TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курц: Треба да го одложиме брегзитот

МКД - 20.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц смета дека е можно, доколку е потребно, за неколку месеци да се одложи повлекувањето на Британија од ЕУ. „Доколку е потребно, мора да ѝ дадеме повеќе време на Британија и да го поместиме датумот на истапување.

Лондон почнува разговори за „план Б“ за „Брегзит“

Локално - 20.01.2019

Британскиот премиер Тереза ​​Меј планира спроведување на конференциски повик денеска со членовите на својот кабинет, за да ги запознае со нејзиниот дијалог со претставниците на Европската унија (ЕУ), кои се дел од напорите нејзини за создавање на ...

Џон Мејџор побара од Меј да се откаже од своите „црвени линии“

+инфо - 19.01.2019

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на Парламентот да најде начин да ја избегне штетата од излезот на Велика Британија од ЕУ во ...

ПИСМА ОД ЛОНДОН Студен бран

+инфо - 19.01.2019

Најпопуларен член на британскиот парламент деновиве стана претседавачот со долниот дом, Џон Берков (едно време попознат по секс скандалите на неговата сопруга и неговите за наводен мобинг на своите соработнички).

Мејџор: Тереза Меј да се откаже од црвените линии

Макфакс - 19.01.2019

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика премиерката Тереза Меј да се откаже од своите црвени линии во врска со брегизт. Тој ја повика британската премиерка да му дозволи на парламентот да најде начин да избегне штета од излезот на Велика ...

Брегзитовците секој ден губат 1.356 гласови

Нова ТВ - 19.01.2019

Се зголемува бројот на Британците што би гласале за останување на Велика Британија во ЕУ, тврди анкетата на Институтот YouGov, направена на барање на поддржувачите на контра-Брегзит кои сакаат нов референдум.

ПИСМА ОД ЛОНДОН Студен бран

Слободен Печат - 19.01.2019

Најпопуларен член на британскиот парламент деновиве стана претседавачот со долниот дом, Џон Берков (едно време попознат по секс скандалите на неговата сопруга и неговите за наводен мобинг на своите соработнички).

Џон Мејџор побара од Меј да се откаже од своите „црвени линии“

А1 On - 19.01.2019

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на Парламентот да најде начин да ја избегне штетата од излезот на Велика Британија од ЕУ во ...

Џон Мејџор побара од Меј да се откаже од своите „црвени линии“

Опсервер - 19.01.2019

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на Парламентот да најде начин да ја избегне штетата од излезот на Велика Британија од ЕУ во ...

Џон Мејџор побара од Меј да се откаже од своите „црвени линии“

Вечер Прес - 19.01.2019

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на Парламентот да најде начин да ја избегне штетата од излезот на Велика Британија од ЕУ во ...

Џон Мејџор побара од Меј да се откаже од своите „црвени линии“

Локално - 19.01.2019

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на Парламентот да најде начин да ја избегне штетата од излезот на Велика Британија од ЕУ во ...

Барние: ЕУ е отворена за „поамбициозен“ договор за Брегзит

24 Вести - 18.01.2019

Европската унија е отворена за можноста за постигнување договор со Велика Британија за нејзино истапување од ЕУ, кој би бил „поамбициозен“ од сегашниот, што во вторникот го отфрли британскиот Парламент, изјави главниот европски преговарач за ...

Брегзит: Проблемот на Меј се конзервативците

Deutsche Welle - 18.01.2019

Конзервативната партија и понатаму ја држи Тереза Меј на функција, но не ѝ го прифаќа договорот за Брегзит. Најголемиот проблем на Меј се внатрешните партиски борби меѓу ториевците. „Сега треба да си го вратиме сопствениот интерес на прво место“, ...

Анкета: На референдум Британците повторно би поддржале „брегзит“?

Алсат-М - 18.01.2019

Британскиот интернет портал, „ The Sun “, спроведе сопствена анкета во која ги прашува посетителите на сајтот – како би гласале ако би се спровел втор референдум за излез на Британија од Европската Унија.

ЕУ отворена за „поамбициозен“ договор за Брегзит

Телма - 18.01.2019

Европските земји ги зголемуваат напорите за да се избегне непосакуваниот Брегзит без договор. Главниот европски преговарач Мишел Барние понуди рака, изјавувајќи дека Европската унија е отворена за можноста за постигнување договор со Велика Британија ...

Мас: За нови преговори за Брегзит потребна е согласност од сите членки на ЕУ

Телма - 18.01.2019

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, изјави германскиот минстер за надворешни работи Хајко Мас.

Барние: ЕУ е отворена за „поамбициозен“ договор за Брегзит

Курир - 18.01.2019

Европската унија е отворена за можноста за постигнување договор со Велика Британија за нејзино истапување од ЕУ, кој би бил „поамбициозен“ од сегашниот, што во вторникот го отфрли британскиот Парламент, изјави главниот европски преговарач за ...

Гордон Браун: Ние сме како брод на море без компас, време е да размислиме од почеток

Макфакс - 18.01.2019

Поранешниот британски премиер Гордон Браун изјави дека владата треба да го одложи за една година официјалниот процес за напуштање на ЕУ, за да организира одржување собир на граѓани, кој би го разбил политичкиот застој.

Мас: За нови преговори за Брегзит потребна е согласност од сите членки на ЕУ

А1 On - 18.01.2019

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, изјави германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас.

Мас: За нови преговори за Брегзит потребна е согласност од сите членки на ЕУ

Сител - 18.01.2019

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, изјави германскиот минстер за надворешни работи Хајко Мас.

Барние: ЕУ подготвена за преговори за нов договор со Британија

Нова ТВ - 18.01.2019

Европската унија е отворена за можноста за постигнување договор со Велика Британија за нејзино истапување од ЕУ, кој би бил како што рече „поамбициозен“ од сегашниот, што во вторникот го отфрли британскиот Парламент, изјави главниот европски ...

Меркел и Меј разговарале телефонски за брегзитот

Макфакс - 18.01.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел и британската премиерка, Тереза Меј, разговарале телефонски за процесот на брегзит, соопшти кабинетот на канцеларката, без да наведе детали. Портпаролот на Меркел, Штефен Зајберт подвлече дека Меркел и Меј вчера ...

Мас: За нови преговори за Брегзит потребна е согласност од сите членки на ЕУ

Алфа - 18.01.2019

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, изјави германскиот минстер за надворешни работи Хајко Мас.

Европа до Британија: Разбудете нè кога ќе знаете што сакате од брегзит

Оff.net - 18.01.2019

Пишувајќи пред неодамнешното гласање со кое беше одбиен планот на Меј за брегзит, колумнистот на Гардијан, инаку Данец, пренесува како целата драма им изгледа на сите други кои живеат вон островот: „Извинете што не можеме да бидеме возбудени околу ...

Европа се подготвува за хаотичен Брегзит без договор

А1 On - 18.01.2019

Државите од Европската унија трошат милиони, вработуваат илјадници работници и итно даваат секакви дозволи за да се справат со се поголемата веројатност дека на 29 март Велика Британија ќе ја напушти Унијата без договор, и најверојанто – без план.

Барние: ЕУ е отворена за „поамбициозен“ договор за Брегзит

+инфо - 18.01.2019

Европската унија е отворена за можноста за постигнување договор со Велика Британија за нејзино истапување од ЕУ, кој би бил „поамбициозен“ од сегашниот, што во вторникот го отфрли британскиот Парламент, изјави главниот европски преговарач за ...

Маас: За нови преговори за Брегзит потребна е согласност од сите членки на ЕУ

Нетпрес - 18.01.2019

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, изјави германскиот минстер за надворешни работи Хајко Маас.

Барние: ЕУ е отворена за „поамбициозен“ договор за Брегзит

А1 On - 18.01.2019

Европската унија е отворена за можноста за постигнување договор со Велика Британија за нејзино истапување од ЕУ, кој би бил „поамбициозен“ од сегашниот, што во вторникот го отфрли британскиот Парламент, изјави главниот европски преговарач за ...

Мас: За нови преговори за Брегзит потребна е согласност од сите членки на ЕУ

Курир - 18.01.2019

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, изјави германскиот минстер за надворешни работи Хајко Мас.

Мас: За нови преговори за Брегзит потребна е согласност од сите членки на ЕУ

+инфо - 18.01.2019

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, изјави германскиот минстер за надворешни работи Хајко Мас.

Зелена карта за Велика Британија во случај на Брегзит без договор

Локално - 18.01.2019

Во моментов не се патува со зелени картони во сите земји-членки на ЕУ, Андора, Швајцарија и Србија Европејците кои ќе патуваат со своите автомобили во Велика Британија во случај на Брегзит без договор ќе треба да имаат зелен карон, предупреди ...

За нов референдум за брегзит би била потребна година

Centar - 18.01.2019

За организирање нов референдум за членство на Велика Британија во Европската Унија би била потребна една година, според насоките што им беа претставени вчера на пратениците, напиша на Твитер новинар на британски „Телеграф“.

Поранешниот премиер ја потресе Британија: Одложете го Брегзит, нека одлучат граѓаните!

Точка - 18.01.2019

Гордон Браун кој беше премиер на Велика Британија во периодот од 2007-ма до 2010-та година изјави дека постои растечки бес на јавноста затоа што граѓаните гледаат еден парализиран парламент.

Барние: ЕУ е отворена за „поамбициозен“ договор за Брегзит

Локално - 18.01.2019

Европската унија е отворена за можноста за постигнување договор со Велика Британија за нејзино истапување од ЕУ, кој би бил „поамбициозен“ од сегашниот, што во вторникот го отфрли британскиот Парламент, изјави главниот европски преговарач за ...

Мас: За нови преговори за Брегзит потребна е согласност од сите членки на ЕУ

24Инфо - 18.01.2019

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, изјави германскиот минстер за надворешни работи Хајко Мас.

Меркел и Меј разговарале телефонски за брегзитот

Centar - 18.01.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и британската премиерка, Тереза Меј, разговарале телефонски за процесот на брегзитот, соопшти кабинетот на канцеларката, без да наведе детали. Портпаролот на Меркел, Штефен Зајберт, истакна дека Меркел и Меј ...

Меркел и Меј разговарале телефонски за брегзитот

Точка - 18.01.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и британската премиерка, Тереза Меј, разговарале телефонски за процесот на брегзитот, соопшти кабинетот на канцеларката, без да наведе детали. Портпаролот на Меркел, Штефен Зајберт, истакна дека Меркел и Меј ...

За нови преговори за Брегзит потребна е согласност од сите членки на ЕУ

MTM - 18.01.2019

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, изјави германскиот минстер за надворешни работи Хајко Мас.

Тереза Меј поради Брегзит нема да присуствува на Форумот во Давос

Опсервер - 18.01.2019

Портпаролката наТереза Меј денеска изјави дека британската премиерка одржала „конструктивни“ состаноци со пратениците со цел наоѓање начин за добивање поддршка од Парламентот за договорот со ЕУ за Брегзит.

Европа се подготвува за хаотичен Брегзит без договор

Вечер Прес - 18.01.2019

Државите од Европската унија трошат милиони, вработуваат илјадници работници и итно даваат секакви дозволи за да се справат со се поголемата веројатност дека на 29 март Велика Британија ќе ја напушти Унијата без договор, и најверојанто – без план.

Европа се подготвува за хаотичен брегзит без договор

Либертас - 18.01.2019

Државите од Европската унија трошат милиони, вработуваат илјадници работници и итно даваат секакви дозволи за да се справат со се поголемата веројатност дека на 29 март Велика Британија ќе ја напушти Унијата без договор, и најверојанто – без план.

Европа се подготвува за хаотичен брегзит без договор

Опсервер - 18.01.2019

Државите од Европската унија трошат милиони, вработуваат илјадници работници и итно даваат секакви дозволи за да се справат со се поголемата веројатност дека на 29 март Велика Британија ќе ја напушти Унијата без договор, и најверојанто – без план.

Мас: За нови преговори за Брегзит потребна е согласност од сите членки на ЕУ

Локално - 18.01.2019

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, изјави германскиот минстер за надворешни работи Хајко Мас.

Барние: ЕУ е отворена за „поамбициозен“ договор за Брегзит

Вечер Прес - 18.01.2019

Европската унија е отворена за можноста за постигнување договор со Велика Британија за нејзино истапување од ЕУ, кој би бил „поамбициозен“ од сегашниот, што во вторникот го отфрли британскиот Парламент, изјави главниот европски преговарач за ...

Мас: За нови преговори за Брегзит потребна е согласност од сите членки на ЕУ

Опсервер - 18.01.2019

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, изјави германскиот минстер за надворешни работи Хајко Мас.

Барние: ЕУ е отворена за „поамбициозен“ договор за Брегзит

Опсервер - 18.01.2019

Европската унија е отворена за можноста за постигнување договор со Велика Британија за нејзино истапување од ЕУ, кој би бил „поамбициозен“ од сегашниот, што во вторникот го отфрли британскиот Парламент, изјави главниот европски преговарач за ...

Барние: ЕУ е отворена за „поамбициозен“ договор за Брегзит

Либертас - 18.01.2019

Европската унија е отворена за можноста за постигнување договор со Велика Британија за нејзино истапување од ЕУ, кој би бил „поамбициозен“ од сегашниот, што во вторникот го отфрли британскиот Парламент, изјави главниот европски преговарач за ...

Тереза Меј нема да оди во Давос поради брегзит

Н.Македонија - 18.01.2019

Портпаролката на Тереза Меј изјави дека британската премиерка одржала „конструктивни“ состаноци со пратениците со цел наоѓање начин за добивање поддршка од Парламентот за договорот со ЕУ за брегзит.

Владата го преживеа гласањето за доверба, драмата за брегзит продолжува

Н.Македонија - 18.01.2019

Пратениците во британскиот парламент ѝ изгласаа доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што еден ден претходно нејзиниот план за брегзит претрпе историски пораз. Гласањето недоверба побарано од Лабуристичката партија не помина ...

Барние: ЕУ е отворена за „поамбициозен“ договор за Брегзит

1tv - 18.01.2019

Европската унија е отворена за можноста за постигнување договор со Велика Британија за нејзино истапување од ЕУ, кој би бил „поамбициозен“ од сегашниот, што во вторникот го отфрли британскиот Парламент, изјави главниот европски преговарач за ...

Берлин навести дека треба повторно да се отвори договорот за Брегзит

Денар - 18.01.2019

Германскиот министер за надворешни работи Хаико Мас изјави дека е потребно започнување на дискусија за повторно отворање на договорот за планираното излегување на Велика Британија од составот на Европската унија.

Меркел и Меј разговарале телефонски за Брегзитот

Денар - 18.01.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и британската премиерка, Тереза Меј, разговарале телефонски за процесот на Брегзитот, соопшти кабинетот на канцеларката, без да наведе детали. Портпаролот на Меркел, Штефен Зајберт, истакна дека Меркел и Меј ...

Меј бара излез од ќорсокакот, Брисел се подготвува за „тврд Брегзит“

Телма - 17.01.2019

29 март за Треза Меј е преблиску таа чука на вратата на ЕУ за да излезе надвор, но Брисел испраќа сигнали дека договорот за Брегзитот може да биде повлечен. По добивањето на довербата во парламентот со нов залет бара единство на политичката ...

Брегзит, што понатаму? – Нов договор, Брегзит без договор, или втор референдум

Телма - 17.01.2019

Надминато гласањето на доверба за владата на Тереза Меј, сега се отвараат три главни опции за Британија. Компромисен договор, Бгегзит без никаков договор, или откажување од самиот Брегзит.

Пресврт со Брегзит- ЕУ вели дека е подготвена за нов договор

Канал5 - 17.01.2019

Европската Унија е подготвена за можност за поамбициозен договор со Брегзит , отколку претходниот што беше одбиен во британскиот парламент , најави главниот преговарач , Мишел Барние. Тешкиот парламентарен пораз на Тереза Меј во парламентот ја ...

Тереза Меј: Да ги оставиме личните интереси и да најдеме излез од ќорсокакот

24 Вести - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј синоќа ги повика политичарите во земјата да ги остават на страна своите лични интереси, со цел да биде најден излез од ќорсокакот во врска со истапувањето на Велика Британија од ЕУ.

На 29 јануари британскиот Парламент ќе гласа за „планот Б“ за Брегзит

24 Вести - 17.01.2019

Пратседателката на Долниот дом на британскиот Парламент, Андреа Лидсом денеска најави дека на 29 јануари би требало да се одржи дебата и гласање за „планот Б“ за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

За нов референдум за Брегзит потребна е една година

Фокус - 17.01.2019

За организирање нов референдум за членство на Британија во ЕУ потребна е една година, според официјални владини насоки што им беа претставени вчера на пратениците, напиша денеска на Твитер новинар на британски „Телеграф“.

Меј го преживеа гласањето недоверба во парламентот

Канал5 - 17.01.2019

Премиерката Тереза Меј синоќа го преживеа гласањето за доверба во британскиот парламент, еден ден откако нејзиниот договор за Брегзит претрпи тежок пораз. Владата на Меј доби 325 гласови, наспроти 306 кои и изразија недоверба.

Брегзит: Меј останува на функцијата, но останува и притисокот

Deutsche Welle - 17.01.2019

Загубено гласање за Брегзит, „преживеано“ гласање за доверба: Тереза Меј веќе ппомина низ многу искушенија. Но британската премиерка не се предава...Следниот рок во патешествието Брегзит е во понеделник.

Британските граѓани создаваат залихи пред Брегзит

Deutsche Welle - 17.01.2019

Дел од граѓаните на Велика Британија се уверени дека Брегзит ќе се претвори во катастрофа и преземаат екстремни мерки за да бидат добро подготвени. Михаел Киршнинг се подготвува за Брегзит, зашто е уверен дека веднаш по излезот од ЕУ ќе следува ...

„Брегзит“ создава раскол во Велика Британија

Алсат-М - 17.01.2019

Дел од граѓаните на Велика Британија се уверени дека Брегзитот ќе се претвори во катастрофа и преземаат екстремни мерки за да бидат добро подготвени. Веќе ги празнат рафтовите на продавниците и складираат залихи во случај на криза во земјата.

Франција го активира планот – „Б“, подготовки за „тврд брегзит“

Алсат-М - 17.01.2019

Франција го активираше планот за непредвидени ситуации наменет за „тврд брегзит“, како краен исход за излез на Британија од ЕУ. Ројтерс пренесува дека францускиот премиер, Едуар Филип, објави дека планот вклучува 50 милиони евра инвестиции кои треба ...

Британската премиерка „преживеа“: изгласана доверба за владата на Тереза Меј (ВИДЕО)

МКД - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј синоќа ја доби довербата во парламентот. За нејзината влада гласаа 325 пратеници, додека 306 беа против, објави Би-би-си . Бунтовничките ториевски пратеници и тие од ДУП - кои 24 часа претходно убедливо го отфрлија ...

Блер: Одложувањето на брегзитот е неизбежно

Макфакс - 17.01.2019

Откако договорот на премиерката Тереза Меј и ЕУ доживеа тежок пораз во британскиот парламент, поранешниот британски премиер Тони Блер рече дека одложувањето на брегзит сега е неизбежно. „Тоа практично е неизбежно…Да сум јас сега Владата, веќе би ...

Меј: Да ги оставиме личните интереси и да најдеме излез од ќорсокакот

+инфо - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј синоќа ги повика политичарите во земјата да ги остават на страна своите лични интереси, со цел да биде најден излез од ќорсокакот во врска со истапувањето на Велика Британија од ЕУ.

Тони Блер смета дека одложувањето на брегзитот е неизбежно

Макфакс - 17.01.2019

Одложувањето на брегзит сега е неизбежно, рече поранешниот премиер Тони Блер откако британските пратеници го отфрлија договорот на Тереза Мај за повлекување на Велика Британија од Европската Унија. „Тоа е неизбежно, што и да се направи.

На 29 јануари британскиот Парламент ќе гласа за „планот Б“ за Брегзит

А1 On - 17.01.2019

Пратседателката на Долниот дом на британскиот Парламент, Андреа Лидсом денеска најави дека на 29 јануари би требало да се одржи дебата и гласање за „планот Б“ за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

На 29 јануари британскиот Парламент ќе гласа за „планот Б“ за Брегзит

Курир - 17.01.2019

Прeтседателката на Долниот дом на британскиот Парламент, Андреа Лидсом денеска најави дека на 29 јануари би требало да се одржи дебата и гласање за „планот Б“ за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Тони Блер: Одложувањето на брегзитот е неизбежно

МКД - 17.01.2019

Одложувањето на брегзитот сега е неизбежно, изјави поранешниот британски премиер Тони Блер, откако пратениците во британскиот парламент го одбија договорот на Тереза Меј за повлекувањето на Британија од Европската Унија.

Британија во криза, го бара планот Б

Нетпрес - 17.01.2019

Британската премиерка Тереа Меј во четвртокот ќе се сретне со политичката елита во земјата во обидот да пронајде излез од ќорсокакот во кој западна околу планот за напуштањето на Обединетото Кралство на Европската унија (ткн брегзит), иако засега ...

