TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Федерер го крена трофејот во Штутгарт за да го прослави првото место

Макфакс - 17.06.2018

Роџер Федерер го освои првиот турнир по пауза од три месеци, откако во финалето на Мерцедес купот во Штутгарт со 6:4/7:6(3) беше подобар од уште еден повратник на тениските терени, Канаѓанецот Милош Раонич.

Федерер го прослави враќањето на врвот на АТП листата со титула во Штутгарт

Курир - 17.06.2018

Откако ја пропушти сезоната на земја, Роџер Федерер ја заврши својата прва недела назад на теренот со нова титула. На турнирот на трева во Штутгарт, 36-годишниот Швајцарец го прослави враќањето на врвот на светската ранг-листа што си го обезбеди ...

Федерер го прослави враќањето на врвот на АТП листата со титула во Штутгарт

Sport M - 17.06.2018

Откако ја пропушти сезоната на земја, Роџер Федерер ја заврши својата прва недела назад на теренот со нова титула. На турнирот на трева во Штутгарт, 36-годишниот Швајцарец го прослави враќањето на врвот на светската ранг-листа што си го обезбеди ...

Федерер го прослави враќањето на врвот на АТП листата со титула во Штутгарт

Слободен Печат - 17.06.2018

Откако ја пропушти сезоната на земја, Роџер Федерер ја заврши својата прва недела назад на теренот со нова ...

Федерер: Возбуден сум поради враќањето на врвот

Sport M - 17.06.2018

Швајцарецот Роџер Федерер го осигура враќањето на првото место на листата на најдобри тенисери на светот. „Волшебникот“ од Базел на првото место се врати со победа во полуфиналето на турнирот во Штутгарт над Ник Кирјос, а на врвот на АТП листата ќе ...

Федерер го крена трофејот во Штутгарт за да го прослави првото место

TopSport - 17.06.2018

Роџер Федерер го освои првиот турнир по пауза од три месеци, откако во финалето на Мерцедес купот во Штутгарт со 6:4/7:6(3) беше подобар од уште еден повратник на тениските терени, Канаѓанецот Милош Раонич.

Федерер за прв пат во кариерата го освои Штутгарт

Екипа - 17.06.2018

Роџер Федерер стигна до својата 98. титула во кариерата, прва на турнирот во Штутгарт откако денеска во големото финале беше подобар од Милош Раониќ, совладувајќи го канадскиот тенисер со 2-0 во сетови.

Федерер мајсторски триумфираше во Штутгарт!

Sport 1 - 17.06.2018

Најдобриот тенисер во светот, Роџер Федерер, го заврши турнирот во Штутгарт на најдобар можен начин, откако со триумф против Милош Раониќ, го освои трофејот во Германија. Федерер го реши првиот сет многу лесно, откако до првиот брејк стигна во ...

Федерер го потврди првото место на АТП-листата со прв трофеј во Штутгарт

Gol.mk - 17.06.2018

Моментално најдобриот светски тенисер, Роџер Федерер, ја потврди фаворитската улога во Штутгарт и го освои трофејот откако во финалето со 2-0 во сетови (6-4, 7-6) беше подобар од Милош Раониќ.

Федерер стигна до 98 АТП титула и повторно е број еден!

Спортски - 17.06.2018

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер денес стигна до нова АТП титула. Федерер од денес повторно е најдобар тенисер во светот откако во Штудгарт стигна до 98 АТП титула и 18 на трева. Тој за еден час и 19 минути игра го победи Канаѓанецот, Милош Раониќ ...

Стотката е се поблиску: Федерер го „испука“ Раониќ и го освои турнирот во Штутгарт (Видео)

Дерби - 17.06.2018

Швајцарскиот ас, Рожер Федерер е се поблиску до 100. АТП пехар во својата кариера и тоа откако денеска успеа успешно да ја заврши приказната на турнирот во Штутгарт. Ветеранот славеше на популарниот Мерцедес Куп над седмиот носител Милош Раониќ со ...

НА ДВЕ ТИТУЛИ ДО ЈУБИЛЕЈ: Федерер за прв пат го освои Штутгарт! (Видео)

SportMedia - 17.06.2018

Успеа да го совлада Милош Раониќ во финалето на АТП турнирот што се одржа во Германија. Триумфираше Швајцарецот со 6:4 и 7:6 (3) против Канаѓанецот и на тој начин дојде до својот 98. АТП трофеј во својата кариера.

