TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Атлетико сигурен против Гранада

Дерби - 18.01.2015

Актуелниот шпански шампион Атлетико Мадрид брзо го заборави поразот од Барселона од минатото коло и брзо им се врати на победите. Составот од шпанската престолнина ја победи Гранада со 2:0 пред своите гледачи.

Реал Мадрид без Пепе, Барселона без Матие на гостувањата

Екипа - 18.01.2015

Шпанските гиганти Реал Мадрид и Барселона денеска ги играат натпреварите од 19. коло во Примера дивизион, а ги очекуваат релативно лесни гостувања. Сепак, ниту Карло Анчелоти, ниту Луис Енрике, нема да располагаат со најдобрите состави поради ...

Атлетико Мадрид ја порази Гранада

Екипа - 18.01.2015

Фудбалерите на Атлетико Мадрид остварија нова победа во Примера, откако на „Висенте Калдерон“ ја совладаа Гранада со 2-0. Со овој триумф, Атлетико М. и понатаму држи чекор со лидерот Реал Мадрид, иако заостанува четири бода на табелата зад ...

Реал е најдобар во Шпанија

Топки - 18.01.2015

Францускиот напаѓач, Карим Бензема, смета дека неговиот Реал Мадрид е најдобар тим во Шпанија. После победата над Гетафе (3:0), Французинот зборуваше за денешниот натпревар, но и за испаѓањето од Атлетико во Купот на кралевите.

Реал го скрши “тврдиот“ Гетафе, Атлетико лесно со Гранада (видео)

Локално - 18.01.2015

Со два гола на Кристијано Роналдо, Реал Мадрид запиша победа со 3:0 како гостин на Гетафе во натпревар од 19-тиот круг на шпанската Ла Лига. Победата не дојде толку лесно, бидејќи по слабото прво полувреме на “белите“, домаќините го приведоа ...

Валенсија веднаш зад водечкиот тандем во Примера

+инфо - 18.01.2015

Во шпанската Примера Дивизија викендов се играат натпреварите од 19.коло, во кое победа забележа екипата на Валенсија и барем привремено се искачи на третото место на табелата веднаш зад Реал Мадрид и Барселона.

Реал во второто полувреме го скрши отпорот на Хетафе

+инфо - 18.01.2015

Фудбалерите на Реал Мадрид забележаа гостинска победа против Хетафе со 3:0 во првиот неделен дуел од 19.коло на шпанска Примера. По слабото прво полувреме, „кралскиот клуб“ во вториот дел успеа да го скрши отпорот на противникот и со два гола на ...

Валенсија веднаш зад водечкиот тандем во Примера

Канал5 - 18.01.2015

Во шпанската Примера Дивизија викендов се играат натпреварите од 19.коло, во кое победа забележа екипата на Валенсија и барем привремено се искачи на третото место на табелата веднаш зад Реал Мадрид и Барселона.

Примера: Валенсија се намачи, Билбао тоне (видео)

Tip.com.mk - 18.01.2015

Се одиграа четири натпревари од 19 коло во најсилното шпанско фудбалско првенство, составот на Атлетик Билбао го претрпе 10-от пораз (четврти по ред) овојпат од Виљареал со 2:0. Селта Виго, пак, веќе осум мечеви не знае за победа, има низа од седум ...

Валенсија веднаш зад водечкиот тандем во Примера

А1 On - 18.01.2015

Во шпанската Примера Дивизија викендов се играат натпреварите од 19.коло, во кое победа забележа екипата на Валенсија и барем привремено се искачи на третото место на табелата веднаш зад Реал Мадрид и Барселона.

Карим Бензема со маестрален потег и асистенција до Роналдо (ВИДЕО)

Спорт365 - 18.01.2015

Реал Мадрид дојде во водство на гости кај градскиот ривал Гетафе. Во 63-та минута од натпреварот по еден продор на Бензема по левата страна од шеснаесетникот, направи еден прекрасен дриблинг па пас до Роналдо, кој успеа да го отвори резултатот на ...

Роналдо и Бејл во второто полувреме го скршија отпорот на Хетафе

Канал5 - 18.01.2015

Фудбалерите на Реал Мадрид забележаа гостинска победа против Хетафе со 3:0 во првиот неделен дуел од 19.коло на шпанска Примера. По слабото прво полувреме, „кралскиот клуб“ во вториот дел успеа да го скрши отпорот на противникот и со два гола на ...

Роналдо го предводеше Реал до нова победа

Волеј - 18.01.2015

Тимот на Реал Мадрид им се врати на победничките патеки, откако по ремито во Кралскиот Куп против Атлетико Мадрид, играчите на Анчелоти го совладаа Хетафе со 0:3. Иако победата изгледа убедлива, долг период Реал Мадрид се мачеше да го пронајде патот ...

Видео: Атлетико Мадрид рутински против Гранада

Волеј - 18.01.2015

Атлетико Мадрид рутински славеше над последно пласираната Гранада и со тоа го задржа чекорот со Реал Мадрид и Барселона на врвот на табелата. Тимот на Диего Симеоне најчесто ја контролираше играта на средината на теренот, но не креираше многу шанси.

