TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во понеделник партиите кај Џафери на координација

Фокус - 14.05.2017

Координацијата која ја закажа новиот собраниски спикер, Талат Џафери сепак ќе се одржи во понеделник. По вчерашниот изненадно одржан состанок помеѓу сите парламентарни партии кој се одржа во Собранието, понеделнички повторно ќе се одржи ...

Колапс на локалната власт, утре координација кај Џафери

24 Вести - 14.05.2017

Прва координација кај собранискиот спикер. На маса тешки прашања: датумот за локални избори, но и како да се стигне до измена на изборниот зкаоник и доколку партиите постигнат консензус, бидејќи најпрво мора да се формиратат комисите што се надлежни ...

ВМРО-ДПМНЕ не го признава Џафери – Но, се одзваа на вчерашната покана во Собрание

ТВ21 - 14.05.2017

Иако не го признаваат Талат Џафери за претседател на Собранието, пратеникот и член на извршниот одбор на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров присуствуваше во неговиот кабинет, за да се најде решение за мандатот на градоначалниците како и за локалните избори.

Партиите утре на координација со Талат Џафери, ќе бараат решение за општините

Репортер - 14.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери утре на координација ќе ги собере претставниците на политичките партии во Собранието, на која треба да се реши кога ќе се продолжи конститутивната седница и по кој тек таа ќе се одвива.

Денеска координација кај Џафери за градоначалниците, ВМРО ДПМНЕ не оди

Нова ТВ - 14.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за денеска свика координација помеѓу пратеничките групи за договор околу завршувањето на мандатот на локалната власт и распишување на локалните избори.

Координација кај Џафери утре сепак ќе има

+инфо - 14.05.2017

Според Џафери, доколку падне договор меѓу партиите, би можело итно да се закаже седница за одредување на датум за локалните избори. Координацијата што ја закажа собранискиот претседател, Талат Џафери ќе се одржи утре, иако претставниви на ...

ТОЈ Е НЕЛЕГАЛЕН И ТАКОВ ЌЕ ОСТАНЕ: ВМРО-ДПМНЕ ќе дојдат на средба, но Џафери не го признаваат (ВИДЕО)

Телеграф - 14.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ ќе дејствува на секој можен начин којшто сметаме дека ќе биде корисен за граѓаните и во интерес на државата. Господинот Талат Џафери, пак, има мандат да биде пратеник, но нема легалитет да биде претседател на тоа Собрание, нагласи ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствува на денешната координација кај Талат Џафери

Курир - 14.05.2017

Република од свои извори дознава дека многу веројатно ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствува на денешната координaциja кај нелегално избраниот Талат Џафери. За ВМРО-ДПМНЕ тој е само пратеник и е избран во незаконска постапка.

За денеска Талат Џафери свика координација за локалните избори, неизвесно е присуството на ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 14.05.2017

Во кабинетот на новиот претседател на Собранието Талат Џафери денеска ќе се одржи состанок на претставниците на пратеничките групи за договор околу завршувањето на мандатот на локалната власт и распишување на локалните избори.

ВМРО-ДПМНЕ веројатно нема да учествува на координацијата кај Талат Џафери

Нетпрес - 14.05.2017

Претставнците на ВМРО-ДПМНЕ, наверојатно, нема да присуствуваат на утрешната координaциja кај нелегално избраниот Талат Џафери, дознава Република од свои извори. За ВМРО-ДПМНЕ тој е само пратеник и е избран во незаконска постапка.

Утре сите кај Џафери, на координација

Локално - 14.05.2017

Понеделнички, претставниците на пратеничките групи ќе се соберат кај собранискиот спикер Талат Џафери. Треба да се изјаснат, дали се ЗА свикување на собраниска седница на која ќе се донесат измени на Изборниот закон, за да се овозможи продолжување ...

Партиите утре на координација со претседателот на Собранието

Мета - 14.05.2017

Новоизбраниот претседателл на Собранието Талат Џафери утре ќе свика координација на претставниците на политичките партии во Собранието, на која треба да се реши кога ќе се продолжи конститутивната седница и по кој тек таа ќе се одвива.

ЏАФЕРИ ЗА СПОРОТ СО ГРЦИЈА: Подготвен сум да се вклучам во решавање на проблемот со името

Фактор - 14.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери изјави дека не ја исклучува можност да се вклучи во решавање на спорот кој го има Македонија со соседна Грција околу името на државата. „Ако надлежните институции сметаат дека е неопходно вклучување на ...

Партиите утре на координација со Талат Џафери, ќе бараат решение за општините

Либертас - 14.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери утре на координација ќе ги собере претставниците на политичките партии во Собранието, на која треба да се реши кога ќе се продолжи конститутивната седница и по кој тек таа ќе се одвива.

ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствува на координацијата кај Талат Џафери

Република - 14.05.2017

„Република“ од свои извори дознава дека многу веројатно ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствува на координaцијата кај нелегално избраниот Талат Џафери. За ВМРО-ДПМНЕ тој е само пратеник и е избран во незаконска постапка.

Партиите утре на координација со претседателот на Собранието

Локално - 14.05.2017

Новоизбраниот претседателл на Собранието Талат Џафери утре ќе свика координација на претставниците на политичките партии во Собранието, на која треба да се реши кога ќе се продолжи конститутивната седница и по кој тек таа ќе се одвива.

Партиите денес се собраа на “тајна” координација

Алсат-М - 13.05.2017

Претставници на сите парламентарни партии во текот на денов се собраа на тајна координација. Медиумите не беа информирани, а и не беа дадени никакви изјави од страна на партиите дали евентуално постигнале договор за локалните избори.

Груевски: Изборот на Џафери е неуставен и неделовнички

Канал5 - 13.05.2017

Локалните избори да се одржат во најбрз можен рок, повика претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Апелираше на денот на локалните да се распишат и предвремени парламентарни избори. ВМРО-ДПМНЕ не го признава Талат Џафери за претседател на ...

Џафери домаќин, ВМРО-ДПМНЕ ја прифати поканата, партиите во мисија за локалните избори

ТВ21 - 13.05.2017

По покана на Талат Џафери, претставниците на сите политички партии денеска се сретнаа во Собранието. Средбата не траеше повеќе од еден час, а неофицијално тема на разговор беа локалните избори.

Партиите на состанок пред координацијата кај Џафери во понеделник

Телма - 13.05.2017

Нема прецизни информации за што денеска во Собранието разговарале Никола Тодоров од ВМРО ДПМНЕ, Оливер Спасовски од СДСМ, Зеќирија Ибраими од БЕСА и другите претставници на парламентарните партии.

„Тајна” средба во Собранието меѓу политичките партии

Канал5 - 13.05.2017

Среде викенд тајна средба на претставници на партиите во Собранието. Се договараше ли датум за локални избори? Од партиите молк. Никој од присутните на средбата меѓу кои Никола Тодоров од ВМРО ДПМНЕ и Оливер Спасовски од СДСМ, Зекирија Ибраими од ...

Груевски: Изборот на Џафери е неуставен, незаконски и неделовнички

ТВ21 - 13.05.2017

„Тој е во моментов, а веројатно така ќе остане и понатаму узурпатор на позицијата претседател на Собранието. Тој за нас може да биде само пратеник, тука е избран легитимно од граѓаните и ние тоа не го оспоруваме.

Груевски: Изборот на Џафери е неуставен и неделовнички

24 Вести - 13.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски истакна дека и да сакаат не можат да го признаат Талат Џафери за претседател на Собранието бидејќи, како што рече, човекот е „избран“ насила со кршење на Уставот, кршење на Законот, кршење на Деловникот на ...

Хашим Тачи: Изборот на спикер на Парламентот, почеток на решавањето на кризата во Македонија

Канал5 - 13.05.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за хрватски „Национал“ задржувајќи се на политичката криза во Македонија вели дека изборот на Талат Џафери за претседател на Парламенот е почеток на решавањето на кризата.

Хашим Тачи: Изборот на спикер на Парламентот, почеток на решавањето на кризата во Македонија

ТВ21 - 13.05.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за хрватски „Национал“ задржувајќи се на политичката криза во Македонија вели дека изборот на Талат Џафери за претседател на Парламенот е почеток на решавањето на кризата.

Хашим Тачи: Изборот на спикер на Парламентот, почеток на решавањето на кризата во Македонија

Алсат-М - 13.05.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за хрватски „Национал“ задржувајќи се на политичката криза во Македонија вели дека изборот на Талат Џафери за претседател на Парламенот е почеток на решавањето на кризата.

Сите партии дојдоа на координација кај Џафери денеска наместо во понеделник

Фокус - 13.05.2017

Новиот собраниски спикер Талат Џафери, денеска ги свика на координација сите претставници на парламентарните политички партии, и во собранието се појавија претставниците на сите политички партии, објави ТВ21.

Џафери за понеделник закажа координација меѓу претставниците на парламентарните партии

ТВ21 - 13.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери за понеделник закажа координација меѓу претставниците на сите парламентарни партии, на која би се разговарало за начинот на кој би се решил проблемот со истекувањето на мандатите на локалните власти.

Џафери свика координативна средба за понеделник

24 Вести - 13.05.2017

Претседателот на собранието Талат Џафери за понеделник закажа координативна средба меѓу претставниците на сите парламентарни партии. Се очекува една од темите на разговор меѓу координаторите да биде и датумот за локалните избори а доколку биде ...

Хашим Тачи: Изборот на спикер на парламентот, почеток на решавањето на кризата во Македонија

24 Вести - 13.05.2017

Изборот на Талат Џафери за претседател на парламенот е почеток на решавањето на кризата во Македонија, изјави косовскиот претседател хашим тачи во интервју за хрватски „Национал“. Според Тачи, изборот на Џафери е целосно легитимен и очекува за брзо ...

Сите политички партии на координација во Собрание

ТВ21 - 13.05.2017

Собранискиот спикер, Талат Џафери, денеска ги свика во координација сите претставници на парламентарните политичките партии, и на поканата одговорија сите политички партии. Доколку координаторите на политичките партии се согласуваат нема да се ...

Џафери препорачува поголема комуникација, без оглед на разликите

Deutsche Welle - 13.05.2017

Претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери во интервју за српската новинска агенција Бета денеска се осврнува на актуелните запаливи изјави во односите меѓу двете земји. Спикерот на македонскиот парламент денеска порача дека Собранието ...

Претставници на партии на средба во Собрание, без Џафери

Канал5 - 13.05.2017

Претставници на политичките партии на заедничка средба во Собранието. Целта и темата на разговор меѓу Никола Тодоров од ВМРО ДПМНЕ, Оливер Спасовски од СДСМ, Ибрахими Зекирија од БЕСА и претставник од ДУИ не се откриваат.

Координација кај спикерот Џафери за локалните избори

Сакам да кажам - 13.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, наместо в понеделник, денес ја одржа координацијата на пратеничките групи во Парламентот. На состанокот биле претставници на сите пратенички групи.

Собранието в понеделник ќе се координира за локалните избори

Р.С.Европа - 13.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери за в понеделник закажа координација на претставниците напарламентарни партии, на која треба да се разговара за локалните избори. Мандатот на градоначалниците и на советниците истекува в понеделник на 15 мај.

Џафери: Запалливите изјави ги влошуваат односите меѓу Белград и Скопје

Макфакс - 13.05.2017

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери, во интервју за белградската агенција Бета, рече дека македонскиот парламент и тој се отворени за соработка со институциите на Србија и оцени дека запалливите изјави на политичарите „во секој ...

Џафери закажа координација на парламентарните групи во понеделник

Нова ТВ - 13.05.2017

Претседателот на собранието Талат Џафери за понеделник закажа координативна средба меѓу претставниците на сите парламентарни партии. Една од темите на разговор меѓу координаторите на парламентарните групи да биде и датумот за локалните избори.

Претставници на политичките партии на координација кај Џафери

Стандард - 13.05.2017

Претставници на сите парламентарните политичките партии денеска беа на координација на претседателот на Собранието Талат Џафери, објави ТВ 21 . По средбата никој од нив не даде изјава за тоа што се разговарало.