Федерер го прослави враќањето на врвот на АТП листата со титула во Штутгарт

А1 On - 17.06.2018

Откако ја пропушти сезоната на земја, Роџер Федерер ја заврши својата прва недела назад на теренот со нова титула. На турнирот на трева во Штутгарт, 36-годишниот Швајцарец го прослави враќањето на врвот на светската ранг-листа што си го обезбеди ...

Федерар со триумфот во Штутгарт го презема 1.место на АТП ранг листата

Сител - 17.06.2018

Швајцарецот, Роџер Федерер, ја потврди фаворитката улога во АТ П Мастерс турнирот што се играше во Штутгарт. Федерер во финалето во два сета со 6-4 и 7-6 го совлада Милош Раониќ. Со овој триумф, прв во Штутгарт, Швајцарецот, стигна до 98-та титула ...

Федерер се справи со Раониќ и триумфираше во Штутгарт

Стандард - 17.06.2018

Роџер Федерер за прв пат го освои турнирот на трева во германскиот град Штутгарт со награден фонд 656 илјади евра. Швајцарецот, кој беше прв носител на турнирот, го победи во финалето седмиот во шемата Милош Раониќ (Канада) со 6:4, 7:6 (3) за 78 ...

Федерер го крена трофејот во Штутгарт за да го прослави првото место

Точка - 17.06.2018

Роџер Федерер го освои првиот турнир по пауза од три месеци, откако во финалето на Мерцедес купот во Штутгарт со 6:4/7:6(3) беше подобар од уште еден повратник на тениските терени, Канаѓанецот Милош Раонич.

Федерер го прослави враќањето на врвот на АТП листата со титула во Штутгарт

Локално - 17.06.2018

Откако ја пропушти сезоната на земја, Роџер Федерер ја заврши својата прва недела назад на теренот со нова титула. На турнирот на трева во Штутгарт, 36-годишниот Швајцарец го прослави враќањето на врвот на светската ранг-листа што си го обезбеди ...

Федерер го прослави враќањето на врвот на АТП листата со титула во Штутгарт

Либертас - 17.06.2018

Откако ја пропушти сезоната на земја, Роџер Федерер ја заврши својата прва недела назад на теренот со нова ...

Федерер се врати на врвот на АТП листата

Република - 17.06.2018

Роџер Федерер се пласираше за прв пат во кариерата во финалето на турнирот на трева во германскиот град Штутгарт со награден фонд 656 илјади евра. Швајцарецот, кој е прв носител на турнирот, нанижа 12 аса и го победи Австралиецот Ник Кириос (бр.4) ...

Федерер со титула во Штутгарт го прослави враќањето на врвот на АТП листата

Н.Македонија - 17.06.2018

Откако ја пропушти сезоната на земја, Роџер Федерер ја заврши својата прва недела назад на теренот со нова титула. На турнирот на трева во Штутгарт, 36-годишниот Швајцарец го прослави враќањето на врвот на светската ранг-листа што си го обезбеди ...

Федерер избори финале во Штутгарт и се врати на врвот на АТП-листата!

Sport 1 - 16.06.2018

Роџер Федерер се пласираше во финалето на турнирот во Штутгарт и со тоа се врати на првото место на АТП-листата. Швајцарецот воопшто немаше лесна работа, па мораше да одигра три сета и да направи пресврт од 6-7, 6-2 и 7-6 против расположениот Ник ...

Федерер се врати на врвот на АТП листата

+инфо - 16.06.2018

На врвот, тој ќе го замени Шпанецот Рафаел Надал Роџер Федерер се пласираше за прв пат во кариерата во финалето на турнирот на трева во германскиот град Штутгарт со награден фонд 656 илјади евра.

Федерер по драмата од понеделник пак е број 1

Макфакс - 16.06.2018

Роџер Федерер од понеделник повторно ќе е светски тенисер број 1, менувајќи го својот голем ривал Рафаел Надал, откако во драматичен меч во три сета го победи Австралиецот Ник Кирјос за пласман во финалето на Мерцедес купот во Штутгарт.

Федерер се врати на врвот на АТП листата

А1 On - 16.06.2018

Роџер Федерер се пласираше за прв пат во кариерата во финалето на турнирот на трева во германскиот град Штутгарт со награден фонд 656 илјади евра. Швајцарецот, кој е прв носител на турнирот, нанижа 12 аса и го победи Австралиецот Ник Кириос (бр.4) ...

