TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одбраната на Милошевиќ ќе почне на 8 јуни

Вест - 27.02.2004

Хаг, 27 февруари - Судскиот совет на Хашкиот трибунал одлучи изнесувањето на доказите на одбраната на судењето на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ да почне на 8 јуни, а на обвинетиот ќе му бидат оставени 150 работни дена да ги изнесе доказите и сведоците во врска со трите ...

Заврши обвинителнатапостапка против Милошевиќ

Дневник - 27.02.2004

ХАШКИ ТРИБУНАЛ Хашките обвинители завчера ја завршија обвинителната постапка во случајот што се води против поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, јави Ројтерс. Милошевиќ, кој беше обвинет за геноцид, злосторства против човештвото за време на обвинителната постапка, која почна ...

Хашките обвинители предвреме ќе го затворат случајот против Милошевиќ

Вест - 26.02.2004

ХАГ, 26 февруари, (Ројтерс) - Судскиот процес против Слободан Милошевиќ вчера дојде до одлучувачкиот момент кога обвинителите изјавија дека се спремни да го затворат случајот порано за да ги избегнат одложувањата кои следеа поради влошеното здравје на поранешниот југословенски претседател.

Превентива против тактиката на одложување на судењето

Утрински - 26.02.2004

Обвинителите на Милошевиќ ќе ја прекинат доказната постапка предвреме ХАГ - Судењето на Слободан Милошевиќ вчера достигна решавачка точка кога обвинителите соопштија дека се подготвени да го затворат случајот предвреме, за да избегнат одложувања во постапките поради лошата здравствена состојба на ...

Проди: „Хрватска мора да соработува со Хашкиот трибунал“

А1 - 25.02.2004

„Европската комисија ќе побара информација од Трибуналот за соработката со Загреб пред да ја разгледа молбата на Хрватска за членство“, изјави претседателот на Европската комисија Романо Проди. Тој нагласи дека ако Хрватска сака да добие статус на земја кандидат за членство во ЕУ треба да ја ...

Карла дел Понте без докази

Утрински - 25.02.2004

обвинение ХАГ - Минатата недела во интервјуто на Карла дел Понте за агенцијата Франс прес, таа првпат најави дека во недостиг на докази би можела да се откаже од делот на обвинението на Слободан Милошевиќ за геноцид. ?Њујорк тајмс" ги цитира и изјавите на правниот советник на Милошевиќ, Зденко ...

На Милошевиќ нема кој да му суди

Утрински - 25.02.2004

Ричард Меј, главниот судија на Хашкиот трибунал, се повлекува поради здравствени проблеми Меј се повлекува пред почетокот на одбраната на Милошевиќ ХАГ - Судијата кој претседаваше со судскиот процес за воени злосторства што веќе две години се води против Слободан Милошевиќ ќе се повлече поради ...

Оставката на судијата Меј го урна угледот на Трибуналот

Дневник - 25.02.2004

Оставката на судијата Ричард Меј, кој претседаваше со Судскиот совет во процесот што во Хаг се води против поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, го доведува во прашање кредибилитетот на Трибуналот, јави МИА, пренесувајќи напис на лондонскиот весник „Индипендентт“.

Прекин во презентирањето на случајот од страна на Обвинителството од Хаг за случајот Слободан Милошевиќ

Канал5 - 25.02.2004

Обвинителите во судењето на Слободан Милошевиќ за воени злосторства објавија денес дека порано ќе го завршат излагањето за процесот против Милошевиќ поради болеста на Милошевиќ и судијата кој се повлекува. Обвинителството на Хашкиот Трибунал треба Обвинителите во судењето на Слободан Милошевиќ за ...

МП побара да се испитаат набaвките на воена опрема во 2001

А1 - 24.02.2004

Во текот на минатата недела Министерството за правда побарало од Основниот суд Скопје 1, Јавното обвинителство и Министерството за финансии да ги испитаат набавките на воена опрема што во 2001 МВР ги извршило преку бугарската компанија Мултигруп“,потврдија за А1 владини извори.

Слобо го разболе судијата

Време - 24.02.2004

ХАГ ИЗБЕЗУМЕН ПО ОСТАВКАТА НА СУДИЈАТА МЕЈ Судијата Ричард Меј, кој го водеше процесот против бившиот претседател на Југославија Слободан Милошевиќ, поднел оставка во Хашкиот трибунал од здравствени причини. - Сметам дека постапив во најдобар интерес на Трибуналот - изјавил Меј (65), чија оставка ...

Се разболе судијаташто му суди на Милошевиќ

Дневник - 24.02.2004

Хашки трибунал Ричард Меј, кој е и претседавач на судењето на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, синоќа поднесе оставка поради здравствени проблеми, јави Макфакс. Претседателот на Хашкиот суд, Теодор Мерон, рече дека оставката на Меј нема да наруши ниту една постапка што се ...

Судијата на Милошевиќ даде оставка

Вест - 24.02.2004

Хаг, 24 февруари - Судијата на Хашкиот трибунал за воени злосторства Ричард Меј кој го водеше и процесот против Слободан Милошевиќ, поднесе оставка од здравствени причини. Меј, известувајќи ги колегите за својата оставка, оценил дека "тоа е во најдобар интерес за Трибуналот".

Претседавачот на судењето против Милошевиќ, поднесе оставка

А1 - 23.02.2004

Судијата во Хашкиот трибунал Ричард Меј - претседавач на судењето на поранешниот југословенски претседател Слободна Милошевиќ синоќа поднесе оставка на својата функција поради здравствени причини. Оставката, како што е соопштено стапува во сила на 31. мај.