TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стотина заболени од свински грип во Словенија

Р.С.Европа - 26.07.2009

Бројот на заболените од новиот грип од типот А (H1N1) во Словенија достигна 100 лица, соопшти Националниот институт за јавно ...

Индонезија-прва жртва на новиот грип

Форум - 26.07.2009

Индонезиските власти соопштија дека девојче на возраст од шест години починало како последица на тешка пневмонија, која пак ...

Во Албанија и Словенија се зголемува бројката на заболени од новиот грип

Форум - 26.07.2009

Бројот на заболените од новиот грип од типот А (H1N1) во Словенија достигна 100 лица, соопшти Националниот институт за јавно ...

Вирусот на новиот грип А пристигна и во Бакингамската палата

Алсат-М - 26.07.2009

Британската кралица Елизабета Втора нареди интензивирање на мерките за безбедност и хигиена, откако беа потврдени два случаи на ...

СЗО: Вирусот Х1Н1 може да мутира и да стане поопасен во текот на зимата

МРТ - 26.07.2009

Пандемијата на грипот предизвикан од вирусот Х1Н1 зафати 160 земји во светот и одзеде 800 животи, предупреди Светската ...

Расте бројот на заразени со новиот грип во Албанија

МРТ - 26.07.2009

Бројот на заразени со грипот AH 1 N 1 во Албанија се искачи на четири, а бројот на сомнителните случаи достигна 25.

Бројот на заболените од новиот грип во Словенија достигна 100 лица

МРТ - 26.07.2009

Бројот на заболените од новиот грип од типот А ( H 1 N 1) во Словенија достигна 100 лица, соопшти Националниот институт за ...

На Косово нема заболени од новиот грип

Нетпрес - 26.07.2009

На Косово не е потврден ниту еден случај на новиот грип, соопштил денес Националниот институт за јавно здравје во Приштина.

Расте бројот на заразени со новиот грип во Албанија

Макфакс - 26.07.2009

Бројот на заразени со грипот AH1N1 во Албанија се искачи на четири, а бројот на сомнителните случаи достигна 25.

„Вирусот на свински грип е вон контрола!“

А1 - 25.07.2009

Свинскиот грип се шири во Германија се побргу. Само за 24 часа потврдени се 389 нови случаи.

Бројот на инфицирани расте - причина за паника нема

Deutsche Welle - 25.07.2009

Свинскиот грип се шири во Германија се` побргу. Само за 24 часа потврдени се 389 нови случаи.

Осумнаесетмина заразени со свински грип во Романија

Р.С.Европа - 25.07.2009

Седумнаесет студенти и еден професор, учесници на меѓународните летни курсеви кои се одржуваат во централнороманскиот град ...

Грипот ќе ја зафати целата планета

Дневник - 25.07.2009

Новиот вирус на грипот А се шири пребрзо и е регистриран во 160 држави, а вирусот Х1Н1, кој ја предизвикува болеста уби над 800 ...

СЗО: Вирусот Х1Н1 може да мутира и да стане поопасен во текот на зимата

Алсат-М - 25.07.2009

Пандемијата на грипот предизвикан од вирусот Х1Н1 зафати 160 земји во светот и одзеде 800 животи, предупреди Светската ...

ВирусБом - убиец на свинскиот грип

Вечер - 25.07.2009

Научници од Националниот универзитет на Тајван тврдат дека успеале да синтетизираат хемиско соединение кое ги уништува вирусот ...

СЗО - вирусот Х1Н1 може да мутира и да стане поопасен во текот на зимата

Сител - 25.07.2009

Пандемијата на грипот предизвикан од вирусот Х1Н1 зафати 160 земји во светот и одзеде 800 животи, предупреди Светската ...

Телефонска и интернет помош за свинскиот грип

BBC - 24.07.2009

Британија е една од земјите најпогодени со појавата на свински грип. Веќе починаа 31 - еден на шест починати бил здрав човек.

Германските фирми се подготвуваат за свинскиот грип

Deutsche Welle - 24.07.2009

Свинскиот грип веќе не може да биде запрен, раширен е низ цел свет, официјално соопшти Светската здравствена организација.

Резервирани 200.000 вакцини против грип

Време - 24.07.2009

Македонија резервира 200.000 вакцини против грипот А, потврди вчера Министерството за здравство.

