TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Апсењето на Бојко Борисов: шах и мат, но за кого?

Независен - 20.03.2022

Апсењето или притворањето на Бојко Борисов и неговите „соборци“ заврши со брзо ослободување и медиумска можност ГЕРБ да ја преземе улогата на жртви и демонстранти. На прв поглед, акцијата повеќе се покажа како автогол на премиерот Кирил Петков и ...

Има ли Македонија врска со апсењето на Борисов?

Слободен Печат - 19.03.2022

Бојко Борисов веројатно можат да го апсат за што сакаат. Последната вест од Софија е дека тамошниот обвинител имал снимени докази на кои се гледа дека, наводно, прима поткуп од некого. Си мислам, колкава ли мора да е таа обвинителска видеотека „за ...

Бугарите за влакно ќе се степаа во Собранието поради Бојко Борисов (ВИДЕО)

Пулс24 - 19.03.2022

По синоќешното приведување и 24 часовно сослушување на Бојко Борисов, станува се потензична ситуацијата. Имено, денес се најавија протести за негово ослободување, а во бугарскиот парламент дел од пратениците беа на раб на тепачка.

Има ли Македонија врска со апсењето на Борисов?

Либертас - 19.03.2022

Бојко Борисов веројатно можат да го апсат за што сакаат. Последната вест од Софија е дека тамошниот обвинител имал снимени докази на кои се гледа дека, наводно, прима поткуп од некого. Си мислам, колкава ли мора да е таа обвинителска видеотека „за ...

Борисов: Загрижен сум дека следниот пат ќе ме убијат

Република - 19.03.2022

Лидерот на ГЕРБ и поранешен бугарски премиер Бојко Борисов вчеравечер беше пуштен на слобода откако му истече 24-часовниот притвор, јави дописникот на МИА од Софија. Тој рече дека не бил обвинет и дека цивилната полиција му кажала дека треба да биде ...

Борисов по ослободувањето од притвор: „Загрижен сум дека следниот пат ќе ме убијат“

Centar - 19.03.2022

Полицијата во Бугарија го ослободи лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов и уште две лица приведени со него. Борисов и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов, како и Севдалина Арнаудова, која беше задолжена за односи со јавноста во владата на ...

Борисов по ослободувањето од притвор: „Загрижен сум да не ме убијат следниот пат“

Денар - 19.03.2022

Полицијата во Бугарија го ослободи лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов и уште две лица приведени со него. Борисов и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов, како и Севдалина Арнаудова, која беше задолжена за односи со јавноста во владата на ...

Има ли Македонија врска со апсењето на Борисов?

CivilMedia - 19.03.2022

Да не е војната во Украина, апсењето на Бојко Борисов во Бугарија секако би била најважната регионална вест во неделата зад нас. Прво на Борисов му определија 24-часовен притвор, за да ги даде првичните изјави пред истражните органи, но никој, па ...

Има ли Македонија врска со апсењето на Борисов?

Frontline - 19.03.2022

Бојко Борисов веројатно можат да го апсат за што сакаат. Последната вест од Софија е дека тамошниот обвинител имал снимени докази на кои се гледа дека, наводно, прима поткуп од некого. Си мислам, колкава ли мора да е таа обвинителска видеотека „за ...

Борисов бил приведен поради снимките со купчиња евра и злато, ги добил преку рекет на бугарски казино магнат

MakPress - 19.03.2022

Полицијата во Бугарија го приведе поранешниот премиер Бојко Борисов како дел од истрагата за наводни уцени што датираат од 2014 до 2019 година, соопштија денеска бугарски обвинители. Според информациите во медиумите станува збор за снимките на кои ...

Борисов излезе од истражниот затвор

MakPress - 19.03.2022

Лидерот на бугарската политичка партија ГЕРБ Бојко Борисов вечерва е пуштен од притвор откако му истече 24-часовниот притвор, јави дописникот на МИА од Софија. Тој рече дека не бил обвинет и дека цивилната полиција му кажала дека треба да биде ...

Борисов по ослободувањето од притвор: „Загрижен сум дека следниот пат би можеле да ме убијат“

Скопје1 - 19.03.2022

Полицијата во Бугарија го ослободи лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов и уште две лица приведени со него. Борисов и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов, како и Севдалина Арнаудова, која беше задолжена за односи со јавноста во владата на ...

Борисов пуштен од притвор, неговиот адвокат обвинува за „тешка политичка репресија“

360 степени - 18.03.2022

Ослободени се и поранешната шефица на прес-службата на бугарската влада Севдалина Арнаудова и ексминистерот за финансии Владислав Горанов Лидерот на ГЕРБ и поранешен премиер на Бугарија, Бојко Борисов, вечерва е ослободен откако му истече ...

(ВИДЕО) Поддржувачите на ГЕРБ пред бугарската Влада побараа итно ослободување на Борисов

360 степени - 18.03.2022

Бугарскиот експремиер Бојко Борисов вчеравечер беше приведен од страна на полицијата, како и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов и владината Пи-Ар соработничка, Севдалина Арнаудова, поради злоупотреби во користењето на европските ...

Бојко Борисов пуштен од притвор: Брутално, не вратија во комунизмот

А1 On - 18.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва е пуштен од притвор откако му истече 24-часовниот притвор, јави репортерот на БГНЕС. „Брутално, гадно, не вратија во комунизмот“, коментираше Борисов.

Борисов пуштен од притвор (ВИДЕО)

МКД - 18.03.2022

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов, осомничен за проневера на средства од Европската Унија, е пуштен од притвор, јавија бугарските медиуми. Според изјавата на лидерот на политичката партија ГЕРБ, безбедносните сили кои извршиле претрес во ...

Бојко Борисов излезе од истражниот затвор – „загрижен сум следниот пат да не ме убијат“

ТВ21 - 18.03.2022

Лидерот на бугарската политичка партија ГЕРБ Бојко Борисов вечерва е пуштен од притвор откако му истече 24-часовниот притвор, јави дописникот на МИА од Софија. Тој рече дека не бил обвинет и дека цивилната полиција му кажала дека треба да биде ...

Приведен Бојко Борисов

Сител - 18.03.2022

Тензии во бугарскиот законодавен дом по вчерашното приведување на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов. Пратениците од неговата партија утрово излегоа пред собраниската говорница но брзата реакција на обезбедувањето спречи физичка пресметка Во ...

Видео: Кошкање меѓу пратениците во бугарскиот парламент поради апсењето на Борисов

Канал5 - 18.03.2022

Пратениците во бугарскиот парламент за малку ќе се степаа на седница поради синоќешното апсење на претседателот на ГЕРБ Бојко Борисов. Причината е приведувањето на лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов. Пратениците се степаа во парламентот.

Колку долго Бојко Борисов може да биде задржан во притвор? Одговара неговиот адвокат

ТВ21 - 18.03.2022

Поранешниот премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, синоќа беше приведен 24 часа според Законот за МВР. Според неговиот адвокат Менко Менков, нема пријава, а притворот е во врска со изнуда. „Постојат неколку можности за развој.

МВР се уште не дава информации околу aпсењето на Бојко Борисов

ТВ21 - 18.03.2022

Министерството за внатрешни работи засега нема информации за случајот и доказите против поранешниот премиер Бојко Борисов, кој беше приведен во неговиот дом, јавува БТВ. Вечерта на апсењето, адвокатот на Борисов, Менко Менков, објави дека во ...

ВИДЕО: Приврзаници на ГЕРБ одржаа мирен протест пред зградата на бугарската Влада

А1 On - 18.03.2022

Пред зградата на бугарската Влада денеска се одржа мирен протест за одбрана на лидерот на најголемата опозициска партија во земјата-ГЕРБ, јави дописникот на МИА од Софија. На приврзаниците на ГЕРБ им се придружија и пратениците од пратеничката група ...

Борисов во 24-часовен притвор, премиерот Петков прв давал исказ во полиција

Телма - 18.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, и поранешен премиер на Бугарија Бојко Борисов синоќа беше приведен. Речиси три часа траеше претресот во домот на Бојко Борисов. Приведувањето е извршено во рамките на специјалната операција за злоупотреба на европските фондови.

Трифонов за Борисов: Долга приказна со многу прашања и малку одговори

ТВ21 - 18.03.2022

„Бојко Борисов? Долга приказна со многу прашања и малку одговори. Па, време е да дознаеме“ – ова го напиша лидерот на ИТН Слави Трифонов по повод апсењето на лидерот на ГЕРБ. „Апсолутно се согласувам со премиерот. Да, никој не е над законот.

Петков прв на распит во истрагата против Борисов

ТВ21 - 18.03.2022

Премиерот Кирил Петков беше прв на распит во предистражната постапка, за која вчера беше уапсен лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јавува БТВ. Ова им го соопшти адвокатот на поранешниот премиер Менко Менков на новинарите откако тој ја напушти зградата ...

Борисов фатен како прима поткуп?!

Фокус - 18.03.2022

Фотографии и видео материјал на кои се гледа како наводно поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов прима поткуп се главните докази против него. Тие вчера биле испратени од Европското јавно обвинителство од Генерална дирекција „Национална ...

Видео: Борисов ослободен од притвор

Канал5 - 18.03.2022

Поранешниот премиер Бојко Борисов е ослободен од притвор. Тој беше пречекан од ...

(ВИДЕО) Бугарските пратениците ќе се истепаа поради апсењето на Борисов

Фокус - 18.03.2022

Вербални судири во пленарната сала на бугарскиот Парламент предизвика декларацијата на ГЕРБ во одбрана на нивниот лидер Бојко Борисов и барањето за предвремени избори. Претседателот на „Продолжуваме со промената“ беше исвиркан и пратеници тргнаа кон ...

Објавена снимка од приведувањето на Бојко Борисов (ВИДЕО)

МКД - 18.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов е приведен за време на специјална операција на бугарската полиција поради злоупотреба на средства на Европската Унија. Приведени се и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов, поранешната ...

По неполни 24 часа Борисов излезе од притвор

Р.С.Европа - 18.03.2022

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов вечерва излезе од притвор, по истекот на законскиот рок од 24 часа поминати во полициска станица во Софија. Тој по излегувањето на слобода во кратка изјава за медиумите посочи дека станува збор за монтиран ...

Ангелов ги повика приврзаниците на ГЕРБ на протести пред бугарската Влада

А1 On - 18.03.2022

Поранешниот министер за здравство Костадин Ангелов, кој е пратеник на ГЕРБ во 47. Народно собрание на Бугарија, ги повика симпатизерите на неговата партија утре да учествуваат на протестот пред зградата на бугарската Влада.