Груевски: Најдобро решение за одржување локални избори се 3 датуми и тоа заедно со парламентарни

Сител - 13.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски истакна дека и да сакаат не можат да го признаат Талат Џафери за претседател на Собранието бидејќи, како што рече, човекот е „избран“ насила со кршење на Уставот, кршење на Законот, кршење на Деловникот на ...

Координација кај Џафери денеска наместо во понеделник (ВИДЕО)

+инфо - 13.05.2017

По средбата никој од претставниците на партиите не даде изјава за тоа што се разговарало. Претставници на сите парламентарните политичките партии денеска беа на координација на претседателот на Собранието Талат Џафери, објави телевизија 21.

Груевски: Изборот на Џафери е неуставен и неделовнички

Курир - 13.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски истакна дека и да сакаат не можат да го признаат Талат Џафери за претседател на Собранието бидејќи, како што рече, човекот е „избран“ насила со кршење на Уставот, кршење на Законот, кршење на Деловникот на ...

Пратениците денеска се сретнале кај Џафери, темата на муабет – тајна

Нова ТВ - 13.05.2017

Претставници на парламентарните партии денеска се сретнале во Собранието. Ниту еден од присутните пратеници не сакаше да ја коментира причината за средбата, ниту пак да каже за што се разговарало.

Груевски: Изборот на Џафери е неуставен и неделовнички

Репортер - 13.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски истакна дека и да сакаат не можат да го признаат Талат Џафери за претседател на Собранието бидејќи, како што рече, човекот е „избран“ насила со кршење на Уставот, кршење на Законот, кршење на Деловникот на ...

Координација за мандатот на градоначалниците кај спикерот Џафери во понеделник - партиите потврдија присуство

Сител - 13.05.2017

Преку координативна средба со парламентарните партии Талат Џафери во понеделник ќе се обиде да најде решение за мандатот на локалната власт. Доколку биде постигнат партиски договор, Џафери не ја исклучува можноста уште истиот ден да биде закажана ...

Груевски: Изборот на Џафери е неуставен и неделовнички

А1 On - 13.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски истакна дека и да сакаат не можат да го признаат Талат Џафери за претседател на Собранието бидејќи, како што рече, човекот е „избран“ насила со кршење на Уставот, кршење на Законот, кршење на Деловникот на ...

Партиите денеска на разговор кај Џафери

Р.С.Европа - 13.05.2017

Претставници на парламентарните партии денеска имале разговори во Собранието, но ниту еден од тие што присуствувале на средбата не кажа што било тема на разговор. Камерата на ТВ21 ги забележа пратениците како го напуштаат Собранието, но ниту еден од ...

Груевски: Изборот на Џафери е неуставен и неделовнички (ВИДЕО)

Нетпрес - 13.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски истакна дека и да сакаат не можат да го признаат Талат Џафери за претседател на Собранието бидејќи, како што рече, човекот е „избран“ насила со кршење на Уставот, кршење на Законот, кршење на Деловникот на ...

Груевски: Изборот на Џафери е неуставен и неделовнички

Стандард - 13.05.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски истакна дека и да сакаат не можат да го признаат Талат Џафери за претседател на Собранието бидејќи, како што рече, човекот е „избран“ насила со кршење на Уставот, кршење на Законот, кршење на Деловникот на ...

Џафери одржа координативна средба со претставниците на политичките партии

Макфакс - 13.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во сабота одржа координација со претставници на пратеничките групи во Парламентот, иако оваа средба беше најавена за понеделник. По средбата присутните не дадоа изјави за тоа што се разговарало кај Џафери, ...

Координација кај Џафери, партиите се договараат за локалните избори

МКД - 13.05.2017

Во кабинетот на претседателот на Собранието во тек е средба со претставници на сите парламентарни партии. За оваа средба немаше никакво официјално соопштение, па се претпоставува дека темата на овој состанок се измените на Изборниот законик и на ...

Хашим Тачи: Изборот на спикер на Парламентот, почеток на решавањето на кризата во Македонија

Репортер - 13.05.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за хрватски „Национал“ задржувајќи се на политичката криза во Македонија вели дека изборот на Талат Џафери за претседател на Парламенот е почеток на решавањето на кризата.

Заврши неформалната средба на партиите, во понеделник сите на координација кај Џафери

МКД - 13.05.2017

Заврши неформалната, консултативна средба на претставниците на парламентарните политички партии во Собранието на Република Македонија, на која не учествуваше претседателот на Собранието Талат Џафери.

(ВИДЕО) Џафери наместо в понеделник, свика координација денеска, никој не сакаше да коментира што се зборувало

Репортер - 13.05.2017

Собранискиот спикер, Талат Џафери, денеска ги свика во координација сите претставници на парламентарните политичките партии, и на поканата одговорија сите политички партии, пренесе ТВ21 . Доколку координаторите на политичките партии се согласуваат ...

Хашим Тачи: Изборот на спикер на Парламентот, почеток на решавањето на кризата во Македонија

Нетпрес - 13.05.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за хрватски „Национал“ задржувајќи се на политичката криза во Македонија вели дека изборот на Талат Џафери за претседател на Парламенот е почеток на решавањето на кризата.

ГРУЕВСКИ: Џафери за нас е само пратеник, но не и претседател на Собранието (ВИДЕО)

Телеграф - 13.05.2017

Тој е во моментов, а веројатно така ќе остане и понатаму узурпатор на позицијата претседател на Собранието,нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски истакна дека и да сакаат не можат да го признаат Талат Џафери за ...

Тачи: Изборот на Џафери е почеток на решавањето на кризата во Македонија

Стандард - 13.05.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи, во интервју за хрватски „Национал“ изјави дека изборот на Талат Џафери за претседател на Парламенот е почеток на решавањето на кризата во Македонија. Тој смета дека изборот на Џафери е целосно легитимен и додава ...

Џафери заказа координација за понеделник

Таратур - 13.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери за понеделник закажа координација меѓу претставниците на сите парламентарни партии, на која би се разговарало за начинот на кој би се решил проблемот со истекувањето на мандатите на локалните власти.

Хашим Тачи: Изборот на спикер на Парламентот, почеток на решавањето на кризата во Македонија

Сител - 13.05.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за хрватски „Национал“ задржувајќи се на политичката криза во Македонија вели дека изборот на Талат Џафери за претседател на Парламенот е почеток на решавањето на кризата.

Џафери во понеделник ќе се координира со пратениците за локалните избори

МКД - 13.05.2017

Во понеделник претседателот на Собранието Талат Џафери закажа координација меѓу претставниците на сите парламентарни партии за локалните избори. Ако шефовите на пратеничките партии се договорат околу датумот за локалните избори, истиот ден можно ќе ...

Хашим Тачи: Изборот на спикер на Парламентот, почеток на решавањето на кризата во Македонија

А1 On - 13.05.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за хрватски „Национал“ задржувајќи се на политичката криза во Македонија вели дека изборот на Талат Џафери за претседател на Парламенот е почеток на решавањето на кризата.

Џафери свика координација за понеделник

+инфо - 13.05.2017

Ако се договори датумот за локални избори, во понеделник ќе се одржи и седница на Собранието за продолжување на мандатот на општински власти. Претседателот на Собранието Талат Џафери во понеделник закажа координација меѓу претставниците на сите ...

ПРОВОКАТИВНО МЕШАЊЕ ОД ХАШИМ ТАЧИ: Албанците во Македонија се над 30 отсто, изборот на Џафери е легитимен

Телеграф - 13.05.2017

Србите во Косово се само три отсто, а имаат многу повеќе права од Албанците во Македонија, кои се над 30 отсто, рекол Тачи во изјава за хрватски „Национал“, додавајќи дека изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието е регуларен Нова ...

Џафери закажа координација в понеделник

Стандард - 13.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери во понеделник закажа координација меѓу претставниците на сите парламентарни партии за локалните избори. Доколку координаторите на пратеничките групи се договорат за датумот на локалните избори, уште во ...

Џафери закажа координативна средба за понеделник

Кајгана - 13.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери за понеделник закажа координација меѓу претставниците на сите парламентарни партии, на која би се разговарало за начинот на кој би се решил проблемот со истекувањето на мандатите на локалните власти.

СДСМ бара нова влада час поскоро, ВМРО-ДПМНЕ против Џафери

Р.С.Европа - 13.05.2017

СДСМ во денешното соопштение наведува дека е потребно сите институции и политички субјекти во државата да бидат на највисоко ниво на одговорноста за да се избере новата влада во најбрзо време и да се се создадат законски услови за одржување на ...

Талат Џафери закажа координација за во понеделник

Нетпрес - 13.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери во понеделник закажа координација меѓу претставниците на сите парламентарни партии за локалните избори. Доколку координаторите на пратеничките групи се договорат за датумот на локалните избори, ожно е во ...

Талат Џафери свика координација за во понеделник

Слободен Печат - 13.05.2017

Претседателот на Собранието закажал координација за во понеделник, помеѓу претставниците на сите парламентарни партии. Исто така, можно е по координацијата да биде свикана седница на која ќе се усвојат законските измени за продолжување на рокот на ...

Хашим Тачи: Кризата во Македонија почна да се решава со избор на парламентарен спикер

Макфакс - 13.05.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за хрватскиот неделник „Национал“ говорејќи за политичката криза во Македонија, смета дека изборот на Талат Џафери за претседател на Парламенот е почеток на решавањето на кризата.

Хашим Тачи: Изборот на спикер на Парламентот, почеток на решавањето на кризата во Македонија

Локално - 13.05.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за хрватски „Национал“ задржувајќи се на политичката криза во Македонија вели дека изборот на Талат Џафери за претседател на Парламенот е почеток на решавањето на кризата.

(ВИДЕО) Координација кај Џафери денеска наместо во понеделник

Бриф - 13.05.2017

Претставници на сите парламентарните политичките партии денеска беа на координација на претседателот на Собранието Талат Џафери, објави телевизија 21. По средбата никој од нив не даде изјава за тоа што се разговарало.

Џафери закажа координација за во понеделник

Пулс24 - 13.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери во понеделник закажа координација меѓу претставниците на сите парламентарни партии за локалните избори. Доколку координаторите на пратеничките групи се договорат за датумот на локалните избори, уште во ...

Груевски: Изборот на Џафери е неуставен и неделовнички

Пулс24 - 13.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски истакна дека и да сакаат не можат да го признаат Талат Џафери за претседател на Собранието бидејќи, како што рече, човекот е „избран“ насила со кршење на Уставот, кршење на Законот, кршење на Деловникот на ...

Груевски: Џафери ќе остане узурпатор на позицијата претседател на Собрание

Фактор - 13.05.2017

Никола Груевски денес истакна дека не го признаваат легитимитетот на Талат Џафери како претседател на Собранието затоа што е избран на „насилен“ начин. – Тој е во моментов, а веројатно така ќе остане и понатаму узурпатор на позицијата претседател на ...

Груевски: Изборот на Џафери е неуставен и неделовнички

Локално - 13.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски истакна дека и да сакаат не можат да го признаат Талат Џафери за претседател на Собранието бидејќи, како што рече, човекот е „избран“ насила со кршење на Уставот, кршење на Законот, кршење на Деловникот на ...

Груевски: Изборот на Џафери е неуставен и неделовнички (видео)

Република - 13.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски истакна дека и да сакаат не можат да го признаат Талат Џафери за претседател на Собранието бидејќи, како што рече, човекот е „избран“ насила со кршење на Уставот, кршење на Законот, кршење на Деловникот на ...

Хашим Тачи: Изборот на спикер на Парламентот, почеток на решавањето на кризата во Македонија

Точка - 13.05.2017

Косово, оценува понатаму Тачи, има многу добри односи со Македонија и додава дека крзата во Македонија е политичка а не етничка. Косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за хрватски „Национал“ задржувајќи се на политичката криза во Македонија ...

