TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продолжуваат реакциите за законот за јазиците

Канал5 - 14.01.2018

До четврток претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов ќе ја соопшти одлуката за тоа дали ќе го потпише указот за законот за употреба на јазиците или со поопширна елаборација би го вратил на повторно разгледување пред пратениците.

Рама: Законот за јазиците благодарение на нашата партија

Алсат-М - 14.01.2018

Премиерот на Албанија, Еди Рама во говорот пред младинскиот форум на неговата партија изјави дека Социјалистичката партија ја има најголемата заслуга за донесување на Законот за употреба на јазиците во Македонија.

Нема нови вработувања во институциите за спроведување на Законот за јазици

Алсат-М - 14.01.2018

И покрај тоа што е предвидено дека после една година по стапувањето во сила на Законот за употреба на јазиците сите институции треба да донесат подзаконски акти за спроведување на Законот.

Неколку милиони евра годишно за новиот закон за јазици

24 Вести - 14.01.2018

Нешто над 1,7 милиони евра ќе бидат потребни за да се имплементира новиот Закон за употреба на јазици. За функционирање на двете нови институции, кои допрва треба да се формираат, Агенција за примена на јазикот и Инспекторат за употреба на јазиците, ...

Рама: Мојата партија е заслужна за официјализирањето на албанскиот јазик

ТВ21 - 14.01.2018

Премиерот на Албанија, Еди Рама, го оцени усвојувањето на законот за употреба на јазиците во Република Македонија како голем настан, кој што пред неколку години не можел ни да се замисли. За време на конференцијата на Младинскиот форум на неговата ...

Рама се пофали дека е најзаслужен за законот за јазици во Македонија

Фокус - 14.01.2018

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на конференцијата на Младинскиот форум на неговата Социјалистичка партија изјави дека неговата влада е заслужна за изгласувањето на законот за јазици во Македонија.

Сите очи вперени во претседателот Иванов - тој е на потег за Законот за јазиците

Press24 - 14.01.2018

Законот за употребата на јазиците минатата недела беше усвоен без ниеден глас проитв, а на седницата не присуствуваа пратениците од опозицијата, кој сеуште се на ставот дека не треба да се вратат во пратеничките клупи додека нивните колеги се во ...

Образложение на одредбите од Законот за употреба на јазиците

Правдико - 14.01.2018

Законот за употреба на јазиците на 11.01.2018г., на 27 седница на Собранието на Република Македонија со 66 гласа ЗА и ниту еден од пратениците против или воздражано беше изгласан после долга дискусија и голем број на реакции во јавноста.

Најчевска: Законот за јазиците не смее да се применува без попис на населението

Нетпрес - 14.01.2018

Реакциите за Законот за јазиците не стивнуваат. Професорката Мирјана Најчевска на својот блог kvadraturanakrugot.crnaovca.mk (http://kvadraturanakrugot.crnaovca.mk/) ги сподели своите видувања за Законот за употреба на јазиците, кој пред неколку ...

Не стивнуваат реакциите за воведувањето двојазичност

Алфа - 14.01.2018

Не стивнуваат реакциите по изгласувањето на законот за двојазичност . Дури и членови и поранешни функционери на СДСМ, како и експерти блиски до нив цврсто против последниот потег на владејачката партија.

Еди Рама си ја препиша заслугата за носењето на Законот за јазиците во Македонија

Сител - 14.01.2018

Премиерот на Албанија, Еди Рама, го оцени усвојувањето на законот за употреба на јазиците во Република Македонија како голем настан, кој што пред неколку години не можел ни да се замисли. За време на конференцијата на Младинскиот форум на неговата ...

Еди Рама се испофали, неговата Влада била заслужна за Законот за јазиците

+инфо - 14.01.2018

Рама изрази надеж дека Албанија нема да биде сама во европското семејството, туку заедно со другите земји од Балканот... Премиерот на Албанија, Еди Рама, го оцени усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија како голем ...

Рама со признание дека Заев ја спроведува неговата Тиранска платформа

Курир - 14.01.2018

За време на конференцијата на Младинскиот форум на неговата Социјалистичка партија, тој изјави дека за изгласувањето на овој закон заслужна е неговата Влада, која имала сериозен пристап кон односите со Македонија, објави „ТВ 21“.

Рама: Без нас албанскиот немаше да биде официјален јазик во Македонија

МКД - 14.01.2018

Премиерот на Албанија, Еди Рама усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија го оцени како голем настан, кој што пред неколку години не можел ни да се замисли. За време на конференцијата на Младинскиот форум на неговата ...

Павловска-Данева: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата, никој не знае зошто беше европското знаменце

МКД - 14.01.2018

„Јас не знам дали се одредени членови неуставни, за тоа може да се произнесат експертите по Уставно право. Можам да кажам само дека закон од такво општествено и политичко значење не треба да се носи без присуство на опозицијата во Собранието, ниту ...

Рама: Без нас албанскиот немаше да биде официјален јазик во Македонија

Мета - 14.01.2018

Премиерот на Албанија, Еди Рама усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија го оцени како голем настан, кој што пред неколку години не можел ни да се замисли. За време на конференцијата на Младинскиот форум на неговата ...

Еди Рама ја потврди и ѝ стави печат на тиранската платформа, неговата Влада била заслужна за Законот за јазиците

Република - 14.01.2018

Премиерот на Албанија, Еди Рама, го оцени усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија како голем настан, кој што пред неколку години не можел ни да се замисли. За време на конференцијата на Младинскиот форум на неговата ...

Рама: Мојата Влада е заслужна што албанскиот е официјален јазик во Македонија

Вечер Прес - 14.01.2018

Премиерот на Албанија, Еди Рама усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија го оцени како голем настан, кој што пред неколку години не можел ни да се замисли. За време на конференцијата на Младинскиот форум на неговата ...

Најчевска: Законот за употреба на јазиците не смее да се употребува се додека не биде направен попис

еМагазин - 14.01.2018

Професорката Мирјана Најчевска на својот блог kvadraturanakrugot.crnaovca.mk ги сподели своите видувања за Законот за употреба на јазиците, кој пред неколку дена беше изгласан во Собранието.

Доколку Иванов не го потпише указот, Законот за јазици повторно пред Собранието

МК News - 14.01.2018

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба да биде потпишан од првиот парламентарец ...

Најчевска: Законот за јазиците не смее да се применува без попис на населението

Вечер Прес - 14.01.2018

Реакциите за Законот за јазиците не стивнуваат. Професорката Мирјана Најчевска на својот блог kvadraturanakrugot.crnaovca.mk ( http://kvadraturanakrugot.crnaovca.mk/ ) ги сподели своите видувања за Законот за употреба на јазиците, кој пред неколку ...

Нема нови вработувања во институциите за спроведувње на Законот за јазици14

Либертас - 14.01.2018

И покрај тоа што е предвидено дека после една година по стапувањето во сила на Законот за употреба на јазиците сите институции треба да донесат подзаконски акти за спроведување на Законот.

Ќулавкова, Силјановска, Груевска: Итно повлекување, со измените во Законот за јазиците се деградира државното право на ...

еМагазин - 14.01.2018

Во отворено писмо до пратениците професорките Академик Катица Ќулавкова, Д-р Гордана Силјановска-Давкова и Д-р Симона Груевска-Маџоска, бараат итно повлекување на Законот за употреба на јазиците, кој пред неколку дена беше усвоен во Собранието.

Ќулавкова: Албанскиот јазик треба да има статус на малцински или регионален јазик

Република - 14.01.2018

„Според Охридскиот Договор, македонскиот (јазик) останува официјален/службен јазик на државата, а секој друг јазик говорен од најмалку 20% од населението се прогласува за официјален/службен јазик кој може да биде употребуван за лични документи, ...

Нема нови вработувања во институциите за спроведувње на Законот за јазици14

Бриф - 14.01.2018

И покрај тоа што е предвидено дека после една година по стапувањето во сила на Законот за употреба на јазиците сите институции треба да донесат подзаконски акти за спроведување на Законот.

Рама: Законот за јазиците  во Македонија е донесен благодарение на неговата Социјалистичка партија

Локално - 14.01.2018

Албанскиот премиер, Еди Рама во говорот пред младинскиот форум на неговата партија, пренесува АслатМ, изјавил дека Социјалистичката партија ја имала најголемата заслуга за донесување на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија.

Нема нови вработувања во институциите за спроведувње на Законот за јазици

iPortal - 14.01.2018

И покрај тоа што е предвидено дека после една година по стапувањето во сила на Законот за употреба на јазиците сите институции треба да донесат подзаконски акти за спроведување на Законот.

Најчевска: Кога во закон ќе ставиш прецизни бројки мора и да ги почитуваш

Фактор - 14.01.2018

Реакциите за Законот за јазиците не стивнуваат. ги сподели своите видувања за Законот за употреба на јазиците, кој пред неколку дена беше изгласан во Собранието. Професорката и активистка за човекови права Мирјана Најчевска излезе со свој осврт на ...

Најчевска: Законот за јазиците не смее да се применува без попис на населението

Република - 14.01.2018

Реакциите за Законот за јазиците не стивнуваат. Професорката Мирјана Најчевска на својот блог kvadraturanakrugot.crnaovca.mk (http://kvadraturanakrugot.crnaovca.mk/) ги сподели своите видувања за Законот за употреба на јазиците, кој пред неколку ...

