TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јацењук ги избриша сите екс Ју републики од мапата на Европа

Канал5 - 23.03.2014

Непознавање на географијата, провокација или нешто трето? На европската мапа на проевропскиот Арсениј Јацењук, исчезнаа сите екс ју републики, освен Хрватска, која се протега на целата територија на ...

Путин подготвен да ја нападне Украина во секое време

А1 On - 23.03.2014

Руската војска на претседателот Владимир Путин е подготвена во секое време да ја нападне Украина, изјави денеска секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј, ...

ВИДЕО: Босна ќе упати демарш на Украина поради спотот во кој земјите на СФРЈ се означени како Хрватска

А1 On - 23.03.2014

Министерството за надворешни работи на БиХ соопшти дека ќе упати демарш на Украина по повод промотивниот спот на украинската Влада во кој на картата на Европа, БиХ и другите земји од поранешна ...

Филе бара промена на Уставот во Босна

Inpress - 23.03.2014

Сараево, 23. март 2014 (ИНПРЕС) Еврокомесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе побара промена на Уставот во Босна и Херцеговина. Новата стратегија на Европската унија кон Босна и Херцеговина вклучува ...

За Украина не постои Македонија

МРТ - 23.03.2014

Како што објавува хрватскиот портал „Индекс“, сите држави од поранешна Југославија не постојат на промотивниот тв спот на привремениот премиер Арсениј Јацењук и се припоени кон Хрватска.

Парубиј: Путин подготвен да ја нападне Украина во секое време

Сител - 23.03.2014

Руската војска на претседателот Владимир Путин е подготвена во секое време да ја нападне Украина, изјави денеска секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј, ...

Русија негира дека трупа војска на границата со Украина, од Киев обвинуваат

Нетпрес - 23.03.2014

Заменикот на рускиот министер за одбрана, Анатолиј Антонов денеска негираше дека Москва собира воени сили на границата со Украина, додавајќи дека неговата земја по тоа прашање ги почитува ...

И БиХ лута на промотивното видео на Украина, подготвува демарш

Телеграф - 23.03.2014

Во видеото земјите на поранешна Југославија се означени како Хрватска Министерството за надворешни работи на БиХ соопшти дека ќе упати демарш на Украина по повод промотивниот спот на украинската ...

Двете вистини за Украина

Република - 23.03.2014

Постои огромно слабеење на новинарските стандарди. Сѐ почна пред неколку месеци, кога имаше многу малку дискусија за тоа што, всушност, се случува во Украина затоа што целата украинска приказна беше ...

Ниското ниво на размена со Украина нѐ држи подалеку од криза

Република - 23.03.2014

Трговската размена на Македонија со Украина за 2013 година е 115 милиони американски долари, што е малку во однос на вкупната размена на Македонија со светот, која изнесува 10,9 милијарди долари, па ...

Парубиј: Путин e подготвен да ја нападне Украина во секое време

Денешен - 23.03.2014

Руската војска на претседателот Владимир Путин е подготвена во секое време да ја нападне Украина, изјави денеска секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј, ...

Странските инспекции не утврдиле никаква ненајавена воена активност во Русија

Локално - 23.03.2014

Инспекциите од голем број европски држави не востановиле ненајавена воена активност на Русија, која ја загрозува безбедноста на соседните држави , изјави заменик- министерот за одбрана на Русија ...

Филе побара промена на Уставот во Босна

Локално - 23.03.2014

Еврокомесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе побара промена на Уставот во Босна и Херцеговина. Новата стратегија на Европската унија / ЕУ / спрема Босна и Херцеговина вклучува три насоки – ...

Босна да го измени Уставот

Вечер Прес - 23.03.2014

Новата стратегија на Европската унија кон Босна и Херцеговина вклучува три насоки. Еврокомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе побара промена на Уставот во Босна и Херцеговина.

За новите украински власти не постои Македонија

Денешен - 23.03.2014

Како што објавува хрватскиот портал „Индекс“, сите држави од поранешна Југославија не постојат на промотивниот тв спот на привремениот премиер Арсениј Јацењук и се припоени кон Хрватска.

Балканот реагира на спорната украинска мапа на Европа

Н.Македонија - 23.03.2014

Министерството за надворешни работи на БиХ соопшти дека ќе упати демарш на Украина по повод промотивниот спот на украинската Влада во кој на картата на Европа, БиХ и другите земји од поранешна ...

Парубиј: Путин подготвен да ја нападне Украина во секое време

Н.Македонија - 23.03.2014

Руската војска на претседателот Владимир Путин е подготвена во секое време да ја нападне Украина, изјави денеска секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј, ...

Новата украинска власт ја припои Македонија кон Хрватска/Видео

Lider - 23.03.2014

Во промотивно видео, кое било објавено уште во септември минатата година, привремениот претседател на Украина Арсениј Јаценјук, објаснува зошто смета дека Украина треба да стане дел од Европската ...

Парубиј: “Русија е подготвена да нападне Украина “

Lider - 23.03.2014

Руските војници се подготвени за напад на Украина, изјави денеска секретарот на Советот на украинската национална безбедност Андреј Парубиј. “Целта на Владимир Путин не е Крим туку Украина.

Канада воведе санкции кон банката „Русија“

Алсат-М - 22.03.2014

Канада се приклучи кон американските санкции воведени против банката „Русија“, поради акцијата на Москва во Украина. Во исто време, Канада воведе економски санкции против упте 14 руски претставници.

Канада воведе санкции кон банката „Русија“ и 14 руски претставници

24 Вести - 22.03.2014

Канада се приклучи кон американските санкции воведени против банката „Русија“, поради акцијата на Москва во Украина. Во исто време, Канада воведе економски санкции против уште 14 руски претставници.

НАТО ќе го преиспита односот кон Русија

Deutsche Welle - 22.03.2014

Германија смета дека е направен чекор за деескалација на кризата во Украина. САД велат дека посетата на Обама на Европа ќе ја покаже изолацијата на Русија.

Штајнмаер ја обвини Русија за обид за поделба на Европа

Канал5 - 22.03.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изјави денеска во Киев дека меѓународната заедница не смее да дозволи украинско-руската криза да создаде нови поделби во Европа.

Јацењук: На Украина ќе и биде потребен гас од Европа

Утрински - 22.03.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук, кој денеска се сретна со шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штанјмаер, изјави дека на Украина ќе и биде потребна поддршка од Европа, особено во ...

САД се сомневаат во руските воени вежби

А1 On - 22.03.2014

Советничката на американскиот претседател Барак Обама, Сузан Рајс рече дека САД се сомничави кога е во прашање уверувањето на Русија, дека померување војска на украинската граница не е ништо друго, ...

Канада воведе санкции кон банката „Русија“

Економски - 22.03.2014

Откако САД воведе санкции за банката Русија поради акцијата на Москва во Украина , кон санкциите се приклучи и Канада . Во исто време, Канада воведе економски санкции против упте 14 руски ...

Претставници на ЕУ денес во Украина, Обама ќе им се придружи следната недела

Inpress - 22.03.2014

Киев, 22. март 2014 (ИНПРЕС) Денеска во Украина треба да пристигне тим набљудувачи од Организацијата за безбедност и соработка во Европа. Посетата ќе биде со цел за се мобилизира меѓународната ...

Јацењук: На Украина ќе и биде потребен гас од Европа

+инфо - 22.03.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук, кој денеска се сретна со шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штанјмаер, изјави дека на Украина ќе и биде потребна поддршка од Европа, особено во ...

Јацењук сите екс-ју држави ги смести во Хрватска (ВИДЕО)

Телеграф - 22.03.2014

Неговата промоција се заснова на тоа да ја внесе Украина во Европа и Европа во Украина, но мапата што се гледа на видеото навистина остава простор за повеќе прашања Актуелниот премиер на Украина, ...

Штајнмаер ја обвини Русија за обид за поделба на Европа

А1 On - 22.03.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изјави денеска во Киев дека меѓународната заедница не смее да дозволи украинско-руската криза да создаде нови поделби во Европа.

ВИДЕО: Украинскиот премиер ги избриша сите држави од СФРЈ и ги претстави како Хрватска

А1 On - 22.03.2014

Во промотивното видео со кое Украина објаснува зошто треба да стане дел од Европската унија се појавува карта на која се избришани сите држави, односно целата територија на екс Југославија е ...

Цената на рускиот гас за Украина може да се зголеми двојно

Руска реч - 22.03.2014

Цената на рускиот гас за Украина може да порасне до 500 долари за кубен метар до 1 април, изјави в.д. премиерот на Украина, Арсениј Јаењук, а пренесува „Газета.ру“.

Штајнмаер ја обвини Русија за обид за поделба на Европа

+инфо - 22.03.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изјави денеска во Киев дека меѓународната заедница не смее да дозволи украинско-руската криза да создаде нови поделби во Европа.

Канада воведе санкции кон банката „Русија“ и 14 руски претставници

Сител - 22.03.2014

Канада се приклучи кон американските санкции воведени против банката „Русија“, поради акцијата на Москва во Украина. Во исто време, Канада воведе економски санкции против упте 14 руски претставници.

Канада се приклучи кон американските санкции кон банката „Русија“

Курир - 22.03.2014

Канада се приклучи кон американските санкции воведени против банката „Русија“, поради акцијата на Москва во Украина. Во исто време, Канада воведе економски санкции против упте 14 руски претставници.

Канада воведе санкции кон банката „Русија“ и 14 руски претставници

А1 On - 22.03.2014

Канада се приклучи кон американските санкции воведени против банката „Русија“, поради акцијата на Москва во Украина. Во исто време, Канада воведе економски санкции против упте 14 руски претставници.

Јацењук: На Украина ќе и биде потребен гас од Европа

Сител - 22.03.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук, кој денеска се сретна со шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штанјмаер, изјави дека на Украина ќе и биде потребна поддршка од Европа, особено во ...

Јацењук: На Украина ќе и биде потребен гас од Европа

А1 On - 22.03.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук, кој денеска се сретна со шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штанјмаер, изјави дека на Украина ќе и биде потребна поддршка од Европа, особено во ...