Партиите неформално во Собрание, договорот за локални виси во понеделник

Фактор - 13.05.2017

Денешното присуство на претставници на пратеничките групи во Собранието на Република Македонија било самоиницијативно и според засега неофицијални информации однапред да се постави основа за договор за локалните избори со оглед на тоа што мандатот ...

Македонија блокирана

Вечер Прес - 13.05.2017

Сите општини се под блокада. Службите и раководителите остануваат без овластувања. Не може да се потпише ниту еден документ. Дури не можат да бидат склучени ни бракови. Јавниот превоз и противпожарните служби остануваат без плати и средства за ...

ВИДЕО: Џафери наместо в понеделник, свика координација денеска, никој не сакаше да коментира што се зборувало

Либертас - 13.05.2017

Собранискиот спикер, Талат Џафери, денеска ги свика во координација сите претставници на парламентарните политичките партии, и на поканата одговорија сите политички партии, пренесе ТВ21 . Доколку координаторите на политичките партии се согласуваат ...

Тачи: Србите во Косово се само 3 отсто, а имаат многу повеќе права од Албанците во Македонија, кои се над 30 отсто

Република - 13.05.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за хрватски „Национал“ задржувајќи се на политичката криза во Македонија вели дека изборот на Талат Џафери за претседател на Парламенот е почеток на решавањето на кризата.

Хашим Тачи: Изборот на спикер на Парламентот, почеток на решавањето на кризата во Македонија

Либертас - 13.05.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за хрватски „Национал“ задржувајќи се на политичката криза во Македонија вели дека изборот на Талат Џафери за претседател на Парламенот е почеток на решавањето на кризата.

Џафери: Запалливите изјави ги влошуваат односите меѓу Белград и Скопје

Точка - 13.05.2017

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери, во интервју за белградската агенција Бета, рече дека македонскиот парламент и тој се отворени за соработка со институциите на Србија и оцени дека запалливите изјави на политичарите „во секој ...

ПРОВОКАТИВНО МЕШАЊЕ ОД ХАШИМ ТАЧИ: Албанците во Македонија се над 30 отсто, изборот на Џафери е легитимен

Пулс24 - 13.05.2017

Србите во Косово се само три отсто, а имаат многу повеќе права од Албанците во Македонија, кои се над 30 отсто, рекол Тачи во изјава за хрватски „Национал“, додавајќи дека изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието е регуларен.

Хашим Тачи: Џафери е легитимен спикер, со новата влада ќе се реши кризата

Фактор - 13.05.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за хрватски „Национал“ задржувајќи се на политичката криза во Македонија вели дека изборот на Талат Џафери за претседател на Парламенот е почеток на решавањето на кризата.

Џафери изненади, наместо в понеделник, свика координација денеска

Мета - 13.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, наместо в понеделник, како што најави вчера на средбата со новинарите, за денеска ја свика координацијата на пратеничките групи на партиите, јави 21 .

Итна координација денеска кај Џафери

Локално - 13.05.2017

Претставници на сите парламентарните политичките партии денеска беа на координација на претседателот на Собранието Талат Џафери, објави телевизија 21. По средбата никој од нив не даде изјава за тоа што се разговарало.

(ВИДЕО) Координација кај спикeрот денеска наместо в понеделник?

Фактор - 13.05.2017

Претставници на сите парламентарни политичките партии денеска беа на координација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, објави телевизија 21. По средбата никој од нив не даде изјава за тоа што се разговарало.

Се подготвува првата собраниска седница за нова ВЛАДА, најави и за кривична одговорност и за пратениците

Локално - 13.05.2017

„Не молам никого, а најмалку Иванов. Моја законска обврска е да го чекам 10 дена. Нема што да се молиме. Од 20-ти натаму сè ќе зависи од волјата на мнозинството во парламентот.“ Формирањето на нова влада но и локалните избори ќе бидат приоритетните ...

(ВИДЕО) Џафери, наместо в понеделник, свика координација на пратеничките групи денеска

еМагазин - 13.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, наместо во понеделник, како што најави вчера на средбата со новинарите, за денеска ја свика координацијата на пратеничките групи на партиите, јави ТВ 21 .

Талат Џафери ќе ги координира партиите во Собрание за да се решат локалните избори

Фактор - 13.05.2017

Новиот собрански спикер Талат Џафери ќе направи напори да ги седне на иста маса парламентарните партии и да обезбеди консензус за политичко решение на состојбата во која на градоначалниците и советите на општините на 15 мај им истекува мандатот.

Џафери за понеделник закажа координација меѓу претставниците на парламентарните партии

Бриф - 13.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери за понеделник закажа координација меѓу претставниците на сите парламентарни партии, на која би се разговарало за начинот на кој би се решил проблемот со истекувањето на мандатите на локалните власти.

Џафери за Бета изјави дека е отворен за соработка со Србија, но е против запаливи изјави

Фактор - 13.05.2017

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери во интервју за српската новинска агенција Бета денеска зборува за актуелните запаливи изјави во односите меѓу двете земји. За обвинувањата на српските официјални претставници дека албанските политичари ...

Џафери за в понеделник закажа координација со пратениците за локалните избори...

Н.Македонија - 13.05.2017

Џафери за в понеделник закажа координација со пратениците за локалните избори Претседателот на Собранието Талат Џафери за во понеделник закажа итна координација меѓу претставниците од политичките партии, на која би се разговарало и би се донела ...

Џафери: Ако мнозинството достави предлог, имам обврска да свикам седница за влада...

Н.Македонија - 13.05.2017

Џафери: Ако мнозинството достави предлог, имам обврска да свикам седница за влада Координаторите на пратеничките групи в понеделник ќе бидат повикани во Собранието за да најдат консензус за решавање на проблемот со мандатот на локалните власти, ...

Претставници на партиите имале средба со Џафери во Собранието?...

Н.Македонија - 13.05.2017

Претставници на партиите имале средба со Џафери во Собранието? Претставници на политичките партии денеска имале разговори со претседателот на Собранието, Талат Џафери, според неофицијални информации.

Злоделата на Иванов не застаруваат, предупреди Џафери

Сакам да кажам - 12.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери на новинарско прашање на првиот брифинг со медиумите откако е на функцијата рече дека импичмент против претседателот Ѓорге Иванов во Собранието може да се покрене во секој момент, но дека во суштина би бил во ...

Џафери: Jaвното обвинителство може да покрене постапка за претседателот

24 Вести - 12.05.2017

Претседателот на собранието Талат Џафери оствари средба со 16 амбасадори од земјите членки на Европската унија. Дел од амбасадорите по средбата истакнале дека имале одлична средба и дека очекуваат позитивен развој на настаните, а дел пак не сакаа да ...

Се подготвува првата собраниска седница, најава за кривична одговорност и за пратениците

24 Вести - 12.05.2017

Формирањето на нова влада но и локалните избори ќе бидат приоритетните точки кои ќе се најдата на првата собраниска седница што ќе ја свика претседателот на собранието Талат Џафери. Поради специфичноста на случувањата Џафери не открива која ќе биде ...

Локални избори, Џафери закажа координација за понеделник

Алсат-М - 12.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за понеделник закажа координација меѓу претставниците на сите парламентарни партии. Не се исклучува можноста по координацијата, Џафери да свика посебна собраниска седница, на која ќе бидат усвоени потребните ...

СОБРАНИЕТО „ПРОГОВОРИ“ НА АЛБАНСКИ: Почнаа да пристигнуваат двојазични соопштенија (ФОТО)

Телеграф - 12.05.2017

Беа испратени два имејла со соопштенијата за средбите. Првиот пристигна во 10:13 часот и во него беше прикачен документ само на македонски јазик. По само половина час, од истата имеил-адреса пристигна уште еден имеил, во кој покрај македонското, ...

Костески за РСМ: 67 пратеници треба да одговараат за нелегалниот избор на Џафери

Курир - 12.05.2017

Здружението на граѓаните за почитување на прописите од Битола, формирано уште во 2004 година, чија главна дејност е следење на изборите, следење судски постапки и слично, вчера поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство во Скопје ...

Џафери вети добра соработка со медиумите

Р.С.Европа - 12.05.2017

Новиот претседател на Собранието Талат Џафери денеска најави дека неговите врати ќе бидат отворени за медиумите со цел тие да можат изворно да известуваат од Парламентот. Тој денеска одржува средба со новинари во својот кабинет.

Талат Џафери и Kaтица Јанева се сретнаа со делегација на Конгресот на САД

Кајгана - 12.05.2017

Претставници на Конгресот на Соединетите Американски Држави, се сретнале со новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, и со специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, соопштија од Амбасадата во САД во Македонија.

ДВОЈАЗИЧНОСТА НА ЗАЕВ НА ДЕЛО: Џафери го пречека дипломатскиот кор со „Përshëndetje“, Собранието почна да праќа ...

Курир - 12.05.2017

Талат Џафери своето излагање пред присутните го почна на албански јазик, ги поздрави, а потоа средбата продолжи зад затворени врати. Претходно, соопштенија на македонски и на албански јазик почнаа да доаѓаат од Собранието, што не било случај досега.

ДВОЈАЗИЧНОСТА НА ЗАЕВ НА ДЕЛО: Џафери го пречека дипломатскиот кор со „Përshëndetje“, Собранието почна да праќа ...

Сител - 12.05.2017

Талат Џафери своето излагање пред присутните го почна на албански јазик, ги поздрави, а потоа средбата продолжи зад затворени врати. Претходно, соопштенија на македонски и на албански јазик почнаа да доаѓаат од Собранието, што не било случај досега.

Костески за РСМ: 67 пратеници треба да одговараат за нелегалниот избор на Џафери (ВИДЕО)

Нетпрес - 12.05.2017

Здружението на граѓаните за почитување на прописите од Битола, формирано уште во 2004 година, чија главна дејност е следење на изборите, следење судски постапки и слично, во четвртокот поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство во ...

Илиевски: Талат Џафери има поддршка од само 58 граѓани, мнозинството граѓани не гласаше за Тиранската платформа

Курир - 12.05.2017

На 75-от ден од протестите, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски пред граѓаните кои излегоа да протестираат пред Собранието, претседателот Талат Џафери нема поддршка од мнозинството ...

Џафери: Не го молам Иванов, до 19 мај истекува рокот, нема пречка да се избере влада без да се додели мандатот

Слободен Печат - 12.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на брифинг со новинари истакна дека политичките партии мораат да најдат заедничко решение и да се договорат за нов датум за одржување на локалните избори, пред тој да свика седница на која ќе се измени ...

Џафери: Одложувањето на локалните паралелно со изборот на нова влада

Репортер - 12.05.2017

На средбата со новинарите Џафери рече дека имајќи ја предвид потребата од поскоро одржување на локални избори не е исклучено седницата за измени на Изборниот законик и одредување нов датум за овие избори да се одржува паралелно со седницата за избор ...

Илиевски: Талат Џафери има поддршка од само 58 граѓани, мнозинството граѓани не гласаше за Тиранската платформа

Нетпрес - 12.05.2017

На 75-от ден од протестите, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски пред граѓаните кои излегоа да протестираат пред Собранието, претседателот Талат Џафери нема поддршка од мнозинството ...

Џафери и Јанева се сретнале со делегација на Конгресот на САД

+инфо - 12.05.2017

На состаноците се разговарало за зајакнување на владеењето на правото во Македонија. елегацијата на претставници на Конгресот на Соединетите Американски Држави, која денеска беше во посета на земјава, имала средби и со новоизбраниот претседател на ...

Талат Џафери и Kaтица Јанева се сретнале со делегација на Конгресот на САД

Макфакс - 12.05.2017

Претставници на Конгресот на Соединетите Американски Држави, се сретнале со новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, и со специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, соопштија од Амбасадата во САД во Македонија.

Талат Џафери и Kaтица Јанева се сретнале со делегација на Конгресот на САД

Репортер - 12.05.2017

Претставници на Конгресот на Соединетите Американски Држави, се сретнале со новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, и со специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, соопштија од Амбасадата во САД во Македонија.

