело за безбедноста на Македонија!?

Sky - 08.08.2012

Режимот во Македонија и' помага на Грција, објавувајќи документи за луѓе кои во 2008 ја информирале безбедносната служба за лице, кое работело на на линија на спротивставување на Грчката и на ...

Аџиев ќе работи и без опозиција

Утрински - 07.08.2012

Комисијата за верификација на факти, на седницата закажана за денеска, планира да отвори уште три нови досиеја. Претседателот на Комисијата, Томе Аџиев вели дека тоа не мора да значи дека во ...

Не е УВЕ, туку ДПМНЕ

Утрински - 07.08.2012

Ерол Ризаов Влеговме во опасна фаза на портокалово зрачење. Здравјето на граѓаните е загрозено од ултравиолетови зраци, но многу повеќе од преродбата на ВМРО-ДПМНЕ која ја озрачува целата држава како ...

Лов на кодоши или нов кодошлак?

Утрински - 07.08.2012

Александра М. Митевска Интернет страницата на Комисијата за лустрација е најпосетена „туристичко-политичка“ дестинација во овие жешки денови, додека политичкиот врв на државата одмора некаде во ...

Да не ги заборавиме жртвите, бранејќи ги другите

Дневник - 07.08.2012

„Јас сум ти твојот комита/Ристо Беломорски,/од Грамос и Вичо планина/роден во време опасно,/време комунистичко./Kомунистиве глава кренаа/и мене в зандана турија/ за моја жална Македонија” … „На ...

Досиејата кај нас се лесен плен

Дневник - 07.08.2012

Во Германија новинарите може да побараат увид во досиејата. Во практика ова значи „новинарски риболов“ сличен на оној што се случува кај нас откако на интернет беа објавени документите Десетина ...

Уметници и новинари - најчести „соработници“

Дневник - 07.08.2012

Kултурата, образованието, медиумите и религијата се многу присутни во секојдневниот живот и се највлијателни во креирањето на мислењата, па затоа се интересни за тајните служби Не е шега тоа што има ...

Лустрирани двајца советници во Гази Баба и Боговиње

Канал5 - 07.08.2012

Двајца нови соработници на тајните служби се лустрирани, одлучено е на денешната седница на комисијата за верификација на факти.

Лустраторите донесоа уште две решенија

Телма - 07.08.2012

Комисијата за верификација на факти утврди дека двајцата општински советници, инаку претставници на владеачките партии соработувале со тајните служби во 60 – тите и 70 – тите години.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја саботира лустрацијата

Утрински - 07.08.2012

„Денешниот став на СДСМ е доказ дека оваа партија продолжува да се противи на лустрацијата, односно постојано бара алиби против лустрацијата и бара начин како да го саботира овој процес“,се вели во ...

Професор Налепа: Лустрацијата е можност за спречување на идни злоупотреби

Курир - 07.08.2012

Процесот на лустрација е важен поради спречувањето на натамошните злоупотреби на лицата кои ги поседуваат доверливите информации, како и за спроведување правда за жртвите на полициските злоупотреби, ...

Професор Налепа: Лустрацијата е можност за спречување на идни злоупотреби

Press24 - 07.08.2012

Процесот на лустрација е важен поради спречувањето на натамошните злоупотреби на лицата кои ги поседуваат доверливите информации, како и за спроведување правда за жртвите на полициските злоупотреби, ...

Професор Налепа: Лустрацијата е можност за спречување на идни злоупотреби

Нетпрес - 07.08.2012

Процесот на лустрација е важен поради спречувањето на натамошните злоупотреби на лицата кои ги поседуваат доверливите информации, како и за спроведување правда за жртвите на полициските злоупотреби, ...

Лустрација, но и рехабилитација на жртвите

МРТ - 07.08.2012

Трајко Трајковски е македонски имигрант кој живее во градот Гери, во американската сојузна држава Индијана, и кој бил следен од полициските служби на социјалистичка Македонија и поранешна Југославија ...

