TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Град Скопје ќе подари 3.000 садници

Нетпрес - 21.11.2010

Во рамките на есенската акција Град Скопје денеска во Градскиот парк ќе подари 3.000 садници на урбани и месни заедници, здравствени, културни, образовни и јавни установи.

Град Скопје ќе подари 3.000 садници

Сител - 21.11.2010

Во рамките на есенската акција Град Скопје денеска во Градскиот парк ќе подари 3.000 садници на урбани и месни заедници, здравствени, културни, образовни и јавни установи.

Владата се растрча по ридовите ѓоа партизани

Шпиц - 21.11.2010

Владиниот врв вчера се растрча низ Македонија за да помогне во засадувањето на седумте милиони дрвца. Дел од министрите својата способност во садење ја покажаа во скопскиот регион, додека другите ...

Градoначалникот Трајановски ги додели првите садници

Курир - 21.11.2010

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска кај Езерцето, во Првиот дел на Градскиот парк, им ги додели првите садници на претставниците на урбани и месни заедници, здравствени, ...

Коце Трајановски ќе подари 3000 садници

Вечер Прес - 21.11.2010

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, вчера кај езерцето во првиот дел на Градскиот парк, им ги додели првите садници на претставниците на урбани и месни заедници, здравствени, културни, ...

Македонија побогата за седум милиони дрвца

Утрински - 20.11.2010

Македонија од вчера е позелена за седум милиони садници. На 80 локации низ целата држава, заедно садеа ученици, пензионери, деца со мајки.

Некој садеше, некој работеше

Утрински - 20.11.2010

Додека министрите вчера се релаксираа садејќи дрвца по повод Денот на дрвото, метрополата беше во хаос. Банки, осигурителни компании, па дури и приватни фирми не работеа, под изговор дека ете бил ...

Трајановски ќе дели садници во Градскиот парк

Дневник - 20.11.2010

Во првиот дел од Градскиот парк, кај езерцето, утре во 11 часот ќе бидат доделени првите садници во рамките на есенската акција, во која Градот ќе им подари 3.000 садници на заинтересираните урбани и ...

Македонија позелена за уште седум милиони дрвца

Дневник - 20.11.2010

Успешно и со засадувањето на најголемиот дел од предвидените седум милиони дрвца низ земјава, вчера се одржа шестата по ред акција за пошумување во рамките на Денот на дрвото.

Македонија - Лопатата на Груевски не запира

Време - 20.11.2010

Под мотото „Садиме заедно за нас“ вчера се одржа шестата акција „Ден на дрвото“, при што требаше да се засадат нови седум милиони дрвца низ цела Македонија.

Планинарскиот клуб „Балкан“ засади дрвца спроти меѓуградската автобуска станица

Курир - 20.11.2010

Планинарскиот клуб „Балкан“ од Белград денеска, во паркот спроти влезот на Меѓуградската автобуска станица, засади дрвца како најава за претстојното пролетно балканско садење.

Пошумувањето е инвестиција за 23 век

Н.Македонија - 20.11.2010

Сегашните зимзелени дрвца треба да остарат и да се распаднат, на тој начин подобрувајќи ги влажноста и плодноста на почвата, за на нивното место да се насадат листопадни, кои се соодветни за ...

Ден на дрвото: „Засади ја својата иднина“, шести пат

А1 - 19.11.2010

Почнува шестата по ред акција „Ден на дрвото: Засади ја твојата иднина“, под мотото „Садиме заедно за нас“, во која ќе бидат засадени седум милиони дрвца низ цела држава.

Ќе бидат засадени седум милиони дрвца

Дневник - 19.11.2010

Под мотото „Садиме заедно за нас“, денеска ќе се одржи шестата акција Ден на дрвото, во која ќе бидат засадени седум милиони дрвца низ цела Македонија.

Шеста акција Ден на дрвото - се садат 7 милиони дрвца

Канал5 - 19.11.2010

Под мотото „Садиме заедно за нас“ денеска се одржува шестата акција „Ден нa дрвото“ во која ќе бидат засадени 7 милиони дрвца низ цела Македонија.

ЛДП ќе ја истражи финансиската страна на акцијата „засади дрво“

Телма - 19.11.2010

ЛДП ја прашува Владата, колку народни пари се потрошени во шестте досегашни акции на пошумување на земјата и колку чинат одделно разните видови на садници. Партијата го демантира премиерот.