На 29 јануари британскиот Парламент ќе гласа за „планот Б“ за Брегзит

Нова ТВ - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј започна состаноци со пратениците во обид да се најде решение за Брегит, откако вчера успеа да обезбеди тесна поддршка за нејзината Влада, еден ден откако нејзиниот план за занпуштање на Велика Британија на ЕУ доживеа ...

Анкета: 56 отсто Британци се за останување во ЕУ

Нова ТВ - 17.01.2019

Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул“.

Анкета: 56 отсто Британци за останување на Велика Британија во ЕУ

А1 On - 17.01.2019

Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул“.

Лабуристите подготвени за втор референдум ако нема договор

+инфо - 17.01.2019

Најголемата британска опозициска партија, Лабуристичката партија е подготвена да поддржи втор референдум за излез на Велика Британија од Европската унија, доколку Владата ги офрли нејзините предлози за Брегзит и се одлучи за „тврд излез“, односно ...

На 29 јануари британскиот Парламент ќе гласа за „планот Б“ за Брегзит

+инфо - 17.01.2019

– Целодневната дебата за предлогот би се одржала во вторник на 29. јануари, доколку Долниот дом се согласи со тоа, изјави Лидсом. Таа најави дека Меј в понеделник на Парламентот ќе му го достави „план Б“ за Брегзит, откако во вторникот пратениците ...

За нов референдум за Брегзит потребна е една година

А1 On - 17.01.2019

За организирање нов референдум за членство на Британија во ЕУ потребна е една година, според официјални владини насоки што им беа претставени вчера на пратениците, напиша денеска на Твитер новинар на британски „Телеграф“.

На 29 јануари британскиот Парламент ќе гласа за „планот Б“ за Брегзит

Независен - 17.01.2019

Пратседателката на Долниот дом на британскиот Парламент, Андреа Лидсом денеска најави дека на 29 јануари би требало да се одржи дебата и гласање за „планот Б“ за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Тереза Меј поради Брегзит нема да присуствува на Форумот во Давос

А1 On - 17.01.2019

Портпаролката на Тереза Меј денеска изјави дека британската премиерка одржала „конструктивни“ состаноци со пратениците со цел наоѓање начин за добивање поддршка од Парламентот за договорот со ЕУ за Брегзит.

По добивањето доверба Меј на разговори со партиските лидери за Брегзит

Глас на Америка - 17.01.2019

Изгласаната доверба во британскиот Парламент ѝ овозможува на Меј повторно да се фокусира на тоа да постигне договор за Брегзит преку Парламентот Британската премиерка Тереза Меј го преживеа гласањето на доверба во Парламентот, еден ден откако ...

За нов референдум за брегзит би била потребна година

Макфакс - 17.01.2019

За организирање на нов референдум за членство на Велика Британија во Европската Унија би била потребна една година, според насоките што им беа претставени вчера на пратениците, напиша на Твитер новинар на британски „Телеграф“.

Од ЕУ сега порачуваат дека се отворени за нов договор за брегзит

МКД - 17.01.2019

Европската Унија е отворена за можноста за „поамбициозен“ договор за брегзитот од претходниот, кој го одби британскиот парламент, соопшти главниот преговарач на ЕУ Мишел Барние. Тешкиот парламентарен пораз на договорот на премиерката Тереза Меј ја ...

Мнозинството Британци сакаат Велика Британија да остане во ЕУ

+инфо - 17.01.2019

Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул“.

Анкета: 56 отсто Британци за останување на Велика Британија во ЕУ

Независен - 17.01.2019

Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул“.

Лабуристите подготвени за втор референдум ако нема договор

А1 On - 17.01.2019

Најголемата британска опозициска партија, Лабуристичката партија е подготвена да поддржи втор референдум за излез на Велика Британија од Европската унија, доколку Владата ги офрли нејзините предлози за Брегзит и се одлучи за „тврд излез“, односно ...

Меј: Да ги оставиме личните интереси и да најдеме излез од ќорсокакот

А1 On - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј синоќа ги повика политичарите во земјата да ги остават на страна своите лични интереси, со цел да биде најден излез од ќорсокакот во врска со истапувањето на Велика Британија од ЕУ.

Тереза Меј поради Брегзит нема да присуствува на Форумот во Давос

Нова ТВ - 17.01.2019

Портпаролката на Тереза Меј денеска изјави дека британската премиерка одржала „конструктивни“ состаноци со пратениците со цел наоѓање начин за добивање поддршка од Парламентот за договорот со ЕУ за Брегзит.

Меј бара консензус на сите политички партии за излез од ќорсокакот со Брегзит

Нова ТВ - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј ги повика политичарите во земјата да ги остават на страна своите лични интереси, со цел да биде најден излез од ќорсокакот во врска со истапувањето на Велика Британија од ЕУ.

Меј: Да ги оставиме личните интереси и да најдеме излез од ќорсокакот

Сител - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј синоќа ги повика политичарите во земјата да ги остават на страна своите лични интереси, со цел да биде најден излез од ќорсокакот во врска со истапувањето на Велика Британија од ЕУ.

Блер: Одлагањето на Брегзит е неизбежно

Курир - 17.01.2019

Откако британскиот Парламент го отфрли Договорот за Брегзит, неизбежно треба да следи одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ, оцени поранешниот британски премиер Тони Блер. – Тоа сега практичено е неизбежно… Да сум јас сега Влада, веќе ...

Блер: Одлагањето на Брегзит е неизбежно

А1 On - 17.01.2019

Откако британскиот Парламент го отфрли Договорот за Брегзит, неизбежно треба да следи одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ, оцени поранешниот британски премиер Тони Блер. – Тоа сега практичено е неизбежно… Да сум јас сега Влада, веќе ...

Блер: Одлагањето на Брегзит е неизбежно

Алфа - 17.01.2019

Откако британскиот Парламент го отфрли Договорот за Брегзит, неизбежно треба да следи одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ, оцени поранешниот британски премиер Тони Блер. – Тоа сега практичено е неизбежно… Да сум јас сега Влада, веќе ...

Вебер: Можно е одлагање на Брегзит ако Лондон достави план за продолжување на процесот

Курир - 17.01.2019

По одлуката на британскиот Парламент за отфрлање на Договорот за Брегзит, ЕУ би можела да се согласи на одлагање на истапувањето на Велика Британија од Унијата, доколку Лондон предложи план за продолжување на целиот процес, изјави кандидатот на ...

Вебер: Можно е одложување на Брегзит

Нетпрес - 17.01.2019

По одлуката на британскиот Парламент за отфрлање на Договорот за Брегзит, ЕУ би можела да се согласи на одлагање на истапувањето на Велика Британија од Унијата, доколку Лондон предложи план за продолжување на целиот процес, изјави кандидатот на ...

Вебер: Можно е одлагање на Брегзит ако Лондон достави план за продолжување на процесот

А1 On - 17.01.2019

По одлуката на британскиот Парламент за отфрлање на Договорот за Брегзит, ЕУ би можела да се согласи на одлагање на истапувањето на Велика Британија од Унијата, доколку Лондон предложи план за продолжување на целиот процес, изјави кандидатот на ...

Блер: Одлагањето на Брегзит е неизбежно

+инфо - 17.01.2019

Откако британскиот Парламент го отфрли Договорот за Брегзит, неизбежно треба да следи одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ, оцени поранешниот британски премиер Тони Блер. – Тоа сега практичено е неизбежно… Да сум јас сега Влада, веќе ...

Франција покрена план за „тврд Брегзит“

Курир - 17.01.2019

Францускиот премиер Едуар Филип соопшти дека Франција покренала план за „непредвидливи ситуации“, поради стравувањето дека е можен „тврд Брегзит“, односно истапување на Велика Британија од ЕУ без договор.

Меј: Да ги оставиме личните интереси и да најдеме излез од ќорсокакот

Курир - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј синоќа ги повика политичарите во земјата да ги остават на страна своите лични интереси, со цел да биде најден излез од ќорсокакот во врска со истапувањето на Велика Британија од ЕУ.

Со 50 милиони евра француските пристаништа и аеродроми да се справат со „тврдиот Брегзит“

+инфо - 17.01.2019

Францускиот премиер Едуар Филип соопшти дека Франција покренала план за „непредвидливи ситуации“, поради стравувањето дека е можен „тврд Брегзит“, односно истапување на Велика Британија од ЕУ без договор.

Тереза Меј подготвена да соработува со опозицијата за да се оствари брегзитот

Макфакс - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека на опозицискта Лабуристичка партија ѝ се отворени вратите за преговори за брегзит, при што ги повика политичарите да ги остават на страна личните интереси за да заедно пронајдат решение за излез од ...

Франција покрена план за „тврд Брегзит“

А1 On - 17.01.2019

Францускиот премиер Едуар Филип соопшти дека Франција покренала план за „непредвидливи ситуации“, поради стравувањето дека е можен „тврд Брегзит“, односно истапување на Велика Британија од ЕУ без договор.

Блер: Одложувањето на Брегзит е неизбежно

24Инфо - 17.01.2019

Откако договорот на премиерката Тереза Меј и ЕУ доживеа тежок пораз во британскиот парламент, поранешниот британски премиер Тони Блер рече дека одложувањето на Брегзит сега е неизбежно. „Тоа практично е неизбежно…Да сум јас сега Владата, веќе би ...

Меј го преживеа гласањето недоверба во парламентот

Мета - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј синоќа доби доверба за продолжување на мандатот од пратениците во британскиот парламент, еден ден откако нејзиниот договор за Брегзит претрпи тежок пораз. Владата на Меј доби 325 гласови, наспроти 306 кои беа против.

Тереза Меј поради Брегзит нема да присуствува на Форумот во Давос

Локално - 17.01.2019

Портпаролката наТереза Меј денеска изјави дека британската премиерка одржала „конструктивни“ состаноци со пратениците со цел наоѓање начин за добивање поддршка од Парламентот за договорот со ЕУ за Брегзит.

Тереза Меј ја доби поддршката на Парламентот

Пулс24 - 17.01.2019

Еден ден откако нејзиниот договор за Брегзит претрпи тежок пораз премиерката Тереза Меј синоќа го преживеа гласањето за доверба во британскиот Парламент. ЗА Владата на Меј гласаа 325 пратеници, а ПРОТИВ 306.

Тереза Меј поради Брегзит нема да присуствува на Форумот во Давос

24Инфо - 17.01.2019

Портпаролката наТереза Меј денеска изјави дека британската премиерка одржала „конструктивни” состаноци со пратениците со цел наоѓање начин за добивање поддршка од Парламентот за договорот со ЕУ за Брегзит.

Блер: Одлагањето на Брегзит е неизбежно

Локално - 17.01.2019

Откако британскиот Парламент го отфрли Договорот за Брегзит, неизбежно треба да следи одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ, оцени поранешниот британски премиер Тони Блер. – Тоа сега практичено е неизбежно… Да сум јас сега Влада, веќе ...

Тереза Меј поради Брегзит нема да присуствува на Форумот во Давос

Вечер Прес - 17.01.2019

Портпаролката наТереза Меј денеска изјави дека британската премиерка одржала „конструктивни“ состаноци со пратениците со цел наоѓање начин за добивање поддршка од Парламентот за договорот со ЕУ за Брегзит.

Меј: Да ги оставиме личните интереси и да најдеме излез од ќорсокакот

MTM - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј синоќа ги повика политичарите во земјата да ги остават на страна своите лични интереси, со цел да биде најден излез од ќорсокакот во врска со истапувањето на Велика Британија од ЕУ.

Вебер: Можно е одлагање на Брегзит ако Лондон достави план за продолжување на процесот

Бриф - 17.01.2019

По одлуката на британскиот Парламент за отфрлање на Договорот за Брегзит, ЕУ би можела да се согласи на одлагање на истапувањето на Велика Британија од Унијата, доколку Лондон предложи план за продолжување на целиот процес, изјави кандидатот на ...

Тереза Меј поради Брегзит нема да присуствува на Форумот во Давос

MTM - 17.01.2019

Портпаролката наТереза Меј денеска изјави дека британската премиерка одржала „конструктивни" состаноци со пратениците со цел наоѓање начин за добивање поддршка од Парламентот за договорот со ЕУ за Брегзит.

За нов референдум за Брегзит потребна е една година

Опсервер - 17.01.2019

За организирање нов референдум за членство на Британија во ЕУ потребна е една година, според официјални владини насоки што им беа претставени вчера на пратениците, напиша денеска на Твитер новинар на британски „Телеграф“.

Франција покрена план за „тврд Брегзит”

24Инфо - 17.01.2019

Францускиот премиер Едуар Филип соопшти дека Франција покренала план за „непредвидливи ситуации”, поради стравувањето дека е можен „тврд Брегзит”, односно истапување на Велика Британија од ЕУ без договор.

Блер: Одлагањето на Брегзит е неизбежно

MTM - 17.01.2019

Откако британскиот Парламент го отфрли Договорот за Брегзит, неизбежно треба да следи одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ, оцени поранешниот британски премиер Тони Блер. – Тоа сега практичено е неизбежно… Да сум јас сега Влада, веќе ...

Тони Блер смета дека одложувањето на брегзит е неизбежно

Centar - 17.01.2019

Одложувањето на брегзит сега е неизбежно, рече поранешниот премиер Тони Блер откако британските пратеници го отфрлија договорот на Тереза Мај за повлекување на Велика Британија од Европската Унија. „Тоа е неизбежно, што и да се направи.

Меј: Да ги оставиме личните интереси и да најдеме излез од ќорсокакот

Либертас - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј синоќа ги повика политичарите во земјата да ги остават на страна своите лични интереси, со цел да биде најден излез од ќорсокакот во врска со истапувањето на Велика Британија од ЕУ.

Тереза Меј подготвена да соработува со опозицијата за да се оствари брегзитот

Centar - 17.01.2019

Британската премиерка, Тереза Меј, изјави дека на опозицискта Лабуристичка партија ѝ се отворени вратите за преговори за брегзитот, при што ги повика политичарите да ги остават настрана личните интереси за заедно да пронајдат решение за излез од ...

Меј подготвена да соработува со опозицијата за да се оствари брегзит

Локално - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека на опозицискта Лабуристичка партија ѝ се отворени вратите за преговори за брегзит, при што ги повика политичарите да ги остават на страна личните интереси за да заедно пронајдат решение за излез од ...

Меј: Да ги оставиме личните интереси и да најдеме излез од ќорсокакот

Опсервер - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј синоќа ги повика политичарите во земјата да ги остават на страна своите лични интереси, со цел да биде најден излез од ќорсокакот во врска со истапувањето на Велика Британија од ЕУ.

„Тајмс“: ЕУ разгледува можности за одложување на Брегзит до 2020

Опсервер - 17.01.2019

Претставници на Европската унија разгледуваат можности да го одложат Брегзит до 2020, откако Германија и Франција изразија желба преговорите за излез на Велика Британија да бидат одложени за да се спречи политичкиот хаос во земјата, пишува ...

Франција покрена план за „тврд Брегзит“

Опсервер - 17.01.2019

Францускиот премиер Едуар Филип соопшти дека Франција покренала план за „непредвидливи ситуации“, поради стравувањето дека е можен „тврд Брегзит“, односно истапување на Велика Британија од ЕУ без договор.

Франција покрена план за „тврд Брегзит“

Локално - 17.01.2019

Францускиот премиер Едуар Филип соопшти дека Франција покренала план за „непредвидливи ситуации“, поради стравувањето дека е можен „тврд Брегзит“, односно истапување на Велика Британија од ЕУ без договор.

Меј: Да ги оставиме личните интереси и да најдеме излез од ќорсокакот

Локално - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј синоќа ги повика политичарите во земјата да ги остават на страна своите лични интереси, со цел да биде најден излез од ќорсокакот во врска со истапувањето на Велика Британија од ЕУ.

Вебер: Можно е одлагање на Брегзит ако Лондон достави план за продолжување на процесот

Локално - 17.01.2019

По одлуката на британскиот Парламент за отфрлање на Договорот за Брегзит, ЕУ би можела да се согласи на одлагање на истапувањето на Велика Британија од Унијата, доколку Лондон предложи план за продолжување на целиот процес, изјави кандидатот на ...

"Парламентот не може да собере мнозинство ни за откажување од Брегзит, ни за втор референдум, а ова е најизгледното ...

Точка - 17.01.2019

"Oxford Economics", угледна аналитичка куќа која се смета за глобален лидер во предвидувањето и квантитативната анализа, објавила проценка за случувањата поврзани со излегувањето на Обединетото кралство од ЕУ.

На 29 јануари британскиот Парламент ќе гласа за „планот Б“ за Брегзит

Локално - 17.01.2019

Пратседателката на Долниот дом на британскиот Парламент, Андреа Лидсом денеска најави дека на 29 јануари би требало да се одржи дебата и гласање за „планот Б“ за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Тереза Меј подготвена да соработува со опозицијата за да се оствари брегзит

Точка - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека на опозицискта Лабуристичка партија ѝ се отворени вратите за преговори за брегзит, при што ги повика политичарите да ги остават на страна личните интереси за да заедно пронајдат решение за излез од ...

Анкета: 56 отсто Британци за останување на Велика Британија во ЕУ

24Инфо - 17.01.2019

Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул”.

Колку време би требало да се организира втор референдум за Брегзит?

MTM - 17.01.2019

Организирањето на втор референдум за членството на Велика Британија во Европската унија ќе трае околу една година. Ова се наведува во официјален владин документ презентиран пред пратениците, изјави извор од канцеларијата на премиерката Тереза ​​Меј, ...

Британскиот парламент ѝ изгласа доверба на Владата на премиерката Меј

Либертас - 17.01.2019

Со 306 пратеници „за“ и 325 „против“, Долниот дом на британскиот Парламент и изгласа доверба на владата на конзервативната премиерка Тереза Меј, само еден ден откако го нејзиниот план за Брегзит претрпе историски пораз.

Меј го преживеа гласањето недоверба во парламентот

Тера - 17.01.2019

Премиерката Тереза Меј синоќа го преживеа гласањето за доверба во британскиот парламент, еден ден откако нејзиниот договор за Брегзит претрпи тежок пораз. Владата на Меј доби 325 гласови, наспроти 306 кои и изразија недоверба.

Блер: Одлагањето на Брегзит е неизбежно

Опсервер - 17.01.2019

Откако британскиот Парламент го отфрли Договорот за Брегзит, неизбежно треба да следи одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ, оцени поранешниот британски премиер Тони Блер. – Тоа сега практичено е неизбежно… Да сум јас сега Влада, веќе ...

Вебер: Можно е одлагање на Брегзит ако Лондон достави план за продолжување на процесот

Опсервер - 17.01.2019

По одлуката на британскиот Парламент за отфрлање на Договорот за Брегзит, ЕУ би можела да се согласи на одлагање на истапувањето на Велика Британија од Унијата, доколку Лондон предложи план за продолжување на целиот процес, изјави кандидатот на ...

Блер: Одлагањето на Брегзит е неизбежно

Либертас - 17.01.2019

Откако британскиот Парламент го отфрли Договорот за Брегзит, неизбежно треба да следи одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ, оцени поранешниот британски премиер Тони Блер. – Тоа сега практичено е неизбежно… Да сум јас сега Влада, веќе ...

Вебер: Можно е одлагање на Брегзит ако Лондон достави план за продолжување на процесот

Либертас - 17.01.2019

По одлуката на британскиот Парламент за отфрлање на Договорот за Брегзит, ЕУ би можела да се согласи на одлагање на истапувањето на Велика Британија од Унијата, доколку Лондон предложи план за продолжување на целиот процес, изјави кандидатот на ...

Анкета: 56 отсто Британци за останување на Велика Британија во ЕУ

MTM - 17.01.2019

Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул".

Тереза Меј подготвена да соработува со опозицијата за да се оствари Брегзит

24Инфо - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека на опозицискта Лабуристичка партија ѝ се отворени вратите за преговори за Брегзит, при што ги повика политичарите да ги остават на страна личните интереси за да заедно пронајдат решение за излез од ...

Анкета: 56 отсто Британци за останување на Велика Британија во ЕУ

Локално - 17.01.2019

Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул“.

Анкета: 56 отсто Британци за останување на Велика Британија во ЕУ

Либертас - 17.01.2019

Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул“.

На 29 јануари британскиот Парламент ќе гласа за „планот Б“ за Брегзит

Либертас - 17.01.2019

Пратседателката на Долниот дом на британскиот Парламент, Андреа Лидсом денеска најави дека на 29 јануари би требало да се одржи дебата и гласање за „планот Б“ за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

На 29 јануари британскиот Парламент ќе гласа за „планот Б“ за Брегзит

Опсервер - 17.01.2019

Пратседателката на Долниот дом на британскиот Парламент, Андреа Лидсом денеска најави дека на 29 јануари би требало да се одржи дебата и гласање за „планот Б“ за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Лабуристите подготвени за втор референдум ако нема договор за Брегзит

Либертас - 17.01.2019

Најголемата британска опозициска партија, Лабуристичката партија е подготвена да поддржи втор референдум за излез на Велика Британија од Европската унија, доколку Владата ги офрли нејзините предлози за Брегзит и се одлучи за „тврд излез“, односно ...

Анкета: 56 отсто Британци за останување на Велика Британија во ЕУ

Опсервер - 17.01.2019

Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул“.

