TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Терористичкиот напад на Домодедово е расветлен

А1 - 29.01.2011

Терористичкиот напад на меѓународниот московски аеродром Домодедово во кој загинаа 35 лица, а повеќе од стотина беа ранети - е расветлен, изјавил за РИА Новости, портпаролот на истражната комисија ...

Напаѓачот на Домодедово бил од Кавказ

Алсат-М - 29.01.2011

Руските власти денеска соопштија дека бомбашот-самоубиец, кој ја активира експлозивната направа на московскиот аеродром Домодедово на 24 јануари, бил 20-годишно момче од Северен Кавказ.

Напаѓачот на Домодедово бил од Кавказ

Канал5 - 29.01.2011

Руските власти денеска соопштија дека бомбашот- самоубиец, кој ја активира експлозивната направа на московскиот аеродром Домодедово бил 20-годишно момче од северен Кавказ.

Напаѓачот на Домодедово бил од Кавказ

МРТ - 29.01.2011

Руските власти денеска соопштија дека бомбашот-самоубиец, кој ја активира експлозивната направа на московскиот аеродром Домодедово на 24 јануари, бил 20-годишно момче од Северен Кавказ.

Терористички напад на Домодедово е расветлен

Форум - 29.01.2011

Терористичкиот напад на меѓународниот московски аеродром Домодедово во кој загинаа 35 лица а повеќе од стотина беа ранети - е расветлен, изјавил за РИА Новости, портпаролот на истражната комисија ...

Познати напаѓачите на Домодедово

Курир - 29.01.2011

Истражителите ги открија идентитетите на терористите одговорни за нападот на 24 јануари на Московскиот аеродром Домодедово каде загинаа 35 луѓе.

Уапсени за подготовка на напад во Москва на Нова година

Форум - 29.01.2011

Во истрагата за Домодедово уапсени осомничени за подготвување терористички напад на 31 декември Неколку осомничени за подготвување терористички напади во Москва на 31 декември се во притвор, додека ...

Нападот на Домододово бил насочен првенствено против странци

Форум - 29.01.2011

Терористичкиот напад на московскиот аеродром Домодедово бил насочен првенствено против странци, пренесува РИА Новости, повикувајќи се изјава на портпаролот на комисијата којашто ја иследува ...

Напаѓачот на рускиот аеродром Домодедово бил од Кавказ

Р.С.Европа - 29.01.2011

Рускиот федерален истражен комитет соопшти денеска дека бомбашот самоубиец кој изврши напад на московскиот аеродром Домодедово бил 20 годишен маж од Кавказ.

Напаѓачот на Домодедово бил од Кавказ

Сител - 29.01.2011

Руските власти денеска соопштија дека бомбашот-самоубиец, кој ја активира експлозивната направа на московскиот аеродром Домодедово на 24 јануари, бил 20-годишно момче од Северен Кавказ.

Утврден е идентитетот на атентаторот од Домодедово

Inpress - 29.01.2011

Москва, 29. јануари 2011 (ИНПРЕС) Утврден е идентитетот на атентаторот од аеродромот Домодедово, соопштија од истражниот комитет на Русија, пренесе РИА Новости. Се работи за 20.

Идентификуван бомбашот самоубиец во Домодедово

Нетпрес - 29.01.2011

Бомбашот самоубиец што активираше експлозивна направа на московскиот аеродром Домодедово при што загнаа 35 луѓе, е дваесетгодишно момче од Северен Кавказ, соопштил портпаролот на Истражниот комитет, ...

Откриен идентитетот на бомбашот-самоубиец од Домодедово

Форум - 29.01.2011

Истрагата го открила идентитетот на еден бомбаш-самоубиец кој учествувал во нападот на московскиот аеродром Домодедово „Инспекторите на Главниот оддел за истраги на Руската Федерација, заедно со ...

Мета на нападот на аеродромот Домодедово биле странците

Р.С.Европа - 29.01.2011

Мета на бомбашот самоубиец кој изврши напад на московскиот аеродром Домодедово биле странските државјани, кои пристигнувале во Русија.

Во истрагата за Домодедово уапсени осомничени за подготвување напади

Точка - 29.01.2011

Неколкумина осомничени за подготвување терористички напади во Москва на 31 декември 2010 се во притвор, додека по другите се трага, изјавил за РИА Новости портпаролот на истражната комисија Владимир ...

Терористичкиот напад на Домодедово е расветлен

Точка - 29.01.2011

Терористичкиот напад на меѓународниот московски аеродром Домодедово во кој загинаа 35 лица, а повеќе од стотина беа ранети - е расветлен, изјавил за РИА Новости, портпаролот на истражната комисија ...

Нападот на Домододово бил насочен првенствено против странци

Точка - 29.01.2011

Терористичкиот напад на московскиот аеродром Домодедово бил насочен првенствено против странци, пренесува РИА Новости, повикувајќи се изјава на портпаролот на комисијата којашто ја иследува ...

Новинари прошверцуваа лажна бомба на „Домодедово“

Н.Македонија - 29.01.2011

Новинари од руската телевизија Лајф-њуз успеале да прошверцуваат лажна бомба на московскиот аеродром „Домодедово“, каде што пред неколку дена бомбаш-самоубиец уби 35 лица, а рани 168 други патници И ...

Свет - Русија нема да падне на колена

Време - 28.01.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев, два дена по нападите во Москва, го отвори Светскиот економски форум во Давос истакнувајќи дека тероризмот нема да ја стави Русија на колена, пренесува светскиот ...

Русин осомничен за нападот во Москва

Дневник - 28.01.2011

Новинарка со лажна бомба се прошетала на „Домодедово“ Новинарка на руската агенција „Лајф њуз“ без проблеми влезе со лажна бомба на московскиот аеродром „Домодедово“ само два дека откако во бомбашки ...

Во Москва ќе бидат погребани жртвите од нападот во Домодедово

Алсат-М - 28.01.2011

Во Москва денеска ќе бидат погребани загинатите во терористичкиот наапд на аеродромот Домодедово што се случи во понеделникот. Загинаа вкупно 35 луѓе.

Свет - Познат бомбашот од „Домодедово“

Време - 28.01.2011

Руската полиција го идентификуваше првиот осомничен за масакрот на московскиот аеродром „Домодедово“ во кој беа убиени 35 луѓе, а 180 беа ранети, пренесува „Комерсант“.

Во Москва ќе бидат погребани жртвите од нападот во аеродромот Домодедово

Сител - 28.01.2011

Во Москва денеска ќе бидат погребани загинатите во терористичкиот напад на аеродромот Домодедово што се случи во понеделникот. Загинаа вкупно 35 луѓе.

Жртвите од Домодедово денес ќе бидат погребани

Курир - 28.01.2011

Денес ќе бидат пограбани жртвите од терористичкиот напад на аеродромот Домодедово во Москва, што се случи во понеделникот. Во нападот загинаа најмалку 35 лица.

Во Москва ќе бидат погребани жртвите од нападот во аеродромот Домодедово

МРТ - 28.01.2011

Во Москва денеска ќе бидат погребани загинатите во терористичкиот наапд на аеродромот Домодедово што се случи во понеделникот. Загинаа вкупно 35 луѓе.

Бомбашот-самоубиец се премислувал 15 минути

Форум - 28.01.2011

Бомбашот – самоубиец кој ја детонирал експлозивната направа во понеделникот на аеродромот Домодедово, се врткал низ зоната за пристигнувања околу 15 минути пред да се разнесе себеси, пренесува Риа ...