Шести пат по ред – ден на дрвото

Алсат-М - 19.11.2010

Нови седум милиони дрвца ќе добијат шанса да фатат корен низ целата држава во шестата акција ’Ден на дрвото’. Сето тоа државата ја чини околу 1 милион и 200 илјади евра.

Шеста акција „ден на дрвото - Садиме заедно за нас“

Телма - 19.11.2010

Под мотото „Садиме заедно за нас“ денеска ќе се одржи шестата акција „Ден нa дрвото“ во која ќе бидат засадени седум милиони дрвца низ цела Македонија.

Македонија ќе биде пошумена со уште седум милиони дрвца

Канал5 - 19.11.2010

Под мотото „Садиме заедно за нас” денеска ќе се одржи шестата акција „Ден на дрвото” во која ќе бидат засадени седум милиони дрвца низ цела Македонија.

Македонија ќе биде пошумена со уште седум милиони дрвца

Алсат-М - 19.11.2010

Под мотото „Садиме заедно за нас“ денеска ќе се одржи шестата акција „Ден нa дрвото“ во која ќе бидат засадени седум милиони дрвца низ цела Македонија.

Стружани ќе засадат садници на повеќе локации во градот и околината

МРТ - 19.11.2010

Кон акцијата „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“ ќе се приклучат и граѓаните на Струга, кои ќе садат дрвца на повеќе локации во градот и околината.

Жителите од Василево и Струмјани заедно ќе садат дрвца

Курир - 19.11.2010

Денешната шеста по ред акција „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“ за општина Василево има меѓународен карактер бидејќи во пошумувањето ќе учествуваат и граѓани од општина Струмјани, Република ...

Гостивар ќе добие 200 илјади нови дрвца

Курир - 19.11.2010

Покрај стручни екипи и граѓани, во акцијата предвидено е да се вклучат и средношколците. Според одоговорните од гостиварската подружница на Македонски шуми, со пошумување ќе бидат опфатени локации во ...

Министерот Љупчо Димовски засади дрвца во Кратово

Курир - 19.11.2010

Во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски денес засади дрвца во Кратово, во местото Горен.

Жителите на Прилеп и Струга активни за акцијата „Ден на дрвото“

Курир - 19.11.2010

Во рамките на акцијата „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“ денеска во Прилепско ќе се засадат 250.000 дрвца на три локации.

Ден на дрвото

Р.С.Европа - 19.11.2010

Со нови седум милиони дрвца, владините министри, опозицијата, јавната администрација се ,,растрчаа" по ридовите за да ја засадат својата иднината.

Пешевски: Иднината не треба само да се засади, туку и да се одгледува

Курир - 19.11.2010

Во рамки на акцијата „Ден на дрвото“, вицепремиерот за економски прашање – Владимир Пешевски, засади дрвца над локалитетот „Панорама“ на Водно.

Во велешко засадени 50 илјади дрвца

Форум - 19.11.2010

Во седмата акција „Ден на дрвото“ засадени се повеќе од 50 илјади садници во близина на автопатот Велес – Градско Успешна е седмата акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.

Засадени над 50 000 садници во близина на автопатот Велес – Градско

Макфакс - 19.11.2010

Успешна е седмата акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ во велешко. Посадени се над 50 000 дрвца, багрем, јавор и јасен, јавува портало..

Министерката за култура се вклучи во акцијата за пошумување

Курир - 19.11.2010

Министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска денеска заедно со Охриѓани се вклучи во националната акција за пошумување „Ден на дрвото - засади ја својата иднината“.

Министерот Ставрески засади дрвца

Курир - 19.11.2010

По повод денешната акција „Ден на дрвото“, вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески засади дрвца кај локалитетот Марково крувче на средно Водно.

Груевски по шести пат засади дрвце

Нетпрес - 19.11.2010

Премиерот Никола Груевски на локалитетот Милениумски крст на Водно посади зимзелена туја розенталис. Изрази задоволство што по шести пат учествува во акцијата “Ден на дрво – садиме заедно за нас“.

