TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се контролира пожарот во Јасен, нови низ Македонија

еВести - 19.08.2012

Пожарот во Јасен, според последните информации на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), е ставен под контрола. Огнот кој се движеше кон село Белица, а зафати борова шума, денеска се гасеше со два ...

Пожарот во Јасен под контрола, гори во Пробиштип

МКД - 18.08.2012

Пожарот во националниот парк Јасен е ставен под контрола, информира Дирекцијата за заштита и спасување. Огнот кој почнал да зафаќа борова шума кон село Белица денеска бил изгаснат со два авиона, две ...

Пожарот во Јасен не може да ја загрози метрополата

Дневник - 18.08.2012

Пожарникарите се на терен, но ветрот ги уништува сите нивни напори, па ако на едно место тие успеваат да го изгаснат огнот, тој се разгорува на друго Над 60 хектари квалитетна борова шума изгореа ...

Под контрола или локализирани повеќе пожари

Н.Македонија - 18.08.2012

Пожарот во Јасен, според последните информации на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), е ставен под контрола Огнот кој се движеше кон село Белица, а зафати борова шума, денеска се гасеше со два ...

Пожарoт во Јасен ставен под контрола

Дневник - 18.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување извести дека пожарот што го зафати националниот парк Јасен е ставен под контрола. Огнот кој се движеше кон село Белица, а зафати борова шума, денеска се гасеше со ...

Пожарот во „Јасен“ ставен под контрола

+инфо - 18.08.2012

Пожарот во Јасен, според последните информации на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), е ставен под контрола. Огнот кој се движеше кон село Белица, а зафати борова шума, денеска се гасеше со два ...

„Ер-тракторите“ вклучени во гаснење на пожарот во „Јасен“

24 Вести - 17.08.2012

Се уште гори борова шума во Националниот парк „Јасен“ за чие гаснење се ангажирани два „Ер-трактора“, а активни се и пожарите во општините Чашка и Липково.

Повеќе пожари активни на територијата на Македонија

24 Вести - 17.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека се уште се активни пожарите во општините Чашка, Македонски Брод во резерватот „Јасен“, Желино и на две локации во Општина Ѓорче Петров.

Активни пожарите во Чашка и Македонски Брод

Р.С.Европа - 17.08.2012

Пожарот во општина Чашка кој се шири од месноста Наковална кон селата Бањица, Дреново и Лисиче е се уште активен, како и пожарот во Македонски Брод од селата Тажево и Брезница кон шумскиот резерват ...

„Ер-тракторите“ се`уште гаснат во „Јасен“

Утрински - 17.08.2012

Гори борова шума во Националниот парк „Јасен“ за чие гаснење се ангажирани два „Ер-трактора“, а се` уште се активни и пожарите во општините Чашка и Липково.

Авиони го гаснат пожарот во Националниот парк „Јасен“

Телма - 17.08.2012

Се уште гори борова шума во Националниот парк „Јасен“ за чие гаснење се ангажирани два „Ер-трактора“, а активни се и пожарите во општините Чашка и Липково.

Авионите повторно дејствуваат во „Јасен“

Дневник - 17.08.2012

Силниот ветер дополнително го разгори пожарот во Националниот парк „Јасен“. За негово локализирање дејствуваат двата противпожарни авиона, а упатен е и еден хелихоптер на АРМ за извидување на теренот.

„Ер-тракторите“ вклучени во гаснење на пожарот во „Јасен“

Алфа - 17.08.2012

Се уште гори борова шума во Националниот парк „Јасен“ за чие гаснење се ангажирани два „Ер-трактора“, а активни се и пожарите во општините Чашка и Липково.

ДЗС ги пренасочи авионите кон Чашка

Кајгана - 17.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување ги повлече противпожарните авиони од Националниот парк „Јасен“ и ги пренасочи на гаснење на пожарите во општина Чашка, село Лисиче, Бањица и Дреново на врвот на ...

