TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Охридско лето уметнички центар на Македонија

А1 - 13.07.2002

Во преполниот антички театар Лихнидос во Охрид во присуство на повеќе од 2.500 посетители синоќа свечено беше отворена најзначајната музичко сценска манифестација во земјава 42-от фестивал „Охридско лето“. „Охридско лето во наредниов период ќе биде централен културен настан во Република Македонија ...

Грандиозно отворање на „Охридско лето“

А1 - 12.07.2002

Со настапот на sвездите на операта и балетот на „Бољшој театар“ од Русија вечерва во Античкиот тетар во Охрид свечено ќе биде отворено 42-рото издание на фестивалот „Охридско лето“, чија програма оваа година изобилува со истакнати имиња и крупни проекти.

Велешани си направија фестивал на античка драма во Стоби

Вест - 12.07.2002

ОД 26 ЈУЛИ ДО 10 АВГУСТ Фестивалот и неговото раководство го именува Аце Коцевски, градоначалникот на Велес. Ќе се доделуваат и награди Велешани во Стоби востануваат фестивал на античка драма. Идејата е од Велешкиот театар, а за него ќе си се грижи градот, откако Министерството за култура не ја ...

Меѓународен фестивал на античка драма "Стоби" во Велес

Утрински - 12.07.2002

Првпат во Македонија Лилјана Митевска Оваа година за прв пат, во античкиот театар на локалитетот Стоби, ќе започне Меѓународниот фестивал на античка драма "Стоби" во Велес. Отварањето на фестивалот е закажано за 26 јули, кога на сцената на античкиот театар ќе биде изведена претставата "Лисистрата" ...

Ѕвездите на рускиот театар "Бољшој" свечено ќе го отворат "Охридско лето"

Дневник - 12.07.2002

ВЕЧЕРВА ВО АНТИЧКИОТ ТЕАТАР ВО ОХРИД На фестивалот ќе се одржат 29 музички и 11 театарски настани, а публиката ќе има можност да види околу двесте учесници од 16 земји од Европа и од Америка Со спектакуларен музичко-сценски настап на уметниците на Операта и Балетот при театарот "Бољшој" од Русија, ...

На фестивалот "Стоби" пет претстави во официјална конкуренција

Дневник - 12.07.2002

ФЕСТИВАЛ НА АНТИЧКА ДРАМА Претставата "Лисистрата" од Аристофан, која ја игра Народниот театар "Јордан Хаџи Константинов-Џинот" од Велес, ќе го отвори меѓународниот фестивал на античка драма "Стоби", кој од 26 јули до 10 август ќе се одржи во велешкиот антички град Стоби.

Музика, филм, театар и трибини на едно место

Капитал - 11.07.2002

EXIT 2002, 5-13 јулиМузика, филм, театар и трибини на едно местоВо Петровардинската тврдина над Нови Сад по трет пат се одржува фестивалот еЕџит. Фестивалот го организира асоцијацијата еЕџит, која е составена од над 100 млади инвентивни луѓе од областа на менаџментот, музиката, филмот, ...

Многу елитна музика, театар помалку

Вест - 10.07.2002

ПРЕД СТАРТОТ НА ОХРИДСКО ЛЕТО На свеченото отворање на фестивалот на 12 јули ќе настапат sвездите на Бољшој театарот со оркестарот и хорот на МНТ и Македонската филхармонија, а потоа на програмата ќе бидат изведени 29 сценско музички и 11 На 12 јули, стартува 42 - второто издание на најголемиот ...

Албанските театри во земјава си направија свој фестивал

Дневник - 10.07.2002

ВО ДЕБАР се одржува НОВ ФЕСТИВАЛ Според Улбер Нуредини, режисер во дебарскиот театар и уметнички директор на фестивалот, идејата за ваков фестивал потекнала од театрите во земјава што играат претстави на албански јазик и не значи дека албанските театарџии сакаат да се одвојат од македонските Во ...

Премиерни гостувања на светски уметници

Дневник - 09.07.2002

НА "ОХРИДСКО ЛЕТО" На годинашното издание на фестивалот "Охридко лето" (од 12 јули до 10 август) ќе се одржат 29 музички настани и 11 театарски изведби од уметници од 16 земји: Австрија, Бугарија, Русија, САД, Словенија, Југославија, Украина, Унгарија, Франција, Чешка и Швајцарија и други земји.

Гости од 16 земји, учесници на „Охридско лето“

А1 - 08.07.2002

29 музички и 11 театарски претстави, гости од 16 земји во светот, свечено отоврање со sвездите на Бољшој театарот, ова е најавата за 42-то издание на фестивалот „Охридско лето“, кој почнува в петок. Селекторот на драмскиот дел од фестивалот Сенко Велинов, демантира дека ги укинал премиерите на ...

Прв фестивал на албански театри во Македонија

Утрински - 08.07.2002

Од 5-13 јули во Дебар ДЕБАР - Во организација на дебарскиот театар "Кемал Ајдини" во петокот навечер, со претставата "Балада за мудриот" во изведба на кичевскиот театар "Ускана" започна првиот фестивал на албанските театри во Македонија.