TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Политика“: Чочоровска е во екстрадиционен притвор во Белград

А1 - 14.01.2007

Синоќешната ексклузивна информација на А1 дека Станислава Чочоровска Полетан е во екстрадиционен притвор, денеска ја потврди и белградскиот провладин весник „Политика“, со многу повеќе детали. Имено, по стигнувањето на меѓународната потерница, распишана од страна на Македонската полиција, Српската ...

Чочоровска во екстрадиционен притвор

А1 - 14.01.2007

Станислава Чочоровска Полетан синоќа е уапсена и по сослушувањето и е одреден екстрадиционен притвор. Таа се одзвала на повикот на белградските истражни власти, откако во српското Министерство за внатрешни работи стигнала меѓународната потерница распишана по неа, дознава А1 од органи на истрагата ...

Во Белград уапсена Станислава Чочоровска-Полетан

Канал5 - 14.01.2007

Станислава Чочоровска Полетан од вчера се наоѓа во притвор во централниот затвор во Белград од каде ќе ја чека екстрадицијата во Македонија. Српската полиција ја привела во нејзиниот дом врз основа на меѓународната потерница од македонските власти која вчера пристигнала во Белград.

Немам соработка со пријателите на Црвенковски

Време - 13.01.2007

ЧОЧОРОВСКА ТВРДИ Огнен Чанчаревиќ Станислава Чочоровска-Полетан, која е осомничена за транспортот на 486 -те килограми кокаин што минатиот викенд ги заплени МВР, ги негира информациите дека имала деловна соработка со неколку македонски фирми чии сопственици се блиски луѓе на претседателот Бранко ...

Чочоровска се плаши дека ќе настрада поради кокаинот

Утрински - 13.01.2007

На македонското судство му верувам , со Раштански докажа дека е европско, вели вевчанката ГОРАН АДАМОВСКИ Вевчанката од Белград Станислава Чочоровска - Полетан, која е осомничена дека го организирала стомилионскиот шверц со кокаин, стравува за својот живот.

Чочоровска в понеделник ќе даде изјава во белградската полиција?

Дневник - 13.01.2007

Ќе одам на детектор за лага и ќе одговарам на секое прашање, вели Чочоровска Македонските истражни органи до понеделник ќе го испратат барањето до Окружниот суд во Белград за информативен разговор со Станислава Чочоровска-Полетан, сопственичка на фирмата „Макфут“, која е осомничена како главен ...

МВР се уште ги нема испратено потерницата и решението за притвор на Чочоровска

Канал5 - 13.01.2007

Српската и македонската полиција не откриваат кои се покрај Чочоровска и Полетан другите двајца осомничени за шверцот на кокаин. Белградски блиц повикувајќи се на македонската полиција тврди дека се работи за Македонка која живее во Србија и маж српски државјанин.

Чочоровска наместо пред полицијата одговара пред новинари

А1 - 12.01.2007

Обвинетата за шверц на околу половина милион кокаин, Станислава Чочоровска Полетан води медиумска кампања, наместо пред полицијата, веќе втор ден одговара на новинарски прашања тврдејќи дека е невина. Еве што кажа за белградската „Фокс“ ТВ. „Не пренесував никаква дрога.

Нема да соработувам со македонската полиција

Вест - 12.01.2007

СТАНИСЛАВА ЧОЧОРОВСКА - ПОЛЕТАН ЗА БЕЛГРАДСКА "ПОЛИТИКА" Чочоровска за "Политика" тврди дека случајот и е подметнат од владејачката гарнитура во Македонија, поради нејзините поранешни судири со ВМРО Станислава Чочоровска - Полетан, која полицијата ја посочи како главен организатор на транспортот на ...

