TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почина Торвалд Столтенберг , поранешен шеф на Норвешката дипломатија

Канал5 - 14.07.2018

Почина Торвалд Столтенберг , поранешен министер за надворешни работи на Норвешка. Торвалд Столтенберг , освен министер за надоврешни работи на Норвешка , во регионот е познат и како специјален претставник на Обединетите нации за поранешна ...

Почина Торвалд Столтенберг, норвешкиот политичар кој помогна во возобновување на Скопје по земјотресот

Сакам да кажам - 14.07.2018

На 87-годишна возраст вчера почина норвешкиот политичар и дипломат Торвалд Столтенберг, татко на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и почесен граѓанин на Скопје поради неговата помош на градот по катастрофалниот земјотрес во 1963 година.

Почина човекот кој пред 25 години одлучуваше за судбината на Југославија, неговиот син денес е еден од најмоќните во ...

Сител - 14.07.2018

Норвешкиот дипломат и некогашен министер за надворешни работи Торвалд Столтенберг почина во 87. година, јавија норвешките медиуми. Во текот на кризата во поранешна Југославија, беше специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации.

Почина Столтенберг – одлучуваше за судбината на Југославија, а неговиот син денес е еден од најмоќните во светот

МК News - 14.07.2018

Норвешкиот дипломат и некогашен министер за надворешни работи Торвалд Столтенберг почина во 87. година, јавија норвешките медиуми. Во текот на кризата во поранешна Југославија, беше специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации.

Почина Tорвалд Столтенберг, норвешкиот политичар кој помогна во возобновување на Скопје по земјотресот

Либертас - 14.07.2018

На 87-годишна возраст вчера почина норвешкиот политичар и дипломат Торвалд Столтенберг, татко на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и почесен граѓанин на Скопје поради неговата помош на градот по катастрофалниот земјотрес во 1963 година.

Пенкалото е она што нè движи напред, кажа Заев по потпишувањето на договорот со НАТО

Сакам да кажам - 13.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг му го подари на премиерот Зоран Заев пенкалото со кое беше потпишана поканата за членство во Алијансата, што вчера му беше врачана во Брисел. Ова се случи ден откако сите 29 земји-членки се согласија ...

Трагедија во семејството на Столтенберг

Курир - 13.07.2018

Норвешкиот дипломат и некогашен министер за надворешни работи Торвалд Столтенберг почина во 87. година, јавуваат норвешките медиуми. За време на кризата во поранешна Југославија тој беше специјален претставник на Генералниот секретар на Обединетите ...

Трагедија во домот на Столтенберг

Press24 - 13.07.2018

Норвешкиот дипломат и некогашен министер за надворешни работи Торвалд Столтенберг почина во 87. година, јавуваат норвешките медиуми. За време на кризата во поранешна Југославија тој беше специјален претставник на Генералниот секретар на Обединетите ...

ВМРО-НП: Местото на Македонија е во НАТО, изјавата на Столтенберг треба да се сфати сериозно

МКД - 13.07.2018

Ја поздравуваме одлуката на 29-те членки на НАТО присутни на самитот, за отпочнување на преговори со Република Македонија за приклучување кон алијансата. Самата одлука за отпочнување на преговорите е јасен знак дека местото на Република Македонија е ...

Столтенберг за „Независен весник“: Голем чекор кон посветла иднина

Независен - 13.07.2018

Оваа недела, вашата земја беше поканета да започне пристапни разговори за да стане 30. членка на НАТО aлијансата. Ова е голем чекор кон светла иднина и ја отвора вратата за поголем просперитет и безбедност за вас и за пошироко за Западен Балкан.

Столтенберг за „Независен весник“: Голем чекор кон посветла иднина

Либертас - 13.07.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, објавена во „Независен“: Оваа недела, вашата земја беше поканета да започне пристапни разговори за да стане 30. членка на НАТО aлијансата.

Трагедија во семејството на Столтенберг

Република - 13.07.2018

Норвешкиот дипломат и некогашен министер за надворешни работи Торвалд Столтенберг почина во 87. година, јавуваат норвешките медиуми. За време на кризата во поранешна Југославија тој беше специјален претставник на Генералниот секретар на Обединетите ...

Столтенберг нѐ покани во НАТО, на кое му го предвиде и крајот?

Н.Македонија - 13.07.2018

Лидерите на 29-те земји-членки на НАТО завчера, на првиот ден на самитот во З одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а официјалната покана генералниот секретар Јенс Столтенберг вчера попладне, на свечена церемонија во ...

Во сабота прослава низ Македонија по повод поканата од НАТО

Алсат-М - 12.07.2018

Македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев пристигна на самитот на НАТО, каде генералниот секретар на Алијансата, Столтенберг официјално ќе им ја врачи поканата за започнување на претпристапните преговори за членство во НАТО.

Заев најави прослава во 15 градови низ Македонија оваа сабота

Фокус - 12.07.2018

Премиерот, Зоран Заев, најави дека поканата за членство на Македонија во НАТО ќе се слави во 15 градови низ Македонија. Овие прослави премиерот неофицијално ги најави за во сабота. По пристигнување на Самитот во НАТО со македонската делегација, Заев ...

Заев повика на славје по поканата од НАТО

Deutsche Welle - 12.07.2018

Попладнево македонскиот премиер Заев на церемонија официјално ќе ја прими поканата за почеток на преговори за членство во НАТО од генералниот секретар Јенс Столтенберг Македонскиот премиер Зоран Заев од Брисел ги повика граѓаните на прослава в ...

Џејмс Мекеј ќе го претставува НАТО во преговорите со Македонија

Алсат-М - 12.07.2018

Алсат-М дознава дека Џејмс Мекеј, од одделот за политички и безбедносни прашања во НАТО ќе биде главен претставник на Алијансата во пред-пристапните преговори со Македонија. Се очекува тој да допатува во земјава до крајот на месецов.

Кој ќе биде главен преговарач на НАТО со Македонија?

Фокус - 12.07.2018

Џејмс Мекеј од одделот за политички и безбедносни прашања во НАТО ќе биде главен претставник на Алијансата во предпристапните преговори со Македонија, објави телевизијата Алсат М. Инаку, претпристапните преговори со НАТО може да се сметаат како ...

Помошникот на Столтенберг, Алваро Гонзалес, е преговарачот од НАТО со Македонија

Телма - 12.07.2018

Техничкиите подготовки за пристапните преговори со НАТО ќе стартуваат во текот на јули. Во Македонија во текот на месецов ќе пристигне првиот тим од НАТО кој заедно со владата ќе ги дефинираат деталите како ќе течат пристапните преговори кои ќе ...

Столтенберг на свечена церемонија официјално ќе му ја врачи поканата за НАТО на Заев

Канал5 - 12.07.2018

Попладнево во седиштето на НАТО во Брисел треба да почне церемонијата на која генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи поканата за членство земјава во НАТО, на премиерот Зоран Заев.

Столтенберг за мешањето на Русија во преговорите за името: Тоа е неприфатливо

Фокус - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, изјави дека Македонија добива шанса што и се пружа еднаш во животот, да и се приклучи на Алијансата под новото име Република Северна Македонија.

Столтенберг и официјално му ја врачи поканата на Заев

Алсат-М - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на свеченоста во Брисел и официјално му ја врачи поканата за преговори на Македонија за полноправно членство во НАТО. По завршувањето на претпристапните преговори и по целосното финализирање на ...

Заев: Ви реков дека ќе падне режим и падна режим, сега ви велам дека ќе успее референдумот

Фокус - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев, го истакна пенкалото како симбол на успесите на Владата на денешната прес конференција во Брисел по потпишувањето на поканата за прием во НАТО. На новинарско прашање што доколку не успее референдумот, Заев рече дека ни под ...

Столтенберг : Наредните месеци ќе ви бидат напорни , но денес е ден за прослава

Канал5 - 12.07.2018

"Пред малку потпишав писмо со кое го информирав премиерот Заев за одлуката на НАТО да ја покани неговата Влада да ги почне разговорите за пристап во Алијансата", рече Столтенберг по доделувањето на поканата за членство на премиерот Зоран Заев.

Поканата од НАТО во рацете на Македонија

24 Вести - 12.07.2018

Поканата на Македонија за НАТО и официјално врачена на премиерот Заев. Со свечено одбележување пред медиумите но и на заедничка прес- конференција Генералниот секратар на алијансата Столтенберг ја предаде во рацете на шефот на македонската влада ...

Поканата за НАТО е признание за сите политичари од осамостојувањето на македонија до денеска, рече Заев на свеченоста ...

Сакам да кажам - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг официјално му ја врачи на премиерот Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на Северноатлантскиот совет, вчера во Брисел.

Македонија беше ѕвезда на Самитот на НАТО

Канал5 - 12.07.2018

Македонија и официјално доби покана за членство во НАТО. На примиерот Заев му ја врачи лично генералниот секретар на НАТО Столтенберг, на малата свеченост во рамки на вториот ден од Самитот на Алијансата во Брисел.

Поканата за НАТО потпишана, следуваат критични месеци

Deutsche Welle - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска на свечена церемонија му ја врачи поканата за прием во НАТО на македонскиот премиер Зоран Заев. Иванов сѐ уште не честитал „Ве очекуваат напорни месеци, но денеска е ден за славје“, порача ...

