TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Референдумот на Крим се одвива без проблеми

Deutsche Welle - 16.03.2014

Контроверзниот рефeрендум на полуостровот Крим за приклучување кон Русија досега, според информации на надлежните, се одвива без проблеми. Одзивот на референдумот веќе сега изнесува околу 50%, изјави ...

Демонстрации на Украинците во Келн и Бон

Deutsche Welle - 16.03.2014

Референдумот на Крим предизвикува загриженост меѓу Украинците и кримските Татари во Германија. Тие демонстрираа во Келн и Бон. „Сигурно ќе има чистење, од такво нешто се плашат сите и се многу ...

Русија оди во изолација

Deutsche Welle - 16.03.2014

Референдумот на Крим ќе ја изолира Русија во меѓународни рамки. Со анексија на Крим Русија оди кон конфронтација. Во тој конфликт, земјата ќе загуби, оценува Инго Мантојфел.

Граѓаните на Крим и нивниот избор

Deutsche Welle - 16.03.2014

Организаторите на референдумот на Крим се радуваат на големиот одзив на избирачите. Крим тргнува по нов пат. Почетокот на „историскиот ден“ на приклучување кон Украина, како што 16.

Отворени избирачките места на Крим

24 Вести - 16.03.2014

Во осум часот по локално време на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на оваа автономна република кон Русија или ќе останат во состав на Украина со ...

ЕУ нема да гo признае референдумот на Крим

24 Вести - 16.03.2014

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Херман ван Ромпуј и Жозе Мануел Барозо попладнево соопштија дека Европската унија нема да го признае референдумот на Крим за припојување ...

93 поценти од жителите на Крим се изјасниле за присоединување кон Русија

24 Вести - 16.03.2014

Дури 93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за присоединување на Кримскиот Полуостров кон Русија, покажуваат резултатите од излезната анкета на ...

Референдум на Крим: Русија или независност

Нова ТВ - 16.03.2014

Гласачките места се отворени утрово за референдумот кој се спроведува на полуостровот Крим, во кој гласачите треба да ја изразат својата желба да се придружат Русија или да стане ефикасна независна ...

Албанија-Крим не е Косово

Р.С.Европа - 16.03.2014

Официјална Тирана оценува дека референдумот во Крим е нелегитимен и е во спротивност со Уставот на Украина и меѓународното право. Во соопштението на Министертвото за надворешни работи објавено синоќа ...

Украина – постигнат договор со руските сили до 21 март

Р.С.Европа - 16.03.2014

Украинскиот привремен министер за одбрана Игор Тењучек изјави дека Русија и Украина постигнале договор за Крим кој ќе важи до 21 март. По состанокот на кабинетот во Киев тој рече дека според ...

Кримски рефрендум: Гласачите со поддршка за сојуз со Русија

Нова ТВ - 16.03.2014

95,5% од гласачите во Крим го поддржаа влезот во Русија, изјавија официјални лица, откако гласовите беа изброени во спорниот референдум. Лидерот на Крим Сергеј Аксунов вели дека ќе бара да се ...

Крим гласа - Москва или Киев?

Утрински - 16.03.2014

Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на таа автономна република кон Русија или ќе останат во ...

Почна историскиот референдум на Крим: Украина или Русија? (ВИДЕО)

МКД - 16.03.2014

На украинскиот полуостров Крим, каде живее мнозинско руско население, околу 1,8 милиони гласачи денес излегуваат на спорниот референдум за спојување на Крим кон Русија.

Тирана не сака Крим да се споредува со Косово

Телма - 16.03.2014

Официјална Тирана оценува дека референдумот во Крим е нелегитимен и е во спротивност со Уставот на Украина и меѓународното право. Во соопштението на Министертвото за надворешни работи објавено синоќа ...

95 отсто Кримјани гласале да ѝ се приклучат на Русија

МКД - 16.03.2014

Околу 95 проценти од гласачите на кримскиот референдум одговориле со „да" на прашањето дали се за автономната република Крим да ѝ се приклучи на Руската Федерација, а само 5 отсто од гласовите на ...

За присоединување кон Русија гласаа 93 отсто од граѓаните на Крим

Телма - 16.03.2014

Последна вест: Заврши референдумот на Крим. За присоединување кон Русија гласале 93 отсто од граѓаните со право на глас, а излезноста е над 80 отсто. Рекорден процент на излезеност на денешниот ...

На Крим се слави - кримска владина делегација патува за Москва

Телма - 16.03.2014

Главниот Кримски Град Симферопол слави, а слават и илјадници во останатите градови. На денешниот референдум 93 проценти од гласачите се изјаснија за соединување кон Руската Федерација, а процентот на ...

Дури 93 отсто се одлучија за Русија

Утрински - 16.03.2014

Дури 93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за присоединување на Кримскиот Полуостров кон Русија, покажуваат резултатите од излезната анкета на ...

Отворени избирачките места на Крим

А1 On - 16.03.2014

Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на таа автономна република кон Русија или ќе останат во ...

Отворени избирачките места на Крим

Идивиди - 16.03.2014

/ Симферопол, 16 март 2014 (МИА) – Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на таа автономна ...

Крим избира меѓу Украина и Русија

Кајгана - 16.03.2014

Околу 1,8 милиони регистрирани избирачи во јужната украинска автономна република Крим денеска гласаат на референдум за да се изјаснат каде ја гледаат својата иднина, во Украина или Русија.

Гласање на референдум: Крим избира меѓу Русија и Украина

БркајРабота - 16.03.2014

Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на таа автономна република кон Русија или ќе останат во ...

Отворени избирачките места на Крим

Алсат-М - 16.03.2014

Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на таа автономна република кон Русија или ќе останат во ...

Игор Тенјух: Русија сега има околу 22.000 војници на Крим

А1 On - 16.03.2014

Русија продолжува да го зголемува бројот на војници во Крим и сега таа цифра е околу 22.000, изјави денеска в.д. министер за одбрана на Украина, Игор Тенјух.

Кличко: Нашите војници и во иднина ќе останат во касарните на Крим

А1 On - 16.03.2014

Украинскиот опозиционер Виталиј Кличко изјави дека новата влада во Киев по референдумот на Крим нема да ги повлече своите војници од касарните на тој полуостров и остро ја критикуваше Русија.

Отворени избирачките места на Крим

Алфа - 16.03.2014

Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на таа автономна република кон Русија или ќе останат во ...

Кличко: Нашите војници и во иднина ќе останат во касарните на Крим

Алфа - 16.03.2014

Украинскиот опозиционер Виталиј Кличко изјави дека новата влада во Киев по референдумот на Крим нема да ги повлече своите војници од касарните на тој полуостров и остро ја критикуваше Русија.

Игор Тенјух: Русија сега има околу 22.000 војници на Крим

Алфа - 16.03.2014

Русија продолжува да го зголемува бројот на војници во Крим и сега таа цифра е околу 22.000, изјави денеска в.д. министер за одбрана на Украина, Игор Тенјух.

За официјална Тирана Крим не може да се споредува Косово

А1 On - 16.03.2014

Официјална Тирана оценува дека референдумот во Крим е нелегитимен и е во спротивност со Уставот на Украина и меѓународното право. Во соопштението на Министертвото за надворешни работи објавено синоќа ...

Тирана: Крим не може да се споредува Косово

Алсат-М - 16.03.2014

Официјална Тирана оценува дека референдумот во Крим е нелегитимен и е во спротивност со Уставот на Украина и меѓународното право. Во соопштението на Министертвото за надворешни работи објавено синоќа ...

Украина и Русија договорија примирје на Крим

Алсат-М - 16.03.2014

Украинскиот привремен министер за одбрана Игор Тењучек изјави дека Русија и Украина постигнале договор за Крим кој ќе важи до 21 март. По состанокот на кабинетот во Киев тој рече дека според ...

„Комсомолец“: За Русите Крим е исто што и Фокландските Острови за Британците

Алфа - 16.03.2014

За Русија и за нејзините граѓани, Крим е истото она што за Британците се Фокландските Острови, пишува московскиот весник „Комсомолец“, осврнувајќи се на актулените случувања на овој црноморски ...

„Комсомолец“: За Русите Крим е исто што и Фокландските Острови за Британците

А1 On - 16.03.2014

За Русија и за нејзините граѓани, Крим е истото она што за Британците се Фокландските Острови, пишува московскиот весник „Комсомолец“, осврнувајќи се на актулените случувања на овој црноморски ...

ЕУ нема да гo признае референдумот на Крим

Алфа - 16.03.2014

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Херман ван Ромпуј и Жозе Мануел Барозо попладнево соопштија дека Европската унија нема да го признае референдумот на Крим за припојување ...

ЕУ нема да гo признае референдумот на Крим

Алсат-М - 16.03.2014

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Херман ван Ромпуј и Жозе Мануел Барозо попладнево соопштија дека Европската унија нема да го признае референдумот на Крим за припојување ...

ЕУ нема да гo признае референдумот на Крим

А1 On - 16.03.2014

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Херман ван Ромпуј и Жозе Мануел Барозо попладнево соопштија дека Европската унија нема да го признае референдумот на Крим за припојување ...

Белата куќа и се заканува со санкции на Русија поради Крим

Алфа - 16.03.2014

Ако рускиот претседател Владимир Путин не отстапи во врска со Крим, ќе се соочи со санкции од Западот, кои ќе им нанесат штети на руската економија и ќе го намалат влијанието на Москва во светот, ...

Белата куќа и се заканува со санкции на Русија поради Крим

А1 On - 16.03.2014

Ако рускиот претседател Владимир Путин не отстапи во врска со Крим, ќе се соочи со санкции од Западот, кои ќе им нанесат штети на руската економија и ќе го намалат влијанието на Москва во светот, ...

Аксјанов: Врховниот Совет на Крим официјално ќе побара влез во Руската Федерација на состанокот на 17. март

А1 On - 16.03.2014

Премиерот на Крим, Сергеј Аксјанов рече дека владата утре и официјално ќе побара припојување кон Русија, по денешниот референдум на кој 93 проценти од излезените се изјаснија за соединување со Русија.

Повеќе од 90 отсто од жителите на Крим се изјасниле за присоединување кон Русија

Н.Македонија - 16.03.2014

Дури 93 отсто од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за присоединување на Кримскиот Полуостров кон Русија, покажуваат резултатите од излезната анкета на Републиканскиот ...

Дури 93 проценти од жителите на Крим се изјасниле за присоединување кон Русија

Алфа - 16.03.2014

Дури 93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за присоединување на Кримскиот Полуостров кон Русија, покажуваат резултатите од излезната анкета на ...

93% од жителите на Крим се изјасниле за присоединување кон Русија

Идивиди - 16.03.2014

/ Симферопољ, 16 март 2014 (МИА) - Дури 93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за присоединување на Кримскиот Полуостров кон Русија, покажуваат резултатите ...

Крим се одлучи да и припадне на Русија

Алфа - 16.03.2014

93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за присоединување на Кримскиот Полуостров кон Русија. 93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот ...

Се одржува референдум за иднината на Крим

+инфо - 16.03.2014

Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на таа автономна република кон Русија или ќе останат во ...

КРИМ: Референдумски прашања што однапред го навестуваат исходот

Фактор - 16.03.2014

Милион и пол гласачи на полуостровот Крим денеска се изјаснуваат на рефендумот за отцепување од Украина и приклучување кон Русија. Гласачките места се отворени од утрово, иако најголем дел од ...

Кличко: Нашите војници и во иднина ќе останат во касарните на Крим

+инфо - 16.03.2014

Украинскиот опозиционер Виталиј Кличко изјави дека новата влада во Киев по референдумот на Крим нема да ги повлече своите војници од касарните на тој полуостров и остро ја критикуваше Русија.

НАДВОР ОД ПОЛИТИКАТА: Што ќе изгуби Украина на Крим?

Фактор - 16.03.2014

Со припојување на Крим, Русија ќе ја добие важната поморска база во Севастопол, за која сега ú плаќа кирија од 100 милиони долари годишно на Украина. Но ова ни оддалеку не е најголема и единствена ...

Белата куќа и се заканува со санкции на Русија поради Крим

+инфо - 16.03.2014

Ако рускиот претседател Владимир Путин не отстапи во врска со Крим, ќе се соочи со санкции од Западот, кои ќе им нанесат штети на руската економија и ќе го намалат влијанието на Москва во светот, ...

Дури 93 поценти од жителите на Крим се изјасниле за присоединување кон Русија

+инфо - 16.03.2014

Дури 93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за присоединување на Кримскиот Полуостров кон Русија, покажуваат резултатите од излезната анкета на ...

НЕМА ВРАЌАЊЕ НАЗАД: 93% од гласачите на Крим ја избраа Русија!

Фактор - 16.03.2014

Дури 93% од гласачите на Крим кои излегоа на референдумот денеска се определија за отцепување од Украина и припојување кон соседна Русија, покажаа излезните анкети по гласањето.

Аксјанов: Крим утре официјално ќе побара да се припои кон Русија

+инфо - 16.03.2014

Премиерот на Крим, Сергеј Аксјанов, рече дека владата утре и официјално ќе побара припојување кон Русија, по денешниот референдум на кој 93 проценти од излезените се изјаснија за соединување со ...

Почна гласањето на референдумот во Крим

Локално - 16.03.2014

Почна гласањето за референдумот во Крим, соопшти АФП. На него жителите на автономниот украински регион ќе го искажат своето мислење дали тој треба да остане во составот на Украина или да се приклучи ...

Граѓаните одлучуваат за судбината на Крим

Канал5 - 16.03.2014

Граѓаните денеска избираат дали се за поголема автономија на Крим во рамките на Украина или за припојување кон Русија. На украинскиот полуостров Крим денеска се одржува референдум.

Киев повика на бојкот на референдумот

Локално - 16.03.2014

Украинците треба да се воздржат од учество во т.н.. референдум, организиран од сепаратистите, изјави привремениот претседател на Украина Александар Турчинов, цитиран од украинското издание “Лига”.

Отворени избирачките места на Крим

Сител - 16.03.2014

Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на таа автономна република кон Русија или ќе останат во ...

Русија ќе ги разгледа барањата за заштита на цивилите во Украина

Локално - 16.03.2014

Во Министерството за надворешни работи на Руската Федерација пристигнале бројни обраќања со барање за заштита на цивилите во Украина, пренесе Интерфакс.

Жителите на Крим на референдум избираат меѓу Русија и Украина

Либертас - 16.03.2014

Почна гласањето за референдумот во Крим, соопшти АФП. Жителите на автономниот украински регион ќе го искажат своето мислење дали тој треба да остане во составот на Украина или да се приклучи кон ...

Крим одлучува: Русија или Украина?!

МРТ - 16.03.2014

Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на оваа автономна република кон Русија или ќе останат во ...

Часови го делат Крим до одлука од референдумот – САД ветуваат „брза“ реакција

МК News - 16.03.2014

Крим денес гласа на референдум – жителите на полуостровот треба да се изјаснат дали се за отцепување од Украина и приклучување кон Русија. Властите во Киев бараат итно повлекување на руската војска и ...

Крим: Голема излезност на референдумот!

Канал5 - 16.03.2014

- Луѓето масовно излегуваат на избирачките места од рано наутро, тоа не се случило од времето на Советскиот Сојуз - изјави претседателот на Комисијата на кримското собрание за подготовка на ...

Мажи со автомати упаднаа во Кримски хотел полн со новинари!

Локално - 16.03.2014

Маскирани вооружени мажи со калашникови со придушувачи влегле во хотелот ” Москва ” во главниот град на Крим Симферопол , каде се сместени голем дел од меѓународните новинари , соопштија светските ...

Меѓународните набљудувачи во Крим досега не се забележале прекршувања на референдумот во Крим

Локално - 16.03.2014

Меѓународните набљудувачи кои спроведуваат мониторинг на референдумот за статусот на Крим, не забележале никакви неправилности до овој момент, пренесе Газета.ру.

Кличко: Нашите војници и во иднина ќе останат во касарните на Крим

Сител - 16.03.2014

Украинскиот опозиционер Виталиј Кличко изјави дека новата влада во Киев по референдумот на Крим нема да ги повлече своите војници од касарните на тој полуостров и остро ја критикуваше Русија.

Игор Тенјух: Русија сега има околу 22.000 војници на Крим

Сител - 16.03.2014

Русија продолжува да го зголемува бројот на војници во Крим и сега таа цифра е околу 22.000, изјави денеска в.д. министер за одбрана на Украина, Игор Тенјух.

За официјална Тирана Крим не може да се споредува Косово

Сител - 16.03.2014

Официјална Тирана оценува дека референдумот во Крим е нелегитимен и е во спротивност со Уставот на Украина и меѓународното право. Во соопштението на Министертвото за надворешни работи објавено синоќа ...

Гласање на референдум: Крим избира меѓу Русија и Украина

Вечер - 16.03.2014

Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на таа автономна република кон Русија или ќе останат во ...

Кримскиот референдум предизвика демонстрации во Германија

Локално - 16.03.2014

Референдумот на Крим предизвикува загриженост меѓу Украинците и кримските Татари во Германија. Тие демонстрираа во Келн и Бон. „Сигурно ќе има чистење, од такво нешто се плашат сите и се многу ...

Голем одзив на референдумот на Крим

Канал5 - 16.03.2014

Повеќе од 50 проценти од граганите на Крим, досега излегле на гласање да се изјаснат на рефрендумот за отцепување од Украина и припојување кон Русија.

Путин референдумот на Крим го следи од Сочи - САД му порачуваат да попушти!

Канал5 - 16.03.2014

Рускиот претседател го следи изјаснувањето на граѓаните на Крим од Сочи, каде денеска се затвараат параолимписките игри. САД му порачаа дека е подобро да попушти, а тој на германската канцеларка и ...

Постигнат договор за примирје на Крим - 65% излегоа на референдумот до сега

Канал5 - 16.03.2014

Руските и Украинските воени власти постигнаа договор за примирје на Крим кое ќе трае до 21 март. Со ова се намалија тензиите во текот на денешното референдумско изјснување на граѓаните на Крим за ...

Крим одлучува, Киев и Москва склучија примирје!

МРТ - 16.03.2014

Референдумот за отцепување на Крим од Украина и припојување кон Русија тече зад гласачки паравани со руско знаме и рекордна излезност. Гласањето се одвива мирно, но под масовно обезбедување на ...

ЕУ нема да гo признае референдумот на Крим

Либертас - 16.03.2014

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Херман ван Ромпуј и Жозе Мануел Баросо попладнево соопштија дека Европската Унија нема да го признае референдумот на Крим за припојување ...

Тирана: Крим не може да се споредува Косово

Либертас - 16.03.2014

Официјална Тирана оценува дека референдумот во Крим е нелегитимен и е во спротивност со Уставот на Украина и меѓународното право. Во соопштението на Министерството за надворешни работи се упатува ...

Еден милион веќе гласаа во Крим

Локално - 16.03.2014

Одѕивот на референдумот во Крим кон 15 ч по локално време е 64 отсто или 970 000 луѓе.Ова го соопшти шефот на комисијата за подготовка на референдумот на Врховниот совет на Крим Михаил Малишево.

Украина мобилизира 20 000 луѓе, а Русија праќа провокатори

Локално - 16.03.2014

Новата влада во Украина објави мобилизација на 20 000 луѓе за Националната гарда, и се обиде да ги замени и пополни дупките ви жандармеријата и војската на земјата.

Референдумот на Крим успешен – излезноста 83,5 отсто – ЕУ најави не го признава

МК News - 16.03.2014

Прашањата беа поставувани на Руски, Украински и на Кримско-татарски јазик. Првите резултати се очекуваат доцна вечерва. Референдумот за припојување на Крим кон Русија поминува со многу висока ...

Дури 93 поценти од жителите на Крим се изјасниле за присоединување кон Русија

Канал5 - 16.03.2014

Дури 93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за присоединување на Кримскиот Полуостров кон Русија, покажуваат резултатите од излезната анкета на ...

93 отсто Кримјани гласале да ѝ се приклучат на Русија

Локално - 16.03.2014

Околу 93 проценти од гласачите на кримскиот референдум одговориле со „да” на прашањето дали се за автономната република Крим да ѝ се приклучи на Руската Федерација, а само 7 отсто од гласовите на ...

Крим одлучи – оди со Русија: Првични резултати – 93 насто гласале за припојување кон Русија

МК News - 16.03.2014

Заврши референдумот на Крим. За присоединување кон Русија гласале 93 отсто од граѓаните со право на глас, а излезноста е над 80 отсто. Според телевизијата РТ првите неофицијални резултати покажале ...

ЕУ нема да гo признае референдумот на Крим

Канал5 - 16.03.2014

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Херман ван Ромпуј и Жозе Мануел Барозо попладнево соопштија дека Европската унија нема да го признае референдумот на Крим за припојување ...

Белата куќа и се заканува со санкции на Русија поради Крим

Канал5 - 16.03.2014

Ако рускиот претседател Владимир Путин не отстапи во врска со Крим, ќе се соочи со санкции од Западот, кои ќе им нанесат штети на руската економија и ќе го намалат влијанието на Москва во светот, ...

Белата куќа и се заканува со санкции на Русија поради Крим

Сител - 16.03.2014

Ако рускиот претседател Владимир Путин не отстапи во врска со Крим, ќе се соочи со санкции од Западот, кои ќе им нанесат штети на руската економија и ќе го намалат влијанието на Москва во светот, ...

Дури 93 поценти од жителите на Крим се изјасниле за присоединување кон Русија

Сител - 16.03.2014

Дури 93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за присоединување на Кримскиот Полуостров кон Русија, покажуваат резултатите од излезната анкета на ...

Аксјанов: Крим утре официјално ќе побара да се припои кон Русија

Локално - 16.03.2014

Премиерот на Крим, Сергеј Аксјанов, рече дека владата утре и официјално ќе побара припојување кон Русија, по денешниот референдум на кој 93 проценти од излезените се изјаснија за соединување со ...

ЕУ нема да гo признае референдумот на Крим

Сител - 16.03.2014

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Херман ван Ромпуј и Жозе Мануел Барозо попладнево соопштија дека Европската унија нема да го признае референдумот на Крим за припојување ...

Украина и Русија договорија примирје на Крим!

Вечер - 16.03.2014

Доколку избирачите на референдумот одлучат за обединување со Русија, Крим ќе се обрати до Русија со предлог за прием во состав на Руската Федерација врз основа на соодветен меѓудржавен договор Додека ...

Отворени избирачките места на Крим

Телеграф - 16.03.2014

За плебисцитот се отпечатени 1.512.725 избирачки ливчиња на руски, украински и кримско-татарски јазик Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места ...