На Џафери „добри гости“ му дојдоа – „Përshëndetje“ за диломатскиот кор

Макфакс - 12.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска е на средба со претставниците на дипломатскиот кор во земјата. На состанокот со амбасадорите на европските држави ќе се разговара за актуелната политичка состојба во земјата, за целосно ставање во ...

Илиевски: Талат Џафери има поддршка од само 58 граѓани, мнозинството граѓани не гласаше за Тиранската платформа

Република - 12.05.2017

На 75-от ден од протестите, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски пред граѓаните кои излегоа да протестираат пред Собранието, претседателот Талат Џафери нема поддршка од мнозинството ...

Костески: 67 пратеници треба да одговараат за нелегалниот избор на Џафери

Пулс24 - 12.05.2017

Здружението на граѓаните за почитување на прописите од Битола, формирано уште во 2004 година, чија главна дејност е следење на изборите, следење судски постапки и слично, вчера поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство во Скопје ...

Џафери: Обврска на партиите е да најдат консензус за нов датум за локалните избори

Мета - 12.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на брифинг со новинари истакна дека политичките партии мораат да најдат заедничко решение и да се договорат за нов датум за одржување на локалните избори, пред тој да свика седница на која ќе се измени ...

Џафери: Чекам политички договор за локалните избори

Точка - 12.05.2017

Политичките партии треба со консензус да се договорат за датумот за локалните избори и потоа да ме известат, по што јас имам обврска да свикам Седница, информираше собранискиот спикер Талат Џафери на средбата со новинарите.

Џафери: Одложувањето на локалните може да е паралелно со изборот на нова влада, ако треба Собранието ќе работи и 24 ...

Либертас - 12.05.2017

На средбата со новинарите Џафери рече дека имајќи ја предвид потребата од поскоро одржување на локални избори не е исклучено седницата за измени на Изборниот законик и одредување нов датум за овие избори да се одржува паралелно со седницата за избор ...

По албанското знаме во Собрание влезе и двојазичноста (фото)

Република - 12.05.2017

Талат Џафери своето излагање пред присутните го почна на албански јазик, ги поздрави, а потоа средбата продолжи зад затворени врати. Претходно, соопштенија на македонски и на албански јазик почнаа да доаѓаат од Собранието, што не било случај досега.

Талат Џафери и Kaтица Јанева се сретнале со делегација на Конгресот на САД

Точка - 12.05.2017

Претставници на Конгресот на Соединетите Американски Држави, се сретнале со новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, и со специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, соопштија од Амбасадата во САД во Македонија.

Џафери: Не плашете се ... Иванов може пак да го одбие Заев

Фактор - 12.05.2017

Новиот собраниски претседател Талат Џафери не ја исклучи можноста претседателот Иванов повторно да одбие да му го додели мандатот за состав на влада на Зоран Заев. Џафери, меѓутоа, тврди дека таквата одлука не би претставувала пречка парламентарното ...

Џафери: Обврска на партиите е да најдат консензус за нов датум за локалните избори

Локално - 12.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на брифинг со новинари истакна дека политичките партии мораат да најдат заедничко решение и да се договорат за нов датум за одржување на локалните избори, пред тој да свика седница на која ќе се измени ...

Џафери го пречека дипломатскиот кор со „Përshëndetje“, Собранието почна да праќа двојазични соопштенија

Пулс24 - 12.05.2017

Талат Џафери своето излагање пред присутните го почна на албански јазик, ги поздрави, а потоа средбата продолжи зад затворени врати. Претходно, соопштенија на македонски и на албански јазик почнаа да доаѓаат од Собранието, што не било случај досега.

Талат Џафери и Kaтица Јанева се сретнале со делегација на Конгресот на САД

Локално - 12.05.2017

Претставници на Конгресот на Соединетите Американски Држави се сретнале со новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, и со специјалната јавна обвинителк, Катица Јанева, соопштија од Амбасадата на САД во Македониј а.

ДВОЈАЗИЧНОСТА НА ЗАЕВ НА ДЕЛО: Џафери го пречека дипломатскиот кор со „Përshëndetje", Собранието почна да праќа ...

Вечер Прес - 12.05.2017

Талат Џафери своето излагање пред присутните го почна на албански јазик, ги поздрави, а потоа средбата продолжи зад затворени врати. Претходно, соопштенија на македонски и на албански јазик почнаа да доаѓаат од Собранието, што не било случај досега.

Не смее да се загрози функционирањето на локалната самоуправа ...

Н.Македонија - 12.05.2017

Не смее да се загрози функционирањето на локалната самоуправа Големи недоумици се појавија во јавноста, откако Уставниот суд се прогласи за ненадлежен по иницијативата да се укинат некои законски одредби со кои би им се овозможило на ...

Џафери: Ако мнозинството достави предлог за Влада, имам обврска да свикам седница...

Н.Македонија - 12.05.2017

Џафери: Ако мнозинството достави предлог за Влада, имам обврска да свикам седница Ќе ги повикам координаторите на политичките партии од Парламентот во понеделник да дојдат за да најдат консензус за регулирање на локалната власт, рече претседателот ...

Џафери: Следува избор на нова Влада

24 Вести - 11.05.2017

По мојот избор за претседател на Собранието следува избор на нова Влада која ќе ја спроведе програмата за враќање на работите во нормален колосек, изјави собранискиот спикер Талат Џафери на денешната конференција на тема „Вклучени граѓани за ...

Џафери: Следува избор на Влада која ќе ги врати работите во нормален колосек

Фокус - 11.05.2017

По мојот избор за претседател на Собранието сега следува избор на нова Влада која ќе ја спроведе програмата за враќање на работите во нормален колосек, изјави денеска новиот претседател на Собранието, Талат Џафери на конференција организирана од ...

Од Собранието се бара решение за локалните избори

24 Вести - 11.05.2017

Министерот за локална самоуправа и заедницата на единиците на локалната самоуправа доставија барања до претседателот на Собранието Талат Џафери со кои се бара Собранието да најде решение за надминување на состојбата поради неодржувањето на локалните ...

Новата влада ќе создаде услови за функционална држава, вели спикерот Талат Џафери

Сакам да кажам - 11.05.2017

Со изборот на нова влада ќе се создадат услови за почеток на враќањето на функционална држава и самостојни институции, рече претседателот на Собранието Талат Џафери на денешната конференција „Вклучени граѓани за одговорно и транспарентно Собрание“.

Џафери до пратениците ги доставил барањата од Министерството за локална и ЗЕЛС за локалните избори

Канал5 - 11.05.2017

Министерството за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа побарале од Собранието на Република Македонија да најде решение за надминување на состојбата поради неодржувањето на локалните избори.

Џафери: Успехот во работата на Собранието зависи од сите 120 пратеници

Алсат-М - 11.05.2017

Демократијата и парламентаризмот во Македонија е далеку од принципите и стандардите што денес се нормални во Европа и кои реално ги уживаат европските граѓани. Еден од основните проблеми на нашиот парламентаризам и воопшто функционирањето на ...

Неизвесно е кога Собранието ќе ги одблокира локалните самоуправи

Телма - 11.05.2017

Собранието ја добило молбата од општините за да им го реши проблемот со истекот на мандатот на Градоначалниците и советниците, а претседателот Талат Џафери ја испратил до сите пратенички групи. Бара итно решение кое за сега го нема.

Џафери: Враќањето во нормала нема да се случи преку ноќ

Телма - 11.05.2017

Амбициозни ветувања на Талат Џафери во неговото прво обраќање до јавноста како претседател на собранието Ќе ја зајакне надзорната функција на законодавната врз извршната власт и ќе го смени досегашниот однос кон опозицијата за која рече дека во ...

МОСТ: Новото Собрание да биде одговорно, транспарентно и отворено за јавноста

Фокус - 11.05.2017

Во организација на Граѓанска асоцијација МОСТ денес се одржа конференција на тема „Вклучени граѓани за одговорно и транспарентно Собрание“, на која учествуваше и новиот собраниски спикер, Талат Џафери.

Мандатот на локалната власт истекува за четири дена, решението во Собранието

Алсат-М - 11.05.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери ги информирал пратениците за барањето на Министерството за локална самоуправа да се преземат законски мерки и да се обезбеди законско функционирање на локалната власт и после истекот на мандатот на ...

Џафери побара од пратениците да најдат решение за функционирањето на општините

Фокус - 11.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, испратил известување до пратениците дека треба да се најде решение за функционирањето на општините, поради неодржувањето на локалните избори во законски пропишаните рокови и истекот на мандатите на ...

Американски конгресмени се сретнаа со Шекеринска, Милошоски и Џафери

Фокус - 11.05.2017

Група американски конгресмени кои се наоѓаат во Македонија, денеска остариле средби со заменик претседателот на СДСМ и пратеник, Радмила Шекеринска и со пратеникот од ВМРО ДПМНЕ и функционер во партијата, Антонио Милошоски.

Американски конгресмени разговараа со Џафери и пратеници за формирањето влада

Сакам да кажам - 11.05.2017

Делегација на американскиот Конгрес, предводена од конгресменот Боб Гудлате, денеска беше во Македонија и се сретна со спикерот Талат Џафери и пратеници во рамките на регионалната посета, соопшти Амбасадата на САД во Скопје.

Џафери до пратениците ги доставил барањата од МЛ и ЗЕЛС за локалните избори

ТВ21 - 11.05.2017

– Министерството за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа побарале од Собранието на Република Македонија да најде решение за надминување на состојбата поради неодржувањето на локалните избори.

Џафери: Успехот во работата на Собранието зависи од сите 120 пратеници

Канал5 - 11.05.2017

Демократијата и парламентаризмот во Македонија е далеку од принципите и стандардите што денес се нормални во Европа и кои реално ги уживаат европските граѓани. Еден од основните проблеми на нашиот парламентаризам и воопшто функционирањето на ...

Барањата на ЗЕЛС доставени до пратениците

Алсат-М - 11.05.2017

Mинистерот за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа до Собранието, односно до собранискиот спикер Талaт Џафери доставиле барање да се најде решение за надминување на состојбата поради неодржувањето на локалните избори ...

Министерот за локална самоуправа бара Собранието да постапи по барањата на ЗЕЛС

Макфакс - 11.05.2017

Mинистерот за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија до Собранието на Република Македонија, односно до претседателот на Собранието, Талат Џафери доставија барања со кои се бара Собранието на ...

Џафери: Ќе работиме на враќање на принципите на парламентарната демократија

Кајгана - 11.05.2017

„Наша обврска како парламентарно мнозинство е да работиме на враќање на принципите на парламентарната демократија со крајна цел забрзување на евроинтеграциите“, рече собранискиот спикер Талат Џафери во своето прво обраќање до јавноста, на ...

Делегација на Конгресот на САД ја посети Македонија

Р.С.Европа - 11.05.2017

Делегација на американскиот Конгрес предводена од Боб Гудлат, кој е претседател на Комитетот за правосудство при Претставничкиот дом беше во посета на Македонија на средби со властите, вклучувајќи го и претседателот на Собранието Талат Џафери, како ...

Џафери: Враќањето во нормала е процес што ќе трае подолг период

Слободен Печат - 11.05.2017

Враќањето во нормална општествена состојба која подразбира почитување на принципите на парламентарната демократија, владеењето на правото и почитувањето на човековите права и слободи како индивидуални така и колективни, па сѐ до слободата на ...

Џафери и Јанева се сретнаа со делегација на американски конгресмени

МКД - 11.05.2017

Делегација на претставници на Конгресот на Соединетите Држави денеска беше во посета на Македонија, се сретна и со претседателот на Собранието, Талат Џафери, и со специјалната јавна обвинителка Катица јанева, соопшти американската амбасада.

Џафери побарал од пратениците дека итно треба да се усогласат за локалните избори

Репортер - 11.05.2017

Министерот за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија до Собранието на Република Македонија доставиле барања со кои се бара Собранието на Република Македонија да најде решение за надминување на ...