Бомбашот-самоубиец од „Домодедово“ не е од Кавказот

Н.Македонија - 28.01.2011

Идентитетот на бомбашот-самоубиец, кој на московскиот аеродром „Домодедово“ уби 35 лица, а рани над 150, сé уште не е познат, но руските медиуми се обидуваат да ја откријат неговата етничка ...

Идентификуван еден од напаѓачите на „Домодедово“

А1 - 27.01.2011

Руската полиција идентификувала еден од осомничените учесници во терористичкиот напад врз московскиот аеродром „Домодедово“, јавува весникот „Комерсант“.

Само два дена по трагедијата, новинарка внела лажна бомба на аеродромот Домодедово

Канал5 - 27.01.2011

И покрај уверувањата на рускиот претседател Дмитриј Медведев дека мерките за безбедност се на највисоко ниво на аеродромот Домодедово и понатаму не е тешко да се внесе бомба.

Полицијата идентификува еден од самоубијците во москва

Телма - 27.01.2011

Руската полиција идентификувала еден од осомничените самоубијци во терористичкиот напад врз московскиот аеродром „Домодедово“, јавува весникот „Комерсант“.

Четворица загинати во нов терористички напад во Русија

Канал5 - 27.01.2011

Четири лица загинаа при експлозија на автомобил-бомба пред едно кафуле во руската кавкаска република Дагестан. Нападот е извршен само два дена по самоубиствениот бомбашки напад на московскиот ...

Чистка по терористичкиот напад

Утрински - 27.01.2011

Москва - Андреј Алексеев, началник на транспортната милиција во Централниот федерален округ во кој е и Москва, е првиот разрешен по нападот во московскиот аеродром „Домодедово“ во понеделникот во кој ...

Свет - Рускиот претседател дели откази

Време - 27.01.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев вчера го разреши началникот на транспортната милиција во Москва. Тоа е прво разрешување по нападот во московскиот аеродром „Домодедово“ во понеделникот во кој ...

Идентификуван еден од напаѓачите во Москва

Утрински - 27.01.2011

Руската полиција идентификувала еден од осомничените самоубијци во терористичкиот напад врз московскиот аеродром „Домодедово“, јавува весникот „Комерсант“.

Руска новинарка внела бомба на “Домодедово“

Нетпрес - 27.01.2011

Новинарка на рускиот интернет портал “Лајф њус“ само два дена по терористичкиот напад во московскиот аеродром “Домодедово“ успеал да внесе лажен експлозив.

Четири жртви при експлозија на автомобил-бомба пред кафуле во Дагестан

Сител - 27.01.2011

Четири лица загинаа при експлозија на автомобил-бомба пред едно кафуле во руската кавкаска република Дагестан. Нападот е извршен само два дена по самоубиствениот бомбашки напад на московскиот ...

Руска новинарка успеа да внесе лажна бомба на аеродромот Домодедово! (Видео)

Inpress - 27.01.2011

Москва, 27. јануари 2011 (ИНПРЕС) И покрај уверувањата од рускиот претседател Медведев дека е зголемено нивото на безбедност на аеродромот Домодедово и понатаму воопшто не е проблем внатре да се ...

Експлозија на бомба во Дагестан, 4-ца загинати

Р.С.Европа - 27.01.2011

4 луѓе биле убиени, а 6-мина повредени во експлозија на автомобил бомба во руската република Дагестан, јавија руските медиуми. Други детали не се соопштени.

Автомобил бомба во Чеченија, четири загинати.

Нетпрес - 27.01.2011

Четири лица загинаа сношти а шест се повредени во експлозија во автомобил-бомба во градот Хасавјурту, во провинцијата Дагестан, на Кавказ, пренесува Блиц.

Медведев: Тероризмот нема да ја стави Русија на колена

Кирилица - 27.01.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска во своето обраќање на Светскиот економски форум во Давос изјави дека тероризмот нема да ја стави Русија на колена Тој се изјасни против сите обиди да биде ...

Потрага по исламист поради вмешаност во терористичкиот напад на „Домодедово“

МРТ - 27.01.2011

Руските безбедносни сили трагаат по руски припадник на севернокавкаска исламистичка група, осомничен за вмешаност во терористичкиот напад на московскиот аеродром „Домодедово“, во кој загинаа 35 луѓе, ...

Бомбашот-самоубиец се премислувал 15 минути

Кајгана - 27.01.2011

Бомбашот – самоубиец кој ја детонирал експлозивната направа во понеделникот на аеродромот Домодедово, се врткал низ зоната за пристигнувања околу 15 минути пред да се разнесе себе си, пренесува Риа ...

Осомничениот за атентатот на Домодедово исчезнал во октомври

Форум - 27.01.2011

Жителот на градот Ставропол, Раздобудко, до чие име дојде истрагата по терористичкиот напад на московскиот аеродром Домодедово, исчезнал заедно со неговата сопруга во октомври 2010 г.

Потрага по руски исламист поради вмешаност во терористичкиот напад на „Домодедово“

Сител - 27.01.2011

Руските безбедносни сили трагаат по руски припадник на севернокавкаска исламистичка група, осомничен за вмешаност во терористичкиот напад на московскиот аеродром „Домодедово“, во кој загинаа 35 луѓе, ...

Четири жртви при експлозија на автомобил-бомба пред кафуле во Дагестан

МРТ - 27.01.2011

Четири лица загинаа при експлозија на автомобил-бомба пред едно кафуле во руската кавкаска република Дагестан. Нападот е извршен само два дена по самоубиствениот бомбашки напад на московскиот ...

Идентификуван првиот осомничен за нападот на Домодедово

Нетпрес - 27.01.2011

Руската полиција го идентификувала првиот осомничен за смртоносниот напад на московскиот аеродром Домодедово. Во нападот што беше извршен пред два дена беа убиени 35 луѓе.

Автомобил бомба во Чеченија, четири загинати

МРТ - 27.01.2011

Четири лица загинаа сношти а шест се повредени во експлозија во автомобил-бомба во градот Хасавјурту, во провинцијата Дагестан, на Кавказ, пренесува Блиц.

Познат еден од самоубијците во терористичкиот напад во Москва

Inpress - 27.01.2011

Москва, 27. јануари 2011 (ИНПРЕС) Руската полиција идентификувала еден од осомничените самоубијци во терористичкиот напад врз московскиот аеродром „Домодедово“, јавува весникот „Комерсант“.

Идентификуван еден од напаѓачите на „Домодедово“

МРТ - 27.01.2011

Руската полиција идентификувала еден од осомничените учесници во терористичкиот напад врз московскиот аеродром „Домодедово“, јавува весникот „Комерсант“.

Идентификуван еден од напаѓачите на „Домодедово“

Алфа - 27.01.2011

Руската полиција идентификувала еден од осомничените учесници во терористичкиот напад врз московскиот аеродром „Домодедово“, јавува весникот „Комерсант“.

Бомбашот-самоубиец се премислувал 15 минути

Точка - 27.01.2011

Бомбашот – самоубиец кој ја детонирал експлозивната направа во понеделникот на аеродромот Домодедово, се врткал низ зоната за пристигнувања околу 15 минути пред да се разнесе себе си, пренесува Риа ...

Идентификуван еден од напаѓачите на „Домодедово“

Точка - 27.01.2011

Руската полиција идентификувала еден од осомничените учесници во терористичкиот напад врз московскиот аеродром „Домодедово“, јавува весникот „Комерсант“.