Референдум во Крим. Се гласа за Русија или Украина?

еМагазин - 16.03.2014

Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на таа автономна република кон Русија или ќе останат во ...

Кличко: Нашите војници и во иднина ќе останат во касарните на Крим

Бриф - 16.03.2014

Виталиј Кличко изјави дека новата влада во Киев по референдумот на Крим нема да ги повлече своите војници од касарните на тој полуостров и остро ја критикуваше Русија.

Игор Тенјух: Русија продолжува да го зголемува бројот на војници во Крим

Бриф - 16.03.2014

Русија продолжува да го зголемува бројот на војници во Крим и сега таа цифра е околу 22.000, изјави денеска в.д. министер за одбрана на Украина, Игор Тенјух.

Кличко: Украинските војници ќе останат во касарните на Крим

Телеграф - 16.03.2014

Клично истакна дека референдумот за иднината на Крим е нелегален и оти нема да го прифатат Украинскиот опозиционер Виталиј Кличко изјави дека новата влада во Киев по референдумот на Крим нема да ги ...

Тенјух: Русија сега има околу 22.000 војници на Крим

Телеграф - 16.03.2014

В.д министерот за одбрана на Украина вели дека согласно договорот, во Црноморската флота требало максимум да има 12.500 војници за 2014 година Русија продолжува да го зголемува бројот на војници во ...

АЛБАНИЈА: Крим не може да се споредува Косово

Телеграф - 16.03.2014

Официјална Тирана ги осудува сите оние кои вршат споредба помеѓу Крим и Косово Официјална Тирана оценува дека референдумот во Крим е нелегитимен и е во спротивност со Уставот на Украина и ...

ЕУ: Нема да го признаеме референдумот во Крим

Телеграф - 16.03.2014

Ван Ромпуј и Баросо се дециди дека референдумот е незаконски Херман ван Ромпуј и Жозе Мануел Баросо се децидни дека Европската унија нема да го признае референдумот на Крим за припојување на оваа ...

КРИМ: Референдумот успешен, излезноста 83,5 отсто

Телеграф - 16.03.2014

Прашањата беа поставувани на Руски, Украински и на Кримско-татарски јазик. Првите резултати се очекуваат доцна вечерва. Референдумот за припојување на Крим кон Русија поминува со многу висока ...

Дури 93 проценти од жителите на Крим се изјасниле за присоединување кон Русија

Бриф - 16.03.2014

Дури 93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за присоединување на Кримскиот Полуостров кон Русија, покажуваат резултатите од излезната анкета на ...

КРИМ ПРОСЛАВУВА: 93 проценти граѓани решија да се присоединат кон Русија

Телеграф - 16.03.2014

Низ повеќе градови во Крим се прославува излегувањето на Крим од Украина и присоединувањето кон Русија Дури 93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за ...

КИЕВ: Референдумот на Крим со бројни прекршувања (ВИДЕО)

Телеграф - 16.03.2014

Бројни новинари од Русија гласале на референдумот и тоа со руски пасоши На денешниот референдум во Крим, се случиле бројни прекршувања, пишуваат украинските медиуми.

Што губи Украина, а што добива Русија со присоединувањето на Крим

Телеграф - 16.03.2014

Многумина претпоставуваат дека единствената корист што би ја имала Русија со припојувањето на кримскиот полуостров е всушност поморска база во Севастопољ, како и заштеда на 100 милиони долари годишно ...

ДЕЛЕГАЦИЈА ОД КРИМ ПАТУВА ЗА МОСКВА: Утре ќе побара официјално прием во Русија

Телеграф - 16.03.2014

„Врховниот Совет на Крим официјално ќе побара влез во Руската Федерација на состанок на 17 март“, напиша премиерот на Крим, Сергеј Аксјанов на својот Твитер профил Во понеделник, претставници на ...

(ВИДЕО) Еуфорија во Крим: Жителите го слават припојувањето кон Русија

Бриф - 16.03.2014

По референдумот на кој јасно ставија до знаење дека сакаат да се присоединат кон Русија, жителите на Крим слават на плоштадот во Симферопољ. Неколку илјади луѓе со руски знамиња скандираат „Русија“.

Крим избира меѓу Украина и Русија

Тера - 16.03.2014

Околу 1,8 милиони регистрирани избирачи во јужната украинска автономна република Крим во недела гласаат на референдум за да се изјаснат каде ја гледаат својата иднина, во Украина или Русија.

Путин ѝ повтори на Меркел дека кримскиот референдум е законски

Тера - 16.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин уште еднаш на германската канцеларка Ангела Меркел во неделата ѝ повторил дека референдумот што се одвива денеска на јужниот проруски украински полуостров Крим за ...

93 отсто жители на Крим гласале за присоединување кон Русија

Тера - 16.03.2014

За присоединување на автономната република Крим кон Русија гласале 93 отсто од жителите на проруската украинска автономна република, според излезните анкети што ги спровел Кримскиот републикански ...

Почна гласањето на референдумот во Крим

Република - 16.03.2014

Почна гласањето на референдумот во Крим. На него жителите на автономниот украински регион ќе го искажат своето мислење дали тој треба да остане во составот на Украина или да се приклучи кон Русија.

Гласање на референдум: Крим избира меѓу Русија и Украина

Курир - 16.03.2014

Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на таа автономна република кон Русија или ќе останат во ...

Референдум: Крим избира меѓу Москва и Киев!

За Се - 16.03.2014

Утрово започна гласањето на полуостровот Крим, во кој гласачите треба да ја изразат својата желба да се придружат Русија или да стане ефикасна независна држава поврзана со Украина.

Крим гласа за или против припојување кон Русија

Sky - 16.03.2014

Утринава, во осум часот во Крим беа отвроени избирачките места на кои граѓаните треба да го дадат својот глас за тоа дали Крим ќе се присоедини кон Русија или ќе останат во состав на Украина со ...

Отворени избирачките места – во Крим започна референдумот

Таратур - 16.03.2014

Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на таа автономна република кон Русија или ќе останат во ...

Кличко: Нашите војници и во иднина ќе останат во касарните на Крим

Курир - 16.03.2014

Украинскиот опозиционер Виталиј Кличко изјави дека новата влада во Киев по референдумот на Крим нема да ги повлече своите војници од касарните на тој полуостров и остро ја критикуваше Русија.

Граѓаните на Крим одлучуваат за својата иднина

Press24 - 16.03.2014

Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на таа автономна република кон Русија или ќе останат во ...

Крим избира меѓу Украина и Русија

Хајд Парк - 16.03.2014

Околу 1,8 милиони регистрирани избирачи во јужната украинска автономна република Крим во недела гласаат на референдум за да се изјаснат каде ја гледаат својата иднина, во Украина или Русија.

НАДВОР ОД ПОЛИТИКАТА: Што ќе изгуби Украина на Крим?

Делчево Денес - 16.03.2014

Со припојување на Крим, Русија ќе ја добие важната поморска база во Севастопол, за која сега ú плаќа кирија од 100 милиони долари годишно на Украина. Но ова ни оддалеку не е најголема и единствена ...

Кличко: Нашите војници и во иднина ќе останат во касарните на Крим

еВести - 16.03.2014

Украинскиот опозиционер Виталиј Кличко изјави дека новата влада во Киев по референдумот на Крим нема да ги повлече своите војници од касарните на тој полуостров и остро ја критикуваше Русија.

Набљудувачи: Референдумот на Крим тече мирно

Нетпрес - 16.03.2014

Меѓународните набљудувачи кои го надгледуваат референдумот за идниот статус на Крим, засега не воочиле никакви нерегуларност, истакнува Матеуш Пискорски, шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ.

Киев и Москва го договорија примирјето

Нетпрес - 16.03.2014

Официјални претставници на Украина и Русија денеска договориле дека на Крим, каде што денеска се одржува референдум за приклучување кон Русија, до 21-ви март ќе стапи на сила примирјето.

Путин ѝ повтори на Меркел дека кримскиот референдум е законски

Portal - 16.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин уште еднаш на германската канцеларка Ангела Меркел во неделата ѝ повторил дека референдумот што се одвива денеска на јужниот проруски украински полуостров Крим за ...

Путин на Меркел: Референдумот на Крим е во согласонот со меѓународното право

Република - 16.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин на германската канцеларка Ангела Меркел и изјавил дека референдумот на украинскиот полуосторв Крим за приклучување на Русија е во согласност со меѓународното право, ...

За Брисел, референдумот во Украина е нелегитимен

Република - 16.03.2014

Европската унија (ЕУ) денеска официјално го осуди одржувањето на референдумот на Крим и најави дека уште утре ќе одлучува за санкциите. - Референдумот е нелегален и нелегитимен.

Над 93 поценти од жителите на Крим се изјасниле за присоединување кон Русија

За Се - 16.03.2014

93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за присоединување на Кримскиот Полуостров кон Русија, покажуваат резултатите од излезната анкета на Републиканскиот ...

Дури 93 поценти од жителите на Крим се изјасниле за присоединување кон Русија

Делчево Денес - 16.03.2014

Дури 93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за присоединување на Кримскиот Полуостров кон Русија, покажуваат резултатите од излезната анкета на ...

КРИМ ОДЛУЧИ: 93 отсто од граѓаните сакаат да се присоедини со Русија

Sky - 16.03.2014

Заврши референдумот на Крим, а за а присоединување кон Русија гласале 93 отсто од граѓаните со право на глас. Излезноста беше со рекорден процент од 80 отсто.

Крим сака со Русија – дури 93 отсто гласале за присоединување

Република - 16.03.2014

Дури 93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за присоединување на Кримскиот Полуостров кон Русија, покажуваат резултатите од излезната анкета на ...

„Известија“: Русија нема да ги извршува препораките на Европскиот парламент

Руска реч - 16.03.2014

Руските пратеници сметаат дека ЕУ ги копира дејствата на НАТО државите, а со тоа собира поени за следните избори, пишува „Известија“. Европскиот парламент донесе резолуција за „Навлегувањето на ...

Крим ќе побара утре да се соедини со Русија

Република - 16.03.2014

Премиерот на Крим, Сергеј Аксјанов, рече дека владата утре и официјално ќе побара припојување кон Русија, по денешниот референдум на кој 93 проценти од излезените се изјаснија за соединување со ...

93% од жителите на Крим го поддржаа влегувањето на Крим во составот на Русија

Руска реч - 16.03.2014

93% од жителите на Крим го поддржаа влегувањето на Крим во составот на Русија, следува од прелиминарните анкети и резултати, а пренесува РИА Новости. Во гласањето на Крим зеле учество 73,41% од ...

Крим избира меѓу Украина и Русија

Макфакс - 16.03.2014

Околу 1,8 милиони регистрирани избирачи во јужната украинска автономна република Крим во недела гласаат на референдум за да се изјаснат каде ја гледаат својата иднина, во Украина или Русија.

Путин ѝ повтори на Меркел дека кримскиот референдум е законски

Макфакс - 16.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин уште еднаш на германската канцеларка Ангела Меркел во неделата ѝ повторил дека референдумот што се одвива денеска на јужниот проруски украински полуостров Крим за ...

Крим во понеделник официјално ќе побара присоединување кон Русија

Макфакс - 16.03.2014

Власте на проруската украинска автономна република Крим во понеделник официјално ќе побара присоединување на Русија, најави во неделата навечер премиерот Сергеј Аксенов на својот профил на Twitter, ...

Обама и Путин ја истакнаа неопходноста од стабилизација на Украина

Макфакс - 16.03.2014

Како што беше најавено, САД веднаш во неделата навечер ги отфрлија резултатите од референдумот на Крим за присоединување на полуостровот на Русија сметајќи го за нелегитимен, а во телефонскиот ...

Започна референдумот во Крим за пристапување кон Русија

Inpress - 16.03.2014

Симферопол, 16. март 2014 (ИНПРЕС) Во Кримската автономна република во составот на Украина утрово започна гласањето на референдумот за идниот статус на полуостровот.

На Крим се гласа на референдум: За Русија или Украина?

Lider - 16.03.2014

Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на таа автономна република кон Русија или ќе останат во ...

Отворени избирачките места на Крим

Економски - 16.03.2014

Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на таа автономна република кон Русија или ќе останат во ...

Отворени избирачките места на Крим

Денешен - 16.03.2014

Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за присоединување на таа автономна република кон Русија или ќе останат во ...

Тимошенко го повика Западот на „тврда линија“ против Путин

Inpress - 16.03.2014

Киев, 16. март 2014 (ИНПРЕС) Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко ги повика западните земји да се обединат во „тврда линија“ против рускиот претседател Владимир Путин за излез од кризата.

Кличко: И во иднина нашите војници ќе останат во касарните на Крим

Денешен - 16.03.2014

Украинскиот опозиционер Виталиј Кличко изјави дека новата влада во Киев по референдумот на Крим нема да ги повлече своите војници од касарните на тој полуостров и остро ја критикуваше Русија.

Над 90% од гласачите гласале за присоединување на Крим кон Русија

Економски - 16.03.2014

Дури 93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за присоединување на Кримскиот Полуостров кон Русија, покажуваат резултатите од излезната анкета на ...

Крим: Дури 93 отсто од гласачите ја одбраа Русија

Денешен - 16.03.2014

Дури 93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за присоединување на Кримскиот Полуостров кон Русија, покажуваат резултатите од излезната анкета на ...

Отворени избирачките места на Крим

Falanga - 16.03.2014

Русија нагласи дека ќе ги прифати резултатите од референдумот.. Во осум часот по локално време (седум по средноевропско) на Крим беа отворени избирачките места на кои граѓаните ќе одлучат за ...

Жителите на Крим денеска ја земаат судбината во свои раце - Москва или Киев?

Maxim - 16.03.2014

Денеска во осум часот по локално, а седум по средноевропско, жителите на Крим почнаа да ги посетуваат избирачките места, каде ќе треба да заокружат дали се за присоединување кон Русија или сакаат да ...

Демонстрации на Украинците во Келн и Бон

Falanga - 16.03.2014

Се плашат од припојување кон Русија и евентуално ново етничко чистење.. „Сигурно ќе има чистење, од такво нешто се плашат сите и се многу загрижени“, вели Олаф Лајдрајтер.

Крим е зависен од Украина

Deutsche Welle - 15.03.2014

Струја, вода, гас, храна: снабдувањето на Крим се одвива преку украинска територија. Тоа би можело да се промени на полошо по референдумот за приклучување кон Русија закажан за утре (16.03).

Русинот што ја брани Украина

Deutsche Welle - 15.03.2014

На Крим, како што се чини, многу Руси сакаат отцепување од Украина што побргу. Но не мислат сите Руси така. Ова е приказната за Фјодор, Русинот што ја брани Украина.

Украина: Русија провоцира и подготвува инвазија

Deutsche Welle - 15.03.2014

Еден ден пред референдумот за припојување на Крим кон Русија, Украина ја обвини руската влада за масовни провокации и ја предупреди од вршење инвазија.

Врховната рада гo распушти Парламентот на Крим

24 Вести - 15.03.2014

Пратениците во украинската Врховна рада денеска усвоија одлука времено укинување на надлежностите на Врховниот совет на Крим, што практично значи негово распуштање.

Расте напнатоста пред утрешниот референдум на Крим

24 Вести - 15.03.2014

Расте напнатоста пред утрешниот референдум на Крим на кој речиси 2 милиони жители ќе се изјаснат дали се за останување во Украина или за приклучување кон Русија.

Украина: Парламентот гласаше за распуштање на Кримското Собрание

Р.С.Европа - 15.03.2014

Украинскиот парламент во Киев гласаше за распуштање на Кримскиот Врховен совет, Регионалниот парламент во Украина . Огромното мнозинство од 278 пратеници гласаа „за“ а еден беше воздржан.

Во Москва протест против руските акции во Крим

Р.С.Европа - 15.03.2014

Десетици илјади лица протестираа во Москва денеска против руските акции во Крим. Маршот започна на плоштадот Пушкин и продолжи во непосредната околина.До демонстрациите доаѓа еден ден пред закажаниот ...

Кримското Собрание распуштено, Киев го обвинува Кремљ за насилствата

Р.С.Европа - 15.03.2014

Еден ден пред референдумот во Крим за присоединуавње кон Русија Украинскиот парламент во Киев денеска гласаше за распуштање на Кримскиот регионален парламент во Украина .

Во недела се одржува референдум на Крим

Нова ТВ - 15.03.2014

Се зголемува напнатоста пред утрешниот референдум на Крим на кој околу 2 милиони жители ќе се изјаснат дали се за останување во Украина или за приклучување кон Русија.

ФОТО: Врховната рада гo распушти Парламентот на Крим, во Москва митинзи за и против Путин

Утрински - 15.03.2014

Пратениците во украинската Врховна рада денеска усвоија одлука времено укинување на надлежностите на Врховниот совет на Крим, што практично значи негово распуштање.

Ситуацијата во Украина се усложнува пред референдумот на Крим

Телма - 15.03.2014

Пред утрешниот референдум на Крим, илјадници луѓе во Москва маршираа во знак на поддршка на единството на Украина, додека илјадници други, целосно го подржуваат референдумот за анексија на Крим.

Руска војска влезе во украинско село северно од Крим?

Телма - 15.03.2014

Pуски сили поддржани од хеликоптери и оклопни возила презедоа контрола врз село во Украина во близина на границата со Крим, соопштија украинските власти.

Русите зазеле село во Украина

МКД - 15.03.2014

Руски сили поддржани од хеликоптери и оклопни возила ја презеле контролата над село во Украина во близина на границата со Крим, соопштиле украинските ...

Бан Ки-мун: Воздржете се од провокации

А1 On - 15.03.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, непосредно пред референдумот на Крим, ги повика сите страни да се воздржат од провокации и избрзани одлуки. Бан истакна дека ситуацијата во Украина ја доведе ...

СБ на ОН ќе гласа нацрт резолуција за украинската криза

Алфа - 15.03.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации ќе се собере денеска во 15 часот по Гринич на итна седница по барање на САД, за гласање нацрт резолуција за украинската криза.

Покрај за референдум, Крим се подготвува и за невреме

А1 On - 15.03.2014

Кон Крим се движи невреме, кое ќе го зафати Полуостовот во следните 24 часа, соопшти денеска регионалниот хидрометеоролошки центар во Симферопољ. Како што јави ИТАР-ТАСС, се очекува Крим да го погоди ...

Невозможен избор пред жителите на Крим

Н.Македонија - 15.03.2014

Шансите за победа се, јасно, на страната на Русија - како фрлање на паричка. Глава - Русија победува. Петка - Крим губи. Гласањето, без оглед на исходот, е без правна поддршка и неуставно: во тоа ...

Трите страни на украинскиот медал

Н.Македонија - 15.03.2014

Зошто се исмеваат карикатуралните оправдувања со кои Путин се обидува да ѝ даде легитимитет на инвазијата врз Крим, а се забораваат смешните аргументи со кои Буш и Чејни ја оправдуваа инвазијата врз ...

Врховната рада ги распушти Парламентот на Крим

Алфа - 15.03.2014

Пратениците во украинската Врховна рада денеска усвоија одлука времено укинување на надлежностите на Врховниот совет на Крим, што практично значи негово распуштање.

Врховната рада ги распушти Парламентот на Крим

А1 On - 15.03.2014

Пратениците во украинската Врховна рада денеска усвоија одлука времено укинување на надлежностите на Врховниот совет на Крим, што практично значи негово распуштање.

Русите не стравуваат од санкции

А1 On - 15.03.2014

Западните санкции против Русија, планирани по утрешниот референдум на Крим, нема да имаат никакво економско влијание, смета рускиот министер Алексеј Уљукајев.

Руски војски се придвижуваат во реони вон Крим

А1 On - 15.03.2014

Руски сили поддржани од хеликоптери и оклопни возила презедоа контрола врз село во Украина во близина на границата со Крим, соопштија украинските власти.

Во очите на новата студена војна

think.mk - 15.03.2014

Пишува: Виктор Цветиќ – воено политички аналитичар > Во очи на референдумот кој ќе се одржи на 16-ти април во Украинската автономна Република Крим за остварување на суксесивната цел, односно ...

Руски сили заземале село во Украина на границата со Крим

Н.Македонија - 15.03.2014

Руските сили поддржани од хеликоптери и оклопни возила го преземаа денеска селото во Украина во близина со границата со Крим, соопштија украинските официјални служби Завземањето на Стрилков, еден ден ...

Покрај за референдум, Крим се подготвува и за невреме

+инфо - 15.03.2014

Кон Крим се движи невреме, кое ќе го зафати Полуостовот во следните 24 часа, соопшти денеска регионалниот хидрометеоролошки центар во Симферопол. Како што јави ИТАР-ТАСС, се очекува Крим да го погоди ...

Врховната рада го распушти Парламентот на Крим

+инфо - 15.03.2014

Пратениците во украинската Врховна рада денеска усвоија одлука за времено укинување на надлежностите на Врховниот совет на Крим, што практично значи негово распуштање.

Часови го делат Крим до одлука, Украина ја обвини Русија за воена инвазија

Фактор - 15.03.2014

Клучниот референдум на Крим ќе се одржи утре, а на него жителите на полуостровот треба да се изјаснат дали се за отцепување од Украина и приклучување кон Русија.

Русија искористи вето во ОН за Крим, но не очекува нова Студена војна!

Фактор - 15.03.2014

Москва стави вето на резолуцијата која требаше да биде изгласана во Обединетите нации за ситуацијата во Украина и со која утрешниот референдум на Крим требаше да биде прогласен за невалиден.

Ќе се полакоми ли Русија за уште од Украина по Крим?

Локално - 15.03.2014

Русија може да биде во искушение да оддели и други области од Украина по Крим, за да ги вклучи во проектот за евроазиски унија. Такво сценарио предвидува координаторот на Германија за Русија и ...

The Guardian: Западот и Русија се пред директен судир

Локално - 15.03.2014

Украинската криза влезе во нова и многу опасна фаза, откако 11-часовните разговори во Лондон меѓу државниот секретар на САД Џон Кери и неговиот руски колега Сергеј Лавров завршија без решение, пишува ...

Пристапувањето на Крим ќе ја чини Русија 20 милијарди евра

Локално - 15.03.2014

Дури и ако Крим се оддели од Украина и се приклучи кон Русија, од ова ќе изгубат кримчаните и Русите, но не и народот на Украина, пренесоа УНИАН, цитирајќи напис на директорот на Центарот за ...