Џафери до пратениците ги доставил барањата од Министерството за локална и ЗЕЛС за локалните избори

А1 On - 11.05.2017

Министерството за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа побарале од Собранието на Република Македонија да најде решение за надминување на состојбата поради неодржувањето на локалните избори.

Џафери до пратениците ги доставил барањата од Министерството за локална и ЗЕЛС за локалните избори

Press24 - 11.05.2017

Министерството за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа побарале од Собранието на Република Македонија да најде решение за надминување на состојбата поради неодржувањето на локалните избори.

Џафери бара партиите итно да се усогласат за локалните избори

Нетпрес - 11.05.2017

Министерството за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа побарале од Собранието на Република Македонија да најде решение за надминување на состојбата поради неодржувањето на локалните избори.

БАРАШЕ ДА СЕ ПОЧИТУВА УСТАВНИОТ СУД: Ќе прифати ли Џафери поништување на неговиот избор

Телеграф - 11.05.2017

Доколку Уставниот суд го поништи изборот на Џафери, тој би можел повторно да биде избран за претседател, но низ една редовна процедура, како што налага собранискиот деловник и Уставот Иако Талат Џафери со објавувањето на одлуката во „Службен весник“ ...

Џафери: Ќе ја вратиме функционалната држава

Нова ТВ - 11.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во своето прво обраќање како спикер вели, при функционирањето на парламентаризмот и Собранието, еден од основните проблеми е односот меѓу мнозинството и опозицијата во Парламентот.

Џафери: Враќањето во нормала нема да се случи преку ноќ

+инфо - 11.05.2017

Како претседател на Собранието и граѓанин Џафери не прифаќа и не поддржува насилство и бара институциите да ги истражат и да ги казнат одговорните. Враќањето во нормална општествена состојба која подразбира почитување на принципите на ...

Џафери: Ќе работиме на враќање функционални институции

Макфакс - 11.05.2017

„Наша обврска како парламентарно мнозинство е да работиме на враќање на принципите на парламентарната демократија со крајна цел забрзување на евроинтеграциите“, рече собранискиот спикер Талат Џафери во своето прво обраќање до јавноста,на к ...

Неџбедин Ибраими стои зад објавената одлука за изборот на Талат

Курир - 11.05.2017

Заменик-генералниот секретар на Собранието, Неџбедин Ибраими потврдува дека до „Службен весник“ ја испратил само одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на парламентот, потпишана од пратеникот Горан Мисовски од НСДП во својство на ...

Џафери: Враќањето на нормалната состојба во општеството нема да се случи преку ноќ

МКД - 11.05.2017

Наша обврска како парламентарно мнозинство е да работиме на враќање на принципите на парламентарната демократија со крајна цел забрзување на евроинтеграциите, рече собранискиот спикер Талат Џафери во своето прво обраќање до јавноста, на ...

Џафери: Враќањето на функционалните институции нема да се случи преку ноќ

Стандард - 11.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафер, на конференцијата „Вклучени граѓани за одговорно и транспарентно Собрание“, која е во организација на граѓанската асоцијација „Мост“, изјави дека со изборот на новата влада, ќе се создадат услови за ...

Џафери: Успехот во работата на Собранието зависи од сите 120 пратеници

Press24 - 11.05.2017

Демократијата и парламентаризмот во Македонија е далеку од принципите и стандардите што денес се нормални во Европа и кои реално ги уживаат европските граѓани. Еден од основните проблеми на нашиот парламентаризам и воопшто функционирањето на ...

Џафери ги известил пратениците дека треба да се најде чаре за општините

+инфо - 11.05.2017

Ќе се бара итно усогласување на сите политички партии во Собранието во однос на потребните измени во Изборниот законик. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ги препратил барањата на Министерството за локална самоуправа и ЗЕЛС за брзо наоѓање ...

Mост: Парламентот да се отвори за граѓаните

Макфакс - 11.05.2017

Новиот собраниски спикер Талат Џафер своето прво обрќање во јавноста го имаше денеска на конференцијата „Транспарентно и одговорно Собрание“, при што говореше на македонски јазик. Џафери во својот говор кажа дека најголемата одговорност за враќање ...

Џафери до пратениците го доставил барањето на ЗЕЛС

Нова ТВ - 11.05.2017

Mинистерот за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија до Собранието на Република Македонија, односно до претседателот на Собранието, Талaт Џафери доставија барања со кои се бара Собранието на ...

Џафери: Успехот во работата на Собранието зависи од сите 120 пратеници

А1 On - 11.05.2017

Демократијата и парламентаризмот во Македонија е далеку од принципите и стандардите што денес се нормални во Европа и кои реално ги уживаат европските граѓани. Еден од основните проблеми на нашиот парламентаризам и воопшто функционирањето на ...

Барањата на ЗЕЛС доставени до пратениците

Р.С.Европа - 11.05.2017

Mинистерот за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа до Собранието, односно до собранискиот спикер Талaт Џафери доставиле барање да се најде решение за надминување на состојбата поради неодржувањето на локалните избори ...

МОСТ: Новиот мандат на Собранието да биде многу поодговорен, потранспарентен и поотворен за јавноста

А1 On - 11.05.2017

Во организација на Граѓанска асоцијација МОСТ денес се одржа конференција на тема „Вклучени граѓани за одговорно и транспарентно Собрание“. Целта на настанот беше да се дискутира за улогата и функционирањето на Собранието како највисок орган кој ...

МОСТ: Новиот мандат на Собранието да биде многу поодговорен, потранспарентен и поотворен за јавноста

Репортер - 11.05.2017

Во организација на Граѓанска асоцијација МОСТ денес се одржа конференција на тема „Вклучени граѓани за одговорно и транспарентно Собрание“. Целта на настанот беше да се дискутира за улогата и функционирањето на Собранието како највисок орган кој ...

(ВИДЕО) За функционално Собрание потребна е јавна дебата

Нова ТВ - 11.05.2017

Функционирањето на парламентарната демократија, и особено Собранието беа фокус на денешната конференција насловена „Вклучени граѓани за одговорно и транспарентно Собрание“ во организација на граѓанската асоцијација „Мост“.

Џафери до пратениците ги доставил барањата од Министерството за локална и ЗЕЛС

МРТ - 11.05.2017

Како што стои во дописот, ова прашање исклучиво е во надлежност на Парламентот и бара итно усогласување на сите парламентарни политички партии за измени во Изборниот законик... Барањата на Министерството за локална самоуправа и на ЗЕЛС, Собранието ...

Претседателот на Собранието Талат Џафери: Ќе работиме во насока на зајакнување на парламентарната демократија

Академик - 11.05.2017

Во своето прво јавно обраќање како претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери порача дека целосно ќе биде отворен за иницијативи кои ќе бидат во функција на зајакнување на парламентарната демократија.

Џафери бара итно усогласување на парламентарните партии за локалните избори

МКД - 11.05.2017

Mинистерот за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија испратиле барања до Собранието на Република Македонија, за изнаоѓање решение за надминување на состојбата поради неодржувањето на локалните ...

ЗА ШТО ЈА ЗЕМА ПЛАТАТА: Џафери цела недела е претседател, а седница за локалните избори не свикува

Телеграф - 11.05.2017

За за да се распишат локалните избори, пратениците треба да направат измени на Законот за локални избори и на Изборниот законик Откако Министерството за локална самоуправа и ЗЕЛС побараа од собранискиот спикер да најде чаре за мандатите на ...

Делегација на Конгресот на САД на средба со Џафери и Јанева

Стандард - 11.05.2017

Претставници на Конгресот на САД денеска се сретна со новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери и со специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, соопштија од амбасадата во САД во Македонија.

Џафери: Не може враќање во нормала преку ноќ

Р.С.Европа - 11.05.2017

Претседателот на Парламентот, Талат Џафери денеска изјави дека еден од основните проблеми на парламентаризам во Македонија и воопшто функционирањето на Собранието е односот помеѓу парламентарното мнозинство и опозицијата.

Џафери: Да работиме на враќање на принципите на парламентарна демократија

МРТ - 11.05.2017

Наша обврска како собраниско мнозинство е да работиме на враќање на принципите на парламентарната демократија со крајна цел забрзување на евроинтеграциите, вели собранискиот спикер Талат Џафери.

Џафери и Јанева се сретнале со делегација на Конгресот на САД

Слободен Печат - 11.05.2017

Делегацијата на претставници на Конгресот на Соединетите Американски Држави, која е во посета на земјава, имала средби и со новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, и со специјалната јавна обвинителка, Катица ...

Неџбедин Ибраими стои зад објавената одлука за изборот на Талат

Нетпрес - 11.05.2017

Заменик-генералниот секретар на Собранието, Неџбедин Ибраими потврдува дека до „Службен весник“ ја испратил само одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на парламентот, потпишана од пратеникот Горан Мисовски од НСДП во својство на ...

Џафери: Опозицијата го дава целосниот легитимитет на Собранието, таа не е декор

Репортер - 11.05.2017

Во последните две години живееме во сериозна општествена и политичка криза која го погодува секој граѓанин, а во голема мера таа криза е резултат на недоволно изразената надзорна функција на парламентот врз извршната власт“, рече претседателот на ...

Џафери: Ќе се посветиме на враќањето на функционалноста на институциите

Таратур - 11.05.2017

Наша обврска како парламентарно мнозинство е да работиме на враќање на принципите на парламентарната демократија со крајна цел забрзување на евроинтеграциите, рече собранискиот спикер Талат Џафери во своето прво обраќање до јавноста,на ...

Џафери ги информирал пратениците дека итно треба да се усогласат за локалните избори

Мета - 11.05.2017

Министерот за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија до Собранието на Република Македонија доставиле барања со кои се бара Собранието на Република Македонија да најде решение за надминување на ...

Џафери: Опозицијата го дава целосниот легитимитет на Собранието, таа не е декор

Либертас - 11.05.2017

„Во последните две години живееме во сериозна општествена и политичка криза која го погодува секој граѓанин, а во голема мера таа криза е резултат на недоволно изразената надзорна функција на парламентот врз извршната власт“, рече претседателот на ...

Џафери побарал од пратениците итно да се усогласат за локалните избори

Канал 77 - 11.05.2017

Министерот за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија до Собранието на Република Македонија доставиле барања со кои се бара Собранието на Република Македонија да најде решение за надминување на ...

Џафери бара од партиите да се усогласат за локалните избори

еМагазин - 11.05.2017

Министерството за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа побарале од Собранието на Република Македонија да најде решение за надминување на состојбата поради неодржувањето на локалните избори.

Министерот за локална самоуправа бара Собранието да постапи по барањата на ЗЕЛС

Точка - 11.05.2017

Mинистерот за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија до Собранието на Република Македонија, односно до претседателот на Собранието, Талат Џафери доставија барања со кои се бара Собранието на ...

Mост: Парламентот да се отвори за граѓаните

Точка - 11.05.2017

Новиот собраниски спикер Талат Џафер своето прво обрќање во јавноста го имаше денеска на конференцијата „Транспарентно и одговорно Собрание“, при што говореше на македонски јазик. Џафери во својот говор кажа дека најголемата одговорност за враќање ...

Неџбедин Ибраими стои зад објавената одлука за изборот на Талат

Пулс24 - 11.05.2017

Заменик-генералниот секретар на Собранието, Неџбедин Ибраими потврдува дека до „Службен весник“ ја испратил само одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на парламентот, потпишана од пратеникот Горан Мисовски од НСДП во својство на ...

Џафери побарал од пратениците дека итно треба да се усогласат за локалните избори

Либертас - 11.05.2017

Министерот за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија до Собранието на Република Македонија доставиле барања со кои се бара Собранието на Република Македонија да најде решение за надминување на ...

Џафери е оптимист! Ќе ја вратиме функционалната држава

Локално - 11.05.2017

Новиот претседател на парламентот Талад Џафери во настапот на конференцијата на ГА МОСТ за “Вклучени граѓани за одговорно и транспарентно Собрание”со оптимистички најави дека ќе има простор за сите и за мнзинството, и за опозицијата и за граќанските ...

