TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Расте поддршката за Едмонд Темелко

Канал5 - 14.02.2016

Се повеќе расте поддршката за Едмонд Термелко од македонските граѓани, откако завчера, како што потврдија од Основниот суд Скопје 1, беше приведен без никаква судска наредба. Расте и поддршката на социјалните мрежи, каде граѓаните коментираат дека ...

Ангелов: Малку му е на предавникот, тој е против бугарското друштво во Корча

Дневник - 14.02.2016

Додека приведувањето на градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, за неговите соработници и сограѓани беше разочарување и како што рекоа, удар врз единствената општина надвор од земјава со признат градоначалник, за некои од бугарските пратеници ...

НДМ: Темелко е на слатки маки, го гонат манекенки, а не обвинителки

Репортер - 14.02.2016

„Народно движење за Македонија како партија која во основа се бори за заштита и одбрана на македонските национални интереси ја осудува антимакедонската и антидржавна одлука на Специјалното обвинителство за апсење на единствениот Македонец ...

Жителите на Пустец одлучно застанаа зад Темелко: Тој се бори за правата на Македонците, со неговото апсење се ситат тие ...

Курир - 14.02.2016

Жителите на Општина Пустец силно и одлучно застануваат зад градоначалникот Едмонд Темелко и го осудуваат чинот на неговото приведување од страна на СЈО Катица Јанева и сдсмовскиот министер Оливер Спасовски.

Жителите на Пустец одлучно застанаа зад Темелко: Со неговото апсење се ситат тие што не се Македонци

Press24 - 14.02.2016

Жителите на Општина Пустец силно и одлучно застануваат зад градоначалникот Едмонд Темелко и го осудуваат чинот на неговото приведување од страна на СЈО Катица Јанева и сдсмовскиот министер Оливер Спасовски.

Жителите на Пустец одлучно застанаа зад Темелко: Со неговото апсење се ситат тие што не се Македонци

Нетпрес - 14.02.2016

Жителите на Општина Пустец силно и одлучно застануваат зад градоначалникот Едмонд Темелко и го осудуваат чинот на неговото приведување од страна на СЈО Катица Јанева и сдсмовскиот министер Оливер Спасовски.

Граѓаните се солидаризираат со голготата на Темелко - огромна поддршка за единствениот македонски градоначалник во ...

Press24 - 14.02.2016

Расте поддршката за единствениот македонски градоначалник Едмонд Темелко, кој завчера без судска наредба, а по барање на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева беше уапсен за наводни изборни нерегуларност.

ЕМОТИВЕН ПРЕЧЕК:Oгромна поддршка за единствениот македонски градоначалник во Албанија

Телеграф - 14.02.2016

Темелко додава дека неговото приведување било без судски налог и без никакви прописи и го потенцираше лошото однесување на новоназначениот началник на битолската полиција Расте поддршката за единствениот македонски градоначалник Едмонд Темелко, кој ...

ЖИТЕЛИ НА ПУСТЕЦ: Темелко се бори за правата на Македонците во Албанија (ВИДЕО)

Телеграф - 14.02.2016

Ја повикувам госпоѓата Катица уште еднаш да го испита уште еднаш покренатото обвинение, бидејќи е многу неправедно, тоа не поништи нас како македонска нација што живееме во Албанија и голема неправда кон господинот Темелко, бидејќи тој е човекот што ...

Кога омразата станува слепило, лудоста И одмаздата се мерило!

Курир - 14.02.2016

Македонците по секое искушение и предизвик се пообединети, поединствени и посилни. Велат, така се калеше челикот… Завчера, Кривичниот суд во Приштина на Косово ги ослободи Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, и двајцата првообвинети за масакрот кај ...

НДМ: Темелко е на слатки маки, го гонат манекенки, а не обвинителки

А1 On - 14.02.2016

„Народно движење за Македонија како партија која во основа се бори за заштита и одбрана на македонските национални интереси ја осудува антимакедонската и антидржавна одлука на Специјалното обвинителство за апсење на единствениот Македонец ...

Кабинетот на Спасовски: „Не коментираме детали за апсењето на Темелко“

Алфа - 14.02.2016

Вчера судскиот портпарол, рече дека Темелко бил лишен од слобода, без наредба на Судот. МВР одбива да каже по чија наредба постапувала полицијата, во петокот утрото во Ресен, кога беше уапсен Едмонд Темелко, осомничен од Специјалното јавно ...

Катица Јанева и СДСМ не можат да се помират со тоа што не е притворен Едмонд Темелко

Курир - 14.02.2016

СЈО, Катица Јанева, СДСМ и опозициските експоненти не можат да се помират со тоа што не е притворен единствениот македонски градоначалник во Албанија, Едмонд Темелко. Откако денеска Катица Јанева си зеде за право да биде историчар и да му наредува ...

И јас сум Македонец и јас сум од Пустец“ огромна поддршка за Едмонд Темелко

Сител - 14.02.2016

„И јас сум Македонец. И јас сум од Пустец“ - Ова е фан страната на Фејсбук со огромна поддршка на единствениот Македонец градоначалник во Албанија, кој пред два дена беше приведен од неговиот дом пред очите на сопругата и децата.

Граѓаните на Пустец со поддршка за Темелко

Алфа - 14.02.2016

Емотивен пречек и безрезервна подршка од граѓаните во Пустец по враќањето на Едмонд Темелко дома. Жителите на Пустец порачаа дека неговото приведување е едно антимакедонско дело и е насочено против сите Македонци во Република Албанија.