Русија тагува по жртвите од „Домодедово“

Н.Македонија - 27.01.2011

Русите вчера положуваа цвеќе и палеа свеќи, а патријархот Кирил одржа молитва по повод денот на жалост за жртвите во терористичкиот напад на аеродромот „Домодедово“ во Москва Молитва за настраданите ...

Прв осомничен за нападот на московскиот аеродром

eReporter - 27.01.2011

Руската полиција го идентификуваше првиот осомничен за смртоносниот напад во московскиот аеродром Домодедово во кој беа убиени 35 луѓе.

Москва жали по жртвите од нападот во Домодедово

А1 - 26.01.2011

Москва денеска прогласи ден на жалост за жртвите од терористичкиот напад на аеродромот Домодедово на 24 јануари, во кој загинаа 35 луѓе, пренесува Риа Новости.

Ден на жалост во Русија за жртвите во Домодедово

Утрински - 26.01.2011

Денес во Русија е ден на жалост, во знак на почит на лицата кои го загубија својот живот во нападите во понеделникот на најголемиот московски аеродром, Домодедово.

И Русија стана цел на терористите

Утрински - 26.01.2011

МОСКВА – Рускиот претседател, Дмитриј Медведев, вчера изјави дека опасноста од терористички напади во Русија моментно е на повисоко ниво отколку во САД.

Свет - Кремљ вети казна за бомбашите

Време - 26.01.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев истакна дека во транспортните центри и аеродроми во Русија треба да се воведат безбедносни проверки и мерки како што има во Израел и дека тероризмот и натаму е ...

Бомбашот од московскиот аеродром бил Арап

Канал5 - 26.01.2011

Бомбашот - самоубиец од рускиот аеродром Домодедово не потекнува од Кавказ, туку е Арап, тврдат руски антрополози кои ја проучувале главата на бомбашот.

Ден нажалост во Русија

Телма - 26.01.2011

Во црквите „Света Тројца“ и „Свети Тихон“ во Москва денеска беше отслужена панихида во спомен на загинатите во нападот на аеродромот „Домодедово“, на кои присуствуваа премиерот Владимир Путин и ...

Ден на жалост во Москва

Алсат-М - 26.01.2011

Знамиња та низ цела Русија се спуштени на половина копје во знак на жалост за загинатите во завчерашниот терористички напад на московскиот аеродром Домодедово.

Почнаа разрешувањата за нападот во Москва

Утрински - 26.01.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев го разреши денеска висок припадник од транспортната милиција од Министерството за внатрешни работи.

Бомбашот крикнал: „Ќе ве убијам сите!“

Дневник - 26.01.2011

Рускиот претседател вчера го обвини раководството на московскиот аеродром „Домодедово“ дека пропустите во обезбедувањето им овозможиле на терористите да ја активираат бомбата во понеделникот, при што ...

Путин: Русија нема да преговара со терористи

Форум - 26.01.2011

Рускиот премиер Владимир Путин изјави дека неговата земја нема намера да преговара со терористи, по нападот извршен на московскиот аеродром Домодедово „Ниту една земја во светот што се почитува ...

Започна разрешувањето по нападот во Домодедово

Курир - 26.01.2011

Дмитриј Медведев денеска разреши висок припадник од транспортната милиција од руското МВР. Тоа до сега е првото разрешување по нападот во аеродромот во Москва „Домодедово“ во понеделникот во кој ...

Ден на жалост во Москва

Inpress - 26.01.2011

Москва, 26. јанаури 2011 (ИНПРЕС) Денес во Москва и регионот е прогласен Ден на жалост во спомен на жртвите од нападот на московскиот аеродром Домодедово, каде на 24 јануари загинаа 35 лица, а над ...

Преживеан од “Домодедово“ раскажува за страотната експлозија

Нетпрес - 26.01.2011

Ден по московскиот бомбашки напад, ранет преживеан лежи скоро беспомошно во болнички кревет во ходникот на презафатената московска болница, јавува Би-би-си опишувајќи ја ситуацијата на еден од ...

Путин: Чеченците не се поврзани со терористичкиот напад

Курир - 26.01.2011

Терористичкиот напад на московскиот аеродром „Домодедово“ најверојатно не е поврзан со Чеченија, изјави денеска рускиот премиер Владимир Путин.

Русија: ден на жалост за жртвите од Домодедово

Р.С.Европа - 26.01.2011

Во Русија денеска е ден на жалост за жртвите од завчерашниот напад на бомбаш самоубиец на аеродромот Домодедово кај Москва.

Ден на жалост по жртвите од нападот во Домодедово

Алфа - 26.01.2011

Во Москва сите знамиња се спуштени на половина копје, а телевизиските станици не емитуваат забавни содржини. Во црквите „Света Тројца“ и „Свети Тихон“ беше отслужена панихида во спомен на загинатите.

Воспоставен сообраќајот на аеродромот „Домодедово“

Сител - 26.01.2011

На московскиот аеродром „Домодедово“, каде пред два дена беше извршен терористички напад во кој загинаа 35 луѓе, повторно е воспоставен сообраќајот, но со зајакнати мерки за безбедност.

Ден на жалост во Русија

Курир - 26.01.2011

Денес во Русија е ден на жалост, во знак на почит на лицата кои го загубија својот живот во нападите во понеделникот на најголемиот московски аеродром, Домодедово.

Руската полиција знаела за нападот на „Домодедово“

Шпиц - 26.01.2011

Маж и жена, терористи од Северен Кавказ, стојат зад нападот на московскиот аеродром „Домодедово“, во кој загинаа 35 луѓе, а над 180 се повредени, потврди полицијата.

Москва жали по жртвите од нападот во Домодедово

Алфа - 26.01.2011

Москва денеска прогласи ден на жалост за жртвите од терористичкиот напад на аеродромот Домодедово на 24 јануари, во кој загинаа 35 луѓе, пренесува Риа Новости.

Разрешувања во Кремљ по нападот во Домодедово

Р.С.Европа - 26.01.2011

Рускиот претседател Дмитри Медведев го разреши шефот на одделот за транспорт на министерството за внатрешни работи Андреј Алексиев поради самоубиствениот напад на аеродромот во Дободедово.

Ден на жалост во Русија за жртвите во нападот на „Домодедово“

Кирилица - 26.01.2011

Во црквите „Света Тројца“ и „Свети Тихон“ во Москва денеска беше отслужена панихида во спомен на загинатите во нападот на аеродромот „Домодедово“, на кои присуствуваа премиерот Владимир Путин и ...

Во Русија почнаа разрешувања по нападот во аеродромот Домодедово

Сител - 26.01.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев го разреши денеска висок припадник од транспортната милиција од Министерството за внатрешни работи.

Заигра метла во руската милиција

Вечер Прес - 26.01.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев го разрешил началникот на транспортната милиција во Централниот федерален округ во кој е и Москва, а се очекуваат и други смени Рускиот претседател Дмитриј ...

Преживеан од “Домодедово“ раскажува за страотната експлозија

Точка - 26.01.2011

Ден по московскиот бомбашки напад, ранет преживеан лежи скоро беспомошно во болнички кревет во ходникот на презафатената московска болница, јавува Би-би-си опишувајќи ја ситуацијата на еден од ...

Москва жали по жртвите од нападот во Домодедово

Точка - 26.01.2011

Москва денеска прогласи ден на жалост за жртвите од терористичкиот напад на аеродромот Домодедово на 24 јануари, во кој загинаа 35 луѓе, пренесува Риа Новости.