Повеќе пожари активни на територијата на Македонија

Н.Македонија - 17.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека се уште се активни пожарите во општините Чашка, Македонски Брод во резерватот „Јасен“, Желино и на две локации во Општина Ѓорче Петров Се` уште ...

Трет ден борба со пожарот во „Јасен“, во Липково, Тетовско...

+инфо - 17.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен” што вчера се прошири на скопска страна е активен, а гори борова шума, додека за негово гаснење се ангажирани двата противпожарни авиона и хелихоптер на АРМ.

Салиу: Во „Јасен“ изгореа 60 хектари квалитетна борова шума

+инфо - 17.08.2012

Три активни пожари ги пустошат шумите низ Македонија, објави денес Шабан Салиу, директор на Дирекцијата за заштита и спасување, а еден од противпожарните авиони од вчера е во дефект.

ДСЗ: Авионите вратени од Јасен, вработените на Македонски шуми „исчезнале“

+инфо - 17.08.2012

Двата противпожарни авиони на Дирекцијата за заштита и спасување се повлечени интервенција во „Јасен“ и препратени да дејствуваат во Општина Чашка, бидејќи вработените од Македонски Шуми го напуштиле ...

„Јасен“ се уште гори, а пламна оган и во Ѓорче

Либертас - 17.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен” се уште е активен , а во гаснење ангажирани се двата противпожарни авиона и хелихоптер на АРМ.

„Ер-тракторите“ вклучени во гаснење на пожарот во „Јасен“

Сител - 17.08.2012

Се уште гори борова шума во Националниот парк „Јасен“ за чие гаснење се ангажирани два „Ер-трактора“, а активни се и пожарите во општините Чашка и Липково.

„Ер-тракторите“ вклучени во гаснење на пожарот во „Јасен“

МРТ - 17.08.2012

Се уште гори борова шума во Националниот парк „Јасен“ за чие гаснење се ангажирани два „Ер-трактора“, а активни се и пожарите во општините Чашка и Липково.

Во Јасен се уште гори - нема опасност од ширење на огнот

Канал5 - 17.08.2012

(Обновено во 15:00)Во земјава има три активни пожари, во на чие гаснење се вклучени и авионите на Дирекцијата за заштита и спасување и армиски хеликоптери.

Пожарите во Јасен и во Чашка се уште активни

МРТ - 17.08.2012

Три пожари во моментов се активни на територијата на Република Македонија. Пожарникарите се справуваат со огнените јазици во општина Чашка, Липково и во Јасен.

Вработените од „Македонски шуми“ побегнале од „Јасен“?!

Либертас - 17.08.2012

Двата противпожарни авиони на Дирекцијата за заштита и спасување се повлекле од местот каде беснее пожар во „Јасен“ и се препратени во Општина Чашка.

ДЗС:Противпожарните авиони пренасочени кон пожарот во Општина Чашка

Сител - 17.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека двата противпожарни авиони се повлечени од пожарот во „Јасен“ и се упатени за дејство во Општина Чашка, во селата Лисиче, Бањица и Дреново на врвот на ...

Кој ги потпалува пожарите во Македонија?

Либертас - 17.08.2012

Пожари има на речиси целата територија на Македонија, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување. Се уште се активни пожарите во Велес, Општина Чашка, селата Дреново, Лисиче, а на терен се ...

Повеќе пожари активни на територијата на Македонија

Сител - 17.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека се уште се активни пожарите во општините Чашка, Македонски Брод во резерватот „Јасен“, Желино и на две локации во Општина Ѓорче Петров.

Авионите се обидуваат да го стават под контрола пожарот кај Јасен

Точка - 17.08.2012

Авионите се обидуваат да го стават под контрола пожарот кај резерватот Јасен, информира Дирекцијата за заштита и спасување.

Борба со огнената стихија во `Јасен`, Липково, Тетовско...

Sky - 17.08.2012

Се уште активен е пожарот во Националниот парк `Јасен`, тој вчера се прошири на скопска страна. Гори борова шума, додека за негово гаснење се ангажирани двата противпожарни авиона и хелихоптер на АРМ.