Покрај за референдум, Крим се подготвува и за невреме

Сител - 15.03.2014

Кон Крим се движи невреме, кое ќе го зафати Полуостовот во следните 24 часа, соопшти денеска регионалниот хидрометеоролошки центар во Симферопољ. Како што јави ИТАР-ТАСС, се очекува Крим да го погоди ...

Der Tagesspiegel: До каде ќе стигне Путин?

Локално - 15.03.2014

До каде може да стигне Владимир Путин ? Во Европа почнува да станува ладно , откако рускиот лидер ги испружи рацете кон Украина , коментира германскиот весник Der Tagesspiegel .

Украинскиот парламент го распушти Кримското Собрание,а дали ќе се почитува?

Локално - 15.03.2014

Украинскиот парламент во Киев гласаше за распуштање на Кримскиот Врховен совет, Регионалниот парламент во Украина . Огромното мнозинство од 278 пратеници гласаа „за“ а еден беше воздржан.

Врховната рада ги распушти Парламентот на Крим

Сител - 15.03.2014

Пратениците во украинската Врховна рада денеска усвоија одлука времено укинување на надлежностите на Врховниот совет на Крим, што практично значи негово распуштање.

По политичката невоља,сега и природна-кон Крим се движи невреме

Локално - 15.03.2014

Кон Крим се движи невреме, кое ќе го зафати Полуостовот во следните 24 часа, соопшти денеска регионалниот хидрометеоролошки центар во Симферопољ. Како што јави ИТАР-ТАСС, се очекува Крим да го погоди ...

Распуштен парламентот на Крим! Утре се одржува референдум

МРТ - 15.03.2014

Пратениците во украинската Врховна рада денеска усвоија одлука времено укинување на надлежностите на Врховниот совет на Крим, што практично значи негово распуштање.

Премиерот на Крим повика на масовност на утрешниот референдум

Канал5 - 15.03.2014

Врховната Рада на Украина го распушти Врховниот совет на автономната република Крим и ги задолжи општинските одбори да донесат одлука за распишување на предвремени избори и на Крим.

Последни подготовки за референдум на Крим

МРТ - 15.03.2014

Во средиштето на нишанот, Крим ги прави последните подготовки за утрешниот референдум на кој се очекува да и ја предаде контролата на Москва, и покрај заканите со санкции и осудата на Западот.

Украина ја обвини и предупреди Русија за воена инвазија

Локално - 15.03.2014

Украина ја обвини Русија дека е навлезено со војници на нејзина територија дека распоредила 80 војници, хеликоптери и оклопни возила во село, лоцирано на другата страна на административната граница ...

50 000 се кренаа против Путин среде Москва за поддршка на Украина

Локално - 15.03.2014

Околу 50 000 луѓе протестираа во центарот на Москва во знак на протест против руската интервенција во Украина во пресрет на утрешниот референдум во Крим, соопшти АФП.

Во Крим почнува изградбата на Третата руска империја

Локално - 15.03.2014

”Руската интервенција во Украина (…) го става под прашање верувањето на многу Европејци, дека во последните години е речиси невозможно да се пробие, војна на континентот.

Крим се подготвува за референдум и за невреме

Телеграф - 15.03.2014

Според синоптичарите, во регионот ќе уследи заладување, а на 18 март е можно да заврне и снег Кон Крим се движи невреме, кое ќе го зафати Полуостовот во следните 24 часа, соопшти денеска регионалниот ...

Покрај за референдум, Крим се подготвува и за невреме

Бриф - 15.03.2014

Кон Крим се движи невреме, кое ќе го зафати Полуостовот во следните 24 часа, соопшти денеска регионалниот хидрометеоролошки центар во Симферопољ. Како што јави ИТАР-ТАСС, се очекува Крим да го погоди ...

УКРАИНА: Врховната рада ги распушти Парламентот на Крим

Телеграф - 15.03.2014

Временото укинување на надлежностите на Врховниот совет на Крим практично значи негово распуштање Пратениците во украинската Врховна рада денеска усвоија одлука за времено укинување на надлежностите ...

Врховната рада ги распушти Парламентот на Крим

Бриф - 15.03.2014

Пратениците во украинската Врховна рада денеска усвоија одлука времено укинување на надлежностите на Врховниот совет на Крим, што практично значи негово распуштање.

18.000 демонстранти во Москва: Тие за Крим со знамиња од СССР, тие против - со нацистички симболи

Точка - 15.03.2014

Во Москва денес се одржуваат два митинзи - еден за поддршка на Крим и против фашизмот, а другиот против соединување на Крим и Русија. Според податоците на московската полиција, приближно 18.000 луѓе ...

СУДИР НА ПОВИДОК: Руски војници тргнаа и надвор од Крим

Телеграф - 15.03.2014

Портпарол на украинската погранична единица наведе дека околу 120 руски војници го зазеле селото Стрилкове Руски сили поддржани од хеликоптери и оклопни возила презедоа контрола врз село во Украина ...

Русија премести тешка артилерија на северот од Крим

Телеграф - 15.03.2014

Денеска во неколку наврати украинските власти известија дека руски војници навлегле и во украинска територија, вон границите на Крим Колони руски воени возила со прикачени артилериски оружја се ...

Мисијата на меѓународните набљудувачи ја започна работата на Крим

Тера - 15.03.2014

Меѓународната набљудувачка мисија ја започнала работата во пресрет на референдумот, соопштил координаторот на мисијата на Европскиот центар за геополитичка анализа Матеуш Пискорски.

СБ на ОН денеска ќе гласа нацрт резолуција за украинската криза

Република - 15.03.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации ќе се собере во 15 часот по Гринич на итна седница по барање на САД, за гласање нацрт резолуција за украинската криза.

Русија, Македонија и совокот во нас

Окно - 15.03.2014

Изминатиов период Кремљ во практика покажа дека медиумите се главно оружје на идните војни додека официјално Скопје калкулира и нема храброст јасно да посочи дека на војните Европа одамна им кажа не.

Покрај за референдум, Крим се подготвува и за невреме

Република - 15.03.2014

Кон Крим се движи невреме, кое ќе го зафати Полуостовот во следните 24 часа, соопшти денеска регионалниот хидрометеоролошки центар во Симферопољ. Како што јави ИТАР-ТАСС, се очекува Крим да го погоди ...

Уште една голема неволја ќе го погоди Крим

Press24 - 15.03.2014

Според регионалниот хидрометеоролошки центар во Симферопољ, кон Крим се движи невреме, кое ќе го зафати Полуостовот во следните 24 часа. Според ИТАР-ТАСС, се очекува Крим да го погоди невреме ...

Москва: Протест за поддршка на Крим

Нетпрес - 15.03.2014

Во Москва денеска се одржуваат два митинга, еден за поддршка за Крим, а вториот помалку масовен е против обединување на Крим и Русија. Според податоците на полицијата во Москва, околу 18 илјади лица ...

Крим се подготвува и за невреме

Курир - 15.03.2014

Кон Крим се движи невреме, кое ќе го зафати Полуостовот во следните 24 часа, соопшти денеска регионалниот хидрометеоролошки центар во Симферопољ. Како што јави ИТАР-ТАСС, се очекува Крим да го погоди ...

Силно невреме се очекува да го зафати Крим

Sky - 15.03.2014

Во наредните 24 часа, Крим треба да се подготви за силно невреме- соопшти денеска регионалниот хидрометеоролошки центар во Симферопољ. Како што најавуваат метеоролозите, невремето ќе биде проследено ...

Тирана: Крим не може да се споредува со Косово

Portal - 15.03.2014

Албанското министерство за надворешни работи во саботата соопшти дека Тирана е против одржувањето на референдум во Крим бидејќи како што се наведува референдумот е нелегитимен и е против уставот на ...

Во очите на новата студена војна

За Се - 15.03.2014

Во очи на референдумот кој ќе се одржи на 16-ти април во Украинската автономна Република Крим за остварување на суксесивната цел, односно припојување кон Руската Федерација и промена на името светот ...

Часови го делат Крим до одлука, Украина ја обвини Русија за воена инвазија

Делчево Денес - 15.03.2014

Клучниот референдум на Крим ќе се одржи утре, а на него жителите на полуостровот треба да се изјаснат дали се за отцепување од Украина и приклучување кон Русија.

САД ветуваат „брза“ реакција на референдумот на Крим

Руска реч - 15.03.2014

САД и нивните европски партнери брзо ќе реагираат на одржувањето на референдумот за присоединување на Крим кон Русија со нови санкции, пренесува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на изјава која ја даде Џеј ...

Мисијата на меѓународните набљудувачи ја започна работата на Крим

Макфакс - 15.03.2014

Меѓународната набљудувачка мисија ја започнала работата во пресрет на референдумот, соопштил координаторот на мисијата на Европскиот центар за геополитичка анализа Матеуш Пискорски.

Тирана: Крим не може да се споредува со Косово

Макфакс - 15.03.2014

Албанското министерство за надворешни работи во саботата соопшти дека Тирана е против одржувањето на референдум во Крим бидејќи како што се наведува референдумот е нелегитимен и е против уставот на ...

Русија ќе припојува и други украински територии?!

Inpress - 15.03.2014

Москва, 15. март 2014 (ИНПРЕС) „Русија може да биде во искушение да оддели и други области од Украина по Крим, прогнозира координаторот на Германија за Русија и претседател на германско- бугарскиот ...

Покрај за референдум, Крим се подготвува и за невреме

Денешен - 15.03.2014

Кон Крим се движи невреме, кое ќе го зафати Полуостовот во следните 24 часа, соопшти денеска регионалниот хидрометеоролошки центар во Симферопољ. Како што јави ИТАР-ТАСС, се очекува Крим да го погоди ...

Се распушти Врховниот совет во Крим, утре референдум за спојување со Русија

Економски - 15.03.2014

Украинскиот парламент во Киев гласаше за распуштање на Кримскиот Врховен совет, Регионалниот парламент во Украина. Огромното мнозинство од 278 пратеници гласаа „за“ а еден беше воздржан.

Врховната рада ги распушти Парламентот на Крим

Lider - 15.03.2014

Пратениците во украинската Врховна рада денеска усвоија одлука времено укинување на надлежностите на Врховниот совет на Крим, што практично значи негово распуштање.

Руски војски се придвижуваат во реони вон Крим

Економски - 15.03.2014

Руски сили поддржани од хеликоптери и оклопни возила презедоа контрола врз село во Украина во близина на границата со Крим, соопштија украинските власти.

Русија може да присоедини и други области?

Актуелно24 - 15.03.2014

“Русија може да биде во искушение да оддели и други области од Украина после Крим , за да ги вклучи во проектот за евроазиска унија” , прогнозира координаторот на Германија за Русија Гернот Ерлер, ...

Силна бура ќе го погоди Крим

Maxim - 15.03.2014

Според регионалниот хидрометеоролошки центар во Симферопољ, кон Крим се движи невреме, кое ќе го зафати Полуостовот во следните 24 часа. Според ИТАР-ТАСС, се очекува Крим да го погоди невреме ...

Чуркин: Русија не сака војна со Украина

24 Вести - 14.03.2014

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин порача дека Русија не сака војна поради кризата во Украина. - Русија не сака војна, ниту тоа го сакаат Русите, а уверен сум дека не го сакаат ...

Европската комисија нема да ги признае резултатите од референдумот на Крим

24 Вести - 14.03.2014

Нема да ги признаеме резултатите од незаконскиот референдум на Крим, изјави денеска портпаролот на Европската комисија Пиа Хансен. Таа истакна дека Еврокомисијата ќе реагира на „соодветен начин во ...

Русија повикува посматрачи на ОБСЕ на референдумот на Крим

Р.С.Европа - 14.03.2014

Русија го повика ОБСЕ да испрати посматрачи на неделниот референдум на Крим на кој ќе се гласа за негово припојување кон Русија. Во повикот од Москва се нагласува дека со тоа би се придонело за ...

Берлин: резултатот од референдумот на Крим без значење

Р.С.Европа - 14.03.2014

Резултатот од неделниот референдум на Крим нема да има никакво значење за развојот на настаните во Укрaина. Ова денеска во Берлин го оцени портпаролот на Министертството за надворешни работи на ...

Обама се надева на дипломатско решение за Украина

Р.С.Европа - 14.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама денеска во Вашингтон изјави дека се уште се надева на дипломатско решение на украинската криза. Тој повтори дека Русија ќе се соочи со последици доколку одбие да ...

Аксионов: И источна Украина да распише референдум

Р.С.Европа - 14.03.2014

Самопрогласениот проруски премиер на Крим Сергеј Аксионов денеска ги повика граѓаните од источна Украина да одржат свој референдум за приспојување кон Русија.

Околу Русија и санкциите

Оff.net - 14.03.2014

По основа на се што се случува на Крим, Западот почна да ја размислува една од топ 3-те мерки што ги има за вакви ситуации - наметнување санкции на најголемата држава во светот (останатите две се ...

Руската Северна флота почна вежби кај Кипар

МКД - 14.03.2014

Министерството за надворешни работи на Русија ја повикале ОБСЕ да се откаже од „двојните стандарди“ и да размисли за повикот на властите на Крим да учествува во следењето на референдумот на 16 март, ...

ЕК нема да го признае референдумот на Крим

Утрински - 14.03.2014

Нема да ги признаеме резултатите од незаконскиот референдум на Крим, изјави денеска портпаролот на Европската комисија Пиа Хансен. Таа истакна дека Еврокомисијата ќе реагира на „соодветен начин во ...

Расмусен: НАТО не го признава кримскиот референдум

Телма - 14.03.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави денеска дека НАТО нема да ги признае резултатите од претстојниот референдум на Крим. - Т.н. референдум во Автономната Република Крим кој ќе се ...

5 референдуми што Западот воопшто не ги смета за проблематични, за разлика од тој на Крим

МКД - 14.03.2014

Западот го осуди претстојниот референдум на Крим како „нелегитимен“ и подготвува санкции против Русија. Сепак, навидум вообичаената политика на Западот за други референдуми ги навестува двојните ...

САД и Русија на клучни преговори за Украина

Алфа - 14.03.2014

САД и Русија денеска ќе одржат последни разговори во Лондон за украинската криза, 48 часа пред започнувањето на референдумот на Крим. САД и Русија денеска ќе одржат последни разговори во Лондон за ...

Чуркин: Русија не сака војна околу Украина

Алфа - 14.03.2014

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин порача дека Русија не сака војна поради кризата во Украина. Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин порача дека Русија не сака ...

Чуркин: Русија не сака војна околу Украина

А1 On - 14.03.2014

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин порача дека Русија не сака војна поради кризата во Украина. Чуркин ја критикуваше проценката на западните сили за кризата во Украина и ...

НАТО и покажа мускули на Русија, источната мечка ги остри канџите

think.mk - 14.03.2014

Големите сили кои тактизираат на украинската шаховска табла почнаа да влечат конкретни потези преку воените вежби. Имено, НАТО организираше воени вежби во Полска и поморски маневри на Црното Море.

Референдумите како алатка во рацете на големите сили

Н.Македонија - 14.03.2014

Референдуми за отцепување на територија главно има во држави каде што постои хроничен дефицит на демократски и институционален капацитет, држави во кои има криза, или тогаш кога големите сили имаат ...

ЕК нема да ги признае резултатите од референдумот на Крим

Н.Македонија - 14.03.2014

Нема да ги признаеме резултатите од незаконскиот референдум на Крим, изјави денеска портпаролот на Европската комисија Пиа Хансен Таа истакна дека Еврокомисијата ќе реагира на „соодветен начин во ...

ЕК нема да ги признае резултатите од референдумот на Крим

А1 On - 14.03.2014

Нема да ги признаеме резултатите од незаконскиот референдум на Крим, изјави денеска портпаролот на Европската комисија Пиа Хансен. Таа истакна дека Еврокомисијата ќе реагира на „соодветен начин во ...

ЕУ ги отфрла споредбите меѓу Крим и Косово

SETimes - 14.03.2014

Опасноста од геноцид го поттикна отцепувањето на Косово, но во Крим нема таква опасност. Линда Карадаку за Southeast European Times во Приштина -- 14.03.14 Во предвечерјето на контроверзниот ...

Леонид Кравчук побара прием на Украина во НАТО

А1 On - 14.03.2014

Поранешниот украински претседател Леонид Кравчук побара прием на Украина во НАТО, како реакција на „нелегалниот“ референдум на Крим и на руските закани за „инвазија“ врз земјата.

Путин: Референдумот во Крим е во согласност со меѓународното право

А1 On - 14.03.2014

Референдумот, закажан за недела в Крим, е во согласност со меѓународното право и Повелбата на ОН, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со Генералниот секретар на ...

Расмусен: Не го признаваме т.н. референдум

Н.Македонија - 14.03.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави денеска дека НАТО нема да ги признае резултатите од претстојниот референдум на Крим - Т.н. референдум во Автономната Република Крим кој ќе се ...

Расмусен: Не го признаваме т.н. референдум

А1 On - 14.03.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави денеска дека НАТО нема да ги признае резултатите од претстојниот референдум на Крим. - Т.н. референдум во Автономната Република Крим кој ќе се ...

Чуркин: Русија не сака војна околу Украина

+инфо - 14.03.2014

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин порача дека Русија не сака војна поради кризата во Украина. - Русија не сака војна, ниту тоа го сакаат Русите, а уверен сум дека не го сакаат ...

(ВИДЕО) Крим пред одлука: Русија или Украина?

Фактор - 14.03.2014

В недела на Кримскиот Полуостров треба да се одржи референдум на кој граѓаните ќе се изјаснат дали се за отцепување од Украина и припојување кон Русија.

ЕК нема да ги признае резултатите од референдумот на Крим

+инфо - 14.03.2014

Нема да ги признаеме резултатите од незаконскиот референдум на Крим, изјави денеска портпаролот на Европската комисија Пиа Хансен. Таа истакна дека Еврокомисијата ќе реагира на „соодветен начин во ...

Леонид Кравчук побара прием на Украина во НАТО

+инфо - 14.03.2014

Поранешниот украински претседател Леонид Кравчук побара прием на Украина во НАТО, како реакција на „нелегалниот“ референдум на Крим и на руските закани за „инвазија“ врз земјата.

Расмусен: Не го признаваме т.н. референдум

+инфо - 14.03.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави денеска дека НАТО нема да ги признае резултатите од претстојниот референдум на Крим. - Т.н. референдум во Автономната Република Крим кој ќе се ...

Воздржете се од провокации, повика Бан Ки-мун во пресрет на кримскиот референдум

+инфо - 14.03.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун денеска, непосредно пред референдумот на Крим, ги повика сите страни да се воздржат од провокации и избрзани одлуки.

Чуркин: Русија не сака војна околу Украина

Сител - 14.03.2014

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин порача дека Русија не сака војна поради кризата во Украина. - Русија не сака војна, ниту тоа го сакаат Русите, а уверен сум дека не го сакаат ...

Чуркин тврди дека Русија не сака војна

Либертас - 14.03.2014

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин порача дека Русија не сака војна поради кризата во Украина. „Русија не сака војна, ниту тоа го сакаат Русите, а уверен сум дека не го сакаат ...

Зошто Крим не може без Украина!

Локално - 14.03.2014

Струја, вода , гас , храна: Крим се уште се снабдува речиси целосно од Украина . По референдумот во неделата тоа може да се промени радикално. Дали Украина нема да го лиши полуостровот од овие за ...

За Германија резултатот од референдумот во Крим ќе биде без значење

Локално - 14.03.2014

Резултатот од референдумот за пристапувањето на Крим кон Русија “ќе биде без значење”. Тоа го изјави портпаролот на германското Министерство за надворешни работи, цитиран од AFP.

ЕК нема да ги признае резултатите од референдумот на Крим

Либертас - 14.03.2014

Нема да ги признаеме резултатите од незаконскиот референдум на Крим, изјави денеска портпаролот на Европската комисија Пиа Хансен. Таа истакна дека Еврокомисијата ќе реагира на „соодветен начин во ...

И натаму се истовараат руски воени единици во Севастопол во Крим

Локално - 14.03.2014

Руски воен брод утрово истоварил камиони, војници и најмалку едно оклопно возило во заливот во близина на градот Севастопол во Крим, објави Ројтерс. Новинар од Агенцијата видел како камиони слегуваат ...

Путин кажа дека референдумот на Крим е во согласност со меѓународното право

Либертас - 14.03.2014

„Кримскиот референдум закажан за в недела е во согласност со меѓународното право и Повелбата на ОН“ – рекол рускиот претседател Владимир Путин во телефонскиот разговор со Генералниот секретар на ОН ...

Путин: Референдумот во Крим е во согласност со меѓународното право

Сител - 14.03.2014

Референдумот, закажан за недела во Крим, е во согласност со меѓународното право и Повелбата на ОН, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со Генералниот секретар на ...

Кремљ со три услови за откажување од воената интервенција во Украина

Локално - 14.03.2014

Русија е подготвена на отстапки и да се откаже од воената интервенција во Крим. Цената за тоа може да се покаже so одложувањето на изборите за претседател во Украина и откажување од потпишувањето на ...

Расмусен: Не го признаваме т.н. референдум

Канал5 - 14.03.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави денеска дека НАТО нема да ги признае резултатите од претстојниот референдум на Крим. - Т.н. референдум во Автономната Република Крим кој ќе се ...

СБ на ОН утре ќе гласа нацрт резолуција за украинската криза

Канал5 - 14.03.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации ќе се собере утре во 15 часот по Гринич на итна седница по барање на САД, за гласање нацрт резолуција за украинската криза.

Крим в недела решава: Русија или Украина?

Вечер - 14.03.2014

Додека САД се уште го разгледуваат барањето на Киев за воена помош и доставување оружје, рускиот амбасадор во ОН, Виталиј Чуркин, порача дека Русија не сака војна поради кризата во Украина Околу 1,8 ...

Чуркин: Русија не сака војна околу Украина

Бриф - 14.03.2014

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин порача дека Русија не сака војна поради кризата во Украина. - Русија не сака војна, ниту тоа го сакаат Русите, а уверен сум дека не го сакаат ...

ЧУРКИН: Русија не сака војна

Телеграф - 14.03.2014

Руската дипломатија ја критикува процената на западните сили за кризата во Украина и за ситуацијата на Крим и го повтори ставот на Москва дека украинскиот претседател Виктор Јанукович неуставно е ...

Жителите на Крим бесплатно ќе добијат руски пасоши

Точка - 14.03.2014

Шефот на кримскиот парламент, Владимир Константинов, изјави дека жителите на Крим бесплатно ќе добијат руски пасоши доколку референдумот покаже дека народот на Крим сака да се приклучи кон Русија, ...