Идентификувани жртвите од нападот на „Домодедово“

Точка - 26.01.2011

Сите жртви од нападот на московскиот аеродром „Домодедово“ се идентификувани, додека идентитетот на напаѓачот дополнително се испитува, јави „Интерфакс“, повикувајќи се на информации од извор во ...

Путин: Русија нема да преговара со терористи

Точка - 26.01.2011

Рускиот премиер Владимир Путин изјави дека неговата земја нема намера да преговара со терористи, по нападот извршен на московскиот аеродром „Домодедово“.

Медведев гневен на безбедносните пропусти

Н.Македонија - 26.01.2011

Рускиот претседател го обвини раководството на аеродромот дека делумно е одговорно за терористичкиот напад, зашто не ги презело сите неопходни мерки.

Денеска е ден на жалост во Русија

Идивиди - 26.01.2011

Москва, 26 јануари 2011 (МИА) - Во црквите „Света Тројца“ и „Свети Тихон“ во Москва денеска беше отслужена панихида во спомен на загинатите во нападот на аеродромот „Домодедово“, на кои присуствуваа ...

Одмаздата за нападот на Домодедово е неизбежна

Идивиди - 26.01.2011

Москва, 25 јануари 2011 (МИА) - Рускиот премиер Владимир Путин денеска изјави дека „одмаздата е неизбежна“ за вчерашниот бомбашки напад на московскиот аеродром Домодедово, при што загинаа 35, а ...

Руските безбедносни служби знаеле за нападот

А1 - 25.01.2011

Руските безбедносни служби знаеле за нападот уште пред една недела но, не успеале да го спречат. Биле предупредени дека на еден од московските аеродроми за кратко време ќе се случи трагедија.

Медведев и Путин: „ликвидација на терористичките банди“

Телма - 25.01.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска изјави дека опасноста од терористички напади во Русија во моментот е на повисоко ниво отколку во САД.

Пропусти во безбедносниот систем се најголемата причина за вчерашната трагедија во Москва

Алсат-М - 25.01.2011

Ден по смртоносниот терористички напад кој вчера однесе 35 човечки животи и по реакциите од многу светски државници и меѓународни организации, денеска се трага по одговорните.

Медведев бара засилена борба против тероризмот

Deutsche Welle - 25.01.2011

Рускиот претседател Дмитри Медведев денеска побара значително заострена борба против тероризмот. „На Русија и’ е неопходна максимална заштита од атентати“ со оглед на Зимските олимписки игри во 2014 ...

Медведев за ликвидација на терористите

Утрински - 25.01.2011

Рускиот претседател Димитриј Медведев побара од државните органи за безбедност да ги пронајдат одговорните за терористичкиот напад на московскиот аеродром „Домодедово", а тие што ќе пружаат отпор да ...

Медведев бара проверка на мерките за безбедност

Утрински - 25.01.2011

Претседателот на Русија, Дмитриј Медведев побарал од главниот обвинител на Русија, Јуриј Чајка да провери дали биле почитувани законските процедури во врска со безбедноста на аеродромот Домодедово.

Обама го осуди нападот во Москва

Утрински - 25.01.2011

Американскиот претседател Барак Обама го осуди денешниот напад на московскиот аеродром Домодедово, во кој според најновите податоци загинаа 35 лица, а повредени се 145.

Нападот изведен од двајца терористи

Утрински - 25.01.2011

Самоубиствениот напад на московскиот аеродром „Домодедово“ бил извршен од двајца терористи, кои загинале при експлозијата, соопшти претставник од безбедносните служби.

„Домодедово“ тврди дека биле преземени безбедносните мерки

Телма - 25.01.2011

Управата на московскиот меѓународен аеродром „Домодедово“, каде во вчерашниот бомбашки напад загинаа најмалку 35 луѓе, ја отфрли одговорноста за експлозијата по изјавата на рускиот претседател ...

Осуда на бомбашкиот напад во Москва

Deutsche Welle - 25.01.2011

Рускиот претседателот ќе се сретне со тајните служби за да ја разгледа ситуација по терористичкиот напад, во кој загинаа 35, а повредени се 145 лица.

Сериозни безбедносни пропусти на московскиот аеродром Домодедово

Канал5 - 25.01.2011

Двајца Британци, Германец, Бугарин, и патници од Таџикистан, Украина, Узбекистан и Киргистан се меѓу 35 мината жртви на московскиот бомбаш самоубиец кој вчера се разнесе на аеродромот Домодедово, во ...

Путин: Одмаздата за нападот на Домодедово е неизбежна

Сител - 25.01.2011

Рускиот премиер Владимир Путин денеска изјави дека „одмаздата е неизбежна“ за вчерашниот бомбашки напад на московскиот аеродром Домодедово, при што загинаа 35, а повредени се 180 патници.

Раководството на московскиот аеродром ја отфрла одговорноста за нападот

МРТ - 25.01.2011

Управата на московскиот меѓународен аеродром „Домодедово“, каде во вчерашниот бомбашки напад загинаа најмалку 35 луѓе, ја отфрли одговорноста за експлозијата по изјавата на рускиот претседател ...

Медведев: Тероризмот сега е поголема закана за Русија отколку за САД

МРТ - 25.01.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска изјави дека опасноста од терористички напади во Русија во моментот е на повисоко ниво отколку во САД.

Самоубиствениот напад во Москва бил извршен од двајца терористи

МРТ - 25.01.2011

Самоубиствениот напад на московскиот аеродром „Домодедово“ бил извршен од двајца терористи, кои загинале при експлозијата, соопшти претставник од безбедносните служби.

Покрената втора истрага против непознато лице поради нападот на Домодедово

Сител - 25.01.2011

За терористичкиот напад на московскиот аеродром Домодедово покренато е второ обвинение поради неисполнување на транспортната безбедност и за кршење на правилата за безбедност.

Двајца Британци меѓу жртвите во терористичкиот напад на московскиот аеродром

МРТ - 25.01.2011

Двајца Британци се меѓу жртвите на терористичкиот напад, што вчера попладнето се случи на московскиот аеродром „Домодедово“.

Медведев со барање до обвинителството за проверка на мерките за безбедност

МРТ - 25.01.2011

Претседателот на Русија, Дмитриј Медведев побарал од главниот обвинител на Русија, Јуриј Чајка да провери дали биле почитувани законските процедури во врска со безбедноста на аеродромот Домодедово.

СБ на ОН,САД и други држави со осуда за терористичкиот напад

МРТ - 25.01.2011

Советот за безбедност на ОН остро го осуди терористичкиот напад на московскиот аеродром Домодедово во кој вчера загинаа најмалку 35 луѓе.

Двајца терористи го извршиле самоубиствениот напад во Москва

Кирилица - 25.01.2011

Самоубиствениот напад на московскиот аеродром „Домодедово“ бил извршен од двајца терористи, кои загинале при експлозијата, соопшти претставник од безбедносните служби - Експлозијата се случила во ...

Видео од шокантниот бомбашки напад во Москва!

Таратур - 25.01.2011

Откако во експлозија во московскиот аеродром беа убиени 35 луѓе, а околу 180 се ранети, се објавени снимки од надзорните камери.

Откриен составот на направата која експлодира на Домодедово

Курир - 25.01.2011

Експлозивната направа, што вчера беше активирана на аеродромот Домодедово и усмрти 35 лица имала моќност меѓу два и пет килограми ТНТ и била наполнета со парчиња бодликава жица, за руските агенции ...

