TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ресорите договорени, ама не и имињата

Вест - 19.10.2002

НОВИОТ КАБИНЕТ НА ЦРВЕНКОВСКИ ЌЕ СЕ ИЗБИРА НА 30 ИЛИ 31 ОКТОМВРИ ДУИ ги добива Правда, Транспорт и врски,Образование и Здравство и заменички места во Одбрана, МВР, Земјоделство и Економија. Денес треба да се договори распределбата на ресорите меѓу СДСМ и ЛДП.

Црвенковски ги чита биографиите на кадрите на ДУИ

Дневник - 19.10.2002

РАСПРЕДЕЛЕНИ РЕСОРИТЕ ВО НОВАТА ВЛАДА Особено спорни засега се кандидатурите за министри на Муса Џафери и на хирургот Реџеп Селмани, заради нивните активности во ОНА Демократската унија за интеграција во новата влада ќе има едно вицепремиерско место за политички систем и четири министерства - за ...

Составот на новата влада ќе биде познат до недела

А1 - 18.10.2002

Составот на новата влада ќе биде познат до недела, кога и мандатарот Бранко Црвенковски најверојатно на Собранието ќе му ја достави предлог-листата со министри. „За“ ќе раководи десет, а ДУИ четири министерства. Хари Костов, директор на „Комерцијална банка“, е сериозен кандидат за министер за ...

МВР оди кај ЛДП?

Вест - 18.10.2002

"ЗА" И ДУИ ГИ ПОДЕЛИЈА РЕСОРИТЕ Според досегашните разговори, СДСМ во владата ќе има седум, ЛДП три, а ДУИ четири ресори. Денес продолжуваат преговорите за конкретните кадровски решенија Разговорите на преговарачите на коалицијата "За Македонија заедно" и Демократската унија за интеграција, на ...

Хари Костов министер за внатрешни работи?

Дневник - 18.10.2002

ВЛАДА Врвот на Демократска унија за интеграција вчера попладне требаше да се изјасни дали дефинитивно се откажува од Министерството за надворешни работи во новата влада. Доколку се случи тоа, синоќа се очекуваше "За" и ДУИ да ги завршат разговорите за поделба на ресорите и да почнат преговори за ...

ДУИ место МНР го добива здравството, за ЛДП труд и социјала

Утрински - 18.10.2002

Последни консултации пред објавувањето на новиот состав на владиниот кабинет Соња Крамарска Последните консултации за новиот владин кабинет вчера беа во тек со што денеска или утре ќе бидат исполнети сите услови Црвенковски да го соопшти составот на неговата влада.

Инсистирањето на ДУИ за МНР ги закочи преговорите

А1 - 17.10.2002

„Инсистирањето на ДУИ да го добие Министерството за надворешни работи практично ги запре преговорите за новата влада“, потврди денеска мандатарот Бранко Црвенковски, по едноиполчасовниот состанок со лидерот на ЛДП Ристо Пенов, одржан во кабинетот на скопскиот градоначалник.

Бранко уште бара чисти луѓе

Вест - 17.10.2002

ПРЕГОВОРИТЕ ЗА НОВАТА ВЛАДА ПАУЗИРААТ Освен најновата понуда на ДУИ со која се бараат ресорите Транспорт и врски, Правда, Земјоделство и Образование, мандатарот Црвенковски има мака, од многуте партиски предлози за идни мнистри, да најде неизвал Разговороте на коалицијата "За Македонија заедно" со ...

Дипломатијата останува кај СДСМ

Дневник - 17.10.2002

ПРЕГОВОРИТЕ ДЕБЛОКИРАНИ Денеска ќе се договорат министерските решенија Ресорот за надворешни работи најверојатно ќе остане кај СДСМ по продолжувањето на преговорите за состав на новата влада меѓу коалицијата "За Македонија заедно" и Демократската унија за интеграција.

МНР би било премногу за ДУИ, советуваат западните дипломатите

А1 - 16.10.2002

„Не можете да очекувате дека ќе го добиете министерството за надворешни работи. Тоа би било премногу во овој момент“, е пораката која амбасадорите на САД, на НАТО и на ЕУ, Батлер, Бигман и Ле Роа на синоќешната средба им ја пренеле на првите луѓе на ДУИ.

ДУИ не попушта за МНР, Црвенковски во трка со времето

Утрински - 16.10.2002

Партиските апетити ги одолжуваат преговорите за нова влада Соња Крамарска Вчерашниот ден од преговорите за нова влада беше искористен за внатрепартиски консултации, откако ДУИ го побара Министерството за надворешни работи, а СДСМ не го дава, јавија вчера извори од партиските тимови задолжени за ...