Еди Рама си презеде заслуги за Законот за јазици во Македонија

Фактор - 14.01.2018

Албанскиот премиер и лидер на социјалистите Еди Рама си ги презеде заслугите за донесување на Законот за употреба на јазиците во Македонија по неговото посредство меѓу четирите албански партии во Тирана по одржаните предвремени парламентарни избори ...

Нема нови вработувања во институциите за спроведување на Законот за јазици

Локално - 14.01.2018

И покрај тоа што е предвидено дека после една година по стапувањето во сила на Законот за употреба на јазиците сите институции треба да донесат подзаконски акти за спроведување на Законот.

Ќулавкова: Албанскиот јазик треба да има статус на малцински или регионален јазик

AKO - 14.01.2018

„Според Охридскиот Договор, македонскиот (јазик) останува официјален/службен јазик на државата, а секој друг јазик говорен од најмалку 20% од населението се прогласува за официјален/службен јазик кој може да биде употребуван за лични документи, ...

Еди Рама: Ние сме заслужни за официјализирање на албанскиот јазик во Македонија

AKO - 14.01.2018

Премиерот на Албанија, Еди Рама, го оцени усвојувањето на законот за употреба на јазиците во Република Македонија како голем настан, кој што пред неколку години не можел ни да се замисли. За време на конференцијата на Младинскиот форум на неговата ...

Павловска Данева: Законот за јазици не требаше да се носи без опозиција

ТВ21 - 13.01.2018

Закон од такво општествено и политичко значење не треба да се носи без присуство на опозицијата во Собранието, ниту пак во скратена постапка, вели во изјава за Фактор универзитетската професорка, Ана Павловска Данева, во однос на новиот закон за ...

Павловска Данева: Законот за јазици не требаше да се носи без опозиција

Фокус - 13.01.2018

Закон од такво општествено и политичко значење не треба да се носи без присуство на опозицијата во Собранието, ниту пак во скратена постапка, вели во изјава за Фактор универзитетската професорка, Ана Павловска Данева, во однос на новиот закон за ...

А да се разберевме?

Окно - 13.01.2018

Се обидувам законот за јазици да го „прочитам“ преку некаква ослободувачка призма на односи помеѓу Албанците и Македонците. Морам да признаам дека тоа некако не ми оди од рака. Не ми оди од рака, затоа што сметам дека во Македонија едните и другите ...

Поранешната пратеничка на СДСМ Павлова-Данева: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Курир - 13.01.2018

Поранешната пратеничка од редовиде на СДСМ и професорка, Ана Павлова Данева смета дека законот за јазиците не треба да се ниси без опозиција и по скратена постапка. Законот за употреба на јазиците, кој е од големо политичко значење не треба да се ...

Ветото на Иванов не е опасно за Законот за јазиците

Слободен Печат - 13.01.2018

Ако претседателот на државата не го потпише указот, тогаш Законот за јазици ќе треба да се врати во Собрание, а за да биде повторно изгласан, ќе биде потребно мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.

Остри реакции на поранешни високи функционери на СДСМ на изгласаниот Закон за албанскиот јазик

Сител - 13.01.2018

Носењето на законот за јазици кој предизвика бурни реакции во јавноста, мета на критика на поранешни високи функционери на СДСМ. Поранешниот потпретседателот на СДСМ Ана Павловска Данева од претходното раководство на Заев, смета дека таков закон не ...

Данева: Закон како овој за јазиците не треба да се донесува без опозиција

Таратур - 13.01.2018

Владејачкиот партиски блок во Собранието го изгласа и помина Законот за употреба на јазиците, со што се разбранува целата македонска јавност која е со поделени ставови и мислења во однос на овој законски новитет.

Павлова-Данева: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Нетпрес - 13.01.2018

Поранешната пратеничка од редовиде на СДСМ и професорка, Ана Павлова Данева смета дека законот за јазиците не треба да се ниси без опозиција и по скратена постапка. Законот за употреба на јазиците, кој е од големо политичко значење не треба да се ...

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Фактор - 13.01.2018

Владата предводена од СДСМ, ДУИ и секако со поддршка на сите останати албански партии без поголеми пречки успеа да го изгласа Законот за употреба на јазиците во кој се вклучени повеќе загрижувачки членови меѓу кои двојазичните униформи и пари и ...

Професорката Павлова-Данева: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Локално - 13.01.2018

Законот за употреба на јазиците, кој е од големо политичко значење не треба да се носи без присуство на опозицијата, вели професорката Ана Павлова Данева, додавјќи дека тој не смее да биде усвоен ниту по скратена постапка.

ХАН ЗБОРЕШЕ - ДУИ СЕ ЗАКОПА: Македонија останува шверцер во чекалната на ЕУ

Вечер Прес - 13.01.2018

Според пресметките, имплементацијата на овој закон, земјава ќе ја чини над 1,7 милиони евра. Експертската и академската јавност се едногласни - Законот за употреба на јазиците со кој се унапредува примената само на албанскиот јазик е противуставен и ...

Ана Павловска-Данева: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Република - 13.01.2018

Поранешната пратеничка на СДСМ, која беше избрана за член на ГРЕКО – Група на држави против корупција на Совет на Европа, како претставник од Република Македонија, професорката Ана Павловска-Данева од Правниот факултет во Скопје смета дека Законот ...

Костовски: Законот за јазиците може да има последици врз Уставот

Sky - 13.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност, со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и тој се сведува на ниво на еден од јазиците што се говорат во Република Македонија.

Законот за јазиците донесен - што понатаму...

Н.Македонија - 13.01.2018

Законот за употреба на јазиците беше изгласан од 69 пратеници, но и понатаму остануваат отворени прашањата - дали е противуставен, дали излегува од рамката на Охридскиот договор, како неговата примена ќе се одрази во практиката, односно дали ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за јазиците е противуставен...

Н.Македонија - 13.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за јазиците е противуставен Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ вчера излезе со соопштение по повод усвојувањето на Законот за употреба на јазиците, за кој вели дека со него „се деградира употребата на македонскиот јазик и се сведува ...

Одгласи од регионот и од светот ...

Н.Македонија - 13.01.2018

Одгласи од регионот и од светот Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук напиша дека усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во македонскиот парламент претставува историско постигнување за Албанците, кое ја демократизира и ја зајакнува самата ...

Законот за јазиците ги распали зборовите

Deutsche Welle - 12.01.2018

Премиерот Заев во јули најави дека по усвојувањето, законот ќе биде доставен до Венецијанската комисија, за да даде оценка за неговите одредби. Во јавноста се множат повици за претседателско вето на законот и за протести Законот за употреба на ...

Доколку Иванов не го потпише указот, Законот за јазици повторно пред Собранието

Телма - 12.01.2018

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба да биде потпишан од првиот парламентарец ...

Законот за јазиците ќе ја ослабне позицијата на македонскиот јазик

Телма - 12.01.2018

Нов закон кој ќе отвори стари проблеми. Дали Законот за употреба на јазиците ќе ја подобри положбата на другите јазици во Македонија но на сметка на македонскиот кој ќе стане подреден. Александра Ѓуркова од Институтот за македонски јазик вели дека ...

Реакции за Законот за употреба на јазиците

24 Вести - 12.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците предизвика бура од реакции во јавноста. Форумот на слободоумни патриоти, формиран од членови на ВМРО-ДПМНЕ, го повика претседателот Ѓорге Иванов да не го потпишува законот со кој се унапредува ...

Иванов на потег за Законот за јазици – дел од експертите бараат вето

24 Вести - 12.01.2018

Унапредување на правата на заедниците или неуставен Закон? Законот за употреба на јазиците ја подели јавноста. Академик Катица Ќулавкова и професорките Гордана Силјановска-Давкова и Симона Груевска-Маџоска бараат шефот на државата да стави вето на ...

Поделени мислења околу применувањето на Законот за употреба на јазиците

Алсат-М - 12.01.2018

По усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во Собранието, следува рок од 10 дена за потпишување на указот од страна на претседателот Ѓорге Иванов. Останува нејасно дали Иванов ќе го прифати или ќе го блокира Законот.

Законот за јазици пристигна во Вила Водно, Иванов не одговара дали ќе стави вето

ТВ21 - 12.01.2018

Претседателот на државата не најде време да се изјасни дали ќе го потпише законот за јазиците. Иако ТВ21 ги контактираше членовите од неговиот тим, како и лично Иванов, тој не одговори. Во својот пред новогодишен говор, претседателот рече дека не ...

Зибери: Законот за јазиците jа унапредува употребата на албанскиот јазик

Алсат-М - 12.01.2018

Правниот експерт Насер Зибери, оценува дека Законот за јазиците усвоен во Собрание ја унапредува употребата на албанскиот јазик. Тој рече дека најважно е Законот да се спроведе во пракса. За ова Зибери е оптимист, бидејќи за ова прашање гарантирал ...

ВМРО-ДПМНЕ очекува Иванов да не го потпише указот за Законот за употреба на јазиците

Телма - 12.01.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува претседателот Иванов да не го потпише Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците што вчера беше изгласан во Собранието. Указот веќе стигнал на масата на Иванов, но од неговата канцеларија засега нема ...

Доколку Иванов не го потпише указот, Законот за јазици повторно пред Собранието

Алсат-М - 12.01.2018

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба да биде потпишан од првиот парламентарец ...

ВМРО – ДПМНЕ : Законот за јазиците е во спротивност со Амандманот 5 од Уставот на Република Македонија

Канал5 - 12.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонијам реагираат од ВМРО ...