Чочоровска: Нема жива да и паднам в раце на македонската полиција

Време - 12.01.2007

ОСОМНИЧЕНАТА ЗА ШВЕРЦОТ НА КОКАИН ВО БЕЛГРАДСКА „ПОЛИТИКА“ Осомничената за шверцот на речиси половина тон кокаин запленет од македонските полициски служби Станислава Чочоровска-Полетан, во изјава за белградска „Политика“ тврди дека не е организатор на шверцот вреден 49 милиони евра и оти не сака да ...

Вевчанката Полетан вели дека е наместена во шверцот со кокаин

Утрински - 12.01.2007

Осомничената за шверцот вели дека сето тоа било наместено од македонската влада ГОРАН АДАМОВСКИ ЉУБИША СТАНКОВИЌ Главната актерка во стомилионскиот шверц со чист кокаин Станислава Чочоровска-Полетан (38) се закани дека „нема жива да и' падне на македонската полиција“, оти не било првпат да биде ...

Чочоровска ќе дојде ако ја побараме

Дневник - 12.01.2007

Спротивно на адвокатот, таа за „Политика“ изјавила дека жива нема да падне во рацете на македонската полиција Станислава Чочоровска-Полетан, осомничена како главен организатор на шверцот на половина тон кокаин, е во Белград и се шета слободно, тврди нејзиниот адвокат Светозар Павловиќ.

Чочоровска: Не сум виновна

А1 - 11.01.2007

Не сум виновна, јас сум сиромашна, пратката од Венецуела е компензација за стар долг. Таа нема намера да дава исказ пред македонската полиција, а ако властите сакаат да ја сослушаат, ќе треба да дојдат во Србија. Ова за А1 го изјави Станислава Чочоровска.

Чочоровска: Дрогата ми е подметната од македонските власти

А1 - 11.01.2007

Дрогата ми е подметната, најверојатно од македонските власти, бидејќи имам многу лоши односи со ВМРО-ДПМНЕ, изјави Станислава Чочоровска Полетан за провладиниот белградски дневен лист „Политика“. Сегашната македонска Влада е пробугарска и проалбанска и не е првпат ВМРО да се обидува да ми мести ...

МВР не опструирала никаква меѓународна акција

Време - 11.01.2007

ПО РЕКОРДНАТА ЗАПЛЕНА НА КОКАИН Огнен Чанчаревиќ Заплената на 486-те килограми кокаин била акција водена исклучиво од МВР и притоа не била уништена никаква меѓународна акција организирана од американската агенција ДЕА (Агенција за борба против дрога), како што јавија некои хрватски медиуми.

Балканот во тревога по шверцот на кокаинот

Утрински - 11.01.2007

„Јутарњи лист“: Дали македонската полиција прерано го отвори контејнерот? Заплената на огромното количество кокаин од страна на македонските власти предизвика големи реакции во медиумите во земјите од поранешна Југославија. Хрватите се претежно сконцентрирани на евентуалната одговорност на екипажот ...

Полицијата избрзала со кокаинот

Дневник - 11.01.2007

Не направивме никаква грешка, а челници од Вашингтон се јавија меѓу првите да ни честитаат за успешната операција, велат во МВР Македонското МВР со запленувањето на половина тон венецуелски кокаин уништило акција на американската Агенција за борба со дрога (ДЕА) за апсење на големи наркобосови, ...

Чочоровска тврди дрогата ми се монтира процес

Канал5 - 11.01.2007

Станислава Полетан во станот во Белград крои стратегија како да ја докаже невиноста во транспортот на половина тон кокаин. Отворено зборува за српска Политика, но е резервирана за македонските медиуми. За Канал 5 единствено одговори дека со дрогата и се монтира процес.

Венецуелските поздрави го разбрануваа Балканот

Вечер - 11.01.2007

Српските власти велат дека Станислава Чочоровска-Полетан не е осомничена за никакви кривични дела во Србија па затоа, и покрај меќународната потерница, таа нема да биде испорачана во Македонија Томо Зориќ, портпарол на српското окружно обвинителство, за српските медиуми вчера изјавил дека ...