Цената на сите садници е околу 70.000.000 денари

Макфакс - 19.11.2010

Цената на сите садници е околу 70.000.000 денари, а останатите активности во поголем дел се на некој начин бесплатни донации, соопшти премиерот Ник..

Ставрески: Садањето дрвца обврска за денешните и идните геренации

Кирилица - 19.11.2010

Луѓето што денеска садат дрвца ја сакаат природата и сакаат други луѓе бидејќи само човек што сака да создаде подобри услови за иднината е подготвен да сади дрво, изјави денеска вицепремиерот и ...

Пошумени опожарените места во Дојран

Кирилица - 19.11.2010

Денешната акција за пошумување „Ден на дрвото“ во Дојран почна со садење дрвца на граничниот премин Дојран-Дојрани и на опожарените места кај Караул на вкупна површина од 20 хектари Во акцијата под ...

ЛДП бара финансиски отечети за акцијата „Ден на дрвото“

Форум - 19.11.2010

ЛДП не ја оспорува благородноста на акцијата „Ден на дрвото“ и нејзината полезност за иднината, но бара јавно да се каже колку пари се потошени за неа и колку е успешна, изјави денеска претседателот ...

ЛДП бара Анкетна комисија за успешноста на „Ден на дрвото“

Макфакс - 19.11.2010

Либерално демократската партија ќе бара формирање на Анкетна комисија која ќе излезе на терен за утврдување на точниот број на засадени садници, ко..

Министерот Димовски засади дрвца во месноста Горен, Кратово

МРТ - 19.11.2010

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски денеска, во рамки на акцијата „Ден нa дрвото“, учествуваше во пошумувањето на местото Горен, Кратово.

ЛДП: Успешноста на акцијата е под 10 отсто

Нетпрес - 19.11.2010

Успешноста на акцијата “Ден на дрвото“ е помала од 10 отсто, што е фрапантно мал процент на успешност во споредба со предвиденото.

Министерката Канческа-Милевска садеше дрвца на Мауцкер крај Охрид

Inpress - 19.11.2010

Охрид, 19. ноември 2010 (ИНПРЕС) Во рамките на акцијата „Ден на дрвото“, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска во месноста „Мауцкер“ кај Охрид засаде дрвца под мотото „Садиме ...

Во Прилепско ќе се засадат 250 илјади дрвца

МРТ - 19.11.2010

Во рамките на акцијата „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“ денеска во Прилепско ќе се засадат 250.000 дрвца на три локации.

Акцијата „Ден на дрвото“ успешно се спроведува во Штипско

МРТ - 19.11.2010

Во шестата акција „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“ на територијата на општина Штип во тек е пошумување на оголена површина од 46 хектари, со аризонски чемпрес и црн бор.

Во Гевгелија засадени 80.000 дрвца во рамки на акцијата „Ден на дрвото“

МРТ - 19.11.2010

Шестата акција за пошумување „Ден на дрвото“ во Гевгелија заврши успешно со насадени 80.000 дрвца за пет часа на површина од 40 хектари.

До крајот на акцијата, во гостиварско ќе се засадат 80 проценти од предвиденото

МРТ - 19.11.2010

Со акцијата за пошумување во општините Гостивар, Врапчиште и Маврово-Ростуше се очекува до крајот на денот да бидат засадени 80 проценти од предвидените 210 илјади садници.

Македонија пошумена со седум милиони дрвца

Сител - 19.11.2010

Од Скопје, преку Прилеп, Демир Капија, Кавадарци и Велес. Во мисија на проверка. Како изгледа акцијата засади ја својата иднина.

Вицепремиерот Пешевски засади дрвца над локалитетот „Панорама“

МРТ - 19.11.2010

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски денеска засади дрвца над локалитетот „Панорама“ во рамки на акцијата „Ден на дрвото“.

Вицепремиерот Наумовски и градоначалникот Талески ја поддржаа акцијата „Ден на дрвото“

МРТ - 19.11.2010

Националната акција „Ден на дрвото“ во Битола денеска се одржа кај месноста „Бел камен“ и беа засадени 240.000 садници со бел бор, црн бор, костен и други млади садници.

Груевски и Трајановски засадија дрвца кај Милениумскиот крст

МРТ - 19.11.2010

Премиерот Никола Груевски и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ денеска засадија дрвца на локацијата Милениумски крст на Водно.