Заболени од новиот грип во 160 земји

Р.С.Европа - 24.07.2009

Светската Здравствена Организација соопшти дека вирусот на новиот грип Х1Н1, познат како свински грип, се проширил во 160 земји ...

Новиот вирус на грипот практично ја зафати целата планета

Алсат-М - 24.07.2009

Новиот вирус на грипот А (Х1Н1) речиси зафати 100 проценти од планетата, изјави денеска портпаролот на Светската здравствена ...

Само во Англија за една недела се регистрирани 100 илјади нови случаи на грипот А

Кирилица - 24.07.2009

Британските здравствени власти попладнево соопштија дека за една недела, само во Англија се регистрирани 100 илјади нови случаи ...

Тајвански научници создадоа „убиец“ на вирусот на грипот А

Кирилица - 24.07.2009

Научници од Националниот универзитет на Тајван соопштија дека успеале да синтетизираат хемиско соединение, кое ги уништува ...

Регистрирано драстично зголемување на случаите на заболување со вирусот на грипот А во Европа

Сител - 24.07.2009

Европскиот центар за превенција и контрола на болестите соопшти за 1.671 нов случај на заболување со новиот вирус на грипот А ...

Новиот грип А наскоро ќе зафати 100 проценти од Земјата

Кирилица - 24.07.2009

Новиот вирус на грипот А (Х1Н1) речиси зафати 100 проценти од планетата, изјави денеска портпаролот на Светската здравствена ...

Регистрирано драстично зголемување на случаите на заболување со вирусот на грипот А во Европа

Кирилица - 24.07.2009

Европскиот центар за превенција и контрола на болестите соопшти за 1.671 нов случај на заболување со новиот вирус на грипот А ...

Велика Британија регистрира 100 000 нови случаи на грип

МРТ - 24.07.2009

Велика Британија регистрира 100 000 нови случаи на грип од типот А/Х1Н1 за период од една недела.

Новиот грип е присутен во речиси цел свет

Нетпрес - 24.07.2009

Вирусот на новиот грип А (Х1Н1), веќе ги опфатил сите земји во светот, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Новиот грип опасност и за аџиите

Р.С.Европа - 23.07.2009

Арапските министри за здравство се согласиле да го ограничат одењето на аџилак во Саудиска Арабија за старците, децата и ...

Грипот ќе пламне во септември

Време - 23.07.2009

Елена Ацевска Бројот на заболени од новиот грип од септември драстично ќе се зголеми поради отворање на училиштата.

Ќе останеме без вакцини против свински грип

Вест - 23.07.2009

Министерството за здравство уште не знае колку дози вакцини против свинскиот грип треба да нарача, ниту пак отпочнало каква ...

За една недела во Англија се регистрирани 100.000 нови случаи на грипот А

Вест - 23.07.2009

Британските здравствени власти попладнево соопштија дека за една недела, само во Англија се регистрирани 100 илјади нови случаи ...

Три нови случаи на грипот А во Албанија

Дневник - 23.07.2009

Албанското Министерство за здравство потврди три нови случаи на новиот грип и тоа кај морнари кај кои е утврдено дека се ...

Неизвесна набавката на вакцини

Н.Македонија - 23.07.2009

Македонија уште не резервирала вакцини против вирусот А/Х1Н1 Откако во Министерството за здравство заклучиле дека нема да ...

Петнаесет заболени од свински грип, се очекуваат повеќе заразени

Н.Македонија - 23.07.2009

Институтот за јавно здравје вчера го дијагностицираше петнаесеттиот болен од новиот грип А/Х1Н1 во земјава.

83 Македонци тестирани од свински грип

Вечер - 23.07.2009

Од 8 јули годинава, кога беше регистриран првиот сомнителен случај на заболен од новиот грип, за 83 лица во земјава се извршени ...

Уште три случаи на новиот грип во Албанија

Кирилица - 23.07.2009

Албанските власти соопштија дека регистрирале уште три нови случаи на новиот грип од типот А (H1N1), со што во земјата има ...

Во Германија над 1.800 заболени од новиот грип

Вечер - 23.07.2009

Бројот на заболени од новиот грип А (Х1Н1) во Германија во изминатата недела двојно се зголеми и според најновите податоци на ...

