TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕП 2020: Италија и Англија во битка за пехарот на УЕФА

Сител - 11.07.2021

Вечерва во 21ч на Вембли се игра големото финале на ЕП, во кое за признанието најдобар на стариот континент ќе се борат Англија и Италија, селекции кои зад себе имаат 90-годишно ривалство но вкупно само еден трофеј европски првак.

Човечко стампедо на Вембли, илјадници навивачи ги пробија полициските кордони (ВИДЕО)

Канал5 - 11.07.2021

Откако светот го обиколија сликите од плоштадите во Лондон пред финалето на Европското првенство меѓу Англија и Италија, на социјалните мрежи се појавија нови видеа и слики кои го прикажуваат бесот на англиските навивачи.

Време е за одлука: Фудбалот се враќа дома или оди во Рим

Слободен Печат - 11.07.2021

Со натпреварот на култниот „Вембли“ вечерва ќе биде спуштена завесата на Европското првенство во кое за прв пат учествуваше и Македонија. Во финалната битка за трофејот се најдоа репрезентациите кои покажаа највеќе на Евро 2020, Англија и Италијам ...

Куриозитет, Англија и Италија пред 14 години го отворија новиот „Вембли“

Слободен Печат - 11.07.2021

Репрезентациите на Италија и на Англија вечерва на „Вембли“ ќе играат во финалето на Евро 2020. Натпреварот ќе се игра на новиот „Вембли“ кој пред 14 години е изграден на местото на култниот стадион.

Хаос во Лондон на неколку часа до финалето на Европското првенство (ВИДЕО)

Канал5 - 11.07.2021

Англија и Италија ќе го играат финалето на Европското првенство во 21 часот, а домашните навивачи започнаа да се собираат пред стадионот „Вембли“ во Лондон неколку часа пред натпреварот. Англија ќе има огромна поддршка на Вембли бидејќи на ...

Принцот Вилијам им посака среќа на Англичаните: Цела нација е со вас

Сител - 11.07.2021

Принцот Вилијам и посака многу среќа на англиската фудбалска репрезентација пред вечерашното финале на Европското првенство против Италија на „Вембли“, порачувајќи им на фудбалерите дека ја имаат поддршката од целата нација.

Хаос пред Вембли, англиски фанови се обидоа да влезат на стадионот без билети (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2021

Обезбедувањето на Вембли има полни раце работа, навивачи без билети се обидуваа да влезат на мечот меѓу Англија и Италија. Се чини дека организаторите ја потценија желбата на фановите по секоја цена да стигнат на трибините.

Продолженија на „Вембли“, Англија поведе, Италија возврати

Фокус - 11.07.2021

Неверојатен и отворен фудбал гледаме на „Вембли“ помеѓу селекциите на Англија и Италија. По водството на Англија по само две минути игра, кога Лук Шо погоди, на Италија беше да се обиде да возврати и тоа им успеа во вториот дел.

Евро 2020: Италијанците со ограничен број навивачи, Англичаните сакаат прва титула по 55 години

Канал5 - 11.07.2021

Италија и Англија од 21 часот ќе го играат финалето на Европското првенство на стадионот Вембли во Лондон. Англичаните се во потрага по својот прв трофеј од 1966 година кога го освоија Светскиот куп на домашен терен.

Англија или Италија – кој ќе дојде до големиот пехар на ЕУРО?

ТВ21 - 11.07.2021

Англија против Италија вечерва во големото финале на ЕУРО 2020, ќе се борат за големиот пехар на ова натпреварување. Англичаните овој момент го чекаат во текот на целата историја, затоа што ова е прво финале на Европските првенства, и прва борба за ...

Време е за финале, Англија и Италија ќе ја водат последната битка на Европското првенство

МКД - 11.07.2021

Денеска е последниот ден од Европското првенство, на Вембли од 21 часот завесата ќе почнат да ја спуштаат Англија и Италија, селекциите кои покажаа најмногу и дојдоа до мечот за големиот трофеј.

Финале на ЕУРО2020, Англија – Италија вечерва на „Вембли“

Сител - 11.07.2021

Стадионот „Вембли“ во Лондон вечерва од 21 часот ќе биде домаќин на финалето на 16. Европско фудбалско првенство во кое домаќинот Англија ја пречекува репрезентацијата на Италија. Англичаните немаат европски трофеј во својата историја, а вечерва ќе ...

Се спушта завесата на ЕУРО2020 - Англија и Италија на „Вембли“ се борат за круната

24 Вести - 11.07.2021

Стадионот „Вембли“ во Лондон вечерва од 21 часот ќе биде домаќин на финалето на 16. Европско фудбалско првенство во кое домаќинот Англија ја пречекува репрезентацијата на Италија. Англичаните немаат европски трофеј во својата историја, а вечерва ќе ...

Анализа финале: Дали фудбалот конечно ќе се врати дома?

Спортски - 11.07.2021

Завесата се затвора на неверојатното фудбалско лето, на толку очекуваното ЕУРО 2020 , со големото финале на стадионот Вембли во Лондон, меѓу Италија и Англија кои ќе бијат битка за трофејот на континенталниот шампионат.

Англија е 13-та земја која ќе игра финале, а само две не успеале да освојат пехар!

Sport 1 - 11.07.2021

„Вечниот фаворит“ Англија ја има вечерва шансата после 55 години повторно да освои голем трофеј и да се круниса за европски фудбалски владетел во своето прво финале на Европските првенства, во финалната пресметка против Италија на „Вембли“.

Од 1984 година домаќин на Европско првенство не станал шампион!

Sport 1 - 11.07.2021

Иако ова 16-то Европско првенство се играше низ цела Европа, завршницата на шампионатот е во Англија на култниот „Вембли“, првпат за „трите лава“ да бидат домаќини на најважните мечеви уште од Еуро 1996, но против себе имаат една лоша традиција која ...

Италија никогаш не загубила од Англија на големите натпреварувања!

Sport 1 - 11.07.2021

Англија чека на прв голем трофеј по 55 години пауза, а Италија на својот прв европехар по пауза од 53 години, па еден од двата финалисти вечерва на „Вембли“ ќе се круниса за нов европски фудбалски владетел и ќе напише своја историја.

Хаос на „Вембли“: Англиските фанови кои останаа без билет за финалето насилно влегоа на стадионот (Видео)

Дерби - 11.07.2021

Големото финале на Европското првенство ќе биде топ тема во светската спортска јавност во наредните неколку часа, но делириумот и позитивната атмосфера за завршниот меч во Лондон донесе и хаотични сцени пред „Вембли“, откако стана јасно дека нема ...

СТАРТНИ СОСТАВИ: Италија најсилна, Саутгејт го враќа рецептот од Германија

Gol.mk - 11.07.2021

Италија и Англија за нешто повеќе од еден час ќе се пресметаат во битката за европскиот престол. Финалето на Европското првенство во Лондон ќе означи крај на 30-дневниот фудбалски маратон и ќе го даде новиот шампион.

ВИДЕО: Хаос пред „Вембли“ – фанови во клинч со обезбедувањето во обид да влезат без билети!

Gol.mk - 11.07.2021

Финалето на Европското првенство тукушто не започнало, а камерите пред фудбалскиот храм во Лондон снимија немили сцени. Имено, група навивачи на домаќинот Англија влегоа во клинч и физичка пресметка со обезбедувањето.

Официјални состави: Манчини очекувано, Саутгејт изненади

Спортски - 11.07.2021

Вечерва на програмата е големото финале на ЕУРО каде за престижниот трофеј ќе се борат Италија и Англија. Веќе се познати и стартните состави. Италијанскиот селектор Роберто Манчини се одлучи за очекувана постава во формација 4:3:3.

Буфон даде прогноза и посочи што ќе биде клучно во финалето на ЕП

Дерби - 11.07.2021

Фудбалот вечерва ќе биде спорт број еден во Европа и поширико низ светот, а причината за тоа е финалето на 16. Европско првенство меѓу Англија и Италија. Средбата се игра од 21 часот на „Вембли“, а како најава за истата видовме многу коментари, ...

Кејн: Бонучи и Киелини? Ако сакаш да бидеш најдобар, мораш да играш против најдобрите

Спортски - 11.07.2021

Хари Кејн се надева дека Англија вечерва ќе го освои својот прв трофеј на европските првенства и втор на големите натпреварувања после Светското првенство во 1966 година. Англија на „Вембли“ ќе игра финале на Еуро2020 против Италија и напаѓачот на ...

Хаос пред финалето: Навивачи без билети го минаа обезбедувањето и влегоа на „Вембли“ (видео)

Екипа - 11.07.2021

Англиските навивачи продолжуваат да прават проблеми на неколку часа пред почетокот на големото финале на ЕВРО 2020. Приврзаниците на „гордиот албион“ најпрвин се истепаа меѓусебе пред стадионот „Вембли“, за дел од нив да направат нов инцидент – без ...

Англија не знае за триумф над Италија на големите собири!

Gol.mk - 11.07.2021

Репрезентациите на Италија и Англија ќе се борат за трофејот на Европското првенство кое летово се одржа ширум континентот. „Гордиот Албион“ првпат во својата историја ќе игра во финале на континенталниот собир, додека за „аѕурите“ ова ќе биде ...

Завршна битка на „Вембли“ – Англија првпат или Италија вторпат на европскиот трон?

Gol.mk - 11.07.2021

Италијанците во изминатите денови го изменија славниот англиски слоган, преземен од една од песните која го следеше Европското првенство во 1996 година – Дали фудбалот се враќа дома, или оди во Рим (многу подобро звучи на англиски, како што е во ...

ФИНАЛЕ НА ЕП: Англичаните ќе се обидат да застанат на тронот после 55 години

Спортски - 11.07.2021

Италија и Англија од 21 часот на Вембли ќе го одиграат големото финале на ЕП. Англичаните ќе се обидат да го освојат првиот трофеј после 1966. година кога на домашен терен го освоија Светското првенство.

Навивачи без билети го пробија обезбедувањето за да влезат на „Вембли“ (ВИДЕО)

Sport 1 - 11.07.2021

Неверојатни сцени се случуваат пред финалето на Еуро 2020 меѓу Англија и Италија, каде што се очекуваат 60.000 навивачи затоа што дел од фановите ја пробија полицијата во обид да влезат на стадионот.

Италија ќе тргне во најсилен состав, а Англија со пет дефанзивци (ФОТО)

Sport 1 - 11.07.2021

Вечерва од 21 часот ќе се одигра финалето на Европското првенство (ЕП) меѓу Англија и Италија, а селекторите Герет Саутгејт и Роберто Манчини ги избраа фудбалерите со кои ќе настапат на мечот.

„Лудница“ по улиците на Лондон пред финалето🎥

Спортски - 11.07.2021

Вечерва на програмата е големото финале на ЕУРО помеѓу Англија и Италија кое ќе се игра на „Вембли“. Англичаните играат на домашен терен, па јасно е дека ќе имаат повеќе поддржувачи, но во Лондон има и голем број на Италијанци.

Неочекувано: Саутгејт ја менува формацијата, ќе се „коцка“ во големото финале!

Екипа - 11.07.2021

Англискиот селектор Герет Саутгејт е подготвен да ризикува и да ја промени тактичката формација за вечерашното финале со Италија. Бројни медиуми на „островот“ најавија дека Саутгејт е решен вечерва да настапи во формација со тројца играчи во ...

Финале на Европско – најголем дел од граѓаните ќе навиваат за Италија, политичарите немаат фаворит

Алфа - 11.07.2021

Англија или Италија – кој ќе биде европски шампион ќе се знае вечерва. Очите на јавноста денеска се стрикно насочени кон најважната споредна работа во светот фудбалот. Со нетрпение се очекува финалето на Европското првенство кое од трибините на ...

Принцот Вилијам им посака среќа на Англичаните: Цела нација е со вас

Либертас - 11.07.2021

– Ви посакувам многу среќа. Го донесовте најдоброто од Англија и сите сме со вас, целата земја е со вас, па донесете го трофејот дома, порача принцот Вилијам, кој воедно е и претседател на Англиската фудбалска федерација (ФА).

Италија го крена европскиот трофеј – Англија во пенали поразена сред „Вембли“

Нова ТВ - 11.07.2021

За вторпат во историјата на европските првенства шампионот на стариот континент стана познат по изведување пенали. По одличната интервенција на италијанскиот голман Џанлуиџи Донарума, беше ставена точка на натпреварот и со конечни 3-2 „Азурите“ имаа ...

Сефте за Англија или втора титула за Италија

OhridNews - 11.07.2021

Англија и Италија до финалето дојдоа без пораз. Англија во групата ги победи Хрватска и Чешка, одигра нерешено со Шкотска, во осмина-финалето ја победи Германија, во четврт-финалето ја декласираа Украина, а во претходната рунда, со сомнителен пенал, ...

Можни состави за финалето Италија – Англија

Вечер Прес - 11.07.2021

Точно во 21:00 часот ќе стартува финалниот натпревар на ЕП 2020 помеѓу репрезентациите на Италија и Англија. „Гордиот Албион“ е во мала предност поради фактот дека игра на домашен терен, на фудбалскиот храм „Вембли“, а поголемиот дел од фудбалските ...

Ќе уживаме во финалето со Италија

Вечер Прес - 11.07.2021

Капитенот на Англија, Хари Кејн, ги искажа своите очекувања за финалето на ЕП 2020 против Италија. Ова ќе биде неверојатен настан. Многу сум горд што го предводам тимот до историското финале.

Вечерва e големото финале на ЕУРО 2020: Англија и Италија ќе играат за титулата европски првак во фудбал

еМагазин - 11.07.2021

Вечерва ќе се одржи големото финале на ЕУРО 2020, во кое играат Англија против Италија. За Англичаните, ова е прво финале на европските првенства, а Италија европското првенство во фудбал го освои во 1968 година.

