TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шеварднадзе потврди дека поднел оставка

А1 - 23.11.2003

Грузискиот претседател Едуард Шеварднадзе поднесе оставка, и со тоа стави крај на кризата во земјата која траеше три недели, односно од одржувањето на парламентарните избори, чии резултати опозицијата не ги призна. Шеварнадзе, околу 21 часот по локално време, на државната телевизија соопшти дека ...

ГРУЗИЈА-ИВАНОВ ДОГОВАРА ДИЈАЛОГ

Канал5 - 23.11.2003

Грузиската опозиција се уште ја контролира зградата на парламентот, во земјата функционира двовластие, мирно е но непредвидливо. Оклопни транспортери се уште се на улиците на Тбилиси, а важните објеткти ги обезбедуваат специјалните единици.

Прогласена вонредна состојба во Грузија

А1 - 22.11.2003

Грузискиот претседател Едуард Шеварнадзе попладнево прогласи вонредна состојба во земјата, откако приврзаници на опозицијата влегоа во зградата на Парламентот во престолнината Тбилиси. Осум лица се повредени во тепачката меѓу приврзаниците на Шеварнадзе и активистите на опозицијата во Парламентот, ...

ГРУЗИЈА-ВОНРЕДНА СОСТОЈБА

Канал5 - 22.11.2003

Престедателот на Грузија Едуард Шеварнаѕе прогласи вонредна состојба во земјата. Грузиската опозиција, предводена од Сакашвили и Бурѕанаѕе, попладнето ја преземала контролата над зградата на парламентот во Тбилиси. Активисти на опозиц Престедателот на Грузија Едуард Шеварнаѕе прогласи вонредна ...

"Грундигот" на Шеварднаѕе ги доразгневи Грузијците

Дневник - 22.11.2003

ПРОТЕСТИ ВО ТБИЛИСИ Грузискиот претседател Едуард Шеварднаѕе, чија фотелја е разнишана од масовните граѓански процеси, вчера се бранеше и од обвинението дека платил милиони евра за луксузна вила во Германија, јави Ројтерс. Најтиражниот германски весник "Билд" вчера објави дека советничка на ...

Во Грузија врие, Шеварднаѕе не попушта

Утрински - 22.11.2003

По измамата на изборите, опозицијата се собира за големи протести во Тбилиси ТБИЛИСИ - Сојузниците на претседателот Едуард Шеварднаѕе вчера со автобуси донесоа уште стотина лица во главниот град на Грузија, поставувајќи ја на тој начин сцената за можни судири кога симпатизерите на опозицијата ќе ...

Шефот на безбедноста на Грузија призна избрен фалсификат

Вест - 22.11.2003

Илјадници луѓе демонстрираа против власта на Шевернадзе во Тбилиси, а уште илјадници доаѓаат кон главниот град на масовни протести ТБИЛИСИ, Грузија, 22 октомври, (АП) - Влијателниот шеф на Советот за безбедност на грузискиот претседател Едвард Шеварднаsе вчера призна дека имало фалсификат на ...

САД ОЦЕНИ ДЕКА НА ИЗБОРИТЕ ВО ГРУЗИЈА ИМАЛО МАСОВНИ МАНИПУЛАЦИИ

Канал5 - 21.11.2003

Соединетите Американски Држави сметаат дека на парламентарните избори во Грузија што беа причина за масовни демонстрации од страна на грузиската опозиција, биле изведувани масовни фалсификувања, при што официјалните резултати не одговараат на волјата н Соединетите Американски Држави сметаат дека на ...

Судир помеѓу опозицијата и приврзаниците на Шеврнадзе

А1 - 20.11.2003

Повеќе десетици демонстранти се повредени во вчерашниот судир на сипмпатизерите на грузискиот претседател Едвард Шеварнандзе и околу 200 припадици на опозицијата кои бараат оставка од претседателот. Опозиционерите во градот Болниси, 50 километри јужно од Тбилиси, на протест барале оставка од ...

ОПОЗИЦИЈАТА ВО ГРУЗИЈА НАЈАВИ ГРАЃАНСКА НЕПОСЛУШНОСТ

Канал5 - 17.11.2003

Лидерот на главната опозициона партија во Грузија Михаил Саакашвили синоќа изјави дека ќе организира протести и штрајкови и ќе спроведе кампања на “целосна граѓанска непослушност”, се додека претседателот Едвард Шеварднадзе не поднесе оставка или не пр Лидерот на главната опозициона партија во ...