Федерер и на 36 години е подготвен пак да стане „број еден“ во светот

Gol.mk - 16.06.2018

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер е во исчекување на натпреварот со Ник Кирјиос и доколку слави во дуелот, повторно ќе се врати на првото место на АТП-листата. Федерер, кој има 36 години но и покрај тоа се уште важи за еден од најдобрите во ...

Федерер го реши и Киргиос, повторно е број 1 во тенисот

Екипа - 16.06.2018

Роџер Федерер од понеделник повторно ќе биде прворангиран светски тенисер, откако Швајцарецот триумфираше во полуфиналето од турнирот во Штутгарт против Ник Киргиос со 2-1 во сетови. Поради ланската рана елиминација од Томи Хас, овојпат на Федерер ...

Федерер по драмата од понеделник пак е број 1

TopSport - 16.06.2018

Роџер Федерер од понеделник повторно ќе е светски тенисер број 1, менувајќи го својот голем ривал Рафаел Надал, откако во драматичен меч во три сета го победи Австралиецот Ник Кирјос за пласман во финалето на Мерцедес купот во Штутгарт.

Федерер обезбеди финале во Штутгарт и се враќа на врвот на АТП листата

Gol.mk - 16.06.2018

Роџер Федерер се врати на првото место на АТП листата, откако со многу проблеми обезбеди место во финалето на турнирот на трева во Штутгарт, еден од последните тестови за Вимблдон. Швајцарскиот ветеран мина скоро два часа на централниот терен и дури ...

Федерер го совлада Кирјос и се враќа на првото место на АТП ранкингот

Дерби - 16.06.2018

Рожер Федерер го доби неизвесното полуфинале против Ник Кирјос во Штутгарт и со тоа си обезбеди враќање на првото место на АТП ранкингот. Пласманот во финалето беше доволен за Швајцарецот барем за момент да го потисне Рафаел Надал на второто место, ...

Федерер ја доби битката со Кирјос и се враќа на врвот на АТП листата (Видео)

Дерби - 16.06.2018

Најдобриот швајцарски тенисер, Рожер Федерер (прв носител) ќе се соочи со Милош Раониќ (седми носител) во утрешното финале на Мерцедес Купот во Штутгарт. Федерер во денешната полуфинална битка на АТП турнирот од серијата 250 по два часа игра, по ...

Федерер го доби дуелот со Кириос, Швајцарецот во понеделник се враќа на првото место

МКД - 16.06.2018

Роџер Федерер се пласираше во финалето на Марцедес Куп, Швајцарецот го совлада Ник Кириос со 2-1 во сетови и со овој триумф во понеделник ќе се врати на врвот на АТП листата Пупуларниот Федекс ќе се бори за трофејот во Штутгарт, по голема битка ...

Федерер се врати на врвот на АТП листата

Sport M - 16.06.2018

Роџер Федерер се пласираше за прв пат во кариерата во финалето на турнирот на трева во германскиот град Штутгарт со награден фонд 656 илјади евра. Швајцарецот, кој е прв носител на турнирот, нанижа 12 аса и го победи Австралиецот Ник Кириос (бр.4) ...

Федерер се врати на врвот на АТП листата

Слободен Печат - 16.06.2018

Роџер Федерер се пласираше за прв пат во кариерата во финалето на турнирот на трева во германскиот град Штутгарт со награден фонд 656 илјади ...

Федерер повторно број 1 на АТП листата

Вечер Прес - 16.06.2018

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер успеа да се пласира во финале на турнирот во Штутгарт, откако славеше во дуелот против Ник Киргиос со 6:7; 6:2, 7:6. Во второто полуфинале Милош Раониќ го совлада Пуиле со 2-0 во сетови.

Кириос на патот на Федерер во обидот да се врати на првото место на АТП листата

Локално - 16.06.2018

Австралиецот Ник Кириос го елиминира вицешампионот од минатата сезона Фелисиано Лопез (Шпанија) и ќе игра против Швајцарецот Роџер Федерер во полуфиналето на турнирот во германскиот град Штутгарт, со награден фонд од 656 илјади евра.

Федерер на една победа до првото место на АТП листата

Вечер Прес - 16.06.2018

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер се пласираше во полуфиналето на АТП турнирот во Штутгарт и сега се наоѓа на само една победа од враќање на првото место на АТП ранг листата. Швајцарецот во ¼ финалето на турнирот во Штутгарт го победи Аргентинецот ...

Федерер се врати на врвот на АТП листата

Локално - 16.06.2018

Роџер Федерер се пласираше за прв пат во кариерата во финалето на турнирот на трева во германскиот град Штутгарт со награден фонд 656 илјади евра. Швајцарецот, кој е прв носител на турнирот, нанижа 12 аса и го победи Австралиецот Ник Кириос (бр.4) ...