Со пенкало срушивме режим, со пенкало станавме членка на НАТО, рече Заев во Брисел

Сакам да кажам - 12.07.2018

Срушивме режим со пенкало, денес пенкалото го употребивме за да станеме членка на НАТО, рече денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата во Брисел, откако генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг му ја врачи поканата за членство ...

Потпишана и врачена поканата за НАТО

Телма - 12.07.2018

Македонија и официјално го почна процесот на пристапување во НАТО. Ова е ден за славење, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг откако ја потпиша поканата и му ја врачи на премиерот Зоран Заев.

Поканата официјализирана, Столтенберг и Заев ги ставија своите потписи

ТВ21 - 12.07.2018

Го бакна пенкалото со кое го потпиша документот за официјализирање на поканата за членство на Македонија во НАТО. Премиерот Зоран Заев, не успеа да ги сокрие емоциите во текот на примопредавањето на документот, на кој потписи ставија 29 лидери на ...

Пенкалото е за љубов и обединување, вели Заев за сувенирот од НАТО

Сакам да кажам - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска во Брисел на премиерот Зоран Заев официјално му ја врачи поканата за почеток на преговори за зачленување на Македонија, откако вчера за тоа одлука донесе Северноатлантскиот совет.

Поканата од НАТО ќе се слави в сабота, во 15 градови во Македонија

24 Вести - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев од Брисел најави прослава во 15 македонски градови, в сабота по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во Алијансата. На вчерашниот прв ден од Самитот на НАТО, генералниот секретар Јенс Столтенберг ја потврди поканата ...

Столтенберг се заложи за влез на Грузија во НАТО

Канал5 - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. „Грузија ќе стане членка на НАТО“, истакна Столтенберг.

Столтенберг официјално му ја врачи поканата на Заев

24 Вести - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел. - Ова е клучен пробив кој го отвори патот за полноправно членство, ...

И официјално Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на премиерот Заев

Телма - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел. Премиерот Заев ја изрази својата благодарност до генералниот секретар, но ...

Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на премиерот Заев

ТВ21 - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел.

Заев по приемот на поканата од Столтенберг: Ова е ден за славење како признание за исполнети услови и вредности што ги ...

Канал5 - 12.07.2018

Премиерот Заев ја прими поканата од Генералниот секретар на Столтенберг и при тоа рече :,,Ова е ден за славење како признание за исполнети услови и вредности што ги делат НАТО партнерите”.

Македонија поканета во НАТО, под услов да биде Северна Македонија

Сакам да кажам - 12.07.2018

Македонија и официјално доби покана да стане 30. членка на НАТО, објави генералниот секретар Јенс Столтенберг, на прес-конференцијата во Брисел, додавајќи дека земјата ќе стане членка ако граѓаните го поддржат договорот со Грција кој предвидува ...

Поканата за НАТО ќе се слави во 15 градови

Независен - 12.07.2018

Откако денес околу пладне генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, треба официјално да му ја врачи на премиерот Зоран заев поканата за членство во НАТО, во земјава ќе почнат подготовките за прослава на овој настан.

Викендов НАТО-журка во 15 градови во Македонија

+инфо - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев по пристигнувањето на самитот на НАТО, каде генералниот секретар на Алијансата, Столтенберг официјално ќе им ја врачи поканата за почеток на претпристапните преговори за членство во НАТО на новинарите им откри дека ќе има ...

Поканата од НАТО ќе се слави в сабота во 15 градови

Р.С.Европа - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев од Брисел најави прослава во 15 македонски градови в сабота по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во Алијансата. На вчерашниот прв ден од Самитот на НАТО, генералниот секретар Јенс Столтенберг ја потврди поканата ...

Столтенберг и формално му ја врачи поканата на Заев за НАТО

Нова ТВ - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот ...

Во сабота прослава низ Македонија по повод поканата од НАТО

Press24 - 12.07.2018

Денеска на свечена церемонија, генералниот секретар Јенс Столтенберг официјално ќе му ја додели поканата за започување на пристапните преговри на Македонија за членство во НАТО, на премиерот Зоран Заев.

Заев по поканата од НАТО најави прослави во Македонија

Р.С.Европа - 12.07.2018

Голема и величествена работа, изјави изутрината при влегувањето во зградата на НАТО македонскиот премиер Зоран Заев за поканата Македонија да стане членка на Алијансата. Тој повторно изрази уверување дека граѓаните на референдум ќе го поддржат ...

Столтенберг: Скопје добива шанса да се приклучи на Алијанската под ново име

Press24 - 12.07.2018

На денешната прес конференција на вториот ден од Самитот, Столтенберг рече дека со поканата за преговори за Скопје, Алијансата покажала дека нејзините врати остануваат отворени. На прашање од новинарите за протерувањето на руските дипломати од ...

Кон крајот на јули во Скопје пристигнува првиот тим експерти за преговорите со НАТО

Макфакс - 12.07.2018

Кон крајот на јули во Скопје ќе пристигне првиот тим експерти за техничките прашања поврзани со пристапните преговори со НАТО, брифира за “Макфакс” висок претставник на алијансата во Брисел.

Македонија поканета во НАТО, претстои период на исполнување на обврските

Сител - 12.07.2018

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот во Брисел одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а поканата официјално денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран ...

Kон крајот на јули во Скопје ќе пристигне првиот тим експерти за преговорите со НАТО

Press24 - 12.07.2018

Кон крајот на јули оваа година во Скопје ќе пристигне првиот тим експерти за техничките прашања поврзани со преговороте за членство во НАТО, вели за „ Макфакс “ висок претсавник на НАТО Алијансата во Брисел.

Џејмс Мекеј ќе го претставува НАТО во преговорите со Македонија

Press24 - 12.07.2018

Џејмс Мекеј, од одделот за политички и безбедносни прашања во НАТО ќе биде главен претставник на Алијансата во пред-пристапните преговори со Македонија, објави Алсат-М . Се очекува тимот од експерти поврзани со техничките прашања за членство на ...

Столтенберг официјално ќе ја предаде поканата, ние ќе треба да ги исполниме обврските

+инфо - 12.07.2018

На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе станат членки или нема да го поддржат и нема да станат членки, не може двете работи да ги добијат.

НАТО го одбра човекот кој ќе ги започне преговорите со Македонија

+инфо - 12.07.2018

Џејмс Мекеј, од одделот за политички и безбедносни прашања во НАТО ќе биде главен претставник на Алијансата во пред-пристапните преговори со Македонија, објави Алсат М . Се очекува тој да допатува во земјава до крајот на месецов.

ВМРО-НП: Местото ни е во НАТО, сѐ зависи од Република Македонија

+инфо - 12.07.2018

Од паријата потсетуваат дека тие години наназад во своето делување се залагаат и отворено говореле за отстранување на сите пречки кои го блокираа патот на Република Македонија за вклучување во алијансата.

Столтенберг и формално му ја врачи поканата на Заев за НАТО

Кајгана - 12.07.2018

Скопје, 12 јули 2018 (МИА) - Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена ...

Изјавата на Столтенберг да се сфати сериозно, сѐ зависи од Македонија, смета ВМРО-НП

Макфакс - 12.07.2018

ВМРО-Народна партија ја поздравува одлуката на 29-те членки на НАТО присутни на самитот, за отпочнување на преговори со Македонија за приклучување кон алијансата. Од партијата велат дека самата одлука за отпочнување на преговорите е јасен знак дека ...

И официјално Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на премиерот Заев

Кајгана - 12.07.2018

Брисел, 12 јули 2018 (МИА) – Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел.

ВИДЕО: Македонија во 15 градови ќе ја слави поканата од НАТО

А1 On - 12.07.2018

Прослава по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во алијансата, ќе има во 15 градови во земјава, соопшти првиот човек на Владата, Зоран Заев во Брисел. Прославата ќе се случува в сабота.

Заев: Со пенкало победивме режим, со пенкало добивме и кандидатски статус

А1 On - 12.07.2018

Ви реков дека ќе падне режимот? Падна режимот? Рековме дека ќе бидеме 30. членка на НАТО? Станавме 30. членка на НАТО. Пенкалото нè движи сите нас. Со пенкало бутнавме режим и со пенкало добивме кандидатски статус.

(Видео) Заев: Со пенкало турнавме режим, со пенкало добивме кандидатски статус

Макфакс - 12.07.2018

Ви реков дека ќе падне режимот? Падна режимот? Рековме дека ќе бидеме 30. членка на НАТО? Станавме 30. членка на НАТО. Пенкалото нè движи сите нас. Со пенкало турнавме режим и со пенкало добивме кандидатски статус.

Столтенберг му ја предаде на Заев поканата за членство во НАТО

Р.С.Европа - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска го потпиша и му го предаде писмото на премиерот Зоран Заев во кое и официјално го информира за одлуката на Алијансата на Македонија да и се додели покана за членство.

Столтенберг и официјално му ја врачи поканата на Заев за НАТО

Стандард - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел. – Ова е клучен пробив кој го отвори патот за полноправно членство, ...

Подготовките за преговори со НАТО започнуваат овој месец

Сител - 12.07.2018

Тим на НАТО до крајот на месецов ќе пристигне во земјава за да ги води прегворите за пристапувањето на Македонија. Помошникот на Столтенберг за политички прашања Алваро Гонзалес ќе биде главниот преговарач на НАТО алијансата додека шефот на одделот ...

Заев го бакна пенкалото кое му го подари Столтенберг (фото)

Press24 - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска официјално му ја врачи поканата за членство во НАТО на претседателот на Владата, Зоран Заев, а со неа симболично му подари и пенкало.