Никаде ја нема Станислава Чочоровска

А1 - 10.01.2007

Затворени врати во родното Вевчани, скопскиот стан, белградските фирми. Никаде ја нема Станислава Чочоровска, ниту нејзиниот сопруг Ранко Полетан. Српските новинари ја бараат повеќе од тамошната полиција која ја чека македонската потерница.

Српската полиција не ја привела Чочоровска

А1 - 10.01.2007

Станислава Чочоровска Полетан, балканската кралица на кокаинот, е и понатаму слободна, бидејќи Србија не е надлежна за нејзиниот случај. Имено, ситуацијата во Србија со Станислава до овој момент е потполно неизвесна. Таа има српско државјанство, српската полиција се уште не ја привела, ниту е ...

Грци нарачатели на „76-те поздрави“ од Венецуела, Срби организатори на транспортот

Време - 10.01.2007

ПО СПЕКТАКУЛАРНАТА ЗАПЛЕНА НА МВР Огнен Чанчаревиќ Грчки државјани биле нарачатели на 486-те килограми кокаин што ги заплени МВР, а српска група била организатор на транспортот на дрогата, утврдила истрагата на МВР. Целиот транспорт одел преку фиктивни фирми во Венецуела и во Грција и преку фирмата ...

Белградската полиција трага по скопјанката Чочоровска

Канал5 - 10.01.2007

Меѓународната потерница што ја распиша македонската полиција за Станислава Чочоровска полетан се уште патува за Белград. Но, тоа не е пречка за српската полиција веќе да ја бара Македонката од Белград, организаторката на транспортот на половина тон кокаин фатен на Блаце.

И по Аркан, Аркан

Вечер - 10.01.2007

Триесет и осумгодишната Станислава Полетан-Чочоровска, родум од струшкото село Вевчани, кума на најголемиот балкански криминалец и воен злосторник Жељко Ражњатовиќ-Аркан, стоела зад организирањето на шверцот на кокаин, велат од МВР.

Полетан вклучена во транспорт на кокаин

А1 - 09.01.2007

Станислава Полетан Чочоровска, кумашинка на Аркан и блиска до поранешниот претседател Милошевиќ е вклучена во транспортот на кокаинот од Венецуела, соопшти Македонската полиција. Таа е Скопјанка која долги години живее во Белград омажена за Ранко Полетан, еден од командантите на Аркановите тигри.

Македонката од Белград Станислава Чочоровска е организатор на шверцот на кокаинот

Канал5 - 09.01.2007

Српски клан го организирал транспортот на кокаинот- грчки нарко- кругови инвестирале милионска сума во 486 килограми дрога што во саботата на преминот Блаце ја конфискуваше македонската полиција. Српски клан го организирал транспортот на кокаинот- грчки нарко- кругови инвестирале милионска сума во ...

Чочоровска - Полетан директор на компанијата Макфут

Макфакс - 09.01.2007

Белград Осомничената за организацијата на пратката запленет кокаин во Македонија, Станислава Чочоровска Полетан, е директор на српската фирма Макфут, која според црногорската Царина ја порачала пратката со поликолор од Венецуела.

Чочоровска осомничена за кокаинот

Макфакс - 09.01.2007

Скопје Надлежен суд и одреди 30 дена притвор во отсуство на лицето Станислава Полетан (Чочоровска), осомничена за организација на транспортот на запленетите 486 килограми кокаин. Таа поседува македонско и српско државјанство и според сознанијата на македонската полиција презентирани на денешниот ...

Македонија побара екстрадиција на Чочоровска

Макфакс - 08.01.2007

Скопје Министерот за правда Михајло Маневски денеска побара од српското министерство за правда екстрадиција на Станислава Чочоровска Полетан. Екстрадицијата на Чочоровска, како што соопштуваат од министерството за правда е побарана врз основа на барањето на Основниот суд Скопје II.