Силна поддршка за единствениот македонски градоначалник во Албанија

Нетпрес - 14.02.2016

Расте поддршката за единствениот македонски градоначалник Едмонд Темелко, кој завчера без судска наредба, а по барање на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева беше уапсен за наводни изборни нерегуларност.

Жителите на Пустец: Темелко се бори за правата на Македонците, со неговото апсење се ситат тие што не се Македонци

Република - 14.02.2016

Жителите на Општина Пустец силно и одлучно застануваат зад градоначалникот Едмонд Темелко и го осудуваат чинот на неговото приведување од страна на СЈО Катица Јанева и сдсмовскиот министер Оливер Спасовски.

Жителите на Пустец го одбранија Темелко: Опозициската СДСМ нас нѐ направи „свињи“

Пулс24 - 14.02.2016

Жителите на Општина Пустец силно и одлучно застануваат зад градоначалникот Едмонд Темелко и го осудуваат чинот на неговото приведување од страна на СЈО Катица Јанева и сдсмовскиот министер Оливер Спасовски.

Катица Јанева и СДСМ не можат да се помират со тоа што не е притворен Едмонд Темелко

Република - 14.02.2016

Специјалното јавно обвинителство, обвинителката Катица Јанева, СДСМ и опозициските експоненти не можат да се помират со тоа што не е притворен единствениот македонски градоначалник во Албанија, Едмонд Темелко.

Жителите на Пустец застанаа зад Темелко

МК News - 14.02.2016

Жителите на Општина Пустец одлучно застануваат зад градоначалникот Едмонд Темелко и го осудуваат чинот на неговото приведување од страна на СЈО. Тие порачуваат СЈО уште еднаш да го преиспита покренатото обвининие, бидејќи сметаат дека истото е ...

И јас сум "Македонец и јас сум од Пустец“ поддршка за Едмонд Темелко

Вечер Прес - 14.02.2016

„И јас сум Македонец. И јас сум од Пустец" - Ова е фан страната на Фејсбук со огромна поддршка на единствениот Македонец градоначалник во Албанија, кој пред два дена беше приведен од неговиот дом пред очите на сопругата и децата.

Катица и СДСМ лути зошто не е притворен Темелко

Вечер Прес - 14.02.2016

Специјалното јавно обвинителство, обвинителката Катица Јанева, СДСМ и опозициските експоненти не можат да се помират со тоа што не е притворен единствениот македонски градоначалник во Албанија, Едмонд Темелко.

Барањето за истрага и притвор слабо и без докази

Lider - 14.02.2016

Откако Катица Јанева си зеде за право да биде историчар и да му наредува на судот во кој правец треба да одлучува за да не пропуштел да се запише во историјата, што претставува срамно и недолично однесување и воедно е досега невиден преседан ...

Нападот врз Темелко е напад врз македонштината

Lider - 14.02.2016

Расте поддршката за единствениот македонски градоначалник Едмонд Темелко, кој завчера без судска наредба, а по барање на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева беше уапсен за наводни изборни нерегуларност.

Темелко:Правна одлука на судот да го одбие барањето за притвор

Канал5 - 13.02.2016

Градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, кој е еден од осуммината пријавени во случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство е приведен без судска наредба, потврдија од Основниот суд Скопје 1.

Кривичен одлучи- нема притвор, Јанева преку Фејсбук најавува жалби

Канал5 - 13.02.2016

По детална и сериозна анализа на случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство, Основниот суд Скопје 1 рано утрото донесе одлука дека не постои основа да се биде изречен притвор за осумте лица против кои се поднесени кривични пријави.

Темелко: Судот покажа дека не е против Македонците од соседството

Нетпрес - 13.02.2016

Истражната судијка донесе правилна одлука според сите околности. Судот покажа дека не е против Македонците во соседството и конкретно Македонците од Албанија. Ние не сме туѓинци, секогаш ќе бидеме нераскинлив дел од Република Македонија.

Темелко за Курир: Судот покажа дека не е против Македонците, донесе правилна одлука

Press24 - 13.02.2016

Истражната судијка донесе правилна одлука според сите околности. Судот покажа дека не е против Македонците во соседството и конкретно Македонците од Албанија. Ние не сме туѓинци, секогаш ќе бидеме нераскинлив дел од Република Македонија.

ТЕМЕЛКО: Судот покажа дека не е против Македонците од соседството

Телеграф - 13.02.2016

Судот во матичната држава покажа дека не е против Македонците од соседството, конкретно против Македонците од Албанија, бидејќи ги разгледа реално обвиненија и не донесе одлука како што бараше СЈО, мерка притвор, туку донесе одлука да се бранам од ...

Едмонд Темелко треба да се јавува во Судот во Ресен

Репортер - 13.02.2016

Градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко треба да се јавува во Судот во Ресен. Тоа е единствената официјална информација од Основниот суд Скопје 1, велат за НОВА од Судот. За одлуката во врска со останатите кои вчера беа на распит пред судија на ...

Едмонд Темелко приведен без судска наредба

Нетпрес - 13.02.2016

Јанева и Спасовски, без судска наредба, на своја рака одлучиле да го приведуваат Едмонд Темелко. Основниот суд на прес-конференција, потврди дека СЈО Катица Јанева преку министерот Оливер Спасовски на своја рака одлучиле насилно да го приведуваат ...