ЈАЦЕЊУК: На Украина ќе ѝ биде потребен гас од Европа

Телеграф - 22.03.2014

Украинскиот премиер рече дека Германија би можела на неговата земја да и „помогне во модернизација и јакнење на украинските воени сили“ Украинскиот премиер Арсениј Јацењук, кој денеска се сретна со ...

КАНАДА: Санкции кон банката „Русија“ и кон 14 руски претставници

Телеграф - 22.03.2014

За канадскиот премиер, Стивен Харпер, референдумот нема легитимитет, а секоја натамоѓна ескалација од страна на Русија ќе доведе до нова изолација од меѓународната заедница Канада се приклучи кон ...

Штајнмаер ја обвини Русија за обид за поделба на Европа

Сител - 22.03.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изјави денеска во Киев дека меѓународната заедница не смее да дозволи украинско-руската криза да создаде нови поделби во Европа.

Канада воведе санкции кон банката „Русија“ и 14 руски претставници

+инфо - 22.03.2014

Канада се приклучи кон американските санкции воведени против банката „Русија“, поради акцијата на Москва во Украина. Во исто време, Канада воведе економски санкции против упте 14 руски претставници.

Штајнмаер ја обвини Русија за обид за поделба на Европа

Телеграф - 22.03.2014

Штајнмаер претходно се состана со премиерот Арсениј Јацењук, а денеска треба да отпатува и за Доњецк, во источна Украина, каде ќе се состане со тамошните локални власти Германскиот министер за ...

Канада воведе санкции кон банката „Русија“ и 14 руски претставници

Либертас - 22.03.2014

Канада се приклучи кон американските санкции воведени против банката „Русија“, поради акцијата на Москва во Украина. Во исто време, Канада воведе економски санкции против упте 14 руски претставници.

Шокантно: Киев во промотивното видео за ЕУ ја избриша Македонија

Република - 22.03.2014

Во промотивното видео во кое Киев објаснува зошто Украина би требало да стане дел од Европската унија, се појавува карта на која се избрисани сите држави на поранешна Југославија и припоени кон ...

Јацењук: На Украина ќе и биде потребен гас од Европа

Либертас - 22.03.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук, кој денеска се сретна со шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штанјмаер, изјави дека на Украина ќе и биде потребна поддршка од Европа, особено во ...

Украина бара европска помош за гас

Република - 22.03.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук му порача на шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штанјмаер поддршка од Европа, особено во снабдувањето со гас.

Во станот на поранешен украински министер пронајдени 42 килограми злато!

Точка - 22.03.2014

Украинската полиција пронашла голема количина на злато, скапоцени камења и пари во домот на поранешниот украински министер за енергетика Едуард Ставицки, соопштил денес министерот за внатрешни работи ...

Канада воведе санкции кон банката „Русија“

Фактор - 22.03.2014

По примерот на Америка и Канада воведе санкции против банката „Русија“, поради акцијата на Москва во Украина. Канада не остана рамнодушна и кон четиринаесет руски преставници, против нив воведе ...

Киев предупредува: Путин нема да застане, подготвува напад на југ и исток на Украина

Република - 22.03.2014

Постои можност Русија да има план да продолжи со испраќање војска на украинска територија, рече украинскиот амбасадот во Обединтетите нации во Женева, Јуриј Клименко говорејќи со дипломатите за ...

Канада воведе санкции кон банката „Русија“

Н.Македонија - 22.03.2014

Канада се приклучи кон американските санкции воведени против банката „Русија“, поради акцијата на Москва во Украина Во исто време, Канада воведе економски санкции против уште 14 руски претставници.

Штајнмаер ја обвини Русија за обид за поделба на Европа

Н.Македонија - 22.03.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изјави денеска во Киев дека меѓународната заедница не смее да дозволи украинско-руската криза да создаде нови поделби во Европа - ...

ЕУ и Украина потпишаа спогодба за асоцијација

Н.Македонија - 22.03.2014

Лидерите на Европската Унија и привремените украински власти го потпишаа договорот за асоцијација со Украина, како дел од поддршката за Киев по руската анексија на Крим Брисел најави потпишување на ...

Канада воведе санкции кон банката „Русија“ и 14 руски претставници

Lider - 22.03.2014

Канада се приклучи кон американските санкции воведени против банката „Русија“, поради акцијата на Москва во Украина. Во исто време, Канада воведе економски санкции против упте 14 руски претставници.

Уапсен извршниот директор на „Нафтогаз Украина“

Утрински - 21.03.2014

Украинските власти го уапсија претседателот на управата на државна енергетска компанија „Нафтогаз Украина“, Евхен Бакулин, во рамки на истрагата за корупција во гасниот сектор, соопшти денеска на ...

Уапсен извршниот директор на „Нафтогаз Украина“

24 Вести - 21.03.2014

Украинските власти го уапсија претседателот на управата на државна енергетска компанија „Нафтогаз Украина“, Евхен Бакулин, во рамки на истрагата за корупција во гасниот сектор, соопшти денеска на ...

Животот во Украина поскапе по револуцијата

Дневник - 21.03.2014

Даница Тунтевска Животот во Украина поскапе од почетокот на протестите на главниот плоштад во Kиев во ноември. Украинците речиси постојано се будат со нови, повисоки цени на бензинот, храната и на ...

Украина, засега, не може во НАТО

Deutsche Welle - 21.03.2014

Кримската криза го отвори прашањето дали Западот може воено да ја поддржи Украина. Постојат повеќе можности, но пречките се високи. Активна воена помош на Киев нема да има.

ЕУ и Украина го потпишаа политичкиот дел од Договорот за асоцијација

24 Вести - 21.03.2014

Европската унија и привремената Влада на Украина го потпишаа политичкиот дел од договорот за асоцијација. Потпишувањето на документот се случи на маргините на ЕУ самитот во Брисел.

ЕУ и Украина потпишаа дел од договорот за асоцијација

Deutsche Welle - 21.03.2014

Лидерите на ЕУ денеска го потпишаа политичкиот дел од договорот за придружување на Украина, во знак на поддршка за земјата по руската анексија на полуостровот Крим.

Украина Со договор Со ЕУ - Путин потпишува документи за анексија на Крим

Телма - 21.03.2014

Европските лидери и привремениот Украински премиер, денеска во Брисел го потпишаа политичкиот дел од договорот за придружување на Украина, во знак на поддршка за земјата по анексијата на полуостровот ...

Украина се договори со ЕУ, но ќе плаќа пенали во Русија

Дневник - 21.03.2014

Претставници на привремената украинска влада го потпишаа вчера во Брисел Договорот за приклучување кон ЕУ, пренесува Би-би-си. Договорот од името на Украина го потпишал вршителот на должноста премиер ...

Јацењук: ЕУ ќе ја зголеми финансиската помош за Украина на 1,61 милијарди евра

Канал5 - 21.03.2014

ЕУ одлучи да ја зголеми макрофинансиската помош за Украина за милијарда евра, изјави денеска украинскиот премиерот Арсениј Јацењук на аеродромот во Киев по враќањето од Брисел.

ЕУ со Украина ќе потпише договор за асоцијација

24 Вести - 21.03.2014

Европската унија денеска во Брисел ќе потпише договор за асоцијација со Украина. Потпишувањето се одржува на вториот ден од состанокот на лидерите на ЕУ, што треба да го придвижи Киев поблиску до ...

Украина потпиша привремена спогодба за асоцијација Со ЕУ

Телма - 21.03.2014

Европската унија и привремената Влада на Украина го потпишаа политичкиот дел од договорот за асоцијација. Потпишувањето на документот се случи на маргините на ЕУ-самитот во Брисел.

Штајнмаер утре во Украина

Р.С.Европа - 21.03.2014

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер утре ќе престојува во Украина на разговори за кризата околу руската анексија на Крим. Тој во Киев ќе разговара со украинскиот премиер Арсениј ...

Обама заминува за Европа

Глас на Америка - 21.03.2014

Американскиот претседател се надева дека украинската криза ќе се реши со дипломатија и санкции Дека Русија успеа во преземањето на Крим, навидум е веќе готова работа, но Обама не се откажува од ...

Арсениј Јаценјук: Русија ја казнува Украина за нејзиниот европски избор

Нетпрес - 21.03.2014

Премиерот на Украина, Арсениј Јаценјук изјавил дека Украина има потреба од итна диверзификација на снабдувањето со гас, пренесе „Интерфакс“. Пред новинарите во Брисел, тој рекол дека Русија го ...

Во Украина уапсен директорот на Нафтогаз

Р.С.Европа - 21.03.2014

Украинската полиција го упаси директорот на државната компанија за енергија Нафтогаз, Јевген Бакулин поради сомневање за корупција. Министерот за внатрешни работи Арсен Аваков соопшти дека полицијата ...

Уапсен извршниот директор на „Нафтогаз Украина“

Економски - 21.03.2014

Украинските власти го уапсија претседателот на управата на државна енергетска компанија „Нафтогаз Украина“, Евхен Бакулин, во рамки на истрагата за корупција во гасниот сектор, соопшти денеска на ...

ЕУ ќе ја зголеми финансиската помош за Украина на 1,61 милијарди евра

А1 On - 21.03.2014

ЕУ одлучи да ја зголеми макрофинансиската помош за Украина за милијарда евра, изјави денеска украинскиот премиерот Арсениј Јацењук на аеродромот во Киев по враќањето од Брисел.

Долгот на Украина кон Русија достигна 16 милијарди долари

Руска реч - 21.03.2014

Долгот на Украина кон Русија изнесува 16 милијарди долари. Ова го изјави премиерот Медведев на заседанието на Советот за безбедност на Русија, каде учествуваше и Путин, пренесува ИТАР-ТАСС.

Харпер во посета на Украина

А1 On - 21.03.2014

Премиерот на Канада Стивен Харпер ќе отпатува денеска во Украина, и тој ќе биде првиот лидер на држава членка на Групата седум, кој ќе ја посети таа поранешна советска република откако во неа е ...

Јацењук: Украина воено ќе одговори на обидите на Русија да анектира украинска територија

Press24 - 21.03.2014

Украина ќе одговори со воена акција, ако Русија се обиде да го анектира источниот дел од земјата, каде мнозинското население е руско, изјави денеска претседателот на привремената влада во Кеив, ...