Костовски: Со новиот закон, македонскиот стана само еден од јазиците што се говорат

Фокус - 12.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија, изјави денеска ...

СДСМ : ВМРО-ДПМНЕ продолжува со кукавички и неосновани реакции, Законот за употреба на јазиците не го загрозува ...

Канал5 - 12.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да ги надмине политиките на создавање тензии и вештачки поделби меѓу граѓаните коишто беа главна карактеристика на оваа партија во изминатите години, реагираат од СДСМ. Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани.

ОМД ги осудува 69-те пратеници за усвојувањето на законот за јазиците и бараат од Иванов да не го потпише

Фокус - 12.01.2018

Обединетата Mакедонска Дијаспора (ОМД) остро ги осудува 69-те пратеници во Собранието на Република Македонија за усвојувањето на законот за јазици кој ќе го кодифицира албанскиот јазик како официјален јазик на целата територија на Република ...

Доколку Иванов не го потпише указот, Законот за јазици повторно пред Собранието

Канал5 - 12.01.2018

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба да биде потпишан од првиот парламентарец ...

ОМД бара САД и ЕУ да го осудат донесувањето на законот за јазиците

Канал5 - 12.01.2018

Обединетата македонска дијаспора остро ги осудува пратениците за усвојување на законот за јазици кој ќе го кодифицира албанскиот како официјален јазик на целата територија на Македонија. ОМД и глобалната македонска заедница надвор од Македонија нема ...

Костовски: Законот за јазици може да има последици на Уставот

Макфакс - 12.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија.

Иванов го доби указот за законот за јазици

МКД - 12.01.2018

Претседателот Ѓорге Иванов вчера го добил указот за законот за употреба на јазиците , но не се знае дали ќе го потпише или ќе го искористи правото на вето. Доколку претседателот не го потпише указот, законот ќе се врати во собраниска процедура и ...

Студентски Парламент: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Макфакс - 12.01.2018

Од Студентскиот Парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, бараат најитно повлекување ...

Студентскиот парламент бара итно повлекување на законот за јазици

МКД - 12.01.2018

Студентски парламент на Универзитетот ,,Св.Кирил и Методиј" Скопје испрати писмо во кое бара повлекување на законот за јазици и ги повикуваат народните пратеници да носат закони во согласност со Уставот, бидејќи, како што велат нивното индирекно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за јазици го деградира македонскиот јазик

МРТ - 12.01.2018

Според партијата, Законот го крши Уставот на државата, го надминува и рамковниот договор во делот на образованието и употребата на јазиците. Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ донесе неуставен закон за двојазичност, со кој се деградира ...

Законот за употреба на јазиците изгласан - како ќе се применува во пракса?

Алфа - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците по речиси една година од обзнанувањето се оконча, ја помина собраниската процедура, а сега следува и неговата примена. Последиците ќе бидат најголеми за вработените во јавниот сектор.

Реакции по изгласувањето на Законот за јазици

МРТ - 12.01.2018

СДСМ нема што да додаде, ВМРО-ДПМНЕ со критика ден по донесувањето на Законот за употреба на јазиците. Опозицијата тврди- актот е неуставен. Власта останува на ставот дека сѐ е регуларно...

СДСМ: Со Законот за употреба на јазиците се унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници

А1 On - 12.01.2018

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешната прес-конференција на Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да ги надмине политиките на создавање тензии и вештачки поделби меѓу граѓаните коишто беа главна карактеристика на оваа ...

СДСМ: Реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазиците е кукавичка

МКД - 12.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со кукавички и неосновани реакции, Законот за употреба на јазиците не го загрозува македонскиот јазик, реагира СДСМ на изјавата на Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да ги надмине политиките на создавање ...

Реакции за Законот за јазици: Опозицијата обвинува дека е шверцерски, академската јавност дека е противуставен

Сител - 12.01.2018

Експертската и академската јавност се едногласни - Законот за употреба на јазиците со кој се унапредува примената само на албанскиот јазик е противуставен и неговата примена во иднина ќе го наруши статусот на македонискиот јазик.

Еве што сè ќе се „одвојазичи“ со имплементација на новиот закон за јазици

Таратур - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците, кој со 69 гласа ЗА, ниту еден против и воздржан беше изгласан во Собранието на Република Македонија, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски последици.

Иванов го доби указот за законот за јазици, допрва ќе одлучува дали ќе го потпише

Алфа - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците е на маса пред шефот на државата Ѓорѓе Иванов. Веднаш по експресното гласање, со едногласно „ЗА“ од сите 69 присутни пратеници на СДСМ, ДУИ, Алијанса и Албанците, Беса, Амди Бајрам и Чедомир Саздовски, вчера со потпис ...

(ВИДЕО) Костовски: СДСМ донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик

А1 On - 12.01.2018

„Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија.

Костовски: Со неуставниот закон за двојазичност се деградира употребата на македонскиот јазик- целата постапка беше ...

Курир - 12.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија.

СПУКМ: Најитно повлекување на Законот за употреба на јазиците

А1 On - 12.01.2018

„Чувствуваме одговорност да упатиме јавно писмо во врска со неодамнешното гласање на Законот за употреба на јазиците. Бидејќи нашето индиректно право на глас, овозможено преку пратениците како наши претставници кои би требало да ги штитат нашите ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност ја деградира употребата на македонскиот јазик (ВИДЕО)

Стандард - 12.01.2018

„Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија“, изјави денеска ...

Студентски парламент бара Иванов да стави вето на законот за јазиците

+инфо - 12.01.2018

Тие ги повикуваат народните пратеници да носат „закони во согласност со Уставот“. Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, ...

Костовски: Законот за јазиците е противуставен и беше донесен шверцерски

МКД - 12.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека партламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република ...

Костовски: Со неуставниот закон за двојазичност се деградира употребата на македонскиот јазик

Нетпрес - 12.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија.

ОМД: Иванов да не го потпишува Законот за јазиците, САД и ЕУ да го осудат овој акт

Стандард - 12.01.2018

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение го осуди вчерашното усвојување на Законот за употреба на јазици и порача дека македонската заедница надвор од Македонија „нема да го толерира редефинирањето на македонскиот национален ...

Студентите: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Курир - 12.01.2018

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, бараат најитно повлекување ...

СПУКМ: Претседателот Иванов да стави вето на Законот за јазиците

Радио МОФ - 12.01.2018

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо им се обратија на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, барајќи итно повлекување на Законот за употреба на ...

Студентски парламент бара Иванов да стави вето на законот за јазиците

Нетпрес - 12.01.2018

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, бараат најитно повлекување ...

Што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици?

Окно - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците, кој беше изгласан во Собранието со 69 гласа „за“, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција и Инспекторат, задолжени да ја надгледуваат ...

СДСМ: Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, Законот за јазиците е во согласност со Уставот

Макфакс - 12.01.2018

Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, а измените на Законот за употреба на јазиците се целосно во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, реагира СДСМ по критиките упатени од опозицијата за Законот за јазиците, што вчера беше ...

Каракамишева: Со Фејсбук и Твитер нема да ја спречиме двојазичноста, потребни се протести

Курир - 12.01.2018

На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ја истакна штетата од двојазичноста која се воведува во Македонија со новиот закон за јазици. На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ продолжува со кукавички и неосновани реакции, Законот за употреба на јазиците не го загрозува ...

Слободен Печат - 12.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да ги надмине политиките на создавање тензии и вештачки поделби меѓу граѓаните коишто беа главна карактеристика на оваа партија во изминатите години. Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани.

Зибери: Законот за јазиците jа унапредува употребата на албанскиот јазик

Press24 - 12.01.2018

Правниот експерт Насер Зибери, оцени дека Законот за јазиците усвоен во Собрание ја унапредува употребата на албанскиот јазик., но дека најважно е Законот да се спроведе во пракса. Зибери е оптимист, бидејќи за ова прашање гарантирал лично премиерот ...

Закон за јазиците: Што следува доколку Иванов не го потпише указот

Нова ТВ - 12.01.2018

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба да биде потпишан од првиот парламентарец ...

Доколку Иванов не го потпише указот, Законот за јазици повторно пред Собранието

А1 On - 12.01.2018

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба да биде потпишан од првиот парламентарец ...

Собранието го изгласа Законот за јазици, Иванов на потег - протести пред Собранието

Press24 - 12.01.2018

Собранието вчера го донесе Законот за јазиците. Сo 69 гласа ЗА и ниту еден против пратениците го изгласаа новото законско решение. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на седницата. Законот сега треба да оди на потпис кај Претседателот Иванов.

ОМД го повика Иванов да не го потпишува Законот за јазиците

МКД - 12.01.2018

Обединетата Mакедонска Дијаспора (ОМД) остро ги осудува 69-те пратеници во Собранието на Република Македонија за усвојувањето на законот за јазици кој ќе го кодифицира албанскиот јазик како официјален јазик на целата територија на Република ...

Законот за двојазичност сега е во рацете на Иванов

Нетпрес - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во Службен весник и официјално да стапи на сила.

Иванов го доби указот за Законот за јазици, не одлучил дали ќе го потпише

Алфа - 12.01.2018

Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, но не се знае дали ќе го потпише или ќе го искористи правото на вето. Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, ...

Доколку Иванов не го потпише указот, Законот за јазици повторно пред Собранието

Сител - 12.01.2018

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба да биде потпишан од првиот парламентарец ...