Во кумановско се садеа дрвца на месноста Вуевска карпа

МРТ - 19.11.2010

Шестата акција „Ден на дрвото, засади ја својата иднина“ годинава се реализира на месноста Вуевска карпа, во атарот на селото Младо Нагоричне.

Министерката Канческа-Милевска заедно со охриѓани се вклучи во акцијата за пошумување

МРТ - 19.11.2010

Охриѓани и денеска масовно се вклучија во националната акција за пошумување „Ден на дрвото - засади ја својата иднината“, во чии рамки е предвидено шумскиот фонд на Република Македонија да биде ...

Ден на дрвото епизода шеста

Алфа - 19.11.2010

Македонија по шести пат сади дрва- седум милиони садници слично како претходниот пат во март, но овојпат цената на акцијата порасна за 30% повеќе пари.

Садањето дрвца обврска за денешните и идните геренации

МРТ - 19.11.2010

Луѓето што денеска садат дрвца ја сакаат природата и сакаат други луѓе бидејќи само човек што сака да создаде подобри услови за иднината е подготвен да сади дрво, изјави денеска вицепремиерот и ...

Пошумени опожарените места во Дојран

МРТ - 19.11.2010

Денешната акција за пошумување „Ден на дрвото“ во Дојран почна со садење дрвца на граничниот премин Дојран-Дојрани и на опожарените места кај Караул на вкупна површина од 20 хектари.

Во заедничка акција граѓаните на општините Василево и Струмјани, Република Бугарија, ќе засадат 3.50

МРТ - 19.11.2010

Денешната шеста по ред акција „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“ за општина Василево има меѓународен карактер бидејќи во пошумувањето ќе учестрвуваат и граѓани од општина Струмјани, Република ...

Во гостиварско ќе се засадат 200 илјади дрвца во рамки на акцијата „Ден на дрвото“

МРТ - 19.11.2010

Во есенската акција „Ден на дрвото“ во гостиварско ќе се засадат над 200 илјади садници. Покрај стручни екипи и граѓани, во акцијата предвидено е да се вклучат и средношколците.

„Ден на дрвото“ - „Садиме за сите нас“

Inpress - 19.11.2010

Скопје, 19. ноември 2010 (ИНПРЕС) Со националната акција за пошумување, која ја споведуваат речиси сите општини, Македонија стана пример во регионот за тоа како треба да се грижиме за нас и за ...

„Ден на дрвото: Засади ја својата иднина“ по шести пат

Макфакс - 19.11.2010

Почнува шестата по ред акција „Ден на дрвото: Засади ја твојата иднина“, под мотото „Садиме заедно за нас“, во која ќе бидат засадени седум милиони..

Уште едно пошумување на Македонија

Р.С.Европа - 19.11.2010

Под мотото „Садиме заедно за нас,, денеска ќе се одржи шестата акција „Ден нa дрвото,, во која ќе бидат засадени седум милиони дрвца низ цела Македонија.

Македонија ќе биде пошумена со уште седум милиони дрвца

МРТ - 19.11.2010

Под мотото „Садиме заедно за нас“ денеска ќе се одржи шестата акција „Ден нa дрвото“ во која ќе бидат засадени седум милиони дрвца низ цела Македонија.

Градот Скопје ќе додели 3 000 садници

Курир - 19.11.2010

Градот Скопје Ве поканува на есенската акција за доделување 3 000 садници на заинтересираните урбани и месни заедници, здравствени, културни, образовни и јавни установи, којашто традиционално ја ...

“Садиме заедно за нас“ - Децата и родителите ќе садат заедно

Нетпрес - 19.11.2010

Во земјатва денес се одржува шесттата по ред манифестација “Ден на дрво“. Се планира да бидат засадени седум милиони садници на повеќе локации во Македонија.

Нова акција за пошумување

Канал 77 - 19.11.2010

Ден на дрвото е денеска повторно во Македонија. Акцијата за пошумување низ различни локации во државата која треба да придонесе за унапредување на животната средина, годинава се одвива под мотото ...

Ден на дрвото-Штип

Канал 77 - 19.11.2010

Времето не им одеше во прилог на организаторите на денот на дрвото.Децата кои се приклучија утрово во осум часот беа вратени поради временските неприлики.До сега се пратени околу дваесеттина автобуси ...