Портпаролот на Меј не исклучува брегзит без договор

Опсервер - 17.01.2019

Портпарол на британската премиерка Тереза Меј не исклучи брегзит без зделка. Тој го изјави тоа во одговор на соодветно барање на лидерот на Лабуристите, Џереми Корбин. – Премиерката беше многу јасна дека британските граѓани гласаа за напуштање на ...

Лабуристите подготвени за втор референдум ако нема договор

Опсервер - 17.01.2019

Најголемата британска опозициска партија, Лабуристичката партија е подготвена да поддржи втор референдум за излез на Велика Британија од Европската унија, доколку Владата ги офрли нејзините предлози за Брегзит и се одлучи за „тврд излез“, односно ...

Франција покрена план за „тврд Брегзит"

MTM - 17.01.2019

Францускиот премиер Едуар Филип соопшти дека Франција покренала план за „непредвидливи ситуации", поради стравувањето дека е можен „тврд Брегзит", односно истапување на Велика Британија од ЕУ без договор.

За нов референдум за Брегзит потребна е една година

Локално - 17.01.2019

За организирање нов референдум за членство на Британија во ЕУ потребна е една година, според официјални владини насоки што им беа претставени вчера на пратениците, напиша денеска на Твитер новинар на британски „Телеграф“.

За нов референдум за Брегзит потребна е една година

24Инфо - 17.01.2019

За организирање нов референдум за членство на Британија во ЕУ потребна е една година, според официјални владини насоки што им беа претставени вчера на пратениците, напиша денеска на Твитер новинар на британски „Телеграф”.

За нов референдум за Брегзит потребна е една година

Вечер Прес - 17.01.2019

За организирање нов референдум за членство на Британија во ЕУ потребна е една година, според официјални владини насоки што им беа претставени вчера на пратениците, напиша денеска на Твитер новинар на британски „Телеграф“.

Почеток на крајот на брегзит?

Н.Македонија - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј доживеа историски пораз на гласањето во парламентот за нејзиниот договор, со кој Британија треба да ја напушти Европската Унија. Дури 432 пратеници гласаа против договорот за брегзит, кој беше поддржан само од 202 ...

Британските лабуристи подготвени за втор референдум

Н.Македонија - 17.01.2019

Најголемата британска опозициска партија, Лабуристичката партија е подготвена да поддржи втор референдум за излез на Велика Британија од Европската унија, доколку Владата ги офрли нејзините предлози за брегзит и се одлучи за „тврд излез“, односно ...

Брегзит – политички хорор-филм?

Н.Македонија - 17.01.2019

Тоа што се навестуваше, седмицава стана извесно, Парламентот на Велика Британија го отфрли договорот за брегзит, преговаран од Владата на Тереза Меј и ЕУ. И не само што го отфрли туку со разлика од 230 гласа, 202 „за“ и 432 „против“, е историски ...

Анкета: Мнозинството Британци сега би останале во ЕУ

Н.Македонија - 17.01.2019

Доколку сега се одржи референдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул“.

Потребна е една година за нов референдум за брегзит?

Н.Македонија - 17.01.2019

За организирање нов референдум за членство на Британија во ЕУ потребна е една година, според официјални владини насоки што им беа претставени вчера на пратениците, напиша денеска на Твитер новинар на британски „Телеграф“.

Меј: Да ги оставиме личните интереси и да најдеме излез од ќорсокакот

Н.Македонија - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј синоќа ги повика политичарите во земјата да ги остават на страна своите лични интереси, со цел да биде најден излез од ќорсокакот во врска со истапувањето на Велика Британија од ЕУ.

Британскиот Парламент на 29 јануари ќе расправа за „планот Б“ за брегзит

Н.Македонија - 17.01.2019

Претседателката на Долниот дом на британскиот Парламент, Андреа Лидсом денеска најави дека на 29 јануари би требало да се одржи дебата и гласање за „планот Б“ за брегзит на премиерката Тереза Меј.

На 29 јануари британскиот Парламент ќе гласа за „планот Б“ за Брегзит

1tv - 17.01.2019

Пратседателката на Долниот дом на британскиот Парламент, Андреа Лидсом денеска најави дека на 29 јануари би требало да се одржи дебата и гласање за „планот Б“ за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Анкета: 56 отсто Британци за останување на Велика Британија во ЕУ

1tv - 17.01.2019

Доколку сега се одржи рефермдум за останување или истапување на Велика Британија од ЕУ, мнозинството Британци би се изјасниле земјата да остане дел од Унијата, покажуваат резултатите од денеска објавената анкета на агенцијата „ЈуГов пул“.

За нов референдум за Брегзит потребна е една година

1tv - 17.01.2019

За организирање нов референдум за членство на Британија во ЕУ потребна е една година, според официјални владини насоки што им беа претставени вчера на пратениците, напиша денеска на Твитер новинар на британски „Телеграф“.

Меј подготвена да соработува со опозицијата за да се оствари брегзит

Денар - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека на опозицискта Лабуристичка партија ѝ се отворени вратите за преговори за брегзит, при што ги повика политичарите да ги остават на страна личните интереси за да заедно пронајдат решение за излез од ...

Меј: Да ги оставиме личните интереси и да најдеме излез од ќорсокакот

1tv - 17.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј синоќа ги повика политичарите во земјата да ги остават на страна своите лични интереси, со цел да биде најден излез од ќорсокакот во врска со истапувањето на Велика Британија од ЕУ.

Блер: Одлагањето на Брегзит е неизбежно

1tv - 17.01.2019

Откако британскиот Парламент го отфрли Договорот за Брегзит, неизбежно треба да следи одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ, оцени поранешниот британски премиер Тони Блер. – Тоа сега практичено е неизбежно… Да сум јас сега Влада, веќе ...

Вебер: Можно е одлагање на Брегзит ако Лондон достави план за продолжување на процесот

1tv - 17.01.2019

По одлуката на британскиот Парламент за отфрлање на Договорот за Брегзит, ЕУ би можела да се согласи на одлагање на истапувањето на Велика Британија од Унијата, доколку Лондон предложи план за продолжување на целиот процес, изјави кандидатот на ...

Австрија поради Брегзит ќе изгуби 650 милиони евра

Канал5 - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од ЕУ ќе предизвика големо оптоварување на буџетите на земјите-членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра. Според австриските медиуми, ниту една варијанта за излез на Лондон од ЕУ нема да ...

Ризик од хаотично излегување на Британија од еу по дебаклот на договорот за брегзит на Тереза Меј

Сакам да кажам - 16.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, ѝ порача на Велика Британија дека „нејзиното време е речиси истечено“, откако британскиот парламент синоќа со голема разлика во гласови го отфрли договорот за брегзит на Тереза Меј.

Фотографија на денот: Нема договор за Брегзит, нема проблем?

Deutsche Welle - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј доживеа пораз - британскиот парламент со 432 наспроти 202 гласови гласаше против нејзиниот договор за Брегзит. Ваквиот исход беше очекуван, со оглед на тоа што многу пратеници од конзервативната партија на Меј се ...

Брегзит: Најголемата можна катастрофа

Deutsche Welle - 16.01.2019

Тереза Мај го заслужи поразот во парламентот и самата е виновна за тоа. Брегзит, во меѓувреме, разви огромна деструктивна моќ. Без оглед на тоа како ќе заврши британската драма, штетите остануваат, смета Барбара Везел.

Тереза Меј се соочува со гласање за недоверба после поразот за „Брегзит“

ТВ21 - 16.01.2019

Британскиот парламент синоќа со 432 гласа го одби предлогот на Премиерката Тереза Меј за излегувањето на Велика Британија од Европската Унија. Лидерот на опозициската Лабуристичка партија Џереми Корбин покрена иницијатива за гласање на недоверба на ...

Меркел: Се уште има време за договор со Лондон

Алсат-М - 16.01.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел изерази жалење за одлуката на Британскиот парламент да го отфрли договорот за „брегзит“ постигнат меѓу премиерката Тереза Меј и челниците на Европската унија.

Брегзит: Тереза Меј ќе мора да понуди алтернатива

Deutsche Welle - 16.01.2019

По гласањето во британскиот парламент се засилија гласините дека Лондон би можел да побара одложување на заминувањето од ЕУ, чекор кој Меј досега го одбиваше. Ризикот дека Британија ќе ја напушти ЕУ без договор изјави денеска главниот преговарач на ...

Ќе замине ли Меј во историјата заедно со договорот за „Брегзит“

Канал5 - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј вечерва во 20 часот се соочува со гласање за доверба во парламентот, откако доцна синоќа нејзиниот договор за напуштање на ЕУ беше поразен со големо мнозинство на гласови.

Брегзит ќе ја чини Австрија 650 милиони евра

24 Вести - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од ЕУ ќе предизвика големо оптоварување на буџетите на земјите-членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра. Според австриските медиуми, ниту една варијанта за излез на Лондон од ЕУ нема да ...

Британската премиерка соочена со гласање за доверба

Телма - 16.01.2019

Европа е на нозе, времето за Лондон истече– постои ризик од хаотично излегување од Унијата, но можен е и нов референдум. Европските лидери Туск и Јункер од Велика Британија бараат да се изјасни за намерите откако брегзитот не беше одобрен во ...

Можни сценарија за Брегзит ако на Меј и биде изгласана недоверба

24 Вести - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј вечерва во 20 часот ќе се соочи со гласање за доверба на нејзиниот Кабинет, откако доцна синоќа нејзиниот договор за Брегзит доживеа дебакл. Планот што го постигна Меј во ноември со официјален Брисел беше отфрлен ...

И Макрон со став: За Договор за Брегзит не може веќе да се преговара

Канал5 - 16.01.2019

Францускиот претеседател Емануел Макрон им кажа на своите министри во Владата дека договорот за Брегзит не бил најдобар, но и дека за него не може веќе да се преговара. Франција очекува од британската влада да се изјасни какви натамошни чекори ќе ...

Тереза Меј преживеа доверба откако нејзиниот договор за брегзит не помина во парламентот

Сакам да кажам - 16.01.2019

Премиерката Тереза Меј преживеа уште едно гласање за доверба во британскиот парламент, само 24 часа откако нејзиниот договор за брегзит претрпи тежок пораз. Тоа беше свикано од лидерот на лабуристите Џереми Корбин набргу откако договорот за ...

Британскиот Парламент и изгласа доверба на премиерката Тереза Меј

24 Вести - 16.01.2019

Пратениците во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за брегзит претрпе историски пораз. За нејзина поддршка гласаа 325 пратеници додека 306 беа против.

Тереза Меј преживеа со само 19 гласа разлика

Канал5 - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј го преживеа изгласувањето доверба и останува на чело на Владата. Пратениците и изгласаа доверба на Тереза Меј. 306 пратеници гласаа против Меј , а 325 за да остане премиерка на Британија.

Тереза Меј го преживеа изгласувањето доверба – Сизифовите маки на В. Британија продолжуваат

Телма - 16.01.2019

По вчерашниот епски пораз за Тереза Меј и нејзиниот договор за Брегзит со ЕУ, премиерката го преживеа гласањето на недоверба. Нејзината ранлива политичка кариера сепак продолжува. Во тесен резултат со 325 гласа наспроти 306, оотфрлена е владината ...

Тереза Меј останува на чело на Владата во Велика Британија

ТВ21 - 16.01.2019

Со 19 гласа, Тереза Меј успеа да остане на власт во Велика Британија. 306 пратеници гласаа против Меј , а 325 за да остане премиерка на Британија. Лидерот на опизициската партија, Џереми Корбин, покрена иницијатива за гласање недоверба на Владата ...

Се бара нов референдум во Велика Британија

Фокус - 16.01.2019

Претставник на Конзервативната партија на премиерката, Тереза Меј поднесе предлог за одржување нов референдум за излез на Велика Британија од ЕУ во парламентарна процедура. Предлогот на Доминик Грив, кој претходно повикуваше на втор референдум, ...

Тереза Меј: Парламентот го слушнавме, но битно е да се слушне и волјата на народот

24 Вести - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј по синоќешното гласање на кое пратениците го одбија Договорот за Брегзит, изјави дека го слушнала мислењето на Парламентот, но дека е битно да се слуша и волјата на британскиот народ.

Британскиот парламент ќе гласа за доверба на Владата на Меј

Фокус - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј по синоќешното гласање на кое пратениците го одбија Договорот за Брегзит, изјави дека го слушнала мислењето на Парламентот, но дека е битно да се слуша и волјата на британскиот народ.

Туск и Јункер ја повикаа Велика Британија да се изјасни за намерите

Телма - 16.01.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и претседателот на Европска комисија Жан-Клод Јункер побараа од Велика Британија да се изјасни за намерите откако договорот за Брегзит синоќа не беше одобрен во британскиот Парламент.

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Алсат-М - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот план за тоа како земјата ќе излезе од Европската унија. Ова гласање го покрена Лабуристичката партија, но малку е ...

Курц: Жал ми е, нема да има нови преговори за Брегзит

Телма - 16.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека Европска унија не би требало да преговара со Велика Британија за договор за излез на земјата од Унијата. Неговата изјава уследи откако британскиот Парламент го отфрли планот на премиерката Тереза Меј ...

Меркел: Уште има време за преговори меѓу ЕУ и Британија

Макфакс - 16.01.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека сé уште има време за преговори меѓу ЕУ и Велика Британија во врска со брегзит. Меркел рече дека жали за одлуката на Британскиот парламент да го отфрли договорот што премиерката Меј го постигна со ...

Тереза Меј бара да се почитува волјата на народот за Брегзит

Алфа - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј по синоќешното гласање на кое пратениците го одбија Договорот за Брегзит, изјави дека го слушнала мислењето на Парламентот, но дека е битно да се слуша и волјата на британскиот народ.

Страџен: Меј не смее да се однесува како ништо да не се случило

+инфо - 16.01.2019

Шкотската прва министерка Никола Старџен синоќа побара проширување на членот 50 од Договорот за ЕУ, со што би се одредил рок од две години за излез на Велика Британија од Унијата, како и одржување нов референдум за Брегзит.

Што се случи со Брегзит и што е следно?

Факултети - 16.01.2019

Минатата ноќ беше ноќ на големи влогови и невидена драма која ќе има влијание и надвор од границите на Велика Британија. Планот на британската премиерка Тереза Меј за напуштање на Европската Унија доживеа неуспех во Парламентот.

Брегзитот ќе ја чини Австрија 650 милиони евра

Макфакс - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од Европската унија ќе донесе голем товар за буџетот на земјите-членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра, пишуваат австриските медиуми.

Нема да има нови преговори за брегзит, порача Меркел

Макфакс - 16.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази жалење поради британското одбивање на договорот за брегзит, но отфрли можност за понатамошни преговори за овој документ. „Ние сега сакаме да ја намалиме настанатата штета, а штета секако ќе настане со ...

Туск советува Велика Британија да остане во ЕУ

Макфакс - 16.01.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск истакна дека Велика Британија треба да остане во Европската Унија, откако британскиот парламент го отфрли договорот за брегзит на премиерката Тереза Меј.

Бутикофер: Нов референдум за Брегзит е очигледен и легитимен

+инфо - 16.01.2019

Шефот на европската партија на Зелените, Рајнхард Бутикофер, во реакција на синоќешното гласање на британскиот Парламент за договорот за истапување на Велика Битанија од ЕУ, порача дека нов референдум за Брегзит би бил “демократски, очигледен и ...

Бутикофер: Нов референдум за Брегзит е легитимен

А1 On - 16.01.2019

Шефот на европската партија на Зелените, Рајнхард Бутикофер, во реакција на синоќешното гласање на британскиот Парламент за договорот за истапување на Велика Битанија од ЕУ, порача дека нов референдум за Брегзит би бил “демократски, очигледен и ...

Британската премиерка се соочува со гласање за недоверба

Глас на Америка - 16.01.2019

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј се соочува со гласање за недоверба откако Парламентот не даде зелено светло за нејзиниот предлог договор со Брисел за излегување на земјата во Европската унија.

Тереза Меј: Или договор или да останеме во ЕУ

Макфакс - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј рече дека постојат два начина да се избегне ситуацијата во која не би бил договорот за брегзит – или да се избегне договорот или да се повика членот 50 од Лисабонскиот договор, што би значело останување во Европската ...

Курц: Одлуката на британскиот парламент е лоша и за земјата и за ЕУ

Макфакс - 16.01.2019

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц изјави дека би сакал да им остави време на Британците за да не дојде до премногу ненадеен излез од Европската унија и нагласи дека договорот за брегзит не може повторно да се преговара.

Почна дебатата за недоверба на владата на британската премиерка Тереза Меј

Макфакс - 16.01.2019

Во бритнаскиот парламент започна дебата, пред гласањето на недоверба во владата на премиерката Тереза ​​Меј. Во првото обраќање на лидерот на опозициската Лабуристичка партија, Џереми Корбин, изјави дека Меј водела како што рече ‘зомби влада’.

Британија: Корбин ја нарече Владата на Меј „зомби“ и побара предвремени избори

Нова ТВ - 16.01.2019

Лидерот на Лабуристите, Џереми Корбин ја нарече администрацијата на Тереза Меј “влада на зомби” која “не може да управува” и побара да се одржат парламентарни избори. Отворајќи ја дебатата во Парламентот за иницијативата за гласање недоверба, Корбин ...

Германија: „Тажен ден за Европа“, но „помина времето за игра“

А1 On - 16.01.2019

Германскиот вицеканцелар Олаф Шолц, по синоќешното отфрлање на договорот за Брегзит во британскиот Парламент, на Твитер објави дека тоа е „тажен ден за Европа“. Во меѓувреме, шефот на германската дипломатија Хајко Мас изјави дека нема многу време за ...

Меј вечерва се соочува со ново гласање

Сител - 16.01.2019

Британскиот парламент вечерва ке гласа за доверба на владата на Тереза Меј. Мали се шансите опозициските лабурсти кои го иницираа гласањето да успеат да ја урнат владата и да предизивкаат нови избори оценуваат британските аналитичари.

Бурна расправа за брегзитот во Европскиот парламент

Нетпрес - 16.01.2019

Во бурната расправа во Европскиот парламент посветена на излегувањето на Велика Британија од Европската унија, челникот на Европска народна партија (ЕРР) Манфред Вебер, им порача на гласачите да не ги следат „националистите и егоистоте“, додека ...

Курц: Жал ми е, нема да има нови преговори за Брегзит

Курир - 16.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека Европска унија не би требало да преговара со Велика Британија за договор за излез на земјата од Унијата. Неговата изјава уследи откако британскиот Парламент го отфрли планот на премиерката Тереза Меј ...

Меј: Дајте ми поддршка за да ја завршам работата

Макфакс - 16.01.2019

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, ги повика пратениците да ја поддржат нејзината Влада за да може да ја заврши започнатата работа околу излегувањето на државата од Европската Унија.

Британци стануваат Германци: Поради Брегзит го сакаат нивниот пасош

+инфо - 16.01.2019

Во 2017 година, 7.500 британски државјани се запишани во германската книга за државјанства, соопшти Сојузната канцеларија за статистика во ...

Ќе има ли нов референдум за Брегзит?

А1 On - 16.01.2019

Претставник на Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј поднесе предлог за одржување нов референдум за излез на Велика Британија од ЕУ во парламентарна процедура. Предлогот на Доминик Грив, кој претходно повикуваше на втор референдум, ...

Курц: Жал ми е, нема да има нови преговори за Брегзит

А1 On - 16.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека Европска унија не би требало да преговара со Велика Британија за договор за излез на земјата од Унијата. Неговата изјава уследи откако британскиот Парламент го отфрли планот на премиерката Тереза Меј ...

„Тајмс“: ЕУ разгледува можности за одложување на Брегзит до 2020

+инфо - 16.01.2019

Претставници на Европската унија разгледуваат можности да го одложат Брегзит до 2020, откако Германија и Франција изразија желба преговорите за излез на Велика Британија да бидат одложени за да се спречи политичкиот хаос во земјата, пишува ...

Барние: Прерано е да се проценат последиците од британското гласање

А1 On - 16.01.2019

Шефот на европскиот преговарачки тим за Брегзит, Мишел Барние, утрово во Европскиот парламент порача дека е прерано да се проценат последиците од синоќешното отфрлање на Договорот за Брегзит во британскиот Парламент.

Меј: Поддржете ја владата; Корбин: Ова е вистинска зомби влада

МКД - 16.01.2019

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј ги повика пратениците во парламентот да ја поддржат нејзината влада со цел да може го заврши започнатиот процес за излез на земјата од Европската унија (ЕУ).

Меј: Го слушнавме Парламентот, но да го слушаме и народот

Курир - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј по синоќешното гласање на кое пратениците го одбија Договорот за Брегзит, изјави дека го слушнала мислењето на Парламентот, но дека е битно да се слуша и волјата на британскиот народ.

Преживеа Владата на Тереза Меј

Макфакс - 16.01.2019

Владата на британската премиерка Тереза Меј вечерва ја доби довербата од Парламентот. За недоверба во Владата гласаа 325 пратеници, додека 360 биле против. Меј вчера доживеа тежок пораз во Парламентот, откако пратениците со мнозинство гласови го ...

Курц: Жал ми е, нема да има нови преговори за Брегзит

+инфо - 16.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека Европска унија не би требало да преговара со Велика Британија за договор за излез на земјата од Унијата. Неговата изјава уследи откако британскиот Парламент го отфрли планот на премиерката Тереза Меј ...