КУРИР: Немало судска наредба за приведување на Едмонд Темелко

Press24 - 13.02.2016

Јанева и Спасовски, без судска наредба, на своја рака одлучиле да го приведуваат Едмонд Темелко. Основниот суд на прес-конференција која е во тек, потврди дека СЈО Катица Јанева преку сдсмовскиот министер Оливер Спасовски на своја рака одлучиле ...

Едмонд Темелко: Судот донесе правилна одлука

Кајгана - 13.02.2016

„Истражната судијка донесе правилна одлука според сите околности. Судот покажа дека не е против Македонците во соседството и конкретно Македонците од Албанија“, изјави Едмонд Темелко кој по наредба на Специјалното јавно обвинителство за материјалите ...

Бугарија и Албанија ликуваат дека бил уапсен единствениот македонски градоначалник во Албанија

Сител - 13.02.2016

Апсењето на единствениот македонски градоначалник во Албанија наиде на голем публицитет како во албанските така и во косовските медиуми. Највлијателната албанска телевизија „Топ Канал“ ја пренесе веста за Темелко поднаслов „Уапсен градоначалникот на ...

Темелко: Судот покажа дека не се откажува од Македонците од соседството

Курир - 13.02.2016

Градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, кој е еден од осуммината пријавени во случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство е приведен без судска наредба. Темелко вели дека судот кој го одби барањето за притвор донел правилна одлука и ...

(ВИДЕО) ТВ21: Едмонд Темелко по распитот си замина со приватно возило

Репортер - 13.02.2016

Тв 21 објави видео на кое се гледа дека градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, по распитот заминува со приватно возило. Edmond Temelko kryetari i komunës së Pustecit largohet nga gjykata me veturë private.

Темелко треба да се јавува во Судот во Ресен

Нова ТВ - 13.02.2016

Темелко треба да се јавува во Судот во Ресен Градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко треба да се јавува во Судот во Ресен. Тоа е единствената официјална информација од Основнито суд Скопје 1, велат за НОВА.

Огромен публицитет во албанските медиуми за одлуката на Фатиме Фетаи и Јанева да го притворат македонскиот ...

Курир - 13.02.2016

Апсењето на единствениот македонски градоначалник во Албанија наиде на голем публицитет како во албанските така и во косовските медиуми. Имено веста за апсењето на Едмонд Темелко наиде на голем интерес кај сите албански медиуми во регионот.

Темелко за КУРИР: Судот покажа дека не е против Македонците, донесе правилна одлука

Курир - 13.02.2016

Истражната судијка донесе правилна одлука според сите околности. Судот покажа дека не е против Македонците во соседството и конкретно Макеоднците од Албанија. Ние не сме туѓинци, секогаш ќе бидеме нераскинлив дел од Република Македонија.

Немало судска наредба за приведување на Едмонд Темелко

Курир - 13.02.2016

Јанева и Спасовски, без судска наредба, на своја рака одлучиле да го приведуваат Едмонд Темелко. Основниот суд на прес-конференција која е во тек, потврди дека СЈО Катица Јанева преку сдсмовскиот министер Оливер Спасовски на своја рака одлучиле ...

Едмонд Темелко: Судот донесе правилна одлука

Макфакс - 13.02.2016

Истражната судијка донесе правилна одлука според сите околности. Судот покажа дека не е против Македонците во соседството и конкретно Македонците од Албанија, изјави за порталот Курир Едмонд Темелко кој во петокот по наредба на Специјалното јавно ...

(ФОТО) Откако судот го ослободи, Едмонд Темелко се врати во Пустец

Репортер - 13.02.2016

Едмонд Темелко, актуелниот градоначалник на општина Пустец, единствената на етничките Македонци во Република Албанија, се врати во Пустец. Рано утринава тој беше ослободен по вчерашното приведување од македонската полиција во Ресен, откако Основниот ...

Едмонд Темелко- брана на македонштината во Албанија

Курир - 13.02.2016

Дали Зоран Заев, Катица Јанева и Фатиме Фетаи сакаат пак да ги судат Македонците поради љубота кон татковината? Тие го уапсија и се обидоа да го притворат градоначалникот на општината Пустец Едмонд Темелко, кој на албанската политичка сцена стана ...

Граѓаните се солидаризираат со голготата на Темелко, огромна поддршка за единствениот македонски градоначалник во ...

Курир - 13.02.2016

Расте поддршката за единствениот македонски градоначалник Едмонд Темелко, кој завчера без судска наредба, а по барање на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева беше уапсен за наводни изборни нерегуларност.

Темелко се врати во Пустец

+инфо - 13.02.2016

Едмонд Темелко, актуелниот градоначалник на општина Пустец, единствената на етничките Македонци во Република Албанија, се врати во Пустец, објави Мета . Тој беше ослободен по вчерашното приведување од македонската полиција во Ресен, откако Основниот ...

Судот се изјасни: Нема основ за одредување мерка притвор како што бара СЈО

Сител - 13.02.2016

Судот одлучи – нема мерка притвор за осуммината осомничени по барањето на Специјалната обвинителка и нејзиниот тим. Рано изутрина, скопска единица по сериозната анализа на аргументите одлучи дека не постои никаква основа Миле Јанакиевски, Гордана ...

Нова: Темелко треба да се јавува во Судот во Ресен

+инфо - 13.02.2016

Градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, треба да се јавува во Судот во Ресен. Тоа е единствената официјална информација од Основнито суд Скопје 1, велат за НОВА . За одлуката во врска со останатите кои вчера беа на распит пред судија на претходна ...