ЕК нема да ги признае резултатите од референдумот на Крим

Телеграф - 14.03.2014

Референдумот на Крим за отцепување на автономната област од Украина и за припојување кон Руската Федерација ќе се одржи в недела Нема да ги признаеме резултатите од незаконскиот референдум на Крим, ...

ЕК нема да ги признае резултатите од референдумот на Крим

Бриф - 14.03.2014

Нема да ги признаеме резултатите од незаконскиот референдум на Крим, изјави денеска портпаролот на Европската комисија Пиа Хансен. Таа истакна дека Еврокомисијата ќе реагира на „соодветен начин во ...

ЛЕОНИД КРАВЧУК: Украина да биде примена во НАТО

Телеграф - 14.03.2014

Кравчук е првиот украински политичар кој јавно бара зачленување на земјата во Северноатланската алијанса Поранешниот украински претседател Леонид Кравчук побара прием на Украина во НАТО, како ...

Црна Гора со предупредување до Русија: Воздржете се од еднострани акции на Крим!

Бриф - 14.03.2014

Црна Гора е загрижена поради најавите за промена на статусот на Крим и повикува на воздржување од еднострани потези кои можат да придонесат за подигање на тензиите, соопштуваат од Министерството за ...

Путин: Референдумот во Крим е во согласност со меѓународното право

Телеграф - 14.03.2014

Бан Ки-мун и Путин разговараа за ситуацијата во Украина, вклучително и претстојниот на 16 март референдум за независност на Крим Референдумот, закажан за недела в Крим, е во согласност со ...

КРИМ И КОСОВО: Преседан или легитимација на руските интереси?

Телеграф - 14.03.2014

Грција, Романија, Словачка, Кипар и Шпанија досега не ја признавале независноста на Косово, пред сè поради стравот од сопствените малцинства и нивните сецесионистички тенденции Колку може да се ...

Расмусен: Не го признаваме т.н. референдум

Телеграф - 14.03.2014

Според Расмусен, референдумот претставува директно кршење на украинскиот Устав и меѓународното право Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави денеска дека НАТО нема да ги признае ...

Бан Ки-мун со апел до Крим: Воздржете се од провокации

Телеграф - 14.03.2014

Бан истакна дека ситуацијата во Украина ја доведе меѓународната заедница до крстопат Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун денеска, непосредно пред референдумот на Крим, ги повика сите страни да се ...

СБ на ОН утре ќе гласа нацрт резолуција за украинската криза

Телеграф - 14.03.2014

Текстот ги повикува сите страни итно да побараат мирно решение на спорот преку политички дијалог Советот за безбедност на Обединетите нации ќе се собере утре во 15 часот по Гринич на итна седница по ...

Медиуми: Русија трупа војници и возила на Крим

Тера - 14.03.2014

Руски десантен брод истоварил во петокот војници, камиони и едно оклопоно возили во заливот крај Севастопол на Крим јавува Reuters. Големиот десантен брод „Јамал" истоварил во заливот на петнаесетина ...

Жителите на Крим бесплатно ќе добијат руски пасоши

Нетпрес - 14.03.2014

Шефот на кримскиот парламент, Владимир Константинов, изјави дека жителите на Крим бесплатно ќе добијат руски пасоши доколку референдумот покаже дека народот на Крим сака да се приклучи кон Русија, ...

Чуркин: Русија не сака војна околу Украина

Република - 14.03.2014

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин, порача дека Русија не сака војна поради кризата во Украина. - Русија не сака војна, ниту тоа го сакаат Русите, а уверен сум дека не го сакаат ...

Медиуми: Русија трупа војници и возила на Крим

Portal - 14.03.2014

Руски десантен брод истоварил во петокот војници, камиони и едно оклопоно возили во заливот крај Севастопол на Крим јавува Reuters. Големиот десантен брод „Јамал" истоварил во заливот на петнаесетина ...

Резултатите од референдумот на Крим нема да бидат признаени од ЕК

Курир - 14.03.2014

Нема да ги признаеме резултатите од незаконскиот референдум на Крим, изјави денеска портпаролот на Европската комисија Пиа Хансен. Таа истакна дека Еврокомисијата ќе реагира на „соодветен начин во ...

САД и ЕУ подготвуваат санкции за Русија

Курир - 14.03.2014

Повикувајки се на дипломатски извори, денес московскиот дневник „Комерсант“ објави дека Европската унија и САД договориле најмалку четири можни санкции за Русија во случај да ескалира украинската ...

Поранешниот украински претседател побара прием на Украина во НАТО

Курир - 14.03.2014

Поранешниот украински претседател Леонид Кравчук побара прием на Украина во НАТО,како реакција на „нелегалниот“ референдум на Крим и на руските закани за „инвазија“ врз земјата.

Путин до Ки-мун: Референдумот на Крим согласно Повелбата на ОН

Република - 14.03.2014

Референдумот, закажан за недела во Крим, е во согласност со меѓународното право и Повелбата на ОН, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со Генералниот секретар на ...

Црна Гора ја предупредува Русија - Воздржете се од еднострана акција!

Press24 - 14.03.2014

Црна Гора изразува загриженост поради најавата на промената на статусот на Крим и повикува на воздржување од едностран потег кој само може да допринесе дополнителна ескалација на кризата и подигање ...

НАТО не го признава кримскиот референдум

Portal - 14.03.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен соопшти во петокот дека Алијансата нема да ги признае резултатите од претстојниот референдум на Крим.

Расмусен не го признава „таканаречениот“ референдум

Република - 14.03.2014

НАТО нема да ги признае резултатите од референдумот на Крим, најави првиот човек на Алијансата. - Таканаречениот референдум во Автономната Република Крим кој ќе се одржи во недела претставува ...

ВИДЕО: Српските четници стануваат вистински ѕвезди во Крим

Press24 - 14.03.2014

На Крим непрекинато се зборува за можна војна, и дека ситуацијата станува се посериозна, а најдобро се гледа по контролните пунктови поставени на патиштата.

Расмусен: Не го признаваме т.н. референдум на Крим

Press24 - 14.03.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави денеска дека НАТО нема да ги признае резултатите од претстојниот референдум на Крим. - Т.н. референдум во Автономната Република Крим кој ќе се ...

За влегување во составот на Русија се 90% од жителите на Крим

Руска реч - 14.03.2014

Повеќе од 90% од жителите на Крим ја поддржуваат одлуката за влегување во составот на Руската Федерација, пренесува „Гласот на Русија“. Апсолутното мнозинство од анкетираните граѓани (97%) негативно ...

Воздржете се од провокации, апелира Бан Ки-мун

Република - 14.03.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун непосредно пред референдумот на Крим, ги повика сите страни да се воздржат од провокации и избрзани одлуки. Бан истакна дека ситуацијата во Украина ја доведе ...

Медиуми: Русија трупа војници и возила на Крим

Макфакс - 14.03.2014

Руски десантен брод истоварил во петокот војници, камиони и едно оклопоно возили во заливот крај Севастопол на Крим јавува Reuters. Големиот десантен брод „Јамал" истоварил во заливот на петнаесетина ...

НАТО не го признава кримскиот референдум

Макфакс - 14.03.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен соопшти во петокот дека Алијансата нема да ги признае резултатите од претстојниот референдум на Крим.

Чуркин: Ниту Русите, ниту Украинците не сакаат војна

Денешен - 14.03.2014

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин порача дека Русија не сака војна поради кризата во Украина. - Русија не сака војна, ниту тоа го сакаат Русите, а уверен сум дека не го сакаат ...

ЕК нема да ги признае резултатите од референдумот на Крим

Денешен - 14.03.2014

Нема да ги признаеме резултатите од незаконскиот референдум на Крим, изјави денеска портпаролот на Европската комисија Пиа Хансен. Таа истакна дека Еврокомисијата ќе реагира на „соодветен начин во ...

ЕК нема да ги признае резултатите од референдумот на Крим

Lider - 14.03.2014

Нема да ги признаеме резултатите од незаконскиот референдум на Крим, изјави денеска портпаролот на Европската комисија Пиа Хансен. Таа истакна дека Еврокомисијата ќе реагира на „соодветен начин во ...

Путин: Референдумот во Крим е во согласност со меѓународното право

Денешен - 14.03.2014

Референдумот, закажан за недела во Крим, е во согласност со меѓународното право и Повелбата на ОН, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со Генералниот секретар на ...

Чуркин: Русија не сака војна околу Украина

Falanga - 14.03.2014

Чуркин ја критикуваше проценката на западните сили за кризата во Украина и ситуацијата на Крим. Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин порача дека Русија не сака војна поради кризата ...

ЕК: Нема да ги признаеме резултатите од незаконскиот референдум на Крим

Maxim - 14.03.2014

Потпаролот на Евроската комисија Пиа Хансен денеска изјави дека нема да ги признаат резултатите од незаконскиот референдум на Крим. Исто така истакна дека Еврокомисијата ќе реагира на „соодветен ...

ВИДЕО: Српските четници растураат на Крим - Русинките им нудат и бракови

Maxim - 14.03.2014

На Крим непрекинато се зборува за можна војна, и дека ситуацијата станува се посериозна, а најдобро се гледа по контролните пунктови поставени на патиштата.

Првиот човек на НАТО Расмусен не го признава референдумот на Крим

Maxim - 14.03.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави денеска дека НАТО нема да ги признае резултатите од претстојниот референдум на Крим. - Т.н. референдум во Автономната Република Крим кој ќе се ...

Косово и Крим не се исти

Deutsche Welle - 13.03.2014

Во 1999. година НАТО воено интервенираше во косовскиот конфликт, без мандат од Советот за безбедност на ОН. Денес, Русија интервенира во Крим - исто така без мандат.

Путин: Русија не ја иницираше кризата на Крим

Р.С.Европа - 13.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Сочи каде што се одржуваат Зимските параолимписки игри изјави дека Москва не треба да се обвинува за кризата на Крим.

Анти--руски протести на Крим

Р.С.Европа - 13.03.2014

На Крим, Украина, подржувачите на територијалниот интегритет, одржаа протест против референдумот, кој ќе се одржи во недела за припојување на Крим кон Русија.

Русија зазема позиции на Крим, ги интензивира воените вежби на границата со Украина

МКД - 13.03.2014

Шефот на Комитетот на руската Дума за односи со поранешните советски републики Леонид Слуцки изјавил дека дел од руските воени едници заземаат позиции на Крим, додека руското министерство за одбрана ...

Новинари од над сто светски медиуми акредитирани на Крим

Телма - 13.03.2014

Новинари од над 100 медиуми од целиот свет пристигнаа во Крим за следење на референдумот во украинската автономна република закажан за 16 март, јави ИТАР-ТАСС.

Монд: За САД Крим е изгубен, ќе ги бранат новите граници

МКД - 13.03.2014

Во Вашингтон општото мислење е дека Крим е најверојатно загубен. Претседателот Барак Обама нема друг избор освен околу остатокот на Украина да утврди „црвена линија“ пред акцијата на Русија, пишува ...

Западот размислува за резолуција на ОН за планираниот референдум на Крим

А1 On - 13.03.2014

Западните земји ја разгледуваат можноста да поднесат резолуција во Советот за безбедност на ОН како одговор на референдумот во Крим, кој е планиран да се одржи в недела, соопштија дипломатски извори.

Доколку Путин го признае Косово, ќе го добие Крим?

А1 On - 13.03.2014

Западните држави се подготвени на рускиот претседател Владимир Путин да му го дадат Крим, а од него за возврат бараат да го признае Косово, пишува австријскиот „Der Standard”.

Украина и официјално се откажа од Крим – не е повеќе нејзина територија!

think.mk - 13.03.2014

- Не можеме да покренеме воена операција на Крим, бидејќи би ја изложиле источната граница на опасност и Украина не би била заштитена, изјави Турчинов, додека Крим се подготвува за референдумот за ...

„Вол стрит журнал“: Со независноста на Косово се прекршени меѓународни стандарди

А1 On - 13.03.2014

Томас Де Вал соработник во Карнегиевата фондација за меѓународен мир за „Вол стрит журнал“ оцени дека Косово е лош преседан и доколку Запад малку повеќе вложил напори можел да покаже дека ...

Крим ја стави Чешка во незгодна ситуација

А1 On - 13.03.2014

Колку повеќе европските политичари мислат за ситуацијата во Украина, толку повеќе се склони индиректно или директно да го поддржат претседателот на Русија.

Чорноморнафтогаз: Украинските платформите крај брегот на Крим не се заземени од вооружени лица

А1 On - 13.03.2014

Украинската државна компанија за дистрибуција на гас, Чорноморнафтогаз соопшти дека платформите крај брегот на Крим не се заземени од вооружени лица. Претходно локален сепаратистички лидер изјави ...

Над 100 медиуми од целиот свет ќе го следат референдумот во Крим

А1 On - 13.03.2014

Новинари од над 100 медиуми од целиот свет пристигнаа во Крим за следење на референдумот во украинската автономна република закажан за 16 март, јави ИТАР-ТАСС.

Европарламентарци сакаат Герхард Шредер да престане да зборува за Русија заради конфликт на интереси

А1 On - 13.03.2014

Пратениците на Европскиот Парламент (ЕП) од редовите на конзервативците и зелените сакаат преку украинската криза да го замолчат поранешниот германски канцелар Герхард Шредер и бараат да му се ...

Покрај закани со санкции за Русија потребен е и план за Крим, тврди американски експерт

А1 On - 13.03.2014

Американскиот независен експерт Томас де Вал,од фондацијата за мир Карнеги од Вашингтон изјави дека во сегашната криза околу Крим и најавениот референдум за отцепување,покрај заканите за ...

Константинов: Одбиена посетата на Иван Шимоновиќ на Крим поради страв од можни провокации

А1 On - 13.03.2014

Претставникот на Генералниот секретар на ОН Иван Шимоновиќ не добил дозвола да влезе на Крим поради страв од можни провокации, изјави денеска претседателот на Врховниот совет на Крим Владимир ...

ОБСЕ: Чудо е што во Крим не дојде до крвопролевања

А1 On - 13.03.2014

Организацијата за безбедност и соработка во Европа денеска ја пофали воздржаноста на украинските сили во Крим, благодарение на што биле избегнати крвопролевања на полуостровот, пренесоа француските ...

Украина тврди дека Русија отворила оган врз украински раузнавачки авион

Алфа - 13.03.2014

Украина ги обвини руските сили во Крим дека отвориле оган врз украински разузнавачки авион. Украина ги обвини руските сили во Крим дека отвориле оган врз украински разузнавачки авион.

Русија отворила оган врз украински разузнавачки авион?

Н.Македонија - 13.03.2014

Украина ги обвини руските сили во Крим дека отвориле оган врз украински разузнавачки авион Во соопштението во кое се тврди дека тоа е втор таков инцидент за пет дена, украинската погранична служба ...

Чорноморнафтогаз: Украинските платформи не се заземени од вооружени лица

+инфо - 13.03.2014

Украинската државна компанија за дистрибуција на гас, Чорноморнафтогаз соопшти дека платформите крај брегот на Крим не се заземени од вооружени лица. Претходно локален сепаратистички лидер изјави ...

Над 100 медиуми од целиот свет ќе го следат референдумот во Крим

+инфо - 13.03.2014

Новинари од над 100 медиуми од целиот свет пристигнаа во Крим за следење на референдумот во украинската автономна република закажан за 16 март, јави ИТАР-ТАСС.

(ВИДЕО) Осум илјади руски војници повторно на границата со Украина

Фактор - 13.03.2014

Повеќе од осум илјади руски војници започнаа нова воен вежба во близина на границата со Украина, дополнително подгревајќи ги тензиите во пресрет на референдумот за отцепување на Крим закажан за в ...

Се подготвува резолуција во ОН како одговор на референдумот на Крим

Либертас - 13.03.2014

Западните земји ја разгледуваат можноста да поднесат резолуција во Советот за безбедност на ОН како одговор на референдумот во Крим, кој е планиран да се одржи в недела, соопштија дипломатски извори.

Западот размислува за резолуција на ОН за планираниот референдум на Крим

Сител - 13.03.2014

Западните земји ја разгледуваат можноста да поднесат резолуција во Советот за безбедност на ОН како одговор на референдумот во Крим, кој е планиран да се одржи в недела, соопштија дипломатски извори.

Резолуција на ОН како одговор за планираниот референдум на Крим

Локално - 13.03.2014

Западните земји ја разгледуваат можноста да поднесат резолуција во Советот за безбедност на ОН како одговор на референдумот во Крим, кој е планиран да се одржи в недела, соопштија дипломатски извори.

Ќе му го даде Крим на Путин, ако го признае Косово – понуда од западот до Русија?

МК News - 13.03.2014

Наместо голема бучава и инсистирање на „принципи“, САД и ЕУ според српскиот весник „Курир“, кој се повикува на австрискиот„Дер Стандард“, би можеле да му понудат на првиот човек на Русија „срамна ...

Помошникот генерален секретар на ОН за човекови права не бил примен во Крим

Локално - 13.03.2014

Помошник генералниот секретар на ОН за човекови права Иван Шиманович не бил примен во Крим. Ова го соопшти самиот тој во телефонски разговор со претседателот на парламентот Рефат Чубаров, пренесоа ...

Над 100 медиуми од целиот свет ќе го следат референдумот во Крим

Сител - 13.03.2014

Новинари од над 100 медиуми од целиот свет пристигнаа во Крим за следење на референдумот во украинската автономна република закажан за 16 март, јави ИТАР-ТАСС.

Покрај закани со санкции за Русија потребен е и план за Крим, тврди американски експерт

Сител - 13.03.2014

Американскиот независен експерт Томас де Вал,од фондацијата за мир Карнеги од Вашингтон изјави дека во сегашната криза околу Крим и најавениот референдум за отцепување,покрај заканите за ...

Над 100 медиуми од целиот свет ќе го следат референдумот во Крим

Канал5 - 13.03.2014

Новинари од над 100 медиуми од целиот свет пристигнаа во Крим за следење на референдумот во украинската автономна република закажан за 16 март. - До 10 часот утринава во прес-центарот, без да се ...

Руски против одговор на Западот

МРТ - 13.03.2014

Рекацијта на Крмаљ е дека доколку им се воведат санкции, сотојбата ке биде уште полоша од периодот на Студената Војна. - „Доколку дипломатијата не најде излез за украинската криза, Унијата заедно со ...

Константинов: Одбиена посетата на Иван Шимоновиќ на Крим поради страв од можни провокации

Сител - 13.03.2014

Претставникот на Генералниот секретар на ОН Иван Шимоновиќ не добил дозвола да влезе на Крим поради страв од можни провокации, изјави денеска претседателот на Врховниот совет на Крим Владимир ...

ОБСЕ: Чудо е што во Крим не дојде до крвопролевања

Сител - 13.03.2014

Организацијата за безбедност и соработка во Европа денеска ја пофали воздржаноста на украинските сили во Крим, благодарение на што биле избегнати крвопролевања на полуостровот, пренесоа француските ...

Русија пукаше врз украински авион над Крим

Локално - 13.03.2014

Украина ги обвини руските сили во Крим дека нивен оклопен транспортер отворил оган врз украински разузнавачки авион, јави Ројтерс . Во соопштение во кое се истакнува дека ова е втор ваков инцидент за ...

НАТО и покажа мускули на Русија, источната мечка ги остри канџите

Вечер - 13.03.2014

ВОЕНИТЕ ВЕЖБИ НА НАТО ВО ПОЛСКА И НА ЦРНОТО МОРЕ СЕ ДЕМОНСТРАЦИЈА НА МОЌ Големите сили кои тактизираат на украинската шаховска табла почнаа да влечат конкретни потези преку воените вежби.

Западот размислува за резолуција на ОН за планираниот референдум на Крим

Бриф - 13.03.2014

Западните земји ја разгледуваат можноста да поднесат резолуција во Советот за безбедност на ОН како одговор на референдумот во Крим, кој е планиран да се одржи в недела, соопштија дипломатски извори.

ЗАПАД: Се размислува за резолуција на ОН за планираниот референдум на Крим

Телеграф - 13.03.2014

Киев и западните земји го сметаат референдумот за незаконски и се обидуваат да го убедат рускиот претседател Владимир Путин да ги прекине напорите за промена на статусот на украинската автономна ...

ЗАПАД: Путин ќе го добие Крим само ако го признае Косово

Телеграф - 13.03.2014

Западните дипломати имаат намера да му постават јасна понуда на Путин - Русија да го признае Косово како држава, односно да ја прифати волјата на жителите на таканаречената држава Косово Австриски ...

КРИМ: Нема вооружени лица на платформите за гас

Телеграф - 13.03.2014

Тие платформи ќе останат целосно во сопственост на Република Крим. Ние веќе ги обезбедуваме. Тоа се наши комплекси и ние ќе се бориме за нив, изјави претседателот на кримскиот Врховен совет, Владимир ...

Во Крим се регистрирани над 1,5 милиони гласачи

Точка - 13.03.2014

Изборната комисија на Крим објави дека се регистрирани над 1,5 милиони гласачи за референдумот со кој треба да се определи статусот на автономната република, пренесе "РИА Новости".

КРИМ: Стотина медиуми ќе го следат референдумот

Телеграф - 13.03.2014

Бережнаја нагласи дека околу 80 проценти од новинарите се од странски медиуми, вклучително од Јапонија, Кина, Белгија, Холандија, САД, Велика Британија, Шпанија, Германија, Франција и други Новинари ...

Шредер има конфликт на интереси со Русија

Телеграф - 13.03.2014

Европскиот парламент смета дека Шредер и неговиот однос кон „Гаспром“ се наоѓа во јасен конфликт на интереси Пратениците на Европскиот парламент (ЕП) од редовите на конзервативците и зелените сакаат ...

ДЕ ВАЛ: Покрај закани со санкции за Русија потребен е и план за Крим

Телеграф - 13.03.2014

Американскиот експерт вели дека не се доволни аргументите за тоа дека референдумот е нелегален и дека резултатот нема да се признае Американскиот независен експерт Томас де Вал, од Фондацијата за мир ...

Претставник од ОН одбиен да влезе во Крим, поради страв од провокации

Телеграф - 13.03.2014

Според Константинов, донесена е одлука таквите посети да се спречат со цел да се избегнат евентуални инциденти Претставникот на Генералниот секретар на ОН, Иван Шимоновиќ, не добил дозвола да влезе ...