Професор Налепа: Лустрацијата е можност за спречување на идни злоупотреби

МРТ - 07.08.2012

Процесот на лустрација е важен поради спречувањето на натамошните злоупотреби на лицата кои ги поседуваат доверливите информации, како и за спроведување правда за жртвите на полициските злоупотреби, ...

Да не ги заборавиме жртвите, бранејќи ги другите

Курир - 07.08.2012

„Јас сум ти твојот комита/Ристо Беломорски,/од Грамос и Вичо планина/роден во време опасно,/време комунистичко./Kомунистиве глава кренаа/и мене в зандана турија/ за моја жална Македонија” … „На ...

Лустрациска откри уште двајца кодоши

Курир - 07.08.2012

Комисијата за верификација на фактите денеска донесе решение за уште двајца актуелни функционери од владејачките партии дека соработувале со тајните служби, пренесува Нетпрес.

Двајца општински советници од власта - нови на кодошката листа!

Inpress - 07.08.2012

Скопје, 7. август 2012 (ИНПРЕС) Комисијата за лустрација денеска за соработници на тајните служби прогласи двајца актуелни функционери.

Трајковски: Процесот на лустрацијата одамна требаше да се случи во Македонија

Press24 - 07.08.2012

Трајко Трајковски е македонски имигрант кој живее во градот Гери, во американската сојузна држава Индијана, и кој бил следен од полициските служби на социјалистичка Македонија и поранешна Југославија ...

Аџиев сокрил документ во кој СДБ тврди дека Милчин не е соработник

+инфо - 07.08.2012

Претседателот на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев, сокрил документ од досието на Владимир Милчин и не го презентирал на јавноста токму документот во кој стоело дека Владимир Милчин не бил ...

Нови кодоши на денешната седница на Комисијата за лустрација

Press24 - 07.08.2012

Досега на сајтот на Комисијата на лустрација во регистарот на соработници, може да се најдат имињата на 23 лица Лустраторите за половина час повторно ќе седнат на заедничка маса.

Денес ќе „чешлаат“ три досиеја на општински функционери

+инфо - 07.08.2012

Комисијата за лустрација денеска ќе ги проверува досиејата на тројца општински функционери. Станува збор за тројца советници, меѓу кои има и функционер од власта.

Двајца нови соработници на тајните служби-општински советници од власта

Макфакс - 07.08.2012

Комисијата за верификација на фактите донесе решение со кое уште двајца актуелни функционери од владејачките партии ги прогласи за кодоши.

Лустраторите открија уште двајца кодоши - советници од власта

Нетпрес - 07.08.2012

Комисијата за верификација на фактите денеска донесе решение за уште двајца актуелни функционери од владејачките партии дека соработувале со тајните служби.

Лустраторите прогласија двајца нови кодоши од власта

Press24 - 07.08.2012

Двајца нови кодоши се откриени во редовите на општинските советници, дознава Пресс24 од извори во Комисијата за лустрација.

(Обновено) Еден советник од Гази Баба, а друг од Боговиње биле соработници на СДБ

+инфо - 07.08.2012

Двајца општински советници, еден од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, кој бил советник во општина Гази Баба и еден од ДУИ, советник во општина Боговиње, биле соработници на УДБА и СДБ, информираат ...

Општински советници од власта биле соработници на тајните служби

+инфо - 07.08.2012

Двајца општински советници, еден од владејачката ВМРО-ДПМНЕ и еден од ДУИ, биле соработници на УДБА и СДБ, информираат неофицијално од Комисијата за лустрација.

Кодошот од ВМРО-ДПМНЕ се крие во општина Гази Баба

Press24 - 07.08.2012

Соработникот на тајните служби од редовите на ДУИ бил функционер во општина Боговиње Новите кодоши кои денеска ги прогласи Комиијата за лустрација се кријат во општинските совети на општините Гази ...

Двајца општински советници од власта-нови на кодошката листа

Алфа - 07.08.2012

Комисијата за лустрација денеска за соработници на тајните служби прогласи двајца актуелни функционери. Станува збор за двајца општински советници, еден од Гази Баба, а другиот од Боговиње, обајцата ...