Едмонд Темелко се врати во Пустец

МКД - 13.02.2016

Актуелниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко се врати во оваа општина. Низ социјалните мрежи веќе се шири фотографијата каде Темелко се гледа во друштво на Васил Стерјовски, советник во општина Пустец и генерален секретар на Македонската ...

Бугарските фашисти се израдуваа што Јанева го уапси Темелко

Курир - 13.02.2016

ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов прва се јави со подршка за акцијата “Титаник” на Катица Јанева, пишува Вечер. Едмонд Темелко борејќи се за правата на Македонците во Албанија често беш трн во око и за албанските власти.

Малтретирање и понижување по наредба на Катица Јанева и Фатиме Фетаи

Курир - 13.02.2016

Вчера утро полицијата по налог на СЈО упаднала во домот на Едмонд Темелко, единствениот градоначалник Македонец во Албанија, кој е сврзно ткиво и единствен застапник на интересите на Македонците кај нашиот западен сосед, објави порталот ДЕНЕШЕН.

ДЕНЕШЕН: Малтретирање и понижување по наредба на Катица Јанева и Фатиме Фетаи

Press24 - 13.02.2016

Вчера утрото полицијата по налог на Специјалното јавно обвинителство упаднала во домот на Едмонд Темелко, единствениот градоначалник Македонец во Албанија, дознава Денешен . Иако има и здравствени проблеми и неговата сопруга ги примила дома и без да ...

Малтретирање и понижување по наредба на Катица Јанева и Фатиме Фетаи

Нетпрес - 13.02.2016

Вчера утрото, околу 5 часот, полицијата по налог на СЈО упаднала во домот на Едмонд Темелко, единствениот градоначалник Македонец во Албанија, кој е сврзно ткиво и единствен застапник на интересите на Македонците кај нашиот западен сосед.

Бугарските фашисти се израдуваа што Јанева го уапси Темелко

Press24 - 13.02.2016

ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов прва се јави со подршка за акцијата “Титаник” на Катица Јанева, пишува Вечер. Едмонд Темелко борејќи се за правата на Македонците во Албанија често беш трн во око и за албанските власти.

„Вечер“: Бугарските фашисти се израдуваа што Јанева го уапси Темелко

Нетпрес - 13.02.2016

ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов прва се јави со подршка за акцијата “Титаник” на Катица Јанева, пишува Вечер. Едмонд Темелко борејќи се за правата на Македонците во Албанија често беш трн во око и за албанските власти.

Апсењето на Темелко предизвика голем интерес кај албанските и косовските медиуми

Нетпрес - 13.02.2016

Апсењето на единствениот македонски градоначалник во Албанија наиде на голем публицитет како во албанските така и во косовските медиуми. Имено веста за апсењето на Едмонд Темелко наиде на голем интерес кај сите албански медиуми во регионот.

(ВИДЕО) ТВ21: Едмонд Темелко си замина со приватно возило

Либертас - 13.02.2016

Тв 21 објави видео на кое се гледа дека градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, по распитот заминува со приватно ...

Темелко се врати во Пустец

еМагазин - 13.02.2016

Едмонд Темелко, актуелниот градоначалник на општина Пустец, единствената на етничките Македонци во Република Албанија, се врати во Пустец, објави Мета . Тој беше ослободен по вчерашното приведување од македонската полиција во Ресен, откако Основниот ...

(ВИДЕО) ТВ21: Едмонд Темелко си заминува со приватно возило

Локално - 13.02.2016

Тв 21 објави видео на кое се гледа дека градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, по распитот заминува со приватно возило, на кое нема никакви полициски ...

Светскиот Македонски Конгрес со осуда за тортурата врз Едмонд Темелко

МК News - 13.02.2016

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува и ја смета за срамна мерката приведување по наредба на специјалното јавно обвинителство на единствениот Македонец градоначалник на општина Пустец во соседна Албанија, Едмонд Темелко, со ...

Малтретирање и понижување по наредба на Катица Јанева и Фатиме Фетаи

Денешен - 13.02.2016

Вчера утрото полицијата по налог на СЈО упаднала во домот на Едмонд Темелко, единствениот градоначалник Македонец во Албанија, кој е сврзно ткиво и единствен застапник на интересите на Македонците кај нашиот западен сосед, дознава Денешен.

ОСЛОБОДЕН Е ЕДМОНД ТЕМЕЛКО: Детали за апсењето и заканите кои му беа упатени!

Пулс24 - 13.02.2016

Пo распитот пред истражен судија во Основниот Суд Скопје I Скопје, а по барање на специјалното јавно обвинителство со обвинение повреда на избирачкото право и на слободата на определувањето на избирачите во 2012 година, Едмонд Темелко е пуштен на ...

Темелко имал здравствени проблеми, а бил приведен пред децата и сопругата

Република - 13.02.2016

Едмонд Темелко, единствениот македонски градоначалник во Албнија иако имал здравствени проблеми бил приведен од службените лица на МВРИ пред очите на неговите деца и сопруга, објавува порталот „ Денешен“ .

Судот покажа дека не се откажува од Македонците од соседството

Пулс24 - 13.02.2016

Градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, кој е еден од осуммината пријавени во случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство е приведен без судска наредба. Темелко вели дека судот кој го одби барањето за притвор донел правилна одлука и ...

Апсењето на Темелко ги израдува бугарските фашисти!

Пулс24 - 13.02.2016

ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов прва се јави со подршка за акцијата „Титаник“ на Катица Јанева, пишува Вечер. Едмонд Темелко борејќи се за правата на Македонците во Албанија често беше трн во око и за албанските власти.