Медведев со барање за проверка на мерките за безбедност на Домодедово

Сител - 25.01.2011

Претседателот на Русија, Дмитриј Медведев побарал од главниот обвинител на Русија, Јуриј Чајка да провери дали биле почитувани законските процедури во врска со безбедноста на аеродромот Домодедово.

Двајца Британци меѓу жртвите во терористичкиот напад на московскиот аеродром

Сител - 25.01.2011

Двајца Британци се меѓу жртвите на терористичкиот напад, што вчера попладнето се случи на московскиот аеродром „Домодедово“.

Засилени мерки на безбедност во Москва

Р.С.Европа - 25.01.2011

Мерките за безбедност се подигнати во Москва по вчерашниот бомбашки напад на аеродромот Домодедево при кој загинаа 31 лице а 130 се повредени.

Двајца Британци меѓу жртвите во терористичкиот напад во Москва

Курир - 25.01.2011

Двајца Британци се меѓу жртвите на терористичкиот напад, што вчера попладнето се случи на московскиот аеродром „Домодедово“.

Кина ги засили мерките за безбедност на аеродромите

Форум - 25.01.2011

Мерките за безбедност на главниот патнички аеродром во близина на Пекинг се засилени по крвавиот бомбашки напад на московското воздушно пристаниште „Домодедово“ во кој загинаа 35 лица, пренесуваат ...

ВИДЕО: По нападот на Домодедово светот со поддршка за Русија

Нетпрес - 25.01.2011

Осуди од сите краеви на светот пристигнуваа по терористичкиот напад на најфреквентниот аеродром во Москва Домодедово, каде според најновите информации загинале 35 лица, а 130 се повредени.

Двајца терористи го извршиле нападот на Домодедово

Нетпрес - 25.01.2011

Двајца терористи биле вклучени во самоубиствениот бомбашки напад на московскиот аеродром Домодедово вчера при што беа убиени 35 лица, а повредени околу 180, изјавил од полицијата, јавува новинската ...

Проверка на мерките за безбедност на Домодедово

Алфа - 25.01.2011

Се уште никој не ја презел одговорноста за вчерашната експлозија на московскиот аеродром Домодедово во која 35 лица загинаа, над 100 се повредени, од кои 48 се во критична состојба.

Двајца бомбаши го извршиле нападот на Домодедово

Оn.net - 25.01.2011

видео вест Маж и жена терористи стојат зад нападот на московскиот аеродром Домодедово, во кој загинаа 35 лица а 180 беа повредени, јавуваат руските медиуми.

Србин повреден во нападот на Домодедово

Нетпрес - 25.01.2011

Еден српски државјанин е повреден во терористичкиот напад на аеродромот Домодедово во Москва, пишува белградскиот весник “Блиц“. Информацијата ја потврдил српскиот конзул во Москва Милан Милошевиќ.

Раководството на московскиот аеродром ја отфрла одговорноста за нападот

Сител - 25.01.2011

Управата на московскиот меѓународен аеродром „Домодедово“, каде во вчерашниот бомбашки напад загинаа најмалку 35 луѓе, ја отфрли одговорноста за експлозијата по изјавата на рускиот претседател ...

Хаосот по терористичкиот напад во Москва

Курир - 25.01.2011

Иако на московскиот аеродром Домодедово завладеа огромна паника по самоубиствениот бомбашки-напад, многумина направија снимки од состојбата на аеродромот.

ВИДЕО: Објавена снимка од експлозијата на аеродромот Домодедово

Нетпрес - 25.01.2011

Анонимен извор за руската новинска агенција “Риа Новости“ открил дека службите добиле најава за тоа дека терористи ќе го нападнат аеродромот “Домодедово“ во Москва. Тие не го спречиле нападот.

Аеродромот Домодедово еден ден подоцна (Фото)

Inpress - 25.01.2011

Москва, 25. јануари 2011 (ИНПРЕС) По налог на рускиот претседател Дмитриј Медведев од денеска на аеродромот Домодедово во Москва се преземаат посебни мерки на безбедност.

Нема загинати и повредени Македонци во нападот на Домодедово

Форум - 25.01.2011

Македонска делегација од Министерството за култура и Државниот архив на Македонија, која вчера патувала за Москва, каде се случи напад врз аеродромот „Домодедово“, безбедно пристигнала во рускиот ...

Очевидците за експлозијата во Москва

Курир - 25.01.2011

Очевидците на терористичкиот самоубиствен бомбашки-напад на аеродромот Домодедово во околината на Москва ќе имаат кошмари од она на што беа сведоци.

Нема настрадани Македонци во нападот на Домодедово

Нетпрес - 25.01.2011

Нема македонски државјани помеѓу настраданите во експлозијата на интернационалниот аеродром “Домодедово“ во Москва. “Од 35-те настрадани, 11 се странски државјани, но меѓу нив нема македонски ...

Двајца терористи вмешани во експлозијата на Домодедово

Курир - 25.01.2011

Двајца терористи биле инволвирани во самоубиствениот бомбашки-напад на московскиот меѓународен аеродром Домодедово, во кој загинаа 35 лица а повредени се 180.

Самоубиствениот напад во Москва бил извршен од двајца терористи

Сител - 25.01.2011

Самоубиствениот напад на московскиот аеродром „Домодедово“ бил извршен од двајца терористи, кои загинале при експлозијата, соопшти претставник од безбедносните служби.

По нападот во Москва - жал, осуда и решеност

Р.С.Европа - 25.01.2011

Во Москва е зајакната безбедноста по вчерашниот напад на аеродоромот Домодедово за кој се верува дека го извршил бомбаш-самоубиец. Во нападот загинаа најмалку 35 луѓе, додека над 150 се ранети.

Самоубиствениот напад во Москва бил извршен од двајца терористи

Алфа - 25.01.2011

Самоубиствениот напад на московскиот аеродром „Домодедово“ бил извршен од двајца терористи, кои загинале при нападот, соопштуваа руската полиција.

Медведев: И раководството на аеродромот има одговорност

Кајгана - 25.01.2011

Рускиот претседател, Дмитриј Медведев, по повод вчерашниот напад на московскиот аеродром „Домодедово“оцени дека станува збор за добро подготвен терористички напад, кој имал за цел убиство на што ...

Раководството на Домодедово ја отфрла одговорноста за нападот

Кирилица - 25.01.2011

Управата на московскиот меѓународен аеродром „Домодедово“, каде во вчерашниот бомбашки напад загинаа најмалку 35 луѓе, ја отфрли одговорноста за експлозијата по изјавата на рускиот претседател ...

Двајца самоубијци инволвирани во нападот врз Домодедово

Форум - 25.01.2011

Двајца терористи биле вклучени во самоубиствениот бомбашки напад на меѓународниот терминал на московскиот аеродром Домодедово во понеделникот, изјавија за руските медиуми извори од безбедносните ...

Во нападот на московскиот аеродром Домодедово нема настрадани Македонци

Press24 - 25.01.2011

Помеѓу настраданите во експлозијата на аеродромот во Москва, нема настрадани Македонци Амбасадорот на Македонија во Москва, Илија Исајловски, пренесе дека меѓу жртвите на во Домодедово има 11 ...

Раководството на „Домодедово“ ја отфрли одговорноста за нападот

Курир - 25.01.2011

Раководството на московскиот аеродром , каде што вчера се случи бомбачки напад и каде загинаа 35 луѓе, денеска ја отфрли одговорноста за нападот по изјавата на рускиот претседател Дмитриј Медведев ...