Лустрација, но и рехабилитација на жртвите

Сител - 07.08.2012

Трајко Трајковски е македонски имигрант кој живее во градот Гери, во американската сојузна држава Индијана, и кој бил следен од полициските служби на социјалистичка Македонија и поранешна Југославија ...

Лустраторите прогласија двајца советници за кодоши

А1 On - 07.08.2012

Двајца актуелни функционери од владеачките партии денеска се прогласени за кодоши од страна на Комисијата за верификација на фактите.

Уште двајца не го минаа лустрацискиот филтер

Сител - 07.08.2012

На една од фотељите во советот на општина Гази Баба седи кодошот од редовите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Комсијата за лустрација денеска ја прегледа документацијата и одлучи неговото име, да се најде ...

Професор Налепа: Лустрацијата е можност за спречување на идни злоупотреби

Сител - 07.08.2012

Процесот на лустрација е важен поради спречувањето на натамошните злоупотреби на лицата кои ги поседуваат доверливите информации, како и за спроведување правда за жртвите на полициските злоупотреби.

Лустраторите го обвинуваат Аџиев дека објавува доверливи документи

Алфа - 07.08.2012

Мораториум на објавување на документите или договор на кој начин на јавноста ќе и биде презентиран кодошлукот на откриените соработници, бараат неколкумина членови на Комисијата за лустрација.

И „Големиот братучед“ полнел досиеја од политичкo-идеолошки причини?

Окно - 07.08.2012

Комисија за верификација на фактите на УБК? Комисија за верификација на фактите на Република Македонијанеодамна објави 11 „Решенија со кои се утврдува соработката со органите за државна безбедност“.

Жарко Трајановски: И „Големиот братучед“ полнел досиеја од политичкo-идеолошки причини?

+инфо - 07.08.2012

Жарко Трајаноски на порталот „Окно“ започна фељтон за лустрацијата на македонски начин: Верувале или не, ама Комисијата за лустрација објави крунски документи со кои се докажува дека и режимот на ...

Лустрација, но и рехабилитација на жртвите

Курир - 07.08.2012

Трајко Трајковски е македонски имигрант кој живее во градот Гери, во американската сојузна држава Индијана, и кој бил следен од полициските служби на социјалистичка Македонија и поранешна Југославија ...

Лустрација, но и рехабилитација на жртвите

Денешен - 07.08.2012

Трајко Трајковски е македонски имигрант кој живее во градот Гери, во американската сојузна држава Индијана, и кој бил следен од полициските служби на социјалистичка Македонија и поранешна Југославија ...

Професор Налепа: Лустрацијата е можност за спречување на идни злоупотреби

Денешен - 07.08.2012

Процесот на лустрација е важен поради спречувањето на натамошните злоупотреби на лицата кои ги поседуваат доверливите информации, како и за спроведување правда за жртвите на полициските злоупотреби, ...

Лустраторите открија уште двајца кодоши - советници од власта

Точка - 07.08.2012

Комисијата за верификација на фактите денеска донесе решение за уште двајца актуелни функционери од владејачките партии дека соработувале со тајните служби.

Лустрирани двајца кодоши од власта

Sky - 07.08.2012

Oткриени двајца нови кодоши од редовите на општинските советници. Станува збор за еден советник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и еден со партиска книшка од ДУИ.

Двајца нови кодоши, советници од власта

Вечер Прес - 07.08.2012

Неофицијално се работи за двајца советници од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Едниот е советник во Гази Баба, а другиот во Боговиње Двајца нови кодоши прогласи вчера Комисијата за лустрација.

Професор Налепа: Лустрацијата е можност за спречување на идни злоупотреби

Точка - 07.08.2012

Процесот на лустрација е важен поради спречувањето на натамошните злоупотреби на лицата кои ги поседуваат доверливите информации, како и за спроведување правда за жртвите на полициските злоупотреби, ...

Советници од власта на ачик на јавноста

Либертас - 07.08.2012

Оттаму информираат дека досие има уште еден советник од владејачките партии, за кој Комисијата дополнително ќе разговара.