Темелко: Судот донесе правилна одлука, жителите на Пустец имаат право да гласаат и во Македонија

Либертас - 13.02.2016

Истражната судијка донесе правилна одлука според сите околности. Судот покажа дека не е против Македонците во соседството и конкретно Македонците од Албанија. Ние не сме туѓинци, секогаш ќе бидеме нераскинлив дел од Република Македонија“, вели во ...

Темелко: Судот донесе правилна одлука и не е против Македонците во соседството

Локално - 13.02.2016

Истражната судијка донесе правилна одлука според сите околности. Судот покажа дека не е против Македонците во соседството и конкретно Македонците од Албанија. Ние не сме туѓинци, секогаш ќе бидеме нераскинлив дел од Република Македонија“, вели во ...

Нико Китани: Требаше на друг начин да го изнесат Темелко пред правдата, а не со притворање

Локално - 13.02.2016

Веста за вчерашното притворање на Едмонд Темелко, актуелен градоначалник на Пустец, единствената општина на етничките Македонци во Република Албанија, се најде во ударни термини на сите електронски медиуми во Тирана и во внатрешноста на земјата.

Судот покажа дека не е против Македонците, донесе правилна одлука

Вечер Прес - 13.02.2016

Истражната судијка донесе правилна одлука според сите околности. Судот покажа дека не е против Македонците во соседството и конкретно Македонците од Албанија. Ние не сме туѓинци, секогаш ќе бидеме нераскинлив дел од Република Македонија.

Барањата на СЈО за притвор се неосновани

Вечер Прес - 13.02.2016

Тимот на Катица Јанева вршел константен притисок врз судиите за да се одреди притвор иако аргументите кои ги имале во рацете биле слаби и неуверливи Судијата на претходна постапка кој го водеше распитот на осомничените во предметот "Титаник# кој го ...

Малтретирање и понижување по наредба на Јанева и Фетаи

Пулс24 - 13.02.2016

Вчера утро полицијата по налог на СЈО упаднала во домот на Едмонд Темелко, единствениот градоначалник Македонец во Албанија, кој е сврзно ткиво и единствен застапник на интересите на Македонците кај нашиот западен сосед, објави порталот Денешен.

Бугарските фашисти се израдуваа што Јанева го уапси Темелко

Денешен - 13.02.2016

ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов прва се јави со подршка за акцијата “Титаник” на Катица Јанева, пишува Вечер. Едмонд Темелко борејќи се за правата на Македонците во Албанија често беш трн во око и за албанските власти.

Темелко треба да се јавува во Судот во Ресен

Локално - 13.02.2016

Темелко треба да се јавува во Судот во Ресен Градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко треба да се јавува во Судот во Ресен. Тоа е единствената официјална информација од Основнито суд Скопје 1, објави НОВА.

Апсењето на Темелко со огромен публицитет во албанските медиуми!

Пулс24 - 13.02.2016

Апсењето на единствениот македонски градоначалник во Албанија наиде на голем публицитет како во албанските така и во косовските медиуми. Имено веста за апсењето на Едмонд Темелко наиде на голем интерес кај сите албански медиуми во регионот.

Апсењето на Едмонд Темелко е без судска основа!

Пулс24 - 13.02.2016

Јанева и Спасовски, без судска наредба, на своја рака одлучиле да го приведуваат Едмонд Темелко. Основниот суд на прес-конференција која е во тек, потврди дека СЈО Катица Јанева преку сдсмовскиот министер Оливер Спасовски на своја рака одлучиле ...

Немало судска наредба за приведување на Едмонд Темелко

Република - 13.02.2016

Основниот суд на прес-конференција потврди дека СЈО Катица Јанева преку министерot Оливер Спасовски на своја рака одлучиле насилно да го приведуваат единствениот македонски градоначалник во Албанија, Едмонд Темелко.

Едмонд Темелко: Судот донесе правилна одлука

Точка - 13.02.2016

Истражната судијка донесе правилна одлука според сите околности. Судот покажа дека не е против Македонците во соседството и конкретно Македонците од Албанија, изјави за порталот Курир Едмонд Темелко кој во петокот по наредба на Специјалното јавно ...

СДСМ и нивните експоненти гневни зошто не е притворен единствениот градоначалник Mакедонец

Денешен - 13.02.2016

Дел од сдсмовските експоненти се на иста линија со албанските и косовските медиуми, како и буагрските фашисти кои се радуваа на апсењето на единствениот македонски градоначалник во Албанија, Едмонд Темелко и навиваа Судот да му одреди мерка притвор.

Малтретирање и понижување по наредба на Катица Јанева и Фатиме Фетаи

Вечер Прес - 13.02.2016

Основниот суд Скопје 1, рано утринава по сериозната анализа на аргументите одлучи дека не постои никаква основа да се одреди мерки притвор за осум лица, како што бараа СЈО и Јанева Вчера утро полицијата по налог на СЈО упаднала во домот на Едмонд ...

ВИДЕО: Огромна поддршка за единствениот македонски градоначалник надвор од Македонија

Денешен - 13.02.2016

Расте поддршката за единствениот македонски градоначалник Едмонд Темелко, кој завчера без судска наредба, а по барање на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева беше уапсен за наводни изборни нерегуларност.

Жителите на Пустец со пораки до Заев и СДСМ

Пулс24 - 13.02.2016

Жителите на општина Пустец, изреволтирани од последните настани и апсењето на нивниот градоначалник Едмонд Темелко порачуваат дека ќе продолжат да се борат за правата на Македонците и порачуваат до Зоран Заев и СДСМ дека за пари го поништуваат ...