(ВИДЕО) „Лудница“ во Лондон, сè е подготвено за вечерашниот спектакл

Бриф - 11.07.2021

Англија и Италија вечерва од 21 часот го играат големото финале oд Европското фудбалско првенство на Вембли. Навивачите веќе подолго време водат „војна“ со паролите, Англичаните извикуваат „Ќе си дојде дома“, додека Италијанците возвраќаат со „Ќе ...

Финале на ЕУРО2020, Англија – Италија вечерва на „Вембли“

Либертас - 11.07.2021

– Стадионот „Вембли“ во Лондон вечерва од 21 часот ќе биде домаќин на финалето на 16. Европско фудбалско првенство во кое домаќинот Англија ја пречекува репрезентацијата на Италија.Англичаните немаат европски трофеј во својата историја, а вечерва ќе ...

Принцот Вилијам им посака среќа на Англичаните: Цела нација е со вас

Независен - 11.07.2021

Англија – Принцот Вилијам и посака многу среќа на англиската фудбалска репрезентација пред вечерашното финале на Европското првенство против Италија на „Вембли“, порачувајќи им на фудбалерите дека ја имаат поддршката од целата нација.

ВИДЕО: Вистинска војна пред „Вембли“ – армија навивачи без карта во обид да влезат на стадионот

Спортклуб - 11.07.2021

Луди сцени ни доаѓаат од „Вембли“ на нешто повеќе од половина час пред големото финале. Како што веќе е познато, Италија и Англија ќе се борат за европскиот трофеј од 21 часот, а атмосферата е веќе сега наелектризирана.

ФОТО: Официјални состави на финалето на ЕУРО 2020, Англија-Италија битка за континентален првак на Вембли

Дриблинг - 11.07.2021

Репрезентациите на Англија и Италија во 21.часот ќе го одиграат последниот натпревар на ЕУРО 2020 , во финалето на Вембли во кое , ќе го добиеме континенталиниот шампион на Европа. Англичаните мечтаат за прва европска титула , и прв поголем успех по ...

Хаос пред Вембли: Англиски навивачи се испотепаа, па без билети влегоа на стадионот! (ВИДЕО)

SportSport - 11.07.2021

Хаотични сцени пред Вембли, непосредно пред почетокот на финалето на ЕУРО. Дел од англиски навивачи се степаа меѓусебно, па потоа без билети влегоа на стадионот. На друга снимка се гледа како влегуваат навивачите, иако немаат влезници.

Официјални состави: Италија - Англија

24Фудбал - 11.07.2021

Селекторите Роберто Манчини и Герет Саутгејт ги одбраа стартните состави за денешното големо финале на Европското првенство. Дојде денот кога се спушта завесата на Европското првенство, Италија и Англија се борат за големиот пехар.

ФОТО: УЕФА го објави списокот на „специјални“ гости на финалето на Вембли

Дриблинг - 11.07.2021

За помалку од 2 часа на Вембли, ќе се одигра послеdниот натпревар од ЕУРО 2020 , односно финалето помеѓу Италија и Англија. Еуфоријата пред натпреварот, е огромна, навивачите почнаа да го окупираат славниот Вембли , а во пресрет на финалето , на ...

ЕУРО 2020: Полувреме на Вембли: Англија има предност по првиот дел против немоќната Италија

Дриблинг - 11.07.2021

Репрезентациите на Англија и Италија во овие моменти, во Лондон Англија го играат големото финале на ЕУРО 2020 на Вембли. Селекцијата на Англија има предност од 1-0 по првиот дел со голот на Лук Шо во 2.минута од натпреварот.

Продолженија на „Вембли“: Англија поведе, Италија возврати (1:1)

Спортклуб - 11.07.2021

Новиот европски шампион нема да го добиеме по 90 минути фудбал на „Вембли“, бидејки резултатот е нерешен (1:1). Домаќинот Англија уште рано во овој натпревар поведе преку Лук Шо со 1:0, додека Италија до изедначување дојде дури во 67 минута.

ФОТО: Англиските медиуми тврдат, ова е составот на „Гордиот Албион“ кој ќе ја победи Италија

Дриблинг - 11.07.2021

На неколку часа пред дуелот меѓу Англија и Италија во финалето на ЕУРО, медиумите ги најавуваат тимовите со кои ќе настапат репрезентациите на финалниот меч. Англиските медиуми тврдат, ова е составот кој ќе и донесе историја на Англија со победа ...

Мечот на годината ќе го даде европскиот владетел на најнеобичното првенство

Спортманија - 11.07.2021

Две европски велесили на култниот стадион ќе играат за континенталниот трофеј По еден месец фудбалски возбудувања, одиграни 50 меча меѓу најдобрите 24 репрезентации во Европа, денеска дојде денот за финалето по кое ќе се дознае новиот континентален ...

ВИДЕО: Принцот Вилијам: Донесете го дома трофејот

Дриблинг - 11.07.2021

Англија го игра финалето на Европското првенство против Италија вечерва од 21 часот на Вембли. Пораките за поддршка на националниот тим доаѓаат од целата земја, од сите сфери на животот, вклучително и од највисоките.

ФИНАЛЕ НА ЕУРО 2020: Италија по вторaтa, Англија по првaта евро-титула!

SportSport - 11.07.2021

Првпат во историјата во финале на Европското првенство ќе играат Англија и Италија. Од триумфот на Мундијалот 1966 година на претходниот „Вембли“, Англија изгубила во полуфиналните дуели на пет големи натпреварувања: ЕУРО 1968 и 1996, СП 1990 и 2018 ...

МАМА МИА: Италија возврати на „Вембли“

Спортклуб - 11.07.2021

Неверојатен и отворен фудбал гледаме на „Вембли“ помеѓу селекциите на Англија и Италија. По водството на Англија по само две минути игра, кога Лук Шо погоди, на Италија беше да се обиде да возврати и тоа им успеа во вториот дел.

Тимовите што победуваат не се менуваат за финале

Спортманија - 11.07.2021

Најавено е дека и Герет Саутгејт и Роберто Манчини ќе се одлучат за истите состави што победија во полуфиналето против Данска, односно Шпанија Тимовите што победуваат не се менуваат, особено за финале на Европско првенство, а најавено е дека до ...

ВИДЕО: Погледнете ја атмосферата во Лондон неколку часа пред финалето на Евро

Дриблинг - 11.07.2021

Англија и Италија ќе играат финале на Европското првенство од 21 часот, а домашните навивачи започнаа да се собираат пред стадионот „Вембли“ во Лондон неколку часа пред натпреварот. Англија ќе има огромна поддршка на Вембли бидејќи на Италијанските ...

Култен стадион, фудбалски велесили и огромен глад за трофејот: Се надзираат составите за мечот на годината

Sport M - 11.07.2021

Натпреварот на годината ќе започне во 21 часот на стадионот Вембли. Англија и Италија ќе се сретнат во финалето на Европското првенство. Англија и Италија покажаа најмногу во досегашната фаза од натпреварувањето.

Во Лондон е вистинско лудило (ВИДЕО)

SportSport - 11.07.2021

Англија и Италија вечерва (21 часот) на „Вембли“ ќе се пресметаат во финалето на ЕУРО 2020. Англичаните конечно дочекаа нивната репрезентација да влезе во битката за трофејот, убедени се дека токму нивните фудбалери ќе се искачат на ...

Скај Спорт ги објави првите 11 на Италија за финалето против Англија

Дриблинг - 11.07.2021

Италија и Англија утре од 21 часот го играат финалето на Европското првенство на Вембли. Фаворит на мечот не може да избере, иако Англичаните играат на домашен терен и ќе ја имаат огромната поддршка фанвоите.

(ВИДЕО) Во Лондон веќе владее вистинско лудило пред почетокот на финалето

Спортклуб - 11.07.2021

Англија и Италија вечерва на „Вембли“ ќе го одиграат финалето на Европското првенство. Англичаните конечно дочекаа нивната репрезентација да се најде во едно големо финале и сега се убедени дека трофејот „ќе си дојде дома“.

Можен е воздушен напад над „Вембли“ за време на финалето на ЕП!

Спортманија - 11.07.2021

Најава за необично нешто Милиони летачки мравки биле забележани над Лондон и низ целиот јужен дел на Англија, па домашните медиуми најавуваат дека е можно финалето на Европското фудбалско првенство да се соочи со необичен проблем.

Време е за финале

24Фудбал - 11.07.2021

Денеска е последниот ден од Европското првенство, на Вембли од 21 часот завесата ќе почнат да ја спуштаат Англија и Италија, селекциите кои покажаа најмногу и дојдоа до мечот за големиот трофеј.

Хаотични сцени пред Вембли, фанови без билети се обидоа да влезат на стадионот! (ВИДЕО)

24Фудбал - 11.07.2021

Обезбедувањето на Вембли има полни раце работа, навивачи без билети се обидуваа да влезат на мечот меѓу Англија и Италија. Се чини дека организаторите ја потценија желбата на фановите по секоја цена да стигнат на трибините.

Италија никогаш не изгубила од Англија на големите турнири!

SportSport - 11.07.2021

Италија против Англија на „Вембли“. Тоа е финалето на Европското првенство во фудбал кое ќе се одигра вечерва со почеток од 21 часот. Голем меч, добро познати ривали, Англија атакува на првиот европски трофеј, додека Италија на вториот односно прв ...

ВИДЕО: Англија со почеток од соништата, Италија без ниту една сериозна шанса за цело полувреме

Sport M - 11.07.2021

Англија води по 45-минути на „Вембли“ во финалето на ЕУРО 2020. По само две минути игра бекот Лук Шо погоди за 1:0, а тој резултат остана актуелен по првите 45 минути. Италија успеа да ја преземе иницијативата на средината на теренот, упати неколку ...

Незаборавни сцени на Вембли: 250.000 навивачи на финалето, 1.000 влегоа без билети (ВИДЕО)

Sport M - 11.07.2021

Англија и Италија вечерва ќе одлучат за новиот европски шампион на Вембли. Познатиот лондонски стадион е полн со повеќе од 60.000 навивачи, а добар дел од нив успеаја да влезат без билет. Англиските медиуми наведуваат дека околу 1000 навивачи ...

ФОТО: Англија -Италија, ова се составите за спектаклот вечерва на Вембли

Дриблинг - 11.07.2021

Англија и Италија играат за трофејот на ЕУРО, вечерва на Вембли се очекува голема борба, и фудбалски спектакл за титулата на континенталниот шампионат. Јасно е дека ова ќе биде неизвесен натпревар во кој Англија ја бара својата прва историска титула ...

Познати составите на Италија и Англија за пресметката за европски првак

Спортклуб - 11.07.2021

Финалето на овогодинешното ЕУРО не oчекува во 21 часот во Лондон на култниот стадион Вембли. Во финалниот натпревар ќе ги одмерат силите Италија и Англија. Двете репрезентации кои според многумина покажаа најмногу на овој шампионат ќе се борат за ...

Ерупција на „Вембли“, Англија води по само две минути игра во финалето на ЕУРО 2020

Sport M - 11.07.2021

Селекцијата на Англија по само две минути игра поведе во финалето на ЕУРО 2020 против Италија. Прекрасен центаршут од десната страна, а на втората статива најдобриот бек на ова европско Лук Шо од втор план се уфрли и постигна гол за водство на ...

Ваква лудост не сте виделе, чудна е англиската пиротехника пред финалето на „Вембли“ (Фото)

Спортманија - 11.07.2021

Има секакви навивачи Навивачите на Англија ќе бидат во огромно мнозинство на „Вембли“ во финалето против Англија, а колоритот во „црвено-бели“ бои доминира и на неколку часа пред мечот за титулата што ќе почне во 21 часот.

Очите на Европа вечерва свртени кон „Вембли“, македонските политичари откриваат кој е нивниот фаворит

Курир - 11.07.2021

Репрезентациите на Италија и Англија вечерва од 21 часот ќе го одиграат финалето на Европското фудбалско првенство. Вниманието на европската јавноста е свртено кон фудбалот и кон тоа кој ќе биде победникот и ќе го понесе трофејот на првенството кое ...

Сефте за Англија или втора титула за Италија

MTM - 11.07.2021

Европа вечерва ќе добие нов фудбалски владател. Во Лондон, за европската титула ќе се борат Англија и Италија. Англија и Италија до финалето дојдоа без пораз. Англија во групата ги победи Хрватска и Чешка, одигра нерешено со Шкотска, во ...

Финалето започнува за еден час – ова се официјланите состави на Англија и Италија

Република - 11.07.2021

Со финалето меѓу Италија и Англија завршува Европското првенство 2020. Аѕурите и Гордиот Албион ќе се борат за големиот пехар на лондонскиот стадион „Вембли“. Италијанскиот селектор Роберто Манчини се одлучи за истиот состав како и на натпреварот со ...

Половина час пред финалето, војна на Вембли: Се судрија навивачи без карти и полицијата

Република - 11.07.2021

На помалку од 20 минути пред почетокот на финалето во ЕП, на стадионот „Вембли“ се одвива вистинска војна. На влезот се судрија голема група навивачи кои се обидоа да влезат без билети. Полицијата возвраати соодветно.

Принцот Вилијам им посака среќа на Англичаните за вечерното финале на ЕУРО2020

Lider - 11.07.2021

Принцот Вилијам и посака многу среќа на англиската фудбалска репрезентација пред вечерашното финале на Европското првенство против Италија на „Вембли“, порачувајќи им на фудбалерите дека ја имаат поддршката од целата нација.

Принцот Вилијам им посака среќа на Англичаните за вечерното финале на ЕУРО2020

Курир - 11.07.2021

Принцот Вилијам и посака многу среќа на англиската фудбалска репрезентација пред вечерашното финале на Европското првенство против Италија на „Вембли“, порачувајќи им на фудбалерите дека ја имаат поддршката од целата нација.