ОБСЕ: Чудо е што во Крим не дојде до крвопролевања

Телеграф - 13.03.2014

Гулдиман ваквото поведение го припиша на „исклучително примерното однесување на Владата во Киев Организацијата за безбедност и соработка во Европа денеска ја пофали воздржаноста на украинските сили ...

Украина: Русија отвори оган врз разузнавачки авион

Телеграф - 13.03.2014

Во соопштението се тврди дека тоа е втор таков инцидент за пет дена Украина ги обвини руските сили во Крим дека отвориле оган врз украински разузнавачки авион.

Руската војска заземала стратешки позиции на Крим

Тера - 13.03.2014

Челникот на комитетот на руската Државна Дума за односите со поранешните советски држави, Леонид Слуцки, изјавил дека некои руски воени единици заземале положби на Крим, пишува „Танјуг".

Европскиот парламент бара итни санкции за Русија

Тера - 13.03.2014

ЕУ да воведе санкции „во најкраток можен рок", побара во четвртокот Европскиот парламент, а како итни мерки ги предлага ембарго на оружје и економски санкции.

Г-7 бара од Русија да ја „прекине анексијата на Крим“

Руска реч - 13.03.2014

Земјите од Г-7 бараат од Русија прекин на сите обиди за анектирање на Крим, пренесува Франс Прес. Ова го изјави претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо.

Обама ја предупреди Русија од последиците на референдумот

Руска реч - 13.03.2014

Претседателот на САД, Барак Обама, изјави дека планираниот референдум за 16 март за статусот на Крим е незаконски, соопштува CNN. „Ние продолжуваме да ѝ кажуваме на руската страна дека ако таа сака ...

Де Вал: Косово е лош преседан

Република - 13.03.2014

Косово е лош преседан, а Западот малку повеќе да се потрудеше, можеше да покаже дека признавањето независност на некоја територија значи исполнување на меѓународни стандарди, а не само наградување на ...

Западот размислува за резолуција на ОН за планираниот референдум на Крим

Република - 13.03.2014

Западните држави ја разгледуваат можноста да поднесат резолуција во Советот за безбедност на ОН како одговор на референдумот во Крим, закажан за в недела.

ФОТО: Крим е рајот кој и е потребен на Русија

Нетпрес - 13.03.2014

Крим е популарна туристичка дестинација на брегот на Црното море и секое лето е посетен од шест милиони туристи. Поради неговата атрактивност, песочните плажи и историските споменици, Крим е рајот ...

Руската војска заземала стратешки позиции на Крим

Portal - 13.03.2014

Челникот на комитетот на руската Државна Дума за односите со поранешните советски држави, Леонид Слуцки, изјавил дека некои руски воени единици заземале положби на Крим, пишува „Танјуг“.

Дали Путин ќе го добие Крим само ако го признае Косово?

Таратур - 13.03.2014

Западните држави се подготвени на рускиот претседател Владимир Путин да му го дадат Крим, а од него за возврат бараат да го признае Косово, пишува австријскиот „Der Standard”.

Во Крим се регистрирани над 1,5 милиони гласачи

Нетпрес - 13.03.2014

Изборната комисија на Крим објави дека се регистрирани над 1,5 милиони гласачи за референдумот со кој треба да се определи статусот на автономната република, пренесе „РИА Новости“.

Европскиот парламент бара итни санкции за Русија

Portal - 13.03.2014

ЕУ да воведе санкции „во најкраток можен рок“, побара во четвртокот Европскиот парламент, а како итни мерки ги предлага ембарго на оружје и економски санкции.

Западот до Путин: Признај го Косово, ќе ти го дадеме Крим!

Попара - 13.03.2014

Западот планира пред претседателот на Русија да излезе со јасна понуда. Ќе му дозволат после референдумот на Крим да ја приклучи таа област во Руската Федерација, но Путин за возврат ќе мора да ја ...

Над 100 медиуми од целиот свет ќе го следат референдумот во Крим

Република - 13.03.2014

Новинари од над 100 медиуми од целиот свет пристигнаа во Крим за следење на референдумот во украинската автономна република, закажан за 16 март, јави Итар-Тасс.

Западот се заканува со „сериозни“ санкции против Русија

Portal - 13.03.2014

Министрите за надворешни работи на Европската унија би можеле во понеделник да одобрат „сериозни" санкции против Русија, како дополнување на симболичните мерки коишто досега се преземени како одговор ...

Властите на Крим: Приклучувањето кон Русија ќе трае две недели

Руска реч - 13.03.2014

Властите на Крим не сметаат дека е добро автономната република да стане дел од некој постоен округ на Русија, а самиот процес на приклучување кон Русија, доколку тоа биде изгласано на референдум, ќе ...

Жителите на Крим бесплатно ќе добијат руски пасоши после приклучувањето на републиката кон Русија

Руска реч - 13.03.2014

Шефот на кримскиот парламент, Владимир Константинов, изјави дека жителите на Крим бесплатно ќе добијат руски пасоши доколку референдумот покаже дека народот на Крим сака да се приклучи кон Русија, ...

Руската војска заземала стратешки позиции на Крим

Макфакс - 13.03.2014

Челникот на комитетот на руската Државна Дума за односите со поранешните советски држави, Леонид Слуцки, изјавил дека некои руски воени единици заземале положби на Крим, пишува „Танјуг“.

Европскиот парламент бара итни санкции за Русија

Макфакс - 13.03.2014

ЕУ да воведе санкции „во најкраток можен рок“, побара во четвртокот Европскиот парламент, а како итни мерки ги предлага ембарго на оружје и економски санкции.

Западот се заканува со 'сериозни' санкции против Русија

Макфакс - 13.03.2014

Министрите за надворешни работи на Европската унија би можеле во понеделник да одобрат „сериозни" санкции против Русија, како дополнување на симболичните мерки коишто досега се преземени како одговор ...

Непристоен предлог до Путин

Денешен - 13.03.2014

Српските медиуми јавуваат дека западните земји се подготвени на рускиот претседател Владимир Путин да му го отстапат Крим, а од него за возврат бараат да го признае Косово, повикувајќи се на ...

Косово е лош преседан

Денешен - 13.03.2014

Косово е лош преседан, а Западот малку повеќе да се потрудеше, можеше да покаже дека признавањето независност на некоја територија значи исполнување на меѓународни стандарди, а не само наградување на ...

ЕП ја повика Русија да ги повлече воените сили од Украина

Inpress - 13.03.2014

Брисел, 13. март 2014 (ИНПРЕС) Русија треба веднаш да ги повлече сите свои воени сили од украинска територија, изјавија членовите на Европскиот парламент во резолуцијата усвоена денес.

ФОТО: Еве зошто Русија го сака Крим

Економски - 13.03.2014

Кнезот Григориј Потемкин, војсководец и миленик на Катерина Велика во 1782 година се залагал Русија да го припои Крим затоа што на „Русија и е потребен рај“.

Фото: Зошто Русија го сака Крим

Денешен - 13.03.2014

Кнезот Григориј Потемкин, војсководец и миленик на Катерина Велика во 1782 година се залагал Русија да го припои Крим затоа што на „Русија и е потребен рај“.

Украина тврди дека Русија отворила оган врз украински раузнавачки авион

Lider - 13.03.2014

Украина ги обвини руските сили во Крим дека отвориле оган врз украински разузнавачки авион. Во соопштението во кое се тврди дека тоа е втор таков инцидент за пет дена, украинската погранична служба ...

ОБСЕ: Чудо е што во Крим не дојде до крвопролевања

Денешен - 13.03.2014

Организацијата за безбедност и соработка во Европа денеска ја пофали воздржаноста на украинските сили во Крим, благодарение на што биле избегнати крвопролевања на полуостровот, пренесоа француските ...

Русија отворила оган врз украински раузнавачки авион

Денешен - 13.03.2014

Украина ги обвини руските сили во Крим дека отвориле оган врз украински разузнавачки авион. Во соопштението во кое се тврди дека тоа е втор таков инцидент за пет дена, украинската погранична служба ...

Г-7 и ЕУ и‘ се закануваат со санкции на Русија

Deutsche Welle - 12.03.2014

Шефовите на држави или влади на државите на Г-7 остро ја предупредија Русија од анексија на Крим. Планираниот референдум е нелегеален, и‘ порачаа тие на Москва, заканувајќи и‘ се со санкции.

Баросо повторно се заканува со санкции кон Русија

24 Вести - 12.03.2014

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо ја предупреди денеска Русија да престане да го поддржува отцепувањето на Крим или во спротивно ќе се соочи со санкции.

Баросо ја повика Русија да не го анектира Крим

Р.С.Европа - 12.03.2014

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо денеска ја критикуваше Русија во врска со ситуацијата на Крим, изјавувајки дека предлогот до Москва за директни преговори досега останал ...

Г-7 бара од Русија да не го присвојува Крим

Р.С.Европа - 12.03.2014

Лидерите на Групата 7 најразвиени земји побараа од Русија да ги запре активностите во врска со референдумот на Крим и да се откаже од намерата за промена на статусот на полуостровот.

Двојните стандарди - омилени инструменти на Западот

Вест - 12.03.2014

Гласот на Русија - Москва. Намерата на Крим да стане дел од Русија се спротивставува на нормите на меѓународното право така тврдат многу политичари на Западот.

Фуле: кримскиот референдум закана за европските граници

Телма - 12.03.2014

Најавениот референдум за присоединување на Крим кон Русија претставува сериозна закана за европските граници, оцени денеска еврокомесарот за проширување Штефан Фуле.

Баросо и` се закани на Москва со санкции, Русија ќе возврати со иста мерка

Телма - 12.03.2014

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо денеска повторно ја предупреди Русија во врска со ситуацијата на Крим. Говорејќи пред Европскиот парламент во Стразбур, Баросо потенцираше ...

На Крим не може да има слободно изразување на волјата на народот кога има странска војска

МКД - 12.03.2014

Руската федерација продолжува да се меша во внатрешните работи на Украина што е спротивно на основните норми на меѓународното право и одредбите од Статутот на ООН за немешање во внатрешните работи, ...

За да го добие Крим, Путин треба „само“ да го признае Косово!

МКД - 12.03.2014

Српските медиуми јавуваат дека западните земји се подготвени на рускиот претседател Владимир Путин да му го отстапат Крим, а од него за возврат бараат да го признае Косово, повикувајќи се на ...

Бридлав: На Крим се наоѓаат руски сили, а не локални милиции

А1 On - 12.03.2014

Војниците без ознаки кои делуваат на Крим не се „локалните самоодбрамбрени сили“ туку руската војска на која и е наредено да ја поткопа безбедноста на Украина, тврди командантот на силите на НАТО во ...

Двојните стандарди – омилени инструменти на Западот

А1 On - 12.03.2014

Намерата на Крим да стане дел од Русија се спротивставува на нормите на меѓународното право – така тврдат многу политичари на Западот. Сепак, кога во 2008 година Косово еднострано го прогласи својот ...

Генералното обвинителство на Украина бара поништување на декларацијата за независност на Крим

А1 On - 12.03.2014

Генералното обвинителство на Украина поднесе жалба на одлуката на Врховниот совет на Автономната република Крим и на Севастополскиот градски совет за усвојување на декларацијата за независност на ...

Константинов: Станавме Република Крим

А1 On - 12.03.2014

Крим во иднина нема да се вика Автономна Украинска Република Крим, туку Република Крим, по усвојување на декларацијата за независност во парламентот во Симферопољ изјави претседателот на кримскиот ...

Баросо повторно се заканува со санкции кон Русија

Алфа - 12.03.2014

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо ја предупреди денеска Русија да престане да го поддржува отцепувањето на Крим или во спротивно ќе се соочи со санкции.

Баросо повторно се заканува со санкции кон Русија

А1 On - 12.03.2014

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо ја предупреди денеска Русија да престане да го поддржува отцепувањето на Крим или во спротивно ќе се соочи со санкции.

Филе: Референдумот на Крим е закана за европските граници

Алфа - 12.03.2014

Најавениот референдум за присоединување на Крим кон Русија претставува сериозна закана за европските граници, оцени денеска еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Филе: Референдумот на Крим е закана за европските граници

А1 On - 12.03.2014

Најавениот референдум за присоединување на Крим кон Русија претставува сериозна закана за европските граници, оцени денеска еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Лидерите на Г-7 бараат од Русија да ја прекине поддршката за референдумот на Крим

А1 On - 12.03.2014

Лидерите од Г-7 ја повикаа Русија да запре со активностите за поддршка на референдумот во Крим и да „ги прекине сите напори за промена на статусот на Крим спротивно на украинските закони и со ...

Tензиите околу Крим со внимание се следат во Србија

SETimes - 12.03.2014

Некои Срби сметаат дека руската вмешаност во Украина го навестува потенцијалното мешање во Србија, додека Белград се движи по својата патека кон ЕУ. Ивана Јовановиќ за Southeast European Times во ...

Оланд:Присоединувањето на Крим кон Русија би било неприфатлива анексија

Н.Македонија - 12.03.2014

Евентуално присоединување на Крим кон Русија ќе се смета за неприфатлива анексија, му изјавил во телефонски разговор францускиот претседател Франсоа Оланд на својот руски колега Владимир Путин Во ...

Оланд до Путин: Присоединувањето на Крим кон Русија би било неприфатлива анексија

А1 On - 12.03.2014

Евентуално присоединување на Крим кон Русија ќе се смета за неприфатлива анексија, му изјавил во телефонски разговор францускиот претседател Франсоа Оланд на својот руски колега Владимир Путин.

Оланд до Путин: Присоединувањето на Крим кон Русија би било неприфатлива анексија

Алфа - 12.03.2014

Евентуално присоединување на Крим кон Русија ќе се смета за неприфатлива анексија, му изјавил во телефонски разговор францускиот претседател Франсоа Оланд на својот руски колега Владимир Путин.

Српски Курир: Западот ќе му го даде Крим на Путин, ако го признае Косово?

Н.Македонија - 12.03.2014

Западот сепак има што да му понуди на Владимир Путин Наместо голема бучава и инсистирање на „принципи“, САД и ЕУ според српскиот весник „Курир“, кој се повикува на австрискиот„Дер Стандард“, би ...

Бридлав: На Крим се наоѓаат руски сили, а не локални милиции

+инфо - 12.03.2014

Војниците без ознаки кои дејстуваат на Крим не се „локалните самоодбранбени сили“ туку руската војска, на која ѝ е наредено да ја поткопа безбедноста на Украина, тврди командантот на силите на НАТО ...

Генералното обвинителство на Украина бара поништување на декларацијата за независност на Крим

+инфо - 12.03.2014

Генералното обвинителство на Украина поднесе жалба на одлуката на Врховниот совет на Автономната република Крим и на Севастополскиот градски совет за усвојување на декларацијата за независност на ...

Баросо и се заканува со санкции на Русија

+инфо - 12.03.2014

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо ја предупреди денеска Русија да престане да го поддржува отцепувањето на Крим или во спротивно ќе се соочи со санкции.

Филе: Референдумот на Крим е закана за европските граници

+инфо - 12.03.2014

Најавениот референдум за присоединување на Крим кон Русија претставува сериозна закана за европските граници, оцени денеска еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Лидерите на Г-7 бараат од Русија да ја прекине поддршката за референдумот на Крим

+инфо - 12.03.2014

Лидерите од Г-7 ја повикаа Русија да запре со активностите за поддршка на референдумот во Крим и да „ги прекине сите напори за промена на статусот на Крим спротивно на украинските закони и со ...

Крим проглаи независност – „го следевме меѓународното право исто како Косово“

МК News - 12.03.2014

Прогласувањето независност на Косово укинува било какви правни претензии кон Врховниот Совет на Крим, кој ја усвои декларацијата за независност на републиката од Украина и има намера да влезе во ...

Двојните стандарди - омилени инструменти на Западот

Сител - 12.03.2014

Намерата на Крим да стане дел од Русија се спротивставува на нормите на меѓународното право – така тврдат многу политичари на Западот. Сепак, кога во 2008 година Косово еднострано го прогласи својот ...

Командант на НАТО тврди дека Крим е окупиран со руска војска

Локално - 12.03.2014

Војниците без ознаки кои делуваат на Крим не се „локалните самоодбрамбрени сили“ туку руската војска на која и е наредено да ја поткопа безбедноста на Украина, тврди командантот на силите на НАТО во ...

Бридлав: На Крим се наоѓаат руски сили, а не локални милиции

Сител - 12.03.2014

Војниците без ознаки кои делуваат на Крим не се „локалните самоодбрамбрени сили“ туку руската војска на која и е наредено да ја поткопа безбедноста на Украина, тврди командантот на силите на НАТО во ...

Генералното обвинителство на Украина бара поништување на декларацијата за независност на Крим

Сител - 12.03.2014

Генералното обвинителство на Украина поднесе жалба на одлуката на Врховниот совет на Автономната република Крим и на Севастополскиот градски совет за усвојување на декларацијата за независност на ...

Генералното обвинителство на Украина поднесе жалба за независноста на Крим

Локално - 12.03.2014

Генералното обвинителство на Украина поднесе жалба на одлуката на Врховниот совет на Автономната република Крим и на Севастополскиот градски совет за усвојување на декларацијата за независност на ...

Баросо: Топката е во руски двор, ќе има санкции за Москва

Канал5 - 12.03.2014

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо повторно ја предупреди Русија да се откаже од отцепувањето на Крим или ќе се соочи со санкции.

Г-7 ја повика Русија да попушти-во спротивно можно е и ембарго за оружје и други трговски ограничувања

Локално - 12.03.2014

Лидерите на земјите од Г-7 побараа од Русија да престане да работи во поддршка на референдум во Крим и “да ги прекине сите напори да го менува статусот на Крим спротивно на украинскиот закон и со ...

Оланд до Путин: Присоединувањето на Крим кон Русија би било неприфатлива анексија

Кирилица - 12.03.2014

Евентуално присоединување на Крим кон Русија ќе се смета за неприфатлива анексија, му изјавил во телефонски разговор францускиот претседател Франсоа Оланд на својот руски колега Владимир Путин.

Оланд до Путин: Присоединувањето на Крим кон Русија би било неприфатлива анексија

Сител - 12.03.2014

Евентуално присоединување на Крим кон Русија ќе се смета за неприфатлива анексија, му изјавил во телефонски разговор францускиот претседател Франсоа Оланд на својот руски колега Владимир Путин.

Украина остана без армија во Крим, заземена е и последната разузнавачка позиција

Локално - 12.03.2014

Триесет воени единици на Украина , кои се наоѓаат на територијата на полуостровот Крим , преминале на страната на властите во автономната власт или имаат задржано неутралност , пренесе РИА Новости.

Хистерија во Крим: Се поскапува, луѓето складираат резерви како за војна

Локално - 12.03.2014

Луѓето во Крим хистерично трчаат по продавниците и складираат резерви како со основни намирници, така и со гориво, соопшти segodnya.ua. Кризата и неизвесноста се главните причини, а како последица на ...

Збигњев Бжежински: Путин го добива Крим, но ја губи Украина

Локално - 12.03.2014

Во интервју за весникот “Фигаро” американскиот политиколог Збигњев Бжежински го нарече претседателот на Русија Владимир Путин “ирационален лидер со манија за величие”.

Оланд до Путин: Присоединувањето на Крим кон Русија би било неприфатлива анексија

Канал5 - 12.03.2014

Евентуално присоединување на Крим кон Русија ќе се смета за неприфатлива анексија, му изјавил во телефонски разговор францускиот претседател Франсоа Оланд на својот руски колега Владимир Путин.

Турчинов: Украина нема да интервенира на Крим

Вечер - 12.03.2014

- Не можеме да покренеме воена операција на Крим, бидејќи би ја изложиле источната граница на опасност и Украина не би била заштитена, изјави Турчинов, додека Крим се подготвува за референдумот за ...

Бридлав: На Крим се наоѓаат руски сили, а не локални милиции

Бриф - 12.03.2014

Војниците без ознаки кои делуваат на Крим не се „локалните самоодбрамбрени сили“ туку руската војска на која и е наредено да ја поткопа безбедноста на Украина, тврди командантот на силите на НАТО во ...

БРИДЛАВ: На Крим се наоѓаат руски сили, а не локални милиции

Телеграф - 12.03.2014

Бридлав на својот официјален блог ги оспори тврдењата на Москва дека војниците што ги опколија украинските воени бази на Крим и зазедоа единаесет гранични премини се припадници на локалните милиции ...

ГЕНЕРАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО УКРАИНА: Да се поништи декларацијата за независност на Крим

Телеграф - 12.03.2014

Обвинителството поднесе тужба за поништување на оваа одлука Генералното обвинителство на Украина поднесе жалба на одлуката на Врховниот совет на автономната република Крим и на Севастополскиот ...

Генералното обвинителство на Украина бара поништување на декларацијата за независност на Крим

Бриф - 12.03.2014

Генералното обвинителство на Украина поднесе жалба на одлуката на Врховниот совет на Автономната република Крим и на Севастополскиот градски совет за усвојување на декларацијата за независност на ...

Барозо повторно се заканува со санкции кон Русија

Бриф - 12.03.2014

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо ја предупреди денеска Русија да престане да го поддржува отцепувањето на Крим или во спротивно ќе се соочи со санкции.

РУСИЈА: Баросо повторно се заканува со санкции

Телеграф - 12.03.2014

Топката е во рацете на Русија, изјави Баросо и предупреди дека исходот од украинската криза ќе има последици што ќе траат со години Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, ја ...

Крим го смени името

Бриф - 12.03.2014

Крим во иднина нема да се вика Автономна Украинска Република Крим туку само Република Крим, по усвојувањето на декларацијата за независност во кримскиот парламент, изјави претседателот на кримското ...

Филе: Референдумот на Крим е закана за европските граници

Бриф - 12.03.2014

Најавениот референдум за присоединување на Крим кон Русија претставува сериозна закана за европските граници, оцени денеска еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

ФИЛЕ: Европските граници под закана поради референдумот на Крим

Телеграф - 12.03.2014

Еврокомесарот нагласи дека Унијата нема да ги признае резултатите од референдумот, за кои истакна дека „претставуваат сериозна закана за стабилноста на границите во Европа“ Најавениот референдум за ...

Г-7: Русија да ги запре активностите за референдумот на Крим

Телеграф - 12.03.2014

Ако Руската Федерација преземе таков чекор, ние ќе преземеме понатамошни мерки, индивидуално и колективно, се вели во изјава на лидерите на Г-7 Лидерите од Г-7 ја повикаа Русија да запре со ...