ФОТО: Откако судот го пушти, Едмонд Темелко ја напуштил Македонија

Локално - 13.02.2016

Едмонд Темелко, актуелниот градоначалник на општина Пустец, единствената на етничките Македонци во Република Албанија, се врати во Пустец. Рано утринава тој беше ослободен по вчерашното приведување од македонската полиција во Ресен, откако Основниот ...

Ние сме Македонци, заради пари го поништувате македонскиот народ

Вечер Прес - 13.02.2016

Жителите на општина Пустец, изреволтирани од последните настани и апсењето на нивниот градоначалник Едмонд Темелко порачуваат дека ќе продолжат да се борат за правата на Македонците и порачуваат до Зоран Заев и СДСМ дека за пари го поништуваат ...

Откако судот го пушти, Едмонд Темелко се врати во Пустец

Бриф - 13.02.2016

Едмонд Темелко, актуелниот градоначалник на општина Пустец, единствената на етничките Македонци во Република Албанија, се врати во Пустец. Рано утринава тој беше ослободен по вчерашното приведување од македонската полиција во Ресен, откако Основниот ...

Едмунд Темелко: Судот покажа дека не е против Македонците, донесе правилна одлука

Денешен - 13.02.2016

Истражната судијка донесе правилна одлука според сите околности. Судот покажа дека не е против Македонците во соседството и конкретно Македонците од Албанија. Ние не сме туѓинци, секогаш ќе бидеме нераскинлив дел од Република Македонија.

Немало судска наредба за приведување на Едмонд Темелко

Lider - 13.02.2016

Јанева и Спасовски, без судска наредба, на своја рака одлучиле да го приведуваат Едмонд Темелко. Основниот суд на прес-конференција која е во тек, потврди дека СЈО Катица Јанева преку сдсмовскиот министер Оливер Спасовски на своја рака одлучиле ...

Едмонд Темелко- брана на македонштината во Албанија

Lider - 13.02.2016

Дали Зоран Заев, Катица Јанева и Фатиме Фетаи сакаат пак да ги судат Македонците поради љубота кон татковината? Тие го уапсија и се обидоа да го притворат градоначалникот на општината Пустец Едмонд Темелко, кој на албанската политичка сцена стана ...

Малтретирање и понижување по наредба на Катица Јанева и Фатиме Фетаи

Lider - 13.02.2016

Вчера утро полицијата по налог на СЈО упаднала во домот на Едмонд Темелко, единствениот градоначалник Македонец во Албанија, кој е сврзно ткиво и единствен застапник на интересите на Македонците кај нашиот западен сосед, објави порталот ДЕНЕШЕН.

Бугарските фашисти се израдуваа што Јанева го уапси Темелко

Lider - 13.02.2016

ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов прва се јави со подршка за акцијата “Титаник” на Катица Јанева, пишува Вечер. Едмонд Темелко борејќи се за правата на Македонците во Албанија често беш трн во око и за албанските власти.

Темелко за КУРИР: Судот покажа дека не е против Македонците, донесе правилна одлука

Lider - 13.02.2016

Истражната судијка донесе правилна одлука според сите околности. Судот покажа дека не е против Македонците во соседството и конкретно Македонците од Албанија. Ние не сме туѓинци, секогаш ќе бидеме нераскинлив дел од Република Македонија.

Едмонд Темелко на распит во Кривичниот суд

Вест - 12.02.2016

Во Кривичниот суд во Скопје на распит беше донесен градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко. Темелко бил приведен рано утрото во Ресен на барање на Специјалното обвинителство кое го сомничи за изборни манипулации.

На барање на СЈО уапсен Едмонд Темелко

Телма - 12.02.2016

Утрово во Ресен уапсен е градоначалникот на Пустец, Едмунд Темелко, заради сомневање за поврзаност со изборни измами, кои произлегуваат од случајот под работно име "Титаник" кој го отвори специјалното јавно ...

На барање на СЈО уапсен Едмонд Темелко

24 Вести - 12.02.2016

Утрово во Ресен бил уапсен градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, заради сомневање за поврзаност со изборни измами, кои произлегуваат од случајот под работно име "Титаник" кој го отвори специјалното јавно обвинителство, објавуваат дел од ...

На барање на СЈО приведен Едмунд Темелко

Дневник - 12.02.2016

Утрово во Ресен приведен е градоначалникот на Пустец, Едмунд Темелко, заради сомневање за поврзаност со изборни измами, кои произлегуваат од случајот под работно име "Титаник" кој го отвори специјалното јавно обвинителство, тврди телевизија ...

Жерновски: Криминалот на изборите во Центар ќе му пресуди на Груевски

Фокус - 12.02.2016

Центар е сантата мраз во која удри бродот на Груевски, смета градоначалникот на оваа општина. Специјалното јавно обивнителство објави дека сантата мраз, во која удри Никола Груевски , е токму изборниот криминал во Центар, изјави градоначалникот на ...

Градоначалникот на Пустец на Едмунд Темелко на распит во Кривичниот суд во Скопје

Вест - 12.02.2016

Во Кривичниот суд во Скопје на распит е донесен градоначалникот на Пустец Едмунд Темелко. Темелко бил приведен рано утрово во Ресен на барање на Специјалното обвинителство кое го сомничи за изборни манипулации.