Англија – Италија вечерва на „Вембли“, финален дуел за европскиот трофеј

Курир - 11.07.2021

Стадионот „Вембли“ во Лондон вечерва од 21 часот ќе биде домаќин на финалето на 16. Европско фудбалско првенство во кое домаќинот Англија ја пречекува репрезентацијата на Италија. Англичаните немаат европски трофеј во својата историја, а вечерва ќе ...

Финале на ЕУРО2020: Вечерва Англија против Италија на Вембли

Денешен - 11.07.2021

Стадионот „Вембли“ во Лондон вечерва од 21 часот ќе биде домаќин на финалето на 16. Европско фудбалско првенство во кое домаќинот Англија ја пречекува репрезентацијата на Италија. Англичаните немаат европски трофеј во својата историја, а вечерва ќе ...

Финале на ЕУРО 2020, Англија – Италија вечерва на „Вембли“

Кајгана - 11.07.2021

Стадионот „Вембли“ во Лондон вечерва од 21 часот ќе биде домаќин на финалето на 16. Европско фудбалско првенство во кое домаќинот Англија ја пречекува репрезентацијата на Италија. Англичаните немаат европски трофеј во својата историја, а вечерва ќе ...

Принцот Вилијам им посака среќа на Англичаните: Цела нација е со вас

Кајгана - 11.07.2021

Принцот Вилијам ѝ посака многу среќа на англиската фудбалска репрезентација пред вечерашното финале на Европското првенство против Италија на „Вембли“, порачувајќи им на фудбалерите дека ја имаат поддршката од целата нација.

Буфон даде прогноза и посочи што ќе биде клучно во финалето на ЕП

Точка - 11.07.2021

Фудбалот вечерва ќе биде спорт број еден во Европа и поширико низ светот, а причината за тоа е финалето на 16. Европско првенство меѓу Англија и Италија. Средбата се игра од 21 часот на „Вембли“, а како најава за истата видовме многу коментари, ...

Сефте за Англија или втора титула за Италија

Точка - 11.07.2021

Европа вечерва ќе добие нов фудбалски владател. Во Лондон, за европската титула ќе се борат Англија и Италија. Англија и Италија до финалето дојдоа без пораз. Англија во групата ги победи Хрватска и Чешка, одигра нерешено со Шкотска, во ...

Финале на ЕУРО2020, Англија – Италија вечерва на „Вембли“

Опсервер - 11.07.2021

– Стадионот „Вембли“ во Лондон вечерва од 21 часот ќе биде домаќин на финалето на 16. Европско фудбалско првенство во кое домаќинот Англија ја пречекува репрезентацијата на Италија. Англичаните немаат европски трофеј во својата историја, а вечерва ...

Незаборавни сцени на Вембли: 250.000 навивачи на финалето, 1.000 влегоа без билети (ВИДЕО)

Zoom - 11.07.2021

Англија и Италија вечерва ќе одлучат за новиот европски шампион на Вембли. Познатиот лондонски стадион е полн со повеќе од 60.000 навивачи, а добар дел од нив успеаја да влезат без билет. Англиските медиуми наведуваат дека околу 1000 навивачи ...

СЕ Е ПОДГОТВЕНО ЗА ГОЛЕМИОТ СПЕКТАКЛ: Саутгејт и Манчини ги одредија составите за финалето на ЕУРО

Локално - 11.07.2021

На Европското првенство во фудбал му дојде крајот, а по натпреварот помеѓу Англија и Италија ќе дознаеме за новиот шампион на Стариот континент. Натпреварот ќе започне за нешто помалку од час, а селекторите Герет Саутгејт и Роберто Манчини ги ...

Принцот Вилијам им посака среќа на Англичаните: Цела нација е со вас

Опсервер - 11.07.2021

Принцот Вилијам и посака многу среќа на англиската фудбалска репрезентација пред вечерашното финале на Европското првенство против Италија на „Вембли“, порачувајќи им на фудбалерите дека ја имаат поддршката од целата нација.

Хаос пред „Вембли“: Илјадници навивачи ги пробија полициските кордони (ВИДЕО)

Локално - 11.07.2021

Група навивачи на домаќинот Англија предизвикаа хаос на Вембли пред финалето на Европското првенство помеѓу Англија и Италија. Поголеми групи навивачи ги пробија оградите на повеќе места, а некои дури успеаја да се стиснат на стадионот меѓу 60.000 ...

Принцот Вилијам и посака среќа на Англија: „Цела земја е зад вас, донесете го дома“

Локално - 11.07.2021

Принцот Вилијам и посака среќа на англиската фудбалска репрезентација во финалето на Европското првенство против Италија вечерва на „Вембли“. – Ви посакувам среќа. Вие го донесовте најдоброто од Англија и сите сме зад вас, целата земја е зад вас, па ...

Финале на ЕУРО2020, Англија – Италија вечерва на „Вембли“

Gostivarpress.mk - 11.07.2021

Стадионот „Вембли“ во Лондон вечерва од 21 часот ќе биде домаќин на финалето на 16. Европско фудбалско првенство во кое домаќинот Англија ја пречекува репрезентацијата на Италија. Англичаните немаат европски трофеј во својата историја, а вечерва ќе ...

Принцот Вилијам им посака среќа на Англичаните: Цела нација е со вас

MakPress - 11.07.2021

Принцот Вилијам и посака многу среќа на англиската фудбалска репрезентација пред вечерашното финале на Европското првенство против Италија на „Вембли“, порачувајќи им на фудбалерите дека ја имаат поддршката од целата нација.

Финале на ЕУРО2020, Англија – Италија вечерва на „Вембли“

MakPress - 11.07.2021

Стадионот „Вембли“ во Лондон вечерва од 21 часот ќе биде домаќин на финалето на 16. Европско фудбалско првенство во кое домаќинот Англија ја пречекува репрезентацијата на Италија. Англичаните немаат европски трофеј во својата историја, а вечерва ќе ...

Рој летачки мравки може да се појави на „Вембли“ за време на финалето на ЕВРО 2020

MakPress - 11.07.2021

Околу милион летачки мравки може да се појават на стадионот „Вембли“ за време на финалето на ЕВРО 2020 меѓу Англија и Италија, објави „Скај њуз“. Според британскиот телевизиски канал, ројот на инсекти е снимен на радарски слики објавени од ...

Познат е бројот на Италијанци кои ќе навиваат во финалето на Вембли

Канал5 - 10.07.2021

Италија во недела треба да смета на поддршката од 10.000 свои навивачи меѓу 65.000 гледачи, претежно Англичани, на Вембли за време на финалето на Европското првенство. Против Данска во средата во полуфиналето Англичаните беа бодрени од 64.950 ...

Саутгејт: Знаеме колку долго се чекаше ваков натпревар во Англија

Слободен Печат - 10.07.2021

Селекторот на англиската фудбалска репрезентација, Герет Саутгејт, на прес-конференцијата пред финалето на Европското првенство со Италија изјави дека сака трофејот конечно да дојде во неговата земја.

Англичаните веќе ја слават титулата откако видоа каде тренира Италија!

Gol.mk - 10.07.2021

Европските фудбалски гиганти Италија и Англија в недела ќе се судрат на „Вембли“ во финалето на 16. Европско првенство. Во последниот месец можевме да уживаме во фантастичните натпревари на Европското првенство, а до крајот на турнирот останува да ...

Саутгејт: Тука сме за да победиме и да го вратиме трофејот дома!

Gol.mk - 10.07.2021

Фудбалска Англија има голема можност одново да ја израдува нацијата и по пауза од 55 години повторно да се закити со еден трофеј од голем фудбалски собир. „Гордиот Албион“ ќе ја пречека Италија на утрешното финале на Европското првенство, а ...

Кејн: Нема подобро место од „Вембли“ за да се освои голем трофеј...

Gol.mk - 10.07.2021

Хари Кејн има четири погодоци на овогодишното Европско првенство, учинок кој би можел да го поправи во финалето против Италија оваа недела. Најдобриот англиски голгетер го најави дуелот со италијанската репрезентација, која ќе се одигра на „Вембли“.

Англичаните поради местото каде што е сместена Италија веруваат дека тие ќе бидат шампиони

Спортски - 10.07.2021

Италија и Англија утре играат на „Вембли“ во големото финале на Европското првенство. Во претходниот еден месец можевме да уживаме во фантастични натпревари на Европското првенство, но дојдовме до крајот и остана да се одигра само уште еден ...

Кејн: Историска шанса за трофеј, ова ќе го паметимe цел живот

Дерби - 10.07.2021

Англија на домашен терен и тоа во својот дом на „Вембли“ ќе се обиде да дојде до својот прв трофеј на европските првенства, а за да се оствари сонот ќе мора да добие селекцијата на Италија.

Кејн: Ова ќе го паметиме цел живот – трофеј на „Вембли“ е нешто за што сонува цела нација

Екипа - 10.07.2021

Хари Кејн се разбуди во вистински момент за Англија, постигнувајќи неколку значајни погодоци во нокаут-фазата од ЕВРО 2020. Асот на Тотенхем ќе биде главна закана кон противничкиот гол и на утрешното финале против Италија, за кое Кејн и соиграчите ...

Саутгејт оптимист пред финалето: Англија е тука за да победи

Дерби - 10.07.2021

Селекторот на репрезентацијата на Англија, Герет Саутгејт, за разлика од вчера кога даде повнимателна изјава во која истакна дека неговата селекција е далеку од италијанската, денеска нагласи дека во финалето ќе дадат се од себе за да стигнат до ...

Дилета: Се надевам дека Рашфорд утре ќе остане на клупа

Спортски - 10.07.2021

Згодната водителка Дилета Леота зборуваше за британски „Сан“ пред финалето на Европското првенство (ЕП) меѓу Англија и Италија. В недела од 21 часот ќе почне големото финале на ЕП меѓу старите ривали, а двете репрезентации се надеваат на трофејот.

Рој летечки мравки може да се појават на натпреварот Англија – Италија

Либертас - 10.07.2021

Околу милион летачки мравки може да се појават на стадионот „Вембли“ за време на финалето на ЕВРО 2020 меѓу Англија и Италија, објави „Скај њуз“. Според британскиот телевизиски канал, ројот на инсекти е снимен на радарски слики објавени од ...

Рој летачки мравки може да се појави на „Вембли“ за време на финалето на ЕВРО 2020

Бриф - 10.07.2021

Околу милион летачки мравки може да се појават на стадионот „Вембли“ за време на финалето на ЕВРО 2020 меѓу Англија и Италија, објави „Скај њуз“. Според британскиот телевизиски канал, ројот на инсекти е снимен на радарски слики објавени од ...

И рој летечки мравки ќе го следат натпреварот Англија – Италија?

+инфо - 10.07.2021

Утре ќе се одржи финалето на Европското првенство, каде репрезентацијата на Италија ќе игра против Англија. Натпреварот ќе се игра во Лондон на „Вембли“ со почеток во 21 часот. Околу милион летачки мравки може да се појават на стадионот „Вембли“ за ...

Англичаните сигурни дека ќе го освојат ЕУРО кога видоа каде е сместена италијанската репрезентација (ВИДЕО)

Sport M - 10.07.2021

Италија и Англија утре го играат големото финале на Европското првенство на Вембли. Претходниот месец можевме да уживаме во фантастичните натпревари на Европското првенство, а до крајот на турнирот останува да се игра последниот натпревар.

Познато колкав број навивачи утре ќе ја бодрат Италија на Вембли

Спортклуб - 10.07.2021

Италија во финалето ќе смета на поддршката од 10.000 свои навивачи меѓу 65.000 гледачи, претежно Англичани, на Вембли за време на финалето на Европското првенство во недела. Против Данска во средата во полуфиналето Англичаните беа бодрени од 64.950 ...

На Вембли утре сепак ќе има и Италијани

SportSport - 10.07.2021

Официјално на утерешниот финален меч од ЕУРО, во кое се среќаваат репрезентациите на Англија и Италија ќе бидат присутни 65.000 гледачи. Тоа е капацитетот на објектот, а официјално на Италијанската фудбалска федерација ќе и бидат доделени 7.500 ...

ФОТО: Кралицата Елизабета испрати писмо со поддршка за Герет Саутгејт и англиските репрезентативци

Дриблинг - 10.07.2021

Се загрева атмосферата пред финалето на Европското првенство на Вембли во Лондон, каде ќе играат Англија и Италија. Многумина сметаат дека Англичаните се фаворизирани за по повеќе од половина век да стигнат до голем трофеј, по оној едниот кој го ...

Има ли поголема мотивација? Кралицата Елизабета испрати телеграма до Саутгејт!

Спортклуб - 10.07.2021

На 24 часа пред финалето од Европското првенство, британската Кралица Елизабета испрати најубави желби до предводникот на англиската репрезентација Герет Саутгејт. Таа беше директен сведок на досегашниот најголем успех на Гордиот Албион, ...

„Скај Спорт“ тврди дека го има утрешниот состав на Италија и го објави

Спортклуб - 10.07.2021

Италија и Англија утре на Вембли во Лондон го играат последниот натпревар на Европското првенство Љубителите на фудбалот можеа да уживаат во одличните натпревари на Европското првенство изминатиов месец, а утре го имаме последниот натпревар во кој ...

Саутгејт пред финалето откри која песна не ја слушал 25 години: „Премногу е болно …“

Sport M - 10.07.2021

Големото финале на Европското првенство се игра утре на Вембли, а ќе се сретнат Италија и Англија. Љубителите на фудбалот можеа да уживаат во фантастичните натпревари на Европското првенство, но за жал утре паѓа завесата на ова натпреварување со ...