ВИДЕО: Артан Груби го снимал гласањето за Законот за двојазичност

Курир - 12.01.2018

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби со својот мобилен телефон сними видео во живо од гласањето во Собранието. Истото видео беше поставено на неговиот Фејсбук профил, каде неговите фанови со радост ја пречекаа веста.

Иванов го доби указот за Законот за јазици, не одлучил дали ќе го потпише

+инфо - 12.01.2018

Ако тој не го потпише указот, законот ќе се врати со Собрание и за да биде донесен ќе биде потребно мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, но не се ...

Иванов го добил указот за Законот за јазиците - сега е на потег дали ќе го потпише

Press24 - 12.01.2018

Собранието на Република Македонија вчера со 69 гласа За и ниеден против го изгласа Законот за потребата на јазиците. На седницата не присуствуваше опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба ...

Каде сè ќе има примена новиот Закон за јазиците

Р.С.Европа - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците ќе ја прошири употребата на албанскиот јазик во државата, објаснуваат упатените. Граѓаните ќе можат до сите органи на централната власт да се обратат и писмено и усно на својот мајчин јазик, а институцијата ќе треба ...

Претседателот Иванов го доби указот за Законот за јазици, но дали ќе го потпише?

Точка - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во Службен весник и официјално да стапи на сила.

Студентски парламент: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Точка - 12.01.2018

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, бараат најитно повлекување ...

КОСТОВСКИ: Со Законот за употреба на јазиците се фаворизира албанската заедница

Фактор - 12.01.2018

Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска изјави дека парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик.

Мирослав Јовановиќ е единствениот пратеник на СДСМ кој не глазаше „за“ Законот за јазици

Кумановски м. - 12.01.2018

loading... Единствен кој не го поддржа Законот за употреба на јазици на вчерашната собраниска седница, е пратеникот Мирослав Јовановиќ од Куманово, претседател на Српската странка во Македонија, која е дел од коалицијата на СДСМ.

Законот за употреба на јазиците изгласан - како ќе се применува во пракса?

Вечер Прес - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците по речиси една година од обзнанувањето се оконча, ја помина собраниската процедура, а сега следува и неговата примена. Последиците ќе бидат најголеми за вработените во јавниот сектор.

Што ќе се случи со законот за јазиците доколку Иванов не го потпише указот

iPortal - 12.01.2018

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба да биде потпишан од првиот парламентарец ...

Во следните седум дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов

Вечер Прес - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во Службен весник и официјално да стапи на сила.

СДСМ: Со Законот за употреба на јазиците се унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници

Либертас - 12.01.2018

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешната прес-конференција на Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да ги надмине политиките на создавање тензии и вештачки поделби меѓу граѓаните коишто беа главна карактеристика на оваа ...

Каракамишева: Со Фејсбук и Твитер нема да ја спречиме двојазичноста, потребни се протести

Република - 12.01.2018

На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ја истакна штетата од двојазичноста која се воведува во Македонија со новиот закон за јазици. Професорката смета дека претседателот Иванов ќе го блокира законот, но затоа ...

Костовски: Со новиот закон, македонскиот стана само еден од јазиците што се говорат

Либертас - 12.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија, изјави денеска ...

Во следните седум дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов

Република - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во Службен весник и официјално да стапи на сила.

Само стотина граѓани протестираа пред Собранието поради Законот за јазиците

Локално - 12.01.2018

Група граѓани синоќа се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница.

СДСМ: Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, Законот за јазиците е согласно Уставот

Вечер Прес - 12.01.2018

Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се неосновани, а измените на Законот за употреба на јазиците се целосно во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот пет, реагира СДСМ по критиките упатени од опозицијата за Законот за јазиците, што вчера ...

Отворено писмо од професорките – Итно повлекување на „Законот за употреба на јазиците“

Вечер Прес - 12.01.2018

Со непарламентарна брзина, пратеникот Артан Груби, (зло)употребувајќи го европското знаме и статусот на претседател на Комисијата за европски прашања, неевропски (неделовнички и во отсуство на опозицијата) го турка законот кон гласање! Впрочем, тој ...

Студентски пленум бара Иванов да не го потпише Законот за двојазичност

Вечер Прес - 12.01.2018

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, бараат најитно повлекување ...

Каракамишевa: Дали Македонците конечно ќе се освестат што се прави во нивната држава?

Фактор - 12.01.2018

Универзитетската професорка, Тања Каракамишева на својот Фејсбук профил се осврна на Законот за употреба на јазиците кој беше усвоен вчера во Собранието. Таа смета дека претседателот, Ѓорѓе Иванов ќе го блокира законот, но затоа што е најавено ...

Костовски: Со новиот закон, македонскиот стана само еден од јазиците што се говорат

Локално - 12.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија, изјави денеска ...

Каракамишева: Со Фејсбук и Твитер нема да ја спречиме двојазичноста, потребни се протести

Вечер Прес - 12.01.2018

На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ја истакна штетата од двојазичноста која се воведува во Македонија со новиот закон за јазици. Професорката смета дека претседателот Иванов ќе го блокира законот, но затоа ...

Иванов на потег за Законот за јазици – дел од експертите бараат вето

Локално - 12.01.2018

Унапредување на правата на заедниците или не уставен Закон? Законот за употреба на јазиците ја подели јавноста. Академик Катица Ќулавкова и професорките Гордана Силјановска-Давкова и Симона Груевска-Маџоска бараат шефот на државата да стави вето на ...

Urime - Македонија стана двојазична држава

Фактор - 12.01.2018

Urime за двојазичноста. Големо разочарување од изгласувањето на предлог законот со сите спорни одредби кои се уште не се разгледани од страна на Венецијанската комисија и со многу поголем опфат од едноставно комуницирање на граѓаните кои не се од ...

Законот е изгласан во парламентотм следни се Иванов и Уставиот суд!

Локално - 12.01.2018

Собранието на Република Македонија вчера со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан.

Студентски парламент бара Иванов да стави вето на законот за јазиците

МК News - 12.01.2018

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, бараат најитно повлекување ...

Законот за јазиците ги распали зборовите

Либертас - 12.01.2018

Премиерот Заев во јули најави дека по усвојувањето, законот ќе биде доставен до Венецијанската комисија, за да даде оценка за неговите одредби. Во јавноста се множат повици за претседателско вето на законот и за протести Законот за употреба на ...

Што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици?

Локално - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан во Собранието со 69 гласа „за“, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција и Инспекторат, задолжени да ја ...

ВМРО-ДПМНЕ: Собранието без опозиција донесе неуставен закон за двојазичност

Локално - 12.01.2018

Собранието без опозиција донесе неуставен закон за двојазичност со кој што се редефинира државата, обвинија од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Истовремено, додаваат од таму, ја задолжуваат Македонија за половина милијарда евра, пари кои ќе ги трошат за ...

Студентски парламент: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Sky - 12.01.2018

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, бараат најитно повлекување ...

Што ќе се случи ако Иванов не го потпише Законот за употреба на јазиците

еМагазин - 12.01.2018

Пратениците во Собранието со 69 гласа „за“ го донесоа Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан.

Костовски: Законот за јазици може да има последици на Уставот

Точка - 12.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија.

ОМД го повика Иванов да не го потпишува Законот за јазиците

Мета - 12.01.2018

Обединетата македонска дијаспора во реакција до јавноста ги осуди пратениците кои вчера гласаа за усвојувањето на Законот за употреба на јазици и порача дека македонската заедница надвор од Македонија нема да го толерира редефинирањето на ...

Професорска молба до Иванов да „удри“ вето

Фактор - 12.01.2018

Група на еминентни професори меѓу акад. проф. д-р Катица Ќулавкова, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, проф. д-р Симона Груевска-Маџоска, со отворено писмо до претседателот Иванов бараат тој да стави вето на новиот предлог закон за употреба на ...

(Фото) Кои пратеници гласаа за Законот за употреба на јазиците

еМагазин - 12.01.2018

Шеесет и девет пратеници гласа „за“ Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан.

Што пишува во Уставот за употребата на македонскиот јазик и јазиците на националностите?

еМагазин - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците кој со 69 гласа „за“ беше усвоен на вчерашната седница на Собранието ги зовре страстите, но и отвори низа недоумици во однос на тоа какви новини ќе донесе стапувањето на сила на законот и дали тој е во согласност со ...

Артан Груби го снимал гласањето за Законот за двојазичност (видео)

Република - 12.01.2018

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби со својот мобилен телефон сними видео во живо од гласањето во собранието. Истото видео беше поставено на неговиот фејсбук профил, каде неговите фанови со радост ја пречекаа веста.

Пратеникот Јовановиќ не гласаше за Законот за јазици

Kumanovo News - 12.01.2018

Со овој закон во државните институции, покрај македонскиот официјален јазик ќе биде и албанскиот. Јовановиќ беше воздржан при гласањето на пратениците од редовите на етничките заедници, иако е дел од вадејачката коалиција на СДСМ.

Иванов го доби указот за Законот за јазици, не одлучил дали ќе го потпише

Либертас - 12.01.2018

Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, но не се знае дали ќе го потпише или ќе го искористи правото на вето. Од неговиот кабинет велат дека тој одлуката ќе ја донесе согласно законски предвидениот ...

Иванов го доби указот за Законот за јазици, не одлучил дали ќе го потпише

Локално - 12.01.2018

Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, но не се знае дали ќе го потпише или ќе го искористи правото на вето. Од неговиот кабинет велат дека тој одлуката ќе ја донесе согласно законски предвидениот ...

