TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стојановски: Државната матура заврши без тензии

А1 - 13.06.2009

Имплементацијата на државната матура годинава заврши без тензии. Може да се констатира дека концептот оди во вистинска насока, изјави денеска во Штип министерот за образование и наука Перо Стојановски.

Денеска тестирање по вториот екстерен предмет од државната матура

Алсат-М - 13.06.2009

Во средните училишта во Македонија денеска од девет до 12 часот ќе се реализира тестирањето по вториот екстерен предмет од државната матура.

Полагање втор дел од државната матура

Форум - 13.06.2009

Tестирање по вториот екстерен предмет од државната матура се одвива денеска низ средните училишта во Македонија од девет до 12 часот.

Во средните училишта тестирање по вториот екстерен предмет од државната матура

Алфа - 13.06.2009

Во средните училишта во Македонија денеска од девет до 12 часот ќе се реализира тестирањето по вториот екстерен предмет од државната матура.

Државната матура помина добро, резултатите по еден месец

Форум - 13.06.2009

Тестирањето по вториот екстерен предмет од државната матура на добро ниво, а училиштата подротвени и серизни за спроведувањето на испитите, соопшти денеска Бирото за развој на образованието “Првичните ...

Во средните училишта денеска се полагаше државната матура

Алсат-М - 13.06.2009

Матурантите од земјава денеска полагаа математика и странски јазик вторите предмети од државната матура. Според бирото за развој на образованието вкупно 12.000 матуранти полагале англиски јазик, а 4.500 ...

Денеска се полагаше вториот предмет од државната матура

Алфа - 13.06.2009

17 и пол илјади средношколци денеска го полагаа вториот предмет од државната матура – тестот по странски јазик односно математика, естетика и филозофија. Учениците се задоволни од организацијата на полагањето.

Во средните училишта тестирање по вториот екстерен предмет од државната матура

Сител - 13.06.2009

Во средните училишта во Македонија денеска од девет до 12 часот ќе се реализира тестирањето по вториот екстерен предмет од државната матура.

Тестирањето по вториот екстерен предмет од државната матура без позначителни проблеми

Сител - 13.06.2009

Тестирањето по вториот екстерен предмет од државната матура според првичните резултати се одвиваше без позначителни проблеми, соопшти денеска Бирото за развој на образованието.

Тестирањето по вториот екстерен предмет од државната матура без позначителни проблеми

Кирилица - 13.06.2009

Тестирањето по вториот екстерен предмет од државната матура според првичните резултати се одвиваше без позначителни проблеми, соопшти денеска Бирото за развој на образованието - Првичните резултати од теренот ...

Министерот Стојановски задоволен од полагањето на вториот предмет од државната матура

Сител - 13.06.2009

Министерот за образование и наука Перо Стојановски денеска во Велес ја посети гимназијата „Кочо Рацин“, каде присуствуваше на полагањето на вториот предмет од државната матура, при што изрази задоволство од ...

Продолжува полагањето на државната матура

Канал5 - 13.06.2009

По завршениот прв екстерен дел од државната матура, каде матурантите го полагаа испитот по мајчин јазик, денеска во средните училишта се реализираше тестирањето по вториот екстерен предмет. Околу 21.

Матурантите полагаат државна матура

Макфакс - 13.06.2009

Матурантите денеска го полагаат вториот екстерен предмет, математика или странски јазик, во рамки на задолжителната државна матура.

Државната матура тргна

Време - 12.06.2009

Повеќе од 17. 000 матуранти вчера полагаа мајчин јазик, со што почнаа завршните испити од државната матура. Од нив 12. 550 беа тестирани по македонски јазик, 4.

Првото полагање за државна матура заврши без проблеми

Утрински - 12.06.2009

Вчера во сите средни училишта во државата се полагаше мајчин јазик како прв екстерен предмет од државната матура. Од пријавените 17.528 кандидати за државна матура, македонски јазик беше предвидено да полагаат ...

Учениците полагаа матура

Дневник - 12.06.2009

Во средните училишта во земјава 17. 528 кандидати вчера го полагаа првиот дел од државната матура. Министерот Перо Стојановски рече дека годинава се отстранети малкуте недостатоци кои биле регистрирани при ...

Лесен испит по мајчин јазик за матурантите

Н.Македонија - 12.06.2009

Најголемата библиотека запишана во Гинисовата книга е Конгресната библиотека. Која е најголемата библиотека во светот? Екстремофилите живеат во најнеопходни услови.

Утре ќе се полага вториот дел од државната матура

Сител - 12.06.2009

Околу 17.500 матуранти утре ќе го полагаат вториот екстерен предмет од државната матура. Матурантите можат да избираат помеѓу математика и странски јазик.

Државната матура тече без проблеми

А1 - 11.06.2009

Според првичните информации на Министерството за образование и наука, на целата територија на Република Македонија без проблеми се одржува државната матура.