Федерер се пласираше во полуфиналето во Штутгарт

Канал5 - 15.06.2018

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер се пласираше во полуфиналето на АТП турнирот од серијата 250 кој се одржува во Штутгарт. Федерер во четвртфиналето го совлада аргентинскиот тенисер Гвидо Пелја со 2:0 во сетови (6:4, 6:4).

Кириос на патот на Федерер во обидот да се врати на првото место на АТП листата

Стандард - 15.06.2018

Австралиецот Ник Кириос го елиминира вицешампионот од минатата сезона Фелисиано Лопез (Шпанија) и ќе игра против Швајцарецот Роџер Федерер во полуфиналето на турнирот во германскиот град Штутгарт, со награден фонд од 656 илјади евра.

Федерер се пласираше во полуфиналето во Штутгарт

Слободен Печат - 15.06.2018

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер се пласираше во полуфиналето на АТП турнирот од серијата 250 кој се одржува во Штутгарт. Федерер во четвртфиналето го совлада аргентинскиот тенисер Гвидо Пелја со 2:0 во сетови (6:4, 6:4).

Федерер се пласираше во полуфиналето во Штутгарт

А1 On - 15.06.2018

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер се пласираше во полуфиналето на АТП турнирот од серијата 250 кој се одржува во Штутгарт. Федерер во четвртфиналето го совлада аргентинскиот тенисер Гвидо Пелја со 2:0 во сетови (6:4, 6:4).

Федерер преку Пелја на чекор до првото место на АТП листата

Макфакс - 15.06.2018

Роџер Федерер дојде на чекор до симнување на Рафаел Надал од првото место на АТП листата, откако со 6:4/6:4 го совлада Аргентинецот Гвидо Пелја за пласман во полуфиналето на Мерцедес купот во Штутгарт.

Федерер се пласираше во полуфиналето во Штутгарт

Независен - 15.06.2018

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер се пласираше во полуфиналето на АТП турнирот од серијата 250 кој се одржува во Штутгарт. Федерер во четвртфиналето го совлада аргентинскиот тенисер Гвидо Пелја со 2:0 во сетови (6:4, 6:4).

Федерер се пласираше во полуфиналето во Штутгарт

Стандард - 15.06.2018

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер се пласираше во полуфиналето на АТП турнирот од серијата 250 кој се одржува во Штутгарт. Федерер во четвртфиналето го совлада аргентинскиот тенисер Гвидо Пелја со 2:0 во сетови (6:4, 6:4).

Федерер на еден чекор до враќање на врвот на АТП-листата

Екипа - 15.06.2018

Роџер Федерер се наоѓа на само еден чекор до враќање на врвот на АТП-листата, откако швајцарскиот великан се пласираше во полуфиналето од турнирот во Штутгарт со победата од 6-4, 6-4 над Гвидо Пелја од Аргентина.

Федерер експресно го победи Пела за полуфинале во Штутгарт

Gol.mk - 15.06.2018

Светскиот рекет број два, Роџер Федерер ја прескокна и втората пречка на турнирот во Штутгарт, на кој има шанса да се врати на врвот на АТП листата. Швајцарецот лесно се справи со Пела од Колумбија со 2-0 во сетови, 6-4. 6-4.

Федерер на една победа до првото место на АТП листата (Видео)

Дерби - 15.06.2018

Искусниот швајцарски тенисер, Рожер Федерер обезбеди пласман во полуфиналето на турнирот од серијата 250 што се игра во Штутгарт (Германија) со што дојде на еден чекор до првото место на АТП листата.

Федерер преку Пелја на чекор до првото место на АТП листата

TopSport - 15.06.2018

Роџер Федерер дојде на чекор до симнување на Рафаел Надал од првото место на АТП листата, откако со 6:4/6:4 го совлада Аргентинецот Гвидо Пелја за пласман во полуфиналето на Мерцедес купот во Штутгарт.

Федерер се пласираше во полуфиналето во Штутгарт

+инфо - 15.06.2018

Федерер во четвртфиналето го совлада аргентинскиот тенисер Гвидо Пелја со 2:0 во сетови (6:4, 6:4). Швајцарскиот тенисер Роже Федерер се пласираше во полуфиналето на АТП турнирот од серијата 250 кој се одржува во Штутгарт.

Федерер на чекор од враќање на првата позиција на АТП!