Националниот парк „Јасен“ сеуште во пламен

Press24 - 17.08.2012

Сеуште гори борова шума во Националниот парк „Јасен“ за чие гаснење се ангажирани два „Ер-трактори“. Активни се и пожарите во општините Чашка и Липково.

Пожарот во Јасен се шири, луѓето немоќни пред огнот

еВести - 17.08.2012

Се уште гори борова шума во Националниот парк „Јасен“ за чие гаснење се ангажирани два „Ер-трактора“, а активни се и пожарите во општините Чашка и Липково.

Ер-тракторите го гаснат пожарот во „Јасен“

Курир - 17.08.2012

Се уште гори борова шума во Националниот парк „Јасен“ за чие гаснење се ангажирани два „Ер-трактора“, а активни се и пожарите во општините Чашка и Липково.

Противпожарните авиони го напуштија „Јасен“ и тргнаа кон Чашка

Press24 - 17.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека двата противпожарни авиони се повлечени од пожарот во „Јасен“ и се упатени кон Општина Чашка, во селата Лисиче, Бањица и Дреново на врвот на Бреза.

Македонија се уште во пламен

Курир - 17.08.2012

Пожарот во општина Чашка, кој се шири од месноста Наковална кон селата Бањица, Дреново и Лисиче е се уште активен, како и пожарот во Македонски Брод - од селата Тажево и Брезница кон шумскиот ...

Авионите се обидуваат да го стават под контрола пожарот кај Јасен

Нетпрес - 17.08.2012

Авионите се обидуваат да го стават под контрола пожарот кај резерватот Јасен, информира Дирекцијата за заштита и спасување.

Канадерите од Јасен пренасочени кон пожарот во Чашка

Курир - 17.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека двата противпожарни авиони се повлечени од пожарот во „Јасен“ и се упатени за дејство во општина Чашка, во селата Лисиче, Бањица и Дреново на врвот на ...

Повеќе пожари активни во Македонија

Курир - 17.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека се уште се активни пожарите во општините Чашка, Македонски Брод во резерватот „Јасен“, Желино и на две локации во Општина Ѓорче Петров.

Не престанува огнената стихија - беснеат пожари околу Скопје

Press24 - 17.08.2012

Повторно е активиран пожарот во тетовската Општина Желино помеѓу селата Ларце и Челопек на планината Сува Гора. Гори високостеблеста шума на непристапен терен.

Пожарот во Јасен се гасне со авиони

Макфакс - 17.08.2012

Два пожари се активни на територијата на Македонија, тој во Јасен и пожарот во Општина Чашка, додека пожарот во кумановско е изгаснат, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

ДЗС ги пренасочи авионите кон пожарот во Чашка

Макфакс - 17.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување ги повлече противпожарните авиони од Националниот парк Јасен и ги пренасочи на гаснење на пожарот во општина Чашка, село Лисиче, Бањица и Дреново на врвот на ...

Гасењето на пожарот во Општина Чашка отежнато, нема луѓе на терен

Макфакс - 17.08.2012

Вработените од Македонски Шуми го напуштиле местото на пожарот на врвот на Бреза, Општина Чашка, иако противпожарните авиони во петок беа прекомандувани од пожарот во Јасен, на оваа локација.

„Тракторите“ вклучени во гаснење на пожарот во „Јасен“

Денешен - 17.08.2012

Се уште гори борова шума во Националниот парк „Јасен“ за чие гаснење се ангажирани два „Ер-трактора“, а активни се и пожарите во општините Чашка и Липково.

Активни пожарите во Чашка и Македонски Брод, изгаснат во Липково

Денешен - 17.08.2012

Пожарот во општина Чашка, кој се шири од месноста Наковална кон селата Бањица, Дреново и Лисиче е се уште активен, како и пожарот во Македонски Брод – од селата Тажево и Брезница кон шумскиот ...

Противпожарните авоини повторно дејствуваат во „Јасен“

Р.С.Европа - 16.08.2012

Силниот ветер дополнително го разгори пожарот во Националниот парк „Јасен“ што изутрината се префрли на скопска страна. Гори борова шума.