Средношколците полагаат државна матура

Форум - 11.06.2009

Средношколците, денеска од девет часот, полагаат државна матура, поточно тестирање по мајчин јазик, еден од двата екстерни предмета кои се услов за упис на факултет Средношколците полагаат мајчин јазик за ...

МОН: Според првичните информации, државната матура се спроведува без проблем во целата држава

Алфа - 11.06.2009

Според првичните информации на Министерството за образование и наука, на целата територија на Република Македонија без проблеми се одржува државната матура.

Денеска се полага државна матура

Н.Македонија - 11.06.2009

Околу 17.500 матуранти во сите училишта во земјава денеска полагаат мајчин јазик, кој е задолжителен предмет од државната матура.

Почна полагањето државна матура

Сител - 11.06.2009

Во сите средни училишта во Македонија денеска во девет часот почна тестирањето по мајчин јазик - првиот од двата екстерни предмета од државната матура, која е услов за упис на факултет.

Почнува полагањето државна матура

Канал5 - 01.06.2019

Со екстерниот испит по странски јазик (англиски, француски, германски или руски) денеска од 10 часот почнува полагањето државна матура за учебната 2018/2019 година, за која годинава се пријавени вкупно 15 553 ученици.

МОН: Државната матура тече без проблеми во целата држава

Кирилица - 11.06.2009

Според првичните информации на Министерството за образование и наука, на целата територија на Република Македонија без проблеми се одржува државната матура.

Матурантите полагаа државен испит

Канал5 - 11.06.2009

Со одговор на 24 прашања и есеј 17 550 матуранти од сите средни училишта полагаа државен испит. Денеска ги покажаа своите знаења по мајчин јазик а во сабота ќе имаат право да полагаат странски јазик или ...

Матурантите денеска полагаа мајчин јазик

Сител - 11.06.2009

Заврши првиот дел од државната матура. 17.550 матуранти денеска полагаа мајчин јазик. Иако времетраењето на тестот беше 4 часа поголемиот дел од матурантите го завршија многу порано.

МОН: Државната матура се одржува без проблем во целата држава

Нетпрес - 11.06.2009

Министерството за образование и наука, излезе со првични информации дека полагањето на државната матура во средните училишта во земјава се одржува без проблем.Првиот дел од матурата, полагање на предметот ...

Инспекторите нашле куп нереални оценки во дневниците

Н.Македонија - 10.06.2009

Наставниците и професорите нетранспарентно и необјективно оценувале во текот на учебната година, констатирале државните просветни инспектори, кои го објавија извештајот за работата на инспекторатот за минатата ...

Заврши учебната година, утре се полага матура

Алфа - 10.06.2009

За повеќе од 300.000 ученици денеска заврши учебната година. На денешниот последен ден од наставата, министерот за образование Стојановски, свечено пречекан во скопското основно училиште Пенко, остана на ...

Кафеаните положија, на ред е матурата

Време - 09.06.2009

Матурантите што годинава ќе полагаат државна матура бараат да се зголеми изборот на екстерни предмети. Според нив, сосема е погрешно што мораат да одбираат меѓу математика и странски јазик иако се согласуваат ...

Tестирање по екстерните предмети за матурантите

Утрински - 09.06.2009

Втората генерација матуранти кои полагаат државна матура в четврток и в сабота ќе бидат тестирани по два екстерни предмета. Како и лани, околу 17.000 или 75 отсто од учениците кои завршуваат средно образование ...

Матурски испит за прв пат ќе се полага и во уметничките училишта

Вечер - 09.06.2009

Втората генерација матуранти кои полагаат државна матура, во четврток и во сабота ќе бидат тестирани по двата екстерни предмета.

Државна матура - математиката бауч

Телма - 08.06.2009

Сања Јовановиќ Дамјановска Бројот од 17 . 500 ученици кои се пријавиле да полагаат матура е речиси идентичен со оној од претходната година.

Оваа седмица тестирање по екстерните предмети од државната матура

Алфа - 08.06.2009

Втората генерација матуранти кои полагаат државна матура, в четврток и в сабота ќе бидат тестирани по двата екстерни предмета.

Родителите притискаат за оценки

Дневник - 08.06.2009

Државниот просветен инспекторат нема ингеренции да казнува за притисоците врз наставниците и за зголемувањето на оценките, вели директорот Џорџе Арсов Родители пред крајот на учебната година вршат притисоци и ...

Оваа седмица тестирање по екстерните предмети од државната матура

Канал5 - 08.06.2009

Втората генерација матуранти кои полагаат државна матура, в четврток и в сабота ќе бидат тестирани по двата екстерни предмета.

Оваа седмица тестирање по екстерните предмети од државната матура

Сител - 08.06.2009

Втората генерација матуранти кои полагаат државна матура, в четврток и в сабота ќе бидат тестирани по двата екстерни предмета.