Тимошенко: Ако Русија го анектира Крим, ќе избие герилска војна

Точка - 12.03.2014

Поранешната премиерка на Украина истакна дека приклучувањето на Крим кон Русија ќе значи нова војна. Во интервју за Ројтерс, Јулија Тимошенко го повика светот да ја санкционира Русија поради ...

Оланд до Путин: Присоединувањето на Крим кон Русија би било неприфатлива анексија

Бриф - 12.03.2014

Евентуално присоединување на Крим кон Русија ќе се смета за неприфатлива анексија, му изјавил во телефонски разговор францускиот претседател Франсоа Оланд на својот руски колега Владимир Путин.

ОЛАНД ДО ПУТИН: Присоединувањето на Крим кон Русија би било неприфатлива анексија

Телеграф - 12.03.2014

Во телефонски разговор, францускиот претседател Франсоа Оланд на својот руски колега Владимир Путин, му нагласил дека „сè уште има време да се спречи непотребната и опасна ескалација“ Евентуално ...

Понуда за Путин: Признај го Косово, ќе ти го дадеме Крим!

Бриф - 12.03.2014

Западните земји се подготвени на Владимир Путин да му го дадат Крим доколку тој го признае Косово, пишува австрискиот весник “Der Standard”. Според весникот, на Русија би и било дозволено да го земе ...

Парламентот на Крим усвои декларација за независност

Руска реч - 12.03.2014

Парламентот на Крим и градската влада на Севастопол во вторникот на 11 март усвоија декларација за независноста на Крим и Севастопол, јавува ИТАР-ТАСС.

Москва ја почитува волјата на народот на Крим

Руска реч - 12.03.2014

Во Руското министерство за надворешни работи изјавуваат дека на 11 март во парламентот на Крим е донесена декларација за независност која одговара на сите норми на меѓународното право, пренесува ...

Крим основано повикува на меѓународен преседан во врска со искуството на Косово

Руска реч - 12.03.2014

Прогласувањето независност на Косово укинува било какви правни претензии кон Врховниот Совет на Крим, кој ја усвои декларацијата за независност на републиката од Украина и има намера да влезе во ...

Советот за безбедност на ОН без договор за Украина

Канал 77 - 12.03.2014

Петтата седница на Советот за безбедност на Обединетите нации во Њујорк посветена на ситуацијата во Украина во понеделник заврши без конкретни договори.

Баросо: Брисел ќе воведе снакции за Русија

Курир - 12.03.2014

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, денес упати критики кон Русија во врска со Крим. Баросо за време на излагањето во Европската комисија изјави дека предлогот до Москва за ...

Генералното обвинителство на Украина бара поништување на декларацијата за независност на Крим

Курир - 12.03.2014

Генералното обвинителство на Украина поднесе жалба на одлуката на Врховниот совет на Автономната република Крим и на Севастополскиот градски совет за усвојување на декларацијата за независност на ...

Крим го менува името

Хајд Парк - 12.03.2014

Крим во иднина нема да се нарекува Автономна Украинска Република Крим, туку само Република Крим, а ваквата одлука е донесена по усвојувањето на декларацијата за независност во парламентот во ...

Крим го менува името

Portal - 12.03.2014

Крим во иднина нема да се нарекува Автономна Украинска Република Крим, туку само Република Крим, а ваквата одлука е донесена по усвојувањето на декларацијата за независност во парламентот во ...

„Франс прес“: Запад во искушение да и го предаде Крим на Русија

Portal - 12.03.2014

Решението за украинската криза најверојатно ќе биде болно,а Запад и покрај тоа што не се согласува, можеби ќе мора да прифати и да му го препушти Крим на Владимир Путин за да се спаси независноста на ...

Тимошенко: Ако Русија го анектира Крим, ќе избие герилска војна

Нетпрес - 12.03.2014

Поранешната премиерка на Украина истакна дека приклучувањето на Крим кон Русија ќе значи нова војна. Во интервју за Ројтерс, Јулија Тимошенко го повика светот да ја санкционира Русија поради ...

Оланд се закани - неприфатлива анексија би било спојувањето на Крим со Русија

Press24 - 12.03.2014

Евентуално присоединување на Крим кон Русија ќе се смета за неприфатлива анексија, му изјавил во телефонски разговор францускиот претседател Франсоа Оланд на својот руски колега Владимир Путин.

ЗАКАНА ОД ИНВАЗИЈА: 80.000 војници чекаат наредба на руско-украинската граница

Sky - 12.03.2014

Донесувањето на резолуцијата во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес со која се бара воведување на санкции за Русија и нејзино исфрлање од Г8, припремите за одржување на референдум за ...

Српски Курир: Западот ќе му го даде Крим на Путин, ако го признае Косово?

Република - 12.03.2014

Наместо голема бучава и инсистирање на „принципи“, САД и ЕУ според српскиот весник „Курир“, кој се повикува на австрискиот„Дер Стандард“, би можеле да му понудат на првиот човек на Русија „срамна ...

Крим го менува името

Макфакс - 12.03.2014

Крим во иднина нема да се нарекува Автономна Украинска Република Крим, туку само Република Крим, а ваквата одлука е донесена по усвојувањето на декларацијата за независност во парламентот во ...

„Франс прес“: Запад во искушение да и го предаде Крим на Русија

Макфакс - 12.03.2014

Решението за украинската криза најверојатно ќе биде болно,а Запад и покрај тоа што не се согласува, можеби ќе мора да прифати и да му го препушти Крим на Владимир Путин за да се спаси независноста на ...

Оланд му порача на Путин дека соединувањето на Крим е неприфатливо

Макфакс - 12.03.2014

Францускиот претседател Франсоа Оланд го предупредил во средата во телефонски разговор рускиот колега Владимир Путин дека присоединувањето на проруската јужна украинска автономна покраина Крим на ...

САД и Полска во воена игра по руската интервенција во Украина

Inpress - 12.03.2014

Вашингтон, 12. март 2014 (ИНПРЕС) САД и Полска започнаа воена игра, откако Вашингтон изрази гест на поддршка за НАТО сојузниците од Балтичките држави и Источна Европа по руската интервенција во ...

Г-7 - Русија да не се обидува да го „анексира“ Крим

Inpress - 12.03.2014

Брисел, 12. март 2014 (ИНПРЕС) Групата на седумте најразвиени економии ја повика Русија да ги прекине сите напори за „анексија“ на украинскиот регион Крим, изјави претседателот на Европската комисија ...

Баросо повторно се закани со санкции кон Русија

Falanga - 12.03.2014

Топката е во руски раце. Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, ја предупреди денеска Русија да престане да го поддржува отцепувањето на Крим или во спротивно ќе се соочи со ...

Оланд го предупреди Путин - присоединувањето на Крим кон Русија би било неприфатлива анексија

Maxim - 12.03.2014

Евентуално присоединување на Крим кон Русија ќе се смета за неприфатлива анексија, му изјавил во телефонски разговор францускиот претседател Франсоа Оланд на својот руски колега Владимир Путин.

Крим донесе декларација за независност

Deutsche Welle - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката. Украинскиот парламент, пак, изгласа суспендирање на референдумот. Во меѓувреме се трупаат воени сили во регионот.

За Запад црвената линија веќе не е Крим, туку истокот на Украина

Deutsche Welle - 11.03.2014

Германскиот печат не го штеди рускиот претседател за политиката околу Крим, но ја анализира и од геополитички и геостратегиски аспект. Критики и за оценките на екс-канцеларот Шредер за потезите на ...

Парламентот на Крим усвои декларација за независност

24 Вести - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност, јави ИТАР-ТАСС. - Овој документ е неопходен за спроведување референдум и за овозможување на влезот на Крим во составот на Русија, изјави ...

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на Републиката

24 Вести - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на Украинската Автономна Република, што е неопходно за одржување референдум, изјави претставник на локалните власти, кој прецизираше дека ...

Украинскиот Парламент го суспендира референдумот на Крим

24 Вести - 11.03.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа суспендирање на референдумот за иднината на Крим, кој кримскиот Врховен совет го закажа за 16 март. Парламентот во Киев го повика Врховниот совет на автономната ...

Руската Дума ќе го разгледа нацрт-законот за присоединување нови територии

24 Вести - 11.03.2014

Руските пратеници на 21 март ќе разгледаат нацрт-закон со кој и се дозволува на Руската федерација да вклучи странски субјект кој има таква намера, како Крим, во случај на неуспех со матичната држава.

Кримскиот парламент донесе декларација за независност

Р.С.Европа - 11.03.2014

Про – руските пратеници на Крим, кој сега е окупиран од руските сили, ја одобрија декларацијата за независност предвесник на референдумот за спојување на регионот со Русија кој треба да биде одржан ...

Дали да се даде Крим за да се спаси Украина?

Оff.net - 11.03.2014

Моментално ниту една голема нација не е подготвена да започне војна со Путин за да го одбрани Крим и сувереноста на Украина, а тој барем во моментов нема никаква намера да се повлече од летниковецот ...

Од главниот аеродром на Крим летови само за Москва

Р.С.Европа - 11.03.2014

На главниот аеродром на Крим во Симферопол денеска биле откажани сите летови, освен оние за Москва. Извештаите велат дека украински авион кој од Киев летал за Симферопол морало да се врати назад во ...

Путин му објави геополитичка војна на Западот

МКД - 11.03.2014

Сите што сметаат дека Путин со Украина неразумно ризикува, или дури дека „полудел“, не се разбираат од политика и немаат претстава за неговиот карактер.

Камерон најави „болни мерки“ спрема Русија, но и поддршка на Путин

МКД - 11.03.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон најави болни стопански последици за Москва и ставање на проверка на комплетните односи доколку Русија не престане да ја дестабилизира Украина, но и рече дека ...

Кримскиот парламент прогласи независност од Украина

МКД - 11.03.2014

Парламентот на Автономната Република Крим усвои декларација за независност од Украина, која е неопходна за одржувањето референдум на 16 март, пренесува Раша тудеј .

Кримскиот парламент усвои декларација за независност

Телма - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката, јави ИТАР-ТАСС. - Овој документ е неопходен за спроведување референдум и за овозможување на влезот на Крим во составот на Русија, ...

Крим усвои декларација за независност, Јанукович пак се огласи како претседател

Утрински - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката, јави ИТАР-ТАСС. - Овој документ е неопходен за спроведување референдум и за овозможување на влезот на Крим во составот на Русија, ...

Продолжува трупањето оружје пред референдумот на Крим (ВИДЕО)

МКД - 11.03.2014

Пет дена пред закажаниот референдум за статусот на Крим, и покрај официјалната реторика, со која се повикува на преговори, Интернет е преплавен со фотографии, видео и сателитски снимки за собирањето ...

За Москва независноста на Крим е легална, ЕУ од понеделник со санкции кон Русија

Утрински - 11.03.2014

Русија ја смета за целосно легална усвоената денеска од Парламентот на Крим декларација за независност, објави руското Министерство за надворешни работи.

Зошто е важен Крим?

А1 On - 11.03.2014

Тензиите околу украинскиот полуостров Крим не престануваат. Постои дури опасност Крим да стане ново воено жариште на подрачјето на поранешниот Советски сојуз.

Кримската криза одблизу

think.mk - 11.03.2014

Кримската криза одблизу Многу од вас можеби ќе се сложат со општото јавно мислење за тоа како во Крим моменталната состојба може да преставува тригер за нова светска војна каде Русија ќе се појави ...

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката

Алфа - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката. Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката, јави ИТАР-ТАСС.

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката

А1 On - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката, јави ИТАР-ТАСС. Тој истакна дека усвојувањето на декларацијата претставува техничка процедура.

Украинскиот Парламент го суспендира референдумот на Крим

Алфа - 11.03.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа суспендирање на референдумот за иднината на Крим, кој кримскиот Врховен совет го закажа за 16 март. Украинскиот Парламент денеска изгласа суспендирање на ...

Украинскиот Парламент го суспендира референдумот на Крим

А1 On - 11.03.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа суспендирање на референдумот за иднината на Крим, кој кримскиот Врховен совет го закажа за 16 март. Парламентот во Киев го повика Врховниот совет на автономната ...

Крим во траголникот на Украина, Русија и НАТО: Зошто никој не е во право?

А1 On - 11.03.2014

Влијателниот колумнист во британски „Гардијан“ Џонатан Фридланд во својата колумна напиша дека кога се дискутира за Крим видливо е дека спротивставените страни сметаат дека секој аспект од ...

Интернет страницата за кримскиот референдум повторно функционира на нова адреса

А1 On - 11.03.2014

Интернет страницата на претстојниот референдум за приклучување на украинската автономна република Крим кон Русија, кој беше цел на кибер напади, повторно функционира на нова адреса ...

Руската Дума ќе го разгледа нацрт-законот за присоединување нови територии

Алфа - 11.03.2014

Руските пратеници на 21 март ќе разгледаат нацрт-закон со кој и се дозволува на Руската федерација да вклучи странски субјект кој има таква намера, како Крим, во случај на неуспех со матичната држава.

Руската Дума ќе го разгледа нацрт-законот за присоединување нови територии

А1 On - 11.03.2014

Руските пратеници на 21 март ќе разгледаат нацрт-закон со кој и се дозволува на Руската федерација да вклучи странски субјект кој има таква намера, како Крим, во случај на неуспех со матичната држава.

Москва: Одлуката за независност на кримскиот Парламент е целосно легална

А1 On - 11.03.2014

Русија ја смета за целосно легална усвоената денеска од Парламентот на Крим декларација за независност, објави руското Министерство за надворешни работи, јави ИТАР-ТАСС.

Меркел изјави ситуацијата во Крим е слична со анексија од Русија

А1 On - 11.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека ситуацијата во Крим е слична со анексија од Русија, изјави парламентарен извор. - Можеме веќе да говориме за анексија, изјавила канцеларката ...

Москва: Одлуката за независност на кримскиот Парламент е целосно легална

Алфа - 11.03.2014

Русија ја смета за целосно легална усвоената денеска од Парламентот на Крим декларација за независност, објави руското Министерство за надворешни работи.

Пратеникот на ОН за Украина нема да го посети Крим

А1 On - 11.03.2014

Пратеникот на генералниот секретар на ОН, Иван Шимоновиќ нема да отпатува за Крим поради логистички и безбедносни причини, се вели во соопштение откако проруската војска го зазеде аеродромот на тој ...

Парламентот на Крим усвои декларација за независност

+инфо - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката, јави ИТАР-ТАСС. - Овој документ е неопходен за спроведување референдум и за овозможување на влезот на Крим во составот на Русија - ...

Украинскиот Парламент го суспендира референдумот на Крим

+инфо - 11.03.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа суспендирање на референдумот за иднината на Крим, кој кримскиот Врховен совет го закажа за недела. Парламентот во Киев го повика Врховниот совет на автономната ...

Руската Дума ќе го разгледа нацрт-законот за присоединување нови територии

+инфо - 11.03.2014

Руските пратеници на 21 март ќе разгледаат нацрт-закон со кој и се дозволува на Руската федерација да вклучи странски субјект кој има таква намера, како Крим, во случај на неуспех со матичната држава.

Москва: Одлуката за независност на кримскиот Парламент е целосно легална

+инфо - 11.03.2014

Русија ја смета за целосно легална усвоената денеска од Парламентот на Крим декларација за независност, објави руското Министерство за надворешни работи, јави ИТАР-ТАСС.

Меркел изјави ситуацијата во Крим е слична со анексија од Русија

+инфо - 11.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека ситуацијата во Крим е слична со анексија од Русија, изјави парламентарен извор. - Можеме веќе да говориме за анексија, изјавила канцеларката ...

Њујорк тајмс: Крим не е Косово

Локално - 11.03.2014

Петнаесет години по отцепувањето на Косово од Србија, поранешните ривали од Студената војна повторно се соочија едни против други, но овојпат ги заменија страните – додека Русија гласно го поддржува ...

Растат тензиите на Крим

МРТ - 11.03.2014

Пет дена пред референдумот за независност, на Крим расте притисокот. Проруските сили отворија оган при заземањето на уште една база на Полуостровот, а авиони Авакс на НАТО во разузнавачка мисија ...

Зошто толку е важен Крим?

Сител - 11.03.2014

Тензиите околу украинскиот полуостров Крим не престануваат. Постои дури опасност Крим да стане ново воено жариште на подрачјето на поранешниот Советски сојуз.

Крим усвои декларација за независност

Локално - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност, неопходна за спроведување на референдум , соопштил за РИА Новости соработник на прес-службата на парламентот.

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката

Сител - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката, јави ИТАР-ТАСС. - Овој документ е неопходен за спроведување референдум и за овозможување на влезот на Крим во составот на Русија, ...

Парламентот на Крим усвои декларација за независност

Либертас - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката, јави ИТАР-ТАСС. - Овој документ е неопходен за спроведување референдум и за овозможување на влезот на Крим во составот на Русија, ...

Украинскиот Парламент го суспендира референдумот на Крим

Сител - 11.03.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа суспендирање на референдумот за иднината на Крим, кој кримскиот Врховен совет го закажа за 16 март. Парламентот во Киев го повика Врховниот совет на автономната ...

Експерти: По 16 Март може да има ескалација на тензиите во Крим

Локално - 11.03.2014

Руската воена активност во Крим ќе се зголеми по одржувањето на референдумот за статусот на автономната република на 16 март . Така барем сметаат украински експерти , пренесе УНИАН , цитирана од ...

Парламентот на Крим усвои декларација за независност

Кирилица - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката, јави ИТАР-ТАСС. - Овој документ е неопходен за спроведување референдум и за овозможување на влезот на Крим во составот на Русија, ...

Интернет страницата за кримскиот референдум повторно функционира на нова адреса

Сител - 11.03.2014

Интернет страницата на претстојниот референдум за приклучување на украинската автономна република Крим кон Русија, кој беше цел на кибер напади, повторно функционира на нова адреса „ ...

Русија почна со вежби на десантните единици-САД,Бугарија и Романија почнаа со поморски вежби

Локално - 11.03.2014

Со наближувањето на денот на референдумот во Крим тонот меѓу двете страни во спорот се влошува , а со тоа и стравувањата за воено спротиставување меѓу Западот и Русија .

Крим се повикува на ставот на МСП за Косово

Канал5 - 11.03.2014

Декларацијата за независност на Автономната Република Крим и Севастопол во првиот пасос се повикува на случајот на Косово и мислењето на Меѓународниот суд на правдата од 2010.

За Запад црвената линија веќе не е Крим, туку истокот на Украина

Либертас - 11.03.2014

Германскиот печат не го штеди рускиот претседател за политиката околу Крим, но ја анализира и од геополитички и геостратегиски аспект. Критики и за оценките на екс-канцеларот Шредер за потезите на ...

Руската Дума ќе го разгледа нацрт-законот за присоединување нови територии

Сител - 11.03.2014

Руските пратеници на 21 март ќе разгледаат нацрт-закон со кој и се дозволува на Руската федерација да вклучи странски субјект кој има таква намера, како Крим, во случај на неуспех со матичната држава.

“Штурците” заземале десетици воени објекти на Украина на Крим,офицерите мрморат против Киев

Локално - 11.03.2014

До 10 март во Крим има точно 18 780 руски војници. Ова го соопшти на брифинг во Киев директорот на Одделот за информации политика на Министерството за надворешни работи на Украина Евгениј Перебинис, ...

Меркел изјави ситуацијата во Крим е слична со анексија од Русија

Канал5 - 11.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека ситуацијата во Крим е слична со анексија од Русија, изјави парламентарен извор. Можеме веќе да говориме за анексија, изјавила канцеларката на ...

Москва: Одлуката за независност на кримскиот Парламент е целосно легална

Канал5 - 11.03.2014

Русија ја смета за целосно легална усвоената денеска од Парламентот на Крим декларација за независност, објави руското Министерство за надворешни работи, јави ИТАР-ТАСС.

Украинците се подготвуваат за Трета светска војна

Вечер - 11.03.2014

ЗАПАДОТ ТВРДИ ДЕКА ВЕЌЕ ПОЧНАЛА, А ИСТОКОТ ЈА ДОЧЕКУВА Додека Крим презема чекори за отцепување, министерот за надворешни работи на Украина, Андриј Дешчицја, изјави дека неговата земја, практично, се ...

Велика Британија ги советува своите граѓани да го напуштат Крим

Точка - 11.03.2014

Министерството за надворешни работи на Велика Британија им препорачува на своите граѓани да не патуваат до Автономната Република Крим, а на оние кои се наоѓаат на нејзината територија, истата да ја ...

Русија ќе одлучува за Крим на 21-ви март

Точка - 11.03.2014

Државната дума во Русија има намера да го разгледа законот за пристапување на Крим кон Руската Федерација, поднесен од пратеници од партијата "Правед на Русија", пренесе "РИА Новости".

Брисел: Референдумот во Крим е закана за целата ЕУ

Точка - 11.03.2014

Референдумот во Крим ја загрозува безбедноста на целата Европска унија, бидејќи може да предизвика сепаратизам во други региони на Европа. Ова е официјалниот став на Брисел, пренесе "УНИАН".

Започна печатењето на гласачките ливчиња за референдумот во Крим

Точка - 11.03.2014

Во Симферопол е започнато печатењето на гласачките ливчиња за претстојниот референдум за статусот на Крим. Ова го соопшти "РИА Новости", повикувајќи се на претседателот на комисијата за организирање ...

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката

Бриф - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката, јави ИТАР-ТАСС. - Овој документ е неопходен за спроведување референдум и за овозможување на влезот на Крим во составот на Русија, ...

Крим: Декларација за независност

Точка - 11.03.2014

Парламентот во Крим денеска прогласи независност на тој полуостров од Украина, пред референдумот за присоединување на таа територија кон Русија. „Декларацијата за независност на автономната област на ...

КРИМ: Усвоена декларација за независност на Републиката

Телеграф - 11.03.2014

Парламентот денеска усвои гаранции за правата на кримскотатарскиот народ и за интегрирањето на кримската заедница, соопшти парламентарната прес-служба Парламентот на Крим усвои декларација за ...

УКРАИНА: Суспендиран референдумот на Крим

Телеграф - 11.03.2014

Парламентот во Киев го повика Врховниот совет на автономната република Крим до утре уште еднаш да ја разгледа својата одлука за одржување референдум и да ја „усогласи“ со украинскиот и со кримскиот ...

Крим прогласи припојување кон Русија, Киев пред мобилизација

Бриф - 11.03.2014

Украинскиот Парламент изгласа суспендирање на референдумот за иднината на Крим, кој кримскиот Врховен совет го закажа за 16 март. Парламентот во Киев го повика Врховниот совет на автономната ...