Ангелов ги повика приврзаниците на ГЕРБ утре на протести пред бугарската Влада

Сител - 18.03.2022

– Поранешниот министер за здравство Костадин Ангелов, кој е пратеник на ГЕРБ во 47. Народно собрание на Бугарија, ги повика симпатизерите на неговата партија утре да учествуваат на протестот пред зградата на бугарската Влада.

Ангелов ги повика приврзаниците на ГЕРБ утре на протести пред бугарската Влада

24 Вести - 18.03.2022

– Поранешниот министер за здравство Костадин Ангелов, кој е пратеник на ГЕРБ во 47. Народно собрание на Бугарија, ги повика симпатизерите на неговата партија утре да учествуваат на протестот пред зградата на бугарската Влада.

Колку долго Бојко Борисов може да биде задржан во притвор?

Фокус - 18.03.2022

Некогашниот премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, синоќа беше приведен од полицијата, а неговиот адвокат, Менко Менков говореше за тоа колку време Борисов може да остане во притвор. „Ми се чини дека Борисов ќе биде ослободен до крајот на ...

Поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов ноќта ја минал во притвор

Канал5 - 18.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов синоќа беше приведен за време на специјална операција на бугарската полиција поради злоупотреба на средства на Европската унија. Приведени се и екс - министерот за финансии Владислав Горанов, поранешната ...

Приврзаници на ГЕРБ на мирен протест пред владата поради апсењето на Борисов

Р.С.Европа - 18.03.2022

Пред зградата на бугарската Влада денеска се одржа мирен протест за одбрана на лидерот на најголемата опозициска партија во земјата-ГЕРБ, Бојко Борисов. На приврзаниците на ГЕРБ им се придружија и пратениците од пратеничката група на оваа партија, ...

(ВИДЕО) На готово да лапате: Протест пред зградата на бугарската Влада, се бара слобода за Борисов

Фокус - 18.03.2022

Пред зградата на бугарската Влада денеска се одржа мирен протест за одбрана на лидерот на најголемата опозициска партија во земјата-ГЕРБ, јави дописникот на МИА од Софија. На приврзаниците на ГЕРБ им се придружија и пратениците од пратеничката група ...

Поддржувачите на ГЕРБ пред бугарската влада побараа ослободување на Борисов

Алсат-М - 18.03.2022

Пред зградата на бугарската влада утрово се одржа мирен протест за поддршка на лидерот на ГЕРБ и поранешен бугарски премиер Бојко Борисов, кој синоќа беше приведен од бугарската полиција, пренесува бугарската телевизија Нова.

Бугарски медиуми: Борисов бил фатен како прима поткуп?

Слободен Печат - 18.03.2022

Како главни докази против поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов наводно се фотографии и видео матријали на кои се гледа како тој прима поткуп, пишуваат бугарските медиуми. Синоќа за време на специјална операција на бугарската полиција Борисов ...

Видео од апсењето на Борисов

ТВ21 - 18.03.2022

Бугарското МВР објави видео од вчерашното апсење и процесуирање на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов. На снимката се гледа како Борисов во придружба на полицијата без лисици на рацете пристигнува во полициската станица.

Бугарско Обвинителство: Борисов е приведен поради наводни уцени

А1 On - 18.03.2022

Полицијата во Бугарија го приведе поранешниот премиер Бојко Борисов како дел од истрагата за наводни уцени што датираат од 2014 до 2019 година, соопштија денеска бугарски обвинители. Децениското владеење на 62-годишниот Борисов заврши минатата ...

Бугарско Обвинителство: Борисов е приведен поради наводни уцени

Слободен Печат - 18.03.2022

Полицијата во Бугарија го приведе поранешниот премиер Бојко Борисов како дел од истрагата за наводни уцени што датираат од 2014 до 2019 година, соопштија денеска бугарски обвинители. Децениското владеење на 62-годишниот Борисов заврши минатата ...

Бугарско Обвинителство: Борисов е приведен поради наводни уцени од 2014 до 2019 година

Телма - 18.03.2022

Полицијата во Бугарија го приведе поранешниот премиер Бојко Борисов како дел од истрагата за наводни уцени што датираат од 2014 до 2019 година, соопштија денеска бугарски обвинители. Децениското владеење на 62-годишниот Борисов заврши минатата ...

ВИДЕО | Борисов излезе од притвор: Се плашам дека може да ме убијат

Слободен Печат - 18.03.2022

Лидерот на ГЕРБ и поранешен бугарски премиер, Бојко Борисов вечерва излезе од полициска станица откако му истече 24-часовниот притвор, објавија бугарските медиуми. Од притвор беа ослободени и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов и ...

Лидерот на ГЕРБ, Борисов излезе од истражниот затвор - „Загрижен сум следниот пат да не ме убијат“

Сител - 18.03.2022

Лидерот на бугарската политичка партија ГЕРБ Бојко Борисов вечерва е пуштен од притвор откако му истече 24-часовниот притвор, јави дописникот на МИА од Софија. Тој рече дека не бил обвинет и дека цивилната полиција му кажала дека треба да биде ...

Бугарското МВР предупредува- Борисов може да биде ослободен од притвор ако обвинителство не побрза

Р.С.Европа - 18.03.2022

Бугарското министерство за внатрешни работи денеска обвини дека обвинителството доцни во оценувањето на доказите што би можело да доведе до ослободување на тројцата приведени поранешниот премиер Бојко Борисов, неговата портпаролка Севделина ...

Бојко Борисов е пуштен на слобода по 24- часовниот притвор

Канал5 - 18.03.2022

Се израдуваа поддржувачите на Бојко Борисов и симпатизрите на ГЕРБ по неговото излегување од полициската станица во Софија. Тој од вчеравечер седел на столче и ниту еден од полициските службеници или обвинетите не му соопштил зошто го држат во ...

Борисов ослободен од притвор

Макфакс - 18.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва е ослободен откако му истече 24-часовниот притвор. Kaко што рече, немало обвинение против него. „Брутално, гадно, не’ вратија во комунизмот. Вечераме синоќа, влегува полиција. Ниту обвинение, ништо.

Борисов фатен како прима поткуп?!

Канал5 - 18.03.2022

Фотографии и видео матријал на кои се гледа како наводно поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов прима поткуп се главните докази против него. Тој синоќа беше приведен за време на специјална операција на бугарската полиција и сеуште е во притвор, ...

Видео: Борисов ќе биде ослободен доколку обвинителството не одреди притвор до 72 часа

Канал5 - 18.03.2022

Бугарсокото МВР објави снимки од приведувањето на Борисов. Борисов, Горанов и Арнаудова ќе бидат ослободени доколку обвинителството не одреди мерка притвор до 72 часа. Министерството за внатрешни работи објави снимка од приведувањето на поранешниот ...

Бугарско Обвинителство: Борисов е приведен поради наводни уцени

ТВ21 - 18.03.2022

Полицијата во Бугарија го приведе поранешниот премиер Бојко Борисов како дел од истрагата за наводни уцени што датираат од 2014 до 2019 година, соопштија денеска бугарски обвинители. Децениското владеење на 62-годишниот Борисов заврши минатата ...

Инциденти во Собранието и пред Владата во Софија по апсењето на Борисов

Сител - 18.03.2022

Протести и тензии во бугарскиот законодавен дом предизвика вчерашното приведување на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов. Пратениците од неговата партија ги нападнаа колегите од власта пред собраниската говорница, но брзата реакција на ...

Борисов пуштен од притвор: Ова е како во 1944-та

Фокус - 18.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва е пуштен од притвор откако му истече 24-часовната мерка за задржување. – Синоќа, влегува полиција. Ниту обвинение, ништо. На крајот откриле дека ништо не е пронајдено.

24 часовен притвор за Борисов, истрага засега нема

Телма - 18.03.2022

Никој не е над законот. Ваква порака упати бугарскиот премиер, Кирил Петков, кој беше прв на распит, по апсењето на екс-претседателот на бугарската влада, Бојко Борисов. Ги повика бугарските обвинители да реагираат, откако случајот го отвори ...

Жив ѕид пред домот и два часа претрес: Нови детали од апсењето на Борисов/ВИДЕО

Вечер Прес - 18.03.2022

Поранешниот бугарски премиер Бојско Борисов и понатаму е во притвор, кој му е одреден во четврок навечер, по претресот на неговата куќа. Според локалните медиуми, неговите приврзаници се обиделе со жив ѕид да ја спречат полицијата на да го одведе ...

Карате- мајсторот и поранешен премиер на Бугарија, Бојко Борисов е приведен: Но кој е тој всушност?

Фактор - 18.03.2022

Неговата специјалност е „Противпожарно инженерство и безбедност“, со која завршил на Вишото специјално училиште. Бојко Методиев Борисов, поранешниот премиер на Бугарија синоќа беше приведен. Речиси три часа траеше претресот во неговиот дом.

(ВИДЕО) Бугарските пратениците ќе се истепаа поради апсењето на Борисов

Либертас - 18.03.2022

Вербални судири во пленарната сала на бугарскиот Парламент предизвика декларацијата на ГЕРБ во одбрана на нивниот лидер Бојко Борисов и барањето за предвремени избори. Претседателот на „Продолжуваме со промената“ беше исвиркан и пратеници тргнаа кон ...

Загрижен сум дека следниот пат може да ме убијат, вели Борисов откако излезе од притвор

Фактор - 18.03.2022

Eкс бугарскиот премиер и претседател на ГЕРБ, Бојко Борисов, вечерва излезе од притвор. Тој 24 часа беше во полиција. „Вчера синоќа, влезе полицијата. Ниту обвинение, ништо. На крајот откриле дека ништо не е пронајдено.

Борисов во притвор-поранешниот бугарски премиер осомничен за рекет тежок 30 милиони евра

Алфа - 18.03.2022

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов, кој негува блиски пријателски односи со екс премиерот Зоран Заев, доби 24 часовен притвор, откако бугарските органи синоќа го приведоа од неговиот дом.

Колку долго Бојко Борисов може да биде задржан во притвор? Одговара неговиот адвокат

Курир - 18.03.2022

Поранешниот премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, синоќа беше приведен 24 часа според Законот за МВР. Според неговиот адвокат Менко Менков, нема пријава, а притворот е во врска со изнуда. „Постојат неколку можности за развој.

Бугарско Обвинителство: Борисов е приведен поради наводни уцени

Курир - 18.03.2022

Полицијата во Бугарија го приведе поранешниот премиер Бојко Борисов како дел од истрагата за наводни уцени што датираат од 2014 до 2019 година, соопштија денеска бугарски обвинители. Децениското владеење на 62-годишниот Борисов заврши минатата ...