И официјално Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на Заев

Независен - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел. - Ова е клучен пробив кој го отвори патот за полноправно членство, ...

Столтенберг и формално му ја врачи на Заев поканата за членство во НАТО

МКД - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот ...

Столтенберг на свечена церемонија официјално ќе му ја врачи поканата за НАТО на Заев

Press24 - 12.07.2018

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот во Брисел одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а поканата официјално денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран ...

Заев: Со пенкало турнавме режим, со пенкало добивме кандидатски статус

МКД - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција по потпишувањето на поканата за влез во НАТО, го бакна пенкалото што го доби од генералниот секретар Јенс Столтенберг, како симбол на успесите на Владата.

Поканата за НАТО предадена - преговорите почнуваат веднаш

Р.С.Европа - 12.07.2018

Историски, свечен, важен момент за Македонија. Со овие зборови попладнето во седиштето на НАТО во Брисел премиерот Зоран Заев на свечена церемонија го доби писмото со информацијата за одлуката Македонија да ги почне преговорите за зачленување во ...

Столтенберг и формално му ја врачи поканата на Заев за НАТО

Сител - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот ...

(Видео) Македонија ја доби поканата за НАТО

Макфакс - 12.07.2018

Република Македонија ја доби поканата за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг, му ја врачи поканата на премиерот Зоран Заев и му честита за политичката храброст.

И официјално Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на премиерот Заев

Сител - 12.07.2018

Бакнувајќи го пенкалото на Столтенберг премиерот Зоран Заев во Брисел и официјално ја прими поканата за членство во ...

Нема покана за членство во НАТО за БиХ

Press24 - 12.07.2018

Генерални секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел објави дека Алијансата овој пат нема да ja покани Босна и Херцеговина да биде членка на НАТО. „Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

Столтенберг се заложи на прием Грузија во НАТО

А1 On - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. – Грузија ќе стане членка на НАТО, истакна Столтенберг .

Поканата за членство во НАТО – главна тема во дневниот печат

Р.С.Европа - 12.07.2018

НАТО, НАТО, НАТО... И некој што сака и некој што не сака да го слушне ова име - ќе го прочита. Во електронските изданија на печатените медиуми доминира веста од Брисел дека Република Македонија доби официјалната покана да ја почне процедурата за ...

Веста дека Македонија доби покана од НАТО на насловни страници во светски медиуми

Press24 - 12.07.2018

Веста дека Македонија доби покана од НАТО за започнување на пристапни преговори за членство во Алијансата беше објавена на насловните страници во многу балкански и светски медиуми. Американскиот „Вашингтон пост“ го пренесува текстот на „Асошиејтед ...

Столтенберг се заложи на прием Грузија во НАТО, нов предизвик за Русија

+инфо - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. – Грузија ќе стане членка на НАТО – истакна Столтенберг.

Кон крајот на јули во Скопје пристигнува првиот тим експерти за преговорите со НАТО

А1 On - 12.07.2018

Кон крајот на јули во Скопје ќе пристигне првиот тим експерти за техничките прашања поврзани со пристапните преговори со НАТО, брифира за „А1он“ висок претставник на алијансата во Брисел. Се очекува процесот на суштинските преговори да почнат во ...

ВМРО-НП ја поздрави поканата за НАТО

А1 On - 12.07.2018

„ВМРО-Народна партија ја поздравува одлуката на 29. членки на НАТО присутни на самитот, за отпочнување на преговори со Република Македонија за приклучување кон алијансата. Самата одлука за отпочнување на преговорите е јасен знак дека местото на ...

Столтенберг и формално му ја врачи поканата на Заев за НАТО

Стандард - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот ...

Заев на свеченост ќе ја прими поканата за НАТО од Столтенберг

Макфакс - 12.07.2018

На свеченост што ќе се одржи во новото седиште на НАТО во Брисел, на вториот ден од самитот на шефовите на држави или влади, членки на алијансата, премиерот Зоран Заев ќе ја прими поканата за пристапни преговори со НАТО од првиот човек на ...

Столтенберг попладнево официјално ќе му ја врачи поканата на Заев

Нова ТВ - 12.07.2018

На свеченост што ќе се одржи попладнево во новото седиште на НАТО во Брисел, на вториот ден од самитот на шефовите на држави или влади, членки на Алијансата, премиерот Зоран Заев ќе ја прими поканата за почеток на пристапни преговори со НАТО од ...

НАТО: Членството ви е на маса

Независен - 12.07.2018

Брисел - Голем чекор за Македонија, беше коментарот во НАТО за одлуката на лидерите на земјите членки да ја поканат Македонија да почне пристапни разговори и да стане 30. членка на алијансата.

(Видео) Македонија во 15 градови ќе ја слави поканата од НАТО

Макфакс - 12.07.2018

Прослава по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во алијансата, ќе има во 15 градови во земјава, соопшти првиот човек на Владата, Зоран Заев во Брисел. Прославата ќе се случува в сабота.

Столтенберг: Неприфатливо е руското мешање во Договорот

Нова ТВ - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, изјави дека Македонија добива шанса што и се пружа еднаш во животот, да и се приклучи на Алијансата под новото име Република Северна Македонија.

И официјално Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на премиерот Заев

Вечер Прес - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел. – Ова е клучен пробив кој го отвори патот за полноправно членство, ...

Македонија поканета во НАТО, претстои период на исполнување на обврските

CivilMedia - 12.07.2018

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот во Брисел одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а поканата официјално денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран ...

Македонија во 15 градови ќе ја слави поканата од НАТО

24Инфо - 12.07.2018

Прослава по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во алијансата, ќе има во 15 градови во земјава, соопшти првиот човек на Владата, Зоран Заев во ...

Столтенберг на свечена церемонија официјално ќе му ја врачи поканата за НАТО на Заев

МК News - 12.07.2018

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот во Брисел одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а поканата официјално денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран ...

Столтенберг се заложи на прием Грузија во НАТО

Локално - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. – Грузија ќе стане членка на НАТО, истакна Столтенберг.

Во сабота во 15 градови низ Македонија ќе се слави поканата за членство во НАТО

Република - 12.07.2018

Премиерот Заев најави дека поканата за членство на Македонија во НАТО ќе се слави во 15 градови низ Македонија. Овие прослави премиерот неофицијално ги најави за во сабота. По пристигнување на Самитот во НАТО со македонската делегација, Заев пред ...

Момент за историја на ден Петровден: Заев ја прими поканата за НАТО

Вечер Прес - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот секретар на ...

Столтенберг се заложи за прием на Грузија во НАТО

CivilMedia - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. – Грузија ќе стане членка на НАТО, истакна Столтенберг .

НАТО одреди претставник во преговорите со Македонија

Фактор - 12.07.2018

По добивањето на поканата од страна на НАТО, Џејмс Мекеј е одреден да биде главен претставник на Алијансата во пред-пристапните преговори со Македонија. Станува збор за административец од одделот за политички и безбедносни прашања во НАТО Се очекува ...

Заев и официјално ја доби поканата за НАТО од Столенберг

Фактор - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Jенс Столтенберг официјално му ја врачи на премиерот Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел.

Македонија денеска ќе ја добие поканата за пристапни преговори со НАТО

iPortal - 12.07.2018

На вториот ден на самитот на НАТО во новата зграда на воениот сојуз во Брисел, денеска се очекува формално од генералниот секретар Јенс Столтенберг да биде врачена поканата за Македонија да ги почне пристапните преговори за да стане 30-та членка на ...

ВИДЕО: Столтенберг официјално му ја врачи поканата за НАТО на Заев

Либертас - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и официјално му ја врачи на премиерот Заев поканата да ги почне пристапните преговори со НАТО. -Штотуку го потпишав писмото со кое го информирам премиерот Заев за одлуката на НАТО да ја покани неговата ...

Заев на свеченост ќе ја прими поканата за НАТО од Столтенберг

Тера - 12.07.2018

На свеченост што ќе се одржи во новото седиште на НАТО во Брисел, на вториот ден од самитот на шефовите на држави или влади, членки на алијансата, премиерот Зоран Заев ќе ја прими поканата за пристапни преговори со НАТО од првиот човек на ...

Заев: Со пенкало падна режим, со пенкало ќе ја обезбедиме иднината

Мета - 12.07.2018

Ви реков дека ќе падне режим и падна режим. Ви реков ќе станеме 30-та членка на НАТО и станавме. Ова, пенкалото, целиот период нè движи. Режим падна со пенкало, сега потпишавме и добивме покана за НАТО. Верувам до небото.

Столтенберг се заложи на прием Грузија во НАТО

Либертас - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. – Грузија ќе стане членка на НАТО, истакна Столтенберг .

Заев: Со пенкало бутнавме режим, со пенкало добивме кандидатски статус

Точка - 12.07.2018

Ви реков дека ќе падне режимот? Падна режимот? Рековме дека ќе бидеме 30. членка на НАТО? Станавме 30. членка на НАТО. Пенкалото нè движи сите нас. Со пенкало бутнавме режим и со пенкало добивме кандидатски статус.

Изјавата на Столтенберг да се сфати сериозно, сѐ зависи од Македонија, смета ВМРО-НП

Точка - 12.07.2018

ВМРО-Народна партија ја поздравува одлуката на 29-те членки на НАТО присутни на самитот за почнување преговори со Македонија за приклучување кон алијансата. Од партијата велат дека самата одлука за почнување на преговорите е јасен знак дека местото ...