Разгорен пожарот во Јасен

Кајгана - 16.08.2012

Заради појавата на засилен ветер, дополнително е разгорен пожарот кој од селото Тажево и село Брезниц се префрли во Шумскиот резерват Јасен, јавија од Дирекцијата за заштита и спасување.

Противпожарните авоини повторно дејствуваат во „Јасен“

Н.Македонија - 16.08.2012

Силниот ветер дополнително го разгори пожарот во Националниот парк „Јасен“ што изутрината се префрли на скопска страна. Гори борова шума За негово локализирање дејствуваат двата противпожарни авиона, ...

Ветрот го прошири пожарот во „Јасен“

+инфо - 16.08.2012

Поради силен ветар, се разгорел пожарот во шумскиот резерват „Јасен“. По наредбана градоначалникот на Македонски Брод, се мобилизирани дополнителни екипи, а пожарот го гаснат противпожарни авиони на ...

„Јасен“ уште гори

+инфо - 16.08.2012

Пожарот кој деновиве се појави во околината на Шумски Резерват-Јасен, навлегол внатре, во границите на заштитеното подрачје под влијание на силен ветер.

Противпожарните авоини повторно дејствуваат во „Јасен“

МРТ - 16.08.2012

Силниот ветер дополнително го разгори пожарот во Националниот парк „Јасен“ што изутрината се префрли на скопска страна. Гори борова шума.

Авионите повторно гасат во „Јасен“

Либертас - 16.08.2012

Силниот ветер дополнително го разгори пожарот во Националниот парк „Јасен“ што изутрината се префрли на скопска страна. Гори борова шума.

Противпожарните авоини повторно дејствуваат во „Јасен“

Сител - 16.08.2012

Силниот ветер дополнително го разгори пожарот во Националниот парк „Јасен“ што изутрината се префрли на скопска страна. Гори борова шума.

Активни пожарите во „Јасен“ и во општините Чашка, Липково, Ѓорче Петров и кај Слатино, Македонски Брод

Сител - 16.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен“ што изутрината се префрли на скопска стра се уште е активен. Гори борова шума. Гори борова шума.

Противпожарните авоини повторно дејствуваат во "Јасен"

Вечер - 16.08.2012

Силниот ветер дополнително го разгори пожарот во Националниот парк "Јасен" што изутрината се префрли на скопска страна. Гори борова шума.

Активни пожари во Јасен, Чашка, Липково, Ѓорче Петров, Слатино, Мак. Брод

МРТ - 16.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен“ што изутрината се префрли на скопска страна се уште е активен. Гори борова шума. Гори борова шума.

Пламените јазици низ земјава тешко се ставаат под контрола

Точка - 16.08.2012

Противпожарните екипи се’ уште мака мачат со пламените јазици кои се’ потешко се ставаат под контрола на повеќе локации низ земјата.

Дел од пожарите изгаснати - дел од нив сеуште беснеат

Press24 - 16.08.2012

Дел од пожарите во Македонија се изгаснати, а дел од нив сеуште беснеат. Сеуште беснее пожар во селата Бањица, Дреново и Лисиче. Гори габер, даб и стара сеча. .

Канадерите повторно дејствуваат во „Јасен“

Курир - 16.08.2012

Силниот ветер дополнително го разгори пожарот во Националниот парк „Јасен“ што изутрината се префрли на скопска страна. Гори борова шума.

Пламените јазици низ земјава тешко се ставаат под контрола

Нетпрес - 16.08.2012

Противпожарните екипи се’ уште мака мачат со пламените јазици кои се’ потешко се ставаат под контрола на повеќе локации низ земјата.

Активни пожарите во „Јасен“ и во општините Чашка, Липково, Ѓорче Петров и кај Слатино, Македонски Брод

Press24 - 16.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен“ што изутрината се префрли на скопска страна сеуште е активен. Гори борова шума. За негово локализирање во текот на денот дејствуваа двата противпожарни авиона, а ...