Уапсен градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко

Алсат-М - 12.02.2016

По барање на специјалната обвинителка Катица Јанева денес полицијата го уапси градоначалникот на Пустец, македонската општина во Албанија , Едмонд Темелко. Осомничен е за поврзаност со изборни измами, кои произлегуваат од случајот под работно име ...

Акција Титаник - Приведени двајца осомничени

Утрински - 12.02.2016

Љубиша Станковиќ Двајца од осумтемина осомничени за повеќе кривични дела, а пред се за изборни измами, денеска беа спроведени во скопскиот кривичен суд, откако Специјалното јавно обвинителство ја отвори својата прва кривична постапка.

Приведен Едмонд Темелко,СЈО побарал притвор за осум лица

24 Вести - 12.02.2016

Изутрината во Ресен бил приведен градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, на барање на Специјалното јавно обвинителство. Тој се сомничи за поврзаност со изборни измами, кои произлегуваат од случајот под работно име "Титаник" кое го отвори Катица ...

Едмонд Темелко приведен поради изборни манипулации

ТВ21 - 12.02.2016

Градоначалникот на македонската општина во Пустец, Албанија, Едмонд Темелко утрово бил приведен на барање на Специјалното јавно обвинителство, поради сомнение за изборни нерегуларности. Според информациите тој бил на распит во Кривичниот суд.

Едмонд Темелко е приведен за изборните измами со жителите на Пустец

МКД - 12.02.2016

Утрово во 5 часот во неговата куќа во Ресен е приведен градоначалникот на Пустец, македонската општина во Албанија. Тој во моментов е во Кривичниот суд во Скопје каде дава исказ. Eдмонд Темелко Според Специјалното јавно обвинителство, едно лице кое ...

Жерновски: Човечињата од Пустец ќе му пресудат на ВМРО и Груевски

+инфо - 12.02.2016

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски се огласи по прес конференцијата на СЈО Катица Јанева и нејзиниот тим , информацијата за акцијата „Титаник“ апсењето на Едмонд Темелко и барањето притвор за 8 лица за изборни измами, злосторничко ...

Жерновски: Човечињата од Пустец ќе му пресудат на ВМРО и Груевски

Репортер - 12.02.2016

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски се огласи по прес конференцијата на СЈО Катица Јанева и нејзиниот тим , информацијата за акцијата „Титаник“ апсењето на Едмонд Темелко и барањето притвор за 8 лица за изборни измами, злосторничко ...

Катица Јанева преку Спасовски од СДСМ го уапси единствениот македонски градоначалник во Албанија

Сител - 12.02.2016

По барање на специјалната обвинителка Катица Јанева денес полицијата раководена и командувана од Оливер Спасовски од СДСМ го уапси единствениот македонски градоначалник во Албанија, Едмонд Темелко.

Уапсен Едмонд Темелко – градоначалник на Пустец

А1 On - 12.02.2016

Утрово во Ресен од слобода е лишен градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, заради сомневање за поврзаност со изборни измами, кои произлегуваат од случајот под работно име „Титаник” кој го отвори Специјалното јавно ...

Жерновски: „Човечињата“ од Пустец ќе му пресудат на ВМРО и Груевски

А1 On - 12.02.2016

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски се огласи по прес конференцијата на СЈО Катица Јанева и нејзиниот тим , информацијата за акцијата „Титаник“ апсењето на Едмонд Темелко и барањето притвор за 8 лица за изборни измами, злосторничко ...

Светскиот Македонски Конгрес со осуда за тортурата врз Едмонд Темелко

Курир - 12.02.2016

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува и ја смета за срамна мерката приведување по наредба на специјалното јавно обвинителство на единствениот Македонец градоначалник на општина Пустец во соседна Албанија, Едмонд Темелко, со ...

СМК: Темелко е дел од организираната хајка на СДСМ против Македонците во светот

Нетпрес - 12.02.2016

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува и ја смета за срамна мерката приведување по наредба на специјалното јавно обвинителство на единствениот Македонец градоначалник на општина Пустец во соседна Албанија, Едмонд Темелко, со ...

Светскиот Македонски Конгрес со осуда за тортурата врз Едмонд Темелко

Press24 - 12.02.2016

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува и ја смета за срамна мерката приведување по наредба на специјалното јавно обвинителство на единствениот Македонец градоначалник на општина Пустец во соседна Албанија, Едмонд Темелко, со ...

Телма: Уапсен Едмонд Темелко на барање на СЈО

+инфо - 12.02.2016

Утрово во Ресен уапсен е градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, заради сомневање за поврзаност со изборни измами, кои произлегуваат од случајот под работно име "Титаник" кој го отвори Специјалното јавно обвинителство, јави ...

Уапсен Едмонд Темелко – градоначалник на Пустец

Репортер - 12.02.2016

Утрово во Ресен од слобода е лишен градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, заради сомневање за поврзаност со изборни измами, кои произлегуваат од случајот под работно име „Титаник” кој го отвори Специјалното јавно ...

Катица Јанева преку Спасовски од СДСМ го уапси единствениот македонски градоначалник во Албанија

Курир - 12.02.2016

По барање на специјалната обвинителка Катица Јанева денес полицијата раководена и командувана од Оливер Спасовски од СДСМ го уапси единствениот македонски градоначалник во Албанија, Едмонд Темелко.

Уапсен Едмонд Темелко по барање на Катица Јанева?!

Либертас - 12.02.2016

Според шпекулациите кои се појавија во јавноста, утрово во 5 часот во Ресен бил уапсен градоначалникот на општина Пустец во Албанија, Едмонд Темелко, по барање на Специјалното обвинителство на Катица Јанева.

Уапсен Едмонд Темелко утрово во Ресен

Бриф - 12.02.2016

Градоначалникот на Пустец Р.Албанија Едмонд Темелко, утринава во 5 часот од неговиот дом во Ресен на Улица „Ленинова“ лишен е од слобода од страна на макеоднските безбедносни органи. .Едмунд Темелко се сомничи за организирано фалсификување на избори ...

На барање на СЈО уапсен Едмонд Темелко

Тера - 12.02.2016

Утрово во Ресен уапсен е градоначалникот на Пустец, Едмунд Темелко, заради сомневање за поврзаност со изборни измами, кои произлегуваат од случајот под работно име “Титаник” кој го отвори специјалното јавно ...

Катица Јанева преку Спасовски од СДСМ го уапси единствениот македонски градоначалник во Албанија

Денешен - 12.02.2016

По барање на специјалната обвинителка Катица Јанева денес полицијата раководена и командувана од Оливер Спасовски од СДСМ го уапси единствениот македонски градоначалник во Албанија, Едмонд Темелко.

Бугарските фашисти се израдуваа што Јанева го уапси Темелко

Вечер Прес - 12.02.2016

ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов прва се јави со подршка за акцијата "Титаник" на Катица Јанева. Едмонд Темелко борејќи се за правата на македонците во Албанија често беш трн во око и за албанските власти.

Јанева преку Спасовски го уапси Едмон Темелко

Пулс24 - 12.02.2016

По барање на специјалната обвинителка Катица Јанева денес полицијата раководена и командувана од Оливер Спасовски од СДСМ го уапси единствениот македонски градоначалник во Албанија, Едмонд Темелко.

Жерновски: Криминалот на изборите во Центар, со човечињата од Пустец ќе му пресудат на ВМРО и Груевски

Локално - 12.02.2016

Андреј Жерновски, градоначалникот на општина Центар, каде што на изборите во 2012 година гласаа жители на општина Пустец, денеска по повод прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство реагираше на својот профил на „Фејсбук“.

Во акцијата „Титаник“ уапсен градоначалникот на Пустец

Фактор - 12.02.2016

Едмунд Темелко градоначалникот на Пустец е уапсен утрово во Ресен во рамки на првата истрага која СЈО ја презеде а се однесува на изборни измами и злоупотреби, пренесуваат медиумите повикувајќи се на извори од СЈО.

СМК бара: Итно ослободување на Едмонд Темелко

Вечер Прес - 12.02.2016

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува и ја смета за срамна мерката приведување по наредба на специјалното јавно обвинителство на единствениот Македонец градоначалник на општина Пустец во соседна Албанија, Едмонд Темелко, со ...

Сантата мраз, во која удри Груевски, е токму изборниот криминал во Центар

Либертас - 12.02.2016

ТИТАНИК ТОНЕ !!! СЈО објави дека сантата мраз, во која удри Груевски, е токму изборниот криминал во Центар. „Кривичните дела против гласањето, се почеток на криминализацијата на државата“ – рече Јанева. Не би можел повеќе да се согласам со ова.

Светскиот Македонски Конгрес со осуда за тортурата врз Едмонд Темелко

Денешен - 12.02.2016

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува и ја смета за срамна мерката приведување по наредба на специјалното јавно обвинителство на единствениот Македонец градоначалник на општина Пустец во соседна Албанија, Едмонд Темелко, со ...

Првиот уапсен во „Титаник“ е Едмонд Темелко

Локално - 12.02.2016

Утрово во Ресен уапсен е градоначалникот на Пустец, Едмнд Темелко, заради сомневање за поврзаност со изборни измами, кои произлегуваат од случајот под работно име “Титаник” кој го отвори специјалното јавно ...

ТЕЛМА: На барање на СЈО уапсен Едмунд Темелко

МК News - 12.02.2016

Утрово во Ресен уапсен е градоначалникот на Пустец, Едмунд Темелко, заради сомневање за поврзаност со изборни измами, кои произлегуваат од случајот под работно име “Титаник” кој го отвори специјалното јавно обвинителство.

СМК бара итно ослободување на лидерот на Македонците во Албанија

Република - 12.02.2016

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува и ја смета за срамна мерката приведување по наредба на специјалното јавно обвинителство на единствениот Македонец градоначалник на општина Пустец во соседна Албанија, Едмонд Темелко, со ...

По наредба на СЈО, приведен Едмонд Темелко

еМагазин - 12.02.2016

По наредба на Специјалното јавно обвинителство во Ресен е приведен Едмонд Темелко, градоначалникот на Пустец, македонската општина во Албанија. Според СЈО, едно лице кое е приведено е осомничено за изборни манипулации.

Молк меѓу Македонците во Албанија по апсењето на Едмонд Темелко

Локално - 12.02.2016

По веста за апсењето на градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, молк меѓу Македонците и нивните здруженија и партии во Албанија. Темелко беше уапсен во утринава во Ресен, поради сомневање за поврзаност со изборни измами, кои произлегуваат од ...

Едмонд Темелко донесен на распит во Кривичниот суд во Скопје

Либертас - 12.02.2016

Во Кривичниот суд во Скопје на распит е донесен градоначалникот на Пустец Едмунд Темелко, објави Вест . Темелко бил приведен рано утрово во Ресен на барање на Специјалното обвинителство кое го сомничи за изборни манипулации.