Столтенберг му ја врачи поканата за почеток на преговорите за НАТО на Заев

Република - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел. – Ова е клучен пробив кој го отвори патот за полноправно членство, ...

Заев на свеченост ќе ја прими поканата за НАТО од Столтенберг

24Инфо - 12.07.2018

На свеченост што ќе се одржи во новото седиште на НАТО во Брисел, на вториот ден од самитот на шефовите на држави или влади, членки на алијансата, премиерот Зоран Заев ќе ја прими поканата за пристапни преговори со НАТО од првиот човек на ...

Заев го бакна пенкалото со кое Столтенберг ја потпиша поканата за Македонија во НАТО

Либертас - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО стави потпис на поканата, премиерот Заев симболично го бакна пенкалото. И официјално првиот човек на македонската влада, Зоран Заев ја зема поканата за членство во Алијансата.

Заев на свеченост ќе ја прими поканата за НАТО од Столтенберг

Точка - 12.07.2018

На свеченост што ќе се одржи во новото седиште на НАТО во Брисел, на вториот ден од самитот на шефовите на држави или влади, членки на алијансата, премиерот Зоран Заев ќе ја прими поканата за пристапни преговори со НАТО од првиот човек на ...

Поканата од НАТО во рацете на Заев

24Инфо - 12.07.2018

Поканата од НАТО во рацете на Заев Поканата на Македонија за НАТО и официјално врачена на премиерот Заев. Со свечено одбележување пред медиумите но и на заедничка прес- конференција Генералниот секратар на алијансата Столтенберг ја предаде во рацете ...

Поканата од НАТО во рацете на Македонија

Бриф - 12.07.2018

Поканата на Македонија за НАТО и официјално врачена на премиерот Заев. Со свечено одбележување пред медиумите но и на заедничка прес- конференција Генералниот секретар на алијансата Столтенберг ја предаде во рацете на шефот на македонската влада ...

Премиерот Заев ја прими поканата од Генералниот секретар на Столтенберг: Ова е ден за славење како признание за ...

iPortal - 12.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, кој ја предводи владината делегација на Самитот на шефови и држави на НАТО, денеска на пригодна церемонија ја прими поканата за членство во алијансата што му ја врачи Генералниот секретар ...

Прв човек од НАТО ќе дојде Џејмс Мекеј, тој ги почне подготовките

Бриф - 12.07.2018

Џејмс Мекеј, од одделот за политички и безбедносни прашања во НАТО ќе биде главен претставник на Алијансата во пред-пристапните преговори со Македонија, објави Алсат М . Се очекува тој да допатува во земјава до крајот на месецов.

Заев го бакна пенкалото кое му го даде Столтенберг

Фактор - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев денеска го бакна пенкалото со кое го потпиша документот за официјализирање на поканата за членство на Македонија во НАТО. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека ова е историски ден, не само за Македонија, туку ...

ВМРО-НП ја поздрави поканата за НАТО

Либертас - 12.07.2018

Соопштение на ВМРО-НП: ВМРО-Народна партија ја поздравува одлуката на 29. членки на НАТО присутни на самитот, за отпочнување на преговори со Република Македонија за приклучување кон алијансата.

Столтенберг на Заев и официјално му ја врачи поканата за НАТО

Мета - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на премиерот Зоран Заев и официјално му ја врачи поканата за почеток на преговори, денеска во Брисел. – Договорот за името ги отстрани пречките за отворање на пристапните преговори.

Кон крајот на јули во Скопје пристигнува првиот тим експерти за преговорите со НАТО

Точка - 12.07.2018

Кон крајот на јули во Скопје ќе пристигне првиот тим експерти за техничките прашања поврзани со пристапните преговори со НАТО, брифира за “Макфакс” висок претставник на алијансата во Брисел.

Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на премиерот Заев

еМагазин - 12.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, кој ја предводи владината делегација на Самитот на шефови и држави на НАТО, денеска на пригодна церемонија ја прими поканата за членство во алијансата што му ја врачи Генералниот секретар, ...

ВМРО-НП ја поздрави поканата за НАТО

Локално - 12.07.2018

ВМРО-Народна партија ја поздравува одлуката на 29. членки на НАТО присутни на самитот, за отпочнување на преговори со Република Македонија за приклучување кон алијансата. Самата одлука за отпочнување на преговорите е јасен знак дека местото на ...

Поканата за НАТО денес ќе му биде врачена на премиерот Заев

Фактор - 12.07.2018

Официјалната покана со која Македонија треба да почне преговори за членство денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран Заев на свечена церемонија во седиштето на најголемиот воено-политички сојуз во светот.

ВМРО-НП ја поздрави поканата за НАТО

Бриф - 12.07.2018

ВМРО-Народна партија ја поздравува одлуката на 29. членки на НАТО присутни на самитот, за отпочнување на преговори со Република Македонија за приклучување кон алијансата. Самата одлука за отпочнување на преговорите е јасен знак дека местото на ...

Кој ќе биде главен преговарач на НАТО со Македонија?

iPortal - 12.07.2018

Џејмс Мекеј од одделот за политички и безбедносни прашања во НАТО ќе биде главен претставник на Алијансата во предпристапните преговори со Македонија, пренесува Aлсат . Инаку, претпристапните преговори со НАТО може да се сметаат како започнати од ...

Столтенберг: Недозволиво е руското мешање против договорот за името

Либертас - 12.07.2018

Покажавме дека вратите на НАТО остануваат отворени со упатувањето покана до владата во Скопје да ги почне пристапните преговори, рече генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во обраќањето на вториот ден од самитот.

За Столтенберг е неприфатливо руски дипломати да се мешаат околу Договорот од Преспа

Фактор - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, за протерувањето на руските дипломати од Грција, по информациите дека се мешале во внатрешните работи на земјата и во Договорото за името, Столтенберг нагласи дека тоа е неприфатливо.

Македонија официјално доби покана за членство во НАТО

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Лидерите на НАТО формално на самитот во Брисел ја повикаа Македонија да ги отпочне преговорите за членство во Алијансата, со предупредување дека процесот на придружување не може да заврши се додека до крај не се реши прашањето со името.

Поканата за Македонија од НАТО во Вашингтон пост, Блумберг, Киев пост...

еМагазин - 12.07.2018

Повеќе реномирани медиуми од САД, земјите од ЕУ, Украина, балканските змји и други вчера ја пренесоа веста за формалната покана на Македонија за почнување на преговори за членство во НАТО под името Северна Македонија.

Поканата за влез во НАТО ја дигна Македонија на светските насловни

Локално - 12.07.2018

Македонија изби на сите насловни страници на светските медиуми и агенции.Веста за поканата на Македонија и започнувањето на преговори за членство во НАТО дефинитивно за сите е топ историски настан и за светските и балкански лидери и за ...

Во поканата од НАТО во фуснота стои дека Турција нè признава како Република Македонија

24Инфо - 12.07.2018

Во поканата од НАТО во фуснота стои дека Турција нè признава како Република Македонија Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски во гостувањето на Топ тема на Телма откри дека во поканата ќе бидеме ословени како Поранешна Југословенска Република ...

Заев го бакна пенкалото од Столтенберг (ВИДЕО)

Република - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, заедно со поканата за почеток на преговорите за членство во НАТО, која му ја врачи на претседателот на Владата, Зоран Заев, симболично му го подари и пенкалото со која ја потпиша.

Столтенберг: Македонија ќе стане 30-та членка на НАТО

Локално - 12.07.2018

“Луѓето во Македонија треба да одлучат, а тоа е можност која доаѓа еднаш во животот! Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг потврди дека Алијансата се согласи да упати покана за членство на Македонија.

Столтенберг и формално му ја врачи поканата на Заев за НАТО

CivilMedia - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот ...

Во сабота прослава во 15 градови низ Македонија по повод поканата од НАТО

Либертас - 12.07.2018

Македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев вчера пристигна на самитот на НАТО, каде генералниот секретар на Алијансата, Столтенберг официјално ќе им ја врачи поканата за започнување на претпристапните преговори за членство во НАТО.

Македонија во 15 градови ќе ја слави поканата од НАТО

Точка - 12.07.2018

Прослава по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во алијансата, ќе има во 15 градови во земјава, соопшти првиот човек на Владата, Зоран Заев во Брисел. Прославата ќе се случува в сабота.

Македонија денеска ќе ја добие поканата за пристапни преговори со НАТО

Мета - 12.07.2018

На вториот ден на самитот на НАТО во новата зграда на воениот сојуз во Брисел, денеска се очекува формално од генералниот секретар Јенс Столтенберг да биде врачена поканата за Македонија да ги почне пристапните преговори за да стане 30-та членка на ...

Во сабота прослава низ Македонија по повод поканата од НАТО

МК News - 12.07.2018

Македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев пристигна на самитот на НАТО, каде генералниот секретар на Алијансата, Столтенберг официјално ќе им ја врачи поканата за започнување на претпристапните преговори за членство во НАТО.

Македонија ја доби поканата за НАТО

Точка - 12.07.2018

Република Македонија ја доби поканата за почеток на пристапни преговори за членство во НАТО. Генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг му ја врачи поканата на премиерот Зоран Заев и му честиташе за политичката храброст.

Македонија поканета во НАТО, претстои период на исполнување на обврските

Локално - 12.07.2018

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот во Брисел одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а поканата официјално денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран ...