Канадерите повторно полетаа кон `Јасен`

Sky - 16.08.2012

Повторно активиран пожарот во Националниот парк `Јасен`кој од изутрина се префрли на скопската страна. Причина е силниот ветер поради што огнот повторно се разгори и зафати борова шума.

Јасен се разгорува, авионите се борат со огнот

еВести - 16.08.2012

Силниот ветер дополнително го разгори пожарот во Националниот парк „Јасен“ што изутрината се префрли на скопска страна. Гори борова шума.

Гори во Чашка, Липково, Ѓорче Петров и кај Слатино, Македонски Брод

еВести - 16.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен“ што изутрината се префрли на скопска стра се уште е активен. Гори борова шума. За негово локализирање во текот на денот дејствуваа двата противпожарни авиона, а ...

Активни повеќе пожари

Курир - 16.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен“ што изутрината се префрли на скопска страна се уште е активен. Гори борова шума. За негово локализирање во текот на денот дејствуваа двата противпожарни авиона, а ...

Разгорен пожарот во Јасен

Макфакс - 16.08.2012

Од Општина Македонски Брод, селото Тажево и село Брезница пожарот што се префрли во Шумскиот резерват Јасен, дополнително е разгорен по појавата на силен ветер, јавија од Дирекцијата за заштита и ...

Противпожарните авоини повторно дејствуваат во „Јасен“

Денешен - 16.08.2012

Силниот ветер дополнително го разгори пожарот во Националниот парк „Јасен“ што изутрината се префрли на скопска страна. Гори борова шума.

И АРМ гасеше во „Јасен“

Дневник - 15.08.2012

Во гаснењето на пожарот во националниот парк „Јасен“, покрај двата авиона на Дирекцијата за заштита и спасување, вчера беа ангажирани и два хеликоптера на АРМ.

Гори во „Јасен“, во Тетовско, во Велешко и во Скопско

Дневник - 15.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен“ се уште е активен, а за негово гаснење покрај двата авиона на Дирекцијата за заштита и спасување, од попладнево се ангажирани и два хеликоптера на АРМ.

Пожарот во „Јасен“ сеуште активен, но под контрола

Дневник - 15.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен“ е сеуште активен, но ставен под контрола, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Пожарот во Јасен делумно локализиран, гори и во Скопско, Велешко и Липковско

Н.Македонија - 15.08.2012

Пожарот кај Националниот парк „Јасен“ меѓу селата Тажево и Брезница е делумно локализиран, но на неколку места е се уште активен.

Пожарот во Јасен делумно локализиран, гори и во Скопско, Велешко и Липковско

Алфа - 15.08.2012

Пожарот кај Националниот парк „Јасен“ меѓу селата Тажево и Брезница е делумно локализиран, но на неколку места е се уште активен.

Гори во скопско, велешко и липковско, делумно локализиран пожарот во Јасен

БркајРабота - 15.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување денеска соопшти дека во гасењето на пожарот во Јасен, од кој е зафатена борова шума, е вклучен нивен протипожарн авион и се ангажирани 10 вработени од Шумското ...

Сѐ уште гори кај Јасен и се дејствува авионски

Кајгана - 15.08.2012

Големиот пожарот што деновиве го зафати шумски резерват Јасен делумно е локализиран, но на неколку места е сѐ уште активен, соопшти изутрината Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС).

Пожари во „Јасен“, Тетовско, Велешко и во Скопско

Н.Македонија - 15.08.2012

Пожарот во националниот парк „Јасен“ вчера попладне сѐ уште беше активен, а за негово гаснење, покрај двата авиона на Дирекцијата за заштита и спасување, се ангажираа и два хеликоптера на АРМ На ...

Делумно под контрола пожарот кај „Јасен“

А1 On - 15.08.2012

Огнената стихија која деновиве беснееше во Националниот парк „Јасен“ делумно е под контрола и локализирана, но на неколку места е сеуште гори.