Медведев-најголема закана за Русија е тероризмот

Р.С.Европа - 25.01.2011

Рускиот претседател Дмитри Медведев изјави денеска дека најголема закана за Русија претставува тероризмот. Вчера во напад на бомбаш самоубиец на московскиот аеродром Домодедово загинаа најмалку 35 ...

Се бара одговорност за терористичкиот напад во Москва

Курир - 25.01.2011

Снимки од сигурносните камери го покажаа моментот кога осомничениот бомбаш-самоубиец донесе хаос, паника и хорор на московскиот најголем аеродром.

Кина се исплаши и ја зголеми безбедноста на своите аеродроми

Курир - 25.01.2011

Кинеските власти ја зголемија безбедноста на аеродромот во Пекинг по бомбашкиот напад во московскиот аеродром „Домодедово“ вој кој животот го загубија 35 луѓе.

Раководството на московскиот аеродром ја отфрла одговорноста за нападот

Алфа - 25.01.2011

Управата на московскиот меѓународен аеродром „Домодедово“, каде во вчерашниот бомбашки напад загинаа најмалку 35 луѓе, ја отфрли одговорноста за експлозијата по изјавата на рускиот претседател ...

Медведев: Тероризмот сега е поголема закана за Русија отколку за САД

Кирилица - 25.01.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска изјави дека опасноста од терористички напади во Русија во моментот е на повисоко ниво отколку во САД Бројот на терористички напади во Русија минатата ...

Медведев: Тероризмот сега е поголема закана за Русија отколку за САД

Сител - 25.01.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска изјави дека опасноста од терористички напади во Русија во моментот е на повисоко ниво отколку во САД.

Нема Македонци меѓу жртвите на московскиот аеродром

Inpress - 25.01.2011

Москва, 25. јануари 2011 (ИНПРЕС) Нема загинати, ниту повредени Македонци во вчерашниот напад на московскиот аеродром Домодедово.

Медведев бара одговорност од раководството на Домодедово

Форум - 25.01.2011

Рускиот претседател, Дмитриј Медведев, по повод вчерашниот напад на московскиот аеродром „Домодедово“оцени дека станува збор за добро подготвен терористички напада, кој имал за цел убиство на што ...

Медведев и Путин ги посетија жртвите од експлозијата во Москва

Курир - 25.01.2011

Рускиот претседател, Димитри Медведев и премиер, Владимир Путин ги посетија болниците во Москва каде се сместени и примаат медицински третман, жртвите од вчерашниот терористички напад на московскиот ...

Ни американските аеродроми не се безбедни

Оn.net - 25.01.2011

Преку 200 милиони долари вредната програма за забележување на терористи по американските аеродроми, не може да спречи напад како оној од московскиот аеродром, тврди претседателот на Комитетот за ...

По терористичкиот напад на Домодедово

Алфа - 25.01.2011

Московскиот аеродром Домодедово денеска нормално функционира. Безбедноста е засилена. Се проверуваат сите патни торби, а на возилата не им е дозволен пристап на помалку од 50 метри до зградата.

Кина ги зајакнува мерките за безбедност на аеродромите

Сител - 25.01.2011

Кина денеска ги засили мерките за безбедност на аеродромите и го осуди вчерашниот бомбашки напад на московскиот аеродром Домодедово, во кој загинаа најмалку 35 лица, пренесоа светските агенции.

Втор осомничен за терористичкиот напад на Домодедово

Курир - 25.01.2011

За терористичкиот напад на московскиот аеродром Домодедово покренато е второ обвинение поради неисполнување на транспортната безбедност и за кршење на правилата за безбедност.

САД подготвени да помогнат во истрагата за нападот на Домодедово

Форум - 25.01.2011

Американскиот претседател Барак Обама во телефонски разговор со рускиот колега Дмитриј Медведев ја изразил подготвеноста на Вашингтон да помогне во истрагата за терористичкиот напад на Домодедово и ...

Кина ја зголеми безбедноста на аеродромите по нападот во Москва

МРТ - 25.01.2011

Безбедноста на најголемиот пекингшки аеродром е зголемена по бомбашкиот напад на аеродромот „Домодево“ во Москва, во кој загинаа 35 луѓе.

Путин: Одмаздата е неизбежна

Курир - 25.01.2011

- Направено е гнасно, сурово и неразумно злосторство. Многу луѓе се повредени и убиени... Не се сомневам дека оваа злосторство ќе биде решено, а одмаздата ќе биде неизбежна, нагласи Путин.

Путин: Одмаздата за нападот на Домодедово е неизбежна

Press24 - 25.01.2011

Рускиот премиер Владимир Путин денеска изјави дека „одмаздата е неизбежна“ за вчерашниот бомбашки напад на московскиот аеродром Домодедово, при што загинаа 35, а повредени се 180 патници.

Медведев: Да се пронајдат одговорните, ако треба и да се ликвидираат

Точка - 25.01.2011

Претседателот на Русија, Дмитриј Медведев денеска на државните органи за безбедност им наложи да ги пронајдат одговорните за терористичкиот напад на московскиот аеродром Домодедово и да им ги ...

Нема загинати и повредени Македонци во нападот на „Домодедово“

Точка - 25.01.2011

Македонска делегација од Министерството за култура и Државниот архив на Македонија, која вчера патувала за Москва, каде се случи напад врз аеродромот „Домодедово“, безбедно пристигнала во рускиот ...

Бројката на загинати на московскиот аеродром се искачи на 35, 153 повредени

Точка - 25.01.2011

Најмалку 35 луѓе загинаа, 153 се повредени, од кои 50 се префрлени во болница по самоубиствениот бомбашки напад на московскиот меѓународен аеродром „Домодедово“, втор во руската престолнина за само ...

Погледнете ја снимката од експлозијата на московскиот аеродром

Точка - 25.01.2011

Анонимен извор за “Риа Новости“ открива дека службите добиле најава за тоа дека терористи ќе го нападнат аеродромот “Домодедово“ во Москва. Тие не го спречиле нападот.

Медведев: И раководството на аеродромот има одговорност

Точка - 25.01.2011

Рускиот претседател, Дмитриј Медведев, по повод вчерашниот напад на московскиот аеродром „Домодедово“оцени дека станува збор за добро подготвен терористички напада, кој имал за цел убиство на што ...

Двајца терористи го извршиле нападот на Домодедово

Точка - 25.01.2011

Двајца терористи биле вклучени во самоубиствениот бомбашки напад на московскиот аеродром Домодедово вчера при што беа убиени 35 лица, а повредени околу 180, изјавил од полицијата, јавува новинската ...

Домодедово: Слободен влез за терористи?

Вечер Прес - 25.01.2011

Експлозивот (два до пет килограми ТНТ) искористен во нападот на Домодедово не пристигнал со некој од авионите туку бил внесен на аеродромот, што говори за сериозни безбедносни пропусти Нападот на ...

Нема настрадани Македонци во нападот на Домодедово

Точка - 25.01.2011

Нема македонски државјани помеѓу настраданите во експлозијата на интернационалниот аеродром “Домодедово“ во Москва. “Од 35-те настрадани, 11 се странски државјани, но меѓу нив нема македонски ...

Кина ги засили мерките за безбедност на аеродромите

Точка - 25.01.2011

Мерките за безбедност на главниот патнички аеродром во близина на Пекинг се засилени по крвавиот бомбашки напад на московското воздушно пристаниште „Домодедово“ во кој загинаа 35 лица, пренесуваат ...

Нов терористички напад во Москва - Разнесени над 30 лица на аеродромот „Домодедово“

Н.Македонија - 25.01.2011

Бомбаш-самоубиец активира експлозив во зоната за меѓународни пристигнувања на најфреквентниот руски аеродром. Никој не презеде одговорност за нападот, но експертите посочуваат на кавкаските исламисти ...

Медведев бара одговорност од управата на аеродромот

eReporter - 25.01.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев оцени дека управта на московскиот аеродром Домодедово мора да одговара за нападот во кој вчера загинаа 35 луѓе, пренесува руската агенција Интерфакс.

Домодедово отфрла вина за нападот

eReporter - 25.01.2011

Управата на московскиот аеродром Домодедово соопшти денеска дека не е одговорна за вчерашниот терористички напад, со што ги отфрла обвинувањата од рускиот претседател Дмитриј Медведев.

Бомба со моќност од пет килограми ТНТ и наполнета со бодликава жица

Идивиди - 25.01.2011

Москва, 24 јануари 2011 (МИА) - Експлозивната направа, што денеска беше активирана на аеродромот Домодедово имала моќност меѓу два и пет килограми ТНТ и била наполнета со парчиња бодликава жица, за ...

Осуммина странци меѓу 35-ната загинати во Москва

eReporter - 25.01.2011

Осуммина странски државјани од кои петмина Европјани, се меѓу 35-та загинати во нападот извршен вчера во московскиот аеродром Домодедово, говорат првичните информации од Министерството за вонредни ...

Почна истрага за нападот во „Домодедово“

BBC - 24.01.2011

Експлозијата се случила во одделот за земање багаж Руските власти почнаа кривична истрага околу безбедноста на московскиот аеродром „Домодедово“, каде при вчерашната експлозија на бомба загинаа 35 ...

Над 30 мртви во нападот на московскиот аеродром

А1 - 24.01.2011

Неколку десетици лица загинаа при терористички напад денеска попладне на аеродромот во Москва, јавува БГНЕС. Експлозивната направа на аеродромот „Домодедово“ најверојатно ја активирал ...

Триесет и едно лице загина во експлозија на московскиот аеродром

Алсат-М - 24.01.2011

Триесет и едно лице загина во експлозијата, што одекна на московскиот аеродром Домодедово, а 130 лица се ранети, соопшти Министерството за социјален развој на Русија.

Дваесет загинати на московскиот аеродром Домодедово

Утрински - 24.01.2011

Дваесет лица загинаа во експлозијата, што одекна денеска на московскиот аеродром Домодедово, јавија руските медиуми. Претставник на Истражната управа за транспорт при руското федерално Обвинителство ...

Москва повторно на удар на терористи

Deutsche Welle - 24.01.2011

Најмалку 30 луѓе загинаа, а повеќе од 100 се повредени во самоубиствен бомбашки напад кој попладнево (24.01) се случи на најголемиот московски аеродром Домодедово.

Терорист уби 31 лице на московскиот аеродром

Утрински - 25.01.2011

Москва - Триесет и едно лице загина во експлозијата, што одекна на московскиот аеродром Домодедово, а 130 лица се ранети, соопшти Министерството за социјален развој на Русија.

Медведев: Одговорните за бомбашкиот напад на Домодедово ќе бидат откриени и казнети

Алсат-М - 24.01.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави денеска дека одговорните за бомбашкиот напад на московскиот аеродром Домодедово, во кој загинаа најмалку 31 лице, ќе бидат откриени и казнети.

Бројот на загинатите на рускиот аеродром достигна 35

Алсат-М - 24.01.2011

Голем терористички напад на аеродромот Домодедово во Москва. Според руските власти, најмалку 35 лица се загинати откако попладнево силна експлозија одекна на влезот на овој најфреквентен аеродром во ...

Десетици загинати и над 150 ранети на аеродромот „Домодедово“

Телма - 24.01.2011

Триесет и пет лица загинаа во експлозијата, што одекна на московскиот аеродром Домодедово, а 150 лица се ранети, соопшти Министерството за социјален развој на Русија.

Осуда на терористичкиот напад во Москва од претставниците на НАТО и на ЕУ

Алсат-М - 24.01.2011

Шокиран сум од терористичкиот напад на најпрометниот аеродром во Москва и остро го осудувам тој ужасен акт, се наведува во соопштението од генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен поради ...

Експлозивната направа на Домодедово имала моќност од пет килограми ТНТ

Алсат-М - 24.01.2011

Експлозивот, со кој е извршен нападот на московскиот аеродром Домодедово е внесен на аеродромот, но тој не пристигнал со некој од авионите, кои слетале, јавија руските медиуми, повикувајќи се на ...

Терористички напад во Москва, експлозија одекна на најголемиот аеродром Домодедово

Канал5 - 24.01.2011

Силна експлозија одекна во најпрометниот аеродром во рускиот главен град, Москва, Домодедово, убиени се најмалку 10 лица.

Терористички напад на московскиот аеродром Домодедово

Алфа - 24.01.2011

Над 30 загинати досега, а 100-тина се повредени во експлозија која попладнево одекна на најголемиот московски аеродром Домодедово.

Најмалку 35 загинати во нападот на аеродромот во Москва

Форум - 24.01.2011

Најмалку 35 лица загинаа, 130 се ранети од кои педесетина се хоспитализирани со сериозни повреди по експозијата на московскиот аеродром „Домодедово“ во напад на бомбаш самоубиец, јавува Интерфакс ...

Западните сили го осудија нападот на аеродромот Домодедово

Р.С.Европа - 24.01.2011

Западните лидери го осудија бомбашкиот напад на московскиот аеродром Домодедово, при кој 31 лице загина, а 130 се повредени.

Пронајдена е главата на самоубиецот од Домодедово

Курир - 24.01.2011

Според извор од руската милиција, според најдената глава може да се претпостави дека атентаторот е со арапско потекло и е на возраст од 30 до 35 години.

Американскиот претседател го осуди нападот во Русија

Курир - 24.01.2011

- Остро го осудувам овој нечуен терористички чин против рускиот народ, истакна Обама во соопштението, кое го прочита неговиот портпарол Роберт Гибс.

Експлозијата на московскиот аеродром ја извршил бомбаш-самоубиец

Форум - 24.01.2011

Ескплозијата на московскиот аеродром Домодедово, според се судејќи, ја извршил бомбаш самоубиец, соопшти во понеделник Владимир Маркин, портпарол на минситерството за внатрешни работи на рускиот ...

Српски државјанин повреден во експлозијата на Домодедово

Форум - 24.01.2011

Државјанинот на Србија, Милорад Миљковиќ е меѓу ранетите во терористичкиот напад во московскиот аеродром Домодедово, јави српската телевизиска станица Б92, повикувајќи се на српската амбасада во ...

Целиот свет ги осудува нападите во Москва

Форум - 24.01.2011

Од сите страни на светот пристигнуваат осуди за самоубиствениот терористички напад на еден од најфреквентните меѓународни аеродроми во Москва, Домодедово, во кој според се уште непотврдените ...

Тероризмот се врати во Русија

Курир - 24.01.2011

35 лица, според последните информации, го загубија животот во терористичкиот напад на бомбаш-самоубиец врз аеродромот Домодедово во Москва.

Експлозивната направа на Домодедово имала моќност од пет килограми ТНТ

Сител - 24.01.2011

Експлозивната направа, што денеска беше активирана на аеродромот Домодедово имала моќност меѓу два и пет килограми ТНТ и била наполнета со парчиња бодликава жица, за руските агенции соопошти Владимир ...