Во акцијата Ден на дрвото во Прилеп засадени 250.000 фиданки

Канал 77 - 19.11.2010

Прилеп е една од општините во кои денеска се спроведува 6-тата по ред акција Ден на дрвото-Засади ја својата иднина. Годинашната акција традиционално со масовен одзив на учениците и наставниците од ...

Грујо засади највисока туја!

Вечер Прес - 19.11.2010

Секој што засадил дрвце ќе биде горд на тоа што го направил. Ќе го гледа засаденото, а ќе го гледаат и неговите деца и внуци, изјави премиерот Груевски кој заедно со градоначалникот на Град Скопје ...

ЕУРМ ја засади својата иднина

Вечер Прес - 19.11.2010

Земајќи предвид дека дрвото дава кислород, а со тоа живот и иднина, иницијативата за садење дрвца треба да ја поддржат сите граѓани на Република Македонија, посочи вчера претседателот на ЕУРМ, проф.

Македонија разеленета со уште 7 милиони дрвца

Идивиди - 19.11.2010

Скопје, 19 ноември 2010 (МИА) - Шестата акција за раззеленување на Македонија се реализира успешно со најмасовна излезеност, освен на местата каде што временските прилики не дозволија, оцени ...

Заедничко садење на дрва граѓаните на Василево и Струмјани

Идивиди - 19.11.2010

Струмица, 19 ноември 2010 (МИА) – Денешната шеста по ред акција „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“ за општина Василево има меѓународен карактер бидејќи во пошумувањето ќе учествуваат и ...

Македонија ќе биде пошумена со уште седум милиони дрвца

Идивиди - 19.11.2010

Скопје, 19 ноември 2010 (МИА) - Под мотото „Садиме заедно за нас“ денеска ќе се одржи шестата акција „Ден нa дрвото“ во која ќе бидат засадени седум милиони дрвца низ цела Македонија.

„Денот на дрвото“ треба да сплотува по секоја основа

А1 - 18.11.2010

Акцијата „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“, треба да не сплотува по секоја основа и политичка и верска зошто има благородна цел.

Актерската тројка сади дрвца

А1 - 18.11.2010

Со лопати и мотики, познатата актерска тројка од МНТ, Сашко, Горазд и Славиша, решија да засадат по едно дрво. И навистина пред МНТ три дупки и толку дрвца.

Првата дама засади дрво

Утрински - 18.11.2010

Маја Иванова, сопруга на претседателот Ѓорге Иванов, и сопругите на амбасадорите на Бугарија, САД, Србија, Украина, Романија, Унгарија, Шведска и на Австрија вчера засадија дрвца во дворот на ...

Утре ќе работат само училиштата

Утрински - 18.11.2010

Утрешниот Ден на дрвото, 19 ноември, ќе биде неработен за сите, освен за училиштата. Од Министерството за труд и социјална политика велат дека за училиштата овој ден ќе биде работен, но место редовна ...

Засадени дрвца во дворот на градинката „Кочо Рацин“

Дневник - 18.11.2010

Сопругата на претседателот Ѓорге Иванов, Маја Иванова, и сопругите на амбасадорите во Македонија вчера засадија дрвца во дворот на градинката „Кочо Рацин“ во општина Центар, во рамките на есенската ...

Милошоски и амбасадорите во Македонија засадија дрвца на „Три круши“

МРТ - 18.11.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и дел од странските амбасадори во Македонија денеска симболично засадија дрвца на местото „Три круши“ во општина Кисела Вода во пресрет на утрешната ...

Дипломати ќе садат дрвца на „Три Круши“ во рамки на акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата идни

МРТ - 18.11.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски заедно со шефовите на дипломатско конзуларните претставништва и мисиите на меѓународните организации во Македонија денеска во месноста „Три Круши“ во ...

Дипломатите ќе засадат дрвца на „Три Круши“

Курир - 18.11.2010

Во рамки на акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“, министерот за надворешни работи Антонио Милошоски заедно со шефовите на дипломатско конзуларните претставништва и мисиите на ...

Градот Скопје активно ќе го подржи Денот на дрвото

Курир - 18.11.2010

Градот Скопје активно учествува во организирањето и спроведувањето на есенската акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, којашто ќе се одвива во петок на 19.11.2010 година.