Гори на Матка и околу Арачиново

Кајгана - 15.08.2012

Повеќе пожари избувнаа во околината на Скопје и во моментот сите се активни, а со нив се справуваат пожарникарите и месното население. Гори во Општина Ѓорче Петров, меѓу селата Никиштани и Грачани.

Намерно подметнати пожари во велешко

А1 On - 15.08.2012

Повторно пламтат огнените јазици кај националниот парк „Јасен“. Дирекцијата за заштита и спасување соопштува дека пожарот во велешките села Бањица, Дреново и Лисице намерно е потпален, за што е ...

Повторно гори во „Јасен“, Радуша, Липковско, Велешко...

+инфо - 15.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен“ е активен, но е под контрола. Во гаснењето на пожарот ангажирани се и припадници од подрачните одделенија на Дирекцијата за заштита и спасување, како и вработени ...

Повторно се распламти „Јасен“

+инфо - 15.08.2012

Повторно пламтат огнените јазици кај националниот парк „Јасен“. Дирекцијата за заштита и спасување соопштува дека пожарот во велешките села Бањица, Дреново и Лисице намерно е потпален, за што е ...

Пожарот во националниот парк Јасен ставен под контрола

Канал5 - 15.08.2012

Пожарот во националниот парк „Јасен“ е ставен под контрола, соопшти дирекцијата за заштита и спасување. Синоќа противпожарните авиони извршиле 46 исфрлања на вода.

Пожарот во Јасен делумно локализиран, гори и во Скопско, Велешко и Липковско

Сител - 15.08.2012

Пожарот кај Националниот парк „Јасен“ меѓу селата Тажево и Брезница е делумно локализиран, но на неколку места е се уште активен.

Пожарот во Јасен делумно локализиран, гори и во Велешко и Липковско

МРТ - 15.08.2012

Пожарот кај Националниот парк „Јасен“ меѓу селата Тажево и Брезница е делумно локализиран, но на неколку места е се уште активен.

Пет активни пожари во Македонија

Точка - 15.08.2012

Пет шумски пожари во моментов се активни на територијата на Македонја. Според информациите на Дирекцијата за заштита и спасување, во моментов горат шуми во Велешко, Кумановско, Македонски број, ...

Пожарот во „Јасен“ активен, но ставен под контрола

Курир - 15.08.2012

Како што соопшто Дирекцијата за заштита и спасување пожарот во Националниот парк „Јасен“ е сеуште активен, но ставен под контрола.

Пожарот во Јасен ставен под контрола

Таратур - 15.08.2012

Пожарот кој беснееше во националниот парк Јасен е ставен под контрола, информира Дирекцијата за заштита и спасување. ДЗС мобилизираше 58 припадници од Подрачните одделениа на Дирекцијата за заштита и ...

Под контрола пожарот во Јасен

Sky - 15.08.2012

Под контрола е ставен пожарот кој беснееше во националниот парк Јасен е ставен под контрола. Мобилизирани беа 58 припадници од Подрачните одделениа на Дирекцијата за заштита и спасување од Центар, ...

Пет активни пожари во Македонија

Нетпрес - 15.08.2012

Пет шумски пожари во моментов се активни на територијата на Македонја. Според информациите на Дирекцијата за заштита и спасување, во моментов горат шуми во Велешко, Кумановско, Македонски број, ...

Гори во Скопско, Велешко и Липковско

еВести - 15.08.2012

Пожарот кај Националниот парк „Јасен“ меѓу селата Тажево и Брезница е делумно локализиран, но на неколку места е се уште активен.

Пет пожари активни во Македонија

БезПардон - 15.08.2012

Во моментов пет шумски пожари се активни на територијата на Македонија. Според Дирекцијата за заштита и спасување, горат шуми во Велешко, Кумановско, Македонски брод, Тетовско и Скопско.

Гори во скопско, велешко и липковско, делумно локализиран пожарот во Јасен

Курир - 15.08.2012

Пожарот кај Националниот парк „Јасен“ меѓу селата Тажево и Брезница е делумно локализиран, но на неколку места е се уште активен.