ЕУ ќе даде дополнителни 1,61 милијарди евра за Украина

Телеграф - 21.03.2014

Европската унија одлучи да ја зголеми макрофинансиската помош ЕУ одлучи да ја зголеми макрофинансиската помош за Украина за милијарда евра, изјави денеска украинскиот премиерот Арсениј Јацењук на ...

Харпер во посета на Украина

Телеграф - 21.03.2014

Групата-7 ќе одржи вонредна средба за неколку дена, најверојатно, во време на одржување на Самитот за нуклеарна безбедност Премиерот на Канада, Стивен Харпер, ќе отпатува денеска во Украина, така што ...

Харпер во посета на Украина

Сител - 21.03.2014

Премиерот на Канада Стивен Харпер ќе отпатува денеска во Украина, и тој ќе биде првиот лидер на држава членка на Групата седум, кој ќе ја посети таа поранешна советска република откако во неа е ...

ЕУ и Украина потпишаа политички дел од Договорот за придружување

+инфо - 21.03.2014

Европската унија и привремената Влада на Украина го потпишаа политичкиот дел од договорот за придружување. Потпишувањето на документот се случи на маргините на ЕУ-самитот во Брисел.

Харпер во посета на Украина

Алфа - 21.03.2014

Премиерот на Канада Стивен Харпер ќе отпатува денеска во Украина, и тој ќе биде првиот лидер на држава членка на Групата седум, кој ќе ја посети таа поранешна советска република откако во неа е ...

ЕУ ќе потпише договор за асоцијација со Украина

Таратур - 21.03.2014

Европската унија денеска во Брисел ќе потпише договор за асоцијација со Украина. Потпишувањето се одржува на вториот ден од состанокот на лидерите на ЕУ, што треба да го придвижи Киев поблиску до ...

ЕУ и Украина потпишаа политички дел од Договорот за асоцијација

А1 On - 21.03.2014

Европската унија и привремената Влада на Украина го потпишаа политичкиот дел од договорот за асоцијација. Потпишувањето на документот се случи на маргините на ЕУ-самитот во Брисел.

ЕУ И УКРАИНА ЌЕ СОРАБОТУВААТ: Потпишан политичкиот дел од Договорот за асоцијација

Телеграф - 21.03.2014

Со него Украина и ЕУ воспоставуваат поблиска политичка и економска соработка Европската унија и привремената влада на Украина го потпишаа политичкиот дел од договорот за асоцијација .

ЕУ и Украина потпишаа политички дел од Договорот за асоцијација

Сител - 21.03.2014

Европската унија и привремената Влада на Украина го потпишаа политичкиот дел од договорот за асоцијација. Потпишувањето на документот се случи на маргините на ЕУ-самитот во Брисел.

Украина потпишува договор за приклучување кон ЕУ

МРТ - 21.03.2014

На маргините од самитот на лидерите на Европската унија , предвидено е Украина да потпише договор за приклучување кон ЕУ, стои во најавата од Брисел. „Со потпишувањето на политичкиот дел од договорот ...

Јацењук побара од ЕУ економски санкции за Русија

А1 On - 21.03.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук денеска апелираше Европската унија да воведе економски санкции кон Русија, која е закана за светскиот поредок. Тој изрази уверување дека ЕУ ќе и се обрати на ...

Јацењук: ЕУ да воведе економски санкции за Русија

Телеграф - 21.03.2014

Украинскиот премиер посочи дека Киев и ЕУ треба да се ослободат од зависноста на рускиот гас Украинскиот премиер Арсениј Јацењук денеска апелираше Европската унија да воведе економски санкции кон ...

Хејгл: Русија нема да го присоедини истокот на Украина

Макфакс - 21.03.2014

Рускиот министер за добрана Сергеј Шојгу му соопштил на својот американски колега Чак Хејгл дека Русија нема да го присоедини рускојазичниот исток на Украина,објави ноќта кон петокот Пентагон.

Уапсен извршниот директор на „Нафтогаз Украина“

А1 On - 21.03.2014

Украинските власти го уапсија претседателот на управата на државна енергетска компанија „Нафтогаз Украина“, Евхен Бакулин, во рамки на истрагата за корупција во гасниот сектор, соопшти денеска на ...

ЕУ ќе потпише договор за асоцијација со Украина

Р.С.Европа - 21.03.2014

Европската унија денеска во Брисел ќе потпише договор за асоцијација со Украина. Потпишувањето се одржува на вториот ден од состанокот на лидерите на ЕУ, што треба да го придвижи Киев поблиску до ...

Уапсен извршниот директор на „Нафтогаз Украина“

Алфа - 21.03.2014

Украинските власти го уапсија претседателот на управата на државна енергетска компанија „Нафтогаз Украина“, Евхен Бакулин, во рамки на истрагата за корупција во гасниот сектор, соопшти денеска на ...

Европа изгуби на значење за САД!

МРТ - 21.03.2014

По случувањата во Украина, Американците се за проширување на НАТО, додека Европејците сметаат дека не е време за ново проширување на самитот во септември.

Украина и ЕУ денеска потпишуваат договор за асоцијација

Нетпрес - 21.03.2014

Европската Унија и Украина денеска ќе го потпишат договор за асоцијација, пренесе „Униан“. Од европската страна својот потпис ќе го стави претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј, а од ...

ЕУ санкционираше повеќе лица од Русија

Inpress - 21.03.2014

Брисел, 21. март 2014 (ИНПРЕС) Лидерите на Европската унија се согласија да се прошири листата на блокирани лица од Русија и да се ограничи нивното движење во земјите од унијата.

Украина потпишува договор за приклучување кон ЕУ

Макфакс - 21.03.2014

На маргините од самитот на лидерите на Европската унија во петок, предвидено е Украина да потпише договор за приклучување кон ЕУ, стои во најавата од Брисел.

Уапсен извршниот директор на „Нафтогаз Украина“

Сител - 21.03.2014

Украинските власти го уапсија претседателот на управата на државна енергетска компанија „Нафтогаз Украина“, Евхен Бакулин, во рамки на истрагата за корупција во гасниот сектор, соопшти денеска на ...

Русија ѝ ветила на Америка дека нема да ја напаѓа источна Украина

МКД - 21.03.2014

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му ветил на американскиот министер за одбрана Чак Хејгел, во телефонски разговор, дека Москва нема да ја нападне источна Украина, соопштил Пентагон.

Уапсен извршниот директор на „Нафтогаз Украина“

Телеграф - 21.03.2014

Во соопштение на Министерството за внатрешни работи на Украина, што го пренесува ИТАР-ТАСС, се вели дека се водат три одделни истраги за корупција во гасниот сектор, во кои се нанесени штети на ...

Украина го потпиша договорот за приклучување кон ЕУ

МКД - 21.03.2014

Претставници на привремената украинска влада го потпишале денес во Брисел Договорот за приклучување кон Европската Унија, јавува Ројтерс . Договорот од името на Украина го потпишал вршителот на ...

Харпер во посета на Украина

Бриф - 21.03.2014

Премиерот на Канада Стивен Харпер ќе отпатува денеска во Украина, и тој ќе биде првиот лидер на држава членка на Групата седум, кој ќе ја посети таа поранешна советска република откако во неа е ...

Јацењук побара од ЕУ економски санкции за Русија

Денешен - 21.03.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук денеска апелираше Европската унија да воведе економски санкции кон Русија, која е закана за светскиот поредок. - Најдобриот начин за спротиставување на Русија е да ...

Арсениј Јаценјук: Русија ја казнува Украина за нејзиниот европски избор

Точка - 21.03.2014

Премиерот на Украина, Арсениј Јаценјук изјавил дека Украина има потреба од итна диверзификација на снабдувањето со гас, пренесе "Интерфакс". Пред новинарите во Брисел, тој рекол дека Русија го ...

ЕУ денеска ќе потпише договор за асоцијација со Украина

Либертас - 21.03.2014

Европската унија денеска во Брисел ќе потпише договор за асоцијација со Украина. Потпишувањето се одржува на вториот ден од состанокот на лидерите на ЕУ, што треба да го придвижи Киев поблиску до ...

Уапсен извршниот директор на „Нафтогаз Украина“

Бриф - 21.03.2014

Украинските власти го уапсија претседателот на управата на државна енергетска компанија „Нафтогаз Украина“, Евхен Бакулин, во рамки на истрагата за корупција во гасниот сектор, соопшти денеска на ...

ЕУ и Украина потпишаа политички дел од Договорот за асоцијација

Денешен - 21.03.2014

Европската унија и привремената Влада на Украина го потпишаа политичкиот дел од договорот за асоцијација. Потпишувањето на документот се случи на маргините на ЕУ-самитот во Брисел.

Украина во петок потпишува договор за приклучување кон ЕУ

Канал 77 - 21.03.2014

На маргините од самитот на лидерите на Европската унија во петок, предвидено е Украина да потпише договор за приклучување кон ЕУ, стои во најавата од Брисел.

Јацењук: Украина и воено ќе одговори на обидите на Русија за анексија на источниот дел

Бриф - 21.03.2014

Украина ќе одговори со воена акција, ако Русија се обиде да го анектира источниот дел од земјата, каде мнозинското население е руско, изјави денеска претседателот на привремената влада во Кеив, ...

Уапсен извршниот директор на „Нафтогаз Украина“

Република - 21.03.2014

Украинските власти го уапсија претседателот на управата на државна енергетска компанија „Нафтогаз Украина“, Евхен Бакулин, во рамки на истрагата за корупција во гасниот сектор, соопшти денеска на ...

Украина и ЕУ денеска потпишуваат договор за асоцијација

Точка - 21.03.2014

Европската Унија и Украина денеска ќе го потпишат договор за асоцијација, пренесе "Униан". Од европската страна својот потпис ќе го стави претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј, а од ...

Јацењук побара од ЕУ економски санкции за Русија

Бриф - 21.03.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук денеска апелираше Европската унија да воведе економски санкции кон Русија, која е закана за светскиот поредок. - Најдобриот начин за спротиставување на Русија е да ...

Уапсен извршниот директор на „Нафтогаз Украина“

Н.Македонија - 21.03.2014

Украинските власти го уапсија претседателот на управата на државна енергетска компанија „Нафтогаз Украина“, Евхен Бакулин, во рамки на истрагата за корупција во гасниот сектор, соопшти денеска на ...