Седница на Комисијата за лустрација- потрага по нови кодоши

Sky - 07.08.2012

Лустраторите повторно ќе седнат на заедничка маса на денешната седница пред Комисијата треба да се најдат досиејата на општинските функционери.

Трајковски: Лустрацијата одамна требаше да се случи

Sky - 07.08.2012

Македонски имигрант кој живее во градот Гери, во американската сојузна држава Индијана Трајко Трајковски оцени дека процесот на лустрација во Македонија одамна требало да се случи.

Фокус: Аџиев намерно скрил документ за Владимир Миличин

Либертас - 07.08.2012

Потврдата дека Милчин не бил соработник на тајните служби, Аџиев ја презентирал на Комисијата, но потоа ја сокрил и не е објавена, пишува дневниот весник Претседателот на Комисијата за лустрација, ...

Уште двајца нови кодоши

Денешен - 07.08.2012

Комисијата за верификација на фактите денеска донесе решение за уште двајца актуелни функционери од владејачките партии дека соработувале со тајните служби, пренесува Нетпрес.

Лустрација, но и рехабилитација на жртвите

Н.Македонија - 07.08.2012

Македонскиот имигрант кој живее во градот Гери, во американската сојузна држава Индијана, Трајко Трајковски бил следен од полициските служби на социјалистичка Македонија и поранешна Југославија, ...

СДСМ ќе повлекува непартиски членови

Н.Македонија - 07.08.2012

СДСМ нема да може да ги повлече „своите“ членови од комисијата за лустрација, онака како што медиумите ги пренесоа неофицијалните информации дека партијата најверојатно до 15 август ќе ги повлече ...

Лустрацијата е можност за спречување на идни злоупотреби

Идивиди - 07.08.2012

Вашингтон, 7 август 2012 (МИА) - Процесот на лустрација е важен поради спречувањето на натамошните злоупотреби на лицата кои ги поседуваат доверливите информации, како и за спроведување правда за ...

Интернет лустрација

Утрински - 06.08.2012

Наум Котевски „Секој граѓанин може да отиде на интернет страницата на Комисијата за лустрација и без надворешни влијанија, без манипулации, туку самиот со помош на својот разум да оцени за што ...

Oбјавени имиња на уште 12 лустрирани

Утрински - 06.08.2012

Никој не знае до каде ќе оди објавувањето имиња на интернет Комисијата за верификација на фактите на својата веб-страница вчера објави имиња на уште 12 лица за кои било утврдено дека биле соработници ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги штити кодошите

Утрински - 06.08.2012

СДСМ упорно се противи на лустрацијата. Очигледно е силно засегната од тоа да не се дознае вистината, кои се жртвите, а кои се кодошите, возврати ВМРО-ДПМНЕ на реакцијата на СДСМ.

СДСМ ќе ги повелече своите членови од комисијата за лустрација?

Телма - 06.08.2012

На новинарско прашање дали СДСМ размислува за повлекување на своите членови од Комисијата за верификација на фактите, потпретседателот на СДСМ Зоран Јовановски изјави: -СДСМ има многу јасен, прецизен ...

Лустрацијата почна, ќе заврши ли?

Дневник - 06.08.2012

Лустрацијата најпосле почна. Kолку и да ни се чини на сите помалку претерано и нефер јавното обележување на некои „битни сограѓани“ како информатори на тајните служби, сепак интернет-регистарот на ...

Жртвите навалија да видат кој ги кодошел

Дневник - 06.08.2012

Наместо рехабилитација, оние што биле кодошени врз основа на идеолошка определба, засега имаат само сатисфакција. Тие имаат право да побараат од Kомисијата за лустрација да видат дали навистина биле ...

Васил Шишков: Не знаев дека Милчин е главниот кодош на татко ми

Дневник - 06.08.2012

Имам пропаднато детство. Поради кодошите на УДБА преживеавме лични и семејни трауми. Никогаш не успеав да воспоствам квалитетен однос со мојот татко.