Курц: Жал ми е, нема да има нови преговори за Брегзит

Независен - 16.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека Европска унија не би требало да преговара со Велика Британија за договор за излез на земјата од Унијата. Неговата изјава уследи откако британскиот Парламент го отфрли планот на премиерката Тереза Меј ...

Тажен ден за Европа, напиша Шолц по отфрлањето на договорот за Брегзит во британскиот Парламент

+инфо - 16.01.2019

Германскиот вицеканцелар Олаф Шолц, по синоќешното отфрлање на договорот за Брегзит во британскиот Парламент, на Твитер објави дека тоа е „тажен ден за Европа“. Во меѓувреме, шефот на германската дипломатија Хајко Мас изјави дека нема многу време за ...

Меј: Вечерва сакам разговори со парламентарците за Брегзит

А1 On - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј нагласи вечерва во Парламентот дека ги повикала лидерите на парламентарните партии да одржат состанок за да се обидат да најдат излез од ќорсокакот кога станува збор за Брегзит.

Владата на Тереза Меј „преживеа“

МКД - 16.01.2019

На владата на британската премиерка Тереза Меј вечерва во парламентот ѝ е изгласана доверба. За доверба на владата гласаа 325 пратеници, додека 306 гласаа против, објави Ројтерс . Меј вчера доживеа тежок пораз во парламентот, бидејќи пратениците ...

Британците сѐ помасовно бараат германски пасоши пред брегзитот

МКД - 16.01.2019

Во периодот по референдумот за брегзитот, одржан во јуни 2016, бројот на британски државјани кои побарале германски пасош нагло се зголемил, соопшти Сојузната агенција за статистика во Визбаден.

Барние: Прерано е да се проценат последиците од британското гласање

+инфо - 16.01.2019

Шефот на европскиот преговарачки тим за Брегзит, Мишел Барние, утрово во Европскиот парламент порача дека е прерано да се проценат последиците од синоќешното отфрлање на Договорот за Брегзит во британскиот Парламент.

Ги надигравме Британците!

+инфо - 16.01.2019

Најголемиот пораз на една влада во историјата на Британскиот парламент во последните 100 години ѝ се случи вчера на Тереза Меј со неизгласувањето на нејзиниот план за Брегзит: 202 гласа за, наспроти 432 против. Повеќе од дупло.

Четири сценарија по отфрлањето на Договорот за Брегзит

А1 On - 16.01.2019

Долниот дом на британскиот Парламент синоќа со 432 гласа „против“ и 202 „за“ го отфрли Договорот за истапувањето на Велика Британија од ЕУ, што лани во ноември го постигнаа Владата во Лондон и Брисел.

Што следува по отфрлањето на договорот за „Брегзит“

Независен - 16.01.2019

Долниот дом на британскиот Парламент синоќа со 432 гласа „против“ и 202 „за“ го отфрли Договорот за истапувањето на Велика Британија од ЕУ, кој лани во ноември го постигнаа Владата во Лондон и Брисел.

Меркел: Се уште има време за преговори

А1 On - 16.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека жали поради исходот на гласање во британскиот Парламент и оти има уште време за преговори помеѓу Европска унија и Велика Британија за излез од европскиот блок.

Реакции за Брегзит: За Брисел е преарно за последиците, за Меркел има време за преговори

Нова ТВ - 16.01.2019

Шефот на европскиот преговарачки тим за Брегзит, Мишел Барние, утрово во Европскиот парламент порача дека е прерано да се проценат последиците од синоќешното отфрлање на Договорот за Брегзит во британскиот Парламент.

Меркел: Се уште има време за преговори

Независен - 16.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека жали поради исходот на гласање во британскиот Парламент и оти има уште време за преговори помеѓу Европска унија и Велика Британија за излез од европскиот блок.

Меркел: Сѐ уште има време за преговори, ги чекаме предлозите на Меј

+инфо - 16.01.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека жали поради исходот на гласање во британскиот Парламент и оти има уште време за преговори помеѓу Европска унија и Велика Британија за излез од европскиот блок.

Британија пред 4 сценарија: Нови преговори, тврд Брегзит, пад на Владата или референдум

Нова ТВ - 16.01.2019

Долниот дом на британскиот Парламент синоќа со 432 гласа „против“ и 202 „за“ го отфрли Договорот за истапувањето на Велика Британија од ЕУ, што лани во ноември го постигнаа Владата во Лондон и Брисел.

Ги надигравме Британците!

Окно - 16.01.2019

Најголемиот пораз на една влада во историјата на Британскиот парламент во последните 100 години ѝ се случи вчера на Тереза Меј со неизгласувањето на нејзиниот план за Брегзит: 202 гласа за, наспроти 432 против. Повеќе од дупло.

Брегзит ќе ја чини Австрија 650 милиони евра, најголем губитник Велика Британија

+инфо - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од ЕУ ќе предизвика големо оптоварување на буџетите на земјите-членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра. Според австриските медиуми, ниту една варијанта за излез на Лондон од ЕУ нема да ...

Брегзит ќе ја чини Австрија 650 милиони евра

Сител - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од Европската Унија ќе донесе голем товар за буџетот на земјите членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра, пишуваат австриските медиуми.

Туск: Велика Британија треба да остане во Европска Унија

Press24 - 16.01.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск истакна дека Велика Британија треба да остане во Европската Унија, откако британскиот парламент го отфрли договорот за брегзит на премиерката Тереза Меј.

Брегзит ќе ја чини Австрија 650 милиони евра

А1 On - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од ЕУ ќе предизвика големо оптоварување на буџетите на земјите-членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра. Според австриските медиуми, ниту една варијанта за излез на Лондон од ЕУ нема да ...

Брегзит ќе ја чини Австрија 650 милиони евра

Независен - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од ЕУ ќе предизвика големо оптоварување на буџетите на земјите-членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра. Според австриските медиуми, ниту една варијанта за излез на Лондон од ЕУ нема да ...

Франција ги забрзува подготовките во случај на Брегзит без договор

А1 On - 16.01.2019

Франција ќе ги интензивира своите подготовки во случај на брегзит без договор, соопшти Елисејската палата, јави дописникот на МИА. Премиерот Едуар Филип утре ќе има работен состанок со клучните министри за да се разгледаат и забрзаат подготовките.

Страџeн бара одржување нов референдум за Брегзит

Курир - 16.01.2019

Шкотската прва министерка Никола Старџен синоќа побара проширување на членот 50 од Договорот за ЕУ, со што би се одредил рок од две години за излез на Велика Британија од Унијата, како и одржување нов референдум за Брегзит.

Се повеќе Британците стануваат Германци

А1 On - 16.01.2019

Во 2017 година, 7.500 британски државјани се запишани во германската книга за државјанства, соопшти Сојузната канцеларија за статистика во Висбаден. Во соопштението се наведува дека во периодот по референдумот за Брегзит, одржан во јуни 2016 година, ...

Предлог за нов референдум за излез на Британија од ЕУ

Независен - 16.01.2019

Претставник на Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј поднесе предлог за одржување нов референдум за излез на Велика Британија од ЕУ во парламентарна процедура. Предлогот на Доминик Грив, кој претходно повикуваше на втор референдум, ...

Туск и Јункер ја повикаа Велика Британија да се изјасни за намерите

А1 On - 16.01.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и претседателот на Европска комисија Жан-Клод Јункер побараа од Велика Британија да се изјасни за намерите откако договорот за Брегзит синоќа не беше одобрен во британскиот Парламент.

„Тајмс“: ЕУ разгледува можности за одложување на Брегзит до 2020

А1 On - 16.01.2019

Претставници на Европската унија разгледуваат можности да го одложат Брегзит до 2020, откако Германија и Франција изразија желба преговорите за излез на Велика Британија да бидат одложени за да се спречи политичкиот хаос во земјата, пишува ...

„Тајмс“: ЕУ разгледува можности за одложување на Брегзит до 2020

Независен - 16.01.2019

Претставници на Европската унија разгледуваат можности да го одложат Брегзит до 2020, откако Германија и Франција изразија желба преговорите за излез на Велика Британија да бидат одложени за да се спречи политичкиот хаос во земјата, пишува ...

Британскиот Парламент ѝ изгласа доверба на премиерката Тереза Меј

А1 On - 16.01.2019

Пратениците во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за Брегзит претрпе историски пораз. За нејзина поддршка гласаа 325 пратеници додека 306 беа против.

Британскиот Парламент и изгласа доверба на премиерката Тереза Меј

Независен - 16.01.2019

Пратениците во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за брегзит претрпе историски пораз. За нејзина поддршка гласаа 325 пратеници додека 306 беа против.

Британскиот Парламент и изгласа доверба на премиерката Тереза Меј

+инфо - 16.01.2019

За нејзина поддршка гласаа 325 пратеници додека 306 беа против. Пратениците во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за Брегзит претрпе историски пораз.

Британскиот Парламент и изгласа доверба на премиерката Тереза Меј

Нова ТВ - 16.01.2019

Пратениците во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за Брегзит претрпе историски пораз. За нејзина поддршка гласаа 325 пратеници, додека 306 беа против.

Тереза Меј доби доверба во британскиот Парламент

Нетпрес - 16.01.2019

Пратениците во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за брегзит претрпе историски пораз. За нејзина поддршка гласаа 325 пратеници, додека 306 беа против.

Тереза Меј преживеа со само 19 гласа разлика

Курир - 16.01.2019

Пратениците во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за брегзит претрпе историски пораз. Гласањето недоверба побарано од Лабуристичката партија не помина ...

Меј: Вечерва сакам разговори со парламентарците за Брегзит

Нова ТВ - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј нагласи вечерва во Парламентот дека ги повикала лидерите на парламентарните партии да одржат состанок за да се обидат да најдат изелез од ќорсокакот кога станува збор за Брегзит.

Портпаролот на Меј не исклучува Брегзит без договор

А1 On - 16.01.2019

Портпарол на британската премиерка Тереза Меј не исклучи Брегзит без зделка. Тој го изјави тоа во одговор на соодветно барање на лидерот на Лабуристите, Џереми Корбин. – Премиерката беше многу јасна дека британските граѓани гласаа за напуштање на ...

Меј: Вечерва сакам разговори со парламентарците за брегзит

Независен - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј нагласи вечерва во Парламентот дека ги повикала лидерите на парламентарните партии да одржат состанок за да се обидат да најдат изелез од ќорсокакот кога станува збор за брегзит.

Портпаролот на Меј не исклучува брегзит без договор

Независен - 16.01.2019

Портпарол на британската премиерка Тереза Меј не исклучи брегзит без зделка. Тој го изјави тоа во одговор на соодветно барање на лидерот на Лабуристите, Џереми Корбин. – Премиерката беше многу јасна дека британските граѓани гласаа за напуштање на ...

Меј: Го слушнавме Парламнетот, но да го слушаме и народот

А1 On - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј по синоќешното гласање на кое пратениците го одбија Договорот за Брегзит, изјави дека го слушнала мислењето на Парламентот, но дека е битно да се слуша и волјата на британскиот народ.

Страџeн бара одржување нов референдум за Брегзит

А1 On - 16.01.2019

Шкотската прва министерка Никола Старџен синоќа побара проширување на членот 50 од Договорот за ЕУ, со што би се одредил рок од две години за излез на Велика Британија од Унијата, како и одржување нов референдум за Брегзит.

Стaрџeн бара одржување нов референдум за Брегзит

Нетпрес - 16.01.2019

Шкотската прва министерка Никола Старџен синоќа побара проширување на членот 50 од Договорот за ЕУ, со што би се одредил рок од две години за излез на Велика Британија од Унијата, како и одржување нов референдум за Брегзит.

Ги надигравме Британците!

Слободен Печат - 16.01.2019

Најголемиот пораз на една влада во историјата на Британскиот парламент во последните 100 години ѝ се случи вчера на Тереза Меј со неизгласувањето на нејзиниот план за Брегзит: 202 гласа за, наспроти 432 против. Повеќе од дупло.

Нов предизвик по вчерашниот дебакл на Брегзит: Ќе преживее ли Владата на Меј

Нова ТВ - 16.01.2019

Владата на британската премиерка Тереза Меј денеска се соочува со гласање доверба во Парламентот по синоќешниот пораз на нејзиниот предлог за Брегзит. Долниот дом на британскиот Парламент синоќа со 432 гласа „против“ и 202 „за“, го отфрли Договорот ...

Дебаклот на Меј може да предизвика хаос, но и надежи во Лондон и Брисел

Нетпрес - 16.01.2019

Британските пратеници со убедливо мнозинство во вторникот вечерта го отфрлија пчланот кој премиерката Тереза Меј го договори со Брисел по 17-месечно преговарање за напуштањето на Обединетото Кралство на Европската унија, предизвикувајќи политичка ...

Тереза Меј: Го слушнав мислењето на Парламентот, но битно е да се слушне и волјата на британскиот народ

Слободен Печат - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј по синоќешното гласање на кое пратениците го одбија Договорот за Брегзит, изјави дека го слушнала мислењето на Парламентот, но дека е битно да се слуша и волјата на британскиот народ.

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Р.С.Европа - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот план за тоа како земјата ќе излезе од Европската унија. Ова гласање го покрена Лабуристичката партија, но малку е ...

Туск и Јункер ја повикаа Велика Британија да се изјасни за намерите

Курир - 16.01.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и претседателот на Европска комисија Жан-Клод Јункер побараа од Велика Британија да се изјасни за намерите откако договорот за Брегзит синоќа не беше одобрен во британскиот Парламент.

Туск и Јункер ја повикаа Велика Британија да се изјасни што потоа

+инфо - 16.01.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, и претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер, побараа од Велика Британија да се изјасни за намерите откако договорот за Брегзит синоќа не беше одобрен во британскиот Парламент.

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Макфакс - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот план за тоа како земјата ќе излезе од Европската унија. Меј синоќа побара од пратениците во парламентот да гласаат за ...

После поразот на Брегзит се огласи и Тереза Меј: Го слушнавме парламентот, но ве молам да го слушате народот

Press24 - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј во својот говор порачала, откако пратениците во голем број го отрфлија планот за Брегзит, владата го слушнала мислењето на парламентот, но важно е да се слушне и мислењето на народот.

Барниер: Ризикот oд непостигнување договор за брегзит никогаш не бил толку голем

Макфакс - 16.01.2019

Преговарачот на ЕУ, Мајкл Барниер, го предупреди Европскиот парламент дека ризикот од непостигнување договор за брегзит никогаш не бил толку голем, како и дека тој стравува, повеќе од кога било, за хаотичното заминување на Британија од блокот.

Меј: Го слушнавме Парламентот, но да го слушаме и народот

+инфо - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј по синоќешното гласање на кое пратениците го одбија Договорот за Брегзит, изјави дека го слушнала мислењето на Парламентот, но дека е битно да се слуша и волјата на британскиот народ.

Ирска ги интензивира подготовките за брегзит без договор, падна вредноста на фунтата

Макфакс - 16.01.2019

Ирската влада изрази загриженост откако Долниот дом на британскиот парламент синоќа го отфрли предлогот на премиерката, Тереза Меј за брегзит, оценувајќи дека брегзитот без договор би имал лош исход за сите, не само за Северна Ирска.

Европските берзи растат, во фокусот е брегзитот

Нетпрес - 16.01.2019

На европските берзи во средата утрото цените на акциите пораснаа додека вложувачите проценуваат какви се опциите откако британскиот парламент и’ нанесе тежок пораз на премиерката Тереза Меј отфрлајќи го нејзиниот план за истапувањето на земјата од ...

Бутикофер: Нов референдум за Брегзит е легитимен

Курир - 16.01.2019

Шефот на европската партија на Зелените, Рајнхард Бутикофер, во реакција на синоќешното гласање на британскиот Парламент за договорот за истапување на Велика Битанија од ЕУ, порача дека нов референдум за Брегзит би бил “демократски, очигледен и ...

Шолц: Ова е тажен ден за Европа

Макфакс - 16.01.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека Велика Британија би била најголем губитник ако ја напушти Европската Унија без договор. Германскиот вицеканцелар, Олаф Шолц, оцени дека ова е тажен ден за Европа.

Мас за брегзитот: Помина времето за игри

Макфакс - 16.01.2019

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас изјави дека не останало многу време за да се најде решение за напуштањето на ЕУ од страна на Британија, и додаде дека времето за игри поминало.

Одбиен планот на Меј за Брегзит, па сега Британија ја чека ова - 4 можни сценарија, сите стравуваат од најлошото

Press24 - 16.01.2019

Долниот дом на британскиот парламент со убедливо мнозинство го одби договорот за Брегзит кој владата на премиерката Тереза Меј кој го постигна со Европската унија, а Дојче веле пишува за четири можни сценарија кои би можеле да следуваат.

Бутикофер: Нов референдум за Брегзит е легитимен

Вечер Прес - 16.01.2019

Шефот на европската партија на Зелените, Рајнхард Бутикофер, во реакција на синоќешното гласање на британскиот Парламент за договорот за истапување на Велика Битанија од ЕУ, порача дека нов референдум за Брегзит би бил “демократски, очигледен и ...

Брегзит ќе ја чини Австрија 650 милиони евра

Опсервер - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од ЕУ ќе предизвика големо оптоварување на буџетите на земјите-членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра. Според австриските медиуми, ниту една варијанта за излез на Лондон од ЕУ нема да ...

Барние: Прерано е да се проценат последиците од британското гласање

24Инфо - 16.01.2019

Шефот на европскиот преговарачки тим за Брегзит, Мишел Барние, утрово во Европскиот парламент порача дека е прерано да се проценат последиците од синоќешното отфрлање на Договорот за Брегзит во британскиот Парламент.

Германија: „Тажен ден за Европа”, но „помина времето за игра”

24Инфо - 16.01.2019

Германскиот вицеканцелар Олаф Шолц, по синоќешното отфрлање на договорот за Брегзит во британскиот Парламент, на Твитер објави дека тоа е „тажен ден за Европа”. Во меѓувреме, шефот на германската дипломатија Хајко Мас изјави дека нема многу време за ...

Нема да има нови преговори за брегзит, порача Меркел

Centar - 16.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази жалење поради британското одбивање на договорот за брегзит, но отфрли можност за понатамошни преговори за овој документ. „Ние сега сакаме да ја намалиме настанатата штета, а штета секако ќе настане со ...

Курц: Жал ми е, нема да има нови преговори за Брегзит

Бриф - 16.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека Европска унија не би требало да преговара со Велика Британија за договор за излез на земјата од Унијата. Неговата изјава уследи откако британскиот Парламент го отфрли планот на премиерката Тереза Меј ...

Курц: Жал ми е, нема да има нови преговори за Брегзит

Опсервер - 16.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека Европска унија не би требало да преговара со Велика Британија за договор за излез на земјата од Унијата. Неговата изјава уследи откако британскиот Парламент го отфрли планот на премиерката Тереза Меј ...

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј

Фактор - 16.01.2019

Во собранието денес ќе заседаваат пратениците по Предлог законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси. Оваа точка ќе се разгледува по скратена постапка и евроспко знаменце. Повеќе од 11 месеци државата функционира без антикорупциска ...

Тереза Меј: Или договор или да останеме во ЕУ

Република - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј рече дека постојат два начина да се избегне ситуацијата во која не би бил договорот за брегзит – или да се избегне договорот или да се повика членот 50 од Лисабонскиот договор, што би значело останување во Европската ...

Тереза Меј: Или договор или да останеме во ЕУ

24Инфо - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј рече дека постојат два начина да се избегне ситуацијата во која не би бил договорот за брегзит – или да се избегне договорот или да се повика членот 50 од Лисабонскиот договор, што би значело останување во Европската ...

По пропаѓањето на договорот со ЕУ за Брексит, денеска се гласа доверба на владата на Меј

Мета - 16.01.2019

Владата на британската премиерка Тереза Меј денеска се соочува со гласање доверба во Парламентот по синоќешниот пораз на нејзиниот предлог за Брексит, односно договорот со ЕУ за регулирање на меѓусебните однос по излегувањето на Велика Британија од ...

Тереза Меј убедливо поразена

Пулс24 - 16.01.2019

Иако пред почетокот на синоќешното гласање премиерката Тереза Меј им се обрати на пратениците со барање да го изгласаат договорот за да не ја доведат државата во криза тие со убедливо мнозинство од цели 230 гласови против го отфрлија предлогот за ...

Брегзитот ќе ја чини Австрија 650 милиони евра

Centar - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од Европската Унија ќе донесе голем товар за буџетот на земјите членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра, пишуваат австриските медиуми.

Брегзит ќе ја чини Австрија 650 милиони евра

Либертас - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од ЕУ ќе предизвика големо оптоварување на буџетите на земјите-членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра. Според австриските медиуми, ниту една варијанта за излез на Лондон од ЕУ нема да ...

Четири сценарија по отфрлањето на Договорот за Брегзит

24Инфо - 16.01.2019

Долниот дом на британскиот Парламент синоќа со 432 гласа „против” и 202 „за” го отфрли Договорот за истапувањето на Велика Британија од ЕУ, што лани во ноември го постигнаа Владата во Лондон и Брисел.