Уапсен извршниот директор на „Нафтогаз Украина“

Lider - 21.03.2014

Украинските власти го уапсија претседателот на управата на државна енергетска компанија „Нафтогаз Украина“, Евхен Бакулин, во рамки на истрагата за корупција во гасниот сектор, соопшти денеска на ...

Русија: Нема да го нападнеме истокот на Украина

Канал5 - 20.03.2014

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на американскиот колега Чак Хајгел му вети дека Москва нема да го нападне истокот на Украина, соопшти Пентагон..

ВИДЕО: Украински пратеници го претепаа директорот на ТВ Украина

Утрински - 20.03.2014

Група гневни политичари, членови на екстремно десничарската украинска партија Слобода, го нападнале директорот на Првиот канал на ТВ Украина, Александар Пантелејмонов, во неговата канцеларија и го ...

Јацењук: Украина и воено ќе одговори на обидите на Русија за анексија на источниот дел

24 Вести - 20.03.2014

Украина ќе одговори со воена акција, ако Русија се обиде да го анектира источниот дел од земјата, каде мнозинското население е руско, изјави денеска претседателот на привремената влада во Кеив, ...

САД: Русија вети дека нема да ја нападне источна Украина

Утрински - 20.03.2014

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во денешниот телефонски разговор со американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел, вети дека Москва нема да ја нападне источна Украина, се наведува во ...

Обама отфрли каква било воена акција на САД во Украина

Алсат-М - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама отфрли денеска каква било воена акција на САД во Украина, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија.

Обама е против воена акција заради Украина

Телма - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама отфрли денеска каква било воена акција на САД во Украина, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија. - Нема да влегуваме во воена акција.

Пратеници со тепање го присилија на оставка директорот на украинската телевизија

Телма - 20.03.2014

Група гневни политичари, членови на екстремно десничарската украинска партија Слобода, го нападнале директорот на Првиот канал на ТВ Украина, Александар Пантелејмонов во неговата канцеларија и го ...

ОБАМА: Нема да има воена акција на САД во Украина

Телеграф - 20.03.2014

Вашингтон ќе изврши дипломатски напори да се изврши притисок врз Русија, изјави американскиот претседател Американскиот претседател Барак Обама отфрли каква било воена акција на САД во Украина, но ...

ВИДЕО: Украински пратеници го претепале директорот на Првиот канал на ТВ Украина

Курир - 20.03.2014

Група гневни политичари, членови на екстремно десничарската украинска партија Слобода, го нападнале директорот на Првиот канал на ТВ Украина, Александар Пантелејмонов во неговата канцеларија и го ...

Русија подготвува воена интервенција во источна и во јужна Украина

Телеграф - 20.03.2014

Украинскиот амбасадор во ОН ги презентира ваквите тврдења на брифингот со амбасадорите на ОН, посветен на човековите права во Украина Украинскиот амбасадор во ОН, Јуриј Клименко, во Женева нагласи ...

Русија подготвува воена интервенција во Источна и Јужна Украина

Сител - 20.03.2014

Украинскиот амбасадор во ОН Јуриј Клименко во Женева нагласи денеска дека постојат информации оти Русија подготвува воена интервенција во Источна и Јужна Украина.

Русија подготвува воена интервенција во Источна и Јужна Украина

Алфа - 20.03.2014

Украинскиот амбасадор во ОН Јуриј Клименко во Женева нагласи денеска дека постојат информации оти Русија подготвува воена интервенција во Источна и Јужна Украина.

Русија подготвува воена интервенција во Источна и Јужна Украина, тврди украинскиот амбасадор во ОН

+инфо - 20.03.2014

Украинскиот амбасадор во ОН, Јуриј Клименко, во Женева нагласи денеска дека постојат индикации оти Русија подготвува воена интервенција во Источна и Јужна Украина.

Обама - Нема каква било воена акција на САД во Украина

МРТ - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама отфрли каква било воена акција на САД во Украина, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија.

ОБСЕ покренува проект за национален дијалог во Украина

+инфо - 20.03.2014

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) денеска почна со распоредување на тимот од 15 меѓународни експерти во Украина, што е дел од проектот за национален дијалог, кој има за цел да ...

ОБСЕ покренува проект за национален дијалог во Украина

А1 On - 20.03.2014

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) денеска почна со распоредување на тимот од 15 меѓународни експерти во Украина, што е дел од проектот за национален дијалог, кој има за цел да ...

Во Украина пристигна мисија од воени набљудувачи

А1 On - 20.03.2014

Меѓународната мисија од воени набљудувачи пристигна во Украина за да се запознае со ситуацијата во југоисточните региони, соопшти денеска претставникот на украинското Министерство за надворешни ...

Хејгел ја поздрави воздржаноста на украинските оружени сили

А1 On - 20.03.2014

Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел ја поздрави воздржаноста на украинските оружени сили кои се соочуваат со преземање од Русија на Кримскиот полуостров.

УКРАИНА: Пристигна мисија од воени набљудувачи

Телеграф - 20.03.2014

Во составот на делегацијата има четворица претставници на Данска и по еден од Австрија, Германија, Полска и Шведска Меѓународната мисија од воени набљудувачи пристигна во Украина за да се запознае со ...

Јацењук: Украина и воено ќе одговори на обидите на Русија за анексија на источниот дел

+инфо - 20.03.2014

Украина ќе одговори со воена акција, ако Русија се обиде да го анектира источниот дел од земјата, каде мнозинското население е руско, изјави денеска претседателот на привремената влада во Кеив, ...

Јацењук: Украина и воено ќе одговори на обидите на Русија за анексија на источниот дел

А1 On - 20.03.2014

Украина ќе одговори со воена акција, ако Русија се обиде да го анектира источниот дел од земјата, каде мнозинското население е руско, изјави денеска претседателот на привремената влада во Кеив, ...

ЈАЦЕЊУК: Украина и воено ќе и одговори на Русија

Телеграф - 20.03.2014

Јацењук истакна дека рускиот претседател Владимир Путин сака во Украина да предизвика провокации, а потоа да испрати воена сила за да го заштити руското малцинство Украина ќе одговори со воена ...

Обама отфрли каква било воена акција на САД во Украина

Курир - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама отфрли денеска каква било воена акција на САД во Украина, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија.

Обама отфрли воена интервенција во Украина

Кајгана - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама отфрли било каква воена интервенција во Украина од страна на САД, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија.

Обама отфрли каква било воена акција на САД во Украина

+инфо - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама отфрли денеска каква било воена акција на САД во Украина, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија.

Филе: Поддржувам санкции против одговорните за насилствата во Украина

А1 On - 20.03.2014

Европскиот комесар за проширување, Штефан Филе за Чешкото радио изјави дека се согласува со воведување на санкции против одговорните за насилството во Украина.

Обама: Нема да влегуваме во воена акција во Украина

Press24 - 20.03.2014

Претседателот на Америка, Барак Обама денеска отфрли каква било воена акција на САД во Украина, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија.

ФИЛЕ: Одговорните за насилствата во Украина треба да бидат санкционирани

Телеграф - 20.03.2014

Според Филе, Европската комисија е подготвена да реагира на влошената ситуација во Украина. За преземање на конкретни санкциите денеска во Брисел уште еднаш ќе разговараат министрите за надворешни ...

Обама отфрли каква било воена акција на САД во Украина

Сител - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама отфрли денеска каква било воена акција на САД во Украина, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија.

Филе: Поддржувам санкции против одговорните за насилствата во Украина

+инфо - 20.03.2014

Европскиот комесар за проширување, Штефан Филе за Чешкото радио изјави дека се согласува со воведување на санкции против одговорните за насилството во Украина.

Обама: нема да има американска воена акција во Украина

Р.С.Европа - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама ја отфрли можноста за каква било американска воена акција во Украина. Говорејќи вчера во интервјуто за НБЦ телевизијата, Обама изјави дека немаат намера да ...

Хејгел ја поздрави воздржаноста на Украина

Телеграф - 20.03.2014

Украина побара воена поддршка од САД, но американскиот претседател Барак Обама отфрли американско воено ангажирање во Украина и нагласи дека со дипломатски мерки ќе се изврши притисок Американскиот ...

Обама отфрли воена интервенција во Украина

Макфакс - 20.03.2014

Американскиот претседател, Барак Обама, отфрли било каква воена интервенција во Украина од страна на Соединетите Американски Држави, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија.

Обама: Војската на САД нема да интервенира во Украина

А1 On - 20.03.2014

Претседателот на САД, Барак Обама ја отфрли можноста за каква било американска воена акција во Украина, но вети дека ќе изгради силен дипломатски фронт против Русија.

Украинските ултрадесничари со ќотек го натераа Пантелејмонов да си даде оставка

Таратур - 20.03.2014

Група бесни политичари, членови на ултрадесничарската украинска партија Слобода, го нападнаа во неговата канцеларија и го принудија да си потпише оставка директорот на Првиот канал од ТВ Украина, ...

„Потпиши ја оставката“- нападнат директорот на Првиот канал на ТВ Украина

Press24 - 20.03.2014

Неколку бесни политичари членови на екстремно десничарската украинска партија Слобода, го нападнале директорот на Првиот канал на ТВ Украина, Александар Пантелејмонов во неговата канцеларија и го ...

Русија подготвува воена интервенција во Источна и Јужна Украина, тврди украинскиот амбасадор во ОН

А1 On - 20.03.2014

Украинскиот амбасадор во ОН Јуриј Клименко во Женева нагласи денеска дека постојат информации оти Русија подготвува воена интервенција во Источна и Јужна ...

Русија можеби ќе навлезе и во други делови на Украина

Р.С.Европа - 20.03.2014

Украинскиот амбасадор во Обединетите Нации во Женева, Јуриј Клименко изјави дека Русија можеби подготвува натамошно навлегување на украинска територија.

ОБСЕ поведува проект за национален дијалог во Украина

Телеграф - 20.03.2014

Целта на проектот е мирољубива и одржлива политичка транзиција во земјата Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) денеска почна со распоредување на тимот од 15 меѓународни експерти ...

