TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хаг: Хаџиќ утре во судница

Алсат-М - 24.07.2011

Поранешниот лидер на Србите во Хрватска Горан Хаџиќ утре првпат ќе се појави пред судиите на Хашкиот трибунал, за да се изјасни за обвинението кое го товари за воени злосторства во Хрватска.

Хаг: Хаџиќ утре во судница

МРТ - 24.07.2011

Поранешниот лидер на Србите во Хрватска Горан Хаџиќ утре првпат ќе се појави пред судиите на Хашкиот трибунал, за да се изјасни за обвинението кое го товари за воени злосторства во Хрватска.

Хаџиќ утре во судница

Курир - 24.07.2011

Утре за прв пат поранешниот лидер на Србите во Хрватска Горан Хаџиќ ќе се појави пред судиите на Хашкиот трибунал, за да се изјасни за обвинението кое го товари за воени злосторства во Хрватска.

Хаџиќ утре за првпат ќе се појави во судницата во Хаг

+инфо - 24.07.2011

Поранешниот лидер на Србите во Хрватска Горан Хаџиќ утре првпат ќе се појави пред судиите на Хашкиот трибунал, за да се изјасни за обвинението кое го товари за воени злосторства во Хрватска.

Хаџиќ ни приближно не е интересен за медиумите како останатите бегалци

Сител - 24.07.2011

Медиумскиот интерес за првото појавување во судницата на Хашкиот трибунал на последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, кој е уапсен на 20-ти јули после седум години криење, ниту приближно не е како што ...

Хаг: Хаџиќ утре во судница

Сител - 24.07.2011

Поранешниот лидер на Србите во Хрватска Горан Хаџиќ утре првпат ќе се појави пред судиите на Хашкиот трибунал, за да се изјасни за обвинението кое го товари за воени злосторства во Хрватска.

Хаџиќ утре за првпат ќе се појави во судницата во Хаг

Р.С.Европа - 24.07.2011

Поранешниот лидер на Србите во Хрватска Горан Хаџиќ утре првпат ќе се појави пред судиите на Хашкиот трибунал, за да се изјасни за обвинението кое го товари за воени злосторства во Хрватска.

Хаџиќ ни приближно не е интересен за медиумите како останатите бегалци

Нетпрес - 24.07.2011

Медиумскиот интерес за првото појавување во судницата на Хашкиот трибунал на последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, кој е уапсен на 20-ти јули после седум години криење, ниту приближно не е како што ...

Хаџиќ сам се предал поради парите од наградата

Вечер Прес - 24.07.2011

Сумата од милион евра формално ќе ја преземе еден од неговите јатаци, но целата сума ќе ја користат тој и неговото семејство, како и втората жена со детето, објави "Курир" По испорачувањето на ...

Хаџиќ пред суд в понеделник

А1 - 23.07.2011

Поранешниот лидер на Србите од Хрватска, Горан Хаџиќ би требало првпат да излезе пред хашкиот суд во понеделник. Тој вчера беше екстрадиран во Холандија, каде што му беше извршен лекарски преглед.

Хаџиќ го организирал сопственото апсење за да добие награда од милион евра?

Канал5 - 23.07.2011

Горан Хаџиќ, последниот хашки бегалец, според информации на српски „Курир“, самиот го организирал своето апсење за да ја добие паричната награда која е распишана за него.

Хаџиќ пристигна во Хаг

Дневник - 23.07.2011

Хашкиот бегалец Горан Хаџиќ пристигна во Холандија. Тој денеска беше екстрадиран од Србија во Хашкиот трибунал каде ќе му се суди за воени злосторства во војната во Хрватска во 90-тите години.

Хаџиќ екстрадиран во Хаг

Дневник - 23.07.2011

Поранешниот лидер на хрватските Срби од периодот на војната од 1991 до 1995 година, Горан Хаџиќ е екстрадиран во Хаг, изјави српскиот министер за правда, Снежана Маловиќ.

Хаџиќ одлета во Хаг

Утрински - 23.07.2011

БЕЛГРАД – Хашкиот обвинет Горан Хаџиќ со владин авион вчера околу 12,15 часот одлета за Холандија. Хаџиќ дојде на аеродромот од Нови Сад каде што беше во посета на мајка си.

Хаџиќ стаса во Хаг

Дневник - 23.07.2011

Горан Хаџиќ вчера со авион беше префрлен од Белград во Хаг, со што на Хашкиот суд му беше испорачан и последниот обвинет за воени злосторства во поранешна Југославија.

Свет - Хаџиќ пристигна во Хаг

Вест - 23.07.2011

БЕЛГРАД, 23 јули (Ројтерс) - Србија вчера го екстрадираше последниот етнички Србин баран со потерница од Меѓународниот суд за воени злосторства во Хаг, што беше симболичен момент за европската иднина ...

Љубовницата на Хаџиќ живее недалеку од Вуковар

Нетпрес - 23.07.2011

Интимната пријателка на Хаџиќ која го посетила во белградскиот затвор со 14- годишната ќерка, живее и работи во Бобот, соседно село на родното Пачетина на Хаџиќ.

Љубовницата на Хаџиќ живее близу Вуковар

+инфо - 23.07.2011

Интимната пријателка на Горан Хаџиќ, што го посети во белградскиот затвор со 14-годишната ќерка, живее и работи во Бобот, соседно село на родното Пачетина на Хаџиќ.

Прво појавување на Хаџиќ пред Трибуналот во понеделник

Нетпрес - 23.07.2011

Првото појавување на хашкиот обвинет Горан Хаџиќ пред судот во Хаг е закажано за 25 јули во 16 часот, прв ден од колективниот одмор на судот.

Љубовницата на Хаџиќ живее недалеку од Вуковар

Точка - 23.07.2011

Интимната пријателка на Хаџиќ која го посетила во белградскиот затвор со 14- годишната ќерка, живее и работи во Бобот, соседно село на родното Пачетина на Хаџиќ.

Прво појавување на Хаџиќ пред Трибуналот во понеделник

Точка - 23.07.2011

Првото појавување на хашкиот обвинет Горан Хаџиќ пред судот во Хаг е закажано за 25 јули во 16 часот, прв ден од колективниот одмор на судот.

Хаџиќ екстрадиран во Хаг

Н.Македонија - 23.07.2011

Последниот хашки бегалец во текот на изминатите седум години се криел и во Хрватска, пишува белградска „Политика“ Бившиот претседател на Република Српска Краина Горан Хаџиќ вчера беше екстрадиран во ...

Тадиќ сега може пожестоко со Хрватска

Идивиди - 23.07.2011

По пресудите на Готовина и Маркач, трговијата со предавањето на Младиќ и Хаџиќ, логично е да се очекува дека Белград ќе побара прекин на одбележувањето на Бура Предавството на Горан Хаџиќ, во некаков ...

Хаџиќ пристигна во Хаг

А1 - 22.07.2011

Хашкиот обвинет Горан Хаџиќ пристигна во Холандија со владин авион, без лисици на рацете. Хаџиќ до аеродромот во Нови Сад беше префрлен со колона џипови и покрај тоа што немаше најави за немири, а ...

Хаџиќ под силно обезбедување тргна кон Хаг

Утрински - 22.07.2011

Полициски сили се поставени на сите точки од притворот во кој се наоѓа Горан Хаџиќ па се аеродромот од каде треба да отпатува за Хаг.

Хаџиќ сместен во затворот во Хаг

Deutsche Welle - 22.07.2011

Српските власти потврдија дека Горан Хаџиќ ја напуштил земјата и отпатувал во Холандија, каде треба да биде предаден во Трибуналот во Хаг.

Тајниот живот на Горан Хаџиќ

Утрински - 22.07.2011

Белград - Горан Хаџиќ, кој беше последниот обвинет по кого трагаше Хашкиот трибунал и кој беше уапсен вчера во Србија, во текот на седумте години бегство и криење имал вонбрачна врска, од која се ...

И Хрватска бара да и' биде предаден Хаџиќ

Утрински - 22.07.2011

Хрватската премиерка Јадранска Косор изјави дека е логично Хрватска да побара да и' биде предаден Горан Хаџиќ, без оглед што е извесно дека тој ќе му биде предаден на Хашкиот трибунал.

Хаџиќ вчера со сопругата, денеска со љубовницата

Дневник - 22.07.2011

Хаџиќ со писмена изјава се откажал од жалба и може уште утре да биде префрлен во Хашкиот суд Горан Хаџиќ, последниот обвинет по кого трагаше Хашкиот трибунал, вчера во притвор во Специјалниот суд во ...

Хаџиќ екстрадиран во Хаг

Канал5 - 22.07.2011

Хашкиот обвиненик Горан Хаџиќ замина за Хаг со владин авион попладнево околу 12 .15 часот, соопштија српските медиуми. Информацијата ја потврдила министерката за правда Снежана Маловиќ која ...

Хаџиќ е на пат за Хашкиот трибунал

Алсат-М - 22.07.2011

Поранешниот лидер на хрватските Срби од периодот на војната од 1991 до 1995 година, Горан Хаџиќ е екстрадиран во Хаг, изјави српскиот министер за правда, Снежана Маловиќ.

Хаџиќ пристигна во Хаг

Телма - 22.07.2011

Горан Хаџиќ, последниот хашки бегалец кој беше уапсен неделава, во 14.37 часот пристигна на аеродромот во Ротердам, Холандија, отаксе наоѓа на пат за Хаг, откако утрово ја посети семејната куќа во ...

Хашкиот бегалец Хаџиќ пристигна во Холандија

Р.С.Европа - 22.07.2011

Хашкиот бегалец Горан Хаџиќ пристигна во Холандија. Тој денеска беше екстрадиран од Србија во Хашкиот трибунал каде ќе му се суди за воени злосторства во војната во Хрватска во 90 тите години.

Потпишана екстрадиција на Хаџиќ во Хаг

Кирилица - 22.07.2011

Српскиот министер за правда Снежана Маловиќ денеска ја потпиша наредбата за екстрадиција на поранешниот лидер на Србите во Хрватска Горан Хаџиќ во Хашкиот трибунал, пренесоа западните агенции ...

Хаџиќ е на пат за Хашкиот трибунал

Сител - 22.07.2011

Поранешниот лидер на хрватските Срби од периодот на војната од 1991 до 1995 година, Горан Хаџиќ е екстрадиран во Хаг, изјави српскиот министер за правда, Снежана Маловиќ.

Хаџиќ е на пат за Хашкиот трибунал

Алфа - 22.07.2011

Поранешниот лидер на хрватските Срби од периодот на војната од 1991 до 1995 година, Горан Хаџиќ е екстрадиран во Хаг, изјави српскиот министер за правда, Снежана Маловиќ.

Горан Хаџиќ пристигна во Хаг

Inpress - 22.07.2011

Ротердам, 22. јули 2011 (ИНПРЕС) Авионот со поранешниот претседател на самопрогласената република Српска Краина во Хрватска, пристигна во Ротердам од Белград, пренесоа светските агенции.

Горан Хаџиќ пристигна во Шевенинген

Сител - 22.07.2011

Хашкиот обвиненик Горан Хаџиќ е префрлен околу 16 часот во притворската единица на Трибуналот во Шевенинген. Неколку минути по 16 часот во зградата на притворот во Шевенинген влегле два блиндирани ...

Хаџиќ пред хашките судии во понеделник

+инфо - 22.07.2011

Првото појавување на Горан Хаџиќ пред Хашкиот трибунал е закажано за во понеделник во 16 часот, изјави денеска на прес-конференција главниот хашки обвинител Серж Брамерц.

Горан Хаџиќ екстрадиран од Србија во Хаг

+инфо - 22.07.2011

Српскиот министер за Правда Снежана Маловиќ изјави дека Горан Хаџиќ е екстрадиран од Србија во Хаг каде ќе му се суди за воени злосторства во војната во Хрватска во 90 тите години.

Хаџиќ денеска во Хаг?

Кајгана - 22.07.2011

Обвинетиот српски воен злосторник Горан Хаџиќ најверојатно уште денеска ќе се најде во затворот Шевенинген во Хаг, изјави неговиот адвокат Тома Фила.

Хаџиќ забрзано кон Хаг

Р.С.Европа - 22.07.2011

Обраната на обвинетиот воен злосторник Горан Хаџиќ денеска во Белград го потпиша документот со кој се откажува од правото на жалба на одлуката за негово испорачување во Хаг.

Хаџиќ под силно обезбедување тргна кон Хаг

Нетпрес - 22.07.2011

Полициски сили се поставени на сите точки од притворот во кој се наоѓа Горан Хаџиќ па се аеродромот од каде треба да отпатува за Хаг.

Фуле за Србија: Нема ЕУ без решение за Косово

Кајгана - 22.07.2011

Со апсењето на Горан Хаџиќ Србија се приближи до добивањето на статус кандидат за членство, но мора да превземе и други политички реформи и да ги унапреди односите со Косово, предупреди комесарот за ...

Горан Хаџиќ ја посети болната мајка

Inpress - 22.07.2011

Белград, 22. јули 2011 (ИНПРЕС) Уапсениот пред неколку дена поранешен претседател на Република Српска Краина Горан Хаџиќ излезе од Специјалниот суд за воени злосторства во Белград, придружуван од ...

Потпишано барањето за екстрадиција на Хаџиќ

Кајгана - 22.07.2011

Министерката за правда на Србија Снежана Маловиќ денеска го потпиша барањето за екстрадиција на последниот хашки обвинет Горан Хаџиќ, со што е овозможен негов трансфер во притворот на Хашкиот ...

Горан Хаџиќ денеска ќе биде испорачан во Хаг

Алфа - 22.07.2011

Горан Хаџиќ денеска ќе биде испорачан во Хаг. Српската министерка за правда, Снежана Маловиќ, го потпиша барањето за испорачување на последниот хашки бегалец, со што е овозможено негово префрлање во ...

Потпишана наредбата за екстрадиција на Горан Хаџиќ во Хаг

Сител - 22.07.2011

Српскиот министер за правда Снежана Маловиќ денеска ја потпиша наредбата за екстрадиција на поранешниот лидер на Србите во Хрватска Горан Хаџиќ во Хашкиот трибунал, пренесоа западните агенции.

Хаџиќ се смести во затворот во Хаг

+инфо - 22.07.2011

Последниот хашки бегалец, Горан Хаџиќ попладнево пристигна во Холандија каде им беше предаден на надлежните од Хашкиот Трибунал.

ФОТО: Хаџиќ екстрадиран во Хаг

Курир - 22.07.2011

Поранешниот лидер на хрватските Срби од периодот на војната од 1991 до 1995 година, Горан Хаџиќ е екстрадиран во Хаг, изјави српскиот министер за правда, Снежана Маловиќ.

Горан Хаџиќ екстрадиран од Србија во Хаг

Р.С.Европа - 22.07.2011

Српскиот министер за Правда Снежана Маловиќ изјави дека Горан Хаџиќ е екстрадиран од Србија во Хаг каде ќе му се суди за воени злосторства во војната во Хрватска во 90 тите години.

Хаџиќ на пат за Холандија

Кајгана - 22.07.2011

Последниот хашки обвинет Горан Хаџиќ се наоѓа на пат кон Холандија, каде што ќе биде екстрадиран на Хашкиот трибунал, потврди денеска српската Министерка за правда, Снежана Маловиќ.

Горан Хаџиќ замина од Белград за Хаг

Inpress - 22.07.2011

Белград, 22. јули 2011 (ИНПРЕС) Авионот со поранешниот претседател на самопрогласената република Српска Краина во Хрватска, замина денеска од Белград за Хаг, пренесоа светските агенции.

Србија го испорача Хаџиќ во Хаг

Вечер Прес - 22.07.2011

Сопругата на Хаџиќ, Живка, за српски "Курир" вели дека е јавна тајна дека нејзиниот сопруг има љубовница и дете со неа. Таа вели дека семејството е емотивно исцрпено, последните седум години ...

Хрватска ќе бара да и биде предаден Хаџиќ

Канал 77 - 22.07.2011

Логично е Хрватска да побара да и биде предаден Горан Хаџиќ, ако се земе предвид фактот дека тој веќе има две пресуди во оваа земја, а против него е покренато уште едно обвинение, изјави премиерот на ...

Хаџиќ под силно обезбедување тргна кон Хаг

Точка - 22.07.2011

Полициски сили се поставени на сите точки од притворот во кој се наоѓа Горан Хаџиќ па се аеродромот од каде треба да отпатува за Хаг.

Модиљани на Хаџиќ вреден 22 милиони евра!

Н.Македонија - 22.07.2011

Сликата, поточно фотографија на сликата „Портрет на маж“ е пронајдена при минатогодишниот претрес на куќата на Зоран Мандиќ, пријател на хашкиот бегалец Горан Хаџиќ Зоран Мандиќ со сликата за која сé ...

Хаџиќ со помош на воени профитери се криел во Русија

Н.Македонија - 22.07.2011

Горан Хаџиќ, поранешниот лидер на хрватските Срби и последен хашки бегалец, во текот на седумгодишното бегство и криење од властите повеќе време поминувал во Русија, отколку во Србија Во криењето му ...

Хаџиќ „одлета“ за Хаг

Идивиди - 22.07.2011

Белград, 22 јули 2011 (МИА) - Поранешниот лидер на хрватските Срби од периодот на војната од 1991 до 1995 година, Горан Хаџиќ е екстрадиран во Хаг, изјави српскиот министер за правда, Снежана Маловиќ.

Горан Хаџиќ на пат за Хаг

eReporter - 22.07.2011

Српските власти потврдија дека последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ ја напуштил земјата и отпатувал за Холандија, каде треба да биде предаден на властите во Трибуналот во Хаг.

„Србија може да бара кандидатски статус“

А1 - 21.07.2011

Белград со апсењето на хашкиот обвинет Горан Хаџиќ ги исполни сите свои обврски пред Трибуналот и тоа ја отвора можноста за добивање статус кандидат за влез во Европската унија, пишува денеска ...

Хаџиќ во Хаг до петок

А1 - 21.07.2011

Последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ ќе му биде испорачан на судот во Хаг во петок, по средбата со семејството, соопшти неговиот адвокат Тома Фила.

Уапсен и Горан Хаџиќ, последниот ха шки бегалец

Утрински - 21.07.2011

БЕЛГРАД - Вчера изутрина во 8,24 часот на Фрушка Гора е уапсен и преостанатиот хашки бегалец Горан Хаџиќ додека одел да подигне пари. По апсењето, префрлен е во притвор во Белград.

Чекор кон ЕУ, но без автоматизам

Deutsche Welle - 21.07.2011

Патот на Белград кон Брисел, по апсењето на Горан Хаџиќ стана пократок, но и натаму е тежок, смета во својот коментар Верица Спасовска.

Хаџиќ се криел во Русија, му помагале воени профитери и свештеници

Канал5 - 21.07.2011

Последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ во текот на седумгодишното бегство голем дел од времето се криел во Русија, а помош му давале воени профитери и свештеници, како и луѓе блиски на поранешниот шеф ...

Свет - Модиљани го издал Хаџиќ

Вест - 21.07.2011

Мајорот Хаџиќ е пронајден по сознанието на Акциониот тим дека сакал да продаде слика од познатиот италијански уметник Амадео Модиљани, откако останал без пари за криење БЕЛГРАД, 21 јули - Последниот ...

Хрватска ќе бара испорака на Хаџиќ?

Алсат-М - 21.07.2011

Хрватската премиерка Јадранска Косор изјави дека е логично Хрватска да побара да ù биде предаден Горан Хаџиќ, ако се земе предвид фактот дека тој веќе има две пресуди во оваа земја, а против него е ...

Во тајниот живот Горан Хаџиќ имал љубовница и дете

Телма - 21.07.2011

Горан Хаџиќ, кој беше последниот обвинет по кого трагаше Хашкиот трибунал и кој беше уапсен вчера во Србија, во текот на седумте години бегство и криење имал вонбрачна врска, од која се родило дете, ...

Додека бил во бегство Хаџиќ се оженил и добил дете

Канал5 - 21.07.2011

Две семејства – Горан Хаџиќ за време на изминатите седум години криење во вонбрачна врска добил дете, во судот побарал да ги види „двете семејства“.

Хаг утре ќе го добие последниот бегалец

Deutsche Welle - 21.07.2011

Поранешниот лидер на хрватските Срби, Горан Хаџиќ утре (22.07.11) најверојатно ќе му биде екстрадиран на Трибуналот во Хаг.

Косор бара испорака на Хаџиќ во Хрватска

Утрински - 21.07.2011

Хрватската премиерка Јадранска Косор изјави дека е логично Хрватска да побара да и биде предаден Горан Хаџиќ, ако се земе предвид фактот дека тој веќе има две пресуди во оваа земја, а против него е ...

Расмусен: Србија ги исполни меѓународните обврски

Дневник - 21.07.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен им честита денеска на српските власти за апсењето на Горан Хаџиќ, оценувајќи дека Србија со тоа ги исполни своите меѓународни обврски.

Хаџиќ утре пристигнува во Хаг

Утрински - 21.07.2011

Последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ ќе му биде испорачан на судот во Хаг во петок, по средбата со семејството, соопшти неговиот адвокат Тома Фила.

Филе: Aпсењето на Хаџиќ, не е доволно за влез на Србија во ЕУ

Дневник - 21.07.2011

Kомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе изјави дека апсењето на Горан Хаџиќ е „прекрасна вест", но дека тоа не е замена за исполнување на критериумите Србија да стане кандидат за членка во ЕУ.

Косор: Логично е Хрватска да побара да и биде предаден Горан Хаџиќ

Дневник - 21.07.2011

Хрватскиот премиер Јадранска Косор изјави дека е логично Хрватска да побара да и биде предаден Горан Хаџиќ, ако се земе предвид фактот дека тој веќе има две пресуди во оваа земја, а против него е ...

И Горан Хаџиќ на пат кон Хаг

Дневник - 21.07.2011

Претседателот Тадиќ ги отфрли извештаите дека Хаџиќ бил уапсен во манастирот или во воениот објект близу селото Крушедол Српските служби вчера во село на Фрушка Гора го уапсија Горан Хаџиќ, ...

ОН и САД го поздравија апсењето на Горан Хаџиќ

Дневник - 21.07.2011

Обединетите нации и САД денеска го поздравија апсењето на последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ во Србија. Изразувајќи задоволство поради апсењето на Хаџиќ, генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ...

Хаџиќ доби дозвола да се види со своето семејство

Дневник - 21.07.2011

По распитот кај судијата, семејството доби дозвола да го види Горан Хаџиќ, осомничениот за воени злосторства во поранешна Југославија, кој беше уапсен утринава кај селото Крушедол во Србија.

Кацин го поздрави апсењето на Хаџиќ

Нетпрес - 21.07.2011

Европратеникот Јелко Кацин го поздрави апсењето на последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, и им честиташе на надлежните органи за завршената работа.

Каде се криел и тајниот љубовен живот на Хаџиќ

Кирилица - 21.07.2011

Горан Хаџиќ, кој беше последниот обвинет по кого трагаше Хашкиот трибунал и кој беше уапсен вчера во Србија, во текот на седумте години бегство и криење имал вонбрачна врска, од која се родило дете, ...

Хаџиќ бил во Русија, имал вонбрачна врска, добил син и шверцувал нафта

Нетпрес - 21.07.2011

Горан Хаџиќ во текот на бегството од хашкиот и српските власти основал свое семејство во вонбрачна врска. Медиумите информираат како Хаџиќ побарал посета на двете семејства.

Хаџиќ посетен од семејството

+инфо - 21.07.2011

Во Специјалниот суд во Белград утрово пристигнаа во посета сопругата, сестрата, синот и адвокатот на хашкиот обвинет Горан Хаџиќ.

Косор: Логично е Хрватска да бара екстрадиција на Хаџиќ

Press24 - 21.07.2011

Ќе водиме сметка за интересите на Хратска и на сите оние, кои веќе 20 години чекаат Хаџиќ да биде изведен пред суд, рече хрватската премиерка Јадранка Косор Хрватскиот премиер Јадранска Косор изјави ...

Косор: Логично е Хрватска да побара да и биде предаден Горан Хаџиќ

Сител - 21.07.2011

Хрватскиот премиер Јадранска Косор изјави дека е логично Хрватска да побара да и биде предаден Горан Хаџиќ, ако се земе предвид фактот дека тој веќе има две пресуди во оваа земја, а против него е ...

Хаџиќ може да биде префрлен во Хаг уште утре

Inpress - 21.07.2011

Белград, 21. јули 2011 (ИНПРЕС) Трансферот во Хаг на поранешниот претседател на самопрогласената република Српска Краина во Хрватска Горан Хаџиќ може да се случи уште утре, изјави за медиумите ...

Хаџиќ паднал на Модиљани

Оn.net - 21.07.2011

Српската полиција му влегла во трага на Горан Хаџиќ, кога бегалецот се обидел да продаде слика од Модиљани за која знаеле дека ја ...

Руски печат: Србија може да бара кандидатски статус

Кајгана - 21.07.2011

Белград, со апсењето на хашкиот обвинет Горан Хаџиќ, ги исполни сите свои обврски пред Трибуналот и тоа ја отвора можноста за добивање статус кандидат за влез во Европската Унија (ЕУ), пишува денеска ...

Горан Хаџиќ го открила љубовницата

Press24 - 21.07.2011

Уапсениот воен злосторник во изминатите седум години од вонбрачната врска добил и дете. Во притвор побарал да го посетат двете семејства.

Српскиот весник „Прес“ за тајниот љубовен живот на Горан Хаџиќ

МРТ - 21.07.2011

Горан Хаџиќ, кој беше последниот обвинет по кого трагаше Хашкиот трибунал и кој беше уапсен вчера во Србија, во текот на седумте години бегство и криење имал вонбрачна врска, од која се родило дете, ...

Хаџиќ утре ќе биде испорачан во Хаг

+инфо - 21.07.2011

Последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ ќе му биде испорачан на судот во Хаг утре, по средбата со семејството, соопшти неговиот адвокат Тома Фила.

„Прес“ за тајниот љубовен живот на Горан Хаџиќ

Сител - 21.07.2011

Горан Хаџиќ, кој беше последниот обвинет по кого трагаше Хашкиот трибунал и кој беше уапсен вчера во Србија, во текот на седумте години бегство и криење имал вонбрачна врска, од која се родило дете, ...

Хаџиќ бил во Русија, имал вонбрачна врска, добил син и шверцувал нафта

+инфо - 21.07.2011

Горан Хаџиќ во текот на бегството од Хашкиот суд и од српските власти основал семејство во вонбрачна врска. Медиумите информираат како Хаџиќ побарал посета на двете семејства.

Брамерц се интересира каде се криеле Младиќ и Хаџиќ

Р.С.Европа - 21.07.2011

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц изјави дека е за поздравување апсењето на Ратко Малдиќ и Горан Хаџиќ , но дека сепак многу го интересира каде тие се криеле и кој им помагал.

Хрватска ќе побара да и биде предаден Хаџиќ?

Курир - 21.07.2011

Логично е Хрватска да побара да и биде предаден Горан Хаџиќ, ако се земе предвид фактот дека тој веќе има две пресуди во оваа земја, а против него е покренато уште едно обвинение, изјави премиерот на ...

Брамерц: Каде беа Хаџиќ и Младиќ и кој им помагал?

Кајгана - 21.07.2011

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал, Серж Брамерц, го поздрави апсењето на Ратко Младиќ и Горан Хаџиќ како „голем успех“ на српските власти, истакнувајќи истовремено дека многу го интересира каде ...

Косор: Логично е Хрватска да побара да и биде предаден Горан Хаџиќ

Алфа - 21.07.2011

Хрватскиот премиер Јадранска Косор изјави дека е логично Хрватска да побара да и биде предаден Горан Хаџиќ, ако се земе предвид фактот дека тој веќе има две пресуди во оваа земја, а против него е ...

Косор: Логично е Хрватска да побара да и биде предаден Горан Хаџиќ

МРТ - 21.07.2011

Хрватскиот премиер Јадранска Косор изјави дека е логично Хрватска да побара да и биде предаден Горан Хаџиќ, ако се земе предвид фактот дека тој веќе има две пресуди во оваа земја, а против него е ...

Косор: Логично е Хрватска да побара да ѝ биде предаден Хаџиќ

+инфо - 21.07.2011

Хрватската премиерка Јадранска Косор изјави дека е логично Хрватска да побара да ѝ биде предаден Горан Хаџиќ, ако се земе предвид фактот дека тој веќе има две пресуди во оваа земја, а против него е ...

Каде се криел Хаџиќ?

Press24 - 21.07.2011

Горан Хаџиќ во текот на бегството од хашкиот и српските власти основал свое семејство во вонбрачна врска. Медиумите информираат како Хаџиќ побарал посета на двете семејства.

„Прес“: Хаџиќ имал вонбрачно дете

Курир - 21.07.2011

Горан Хаџиќ, кој беше последниот обвинет по кого трагаше Хашкиот трибунал и кој беше уапсен вчера во Србија, во текот на седумте години бегство и криење имал вонбрачна врска, од која се родило дете, ...

Косор - Логично е Хрватска да бара екстрадиција на Хаџиќ

Р.С.Европа - 21.07.2011

Хрватската премиерка, Јадранска Косор, изјави дека е логично Хрватска да побара да и биде предаден Горан Хаџиќ, ако се земе предвид фактот дека тој веќе има две пресуди во оваа земја, а против него е ...

Тајниот љубовен живот на Горан Хаџиќ

Алфа - 21.07.2011

Горан Хаџиќ, кој беше последниот обвинет по кого трагаше Хашкиот трибунал и кој беше уапсен вчера во Србија, во текот на седумте години бегство и криење имал вонбрачна врска, од која се родило дете, ...

Косор: Логично е Горан Хаџиќ да и биде предаден на Хрватска

Кирилица - 21.07.2011

Хрватскиот премиер Јадранска Косор изјави дека е логично Хрватска да побара да и биде предаден Горан Хаџиќ, ако се земе предвид фактот дека тој веќе има две пресуди во оваа земја, а против него е ...

Белата куќа го поздрави апсењето на Хаџиќ

Р.С.Европа - 21.07.2011

Белата куќа го поздрави апсењето на последниот хашки бегалец од Србија, Горан Хаџиќ. Потпаролот Џеј Карни изјави дека апсењето ќе им донесе правда на жртвите на злосторствата изврешни во Хрватска и ...

Косор: Логично е Хрватска да побара екстрадиција на Хаџиќ

Кајгана - 21.07.2011

Логично би било Хрватска да побара да и биде испорачан Горан Хаџиќ, со оглед на тоа што веќе е правосилно осуден од хрватските власти во две постапки, а против него е подигнато и трето обвинение.

Хаџиќ посетен од семејството

Кајгана - 21.07.2011

Во Специјалниот суд во Белград утрово пристигнале во посета сопругата, сестрата, синот и адвокатот на хашкиот обвинет Горан Хаџиќ.

Никој не го видел Горан Хаџиќ

Алфа - 21.07.2011

Последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, кој вчера беше пронајден и уапсен на Фрушка гора, по седум години криење, ниту го виделе ниту го чуле мештаните од населбата во Нови Сад, каде живее неговото ...

Кацин го поздрави апсењето на Хаџиќ

Точка - 21.07.2011

Европратеникот Јелко Кацин го поздрави апсењето на последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, и им честиташе на надлежните органи за завршената работа.

Хаџиќ живеел двоен живот

Вечер Прес - 21.07.2011

Додека српските власти и светски тајни служби беа во потрага по Хаџиќ, тој живеел во вонбрачна заедница, шверцувал нафта, преку контактите во Русија каде поминувал значаен дел од бегството.

Хаџиќ бил во Русија, имал вонбрачна врска, добил син и шверцувал нафта

Точка - 21.07.2011

Горан Хаџиќ во текот на бегството од хашкиот и српските власти основал свое семејство во вонбрачна врска. Медиумите информираат како Хаџиќ побарал посета на двете семејства.

И Хаџиќ е уапсен - чисто политички

Н.Македонија - 21.07.2011

Вакви се коментарите од Хрватското здружение на логораши по апсењето на последниот хашки бегалец Горан Хаџиш, кој, како што вели јавноста, кога им треба - го кријат, кога не им треба - го апсат Горан ...

Хаџиќ вонредна вест, сомневањата вонреден муабет

Н.Македонија - 21.07.2011

Во јавноста доминира ставот дека осомничениот злосторник можеби до последниот момент имал поддршка од определени кругови блиски до актуелната српска власт Апсењето на Горан Хаџиќ во Хрватска одекна ...

Хрватска ќе бара да и биде предаден Хаџиќ

Идивиди - 21.07.2011

Загреб, 21 јули 2011 (МИА) - Хрватскиот премиер Јадранска Косор изјави дека е логично Хрватска да побара да и биде предаден Горан Хаџиќ, ако се земе предвид фактот дека тој веќе има две пресуди во ...

Да дојде жена ми, ама и швалерката

Идивиди - 21.07.2011

Белград, 21 јули 2011 (МИА) - Горан Хаџиќ, кој беше последниот обвинет по кого трагаше Хашкиот трибунал и кој беше уапсен вчера во Србија, во текот на седумте години бегство и криење имал вонбрачна ...

Уапсен последниот хашки бегалец Хаџиќ

А1 - 20.07.2011

Уапсен е последниот обвинет за воени злосторства кој се бара од судот во Хаг, Горан Хаџиќ. Хашкиот Трибунал во 2004 година го обвини за злосторства против човештвото и кршење на законот и обичаите на ...

ЕУ го поздрави апсењето на Хаџиќ

Алсат-М - 20.07.2011

Апсењето на Горан Хаџиќ поздравенo од Европската унија. Во заедничката изјава, претседателот на Европската Унија, Ромпуј, на европската комисија Баросо и шефицата на европската дипломатија Ештон се ...

Уапсен Горан Хаџиќ

Дневник - 20.07.2011

Во Србија утринава бил уапсен Горан Хаџиќ, последниот по кого трага Хашкиот Трибунал за поранешна Југославија, јавува српскиот весник "Блиц".

Уапсен последниот хашки обвинет Горан Хаџиќ

Утрински - 20.07.2011

Во Србија е уапсен Горан Хаџиќ, последниот по кого трага Хашкиот Трибунал за поранешна Југославија, јавува српскиот весник „Блиц“.

Хаџиќ во Хаг - Србија во ЕУ?

Deutsche Welle - 20.07.2011

Европската унија го поздрави апсењето на Горан Хаџиќ, осомничен за воени злосторства за време на војната во Хрватска како „нов важен чекор на Србија во остварувањето на нејзините европски ...

И дел Понте го поздрави апсењето

Утрински - 21.07.2011

Брисел - Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, го поздравија апсењето на Горан Хаџиќ, оценувајќи дека ...

Во Србија уапсен Горан Хаџиќ

Алсат-М - 20.07.2011

Во Србија е уапсен Горан Хаџиќ, последниот по кого трага Хашкиот Трибунал за поранешна Југославија, јавува српскиот весник „Блиц“.

Уапсен и последниот хашки бегалец Србинот Горан Хаџиќ

Канал5 - 20.07.2011

Уапсен е последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ. Српскиот претседател Борис Тадиќ најави вонредна прес конференција во 11 часот.

Уапсен Горан Хаџиќ

Deutsche Welle - 20.07.2011

Српската полиција го уапси Горан Хаџиќ, последниот по кого трага Хашкиот Трибунал за поранешна Југославија, потврдија владини извори во Белград.

Горан Хаџиќ бил уапсен на Фрушка Гора

Дневник - 20.07.2011

Утринава околу 8.30 часот во моментот кога требало да се сретне со својот јатак во реонот на Фрушка Гора, бил уапсен Горан Хаџиќ, последниот осомничен од Хашкиот трибунал за злосторства против ...

Уапсен Горан Хаџиќ

Телма - 20.07.2011

- Во Србија е уапсен Горан Хаџиќ, последниот по кого трага Хашкиот Трибунал за поранешна Југославија, јавува српскиот весник „Блиц“.

Хаџиќ бил шворц и се обидувал да продаде слика од Модиљани

Дневник - 20.07.2011

- Хаџиќ имал лажен идентитет, односно лична карта на лажно име и бил вооружен, но за време на апсењето не пружал отпор, рече Вукчевиќ на прес-конференција во Специјалниот суд.

Почна сослушувањето на Хаџиќ, ќе го брани Тома Фила

Канал5 - 20.07.2011

Адвокатот Тома Фила ќе го застапува хашкиот бегалец Горан Хаџиќ пред Специјалниот суд во Белград каде во 13 часот започна сослушувањето.

Меѓународните фактори го поздравија апсењето на Хаџиќ

Телма - 20.07.2011

Веста за апсењето на последнот хашки бегалец Горан Хаџиќ оддекна низ светот како една од главните вести. Се огласи и меѓународната заедница која на официјална Србија и оддаде признание за успешната ...

ЕУ: Србија направи важен чекор кон ЕУ

Канал5 - 20.07.2011

Ова е уште еден важен чекор во остварувањето на европската перспектива на Србија, оценија европските челници, Херман ван Ромпуј и Кетрин Ештон, посочувајќи дека српската нација е во процес на ...

Тадиќ го потврди апсењето на Горан Хаџиќ

Press24 - 20.07.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска на вонредна прес конференција во Белград соопшти дека утринава на Фрушка Гора е уапсен последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ.

Тадиќ: Хаџиќ уапсен, Србија го затвори најтешкото поглавје

+инфо - 20.07.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска на вонредна прес конференција во Белград соопшти дека утринава на Фрушка Гора е уапсен последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, со што Србија ја исполни ...

Горан Хаџиќ од магационер до претседател

+инфо - 20.07.2011

Горан Хаџиќ, кој беше последниот обвинет по кого трагаше Хашкиот трибунал и кој до денеска го помина патот од магационер до претседател на т.н.

Ромпуј, Ештон и Дел Понте го поздравија успехот на српските власти со апсењето на Хаџиќ

Сител - 20.07.2011

Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон го поздравија денеска апсењето на Горан Хаџиќ, оценувајќи дека ...

Ромпуј, Ештон и Дел Понте го поздравија апсењето на Хаџиќ

Р.С.Европа - 20.07.2011

Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон го поздравија апсењето на Горан Хаџиќ, оценувајќи дека станува збор ...

Aпсењето на Хаџиќ поздравено од ЕУ и Карла Дел Понте

Курир - 20.07.2011

Апсењето на Горан Хаџиќ, претставува „уште еден важен чекор во остварувањето на европската перспектива на Србија“, истакнаа претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј и високиот претставник ...

Уапсен и Горан Хаџиќ

Оn.net - 20.07.2011

Уапсен е и последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, обвинет за воени злосторства во Вуковар, поточно за прогон на Хрватите од источна Славонија, за убиства, мачења и грабежи на напуштените хрватски ...

Уапсен Горан Хаџиќ

Р.С.Европа - 20.07.2011

Горан Хаџиќ, обвинет за воени злосторства од Хашкиот трибунал, е уапсен, јавија медиумите во Србија, За денеска во 11 часот е закажана прес конференција на српскиот претседател Борис Тадиќ.

Тадиќ го потврди апсењето на Горан Хаџиќ

МРТ - 20.07.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска на вонредна прес конференција во Белград соопшти дека утринава на Фрушка Гора е уапсен последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ.

Уапсен Горан Хаџиќ!

Курир - 20.07.2011

Уапсен е последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ. Во 11 часот српскиот претседател Борис Тадиќ ќе одржи вонредна конференција за новинарите.

Уапсен Горан Хаџиќ

Кајгана - 20.07.2011

Уапсен е последниот обвинет за воени злосторства кој се бара од судот во Хаг, Горан Хаџиќ, пренесуваат српските медиуми.

Уапсен Горан Хаџиќ

Алфа - 20.07.2011

Уапсен е последниот хашки осуденик Горан Хаџиќ. Претседателот на Србија, Борис Тадиќ ќе одржи вонредна конференција за новинари во 11 часот.

Уапсен Горан Хаџиќ

Inpress - 20.07.2011

Белград, 20. јули 2011 (ИНПРЕС) Властите во Србија го уапсија и Горан Хаџиќ, последниот обвинет за воени злосторства за време на босанскиот конфликт, пренесе српската телевизија Б92.

Горан Хаџиќ од магационер до претседател

МРТ - 20.07.2011

Горан Хаџиќ, кој беше последниот обвинет по кого трагаше Хашкиот трибунал и кој до денеска го помина патот од магационер до претседател на т.н.

Тадиќ: Хаџиќ уапсен, Србија го затвори најтешкото поглавје

МРТ - 20.07.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска на вонредна прес конференција во Белград соопшти дека утринава на Фрушка Гора е уапсен последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, со што Србија ја исполни ...

Тадиќ го потврди апсењето на Горан Хаџиќ

Сител - 20.07.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска на вонредна прес конференција во Белград соопшти дека утринава на Фрушка Гора е уапсен последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ.

Тадиќ: Уапсен е последниот хашки бегалец

Курир - 20.07.2011

Утринава на Фрушка Гора е уапсен последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, соопшти претседателот на Србија Борис Тадиќ на вонредната прес конференција.

Ромпуј, Ештон и Дел Понте го поздравија апсењето на Хаџиќ

МРТ - 20.07.2011

Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон го поздравија денеска апсењето на Горан Хаџиќ, оценувајќи дека ...

Горан Хаџиќ од магационер до претседател

Сител - 20.07.2011

Горан Хаџиќ, кој беше последниот обвинет по кого трагаше Хашкиот трибунал и кој до денеска го помина патот од магационер до претседател на т.н.

Борис Тадиќ - Апсењето на Горан Хаџиќ беше наша обврска, не очекуваме посебна реакција од ЕУ

Inpress - 20.07.2011

Белград, 20. јули 2011 (ИНПРЕС) Не очекуваме посебна реакција од ЕУ поради апсењето на Горан Хаџиќ. Тоа беше наша обврска, изјави на прес-конференција во Белград српскиот претседател Борис Тадиќ.

Тадиќ : Горан Хаџиќ е уапсен на Фрушка Гора

Кајгана - 20.07.2011

Српскиот Претседател Борис Тадиќ потврди дека утринава е уапсен последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ и соопшти дека апсењето се случило во 8 часот и 24 минути на Фрушка Гора, пренесуваат српските ...

Тадиќ потврди: Горан Хаџиќ е уапсен на Фрушка гора

Нетпрес - 20.07.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ потврди дека е уапсен последниот бегалец од подрачјето на поранешна Југославија Горан Хаџиќ во 8.24 часот во регионот на Фрушка гора.

ЕУ го поздравија апсењето на Хаџиќ

Р.С.Европа - 20.07.2011

Лидерите на Европската унија го поздравија апсењето на последниот хашки бегалец од Србија Горан Хаџиќ. Тие велат дека очекуваат Хаџиќ да биде префрлен во Хаг „без одложување".

Карла дел Понте - Апсењето на Хаџиќ е голем успех за Србија

Inpress - 20.07.2011

Загреб, 20. јули 2011 (ИНПРЕС) Апсењето на Горан Хаџиќ е голем успех за Србија, изјави поранешниот главен обвинител на Трибуналот за воени злосторства во Хаг Карла дел Понте, цитирана од хрватското ...

ЕУ го поздрави апсењето на Хаџиќ

Press24 - 20.07.2011

Двајцата европски дипломати истакнаа дека „српската нација е во процес на соочување со минатото и вртење страница кон подобра европска иднина“.

Хаџиќ уапсен кај селото Крушедол, тој имал лажен идентитет

+инфо - 20.07.2011

Обвителот за воени злосторства Владимир Вукчевиќ изјави дека Горан Хаџиќ, последниот обвинет од Хашкиот трибунал, е уапсен изутрината покрај селото Крушедол, каде требало да се најде со јатак и да ...

Србија сврте нова страница со апсењето на Хаџиќ

Р.С.Европа - 20.07.2011

Горан Хаџиќ, обвинет за воени злосторства од Хашкиот трибунал, е уапсен денеска во реонот на Фрушка Гора во Србија. Меѓународната заедница го поздрави неговото апсење Претседателот на Европскиот ...

ФОТО: Вака изгледа Хаџиќ денес

Курир - 20.07.2011

Обвинителот за воени злосторства Владимир Вукчевиќ изјави дека Горан Хаџиќ, последниот обвинет од Хашкиот трибунал, е уапсен изутрината покрај селото Крушедол, каде требало да се најде со јатак и да ...

Расмусен: Србија ги исполни меѓународните обврски

+инфо - 20.07.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен им честита денеска на српските власти за апсењето на Горан Хаџиќ, оценувајќи дека Србија со тоа ги исполни своите меѓународни обврски.

Хаџиќ уапсен кај селото Крушедол, тој имал лажен идентитет

Сител - 20.07.2011

Обвителот за воени злосторства Владимир Вукчевиќ изјави дека Горан Хаџиќ, последниот обвинет од Хашкиот трибунал, е уапсен изутрината покрај селото Крушедол, каде требало да се најде со јатак и да ...

Хаџиќ сослушан, судијата му одобри средба со семејството

Нетпрес - 20.07.2011

По седум години бегство, уапсен е последниот хашки обвинет Горан Хаџиќ. По сослушувањето, Хаџиќ бил сместен во притвор во Специјалниот суд, во кој пред да бидат префрлени во Хаг, престојуваа и Ратко ...

Тома Фила ќе го брани Горан Хаџиќ

Кајгана - 20.07.2011

Белградскиот адвокат Тома Фила ќе го брани Горан Хаџиќ, осомничен за воени злосторства од страна на Хашкиот трибунал, кој утрово беше уапсен по седумгодишно криење.

Хаџиќ нема да се жали на одлуката за испорака во Хаг

Р.С.Европа - 20.07.2011

Одделението за воени злосторства во Вишиот суд во Белград донесе одлука дека се исполнети претпоставките за испорачување на хашкиот обвинет Горан Хаџиќ.

Хашкиот трибунал се подготвува за екстрадиција на Хаџиќ

Сител - 20.07.2011

Хашкиот трибунал е во комуникација со претставниците на српските власти и се подготвува за екстрадирање и прифаќање на Горан Хаџиќ во Шевенинген, изјави портпаролот на судот во Хаг Нерма Јелачиќ.

Русија очекува објективно судење на Хаџиќ

Р.С.Европа - 20.07.2011

Москава очекува судот да биде обjективен кон поранешниот претседател на Република Српска Краина, Горан Хаџиќ, изјави денеска од Министерството за надворешни работи на Русија.

Расмусен: Србија ги исполни меѓународните обврски

Сител - 20.07.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен им честита денеска на српските власти за апсењето на Горан Хаџиќ, оценувајќи дека Србија со тоа ги исполни своите меѓународни обврски.

Уапсен Горан Хаџиќ

Сител - 20.07.2011

Во Србија е уапсен Горан Хаџиќ, последниот по кого трага Хашкиот Трибунал за поранешна Југославија, јавува српскиот весник „Блиц“.

Расмусен: Србија ги исполни меѓународните обврски

Кирилица - 20.07.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен им честита денеска на српските власти за апсењето на Горан Хаџиќ, оценувајќи дека Србија со тоа ги исполни своите меѓународни обврски - По ...