Голема граѓанска прослава во 15 градови по повод поканата: Македонија во НАТО и ЕУ

Бриф - 12.07.2018

Mакедонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев вчера пристигна на самитот на НАТО, каде генералниот секретар на Алијансата, Столтенберг официјално ќе им ја врачи поканата за започнување на претпристапните преговори за членство во НАТО.

Македонија поканета во НАТО, претстои период на исполнување на обврските

Н.Македонија - 12.07.2018

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот во Брисел одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а поканата официјално денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран ...

Столтенберг: Грузија ќе стане членка на НАТО

Н.Македонија - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. – Грузија ќе стане членка на НАТО, истакна Столтенберг.

Столтенберг и формално му ја врачи на Заев поканата за НАТО

Н.Македонија - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот ...

Затегнато во Брисел, без еуфорија и во Македонија

Н.Македонија - 12.07.2018

Во атмосфера на затегнати односи меѓу земјите-членки, на првиот ден од самитот на НАТО во Брисел, Македонија ја очекува одлуката за поканата за членство, која, пак, според најавите, денеска и формално ќе му биде врачена на премиерот Зоран Заев.

Македонија во 15 градови ќе ја слави поканата од НАТО

Денар - 12.07.2018

Прослава по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во Aлијансата, ќе има во 15 градови во земјава, соопшти првиот човек на Владата, Зоран Заев во Брисел. Прославата ќе се случува в сабота.

Столтенберг официјално му ја врачи поканата за НАТО на Заев (Видео + фото)

1tv - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и официјално му ја врачи на премиерот Заев поканата да ги почне пристапните преговори со НАТО. -Штотуку го потпишав писмото со кое го информирам премиерот Заев за одлуката на НАТО да ја покани неговата ...

Македонија ја доби поканата за НАТО

Денар - 12.07.2018

Република Македонија ја доби поканата за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг, му ја врачи поканата на премиерот Зоран Заев и му честита за политичката храброст.

Заев го бакна пенкалото со кое Столтенберг ја потпиша поканата за Македонија во НАТО

1tv - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО стави потпис на поканата, премиерот Заев симболично го бакна пенкалото. И официјално првиот човек на македонската влада, Зоран Заев ја зема поканата за членство во Алијансата.

Заев ја прими формалната покана од Столтенберг за почеток на преговорите за НАТО

AKO - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на заедничка прес конференција со македонскиот премиер, Зоран Заев, му ја врачи и официјално поканата за почеток на преговорите за влез во НАТО.

Столтенберг се заложи на прием Грузија во НАТО

1tv - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. – Грузија ќе стане членка на НАТО, истакна Столтенберг .

Столтенберг и формално му ја врачи поканата на Заев за НАТО

1tv - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот ...

Столтенберг: Недозволиво е руското мешање против договорот за името

1tv - 12.07.2018

Покажавме дека вратите на НАТО остануваат отворени со упатувањето покана до владата во Скопје да ги почне пристапните преговори, рече генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во обраќањето на вториот ден од самитот.

Бриселски самит: Генералниот секретар на НАТО повика на сплотеност и заштита на новите-земји членки

24 Вести - 11.07.2018

Со свечен пречек на сите земји членки од Северно - атланскиот сојуз на нивните шефови на држави и влади, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг им посака добредојде на дневниот состанок на самитот.

НАТО ја покани Македонија да стане 30. членка

Сакам да кажам - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кажа дека 29-те членки на НАТО денеска на Самитот во Брисел се договориле да ја поканат Македонија да почне пристапни преговори за членство во Алијансата. „Го поздравивме договорот меѓу Атина и Скопје.

Самит на НАТО, Македонија доби покана за членство

Алсат-М - 11.07.2018

Македонија ќе стане 30-та членка на НАТО. 29 членки на Северноатлантската алијанса одлучија да ја поканат Македонија да започне претпристапни преговори. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека одлуката доаѓа по историскиот ...

Столтенберг: Ова е одлука „еднаш во животот“, не може да влезете во НАТО без да го смените името

Телма - 11.07.2018

Упатуваме топла покана до владата на Скопје по имплентација на договорот, да почне со преговорите за членство како 30-та земја, вака на Самитот на НАТО се обрати генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Нема да станете 30. членка на НАТО ако не се смени името, рече Столтенберг

Сакам да кажам - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кажа дека ако Поранешната Југословенска Република Македонија не го смени името, нема да биде примена во НАТО, одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Брисел.

Македонија поканета во НАТО, претстои период на исполнување на обврските

24 Вести - 11.07.2018

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот во Брисел одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а поканата официјално денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран ...

Брисел: Потврдена поканата за членство на Македонија во НАТО

Deutsche Welle - 11.07.2018

Завршната декларација од самитот на НАТО во Брисел ја потврди најавата дека Македонија ќе добие покана за почеток на преговори за членство. Без промена на името нема НАТО, порача Столтенберг.

Прирачник од НАТО за Македонија

ТВ21 - 11.07.2018

Државниот врв упати честитки до граѓаните на Македонија, по повод добивањето покана за почеток на преговори за членство на земјата во НАТО. Претставниците на македонската делегација од Брисел истакнаа дека местото во Алијансата, на Македонија ќе ѝ ...

НАТО ја покани Македонија, но за полноправно членство ќе мора да се смени името

ТВ21 - 11.07.2018

На Самитот на НАТО во Брисел, 29-те земји членки едногласно одлучија Македонија да добие покана за старт на преговорите за членство во Северо-атланскиот сојуз. Тоа значи дека 30-то место е резервирано за Македонија.

Македонија почнува пристапни преговори со НАТО

Телма - 11.07.2018

Македонија почнува пристапни преговори со НАТО, одлучија сите 29 членки на Алијансата. Во заклучокот од Самитот кој беше објавен се поздравува историскиот договор за името меѓу Атина и Скопје и назначено е дека пристапуваето во Алијансата ќе заврши ...

Во поканата од НАТО во фус нота стои дека Турција нè признава како Република Македонија

Фокус - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран Заев. Координаторот за НАТО, Сево Пендаровски во гостувањето на Топ тема на Телма ...

Столтенберг: Се согласивме да ја поканиме владата во Скопје да започне пристапни преговори

24 Вести - 11.07.2018

НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија, потврди попладнево на прес-конференцијата на Самитот на НАТО во Брисел, генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Столтенберг : Нема зачленување без промена на името, на народот е да одлучи

Канал5 - 11.07.2018

На специјална церемонија во седиштето на НАТО во Брисел,Македонија утре ќе биде поканета како триесетта земја да и се приклучи на Северноатлантската Алијанса. Заклучокот за Македонија утре ќе биде усвоен како дел од финалното комунике на НАТО од ...

Македонија денеска добива покана за преговори за членство во НАТО

Сакам да кажам - 11.07.2018

Извесно е дека Македонија на Самитот на НАТО во Брисел денес ќе добие покана за пристапни преговори со Алијансата, во процедура иста како и за приемот на Црна Гора, Хрватска и Албанија. Тоа го најави и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ...

Македонија очекува покана за НАТО на Самитот на Алијансата

24 Вести - 11.07.2018

Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел очекува покана за пристапување кон најголемиот воено-политички сојуз во светот, со што ќе се отвори патот да стане негова 30. земја-членка.

Македонија очекува покана за НАТО на Самитот на Алијансата

Канал5 - 11.07.2018

Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел очекува покана за пристапување кон најголемиот воено-политички сојуз во светот, со што ќе се отвори патот да стане негова 30. земја-членка.

Македонија доби покана за НАТО, но членството ќе биде со променето име

ТВ21 - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. – Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Столтенберг дециден: Нема НАТО без промена на името, на граѓаните е да одлучат

Фокус - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ...

Започна НАТО самитот во Брисел, Македонија ја очекува поканата за членство во НАТО

Канал5 - 11.07.2018

На самитот на НАТО попладнево во Брисел се очекува Македонија да ја добие долгоочекуваната покана за членство во НАТО. Земјава е кандидатка за членство веќе 19 години, а зад себе има рекордни 17 акциски планови за членство.

Почна Самитот на НАТО во Брисел

Алсат-М - 11.07.2018

Во Брисел денеска почна годишниот собир на шефови на држави или влади на 29 земји членки на Алијансата. Како што најави генералниот секретар, Столтенберг, на состанокот се очекува сојузниците да ја повикаат Македонија да ги започне разговорите за ...

Столтенберг: Русија не треба да биде изолирана поради Крим

Алсат-М - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО изјави дека Русија не треба да биде изолирана поради анексијата на Крим. Имено, како што пренесува Спутинк, Столтенбег истакнал дека проблемите меѓу Москва и НАТО, не смеат да послужат како причина за изолација на Русија.

Столтенберг: Македонија доби покана за почеток на пристапните преговори во НАТО

Сител - 11.07.2018

Не можете да бидете дел од НАТО без промена на уставното име, порача првиот човек на Алијансата само неколку минути откако соопшто дека Македонија ја доби долгоочекуваната покана. Земјава ќе стане 30-та членка на Алијансата под новото име, откако ...

НАТО ја покани Македонија да почне пристапни преговори

Нова ТВ - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. – Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Во поканата од НАТО во фуснота стои дека Турција нè признава како Република Македонија

+инфо - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран ...

Во поканата на НАТО во фуснота ќе пишува дека Турција нѐ признава како Република Македонија

Press24 - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг утре свечено ќе му ја додели поканата за членство на Македонија во НАТО, на премиерот Зоран Заев. Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски вечерва гостуваше во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија ...