Во Германија над 1.800 заболени од новиот грип

Кирилица - 23.07.2009

Бројот на заболени од новиот грип А (H1N1) во Германија во изминатата недела двојно се зголеми и според најновите податоци на ...

Првата жртва од свински грип во Унгарија

Нетпрес - 23.07.2009

Во Унгарија е регистриран првиот смртен случај од свинскиот грип, соопштиле здравствените власти на таа земја.

Бројката на заболени од грипот A ќе се зголеми наесен

А1 - 22.07.2009

Македонија очекува бројката на заболени од грипот A H1N1 да се зголеми наесен.

Новиот грип уби над 700 луѓе

Дневник - 22.07.2009

Во светот досега од новиот грип од типот А, кој го предизвикува вирусот Х1Н1, починале повеќе од 700 луѓе, соопшти Светската ...

Летово благо покачување на бројот на заболени од грипoт А (Х1Н1)

Алсат-М - 22.07.2009

Во летниот период се очекува тренд на благо покачување на бројот на заболени од новиот грип од типот А (Х1Н1).

Грција објави прв „сериозен“ случај на свински грип

SETimes - 22.07.2009

AТИНА, Грција -- Грција го регистрираше својот прв сериозен случај на грипот Х1Н1, 33-годишен маж хоспитализиран во одделението ...

Тинејџерка заразена со новиот грип почина во Британија

Кирилица - 22.07.2009

Една 15-годишна девојка почина во болница во Глазгов, како последица на инфицираност со вирусот H1N на грипот од типот А, ...

Странски морнари заболени од грипот А престојувале во Драч

Кирилица - 22.07.2009

Во албанскиот пристанишен град Драч изминативе денови престојувале тројца странски морнари, кои биле инфицирани со вирусот A1H1 ...

Летово се очекува благо покачување на бројот на заболени од грипoт А

Кирилица - 22.07.2009

Во летниот период се очекува тренд на благо покачување на бројот на заболени од новиот грип од типот А (Х1Н1).

Летово се очекува тренд на благо покачување на бројот на заболени од грипoт А (Х1Н1)

Сител - 22.07.2009

Во летниот период се очекува тренд на благо покачување на бројот на заболени од новиот грип од типот А (Х1Н1).

Прв смртен случај од новиот грип во Унгарија

МРТ - 22.07.2009

Прв смртен случај од вирусот А(Х1Н1) е регистриран во Унгарија, сооштија денеска здравствените власти во државата.

Во Македонија има 83 сомнителни пријавени случаи од грипот А

Нетпрес - 22.07.2009

До сега во Македонија има 83 сомнителни пријавени случаи од грипот А (Х1Н1) од кои 16 се покажаа како се позитивни, а сите лица ...

Трка по непроверени вакцини

Време - 21.07.2009

Здравствените власти на Британија, земјата што е најтешко погодена од епидемијата на грипот А во Европа, подготвуваат масовна ...

Недостаток од кадар за справување со новиот грип?

Р.С.Европа - 21.07.2009

Нема доволно персонал, па дури и стоматолози се вклучуваат во тимовите на граничните премини за проверка на патниците од новиот ...

Повеќе од 700 луѓе во светот умреле од новиот грип

Телма - 21.07.2009

Светската здравствена организација соопшти денеска дека во светот се забележани повеќе од 700 смртни случаи предизвикани со ...

Наскоро руска вакцина против новиот грип

Дневник - 21.07.2009

Во Русија не постојат проблеми со развивањето на првата вакцина против новиот грип од типот А, кој го предизвикува вирусот ...

Aлбанија го објави својот прв случај на свински грип

SETimes - 21.07.2009

TИРАНА, Албанија -- Здравствените власти во понеделникот (20-ти јули) го потврдија првиот случај на грипот Х1Н1 во земјата.

Шеесет хрватски ученици со позитивни тестови за вирусот на свинскиот грип

SETimes - 21.07.2009

ЗАГРЕБ, Хрватска -- Шеесет од 140 ученици од градот Шибеник кои пристигнале дома од училишна екскурзија во Шпанија имаат ...