Противпожарниот авион сеуште се бори со пожарот кај Јасен

Press24 - 15.08.2012

Сеуште се активни неколку пожари на територијата на Македонија, а со нив се бори и противпожарниот авион. Дирекцијата за заштита и спасување денеска соопшти дека во гасењето на пожарот во Јасен, каде ...

Не стивнуваат пожарите во Македонија

Press24 - 15.08.2012

Сеуште гори на повеќе места во Македонија. Пожарот во атарот на селото Бањица е сеуште активен. Гори габер, даб и стара сеча .

Повторно се активира пожарот во Јасен- активирани и канадерите

Sky - 15.08.2012

Центарот за управување со кризи информира дека пожарот кој зафати дел од националниот парк Јасен е повторно активен и се шири кон области со повисока шума.

Пожарот во велешко намерно потпалуван, пожарот на Јасен разгорен од силниот ветер

Нетпрес - 15.08.2012

Пожарот во велешките села Бањица, Дреново и Лисице намерно е потпален, за што е известено Министерството за внатрешни работи, додека силниот ветер го разгори пожарот на Јасен, соопштува Дирекцијата ...

Повторно во Македонија гори, некои пожари намерно подметнати

Sky - 15.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопштува дека пожарот во велешките села Бањица, Дреново и Лисице намерно е потпален, за што е известено Министерството за внатрешни работи, додека силниот ветер го ...

Кај Јасен и натаму се дејствува авионски

Макфакс - 15.08.2012

Големиот пожарот што деновиве го зафати шумски резерват Јасен делумно е локализиран, но на неколку места е сеуште активен, соопшти изутрината Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС).

Гори околу Скопје, на Матка, околу Арачиново

Макфакс - 15.08.2012

Повеќе пожари избувнаа во среда во околината на Скопје, и во моментот сите се активни, а против нив се борат пожарникари и месното население.

Ставен под контрола пожарот во „Јасен“

Inpress - 15.08.2012

Скопје, 15. август 2012 (ИНПРЕС) Пожарот во Националниот парк „Јасен“ е ставен под контрола, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Пожарот во Јасен делумно локализиран

Денешен - 15.08.2012

Пожарот кај Националниот парк „Јасен“ меѓу селата Тажево и Брезница е делумно локализиран, но на неколку места е се уште активен.

Противпожарните авиони го гаснат пожарот во „Јасен“

Р.С.Европа - 14.08.2012

Двата противпожарни авионa на Дирекцијата за заштита и спасување учествуваат во гаснењето на пожарот со кој е зафатен Националниот парк „Јасен“. Во гасненењето на пожарот се вклучени десетици луѓе.

Пожарот во „Јасен“ се уште активен, но ставен под контрола

Утрински - 14.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен“ е сеуште активен, но ставен под контрола, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

И АРМ гаси кај „Јасен“

А1 On - 14.08.2012

И АРМ се вклучи во совладувањето на огнената стихија кај Националниот парк „Јасен“.Два армиски хеликоптери се вклучени во гаснење на пожарот.

Пожарот во „Јасен“ сеуште активен, но ставен под контрола

Н.Македонија - 14.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен“ е сеуште активен, но ставен под контрола, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

(Обновено) Авиони на ДСЗ и хеликоптери на АРМ го спасуваат „Јасен“

+инфо - 14.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен“ се уште е активен, а за негово гаснење покрај двата авиона на Дирекцијата за заштита и спасување, од попладнево се ангажирани и два хеликоптера на АРМ.

И хеликоптери на АРМ го спасуваат „Јасен“ од пожарот

+инфо - 14.08.2012

И АРМ се вклучи во справувањето со огнената стихија во националниот парк „Јасен“.Два армиски хеликоптери се вклучени во гаснење на пожарот.

Гори во „Јасен“, во Тетовско, во Велешко и во Скопско

Сител - 14.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен“ се уште е активен, а за негово гаснење покрај двата авиона на Дирекцијата за заштита и спасување, од попладнево се ангажирани и два хеликоптера на АРМ.