Македонија ќе добие нови 7 милиони дрвца

Курир - 19.11.2010

Денес ќе се одржи шестата акција „Ден на дрвото“, под мотото „Садиме заедно за нас“, во која ќе бидат засадени седум милиони дрвца, низ цела држава.

Македонија ќе биде пошумена со уште седум милиони дрвца

Алфа - 19.11.2010

Под мотото „Садиме заедно за нас“ денеска ќе се одржи шестата акција „Ден нa дрвото“ во која ќе бидат засадени седум милиони дрвца низ цела Македонија.

Македонија ќе добие нови 7 милиони дрвца

Кирилица - 19.11.2010

Под мотото „Садиме заедно за нас“ денеска ќе се одржи шестата акција „Ден нa дрвото“ во која ќе бидат засадени седум милиони дрвца низ цела Македонија Иницијаторот на акцијата, маестро Борис Трајанов ...

Македонија ќе биде пошумена со уште седум милиони дрвца

Сител - 19.11.2010

Под мотото „Садиме заедно за нас“ денеска ќе се одржи шестата акција „Ден нa дрвото“ во која ќе бидат засадени седум милиони дрвца низ цела Македонија.

Врвот на МВР утре дел од акцијата „Ден на дрвото“

Inpress - 18.11.2010

Скопје, 18. ноември 2010 (ИНПРЕС) Во рамките на традиционалната кампања „Ден на дрвото“, утре свое учество во оваа голема акција ќе земат и челните луѓе на Министерството за внатрешни работи.

Министерот Милошоски и дипломатите засадија дрвца

Курир - 18.11.2010

Во пресрет на утрешната акција „Ден на дрвото“, министерот Антонио Милошоски и дел од амбасадорите во Македонија засадија дрвца во општината Кисела Вода на местото викано „Три круши“.

Активности на градоначалникот на Гази Баба за денот на дрвото

Курир - 18.11.2010

По повод акцијата Ден на дрвото “Засади ја својата иднина”, градоначалникот Тони Трајковски на 19.11.2010 год. во 10,00 часот во кругот на фирмата “Скопски легури”, заедно со генералниот директор ...

Земајте ги лопатите в рака!

Вечер Прес - 18.11.2010

Иницијаторот на акцијата, маестро Борис Трајанов, очекува голема излезеност, како и во претходните пет пошумувања, кога беа засадени над 20 милиони садници Денеска е неработен ден, но сепак ќе биде ...

Сопругата на претседателот Иванов ќе сади дрвца во градинката „Кочо Рацин“

Курир - 17.11.2010

По иницијатива на Маја Иванова, сопругата на претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, во дворот на градинката „Кочо Рацин“ во општина Центар, ќе се одржи церемонијално садење на дрвца, во ...

Охрид ќе учествува во акцијата „Ден на дрвото“

Курир - 17.11.2010

Општина Охрид заедно со јавните претпријатија „Охридски Комуналец“ и „Билјанини Извори“ ќе учествуваат во акцијата "Ден на дрвото, засади ја иднината" што Граѓанска иницијатива за пошумување во ...

Иванова во акцијата „Ден на дрвото“

Курир - 17.11.2010

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, госпоѓата Маја Иванова, во пресрет на Денот на дрвото, денес засади дрво во дворот на детската градинка Кочо Рацин.

Есенска акција „Ден на дрвото“ во Аеродром

Курир - 17.11.2010

На 19.11.2010 година со почеток во 09:30 часот, на зелената површина долж булеварот „АВНОЈ" во Општина Аеродром, ќе се садат дрвца по повод есенската акција „Ден на дрвото", а воедно ќе се доделуваат ...

Маја засади дрво заедно со дечињата од "Кочо Рацин"

Вечер Прес - 17.11.2010

Сопругата на македонскиот претседател Ѓорге Иванов, Маја заедно со сопругите на амбасадорите во Македонија вчера симболично засадија дрвца во дворот на градинката Кочо Рацин" во Општина Центар во ...

Дипломатски лопати на Три Круши

Вечер Прес - 17.11.2010

Во месноста Три Круши во Општина Кисела Вода денеска во 11 часот ќе се одржи симболично засадување на дрвца, на што покрај домаќинот, градоначалникот Марјан Ѓорчев, ќе учествуваат и министерот за ...