СПУКМ: Најитно повлекување на Законот за употреба на јазиците

Република - 12.01.2018

„Чувствуваме одговорност да упатиме јавно писмо во врска со неодамнешното гласање на Законот за употреба на јазиците. Бидејќи нашето индиректно право на глас, овозможено преку пратениците како наши претставници кои би требало да ги штитат нашите ...

Законот за јазици е пред Иванов - Внимателно ќе решава за вето

Фактор - 12.01.2018

Новиот закон за употреба на јазиците кој вчера го изгласа Собранието, а содржи многу спорни елементи како двојазичност на парите и униформите, веќе е доставен на одобрување пред претседателот Иванов.

Законот за јазиците ќе ја ослабне позицијата на македонскиот јазик

Локално - 12.01.2018

Нов закон кој ќе отвори стари проблеми. Дали Законот за употреба на јазиците ќе ја подобри положбата на другите јазици во Македонија но на сметка на македонскиот кој ќе стане подреден. Александра Ѓуркова од Институтот за македонски јазик вели дека ...

Дали Собранието го прекрши Уставот...

Н.Македонија - 12.01.2018

По вчерашното изгласување на Законот за употреба на јазиците се наметнува дилемата каква ќе биде неговата понатамошна судбина, особено по многубројните реакции на експертската јавност, но и на претседателот на државата за противуставниот карактер на ...

Во следните седум дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов...

Н.Македонија - 12.01.2018

Во следните седум дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може ...

Донесен Законот за јазиците, неизвесно дали Иванов ќе го потпише

Идивиди - 12.01.2018

Собранието на Република Македонија вчера со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е донесен со измама

24 Вести - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците што денеска го изгласа парламентарното мнозинство за ВМРО-ДПМНЕ е неуставен, а власта, според нив, покажа дека највисокиот правен акт на државата уставот, за неа е само мртво слово на хартија.

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

ТВ21 - 11.01.2018

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот, – Ние како парламетарна група порано ...

Албанскиот политички врв го поздрави донесувањето на Законот за јазици

Фокус - 11.01.2018

Албанскиот премиер, Еди Рама на „Твитер“ напиша дека усвојувањето на Законот за употреба на јазиците претставува „историско постигнување за Албанците, коj ја демократизира и зајакнува Македонија“.

Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

ТВ21 - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент доби широк публицитет во албанските медуми. Сите без исклучок го оценуваат како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во ...

Протест пред Собранието поради Законот за јазиците

ТВ21 - 11.01.2018

Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница.

Собранието го изгласа Законот за употреба на јазици

Алсат-М - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан .

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

ТВ21 - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан .

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

24 Вести - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан .

Груби очекува Иванов и ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците

Канал5 - 11.01.2018

Пратеникот од ДУИ Артан Груби изјави дека со донесувањето на Законот за употреба на јазиците се заокружува нормативниот дел од Охридскиот рамковен договор. - Петнаесет години по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, денеска со гласањето за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е неуставен

Канал5 - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците што денеска го изгласа парламентарното мнозинство за ВМРО-ДПМНЕ е неуставен, а власта, според нив, покажа дека највисокиот правен акт на државата Уставот, за неа е само мртво слово на хартија.

Груби очекува Иванов и ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците

ТВ21 - 11.01.2018

Пратеникот од ДУИ Артан Груби изјави дека со донесувањето на Законот за употреба на јазиците се заокружува нормативниот дел од Охридскиот рамковен договор. – Петнаесет години по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, денеска со гласањето за ...

Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

Алсат-М - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент доби широк публицитет во албанските медуми. Сите без исклучок го оценуваат како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во ...

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Канал5 - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан .

ФОТО Амди Бајрам се појави на седницата на која ќе се гласа за употреба на законот за јазици

Фокус - 11.01.2018

Лидерот на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам денеска се појави на седницата за гласање на Предлог законот за употреба на јазиците и за изборот на уставните судии. Бајрам, претходно беше во коалиција со опозициската ВМРО-ДПМНЕ, но сега заедно со Чедо ...

Со 69 гласа „за“ Собранието го изгласа Законот за употреба на јазици

Фокус - 11.01.2018

Собранието со 69 гласа „за“ го изгласа Законот за употреба на јазици на денешната пленарна седница, на која присуствуваше и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Законот беше едногласно донесен, односно „за“ гласаа сите пратеници кои се произнесоа на ...

Двојазични униформи, уплатници и бандероли – што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици?

Фокус - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан во Собранието со 69 гласа „за“, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција и Инспекторат, задолжени да ја ...

Ако Иванов стави вето, Груби најави повторно гласање

Фокус - 11.01.2018

По 15 години од Рамковниот договор, денес го заокруживме норматовниот дел од мировниот договор со кој заврши војната во 2001 година, изјави Артан Груби од ДУИ откако Собранието го усвои новиот закон за јазици.

Што сочинува законот за јазици

Канал5 - 11.01.2018

Албанскиот јазик и официјално стана втор службен во Македонија. Во идинина сите акти што ќе ги носат Собранието и Владата ќе бидат објавувани и на македонски и на албански, а целосно се изедначува и употребата на албанскиот во законодавниот дом и во ...

Протест пред Собрание по носењето на Законот за јазиците

24 Вести - 11.01.2018

Група граѓани се собраа пред Парламентот за да го изразат своето незадоволство од носењето на Законот за јазиците. Протестите биле закажани паралелно со гласањето на Законот.Засега нема голем одзви, се собраа само дваесетина граѓани, кои најавуваат ...

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

Канал5 - 11.01.2018

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот.

Мирослав Јовановиќ, од коалицијата на СДСМ, гласаше воздржано за Законот за јазици

Фокус - 11.01.2018

Единствен кој не го поддржа Законот за употреба на јазици на денешната собраниска седница, е пратеникот Мирослав Јовановиќ, претседател на Српската странка во Македонија, која е дел од коалицијата на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е неуставен, тој ќе создаде паралелизам во институциите

Фокус - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, чии пратеници не присуствуваа на денешната парламентарна седница на која мнозинство од пратениците го усвоија новиот закон за ...

Унапредена употреба на албанскиот јазик во Македонија

Deutsche Welle - 11.01.2018

Во Собранието со мнозинство гласови е изгласан Законот за употреба на јазиците. Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ го бојкотираа гласањето, но го осудија законот. Неизвесно дали претседателот Иванов ќе го потпише законот.

Протести пред Собрание против употреба на законот за јазици

Фокус - 11.01.2018

Откако денеска со 69 гласа „за“ беше изгласан Предлог законот за употреба на јазиците, надвор пред Собранието се собраа група граѓани на протести. Тие, како што велат се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави двојазична Македонија.

Законот за јазиците и неговата имплементација во институциите

Алсат-М - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците сега веќе донесен во Собранието, предвидува унапредување на јазиците на етничките заедници кои сочинуваат над 20 отсто од вкупниот број на населението во Македонија.

Законот за јазици изгласан со 69 гласа, ќе стави ли претседателот Ѓорѓе Иванов вето?

24 Вести - 11.01.2018

Поддржан од 69 пратеници, Законот за употреба на јазиците беше усвоен во Собранието. „За“ гласаа и опозициските партии од албанскиот блок, БЕСА, ДПА и Алијансата. Според ДУИ, со законот се заокружува нормативниот дел од Охридскиот договор.

СДСМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 11.01.2018

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години, се наведува во рекацијата на СДСМ.

Законот за јазиците и помага на земјата на евроинтеграцискиот пат

ТВ21 - 11.01.2018

Според претседателот на ДУИ, Али Ахмети, гласањето на законот за употреба на јазиците беше очекувана момент. Тој вели дека исто така се очекуваше опозициската ВМРО-ДПМНЕ да не присуствува на оваа седница.

„Со Законот за јазици Македонија добива бинационален карактер, наместо уставната мултиетничност“

Фокус - 11.01.2018

За жал досега поради дневнополитичко толкување на Охридскиот Рамковен договор, а пред се на Уставот, многу нови и воопшто непредвидени работи излегоа од зацртаната ,,рамка” и од нормалата.

Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

Канал5 - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент доби широк публицитет во албанските медуми. Сите без исклучок го оценуваат како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во ...

Хашим Тачи го поздрави Законот за употреба на јазиците

Press24 - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на Собранието на Македонија го поздрави и официјална Приштина. Според шефот на косовската држава Хашим Тачи, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја ...

Петнаесетина луѓе на протест против законот за јазиците пред Собранието

Р.С.Европа - 11.01.2018

Петнаесетина поддржувачи на Семакедонскиот национален совет – Македониум денеска излегоа на протест пред Собранието против изгласувањето на Законот за јазици, со кој и албанскиот јазик влегува во службена употреба.

СДСМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот

Сител - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и ...

Груби очекува поддршка од Иванов и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазиците

Стандард - 11.01.2018

Пратеникот од ДУИ Артан Груби изјави дека со донесувањето на Законот за употреба на јазиците се заокружува нормативниот дел од Охридскиот рамковен договор. „Петнаесет години по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, денеска со гласањето за ...

Во следните 7 дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов

Курир - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во Службен весник и официјално да стапи на сила.

Група граѓани пред Собрание, протестираа против одлуката за законот за јазици (фото)

Press24 - 11.01.2018

Откако попладнево беше изгласан законот за јазици во Собрание со вкупно 69 гласови „за“ и ниеден против, група на граѓани се собраа пред Законодавниот дом за да го искажат своето незадоволство од ваквата одлука.

СДСМ: Кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазиците

Стандард - 11.01.2018

„Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години. Со усвоените измени не се загрозува уставната положба на македонскиот јазик и ...

Приштина го поздрави Законот за употреба на јазиците

Сител - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на Собранието на Македонија го поздрави и официјална Приштина. Според шефот на косовската држава Хашим Тачи, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја ...

ВМРО ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е неуставен

Нова ТВ - 11.01.2018

ВМРО ДПМНЕ смета дека Законот за употреба на јазиците кој денеска го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен. Со овој чин, како што се вели во соопштението, власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само мртво ...

Јовановски: Јас никогаш не би гласал за Законот за јазици затоа што задира длабоко во унитарноста на мојата држав

Курир - 11.01.2018

Ако се има во предвид што содржи Законот за јазици и што е целата позадина на тој Закон за јазици тогаш јас лично никогаш не би го гласал тој закон затоа што задира длабоко во Унитарноста на мојата сопствена држава во која јас сум пораснал, сум ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е неуставен, институциите ќе потонат во преводот

Макфакс - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, реагира опозицијата откако денеска мнозинството во Собранието даде зелено светло за Законот за јазици .

Еди Рама со реакција по изгласувањето на Законот за јазиците: Ова е историско достигнување за Албанците

Курир - 11.01.2018

Со реакција на Фејсбук излезе и премиерот на Албанија, Еди Рама. Денеска во Собранието на Република Македонија пратениците со 66 гласа ЗА и ниту еден против или воздржан го изгласа Законот за јазиците, во Собранието не беа присутни пратениците на ...

За „Вашингтон пост“ Македонија доби втор службен јазик, албанскиот

Нетпрес - 11.01.2018

Македонските пратеници го усвоија законот со што албански јазик е втор официјален јазик на земјата, а гласањето го бојкотираше главната опозициска партија, објави денеска „ Вашингтон пост “.

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, велат од СДСМ

Макфакс - 11.01.2018

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години. Со усвоените измени не се загрозува уставната положба на македонскиот јазик и ...

Донесениот закон за јазиците предвидува двојазични униформи, печати, поштенски марки, уплатници

А1 On - 11.01.2018

Со мнозинство гласови, Собранието на Република Македонија денеска го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак, на другите етнички заедници, освен ...

Двојазични униформи, уплатници и бандероли – што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици?

Press24 - 11.01.2018

Предмалку во Собрание беше изгласан Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан со 69 гласа „за“, а предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција и Инспекторат, ...

Пратениците со 69 гласа го изгласаа законот за јазици, опозицијата не дојде во собраниската сала - на потег ...

Сител - 11.01.2018

Со 69 гласа За и ниту еден против Собранието го донесе Законот за јазиците. По неколку неуспешни обиди Џафери денеска конечно успеа да собере кворум за законското решение кое ги обедини СДСМ и сите албански политички партии.

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

МРТ - 11.01.2018

Собранието со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше на седницата, за нив решението е неуставно. ДУИ порачува- ако Иванов стави вето, повторно ќе го гласаме...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е донесен со измама

Р.С.Европа - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен и е донесен со измама, односно лажно исцртување на европско знаменце, реагираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ, откако Собранието, без присуство на опозицијата, го изгласа ...

Рама и Мета го поздравија усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

Стандард - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент доби широк публицитет во албанските медуми. Сите без исклучок го оценуваат како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во ...

Рама и Мета го поздравија усвојувањето на Законот за јазиците

Р.С.Европа - 11.01.2018

Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук напиша дека усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во македонскиот Парламент претставува историско постигнување за Албанците, кој ја демократизира и зајакнува самата земја.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност кој денеска се изгласа во Собранието е неуставен

Слободен Печат - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денеска го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека „со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата, за неа е само мртво ...

СДСМ: Законот за јазиците е уставен, реакциите на ВМРО-ДПМНЕ се кукавички и неосновани

Слободен Печат - 11.01.2018

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години, велат од СДСМ. Со усвоените измени, додаваат од партијата, не се загрозува ...

Приштина: Законот за јазиците ќе ја зајакне етничката хармонија во Македонија

Макфакс - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонското Собрание го поздрави шефот на косовската држава Хашим Тачи. Според него, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја призна независноста на ...

СДСМ: Зошто ВМРО-ДПМНЕ побегна од седница наместо да го „брани“ јазикот

+инфо - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ, реагира СДСМ. Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ, реагираше ...

Зендели: Беса го поддржа Законот за јазиците, но има забелешки

Макфакс - 11.01.2018

„Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците, иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик“, изјави во Собранието пратеникот на Движењето Беса, Фадил Зендели, по донесување на Законот.

И Приштина го поздрави Законот за употреба на јазиците

+инфо - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот е ударна вест во сите косовски медиуми. Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на Собранието на Македонија го поздрави и официјална Приштина. Според шефот на косовската држава Хашим Тачи, тоа е „високо ...

Светски медиуми: Македонија добива втор официјален јазик

Алфа - 11.01.2018

Лавина реакции откако се изгласа законот за употреба на јазиците. Лавина реакции откако се изгласа законот за употреба на јазиците. Албанскиот премиер Еди Рама речиси веднаш по гласањето на својот фејсбук статус објави дека ова е историско ...

Официјална приштина го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

А1 On - 11.01.2018

Официјална Приштина го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во македонското Собрание. Претседателот на Косово, Хашим Тачи истакна дека тоа е високо демократско постигнување за Македонија, која меѓу првите ја призна независноста ...

Бериша: Законот за јазици е победа за албанската нација

Курир - 11.01.2018

Поранешниот премиер на Албанија, Сали Бериша, го поздрави официјализирањето на албанскиот јазик во Македонија. Бериша смета дека ова е големо достигнување, истакнувајќи дека донесувањето на овој закон е историска победа за Албанците.

Двојазични униформи и македонски денар со албански симболи - законот предвидува и строги казни

Алфа - 11.01.2018

Двојазични униформи на полицајците, пожарникарите, лекарите и медицинските сестри како и двојазични судски процеси. Ова станува законска обврска. Ќе се интервенира и на македонскиот денар - и книжните и кованите пари ќе добијат албански симболи.

Ванковска: Собранието не не’ удостои со јавна расправа за Законот за јазици, сега ќе си играме демократија и јавност

Курир - 11.01.2018

Професорката Билјана Ванковска на социјалните мрежи се огласи го изгласувањето на Законот за јазици во Собранието. -Зборував пред малку со Гордана Силјановска. Ми кажува (исто како и Елка) дека ја барале од неколку телевизии да го коментира ...

СДСМ тврди дека Законот за јазиците не се коси со Уставот

Р.С.Европа - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, оцени владејачката СДСМ, по рекациите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека неговото донесување е „кукавичко и неосновано“. „Со усвоените измени не се загрозува уставната положба на македонскиот ...

Собранието го изгласа Законот за јазиците - на потег е претседателот Иванов

Press24 - 11.01.2018

Собранието денеска без ниеден глас против го изгласа Законот за јазиците, кој во првите седум дена е во рацете на претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов. Откако тој ќе го потпише, Законот ќе биде објавен во Службен весник и официјално да стапи на ...

Група граѓани протестираа пред Собрание поради Законот за јазиците

+инфо - 11.01.2018

Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница. Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците.

(Видео) И вечерва протести поради Законот за јазиците

Макфакс - 11.01.2018

Група граѓани и вечерва протестираат пред Собранието бидејќи со 69 гласа „за“ пратениците го изгласаа Законот за употреба на јазиците. Тие велат дека се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави Македонија двојазична.

Рама и Мета го поздравија усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

Слободен Печат - 11.01.2018

Државниот врв на Албанија денеска преку социјалните мрежи го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во македонското Собрание. Албанскиот премиер, Еди Рама на „Твитер“ напиша дека усвојувањето на Законот за употреба на јазиците ...

Ѓуркова: Се создава паралелен јазичен систем и се губи кохезивноста на македонскиот јазик

Курир - 11.01.2018

Александра Ѓуркова, научен советник во Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје, смета дека со Законот за употреба на јазиците изгласан денеска, со кој албанскиот станува официјален на целата територија на Македонија, „се создава ...

Двојазични униформи, уплатници и бандероли, јарболи – што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици?

Сител - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан во Собранието со 69 гласа „за“, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција и Инспекторат, задолжени да ја ...

И Приштина го поздрави Законот за употреба на јазиците

Слободен Печат - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на Собранието на Македонија го поздрави и официјална Приштина. Според шефот на косовската држава Хашим Тачи, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја ...

СДСМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 11.01.2018

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години, реагираат од СДСМ.

Тачи: Законот за јазици ќе ги зајакне соживотот и европската перспектива на Македонија

МКД - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонското Собрание го поздрави шефот на косовската држава, Хашим Тачи. Според него, тоа е високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја призна независноста на ...

Двојазични униформи и македонски денар со албански симболи, законот предвидува и строги казни!

Курир - 11.01.2018

Ќе се менуваат и денарите - и книжните и кованите, како и поштенските марки. Законот предвидува тие да содржат симболи што го претставуваат културното наследство на граѓаните што го зборуваат македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и јазикот ...