Хеликоптери на АРМ во борба со „ламјата“ што го жари „Јасен“

Либертас - 14.08.2012

И АРМ се вклучи во справувањето со огнената стихија во националниот парк „Јасен“. Во битката со огновите се вклучени два армиски хеликоптери.

Пожарот во „Јасен“ ставен под контрола

Либертас - 14.08.2012

Пожарот во националниот парк „Јасен“ е ставен под контрола, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување. Синоќа противпожарните авиони извршиле 46 исфрлања на вода.

Пожарот во „Јасен“ сеуште активен, но ставен под контрола

Сител - 14.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен“ е сеуште активен, но ставен под контрола, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Пожарот во "Јасен" сеуште активен, но ставен под контрола

Вечер - 14.08.2012

Пожарот во Националниот парк "Јасен" е сеуште активен, но ставен под контрола, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Гори во Скопско, Кумановско, Велешко и Тетовско

Вечер - 14.08.2012

Стотици хектари шума вчера гореа на неколку локации во државата и покрај напорите на пожарникарите, локалното население и авионите на ДЗС.

Јасен прелетан 14 пати, но таму се’ уште гори

Точка - 14.08.2012

До 14 часот, противпожарните авиони на Дирекцијата за заштита и спасување направиле 14 прелети и 28 исфрлувања на вода, но пожарот во националниот парк Јасен се’ уште е активен.

АРМ се вклучи во гаснењето на пожарот кај Јасен

Точка - 14.08.2012

Два армиски хеликоптери се вклучени во гаснење на пожарот кај националниот парк Јасен. На терен дејствуваат противпожарни екипи, два авиони од Дирекцијата за заштита и спасување, како и армиските ...

Јасен прелетан 14 пати, но таму се’ уште гори

Нетпрес - 14.08.2012

До 14 часот, противпожарните авиони на Дирекцијата за заштита и спасување направиле 14 прелети и 28 исфрлувања на вода, но пожарот во националниот парк Јасен се’ уште е активен.

АРМ се вклучи во гаснењето на пожарот кај Јасен

Нетпрес - 14.08.2012

Два армиски хеликоптери се вклучени во гаснење на пожарот кај националниот парк Јасен. На терен дејствуваат противпожарни екипи, два авиони од Дирекцијата за заштита и спасување, како и армиските ...

Пожарите беснеат низ земјава

eReporter - 14.08.2012

Според информациите на Центарот за управување со кризи (до 16.00 часот), состојбата со пожарите на отворен простор низ земјава е следна: Пожарот кај Македонски Брод, помеѓу селата Боровска Брезница и ...

Гори во „Јасен“, во тетовско, велешко и скопско

Курир - 14.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен“ се уште е активен, а за негово гаснење покрај двата авиона на Дирекцијата за заштита и спасување, од попладнево се ангажирани и два хеликоптера на АРМ.

Пожарот во Јасен ставен под контрола

Нетпрес - 14.08.2012

Пожарот кој беснееше во националниот парк Јасен е ставен под контрола, информира Дирекцијата за заштита и спасување. ДЗС мобилизираше 58 припадници од Подрачните одделениа на Дирекцијата за заштита и ...

Сеуште гори во „Јасен“

Press24 - 14.08.2012

Пожарот во Националниот парк „Јасен“ е сеуште активен, но ставен под контрола, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Со авиони се гаси пожарот кај „Јасен“

Inpress - 14.08.2012

Скопје, 14. август 2012 (ИНПРЕС) Од Центарот за управување со кризи информираат дека е се уште активен пожарот во близина на селата Брезица и Тажево во Општина Македонски Брод.

Активни пожари на пет локации, кај „Јасен“ помагаат и хеликоптери

Inpress - 14.08.2012

Скопје, 14. август 2012 (ИНПРЕС) Од Центарот за управување со кризи информираат дека во моментов се активни пожари на пет локации на територијата на Република Македонија.

Активни неколку пожари, во „Јасен“ се дејствува и со авиони

Макфакс - 13.08.2012

Неколку пожари се активни на територијата на државата, а противпожарните екипи се обидуваат да ги локализираат, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување.