TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тачи против поделба на Косово

А1 - 05.10.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска повтори дека е против каква било опција за поделба на Косово. „Изјавите на претседателот на Србија за вакви можности се сништа од времето на Милошевиќ. Косово живее во период на реалност. Она што сега е суверена и демократска држава“, рече Тачи.

Македонија доцни со признавањето на Косово

Алсат-М - 05.10.2008

Македонија задоцни со одлуката за признавање на независноста на Косово, оценуваат аналитичарите Ризван Сулејмани и Денко Малески.

Тачи против поделба на Косово

Макфакс - 05.10.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска повтори дека е против каква било опција за поделба на Косово. “Изјавите на претседателот на Србија за вакви можности се сништа од времето на Милошевиќ. Косово живее во период на реалност. Она што сега е суверена и демократска држава“, рече Тачи.

Поделбата на Косово нема да биде српски предлог

Нетпрес - 05.10.2008

Министерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ, во интервју за германскиот весник “Шпигел“, изјавил дека поделбата на Косово, не е и никогаш нема да биде српски предлог.

Јеремиќ – расте притисокот за признавање на Косово

Макфакс - 05.10.2008

Растат притисоците врз членките на ОН да се откажат од поддршката на Србија и да го признаат Косово како суверена држава.

Косово е суверено

Вечер Прес - 05.10.2008

Црна Гора смета дека Косово е суверено во секоја сфера, изјави црнгорскиот премиер Мило Ѓукановиќ петокот вечер за време на дебатата во Собранието во Подгорица посветена на предлог-резолуцијата за евроинтегративните процеси. "Србија нема ниту една државна функција во Косово, пренесува МИА.

Судовите во Митровица почнуваат да работат

Вечер Прес - 05.10.2008

Општинскиот и Окружниот суд во северниот дел на Косовска Митровица, по повеќе од седум месеци, почнаа со работа, објавија во саботата српски медиуми. Тие ќе работат според законите на УНМИК и во согласност со Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност.

Косовските претставници нема да учествуваат на дебата во ОН за Косово

Алсат-М - 04.10.2008

Косовските претставници не ќе можат да учествуваат на дебата во Генералното собрание на ОН за Косово, што ќе се одржи на 8 октомври, изјави претседатлот на 63-та сесија на Генералното собрание, Мигел Д’Еското Брокман.

Косовската влада обвинета дека нема план за српските енклави

Алсат-М - 04.10.2008

Додека на меѓународен план се борат за признавање од што поголем број држави, косовските институции и натаму не можат да воспостават власт на целата територија. Косовски аналитичари и опозицијата ја обвинуваат власта дека нема план како да воспостави контрола над српските енклави.

ВО ОН НЕМА ДА МОЖЕ ДА УЧЕСТВУВА КОСОВСКА ДЕЛЕГАЦИЈА

Телма - 04.10.2008

Косовските претставници не ќе можат да учествуваат на дебата во Генералното собрание на ОН за Косово, што ќе се одржи на 8 октомври, изјави претседатлот на 63-та сесија на Генералното собрание, Мигел Д’Еското Брокман.

Расте притисокот за признавање на Косово

Утрински - 04.10.2008

Ослабената позиција во спорот со името ја прави Македонија погодна за притисоци Тамара Грнчароска Од Америка, Европската унија, но и од Косово се засилува притисокот врз Македонија за признавање на независноста на поранешниот протекторат.

Поделбата на Косово може да биде многу опасна

Утрински - 04.10.2008

Поделбата на Косово може да биде многу опасна Њуjорк - Косовскиот министер за надворешни работи Скендер Хисени предупреди дека идејата на српскиот претседател за поделба на Косово по етничка линија е „многу опасна“ и може да предизвика нов конфликт.

Никој не може да ја уценува Србија со Косово

Време - 04.10.2008

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави дека европските интеграции на Србија никој не може да ги условува со нејзино признавање на независноста на Косово и изрази очекување дека Меѓународниот суд на правдата ќе се изјасни во корист на легитимните интереси на земјата, пренесуваат српските медиуми.

Мило Ѓукановиќ: Косово е суверено во секоја сфера

Алсат-М - 04.10.2008

Црна Гора смета дека Косово е суверено во секоја сфера, изјави синоќа црнгорскиот премиер Мило Ѓукановиќ за време на дебатата во Собранието во Подгорица посветена на предлог-резолуцијата за евроинтегративните процеси. „Србија нема ниту една државна функција во Косово.

Црна Гора со “одговорна одлука“ за Косово

Макфакс - 04.10.2008

Црногорската Влада ќе донесе “одговорна одлука“ во врска со признавањето на Косово. Ова го изјави црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ за време на собраниската дебата, на која пратениците усвоија резолуција за забрзување на евроинтеграциите.

Подгорица: Црногорската влада ќе донесе одлука во врска со Косово, најави Ѓукановиќ

Р.С.Европа - 04.10.2008

Црнгорскиот премиер Мило Ѓукановиќ за време на дебатата во Собранието во Подгорица посветена на предлог-резолуцијата за евроинтегративните процеси изјави дека Косово е суверено во секоја сфера. Тој исто така рече дека црногорската влада ќе донесе одлука во врска со Косово.

Учеството на Косово во дебатата во ООН под знак на прашање

Нетпрес - 04.10.2008

На претставниците на привремената власт на Косово можеби нема да им биде дозволено да присуствуваат на расправата која на 8 октомври ќе се води во Генералното собрание на Обединетите нации за предлогот на резолуцијата на Србија од Меѓународниот суд на правдата да се побара советодавно мислење за ...

Расправа во ООН без претставници на Косово

Макфакс - 04.10.2008

Претставниците на Косово, најверојатно, нема да добијат дозвола да присуствуваат на расправата во Генералното собрание на ООН што ќе се одржи по иницијатива на Србија. Ова синоќа во Њујорк го изјави претседателот на Генералното собрание на Светската организација Мигел д’Еското Брокман.

Црна Гора и Португалија се подготвуваат да го признаат Косово?

Н.Македонија - 04.10.2008

Црногорските пратеници вчера почнаа расправа за Резолуцијата за забрзување на евроинтеграциските процеси, која опозицијата ја толкува како вовед во признавањето на независноста на Косово, јави Б92.

Поделба на Косово ќе предизвика нестабилност

Н.Македонија - 04.10.2008

Идејата за поделба на Косово е неприфатлива за интересите на косовските граѓани, но и за интересите на граѓаните на другите земји во регионот.

Според Тадиќ, Србија до 2012-та ќе ги исполни сите услови за влез во ЕУ

Н.Македонија - 04.10.2008

Претседателот на Србија Борис Тадиќ вчера за германскиот весник „Билд“ изјавил дека е убеден дека Србија до 2012 година ќе ги исполни сите критериуми за влегување во Европската Унија.

Сејдиу е против поделбата на Косово

А1 - 03.10.2008

Идејата за поделба на Косово е неприфатлива од гледна точка на интересите на граѓаните на Косово, како и на жителите во регионот, смета косовскиот претседател Фатмир Сејдиу.

ЕУЛЕКС наскоро може да се прошири на територијата на цело Косово

Алсат-М - 03.10.2008

Шефот на мисијата на ЕУ на Косово Ив де Кермабон изјави дека се надева оти до крајот на есента овластувањето на ЕУЛЕКС ќе се прошири на територијата на цело Косово.

Се враќаат судиите во Митровица

Алсат-М - 03.10.2008

УНМИК го потврди враќањето на судиите во судот во северниот дел на Митровица Судиите и обвинителите денеска почнаа да се вселуваат во канцелариите кои беа уништени во немирите во март годинава. „Се надеваме дека можеби в вторник судот ќе почне со работа како вистински суд.

Поделба на Косово ќе ги намножи проблемите

Дневник - 03.10.2008

За Владата, Република Македонија нема ништо со евентуалната поделба на Косово и тоа е внатрешно прашање на друга држава Република Македонија нема ништо со евентуалната поделба на Косово.

Македонија да ја развива економската соработка со Косово

Утрински - 03.10.2008

Македонија да ја развива економската соработка со Косово Александар Пешев Економската соработка меѓу Македонија и Косово мора да се институционализира и да се охрабрува. Косово е единствената земја со која Македонија бележи суфицит во извозот.

Црна Гора се подготвува да го признае Косово?

Нетпрес - 03.10.2008

Црногорскиот парламент денеска ќе расправа за евроинтеграциајат на државата, додека опозицијата тврди дека внесената резолуција е вовед во признавањето на независноста на Косово, пренесува радио Б92.

Берлин: Тадиќ - Европските интеграции на Србија не може да бидат условувани со признавање на Косово

Р.С.Европа - 03.10.2008

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави вчера во Берлин дека европските интеграции на Србија никој не може да ги условува со нејзиното признавање на независноста на Косово и изрази очекување дека Меѓународниот суд на правдата ќе се изјасни во корист на легитимните интереси на земјата.

ДПА: Португалија ќе ја признае независноста на Косово

Нетпрес - 03.10.2008

ДПА: Португалија ќе ја признае независноста на Косово Португалија се подготвува да ја признае независноста на Косово, пренесе ДПА.

Приштина: Идејата за поделба на Косово по етничка линија е опасна, реагира Хиесини

Р.С.Европа - 03.10.2008

Шефот на косовската дипломатија Скендер Хисени предупреди дека идејата на српскиот претседател Борис Тадиќ за поделба на Косово по етничка линија е многу опасна и може да предизвика нов конфликт.

Сејдиу е против поделбата на Косово

Макфакс - 03.10.2008

Идејата за поделба на Косово е неприфатлива од гледна точка на интересите на граѓаните на Косово, како и на жителите во регионот, смета косовскиот претседател Фатмир Сејдиу.

Косовските Срби се чувствуваат несигурно

Макфакс - 03.10.2008

Речиси 75 отсто од косовските Срби се чувствуваат несигурно по прашањето на безбедноста на Косово, за разлика од седум отсто Албанци.

СРБИЈА ДО 2012 ГОДИНА ЌЕ ГИ ИСПОЛНИ СИТЕ КРИТЕРИУМИ ЗА ЕУ

Сител - 03.10.2008

СРБИЈА ДО 2012 ГОДИНА ЌЕ ГИ ИСПОЛНИ СИТЕ КРИТЕРИУМИ ЗА ЕУ Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска за германскиот дневен весник „Билд“ изјави дека е убеден дека Србија до 2012 година ќе ги исполни сите критериуми за влез во Европската унија.

Црна Гора: Косово е политичка реалност

Макфакс - 03.10.2008

Независно Косово е „политичка реалност“ пред која Црна Гора не може да ги затвора очите, изјави денеска црногорскиот шеф на дипломатијата Милан Роќен.

Повторно отворање на судот во Косовска Митровица

Нетпрес - 03.10.2008

Судовите во северниот дел на Косовска Митровица денес повторно ќе почне да работи, откако повеќе од седум месеци беа затворени, по едностраното прогласување независност на Косово, објави Танјуг.

Косовски Срби протестираа против ЕУЛЕКС

Н.Македонија - 03.10.2008

Околу илјада косовски Срби протестирале вчера во северниот дел на Косовска Митровица против доаѓањето на мисијата на ЕУ на Косово (ЕУЛЕКС), јави Б92.

Србија побара регионот да не го признава Косово

А1 - 02.10.2008

Надеж дека соседните земји нема да ја признаат независноста на Косово изрази денеска српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ, во интервју за локалните медиуми. „Земјите од регионот имаат посебна одговорност кога станува збор за зачувување на мирот и стабилноста на западен Балкан.

Приштина се заканува со економски бојкот

А1 - 02.10.2008

Косовските бизнисмени испраќаат јасна порака до македонските власти, земјата што поскоро да ја признае независноста на Косово. Така ќе се подобреле бизнис односите. Можен ли е бојкот врз македонските производи, доколку се одолговлекува признавањето. „Нервоза постои во Косово.

Протест на косовските Срби против ЕУЛЕКС

Алсат-М - 02.10.2008

Косовските Срби денеска ќе организираат протести против мисијата на Европската унија на Косово. Организаторите на протестот најавуваат дека народот на мирен начин ќе го демонстрира своето незадоволство од мисијата ЕУЛЕКС.

Економската соработка зависи од политичката

Алсат-М - 02.10.2008

Економската соработка меѓу Македонија и Косово беше тема на денешната тркалезна маса која во Скопје ја организираше „Форум- центарот за стратегиски истражувања“.

Беќај: Македонија да го реши прашањето со Косово

Канал5 - 02.10.2008

Македонија да го реши политичкото прашање со Косово за да не се случи намалување на економските односи меѓу овие две земји. Ова директно од Скопје го порача првиот човек на бизнис заедницата од Косово, Бесим Беќај.

Србија подготвува терен за поделба на Косово

Дневник - 02.10.2008

И критичарите и приврзаниците на идејата за поделба на Косово се изненадени од изјавата што ја даде српскиот претседател Борис Тадиќ за поделба на покраината.

Тачи: Набрзо нови признавања ќе ја изненадат Србија

Алсат-М - 02.10.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи е убеден дека Косово многу брзо ќе доживее нови признавања од земји кои ќе ја изненадат и самата Србија. Тачи е убеден дека независноста на Косово многу брзо ќе ја признаат и земјите од регионов.

Тачи: Нови признавања на Косово ќе ја изненадат Србија

Макфакс - 02.10.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи најави денеска дека ќе има нов бран признавања на косовската независност кои ќе ја изненадат Србија. „Бројот на држави што го признаа Косово ќе се зголеми. Ќе има нови признавања кои што ќе ја изненадат Србија“, изјави Тачи во Приштина.

Протест на косовските Срби против ЕУЛЕКС

Макфакс - 02.10.2008

Косовските Срби денеска ќе организираат протести против мисијата на Европската унија на Косово (ЕУЛЕКС), јавуваат косовските медиуми. Организаторите на протестот најавуваат дека народот на мирен начин ќе го демонстрира своето незадоволство од мисијата ЕУЛЕКС.

КОСОВСКИТЕ БИЗНИСМЕНИ НЕРВОЗНИ ШТО НЕ ГО ПРИЗНАВАМЕ КОСОВО!

Сител - 02.10.2008

На прашањето дали ќе се бојкотираат македонските производи доколку земјава не го признае Косово, тој одговори дека косовските бизнисмени стануваат нервозни поради ова прашање. - Мислам дека деловната политика меѓу Македонија и Косово е многу значајна за развој на двете економии.

Чешка ги призна косовските пасоши

Нетпрес - 02.10.2008

Република Чешка ги признава пасошите на Косово, соопштува министерството за внатрешни работи на Косово, повикувајќи се на официјалното соопштение на министерството за надворешни работи на Чешка.

Протести на Србите на Косово “Стоп Еулекс“

Нетпрес - 02.10.2008

Во северна Косовска Митровица, Грачаница, Штрпц и Ранилуг денес ќе се одржат протести против воспоставувањето на мисијата на Европската унија на Косово, Еулекс. Протестите под слоганот “Стоп Еулекс“ кои ги организира Собранието на Заедницата на српски општини во Косово, ќе бидат одржани истовремено.

Хашим Тачи: Новите признавања на Косово ќе ја изненадат Србија

Нетпрес - 02.10.2008

Премиерот на Косово Хашим Тачи денеска во Приштина изјавил дека ќе има нови признавања на Косово кои ќе ја изненадат Србија. “Бројот на државите кои ја признаа независноста на Косово ќе се зголеми. Новите признавања ќе ја изненадат Србија.

Јеремиќ: Некои држави ветија дека ќе ја повлечат одлуката за признавање на Косово

Кирилица - 02.10.2008

Српскиот министер за надворешни работи В у к Јеремиќ очекува некои држави да ја повлечат одлуката за признавање на независноста на Косово и дека меѓународниот кривичен суд во Хаг ќе се произнесе дека со објавувањето на независноста е нарушено меѓународното право.

Стоп за ЕУЛЕКС

Вечер Прес - 02.10.2008

Во северниот дел на Косовска Митровица и во косовските општини Грачаница, Штрпце и Ранилуг, во кои живеат мнозинство Срби, вчера се одржаа протести против распоредувањето на мисијата ЕУЛЕКС во Косово.

Тадиќ: Не предлагам поделба на Косово

Н.Македонија - 02.10.2008

Српскиот претседател Борис Тадиќ се обиде да го објасни својот став за Косово по бранувањата што ги предизвика во јавноста откако изјави дека е можна поделба на Косово доколку сите други алтернативи се исцрпени.

Јеремиќ: ОН за Резолуцијата на 8 октомври

А1 - 01.10.2008

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ објави дека на 8. октомври ќе се расправа и гласа во Генералното собрание на ОН за Резолуцијата која ја предложи Србија. Со неа, Србија бара Меѓународниот суд за правда во Хаг да се изјасни за еднострано прогласената независност на Косово.

Тадиќ: Не предлагам поделба на Косово

А1 - 01.10.2008

Не предлагам поделба на Косово, за тоа можам да размислувам само ако сите останати можности бидат исцрпени, појасни српскиот претседател Борис Тадиќ.

Тадиќ демантира дека предложил поделба на Косово

Алсат-М - 01.10.2008

Не предлагам поделба на Косово, за тоа можам да размислувам само ако сите останати можности бидат исцрпени, појасни српскиот претседател Борис Тадиќ.

Иванко: Не треба воопшто да дискутираме за идеи за поделба на Косово

Алсат-М - 01.10.2008

УМНИК се противи на идејата на српскиот претседател Борис Тадиќ околу поделбата на Косово. Мисијата на ОН очекува изјави на Тадиќ да не влијаат на посредничката мисија што УНМИК ја презема во поглед на техничкиот дијалог меѓу Приштина и Белград.

Купување време или збогум ЕУ

Утрински - 01.10.2008

Брисел повторно го опомнува Белград дека Косово е европско прашање БЕЛГРАД - Трагајќи по каков-таков поделотворен потег со кој барем би се амортизирала натамошната „сецесија“ на Косово, српскиот државен врв уште пред неколку месеци поведе обемна дипломатска офанзива за да издејствува од Генералното ...

Јовановиќ: Ако се подели Косово, зошто да не се подели Србија

Нетпрес - 01.10.2008

Српската Либерално демократска партија не се согласува со идејата за поделба на Косово, како единствен начин за решавање на проблемот, бидејќи “ако се подели Косово зошто да не се подели Србија“.

Меркел е за влез на Србија во ЕУ, но против поделба на Косово

Макфакс - 01.10.2008

Германската канцеларка Ангела Меркел најави понатамошна поддршка за кандидатурата на Србија за влез во Европската унија, истовремено отфрлајќи ја можноста за поделба на Косово.

Две експлозии во Косовска Митровица

Макфакс - 01.10.2008

Две силни детонации се слушнале утрово во близина на зградата на судот во северниот дел на Косовска Митровица, јавуваат српските медиуми.

Тадиќ – Не предлагам поделба на Косово

Макфакс - 01.10.2008

Не предлагам поделба на Косово, за тоа можам да размислувам само ако сите останати можности бидат исцрпени, појасни српскиот претседател Борис Тадиќ.

Две експлозии во Митровица

Вечер Прес - 01.10.2008

Две силни детонации одекнаа вчераутро, во 4,20 часот, во близина на Судот во северниот дел на Косовска Митровица. Во косовската полиција велат дека слушнале за експлозиите, но дека немаат никакви информации за можните извршители и причинетите штети.

Тадиќ: Поделба на Косово ако нема друга алтернатива

Н.Македонија - 01.10.2008

Српскиот претседател Борис Тадиќ оценил дека е можна поделба на Косово доколку бидат исцрпени сите други алтернативи за решавање на спорот меѓу Белград и Приштина.

Прославен првиот Бајрам во независно Косово

Алсат-М - 30.09.2008

Илјадници исламски верници низ цело Косово го слават празникот Рамазан Бајрам, со молитви и желби во сите куќи да владее мир, хармонија и семејна топлина. Централната манифестација организирана од Исламската заедница на Косово се одржа во Приштина во „Чарши Џамијата“.

Јеремиќ: Македонското признавање на независноста на Косово би значело нарушување на мирот во регионот

Нетпрес - 30.09.2008

Шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ изразил надеж дека соседните земји нема да повлекуваат “потези кои би ги нарушиле мирот и стабилноста во регионот“.