СДСМ размислува да ја напушти лустрациска

Алфа - 06.08.2012

Потпретседателот на СДСМ ја потврди информацијата дека во партијата сериозно размислуваат да ги повлечат своите претставници од Комисијата за лустрација.

Сајтот на Лустрациска за три дена посетен 40.000 пати

+инфо - 06.08.2012

Откако во потекот вечерта почна да функционира интернет сајтот на Комисијата за лустрација, оваа интернет страница била посетена од повеќе од 40.000 граѓани.

Фокус: Аџиев крие документ кој докажува дека Милчин не бил кодош

Press24 - 06.08.2012

Според весникот претседателот на Комисијата за лустрација го криел клучниот документ од досието на Мичин Претседателот на Комисијата за лустрација крие документ од досието на Милчин, пишува ...

Аџиев сокрил документ

А1 On - 06.08.2012

Претседателот на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев, сокрил документ од досието на Владимир Милчин. Како што пишува „ Фокус“, Аџиев , не и го презентирал на јавноста токму документот во кој стоело ...

Шишков: Не знаев дека Милчин е главниот кодош на татко ми

Курир - 06.08.2012

Васил Шишков, синот на жртвата на соработникот „Драматург“ во досието Табакера, телефонски за Пресс 24 ја раскажа голготата низ која минувало неговото семејство поради кодошите на тајните служби.

Милчин, Балабанов, Угриновски, Гагачев, Бабовски, Шех - само дел од кодошите

Кирилица - 06.08.2012

Четири фамилии-жртви на комунистичкиот период, по објавувањето на имињата на 11 сегашни и минати функционери кои Kомисијата за лустрација минатата недела ги обелодени на својата веб-страница како ...

СДСМ: Лустрацијата се претвори во пресметка со неистомисленици

Кирилица - 06.08.2012

СДСМ има многу јасен, прецизен и јасно искажан принципиелен став во однос на прашањето за лустрацијата, а таа требаше да биде надпартиско прашање, а се претвори во орудие за пресметка со ...

Посетеноста на сајтот на комисијата за лустрација урива рекорди

Сител - 06.08.2012

Македонците сакаат да знаат кои се имињата на кодошите на тајните служби. Сајтот на комисијата за лустрација ги руши сите рекорди.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се идентификува со кодошите

Курир - 06.08.2012

Денешниот став на СДСМ е доказ дека оваа партија продолжува да се противи на лустрацијата, односно постојано бара алиби против лустрацијата и бара начин како да го саботира овој процес, стои во ...

СДСМ: Ќе видиме дали ќе ги повлечеме членовите од КВФ

Курир - 06.08.2012

СДСМ има многу јасен, прецизен и јасно искажан принципиелен став во однос на прашањето за лустрацијата, рече денеска Зоран Јовановски одговарајќи на новинарско прашање за негов коментар во врска со ...

Партиска пресметка за лустрацијата

Р.С.Европа - 06.08.2012

Потпретседателот на СДСМ Зоран Јовановски коментирајќи за информациите дека СДСМ размислува за повлекување на своите членови од Комисијата за верификација на фактите наведе дека сите опции се во игра.

Лустрациска ќе работи и без членовите на СДСМ

Р.С.Европа - 06.08.2012

Аџиев вели дека и да се повлечат членовите на СДСМ, тоа нема да има последици врз работата на комисијата за лустрација. Евентуалното излегување на членовите на СДСМ од комисијата за верификација на ...

Македонците сакаат да знаат се за кодошите - сајтот на Комисијата за лустрација руши рекорди во поесетеност

Press24 - 06.08.2012

Повеќе од 25.000 граѓани ги разгледувале досиејата на кодошите Сајтот на Комисијата за лустрација ги руши сите рекорди на посетеност.

СДСМ: Лустрацијата се претвори во пресметка со неистомисленици

+инфо - 06.08.2012

СДСМ има многу јасен, прецизен и јасно искажан принципиелен став во однос на прашањето за лустрацијата, а таа требаше да биде надпартиско прашање, а се претвори во орудие за пресметка со ...