Филе-апсењето на Хаџиќ, не е доволно за влез на Србија во ЕУ

Р.С.Европа - 20.07.2011

Kомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе изјави дека апсењето на Горан Хаџиќ е „прекрасна вест", но дека тоа не е замена за исполнување на критериумите Србија да стане кандидат за членка во ЕУ.

Хаџиќ уапсен кај селото Крушедол, тој имал лажен идентитет

МРТ - 20.07.2011

Обвителот за воени злосторства Владимир Вукчевиќ изјави дека Горан Хаџиќ, последниот обвинет од Хашкиот трибунал, е уапсен изутрината покрај селото Крушедол, каде требало да се најде со јатак и да ...

Расмусен: Србија ги исполни меѓународните обврски

МРТ - 20.07.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен им честита денеска на српските власти за апсењето на Горан Хаџиќ, оценувајќи дека Србија со тоа ги исполни своите меѓународни обврски.

Уапсен и последниот хашки бегалец Србинот Горан Хаџиќ

Press24 - 20.07.2011

Уапсен е последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ. Српскиот претседател Борис Тадиќ најави вонредна прес конференција во 11 часот.

Хашкиот трибунал се подготвува за екстрадиција на Хаџиќ

Р.С.Европа - 20.07.2011

Хашкиот трибунал е во комуникација со претставниците на српските власти и се подготвува за екстрадирање и прифаќање на Горан Хаџиќ во Шевенинген, изјави портпаролот на судот во Хаг, Нерма Јелачиќ.

Расмусен: Иднината на Србија е во евроатланското семејство

Курир - 20.07.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен им честита денеска на српските власти за апсењето на Горан Хаџиќ, оценувајќи дека Србија со тоа ги исполни своите меѓународни обврски.

Хашкиот трибунал се подготвува за екстрадиција на Хаџиќ

+инфо - 20.07.2011

Хашкиот трибунал е во комуникација со претставниците на српските власти и се подготвува за екстрадирање и прифаќање на Горан Хаџиќ во Шевенинген, изјави портпаролот на судот во Хаг Нерма Јелачиќ.

Хаг чека екстрадиција на Хаџиќ

Кирилица - 20.07.2011

Хашкиот трибунал е во комуникација со претставниците на српските власти и се подготвува за екстрадирање и прифаќање на Горан Хаџиќ во Шевенинген, изјави портпаролот на судот во Хаг Нерма Јелачиќ - ...

Уапсен Горан Хаџиќ

+инфо - 20.07.2011

Во Србија е уапсен Горан Хаџиќ, последниот по кого трага Хашкиот Трибунал за поранешна Југославија, јавува српскиот весник „Блиц“.

Уапсен Горан Хаџиќ

МРТ - 20.07.2011

Во Србија е уапсен Горан Хаџиќ, последниот по кого трага Хашкиот Трибунал за поранешна Југославија, јавува српскиот весник „Блиц“.

Тадиќ го потврди апсењето на Горан Хаџиќ

Алфа - 20.07.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска на вонредна прес конференција во Белград соопшти дека утринава на Фрушка Гора е уапсен последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ.

Тадиќ го потврди апсењето на Горан Хаџиќ

+инфо - 20.07.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска на вонредна прес конференција во Белград соопшти дека утринава на Фрушка Гора е уапсен последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ.

Горан Хаџиќ уапсен во Србија

Нетпрес - 20.07.2011

Последниот по кого трагаше Хашкиот трибунал, Горан Хаџиќ, е уапсен во Србија, јавува српскиот весник “Блиц“. Во Претседателството на Србија во 11 часот српскиот претседател Борис Тадиќ ќе одржи ...

Уапсен Горан Хаџиќ

Кирилица - 20.07.2011

Во Србија е уапсен Горан Хаџиќ, последниот по кого трага Хашкиот Трибунал за поранешна Југославија, јавува српскиот весник „Блиц“ Во Претседателството на Србија во 11 часот српскиот претседател Борис ...

Горан Хаџиќ од магационер до претседател

Курир - 20.07.2011

Тој е роден во 1958 година во Винковци во Хрватска. На првите повеќепартиски избори во Хрватска во 1990 година беше кандидат на Сојузот на комунистите на Хрватска - Партија за демократски промени.

Тадиќ потврди дека Горан Хаџиќ е уапсен

Кирилица - 20.07.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска на вонредна прес конференција во Белград соопшти дека утринава на Фрушка Гора е уапсен последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ Трибуналот во Хаг во 2004 ...

Уапсен Горан Хаџиќ

Точка - 20.07.2011

Уапсен е последниот обвинет за воени злосторства кој се бара од судот во Хаг, Горан Хаџиќ, пренесуваат српските медиуми.

Уапсен последниот хашки бегалец од Србија

Канал 77 - 20.07.2011

Утринава на Фрушка Гора е уапсен последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, соопшти претседателот на Србија Борис Тадиќ на вонредната прес конференција.

Тадиќ потврди: Горан Хаџиќ е уапсен на Фрушка гора

Точка - 20.07.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ потврди дека е уапсен последниот бегалец од подрачјето на поранешна Југославија Горан Хаџиќ во 8.24 часот во регионот на Фрушка гора.

Уапсен Горан Хаџиќ

Вечер Прес - 20.07.2011

Хаџиќ бил тешко препознатлив, со мустаќи, без карактеристичната брада... Имал лажен идентитет, поседувал и пиштол, но не пружал отпор. Бегалецот бил во контакт со неколку лица.

ВИДЕО: Хаџиќ сослушан, судијата му одобри средба со семејството

Точка - 20.07.2011

По седум години бегство, уапсен е последниот хашки обвинет Горан Хаџиќ. По сослушувањето, Хаџиќ бил сместен во притвор во Специјалниот суд, во кој пред да бидат префрлени во Хаг, престојуваа и Ратко ...

Тадиќ: Од ЕУ не очекувам никаква реакција за апсењето на Хаџиќ

eReporter - 20.07.2011

Со апсењето на Хаџиќ затворивме тешка и крвава страница од нашата историја, но од ЕУ не очекувам никаква реакција, бидејќи половина од нејзините политички претставници не знаеа ниту името да му го ...

Србија ги исполни меѓународните обврски

Идивиди - 20.07.2011

Брисел, 20 јули 2011 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен им честита денеска на српските власти за апсењето на , оценувајќи дека Србија со тоа ги исполни своите меѓународни ...

Уапсен последниот Хашки бегалец

Идивиди - 20.07.2011

Белград, 20 јули 2011 (МИА) - Во Србија е уапсен Горан Хаџиќ, последниот по кого трага Хашкиот Трибунал за поранешна Југославија, јавува српскиот весник „Блиц“.

Во Србија уапсен Горан Хаџиќ

eReporter - 20.07.2011

Последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, уапсен е утринава воп близина на селото Крушедол на Фрушка Гора, северна Србија. Српските медиуми пренесуваат дека тој веќе е пренесен во притвор во Белград, а ...