Во Украина пристигна мисија од воени набљудувачи

Сител - 20.03.2014

Меѓународната мисија од воени набљудувачи пристигна во Украина за да се запознае со ситуацијата во југоисточните региони, соопшти денеска претставникот на украинското Министерство за надворешни ...

Про-руски активисти планираат блокирање на повеќе патишта

Глас на Америка - 20.03.2014

Додека Русија поставува трупи и опрема на источната граница со Украина, нивни поддржувачи работат внатре во земјата На автопат источно од украинскиот град Доњецк про-руски активисти чуваат стража, ...

Јацењук: Украина и воено ќе одговори на обидите на Русија за анексија на источниот дел

Сител - 20.03.2014

Украина ќе одговори со воена акција, ако Русија се обиде да го анектира источниот дел од земјата, каде мнозинското население е руско, изјави денеска претседателот на привремената влада во Кеив, ...

Лавров: Излегувањето на Украина од ЗНД е само уште една антируска акција

Руска реч - 20.03.2014

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, изјави дека изјавата за излегување на Украина од ЗНД е само уште една антируска акција. Ова го пренесува РИА „Новости“.

Министерство за одбрана: Украина самата се казнува со тоа што ја раскинува соработката со Русија

Руска реч - 20.03.2014

Украина „самата ќе се казни“ ако ги прекине сите воено-технички врски со руската страна. Ова го пренесува РИА Новости, повикувајќи се на заменикот министер на Министерството за одбрана на Русија, ...

Филе: Да се казнат одговорните за насилствата во Украина

Press24 - 20.03.2014

Штефан Филе за Чешкото радио изјави дека се согласува со воведување на санкции против одговорните за насилството во Украина. Според Филе, како што јави дописникот на МИА од Прага, Европската комисија ...

Санкциите на Западот нема да пречат на вооружувањето на руската армија

Руска реч - 20.03.2014

Можните санкции на Западот против Русија и ситуацијата во Украина нема да бидат пречка во вооружувањето на руската армија. Ова го пренесува РИА „Новости“, повикувајќи се на заменикот министер за ...

Русија им ветила на САД дека нема да ја нападне Украина

Телеграф - 20.03.2014

Претставниците за одбрана на Русија и САД имале телефонски разговор Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во денешниот телефонски разговор со американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел, вети ...

Украина воведува визи за Русите

Нетпрес - 20.03.2014

Украина одлучи да воведе визи за Русија и да излезе од заедницата на независни држави ЗНД, која брои 11 поранешни советски републики, изјави секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана ...

Обама отфрли каква било воена акција на САД во Украина

Кирилица - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама отфрли денеска каква било воена акција на САД во Украина, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија.

Украина воведува визи за Русите и ја напушти ЗНД

Кирилица - 20.03.2014

Украина одлучи да воведе визи за Русите и да ја напушти Заедницата на независни држави, соопшти денеска секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј.

ВИДЕО Украински пратеници го претепале директорот на Првиот канал на ТВ Украина

+инфо - 20.03.2014

Група гневни политичари, членови на екстремно десничарската украинска партија Слобода, го нападнале директорот на Првиот канал на ТВ Украина, Александар Пантелејмонов во неговата канцеларија и го ...

Обама отфрли можност за американска воена интервенција во Украина

Локално - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама отфрли можност за каква било воена акција на САД во Украина, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија.

Украина воведува визи за Русите

Точка - 20.03.2014

Украина одлучи да воведе визи за Русија и да излезе од заедницата на независни држави ЗНД, која брои 11 поранешни советски републики, изјави секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана ...

Украина ја напушта ЗНД и воведува визен режим со Русија

Канал 77 - 20.03.2014

Украина ќе започне процедура за напуштање на Заедницата на независни држави (ЗНД) и ќе воведе визен режим со Русија, соопшти УНИАН. Според зборовите на секретарот на Советот за национална безбедност ...

Обама отфрли можност за американска воена интервенција во Украина

Либертас - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама отфрли можност за каква било воена акција на САД во Украина, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија.

Обама отфрли каква било воена акција на САД во Украина

Бриф - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама отфрли денеска каква било воена акција на САД во Украина, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија.

Филе: Поддржувам санкции против одговорните за насилствата во Украина

Бриф - 20.03.2014

Европскиот комесар за проширување, Штефан Филе за Чешкото радио изјави дека се согласува со воведување на санкции против одговорните за насилството во Украина.

Обама отфрли воена интервенција во Украина

Тера - 20.03.2014

Американскиот претседател, Барак Обама, отфрли било каква воена интервенција во Украина од страна на Соединетите Американски Држави, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт" против Русија.

Шок во Украина, претепан директорот на телевизијата: Животно, дај оставка, ти си руско ѓубре!

Република - 20.03.2014

Привремениот директор на украинската државна телевизија бил присилен да си поднесе оставка, откако десничарските застапници насилно влегле во неговата канцеларија и почнале да го тепаат.

Обама: Нема да влегуваме во воена акција против Украина

Денешен - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама отфрли денеска каква било воена акција на САД во Украина, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија.

Хејгел ја поздрави воздржаноста на украинските оружени сили

Бриф - 20.03.2014

Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел ја поздрави воздржаноста на украинските оружени сили кои се соочуваат со преземање од Русија на Кримскиот полуостров.

Русија подготвува воена интервенција во Источна и Јужна Украина, тврди украинскиот амбасадор во ОН

Бриф - 20.03.2014

Украинскиот амбасадор во ОН Јуриј Клименко во Женева нагласи денеска дека постојат информации оти Русија подготвува воена интервенција во Источна и Јужна Украина.

Нападнат директорот на Првиот канал на ТВ Украина од гневни политичари

Локално - 20.03.2014

Група гневни политичари, членови на екстремно десничарската украинска партија Слобода, го нападнале директорот на Првиот канал на ТВ Украина, Александар Пантелејмонов во неговата канцеларија и го ...

Украинскиот амбасадор во ОН:Русија подготвува воена интервенција во Источна и Јужна Украина

Локално - 20.03.2014

Украинскиот амбасадор во ОН Јуриј Клименко во Женева нагласи денеска дека постојат информации оти Русија подготвува воена интервенција во Источна и Јужна Украина.

Обама отфрли воена интервенција во Украина

Канал 77 - 20.03.2014

Американскиот претседател, Барак Обама, отфрли било каква воена интервенција во Украина од страна на Соединетите Американски Држави, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија.

Киев: Руси, ќе одговориме со војска

Н.Македонија - 20.03.2014

Украина ќе одговори со воена акција, ако Русија се обиде да го приспои источниот дел од земјата, порача претседателот на привремената влада во Киев, Арсениј Јацењук -Сакам официјално да ја ...

Пет причини за поддршка на Украина

Н.Македонија - 20.03.2014

Јавноста со внимание го следи конфликтот во Украина, кој, како и секој конфликт, ја дели јавноста на страни што имаат симпатии за едната или за другата страна. Тие симпатии, за Евромајден или за Русија, често се засновани на општи симпатии за ...

Обама отфрли каква било воена акција на САД во Украина

Lider - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама отфрли денеска каква било воена акција на САД во Украина, но вети дека ќе изгради „силен дипломатски фронт“ против Русија.

Украина воведува визи за Русите и ја напушти ЗНД

24 Вести - 19.03.2014

Украина одлучи да воведе визи за Русите и да ја напушти Заедницата на независни држави, соопшти денеска секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј.

Украина ја напушти ЗНД

Телма - 19.03.2014

Украина одлучи да воведе визи за Русите и да ја напушти Заедницата на независни држави, соопшти денеска секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј.

Украина воведува визи за Русите и ја напушти ЗНД

Утрински - 19.03.2014

Украина одлучи да воведе визи за Русите и да ја напушти Заедницата на независни држави, соопшти денеска секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј.

Украинците едвај врзуваат крај со крај

Deutsche Welle - 19.03.2014

Според наводите на новата влада на Украина уште годинава ѝ е потребна помош од 15 милијарди евра. Властите сакаат да спречат банкрот, а обичните луѓе веќе страдаат од големите поскапувања на ...

ЕК: Украина треба да ја зголеми цената на електричната енергија

24 Вести - 19.03.2014

Европската комисија денеска ја повика Украина да ја зголеми цената на електричната енергија со цел да реши дел од буџетските проблеми. Украинскиот енергетски сектор треба да се реформира, сегашните ...

Украина ја напушта ЗНД и воведува визен режим со Русија

Кајгана - 19.03.2014

Украина ќе започне процедура за напуштање на Заедницата на независни држави (ЗНД) и ќе воведе визен режим со Русија, соопшти УНИАН. Според зборовите на секретарот на Советот за национална безбедност ...

ЕК: Украина треба да ја зголеми цената на електричната енергија

Алфа - 19.03.2014

Европската комисија денеска ја повика Украина да ја зголеми цената на електричната енергија со цел да реши дел од буџетските проблеми. Европската комисија денеска ја повика Украина да ја зголеми ...

Украина воведува визи за Русите и ја напуштa ЗНД

Алфа - 19.03.2014

Украина одлучи да воведе визи за Русите и да ја напушти Заедницата на независни држави, соопшти денеска секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј.

ЕК: Украина да ја зголеми цената на електричната енергија

Телеграф - 19.03.2014

Оли Рен соопшти дека сегашните цени на електричната енергија се силно субвенционирани од државата и тоа претставува особена тежина за буџетот Европската комисија денеска ја повика Украина да ја ...

Украина воведува визи за Русите и ја напушти ЗНД

Телеграф - 19.03.2014

Украинската телвеизија ТВ1 јави дека на МНР му е наложено во најскоро време да го организира преминот на границата со пасоши и да воведи систем на визен режим Украина одлучи да воведе визи за Русите ...

Русија: ЕУ и САД ги прекршија обврските од договорот од 1994-та

Кајгана - 19.03.2014

САД и Европската унија го помогнаа државниот преврат во Киев и со тоа ги прекршија обврските од договорот од Будимпешта од 1994 година, односно ја нарушија политичката независност и суверенитетот на ...