Крим продолжува со подготовките за отцепување од Украина

Точка - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката, што е неопходна за спроведување на референдумот. „Овој документ е потребен за спроведување на референдумот и евентуалното ...

Интернет-страницата за кримскиот референдум повторно во функција

Телеграф - 11.03.2014

Претходно, страницата што содржеше нормативна основа, видеоматеријали и информации за закажаниот референдум, беше урната од хакери Интернет-страницата на претстојниот референдум за приклучување на ...

КРИМ: Независност по стапките на Косово

Телеграф - 11.03.2014

Кримскиот парламент го зема предвид и мислењето на Меѓународниот суд на правдата за Косово, во кое се наведува дека едностраното прогласување независност не го крши меѓународното право Парламентот на ...

Руската Дума со закон за присоединување нови територии

Бриф - 11.03.2014

Руските пратеници на 21 март ќе разгледаат нацрт-закон со кој и се дозволува на Руската федерација да вклучи странски субјект кој има таква намера, како Крим, во случај на неуспех со матичната држава.

РУСИЈА: Ќе се разгледува нацрт-законот за присоединување нови територии

Телеграф - 11.03.2014

Во моментот со руски закони се дозволува вклучување на странска територија во Руската Федерација само ако биде потпишан договор меѓу Москва и странска држава Руските пратеници на 21 март ќе ...

РУСИЈА: Одлуката на Крим за независност е легална

Телеграф - 11.03.2014

Седумдесет и осум од 81 пратеник во регионалниот парламент на Крим усвоија декларација за независност пред најавениот во недела референдум Русија ја смета за целосно легална Декларација за ...

Меркел: Русија го украде Крим од Украина

Бриф - 11.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека ситуацијата во Крим е слична со анексија од Русија, изјави парламентарен извор. - Можеме веќе да говориме за анексија, изјавила канцеларката ...

Пратеникот на ОН за Украина нема да го посети Крим

Телеграф - 11.03.2014

Шимоновиќ нема да отпатува за Крим поради логистички и безбедносни причини Пратеникот на генералниот секретар на ОН, Иван Шимоновиќ нема да отпатува за Крим поради логистички и безбедносни причини, ...

Советот за безбедност на ОН без договор за Украина

Тера - 11.03.2014

Петтата седница на Советот за безбедност на Обединетите нации во Њујорк посветена на ситуацијата во Украина во понеделник заврши без конкретни договори.

Русија ќе одлучува за Крим на 21 март

Тера - 11.03.2014

Државната дума во Русија има намера да го разгледа законот за пристапување на Крим кон Руската Федерација, поднесен од пратеници од партијата „Правед на Русија", пренесе „РИА Новости".

Кримскиот парламент прогласи независност од Украина

Тера - 11.03.2014

Парламентот на Автономната Република Крим усвои декларација за независност од Украина, која е неопходна за одржувањето референдум на 16 март, пренесува Раша тудеј.

Продолжува трупањето на воени сили во пресрет на референдумот на Крим

Тера - 11.03.2014

На само пет дена пред закажаниот референдум посветен на статусот на Крим, паралелно со официјалната реторика која се темели на повици за преговори, сателитите забележале големи движења на воените ...

Украинскиот парламент го суспендираше кримскиот референдум

Тера - 11.03.2014

Украинскиот парламент во вторник изгласа суспендирање на референдумот за иднината на Крим кој што Врховниот совет на Крим го закажа за 16 март. Врховната рада (парламентот) на Украина го повика ...

Велика Британија ги советува своите граѓани да го напуштат Крим

Нетпрес - 11.03.2014

Министерството за надворешни работи на Велика Британија им препорачува на своите граѓани да не патуваат до Автономната Република Крим, а на оние кои се наоѓаат на нејзината територија, истата да ја ...

Русија ќе одлучува за Крим на 21 март

Нетпрес - 11.03.2014

Државната дума во Русија има намера да го разгледа законот за пристапување на Крим кон Руската Федерација, поднесен од пратеници од партијата „Правед на Русија“, пренесе „РИА Новости“.

Брисел: Референдумот во Крим е закана за целата ЕУ

Нетпрес - 11.03.2014

Референдумот во Крим ја загрозува безбедноста на целата Европска унија, бидејќи може да предизвика сепаратизам во други региони на Европа. Ова е официјалниот став на Брисел, пренесе „УНИАН“.

Советот за безбедност на ОН без договор за Украина

Portal - 11.03.2014

Петтата седница на Советот за безбедност на Обединетите нации во Њујорк посветена на ситуацијата во Украина во понеделник заврши без конкретни договори.

Започна печатењето на гласачките ливчиња за референдумот во Крим

Нетпрес - 11.03.2014

Во Симферопол е започнато печатењето на гласачките ливчиња за претстојниот референдум за статусот на Крим. Ова го соопшти „РИА Новости“, повикувајќи се на претседателот на комисијата за организирање ...

Кримската криза одблизу

За Се - 11.03.2014

АВТОР:Виктор Цветиќ апсолвент на правен факултет Многу од вас можеби ќе се сложат со општото јавно мислење за тоа како во Крим моменталната состојба може да преставува тригер за нова светска војна ...

Крим: Декларација за независност

Нетпрес - 11.03.2014

Парламентот во Крим денеска прогласи независност на тој полуостров од Украина, пред референдумот за присоединување на таа територија кон Русија. „Декларацијата за независност на автономната област на ...

Парламентот на Крим усвои декларација за независност

Република - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката, јави ИТАР-ТАСС. - Овој документ е неопходен за спроведување референдум и за овозможување на влезот на Крим во составот на Русија – ...

Руската Дума на 21 март ќе одлучува за Крим

Portal - 11.03.2014

Долниот дом на рускиот парламент на 21 март ќе го разгледува предлог законот за припојување на странска територија чие население изразува таква желба, како што тоа е случај со Крим, а ќе се ...

Крим донесе декларација за независност

Хајд Парк - 11.03.2014

Кримскиот парламент во вторникот прогласи независност на Крим од Украина, во пресрет на референдумот кој е најавен за недела и на кој ќе се одлучува дали оваа автономна република ќе влезе во составот ...

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на Украинската Автономна Република

Курир - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на Украинската Автономна Република, што е неопходно за одржување референдум, изјави претставник на локалните власти, кој прецизираше дека ...

Украина го повика населението на Крим да не учествува на референдумот

Нетпрес - 11.03.2014

Врховната рада на Украина повика да се прекине дејството на одлуката на Врховниот совет на Автономна Република Крим за одржување референдум на 16 март.

Украинскиот Парламент го суспендира референдумот на Крим

Република - 11.03.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа суспендирање на референдумот за иднината на Крим, кој кримскиот Врховен совет го закажа за недела. Парламентот во Киев го повика Врховниот совет на автономната ...

Крим донесе декларација за независност

Portal - 11.03.2014

Кримскиот парламент во вторникот прогласи независност на Крим од Украина, во пресрет на референдумот кој е најавен за недела и на кој ќе се одлучува дали оваа автономна република ќе влезе во составот ...

Крим продолжува со подготовките за отцепување од Украина

Нетпрес - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката, што е неопходна за спроведување на референдумот. „Овој документ е потребен за спроведување на референдумот и евентуалното ...

Продолжува трупањето на воени сили во пресрет на референдумот на Крим

Portal - 11.03.2014

На само пет дена пред закажаниот референдум посветен на статусот на Крим, паралелно со официјалната реторика која се темели на повици за преговори, сателитите забележале големи движења на воените ...

Руската Дума на 21 март ќе одлучува за Крим

Хајд Парк - 11.03.2014

Долниот дом на рускиот парламент на 21 март ќе го разгледува предлог законот за припојување на странска територија чие население изразува таква желба, како што тоа е случај со Крим, а ќе се ...

Украинскиот парламент го суспендираше кримскиот референдум

Portal - 11.03.2014

Украинскиот парламент во вторник изгласа суспендирање на референдумот за иднината на Крим кој што Врховниот совет на Крим го закажа за 16 март. Врховната рада (парламентот) на Украина го повика ...

Продолжува трупањето на воени сили во пресрет на референдумот на Крим

Хајд Парк - 11.03.2014

На само пет дена пред закажаниот референдум посветен на статусот на Крим, паралелно со официјалната реторика која се темели на повици за преговори, сателитите забележале големи движења на воените ...

Украинскиот Парламент го суспендира референдумот на Крим

Таратур - 11.03.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа суспендирање на референдумот за иднината на Крим, кој кримскиот Врховен совет го закажа за 16 март. Парламентот во Киев го повика Врховниот совет на автономната ...

Веб-страницата за кримскиот референдум повторно функционира на нова адреса

Курир - 11.03.2014

Интернет страницата на претстојниот референдум за приклучување на украинската автономна република Крим кон Русија, кој беше цел на кибер напади, повторно функционира на нова адреса ...

Руската Дума ќе го разгледа нацрт-законот за присоединување нови територии

Република - 11.03.2014

Руските пратеници на 21 март ќе разгледаат нацрт-закон со кој и се дозволува на Руската федерација да вклучи странски субјект кој има таква намера, како Крим, во случај на неуспех со матичната држава.

Русија ја смета за легална одлуката за независност на кримскиот Парламент

Press24 - 11.03.2014

Декларација за независност која денеска беше усвоена од страна на Парламентот на Крим, Русија ја смета за целосно легална објави руското Министерство за надворешни работи.

На Крим се повторува косовското сценарио

Руска реч - 11.03.2014

Доколку се реализира сценариото за влегување на Крим во состав на Русија, тоа ќе биде случај без преседан за современата меѓународна практика. Во последнава деценија имавме многу примери на формирање ...

Москва: Декларацијата законска, Крим се повика на ставот околу Косово

Нетпрес - 11.03.2014

Декларацијата за независноста на Крим, која што ја усвоиле парламентарците на таа автономна република, се повикува, меѓу останатото, и на советодавното мислење на Меѓународниот суд на правдата околу ...

РУСИЈА: Декларацијата за независност на Крим е легална!

Sky - 11.03.2014

Руското Министерство за надворешни работи објави дека денеска усвоената декларација за независност од Парламентот на Крим е целосно легална. - Руското Министерство за надворешни работи ја смета ...

Кримскиот парламент усвои декларација за независност

eReporter - 11.03.2014

Кримскиот парламент прогласи денеска независност на тој полуостров од Украина, пред одржување на референдумот во недела за присоединување на таа територија кон Русија.

Меркел: Русија го анектираше Крим

Нетпрес - 11.03.2014

Германската канцеларка, Ангела Меркел, акцијата на Русија за Крим ја означи како „анектирање“. Таа наводно на своите партиски колеги од Христијанско демократската партија, на чие чело е наоѓа, им ...

Советот за безбедност на ОН без договор за Украина

Макфакс - 11.03.2014

Петтата седница на Советот за безбедност на Обединетите нации во Њујорк посветена на ситуацијата во Украина во понеделник заврши без конкретни договори.

Руската Дума на 21 март ќе одлучува за Крим

Макфакс - 11.03.2014

Долниот дом на рускиот парламент на 21 март ќе го разгледува предлог законот за припојување на странска територија чие население изразува таква желба, како што тоа е случај со Крим, а ќе се ...

Крим донесе декларација за независност

Макфакс - 11.03.2014

Кримскиот парламент во вторникот прогласи независност на Крим од Украина, во пресрет на референдумот кој е најавен за недела и на кој ќе се одлучува дали оваа автономна република ќе влезе во составот ...

Продолжува трупањето на воени сили во пресрет на референдумот на Крим

Макфакс - 11.03.2014

На само пет дена пред закажаниот референдум посветен на статусот на Крим, паралелно со официјалната реторика која се темели на повици за преговори, сателитите забележале големи движења на воените ...

Украинскиот парламент го суспендираше кримскиот референдум

Макфакс - 11.03.2014

Украинскиот парламент во вторник изгласа суспендирање на референдумот за иднината на Крим кој што Врховниот совет на Крим го закажа за 16 март. Врховната рада (парламентот) на Украина го повика ...

Меркел смета дека Русија го анектирала Крим

Макфакс - 11.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел на состанокот со пратениците на Христијанско демократската унија, чиј лидер е, ја оцени акцијата на Русија на Крим како „анексиона“.

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката

Денешен - 11.03.2014

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката, јави ИТАР-ТАСС. - Овој документ е неопходен за спроведување референдум и за овозможување на влезот на Крим во составот на Русија, ...

Парламентот на Крим ја прифатил декларацијата за независност

Inpress - 11.03.2014

Симферопол, 11. март 2014 (ИНПРЕС) Прифатена е декларацијата за независност на Крим, а наскоро најверојатно ќе има референдум за евентуално пристапување на Крим кон Русија.

Думата ќе го разгледа нацрт-законот за присоединување нови територии

Денешен - 11.03.2014

Руските пратеници на 21 март ќе разгледаат нацрт-закон со кој и се дозволува на Руската федерација да вклучи странски субјект кој има таква намера, како Крим, во случај на неуспех со матичната држава.

Парламентот во Украина го суспендираше референдумот на Крим

Maxim - 11.03.2014

Парламентот во Украина денеска изгласа суспендирање на референдумот за иднината на Крим, кој кримскиот Врховен совет го закажа за 16 март. Парламентот во Киев го повика Врховниот совет на автономната ...

Русија: Одлуката за независност на кримскиот Парламент е целосно легална

Maxim - 11.03.2014

Декларација за независност која денеска беше усвоена од страна на Парламентот на Крим, Русија ја смета за целосно легална објави руското Министерство за надворешни работи.

Русија го прекршува меѓународното право на Крим

Deutsche Welle - 10.03.2014

Вооружени лица го контролираат Крим. Политичарите и правните експерти ја обвинуваат Русија дека го прекршува меѓународното право. Москва инсистира дека не прекршила ниту едно правило.

Обама не покажува слабости за Украина

Deutsche Welle - 10.03.2014

Иако санкциите на САД кон Русија се пред сѐ симболични, а воената интервенција не доаѓа предвид, Миодраг Шориќ смета дека тоа не е знак на слабост на Обама.

Во Крим прекинато емитувањето на украинските ТВ канали, се емитуваат руски

24 Вести - 10.03.2014

На територијата на Крим е прекинато емитувањето на сите украински телевизиски канали, а неместо нив се емитуваат руски телевизии, јави ИТАР-ТАСС. Жителите на украинската автономна република можат ...

Москва планира да достави 790 милиони евра за Крим

24 Вести - 10.03.2014

Москва е подготвена да му додели 790 милиони евра на Крим, изјави во Симферопол пратеникот од руската Дума, Павел Дорохин. - Руската Влада предвидува голем буџет од околу 40 милијарди рубљи за ...

Граѓаните ги интересира и Украина

Р.С.Европа - 10.03.2014

Меѓународните односи во Украина предизвикала најмногу коментари на нашата интернет страница. Од коментарите може да се види дека доминира „руската приказна“ за Крим.

Властите на Крим канат посматрачи на ОБСЕ за референдумот

Р.С.Европа - 10.03.2014

Парламентот на Крим му испратил покана на ОБСЕ да го набљудува референдумот во недела за одвојување од Украина и приклучување кон Русија. Воените посматрачи на ОБСЕ неколку пати се обидоа да влезат ...

Вилијам Хејг: Русија направи погрешни сметки со навлегувањето во Крим

Вест - 10.03.2014

Британскиот министер за наворешни работи Вилијам Хејг изјави во Лондон дека Русија направи погрешни сметкии со своето навегување во Крим. Во разговор за Би-Би-Си,министерот Хејг рече дека западните ...

Хејг: Русија направи погрешни сметки со навлегувањето во Крим

Утрински - 10.03.2014

Британскиот министер за наворешни работи Вилијам Хејг изјави во Лондон дека Русија направи „погрешни сметки“ со своето навегување во Крим. Во разговор за Би-Би-Си,министерот Хејг рече дека западните ...

Герхард Шредер: Во Србија го прекршувавме правото

МКД - 10.03.2014

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер изјавил дека состојбата на Крим е кршење на меѓународното право, но признал и дека нападот на НАТО врз Србија во 1999 било, исто така, кршење на ...

Њујорк тајмс: Крим не е Косово

МКД - 10.03.2014

Петнаесет години по отцепувањето на Косово од Србија, поранешните ривали од Студената војна повторно се соочија едни против други, но овојпат ги заменија страните – додека Русија гласно го поддржува ...

Во Крим прекинато емитувањето на украинските ТВ канали, наместо нив се емитуваат руски

Алфа - 10.03.2014

На територијата на Крим е прекинато емитувањето на сите украински телевизиски канали, а неместо нив се емитуваат руски телевизии, јави ИТАР-ТАСС. На територијата на Крим е прекинато емитувањето на ...

Крим: Прекинати украинските вести, наместо нив се емитуваат руски

Н.Македонија - 10.03.2014

На територијата на Крим е прекинато емитувањето на сите украински телевизиски канали, а неместо нив се емитуваат руски телевизии, јави ИТАР-ТАСС Жителите на украинската автономна република можат сега ...

Во Крим прекинато емитувањето на украинските ТВ канали, наместо нив се емитуваат руски

А1 On - 10.03.2014

На територијата на Крим е прекинато емитувањето на сите украински телевизиски канали, а неместо нив се емитуваат руски телевизии, јави ИТАР-ТАСС. Жителите на украинската автономна република можат ...

Москва планира да достави 790 милиони евра за Крим

А1 On - 10.03.2014

Москва е подготвена да му додели 790 милиони евра на Крим, изјави во Симферопољ пратеникот од руската Дума, Павел Дорохин. Во украинската автономна република Крим на 16 март ќе се одржи референдум за ...

Вилијам Хејг: Русија направи погрешни сметки со навлегувањето во Крим

Алфа - 10.03.2014

Британскиот министер за наворешни работи Вилијам Хејг изјави во Лондон дека Русија направи „погрешни сметки“ со своето навегување во Крим. Британскиот министер за наворешни работи Вилијам Хејг изјави ...

Вилијам Хејг: Русија направи погрешни сметки со навлегувањето во Крим

А1 On - 10.03.2014

Британскиот министер за наворешни работи Вилијам Хејг изјави во Лондон дека Русија направи „погрешни сметки“ со своето навегување во Крим. Во разговор за Би-Би-Си,министерот Хејг рече дека западните ...

Прекинато емитувањето на украинските телевизии на Крим

Кајгана - 10.03.2014

Украинските телевизии веќе не емитуваат на Крим, наместо нив се емитува руска програма, јави денеска „Итар – Тасс“. Министерот за информации на Крим истакнал дека одлуката за ваквиот чекор е поради ...

Москва планира да достави 790 милиони евра за Крим

Алсат-М - 10.03.2014

Москва е подготвена да му додели 790 милиони евра на Крим, изјави во Симферопољ пратеникот од руската Дума, Павел Дорохин. - Руската Влада предвидува голем буџет од околу 40 милијарди рубљи за ...

„Њујорк тајмс“: Русија го зазеде Крим, САД не го направи тоа со Косово

А1 On - 10.03.2014

Одлуката САД да ја поддржи самопрогласената независност на Косово своевремено ги влоши односите помеѓу Вашингтон и Москва, која што сметаше дека тоа претставува прекршување на суверенитетот на Србија.

Шредер го спореди Крим со бомбардирањето на СРЈ

А1 On - 10.03.2014

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер изјави дека она што се случува на Крим е крешење на меѓународното право и призна дека нападот на НАТО врз Србија во 1999 година исто така беше кршење на ...

Крим да остане република и во Русија

А1 On - 10.03.2014

Портпаролот на кримскиот парламент, Владимир Константинов се надева дека Крим доколку му се приклучи на Русија, ќе остане парламентарна република. Тој наведе дека на Крим во моментов постои ...

АНАЛИЗА: Како ќе заврши кризата во Украина?

think.mk - 10.03.2014

Народот во Украина е поделен и се’ се сведува на конфронтација, целата ситуација е поделена и зависи од тоа дали ќе се приклучи кон Исток или Запад, се вели во анализата на „Вашингтон Пост“.

ЕУ загрижена што ситуацијата во Украина се влошува, но се уште бара дипломатско решение

А1 On - 10.03.2014

Европската унија е загрижена што наместо подобрување, ситуацијата во регионот на Крим во Украина се влошува, но и покрај тоа, ставот на официјален Брисел останува ист, а тоа е дека се бара ...

Руски сили зазедоа болница и воена база на Крим

Алфа - 10.03.2014

Руските сили го зацврстија своето присуство на украинскиот полуостров Крим преземајќи воена болница и база на украинската армија, само неколку дена пред референдумот на кој жителите на Крим ќе се ...

Руски сили зазедоа болница и воена база на Крим

А1 On - 10.03.2014

Руските сили го зацврстија своето присуство на украинскиот полуостров Крим преземајќи воена болница и база на украинската армија, само неколку дена пред референдумот на кој жителите на Крим ќе се ...

Растат тензиите на Крим, Севастопол го прогласи рускиот за официјален јазик

Алфа - 10.03.2014

На само шест дена пред референдумот за припојување кон Русија, се зголемуваат тензиите меѓу проруските жители на Крим и оние што ги поддржуваат новите власти во Киев.

ЕУ загрижена што ситуацијата во Украина се влошува

Идивиди - 10.03.2014

/ Брисел, 10 март 2014 (МИА) - Европската унија е загрижена што наместо подобрување, ситуацијата во регионот на Крим во Украина се влошува, но и покрај тоа, ставот на официјален Брисел останува ист, ...

Нова група доброволци положија заклетва на верност на народот на Крим

А1 On - 10.03.2014

Нова група доброволци од околу 40 лица денеска во Симферопол положија заклетва на верност на народот на Крим, изјави командантот на комбинираниот полк на народната милиција на Крим Александар ...

Ситуацијата во Украина се влошува, ЕУ загрижена

БркајРабота - 10.03.2014

Европската унија е загрижена што наместо подобрување, ситуацијата во регионот на Крим во Украина се влошува, но и покрај тоа, ставот на официјален Брисел останува ист, а тоа е дека се бара ...

Руските сили зазедоа воена база и болница на Крим

БркајРабота - 10.03.2014

Руските сили го зацврстија своето присуство на украинскиот полуостров Крим. Зазедоа база на украинската армија и воена болница, само шест дена пред референдумот на кој жителите на Крим ќе се изјаснат ...