Дилета Леота посочи од каде доаѓа најголемата опасност за Италија во финалето

Спортклуб - 10.07.2021

Дилета Леота е една од најатрактивните спортски водителки во денешно време, таа е уште поактуелна сега кога Италија е во финалето. Утревечер од 21 часот, Италија ќе го игра големото финале на ЕП против Англија, а Леота смета дека еден фудбалер е ...

Англичаните веќе слават, Италија тренира во кампот на Тотенхем

SportSport - 10.07.2021

Лавина од воодушевување во Англија предизвика информацијата дека Италија, противникот на „Гордиот Албион“ во утрешното финале од ЕУРО, тренира во тренинг центарот на премиерлигашот Тотенхем.

Дилета кажа кој фудбалер не сака да го види во финале на ЕП: Се надевам дека нема да заигра!

СуперСпорт - 10.07.2021

Згодната водителка Дилета Леота зборуваше за британски „Сан“ пред финалето на Европското првенство (ЕП) меѓу Англија и Италија. В недела од 21 часот ќе почне големото финале на ЕП меѓу старите ривали, а двете репрезентации се надеваат на трофејот.

Кога дознаа каде Италија се смести, Англичаните почнаа да слават како веќе да се европски прваци

Спортманија - 10.07.2021

Навивачите на Гордиот Албион веруваат дека традицијата ќе продолжи Италија и Англија утре ќе играат во големото финале на Европското првенство, меч по кој ќе биде познат новиот континентален владетел до 2024 година.

Има еден играч кој Дилета не сака да го гледа во финалето: „Се надевам дека ќе го остават на клупата“

Sport M - 10.07.2021

Секси водителката Дилета Леота зборуваше за британскиот „Сан“ за претстојното финале на култниот Вембли. Големото финале на Европското првенство помеѓу старите ривали, Англичаните и Италијанците, ќе започне во недела со почеток во 21 часот.

Матераци силно се надева на трофеј: Го посочи фудбалерот кој ќе и пресуди на Англија

Спортклуб - 10.07.2021

Некогашниот дефанзивец на Италија и Интер, Марко Матерација, се надева дека Чиро Имобиле ќе биде таличен за италијанската репрезентација и дека тој ќе биде човекот на одлука во големото финале.

Легендата на Јувентус и Италија: Се плашам за финалето, се е припремено за прослава на Англија

Дриблинг - 10.07.2021

Пензионираниот италијански напаѓач и легенда на Јувентус за Ил Матино го најави финалето на ЕУРО 2020, каде ќе играат Италија и Англија. Истакна дека играњето во Лондон би можело да биде предност за Италија, а не за домаќинот Англија.

Рој летачки мравки може да се појави на „Вембли“ за време на финалето на ЕП

Курир - 10.07.2021

Околу милион летачки мравки може да се појават на стадионот „Вембли“ за време на финалето на ЕВРО 2020 меѓу Англија и Италија, објави „Скај њуз“. Според британскиот телевизиски канал, ројот на инсекти е снимен на радарски слики објавени од ...

Рој летачки мравки може да се појави на „Вембли“ за време на финалето на ЕВРО 2020

iPortal - 10.07.2021

Околу милион летачки мравки може да се појават на стадионот „Вембли“ за време на финалето на ЕВРО 2020 меѓу Англија и Италија, објави „Скај њуз“. Според британскиот телевизиски канал, ројот на инсекти е снимен на радарски слики објавени од ...

Опасност на повидок: Рој летачки мравки може да се појави на „Вембли“ за време на финалето на ЕП

Република - 10.07.2021

Околу милион летачки мравки може да се појават на стадионот „Вембли“ за време на финалето на ЕВРО 2020 меѓу Англија и Италија, објави „Скај њуз“. Според британскиот телевизиски канал, ројот на инсекти е снимен на радарски слики објавени од ...

Следува финале за фудбалска историја

Н.Македонија - 10.07.2021

Дали „фудбалот ќе се врати дома“, во Англија, или ќе замине за Рим, во Италија, ќе покаже утрешното финале помеѓу овие две репрезентации на Европското првенство (ЕП) 2020, на стадионот „Вембли“, во Лондон, на кој се очекуваат околу 60.000 гледачи.

Саутгејт: Ние сме тука за да победиме

Курир - 10.07.2021

Фудбалската репрезентација на Англија има голема можност одново да ја израдува нацијата и по пауза од 55 години повторно да се закити со еден трофеј од големите фудбалски натпреварувања. Селекторот на Англија Герет Саутгејт, на официјалната ...

Рој летачки мравки може да се појави на „Вембли“ за време на финалето на ЕВРО 2020

Опсервер - 10.07.2021

– Околу милион летачки мравки може да се појават на стадионот „Вембли“ за време на финалето на ЕВРО 2020 меѓу Англија и Италија, објави „Скај њуз“. Според британскиот телевизиски канал, ројот на инсекти е снимен на радарски слики објавени од ...

Атрактивната италијанска новинарка го анализира финалето на ЕУРО: Се надевам дека Саутгејт…

Локално - 10.07.2021

Англија во недела од 21 часот ќе ја пречека Италија во финалето на Европското првенство на Вембли, а по тој повод популарната италијанска спортска новинарка Дилета Леота напиша колумна за „Сан“.

Саутгејт пред големото финале: Фантастично е да добиеш писмо од Кралицата

Локално - 10.07.2021

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт истакна дека сегашната генерација на „Гордиот Албион“ извлече поуки од претходните неуспеси и е подготвена за голем резултат на Евро 2020. – Сè ќе се види утре. Ние сме во финалето и тука сме да победиме.

Има еден играч кој Дилета не сака да го гледа во финалето: „Се надевам дека ќе го остават на клупата“

Zoom - 10.07.2021

Секси водителката Дилета Леота зборуваше за британскиот „Сан“ за претстојното финале на култниот Вембли. Големото финале на Европското првенство помеѓу старите ривали, Англичаните и Италијанците, ќе започне во недела со почеток во 21 часот.

Италијанците се плашат од заговор за Англија да го освои Европското првенство

Слободен Печат - 09.07.2021

По контроверзниот пенал на Англија во судиското продолжение против Данска, италијанскиот печат тврди дека одлуката им била подарена како услуга после интервенцијата на премиерот Борис Џонсон кој беше против проектот „Суперлига“.

Бербатов без влакна на јазикот: Кејн може да им каже само едно нешто на своите критичари

Дерби - 09.07.2021

Хари Кејн не постигна ниту еден гол во групната фаза на Европското првенство и доби големи критики од јавноста, но затоа во наредните три нокаут дуели, одговори со четири постигнати гола на натпреварите против Германија, Украина и последно против ...

Раванели: Играњето на „Вембли“ за Италија може да биде предност

Спортски - 09.07.2021

Пензионираниот италијански напаѓач и легенда на Јувентус, Фабрицио Раванели за „Ил Матино“ го најави финалето на Европското првенство кое во недела ќе го играат Италија и Англија. „Очекувам напнат натпревар, екипите се респектираат една со друга и ...

Карагер прогнозираше точен резултат за големото финале на „Вембли“: Не можевме да добиеме подобар меч

Дерби - 09.07.2021

Англија и Италија за првпат ќе ги одмерат силите во едно финале на Европско првенство, кое всушност ќе биде премиерно за домаќинот на ова континентално натпреварување чија завеса ќе се спушти на „Вембли“.

Саутгејт со сурово искрен заклучок: Англија треба да мине долг пат за да биде како Италија

Дерби - 09.07.2021

Селекторот на репрезентацијата на Англија, Герет Саутгејт даде помалку неочекуван коментар во врска со нивниот противник во финалето од Европското првенство, селекцијата на Италија. Стратегот на „Гордиот албион“ призна дека тие мора да минат долг ...

Верати: Не се плашиме од судиска неправда во финалето

Екипа - 09.07.2021

Италија е подготвена за битка во големото финале против домаќинот Англија на „Вембли“, а главна тема и денеска е досудениот пенал за „гордиот албион“ во вчерашното полуфинале со Данска. Марко Верати на вчерашната прес-конференција се осврна и на тој ...

„Газета“: УЕФА преку ЕП и возвраќа на Англија за помошта со Суперлигата!

Спортски - 09.07.2021

Откако Англија ја победи Данска и се пласираше во финалето на Европското првенство каде што ќе се сретне со Италија главна тема во медиумите е пеналот кој го добија Англичаните во продолженија против Данска.

Италијанците со тешки обвинувања: УЕФА ѝ помага на Англија поради Суперлигата!

Sport 1 - 09.07.2021

Англија со сомнителен пенал славеше против Данска со 2-1 и избори финале на Еуро 2020, каде што ќе игра против Италија, но реакциите поради контроверзната ситуација сѐ уште не стивнуваат. „Газета дело Спорт“ објави текст во кој пишува дека ...

Матераци верува дека ќе се повтори 2006. година: Нема да ги заборавам лицата на Германците во тунелот

Дерби - 09.07.2021

Марко Матераци беше дел од италијанскиот тим кој ја освои Светската титула во 2006-та година, турнир на кој „аѕурите“ успеаја да го елиминираат домаќинот во својот пат до големото финале. Италијанците ги победија Германците на нивни терен во ...

Матераци посочи кој фудбалер ќе го реши финалето на Европското првенство

Дерби - 09.07.2021

Поранешниот италијански репрезентативец, Марко Матераци посочи дека репрезентацијата на Англија ќе биде во страв исто како што била и Германија на Светското првенство во 2006 година. И во 2006 година, и сега, противниците на Италија се или беа ...

Англичаните бараат слободен ден, ако репрезентацијата го освои Европското првенство

Gol.mk - 09.07.2021

Англија полека се загрева за она што следува в недела. Репрезентацијата предводена од Герет Саутгејт ќе игра финале на Европското првенство против Италија на „Вембли“. Навивачите чекаа дури 55 години за ново финале на едно големо натпреварување.

Само илјада навивачи од Италија добија „зелено светло“ за финалето со Англија

Алфа - 09.07.2021

Поради ригорозните корона-рестрикции, британските власти дозволија ограничено присуство на само илјада италијански навивачи на лондонски „Вембли“ за финалето на Европското првенство меѓу Англија и Италија.

Англичарите се луди – веќе ја слават титулата од ЕП?

Спортклуб - 09.07.2021

Во недела се игра големото финале од Европското првенство на „Вембли“, помеѓу репрезентациите на Англија и Италија. Според фановите на островот, трофејот доаѓа дома, односно го освојуваат за прв пат во нивната историја, додека во Италија мислењата ...

Англичаните донесоа одлука со која станаа херои во својата земја

Sport M - 09.07.2021

Селекцијата на Англија во недела, на 11-ти јули против Италија на „Вембли“ го игра финалето на ЕУРО 2020. Предводени од Саутгејт играат добро, а веќе владее голема еуфорија. Се разбира целта е победа во финалето на домашен терен.

Дамсгард откритие на ЕУРО 2020: Барселона и Тотенхем будно го следат, одбиени 20 милиони евра од Милан

Дриблинг - 09.07.2021

Сампдорија одби 20 милиони евра тешка понуда од Милан за откуп на договорот на својот 20 годишен данси репрезентативец, Микел Дамсгард, кој заблеска на Европското првенство. Дамсгард со данската репрезетнација избори полуфинале на ЕУРО 2020, а во ...

Матераци: Англиските фудбалери се исплашени, а тоа Италија мора да го искористи

SportSport - 09.07.2021

Поранешниот италијански репреентативец Марко Матераци вели дека Англичаните се под голем притисок и се исплашени од Италијанците и се надева дека Чиро Имобиле ќе постигне гол во финалето во недела на „Вембли“.

Новиот европски првак ќе освои трофеј по години чекање

Н.Македонија - 09.07.2021

Англија и Италија ќе играат во финалето на 16. Европско првенство (ЕП) 2020 во фудбал, в недела во Лондон, на стадионот „Вембли“. Англија во полуфиналето ја победи Данска, по продолженијата (2-1), а Италија, светскиот првак од 1934, 1938, 1982 и ...

Легендата на Јувентус: Сè е подготвено за славје на Англија, се плашам за финалето

Точка - 09.07.2021

Пензионираниот италијански напаѓач и легенда на Јувентус, Фабрицио Раванели за весникот "Il Mattino" го најавил финалето на ЕВРО 2020, кое во недела ќе го играат Италија и Англија. "Очекувам многу тензичен натпревар, екипите ќе се респектираат и ...

Бербатов без влакна на јазикот: Кејн може да им каже само едно нешто на своите критичари

Точка - 09.07.2021

Хари Кејн не постигна ниту еден гол во групната фаза на Европското првенство и доби големи критики од јавноста, но затоа во наредните три нокаут дуели, одговори со четири постигнати гола на натпреварите против Германија, Украина и последно против ...

Карагер прогнозираше точен резултат за големото финале на „Вембли“: Не можевме да добиеме подобар меч

Точка - 09.07.2021

Англија и Италија за првпат ќе ги одмерат силите во едно финале на Европско првенство, кое всушност ќе биде премиерно за домаќинот на ова континентално натпреварување чија завеса ќе се спушти на „Вембли“.

„УЕФА и ја враќа услугата на Англија поради Суперлигата“

Точка - 09.07.2021

Ден пред финалето на Европското првенство, во кое за титулата ќе се борат Италија и Англија, од Апенинскиот полуостров започнаа со „провокациите“. Причина е спорниот пенал, со кој Англија успеа да ја елиминира Данска во полу-финалето.

Матераци верува дека ќе се повтори 2006 година: Нема да ги заборавам лицата на Германците во тунелот

Точка - 09.07.2021

Марко Матераци беше дел од италијанскиот тим кој ја освои Светската титула во 2006-та година, турнир на кој „аѕурите“ успеаја да го елиминираат домаќинот во својот пат до големото финале. Италијанците ги победија Германците на нивни терен во ...