ДУИ бара компензација за МНР

Вест - 16.10.2002

ПРЕГОВАРАЧИТЕ ЗА ВЛАДАТА СЕ ПИМПЛААТ ЗА СПОРЕДНИ РАБОТИ Бидејќи не успеале да ги добијат ни МВР, ниту Одбрана, ниту, пак, МНР, преговарачите на ДУИ бараат да добијат место четири, пет министерства, но за да не излезе дека ДУИ добива повеќе ресори, тие предлагаат ло Преговарачите на коалицијата "За ...

Ахмети упорно ја барал дипломатијата

Дневник - 16.10.2002

ЗАПНАА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА НОВАТА ВЛАДА Мандатарот Бранко Црвенковски размислувал да достави некомплетна листа на министри во новиот кабинет за да ги запази роковите Преговорите за новата влада се во сериозен прекин откако Демократската унија за интеграција категорично побарала да го добие ресорот за ...

Преговорите „За“ - ДУИ игра на нерви

А1 - 15.10.2002

По вчерашното инсистирање на ДУИ да го добие министерството за надворешни работи, со што не се согласува коалицијата „За Македонија заедно“, преговарачките тимови денот го поминаа во внатрепартиски консултации. И покрај најавите за поинтензивни контакти, па дури и за по две средби на ден, нова ...

Владата се сопнува на принципи

Вест - 15.10.2002

КОАЛИЦИЈАТА "ЗА" И ДУИ БРЗААТ ДА СЕ ДОГОВОРАТ ЗА ПОДЕЛБА НА РЕСОРИТЕ ДИУ бара појаснување и детализирање на политичката платформа, за која сметаат дека е многу генерална и инсистира да се зачнат контурите на одредени решенија кои се предвидени во Рамковниот договор, а Коа Преговорите меѓу ...

ДУИ го изгуби МНР, ЛДП го доби здравството

Дневник - 15.10.2002

НОВА СРЕДБА НА ИДНИТЕ КОАЛИЦИСКИ ПАРТНЕРИ Партијата на Ахмети ќе ги добие ресорите за правда, образование и за транспорт и врски, како и уште едно "помало" министерство, а ЛДП ќе го раководи Министерството за здравство Се надеваме дека преговорите за ресорите ќе ги завршиме до среда, а потоа ќе се ...

Министерската листа на ДУИ ги кочи преговорите?!

Утрински - 15.10.2002

И вчерашната рунда преговори за новата влада не донесе ништо конкретно Иако се најавуваа брзи и ефикасни преговори за составување на новата влада, и вчерашната преговарачка рунда меѓу СДСМ и ЛДП од една страна и ДУИ од друга страна, не резултираше со конкретен договор околу "физиономијата" на ...

ДУИ инсистира на дипломатијата

А1 - 14.10.2002

Демократската унија за интеграција инсистира да го добие ресорот надворешни работи и тоа барање засега го одложува финалниот договор за распределбата на министерствата во новата влада, дознава А1. Согласност не е постигната и по денешната преговарачка сесија во седиштето на СДСМ, на која ...

Коалицијата "За" не ги дава надворешните работи

Утрински - 14.10.2002

По речиси десет дена преговори и неколку средби, од сношти преговарачките тимови на коалицијата "За" и ДУИ конечно требаше да почнат да разговараат за конкретни кадровски решенија. И тоа не затоа што преговорите се доведени до крај, па сега треба да се слушнат и имињата на кандидатите за министри, ...

Бранко и Ахмети пред конечен договор за влада

Вест - 14.10.2002

ПРЕГОВОРИТЕ МЕЃУ КОАЛИЦИЈАТА "ЗА" И ДУИ ВЛЕГУВААТ ВО ЗАВРШНА ФАЗА Доказ дека во разговорите има напредок, кој е крунисан со конкретен начелен договор меѓу преговарачите, како за платформата така и за поделбата на ресорите, потврдува вчерашната седница на Претседателството на ДУИ, на која Ахмети ги ...

Црвенковски утре ја составува новата влада?

Дневник - 14.10.2002

ВЛАДИНА КОАЛИЦИЈА ДУИ најверојатно ќе ги добие потпретседателското место, ресорите правда, образование, транспорт и врски, а ќе треба да избира меѓу локалната самоуправа и екологијата Мандатарот за составување на новата влада, Бранко Црвенковски, најверојатно утре ќе го состави министерскиот ...