Регистриран првиот случај на новиот грип во Албанија

Кирилица - 21.07.2009

Министерството за здравство на Албанија доцна синоќа го потврди првиот случај на новиот грип од типот А (Х1Н1) во земјата ...

Регистриран првиот случај на новиот грип во Албанија

МРТ - 21.07.2009

Министерството за здравство на Албанија доцна синоќа го потврди првиот случај на новиот грип од типот А (Х1Н1) во земјата.

Во Словенија 72 лица заболени од новиот грип

Кирилица - 21.07.2009

Во Словенија до сега се потврдени 72 случаи на новиот грип од типот А (Х1Н1), а повеќето од нив се заразиле на патувањата во ...

Во светот над 700 лица починаа од новиот грип

Кирилица - 21.07.2009

Во светот досега од новиот грип од типот А (H1N1) починале повеќе од 700 лица, соопшти денеска Светската здравствена ...

Свинскиот грип му пркоси на економското закрепнување

МК-Фондови - 21.07.2009

Свет - Економија Грипот А(Х1Н1) може да доведе до дефлација Оксфорд Економикс ги издвои можните последици од свинскиот грип А ...

ЈАР ќе ја тестира вакцината против сида

Нетпрес - 21.07.2009

Јужноафриканската Република ќе започне со клиничките испитувања на својата вакцина против сида, пренесуваат светските агенции.

Прв случај на грипот А во Албанија

Макфакс - 21.07.2009

Првиот случај на заболен од новиот грип А(Х1Н1) е потврден во Албанија. Ова, како што јавува Макфакс, го соопшти синоќа ...

43.000.000

Бизнис24 - 20.07.2009

дози од нова вакцина против грипот А(Х1Н1) се очекува да бидат произведени во Русија.

Британско црно сценарио за грипот Х1Н1

Утрински - 20.07.2009

Од нашиот дописник ЛОНДОН - Долго време потиснуван како второстепена вест, оставена во сенка на различните политички афери во ...

Грипот се шири заради профитот

Дневник - 20.07.2009

Моќниците што го создадоа вирусот на новиот грип за да остварат профит, сега подготвуваат вакцина, тврди австриската новинарка ...

Хрватска и Црна Гора објавија нови случаи на свински грип

SETimes - 20.07.2009

ЗАГРЕБ, Хрватска/ПОДГОРИЦА, Црна Гора -- Здравствените власти во градот Шибеник се во тревога откако 30 до 40 од вкупно 130 ...

Германија ќе потроши две милијарди евра за вакцинирање на населението против новиот грип

Кирилица - 20.07.2009

Германија ќе потроши околу две милијарди евра за вакцинирање на населението против новиот грип од типот А (H1N1) Првата фаза на ...

Во Србија има над 100 заболени од грипот А

Кирилица - 20.07.2009

Во Србија има над сто случаи на лица инфицирани со вирусот H1N1 на грипот од типот А, соопшти српскиот епидемоопог Предраг Тот ...

Прва жртва на новиот грип во Египет

Кирилица - 20.07.2009

Една Еѓипќанка починала од новиот грип А (Х1Н1) откако се разболела за време на аџилакот во Саудиска Арабија, изјави денеска ...

Првата руска вакцина против новиот грип се очекува во септември

Сител - 20.07.2009

Во Русија не постојат проблеми околу развивањето на првата вакцина против новиот грип од типот А (H1N1) и првите индустриски ...

Првата руска вакцина против новиот грип се очекува во септември

Канал5 - 20.07.2009

Во Русија не постојат проблеми околу развивањето на првата вакцина против новиот грип од типот А (H1N1) и првите индустриски ...

Првата руска вакцина против новиот грип се очекува во септември

Кирилица - 20.07.2009

Во Русија не постојат проблеми околу развивањето на првата вакцина против новиот грип од типот А (H1N1) и првите индустриски ...

Трка за набавката на вакцини

Нетпрес - 20.07.2009

Здравствените власти во Велика Британија, земјата која е најтешко погодена од новиот тип на вирус А(Х1Н1), се подготвуваат за ...

Прва жртва на новиот грип во Египет

Нетпрес - 20.07.2009

Египјанката која неодамна се вратила во Мека, починала од новиот вирус на грипот А (Х1Н1), што ја прави прва жртва од тој вирус ...