Спортски - 15.06.2018

Швајцарецот се пласираше во полуфиналето на АТП турнирот во Штудгарт. Роже Федерер се наоѓа на само една победа од враќање на првото место на АТП ранг листата. Швајцарецот во ¼ финалето на турнирот во Штудгарт го победи Аргентинецот Гивд Пели со ...

Колку го добил Федерер за да учествува во Штутгарт?

Стандард - 14.06.2018

Носителот на 20 Гренд слем титули, Роџер Федерер го направи долгоочекуваното враќање на теренот во Штутгарт каде го освои првиот дуел против Миша Зверев и се пласираше во четвртфиналето на тенискиот турнир од сериите АТП250.

Колку добил Федерер за да учествува во Штутгарт?

Локално - 14.06.2018

Носителот на 20 Гренд слем титули, Роџер Федерер го направи долгоочекуваното враќање на теренот во Штутгарт каде го освои првиот дуел против Миша Зверев и се пласираше во четвртфиналето на тенискиот турнир од сериите АТП250.

Шампањ во чест на Федерер

Точка - 14.06.2018

Федерер изминатите неколку години ги мина во сенка на Новак Џоковиќ, кој едноставно доминираше на секој тениски терен и до скоро, без мака го победуваше секој противник кој стоеше зад другата страна на мрежата.

Победнички кам-бек на Роџер Федерер во Штутгарт

TopSport - 13.06.2018

Роџер Федерер се мачеше да се врати во ритам во првиот меч по речиси три месеци, но сепак, на крајот се созеде и го победи Миша Зверев на Мерцедес купот во Штутгарт. Светскиот рекет број 2 го загуби првиот сет, но го совлада домашнот фаворит (кој, ...

Федерер се намачи со Зверев, но се врати со победа за второ коло во Штутгарт

Gol.mk - 13.06.2018

Вториот рекет во светот, Роџер Федерер, успеа да го елиминира Миша Зверев (3-6, 6-4, 6-2) и со победа се врати на тениските терени во Штутгарт. Домашниот натпреварувач го изненади фаворитот и поведе со сигурна игра во првиот сет.

Прва победа по три месеци: Победнички старт на Федерер на турнирот во Штутгарт (Видео)

Дерби - 13.06.2018

Швајцарскиот ас Рожер Федерер имаше посакуван победнички старт на АТП турнирот од серијата 250 кој се одржува во Штутгарт. Федерер во својот прв меч по пауза од три месеци имаше проблеми во пресметката со Миша Зверев и мораше да игра три сета за да ...

Федерер се врати со победа, совладан Зверев во Штутгарт

МКД - 13.06.2018

Роџер Федерер имаше успешно враќање на терените, Швајцарецот попладнево го победи Миша Зверев со 2-1 во сетови во второто коло на Мерцедес Куп Откако ја прескокна сезоната на земја за да биде максимално подготвен за вториот дел од сезоната и особено ...

Федерер се врати со победа во Штутгарт

Стандард - 13.06.2018

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер се пласираше во четвртфиналето на АТП турнирот од серијата 250 кој се одржува во Штутгарт. Федерер по пауза од повеќе од два месеци имаше успешно враќање на терените, совладувајќи го германскиот тенисер Миша Зверев ...

Федерер не беше брилијантен, но победнички ја стартуваше сезоната на трева

Спортски - 13.06.2018

Роже Федерер победнички ја започна сезоната на трева. Швајцарецот се врати со победа после паузата од скоро три месеци, но далеку од тоа дека беше убедлив. Федерер на стартот на АТП турнирот во Штудгарт го елиминираше домашниот играч Миш Зверев со ...

Ниту Бразил, ниту Франција, според Федерер - Швајцарија ќе триумфира на СП!

Gol.mk - 13.06.2018

Најтрофејниот тенисер на сите времиња Роџер Федерер во овие моменти се подготвува за неговото враќање на АТП турот. Искусниот Швајцарец по паузата од турнирите на земјена подлога се враќа на подлогата која најмногу ја посакува, а негов прв турнир ќе ...

Федерер се врати со победа во Штутгарт

Курир - 13.06.2018

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер се пласираше во четвртфиналето на АТП турнирот од серијата 250 кој се одржува во Штутгарт. Федерер по пауза од повеќе од два месеци имаше успешно враќање на терените, совладувајќи го германскиот тенисер Миша Зверев ...

Федерер се врати со победа во Штутгарт

+инфо - 13.06.2018

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер се пласираше во четвртфиналето на АТП турнирот од серијата 250 кој се одржува во Штутгарт. Федерер по пауза од повеќе од два месеци имаше успешно враќање на терените, совладувајќи го германскиот тенисер Миша Зверев ...