ОБСЕ доби покана од Крим да испрати набљудувачи на референдумот за присоединување кон Русија

А1 On - 10.03.2014

Крим испрати покана на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) да испрати набљудувачка мисија на референдумот закажан во недела за присоединување кон Русија.

ОБСЕ да го набљудува референдумот во Крим

Н.Македонија - 10.03.2014

Крим испрати покана на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) да испрати набљудувачка мисија на референдумот закажан во недела за присоединување кон Русија Поканата е испратена во ...

Бан ги повика сите страни во Украина на воздржаност

А1 On - 10.03.2014

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун денеска ги повика сите страни во Украина на воздржаност од избрзани акции и провокативна реторика.

Москва планира да достави 790 милиони евра за Крим

+инфо - 10.03.2014

Москва е подготвена да му додели 790 милиони евра на Крим, изјави во Симферопол пратеникот од руската Дума, Павел Дорохин. - Руската Влада предвидува голем буџет од околу 40 милијарди рубљи за ...

Руски сили зазедоа болница и воена база на Крим

+инфо - 10.03.2014

Руските сили го зацврстија своето присуство на украинскиот полуостров Крим преземајќи воена болница и база на украинската армија, само неколку дена пред референдумот на кој жителите на Крим ќе се ...

Киев: Ако Западот не нé штити, ќе мора нуклеарно да се вооружиме!

Фактор - 10.03.2014

Ако САД и европските земји не успеат да го гарантираат територијалниот интегритет на Украина, земјата треба да размисли нуклеарно да се вооружи за да го врати Крим од руската окупација, изјавил ...

Бан ги повика сите страни во Украина на воздржаност

+инфо - 10.03.2014

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун денеска ги повика сите страни во Украина на воздржаност од избрзани акции и провокативна реторика.

Украинските медиуми под силна цензура

Локално - 10.03.2014

На територијата на Крим е прекинато емитувањето на сите украински телевизиски канали, а неместо нив се емитуваат руски телевизии, јави ИТАР-ТАСС. Жителите на украинската автономна република можат ...

Во Крим прекинато емитувањето на украинските ТВ канали, наместо нив се емитуваат руски

Сител - 10.03.2014

На територијата на Крим е прекинато емитувањето на сите украински телевизиски канали, а неместо нив се емитуваат руски телевизии, јави ИТАР-ТАСС. Жителите на украинската автономна република можат ...

На Крим можат само „руски“ вести

Либертас - 10.03.2014

На територијата на Крим прекинато е емитувањето на сите украински телевизиски канали, а неместо нив се емитуваат руски телевизии, јави ИТАР-ТАСС. Жителите на украинската автономна република можат ...

Вилијам Хејг: Русија направи погрешни сметки со навлегувањето во Крим

Сител - 10.03.2014

Британскиот министер за наворешни работи Вилијам Хејг изјави во Лондон дека Русија направи „погрешни сметки“ со своето навегување во Крим. Во разговор за Би-Би-Си,министерот Хејг рече дека западните ...

Москва планира да достави 790 милиони евра за Крим

Сител - 10.03.2014

Москва е подготвена да му додели 790 милиони евра на Крим, изјави во Симферопољ пратеникот од руската Дума, Павел Дорохин. - Руската Влада предвидува голем буџет од околу 40 милијарди рубљи за ...

Хејг: „Русија направи лоша сметка со Крим“

Либертас - 10.03.2014

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека Русија направила „погрешни сметки“ со своето навегување во Крим. Во разговор за Би-Би-Си министерот Хејг рече дека западните земји ...

Америка ќе ја нападне Русија ако се влоши ситуацијата

МК News - 10.03.2014

Ако на Крим се заостри ситуацијата, САД ќе ја нападнат Русија, изјави шефот на Здржениот штаб на армијата на САД, генералот Мартин Демпси, информира руска „Правда“.

Путин пред Меркел и Камерон за ситуацијата на Крим: Се е легитимно!

Канал5 - 10.03.2014

Мерките што ги преземаат проруските власти на Крим се легитимни и засновани на меѓународното право. Ова, како што соопшти Кремљ, во телефонски разговор им го кажал рускиот претседател Владимир Путин ...

Русија го подкупува Крим со вртоглави срдства на финансиска помош

Локално - 10.03.2014

Москва е подготвена да му додели 790 милиони евра на Крим, изјави во Симферопољ пратеникот од руската Дума, Павел Дорохин. - Руската Влада предвидува голем буџет од околу 40 милијарди рубљи за ...

Москва подготвува 790 милиони евра помош за Крим

Либертас - 10.03.2014

Москва е подготвена да му додели 790 милиони евра на Крим, изјави во Симферопољ пратеникот од руската Дума, Павел Дорохин. - Руската Влада предвидува голем буџет од околу 40 милијарди рубљи за ...

Хејг: „Русија направи лоша сметка со Крим“

Локално - 10.03.2014

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека Русија направила „погрешни сметки“ со своето навегување во Крим. Во разговор за Би-Би-Си министерот Хејг рече дека западните земји ...

Герхард Шредер призна: Во Србија го прекршивме правото!

МРТ - 10.03.2014

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер смета дека состојбата на Крим е кршење на меѓународното право, но признал и дека нападот на НАТО врз Србија во 1999 било, исто така, кршење на ...

Во Украина повторно луѓе исчезнуваат без трага

Локално - 10.03.2014

Украинската новинска агенција УНИАН ( Unian.net ) соопшти дека група украински новинари биле киднапирани во Крим . Според очевидец нивниот автомобил бил запрен на граничниот премин во селото Перекоп ...

(АНАЛИЗА)Зошто Крим не влегува во плановите на Америка?

Локално - 10.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Владимир Путин се многу различни личности. Кога зборуваат на телефон , тие не губат време во непотребни шеги , туку веднаш преминуваат ...

САД нема да ги признаат резултатите од кримскиот референдум

Локално - 10.03.2014

САД немаат намера да ги признаат резултатите од референдумот за понатамошната судбина на Крим . Тоа го изјави американскиот амбасадор во Украина Џефри Секвинс, цитиран од Интерфакс – Украина .

80% од населението на Крим сака пристапување кон Русија

Локално - 10.03.2014

Помалку од една недела пред гласањето на 16 март , повеќе од 80% од жителите на Крим го поддржуваат влезот во Русија . ” Оние кои се за пристапување на Крим кон Русија , се повеќе од 80% ” , рече ...

проруски милиции и руски војници ги зазеле ракетната база и воената болницата во Симферопол

Локално - 10.03.2014

Руските сили ја зацврстија својата позиција во Кримскиот полуостров, ја презедоа и контролата врз воена болница и ракетната база, соопшти Ројтерс. Новинската агенција Интерфакс-Украина соопшти дека ...

Нова група доброволци положија заклетва на верност на народот на Крим

Сител - 10.03.2014

Нова група доброволци од околу 40 лица денеска во Симферопол положија заклетва на верност на народот на Крим, изјави командантот на комбинираниот полк на народната милиција на Крим Александар ...

Русија ја зацврстува позицијата на Крим

МРТ - 10.03.2014

Руските сили го зацврстија своето присуство на Крим - презедоа воена болница и база на украинската војска. САД порачаа дека ќе поддржат поголема автономија за полуостровот, само ако не е под закана ...

ОБСЕ доби покана од Крим да испрати набљудувачи на референдумот за присоединување кон Русија

Сител - 10.03.2014

Крим испрати покана на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) да испрати набљудувачка мисија на референдумот закажан во недела за присоединување кон Русија.

НАТО испраќа разузнавачки авиони на границите на Украина

Локално - 10.03.2014

НАТО планира да распореди разузнавачки авиони во Полска и Романија, за да ja следи кризата во Украина. Одлуката е донесена денеска, соопшти портпарол на организацијата, цитиран од ББС.

Бан ги повика сите страни во Украина на воздржаност

Сител - 10.03.2014

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун денеска ги повика сите страни во Украина на воздржаност од избрзани акции и провокативна реторика.

Бан ги повика сите страни во Украина на воздржаност

Канал5 - 10.03.2014

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун денеска ги повика сите страни во Украина на воздржаност од избрзани акции и провокативна реторика.

Шредер: Русија на Крим прави исто како кога ние ја бомбардиравме Србија, кршење на меѓународното право

Бриф - 10.03.2014

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер вели дека она што се случува во Украина е кршење на меѓународното право, но дека е тешко да се критикува Русија затоа што и НАТО го направил истото кога ...

КРИМ: На телевизија само руски канали, украинските во прекин

Телеграф - 10.03.2014

Жителите на украинската автономна република можат сега да ги гледаат програмите на „Првиот канал“, „Русија 24“, НТВ, СТС и други. Од локалните канали се емитува само државниот телевизиски и ...

ХЕЈГ: Навлегувањето во Крим е погрешен чекор на Русија

Телеграф - 10.03.2014

Шефот на британскиот Форин Офис најави нови разговори со американскиот државен секретар Џон Кери, откако САД предупредија дека евентуалната „анексија на Крим ќе значи затворање на вратата за ...

Во Крим прекинато емитувањето на украинските ТВ канали, наместо нив се емитуваат руски

Бриф - 10.03.2014

На територијата на Крим е прекинато емитувањето на сите украински телевизиски канали, а неместо нив се емитуваат руски телевизии, јави ИТАР-ТАСС. Жителите на украинската автономна република можат ...

Вилијам Хејг: Русија направи погрешни сметки со навлегувањето во Крим

Бриф - 10.03.2014

Британскиот министер за наворешни работи Вилијам Хејг изјави во Лондон дека Русија направи „погрешни сметки“ со своето навегување во Крим. Во разговор за Би-Би-Си,министерот Хејг рече дека западните ...

Москва планира да достави 790 милиони евра за Крим

Бриф - 10.03.2014

Москва е подготвена да му додели 790 милиони евра на Крим, изјави во Симферопољ пратеникот од руската Дума, Павел Дорохин. - Руската Влада предвидува голем буџет од околу 40 милијарди рубљи за ...

МОСКВА: Планирана достава на 790 милиони евра за Крим

Телеграф - 10.03.2014

Во Украинската Автономна Република Крим на 16 март ќе се одржи референдум за приклучување кон Руската Федерација, кој од Киев и од Западот е прогласен за нелегитимен Москва е подготвена да му додели ...

Британскиот министер немоќно: Не можеме да ја истераме Русија од Крим

Бриф - 10.03.2014

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг вчера призна дека Западот не може со санкции да иа избрка Русија од Крим. Но, како што вели, „окупацијата“ на рускиот претседател Владимир Путин ...

Сите очи вперени кон овој полуостров - вреди милијарди годишно!

Точка - 10.03.2014

Напнатостите околу украинскиот полуостров Крим не престануваат. Постои дури и опасност Крим да стане ново воено жариште во поранешниот Советски сојуз.

Западoт против Кремљ

Точка - 10.03.2014

Кризата во Украина го претстави Барак Обама во една улога, за која сите мислеа дека е останата длабоко во минатото на Студената војна – улогата на лидер на Западот против Кремљ.

ЕУ загрижена што ситуацијата во Украина се влошува, но се уште бара дипломатско решение

Бриф - 10.03.2014

Европската унија е загрижена што наместо подобрување, ситуацијата во регионот на Крим во Украина се влошува, но и покрај тоа, ставот на официјален Брисел останува ист, а тоа е дека се бара ...

Крим се спрема да ја користи руската валута

Телеграф - 10.03.2014

Како што пренесува Гласот на Русија, Констанинов предвидува висок одѕив на претстојниот референдум, не водејќи сметка за фактот дека Киев нема да ги признае резултатите Над 80 отсто од граѓаните на ...

СЕ БАРА ДИПЛОМАТСКО РЕШЕНИЕ: ЕУ загрижена за ситуацијата во Украина

Телеграф - 10.03.2014

Има знаци на зголемување на силите на руските војници во Крим. Загрижувачки извештаи дојдоа дека за време на викендот имало претепувања, апсења и киднапирања, изјави Маја Коцијанчич Европската унија ...

Руски сили зазедоа болница и воена база на Крим

Бриф - 10.03.2014

Руските сили го зацврстија своето присуство на украинскиот полуостров Крим преземајќи воена болница и база на украинската армија, само неколку дена пред референдумот на кој жителите на Крим ќе се ...

Напнато на Крим: Почнаа подготовките за присоединување кон Русија

Точка - 10.03.2014

Подготовките за присоединување на Крим, црноморскиот полуостров во јужниот дел на Украина, кон Русија веќе започнаа, рече кримскиот премиер Сергеј Аксионов.

КРИМ: Руски сили зазедоа болница и воена база

Телеграф - 10.03.2014

Проруски паравоени и воени сили зазедоа болница во Симферопол, главен административен град на Крим, а вработените биле собрани во холот за да бидат запознаени со новото раководство на таа институција ...

САД нема да ги признаат резултатите за Крим

Телеграф - 10.03.2014

Сепак, амбасадорот смета дека Русија има легитимни интереси на полуостровот, каде што е стационирана Црноморската флота Американската влада ќе поддржи поголема автономија за Крим сè додека тоа не се ...

Крим ќе добие 790 милиони евра за развој на индустријата кога ќе стане дел од Русија

Бриф - 10.03.2014

Заменикот претседател на комитетот во Државната Дума за индустрија, Павел Дорохин, изјави дека Русија е подготвена да издели околу 790 милиони евра за поддршка на претпријатијата на Крим доколку тој ...

КРИМ: Нова група доброволци положија заклетва на верност на народот

Телеграф - 10.03.2014

Во доброволните одреди за самоодбрана учествуваат околу 1.500 жители на Крим. Првата група доброволци положи заклетва на 8 март Нова група доброволци од околу 40 лица денеска во Симферопол положија ...

Крим побара набљудувачи од ОБСЕ за референдумот

Телеграф - 10.03.2014

Поканата е испратена во централата на ОБСЕ во Виена од кримскиот парламент Крим испрати покана на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) да испрати набљудувачка мисија на ...

Во Крим наместо украински ТВ канали се емитуваат руски

Курир - 10.03.2014

На територијата на Крим е прекинато емитувањето на сите украински телевизиски канали, а неместо нив се емитуваат руски телевизии, јави ИТАР-ТАСС. Жителите на украинската автономна република можат ...

Вилијам Хејг: Русија направи „погрешни сметки“ со навлегувањето во Крим

Курир - 10.03.2014

Британскиот министер за наворешни работи Вилијам Хејг изјави во Лондон дека Русија направи „погрешни сметки“ со своето навегување во Крим. Во разговор за Би-Би-Си,министерот Хејг рече дека западните ...

Москва планира да достави 790 милиони евра за Крим

Курир - 10.03.2014

Москва е подготвена да му додели 790 милиони евра на Крим, изјави во Симферопољ пратеникот од руската Дума, Павел Дорохин. - Руската Влада предвидува голем буџет од околу 40 милијарди рубљи за ...

Во Крим на телевизија се емитуваат руски, место украински вести!

За Се - 10.03.2014

Нов момент во процесот одцепување на дел од Украина и негово припојување кон Русија. Жителите на украинската автономна република можат сега да ги гледаат програмите на „Првиот канал“, „Русија 24“, ...

Во Крим прекинато емитувањето на украинските ТВ канали,

еВести - 10.03.2014

На територијата на Крим е прекинато емитувањето на сите украински телевизиски канали, а неместо нив се емитуваат руски телевизии, јави ИТАР-ТАСС. Жителите на украинската автономна република можат ...

Хејг: Русија направи „погрешни сметки“ со своето навегување во Крим

Press24 - 10.03.2014

Русија направи „погрешни сметки“ со своето навегување во Крим изјави британскиот министер за наворешни работи Вилијам Хејг. Во разговор за Би-Би-Си,министерот Хејг предупреди дека западните земји ...

Во Крим прекин на емитување украински ТВ канали, наместо нив се емитуваат руски

Таратур - 10.03.2014

На територијата на Крим е прекинато емитувањето на сите украински телевизиски канали, а неместо нив се емитуваат руски телевизии, јави ИТАР-ТАСС. Жителите на украинската автономна република можат ...

Москва ќе му помогне на Крим со 790 милиони евра

Press24 - 10.03.2014

Пратеникот од руската Дума, Павел Дорохин изјави дека Москва е подготвена да му додели 790 милиони евра на Крим. - Руската Влада предвидува голем буџет од околу 40 милијарди рубљи за поддршка на ...

Ветување: Москва ќе одвои 790 милиони евра за Крим

Република - 10.03.2014

Москва е подготвена да му додели 790 милиони евра на Крим, најави пратеникот од руската Дума, Павел Дорохин. - Руската Влада предвидува голем буџет од околу 40 милијарди рубљи за поддршка на развојот ...

Путин игра шах со добро смислени потези

Република - 10.03.2014

Ру­ски­от пре­тсе­да­тел се до­ве­де во по­зи­ци­ја во ко­ја е во не­ви­де­на пред­ност за пре­го­во­ри. Ус­пеа да ја рас­пад­не си­ла­та на Укра­и­на од­на­тре, да пре­зе­ме укра­ин­ски ...

Анализа: Западoт против Кремљ

Нетпрес - 10.03.2014

Кризата во Украина го претстави Барак Обама во една улога, за која сите мислеа дека е останата длабоко во минатото на Студената војна – улогата на лидер на Западот против Кремљ.

Герхард Шредер призна: Во Србија го прекршувавме правото!

Република - 10.03.2014

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер смета дека состојбата на Крим е кршење на меѓународното право, но признал и дека нападот на НАТО врз Србија во 1999 било, исто така, кршење на ...

Ситуацијата во Украина се влошува, ЕУ загрижена

Курир - 10.03.2014

Европската унија е загрижена што наместо подобрување, ситуацијата во регионот на Крим во Украина се влошува, но и покрај тоа, ставот на официјален Брисел останува ист, а тоа е дека се бара ...

Напнато на Крим: Почнаа подготовките за присоединување кон Русија

Нетпрес - 10.03.2014

Подготовките за присоединување на Крим, црноморскиот полуостров во јужниот дел на Украина, кон Русија веќе започнаа, рече кримскиот премиер Сергеј Аксионов.

ЕУ загрижена што ситуацијата во Украина се влошува

Press24 - 10.03.2014

ЕУ е загрижена што наместо подобрување, ситуацијата во регионот на Крим во Украина се влошува, но и покрај тоа, ставот на официјален Брисел останува ист, а тоа е дека се бара дипломатско решение до ...

Руските сили зазедоа воена база и болница на Крим

Курир - 10.03.2014

Руските сили го зацврстија своето присуство на украинскиот полуостров Крим. Зазедоа база на украинската армија и воена болница, само шест дена пред референдумот на кој жителите на Крим ќе се изјаснат ...

Напнатост во пресрет на денот „Д“ на Крим: Русите се прегрупираат

Република - 10.03.2014

На Крим се одборјуваат последните денови пред историскиот референдум на кој ќе се гласа за поголема автономија и останување во составот на Украина или приројување кон Руската Федерација.

Прекинато емитувањето на украинските телевизии на Крим

Макфакс - 10.03.2014

Украинските телевизии веќе не емитуваат на Крим, наместо нив се емитува руска програма, јави во понеделникот „Итар – Тасс“. Министерот за информации на Крим истакнал дека одлуката за ваквиот чекор е ...

Крим: Наместо украинските ТВ канали се емитуваат руски

Денешен - 10.03.2014

На територијата на Крим е прекинато емитувањето на сите украински телевизиски канали, а неместо нив се емитуваат руски телевизии, јави ИТАР-ТАСС. Жителите на украинската автономна република можат ...

Москва планира да достави 790 милиони евра за Крим

Lider - 10.03.2014

Москва е подготвена да му додели 790 милиони евра на Крим, изјави во Симферопољ пратеникот од руската Дума, Павел Дорохин. - Руската Влада предвидува голем буџет од околу 40 милијарди рубљи за ...

Хејг: Русија направи погрешни сметки со навлегувањето во Крим

Денешен - 10.03.2014

Британскиот министер за наворешни работи Вилијам Хејг изјави во Лондон дека Русија направи „погрешни сметки“ со своето навегување во Крим. Во разговор за Би-Би-Си,министерот Хејг рече дека западните ...

Москва планира да достави 790 милиони евра за Крим

Денешен - 10.03.2014

Москва е подготвена да му додели 790 милиони евра на Крим, изјави во Симферопољ пратеникот од руската Дума, Павел Дорохин. - Руската Влада предвидува голем буџет од околу 40 милијарди рубљи за ...

ЕУ загрижена што ситуацијата во Украина се влошува

Денешен - 10.03.2014

Европската унија е загрижена што наместо подобрување, ситуацијата во регионот на Крим во Украина се влошува, но и покрај тоа, ставот на официјален Брисел останува ист, а тоа е дека се бара ...

Над 80 проценти од жителите на Крим сакаат пристапување кон Русија

Inpress - 10.03.2014

Крим, 10. март 2014 (ИНПРЕС) Повеќе од 80% од жителите на Крим го поддржуваат пристапувањето кон Русија, изјави претседателот на Врховниот совет на Крим, Владимир Константинов, повикувајќи се на ...

Руски сили го зацврстија присуството на Крим

Денешен - 10.03.2014

Руските сили го зацврстија своето присуство на украинскиот полуостров Крим преземајќи воена болница и база на украинската армија, само неколку дена пред референдумот на кој жителите на Крим ќе се ...

ЕУ би можела да го редуцира руското економско влијание врз Унијата

Maxim - 10.03.2014

Русија направи „погрешни сметки“ со своето навегување во Крим изјави британскиот министер за наворешни работи Вилијам Хејг. Во разговор за Би-Би-Си,министерот Хејг предупреди дека западните земји ...

Шредер: Русија на Крим прави исто како НАТО кога ја бомбардираше Србија

Falanga - 10.03.2014

Тоа е повреда на повелбата на ОН. Oна што се случува во Украина е кршење на меѓународното право, но тешко e да се критикува Русија затоа што и НАТО го направи истото кога ја бомбардираше Србија во ...

Русија со 790 милиони евра ќе ја крепи економијата на Крим

Maxim - 10.03.2014

Пратеникот од руската Дума, Павел Дорохин изјави дека Москва е подготвена да му додели 790 милиони евра на Крим. - Руската Влада предвидува голем буџет од околу 40 милијарди рубљи за поддршка на ...

Ситуацијата во Украина се влошува- ЕУ загрижена

Maxim - 10.03.2014

ЕУ е загрижена што наместо подобрување, ситуацијата во регионот на Крим во Украина се влошува, но и покрај тоа, ставот на официјален Брисел останува ист, а тоа е дека се бара дипломатско решение до ...