ВИДЕО: Нападнат директорот на украинската телевизија

Нетпрес - 19.03.2014

Директорот на државната телевизија е нападнат од три пратеници од екстремно десничарската партија „ Свобода“, принудувајќи го да поднесе оставка. Членови на „Свобода“, синоќа насилно влегле во ...

Австралија воведе економски санкции за Русија

Макфакс - 19.03.2014

Лицата кои имаат клучна улога во руската политика која претставува закана за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, ќе се соочат со економски санкции од Австралија и нема да им биде ...

Русија ги обвини САД и ЕУ дека го кршат договорот за Украина

Р.С.Европа - 19.03.2014

Русија ги обвини западните држави за кршење на ветувањето дека ќе го почитуваат суверенитетот на Украина согласно договор за безбедност од 1994 година.

ЕК: Украина треба да ја зголеми цената на електричната енергија

А1 On - 19.03.2014

Европската комисија денеска ја повика Украина да ја зголеми цената на електричната енергија со цел да реши дел од буџетските проблеми. Украинскиот енергетски сектор треба да се реформира, сегашните ...

Русија: ЕУ и САД ги прекршија обврските од договорот од 1994-та

Макфакс - 19.03.2014

САД и Европската унија го помогнаа државниот преврат во Киев и со тоа ги прекршија обврските од договорот од Будимпешта од 1994 година, односно ја нарушија политичката независност и суверенитетот на ...

Украина се откажува од организацијата на ЕП 2015

МКД - 19.03.2014

Украина се откажува од улогата на организатор на Европско првенство во кошарка 2015, поради лошата политичка и финансиска состојба во која се наоѓа земјата.

ЕК: Украина треба да ја зголеми цената на електричната енергија

Курир - 19.03.2014

Европската комисија денеска ја повика Украина да ја зголеми цената на електричната енергија со цел да реши дел од буџетските проблеми. Украинскиот енергетски сектор треба да се реформира, сегашните ...

Украина се откажа од претседавањето со ЗНД

Сител - 19.03.2014

Украина го прекина своето ротирачко претседавање со Заедницата на независни држави (ЗНД) и денеска ќе објави соодветната нота за оваа своја одлука, соопшти портпаролот на украинското Министерство за ...

Во ОБСЕ шокирани од тепањето на челникот на украинска телевизија

Макфакс - 19.03.2014

Претставничката на Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ) за медиуми, Дуња Мијатовиќ, изрази огорченост од насилноста на пратениците од сеукраинското движење Свобода коишто пред ...

Украина воведува визи за Русите

А1 On - 19.03.2014

Украина одлучи да воведе визи за Русите и да ја напушти Заедницата на независни држави, соопшти денеска секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј.

Украина ја напушта ЗНД и воведува визен режим со Русија

Макфакс - 19.03.2014

Украина ќе започне процедура за напуштање на Заедницата на независни држави(ЗНД) и ќе воведе визен режим со Русија, соопшти УНИАН. Според зборовите на секретарот на Советот за национална безбедност и ...

Украина се откажа од претседавањето со ЗНД

Телеграф - 19.03.2014

Одлуката е донесена поради тоа што земјите-членки на ЗНД не ги исполнуваат условите од спогодбата потпишана при создавањето на Заедницата Украина го прекина своето ротирачко претседавање со ...

Украина се откажа од претседавањето со ЗНД

А1 On - 19.03.2014

Украина го прекина своето ротирачко претседавање со Заедницата на независни држави (ЗНД) и денеска ќе објави соодветната нота за оваа своја одлука, соопшти портпаролот на украинското Министерство за ...

Украина воведува визи за Русите и ја напушти ЗНД

+инфо - 19.03.2014

Украина одлучи да воведе визи за Русите и да ја напушти Заедницата на независни држави, соопшти денеска секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј.

Украина воведува визи за Русите и ја напушти ЗНД

Сител - 19.03.2014

Украина одлучи да воведе визи за Русите и да ја напушти Заедницата на независни држави, соопшти денеска секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј.

Украина воведува визи за Русија

Press24 - 19.03.2014

Украина ќе воведе визи за Русите ќе го напиушти ЗНД. - Ние на Министерството за надворешни работи му дадовме задача да воведе визен режим кон Русија, рече Парубиј по седницата на Советот.

Ултрадесничари го претепаа директорот на украинската државна телевизија па се фалеа на интернет (видео)

Република - 19.03.2014

Привремениот директор на украинската државна телевизија со ќотек беше принуден да поднесе оставка откако десничарските пратеници упаднаа во неговата канцеларија и почнаа да го тепаат.

ЕК: Украина треба да ја зголеми цената на електричната енергија

Бриф - 19.03.2014

Европската комисија денеска ја повика Украина да ја зголеми цената на електричната енергија со цел да реши дел од буџетските проблеми. Украинскиот енергетски сектор треба да се реформира, сегашните ...

Украина воведува визи за Русите

Денешен - 19.03.2014

Украина одлучи да воведе визи за Русите и да ја напушти Заедницата на независни држави, соопшти денеска секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј.

Украина воведува визи за Русите и ја напушти ЗНД

Локално - 19.03.2014

Украина одлучи да воведе визи за Русите и да ја напушти Заедницата на независни држави, соопшти денеска секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј.

Нападнат директорот на украинската телевизија

Точка - 19.03.2014

Директорот на државната украинска телевизија е нападнат од три пратеници од екстремно десничарската партија „Свобода“, принудувајќи го да поднесе оставка.

ЕК: Украина да ја зголеми цената на електричната енергија

Република - 19.03.2014

Европската комисија денеска ја повика Украина да ја зголеми цената на електричната енергија со цел да реши дел од буџетските проблеми. Украинскиот енергетски сектор треба да се реформира, сегашните ...

Русија: ЕУ и САД ги прекршија обврските од договорот од 1994-та

Тера - 19.03.2014

САД и Европската унија го помогнаа државниот преврат во Киев и со тоа ги прекршија обврските од договорот од Будимпешта од 1994 година, односно ја нарушија политичката независност и суверенитетот на ...

Русија го обвини Западот за мешање во суверенитетот на Украина

Локално - 19.03.2014

Русија ги обвини западните држави за кршење на ветувањето дека ќе го почитуваат суверенитетот на Украина согласно договор за безбедност од 1994 година.

Украина воведува визи за Русите и ја напушти ЗНД

Бриф - 19.03.2014

Украина одлучи да воведе визи за Русите и да ја напушти Заедницата на независни држави, соопшти денеска секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј.

Украина воведува визи за Русите

Н.Македонија - 19.03.2014

Украина одлучи да воведе визи за Русија и да излезе од заедницата на независни држави ЗНД, која брои 11 поранешни советски републики, изјави секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана ...

Австралија воведе финансиски санкции

Денар - 19.03.2014

Австралија воведе финансиски санкции и забрана за влез во земјата за лица кои имаат клучна улога во руската политика која претставува закана за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, ...

ЕК: Украина треба да ја зголеми цената на електричната енергија

Lider - 19.03.2014

Европската комисија денеска ја повика Украина да ја зголеми цената на електричната енергија со цел да реши дел од буџетските проблеми. Украинскиот енергетски сектор треба да се реформира, сегашните ...

Почина ранетиот украински војник на Крим

Утрински - 18.03.2014

Украинскиот војник, кој денеска беше ранет при нападот врз воената база на периферијата на кримскиот главен град Симферопољ, почина од здобиените повреди, соопшти портпаролот на Министерството за ...

Jaцењук ветува поголеми ингеренции на украинските региони

Телма - 18.03.2014

Новиот Устав на Украина ќе ги зголеми ингеренциите на одделни региони, изјави денеска новиот премиер Арсениј Јацењук во обраќање кон жителите на Јужна и Источна Украина, јави ИТАР-ТАСС.

Расте влијанието на националистите во Украина

Deutsche Welle - 18.03.2014

Движења со отворено анти-семитска и профашистичка ориентација помогнаа во уривањето од власт на Јанукович во Украина. Откако дел од нив станаа дел од владата во Киев, почнаа да се поставуваат и ...

Филе: ЕУ е подготвена на долгорочен план да ја прифати Украина

24 Вести - 18.03.2014

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави дека Европската унија е подготвена на долгорочен план да ја прифати Украина за своја членка, објави германскиот весник „Велт“.

ЈАЦЕЊУК: Членството на Украина во НАТО не е на дневен ред

Телеграф - 18.03.2014

Само за да биде зачувано единството на Украина, членството не е на дневен ред, изјави времениот украински премиер Арсениј Јацењук Членството на Украина во НАТО не е на дневен ред, изјави денеска ...

Јацењук: Ние нудиме мир а Русија војна

Нова ТВ - 18.03.2014

Русите се тие кои поставија голем број на руска војска и воени возила на границата помеѓу Русија и Украина, вели во интервјуто за Си Ен Ен, привремениот премиер на Украина, Арсениј Јацењук.

Јаценјук: Никој не го оспорува рускиот јазик во Украина

Нетпрес - 18.03.2014

Во Украина никој не го оспорува правото на граѓаните слободно да го користат рускиот јазик, изјави привремениот премиер Арсениј Јаценјук во телевизиското обраќање до жителите на јужните и источните ...

Филе: ЕУ е подготвена да ја прифати Украина

Нетпрес - 18.03.2014

Европската комисија ја задржува својата позиција во врска со Украина и го потврдува предлогот за дпримањето на источноевропската држава во составот на Европската унија, истакнал комесарот за ...

Филе: ЕУ е подготвена на долгорочен план да ја прифати Украина

А1 On - 18.03.2014

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави дека Европската унија е подготвена на долгорочен план да ја прифати Украина за своја членка, објави германскиот весник „Велт“.

Јацењук најави децентрализација и зголемени ингеренции на регионите со новиот украински Устав

Алфа - 18.03.2014

Новиот Устав на Украина ќе ги зголеми ингеренциите на одделни региони, изјави денеска новиот премиер Арсениј Јацењук во обраќање кон жителите на Јужна и Источна Украина, јави ИТАР-ТАСС.

Украинскиот премиер: Ќе направам се за да се подобрат односите со Русија

А1 On - 18.03.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук обраќајќи им се граѓаните од јужните и источните региони во Украина, денеска изјави дека ќе направи се што е во негова моќ за да ги зајакне добрососедските односи ...