Англичаните донесоа одлука со која станаа херои во својата земја

Zoom - 09.07.2021

Селекцијата на Англија во недела, на 11-ти јули против Италија на „Вембли“ го игра финалето на ЕУРО 2020. Предводени од Саутгејт играат добро, а веќе владее голема еуфорија. Се разбира целта е победа во финалето на домашен терен.

Фотографија на денот: Англија во финале, Англичаните во екстаза

Deutsche Welle - 08.07.2021

Англичаните се надвор од себе од радост - прво финале по 55 години, шанса за освојување на европската титула во фудбал! Историската димензија на сопственото постигнување и кај хероите на Вембли предизвика силни чувства.

Кејн: Ќе уживаме во финалето со Италија

Сител - 08.07.2021

Капитенот на Англија, Хари Кејн, ги искажа своите очекувања за финалето на ЕВРО 2020 против Италија. – Ова ќе биде неверојатен настан. Многу сум горд што го предводам тимот до историското финале.

Кејн: Ќе уживаме во финалето со Италија

24 Вести - 08.07.2021

Капитенот на Англија, Хари Кејн, ги искажа своите очекувања за финалето на ЕВРО 2020 против Италија. – Ова ќе биде неверојатен настан. Многу сум горд што го предводам тимот до историското финале.

Англија и Италија во финале на ЕУРО 2020

Алсат-М - 08.07.2021

Англија со победата во полуфиналето врз Данска со 2 спрема 1 е вториот финалист на Европското фудбалско првенство 2020. Данците поведоа во 30. минута со погодокот на Микел Дамсгард од слободен удар, а неколу минути подоцна со автогол на Симон Кјаер ...

Прво историско финале за Англија на Европското првенство

Сител - 08.07.2021

Англија и Италија ќе се борат за шампионскиот трофеј на Европското фудбалско првенство чија завршница се игра во Лондон. До своето прво историско финале на Европските првенства, Англичаните стигнаа со победата од 2:1 во полуфиналниот деуел против ...

Кејн: Горд сум на селекцијата, ќе уживаме во неделното финале

Gol.mk - 08.07.2021

По полуфиналето на Светското првенство во Русија пред три години, Англија под селекторот Герет Саутгејт испиша уште еден историски резултат и се пласира во финалето на шампионатот на Европа.

Рекордерот Кејн: Какво чувство, остана само уште еден натпревар

Дерби - 08.07.2021

Селекцијата на Англија ја доби пресметката со Данска и избори место во големото финале на Европското првенство. Клучниот момент се случи во првото продолжение во кое Хари Кејн реализираше за 2-1, резултат кој на крајот се покажа како конечен на ...

Дамсгард: Игравме одлично, секој би бил разочаран по еден ваков пораз

Екипа - 08.07.2021

Младиот Микел Дамсгард кој ја донесе Данска во водство на полуфиналето синоќа против Англија, беше крајно разочаран по поразот во продолженијата. Данските фудбалери не го кријат незадоволството, а по синоќешниот меч своја изјава даде и Микел.

Италијанска теорија на заговор: УЕФА му ја враќа услугата на Борис Џонсон, пеналот е доказ за тоа

Екипа - 08.07.2021

Италијанската репрезентација се подготвува за големото финале против Англија што ќе се игра в недела на „Вембли“, но во меѓувреме медиумите на Апенинскиот полуостров предупредуваат дека Англичаните би можеле да имаат сериозна судиска помош во мечот ...

Само илјада италијански навивачи добија дозвола да дојдат на „Вембли“ за финалето

Sport 1 - 08.07.2021

Само илјада навивачи на Италија од Апенините ќе добијат можност да се најдат в недела на култниот лондонски „Вембли“ во финалето на Европското првенство помеѓу Англија и Италија, во битката за сребрениот трофеј, кој „аѕурите“ го чекаат од 1968 ...

ВИДЕО: Дали и голот на Данска е регуларен, Англичаните велат НЕ!?

Gol.mk - 08.07.2021

Фудбалската селекција на Англија е вториот патник во финалето на Европското првенство, но победата над Данска од 2-1 (во продолжението) остана во сенка на спорниот пенал кој го доби домаќинот и кој го реши прашањето на победникот на овој дуел.

Газета: Пеналот за Англија го потврдува сомнежот дека УЕФА му враќа услуга на Борис Џонсон

Спортски - 08.07.2021

Англија синоќа на Вембли ја елиминира Данска со победата од 2:1 во полуфиналето на ЕП. Англичаните до победата дојдоа со голот на Хари Кејн во 104. минута. Пеналот на Кејн прво го одбрани Шмајхел, но англискиот напаѓач одбиената топка ја смести во ...

Англија и се придружи на Италија во големото финале на ЕП! (видео)

OhridNews - 08.07.2021

Селекциите на Италија и Англија ќе разигруваат за големиот трофеј во финалето на Европското првенство, кое ќе се одигра в недела на 11 јули на „Вембли“. Англичаните на „азурите“ им се придружија, откако во полуфиналето, после дополнителни 30 минути ...

Кејн: Ќе уживаме во финалето со Италија

Бриф - 08.07.2021

Капитенот на Англија, Хари Кејн, ги искажа своите очекувања за финалето на ЕВРО 2020 против Италија. – Ова ќе биде неверојатен настан. Многу сум горд што го предводам тимот до историското финале.

Судиите им пресудија на Данците – цел свет плука по Англичаните

+инфо - 08.07.2021

Ја прегледав ситуацијата неколку пати. Јас едноставно не видов прекршок за пенал. Тешко е да изгубите на ваков начин. Штета за момците, многу е горко вака да бидат елиминирани, истакна разочараниот селектор на Данска.

Англија извојува победа над храбрата Данска – финална битка на „Вембли“ против Италијанците

Нова ТВ - 08.07.2021

Англија вчеравечер пред 60.000 гледачи на стадионот „Вембли“ во Лондон ја совлада Данска по продолженија со 2:1 (1:1) и избори финале на Европското првенство против Италија. Англија офанзивно го почна второто полуфинале на ЕУРО2020, но откако го ...

„Газета“: Пеналот за Англија е потврда дека УЕФА му враќа услуга на Борис Џонсон

SportSport - 08.07.2021

Англија на „Вембли“ ја елиминираше Данска во полуфиналето на ЕУРО, откако славеше со 2-1. По регуларниот дел беше 1-1, а во 104. минута од мечот, Кејн од белата точка и донесе водство на својата репрезентација, поточно ја лансираше во финалето.

Историјата на страна на Италија: Англија никогаш не ги победила „аѕурите“ на ЕП

SportSport - 08.07.2021

По сите перипетии околу вчерашното второ полуфинале на Еуро 2020, од денеска сите погледи се свртени кон неделното финале на „Вембли“. Таму ќе ја имаме 28-та меѓусебна пресметка на Италија и Англија низ историјата на двете репрезентации, историја во ...

Кејн за среќниот момент: Некогаш ќе промашите, но топката ќе ви се врати

Спортклуб - 08.07.2021

Италија и Англија ќе го играат големото финале на ЕП, на стадионот „Вембли“, каде и се одиграа полуфиналињата. По многу перипетии и контроверзи, Англија ноќеска се избори за финале во кое ќе го бркаат првото историско ЕП.

Дури осум судии ги заборавија правилата: Имало уште еден скандал пред пеналот за Англија 🎥

СуперСпорт - 08.07.2021

За првпат во историјата на Европските првенства (ЕП) во финале ќе игра Англија, која славеше против Данска во полуфиналето. Англичаните на „Вембли“ беа подобар ривал и на крајот заслужено се пласираа понатаму, но начинот на кој го направија тоа ...

Верати: Англија заслужено е во финалето, но пеналот...

24Фудбал - 08.07.2021

Италијанецот говореше во пресрет на големото финале од Европското првенство, се чини дека фаворитската улога целосно му ја препушти на „Гордиот албион“, кој на „Вембли“ арената во Лондон практично ќе биде домаќин.

Саутгејт е горд на победата против Данска: Никогаш не сум го видел „Вембли“ во ваков сјај!

СуперСпорт - 08.07.2021

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт кажа дека е горд на фудбалерите по пласманот во финале на Европското првенство (ЕП) и знае дека екипата ја чека тешка задача против Италија во борбата за трофејот.

Кејн: Горд сум на селекцијата, ќе уживаме во неделното финале

Sport M - 08.07.2021

Капитенот Хари Кејн, ги искажа своите очекувања за финалето против Италија веднаш откако синоќа беше избран за МВП на полуфиналниот дуел со Данска. Англија ќе игра во финалето на Европското првенство против Италија в недела (11 јули) на стадионот ...

Кејн: Ова е момент на кој се гордеам, но ништо не сме освоиле

Дриблинг - 08.07.2021

Англија е во финале на ЕУРО откако ја победи Данска со сомнително досуден пенал, а капитенот на Гордиот Албион е горд што репрезентацијата е во финале. Ова е посебен момент, историја, прво финале, но Кејн предупредува дека ништо не е завршено, ...

Данците незадоволни: Тешко е ова да се прифати, ваква одлука на судијата…

Спортклуб - 08.07.2021

Фудбалската репрезентација на Данска не може да се помири дека е елиминирана во полуфиналето од ЕП и тоа на доста контроверзен начин. Англија успеа да реализира удар од белата точка во првото продолжение на „Вембли“, а тоа се покажа како клучно, но ...

Газета: Пеналот за Англија го потврдува сомнежот , дека УЕФА му враќа за услугата на Борис Џонсон

Дриблинг - 08.07.2021

Англија ја победи Данска со 2-1 на „Вембли“ со победа во полуфиналето на Еуро 2020. Англија дојде до победата со голот на Хари Кејн во 104-та минута. Пеналот на Кејн најпрво го запре Каспер Шмајхел, но Англискиот капитен погоди од вториот обид.

Пеналот за Англија ги потврдува сомнежите дека УЕФА му враќа услуга на Борис Џонсон

Спортклуб - 08.07.2021

Англија на „Вембли“ ја елиминираше Данска со победа од 2:1 во полуфиналето на ЕУРО. До победата Англија дојде со голот на Хари Кејн во 104 минута. Пеналот кој го изведе Кејн најпрво беше одбранет од Каспер Шмајхел, но англискиот капитен стрелаше по ...

Италија влезе во филмот за конспирација на ЕП: УЕФА му враќа на Борис Џонсон за стоп на Суперлигата

Спортманија - 08.07.2021

Газета дело Спорт објави интересен текст за можни заткулисни игри и благодарница од УЕФА за британскиот премиер во вид на подарен пенал за победа на Англија против Данска УЕФА со подарен пенал за Англија, со кој ја елиминираа Данска во полуфиналето ...

Кралското семејство навива за Англија на синоќешниот натпревар

MTM - 08.07.2021

Сите sвезди, од Дуа Липа и Дејвид Бекам до принцот Вилијам, навиваа за Англија - и на Вембли и од дома - на синоќешното возбудливо полуфинале против Данска. „55 години во фаза на создавање, англиската фудбалска репрезентација се врати во финалето на ...

„Газета“: Пеналот за Англија го потврдува сомнежот дека УЕФА му ја враќа услугата на Џонсон

Република - 08.07.2021

Англија ја победи Данска со 2-1 на „Вембли“ во полуфиналето на ЕУРО. Англија дојде до победата со голот на Хари Кејн во 104-та минута. Пеналот на Кејн најпрво го сопре Каспер Шмајхел, но англискиот капитен погоди од одбиената топка.

Рекордерот Кејн: Какво чувство, остана само уште еден натпревар

Курир - 08.07.2021

Селекцијата на Англија ја доби пресметката со Данска и избори место во големото финале на Европското првенство. Клучниот момент се случи во првото продолжение во кое Хари Кејн реализираше за 2-1, резултат кој на крајот се покажа како конечен на ...

Дејли експрес: Голот на Данска против Англија не беше постигнат според правилата

Денешен - 08.07.2021

Британски „Дејли експрес“ тврди дека играчот од средниот ред на Данска, Микел Дамсгард постигнал гол против Англија во полуфиналето на Евро 2020 против правилата. Според весникот, главниот судија на средбата Дени Мекели направил грешка, кога од ...

Живиот ѕид се доближил до Пикфорд: Англичаните тврдат дека голот на Данска не бил регуларен

Република - 08.07.2021

Британски „Дејли експрес“ тврди дека играчот од средниот ред на Данска, Микел Дамсгард постигнал гол против Англија во полуфиналето на Евро 2020 против правилата. Според весникот, главниот судија на средбата Дени Мекели направил грешка, кога од ...

Англија преку Данска до финале против Италија на ЕУРО 2020

Курир - 08.07.2021

Англија вчеравечер пред 60.000 гледачи на стадионот „Вембли“ во Лондон ја совлада Данска по продолженија со 2:1 (1:1) и избори финале на Европското првенство против Италија. Англија офанзивно го почна второто полуфинале на ЕУРО2020, но откако го ...

Данците незадоволни: Тешко е ова да се прифати, ваква одлука на судијата…

Курир - 08.07.2021

Фудбалската репрезентација на Данска не може да се помири дека е елиминирана во полуфиналето од ЕП и тоа на доста контроверзен начин. Англија успеа да реализира удар од белата точка во првото продолжение на „Вембли“, а тоа се покажа како клучно, но ...

Судиите им пресудија на Данците – цел свет плука по Англичаните

Нетпрес - 08.07.2021

Англија вечерва пред 60.000 гледачи на стадионот „Вембли“ во Лондон ја совлада Данска по продолженија со 2:1 (1:1) и избори финале на Европското првенство против Италија. Англија офанзивно го почна второто полуфинале на ЕУРО2020, но откако го издржа ...

Дамсгард: Игравме одлично, секој би бил разочаран по еден ваков пораз

Курир - 08.07.2021

Младиот Микел Дамсгард кој ја донесе Данска во водство на полуфиналето синоќа против Англија, беше крајно разочаран по поразот во продолженијата. Данските фудбалери не го кријат незадоволството, а по синоќешниот меч своја изјава даде и Микел.