Добивме покана, но без промена на името нема влез во НАТО

Кајгана - 11.07.2018

Брисел, 11 јули (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. Но, тој притоа јасно даде до знаење дека Македонија нема да добие право на влез во НАТО доколку ...

НАТО ја покани Македонија да почне преговори! ВИДЕО

+инфо - 11.07.2018

Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни преговори, откако ќе бидат заоркужени сите внатрешни процедури за да се финализира договорот земјата ќе влезе во НАТО како 30-та ...

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

МКД - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. „На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

Столтенберг: Гласот на народот е одлучувачки за влез на земјата во НАТО

+инфо - 11.07.2018

На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе станат членки, или нема да го поддржат и нема да станат членки, не може двете работи да ги добијат, порача генералниот секретар на ...

Македонија очекува покана за НАТО на Самитот на Алијансата

Press24 - 11.07.2018

Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел очекува покана за пристапување кон најголемиот воено-политички сојуз во светот, со што ќе се отвори патот да стане негова 30. земја-членка.

Почнува дводневниот самит на НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Во Брисел денеска со обраќање на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на безбедносната конференција: „НАТО се ангажира: дијалог на Бриселскиот самит“ почнува годишниот собир на шефови на држави или влади на 29 земји членки на Алијансата.

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО

Сител - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Македонија добива покана, а Северна Македонија ќе стане членка на НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Под силни безбедносни мерки денеска во Брисел почнува дводневниот самит на НАТО. Иако седиштето на Алијансата каде што се одржува состанокот на шефовите на држави и влади на 29 земји членки е подалеку од центарот на Брисел, засилено полициско ...

Потврдена поканата за НАТО

Сител - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. - Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Почнa Самитот на НАТО во Брисел

Макфакс - 11.07.2018

Шефовите на држави или влади, членки на НАТО, денеска и утре одржуваат самит во Брисел. На самитот американскиот претседател Доналд Трамп ќе бара од сојузниците да издвојуваат повеќе пари за одбраната.

Столтенберг: Нема во НАТО без промена на името

Press24 - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

Почнува дводневниот самит на НАТО

Press24 - 11.07.2018

Во Брисел денеска со обраќање на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на безбедносната конференција: „НАТО се ангажира: дијалог на Бриселскиот самит“ почнува годишниот собир на шефови на држави или влади на 29 земји членки на Алијансата.

Започна Самитот на НАТО

Слободен Печат - 11.07.2018

Вчера генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека само неколку земји издвојуваат по 2% од БДП за одбраната и тоа САД, Велика Британија, Грција, Естонија, Латвија, Литванија, Полска и Романија.

Столтенберг: НАТО нема да ја покани БиХ во членство на овој самит

А1 On - 11.07.2018

Генерални секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел изјави дека Алијансата овој пат нема да упати покана до Бих за членство. – Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

Столтенберг: Нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно

А1 On - 11.07.2018

Важно е да се разбере дека нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно. Тоа го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред почетокот на дневниот состанок на шефовите на државите и владите на земјите од воено политичкиот ...

Заев: Македонија доби покана да ги започне пристапните преговори за членство во НАТО

Press24 - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. - Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

Сител - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

НАТО ја покани Македонија да започне пристапни преговори

А1 On - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција кажа дека НАТО ја кани Македонија да започне пристапни преговори за членство во Алијансата. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30.

НАТО ја покани Македонија да почне преговори

Макфакс - 11.07.2018

НАТО ја покани Македонија да почне преговори со алијансата, објави генeреалниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30. членка на НАТО, кога ќе бидат завршени сите национални процедури и ...

Македонија очекува покана за НАТО на Самитот на Алијансата

А1 On - 11.07.2018

Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел очекува покана за пристапување кон најголемиот воено-политички сојуз во светот, со што ќе се отвори патот да стане негова 30. земја-членка.

НАТО ја потврди поканата за пристапни преговори на Македонија во Алијансата

Стандард - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. – Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Македонија очекува покана за НАТО на Самитот на Алијансата

Сител - 11.07.2018

Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел очекува покана за пристапување кон најголемиот воено-политички сојуз во светот, со што ќе се отвори патот да стане негова 30. земја-членка.

Македонија ја доби поканата за НАТО

Независен - 11.07.2018

Лидерите на-земјите-членки на НАТО одлучија пред малку да ѝ дадат покана на Македонија за почеток на пристапните преговори со алијансата. -Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме владата во Скопје да почне ...

Денес во Брисел почнува самитот на НАТО – Македонија очекува покана за членство

Таратур - 11.07.2018

Со официјалното обраќање на Јенс Столтенберг, Генерален секретар на НАТО, денес во Брисел започнува дводневниот самит на Алијансата. Столтенберг се ќе обрати на безбедносната конференција: „НАТО се ангажира: дијалог на Бриселскиот самит“ со што ќе ...

НАТО ѝ даде на Македонија покана за пристапни преговори

Р.С.Европа - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, соопшти дека Алијансата се согласила да ѝ даде на Mакедонија покана за пристапни преговори за членство. „Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје ...

(Видео) Столтенберг: Ако го смените името ќе влезете во НАТО

Независен - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, им порача на тие што сакаат да влезат во НАТО а да не го прифатат договорот со Грција дека треба да изберат, но не можат да го добијат и едното и другото.

Денеска Македонија очекува покана за НАТО со услов за исполнување на Договорот од Преспа

МКД - 11.07.2018

Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел очекува покана за пристапување кон најголемиот воено-политички сојуз во светот, со што ќе се отвори патот да стане негова 30. земја-членка.

Самит во Брисел: Вратите на НАТО се отвораат за Македонија

Нова ТВ - 11.07.2018

Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел очекува покана за пристапување кон најголемиот воено-политички сојуз во светот, со што ќе се отвори патот да стане негова 30. земја-членка.

Македонија очекува конечно покана од НАТО

+инфо - 11.07.2018

Очекувам дека по историскиот договор постигнат минатиот месец за спорот со името, ќе го поканиме Скопје да почне со преговори за членство. Кога договорот ќе биде финализиран и имплементиран, ќе можеме да ја поканиме поранешната југословенска ...

Македонија поканета да стане 30-та членка на НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Македонија доби поканата за почнување на преговорите за зачленување во НАТО а ќе стане членка откако ќе се завршат сите процедури предвидени со договорот за името со Грција. Ова накратко е веста што стигна од самитот на Алијансата во Брисел а ја ...

НАТО нема да ја покани Босна и Херцеговина

Р.С.Европа - 11.07.2018

Генерални секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел изјави дека Алијансата овој пат нема да ja покани Босна и Херцеговина да биде членка на Алијансата. „Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

Столтенберг: Нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно

Кајгана - 11.07.2018

Брисел, 11 јули 2018 (МИА) - Важно е да се разбере дека нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно. Тоа го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред почетокот на дневниот состанок на шефовите на државите и владите на ...

Столтенберг потврди, НАТО се согласи да и даде покана на Македонија

МКД - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. „Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

А1 On - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

Потврдена поканата за НАТО

еМагазин - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. - Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Столтенберг: НАТО нема да ја покани БиХ во членство на овој самит

Република - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел изјави дека Алијансата овој пат нема да упати покана до Бих за членство. – Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

Македонија очекува покана за НАТО на Самитот на Алијансата

Локално - 11.07.2018

Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел очекува покана за пристапување кон најголемиот воено-политички сојуз во светот, со што ќе се отвори патот да стане негова 30. земја-членка.

Столтенберг: Ова е одлука „еднаш во животот“, не може да влезете во НАТО без да го смените името

Бриф - 11.07.2018

Упатуваме топла покана до владата на Скопје по имплентација на договорот, да почне со преговорите за членство како 30-та земја, вака на Самитот на НАТО се обрати генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

еМагазин - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

Столтенберг: Не може во НАТО со нерешен проблем за името!

Вечер Прес - 11.07.2018

„На граѓаните е да одлучат. Ова е животна шанса. Јасно порачавме дека Македонија ќе стане 30 членка на НАТО, кога ќе завршат сите внатрешни процедури“, истакна ...

Столтенберг: Нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно

Либертас - 11.07.2018

Важно е да се разбере дека нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно. Тоа го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред почетокот на дневниот состанок на шефовите на државите и владите на земјите од воено политичкиот ...

Столтенберг: Нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно

Вечер Прес - 11.07.2018

– Треба да ја сочуваме Алијансата и да ја осовремениме. Се трудам да го ограничам колку што е можно негативното влијание на несогласувањата во НАТО. Досега тие не се рефлектираа толку многу, не знам како ќе биде во иднина, додаде тој.

НАТО ја покани Македонија да почне преговори

Точка - 11.07.2018

НАТО ја покани Македонија да почне преговори за членство, објави генeреалниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на прес-конференција. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30. членка на НАТО кога ќе бидат завршени сите национални процедури и ...

Македонија поканета да стане 30-та членка на НАТО

Тера - 11.07.2018

Македонија доби поканата за почнување на преговорите за зачленување во НАТО, а ќе стане членка откако ќе се завршат сите процедури предвидени со договорот за името со Грција, соопшти генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Столтенберг: Нема да станете 30. членка на НАТО ако не се смени името

Република - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кажа дека ако Поранешната Југословенска Република Македонија не го смени името, нема да биде примена во НАТО, одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Брисел.