Филе: забрзување на понудата за членство на Украина во ЕУ

Р.С.Европа - 18.03.2014

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе за гермаснкиот весник Ди Велт изјави дека и покрај кризата на Крим, треба да биде забрзана понудата за членство на Укрина во Европската унија.

Оружени инциденти во Симферопол, има мртви

Макфакс - 18.03.2014

Украински војник бил убиен во вторник во воениот топографски центар во Симферопол, јави украинската агенција Униан. Војникот бил погоден во вратот и во клучната коска и им подлегнал на повредите.

Почина украинскиот војник кој беше ранет во Крим

Press24 - 18.03.2014

Украинскиот војник, кој денеска беше ранет при нападот врз воената база на периферијата на кримскиот главен град Симферопољ, почина од здобиените повреди, соопшти портпаролот на Министерството за ...

Двајца мртви, двајца повредени војници: конфликтот на Крим влезе во воена фаза (ВИДЕО)

МКД - 18.03.2014

Во близина на украинската воена база во Симферопол денеска дошло до пукање, во кое засега се шпекулира дека се убиени двајца, а повредени уште двајца ...

Генералното собрание на ОН в четврток ќе расправа за ситуацијата во Украина

А1 On - 18.03.2014

Генералното собрание на Обединетите нации ќе одржи пленарна седница в четврток, посветена на ситуацијата во Украина, изјави портпаролот на претседателот на Собранието, Џон Еш.

Јацењук најави децентрализација и зголемени ингеренции на регионите со новиот украински Устав

+инфо - 18.03.2014

Новиот Устав на Украина ќе ги зголеми ингеренциите на одделни региони, изјави денеска новиот премиер Арсениј Јацењук во обраќање кон жителите на Јужна и Источна Украина, јави ИТАР-ТАСС.

Јацењук најави децентрализација и зголемени ингеренции на регионите со новиот украински Устав

Сител - 18.03.2014

Новиот Устав на Украина ќе ги зголеми ингеренциите на одделни региони, изјави денеска новиот премиер Арсениј Јацењук во обраќање кон жителите на Јужна и Источна Украина, јави ИТАР-ТАСС.

Генералното собрание на ОН в четврток ќе расправа за ситуацијата во Украина

Алфа - 18.03.2014

Генералното собрание на Обединетите нации ќе одржи пленарна седница в четврток, посветена на ситуацијата во Украина, изјави портпаролот на претседателот на Собранието, Џон Еш.

Филе: ЕУ е подготвена на долгорочен план да ја прифати Украина

Сител - 18.03.2014

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави дека Европската унија е подготвена на долгорочен план да ја прифати Украина за своја членка, објави германскиот весник „Велт“.

Филе: ЕУ е подготвена на долгорочен план да ја прифати Украина

+инфо - 18.03.2014

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави дека Европската унија е подготвена на долгорочен план да ја прифати Украина за своја членка, објави германскиот весник „Велт“.

Филе: ЕУ е подготвена на долгорочен план да ја прифати Украина

Телеграф - 18.03.2014

Според Филе, проширувањето на ЕУ има неспоредлива моќ за промени и стабилизациска сила Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави дека Европската унија е подготвена на долгорочен план да ја ...

УКРАИНА: Децентрализација и зголемени ингеренции на регионите

Телеграф - 18.03.2014

Новиот премиер Арсениј Јацењук во обраќање пред жителите на Јужна и на Источна Украина најави широки реформи со новиот Устав Новиот Устав на Украина ќе ги зголеми ингеренциите на одделни региони, ...

Оружени инциденти во Симферопол, убиен еден војник

Кајгана - 18.03.2014

Украински војник e убиен денеска во воениот топографски центар во Симферопол, јави украинската агенција Униан. Војникот бил погоден во вратот и во клучната коска и им подлегнал на повредите.

Почина ранетиот украински војник на Крим

+инфо - 18.03.2014

Украинскиот војник, кој денеска беше ранет при нападот врз воената база на периферијата на кримскиот главен град Симферопољ, почина од здобиените повреди, соопшти портпаролот на Министерството за ...

КРИМ: Почина ранетиот украински војник

Телеграф - 18.03.2014

Украинските медиуми објавија дека руски сили ги нападнале укранските војници во базата во Симферопољ Украинскиот војник , кој денеска беше ранет при нападот врз воената база на периферијата на ...

Почина ранетиот украински војник на Крим

А1 On - 18.03.2014

Украинскиот војник, кој денеска беше ранет при нападот врз воената база на периферијата на кримскиот главен град Симферопољ, почина од здобиените повреди, соопшти портпаролот на Министерството за ...

Генералното собрание на ОН ќе расправа за ситуацијата во Украина

Курир - 18.03.2014

Генералното собрание на Обединетите нации ќе одржи пленарна седница в четврток, посветена на ситуацијата во Украина, изјави портпаролот на претседателот на Собранието, Џон Еш.

Во четврток расправа во ОН за кризата во Украина

Press24 - 18.03.2014

Во четврток Генералното собрание на Обединетите нации ќе се расправа за состојбата во Украина, поточно за Крим и успешниот референдум кој што се одржа во неделата.

Јацењук: Членството на Украина во НАТО не е на дневен ред

Сител - 18.03.2014

Членството на Украина во НАТО не е на дневен ред, изјави денеска времениот украински премиер Арсениј Јацењук. - Само со оглед на тоа да биде зачувано единството на Украина, прашањето за влез во НАТО ...

Украина надвор од политиката

А1 On - 18.03.2014

Украинскиот парламент вети избори откако претседателот беше протеран по кратката револуција во Киев. Може ли поранешната опозиција, вклучувајќи ја и крајната десница, да се обединат за да формираат ...

Јацењук: Членството на Украина во НАТО не е на дневен ред

Алфа - 18.03.2014

Членството на Украина во НАТО не е на дневен ред, изјави денеска времениот украински премиер Арсениј Јацењук. Членството на Украина во НАТО не е на дневен ред, изјави денеска времениот украински ...

Јацењук: Членство во НАТО сега би било контрапродуктивно

+инфо - 18.03.2014

Членството на Украина во НАТО не е на дневен ред, изјави денеска времениот украински премиер Арсениј Јацењук. - Заради зачувување на единството на Украина, прашањето за влез во НАТО не е на дневен ...

Јацењук: Членството на Украина во НАТО не е на дневен ред

А1 On - 18.03.2014

Членството на Украина во НАТО не е на дневен ред, изјави денеска времениот украински премиер Арсениј Јацењук. Јацењук потврди дека на 21 март во Брисел се планира потпишување на политичкиот дел од ...

Јацењук најави децентрализација и зголемени ингеренции на регионите со новиот украински Устав

А1 On - 18.03.2014

Новиот Устав на Украина ќе ги зголеми ингеренциите на одделни региони, изјави денеска новиот премиер Арсениј Јацењук во обраќање кон жителите на Јужна и Источна Украина, јави ИТАР-ТАСС.

ГЕНЕРАЛНО СОБРАНИЕ НА ОН: В четврток расправа за ситуацијата во Украина

Телеграф - 18.03.2014

Седницата ќе се одржи на барање на украинскиот постојан претставник во светската организација, Јуриј Сергев Генералното собрание на Обединетите нации ќе одржи пленарна седница в четврток, посветена ...

Филе: ЕУ е подготвена на долгорочен план да ја прифати Украина

Бриф - 18.03.2014

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави дека Европската унија е подготвена на долгорочен план да ја прифати Украина за своја членка, објави германскиот весник „Велт“.

Филе: ЕУ е подготвена да ја прифати Украина

Точка - 18.03.2014

Европската комисија ја задржува својата позиција во врска со Украина и го потврдува предлогот за дпримањето на источноевропската држава во составот на Европската унија, истакнал комесарот за ...

Јаценјук: Никој не го оспорува рускиот јазик во Украина

Точка - 18.03.2014

Во Украина никој не го оспорува правото на граѓаните слободно да го користат рускиот јазик, изјави привремениот премиер Арсениј Јаценјук во телевизиското обраќање до жителите на јужните и источните ...

Јацењук најави децентрализација и зголемени ингеренции на регионите со новиот украински Устав

Бриф - 18.03.2014

Новиот Устав на Украина ќе ги зголеми ингеренциите на одделни региони, изјави денеска новиот премиер Арсениј Јацењук во обраќање кон жителите на Јужна и Источна Украина, јави ИТАР-ТАСС.

Јацењук: Членството на Украина во НАТО не е на дневен ред

Денешен - 18.03.2014

Членството на Украина во НАТО не е на дневен ред, изјави денеска времениот украински премиер Арсениј Јацењук. - Само со оглед на тоа да биде зачувано единството на Украина, прашањето за влез во НАТО ...

Оружени инциденти во Симферопол – убиен еден војник

МК News - 18.03.2014

Украински војник бил убиен во воениот топографски центар во Симферопол, јави украинската агенција Униан. Војникот бил погоден во вратот и во клучната коска и им подлегнал на повредите.

Генералното собрание на ОН в четврток ќе расправа за ситуацијата во Украина

Бриф - 18.03.2014

Генералното собрание на Обединетите нации ќе одржи пленарна седница в четврток, посветена на ситуацијата во Украина, изјави портпаролот на претседателот на Собранието, Џон Еш.

Почина ранетиот украински војник на Крим

Република - 18.03.2014

Украинскиот војник, кој денеска беше ранет при нападот врз воената база на периферијата на кримскиот главен град Симферопољ, почина од здобиените повреди, соопшти портпаролот на Министерството за ...

Ранет украински војник на Крим: Украинците опколени, но не се предаваат

Бриф - 18.03.2014

Еден украински војник е ранет денеска во пукањето во воена база на периферијата на кримската престолнина Симферопољ, изјави портпаролот на украинската војска Владислав Селезњов.

ЕУ е подготвена да ја прими Украина, изјави Штефан Филе

Локално - 18.03.2014

Европската комисија ја задржува својата позиција во врска со Украина и го потврдува предлогот за внесување на оваа источноевропска држави во составот на ЕУ.

Украина надвор од политиката

Бриф - 18.03.2014

Украинскиот парламент вети избори откако претседателот беше протеран по кратката револуција во Киев. Може ли поранешната опозиција, вклучувајќи ја и крајната десница, да се обединат за да формираат ...