Руските аеродроми го зајакнуваат обезбедувањето

Курир - 24.01.2011

Центарот за надзор на рускиот транспорт, Ространснадзор соопшти дека наредила сите аеродроми во земјата да воведат засилени безбедносни мерки, помеѓу нив и скенирање на патниците на влезовите.

Хаос на москосвскиот аеродром Домодедово, 35 загинати

Алфа - 24.01.2011

Најмалку 35 луѓе загинаа, а 152-ца се повредени, од кои триесетина се во критична состојба, во експлозијата која што попладнето се случи на најголемиот московски аеродром Домодедово.

Медведев: Русија ќе ги пронајде и казни одговорните за бомбашкиот напад

Курир - 24.01.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави денеска дека одговорните за бомбашкиот напад на московскиот аеродром Домодедово, во кој загинаа најмалку 31 лице, ќе бидат откриени и казнети.

Одговорните за бомбашкиот напад на Домодедово ќе бидат откриени и казнети

МРТ - 24.01.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави денеска дека одговорните за бомбашкиот напад на московскиот аеродром Домодедово, во кој загинаа најмалку 35 лица, ќе бидат откриени и казнети.

Бројот настрадани од Домодедово постојано расте

Форум - 24.01.2011

Бројот настрадани во терористичкиот напад на меѓународниот московски аеродром Домодедово постојано се зголемува, изјавил за новинарите шефот на оперативниот оддел на територијалниот медицински центар ...

Советот за безбедност на ОН го осуди терористичкиот напад во Москва

Форум - 24.01.2011

Советот за безбедност при Обединетите нации во понеделник навечер го осуди терористичкиот напад на аеродромот близу Москва и ја изрази својата решеност за борба против тероризмот Ова се наведува во ...

Над 30 лица загинаа во експлозија на московскиот аеродром Домодедово

Сител - 24.01.2011

Според последните извештаи 31 лице загина, а над 100 се повредени во експлозијата, што одекна денеска на московскиот аеродром Домодедово, јавија руските медиуми.

Експлозија на московскиот аеродром Домодедово

Сител - 24.01.2011

Експлозија одекна на московскиот аеродром Домодедово, јавија руските медиуми, повикувајќи се на очевидец. Според очевидецот експлозијата се случила во меѓународната зона, каде пристигнуваат патниците.

Во експлозија на московскиот аеродром Домодедово 31 жртва

Р.С.Европа - 24.01.2011

Најмалку десет луѓе загинале при експлозија на московскиот аеродром Домодедово. Според новинската агенција Интерфакс нападот го извршил бомбаш ...

Најмалку 20 лица загинаа во експлозија на московскиот аеродром Домодедов

Нетпрес - 24.01.2011

Во експлозија на московскиот аеродром Домодедов животот го загубија најмалку 20 лица, пренесе агенцијата Интерфакс. Информацијата ја потврдил и Исражниот комитет на Русија.

НАТО и ЕУ го осудија нападот на аеродромот Домодедово

Курир - 24.01.2011

Шокиран сум од терористичкиот напад на најпрометниот аеродром во Москва и остро го осудувам тој ужасен акт, се наведува во соопштението од генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен поради ...

Над 30 жртви во експлозија на московскиот аеродром

Оn.net - 24.01.2011

видео вест Најмалку 35 мртви и над 130 повредени е најновиот биланс на жртви од експлозијата на најголемиот и најпрометен аеродром во Русија, Домодедово, соопшти руската Влада која се сомнева во ...

Обама го осуди нападот во Москва

Сител - 24.01.2011

Американскиот претседател Барак Обама го осуди денешниот напад на московскиот аеродром Домодедово, во кој според најновите податоци загинаа 35 лица, а повредени се 145.

Најмалку 35 жртви при експлозија во Москва

Курир - 24.01.2011

Министерството за социјален развој на Русија, соопшти дека триесет и пет лица загинаа во експлозијата, што одекна на московскиот аеродром Домодедово, а 130 лица се ранети.

Експлозија на аеродромот во Москва, загинаа најмалку 30 луѓе

Inpress - 24.01.2011

Москва, 24. јануари 2011 (ИНПРЕС) Најмалку 30 луѓе загинаа, а повеќе од 100 се повредени во самоубиствениот бомбашки напад се случи на најголемиот московски аеродром Домодедово.

Терористички напад на московскиот аеродром, десетици загинати

Кајгана - 24.01.2011

Неколку десетици лица загинаа при терористички напад денеска попладне на аеродромот во Москва, јавува БГНЕС. Експлозивната направа на аеродромот „Домодедово“ најверојатно ја активирал ...

Експлозија на аеродромот во Москва, најмалку 30 загинати

Press24 - 24.01.2011

Најмалку 30 лица загинаа во експлозија која денеска се случи на најпрометниот московски аеродром „Домодедово“. Според некои информации ранети се повеќе од 100 ...

Терористички напад на московскиот аеродром Домодедово

Р.С.Европа - 24.01.2011

Москва се соочува со терористички напад со најмногу жртви во изминативе 6 години. Нападот е извршен од бомбаш-самоубиец.

Расмусен со осуда за терористичкиот напад во Москва

Press24 - 24.01.2011

Генералниот секретар на НАТО на својот Twitter профил со порака дека НАТО и Русија стојат рамо до рамо во борбата против тероризмот Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен го осуди ...

Над 30 загинати во експлозија на московски аеродром

Кирилица - 24.01.2011

Најмалку триесет лица загинаа во експлозијата, што одекна на московскиот аеродром Домодедово, а 130 лица се ранети, соопшти Министерството за социјален развој на Русија Експлозијата, што одекна ...

Експлозија на Домодедово, најмалку 31 загинат?

Вечер Прес - 24.01.2011

Најмалку 31 лице загинале во експлозијата, којашто одекна вчера на Домодедово, најфреквентниот од трите московски аеродроми, јавија руските медиуми.

Најмалку 20 лица загинаа во експлозија на московскиот аеродром Домодедов

Точка - 24.01.2011

Во експлозија на московскиот аеродром Домодедов животот го загубија најмалку 20 лица, пренесе агенцијата Интерфакс. Информацијата ја потврдил и Исражниот комитет на Русија.

Десетици загинати при атентат на московскиот аеродром

Точка - 24.01.2011

Неколку десетици лица загинаа при терористички напад денеска попладне на аеродромот во Москва, јавува БГНЕС. Експлозивната направа на аеродромот „Домодедово“ најверојатно ја активирал ...

Москва: Триесетина убиени во самоубиствен напад на Домодедово

eReporter - 24.01.2011

31 луѓе загинале и над 130 се повредени во денешниот самоубиствен напад во московскиот аеродром Домодедово Портпарол на истражниот комитет на федералниот обвинител, соопшти за 31 жртва, повикувајќи ...

20 загинаа во експлозија на московскиот аеродром

Идивиди - 24.01.2011

Москва, 24 јануари 2011 (МИА) - Дваесет лица загинаа во експлозијата, што одекна денеска на московскиот аеродром Домодедово, јавија руските медиуми.

ВИДЕО: Секунди по нападот на московскиот аеродром во кој загинаa 35 луѓе

eReporter - 24.01.2011

Руските власти соопштија дека 35 луѓе загинале во самоубиствениот напад на московскиот аеродром Домодедово, а оти 168 се повредени, од кои многумина критично.