Македонија почнува пристапни преговори со НАТО

Вечер Прес - 11.07.2018

Македонија почнува пристапни преговори со НАТО, одлучија сите 29 членки на Алијансата. Во заклучокот од Самитот кој беше објавен се поздравува историскиот договор за името меѓу Атина и Скопје и назначено е дека пристапуваето во Алијансата ќе заврши ...

Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата на Заев

24Инфо - 11.07.2018

Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата на Заев Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран Заев.

Во поканата од НАТО Турција нè признава како Република Македонија

Вечер Прес - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран ...

Во поканата од НАТО во фуснота стои дека Турција нè признава како Република Македонија

Република - 11.07.2018

Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски во гостувањето на Топ тема на Телма откри дека во поканата ќе бидеме ословени како Поранешна Југословенска Република Македонија, но во фуснота ќе стои дека Република Турција ја признава земјата како Република ...

НАТО ја покани Македонија да почне преговори

iPortal - 11.07.2018

НАТО ја покани Македонија да почне преговори за членство, објави генeреалниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на прес-конференција. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30. членка на НАТО кога ќе бидат завршени сите национални процедури и ...

Во поканата со фуснота ќе биде наведено дека Турција не признала како Република Македонија

Фактор - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан на премиерот Зоран Заев ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата. Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски во гостувањето на Топ тема на Телма кажа дека во ...

Во живо обраќање на ген секот на НАТО, Столтенберг

Локално - 11.07.2018

Обраќање Ханс Столтенберг, Самит на НАТО, Брисел Posted by Телевизија 24 on Среда, 11 јули 2018 Обраќање Ханс Столтенберг, Самит на НАТО, Брисел Posted by Телевизија 24 on Среда, 11 јули ...

(ВИДЕО) Столтенберг: Нема НАТО без промена на името – ова е прилика што доаѓа еднаш во животот

Либертас - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

Столтенберг : Нема зачленување без промена на името, на народот е да одлучи

МК News - 11.07.2018

Заклучокот за Македонија утре ќе биде усвоен како дел од финалното комунике на НАТО од страна на дваесет и деветмината шефови на држави или на влади присутни на состанокот на врвот. Вообичаено одлуката ја соопшти денеска генералниот секретар ...

Во поканата од НАТО во фуснота стои дека Турција нè признава како Република Македонија

МК News - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран Заев. Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски во гостувањето на Топ тема на Телма ...

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО

Вечер Прес - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Столтенберг: Нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно

Локално - 11.07.2018

Важно е да се разбере дека нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно. Тоа го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред почетокот на дневниот состанок на шефовите на државите и владите на земјите од воено политичкиот ...

Столтенберг: Ја поканивме Македонија за членство во НАТО

24Инфо - 11.07.2018

Столтенберг: Ја поканивме Македонија за членство во НАТО Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг попладнево од Самитот на НАТО во Брисел порача дека ja поканиле Владата во Скопје да добие покана за членство.

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО, Трамп е главна ѕвезда

Точка - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Северноатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Потврденo: Македонија ја доби поканата за НАТО

Бриф - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. – Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Македонија на Самитот на НАТО очекува да добие покана за преговори за членство

Мета - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од дводневниот Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО

CivilMedia - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Започнува самитот на НАТО – Македонија ја очекува поканата за НАТО

Либертас - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Почнува дводневниот самит на НАТО

Тера - 11.07.2018

Во Брисел денеска со обраќање на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на безбедносната конференција: „НАТО се ангажира: дијалог на Бриселскиот самит“ почнува годишниот собир на шефови на држави или влади на 29 земји членки на Алијансата.

Потврдена поканата за НАТО

Локално - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. – Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

Локално - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО, Трамп е главна ѕвезда

Република - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Македонија доби покана за НАТО, членство по остварување на условите

CivilMedia - 11.07.2018

Нацрт заклучоците на Самитот на НАТО, предвидуваат дека Македонија денеска добива покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни процедури.

Столтенберг до Заев: Ви даваме покана, ако сте брзи ќе ви дадеме уште една (Фото)

Република - 11.07.2018

НАТО на Македонија и упатува покана да влезе во алијансата но за да добие покана навистина да влезе во алијансата ќе мора да биде брза во целосно спроведување на договорот со Грција. Ова го пишува во писмото што ќе биде упатено од генералниот ...

Столтенберг потврди, НАТО се согласи да и даде покана на Македонија

Вечер Прес - 11.07.2018

НАТО ја покани Македонија да почне преговори за членство, објави генeреалниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30. членка на НАТО, кога ќе бидат завршени сите национални процедури и ...

Столтенберг: НАТО нема да ја покани БиХ во членство на овој самит

CivilMedia - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел изјави дека Алијансата овој пат нема да упати покана до Бих за членство. – Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

Столтенберг: Ја поканивме Владата во Скопје за членство во НАТО

Фактор - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг попладнево од Самитот на НАТО во Брисел порача дека ja поканиле Владата во Скопје да добие покана за членство. Штом ќе се завршат процедурите околу Договорот таа ќе стане членка.

Столтенберг: НАТО нема да ја покани БиХ во членство на овој самит

Локално - 11.07.2018

Генерални секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел изјави дека Алијансата овој пат нема да упати покана до Бих за членство. – Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

Столтенберг: НАТО нема да ја покани БиХ во членство на овој самит

Либертас - 11.07.2018

Генерални секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел изјави дека Алијансата овој пат нема да упати покана до Бих за членство. – Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

ВИДЕО: Столтенберг официјално ја објави поканата за Македонија да стане 30-та членка на НАТО

Либертас - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по десетминутен говор за исходот од денешните заклучоци од Самитот го заокружи со објавата дека Македонија добива официјална покана за почнување преговори.

Столтенберг за Македонија: Ова е една шанса во животот

Фактор - 11.07.2018

Ова е една шанса во животот, порача генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска за тоа дека има и голем дел граѓани во земјава кои не сакаат промена на името на државата. Тој рече дека без промена на името, нема членство во НАТО.

Столтенберг: Нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно

CivilMedia - 11.07.2018

Важно е да се разбере дека нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно. Тоа го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред почетокот на дневниот состанок на шефовите на државите и владите на земјите од воено политичкиот ...

НАТО не даде покана за БиХ

Фактор - 11.07.2018

Генерални секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел објави дека Алијансата овој пат нема да ja покани Босна и Херцеговина да биде членка на Алијансата. „Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

Започна Самитот на НАТО

Република - 11.07.2018

Претседатели и премиери на држави членки на НАТО денеска и утре ќе одржат Самит во Брисел. На истиот ќе присуствува и претседателот на САД, Доналд Трамп, кој ќе бара издвојување повеќе пари за одбрана.

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

Н.Македонија - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО

Денар - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Столтенберг: НАТО нема да ја покани БиХ во членство на овој самит

1tv - 11.07.2018

Генерални секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел изјави дека Алијансата овој пат нема да упати покана до Бих за членство. – Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

(Видео) Официјално: Столтенберг ја објави поканата за Македонија

1tv - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по десетминутен говор за исходот од денешните заклучоци од Самитот го заокружи со објавата дека Македонија добива официјална покана за почнување преговори.

Започнува самитот на НАТО – Македонија ја очекува поканата за НАТО

1tv - 11.07.2018

toДваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Самит на НАТО: Столтенберг смета дека е добро што присуствува американскиот претседател

AKO - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, се сретна со претседателот на САД, Доналд Трамп , пред официјалниот почеток на Самитот на НАТО (11 јули 2018 година). Тие разговараа за агендата на самитот, вклучително и подигнување на подготвеноста, ...

Македонија доби покана од НАТО, но прво мора да исполни неколку услови

365 - 11.07.2018

Продолжување на внатрешните реформи, но и целосна ратификација и усвојување на Договорот со Грција се условите за Македонија да може да биде 30-та членка на Алијансата. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Македонија би ...

Столтенберг: Штом ќе бидат завршени националните процедури за името, земјата ќе стане 30 членка на НАТО

AKO - 11.07.2018

,,Сојузничките водачи, се согласија да ја поканат владата во Скопје да ги започне разговорите за пристап во НАТО. Штом ќе бидат завршени сите национални процедури за финализирање на договорот за прашањето за името, земјата ќе се приклучи на НАТО ...

Столтенберг: Покана за НАТО по имплементација на договорот со Грција

Телма - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг од Брисел порача дека Макеоднија во НАТО ќе влезе под новото име, Република Северна Македонија. 30та членка на Алијнсата ќе стане, по спроведувањето на договорот со Грција.

Самит на НАТО – Покана за старт на преговори утре, членство по финализирање на Договорот

Алсат-М - 10.07.2018

Македонија на самитот од 11 и 12 јули во Брисел ќе добие покана за НАТО. Земјите членки на Северноатланската Алијанса на првиот ден од Самитот во текот на утрешниот ден, ќе препорачаат Македонија да ги почне претпристапните преговори за членство.

Часови пред самитот на НАТО, Македонија добива покана за членство

ТВ21 - 10.07.2018

Два дена, политичкиот врв на Република Македонија ќе престојува во Брисел каде треба да ја добие поканата за почеток на преговорите за членство во НАТО. Пред самитот, Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг изјави дека има согласност ...

Иванов не доби покана за НАТО

Фокус - 10.07.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов најверојатно не е поканет да присуствува на доделувањето на поканата за членство во НАТО што треба да се одржи неделава во Брисел, објави Независен. Шефот на државата, според најавите, ќе ја пропушти и свечената ...

