TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна трката за нов премиер на Јапонија

Утрински - 14.09.2007

ТОКИО - Јапонскиот министер за финансии е првиот што вчера ја почна трката за лидер на земјата, додека владејачката партија се обидува да избегне состојба на вакуум во политиката по оставката на премиерот Шинзо Абе. Законодавците од Либералдемократската партија (ЛДП) одлучија да одржат избори за ...

Јапонскиот премиер хоспитализиран

А1 - 13.09.2007

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе беше примен денеска во болница во Токио. Претходно, портпаролот на Владата каору Јосано изјави дека Абе е подложен на прегледи заради исцрпеност и во зависност од резултатите можно е дека ќе остане во болница.

Оставка на јапонскиот премиер Абе

Вест - 13.09.2007

ТОКИО, 13 септември (Ројтерс) - Јапонскиот премиер Шинзо Абе вчера ненадејно ја објави својата оставка по една година на власт нарушувана од скандали, повици за реизбори и криза околу јапонската поддршка за американските операции во Авганистан.

Јапонскиот премиер Шинзо Абе поднесе оставка

Утрински - 13.09.2007

ТОКИО - Јапонскиот премиер Шинзо Абе вчера ненадејно најави оставка по една година власт обележана со скандали, изборен пораз и криза околу поддршката на Јапонија за американските операции во Авганистан. Остриот Абе, кој ја презеде функцијата речиси пред 12 месеци ветувајќи дека ќе го развие ...

Каде што Абе запре, Асо ќе продолжи

Дневник - 13.09.2007

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе, притиснат од опозицијата, вчера сосема неочекувано објави дека ќе поднесе оставка зашто не успеа да обезбеди поддршка за учество на јапонските трупи во американските воени операции во Авганистан, јави Ројтерс.- Денеска решив дека треба да дадам оставка.

Шинѕо Абе поднесе оставка

Вечер - 13.09.2007

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе, по помалку од една година од неговото назначување, поднесе оставка поради здравствени проблеми, изјави вчера неговиот портпарол, пренесува МИА. "Премиерот постојано се прашуваше дали здравјето му е добро поради предолгото работно време", изјави портпаролот Абе, Каору ...

Јапонскиот Премиер поднесе оставка

А1 - 12.09.2007

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе (52) денеска поднесе оставка поради силниот притисок на опозицијата, со која не може да соработува. „Настојував да спроведувам реформи, но за жал нашата партија нема дијалог со опозицијата, бидејќи јас сум премиер“, изјави Шинѕо Абе соопштувајќи ја на прес конференција ...