Кејн: Ќе уживаме во финалето со Италија

Кајгана - 08.07.2021

Капитенот на Англија, Хари Кејн, ги искажа своите очекувања за финалето на ЕУРО 2020 против Италија. – Ова ќе биде неверојатен настан. Многу сум горд што го предводам тимот до историското финале.

Рекордерот Кејн: Какво чувство, остана само уште еден натпревар

Точка - 08.07.2021

Селекцијата на Англија ја доби пресметката со Данска и избори место во големото финале на Европското првенство. Клучниот момент се случи во првото продолжение во кое Хари Кејн реализираше за 2-1, резултат кој на крајот се покажа како конечен на ...

Англија против Италија во финалето на ЕУРО 2020

Кајгана - 08.07.2021

Англија вечерва пред 60.000 гледачи на стадионот „Вембли“ во Лондон ја совлада Данска по продолженија со 2:1 (1:1) и избори финале на Европското првенство против Италија. Англија офанзивно го почна второто полуфинале на ЕУРО 2020, но откако го ...

Англија против Италија во финалето на ЕУРО 2020

Опсервер - 08.07.2021

– Англија вечерва пред 60.000 гледачи на стадионот „Вембли“ во Лондон ја совлада Данска по продолженија со 2:1 (1:1) и избори финале на Европското првенство против Италија. Англија офанзивно го почна второто полуфинале на ЕУРО2020, но откако го ...

„Газета“: Пеналот за Англија го потврдува сомнежот дека УЕФА му ја враќа услугата на Џонсон

Локално - 08.07.2021

АНГЛИЈА ја победи Данска со 2-1 на „Вембли“ во полуфиналето на ЕУРО. Англија дојде до победата со голот на Хари Кејн во 104-та минута. Пеналот на Кејн најпрво го сопре Каспер Шмајхел, но англискиот капитен погоди од одбиената топка.

Дејли експрес: Голот на Данска против Англија не беше постигнат според правилата

Опсервер - 08.07.2021

– Британски „Дејли експрес“ тврди дека играчот од средниот ред на Данска, Микел Дамсгард постигнал гол против Англија во полуфиналето на Евро 2020 против правилата. Според весникот, главниот судија на средбата Дени Мекели направил грешка, кога од ...

Дејли експрес: Голот на Данска против Англија не беше постигнат според правилата

MakPress - 08.07.2021

Британски „Дејли експрес“ тврди дека играчот од средниот ред на Данска, Микел Дамсгард постигнал гол против Англија во полуфиналето на Евро 2020 против правилата. Според весникот, главниот судија на средбата Дени Мекели направил грешка, кога од ...

Кејн: Ќе уживаме во финалето со Италија

Опсервер - 08.07.2021

– Капитенот на Англија, Хари Кејн, ги искажа своите очекувања за финалето на ЕВРО 2020 против Италија. – Ова ќе биде неверојатен настан. Многу сум горд што го предводам тимот до историското финале.

Кејн: Ќе уживаме во финалето со Италија

MakPress - 08.07.2021

Капитенот на Англија, Хари Кејн, ги искажа своите очекувања за финалето на ЕВРО 2020 против Италија. – Ова ќе биде неверојатен настан. Многу сум горд што го предводам тимот до историското финале.

It’s coming home? Кејн ја однесе Англија во финалето на ЕП

Локално - 08.07.2021

Англиските фудбалери се пласираа во финалето на Европското првенство во фудбал. Тие по продолжение ја совладаа Данска во полуфиналниот натпревар, со 2:1, а резултатот во регуларните 90 минути беше 1:1.

Англија првпат се пласираше во финале на европско првенство

Сакам да кажам - 07.07.2021

Англија за првпат се пласираше во финалето на Европското првенство во фудбал откако вечерва ја победи Данска во полуфиналето со 2:1 по продолженијата. Во финалето в недела, кое исто како и двете полуфиналиња се игра на „Вембли“ во Лондон, ...

Нова 120 минутна драма и прво историско финале на ЕП за Англија

Оff.net - 07.07.2021

Вембли е во транс, а и цела Англија откако нивните фудбалери за прв им го пружија задоволството да ги гледаат во финале на Европско првенство. Иако беа фаворити се изнамачија и дури во продолженија ја елиминираа Данска.

ЕУРО 2020, второ полуфинале: Данска по реприза од 1992 година, Англија сака прво финале на ЕП

ТВ21 - 07.07.2021

Данска против Англија вечерва на Вембли ќе се сретнат во второто полуфинале на годинашното ЕУРО 2020 година, кое ќе биде историско и за Македонија, со учеството на истото за првпат на нашата репрезентација.

Англија ја победи Данска за финале со Италија

Фокус - 07.07.2021

Англија избори прво историско финале на Европското првенство, откако по продолженијата во полуфиналето ја победи Данска со резултат 2-1. По половина час игра, Микел Дамсгард го совлада Џордан Пикфорд со прекрасен гол од слободен удар.

Кој ќе игра против Италија: Англичаните за историско финале, Данците сонуваат реприза од 1992 година

Слободен Печат - 07.07.2021

Противникот на Италија во финалето на Евро 2020 ќе биде познат вечерва по одигрување на второто полуфинале во кое ќе се сретнат Англија и Данска. Селекцијата на Италија вечерва ќе го дознае противникот во финалето на ЕП, на „Вембли“ од 21 часот се ...

Еврогол на Данска за прв погодок на ЕП директно од слободен удар

Оff.net - 07.07.2021

Заврши серијата на Џордан Пикфорд од седум натпревари без примен гол, а му ја прекина Микел Дамсгард во 30-та минута со мајсторија од слободен удар. Гледаме одлични први 45 минути на Вембли.

Англија и Италија во финале на ЕУРО 2020

Р.С.Европа - 07.07.2021

Англија со победата во полуфиналето врз Данска со 2 спрема 1 е вториот финалист на Европското фудбалско првенство 2020. Данците поведоа во 30. минута со погодокот на Микел Дамсгард од слободен удар, а неколу минути подоцна со автогол на Симон Кјаер ...

Хјулманд: Наша цел е да ја замолчиме англиската публика на „Вембли“

Екипа - 07.07.2021

Данска ќе се обиде да ја продолжи холивудската приказна која ја има на Европското првенство на денешниот полуфинален дуел против Англија. Селекторот на Данците, Каспер Хјулманд „Ќе биде тоа како играње натпревар на гостински терен, но секако ќе има ...

Кристенсен: Англија не е подобра репрезентација од нас

Спортски - 07.07.2021

Вечерва се игра второто полуфинале на Европското првенство од кое Италија ќе го добие својот противник во финалето. Дел од финалето ќе биде и членот на Челзи, Андреас Кристенсен кој со голема самодоверба го најави натпреварот.

Александар Васоски со прогноза за второто полуфинале на ЕУРО 2020

Спортски - 07.07.2021

Откако Италија преку пенал рулетот успеа да ја елиминира селекцијата на Шпанија, во вториот дел од полфиналињата ќе се натпреваруваат репрезентациите на Англија и Данска. Александар Васоски прогнозира за натпреварот: Натпреварот Англија – Данска, ...

Фудбалот е многу близу „да се врати дома“: Англија закажа финале со Италија (ВИДЕО)

Sport 1 - 07.07.2021

Англија се пласираше во големото финале на Европското фудбалско првенство откако вечерва на „Вембли“ во Лондон ја совлада Данска со 2-1 во продолженијата. Данците први поведоа со прекрасниот гол на Микаел Дамсгард во 30.минута, кој погоди од ...

Саутгејт: Време е да испишеме нова историја

Дерби - 07.07.2021

Предводникот на англиската репрезентација, Герет Саутгејт верува дека неговите момци можат да испишат нова историја на Европските првенства. Англија вечерва од 21 часот ја дочекува Данска во второто полуфинале на шампионатот, а со победа ќе дојде до ...

ВИДЕО: Ремек дело на ЕП – Данска со атракција го замолкна „Вембли“!

Gol.mk - 07.07.2021

Фудбалската репрезентација на Данска во средината на првиот дел дојде до предност против Англија (0-1) во рамки на полуфиналето на Европското првенство (ЕП) кое се игра на „Вембли“. Микел Дамсгард во 30.

50.000 Данци ги испратија фудбалерите на денешното финале на „Вембли“

Спортски - 07.07.2021

Повеќе од 50.000 фанови ја испратија репрезентацијата на Данска од базата во Хелсингор на вечерашното полуфинале против Англија. Британците како што е познато забранија присуство на странски навивачи, па затоа Данците нема да имаат поддршка на ...

И вториот финалист на ЕВРО ќе го дознаеме по продолженија (ВИДЕО)

Екипа - 07.07.2021

Исто како и на вчерашното прво полуфинале, така и на второто 90 минути не беа доволни да се одреди патникот во финалето, откако Англија и Данска по регуларниот дел одиграа нерешено 1-1. Данците поведоа со евроголот на Дамсгард од слободен во 30.

Сомнителен пенал во продолженија ја однесе Англија во финале🎥

Спортски - 07.07.2021

Англија избори историско финале на ЕУРО откако после продолженија ја совлада Данска со 2:1. Англија подобро го отвори мечот, но Данска го издржа првичниот притисок и дојде до предност со ремек-делото на Дамсгард.

Ќе го урне ли Англија проклетството и конечно да стигне до финале на Еуро?

Sport 1 - 07.07.2021

Секој турнир се еден од големите фаворити, но веќе 55 години Англија нема ништо освоено од мундијалската круна на домашното СП во 1966 година, па вечерва (21 часот) против Данска на култниот „Вембли“ ја има шансата конечно да го урне проклетството и ...

Макеле ја остави Англија во игра да го врати фудбалот дома (ВИДЕО)

Екипа - 07.07.2021

Англија ќе ја предизвика Италија во финалето на Европското првенство, откако во второто полуфинале славеше по продолженија над Данска со 2-1. Данците поведоа со евроголот на Дамсгард од слободен во 30.

ВИДЕО: Кјаер со несреќен автогол ја врати Англија во живот

Gol.mk - 07.07.2021

Симон Кјаер, дефанзивецот на Данска, со несреќен автогол ја врати Англија во игра во полуфиналето (1-1) кое се игра на „Вембли“ во рамки на Европското првенство (ЕП). По еден продор од десната страна, Сака тргна да го проигрува Стерлинг, а Кјаер во ...

Англија со контроверзен пенал ги урна Данците и се избори за историско финале на „Вемлби“ (Видео)

Дерби - 07.07.2021

Англиската фудбалска репрезентација за првпат во историјата ќе биде дел од едно финале на Европско првенство, а мора да се напомене дека не можеа да замислат подобро сценарио за одигрување на истото, бидејќи како домаќините ќе ги одмерат силите со ...

СТАРТНИ СОСТАВИ: Англија со една измена во нападот против Данска

Gol.mk - 07.07.2021

Англија или Данска ќе биде вториот финалист на Европското првенство (ЕП) кое се игра во повеќе земји, а тренерите веќе ги одредија стартните состави за пресметката која се игра на „Вембли“. Саутгејт се реши да направи една измена од претходно.

ЕУРО анализа: Англија – Данска, двете селекции сакаат продолжување на сонот

Спортски - 07.07.2021

Стадионот Вембли е домаќин и на второто полуфинале од Европското фудбалско првенство. Вечерва Англија го пречекува скандинавското изненадување Данска во Лондон, каде ќе се бие битка за место во финалето и дуел против Италија.

Уште еден автогол на ЕУРО 2020: Кјаер носи израмнување за Англија (ВИДЕО)

Sport 1 - 07.07.2021

Англија го израмни резултатот против Данска на 1-1 во полуфиналето на Европското првенство што се игра на „Вебмли“ во Лондон. Голот за „Гордиот албион“ го постигна дански фудбалер, Симон Кјаер, кој си ја затресе сопствената мрежа во 39.минута.

Англија дочека финале на големо натпреварување по 55 години

Gol.mk - 07.07.2021

Светското првенство на домашен терен во далечната 1966 година беше последниот турнир на кој што Англија играше во меч за титула. Англиските фанови чекаа дури 55 години за да се израдуваат на нов пласман во финале на големо натпреварување.

Англија како домаќин ќе го враќа фудбалот „дома“!

Gol.mk - 07.07.2021

Никој не очекува Англија да игра фудбал за око и покрај тоа што е фаворит против Данска . Претпазливоста ѝ донесе многу успех на Англија на Саутгејт досега. Сите квоти на MOZZART за полуфиналето меѓу Англија и Данска >>> Англија вака моќна не била ...

Мегваер: Ја научивме лекцијата од Русија, вечерва одиме на победа и пласман во големото финале на ЕП

Екипа - 07.07.2021

За првпат од 1966 година, англиската фудбалска репрезентација ќе се обиде да се пласира во финалето на едно големо натпреварување. Имено, „Гордиот Албион“ вечерва на својот „Вембли“ ќе се обиде да ја победи Данска во полуфиналето.

Мајсторија на Дамсгард, Данска има водство🎥

Спортски - 07.07.2021

Данска доаѓа во водство на „Вембли“ против фаворизираната Англија во полуфиналето на ЕУРО. Англија подобро го отвори мечот, но Данска го издржа првичниот притисок и дојде до предност со ремек-делото на Дамсгард.

Автогол на Кјаер – Англија експресно се враќа во игра (ВИДЕО)

Екипа - 07.07.2021

Англија експресно се враќа во игра во полуфиналниот натпревар против Данска на ЕВРО 2020 година. Откако Дамгард со неверојатен гол донесе водство за Данска во 30. минута, Англија успеа да израмни девет минути подоцна со автоголот на Симон Кјаер.

Официјални состави: Англија со сака на место Санчо

Спортски - 07.07.2021

Селекциите на Англија и Данска вечерва ќе се борат за последниот билет за финалето на ЕУРО. Веќе се познати стартните постави. Англискиот селектор Саутгејт му даде предност на Сака пред Џејдон Санчо.

Англија на колена – Голчиште на Дамсгард за водство на Данска (ВИДЕО)

Екипа - 07.07.2021

Данска води со 1-0 против Англија во полуфиналето на Европското првенство, откако Микел Дамсгард во 30. минута постигна неверојатен гол од слободен удар. Откако Шо го фаулираше непотребно Кристенсен, Дамсгард на неверојатен начин го матираше Џордан ...

Неверојатно: Сите мечеви на Англија и Данска на „Вембли“ завршиле идентично – 1-0! (ФОТО)

Sport 1 - 07.07.2021

Англија и Данска ќе се судрат вечерва од 21 часот на култниот „Вемлбли“ во второто полуфинале на Европското првенство за да се комплетира финалната двојка за неделното големо финале на истиот стадион, откако синоќа Италија по пенали (4-2, 1-1) ја ...

Саутгејт: Ова е ден за историја на фудбалот во Англија, не гледам друга опција освен победа над Данска

Екипа - 07.07.2021

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт изјави дека тој и неговиот тим нема да бидат задоволни само од пласманот во полуфиналето на ЕВРО 2020. Англија вечерва на домашен терен во Лондон против Данска ќе се бори за пласман во големото финале.

Рио за вечерта кога се почувствувал понижено од еден шпански играч: Изгледав како играч од Конференциска лига!

Дерби - 07.07.2021

Рио Фердинанд е посебно фокусиран на анализите за Европското првенство и денеска јасно стави до знаење дека е уверен во триумф на Англија во полуфиналето и на финалето на континенталниот турнир, став со кој отиде два чекори во иднината во пресрет на ...

ОФИЦИЈАЛНИ СОСТАВИ: Саутгејт се одлучи за Сака пред Санчо

Екипа - 07.07.2021

Англија и Данска ќе го одредат противникот на Италија во финалето на Европското првество. Селекторот на Англија, Герет Саутгејт се одлучи да му даде предност на Бујако Сака пред Џејдон Санчо во нападот.

„Бомба“ на Дамсгард: Данска води против Англија (ВИДЕО)

Sport 1 - 07.07.2021

Данска поведе со 1-0 против Англија во полуфиналето на Европското првенство. Микел Дамсгард постигна неверојатно атрактивен погодок од слободен удар во 30.минута и за прв пат на турнирот го матираше Џордан ...

Кристенсен: Англија не е подобра екипа од Данска...

Gol.mk - 07.07.2021

Вечерва ќе се одигра второто полуфинале на Европското првенство. Англија ќе биде голем фаворит против Данска, со оглед на тоа што ќе игра пред своите фанови на „Вембли“. Дефанзивецот на Челзи и данската репрезентација Андреас Кристенсен со голема ...

Саутгејт го менува Санчо за Сака, Данците со идентичен состав ќе истрчаат во полуфиналето на „Вембли“

ММС - 07.07.2021

Во пресрет на вториот полуфиналниот дуел на Европското првенство, селекторите на Англија и Данска не се осмелија премногу да експериментираат со првите состави. Освен малата рокада Санчо-Сака на десната страна во офанзивата на „Гордиот Албион“, ...

ЕВРО 2020: Дали беше пенал? Англија ја прекина данската бајка во продолженијата и закажа финале со Италија

Независен - 07.07.2021

За прв пат во историјата, фудбалската репрезентација на Англија се пласираше во финалето на Европското првенство откако по продолженијата ја совлада Данска со 2-1 на стадионот „Вембли“. Данска поведе во 30.минута со голот на Микел Дамсгард, Симон ...

Вечерва во Лондон (21.00) Англија против Данска во второто полуфинале на еп

Алфа - 07.07.2021

Денеска на истото место, Лондон, и во исто време, од 21 часот, се игра второто полуфинале на Европското во кое се најдоа Англија и Данска. Со оглед на домашниот терен, но и по извонредната серија на ова натпреварување на кое има 4 победи и реми со ...

Англија против Италија во финалето на ЕУРО 2020

Либертас - 07.07.2021

Англија вечерва пред 60.000 гледачи на стадионот „Вембли“ во Лондон ја совлада Данска по продолженија со 2:1 (1:1) и избори финале на Европското првенство против Италија. Англија офанзивно го почна второто полуфинале на ЕУРО2020, но откако го издржа ...

Само Данска ја победи Англија на „Вембли“ во изминатите две години

Вечер Прес - 07.07.2021

На „Вембли“ во Лондон вечер ќе се одигра полуфиналниот натпревар на Европското првенство 2020 помеѓу репрезентациите на Англија и Данска. За Британците, оваа средба ќе биде 14-та на стадионот „Вембли“ во изминатите две години.

ВИДЕО: Нерешено на Вембли по првиот дел , мајсторија на Дамсгард од слободен , Кјаер се погрижи за израмнување

Дриблинг - 07.07.2021

Репрезентациите на Англија и Данска во овие моменти го играат својот натпревар во полуфиналето на ЕУРО 2020 на Вембли. По првите 45.минути резултатот е нерешен 1-1 Микел Дамсгард во 30. минута постигна неверојатен гол од слободен удар, и ги доведе ...

Официјални состави: Англија - Данска

24Фудбал - 07.07.2021

Герет Саутгејт и Каспер Хјулманд ги одбраа стартерите за денешниот полуфинален натпревар на Европското првенство. Саутгејт се одлучи за овој меч да игра со Сака, во стартниот тим ги нема ниту Санчо, ниту Грилиш, ниту Фоден.

Еуро 2020: Англија против проклетството на полуфинални порази, Данска по нова сензација

SportSport - 07.07.2021

Вечерва (21 ч.) на митскиот „Вембли“, Англија ќе ја пречека Данска во втората полуфинална пресметка на Еуро 2020. Натпреварот се очекува со голем интерес низ цела Европа, откако вчера го дознавме името на првиот финалист, Италија.

Англија од сомнителен пенал избори историски финале на ЕП 🎥

СуперСпорт - 07.07.2021

Англија се пласираше во своето прво финале на Европското првенство (ЕП) откако по продолженија ја совлада Данска со 2-1. Данска постигна гол за водство преку Дамсгард од слободен удар во 30.

ЕУРО 2020: Данска добро се држи – ќе се играат продолженија на „Вембли“

SportSport - 07.07.2021

Резултатот на мечот Англија-Данска е 1:1 по 90-минутна борба на „Вембли“ што значи дека ќе се играат продолженија. Данците поведоа во 30. минута со прекрасниот погодок на Дамсгард од слободен удар, а изедначи Рахим Стерлинг девет минути подоцна на ...

ВИДЕО: По бомбата на Дамсгард од слободен удар, Кјаер го матира сопствениот голман

Спортклуб - 07.07.2021

Репрезентацијата на Данска поведе на „Вембли“ со фантастичниот погодок на Дамсгард од слободен удар, но не се чекаше долго на одговор од англиската фудбалска репрезентација. По фантастичниот слободен удар кој го упати Дамсгард, голманот на Англија, ...

Саутгејт ќе направи само една измена, новата ѕвезда на Манчестер јунајтед се сели на клупа за резерви

Спортманија - 07.07.2021

Според најавите тимот што ја декласира Украина со 4:0 ќе претрпи само една измена, за второто полуфинале што се игра од 21 часот на „Вембли“ Новата ѕвезда на Манчестер јунајтед, Џејдон Санчо ќе се пресели на клупата за резерви, а на негово место ќе ...

ВИДЕО: Лудница низ улиците на Лондон ,Англичаните очекуваат пласман во големото финале

Дриблинг - 07.07.2021

Репрезентациите на Англија и Данска вечерва во 21.часот ќе се сретнат на Вембли и ќе го дадат вториот финалист кој ќе игра со Италија во финалето на ЕУРО 2020. Англиските фанови со голема еуфорија го дочекуваат овој, дуел со Данска и во масовен број ...

Прв гол од слободен удар на ЕВРО 2020, Англија прими гол после 691 минути (Видео)

Спортманија - 07.07.2021

Квотата за прв гол од слободен удар беше 20, а расте рекордот по број на автоголови. Англија и Данска играат 1-1 по првото полувреме во второто полуфинале на Европското првенство во фудбал.

ВИДЕО: Англија и Данска во продолженија ќе го решат патникот во финалето на ЕУРО 2020

Дриблинг - 07.07.2021

Репрезентациите на Англија и Данска во рамките на ЕУРО 2020 одиграа нерешено 1-1 во регуларниот дел од полуфиналниот дуел , на Вембли. Данците поведоа со прекрасниот гол на Дамсгард oд слободен удар во 30. минута, а Англичаните изедначија во 38.

Саутгејт прави само една промена во полуфиналето против Данска

Дриблинг - 07.07.2021

Според островските медиуми, селекторот на Англија, Герет Саутгејт ќе направи само една промена во тимот за вечерашниот полуфинален натпревар против Данска. Талентираниот фудбалер на Арсенал, Букајо Сака , кој го пропушти четвртфиналниот натпревар ...

(ВИДЕО) Конечно, срушена е бариерата: Англија е во финале, првпат во историјата!

Спортклуб - 07.07.2021

Во 1968 и 1996 година играше полуфинале, но 61 година по одржувањето на првото Европско првенство, англиската репрезентација обезбеди меч за титулата која, ако ја достигне, ќе биде прва во историјата на лулката на фудбалот.

ПОЛУВРЕМЕ: Данска поведе, но Англичаните го изедначија резултатот (видео)

SportSport - 07.07.2021

Англија-Данска е 1:1 по првото полувреме од полуфиналето на ЕУРО 2020. Данците поведоа со прекрасниот гол на Дамсгард oд слободен удар во 30. минута, а Англичаните изедначија во 38. минута по една одлична акција и додавање на Сака и погодокот на ...

Состави: Саутгејт со една голема промена, Данска оди на се или ништо

Спортклуб - 07.07.2021

Англија и Данска вечерва се соочуваат во второто полуфинале на Европското првенство. Герет Саутгејт направи една клучна промена, избирајќи го Сака на местото на Џејдон Санчо, а формацијата останува иста како и во четвртфиналето, а тоа е 4-2-3-1.

ВИДЕО: Англија со голот на Кејн од пенал поведе во продолжението

Дриблинг - 07.07.2021

Англија и Данска ги играат првите петнаесет минути од продолженијата на ЕУРО 2020 , во вториот полуфинален дуел , а репрезентацијата на Англија успеа да дојде до предност, со голот на Хари Кејн од пенал во 104. минута.

Објавени почетните состави на Англија и Данска, Санчо се враќа на клупа

Спортманија - 07.07.2021

Селекторите тргнуваат со играчите на кои најмногу им веруваат. Џејдон Санчо кој на четвртфиналниот дуел со Украина доби шанса во почетниот состав на Англија, вратен е на клупата за резерви, и го нема меѓу стартерите кои Герет Саутгејт ги одреди за ...

(ВИДЕО) Лудница на улиците низ Лондон, вечерва „Вембли“ ќе гори

Спортклуб - 07.07.2021

Англичаните со нетрпение го очекуваат полуфиналниот дуел со Данска, а атмосферата на Островот е на навистина високо ниво. До толку што веројатно за првпат по 1966, атмосферата е ваква во Англија.

Англија-Данска официјални состави: Англија под притисок , Данска за Ериксен

Дриблинг - 07.07.2021

Фудбалерите на Англија и Данска ќе се сретнат на Вембли во 21 часот во полуфиналето на Европското првенство во фудбал. Победникот од натпреварот ќе игра со Италија во големото финале на 11 јули на истото место.

Хјумланд: Сонуваме за финале, па замислете да ја победиме Англија на „Вембли“,

Дриблинг - 07.07.2021

Селекторот на Данска, Каспер Хјумланд верува дека неговите избраници може да направат добар резултат денеска против Англија и да се пласираат во финалето на ЕУРО 2020. Англија денеска е фаворит против Данска која пак со посебна мотивација за ...

СОСТАВИ: Англија без Санчо, со Сака во првите 11, Данците без измени

SportSport - 07.07.2021

Герет Саутгејт, селекторот на Англија се одлучи да го почне мечот без Џејдон Санчо, и со Букајо Сака на десната страна. Останатите се речиси истите кои ја победија селекцијата на Украина. Доколку има потреба, Санчо ќе влезе во текот на мечот.

ВИДЕО: Уште еден несреќен автогол на ЕУРО 2020

Sport M - 07.07.2021

Симон Кјаер, дефанзивецот на Данска, со несреќен автогол ја врати Англија во игра во полуфиналето (1-1) кое се игра на „Вембли“ во рамки на Европското првенство ...

ВИДЕО: Англија е вториот финалист на ЕУРО 2020 , откако по продолженијата ја совлада храбрата Данска

Дриблинг - 07.07.2021

Репезентацијата на Англија е вториот финалист на ЕУРО 2020 откако вечерва ја совлада репрезентацијата на Данска во полуфиналето , по продолженијата со резултат од 2-1. Микел Дамсгард во 30.

Поради овој податок Англија стравува од Данска, вечерва нема да биде лесно

Sport M - 07.07.2021

На „Вембли“ во Лондон вечер ќе се одигра полуфиналниот натпревар на Европското првенство 2020 помеѓу репрезентациите на Англија и Данска. За Британците, оваа средба ќе биде 14-та на стадионот „Вембли“ во изминатите две години.

Англија во шок, Дамсгард го замолкна Вембли со погодок од 25 метри!

Курир - 07.07.2021

31-та минута – ГОООЛ за Данска и тоа каков! Микел Дамсгард! Данска води со 0:1 против домаќинот Англија во полуфиналето на ...