Груби: Доколку Иванов не го потпише Законот за јазиците, тој повторно ќе се врати во Собранието

МКД - 11.01.2018

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, по гласањето на низата закони во Собранието, вели дека 15 години по потпишувањето на Охридскиот рамоковен договор, со гласањето на Законот за јазиците бил заокружен мировниот договор, а сега останува да се ...

Иванов има рок од седум дена да го потпише указот за законот за јазиците

Слободен Печат - 11.01.2018

По денешното усвојување во Собранието, Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во Службен ...

Вечерва блокирани улици - протест пред Собрание поради Законот за јазиците

Press24 - 11.01.2018

Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница.

Протест пред Собранието поради Законот за јазиците

Нова ТВ - 11.01.2018

Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница.

ВИДЕО: И вечерва протести поради Законот за јазиците

А1 On - 11.01.2018

Група граѓани и вечерва протестираат пред Собранието, откако со 69 гласа „за“ пратениците го изгласаа Законот за употреба на јазиците. Тие велат дека се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави двојазична Македонија.

Академик Ѓорги Поп-Атанасов: Изгласувањето на Законот за јазиците е крај за Македонија

Курир - 11.01.2018

Академик Ѓорги Поп-Атанасов, теолог, изучувач на старословенската книжевност и на старите ракописи и постојан член на Одделението за лингвистика и литературна наука при Македонската академија на науките и уметностите, а тесна специјалност му се ...

Демонстранти пред Собрание извикуваа погрдни зборови кон министрите

А1 On - 11.01.2018

Зголемено полициско присуство и помала група луѓе се забележува пред Собранието, каде што денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Насобраните извикуваа погрдни зборови откако го забележаа министерот за култура, Роберт Алаѓозовски.

Отворено писмо на професорките: Иванов да стави вето, ако пратениците пак изгласаат двојазичност, на потег е Уставниот ...

Курир - 11.01.2018

Од акад. проф. д-р Катица Ќулавкова, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, проф. д-р Симона Груевска-Маџоска до Собранието и пратениците!!! Во прашање е лош закон (Аристотел) од аспект на меѓуетничките односи, владеењето на правото, Охридскиот ...

Отворено писмо на професорките: Иванов да стави вето на Законот за јазици

Нетпрес - 11.01.2018

Од акад. проф. д-р Катица Ќулавкова, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, проф. д-р Симона Груевска-Маџоска до Собранието и пратениците!!! Во прашање е лош закон (Аристотел) од аспект на меѓуетничките односи, владеењето на правото, Охридскиот ...

Протест пред Собранието поради Законот за јазиците

Сител - 11.01.2018

Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница.

Груби очекува Иванов и ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците

Нова ТВ - 11.01.2018

Пратеникот од ДУИ Артан Груби изјави дека со донесувањето на Законот за употреба на јазиците се заокружува нормативниот дел од Охридскиот рамковен договор. – Петнаесет години по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, денеска со гласањето за ...

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Нова ТВ - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан .

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците

+инфо - 11.01.2018

Сите случувања во самата партија оставаме да се решаат како внатрешни прашања на органите на движењето, додаде Зендели. Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанскиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен

Курир - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен. Со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само мртво слово на хартија, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е неуставен

+инфо - 11.01.2018

Власта треба да сноси одговорност за оваа манипулација со граѓаните, смета ВМРО-ДПМНЕ. Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за ...

СДСМ донесе неуставен закон за двојазничност, Македонија се редефинира!

Курир - 11.01.2018

-Униформите на полицијата, пожарникарството, здравството, во Скопје и во единиците на локалната самоуправа во кои најмалку 20% од граѓаните зборуваат службен јазик различен од македонскиот јазик ќе бидат напишани на македонскиот јазик и неговото ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е неуставен

Стандард - 11.01.2018

„Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен. Со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само мртво слово на хартија“, реагират денеска од ВМРО-ДПМНЕ на носењето на ...

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

Стандард - 11.01.2018

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот.

ВМРО ДПМНЕ: Донесениот Закон за двојазичност е неуставен!

Таратур - 11.01.2018

Од најголемата опозициска партија велат дека новиот Закон со кој Македонија станува двојазична држава е неуставен и е донесен со измама. Во продолжение го објавуваме нивното соопштение во целост: Законот за двојазичност кој денес го изгласа ...

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Сител - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан .

Еди Рама со реакција по изгласувањето на Законот за јазиците: „Ова е историско достигнување за Албанците“

Press24 - 11.01.2018

Денеска во Собранието на Република Македонија пратениците со 66 гласа ЗА и ниту еден против или воздржан го изгласа Законот за јазиците, во Собранието не беа присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е неуставен, институциите ќе потонат во преводот

А1 On - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денеска го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, реагира опозицијата откако денеска мнозинството во Собранието даде зелено светло за Законот за јазици.

ВМРО-ДПМНЕ: Законост за двојазичност е неуставен, ќе креира хаос во правниот промет

А1 On - 11.01.2018

„Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен. Со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само мртво слово на хартија.

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

Сител - 11.01.2018

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот, - Ние како парламетарна група порано ...

Груби очекува Иванов и ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците

Сител - 11.01.2018

Пратеникот од ДУИ Артан Груби изјави дека со донесувањето на Законот за употреба на јазиците се заокружува нормативниот дел од Охридскиот рамковен договор. - Петнаесет години по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, денеска со гласањето за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е неуставен

МКД - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците што денеска го изгласа парламентарното мнозинство за ВМРО-ДПМНЕ е неуставен, а власта, според нив, покажа дека највисокиот правен акт на државата, Уставот е само мртво слово на хартија.

ВМРО ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е неуставен и не придонесува за правата на албанската заедница

Нетпрес - 11.01.2018

ВМРО ДПМНЕ смета дека Законот за употреба на јазиците кој претходно во четвртокот беше изласан во парламентот е неуставен, и со овој чин, како што се вели во соопштението, власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само ...

„Вашингтон пост“: Македонија доби втор службен јазик, албанскиот

Press24 - 11.01.2018

Македонските пратеници го усвоија законот со што албански јазик е втор официјален јазик на земјата, а гласањето го бојкотираше главната опозициска партија, објави денеска „ Вашингтон пост “.

„Вашингтон пост“: Македонија доби втор службен јазик – албанскиот!

Курир - 11.01.2018

Македонските пратеници го усвоија законот со што албански јазик е втор официјален јазик на земјата, а гласањето го бојкотираше главната опозициска партија, објави денеска „Вашингтон пост“.

Протести пред Собрание против употреба на законот за јазици

Таратур - 11.01.2018

Откако денеска со 69 гласа „за“ беше изгласан Предлог законот за употреба на јазиците, надвор пред Собранието се собраа група граѓани на протести, пренесува „Фокус“. Тие, како што велат се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави ...

Собранието со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците

Стандард - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан.

Зендели: Го поддржавме законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

А1 On - 11.01.2018

БЕСА го поддржа Законот за употреба на јазиците, иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик, изјави денеска пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесување на Законот.

Изгласан законот за употреба на јазици

Кајгана - 11.01.2018

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно 27 пратеници гласаа „за“.

Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

+инфо - 11.01.2018

Сите без исклучок го оценуваат како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во Македонија. Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент доби широк публицитет во ...

Тирана: Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците е историски настан

Press24 - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент доби широк публицитет во албанските медуми. Сите без исклучок го оценуваат како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во ...

Груби: Доколку Иванов не го потпише законот за јазиците, истиот повторно ќе се врати во Собранието

Макфакс - 11.01.2018

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби по гласањето на низата закони во Собранието, вели дека 15 години по потпишувањето на Охридскиот рамоковен договор, со гласањето на законот за јазиците бил заокружен мировниот договор, а сега останува да се имплементира.

Тирана: Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците е исторски настан

Макфакс - 11.01.2018

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент, оценувајќи го како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во Македонија.

СДСМ: Со измените на Законот за употреба на јазиците не се загрозува уставната положба на македонскиот јазик

А1 On - 11.01.2018

„Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години. Со усвоените измени не се загрозува уставната положба на македонскиот јазик и ...

Изгласан Законот за јазиците

Нетпрес - 11.01.2018

Собранието на денешната седница го изгласа Законот за јазиците. Законот доби 66 гласа ЗА, ниту еден од пратениците присутни во Собранието не гласаа против или воздражано. На седницата не присуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Донесен Законот за употреба на јазиците

А1 On - 11.01.2018

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно 27 пратеници гласаа „за“, а еден беше ...

Приштина го поздрави Законот за употреба на јазиците, честитки од Тачи и Весели до Албанците

Курир - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на Собранието на Македонија го поздрави и официјална Приштина. Според шефот на косовската држава Хашим Тачи, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја ...

Изгласано: Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Press24 - 11.01.2018

Собранието на денешната седница го донесе Законот за јазиците. Сo 66 гласа ЗА и ниту еден против пратениците го изгласаа новото законско решение. Законот за јазиците беше жешка тема во периодот пред за време и по изборите. Тој беше дел од т.н.

Донесен законот за употреба на јазици

Макфакс - 11.01.2018

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно 27 пратеници гласаа „за“, а пак 1 воздржан.

Изгласан Законот за јазиците, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на собраниската седницата

Курир - 11.01.2018

Законот беше дел од Тиранска платформа која албанските партии и премиерот на Албанија, Еди Рама, ја договорија на средбата во албанската престолнина. Собранието на денешната седница го изгласа Законот за јазиците.