Столтенберг: Кога договорот ќе биде спроведен ќе го поканиме Скопје во НАТО

Фокус - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

Самит „ЕУ - Западен Балкан“ во Лондон

24 Вести - 10.07.2018

На самитот на НАТО во Брисел, Македонија се очекува да добие согласност да започне пристапни разговори со НАТО, но за поканата за членство ќе мора да ја исполни обврската за исполнување на договорот со Грција, повторува ден пред самитот генералниот ...

Во исчекување на Самитот на НАТО

Алсат-М - 10.07.2018

Утре и задутре се деновите кога во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенеберг, кон крајот на јуни изрази очекување земјите ...

Столтенберг: Покана по исполнување на договорот со Грција

Алсат-М - 10.07.2018

На самитот на НАТО во Брисел, Македонија би можело да добие согласност да започне пристапни разговори со НАТО, но за поканата за членство ќе мора да ја исполни обврската за исполнување на договорот со Грција.

Столтенберг: По историскиот договор за името ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО

Канал5 - 10.07.2018

Македонија ќе стане 30-тата членка на НАТО откако ќе биде спроведен договорот со Грција за промена на името, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Тој очекува Македонија да и се придружи на алијансата, но под новото име.

Столтенберг: Утре покана, членство кога ќе се финализира по договорот

24 Вести - 10.07.2018

Постигната е согласност Скопје да добие покана да започне преговори за зачленување во НАТО, а ќе се приклучи на Алијансата под новото име Република Северна Македонија кога ќе биде имплементиран договорот - рече генералниот секретар на НАТО Јенс ...

Столтенберг: Кога договорот ќе биде имплементиран, ќе можеме да ја поканиме ПЈРМ да стане 30 членка на НАТО

Press24 - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

Столтенберг: Очекувам жолчни дебати, но и одлука за зајакнување на НАТО

Нова ТВ - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека важни теми на разговор на Самитот на Алијансата ќе бидат трошоците за одбраната и поделба на товарот, но и улогата на НАТО во борба против тероризмот, како и одговор на кибер ...

Столтенберг: Очекувам жолчни дебати, но и одлука за зајакнување на НАТО

А1 On - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека важни теми на разговор на Самитот на Алијансата ќе бидат трошоците за одбраната и поделба на товарот, но и улогата на НАТО во борба против тероризмот, како и одговор на кибер ...

Столтенберг: Очекувам жолчни дебати, но и одлука за зајакнување на НАТО

+инфо - 10.07.2018

Генералниот секретар на Алијансата им се заблагодари на сите земји членки за напорите за одржување на силна НАТО одбрана, додека на претседателот на САД, Доналд Трамп на лидерството во трошоците за одбрана.

Столтенберг: Утре покана, а членство кога ќе се финализира Договорот

Нова ТВ - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска на прес конференцијата во Брисел пред почетокот на Самитот на НАТО, изјави дека е постигната согласност Скопје да добие покана да започне преговори за зачленување во НАТО, а ќе се приклучи на ...

Столтенберг: Очекувам жолчни дебати, но и одлука за зајакнување на НАТО

Слободен Печат - 10.07.2018

Тој наведе дека проценките за трошоците во 2018 година се охрабрувачки и оти секоја земја членка, во споредба со 2014 година, ги зголемила расходите за одбраната. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека важни теми на ...

Столтенберг најави покана за Македонија, а членство во НАТО кога ќе се спроведе Договорот за името

МКД - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на денешната прес-конференција пред почетокот на Самитот на НАТО во Брисел, изјави дека е постигната согласност Македонија да добие покана да започне преговори за зачленување во НАТО, а ќе се приклучи на ...

Столтенберг: По историскиот договор за името ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО

Кајгана - 10.07.2018

Брисел, 10 јули 2018 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека ...

Столтенберг призна дека придонесите кон НАТО се небалансирани

Стандард - 10.07.2018

Запрашан за реакција за твитот на Доналд Трамп дека Европа помалку придонесува кон НАТО отколку САД, генералниот Секретар на НАТО призна дека тоа точно. Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Столтенберг посочи дека „поделабата на товарот е ...

Столтенберг: По историскиот договор за името ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО

Сител - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

Столтенберг: По договорот ќе има покана за Македонија

Р.С.Европа - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, на денешната прес-конференција, рече дека очекува оти по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО.

Столтенберг очекува старт на пристапни разговори со Македонија, земјата се надева на поголема стабилност

Сител - 10.07.2018

Македонија ќе стане полноправна членка на НАТО но под ново име. Првиот човек на Алијансата вели дека земјава утре ќе добие покана за отпочнување на пристапните преговори, но имплемнатацијата на договорот за името останува клучен услов.

Столтенбер призна дека придонесите кон НАТО се небалансирани

А1 On - 10.07.2018

Запрашан за реакција за твитот на Доналд Трамп дека Европа помалку придонесува кон НАТО отколку САД, генералниот Секретар на НАТО призна дека тоа точно. Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Столтенберг посочи дека „поделабата на товарот е ...

Столтенберг: Утре покана, членка на НАТО како Република Северна Македонија

+инфо - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

Вратата на НАТО останува отворена - за Скопје

Глас на Америка - 10.07.2018

Прес-конференција пред Самитот на Алијансата во Брисел „По минатомесечниот историски договор за името, се согласивме да го поканиме Скопје да започне со пристапните преговори. Кога договорот ќе биде финализиран и имплементиран, ние ќе можеме да ја ...

Столтенберг: Ќе го поканиме Скопје, ама членство по имплементирање на договорот

А1 On - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

Столтенберг: По историскиот договор за името ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО

Независен - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

НАТО и ЕУ се залагаат за поблиска соработка

А1 On - 10.07.2018

Претставниците на НАТО и на Европската унија се согласија дека треба да се посветат на поблиска соработка пред Самитот во Брисел, кој претставува тест за веќе тензичните односи меѓу САД и нејзините европски партнери.

Столтенберг: Покана за НАТО кога ќе се смени името на Македонија

Таратур - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека откако ќе се завршат сите процедури од договорот со Грција, Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната пре-конференција Столтенберг рече дека Македонија ...

НАТО и ЕУ се залагаат за поблиска соработка

Либертас - 10.07.2018

Претставниците на НАТО и на Европската унија се согласија дека треба да се посветат на поблиска соработка пред Самитот во Брисел, кој претставува тест за веќе тензичните односи меѓу САД и нејзините европски партнери.

Столтенберг: Кога договорот ќе се имплементира, ќе можеме да ја поканиме ПЈРМ во НАТО под името Северна Македонија

еМагазин - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. „Очекувам дека по историскиот договор постигнат минатиот месец за спорот со името ќе го поканиме ...

Столтенберг: Очекувам жолчни дебати, но и одлука за зајакнување на НАТО

Вечер Прес - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека важни теми на разговор на Самитот на Алијансата ќе бидат трошоците за одбраната и поделба на товарот, но и улогата на НАТО во борба против тероризмот, како и одговор на кибер ...

Столтенберг очекува старт на пристапни разговори со Македонија, земјата се надева на поголема стабилност

МК News - 10.07.2018

Македонија ќе стане полноправна членка на НАТО но под ново име. Првиот човек на Алијансата вели дека земјава утре ќе добие покана за отпочнување на пристапните преговори, но имплемнатацијата на договорот за името останува клучен услов.

Столтенберг: Очекувам жолчни дебати, но и одлука за зајакнување на НАТО

Либертас - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека важни теми на разговор на Самитот на Алијансата ќе бидат трошоците за одбраната и поделба на товарот, но и улогата на НАТО во борба против тероризмот, како и одговор на кибер ...

Иванов не доби покана за НАТО

iPortal - 10.07.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов најверојатно не е поканет да присуствува на доделувањето на поканата за членство во НАТО што треба да се одржи неделава во Брисел, објави Независен. Шефот на државата, според најавите, ќе ја пропушти и свечената ...

НАТО и ЕУ се залагаат за поблиска соработка

Локално - 10.07.2018

Претставниците на НАТО и на Европската унија се согласија дека треба да се посветат на поблиска соработка пред Самитот во Брисел, кој претставува тест за веќе тензичните односи меѓу САД и нејзините европски партнери.

Столтенберг: Очекувам жолчни дебати, но и одлука за зајакнување на НАТО

Локално - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека важни теми на разговор на Самитот на Алијансата ќе бидат трошоците за одбраната и поделба на товарот, но и улогата на НАТО во борба против тероризмот, како и одговор на кибер ...

Столтенберг призна дека придонесите кон НАТО се небалансирани

Локално - 10.07.2018

Запрашан за реакција за твитот на Доналд Трамп дека Европа помалку придонесува кон НАТО отколку САД, генералниот Секретар на НАТО призна дека тоа точно. Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Столтенберг посочи дека „поделабата на товарот е ...

Столтенберг: По историскиот договор за името ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО

Локално - 10.07.2018

Брисел, 10 јули 2018 (МИА) – Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека ...

Столтенберг: Покана за НАТО кога ќе се исполни Договорот со Грција

Мета - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната пре-конференција Столтенберг рече дека Македонија ќе стане членка на НАТО под ...

Столтенберг: Покана по исполнување на договорот со Грција

Точка - 10.07.2018

На самитот на НАТО во Брисел, Македонија се очекува да добие согласност да започне пристапни разговори со НАТО, но за поканата за членство ќе мора да ја исполни обврската за исполнување на договорот со Грција.

Столтенберг: Утре покана, членка на НАТО како Република Северна Македонија

Бриф - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...