Само Данска ја победи Англија на „Вембли“ во изминатите две години

Курир - 07.07.2021

На „Вембли“ во Лондон вечер ќе се одигра полуфиналниот натпревар на Европското првенство 2020 помеѓу репрезентациите на Англија и Данска. За Британците, оваа средба ќе биде 14-та на стадионот „Вембли“ во изминатите две години.

ЕП ВО ФУДБАЛ: Инфериорната Данска се избори за продолженија, на крајта, сепак, Англија во финалето против Италија

Денешен - 07.07.2021

Англија вечерва пред 60.000 гледачи на стадионот „Вембли“ во Лондон ја совлада Данска по продолженија со 2:1 (1:1) и избори финале на Европското првенство против Италија. Англија офанзивно го почна второто полуфинале на ЕУРО2020, но откако го издржа ...

Англија-Италија во финалето на ЕП

Република - 07.07.2021

Англија и Италија ќе играат во финалето на ЕП во недела откако денеска Гордиот Албион на Вембли беше подобар до Данска со 2-1. Исто како и на вчерашното прво полуфинале, така и на второто 90 минути не беа доволни да се одреди патникот во финалето, ...

Англија и Данска играат за пласман во второ големо финале

Н.Македонија - 07.07.2021

Во вечерашниот втор полуфинален меч на фудбалското Европско првенство (ЕП) 2020, Англија игра со Данска од 21 часот, на стадионот „Вембли“ во Лондон, на кој се очекуваат 60.000 гледачи. Победата за Англија ќе значи и прво финале за таа ...

Вембли грми од сите страни, започна војната меѓу Англичаните и Данците за финалето на ЕУРО2020! (ВИДЕО)

Курир - 07.07.2021

Започна натпреварот меѓу Англија и Данска на ЕУРО2020. Очекувано, атмосферата на Вембли е одлична и оваа вечер, Англичаните веруваат дека „фудбалот се враќа дома“, додека Данците, кои освоија симпатии со одличен настап ова лето, посакуваат уште една ...

Сакаат да ја повторат историјата: Само Данска славела против Англија на „Вембли“ во изминатите две години

Република - 07.07.2021

Фудбалерите на Данска вечерва на „Вембли“ во Лондон ќе се обидат да го повторат успехот што во изминативе две години им успеало да го направат само ним. Во тој период, Англичаните на својот легендарен стадион одиграа 13 натпревари и притоа имаат ...

Саутгејт: Време е да испишеме нова историја

Точка - 07.07.2021

Предводникот на англиската репрезентација, Герет Саутгејт верува дека неговите момци можат да испишат нова историја на Европските првенства. Англија вечерва од 21 часот ја дочекува Данска во второто полуфинале на шампионатот, а со победа ќе дојде до ...

Само Данска ја победи Англија на „Вембли“ во изминатите две години

Опсервер - 07.07.2021

– На „Вембли“ во Лондон вечер ќе се одигра полуфиналниот натпревар на Европското првенство 2020 помеѓу репрезентациите на Англија и Данска. За Британците, оваа средба ќе биде 14-та на стадионот „Вембли“ во изминатите две години.

Англичаните „пукаат“ од самодоверба пред полуфиналето на Европското

Локално - 07.07.2021

Герет Саутгејт, селекторот на англиската фудбалска репрезентација, истакна дека подготовките за полуфиналниот натпревар на Европскиот шампионат на неговата селекција со тимот на Данска поминале непречено, и дека тој е возбуден поради натпреварот, ...

Џонсон во дрес ги поддржува Англичаните во полуфиналето (ФОТО)

Локално - 07.07.2021

Европското првенство е при крај и вечерва е последниот натпревар пред големото финале. Вечерашниот натпревар ќе одлучи дали Англија или Данска ќе играат против Италија. Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, на интересен начин го поддржа тимот ...

Само Данска ја победи Англија на „Вембли“ во изминатите две години

MakPress - 07.07.2021

На „Вембли“ во Лондон вечер ќе се одигра полуфиналниот натпревар на Европското првенство 2020 помеѓу репрезентациите на Англија и Данска. За Британците, оваа средба ќе биде 14-та на стадионот „Вембли“ во изминатите две години.

Како дипломатијата ѝ помогна на Англија цело Европско да го игра дома?

Оff.net - 06.07.2021

На Европското 2020 Англија стигна до полуфинале кое ќе го игра на домашниот „Вембли“, како и многу претходни натпревари. До решавачката фаза Англичаните само еднаш го напуштија Лондон и тоа до Рим каде ја декласираа Украина во ...

Италијанците, Шпанците и Данците бесни, на „Вембли“ само домашни навивачи

Gol.mk - 06.07.2021

Последните три натпревари на Европското првенство (ЕП) ќе се играат без присуство на навивачи од Шпанија, Италија и Данска. Поточно, само Англичаните и претставниците на УЕФА можат да влезат на легендарниот стадион, потег на УЕФА што ја налути ...

Хјулманд: Данска на „Вембли“ ќе игра со срцето на Ериксен

Нова ТВ - 06.07.2021

Селекторот на Данска, Каспер Хјулманд најави дека во полуфиналето против Англичаните, Данска ќе игра со срцето на Кристијан Ериксен. “Ќе играме со срцето на Кристијан Ериксен. Верувам во карактерот на нашиот тим.

Саутгејт: Не сме задоволни само со полуфинале на ЕУРО2020

Либертас - 06.07.2021

Англискиот фудбалски селектор Герет Саутгејт најави дека амбициите на неговата репрезентација се поголеми од самиот пласман во полуфиналето на ЕУРО2020 во кое в среда противник ќе ја има Данска.

Данска има „капиталец“: Одбиени неколку екипи од Премиерлигата

Спортклуб - 06.07.2021

Фудбалската репрезентација на Данска утре ја очекува полуфинален дуел против селекцијата на Англија на „Вембли“. Фудбалерот кој зад себе има одлично првенство е 21 годишниот Микел Дамсгард.

Саутгејт: За разлика од нас, Данците еднаш го освоија европското првенство

SportSport - 06.07.2021

Утре во второто полуфинале на Еуро 2020, Англија е пред голем предизвик. На домашен терен, „Трите лава“ се среќаваат со Данска во меч во кој многумина ги сметаат за апсолутни фаворити. Сепак, селекторот на Англичаните, Герет Саутгејт, упати ...

Италија ќе го освои Европското првенство

MTM - 06.07.2021

Европското првенство во фудбал влегува во завршницата. До крајот на турнирот останаа уште три натпревари. Вечерва во полу-финалето ќе играат Италија и Шпанија, а утре Англија и Данска. Финалето ќе се одигра на 11.јули.

Саудгејт: Данска веќе еднаш го освои ЕП

Курир - 06.07.2021

Во второто полуфинале на ЕУРО 2020 во среда, Англија е пред голем предизвик. На домашен терен, се среќаваат со Данска во меч во кој многумина ги сметаат за апсолутни фаворити. Сепак, селекторот на Англичаните, Герет Саутгејт, упати предупредување до ...

Италија ќе го освои Европското првенство

Точка - 06.07.2021

Европското првенство во фудбал влегува во завршницата. До крајот на турнирот останаа уште три натпревари. Вечерва во полу-финалето ќе играат Италија и Шпанија, а утре Англија и Данска. Финалето ќе се одигра на 11 јули.

Италија ќе го освои Европското првенство

Денар - 06.07.2021

Европското првенство во фудбал влегува во завршницата. До крајот на турнирот останаа уште три натпревари. Вечерва во полу-финалето ќе играат Италија и Шпанија, а утре Англија и Данска. Финалето ќе се одигра на 11.јули.

Саутгејт: Не сме задоволни само со полуфинале на ЕУРО2020

Опсервер - 06.07.2021

Англискиот фудбалски селектор Герет Саутгејт најави дека амбициите на неговата репрезентација се поголеми од самиот пласман во полуфиналето на ЕУРО2020 во кое в среда противник ќе ја има Данска.

Саутгејт: Не сме задоволни само со полуфинале на ЕУРО2020

MakPress - 06.07.2021

Англискиот фудбалски селектор Герет Саутгејт најави дека амбициите на неговата репрезентација се поголеми од самиот пласман во полуфиналето на ЕУРО2020 во кое в среда противник ќе ја има Данска.

Кејн: Ако против Данска одиграме како што знаеме, ќе играме во финалето

24 Вести - 05.07.2021

Напаѓачот на Англија, Хари Кејн ги сподели своите очекувања за полуфиналето на Европското фудбалско првенство 2020 против Данска. – Како прво, Данска е одличен тим. Минатата година двапати игравме во Лигата на нациите со нив, и не забележавме ...

Кејн: Ако против Данска одиграме како што знаеме, ќе се пласираме во финалето

Сител - 05.07.2021

Напаѓачот на Англија, Хари Кејн ги сподели своите очекувања за полуфиналето на Европското фудбалско првенство 2020 против Данска. – Како прво, Данска е одличен тим. Минатата година двапати игравме во Лигата на нациите со нив, и не забележавме ...

На „Вембли“ ќе има 60.000 ама без многу Данци, Шпанци и Италијанци

Оff.net - 05.07.2021

На 22 јуни се обелодени дека британската влада ќе допушти 60.000 гледачи за полуфиналните дуели (6 и 7 јули) и финалето на Евро 2020 (11 јули). Но меѓу нив практично ќе нема гости од Данска, Италија и ...

Кристенсен: Не би рекол дека Англија е многу подобра од нас

Слободен Печат - 05.07.2021

Фудбалерот на Челси и дански репрезентативец Андреас Кристенсен верува дека неговиот тим може да ја запре Англија и нивната прва sвезда Хари Кејн во полуфиналето на Европското првенство. 25-годишниот фудбалер верува дека неговото играње во Премиер ...

Саутгејт: Нема да се задоволиме со полуфинале, нашата мисија е да бидеме шампиони на ЕП

Екипа - 05.07.2021

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт изјави дека тој и неговиот тим нема да бидат задоволни само од пласманот во полуфиналето на ЕВРО 2020. Англија в среда на домашен терен во Лондон против Данска ќе се бори за финале.

Саутгејт: Данска игра со многу емоции, тоа е моќна работа...

Gol.mk - 05.07.2021

Англија ќе биде фаворит на дуелот со Данска во полуфиналето на Европското првенство. Тимот на Герет Саутгејт ќе игра на домашен терен, што ќе биде дополнителна мотивација и помош за неговите фудбалери.

Кејн: Не ни бега финалето!

+инфо - 05.07.2021

Полуфиналето Англија – Данска ќе се одржи на 7 јули во Лондон со почеток во 21 часот. Напаѓачот на Англија, Хари Кејн ги сподели своите очекувања за полуфиналето на Европското фудбалско првенство 2020 против Данска. – Како прво, Данска е одличен тим.

Кејн: Ако против Данска одиграме како што знаеме, ќе се пласираме во финалето

Либертас - 05.07.2021

– Напаѓачот на Англија, Хари Кејн ги сподели своите очекувања за полуфиналето на Европското фудбалско првенство 2020 против Данска. – Како прво, Данска е одличен тим. Минатата година двапати игравме во Лигата на нациите со нив, и не забележавме ...

Данските фудбалери добија фантастичен пречек, а уште се дел од ЕП (Видео)

Спортманија - 05.07.2021

По многу работи е чудно ова Европско првенство Репрезентацијата на Данска е најпријатното изненадување на Европското фудбалско првенство. Тимот кој ги загуби првите две кола во групната фаза, сега е дел од полуфиналето на континенталниот собир.

Саутгејт изјави: Англија нема да биде задоволна само од еден епилог на ЕУРО

Дриблинг - 05.07.2021

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт во пресрет на дуелот со Данска говореше за медиумите во Велика Британија што очекува од ова ЕУРО како краен епилог за „Гордиот Албион“. Саутгејт нема да биде задоволен само од настапот во полуфиналето, мора и ...

Данскиот селектор го повика Борис Џонсон да се разбуди: Не е фер да не ги пуштите нашите навивачи на „Вембли“

Спортманија - 05.07.2021

Данците сакаат да бидат на „Вембли“ за полуфиналето на ЕП, но тоа засега е тешка мисија Селекторот на Данска Каспер Хјулманд ги повика британските власти и премиерот Борис Џонсон да се разбудат и да им дозволат на Данците да допатуваат во Англија, ...

Мегваер: Поразот од Хрватска во полуфиналето на Светското во 2018 ќе не мотивира против Данска

MTM - 05.07.2021

Победа против Данска на Вембли ќе ја одведе Англија во финалето на еден голем турнир за прв пат по освојувањето на Светското првенство во 1966 година, Хари Мегваер ја пофали работата на Герет Саутгејт кој ја води англиската репрезентација на две ...

Саутгејт: Чудесно е, но сакаме да направиме уште два чекора

Н.Македонија - 05.07.2021

Англија е во полуфиналето на Европското првенство (ЕП), прво за таа фудбалска репрезентација по 25 години и по ЕП 1996, на кое беше домаќин. Тогаш загубија од Германија, на пенали, и не стигнаа до големото финале откако решавачкиот шут од белата ...

Данска игра за Ериксен и за второ финале по 29 години

Н.Македонија - 05.07.2021

Тимот покажа што треба да прави и како да игра без да му биде кажано: „Ова е начинот на кој треба да постапите во овие мигови“. Неверојатно е да се види како реагираа. Волшебно е. Првото нешто што им го покажав на момчињата кога се сретнавме беше ...

Кејн: Ако против Данска одиграме како што знаеме, ќе се пласираме во финалето

Денешен - 05.07.2021

Напаѓачот на Англија, Хари Кејн ги сподели своите очекувања за полуфиналето на Европското фудбалско првенство 2020 против Данска. – Како прво, Данска е одличен тим. Минатата година двапати игравме во Лигата на нациите со нив, и не забележавме ...