ДАЛИ ЕВРОПСКАТА ОБВИНИТЕЛКА МУ „ПРЕСУДИ“ НА БОЈКО БОРИСОВ? Ден пред апсењето, Ковеси беше во Софија

+инфо - 18.03.2022

Шефицата на Европското обвинителство, Лаура Ковеси, во средата го посети бугарскиот премиер Кирил Петков во Софија, на кого му ја предаде документацијата за 120 случаи, за кои постои сомневање за корупција и несовесно работење со пари добиени од ...

Приведен поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов

Вечер Прес - 18.03.2022

Полицијата во Бугарија го приведе поранешниот премиер Бојко Борисов како дел од истрагата за наводни уцени што датираат од 2014 до 2019 година, соопштија денеска бугарски обвинители. Децениското владеење на 62-годишниот Борисов заврши минатата ...

Борисов ослободен, му истече 24-часовниот притвор

Нова ТВ - 18.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва е ослободен откако му истече 24-часовниот притвор. Kaко што рече, немало обвинение против него. „Брутално, гадно, не’ вратија во комунизмот. Вечераме синоќа, влегува полиција. Ниту обвинение, ништо.

Обезбедени снимки од Бојко Борисов како зема поткуп од најбогатиот Бугарин

Курир - 18.03.2022

Фотографии и видео снимки се обезбедени за Бојко Борисов за тоа како поранешниот бугарски премиер прима поткуп од Васил Божков-Черепот, инаку познат како најголемиот бугарски олигарх и воедно крал на бугарското подземје ставен на црната-листа на САД ...

Борисов излезе од притвор: Ова е одвратно, брутално, нè вратија во комунизмот (ВИДЕО)

Курир - 18.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов беше пуштен од притвор откако вчера беше приведен поради наводни уцени кои ги направил во период од 2014 до 2019 година. Борисов беше пречекан на улица од неговите поддржувачи, по што даде кратка изјава ...

(Видео) Борисов излезе од притвор: Се плашам дека може да ме убијат

Либертас - 18.03.2022

Лидерот на ГЕРБ и поранешен бугарски премиер, Бојко Борисов вечерва излезе од полициска станица откако му истече 24-часовниот притвор, објавија бугарските медиуми. -Вечераме синоќа, влегува полиција. Ниту обвинение, ништо.

Колку долго Бојко Борисов може да биде задржан во притвор?

Либертас - 18.03.2022

Некогашниот премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, синоќа беше приведен од полицијата, а неговиот адвокат, Менко Менков говореше за тоа колку време Борисов може да остане во притвор. „Ми се чини дека Борисов ќе биде ослободен до крајот на ...

Борисов излезе од притвор: Ова е одвратно, брутално, нè вратија во комунизмот

Пулс24 - 18.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов беше пуштен од притвор откако вчера беше приведен поради наводни уцени кои ги направил во период од 2014 до 2019 година. Борисов беше пречекан на улица од неговите поддржувачи, по што даде кратка изјава ...

Лидерот на бугарската партија ГЕРБ, Бојко Борисов излезе од истражниот затвор

Вечер Прес - 18.03.2022

Лидерот на бугарската политичка партија ГЕРБ Бојко Борисов вечерва е пуштен од притвор откако му истече 24-часовниот притвор, јави дописникот на МИА од Софија. Тој рече дека не бил обвинет и дека цивилната полиција му кажала дека треба да биде ...

Бугарското Обвинителство по синоќешното приведување на Борисов: Немаме информација за истраги против политичари

Нова ТВ - 18.03.2022

Бугарското Обвинителство сè уште нема добиено информација за „итни“ истраги против политичари , соопшти БЈО по синоќешното приведување на лидерот на партијата ГЕРБ и поранешен премиер, Бојко Борисов.

Поддржувачите на ГЕРБ пред бугарската Влада побараа итно ослободување на Борисов (ВИДЕО)

Курир - 18.03.2022

Бугарскиот експремиер Бојко Борисов вчеравечер беше приведен од страна на полицијата, како и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов и владината Пи-Ар соработничка, Севдалина Арнаудова, поради злоупотреби во користењето на европските ...

Приврзаници на ГЕРБ одржаа мирен протест пред зградата на бугарската Влада

Вечер Прес - 18.03.2022

Пред зградата на бугарската Влада денеска се одржа мирен протест за одбрана на лидерот на најголемата опозициска партија во земјата-ГЕРБ, јави дописникот на МИА од Софија. На приврзаниците на ГЕРБ им се придружија и пратениците од пратеничката група ...

Обезбедени снимки од Бојко Борисов како зема поткуп од најбогатиот Бугарин

Фактор - 18.03.2022

Фотографии и видео снимки се обезбедени за Бојко Борисов за тоа како поранешниот бугарски премиер прима поткуп од Васил Божков-Черепот, инаку познат како најголемиот бугарски олигарх и воедно крал на бугарското подземје ставен на црната-листа на САД ...

БОРИСОВ ПУШТЕН ОД ПРИТВОР Поддржувачите со овации го пречекаа лидерот на ГЕРБ (ВИДЕО)

+инфо - 18.03.2022

Загрижен сум дека следниот пат ќе ме убијат, рече поренешниот премиер на Бугарија, мислејќи на апсењето. Со извиците „Бојко, Бојко“ поддржувачите на ГЕРБ го пречекаа нивниот лидер Бојко Борисов, кој беше ослободен од притвор.

Протест на ГЕРБ во Софија со три барања: Итно ослободување на Борисов, оставка на владата и предвремени избори во ...

Нова ТВ - 18.03.2022

Пред зградата на бугарската Влада денеска се одржа мирен протест за поддршка на лидерот на најголемата опозициска партија во земјат ГЕРБ и поранешен премир, Бојко Борисов , јави дописникот на МИА од Софија.

(ВИДЕО) На готово да лапате: Протест пред зградата на бугарската Влада, се бара слобода за Борисов

Либертас - 18.03.2022

Пред зградата на бугарската Влада денеска се одржа мирен протест за одбрана на лидерот на најголемата опозициска партија во земјата-ГЕРБ, јави дописникот на МИА од Софија. На приврзаниците на ГЕРБ им се придружија и пратениците од пратеничката група ...

(Видео) Бугарски пратеници ќе се степаа поради Борисов

Нова ТВ - 18.03.2022

Пратеници во Народното Собрание во Бугарија за малку ќе се степаа поради вчерашното приведување на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов. Вербални судири во пленарната сала предизвика декларацијата на ГЕРБ за одбрана на нивниот лидер Бојко ...

Борисов фатен како прима поткуп?!

Курир - 18.03.2022

Фотографии и видео матријал на кои се гледа како наводно поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов прима поткуп се главните докази против него. Тој синоќа беше приведен за време на специјална операција на бугарската полиција и сеуште е во притвор, ...

Приведувањето на Борисов ги „извлече“ приврзаниците на ГЕРБ на протест

Н.Македонија - 18.03.2022

Пред зградата на бугарската Влада денеска се одржа мирен протест за одбрана на лидерот на најголемата опозициска партија во земјата-ГЕРБ, јави дописникот на МИА од Софија. На приврзаниците на ГЕРБ им се придружија и пратениците од пратеничката група ...

Бугарското Обвинителство со детали: Борисов бил приведен поради уцени

Press24 - 18.03.2022

Поранешниот премиер Бојко Борисов беше приведен од полицијата во Бугарија како дел од истрагата за наводни уцени во период од 2014 до 2019 година, соопшти бугарското Обвинителство. Долгогодишното владеење на 62-годишниот Борисов заврши минатата ...

Протести против апсењето на Борисов утре пред бугарската Влада

Република - 18.03.2022

Поранешниот министер за здравство Костадин Ангелов, кој е пратеник на ГЕРБ во 47. Народно собрание на Бугарија, ги повика симпатизерите на неговата партија утре да учествуваат на протестот пред зградата на бугарската Влада.

Видео од приведувањето на Бојко Борисов

еМагазин - 18.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, синоќа во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја, јави дописникот на МИА од Софија. Тој беше изваден од полицаец и беше предаден на Националната полициска служба на Бугарија.

Борисов е приведен поради наводни уцени, истакнуваат од бугарското Обвинителство

Нетпрес - 18.03.2022

Полицијата во Бугарија го приведе поранешниот премиер Бојко Борисов како дел од истрагата за наводни уцени што датираат од 2014 до 2019 година, соопштија денеска бугарски обвинители. Децениското владеење на 62-годишниот Борисов заврши минатата ...

Бојко Борисов пуштен на слобода

Денешен - 18.03.2022

Екс премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, пред малку е ослободен од притвор, а по излегувањето на слобода беше пречекан од поддржувачи. „Одвратно, брутално, не вратија во комунизмот. Синоќа вечеравме со децата, влегоа цивили, униформирани лица.

Се чекаат нови апсења во Софија: “Черепот” удри по глават на Борисов. Нови детали за апсењето на екс бугарски ...

Во Центар - 18.03.2022

Бојко Борисов ја помина ноќта во притвор. Неговиот адвокат Менко Менков изјави дека поранешниот премиер е приведен поради изнуда. Вчера, нешто пред 21 часот, беа приведени лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, неговата советничка за медиуми Севдалина ...

Борисов ослободен од притвор

MTM - 18.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва е ослободен откако му истече 24-часовниот притвор. Kaко што рече, немало обвинение против него. „Брутално, гадно, не' вратија во комунизмот. Вечераме синоќа, влегува полиција. Ниту обвинение, ништо.

ТВ 21: Како пропадна планот на Заевци за продажба на Комерцијална банка на гарнитурата на Борисов

Денешен - 18.03.2022

Дали апсењето на Бојко Борисов во Бугарија може да предизвика потрес и во Македонија, анализира ТВ 21 во својот прилог посветен на настаните ја нашиот источен сосед. ТВ 21 вели дека во земјава има две бугарски банки, според информации на ТВ21 ...

Борисов излезе на слобода и го обвини Петков дека е „сведок на мафијата“

Независен - 18.03.2022

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов, поранешниот министер за финансии Владислав Горанов и поранешната советничка за медиуми на Борисов, Севдалина Арнаудова, беа ослободени помалку од 24 часа по нивното притворање.

(ВИДЕО) Борисов излезе од притвор

Lider - 18.03.2022

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов е ослободен од притвор. Тој беше пречекан од поддржувачи. „Одвратно, брутално, не вратија во комунизмот. Синоќа вечеравме со децата, влегоа цивили, униформирани лица.

Борисов излезе од притвор: Ова е одвратно, брутално, нè вратија во комунизмот (ВИДЕО)

Нетпрес - 18.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов беше пуштен од притвор откако вчера беше приведен поради наводни уцени кои ги направил во период од 2014 до 2019 година. Борисов беше пречекан на улица од неговите поддржувачи, по што даде кратка изјава ...

(Видео): Борисов ослободен од притвор

24Инфо - 18.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва е ослободен откако му истече 24-часовниот притвор. Kaко што рече, немало обвинение против него. „Брутално, гадно, не’ вратија во комунизмот. Вечераме синоќа, влегува полиција. Ниту обвинение, ништо.

(Видео) Борисов пуштен од притвор: „Загрижен сум дека следниот пат ќе ме убијат“

еМагазин - 18.03.2022

Поранешниот премиер и лидер на опозициската ГЕРБ, е ослободен од притвор. „Загрижен сум дека следниот пат ќе ме убијат. Не вратија во комунизмот, вечераме со децата, тие влегуваат. Откако истресоа сè, децата, каде спијат, кантите, открија дека нема ...

Борисов ослободен по 24 часа во притвор

Во Центар - 18.03.2022

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов, осомничен за проневера на средства од ЕУ, вечерва е пуштен од притвор каде помина 24 часа. Борисов синоќа беше приведен во рамките на специјалната акција на бугарската полиција.

Бојко пуштен од притвор, обвини дека со неговото апсење Бугарија се вратила во комунизмот

Мак. Весник - 18.03.2022

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов вечерва беше пуштен на слобода откако му истече 24-часовниот притвор. Борисов е уапсен на барање на европските обвинители, поради наводна корупција.

Борисов излезе од притвор: Вечеравме со децата, кога ни влетаа униформирани лица во домот (ВИДЕО)

Press24 - 18.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов беше пуштен од притвор откако вчера беше приведен поради наводни уцени кои ги направил во период од 2014 до 2019 година. Борисов беше пречекан на улица од неговите поддржувачи, по што даде кратка изјава ...

Видео: Борисов пуштен од притвор – еве како беше дочекан од насобраните граѓани

Centar - 18.03.2022

Поранешниот премиер Бојко Борисов е ослободен од притвор. Тој беше пречекан од поддржувачи. „Одвратно, брутално, не вратија во комунизмот. Синоќа вечеравме со децата, влегоа цивили, униформирани лица.

ЕУ обвинителите имаат снимка од Бојко Борисов како зема мито

Мак. Весник - 18.03.2022

Европските обвинители имаат снимки за поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов, во кои се гледа дека поткуп од бизнисмен. Се работи за бизнисменот Васил Божков – Черепот, еден од водечките бугарски олигарси кој во 2020 година побегна од Бугарија, ...

Вечеравме со децата, кога ни влетаа униформирани лица во домот: Борисов излезе од притвор

Република - 18.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов беше пуштен од притвор откако вчера беше приведен поради наводни уцени кои ги направил во период од 2014 до 2019 година. Борисов беше пречекан на улица од неговите поддржувачи, по што даде кратка изјава ...

Борисов ослободен од притвор

Н.Македонија - 18.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва е ослободен откако му истече 24-часовниот притвор. Kaко што рече, немало обвинение против него. – Брутално, гадно, нè вратија во комунизмот. Вечераме синоќа, влегува полиција. Ниту обвинение, ништо.

Поддржувачите и пратениците на ГЕРБ одржаа протест пред зградата на бугарската Влада против апсењето на Бојко Борисов

Денешен - 18.03.2022

Пред зградата на бугарската Влада денеска се одржа мирен протест за одбрана на лидерот на најголемата опозициска партија во земјата-ГЕРБ, јави дописникот на МИА од Софија. На приврзаниците на ГЕРБ им се придружија и пратениците од пратеничката група ...

Бојко Борисов бил уапсен 2 дена пред посетата на американскиот министер за одбрана кој ќе барал Бугарија да обезбеди ...

Во Центар - 18.03.2022

Бојко Борисов е приведен два дена пред доаѓањето на американскиот секретар за одбрана, кој ќе бара Бугарија да и обезбеди оружје на Украина. Ова го напиша лидерот на проруската партија „ Вазраждане “ Костадин Костадинов на Фејсбук по повод апсењето ...

Бараат ослободување на Бојко Борисов - приврзаници на ГЕРБ на протест пред Владата

Press24 - 18.03.2022

Пред зградата на бугарската Влада денеска се одржа мирен протест за одбрана на лидерот на најголемата опозициска партија во земјата-ГЕРБ, јави дописникот на МИА од Софија. На приврзаниците на ГЕРБ им се придружија и пратениците од пратеничката група ...

Трифонов за Борисов: Долга приказна со многу прашања и малку одговори

Република - 18.03.2022

Бојко Борисов? Долга приказна со многу прашања и малку одговори. Па, време е да дознаеме.“ – ова го напиша лидерот на ИТН Слави Трифонов по повод апсењето на лидерот на ГЕРБ. Апсолутно се согласувам со премиерот. Да, никој не е над законот.

Обезбедени снимки од Бојко Борисов како зема поткуп од најбогатиот Бугарин

Lider - 18.03.2022

Фотографии и видео снимки се обезбедени за Бојко Борисов за тоа како поранешниот бугарски премиер прима поткуп од Васил Божков-Черепот, инаку познат како најголемиот бугарски олигарх и воедно крал на бугарското подземје ставен на црната-листа на САД ...

Борисов осомничен за рекет на најбогатиот Бугарин од 30 милиони евра

Денешен - 18.03.2022

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов, кој негува блиски пријателски односи со екс премиерот Зоран Заев, доби 24 часовен притвор, откако бугарските органи синоќа го приведоа од неговиот дом.

Инциденти во Собранието и пред Владата во Софија по апсењето на Борисов

24Инфо - 18.03.2022

Протести и тензии во бугарскиот законодавен дом предизвика вчерашното приведување на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов. Пратениците од неговата партија ги нападнаа колегите од власта пред собраниската говорница, но брзата реакција на ...

(Видео) Тензии во бугарскиот Парламент по приведувањето на Бојко Борисов

еМагазин - 18.03.2022

По приведувањето на поранешниот премиер и лидер на опозициската ГЕРБ, Бојко Борисов, денеска во бугарскиот Парламент е тезично. ПОВРЗАНИ ...

Се уште нема подетални информации за апсењето на Бојко Борисов

Press24 - 18.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов и уште неколкумина негови соработници вчеравечер се приведени поради сомнеж за корупција во заедничка акција на бугарската полиција и европското обвинителство, а МВР се уште не дава информации околу ...

Бугарско Обвинителство: Борисов е приведен поради наводни уцени

365 - 18.03.2022

Софија, 18 март 2022 (МИА) – Полицијата во Бугарија го приведе поранешниот премиер Бојко Борисов како дел од истрагата за наводни уцени што датираат од 2014 до 2019 година, соопштија денеска бугарски обвинители.

(Видео) Тепачка во бугарскиот парламент по апсењето на Бојко Борисов

Репортер - 18.03.2022

Пратениците во бугарскиот парламент се степаа на седница по синоќешното апсење на претседателот на ГЕРБ, Бојко Борисов. Тепачката се случи за време на говорот на Георги Свиленски од БСП, а претседателот на Собранието, Николај Минчев, се обиде да ги ...

(ВИДЕО) Бојко Борисов пуштен од притвор: „Брутално, грозно, како во комунизмот. Вечеравме и ни влетаа дома...“

Точка - 18.03.2022

Поранешниот бугарски премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, излезе вечерва од притвор, откако заврши 24 часовниот временски период во кој беше задржан во полиција. „Ова е одвратно, брутално, нè вратија во комунизмот.

Бугарско обвинителство: Бојко Борисов е приведен поради наводни уцени

Точка - 18.03.2022

Бугарската полиција го приведе екс-премиерот Бојко Борисов во рамките на истрагата за наводни уцени што датираат од 2014-та до 2019-та година. Владеењето на Борисов заврши минатата пролет, кога тој изгуби на изборите.

Бојко Борисов останува во притвор

Кајгана - 18.03.2022

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов останува во притвор по истрагата за корупција која ја водат обвинители на Европската Унија, додека неговите сопартијци и поддржувачи од ГЕРБ протестираат на улиците, барајќи негово ослободување.

Уапсен поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов

Денар - 18.03.2022

Бојко Борисов, поранешен бугарски премиер и лидер на десноцентристичката опозициска партија ГЕРБ, беше уапсен во четвртокот вечерта како дел од полициска операција поврзана со истрагите на Европското јавно обвинителство, соопшти бугарското ...

Приврзаници на ГЕРБ одржаа мирен протест пред зградата на бугарската Влада

Опсервер - 18.03.2022

Пред зградата на бугарската Влада денеска се одржа мирен протест за одбрана на лидерот на најголемата опозициска партија во земјата-ГЕРБ, јави дописникот на МИА од Софија. На приврзаниците на ГЕРБ им се придружија и пратениците од пратеничката група ...

Трифонов за апсењето на Борисов: Долга приказна со многу прашања и малку одговори

Локално - 18.03.2022

„Бојко Борисов? Долга приказна со многу прашања и малку одговори. Па, време е да дознаеме“, напиша лидерот на ИТН и познат бугарски шоумен Слави Трифонов по повод апсењето на лидерот на ГЕРБ. „Апсолутно се согласувам со премиерот.

Бараат ослободување на Бојко Борисов, приврзаници на ГЕРБ на протест пред Владата

Zoom - 18.03.2022

Пред зградата на бугарската Влада денеска се одржа мирен протест за одбрана на лидерот на најголемата опозициска партија во земјата-ГЕРБ, јави дописникот на МИА од Софија. На приврзаниците на ГЕРБ им се придружија и пратениците од пратеничката група ...

По приведувањето на Борисов: Тензии во Народното собрание до раб на тепачка

PressingTV - 18.03.2022

Со викотници и судири на раб на физичка прсметка започна денешниот работен ден во бугарското Народно собрание. Објавена е 15-минутна пауза за да се оладат страстите, јавува БНР. Очекувано, синоќешната полициска акција во која беше приведен ...

Приврзаници на ГЕРБ одржаа мирен протест пред зградата на бугарската Влада

MakPress - 18.03.2022

Пред зградата на бугарската Влада денеска се одржа мирен протест за одбрана на лидерот на најголемата опозициска партија во земјата-ГЕРБ, јави дописникот на МИА од Софија. На приврзаниците на ГЕРБ им се придружија и пратениците од пратеничката група ...

Протест во Бугарија, се бара ослободување на Борисов

Локално - 18.03.2022

Пред зградата на бугарската Влада денеска се одржа мирен протест за поддршка на Бојко борисов лидер на најголемата опозициска партија во земјата-ГЕРБ. На приврзаниците на ГЕРБ им се придружија и пратениците од пратеничката група на оваа партија, кои ...

Борисов излезе од притвор: Се плашам дека може да ме убијат

Локално - 18.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва е пуштен од притвор откако му истече 24-часовниот притвор, објавија бугарските медиуми. -Вечераме синоќа, влегува полиција. Ниту обвинение, ништо. На крајот ништо не беше пронајдено.

МВР се уште не дава информации за aпсењето на Бојко Борисов

4NEWS - 18.03.2022

Министерството за внатрешни работи засега нема информации за случајот и доказите против поранешниот премиер Бојко Борисов, кој беше приведен во неговиот дом, јавува БТВ. Вечерта на апсењето, адвокатот на Борисов, Менко Менков, објави дека во ...

Ангелов ги повика приврзаниците на ГЕРБ утре на протести пред бугарската Влада

Опсервер - 18.03.2022

– Поранешниот министер за здравство Костадин Ангелов, кој е пратеник на ГЕРБ во 47. Народно собрание на Бугарија, ги повика симпатизерите на неговата партија утре да учествуваат на протестот пред зградата на бугарската Влада.

Mирен протест за одбрана на Борисов пред бугарската Влада

Frontline - 18.03.2022

Пред зградата на бугарската Влада денеска се одржа мирен протест за одбрана на лидерот на најголемата опозициска партија во земјата-ГЕРБ, јави дописникот на МИА од Софија. На приврзаниците на ГЕРБ им се придружија и пратениците од пратеничката група ...

Борисов бил уапсен за изнуда врз контроверзниот бизнисмен Васил Бошков, тврди неговиот адвокат

Мета - 18.03.2022

Поранешниот бугарски премиер и претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, кој речиси една деценија владееше со Бугарија, e уапсен по примена пријава за изнуда врз контроверзниот бугарски бизнисмен поврзан со казина, Васил Бошков.

(видео) На раб на тепачка во бугарскиот парламент при расправата за апсењето на Борисов

ММС - 18.03.2022

Тензично со извици и туркање се одвиваше расправата во Националното собрание по апсењето на поранешниот премиер Бојко Борисов. Проблемот настана п ри изнесувањето на третата декларација – на БСП, прочитана од Георги Свиленски , кога изби скандал.

МВР покажа како Бојко Борисов е приведен и влегува во полиција (ВИДЕО)

4NEWS - 18.03.2022

Прес-центарот на МВР дистрибуираше снимки од синоќа, на кои се гледа смената на лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов, поранешниот министер за финансии Владислав Горанов и поранешната владина ПР Севдалина Арнаудова во Националната полиција.

Бојко Борисов пуштен на слобода откако 24 часа помина во полиција (ВИДЕО)

4NEWS - 18.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов во овие моменти е ослободен, откако 24 часа помина во полиција поради сомнеж за рекет. Тој бил распитан како сведок. Тој вчера вечерта околу 20 часот беше уапсен по истрага на Европското обвинителство.

Видео: Борисов излезе од полициската станица-го пречекаа пратениците на ГЕРБ и голем број партиски приврзаници

Zoom - 18.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов излезе од полициската станица во Софија каде што се наоѓаше на испрашување. Тој беше пречекан од голем број на партиски приврзаници и од целата пртаеничка група на неговата партија ГЕРБ.

Бојко Борисов ја помина ноќта во притвор

Скопје1 - 18.03.2022

Бојко Борисов ја помина ноќта во притвор. Вчера нешто пред 21 часот беа приведени лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов, неговата советничка за медиуми Севдалина Арнаудова и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов.

Борисов е однесен во притвор во Националната полиција, а ГЕРБ ќе ја соборува владата

Скопје1 - 18.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, вечерва е приведен во Националната полиција. Тој бил однесен со цивилен џип од неговиот дом во Банкаја, каде што биле извршени претреси и заплени, јави репортерот на БГНЕС.

Колку долго Бојко Борисов може да биде задржан во притвор?

4NEWS - 18.03.2022

Поранешниот премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, синоќа беше приведен 24 часа според Законот за МВР. Според неговиот адвокат Менко Менков, нема пријава, а притворот е во врска со ...

Сачева: Ќе организираме протести во одбрана на Борисов

MakPress - 18.03.2022

Деница Сачева изјави дека ГЕРБ се подготвува да одржи протест во одбрана на партискиот лидер Бојко Борисов, јави дописникот на МИА од Софија. Партискиот врв на ГЕРБ се собра пред домот на Бојко Борисов во градот Банкија во близина на Софија.

Борисов, Горанов и Арнаудова ослободени од притвор

4NEWS - 18.03.2022

Поранешниот премиер и актуелен лидер на ГЕРБ Бојко Борисов, поранешниот министер за финансии Владислав Горанов и поранешната владина портпаролка Севделина Арнаудова вечерва беа ослободени. Сите тројца не се обвинети за кривични дела.

Трифонов за Борисов: Долга приказна со многу прашања и малку одговори

4NEWS - 18.03.2022

„Бојко Борисов? Долга приказна со многу прашања и малку одговори. Па, време е да дознаеме.“ – ова го напиша лидерот на ИТН Слави Трифонов по повод апсењето на лидерот на ГЕРБ. „Апсолутно се согласувам со премиерот. Да, никој не е над законот.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Бугарските медиуми објавија фотографии од приведувањето на Борисов

360 степени - 17.03.2022

Бугарската национална телевизија Нова објави фотографии од приведувањето на експремиерот Бојко Борисов, во големата акција вечерва на европското обвинителство во соработка со Националната полиција.

Поддржувачите на ГЕРБ утре на протест пред бугарската Влада поради приведувањето на Борисов

360 степени - 17.03.2022

Поранешниот министер за здравство Костадин Ангелов, кој е пратеник на ГЕРБ во 47. Народно собрание на Бугарија, ги повика симпатизерите на неговата партија утре да учествуваат на протест пред зградата на бугарската Влада поради апсењето на ...

Бојко Борисов уапсен поради сомнеж за корупција

Deutsche Welle - 17.03.2022

Приведени се уште тројца блиски соработници на Борисов. Бугарскиот премиер, Кирил Петков, порача дека никој не е над законот. Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов и уште неколкумина негови соработници се приведени поради сомнеж за ...

Бугарската полиција го приведе поранешниот премиер Бојко Борисов

360 степени - 17.03.2022

Бугарскиот експремиер, Бојко Борисов, вечерва бил приведен од страна на полицијата во заедничка голема акција на европското обвинителство и националната полиција, пренеусва Бгнес. Покрај Борисов, приведени биле и министерот за финансии во владата на ...

Приведен поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов

Сакам да кажам - 17.03.2022

Бугарската полиција вечерва го приведе поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов, објавија тамошните медиуми. Покрај него, приведени се неговата ПР советничка Севдалина Арнаудова, поранешниот министер за финансии Владислав Горанов и поранешната ...

Сачева: Ќе организираме протести во одбрана на Борисов

Слободен Печат - 17.03.2022

Деница Сачева изјави дека ГЕРБ се подготвува да одржи протест во одбрана на партискиот лидер Бојко Борисов, јави дописникот на МИА од Софија. Партискиот врв на ГЕРБ се собра пред домот на Бојко Борисов во градот Банкија во близина на Софија.

Бугарската полиција го приведе Бојко Борисов, Петков вели дека никој не е над законот

Слободен Печат - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов, неговата советничка за медиуми Севдалина Арнаудова, поранешната пратеничка Менда Стојанова и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов се приведени. Полицијата влегла во домот на поранешниот премиер во Банкаја.

Приведен Бојко Борисов со дел од неговиот поранешен премиерски кабинет

Телма - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ поранешен премиер на Бугарија Бојко Борисов, неговата советничка за медиуми Севдалина Арнаудова, поранешната пратеничка Менда Стојанова и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов се приведени.

Приведен поранешниот премиер Бојко Борисов

Алсат-М - 17.03.2022

Бугарскиот експремиер, Бојко Борисов, вечерва бил приведен од страна на полицијата во заедничка голема акција на европското обвинителство и националната полиција, пренеусва Бгнес. Покрај Борисов, приведени биле и министерот за финансии во владата на ...

Адвокатот на Бојко Борисов е пред куќата, не му се дозволува влез: Очекувам и мене да ме задржат

Слободен Печат - 17.03.2022

Пред куќата на поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов се собраа голем број на граѓани и поддржувачи на Герб кои бараат правда за него. Тука е и неговиот адвокат Менко Менков на кој не му е дозволен влез во куќата.

Бугарското МВР ја избриша веста за апсењето на Борисов

Слободен Печат - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јав БГНЕС. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот премиер Борисов.

Бугарското МВР ја избриша веста за апсењето на Борисов

Сител - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јави БГНЕС. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот премиер Борисов.

Бугарската полиција го приведе Бојко Борисов

24 Вести - 17.03.2022

Бугарската полиција го приведе поранешниот премиер на државата и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов. Информацијата ја потврдија и од партијата за локални медиуми. Полицијата влегла и во домовите на други високи поранешни функционери.

Адвокатот на Бојко Борисов е пред куќата, не му се дозволува влез: „Внатре е мојот клиент“

Сител - 17.03.2022

Пред куќата на поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов се собраа голем број на граѓани и поддржувачи на Герб кои бараат правда за Бојко Борисов. Тука е и неговиот адвокат Менко Менков на кој не му е дозволен влез во ...

ВИДЕО: Протест против апсењето на Борисов

А1 On - 17.03.2022

Партискиот врв на ГЕРБ се собра пред домот на Бојко Борисов во градот Банкија во близина на Софија. Тома Биков соопшти дека ги известиле високите претставници на Европската народна партија (ЕПП) во Брисел.

Ова е акција на Гестапо – подготвуваме протести, чекам да ме уапсат и мене, вели потпретседателот на ГЕРБ

Слободен Печат - 17.03.2022

Вечерва околу 20 часот, десет цивилни полицајци влегле во домот на лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов во Банкаја. Првично МВР соопшти дека со Борисов се уапсени уште три лица, меѓу кои Владислав Горанов, Менда Стојанова и Севделина Арнаудова.

Сачева: Ќе организираме протести во одбрана на Борисов

Сител - 17.03.2022

Деница Сачева изјави дека ГЕРБ се подготвува да одржи протест во одбрана на партискиот лидер Бојко Борисов, јави дописникот на МИА од Софија. Партискиот врв на ГЕРБ се собра пред домот на Бојко Борисов во градот Банкија во близина на Софија.

ВИДЕО: Приврзаниците на Борисов се собраа на протест пред неговиот дом

Слободен Печат - 17.03.2022

Приврзаници на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов се собраа пред неговиот дом во Банкја. Во толпата има и пратеници на политичката партија ГЕРБ. Поранешниот министер за здравство на Бугарија Стојчо Кацаров соопшти дека Борисов се наоѓа ...

Борисов во полициски автомобил го напушти својот дом

А1 On - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја, јави дописникот на МИА од Софија. Тој беше изваден од полицаец и ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија.

Борисов во полициски автомобил го напушти својот дом

Фокус - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја, јави дописникот на МИА од Софија. Тој беше изваден од полицаец и ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија.

Борисов во полициски автомобил го напушти својот дом

Сител - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја, јави дописникот на МИА од Софија. Тој беше изваден од полицаец и ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија.

Борисов е уапсен, пред МВР и пред неговата куќа се собраа симпатизери на ГЕРБ (ВИДЕО)

Канал5 - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов е однесен во Генералниот директорат на Националната полиција. Со црн џип бил изнесен од неговиот дом во Банкаја, јави репортерот на БГНЕС. „Извршен е претрес во услови на итност без дозвола од судот.

Борисов во полициски автомобил го напушти својот дом

ТВ21 - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја, јави дописникот на МИА од Софија. Тој беше изваден од полицаец и ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија.

ВИДЕО: Полициски автомобил го одведе Борисов од неговиот дом

Слободен Печат - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја, јави дописникот на МИА од Софија. Тој беше изведен од полицаец и ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија.

Медиумите јавуваат дека е уапсен Борисов, бугарското МВР ја избриша објавата

Канал5 - 17.03.2022

Вечерва околу 20 часот, десет цивилни полицајци влегле во домот на лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов во Банкаја, јави репортерот на БГНЕС. Првично МВР соопшти дека Борисов е уапсен со уште три лица, меѓу кои Владислав Горанов, Менда Стојанова и ...

Уапсен е Бојко Борисов, Петков порача : Никој не е над законот

Канал5 - 17.03.2022

Приведен е лидерот на ГЕРБ и поранешен бугарски премиер, Бојко Борисов, како и уште десетина членови на неговата партија и поранешни функционери. Уапсена е и советничката за медиуми Севдалина Арнаудова, поранешниот министер за финансии Владислав ...

Приведен е Бојко Борисов

МКД - 17.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов е приведен од полицијата во рамките на заедничка акција на европското обвинителство и националната полиција, објавија бугарските медиуми. „24 часа” јавува дека вечерва полицијата влегла во домот на ...

(Видео) Приведен поранешниот премиер на Бугарија – Бојко Борисов?

Макфакс - 17.03.2022

Бугарската полиција го приведе поранешниот премиер на Бугарија и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов. Информацијата ја пренесуваат бугарските медиуми. Според новинарските извештаи, полицијата влегла и во домовите на други високи поранешни функционери.

Протести против апсењето на Борисов утре пред бугарската Влада

Фокус - 17.03.2022

Поранешниот министер за здравство Костадин Ангелов, кој е пратеник на ГЕРБ во 47. Народно собрание на Бугарија, ги повика симпатизерите на неговата партија утре да учествуваат на протестот пред зградата на бугарската Влада.

Бугарското МВР ја избриша веста за апсењето на Борисов

А1 On - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јав БГНЕС. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот премиер Борисов.

Приведени Борисов и негови поранешни соработници

Р.С.Европа - 17.03.2022

Бугарската полиција го приведе поранешниот премиер на државата и актуелен лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов. Како што јавува државната бугарска агенција БТА претреси и заплени се извршиле на многу адреси, а покрај Борисов приведени се и поранешниот ...

Уапсен е вечерва екс премиерот Борисов

Сител - 17.03.2022

Приведени се поранешниот премиер и лидер на ГЕРБ Бојко Борисов, министерот за финансии Владислав Горанов, поранешната шефица на парламентарната комисија за буџет Менда Стојанова и публицистката на Борисов Севделина Арнаудова.

Бугарската полиција го приведе Бојко Борисов

А1 On - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов, неговата советничка за медиуми Севдалина Арнаудова, поранешната пратеничка Менда Стојанова и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов се приведени. Полицијата влегла во домот на поранешниот премиер во Банкаја.

Приведен Бојко Борисов и тројца поранешни функционери за проневера на европски пари

Сител - 17.03.2022

Бившиот премиер на Бугарија и лидер на ГЕРБ Бојко Борисов вечерва е уапсен од полицијата во врска со големата полициска акција „ Банка“. Борисов е изнесен од својот дом со црно полициско возило откако претходно неколку часа правеше претрес во ...

Приведен Бојко Борисов

Фокус - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, неговата советничка за медиуми Севдалина Арнаудова, поранешната пратеничка Менда Стојанова и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов се приведени.

Приведен експремиерот на Бугарија Бојко Борисов

ТВ21 - 17.03.2022

Во голема полициска акција во Бугарија приведен е поранешниот премиер Бојко Борисов. Премиерот на Бугарија Кирил Петков на ФБ напиша: Никој не е над законот! Акцијата е за 120 случаи на злоупотреба на средства од ЕУ, како што информира бугарската ...

Полицијата го приведе Бојко Борисов, Петков му порача: Никој не е над законот

Нова ТВ - 17.03.2022

Бугарската полиција го приведе поранешниот премиер на Бугарија и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов. Информацијата ја пренесуваат бугарските медиуми. Според новинарските извештаи, полицијата влегла и во домовите на други високи поранешни функционери.

ДОСИЕ БОЈКО БОРИСОВ: Се занимавал со карате, беше премиер и градоначалник, го фотографираа со пиштол, а со Заев потпиша ...

Фактор - 17.03.2022

Meдиумите кај источниот сосед јавија дека е уапсен екс бугарскиот премиер и претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов. Но, повеќе детали засега нема. Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за ...

Бојко Борисов под истрага на Европското обвинителство, поранешниот бугарски премиер осомничен за корупција

OhridNews - 17.03.2022

Во голема акција што бугарската полиција ја спроведува во соработка со Европското јавно обвинителство, приведен е поранешниот премиер Бојко Борисов. Веста ја објави неговата партија ГЕРБ, а ја пренесоа и бугарските медиуми.

Борисов во полициски автомобил го напушти својот дом

Либертас - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја, Тој беше изваден од полицаец и ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија.

ПО ИНФОРМАЦИЈАТА ДЕКА Е УАПСЕН НИВНИОТ ЛИДЕР: Пратеници и симпатизери на ГЕРБ се насобраа пред домот на Борисов (ФОТО)

Курир - 17.03.2022

По информацијата дека е уапсен лидерот на ГЕРБ и поранешен бугарски премиер Бојко Борисов, пратеници и симпатизери на партијата се насобраа пред неговиот дом. Дел од пратениците од партијата на Борисов велат дека ова е самополитичка репресија врз ...

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја тргна веста за апсењето на Борисов

Нова ТВ - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јав БГНЕС. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот премиер Борисов.

БРОЈНИ АПСЕЊА ВО БУГАРИЈА Приведен Бојко Борисов и други членови на ГЕРБ

+инфо - 17.03.2022

„Нема никој над законот!“ напиша премиерот Кирил Петков на својот Фејсбук профил. Министерството за внатрешни работи на Бугарија врши претреси на различни адреси. Приведени се поранешниот премиер Бојко Борисов, поранешниот министер за финансии ...

Борисов спроведен со полиција, ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија

Курир - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја, јави дописникот на МИА од Софија. Тој беше изваден од полицаец и ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија.

ПОЛИЦИЈАТА ГО ОДВЕДЕ БОРИСОВ Експремиерот на Бугарија ќе биде задржан во полициска станица

+инфо - 17.03.2022

Сите пратеници на ГЕРБ, поранешни министри и поддржувачи се собраа пред куќата на Борисов и се упатија кон местото каде што ќе биде испорачан поранешниот премиер на Бугарија. Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва во полициски автомобил го напушти ...

Сачева: Ќе организираме протести во одбрана на Борисов

Вечер Прес - 17.03.2022

Деница Сачева изјави дека ГЕРБ се подготвува да одржи протест во одбрана на партискиот лидер Бојко Борисов, јави дописникот на МИА од Софија. Партискиот врв на ГЕРБ се собра пред домот на Бојко Борисов во градот Банкија во близина на Софија.

Бугарското МВР ја избриша информацијата за апсењето на Борисов

Курир - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јави БГНЕС, пишува МИА. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот ...

Ангелов ги повика приврзаниците на ГЕРБ утре на протести пред бугарската Влада

Либертас - 17.03.2022

Како што јави дописникот на МИА од Софија, пред Генералниот директорат на Националната полиција на Бугарија се собраа поддржувачи на ГЕРБ и пратеници од пратеничката група на ГЕРБ-УДФ, меѓу кои и лидерот на УДФ Румен Христов.

Ангелов ги повика приврзаниците на ГЕРБ утре на протести пред бугарската Влада

Вечер Прес - 17.03.2022

Поранешниот министер за здравство, Костадин Ангелов, кој е пратеник на ГЕРБ во 47. Народно собрание на Бугарија, ги повика симпатизерите на неговата партија утре да учествуваат на протестот пред зградата на бугарската Влада.

Борисов во полициски автомобил го напушти својот дом/ВИДЕО

Вечер Прес - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја, јави дописникот на МИА од Софија. Тој беше изваден од полицаец и ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија.

Бугарската полиција го приведе Бојко Борисов

Вечер Прес - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов, неговата советничка за медиуми Севдалина Арнаудова, поранешната пратеничка Менда Стојанова и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов се приведени. Полицијата влегла во домот на поранешниот премиер во Банкаја.

Полицијата го приведе Бојко Борисов

Фактор - 17.03.2022

Претседателот на ГЕРБ, и екс бугарски премиер Бојко Борисов, неговата советничка за медиуми Севдалина Арнаудова, поранешната пратеничка Менда Стојанова и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов се приведени.

(Видео) Бојко Борисов уапсен поради сомнеж за корупција

Либертас - 17.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов и уште неколкумина негови соработници се приведени поради сомнеж за корупција во заедничка акција на бугарската полиција и европското обвинителство.

Сачева: Ќе организираме протести во одбрана на Борисов

Либертас - 17.03.2022

Деница Сачева изјави дека ГЕРБ се подготвува да одржи протест во одбрана на партискиот лидер Бојко Борисов, јави дописникот на МИА од Софија. Партискиот врв на ГЕРБ се собра пред домот на Бојко Борисов во градот Банкија во близина на Софија.

Бугарското МВР ја избриша веста за апсењето на Борисов

Вечер Прес - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јав БГНЕС. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот премиер Борисов.

Бугарското МВР ја избриша веста за апсењето на Борисов

Либертас - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јав БГНЕС. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот премиер Борисов.

Голема полициска акција во Бугарија: Уапсен Бојко Борисов и други поранешни високи функционери – Петков порачува „никој ...

Курир - 17.03.2022

Бугарската полиција упаднала во домот на поранешниот премиер и лидер на политичката партија ГЕРБ, Бојко Борисов, јавува бугарската „24 часа“, информцијата ја потврдија и од неговата партија.

Сачева: Ќе организираме протести во одбрана на Борисов

Курир - 17.03.2022

Деница Сачева изјави дека ГЕРБ се подготвува да одржи протест во одбрана на партискиот лидер Бојко Борисов, јави дописникот на МИА од Софија. Партискиот врв на ГЕРБ се собра пред домот на Бојко Борисов во градот Банкија во близина на Софија.

По информацијата дека е уапсен нивниот лидер: Пратеници и симпатизери на ГЕРБ се насобраа пред домот на Борисов (ФОТО)

Press24 - 17.03.2022

По информацијата дека е уапсен лидерот на ГЕРБ и поранешен бугарски премиер Бојко Борисов, пратеници и симпатизери на партијата се насобраа пред неговиот дом. Дел од пратениците од партијата на Борисов велат дека ова е самополитичка репресија врз ...

Бугарското МВР ја избриша веста за апсењето на Борисов

Press24 - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јави БГНЕС, пишува МИА. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот ...

Уапсен Бојко Борисов

Независен - 17.03.2022

Во акција на бугарската полиција вечерва е уапсен поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов. Заедно со него се уапсени МВР беа уапсени поранешниот премиер Бојко Борисов, поранешниот министер за финансии на ГЕРБ, Владислав Горанов, поранешната ...

ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ВО БУГАРИЈА: Уапсен Бојко Борисов

Денешен - 17.03.2022

Бугарската полиција го приведе поранешниот премиер на државата и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов. Информацијата ја потврдија и од партијата за локални медиуми. Полицијата влегла и во домовите на други високи поранешни функционери.

Приведен Бојко Борисов

Lider - 17.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов вечерва е приведен од полицијата во рамките на заедничка акција на европското обвинителство и националната полиција, објавија бугарските медиуми.

Бугарското МВР ја избриша веста за апсењето на Борисов

Centar - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јави БГНЕС, пишува МИА. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот ...

Бугарското МВР ја избриша веста за апсењето на Борисов

еМагазин - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, , јав БГНЕС. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот премиер Борисов.

На пожарникарот му го “запалија пожарот”: Бојко Борисов падна во операцијата Банка-ексклузивни снимки од неговото ...

Во Центар - 17.03.2022

Пред еден час поранешниот премиер и лидер на ГЕРБ Бојко Борисов беше изнесен од неговиот дом во рамки на операцијата Банкја. Novini.bg обезбедува ексклузивни видео снимки од ослободувањето на екс премиерот.

ОД ГЕРБ ПРЕД ДОМОТ НА БОРИСОВ: „Гестапо акции и политичка репресија“

Денешен - 17.03.2022

„Гестапо акции и политичка репресија“. В ака високи партиски функционери на ГЕРБ ја оценија акцијата во домот на партискиот лидер и поранешен премиер Бојко Борисов. Речиси сите пратеници на ГЕРБ и многу млади луѓе се пред домот на Борисов во Банкаја.

Приврзаници на Бојко Борисов се собраа пред неговиот дом во Банкја

Република - 17.03.2022

Приврзаници на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов се собраа пред неговиот дом во Банкја. Во толпата има и пратеници на политичката партија ГЕРБ. Поранешниот министер за здравство на Бугарија Стојчо Кацаров соопшти дека Борисов се наоѓа ...

Бугарското МВР ја избриша информацијата за апсењето на Борисов

Република - 17.03.2022

Министерството за внатрешни работи на Бугарија ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јави агенцијата БГНЕС. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот ...

ГЕРБ: Ова е политичка репресија

Република - 17.03.2022

Она што вечерва се случува во куќата на Бојко Борисов и другите високи личности од ГЕРБ има карактер на политичка репресија. Ова за бТВ го изјави заменик-претседателот на партијата Томислав Дончев, кој заедно со пратеници и членови на младинската ...

Адвокатот на Бојко Борисов е пред куќата, не му се дозволува влез: Внатре е мојот клиент

Република - 17.03.2022

Пред куќата на поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов се собраа голем број на граѓани и поддржувачи на Герб кои бараат правда за Бојко Борисов. Тука е и неговиот адвокат Менко Менков на кој не му е дозволен влез во куќата.

Приведен Бојко Борисов

Република - 17.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов вечерва е приведен од полицијата во рамките на заедничка акција на европското обвинителство и националната полиција, објавија бугарските медиуми.

Приведен поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов

Во Центар - 17.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов е приведен во рамките на специјалната операција на бугарската полиција поради злоупотреба на средства од Европската унија. За време на специјалната акција, освен Борисов, приведени се и поранешниот ...

Уапсен е Бојко Борисов!

Денешен - 17.03.2022

Вечерва во Софија уапсен е Бојко Борисов, екс премирот на Бугарија. Приведени се и министерот за финансии Владислав Горанов, поранешната шефица на парламентарната комисија за буџет Менда Стојанова и публицистката на Борисов Севделина Арнаудова.

Уапсен Бојко Борисов!

Мак. Весник - 17.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов вечерва е приведен од полицијата во рамките на заедничка акција на европското обвинителство и националната полиција, објавија бугарските медиуми.

Сачева: Ќе организираме протести во одбрана на Борисов

Press24 - 17.03.2022

Деница Сачева изјави дека ГЕРБ се подготвува да одржи протест во одбрана на партискиот лидер Бојко Борисов, јави дописникот на МИА од Софија. Партискиот врв на ГЕРБ се собра пред домот на Бојко Борисов во градот Банкија во близина на Софија.

Приведен Бојко Борисов

еМагазин - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, , неговата советничка за медиуми, , поранешната пратеничка и поранешниот министер за финансии, се приведени. Полицијата влегла во домот на поранешниот премиер во Банкаја. Полицијата влегла и во домовите на други високи поранешни ...

Апсење на Бојко Борисов: Снимен моментот додека полицијата го носи од дома (ВИДЕО)

Centar - 17.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов е приведен во специјална акција на бугарската полиција поради злоупотреба на средства од ЕУ. Приведени се и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов, поранешниот шеф на комисијата за буџет ...

Вечерва е приведен Бојко Борисов

Centar - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов, неговата советничка за медиуми Севдалина Арнаудова, поранешната пратеничка Менда Стојанова и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов се приведени. Полицијата влегла во домот на поранешниот премиер во Банкаја.

Уапсен е Бојко Борисов

Н.Македонија - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јави БГНЕС. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот премиер Борисов.

Адвокатот на Бојко Борисов е пред куќата, не му се дозволува влез: „Внатре е мојот клиент“

Press24 - 17.03.2022

Пред куќата на поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов се собраа голем број на граѓани и поддржувачи на Герб кои бараат правда за Бојко Борисов. Тука е и неговиот адвокат Менко Менков на кој не му е дозволен влез во ...

Приведен Бојко Борисов

Независен - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов, неговата советничка за медиуми Севдалина Арнаудова, поранешната пратеничка Менда Стојанова и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов се приведени.

Адвокатот на Бојко Борисов е пред куќата, не му се дозволува влез: Внатре е мојот клиент

Centar - 17.03.2022

Пред куќата на поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов се собраа голем број на граѓани и поддржувачи на Герб кои бараат правда за Бојко Борисов. Тука е и неговиот адвокат Менко Менков на кој не му е дозволен влез во куќата.

Борисов во полициски автомобил го напушти својот дом

Lider - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја, јави дописникот на МИА од Софија. Тој беше изваден од полицаец и ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија.

Во живо од случувањата во Бугарија – Борисов однесен со полициски автомобил

Република - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја, јави дописникот на МИА од Софија. Тој беше изваден од полицаец и ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија.

Во живо: „Оставка “ – се скандира пред домот на Борисов

Република - 17.03.2022

Деница Сачева изјави дека ГЕРБ се подготвува да одржи протест во одбрана на партискиот лидер Бојко Борисов, јави дописникот на МИА од Софија. Партискиот врв на ГЕРБ се собра пред домот на Бојко Борисов во градот Банкија во близина на Софија.

Приведен Бојко Борисов

24Инфо - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, неговата советничка за медиуми Севдалина Арнаудова, поранешната пратеничка Менда Стојанова и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов се приведени.

Приведен Бојко Борисов и други членови на ГЕРБ

Нетпрес - 17.03.2022

Министерството за внатрешни работи на Бугарија врши претреси на различни адреси. Приведени се поранешниот премиер Бојко Борисов, поранешниот министер за финансии Владислав Горанов, поранешната шефица на буџетската комисија Менда Стојанова и ...

Борисов во полициски автомобил го напушти својот дом

Press24 - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја, јави дописникот на МИА од Софија. Тој беше изваден од полицаец и ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија.

Борисов во полициски автомобил го напушти својот дом

Н.Македонија - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја, јави дописникот на МИА од Софија. Тој беше изваден од полицаец и ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија.

Првата реакција на ГЕРБ: Ова е политичка репресија

Press24 - 17.03.2022

Она што вечерва се случува во куќата на Бојко Борисов и другите високи личности од ГЕРБ има карактер на политичка репресија. Ова за бТВ го изјави заменик-претседателот на партијата Томислав Дончев, кој заедно со пратеници и членови на младинската ...

Борисов спроведен со полиција, ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија

Нетпрес - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја, јави дописникот на МИА од Софија. Тој беше изваден од полицаец и ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија.

Приведени се Борисов и Горанов: Голема акција на Европското обвинителство и бугарското МВР

Press24 - 17.03.2022

Приведени се поранешниот премиер и лидер на ГЕРБ Бојко Борисов, министерот за финансии Владислав Горанов, поранешната шефица на парламентарната комисија за буџет Менда Стојанова и публицистката на Борисов Севделина Арнаудова.

Моментот кога го изнесоа Борисов

Република - 17.03.2022

Снимката од Novini.bg го покажува отстранувањето на лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов од неговиот дом во Банкаја. Во тек е голема операција во врска со 120 случаи на Европското обвинителство во Бугарија, се вели во официјалното соопштение на полицијата.