Батали сериски филм, засади дрво

Утрински - 16.11.2010

„Не гледајте ’Бандини‘, станете, заедно да направиме зелен свет“, им порачаа, во име на младите раперите од „Токсикологија“, на сите родители, баби и дедовци, наставници, спроти шестата акција „Ден ...

Претставници на верските заедници засадија дрвца пред храмот „Св. Богородица“ во Скопје

МРТ - 16.11.2010

Претставници на верските заедници во Македонија денеска пред храмот „Св. Богородица“ на МПЦ традиционално засадија дрвца како најава за претстојната акција „Ден на дрвото“, што ќе се реализира во ...

Верските лидери ќе засадат дрвца пред храмот „Св. Богородица“

Курир - 16.11.2010

Верските лидери денеска ќе засадат дрвца пред храмот „Св. Богородица“ на Македонската православна црква, традиционално, како најава за претстојната акција „Ден на дрвото - засадија својата иднина“.

Свештените лица ги повикаа верниците да садат дрва

Курир - 16.11.2010

Акцијата „Ден на дрвото- Засадија својата иднина“ денес благослов доби и од свештените лица од различните религии во нашата земја. Тие собрани заедно пред Црквата СВ.

Верските лидери ќе засадат дрвца пред храмот „Св. Богородица“ на МПЦ

Кирилица - 16.11.2010

Верските лидери денеска ќе засадат дрвца пред храмот „Св. Богородица“ на Македонската православна црква, традиционално, како најава за претстојната акција „Ден на дрвото - засадија својата иднина“ ...

Василево се подготвува за акцијата „Ден на дрвото“

Курир - 17.11.2010

Локалниот клуб „Засади ја својата иднина“ од Василево врши интензивни подготовки за успешно спроведување на престојната шеста по ред акција за пошумување „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“.

Претставници на верските заедници засадија дрвца пред храмот „Св. Богородица“ во Скопје

Сител - 16.11.2010

Претставници на верските заедници во Македонија денеска пред храмот „Св. Богородица“ на МПЦ традиционално засадија дрвца како најава за претстојната акција „Ден на дрвото“, што ќе се реализира во ...

Верските лидери ќе засадат дрвца пред храмот „Св. Богородица“ на МПЦ

МРТ - 16.11.2010

Верските лидери денеска ќе засадат дрвца пред храмот „Св. Богородица“ на Македонската православна црква, традиционално, како најава за претстојната акција „Ден на дрвото - засадија својата иднина“.

Поповите и оџите засадија дрвца

Вечер Прес - 16.11.2010

Претставници на верските заедници во Македонија вчера пред храмот "Св. Богородица" на МПЦ традиционално засадија дрвца како најава за претстојната акција "Ден на дрвото", што ќе се реализира во петок.

Седум милиони садници за Денот на дрвото

Н.Македонија - 16.11.2010

Есенскиот дел од зелената акција под мотото „Садиме заедно за нас“ ќе се одржи на 19 ноември, при што на повеќе голини во земјава ќе се насадат седум милиони садници Овој пат главна задача на ...

Во Струмица ќе бидат посадени 500 садници по повод „Ден на дрвото“

Курир - 15.11.2010

Во пресрет на годинашнава шеста по ред акција „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“, комуналното претпријатие „Комуналец“ од Струмица ги започна есенските активности за холтикултурно уредување и ...

Денот на дрвото - неработен

Inpress - 15.11.2010

Скопје, 15. ноември 2010 (ИНПРЕС) Поради спроведување на акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“, 19. ноември (петок) е прогласен за неработен ден за граѓаните на Република Македонија, ...

“Садиме заедно за нас“ со седум милиони садници

Нетпрес - 15.11.2010

Седум милиони садници ќе бидат засадени на ноемвриската акција “Ден на дрвото“. Мотото на шестата по ред акција е “Садиме заедно за нас“, изјави на денешниот прес оперскиот пејач и еден од ...

Во пресрет на „Денот на дрвото“ во Струмица ќе бидат посадени 500 садници

МРТ - 15.11.2010

Во пресрет на годинашнава шеста по ред акција „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“, комуналното претпријатие „Комуналец“ од Струмица ги започна есенските активности за холтикултурно уредување и ...