Донесен Законот за јазиците и избрани уставни судии

Р.С.Европа - 11.01.2018

Пратениците во Собранието на денешното продолжени на седницата го изгласаа Законот за употреба на јазиците и ги избраа Дарко Костадиновски и Осман Кардиу за уставни судии. За законот за јазиците гласаа 69 пратеници и сите гласаа „за“ законот.

ОБНОВЕНО Донесен Законот за јазиците, ќе удри ли Иванов вето?

+инфо - 11.01.2018

Ако претседателот го искористи правото на вето, законот повторно ќе се врати во Собрание, а за да биде донесен ќе треба двотретинско мнозинство. Со 69 глава „за“ и ниту еден против, пратениците во Собранието го донесоа Законот за употреба на ...

Тирана: Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во Македонија е историски настан

Кајгана - 11.01.2018

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент оценувајќи го како историски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален службен јазик во Македонија.

(ВИДЕО) Груби: Со Законот за јазиците ќе добие Македонија, а ќе се релаксираат меѓуетничките односи

А1 On - 11.01.2018

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби по гласањето на низата закони во Собранието, вели дека 15 години по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, со гласањето на законот за јазиците бил заокружен мировниот договор, а сега останува да се имплементира.

Законот за јазици изгласан во Собранието, ВМРО-ДПМНе не дојде на седницата

МКД - 11.01.2018

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа законот за употреба на јазиците. „За“ законот гласаа 69 пратеници колку што имаше во собраниската сала, без ниту еден против или воздржан. За законот гласаа и 27 пратеници од немнозинските заедници.

МАКЕДОНИЈА СТАНУВА ДВОЈАЗИЧНА: Со 69 гласа донесен Законот за јазиците

Таратур - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците денес беше изгласан во Собранието со 69 гласа ЗА, на пленарната седница на која беше присутен и лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети. Законот беше едногласно донесен, односно „за“ гласаа сите ...

Донесен Законот за употреба на јазици

Правдико - 11.01.2018

Со мнозинство гласови, Собранието го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак, на другите етнички заедници, освен македонската, 27 од вкупно 28 пратеници ...

Собранието го донесе законот за јазиците

Р.С.Европа - 11.01.2018

Пратениците во Собранието го изгласаа Законот за употреба на јазиците и ги избраа Дарко Костадиновски и Осман Кардиу за уставни судии. Главна забелешка на опозицијата беше дека законот е противуставен, а власта тврди дека со законот се унапредува ...

Во Собрание донесен Законот за јазици

Слободен Печат - 11.01.2018

Со 69 глава „за“ и ниту еден против, пратениците во Собранието го донесоа Законот за употреба на јазиците, пишува Плусинфо. Сепак не е исклучено дека претседателот Ѓорѓе Иванов може да стави вето на овој закон.

Донесениот закон за јазиците предвидува двојазични униформи, печати, поштенски марки, уплатници

Макфакс - 11.01.2018

Со мнозинство гласови, Собранието на Република Македонија денеска го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак, на другите етнички заедници, освен ...

(Видео) Демонстранти пред Собрание извикуваа погрдни зборови кон министрите

Макфакс - 11.01.2018

Зголемено полициско присуство и помала група луѓе се забележува пред Собранието, каде што денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Насобраните извикуваа погрдни зборови откако го забележаа министерот за култура, Роберт Алаѓозовски.

Македонија станува двојазична - законот мина во Собрание

Алфа - 11.01.2018

Без дебата и без опозиција Македонија станува двојазична. Пратениците конечно се собраа и го изгласаа законот. Без дебата и без опозиција Македонија станува двојазична. Пратениците конечно се собраа и го изгласаа законот.

Што предвидува Законот за употреба на јазиците донесен од Собранието на Република Македонија

Академик - 11.01.2018

Собранието на РМ со 69 гласа ‘за’ го изгласа Законот за употреба на јазиците . Во образложението на Законот за употреба на јазиците се вели дека основната цел за донесување на Законот е доследно преточување на уставните амандмани во законски ...

Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

Канал 77 - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент доби широк публицитет во албанските медуми. Сите без исклучок го оценуваат како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во ...

Приштина: Законот за јазиците ќе ја зајакне етничката хармонија во Македонија

Точка - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонското Собрание го поздрави шефот на косовската држава Хашим Тачи. Според него, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја призна независноста на ...

Што предвидува донесениот закон за јазиците

Скопје инфо - 11.01.2018

Со мнозинство гласови, Собранието на Република Македонија денеска го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак, на другите етнички заедници, освен ...

Што се менува со денеска донесениот Закон за употреба на јазиците?

Локално - 11.01.2018

Во Законот што со 69 гласа „за“ денеска го донесе Собранието стои дека истиот ќе предизвика фискални импликации врз Буџетот на државата од 106 милиони денари (1,7 милиони евра) што ќе се обезбедат во буџетот на Република Македонија за 2018 година.

Донесен Законот за употреба на јазиците: ВМРО – ДПМНЕ реагира дека е противуставен

Канал 77 - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан.

Со 69 гласа „за“ донесен законот за употреба на јазиците

Точка - 11.01.2018

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно 27 пратеници гласаа „за“.

Македонија и официјално двојазична држава: Донесен Законот за употреба на јазиците!

Република - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан .

Официјална приштина го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

Локално - 11.01.2018

Официјална Приштина го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во македонското Собрание. Претседателот на Косово, Хашим Тачи истакна дека тоа е високо демократско постигнување за Македонија, која меѓу првите ја призна независноста ...

Ако Иванов не го потпише за седум дена, законот за јазиците ќе почека уште еден месец

Локално - 11.01.2018

По денешното усвојување во Собранието, Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во Службен ...

Донесениот Закон за јазиците предвидува двојазични униформи, печати, поштенски марки, уплатници

Точка - 11.01.2018

Со мнозинство гласови, Собранието на Република Македонија денеска го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак, на другите етнички заедници, освен ...

Донесен Законот за јазиците, ќе удри ли Иванов вето?

МК News - 11.01.2018

Со 69 гласа „за“ и ниту еден против, пратениците во Собранието го донесоа Законот за употреба на јазиците. Бидејќи станува збор за закон за кој е потребно и мнозинство гласови од пратениците кои припаѓаат на помалите заедници во Македонија, законот ...

СДСМ: Законот за јазиците е уставен, реакциите на ВМРО-ДПМНЕ се кукавички и неосновани

Мета - 11.01.2018

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години, велат од СДСМ. Со усвоените измени, додаваат од партијата, не се загрозува ...

Груби: Доколку Иванов не го потпише законот за јазиците, истиот повторно ќе се врати во Собранието

Вечер Прес - 11.01.2018

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, по гласањето на низата закони во Собранието, вели дека 15 години по потпишувањето на Охридскиот рамоковен договор, со гласањето на законот за јазиците бил заокружен мировниот договор, а сега останува да се ...

Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, велат од СДСМ

Sky - 11.01.2018

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години. Со усвоените измени не се загрозува уставната положба на македонскиот јазик и ...

Рама и Мета го поздравија усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

Мета - 11.01.2018

Државниот врв на Албанија денеска преку социјалните мрежи го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во македонското Собрание. Албанскиот премиер, Еди Рама на „Твитер“ напиша дека усвојувањето на Законот за употреба на јазиците ...

Зендели: Беса го поддржа Законот за јазиците, но има забелешки

Sky - 11.01.2018

„Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците, иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик“, изјави во Собранието пратеникот на Движењето Беса, Фадил Зендели, по донесување на Законот.

СДСМ без опозиција го изгласа Законот за јазиците, ќе го потпише ли претседателот Иванов?

Република - 11.01.2018

Денеска во Собранието на Република Македонија пратениците со 66 гласа ЗА и ниту еден против или воздржан го изгласа Законот за јазиците, во Собранието не беа присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Тирана: Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците е исторски настан

Sky - 11.01.2018

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент оценувајќи го како историски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален службен јазик во Македонија.

Приштина: Законот за јазиците ќе ја зајакне етничката хармонија во Македонија

Sky - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонското Собрание го поздрави шефот на косовската држава, Хашим Тачи. Според него, тоа е високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја призна независноста на ...

Што предвидува Законот за употреба на јазиците донесен од Собранието на Република Македонија

Вечер Прес - 11.01.2018

Собранието на РМ со 69 гласа 'за' го изгласа Законот за употреба на јазиците. Во образложението на Законот за употреба на јазиците се вели дека основната цел за донесување на Законот е доследно преточување на уставните амандмани во законски текстови ...

И вечерва протести поради Законот за јазиците

Вечер Прес - 11.01.2018

Група граѓани и вечерва протестираат пред Собранието, откако со 69 гласа „за“ пратениците го изгласаа Законот за употреба на јазиците. Тие велат дека се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави двојазична Македонија.

Донесен Законот за јазиците

CivilMedia - 11.01.2018

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби изјави дека со донесувањето на Законот за употреба на јазиците се заокружува нормативниот дел од Охридскиот рамковен договор. „Петнаесет години по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, денеска со гласањето за ...

Ако Иванов не го потпише за седум дена, законот за јазиците ќе почека уште еден месец

Мета - 11.01.2018

По денешното усвојување во Собранието, Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во Службен ...

Двојазични униформи, уплатници и бандероли, јарболи – што предвидува донесениот Закон за употреба на јазици?

МК News - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан во Собранието со 69 гласа „за“, предвидува низа промена во државата кои ќе имаат и финансиски реперкусии, како што е формирањето на посебна Агенција и Инспекторат, задолжени да ја ...