Бугарското МВР ја избриша веста за апсењето на Борисов

24Инфо - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јави БГНЕС, пишува МИА. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот ...

Адвокатот на Борисов: Бојко ќе биде задржан во полиција 24 часа

Република - 17.03.2022

За време на полициска акција во Бугарија е приведен поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов. Покрај Борисов, приведени се и советничката за медиуми Севдалина Арнаудова, поранешниот министер за финансии Владислав Горанов и поранешната ...

Бугарската полиција го приведе Бојко Борисов

Репортер - 17.03.2022

Бугарската полиција го приведе лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов. Со него се приведени и неговата советничка за медиуми Севдалина Арнаудова, поранешната пратеничка Менда Стојанова и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов се приведени.

(Видео/Фото) Поради сомнеж за корупција приведен поранешниот премиер на Бугарија - Бојко Борисов?

Точка - 17.03.2022

Бугарската полиција го приведе поранешниот премиер на Бугарија и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов. Информацијата ја пренесуваат бугарските медиуми. Според новинарските извештаи, полицијата влегла и во домовите на други високи поранешни функционери.

Приведен поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов

Кајгана - 17.03.2022

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов е приведен, а покрај него приведени се и поранешниот министер за финансии на Бугарија, пренесоа бугарските медиуми. Борисов е приведен во текот на специјална операција на бугарската полиција поради ...

Во голема полициска акција приведен екс-премиерот на Бугарија – Бојко Борисов

365 - 17.03.2022

Во обемна операција на бугарската полиција во однос на 120 случаи на злоупотреба на европски средства, вечерва е приведен поранешниот премиер на Бугарија – Бојко Борисов, објави БНТ. Во тек се претреси на повеќе адреси, а приведени, покрај Борисов, ...

Сачева: Ќе организираме протести во одбрана на Борисов

Опсервер - 17.03.2022

Деница Сачева изјави дека ГЕРБ се подготвува да одржи протест во одбрана на партискиот лидер Бојко Борисов, јави дописникот на МИА од Софија. Партискиот врв на ГЕРБ се собра пред домот на Бојко Борисов во градот Банкија во близина на Софија.

Адвокатот на Борисов: Ќе биде задржан во полиција 24 часа (ВИДЕО)

Локално - 17.03.2022

За време на полициска акција во Бугарија е приведен поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов. Покрај Борисов, приведени се и советничката за медиуми Севдалина Арнаудова, поранешниот министер за финансии Владислав Горанов и поранешната ...

ВО ЖИВО: Упасен Борисов! Скандирања „оставка“ пред неговиот дом

4NEWS - 17.03.2022

Членовите на ГЕРБ скандираа „Оставка“ пред домот на Бојко Борисов во Банкја Политички реакции за големата акција на МВР: „ Се обидуваат да ги уапсат Бојко, Менда, Влади Горанов и Севда… Многу тешка задача за владата, бидејќи налогот за апсење сè ...

ГЕРБ подготвува протести, Митов за периведувањето на Борисов – како акција на Гестапо

Frontline - 17.03.2022

„Оставка“ скандираат членовите на ГЕРБ, кои се наоѓаат пред куќата на Бојко Борисов во Банкаја, каде што се водат истражни дејствија. Целото извршно биро на ГЕРБ е пред домот на лидерот на партијата, како и пред пратениците од пратеничката група, ...

Првата реакција на ГЕРБ: Ова е политичка репресија

4NEWS - 17.03.2022

Она што вечерва се случува во куќата на Бојко Борисов и другите високи личности од ГЕРБ има карактер на политичка репресија. Ова за бТВ го изјави заменик-претседателот на партијата Томислав Дончев, кој заедно со пратеници и членови на младинската ...

Бугарското МВР ја избриша веста за апсењето на Борисов

Frontline - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јави БГНЕС, пишува МИА. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот ...

„Оставка“ скандираат членовите на ГЕРБ. Протести пред куќата на Борисов во Банкаја

CivilMedia - 17.03.2022

„Оставка“ скандираат членовите на ГЕРБ, кои се наоѓаат пред куќата на Бојко Борисов во Банкаја, каде што се водат истражни дејствија. Целото извршно биро на ГЕРБ е пред домот на лидерот на партијата, како и пред пратениците од пратеничката група, ...

Приведен поранешниот бугарски премиер Борисов

Локално - 17.03.2022

Голема заедничка акција на европското обвинителство и бугарската полиција поради 120 случаи на злоупотреба на средства од ЕУ. Според бугарските медиуми се прават рации на неколку адреси низ државата.

Бугарското МВР ја избриша веста за апсењето на Борисов

Zoom - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јавува БГНЕС. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот премиер ...

Хаос пред домот на Борисов: Полицијата претресува додека надвор врие и се подготвуваат протести

Скопје1 - 17.03.2022

Вечерва околу 20 часот, десет цивилни полицајци влегле во домот на лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов во Банкаја, јави репортерот на БГНЕС. Првично МВР соопшти дека Борисов уапсил уште три лица, меѓу кои Владислав Горанов, Менда Стојанова и Севделина ...

Борисов не знае зошто го привеле, а од каде да знае човекот, рече неговиот адвокат за бугарските медиуми

ММС - 17.03.2022

Бугарските медиуми јавуваат дека бившиот бугарски премиер Бојко Борисов ќе биде задржан во полиција 48 часа, според нивните закани. Тие информираа дека на почетокот не дозволиле да му се приближи и на неговиот адвокат, но подоцна адвокатот на ...

Полицијата од дома го зеде Борисов, адвокатот вели дека ништо не му кажуваат

4NEWS - 17.03.2022

Црн џип го изнесе од својот дом лидерот на ГЕРБ и поранешен премиер Бојко Борисов, откако вечерва беше извршен претрес под обвинение за злоупотреба на фондовите на ЕУ. Неговиот адвокат Менко Менков истакна дека Борисов најверојатно ќе биде задржан ...

Бугарското МВР ја избриша веста за апсењето на Борисов, Петков вели – никој не е над законот

CivilMedia - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јавува БГНЕС, пренесува МИА. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот ...

Адвокатот на Бојко Борисов е пред куќата, не му се дозволува влез: Внатре е мојот клиент

4NEWS - 17.03.2022

Пред куќата на поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов се собраа голем број на граѓани и поддржувачи на Герб кои бараат правда за Бојко Борисов. Тука е и неговиот адвокат Менко Менков на кој не му е дозволен влез во куќата.

Уапсен поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов

Zoom - 17.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов, заедно со поранешниот министер за финансии Владислав Горанов и поранешната шефица на Комисијата за буџет се уапсени, соопштува БНТ. Според информацијата нивното апсење се случило во рамките на поголема ...

Бугарското МВР ја избриша веста за апсењето на Борисов

ММС - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јав БГНЕС. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот премиер Борисов.

Бугарското МВР ја избриша веста за апсењето на Борисов

Опсервер - 17.03.2022

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јав БГНЕС. Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот премиер Борисов.

МВР ја избриша веста за апсењето на Борисов

4NEWS - 17.03.2022

Претходно МВР соопшти дека во тек е опсежна операција во врска со 120 предмети на Европското обвинителство во Бугарија Министерството за внатрешни работи од својата веб-страница ја избриша веста за апсењето на лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов , објави ...

Бојко Борисов приведен во полиција – Европското обвинителство спроведува „итна проверка“

ММС - 17.03.2022

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов е приведен од полицијата во рамките на заедничка акција на европското обвинителство и националната полиција. 24 часа јавува дека вечерва полицијата влегла во домот на Борисов, а објаснувањето било дека ...

Пратеник од партијата на Борисов: Бојко Борисов не е уапсен- во неговиот дом се врши претрес

Zoom - 17.03.2022

Пратеникот од редовите на ГЕРБ Никола Николов објави дека поранешниот бугарски премиер Борисов не е уапсен туку во неговиот дом се врши претрес, јавува БГНЕС. „Десет полицајци се во домот на Борисов во Банќа и вршат претрес.

Борисов во полициски автомобил го напушти својот дом

Опсервер - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов вечерва во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја, јави дописникот на МИА од Софија. Тој беше изваден од полицаец и ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија.

ПРИВЕДЕН БОЈКО БОРИСОВ – голема полициска акција во Бугарија

4NEWS - 17.03.2022

Поранешниот премиер Бојко Борисов и членовите на ГЕРБ се приведени за време на операција на Генералниот директорат на националната полиција (ГДНП), дознава bTV. Акцијата е за 120 случаи на злоупотреба на средства од ЕУ.

Бојко Борисов однесен во полиција

Zoom - 17.03.2022

Бојко Борисов е однесен во полициска станица во Младост, не е познато дали е однесен за испитување или со мерка 24 часовен притвор, јавуваат бугарските медиуми. Приврзаниците на ГЕРБ и целата пратеничка група на партијата се упатија кон полициската ...

Моментот кога го изнесоа Борисов (ВИДЕО)

4NEWS - 17.03.2022

Снимката од Novini.bg го покажува отстранувањето на лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов од неговиот дом во Банкаја. Во тек е голема операција во врска со 120 случаи на Европското обвинителство во Бугарија, се вели во официјалното соопштение на полицијата.

(Видео) Приврзаници на Бојко Борисов се собраа пред неговиот дом во Банкја

Zoom - 17.03.2022

Приврзаници на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов се собраа пред неговиот дом во Банкја. Во толпата има и пратеници на политичката партија ГЕРБ. Поранешниот министер за здравство на Бугарија Стојчо Кацаров соопшти дека Борисов се наоѓа ...

Голема акција на европското обвинителство во Бугарија, уапсен екс-премиерот Бојко Борисов

Мета - 17.03.2022

Поранешниот бугарски премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, вечерва бил задржан во својот дом додека траела двоиполчасовна операција на бугарското МВР, а во 22.30 часот по локално време, бил приведен во Генералната управа на Националната полиција ...

Приведен Бојко Борисов

Скопје1 - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов, неговата советничка за медиуми Севдалина Арнаудова, поранешната пратеничка Менда Стојанова и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов се приведени.

Бојко Борисов одведен во Генералниот директорат на Националната полиција

Frontline - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов одведен во Генералниот директорат на Националната полиција. Со црн џип бил изнесен од неговиот дом во Банкаја, јавува БГНЕС . „Извршен е претрес во услови на итност без дозвола од суд.

БГНЕС: Борисов одведен во Генералниот директорат на Националната полиција

CivilMedia - 17.03.2022

Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов одведен во Генералниот директорат на Националната полиција. Со црн џип бил изнесен од неговиот дом во Банкаја, јавува БГНЕС . „Извршен е претрес во услови на итност без дозвола од суд.