Меј: Го слушнавме Парламнетот, но да го слушаме и народот

MTM - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј по синоќешното гласање на кое пратениците го одбија Договорот за Брегзит, изјави дека го слушнала мислењето на Парламентот, но дека е битно да се слуша и волјата на британскиот народ.

Франција ги забрзува подготовките во случај на брегзит без договор

Локално - 16.01.2019

Франција ќе ги интензивира своите подготовки во случај на брегзит без договор,соопшти Елисејската палата, јави дописникот на МИА. Премиерот Едуар Филип утре ќе има работен состанок со клучните министри за да се разгледаат и забрзаат подготовките.

Мина времето за игри, ова е тажен ден за Европа: Цела Европа го следи хаосот во Британија, доаѓаат и првите реакции

Точка - 16.01.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вчера изјавил дека Велика Британија ќе биде најголем губитник ако ја напушти Унијата без договор, додека германскиот вицеканцелар Олаф Шолц изјавил дека "ова е тажен ден за Европа".

Курц: Жал ми е, нема да има нови преговори за Брегзит

MTM - 16.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека Европска унија не би требало да преговара со Велика Британија за договор за излез на земјата од Унијата. Неговата изјава уследи откако британскиот Парламент го отфрли планот на премиерката Тереза Меј ...

Туск и Јункер ја повикаа Велика Британија да се изјасни за намерите

Опсервер - 16.01.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и претседателот на Европска комисија Жан-Клод Јункер побараа од Велика Британија да се изјасни за намерите откако договорот за Брегзит синоќа не беше одобрен во британскиот Парламент.

Почна дебатата за недоверба на владата на британската премиерка Тереза Меј

Centar - 16.01.2019

Во британскиот парламент почна дебата пред гласањето недоверба во владата на премиерката Тереза ​​Меј. Во првото обраќање на лидерот на опозициската Лабуристичка партија, Џереми Корбин, изјави дека Меј водела, како што рече, „зомби влада“.

Меркел: Се уште има време за преговори

Локално - 16.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека жали поради исходот на гласање во британскиот Парламент и оти има уште време за преговори помеѓу Европска унија и Велика Британија за излез од европскиот блок.

Британците се повеќе стануваат Германци: Поради Брегзит го сакаат нивниот пасош

Либертас - 16.01.2019

Во 2017 година, 7.500 британски државјани се запишани во германската книга за државјанства, соопшти Сојузната канцеларија за статистика во Висбаден. Во соопштението се наведува дека во периодот по референдумот за Брегзит, одржан во јуни 2016 година, ...

Курц: Одлуката на британскиот Парламент е лоша и за земјата и за ЕУ

Centar - 16.01.2019

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека би сакал да им остави време на Британците за да не дојде до премногу ненадеен излез од Европската Унија и нагласи дека за договорот за брегзит не може повторно да се преговара.

Тереза Меј: Или договор или да останеме во ЕУ

Centar - 16.01.2019

Британската премиерка, Тереза Меј, рече дека постојат два начина да се избегне ситуацијата во која не би бил договорот за брегзит – или да се избегне договорот или да се повика членот 50 од Лисабонскиот договор, што би значело останување во ...

Меј: Дајте ми поддршка за да ја завршам работата

24Инфо - 16.01.2019

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, ги повика пратениците да ја поддржат нејзината Влада за да може да ја заврши започнатата работа околу излегувањето на државата од Европската Унија.

Меркел: Уште има време за преговори меѓу ЕУ и Британија

Centar - 16.01.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека сè уште има време за преговори меѓу ЕУ и Велика Британија во врска со брегзитот. Меркел рече дека жали за одлуката на британскиот Парламент да го отфрли договорот што премиерката Меј го постигна со ...

Меј: Дајте ми поддршка за да ја завршам работата

Точка - 16.01.2019

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, ги повика пратениците да ја поддржат нејзината Влада за да може да ја заврши започнатата работа околу излегувањето на државата од Европската Унија.

Франција ги забрзува подготовките во случај на брегзит без договор

Опсервер - 16.01.2019

Франција ќе ги интензивира своите подготовки во случај на брегзит без договор,соопшти Елисејската палата, јави дописникот на МИА. Премиерот Едуар Филип утре ќе има работен состанок со клучните министри за да се разгледаат и забрзаат подготовките.

БРЕГЗИТ: Прерано е да се проценат последиците од британското гласање

MTM - 16.01.2019

Шефот на европскиот преговарачки тим за Брегзит, Мишел Барние, утрово во Европскиот парламент порача дека е прерано да се проценат последиците од синоќешното отфрлање на Договорот за Брегзит во британскиот Парламент.

Шолц: Ова е тажен ден за Европа

Centar - 16.01.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека Велика Британија би била најголем губитник ако ја напушти Европската Унија без договор. Германскиот вицеканцелар, Олаф Шолц, оцени дека ова е тажен ден за Европа.

Се огласи Меркел за Брегзит - како ќе и помогне на Тереза Меј?

Фактор - 16.01.2019

Ние засега сакаме да ја намалиме настанатата штета, а штетата во секој случај ќе настане со излегувањето на Велика Британија, на најмалата можна мера, изјави германската канцеларка Ангела Меркел.

Предлог за нов референдум за излез на Британија од ЕУ

Локално - 16.01.2019

Претставник на Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј поднесе предлог за одржување нов референдум за излез на Велика Британија од ЕУ во парламентарна процедура. Предлогот на Доминик Грив, кој претходно повикуваше на втор референдум, ...

Ги надигравме Британците!

Либертас - 16.01.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Најголемиот пораз на една влада во историјата на Британскиот парламент во последните 100 години ѝ се случи вчера на Тереза Меј со неизгласувањето на нејзиниот план за Брегзит: 202 ...

Барниер: Ризикот oд непостигнување договор за брегзит никогаш не бил толку голем

Centar - 16.01.2019

Преговарачот на ЕУ, Мајкл Барниер, го предупреди Европскиот парламент дека ризикот од непостигнување договор за брегзит никогаш не бил толку голем, како и дека тој стравува, повеќе од кога било, за хаотичното заминување на Британија од блокот.

Меј: Дајте ми поддршка за да ја завршам работата

Centar - 16.01.2019

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, ги повика пратениците да ја поддржат нејзината Влада за да може да ја заврши започнатата работа околу излегувањето на државата од Европската Унија.

Британците се повеќе стануваат Германци: Поради Брегзит го сакаат нивниот пасош

Локално - 16.01.2019

Во 2017 година, 7.500 британски државјани се запишани во германската книга за државјанства, соопшти Сојузната канцеларија за статистика во Висбаден. Во соопштението се наведува дека во периодот по референдумот за Брегзит, одржан во јуни 2016 година, ...

Германската влада негира дека Меркел ѝ нудела помош на Меј

Centar - 16.01.2019

Германската влада денес го негира натписот во британскиот таблоид „Сан“ според кој германската канцеларка, Ангела Меркел, ѝ понудила помош на британската премиерка Тереза Меј да постигне подобар договор за брегзитот.

Ова се четирите сценарија за излез од ќорсокакот по отфрлањето на Договорот за Брегзит

MTM - 16.01.2019

Долниот дом на британскиот Парламент синоќа со 432 гласа „против“ и 202 „за“ го отфрли Договорот за истапувањето на Велика Британија од ЕУ, што лани во ноември го постигнаа Владата во Лондон и Брисел.

Предлог за нов референдум за излез на Британија од ЕУ

Вечер Прес - 16.01.2019

Претставник на Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј поднесе предлог за одржување нов референдум за излез на Велика Британија од ЕУ во парламентарна процедура. Предлогот на Доминик Грив, кој претходно повикуваше на втор референдум, ...

„Тајмс“: ЕУ разгледува можности за одложување на Брегзит до 2020

Локално - 16.01.2019

– Претставници на Европската унија разгледуваат можности да го одложат Брегзит до 2020, откако Германија и Франција изразија желба преговорите за излез на Велика Британија да бидат одложени за да се спречи политичкиот хаос во земјата, пишува ...

БРИТАНСКИ РАЗВОД: Хаос во Лондон по гласањето за Брегзит

MTM - 16.01.2019

Британскиот парламент го отфрли договорот за Брегзит. 432 пратеници гласаа против договорот со Брисел, а само 202 го поддржаа. Поразот е историски, последна разлика од 200 гласови имало на гласање во 1924 година.

Курц: Жал ми е, нема да има нови преговори за Брегзит

24Инфо - 16.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека Европска унија не би требало да преговара со Велика Британија за договор за излез на земјата од Унијата. Неговата изјава уследи откако британскиот Парламент го отфрли планот на премиерката Тереза Меј ...

„Тајмс”: ЕУ разгледува можности за одложување на Брегзит до 2020

24Инфо - 16.01.2019

Претставници на Европската унија разгледуваат можности да го одложат Брегзит до 2020, откако Германија и Франција изразија желба преговорите за излез на Велика Британија да бидат одложени за да се спречи политичкиот хаос во земјата, пишува ...

Курц: Жал ми е, нема да има нови преговори за Брегзит

Локално - 16.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека Европска унија не би требало да преговара со Велика Британија за договор за излез на земјата од Унијата. Неговата изјава уследи откако британскиот Парламент го отфрли планот на премиерката Тереза Меј ...

Британците се повеќе стануваат Германци: Поради Брегзит го сакаат нивниот пасош

Опсервер - 16.01.2019

Во 2017 година, 7.500 британски државјани се запишани во германската книга за државјанства, соопшти Сојузната канцеларија за статистика во Висбаден. Во соопштението се наведува дека во периодот по референдумот за Брегзит, одржан во јуни 2016 година, ...

„Тајмс": ЕУ разгледува можности за одложување на Брегзит до 2020

MTM - 16.01.2019

Претставници на Европската унија разгледуваат можности да го одложат Брегзит до 2020, откако Германија и Франција изразија желба преговорите за излез на Велика Британија да бидат одложени за да се спречи политичкиот хаос во земјата, пишува ...

Барние: Прерано е да се проценат последиците од британското гласање

Локално - 16.01.2019

Шефот на европскиот преговарачки тим за Брегзит, Мишел Барние, утрово во Европскиот парламент порача дека е прерано да се проценат последиците од синоќешното отфрлање на Договорот за Брегзит во британскиот Парламент.

Британскиот Парламент изгласа доверба на премиерката Тереза Меј

24Инфо - 16.01.2019

Пратенициет во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за брегзит претрпе историски ...

Британскиот Парламент и изгласа доверба на премиерката Тереза Меј

Локално - 16.01.2019

Пратениците во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за брегзит претрпе историски пораз. За нејзина поддршка гласаа 325 пратеници додека 306 беа против.

Курц: Жал ми е, нема да има нови преговори за Брегзит

Република - 16.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека Европска унија не би требало да преговара со Велика Британија за договор за излез на земјата од Унијата. Неговата изјава уследи откако британскиот Парламент го отфрли планот на премиерката Тереза Меј ...

Јункер жали што британскиот Парламент не го изгласа договорот за Брегзит

Локално - 16.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека исходот од гласањето во Парламентот на Британија и отфрлањето на договорот го зголемува ризикот од Брегзит без договор. – Опасноста од излегување на Лондон без уредени правила по ...

Тереза Меј „преживеа“, ја спасија мал број гласови

Фактор - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј преживеа уште едно гласање за доверба во Парламентот. Владата на Тереза Меј имаше 325 гласови, додека 306 кои ѝ изразија недоверба. Ова се случува по само 24 часа откако нејзиниот договор за Брегзит доживеа тежок ...

Ирска ги интензивира подготовките за брегзит без договор, падна вредноста на фунтата

24Инфо - 16.01.2019

Ирската влада изрази загриженост откако Долниот дом на британскиот парламент синоќа го отфрли предлогот на премиерката, Тереза Меј за брегзит, оценувајќи дека брегзитот без договор би имал лош исход за сите, не само за Северна Ирска.

Меј: Го слушнавме Парламентот, но да го слушаме и народот

Либертас - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј по синоќешното гласање на кое пратениците го одбија Договорот за Брегзит, изјави дека го слушнала мислењето на Парламентот, но дека е битно да се слуша и волјата на британскиот народ.

Британскиот Парламент и изгласа доверба на премиерката Тереза Меј

Бриф - 16.01.2019

МИА ЕВРОПА Британскиот Парламент и изгласа доверба на премиерката Тереза Меј (ДПЛ) Лондон, 16 јануари 2019 (МИА) – Пратениците во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно ...

Портпаролот на Меј не исклучува брегзит без договор

Локално - 16.01.2019

Портпарол на британската премиерка Тереза Меј не исклучи брегзит без зделка. Тој го изјави тоа во одговор на соодветно барање на лидерот на Лабуристите, Џереми Корбин. – Премиерката беше многу јасна дека британските граѓани гласаа за напуштање на ...

Преживеа Владата на Тереза Меј

Точка - 16.01.2019

Владата на британската премиерка Тереза Меј вечерва ја доби довербата од Парламентот. За недоверба во Владата гласаа 325 пратеници, додека 360 биле против. How did your MP vote on the #NoConfidenceMotion this evening? Find out using the CommonsVotes ...

Меј: Вечерва сакам разговори со парламентарците за брегзит

24Инфо - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј нагласи вечерва во Парламентот дека ги повикала лидерите на парламентарните партии да одржат состанок за да се обидат да најдат изелез од ќорсокакот кога станува збор за брегзит.

Британскиот Парламент и изгласа доверба на премиерката Тереза Меј

Вечер Прес - 16.01.2019

Пратениците во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за Брегзит претрпе историски пораз. За нејзина поддршка гласаа 325 пратеници додека 306 беа против.

Туск и Јункер ја повикаа Велика Британија да се изјасни за намерите

Либертас - 16.01.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и претседателот на Европска комисија Жан-Клод Јункер побараа од Велика Британија да се изјасни за намерите откако договорот за Брегзит синоќа не беше одобрен во британскиот Парламент.

Преживеа Владата на Тереза Меј

Република - 16.01.2019

Владата на британската премиерка Тереза Меј ја доби довербата од Парламентот. За недоверба во Владата гласаа 325 пратеници, додека 360 биле против. Меј вчера доживеа тежок пораз во Парламентот, откако пратениците со мнозинство гласови го отфрлија ...

Брегзит ќе ја чини Австрија 650 милиони евра

MTM - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од ЕУ ќе предизвика големо оптоварување на буџетите на земјите-членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра. Според австриските медиуми, ниту една варијанта за излез на Лондон од ЕУ нема да ...

Пораз на британската влада-отфрлен договорот за Брегзит

Тера - 16.01.2019

Владата на британската премиерка Тереза Меј денеска се соочува со гласање доверба во Парламентот по синоќешниот пораз на нејзиниот предлог за Брегзит. Долниот дом на британскиот Парламент синоќа со 432 гласа „против“ и 202 „за“, го отфрли Договорот ...

Тереза Меј останува на чело на Владата во Велика Британија

4NEWS - 16.01.2019

Со 19 гласа, Тереза Меј успеа да остане на власт во Велика Британија. 306 пратеници гласаа против Меј , а 325 за да остане премиерка на Британија. Лидерот на опизициската партија, Џереми Корбин, покрена иницијатива за гласање недоверба на Владата ...

Британскиот Парламент и изгласа доверба на премиерката Тереза Меј

MTM - 16.01.2019

Пратенициет во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за брегзит претрпе историски ...

Јункер: Ризикот од неуреден Брегзит се зголеми вечерва

Опсервер - 16.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се огласи со реакција по гласањето на британскиот парламент вечерва кој го отфрли Договорот за Брегзит, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Британскиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Меј

Либертас - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј денеска ќе се соочи со гласање недоверба, еден ден откако парламентот не го прифати нејзниот план за Брегзит. Против планот на Меј гласаа 432 пратеници, а го поддржаа 202.

Предлог за нов референдум за излез на Британија од ЕУ

Опсервер - 16.01.2019

Претставник на Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј поднесе предлог за одржување нов референдум за излез на Велика Британија од ЕУ во парламентарна процедура. Предлогот на Доминик Грив, кој претходно повикуваше на втор референдум, ...

По неуспехот на Меј: Брегзит повторно главна тема во светот

еМагазин - 16.01.2019

Британскиот парламент со 432 наспроти 202 гласови гласаше против договорот за Брегзит со што премиерката Тереза Меј доживеа пораз. Иако се очекуваше ваков резултат со оглед на тоа што многу пратеници од конзервативната партија на Меј се против ...

Меј доби поддршка наместо недоверба, веднаш на средба со опозицијата за брегзит

Опсервер - 16.01.2019

Пратенициет во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за брегзит претрпе историски пораз. За нејзина поддршка гласаа 325 пратеници додека 306 беа против.

Меј: Вечерва сакам разговори со парламентарците за брегзит

Опсервер - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј нагласи вечерва во Парламентот дека ги повикала лидерите на парламентарните партии да одржат состанок за да се обидат да најдат изелез од ќорсокакот кога станува збор за брегзит.

Франција ги забрзува подготовките во случај на брегзит без договор

MTM - 16.01.2019

Франција ќе ги интензивира своите подготовки во случај на брегзит без договор,соопшти Елисејската палата, јави дописникот на МИА. Премиерот Едуар Филип утре ќе има работен состанок со клучните министри за да се разгледаат и забрзаат подготовките.

Тереза Меј се соочува со гласање за недоверба после поразот за „Брегзит“

4NEWS - 16.01.2019

Британскиот парламент синоќа со 432 гласа го одби предлогот на Премиерката Тереза Меј за излегувањето на Велика Британија од Европската Унија. Лидерот на опозициската Лабуристичка партија Џереми Корбин покрена иницијатива за гласање на недоверба на ...

Меј: Го слушнавме Парламнетот, но да го слушаме и народот

Локално - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј по синоќешното гласање на кое пратениците го одбија Договорот за Брегзит, изјави дека го слушнала мислењето на Парламентот, но дека е битно да се слуша и волјата на британскиот народ.

Четири сценарија по отфрлањето на Договорот за Брегзит

Локално - 16.01.2019

Долниот дом на британскиот Парламент синоќа со 432 гласа „против“ и 202 „за“ го отфрли Договорот за истапувањето на Велика Британија од ЕУ, што лани во ноември го постигнаа Владата во Лондон и Брисел.

Страџeн бара одржување нов референдум за Брегзит

Опсервер - 16.01.2019

Шкотската прва министерка Никола Старџен синоќа побара проширување на членот 50 од Договорот за ЕУ, со што би се одредил рок од две години за излез на Велика Британија од Унијата, како и одржување нов референдум за Брегзит.

Германија: „Тажен ден за Европа“, но „помина времето за игра“

MTM - 16.01.2019

Германскиот вицеканцелар Олаф Шолц, по синоќешното отфрлање на договорот за Брегзит во британскиот Парламент, на Твитер објави дека тоа е „тажен ден за Европа“. Во меѓувреме, шефот на германската дипломатија Хајко Мас изјави дека нема многу време за ...

Мас за брегзит: Помина времето за игри

Centar - 16.01.2019

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас изјави дека не останало многу време за да се најде решение за напуштањето на ЕУ од страна на Британија, и додаде дека времето за игри поминало.

Меркел: Уште има време за преговори меѓу ЕУ и Британија

24Инфо - 16.01.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека сé уште има време за преговори меѓу ЕУ и Велика Британија во врска со Брегзит. Меркел рече дека жали за одлуката на Британскиот парламент да го отфрли договорот што премиерката Меј го постигна со ...

Меркел: Уште има време за преговори меѓу ЕУ и Британија

Точка - 16.01.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека сé уште има време за преговори меѓу ЕУ и Велика Британија во врска со брегзит. Меркел рече дека жали за одлуката на Британскиот парламент да го отфрли договорот што премиерката Меј го постигна со ...

Бутикофер: Нов референдум за Брегзит е легитимен

Бриф - 16.01.2019

Шефот на европската партија на Зелените, Рајнхард Бутикофер, во реакција на синоќешното гласање на британскиот Парламент за договорот за истапување на Велика Битанија од ЕУ, порача дека нов референдум за Брегзит би бил “демократски, очигледен и ...

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Centar - 16.01.2019

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија, објави „Гардијан“. Против предлог-договорот за брегзит, кој британската Влада го усогласи со Брисел, гласаа ...

Бутикофер: Нов референдум за Брегзит е легитимен

24Инфо - 16.01.2019

Шефот на европската партија на Зелените, Рајнхард Бутикофер, во реакција на синоќешното гласање на британскиот Парламент за договорот за истапување на Велика Битанија од ЕУ, порача дека нов референдум за Брегзит би бил “демократски, очигледен и ...

Брегзит ќе ја чини Австрија 650 милиони евра

24Инфо - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од Европската унија ќе донесе голем товар за буџетот на земјите-членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра, пишуваат австриските медиуми.

Туск и Јункер ја повикаа Велика Британија да се изјасни за намерите

Локално - 16.01.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и претседателот на Европска комисија Жан-Клод Јункер побараа од Велика Британија да се изјасни за намерите откако договорот за Брегзит синоќа не беше одобрен во британскиот Парламент.

Ги надигравме Британците!

iPortal - 16.01.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Најголемиот пораз на една влада во историјата на Британскиот парламент во последните 100 години ѝ се случи вчера на Тереза Меј со неизгласувањето на нејзиниот план за Брегзит: 202 ...

Тереза Меј убедливо поразена во гласањето за брегзит во Парламентот на Британија

MTM - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија. Со убедливо мнозинство – 432 „против" и 202 „за", Долниот дом на Парламентот го ...

Четири сценарија по отфрлањето на Договорот за Брегзит

Опсервер - 16.01.2019

Долниот дом на британскиот Парламент синоќа со 432 гласа „против“ и 202 „за“ го отфрли Договорот за истапувањето на Велика Британија од ЕУ, што лани во ноември го постигнаа Владата во Лондон и Брисел.

Германија: „Тажен ден за Европа“, но „помина времето за игра“

Бриф - 16.01.2019

Германскиот вицеканцелар Олаф Шолц, по синоќешното отфрлање на договорот за Брегзит во британскиот Парламент, на Твитер објави дека тоа е „тажен ден за Европа“. Во меѓувреме, шефот на германската дипломатија Хајко Мас изјави дека нема многу време за ...

Ирска ги интензивира подготовките за брегзит без договор, падна вредноста на фунтата

Локално - 16.01.2019

Ирската влада изрази загриженост кога Долниот дом на британскиот Парламент синоќа го отфрли предлогот на премиерката Тереза Меј за брегзит оценувајќи дека брегзитот без договор би имал лош исход за сите, а не само за Северна Ирска.

Четири сценарија по отфрлањето на Договорот за Брегзит

Либертас - 16.01.2019

Долниот дом на британскиот Парламент синоќа со 432 гласа „против“ и 202 „за“ го отфрли Договорот за истапувањето на Велика Британија од ЕУ, што лани во ноември го постигнаа Владата во Лондон и Брисел.

Нема да има нови преговори за брегзит, порача Меркел

24Инфо - 16.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази жалење поради британското одбивање на договорот за брегзит, но отфрли можност за понатамошни преговори за овој документ. „Ние сега сакаме да ја намалиме настанатата штета, а штета секако ќе настане со ...

Брегзитот ќе ја чини Австрија 650 милиони евра

Точка - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од Европската Унија ќе донесе голем товар за буџетот на земјите членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра, пишуваат австриските медиуми.

Меркел: Се уште има време за преговори

Опсервер - 16.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека жали поради исходот на гласање во британскиот Парламент и оти има уште време за преговори помеѓу Европска унија и Велика Британија за излез од европскиот блок.

Нема да има нови преговори за брегзит, порача Меркел

Точка - 16.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази жалење поради британското одбивање на договорот за брегзит, но отфрли можност за понатамошни преговори за овој документ. „Ние сега сакаме да ја намалиме настанатата штета, а штета секако ќе настане со ...

Четири сценарија по отфрлањето на Договорот за Брегзит

еМагазин - 16.01.2019

Долниот дом на британскиот Парламент синоќа со 432 гласа „против“ и 202 „за“ го отфрли Договорот за истапувањето на Велика Британија од ЕУ, што лани во ноември го постигнаа Владата во Лондон и Брисел.

Бутикофер: Нов референдум за Брегзит е легитимен

Опсервер - 16.01.2019

Шефот на европската партија на Зелените, Рајнхард Бутикофер, во реакција на синоќешното гласање на британскиот Парламент за договорот за истапување на Велика Битанија од ЕУ, порача дека нов референдум за Брегзит би бил “демократски, очигледен и ...

Брегзит ќе ја чини Австрија 650 милиони евра

Локално - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од ЕУ ќе предизвика големо оптоварување на буџетите на земјите-членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра. Според австриските медиуми, ниту една варијанта за излез на Лондон од ЕУ нема да ...

ВИДЕО: Како славеа граѓаните за пропаста на договорот за Брегзит, Меј во аут

Фактор - 16.01.2019

Извици, скандирања, наздравување од граѓаните кои беа собрани над Плоштадот пред британскиот Парламент откако стана јасно дека внатре беше одбиен договорот за излез од Европската Унија на Велика Британија.

Ги надигравме Британците!

CivilMedia - 16.01.2019

пишува: Ваквиот впечатлив владин фијаско е практичниот резултат, за сега, на британскиот референдум за Брегзит, кој со тесно мнозинство пред 30 месеци го освоија оние кои посакаа да излезат од Европската Унија.

Тереза Меј ги открива плановите: Како ќе го спасува Брегзит?

Фактор - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј по синоќешното гласање на кое пратениците го одбија Договорот за Брегзит, изјави дека го слушнала мислењето на Парламентот, но дека е битно да се слуша и волјата на британскиот народ.

Барние: Прерано е да се проценат последиците од британското гласање

Опсервер - 16.01.2019

Шефот на европскиот преговарачки тим за Брегзит, Мишел Барние, утрово во Европскиот парламент порача дека е прерано да се проценат последиците од синоќешното отфрлање на Договорот за Брегзит во британскиот Парламент.

Германија: „Тажен ден за Европа“, но „помина времето за игра“

Опсервер - 16.01.2019

Германскиот вицеканцелар Олаф Шолц, по синоќешното отфрлање на договорот за Брегзит во британскиот Парламент, на Твитер објави дека тоа е „тажен ден за Европа“. Во меѓувреме, шефот на германската дипломатија Хајко Мас изјави дека нема многу време за ...

Што следува откако британскиот парламент го отфрли договорот за Брегзит

Локално - 16.01.2019

Британските пратеници го отфрлија договорот што премиерот Тереза ​​Мај го преговара со ЕУ. “Против” договорот кој беше изгласан од 432 пратеници, а 202 гласаа за “за” се стана јасно.. Ова значи дека Меј има три работни дена пред да се врати во ...

Страџeн бара одржување нов референдум за Брегзит

Локално - 16.01.2019

Шкотската прва министерка Никола Старџен синоќа побара проширување на членот 50 од Договорот за ЕУ, со што би се одредил рок од две години за излез на Велика Британија од Унијата, како и одржување нов референдум за Брегзит.

Меј: Го слушнавме Парламентот, но да го слушаме и народот

Вечер Прес - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј по синоќешното гласање на кое пратениците го одбија Договорот за Брегзит, изјави дека го слушнала мислењето на Парламентот, но дека е битно да се слуша и волјата на британскиот народ.

Меј: Го слушнавме Парламнетот, но да го слушаме и народот

Опсервер - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј по синоќешното гласање на кое пратениците го одбија Договорот за Брегзит, изјави дека го слушнала мислењето на Парламентот, но дека е битно да се слуша и волјата на британскиот народ.

Туск советува Велика Британија да остане во ЕУ

Centar - 16.01.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, истакна дека Велика Британија треба да остане во Европската Унија, откако британскиот Парламент го отфрли договорот за брегзит на премиерката Тереза Меј.

Голема неизвесност и тензии во Велика Британија: Шкотска бара нов референдум за Брегзит!

Точка - 16.01.2019

Шкотската премиерка Никол Старџон побара организирање за нов референдум на кој што граѓаните уште еднаш ќе треба да се изјаснат дали сакаат земјата да ја напушти Европската унија или не. Старџон го побара тоа откако синоќа британскиот парламент го ...

Бутикофер: Решение е нов референдум за брегзит

Н.Македонија - 16.01.2019

Шефот на европската партија на Зелените, Рајнхард Бутикофер, во реакција на синоќешното гласање на британскиот Парламент за договорот за истапување на Велика Британија од ЕУ, порача дека нов референдум за брегзит би бил “демократски, очигледен и ...

Британскиот Парламент и изгласа доверба на премиерката Тереза Меј

Н.Македонија - 16.01.2019

Пратениците во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за брегзит претрпе историски пораз. За нејзина поддршка гласаа 325 пратеници додека 306 беа против.

Пет сценарија за брегзит

Н.Македонија - 16.01.2019

Вчера се очекуваше британскиот парламент да го отфрли договорот на премиерката Тереза Меј. Кои се можните сценарија ако пратениците гласаат против договорот за брегзит што шефицата на британската влада го постигна со Европската Унија.

Меркел: Сѐ уште има време за преговори за брегзит

Н.Македонија - 16.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека жали поради исходот на гласањето во британскиот Парламент и оти има уште време за преговори помеѓу Европска унија и Велика Британија за излез од европскиот блок.

Предлог за нов референдум за излез на Британија од ЕУ

Н.Македонија - 16.01.2019

Претставник на Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј поднесе предлог за одржување нов референдум за излез на Велика Британија од ЕУ во парламентарна процедура. Предлогот на Доминик Грив, кој претходно повикуваше на втор референдум, ...

Британците се повеќе стануваат Германци: Поради Брегзит го сакаат нивниот пасош

Н.Македонија - 16.01.2019

Во 2017 година, 7.500 британски државјани се запишани во германската книга за државјанства, соопшти Сојузната канцеларија за статистика во Висбаден. Во соопштението се наведува дека во периодот по референдумот за Брегзит, одржан во јуни 2016 година, ...

Тереза Меј исправена пред ново тешко гласање

Н.Македонија - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј синоќа во парламентот го забележа најголемиот пораз забележан во демократскиот период на Велика Британија. Синоќа британскиот парламент гласаше за договорот за брегзит, што Меј го постигна со европските партнери.

Британскиот парламент ѝ изгласа доверба на Владата на премиерката Меј

1tv - 16.01.2019

Со 306 пратеници „за“ и 325 „против“, Долниот дом на британскиот Парламент и изгласа доверба на владата на конзервативната премиерка Тереза Меј, само еден ден откако го нејзиниот план за Брегзит претрпе историски пораз.

Андоновиќ во Студио 1: Четири можни сценарија за Договорот за Брегзит

1tv - 16.01.2019

Во фокусот на вестите од светот е Брегзит, односно договорот за истапување на Велика Британија од ЕУ, кој долниот дом на британскиот Парламент вчера со 432 гласа „против“ и 202 гласа „за“ го отфрли.

Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Денар - 16.01.2019

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија, објави „Гардијан“. Против предлог-договорот за брегзит, кој британската Влада го усогласи со Брисел, гласаа ...

„Тајмс“: ЕУ разгледува можности за одложување на Брегзит до 2020

1tv - 16.01.2019

Претставници на Европската унија разгледуваат можности да го одложат Брегзит до 2020, откако Германија и Франција изразија желба преговорите за излез на Велика Британија да бидат одложени за да се спречи политичкиот хаос во земјата, пишува ...

Брегзитот ќе ја чини Австрија 650 милиони евра

Денар - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од Европската Унија ќе донесе голем товар за буџетот на земјите членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра, пишуваат австриските медиуми.

Ирска ги интензивира подготовките за брегзит без договор, падна вредноста на фунтата

Денар - 16.01.2019

Ирската влада изрази загриженост кога Долниот дом на британскиот Парламент синоќа го отфрли предлогот на премиерката Тереза Меј за брегзит оценувајќи дека брегзитот без договор би имал лош исход за сите, а не само за Северна Ирска.

Британскиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Меј

1tv - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј денеска ќе се соочи со гласање недоверба, еден ден откако парламентот не го прифати нејзниот план за Брегзит. Против планот на Меј гласаа 432 пратеници, а го поддржаа 202.

Предлог за нов референдум за излез на Британија од ЕУ

1tv - 16.01.2019

Претставник на Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј поднесе предлог за одржување нов референдум за излез на Велика Британија од ЕУ во парламентарна процедура. Предлогот на Доминик Грив, кој претходно повикуваше на втор референдум, ...

Британците се повеќе стануваат Германци: Поради Брегзит го сакаат нивниот пасош

1tv - 16.01.2019

Во 2017 година, 7.500 британски државјани се запишани во германската книга за државјанства, соопшти Сојузната канцеларија за статистика во Висбаден. Во соопштението се наведува дека во периодот по референдумот за Брегзит, одржан во јуни 2016 година, ...

Британскиот парламент ќе гласа за договорот за Брегзитот

Алсат-М - 15.01.2019

Британските законодавци денеска треба да го одржат клучното гласање за владиниот предлог за напуштање од Европската унија. Пред гласањето, британската премиерка Тереза Меј предупреди дека гласањето против владиниот предлог го доведува под прашалник ...

Историско гласање во британскиот парламент

Телма - 15.01.2019

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни за Договорот за Брегзит, што премиерката Тереза Меј го постигна со Европската унија. Меј ги повика пратениците „уште еднаш да го проучат“ Договорот за Брегзит и ги одби повиците да го одложи ...

Пропадна договорот за Брегзит

Фокус - 15.01.2019

Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија. Нејзиниот договор доби 202 гласови наспроти 432 „против“.

Меј не доби поддршка за договорот за Брегзит

24 Вести - 15.01.2019

Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија. Нејзиниот договор доби 202 гласови наспроти 432 „против“.

Одбројување до Брегзит: Што треба да знаете?

Deutsche Welle - 15.01.2019

Брегзит-сагата денеска влегува во зенитот - британскиот парламент треба да гласа за договорот на премиерката Тереза Меј со ЕУ. Ако таа не добие поддршка, може да остане без работа. За што гласаат пратениците? Дебатата и гласањето е за тоа дали ...

Британскиот парламент ќе гласа за договорот за Брегзит

ТВ21 - 15.01.2019

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни за Договорот за Брегзит, премиерката Меј ги повика пратениците „уште еднаш да го проучат“ Договорот за Брегзит и ги одби повиците да го одложи излегувањето на Велика Британија од ЕУ.

Судбински час за Британија

Deutsche Welle - 15.01.2019

Британските пратеници вечерва ќе гласаат за договорот за Брегзит кој го постигна премиерката Тереза Меј со ЕУ. Треба да го одбијат, а граѓаните да решаваат на втор референдум, смета Биргит Мас Веројатно нема многу пратеници во долниот дом на ...

Германија: Нов договор за „брегзит“ ако пропадне гласањето во Лондон?

Алсат-М - 15.01.2019

Британскиот парламент вечерва ќе гласа за договорот за „брегзит“ постигнат во ноември минатата година меѓу премиерката Тераза Меј и челниците на ЕУ. Гласањето ќе биде втор обид за усвојување на договорот, а во пресрет на гласањето, германскиот ...

Тврд Брегзит - страшило за бизнисот

Deutsche Welle - 15.01.2019

Меко или тврдо излегување на Велика Британија од Европската унија? Стопанствениците, како во Унијата, така и во Германија, будно ја следат ситуацијата и внимателно се подготвуваат. 43 насто од околу 1300 анкетирани германски претпријатија сметаат на ...

Ден „Д“ за премиерката Тереза Меј

Телма - 15.01.2019

Ден „Д“ за премиерката Тереза Меј. Вечерва за последен пат ќе се обиде да ги увери британските парламентарци да го поддржат договорот за повлекување на нејзината земја од ЕУ. Дел од нејзините сопартијци, од Конзервативната партија, но и целата ...

Британскиот Парламент денеска гласа за Брегзитот, веројатно ќе го отфрлат (ВИДЕО)

Канал5 - 15.01.2019

Бритаснката премиерка Тереза Меј денеска е соочена со историски пораз на гласањето за нејциниот договор за Брегзит во Парламентот , поради што Британија ќе се најде во незавидна положба. Само на два и пол месеци од предвиденото излегување на ...

Британскиот парламент вечерва ќе гласа за договорот за „Брегзит“

24 Вести - 15.01.2019

Велика Британија се подготвува за историското гласање за договор за Брегзит кој минатата година го постигнаа Тереза Меј и првите луѓе на Европската Унија. Во пресрет на гласањето, Британската премиерка ги повика пратениците уште еднаш да го проучат ...

ГЛАСАЊЕ ЗА „БРЕГЗИТ“ – Меј: Пратениците се должни да ја исполнат демократската волја на британскиот народ

ТВ21 - 15.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј во пресрет на гласањето за Брегзит, се обрати во Парламентот истакнувајќи дека народот во Британија се изјасни дека не сака да остане во Европската Унија, и дека тоа треба да се почитува.

Почна гласањето за Брегзит во Парламентот на Британија

Фокус - 15.01.2019

Почна гласањето во Долниот дом на британскиот Парламент за спогодбата за брегзит на премиерката Тереза Мај. Резултатите од гласањето треба да бидат објавени околу 22 часот по македонско време.

Пораз за Тереза Меј – Британскиот Парламент го одби предлогот за „Брегзит“!

ТВ21 - 15.01.2019

Британските парламентарци вечерва му кажаа „НЕ“ на предлогот на британската премиерка Тереза Меј околу договорот за „Брегзит“, односно напуштањето на Обединетото Кралство од Европската Унија.

Тереза Меј доживеа тежок пораз , Парламентот убедливо против договорот за Брегзит (ВИДЕО)

Канал5 - 15.01.2019

Британските пратеници со убедливо мнозинство го отфрлија договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј. Со разлика од цели 230 гласови против , пратениците го одбиоја предлогот за излез на Британија од ЕУ.

Парламентот го одби планот за брегзит на Тереза Меј

Сакам да кажам - 15.01.2019

Планот на британската премиерка Тереза Меј за брегзит е одбиен во Парламентот со 230 гласови – најголемиот пораз на една влада во историјата. Пратениците гласаа 432 „за“ и 202 „против“ да се одбие планот со кој се дефинира начинот на излез на ...

Историски пораз за Тереза Меј и нејзиниот договор со ЕУ – 432 гласа „против“, само 202 гласа „За“

Телма - 15.01.2019

Најголемиот пораз во современата историја на британската влада и припадна на премиерката Тереза Меј и нејзиниот план за Брегзит. Дури 432 пратеници гласаа против договорот за излез од Европската Унија, додека само 202 парламентарци застанаа покрај ...

Договорот за Брегзит доживеа пораз, британските парламентарци гласаа против

24 Вести - 15.01.2019

„Втор референдум би донел неединство. Не би било одговор на тоа прашање, би немале време за имплементација, и ќе биде без заштитата на правата на граѓаните“, Како Премиерка посакувам вистински правец за земјата.“ - изјави Меј.

Јункер жали што британскиот Парламент не го изгласа договорот за Брегзит

Фокус - 15.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека исходот од гласањето во Парламентот на Британија и отфрлањето на договорот го зголемува ризикот од Брегзит без договор. – Опасноста од излегување на Лондон без уредени правила по ...

Британскиот Парламент ќе гласа за договорот за Брегзит

24 Вести - 15.01.2019

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни за Договорот за Брегзит, што премиерката Тереза Меј го постигна со Европската унија. Меј ги повика пратениците „уште еднаш да го проучат“ Договорот за Брегзит и ги одби повиците да го одложи ...

Парламентарците гласаа „против“ договорот на Меј за Брегзит

+инфо - 15.01.2019

Пратениците во Долниот дом на Парламентот гласаа – 432 „против“ и 202 „за“ договорот. Британскиот опозициски лидер повика на гласање доверба на владата на Меј. Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за ...

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Макфакс - 15.01.2019

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија, објави Гардијан. Против предлог договорот за брегзит, кој британската Влада го усогласи со Брисел, гласаа ...

Британскиот парламент го отфрли договорот на Меј за брегзитот

МКД - 15.01.2019

Пратениците не го изгласаа договорот за повлекување од ЕУ со дефинитивен пораз за премиерката, пренесе Гардијан . Тереза Меј го претрпе најтешкиот парламентарен пораз на било кој друг британски премиер во демократската ера откако пратениците го ...

До моментот 47 пратеници се „за“ и 128 „против“ за договорот за Брегзит на Меј

+инфо - 15.01.2019

Сто дваесет и осум од кои 39 конзервативци, се изјасниле дека се против договорот за напуштање на ЕУ што Лондон го договори со останатите 27 членки. Во британскиот парламент во моментот се водат дебати дали да се поддржи или отфрли документот, ...

Јункер: Се зголеми ризикот од неуреден Брегзит

А1 On - 15.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се огласи со реакција по гласањето на британскиот парламент вечерва кој го отфрли Договорот за Брегзит, јавува дописничката на МИА од Брисел.

ВО ЖИВО: Ќе обезбеди ли Тереза Меј мнозинство за Брегзит?

А1 On - 15.01.2019

Британскиот Парламент вечерва гласа за договорот за Брегзит постигнат меѓу Велика Британија и Европската унија. Четириесет и седум пратеници изјавиле до моментот дека ќе го поддржат договорот на премиерката Тереза Меј за Брегзит.

До моментот – 47 пратеници се „за“ и 128 „против“ за договорот за брегзит на Меј

Нова ТВ - 15.01.2019

Четириесет и седум пратеници изјавиле до моментот дека ќе го поддржат договорот на премиерката Тереза Меј за Брегзит. Сто дваесет и осум од кои 39 конзервативци, се изјасниле дека се против договорот за напуштање на ЕУ што Лондон го договори со ...

Британија влегува во политичка неизвесност

Нетпрес - 15.01.2019

Британските пратеници во вторникот вечерта со убедливо мнозинство го отфрлија планот за излегувањето од Европската унија на премиерката Тереза Меј, предизвикувајчи политичка неизвесност која може да доведе до брегзит без договор, па дури и до ...

Почна гласањето за брегзит во Парламентот на Британија

Независен - 15.01.2019

Почна гласањето во Долниот дом на британскиот Парламент за спогодбата за брегзит на премиерката Тереза Мај. Резултатите од гласањето треба да бидат објавени околу 22 часот по МКД време. По објавувањето, главниот европски преговарач Мишел Барние ќе ...

Британскиот Парламент не го прифати договорот за Брегзит

Р.С.Европа - 15.01.2019

Британските пратеници не го прифатија предлогот на премиерката Тереза Меј за напуштањето на земјата на ЕУ. Против планот на Меј за Брегзит гласаа 432 пратеници, а со „за“ се изјаснија 202 пратеници.

Почна гласањето за брегзит во Парламентот на Британија

Курир - 15.01.2019

Почна гласањето во Долниот дом на британскиот Парламент за спогодбата за брегзит на премиерката Тереза Мај. Резултатите од гласањето треба да бидат објавени околу 22 часот по МКД време. По објавувањето, главниот европски преговарач Мишел Барние ќе ...

Пратениците го отфрлија договорот за брегзит на Меј

Нетпрес - 15.01.2019

Британските пратеници го отфрлија во вторникот вечерта договорот за излегувањеро на Обединетото Кралство од Европската унија, кој го постигна во ноември премеирката Тереза Меј За договрот се изјаснија 202, а против 432 пратеника, објавија агенциите.

Британскиот Парламент ќе гласа за договорот за Брегзит

А1 On - 15.01.2019

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни за Договорот за Брегзит, што премиерката Тереза Меј го постигна со Европската унија. Меј ги повика пратениците „уште еднаш да го проучат“ Договорот за Брегзит и ги одби повиците да го одложи ...

Пропадна договорот за Брегзит

Сител - 15.01.2019

Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија. Нејзиниот договор доби 202 гласови наспроти 432 „против“.

Меј не доби поддршка за договорот за брегзит

Курир - 15.01.2019

Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија. Нејзиниот договор доби 202 гласови наспроти 432 „против“.

Денот Д во Британија: Парламентот ќе гласа за Договорот за Брегзит

Нова ТВ - 15.01.2019

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни за Договорот за Брегзит, што премиерката Тереза Меј го постигна со Европската унија. Меј ги повика пратениците „уште еднаш да го проучат“ Договорот за Брегзит и ги одби повиците да го одложи ...

Британскиот парламент го отфрли договорот за брегзит

Независен - 15.01.2019

Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија. Нејзиниот договор доби 202 гласови наспроти 432 „против“.

Јункер: Ризикот од неуреден Брегзит се зголеми вечерва

+инфо - 15.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се огласи со реакција по гласањето на британскиот парламент вечерва кој го отфрли Договорот за Брегзит, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Парламентарците гласаа „против“ договорот на Меј за Брегзит

Слободен Печат - 15.01.2019

Гласањето еднаш беше одложено во декември откако Меј тоа го побара заради немање поддршка. Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската ...

Британскиот Парламент ќе гласа за договорот за Брегзит

Курир - 15.01.2019

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни за Договорот за Брегзит, што премиерката Тереза Меј го постигна со Европската унија. Меј ги повика пратениците „уште еднаш да го проучат“ Договорот за Брегзит и ги одби повиците да го одложи ...

Целосен пораз за Тереза Меј - Парламентот го одби планот за Брегзит

Press24 - 15.01.2019

Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија. Нејзиниот договор доби 202 гласови наспроти 432 „против“.

Јункер за Брегзит: Ризикот од неуредно повлекување се зголеми со денешното гласање

Курир - 15.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се огласи со реакција по гласањето на британскиот парламент вечерва кој го отфрли Договорот за брегзит, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Јункер: Ризикот од неуреден Брегзит се зголеми вечерва

Сител - 15.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се огласи со реакција по гласањето на британскиот парламент вечерва кој го отфрли Договорот за Брегзит, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Британскиот парламент ќе гласа за договорот за Брегзитот

Р.С.Европа - 15.01.2019

Британските законодавци денеска треба да го одржат клучното гласање за владиниот предлог за напуштање од Европската унија. Пред гласањето, британската премиерка Тереза Меј предупреди дека гласањето против владиниот предлог го доведува под прашалник ...

Парламентот во Британија гласа за брегзит – или 29 март или заминување на Меј од функцијата

Макфакс - 15.01.2019

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни по однос на договор за брегзит, што премиерката Тереза ​​Меј го постигна со Европската унија. Меј ги повика пратениците уште еднаш да го разгледаат договорот за брегзит и ги одби повиците да го ...

Брегзитот со можност да биде пролонгиран, Брисел разочаран

Нетпрес - 15.01.2019

Претстојното круцијално гласање на британскиот Парламент за Договорот за Брегзит ги води ЕУ и Велика Британија кон непознатото, бидејќи на маса се сите опции, а загриженоста расте пред можните сценарија, јави дописничката на МИА од Брисел.

Брегзитот би можел да биде одложен, Брисел во неизвесност

А1 On - 15.01.2019

Претстојното круцијално гласање на британскиот Парламент за Договорот за Брегзит ги води ЕУ и Велика Британија кон непознатото, бидејќи на маса се сите опции, а загриженоста расте пред можните сценарија, јави дописничката на МИА од Брисел.

Брегзитот би можел да биде одложен, Брисел во неизвесност

Независен - 15.01.2019

Претстојното круцијално гласање на британскиот Парламент за Договорот за Брегзит ги води ЕУ и Велика Британија кон непознатото, бидејќи на маса се сите опции, а загриженоста расте пред можните сценарија, јави дописничката на МИА од Брисел.

Белгија размислува за „итен закон за Брегзит“

Курир - 15.01.2019

Белгискиот премиер Шарл Мишел најави дека неговата Влада размислува за нов „итен закон за Брегзит“, за да се подготви земјата за најнегативните сценарија, јави дописничката на МИА во Брисел.

Во очекување на гласањето: Брисел во неизвесност – Брегзит може да биде одложен

Нова ТВ - 15.01.2019

Претстојното круцијално гласање на британскиот Парламент за Договорот за Брегзит ги води ЕУ и Велика Британија кон непознатото, бидејќи на маса се сите опции, а загриженоста расте пред можните сценарија, јави МИА од Брисел.

Меј најверојатно нема да ја добие поддршката од Парламентот за Договорот за излез на Обединетото Кралство од ЕУ

+инфо - 15.01.2019

Претстојното круцијално гласање на британскиот Парламент за Договорот за Брегзит ги води ЕУ и Велика Британија кон непознатото, бидејќи на маса се сите опции, а загриженоста расте пред можните сценарија, јави дописничката на МИА од Брисел.

Договорот за Брегзит денеска на гласање во британскиот парламент

Глас на Америка - 15.01.2019

И пратениците кои што го поддржуваат и тие кои се против Брегзит се противат на условите на договорот Британскиот парламент денеска ќе гласа за договорот за Брегзит кој владата на премиерката Тереза Мај го постигна низ преговори со Европската унија.

Германската влада негира дека Меркел ѝ нудела помош на Меј

Макфакс - 15.01.2019

Германската влада денес го негираше натписот во британскиот таблоид „Сан“, според кој германската канцеларка, Ангела Меркел, понудила помош на британската премиерка Тереза Меј да постигне подобар договор за брегзит.

Германската Влада демантира дека Меркел и нудела помош на Меј

А1 On - 15.01.2019

Германската Влада денеска ги негираше наводите на британскиот таблоид „Сан“ дека канцеларката Ангела Меркел и понудила помош за британската премиерка Тереза Меј за да постигне подобар договор за Брегзит.

Британскиот Парламент ќе гласа за договорот за Брегзит

+инфо - 15.01.2019

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни за Договорот за Брегзит, што премиерката Тереза Меј го постигна со Европската унија. Меј ги повика пратениците „уште еднаш да го проучат“ Договорот за Брегзит и ги одби повиците да го одложи ...

Ден Д за Британија - парламентот гласа за Брегзит

Сител - 15.01.2019

Британскиот парламент вечерва треба да се изјасни за владиниот предлог за напушатње на ЕУ. Премиерката Меј синоќа предупреди дека гласањето против ќе значи изневерување на гласот на Британците и во исто време ги отфли барањата на некои пратеници да ...

Белгија размислува за „итен закон за Брегзит“

+инфо - 15.01.2019

Белгискиот премиер Шарл Мишел најави дека неговата Влада размислува за нов „итен закон за Брегзит“, за да се подготви земјата за најнегативните сценарија, јави дописничката на МИА во Брисел.

Белгија размислува за „итен закон за Брегзит“

Нетпрес - 15.01.2019

Белгискиот премиер Шарл Мишел најави дека неговата Влада размислува за нов „итен закон за Брегзит“, за да се подготви земјата за најнегативните сценарија, јави дописничката на МИА во Брисел.

Меј соочена со веројатен пораз во парламентот

Нетпрес - 15.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј е соочена во вторникот со веројатниот историски пораз на гласањето за нејзиниот договор за излегувањето на Обединетото Кралство од Европската унија во парламентот, поради што Лондон би можел да се најде во лимбо ...

Белгија размислува за „итен закон за Брегзит“

А1 On - 15.01.2019

Белгискиот премиер Шарл Мишел најави дека неговата Влада размислува за нов „итен закон за Брегзит“, за да се подготви земјата за најнегативните сценарија, јави дописничката на МИА во Брисел.

Меј ги повика пратениците да донесат историска одлука за Британија

Р.С.Европа - 15.01.2019

Британскиот премиер Тереза Меј ги повика пратениците да го поддржат нејзиниот предлог за напуштање на земјата на ЕУ, велејќи дека се работи за историска одлука која ќе ја постави иднината на генерациите кои доаѓаат.

Германската Влада демантира дека Меркел и нудела помош на Меј

Курир - 15.01.2019

Германската Влада денеска ги негираше наводите на британскиот таблоид „Сан“ дека канцеларката Ангела Меркел и понудила помош за британската премиерка Тереза Меј за да постигне подобар договор за Брегзит.

Британскиот Парламент гласаше против договорот за Брегзит на Меј

А1 On - 15.01.2019

Британските пратениците гласаа против договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ постигнат помеѓу премиерката Тереза Меј и претставници од Европската унија. 432 пратеници гласа против договорот, додека 202 го поддржаа.

Пратениците го одбија Брегзит – најголем пораз за Владата досега

Нова ТВ - 15.01.2019

Долниот дом на британскиот Парламент го отфрли Брегзит. Резултатите од гласањето за Брегзит се 202 гласови „За“ и 432 гласови „против“. Џереми Корбин изјави дека ова е најголем пораз за британската Влада од 1920 година.

Пропадна планот на Тереза Меј за Брегзит – утре се гласа доверба на нејзината Влада

Нова ТВ - 15.01.2019

Со 432 гласа „против“ и 202 „за“ пратениците во Долниот дом на британскиот парламент го одбија Договорот за Брегзит, предложен од премиерката Тереза Меј. Веднаш по гласањето премиерката Меј рече дека доколку опозицијата побара, нејзината Влада е ...

Германската Влада демантира дека Меркел и нудела помош на Меј

Алфа - 15.01.2019

Германската Влада денеска ги негираше наводите на британскиот таблоид „Сан“ дека канцеларката Ангела Меркел и понудила помош за британската премиерка Тереза Меј за да постигне подобар договор за Брегзит.

Белгија размислува за „итен закон за Брегзит“

MTM - 15.01.2019

Белгискиот премиер Шарл Мишел најави дека неговата Влада размислува за нов „итен закон за Брегзит“, за да се подготви земјата за најнегативните сценарија, јави дописничката на МИА во Брисел.

Гласање за планот за Брегзит на Тереза Меј: Пратениците се должни да ги исполнат демократските желби на британскиот ...

Точка - 15.01.2019

Во пресрет на гласањето во Парламентот, британската премиерка Тереза Меј истакнала дека народот во Британија јасно се изјаснил дека не сака да остане во Европската Унија. “Излезноста на референдумот беше висока, а резултатот е јасен.

Белгија размислува за „итен закон за Брегзит“

Локално - 15.01.2019

Белгискиот премиер Шарл Мишел најави дека неговата Влада размислува за нов „итен закон за Брегзит“, за да се подготви земјата за најнегативните сценарија, јави дописничката на МИА во Брисел.

Брегзитот би можел да биде одложен, Брисел во неизвесност

Локално - 15.01.2019

Претстојното круцијално гласање на британскиот Парламент за Договорот за Брегзит ги води ЕУ и Велика Британија кон непознатото, бидејќи на маса се сите опции, а загриженоста расте пред можните сценарија, јави дописничката на МИА од Брисел.

Јункер: Ризикот од неуреден Брегзит се зголеми вечерва

Вечер Прес - 15.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се огласи со реакција по гласањето на британскиот парламент вечерва кој го отфрли Договорот за Брегзит, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Брегзитот би можел да биде одложен, Брисел во неизвесност

Вечер Прес - 15.01.2019

Претстојното круцијално гласање на британскиот Парламент за Договорот за Брегзит ги води ЕУ и Велика Британија кон непознатото, бидејќи на маса се сите опции, а загриженоста расте пред можните сценарија, јави дописничката на МИА од Брисел.

Британскиот парламент не го поддржа Брегзит договорот

MTM - 15.01.2019

Британскиот парламент не го поддржа договорот на премиерката Тереза ​​Меј со Европската унија. Договорот доби 202 гласа за и 432 против. Гласањето беше одложено од Меј во декември откако премиерката немаше доволно мнозинство во парламентот.

Германската влада негира дека Меркел ѝ нудела помош на Меј

24Инфо - 15.01.2019

Германската влада денес го негираше натписот во британскиот таблоид „Сан“, според кој германската канцеларка, Ангела Меркел, понудила помош на британската премиерка Тереза Меј да постигне подобар договор за брегзит.

Курц: Нема да има повторно преговарање за Договорот за Брегзит

MTM - 15.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц рече дека нема да има повторни преговори на договорот за Brexit. Тој ја даде изјавата откако британскиот парламент не го поддржа договорот вечерва, пренесуваат медиумите.

Јункер жали што британскиот Парламент не го изгласа договорот за Брегзит

Либертас - 15.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека исходот од гласањето во Парламентот на Британија и отфрлањето на договорот го зголемува ризикот од Брегзит без договор. – Опасноста од излегување на Лондон без уредени правила по ...

Британскиот Парламент ќе гласа за договорот за Брегзит

Либертас - 15.01.2019

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни за Договорот за Брегзит, што премиерката Тереза Меј го постигна со Европската унија. Меј ги повика пратениците „уште еднаш да го проучат“ Договорот за Брегзит и ги одби повиците да го одложи ...

Британскиот парламент го отфрли планот на Тереза Меј за Брегзит

Фактор - 15.01.2019

Дури 432 пратеници во Британија гласаа против договорот за излез од Европската Унија, додека само 202 парламентарци застанаа покрај премиерката, Тереза Меј. Веднаш по катастрофалниот резултат, лидерот на опозициските лабуристи Џереми Корбин поднесе ...

Германската Влада демантира дека Меркел и нудела помош на Меј

MTM - 15.01.2019

Германската Влада денеска ги негираше наводите на британскиот таблоид „Сан“ дека канцеларката Ангела Меркел и понудила помош за британската премиерка Тереза Меј за да постигне подобар договор за Брегзит.

Германската Влада демантира дека Меркел и нудела помош на Меј

Локално - 15.01.2019

Германската Влада денеска ги негираше наводите на британскиот таблоид „Сан“ дека канцеларката Ангела Меркел и понудила помош за британската премиерка Тереза Меј за да постигне подобар договор за Брегзит.

Британскиот парламент ќе гласа за Договорот за Брегзит

CivilMedia - 15.01.2019

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни за Договорот за Брегзит, што премиерката Тереза Меј го постигна со Европската унија. Меј ги повика пратениците „уште еднаш да го проучат“ Договорот за Брегзит и ги одби повиците да го одложи ...

Германската Влада демантира дека Меркел и нудела помош на Меј

Либертас - 15.01.2019

Германската Влада денеска ги негираше наводите на британскиот таблоид „Сан“ дека канцеларката Ангела Меркел и понудила помош за британската премиерка Тереза Меј за да постигне подобар договор за Брегзит.

Белгија размислува за „итен закон за Брегзит“

Опсервер - 15.01.2019

Белгискиот премиер Шарл Мишел најави дека неговата Влада размислува за нов „итен закон за Брегзит“, за да се подготви земјата за најнегативните сценарија, јави дописничката на МИА во Брисел.

Британскиот Парламент ќе гласа за договорот за Брегзит

Опсервер - 15.01.2019

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни за Договорот за Брегзит, што премиерката Тереза Меј го постигна со Европската унија. Меј ги повика пратениците „уште еднаш да го проучат“ Договорот за Брегзит и ги одби повиците да го одложи ...

Германската Влада демантира дека Меркел и нудела помош на Меј

Опсервер - 15.01.2019

Германската Влада денеска ги негираше наводите на британскиот таблоид „Сан“ дека канцеларката Ангела Меркел и понудила помош за британската премиерка Тереза Меј за да постигне подобар договор за Брегзит.

ДЕН Д ЗА БРИТАНИЈА: Парламентот гласа за Брегзит, Меј на големи маки

Фактор - 15.01.2019

Британскиот парламент денес треба да се изјасни за договорот за Брегзит кој премиерката Тереза Меј го постигнала со Европската унија. Меј ги повика пратениците „уште еднаш да го проучат“ договорот за Брегзит и ги одби повиците да го одложи ...

Ден "Д" за Британија: Парламентот гласа за Брегзит, Тереза Меј на маки, еве што ја чека

Точка - 15.01.2019

Британскиот парламент денес треба да се изјасни за договорот за Брегзит, кој премиерката Тереза Меј го постигнала со Европската унија. Меј ги повикала пратениците "уште еднаш да го проучат" договорот за Брегзит и ги одбила повиците да го одложи ...

Британскиот Парламент ќе гласа за договорот за Брегзит

Локално - 15.01.2019

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни за Договорот за Брегзит, што премиерката Тереза Меј го постигна со Европската унија. Меј ги повика пратениците „уште еднаш да го проучат“ Договорот за Брегзит и ги одби повиците да го одложи ...

Брегзитот би можел да биде одложен, Брисел во неизвесност

MTM - 15.01.2019

Претстојното круцијално гласање на британскиот Парламент за Договорот за Брегзит ги води ЕУ и Велика Британија кон непознатото, бидејќи на маса се сите опции, а загриженоста расте пред можните сценарија, јави дописничката на МИА од Брисел.

Меј пред тежок пораз: Засега 47пратеници „за” и 128 „против” договорот за Брегзит на Меј

24Инфо - 15.01.2019

Четириесет и седум пратеници изјавиле до моментов дека ќе го поддржат договорот на премиерката Тереза Меј за Брегзит. Наспроти нив, 128 од кои 39 конзервативци, се изјасниле дека се против договорот за напуштање на ЕУ под услови што Лондон го ...

Брегзитот би можел да биде одложен, Брисел во неизвесност

Либертас - 15.01.2019

Претстојното круцијално гласање на британскиот Парламент за Договорот за Брегзит ги води ЕУ и Велика Британија кон непознатото, бидејќи на маса се сите опции, а загриженоста расте пред можните сценарија.

До моментот – 47 пратеници се „за“ и 128 „против“ за договорот за брегзит на Меј

Вечер Прес - 15.01.2019

Четириесет и седум пратеници изјавиле до моментот дека ќе го поддржат договорот на премиерката Тереза Меј за брегзит. Сто дваесет и осум од кои 39 конзервативци, се изјасниле дека се против договорот за напуштање на ЕУ што Лондон го договори со ...

Почна гласањето за брегзит во Долниот дом на британскиот Парламент

Локално - 15.01.2019

Почна гласањето во Долниот дом на британскиот Парламент за спогодбата за брегзит на премиерката Тереза Мај. Резултатите од гласањето треба да бидат објавени околу 22 часот по МКД време. По објавувањето, главниот европски преговарач Мишел Барние ќе ...

ГЛАСАЊЕ ЗА „БРЕГЗИТ“ – Меј: Пратениците се должни да ја исполнат демократската волја на британскиот народ

4NEWS - 15.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј во пресрет на гласањето за Брегзит, се обрати во Парламентот истакнувајќи дека народот во Британија се изјасни дека не сака да остане во Европската Унија, и дека тоа треба да се почитува.

Брегзитот би можел да биде одложен, Брисел во неизвесност

24Инфо - 15.01.2019

Претстојното круцијално гласање на британскиот Парламент за Договорот за Брегзит ги води ЕУ и Велика Британија кон непознатото, бидејќи на маса се сите опции, а загриженоста расте пред можните сценарија, јави дописничката на МИА од Брисел.

Парламентот во Британија гласа за брегзит – или 29 март или заминување на Меј од функцијата

Centar - 15.01.2019

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни по однос на договорот за брегзитот, што премиерката Тереза ​​Меј го постигна со Европската Унија. Меј ги повика пратениците уште еднаш да го разгледаат договорот за брегзитот и ги одби повиците да го ...

Почна гласањето за Брегзит во Парламентот на Британија

MTM - 15.01.2019

По објавувањето, главниот европски преговарач Мишел Барние ќе се сретне со пратеници во Европскиот парламент. Последниот ден од дебатата заврши со говор на премиерката и размена на остри реплики.

Брегзитот би можел да биде одложен, Брисел во неизвесност

iPortal - 15.01.2019

Претстојното круцијално гласање на британскиот Парламент за Договорот за Брегзит ги води ЕУ и Велика Британија кон непознатото, бидејќи на маса се сите опции, а загриженоста расте пред можните сценарија.

Британските парламентарци гласаа „против“ договорот на Меј за брегзит

Вечер Прес - 15.01.2019

Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија. Пратениците во Долниот дом на Парламентот гласаа – 432 „против“ и 202 „за“ договорот.

Британскиот парламент ќе гласа за договорот за Брегзит

4NEWS - 15.01.2019

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни за Договорот за Брегзит, премиерката Меј ги повика пратениците „уште еднаш да го проучат“ Договорот за Брегзит и ги одби повиците да го одложи излегувањето на Велика Британија од ЕУ.

Долниот дом на Британија го отфрли Брегзит

Република - 15.01.2019

Долниот дом на британскиот Парламент го отфрли Брегзит. Резултатите од гласањето за Брегзит се 202 гласови „за“ и 432 гласови „против“. Џереми Корбин изјави дека ова е најголем пораз за британската Влада од 1920 година.

До моментот – 47 пратеници се „за“ и 128 „против“ за договорот за брегзит на Меј

Локално - 15.01.2019

Четириесет и седум пратеници изјавиле до моментот дека ќе го поддржат договорот на премиерката Тереза Меј за Брегзит. Сто дваесет и осум од кои 39 конзервативци, се изјасниле дека се против договорот за напуштање на ЕУ што Лондон го договори со ...

Парламенот не го прифати договорот за Брегзит на Меј, утре гласање за доверба на Владата

24Инфо - 15.01.2019

Договорот за Брегзит, предложен од премиерката Тереза Меј вечерва со 432 гласа „против“ и 202 „за“ беше одбиен од пратениците во Долниот дом на британскиот парламент. Веднаш по гласањето премиерката Меј рече дека доколку опозицијата побара, ...

До моментот – 47 пратеници се „за" и 128 „против" за договорот за Брегзит на Меј

MTM - 15.01.2019

Четириесет и седум пратеници изјавиле до моментот дека ќе го поддржат договорот на премиерката Тереза Меј за Брегзит. Сто дваесет и осум од кои 39 конзервативци, се изјасниле дека се против договорот за напуштање на ЕУ што Лондон го договори со ...

Брегзитот би можел да биде одложен, Брисел во неизвесност

Опсервер - 15.01.2019

Претстојното круцијално гласање на британскиот Парламент за Договорот за Брегзит ги води ЕУ и Велика Британија кон непознатото, бидејќи на маса се сите опции, а загриженоста расте пред можните сценарија, јави дописничката на МИА од Брисел.

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Точка - 15.01.2019

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија, објави Гардијан. Против предлог договорот за брегзит кој британската Влада го усогласи со Брисел, гласаа 432 ...

Пораз за Тереза Меј – Британскиот Парламент го одби предлогот за „Брегзит“!

4NEWS - 15.01.2019

Британските парламентарци вечерва му кажаа „НЕ“ на предлогот на британската премиерка Тереза Меј околу договорот за „Брегзит“, односно напуштањето на Обединетото Кралство од Европската Унија.

Белгија размислува за „итен закон за Брегзит”

24Инфо - 15.01.2019

Белгискиот премиер Шарл Мишел најави дека неговата Влада размислува за нов „итен закон за Брегзит”, за да се подготви земјата за најнегативните сценарија, јави дописничката на МИА во Брисел.

Јункер: Ризикот од неуреден Брегзит се зголеми вечерва

Локално - 15.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се огласи со реакција по гласањето на британскиот парламент вечерва кој го отфрли Договорот за Брегзит, јавува МИА од Брисел. Во реакција објавена само неколку минути по резултатите Јункер ...

Јункер: Ризикот од неуреден Брегзит се зголеми вечерва

24Инфо - 15.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се огласи со реакција по гласањето на британскиот парламент вечерва кој го отфрли Договорот за Брегзит, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Почна гласањето за брегзит во Парламентот на Британија

Опсервер - 15.01.2019

Почна гласањето во Долниот дом на британскиот Парламент за спогодбата за брегзит на премиерката Тереза Мај. Резултатите од гласањето треба да бидат објавени околу 22 часот по МКД време. По објавувањето, главниот европски преговарач Мишел Барние ќе ...

Британскиот Парламент не го поддржа договорт на Меј за брегзит

Локално - 15.01.2019

Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија. Нејзиниот договор доби 202 гласови наспроти 432 „против“.

Тереза Меј убедливо поразена во гласањето за брегзит во Парламентот на Британија

Опсервер - 15.01.2019

Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија. Со убедливо мнозинство – 432 „против“ и 202 „за“, Долниот дом на Парламентот го ...

Британскиот Парламент не го поддржа договорот на Меј за брегзит

Н.Македонија - 15.01.2019

Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија. Нејзиниот договор доби 202 гласови „за“, наспроти 432 пратеници кои беа „против“.

Британскиот Парламент одлучува за договорот за Брегзит

Н.Македонија - 15.01.2019

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни за Договорот за Брегзит, што премиерката Тереза Меј го постигна со Европската унија. Меј ги повика пратениците „уште еднаш да го проучат“ Договорот за Брегзит и ги одби повиците да го одложи ...

Јункер: Вечерва се зголеми ризикот за неуреден брегзит

Н.Македонија - 15.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се огласи со реакција по гласањето на британскиот парламент вечерва кој го отфрли Договорот за брегзит, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Меј со последни сили го спасува договорот за брегзит

Н.Македонија - 15.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј предупреди дека е поверојатно парламентот во Лондон да го блокира брегзит отколку да ја остави Британија да ја напушти Европската Унија без постигнат договор.

Отчукува часовникот пред гласањето на Парламентот за Договорот за Брегзит – анализа во Студио 1

1tv - 15.01.2019

Ден „Д“ за британскиот парламент, пратениците треба да се изјаснат за Договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј и ЕУ. Збунувачки што една од земјите основачи сака да замине од блокот кога ние се обидуваме да влеземе, анализира новинарот Деан ...

Британскиот парламент гласаше против Договорот за Брегзит на Меј

1tv - 15.01.2019

Британските пратеници го отфрлија договорот на премиерката Тереза Меј за разводот од ЕУ со 432 наспроти 202 гласа. Таа призна дека пратениците не го поддржале договорот, но и дека вечерашното гласање не кажува ништо за тоа што поддржуваат или пак ...

Парламентот во Британија гласа за брегзит: Или 29 март или заминување на Меј од функцијата

Денар - 15.01.2019

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни по однос на договор за брегзит, што премиерката Тереза ​​Меј го постигна со Европската унија. Меј ги повика пратениците уште еднаш да го разгледаат договорот за брегзит и ги одби повиците да го ...

Пратениците не го поддржаа Брегзитот

Скопје1 - 15.01.2019

432 пратеници гласа против договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ постигнат помеѓу премиерката Тереза Меј и претставници од Европската унија , додека 202 го поддржаа Овој договор.

(Видео) Британскиот парламент гласаше против Договорот за Брегзит на Меј

1tv - 15.01.2019

Пратениците во британскиот парламент го отфрлија Договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј со ЕУ. На барање на лидерот на опозициските Лабуристи Џереми Корбин за утре е закажано гласање на доверба на Владата во Долниот Дом.

Британските парламентарци го отфрлија Брегзит на Тереза Меј

AKO - 15.01.2019

Голем пораз на британската премиерка Тереза Меј во парламентот. Со огромно мнозинство парламентарците го отфрлија планот за излегување на Британија од ЕУ. 432 гласаа против договорот, а 202 за.

Брегзитот би можел да биде одложен, Брисел во неизвесност

1tv - 15.01.2019

Претстојното круцијално гласање на британскиот Парламент за Договорот за Брегзит ги води ЕУ и Велика Британија кон непознатото, бидејќи на маса се сите опции, а загриженоста расте пред можните сценарија.

Тереза Меј во обраќање пред парламентот ќе побара поддршка за Брегзит

Канал5 - 14.01.2019

Британската премиерка, Тереза ​​Меј, планира пред Парламентот да каже дека сега е многу поверојатно пратениците да го блокираат Брегзит, отколку Велика Британија да ја напушти Европската унија без договор.

Меј: На 29 март ја напуштаме ЕУ!

Алсат-М - 14.01.2019

Премиерката Тереза Меј, за време на дебатата за постигнатиот договор со ЕУ, изјави дека Велика Британија ќе ја напушти Европската унија на 29 март. Меј вели дека не верува дека Владата треба да го прошири членот 50 од Лисабонскиот договор, кој ...

Меј: Ја напуштаме ЕУ на 29 март

Р.С.Европа - 14.01.2019

Премиерката Тереза Меј, за време на дебатата за постигнатиот договор со ЕУ, изјави дека Велика Британија ќе ја напушти Европската унија на 29 март. Меј вели дека не верува дека Владата треба да го прошири членот 50 од Лисабонскиот договор, кој ...

ЕУ нема да прифати нови преговори за Брегзит

+инфо - 14.01.2019

Доколку британскиот Парламент утре не го прифати Договорот за Брегзит, постои опасност Велика Британија да ја напушти Унијата без регулирани идни односи со ЕУ, што предизвикува стравување од блокади и хаос во земјата.

Писмо од ЕУ до Лондон: Гаранции – да, нови преговори за Брегзит – не

А1 On - 14.01.2019

Британската Влада денеска го објави писмото упатено од челниците на ЕУ до Лондон, во обид да ја намали загриженоста на пратениците околу договорот за Брегзит, по кој утре би требало да се изјасни Парламентот во Вестминстер.

Тереза Меј во обраќање пред парламентот ќе побара поддршка за брегзит

Макфакс - 14.01.2019

Британската премиерка Тереза ​​Меј планира пред парламентот да каже дека сега е многу поверојатно пратениците да го блокираат брегзит отколку Велика Британија да ја напушти Европската унија без договор.

Меј: Блокадата на брегзитот поверојатна од излегувањето од ЕУ без договор

Нетпрес - 14.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј има намера во понеделникот да порача дека сега е многу поверојатно пратениците да го блокираат брегзитот отколку Велика Британија да ја напушти Европската унија без договор.

Меј: На 29 март ја напуштаме Европската унија

Макфакс - 14.01.2019

Велика Британија ќе ја напушти Европската унија на 29 март, рече премиерката Тереза ​​Меј за време на дебатата за постигнатиот договор со ЕУ. Меј вели дека не верува дека Владата треба да го прошири членот 50 од Лисабонскиот договор, кој предвидува ...

Јункер и Туск ѝ нудат помош на Меј за да ги убеди пратениците за договорот за брегзит

Макфакс - 14.01.2019

Претседателите на Европскиот совет, Доналд Туск и Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска испратија заедничко писмо до британската премиерка Тереза Мај, на која се обидуваат да ѝ помогнат да ги убеди британските пратеници да гласаат за ...

Меј побара од пратениците уште еднаш да го проучат договорот за брегзитот (ВИДЕО)

МКД - 14.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј ги повика пратениците уште еднаш да го проучат договорот за брегзитот што го постигна со ЕУ и ги одби барањата да го одложи излегувањето на Британија од Унијата.

Британија пред уставна криза

Глас на Америка - 14.01.2019

Британија е исправена пред исходот од клучното гласање во Долниот дом за спорниот договор за повлекување од Брегзит Велика Британија веројатно е пред уставна криза, со оглед на тоа што група пратеници застанаа против британската премиерка Тереза ...

Меј им порача на британските пратеници дека ЕУ нема да се согласи на промени во договор за брегзитот

Нетпрес - 14.01.2019

Челниците на Европската унија нема да се согласат со промени во постојниот договор од условите за истапувањето на Велика Британија од сојузот, на кој инсистираат британските пратеници, изјави во понеделникот во долниот дом на парламентот, ...

Меј: Велика Британија ќе излезе од ЕУ на 29 март

Курир - 14.01.2019

Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март, изјави премиерката Тереза Меј за време на расправата за Договорот што го постигна со ЕУ. Таа истакна оти не верува дека британската Влада треба да го продолжи рокот за примена на членот 50 од ...

Меј: Велика Британија ќе излезе од ЕУ на 29 март

Независен - 14.01.2019

Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март, изјави премиерката Тереза Меј за време на расправата за Договорот што го постигна со ЕУ. Таа истакна оти не верува дека британската Влада треба да го продолжи рокот за примена на членот 50 од ...

Меј: На 29 март Велика Британија ќе ја напушти ЕУ

+инфо - 14.01.2019

Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март, изјави премиерката Тереза Меј за време на расправата за Договорот што го постигна со ЕУ. Таа истакна оти не верува дека британската Влада треба да го продолжи рокот за примена на членот 50 од ...

Меј: Велика Британија ќе излезе од ЕУ на 29 март

А1 On - 14.01.2019

Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март, изјави премиерката Тереза Меј за време на расправата за Договорот што го постигна со ЕУ. Таа истакна оти не верува дека британската Влада треба да го продолжи рокот за примена на членот 50 од ...

Меј побара од пратениците уште еднаш да го проучат договорот за брегзитот

Сител - 14.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј ги повика пратениците уште еднаш да го проучат договорот за брегзитот што го постигна со ЕУ и ги одби барањата да го одложи излегувањето на Британија од Унијата.

Писмо од ЕУ до Лондон: Гаранции – да, нови преговори за Брегзит – не

Курир - 14.01.2019

Британската Влада денеска го објави писмото упатено од челниците на ЕУ до Лондон, во обид да ја намали загриженоста на пратениците околу договорот за Брегзит, по кој утре би требало да се изјасни Парламентот во Вестминстер.

Брисел му пиша на Лондон: Гаранции – да, нови преговори за Брегзит – не

Нова ТВ - 14.01.2019

Британската Влада денеска го објави писмото упатено од челниците на ЕУ до Лондон, во обид да ја намали загриженоста на пратениците околу договорот за Брегзит, по кој утре би требало да се изјасни Парламентот во Вестминстер.

Меј: Велика Британија ќе излезе од ЕУ на 29 март

Опсервер - 14.01.2019

Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март, изјави премиерката Тереза Меј за време на расправата за Договорот што го постигна со ЕУ. Таа истакна оти не верува дека британската Влада треба да го продолжи рокот за примена на членот 50 од ...

Тереза Меј во обраќање пред парламентот ќе побара поддршка за брегзит

Точка - 14.01.2019

Британската премиерка, Тереза ​​Меј, планира пред парламентот да каже дека сега е многу поверојатно пратениците да го блокираат брегзит, отколку Велика Британија да ја напушти Европската унија без договор.

Меј: Велика Британија ќе излезе од ЕУ на 29 март

MTM - 14.01.2019

Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март, изјави премиерката Тереза Меј за време на расправата за Договорот што го постигна со ЕУ. Таа истакна оти не верува дека британската Влада треба да го продолжи рокот за примена на членот 50 од ...

Меј: Велика Британија ќе ја напушти Европската Унија на 29 март

24Инфо - 14.01.2019

Велика Британија ќе ја напушти Европската Унија на 29 март, рече премиерката Тереза ​​Меј за време на дебатата за постигнатиот договор со ЕУ. Меј вели дека не верува оти владата треба да го прошири членот 50 од Лисабонскиот договор, кој предвидува ...

Писмо од ЕУ до Лондон: Гаранции – да, нови преговори за Брегзит – не

Локално - 14.01.2019

Британската Влада денеска го објави писмото упатено од челниците на ЕУ до Лондон, во обид да ја намали загриженоста на пратениците околу договорот за Брегзит, по кој утре би требало да се изјасни Парламентот во Вестминстер.

Јункер и Туск ѝ нудат помош на Меј за да ги убеди пратениците за договорот за брегзит

Точка - 14.01.2019

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер, денеска испратија заедничко писмо до британската премиерка Тереза Мeј, на која се обидуваат да ѝ помогнат да ги убеди британските пратеници да гласаат за ...

Писмо од ЕУ до Лондон: Гаранции – да, нови преговори за Брегзит – не

24Инфо - 14.01.2019

Британската Влада денеска го објави писмото упатено од челниците на ЕУ до Лондон, во обид да ја намали загриженоста на пратениците околу договорот за Брегзит, по кој утре би требало да се изјасни Парламентот во Вестминстер.

Тереза Меј во обраќање пред парламентот ќе побара поддршка за брегзит

Локално - 14.01.2019

Британската премиерка Тереза ​​Меј планира пред парламентот да каже дека сега е многу поверојатно пратениците да го блокираат брегзит отколку Велика Британија да ја напушти Европската унија без договор.

Писмо од ЕУ до Лондон: Гаранции – да, нови преговори за Брегзит – не

Либертас - 14.01.2019

Британската Влада денеска го објави писмото упатено од челниците на ЕУ до Лондон, во обид да ја намали загриженоста на пратениците околу договорот за Брегзит, по кој утре би требало да се изјасни Парламентот во Вестминстер.

Тереза Меј во обраќање пред парламентот ќе побара поддршка за брегзит

24Инфо - 14.01.2019

Британската премиерка, Тереза ​​Меј, планира пред парламентот да каже дека сега е многу поверојатно пратениците да го блокираат брегзит, отколку Велика Британија да ја напушти Европската унија без договор.

Меј: Велика Британија ќе излезе од ЕУ на 29 март

Република - 14.01.2019

Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март, изјави премиерката Тереза Меј за време на расправата за Договорот што го постигна со ЕУ. Таа истакна оти не верува дека британската Влада треба да го продолжи рокот за примена на членот 50 од ...

Се огласи Тереза Меј: Познато е кога Велика Британија ќе ја напушти Европската унија

Точка - 14.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј, за време на дебатата за договорот кој го постигна со ЕУ, порача дека земјата ќе ја напушти Европската унија на 29-ти март. Тереза Меј изјави дека не верува дека владата треба да го продолжи рокот за примена на ...

Писмо од ЕУ до Лондон: Гаранции – да, нови преговори за Брегзит – не

MTM - 14.01.2019

Британската Влада денеска го објави писмото упатено од челниците на ЕУ до Лондон, во обид да ја намали загриженоста на пратениците околу договорот за Брегзит, по кој утре би требало да се изјасни Парламентот во Вестминстер.

Меј: На 29 март ја напуштаме Европската унија

Локално - 14.01.2019

Велика Британија ќе ја напушти Европската унија на 29 март, рече премиерката Тереза ​​Меј за време на дебатата за постигнатиот договор со ЕУ. Меј вели дека не верува оти владата треба да го прошири членот 50 од Лисабонскиот договор, кој предвидува ...

Меј: Велика Британија ќе излезе од ЕУ на 29 март

Либертас - 14.01.2019

Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март, изјави премиерката Тереза Меј за време на расправата за Договорот што го постигна со ЕУ. Таа истакна оти не верува дека британската Влада треба да го продолжи рокот за примена на членот 50 од ...

Писмо од ЕУ до Лондон: Гаранции – да, нови преговори за Брегзит – не

Опсервер - 14.01.2019

Британската Влада денеска го објави писмото упатено од челниците на ЕУ до Лондон, во обид да ја намали загриженоста на пратениците околу договорот за Брегзит, по кој утре би требало да се изјасни Парламентот во Вестминстер.

Меј: Велика Британија ќе ја напушти ЕУ на 29 март

Н.Македонија - 14.01.2019

Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март, изјави премиерката Тереза Меј за време на расправата за Договорот што го постигна со ЕУ. Таа истакна оти не верува дека британската Влада треба да го продолжи рокот за примена на членот 50 од ...

Меј: Велика Британија ќе излезе од ЕУ на 29 март

1tv - 14.01.2019

Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март, изјави премиерката Тереза Меј за време на расправата за Договорот што го постигна со ЕУ. Таа истакна оти не верува дека британската Влада треба да го продолжи рокот за примена на членот 50 од ...

Тереза Меј во обраќање пред парламентот ќе побара поддршка за брегзит

Денар - 14.01.2019

Британската премиерка Тереза ​​Меј планира пред парламентот да каже дека сега е многу поверојатно пратениците да го блокираат брегзит отколку Велика Британија да ја напушти Европската унија без договор.

Меј: На 29 март ја напуштаме Европската Унија

Денар - 14.01.2019

Велика Британија ќе ја напушти Европската Унија на 29 март, рече премиерката Тереза ​​Меј за време на дебатата за постигнатиот договор со ЕУ. Меј вели дека не верува оти владата треба да го прошири членот 50 од Лисабонскиот договор, кој предвидува ...

Писмо од ЕУ до Лондон: Гаранции – да, нови преговори за Брегзит – не

1tv - 14.01.2019

Британската Влада денеска го објави писмото упатено од челниците на ЕУ до Лондон, во обид да ја намали загриженоста на пратениците околу договорот за Брегзит, по кој утре би требало да се изјасни Парламентот во Вестминстер.

Јункер и Туск ѝ нудат помош на Меј за да ги убеди пратениците за договорот за брегзит

Денар - 14.01.2019

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер, денеска испратија заедничко писмо до британската премиерка Тереза Мeј, на која се обидуваат да ѝ помогнат да ги убеди британските пратеници да гласаат за ...