СДСМ сè уште не одлучиле дали ќе ги повлечат членовите од Комисијата за лустрација

Макфакс - 06.08.2012

Опозициската СДСМ сè уште нема донесено одлука дали ќе ги повлече членовите кои ги предложија во Комисијата за верификација на фактите.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се идентификува со кодошите

Press24 - 06.08.2012

Денешниот став на СДСМ е доказ дека оваа партија продолжува да се противи на лустрацијата, односно постојано бара алиби против лустрацијата и бара начин како да го саботира овој процес.

Граѓаните сакаат да знаат кој бил кодош

Курир - 06.08.2012

Македонците сакаат да знаат кои се имињата на кодошите на тајните служби. Сајтот на комисијата за лустрација ги руши сите рекорди.

Над 40.000 граѓани ги читале кодошките досиеја на сајтот на Лустрација

Press24 - 06.08.2012

Македонците сакаат да знаат кои се имињата на кодошите на тајните служби. Сајтот на комисијата за лустрација ги руши сите рекорди.

Неверојатна посетеност на сајтот на лустраторите- еве колку Македонци ги отвориле кодошките досиеа

Press24 - 06.08.2012

Македонците сакаат да знаат кои се имињата на кодошите на тајните служби. Сајтот на комисијата за лустрација ги руши сите рекорди.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ штити луѓе кои лажеле и кодошеле

Макфакс - 06.08.2012

Денешниот став на СДСМ е доказ дека оваа партија продолжува да се противи на лустрацијата, реагира владејачката ВМРО-ДПМНЕ на прес – конференцијата на СДСМ каде изјавија дека лустрацијата се претвори ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја саботира лустрацијата, за социјалдемократите таа е пресметка со неитомисленици

А1 On - 06.08.2012

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на ставот на СДСМ дека лустрацијата се претворила во пресметка со неистомислениците, оценува дека опозициската партија продолжува да се противи на тој процес и оти ...

Шишков: Не знаев дека Милчин е главниот кодош на татко ми

Денешен - 06.08.2012

Васил Шишков, синот на жртвата на соработникот „Драматург“ во досието Табакера, телефонски за Пресс 24 ја раскажа голготата низ која минувало неговото семејство поради кодошите на тајните служби.

Фокус: Аџиев крие документ кој докажува дека Милчин не e соработник

Sky - 06.08.2012

Претседателот на Комисијата за лустрација крие документ од досието на Милчин, пишува опозицискиот Фокус на насловната страна.

Сајтот на Комисијата за верификација посетен од над 40.000 граѓани

Sky - 06.08.2012

Откако започна со функционирање интернет сајтот на Комисијата за верификација на фактите, сајтот бил посетен од над 40.000 лица.

Семејства на пет жртви барале увид во досиејата

Вечер Прес - 06.08.2012

Васил Шишков, син на актерот Ристо Шишков, пред два дена за ВЕЧЕР изјави дека до почетокот на лустрацијата не знаел дека Владимир Милчин го кодошел неговиот татко.

Фокус: Аџиев крие документ кој докажува дека Милчин не e кодош

Sky - 06.08.2012

Претседателот на Комисијата за лустрација крие документ од досието на Милчин, пишува опозицискиот Фокус на насловната страна.

СДСМ ќе ја напушти Комисијата за лустрација!?

Либертас - 06.08.2012

СДСМ има многу јасен, прецизен и јасно искажан принципиелен став во однос на прашањето за лустрацијата. Лустрацијата требаше да биде надпартиско прашање, а се претвори во орудие за пресметка со ...

Партиите денеска пак се „јадеа“ поради лустрацијата

Либертас - 06.08.2012

Лустрацијата треба да создаде театар за комплетно да го оттргне размислувањето на граѓаните од тоа што се случува со цената на струјата, практично со неиздржливото преживување секојдневно.

СДСМ размислува да се повлече од КВФ

Н.Македонија - 06.08.2012

СДСМ има прецизен и јасно искажан став по однос на прашањето за лустрацијата, рече денеска потпретседателот на партијата Зоран Јовановски Ова беше неговиот коментар во врска со информацијата добиена ...