Џафери: Опозицијата го дава целосниот легитимитет на Собранието, таа не е декор

Мета - 11.05.2017

„Во последните две години живееме во сериозна општествена и политичка криза која го погодува секој граѓанин, а во голема мера таа криза е резултат на недоволно изразената надзорна функција на парламентот врз извршната власт“, рече претседателот на ...

Неџбедин Ибраими стои зад објавената одлука за изборот на Талат

Република - 11.05.2017

Заменик-генералниот секретар на Собранието, Неџбедин Ибраими потврдува дека до „Службен весник“ ја испратил само одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на парламентот, потпишана од пратеникот Горан Мисовски од НСДП во својство на ...

Џафери: Функционална држава нема да се случи преку ноќ, но мнозинството се залага за тоа

Фактор - 11.05.2017

Новиот собраниски претседател на денешната онференција на тема „Вклучени граѓани за одговорно и транспарентно Собрание“ во организација на граѓанската асоцијација „Мост“ истакна дека идниот чекор кој ја чека Македонија е избор на Влада.

Џафери ги информирал пратениците дека итно треба да се усогласат за локалните избори

Локално - 11.05.2017

Министерот за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија до Собранието на Република Македонија доставиле барања со кои се бара Собранието на Република Македонија да најде решение за надминување на ...

Џафери: Без опозицијата не може да се зборува за вистински парламентаризам и демократија

Либертас - 11.05.2017

Демократијата и парламентаризмот во Македонија е далеку од принципите и стандардите што денес се нормални во Европа и кои реално ги уживаат европските граѓани. Еден од основните проблеми на нашиот парламентаризам и воопшто функционирањето на ...

Ветераните на ОНА со писмо до Џафери: Се надеваме дека нема да се прескокне Законот за решение на статусот за настаните ...

Вечер Прес - 11.05.2017

Здружението на ветераните од војната на Ослободителна Национална Армија (ОНА) му го честита изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Во продолжение интегрално го пренесуваме писмото до Џафери Имајќи предвид дека и вие како и многу други ...

Џафери: Следува избор на нова Влада, ќе ја вратиме функционалната држава

Точка - 11.05.2017

"Наша обврска како парламентарно мнозинство е да работиме на враќање на принципите на парламентарната демократија со крајна цел забрзување на евроинтеграциите", рече собранискиот спикер Талат Џафери во своето прво обраќање до јавноста на ...

Новиот мандат на Собранието да биде поодговорен, потранспарентен и поотворен за јавноста и сите засегнати страни

Локално - 11.05.2017

Во организација на Граѓанска асоцијација МОСТ денеска се одржа конференција на тема „Вклучени граѓани за одговорно и транспарентно Собрание“. Целта на настанот беше да се дискутира за улогата и функционирањето на Собранието како највисок орган кој ...

БАРАШЕ ДА СЕ ПОЧИТУВА УСТАВНИОТ СУД: Ќе прифати ли Џафери поништување на неговиот избор

Вечер Прес - 11.05.2017

Доколку Уставниот суд го поништи изборот на Џафери, тој би можел повторно да биде избран за претседател, но низ една редовна процедура, како што налага собранискиот деловник и Уставот Иако Талат Џафери со објавувањето на одлуката во „Службен весник" ...

Џафери и Јанева се сретнале со делегација на Конгресот на САД

Мета - 11.05.2017

Делегацијата на претставници на Конгресот на Соединетите Американски Држави, која денеска беше во посета на земјава, имала средби и со новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери и со специјалната јавна обвинителка, ...

(ВИДЕО) Џафери: Следува избор на нова Влада

Бриф - 11.05.2017

По мојот избор за претседател на Собранието следува избор на нова Влада која ќе ја спроведе програмата за враќање на работите во нормален колосек, изјави собранискиот спикер Талат Џафери на денешната конференција на тема „Вклучени граѓани за ...

Џафери и Јанева се сретнале со делегација на Конгресот на САД

Локално - 11.05.2017

Делегацијата на претставници на Конгресот на Соединетите Американски Држави, која денеска беше во посета на земјава, имала средби и со новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери и со специјалната јавна обвинителка, ...

Џафери тргна да бара спас за градоначалниците и советниците

Вечер Прес - 11.05.2017

Талат Џафери, ги препратил барањата на Министерството за локална самоуправа и ЗЕЛС за брзо наоѓање решение за функцнионирање на општините до пратениците во Собранието на Република Македонија.

Џафери: Ни недостасува политичка волја и култура...

Н.Македонија - 11.05.2017

Џафери: Ни недостасува политичка волја и култура Новоизбраниот собраниски спикер Талат Џафер, на денешната конференција на тема „Вклучени граѓани за одговорно и транспарентно Собрание“ во организација на граѓанската асоцијација „Мост“, даде свои ...

Барањата на ЗЕЛС преку Џафери стигнаа до пратениците...

Н.Македонија - 11.05.2017

Барањата на ЗЕЛС преку Џафери стигна до пратениците Министерот за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа побараа решение од Собранието. Тие пуштиле барања до претседателот на Собранието, Талат Џафери, а тој истите ги ...

72 ден протести  – „За заедничка Македонија“

ТВ21 - 10.05.2017

На денешните протести, демонстрантите порачаа дека интернет иницијативата со која се бара истрага за организаторите за влез во Собранието е поттикната од соросовите здруженија. За писмото кое Талат Џафери му го прати на Иванов велат дека ...

Протест на иницијативата “За заедничка Македонија”

Алсат-М - 10.05.2017

Уште еден ден протести на иницијативата “За заедничка Македонија” на кои беа повторени истите ставови во врска со платформата на албанските партии и изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието.

Тодор Петров поднесе претставка до Уставен суд за изборот на Талат Џафери

ТВ21 - 10.05.2017

Тодор Петров од Светскиот македонски конрес поднесе претставка до Уставниот суд на Македонија за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Петров смета дека Талат Џафери е нелигитимен претседател на Собранието на Република Македонија, ...

Оспорен изборот на Талат Џафери пред Уставeн

Алсат-М - 10.05.2017

Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, поднел иницијатива до Уставниот суд, каде го оспорува изборот на собрансикиот спикер, Талат Џафери, на 27 април годинава. Според него, прекршени се голем број на одредби од Уставот, ...

Џафери-Река: Стабилноста во Македонија важен сегмент за стабилноста на регионот

24 Вести - 10.05.2017

Во регионот успешни може да бидат само конфронтациите на конструктивни политички концепти, додека секоја друга идеја за меѓудржавни, меѓуетнички и меѓунационални конфликти однапред се „осудени“ како неуспешни проекти, констатираа денеска на првата ...

Џафери-Река: Стабилноста во Македонија важен сегмент за севкупната стабилност на регионот

Канал5 - 10.05.2017

Во регионот успешни може да бидат само конфронтациите на конструктивни политички концепти, додека секоја друга идеја за меѓудржавни, меѓуетнички и меѓунационални конфликти однапред се „осудени“ како неуспешни проекти, констатираа денеска на првата ...

Петров со претставка до уставен, го оспорува изборот на Џафери

Канал5 - 10.05.2017

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес смета дека Талат Џафери е нелегитимен претседател на Собранието на Република Македонија независно од тоа што одлуката е веќе објавена и испечатена во служениот весник и стапила на сила.

Уставен суд не може да го поништи изборот на Талат Џафери

Deutsche Welle - 10.05.2017

Изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието е поединечен акт и не подлежи на оценка од Уставниот суд, велат правни експерти, откако Светскиот македонски конгрес поднесе иницијатива за поништување на таа одлука.

Петров го оспори изборот на Џафери пред Уставен

24 Вести - 10.05.2017

Оспорен изборот на претседателот на Собранието Талат Џафери пред Уставниот суд. Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров поднел иницијатива до Уставниот суд, каде го оспорува изборот на собрансикиот спикер Џафери на 27 април ...

Инцијатива до Уставниот суд за оспорување на изборот на Талат Џафери

24 Вести - 10.05.2017

Оспорен изборот на собранискиот претседател Талат Џафери. Тодор Петров го спори новоизбраниот претседател пред Уставниот суд. Тој со иницијатива од 22 страниници бара од Уставниот суд да ја поништи одлуката, објавена во Службен весник.

Тодор Петров до Уставен за изборот на Џафери

Телма - 10.05.2017

Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров поднел иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста за изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието. Петров за Телма изјави дека иницијативата ја предал вчера и дека ...

Илиевски: Амбасадорот Река да не не’ стабилизира толку, неговата држава со Тиранската платформа

Press24 - 10.05.2017

Од кабинетот на Иванов велат дека Иванов очекувал Заев да го исполни јавно кажаниот збор дека со тиранската коалиција ќе била загарантирана унитарноста на државата, да ве потсетам за оние кои што заборавиле, Зоран Заев е човекот кој кога оди надвор ...

Илиевски: Амбасадорот Река да не не’ стабилизира толку, неговата држава со Тиранската платформа не мора да мудрува за ...

Курир - 10.05.2017

Од кабинетот на Иванов велат дека Иванов очекувал Заев да го исполни јавно кажаниот збор дека со тиранската коалиција ќе била загарантирана унитарноста на државата, да ве потсетам за оние кои што заборавиле, Зоран Заев е човекот кој кога оди надвор ...

Протест на иницијативата “За заедничка Македонија”

Макфакс - 10.05.2017

Уште еден протест на иницијативата “За заедничка Македонија” на кои беа повторени истите ставови во врска со платформата на албанските партии и изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието.

Протестен на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Скопје

Press24 - 10.05.2017

Поддржувачи на граѓанската иницијатива „За Заедничка Македонија“ вечерва на 73. протестен марш низ центарот на Скопје повторно побараа отфрлање на т.н тиранска платформа и порачаа дека нема да запират нивните активности за одбрана на унитарноста на ...

73 ден протести на иницијативата „За заедничка Македонија“

Сител - 10.05.2017

Поддржувачи на граѓанската иницијатива „За Заедничка Македонија“ вечерва на 73. протестен марш низ центарот на Скопје повторно побараа отфрлање на т.н тиранска платформа и порачаа дека нема да запират нивните активности за одбрана на унитарноста на ...

Протест на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Скопје

Репортер - 10.05.2017

Поддржувачи на граѓанската иницијатива „За Заедничка Македонија“ вечерва на 73. протестен марш низ центарот на Скопје повторно побараа отфрлање на т.н тиранска платформа и порачаа дека нема да запират нивните активности за одбрана на унитарноста на ...

Тодор Петров бара Уставен да ја преиспита одлуката за избор на Талат Џафери

Репортер - 10.05.2017

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес поднел иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на легитимноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. – Денес поднесов иницијатива до Уставниот суд и сметам дека сè додека ...

Тодор Петров го оспорил изборот на Џафери пред Уставен

Нова ТВ - 10.05.2017

Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров поднел иницијатива до Уставниот суд, каде го оспорува изборот на собрансикиот спикер Џафери на 27 април годинава. Според него, прекршени се голем број на одредби од Уставот, законите и ...

Уставен суд не може да го поништи изборот на Талат Џафери

Репортер - 10.05.2017

Изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието е поединечен акт и не подлежи на оценка од Уставниот суд, велат правни експерти, откако Светскиот македонски конгрес поднесе иницијатива за поништување на таа одлука, пишува Дојче веле .

Тодор Петров ќе бара од Уставен преиспитување на одлуката за избор на Талат Џафери

Макфакс - 10.05.2017

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес поднел иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на легитимноста на новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери. „Денес поднесов иницијатива до Уставниот суд и сметам дека сè додека ...

Тодор Петров го оспори изборот на Талат Џафери пред Уставен

Нетпрес - 10.05.2017

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес смета дека Талат Џафери е нелегитимен претседател на Собранието на Република Македонија независно од тоа што одлуката е веќе објавена и испечатена во служениот весник и стапила на сила.

(ВИДЕО) Талат Џафери во „200“ на Алсат-М

Репортер - 10.05.2017

Ви го пренесуваме вчерашното издание на емисијата „200“ на Алсат-М во кое гостуваше новиот претседател на Собранието, Талат ...

Средба на Талат Џафери со Фатос Река

Слободен Печат - 10.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, денес оствари официјална средба со амбасадорот на Република Албанија во Република Македонија, г. Фатос Река, кој му го честиташе изборот на функцијата претседател на Собранието, ...

Тодор Петров бара Уставен да ја преиспита одлуката за избор на Талат Џафери

А1 On - 10.05.2017

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес поднел иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на легитимноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. – Денес поднесов иницијатива до Уставниот суд и сметам дека сè додека ...

Џафери-Река: Стабилноста во Македонија важен сегмент за севкупната стабилност на регионот

А1 On - 10.05.2017

Во регионот успешни може да бидат само конфронтациите на конструктивни политички концепти, додека секоја друга идеја за меѓудржавни, меѓуетнички и меѓунационални конфликти однапред се „осудени“ како неуспешни проекти, констатираа денеска на првата ...

Џафери-Река: Стабилноста во Македонија важен сегмент за севкупната стабилност на регионот

Репортер - 10.05.2017

Во регионот успешни може да бидат само конфронтациите на конструктивни политички концепти, додека секоја друга идеја за меѓудржавни, меѓуетнички и меѓунационални конфликти однапред се „осудени“ како неуспешни проекти, констатираа денеска на првата ...

Џафери-Река: Стабилноста во Македонија важна за стабилност на регионот

Р.С.Европа - 10.05.2017

На денешната средба на претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафер и амбасадорот на Албанија во Македонија Фатос Река тие констатираа дека во регионот успешни може да бидат само конфронтациите на конструктивни политички концепти, додека ...

ЏАФЕРИ-РЕКА: Секоја идеја за меѓуетнички конфликти е осудена на пропаст

Телеграф - 10.05.2017

Албанскиот амбасадор му ја честита новата функција на Џафери оценувајќи дека со неговиот избор за спикер е направен многу важен чекор во стабилизацијата на политичките состојби во Република Македонија Во регионот успешни може да бидат само ...

Дали документите за избор на Џафери се легални или фалсификувани?

Сител - 10.05.2017

„Kој е документот што, покрај другото, покажува дека пратеникот Горан Мисовски е избран за заменик-претседавач на Kонститутивната седница на Собранието на Република Македонија на 27 април годинава, а ако такво нешто постои, врз основа на што тој ја ...

Џафери-Река: Идеите за меѓунационални конфликти се осудени на неуспех

Нова ТВ - 10.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорот на Република Албанија во земјава, Фатос Река, кој му го честиташе изборот на функцијата претседател на Собранието, како многу важен чекор во ...

Поднесена претставка до Уставен суд: Се оспорува изборот на Талат Џафери

Press24 - 10.05.2017

Тодор Петров од Светскиот македонски конгер смеда дека Талат Џафери е нелигитимен претседател на Собранието на Република Македонија независно од тоа што одлуката е вече објавена и испечатена во службениот весник и стапила на сила.

Дали документите за избор на Џафери се легални или фалсификувани?

Курир - 10.05.2017

„Kој е документот што, покрај другото, покажува дека пратеникот Горан Мисовски е избран за заменик-претседавач на Kонститутивната седница на Собранието на Република Македонија на 27 април годинава, а ако такво нешто постои, врз основа на што тој ја ...

Џафери-Река: Стабилноста во Македонија е важен сегмент од севкупната стабилност на Западен Балкан

Стандард - 10.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафер и амбасадорот на Република Албанија во Република Македонија Фатос Река констатираа денеска дека во регионот успешни може да бидат само конфронтациите на конструктивни политички ...

Џафери и Река: Идеите за меѓуетнички конфликти се осудени на неуспех

+инфо - 10.05.2017

Албанија ќе посветува особено внимание за обезбедување уставни и законски гаранции за статусот на македонскотото и сите други малцинства во Албанија. Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорот ...

Иницијатива: Дали е уставна одлуката на Собранието испратена до Службен весник за изборот на претседател на ...

Сител - 10.05.2017

Со иницијатива до Уставниот суд, Светскиот македонски конгрес бара понииштување на одлуката за избор на Претседател на Собранието објавена вчера во Службен весник За експертите по уставно право, Уставниот суд е надлежен да одлучува по оваа ...

Ветераните на ОНА со писмо до Џафери: Се надеваме дека нема да се прескокне Законот за решение на статусот за настаните ...

Курир - 10.05.2017

Здружението на ветераните од војната на Ослободителна Национална Армија (ОНА) му го честита изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Во продолжение интегрално го пренесуваме писмото до Џафери Имајќи предвид дека и вие како и многу други ...

СЕ ОГЛАСИЈА „ВОЈНИЧКИТЕ“ ДРУГАРИ: Ветерани од ОНА му го честитаат изборот на Талат Џафери (ФОТО)

Телеграф - 10.05.2017

Во писмото се вели дека ветераните на ОНА ќе очекуваат од Џафери да се заложи во решавање на наводен статус на случувањата од 2001 година Ветераните од ОНА се придружија во низата честитки до Талат Џафери кого албанските партии и СДСМ самите го ...

Џафери има легитимитет, активностите за нова влада се уставни

Репортер - 10.05.2017

Претседателот на Светскиот македонски конгрес и поранешен пратеник Тодор Петров , зборувајќи за неговата поднесена инцијатива за укинување на одредби од Законот локална самоуправа, но и за ново поднесената иницијатива за поништување на изборот на ...

Џафери – Река: Стабилноста во Македонија е важна за стабилноста на Западен Балкан

Локално - 10.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорот на Албанија во земјава, Фатос Река, со кого се согласил дека секоја идеја за меѓудржавни, меѓуетнички и меѓунационални конфликти однапред е осудена како неуспешен проект, ...

Уставен суд не може да го поништи изборот на Талат Џафери

Либертас - 10.05.2017

Изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието е поединечен акт и не подлежи на оценка од Уставниот суд, велат правни експерти, откако Светскиот македонски конгрес поднесе иницијатива за поништување на таа одлука, пишува Дојче веле .

„За Заедничка Макдедонија“: Амбасадорот Река да не не’ стабилизира толку, неговата држава со Тиранската платформа не ...

Република - 10.05.2017

Од кабинетот на Иванов велат дека Иванов очекувал Заев да го исполни јавно кажаниот збор дека со тиранската коалиција ќе била загарантирана унитарноста на државата, да ве потсетам за оние кои што заборавиле, Зоран Заев е човекот кој кога оди надвор ...

Илиевски: Амбасадорот Река да не не’ стабилизира толку, неговата држава со Тиранската платформа не мора да мудрува за ...

Пулс24 - 10.05.2017

Од кабинетот на Иванов велат дека Иванов очекувал Заев да го исполни јавно кажаниот збор дека со тиранската коалиција ќе била загарантирана унитарноста на државата, да ве потсетам за оние кои што заборавиле, Зоран Заев е човекот кој кога оди надвор ...

Џафери има легитимитет, активностите за нова влада се уставни

Либертас - 10.05.2017

Претседателот на Светскиот македонски конгрес и поранешен пратеник Тодор Петров , зборувајќи за неговата поднесена инцијатива за укинување на одредби од Законот локална самоуправа, но и за ново поднесената иницијатива за поништување на изборот на ...

Легални се или не документите за избор на Талат, ќе понесе ли некој кривична одговорност?!

Република - 10.05.2017

„Kој е документот што, покрај другото, покажува дека пратеникот Горан Мисовски е избран за заменик-претседавач на Kонститутивната седница на Собранието на Република Македонија на 27 април годинава, а ако такво нешто постои, врз основа на што тој ја ...

Тодор Петров со иницијатива до Уставниот суд го оспори изборот на Џафери за спикер

Мета - 10.05.2017

Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров поднел иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Тој од судот барал да ја поништи одлуката за изборот на Џафери за ...

За да не отиде Македонија во бестрага отпорот ќе се намалува

Фактор - 10.05.2017

Голем дел од членството на ВМРО-ДПМНЕ се уште не може да се помири со фактот што Талат Џафери е официјализиран како нов претседател на Собранието, но кадарот не им смета толку колку начинот на кој беше одбран со надгласување на пратениците на ...

Тодор Петров бара Уставен да ја преиспита одлуката за избор на Талат Џафери

Локално - 10.05.2017

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес поднел иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на легитимноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. – Денес поднесов иницијатива до Уставниот суд и сметам дека сè додека ...

Дали документите за избор на Џафери се легални?

Пулс24 - 10.05.2017

„Kој е документот што, покрај другото, покажува дека пратеникот Горан Мисовски е избран за заменик-претседавач на Kонститутивната седница на Собранието на Република Македонија на 27 април годинава, а ако такво нешто постои, врз основа на што тој ја ...

Протестен на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" во Скопје

Вечер Прес - 10.05.2017

Повторија дека за нив со изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието е направено прекршување на Уставот, законите и собранискиот деловник. Тоа сметаат треба да биде осудено од сите, исто како и пеењето на албанската химна во законодавниот ...

Тодор Петров со иницијатива до Уставен суд го оспори изборот на Џафери за претседател на Собранието

еМагазин - 10.05.2017

Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров поднел иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Тој од судот барал да ја поништи одлуката за изборот на Џафери за ...

Тодор Петров ќе бара од Уставен преиспитување на одлуката за избор на Талат Џафери

Точка - 10.05.2017

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес поднел иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на легитимноста на новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери. „Денес поднесов иницијатива до Уставниот суд и сметам дека сè додека ...

Поднесена претставка до Уставен суд за изборот на Талат Џафери

Република - 10.05.2017

Тодор Петров од Светскиот македонски конрес поднесе претставка до Уставниот суд на Македонија за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Петров смета дека Талат Џафери е нелигитимен претседател на Собранието на Република Македонија, ...

Џафери – Река: Стабилноста во Македонија е важна за стабилноста на Западен Балкан

Либертас - 10.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорот на Албанија во земјава, Фатос Река, со кого се согласил дека секоја идеја за меѓудржавни, меѓуетнички и меѓунационални конфликти однапред е осудена како неуспешен проект, ...

Ветераните на ОНА со писмо до Џафери: Се надеваме дека нема да се прескокне Законот за решение на статусот за настаните ...

Пулс24 - 10.05.2017

Здружението на ветераните од војната на Ослободителна Национална Армија (ОНА) му го честита изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Во продолжение интегрално го пренесуваме писмото до Џафери Имајќи предвид дека и вие како и многу други ...

Ветераните на ОНА со писмо до Џафери: Се надеваме дека нема да се прескокне Законот за решение на статусот за настаните ...

Република - 10.05.2017

Здружението на ветераните од војната на Ослободителна Национална Армија (ОНА) му го честита изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Во продолжение интегрално го пренесуваме писмото до Џафери Имајќи предвид дека и вие како и многу други ...

ВИДЕО: Талат Џафери во „200“ на Алсат-М

Либертас - 10.05.2017

Ви го пренесуваме вчерашното издание на емисијата „200“ на Алсат-М во кое гостуваше новиот претседател на Собранието, Талат ...

Џафери – Река: Стабилноста во Македонија е важна за стабилноста на Западен Балкан

Мета - 10.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорот на Албанија во земјава, Фатос Река, со кого се согласил дека секоја идеја за меѓудржавни, меѓуетнички и меѓунационални конфликти однапред е осудена како неуспешен проект, ...

(Фото) И Централен регистар објави дека Талат Џафери е новиот претседател на Собрание

еМагазин - 10.05.2017

И Централен регистар објави дека Талат Џафери е новиот претседател на Собрание. Претходно името на Џафери се најде и во Службен весник. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата го оспоруваат неговиот избор, а во меѓувреме тој веќе ја обавува оваа функција, а за ...

Џафери и Река: Стабилноста во Македонија важен сегмент за севкупната стабилност на регионот...

Н.Македонија - 10.05.2017

Џафери и Река: Стабилноста во Македонија важен сегмент за севкупната стабилност на регионот Во регионот успешни може да бидат само конфронтациите на конструктивни политички концепти, додека секоја друга идеја за меѓудржавни, меѓуетнички и ...

Тодор Петров поднел иницијатива до Уставен за легитимноста на Џафери

Фокус - 09.05.2017

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес денеска соопшти дека поднел иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на легитимноста на новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери.

Талат Џафери во посета на пратеникот Зијадин Села

Фокус - 09.05.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери денеска го поседи лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, кој е на домашно лекување откако во саботата беше пуштен од болница, пишува Нова Македонија .

ПОЛНА КУЌАТА ВО СТРУГА: Талат Џафери отиде во посета на Зијадин Села (ВИДЕО)

Телеграф - 09.05.2017

Не е јасно дали Џафери дојде во официјална посета кај Села или, пак, ова е негова партиска посета. На интернет-страницата на Собранието нема соопштение за оваа посета што ја оствари Џафери Талат Џафери, претседателот на Собранието, денеска беше во ...

Џафери го посети Села

Репортер - 09.05.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери денеска го поседи лидерот на Алијансата за албанците, Зијадин Села, кој е на домашно лекување, а беше пуштен од болница во саботата, пренесе Нова Македонија .

ОЧЕКУВАМ ПОНИШТУВАЊЕ: Тодор Петров со претставка до Уставен го оспорува изборот на Џафери

Телеграф - 09.05.2017

Тој нагласува дека работата на Собранието треба да продолжи онаму каде што заврши со легитимниот претседавач, односно со претседателот на Собранието од претходниот собраниски состав Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров бара од ...

Илиевски: Изборот на претседател на Собранието прекрши многу членови од Уставот

Курир - 09.05.2017

Богдан Илиевски денеска на протестот ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА изјави дека одлуката за избор на претседател на Собранието прекршила многу членови од Уставот. -Член 20 од Уставот на Република вели, програмите и дејствувањето на здруженијата на граѓани ...

Вељаноски: Мои заменици се Миланов и Хасани, а не Мисовски кој ја потпишал одлуката за избор на Талат Џафери

МКД - 09.05.2017

Поранешниот претседавач на конститутивната собраниска седница Трајко Вељаноски вечерва преку фејсбук порака реагираше на денешната објава во Службен весник на одлуката за избор на Талат Џафери за нов претседател на Собранието.

Стоилковски: Талат Џафери не е избран претседател, туку вештачки наметнат

Курир - 09.05.2017

Новинарот Наум Стоилковски во гостувањето во Отвореното студио на ТВ Нова кажа дека Талат Џафери е вештачки наметнат, а не избран за претседател на Собранието. Тој вели дека Федерика Могерини го избрала Џафери и прашува од каде таа има легитимитет ...

Петров поднел иницијатива до Уставниот суд за легитимноста на Џафери

Стандард - 09.05.2017

Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров за ТВ Нова вели дека одлуката за изборот на Талат Џафери е објавена во Службен весник, но како што е објавена, така може да биде и повлечена.

Стоилковски: Се бара легитимитет од Иванов за нелегитимниот избор

Курир - 09.05.2017

Сега станува збор претседателот Иванов да го признае легитимитетот на Талат Џафери. Тоа е првиот чекор којшто сакаат да го направат. Второ, очекуваат овие спонзорите на сета игранка да добијат легитимитет од претседателот Иванов за она што го ...

Илиевски: Изборот на претседател на Собранието прекрши многу членови од Уставот

Press24 - 09.05.2017

Богдан Илиевски денеска на протестот ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА изјави дека одлуката за избор на претседател на Собранието прекршила многу членови од Уставот. -Член 20 од Уставот на Република вели, програмите и дејствувањето на здруженијата на граѓани ...

Џафери во посета на Зијадин Села

Стандард - 09.05.2017

Претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери денеска го поседи лидерот на Алијансата за албанците, Зијадин Села, кој е на домашно лекување, а беше пуштен од болница во саботата, пренесе Нова Македонија .

Стоилковски: Талат Џафери не е избран претседател, туку вештачки наметнат

Press24 - 09.05.2017

Новинарот Наум Стоилковски во гостувањето во Отвореното студио на ТВ Нова кажа дека Талат Џафери е вештачки наметнат, а не избран за претседател на Собранието. Тој вели дека Федерика Могерини го избрала Џафери и прашува од каде таа има легитимитет ...

Џафери без активности во Собранието – роковите течат, а од кај Иванов молк

Макфакс - 09.05.2017

Седница на Собрание ќе има доколку Ѓорге Иванов му го додели мандатот на Зоран Заев, а потоа Заев испрати писмо до Собранието дека составил влада и бара седница на која ќе се расправа за составот на владата.

НИКАКО ДА СВИКА СЕДНИЦА: Џафери разместува знаменца, наместо да ги собере пратениците

Телеграф - 09.05.2017

Собранието во следниот период треба да донесе важни закони и измени на закони кои се однесуваат на локалните избори за чие одржување утре треба да одлучува Уставниот суд Откако одлуката за избор на Талат Џафери е објавена во „Службен весник“ веќе не ...

Џафери го посети Села

+инфо - 09.05.2017

Тој беше најтешко повредениот пратеник при упадот во Собранието, откако на 27 април по 18 часот беше изгласан Џафери за претседател на Собранието. Собранискиот спикер Талат Џафери денеска го поседи лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, ...

Стоилковски: Могерини го избра Џафери, но од каде ѝ е легитиметот?

Република - 09.05.2017

Новинарот Наум Стоилковски во гостувањето во Отвореното студио на ТВ Нова кажа дека Талат Џафери е вештачки наметнат, а не избран за претседател на Собранието. Тој вели дека Федерика Могерини го избрала Џафери и прашува од каде таа има легитимитет ...

ЏАФЕРИ ПО ФЕРМАНОТ ВО БРИСЕЛ: Западот ја врати Македонија во Среден век – ЕУ се однесува како робовладетел на ...

Пулс24 - 09.05.2017

Талат Џафери на симболично ниво покажува дека на прво место му се чувствата на Брисел, потоа Тирана, а на крајот на Македонија и нејзините интереси. Понатамошната борба против нелегитимнте власти во Македонија зависи од ВМРО-ДПМНЕ.

„За заедничка Македонија“ бара нови избори и попис на населението-најавува одбивање на плаќање сметки и даноци

Фактор - 09.05.2017

За 71-ви пат во Скопје вчера се одржа протест на Граѓанското здружение „За заедничка Македонија“. Учесниците во него побараа спроведување на нови предвремени парламентарни избори и попис на населението. „Не се откажуваме од нашите барања.

ДОЦЕВСКА: Узурпаторите на Уставот и законите треба да се казнат и да ги снема од политичкиот живот

Фактор - 09.05.2017

Узурпаторите на Уставот и законите треба да се казнат и да ги снема од политичкиот и јавниот живот, вели адвокатката и претседател на Здружението Јустиција, Оливера Доцевска за Фактор, коментирајќи ги состојбите во државата.

Македонија – земја на преседани

Република - 09.05.2017

Колумнист: Горан Момироски „Ина­у­гу­ра­тив­ни­от го­вор“ на но­ви­от „пре­тсе­да­тел на Со­бра­ни­е­то“ и ми­занс­це­нот во кој тој ја пре­зе­де функ­ци­ја­та спи­кер на пар­ла­мен­тот не ве­ту­ва­ат ста­бил­на и гра­ѓан­ска Ма­ке­до­ни­ја ту­ку ...

Џафери го посети Села

Либертас - 09.05.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери денеска го поседи лидерот на Алијансата за албанците, Зијадин Села, кој е на домашно лекување, а беше пуштен од болница во саботата, пренесе Нова Македонија .

Џафери го посети Села

Локално - 09.05.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери денеска го поседи лидерот на Алијансата за албанците, Зијадин Села, кој е на домашно лекување, а беше пуштен од болница во саботата, пренесе Нова Македонија .

ОМД: Унитарноста и суверенитетот на Македонија, мора да се сочуваат

Вечер Прес - 09.05.2017

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) го отфрла нелегитимното назначување на Талат Џафери за претседател на македонското Собрание. Г. Џафери - кој е познат и под името Командант Форина - беше директно вмешан и одговорен за масакрот во Вејце од 2001 ...

Се бара легитимитет од Иванов за нелегитимниот избор на Џафери

Република - 09.05.2017

Сега треба претседателот Иванов да го признае легитимитетот на Талат Џафери. Тоа е првиот чекор којшто сакаат да го направат. Второ, очекуваат овие спонзорите на сета игранка да добијат легитимитет од претседателот Иванов за она што го направија, ...

Наместо владеење на правото, во земјата имаме владеење на дивиот Запад

Вечер Прес - 09.05.2017

-Не само што не се надминати правните и политичките пречки за доделување мандат за состав на Влада, туку во меѓувреме, со каубојскиот „избор" на Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ дополнително се усложни целата правно-политичка состојба ...

Македонија – земја на преседани

Пулс24 - 09.05.2017

И во последниве десетина години, колку што беше ВМРО-ДПМНЕ на власт, голем број политичари и интелектуалци од досегашната опозиција ја користеа фразата „Ви рековме, ама вие не верувавте“, но во наредниот период, речиси сигурно, таа ќе биде меѓу ...

Џафери разместува знаменца, наместо да ги собере пратениците

Вечер Прес - 09.05.2017

Собранието во следниот период треба да донесе важни закони и измени на закони кои се однесуваат на локалните избори за чие одржување утре треба да одлучува Уставниот суд Откако одлуката за избор на Талат Џафери е објавена во „Службен весник" веќе не ...

Џафери го посети Села

Бриф - 09.05.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери денеска го поседи лидерот на Алијансата за албанците, Зијадин Села, кој е на домашно лекување, а беше пуштен од болница во саботата, пренесе Нова Македонија .

Тодор Петров: Уставниот суд ќе решава за нелигитимниот спикер Џафери

Фактор - 09.05.2017

Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес смета дека Талат Џафери е нелигитимен претседател на Собранието на Република Македонија без оглед што одлуката е веќе објавена и испечатена во Служениот весник со што стапува на сила.

Џафери без активности во Собранието – роковите течат, а од кај Иванов молк

Точка - 09.05.2017

Седница на Собрание ќе има доколку Ѓорге Иванов му го додели мандатот на Зоран Заев, а потоа Заев испрати писмо до Собранието дека составил влада и бара седница на која ќе се расправа за составот на владата.

Џафери го посети Села...

Н.Македонија - 09.05.2017

Џафери го посети Села Собранискиот спикер Талат Џафери денеска го поседи лидерот на Алијансата за албанците, Зијадин Села, кој е на домашно лекување, а беше пуштен од болница во саботата. Тој беше најтешко повредениот пратеник при упадот во ...

Нова седница се уште не е закажана

24 Вести - 08.05.2017

Нова собраниска седница се уште не е закажана. По немилите настани во Собранието кој се случија на 27 април пратениците се уште не седанале во пратеничките клупи. Новоизбраниот претседател на законодавниот дом Талат Џафери на собраниските ...

Дипломатска офанзива: Што поскоро европска влада

24 Вести - 08.05.2017

Засилена дипломатска офанзива за решавање до крај на кризата во земјава. ЕУ перспективата мора да остане приоритет за Македонија, а тоа е невозможно без решавање на политичката криза и избор на реформска влада – нагласуваат европските дипломати.

Каракамишева- Јовановска: Наместо владеење на правото, во земјата имаме владеење на дивиот Запад

Курир - 08.05.2017

-Не само што не се надминати правните и политичките пречки за доделување мандат за состав на Влада, туку во меѓувреме, со каубојскиот „избор“ на Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ дополнително се усложни целата правно-политичка состојба ...

Каракамишева- Јовановска: Наместо владеење на правото, во земјата имаме владеење на дивиот Запад

Press24 - 08.05.2017

-Не само што не се надминати правните и политичките пречки за доделување мандат за состав на Влада, туку во меѓувреме, со каубојскиот „избор“ на Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ дополнително се усложни целата правно-политичка состојба ...