Јакуп Красниќи: Поделба на Косово не е можна

Нетпрес - 30.09.2008

Претседателот на парламентот на Косово Јакуп Красниќи, денеска им порачал на оние кои заговараат поделба на покраината, која прогласи независност, дека засекогаш го изгубиле Косово.

Србија побара од регионот да не го признава Косово

Макфакс - 30.09.2008

Надеж дека соседните земји нема да ја признаат независноста на Косово изрази денеска српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ, во интервју за локалните медиуми. „Земјите од регионот имаат посебна одговорност кога станува збор за зачувување на мирот и стабилноста на западен Балкан.

Јеремиќ: Србија нема да е толерантна кон соседите што ќе го признаат Косово

Кирилица - 30.09.2008

Министерот за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ во интервју за агенцијата „Бета“ изразил надеж дека соседните земји нема да повлекуваат потези со кои би се нарушил мирот и стабилноста во регионот.

ООН за српската на иницијатива на 8 октомври

Макфакс - 30.09.2008

Генералното собрание на ООН на 8 октомври ќе расправа по предлог-резолуцијата поднесена од Србија, со која се бара став на Меѓународниот суд во Хаг за законитоста на независноста на Косово.

Белград: Српскиот претседател Тадиќ ги повика Македонија и Црна Гора да не го признаваат Косово

Р.С.Европа - 30.09.2008

Српскиот претседател Борис Тадиќ ги повика владите на Македонија и Црна Гора да не ја признаваат независноста на Косово.

Не се закануваме, само кажуваме

Вечер Прес - 30.09.2008

Се надевам дека соседните земји нема да повлекуваат потези кои би ги нарушиле мирот и стабилноста во регионот, порача шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ.

Може и поделба на Косово!

Вечер Прес - 30.09.2008

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, вчера изјави дека е "подготвен да размислува" и за поделба на Косово и Метохија, но само доколку сите други решенија не вродат плод. Ова тој го кажа во инетрвјуто за РТС, при што напомна дека поделба како опција во овој момент не е "на дневен ред".

Властa - нема влошување на односите со Србија

А1 - 29.09.2008

Србија со закани кон Македонија, доколку ја признае независноста на Косово. Властите во Скопје тактизираат. Но, и при евентуален таков потег, не очекуваат дестабилизација на односите, пред се економските.

ОН за резолуцијата за Косово ќе расправа на 8 октомври

Вест - 29.09.2008

ЊУЈОРК, 29 септември - Министерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ изјави дека на 8 октомври ќе се расправа и гласа во Генералното собрание на ОН за резолуцијата која ја предложи Србија.

Србија сака да направи црна дупка од Косово

Дневник - 29.09.2008

Србија сака да направи црна дупка од Косово Лобирање за сите земји-членки на ЕУ да признаат Косово и информирање за обидите на Србија да се саботира младата држава. Ова се двете задачи со кои во Брисел пристигна косовскиот претставник Илир Дуголи.

Тадиќ: Србија сака да влезе во ЕУ со сопствен идентитет

Макфакс - 29.09.2008

Србија сака што е можно побрзо да го примени Договорот за асоцијација и стабилизација, да добие статус на земја кандидат за членство во Европската унија, но во Европа да влезе со соствен идентитет.

Закажана седница на ОН за Косово

Макфакс - 29.09.2008

Обединетите нации (ОН) на 8. октомври ќе расправаат за иницијативата на властите во Белград за барање на мислење од Меѓународниот суд во Хаг за легитимноста на независноста на Косово. Дебатата ќе започне веднаш по презентирањето на извештајот за Косово на генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун.

Фејт: Независноста на Косово е неповратен процес

Н.Македонија - 29.09.2008

Високиот претставник на Европската Унија на Косово, Питер Фејт, изјавил дека независноста на Косово е неповратен процес и поради тоа иницијативата на Србија во Обединетите нации, со која се бара Меѓународниот суд на правдата да даде мислење за косовската независност, нема да има влијание на ...

Србија, Косово и Токио

Н.Македонија - 29.09.2008

Прашањето за признавање на независноста на Косово од страна на Македонија се актуализира паралелно со привршувањето на демаркацијата на границата.