Федерер се врати со победа во Штутгарт

А1 On - 13.06.2018

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер се пласираше во четвртфиналето на АТП турнирот од серијата 250 кој се одржува во Штутгарт. Федерер по пауза од повеќе од два месеци имаше успешно враќање на терените, совладувајќи го германскиот тенисер Миша Зверев ...

Федерер се врати со победа во Штутгарт

Sport M - 13.06.2018

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер се пласираше во четвртфиналето на АТП турнирот од серијата 250 кој се одржува во Штутгарт. Федерер по пауза од повеќе од два месеци имаше успешно враќање на терените, совладувајќи го германскиот тенисер Миша Зверев ...

Победнички кам-бек на Роџер Федерер во Штутгарт

Макфакс - 13.06.2018

Роџер Федерер се мачеше да се врати во ритам во првиот меч по речиси три месеци, но сепак, на крајот се созеде и го победи Миша Зверев на Мерцедес купот во Штутгарт. Светскиот рекет број 2 го загуби првиот сет, но го совлада домашнот фаворит (кој, ...

Федерер: Тешко е да се најдат повеќе пофални зборови за Рафа

Стандард - 13.06.2018

Швајцарецот Роџер Федерер, кој по подолга пауза денеска се враќа на терените, го пофали лидерот во светската АТП листа, Рафаел Надал, по триумфот на Шпанецот на „Ролан Гарос“. 32-годишниот Надал ја грабна 11-тата титула во Париз и веќе има 17 Гренд ...

Федерер се врати со победа во Штутгарт

Локално - 13.06.2018

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласираше во четвртфиналето на АТП турнирот од серијата 250 кој се одржува во Штутгарт. Федерер по пауза од повеќе од два месеци имаше успешно враќање на терените, совладувајќи го германскиот тенисер Миша Зверев ...

Федерер откри за кого ќе навива на Светското првенство во Русија

Sport 1 - 12.06.2018

Најдобриот тенисер на сите времиња, Роџер Федерер, се подготвува за турнирот во Штутгарт, но исто така го очекува Светското првенство во фудбал, кое се игра во Русија. Федерер работи за да се врати на чело на АТП-листата, но еден дел од него е ...

Федерер: Досадно ми е, сакам да играм

Стандард - 11.06.2018

Швајцарецот Роџер Федерер оваа недела се враќа на теренот за почетокот на сезонaтa на трева и во потрага по највисокото место на светскata ранг-листа. Федерер е ставен под број 1 на турнирот во Штутгарт, а финале во германскиот град ќе му гарантира ...

Федерер ќе го напаѓа првото место на АТП-листата во Штутгарт

Gol.mk - 11.06.2018

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер ќе го напаѓа првото место на турнирот во Штутгарт, на кој ако дојде во финале, ќе се искачи на тронот. Рафаел Надал го освои Ролан Гарос по 11. пат во кариерата, но би можел да го загуби врвот доколку популарниот ...

По 24 години Федерер се разделува од Најк!

Sport 1 - 11.06.2018

Роџер Федерер би можел по долги години да го замени својот спонзор на спортска опрема Најк со јапонската фирма Уникло. Федерер со американската компанија Најк потпиша договор од пред повеќе од две децении, поточно во 1994 година.

Федерер на 37 години менува спонзор и добива 300 МИЛИОНИ долари!

Gol.mk - 11.06.2018

Роџер Федерер , за многумина најголемиот тенисер на сите времиња по подолг период би можел да ја прекине соработката со „Најк“ и во иднина да добие нов спонзор. Како што откриваат британските медиуми легендарниот 37- годишен шварцарски ас на маса ...

Федерер по две децении одлучи да се раздели со Најк

Вечер Прес - 11.06.2018

Швајцарецот Роже Федерер би можел по долги години да го замени својот спонзор на спортска опрема Најк со јапонската фирма Уникло. Федерер со американската компанија Најк потпиша договор од пред повеќе од две децении, поточно во 1994 година.

Федерер и во пензија ќе инкасира по 30 милиони по сезона

Вечер Прес - 11.06.2018

Најтрофејниот тенисер на денешницата, Швајцарецот Роже Федерер, повеќе нема да носи „Најк“ опрема, во која е уште од далечната 1994 година. Тогаш популарниот Федекс го потпиша првиот договор со американскиот бренд, а на историската соработка и дојде ...