Јацењук: Членството на Украина во НАТО не е на дневен ред

Бриф - 18.03.2014

Членството на Украина во НАТО не е на дневен ред, изјави денеска времениот украински премиер Арсениј Јацењук. – Само со оглед на тоа да биде зачувано единството на Украина, прашањето за влез во НАТО ...

На Македонија не и е потребна нова тајванска авантура!

Вечер Прес - 18.03.2014

Премиерот Никола Груевски неодамна преку медиумите потврди дека евроинтеграциите се стратешка цел на Република Македонија, а негувањето блиски односи со земјите кои се надвор од Унијата не значи ...

Почина ранетиот украински војник на Крим

Денешен - 18.03.2014

Украинскиот војник, кој денеска беше ранет при нападот врз воената база на периферијата на кримскиот главен град Симферопољ, почина од здобиените повреди, соопшти портпаролот на Министерството за ...

Москва го повика киев Украина да се федерализира

Телма - 17.03.2014

Руското Министерство за надворешни работи ја повика денеска Украина да стане федерална држава и да одржи нови избори. Во соопштението на Министерстото се повика украинскиот Парламент да свика ...

Атомска

Нетпрес - 17.03.2014

Дали кризата во Украина е закана за европскиот мир, па и за војна од пошироки размери? Вклучително, и размена на атомски бомби и ракети. Ова е тема која неделава зад нас беше актуелна кај речиси сите ...

Москва: Украина да биде федерација

Нетпрес - 17.03.2014

Руското министерство за надворешни работи ја повика Украина да се организира како федерална држава и да распише нови избори. Во соопштението кое што денеска беше поставено на страницата на ...

Дешчица: Ситуацијата во Украина потсетува на грузиското сценарио од 2008 година

Телеграф - 17.03.2014

Дешчица наведе дека ситуацијата во Украина наликува на сценариото од 2008 година за Грузија Украинскиот министер за надворешни работи Андриј Дешчица соопшти дека тензиите во Украина се постојани.

ЕУ и Украина во петок ќе го потпишат политичкиот дел од Спогодбата за асоцијација

Алфа - 17.03.2014

ЕУ и Украина во петок, на 21 март, за време на самитот на лидерите на ЕУ во Брисел, ќе го потпишат политичкиот дел од Спогодбата за асоцијација со што уште еднаш ќе ја покажат европската поддршка за ...

Украина, Литванија, Полска: Ова е најсериозен предизвик на глобалната безбедност од времето на завршувањето на ...

Нетпрес - 17.03.2014

Претседателите на парламентите на Украина, Литванија и Полска на денеска направија заедничка изјава, во која ја изразија решителната поддршка на суверенитетот, независноста и територијалниот ...

ЕУ и Украина во петок ќе го потпишат политичкиот дел од Спогодбата за асоцијација

А1 On - 17.03.2014

ЕУ и Украина во петок, на 21 март, за време на самитот на лидерите на ЕУ во Брисел, ќе го потпишат политичкиот дел од Спогодбата за асоцијација со што уште еднаш ќе ја покажат европската поддршка за ...

Украина на 21 март ќе ја потпише Спогодбата за асоцијација со ЕУ

Телеграф - 17.03.2014

На Самитот на лидерите на ЕУ во Брисел ќе биде потпишан политичкиот дел од Спогодбата ЕУ и Украина в петок, 21 март, за време на Самитот на лидерите на ЕУ во Брисел, ќе го потпишат политичкиот дел од ...

Украински медиуми: Украина ги преместува трупите кон границата со Русија

Руска реч - 17.03.2014

Украина преместува војници и оклопни возила на границата со Русија, јавува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на украинскиот ТВ канал „24“. Ешалонот со тенкови пристигнал на железничката станица ...

Политичкиот дел од Спогодбата за асоцијација помеѓу ЕУ и Украина ќе се потпише во петок

Курир - 17.03.2014

ЕУ и Украина во петок, на 21 март, за време на самитот на лидерите на ЕУ во Брисел, ќе го потпишат политичкиот дел од Спогодбата за асоцијација со што уште еднаш ќе ја покажат европската поддршка за ...

Ештон: Русија да започне директен дијалог со Украина

Press24 - 17.03.2014

Кетрин Ештон ја повика Русија да започне директен дијалог со Украина. - Ја повикувам Русија да стапи во дијалог со раководството во Украина, да ги продолжи преговорите со меѓународната заедница, за ...

ЕШТОН: Русија да почне директен дијалог со Украина

Телеграф - 17.03.2014

Врховниот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност смета дека Украина има потреба од добри односи со Русија, како и со ЕУ и со останатиот дел од светот Врховниот претставник на ЕУ за ...

Ештон ја повика Русија да почне директен дијалог со Украина

А1 On - 17.03.2014

Врховниот преставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон ја повика Русија да започне директен дијалог со Украина. - Ја повикувам Русија да стапи во дијалог со раководството во ...

Русија ја повика Украина да стане федерална држава

Телеграф - 17.03.2014

Во соопштението на министерството се повика украинскиот парламент да свика конститутивна седница, на која би можел да донесе нов устав со кој државата би станала федерација и би им се дале повеќе ...

Русија ја повика Украина да стане федерална држава

А1 On - 17.03.2014

Руското Министерство за надворешни работи ја повика денеска Украина да стане федерална држава и да одржи нови избори. Во соопштението на Министерстото се повика украинскиот Парламент да свика ...

Ештон ја повика Русија да почне директен дијалог со Украина

Алфа - 17.03.2014

Ја повикувам Русија да стапи во дијалог со раководството во Украина, да ги продолжи преговорите со меѓународната заедница, за да се смири ситуацијата и да се најде политички пат за излез од кризата, ...

Русија ја повика Украина да стане федерална држава и да одржи нови избори

Курир - 17.03.2014

Руското Министерство за надворешни работи ја повика денеска Украина да стане федерална држава и да одржи нови избори. Во соопштението на Министерстото се повика украинскиот Парламент да свика ...

ЕУ и Украина в петок ќе го потпишат политичкиот дел од Спогодбата за придружување

+инфо - 17.03.2014

ЕУ и Украина в петок, на 21 март, за време на самитот на лидерите на ЕУ во Брисел, ќе го потпишат политичкиот дел од Спогодбата за асоцијација со што уште еднаш ќе ја покажат европската поддршка за ...

Средба на украинскиот министер за надворешни работи со генералниот секретар на НАТО

А1 On - 17.03.2014

Во Украина тензиите се постојани. Многу сме вознемирени од бројноста на руската војска на границата, како и од бројот на руските политички туристи во реонот на Источна Украина и од бројот на руски ...

Русија ја повика Украина да стане федерална држава

Република - 17.03.2014

Руското Министерство за надворешни работи ја повика денеска Украина да стане федерална држава и да одржи нови избори. Во соопштението на Министерстото се повика украинскиот Парламент да свика ...

Русија ја повика Украина да стане федерална држава

Денешен - 17.03.2014

Украина да стане федерална држава и да одржи нови избори, повикаруското Министерство за надворешни работи. Во соопштението на Министерстото се повика украинскиот Парламент да свика конститутивна ...

Украина ги преместува трупите кон границата со Русија

Бриф - 17.03.2014

Украина преместува војници и оклопни возила на границата со Русија, јавува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на украинскиот ТВ канал „24“. Ешалонот со тенкови пристигнал на железничката станица ...

Ештон бара дијалог меѓу Москва и Киев

Либертас - 17.03.2014

Високата преставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон ја повика Русија да започне директен дијалог со Украина. „Ја повикувам Русија да стапи во дијалог со раководството во ...

Лидерот на украинската десница се закани: Ќе го дигнеме во воздух Рускиот гасовод

Бриф - 17.03.2014

Лидерот на украинската ултранационалистичка десничарска група Дмитриј Јарош се заканил дека ќе го кренат во воздух и целосно ќе го уништат главниот гасовод со кој Русија преку Украина го извезува ...

Москва: Украина да биде федерација

Точка - 17.03.2014

Руското министерство за надворешни работи ја повика Украина да се организира како федерална држава и да распише нови избори. Во соопштението кое што денеска беше поставено на страницата на ...

Ештон ја повика Русија да почне директен дијалог со Украина

Бриф - 17.03.2014

Врховниот преставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон ја повика Русија да започне директен дијалог со Украина. - Ја повикувам Русија да стапи во дијалог со раководството во ...

ЕУ и Украина во петок ќе го потпишат политичкиот дел од Спогодбата за асоцијација

Бриф - 17.03.2014

ЕУ и Украина во петок, на 21 март, за време на самитот на лидерите на ЕУ во Брисел, ќе го потпишат политичкиот дел од Спогодбата за асоцијација со што уште еднаш ќе ја покажат европската поддршка за ...

Руското МНР:Украина да стане федерална држава и да прифати ” неутрален политички и воен статус

Локално - 17.03.2014

Руското Министерство за надворешни работи ја повика Украина да стане федерална држава и да побара спроведување на нови избори , пренесоа агенциите. Во соопштението на Министерството се инсистира ...

Русија ја повика Украина да стане федерална држава

Бриф - 17.03.2014

Руското Министерство за надворешни работи ја повика денеска Украина да стане федерална држава и да одржи нови избори. Во соопштението на Министерстото се повика украинскиот Парламент да свика ...

Украинските радикали бараат прекин на односите со Москва и да се ” објави целосна борбена готовност”

Локално - 17.03.2014

Радикалниот пратеник Олег Лјашко во Врховната рада на Украина поднел закон за прекин на дипломатските односи со Русија . Во документот се бара откажување на украинско- руските договори и барање за ...

Русија и порачува на Украина да стане федерација

Либертас - 17.03.2014

Руското министерство за надворешни работи ја повика Украина да стане федерална држава и да одржи нови избори. Во соопштението на Министерстото се повика украинскиот Парламент да свика конститутивна ...

Ештон ја повика Русија да почне директен дијалог со Украина

Н.Македонија - 17.03.2014

Врховниот преставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон ја повика Русија да започне директен дијалог со Украина - Ја повикувам Русија да стапи во дијалог со раководството во ...