Атлетико се врати на победничките патеки (ВИДЕО)

SportMedia - 18.01.2015

Шпанскиот шампион Атлетико Мадрид се врати на победничките патеки, откако сосема очекувано денеска ја победи Гранада со 2-0 и барем на два часа се израмни со Барселона на второто место на табелата.

Бензема: најдобри сме во Шпанија!

Спортклуб - 18.01.2015

Откако денеска Реал Мадрид славеше на гостувањето кај Хетафе со 0:3, напаѓачот на „Кралевите“ истакна дека неговиот тим е најдобар во Шпанија. Кралскиот клуб после неколку слаби натпревари, денеска одигра одлично на гостувањето, и победија со 3:0, ...

ВИДЕО: Мајстории на Бензема за победа на Реал

Сител - 18.01.2015

Фудбалерите на Реал Мадрид забележаа гостинска победа против Хетафе со 3:0 во првиот неделен дуел од 19.коло на шпанска Примера. По слабото прво полувреме, „кралскиот клуб“ во вториот дел успеа да го скрши отпорот на противникот и со два гола на ...

ВИДЕО: Валенсија прави гужва на врвот на Примера

Курир - 18.01.2015

Фудбалерите на Валенсија веќе шест натпревари незнаат за пораз во шпанската Примера, а по синоќешната победа над Алмерија од 3:2 се искачија на третото место на табелата. Популарните „Лилјаци“ сега имаат 38 бодови, четири помалку од лидерот Реал ...

Реал во второто полувреме го скрши отпорот на Хетафе

Lider - 18.01.2015

Фудбалерите на Реал Мадрид забележаа гостинска победа против Хетафе со 3:0 во првиот неделен дуел од 19.коло на шпанска Примера. По слабото прво полувреме, „кралскиот клуб“ во вториот дел успеа да го скрши отпорот на противникот и со два гола на ...

Валенсија веднаш зад водечкиот тандем во Примера

Lider - 18.01.2015

Во шпанската Примера Дивизија викендов се играат натпреварите од 19.коло, во кое победа забележа екипата на Валенсија и барем привремено се искачи на третото место на табелата веднаш зад Реал Мадрид и Барселона.

Падот во формата на Бензема ги загрижува навивачите на Реал

Дерби - 17.01.2015

Реал Мадрид бележи значителен пад во формата во новата 2015 година, а сигурно дека една од причините за тоа е голгетерскиот пост кој го има првиот напаѓач Карим Бензема. Францускиот репрезентативец на одличен начин ја отвори сезоната во шпанската ...

ФИФА го истражува Атлетико Мадрид

Локално - 17.01.2015

ФИФА започна истрага и против Атлетико Мадрид во врска со трансферите на млади фудбалери кои клубот ги има имплементирано. Од Светската фудбалска централа побарале од Шпанската фудбалска федерација да им бидат презентирани сите документи на Атлетико ...

Нерешено на отворањето на 19.коло од Примера

+инфо - 17.01.2015

Кордоба и Еибар освоија по еден бод играјќи нерешено 1:1 синоќа во првиот дуел од 19.коло на шпанската Примера Дивизија. Четири натпревари на програмата се денеска: Сосиедад – Рајо Ваљекано, Валенсија – Алмерија, Виљареал – Атлетик Билбао и Еспањол ...

Негредо и донесе победа на Валенсија и трета позиција во Примера! (ВИДЕО)

Спорт365 - 17.01.2015

Се одигра вториот натпревар од саботната програма на 19-тото коло во шпанската Примера лига. Валенсија на домашен терен забележа победа против Алмерија со резултат 3-2. Домаќините едвај ги освоија трите бода против силниот отпор на гостите.

Ла Лига: Реал мора сериозно да размисли што со ова дете! Черишев блеска во Виљареал! (ВИДЕО)

Спорт365 - 17.01.2015

Младиот руски фудбалер го трасираше патот на Виљареал кон победата над Атлетик Билбао Одличен избор направи Виљареал кога минатото лето го позајми Денис Черишев од Реал Мадрид. Рускиот офанзивец кој ја помина школата на „Кралевите“ блеска на ...

Нерешено на отворањето на 19.коло од Примера

Lider - 17.01.2015

Кордоба и Еибар освоија по еден бод играјќи нерешено 1:1 синоќа во првиот дуел од 19.коло на шпанската Примера Дивизија. Четири натпревари на програмата се денеска: Сосиедад – Рајо Ваљекано, Валенсија – Алмерија, Виљареал – Атлетик Билбао и Еспањол ...

Роналдо: Не не боли елиминацијата од Атлетико

Дерби - 16.01.2015

Иако дадоа се од себе да го елиминираат градскиот ривал Атлетико, во Реал Мадрид не се многу потресени од синоќешното испаѓање од Купот на Шпанија. Тоа го потврди и првата ѕвезда на тимот Кристијано Роналдо кој во 53.

Роналдо: Можевме подобро, ама не сме вонземјани

Екипа - 16.01.2015

Реал Мадрид загуби една круна од ланската сезона, доживеа елиминација од Купот на Шпанија, и тоа од градскиот ривал Атлетико Мадрид. „Кралевите“ не успеаја да ја надоместат негативата од 2-0 од првиот меч, а Роналдо и соиграчите останаа во сенка на ...

Куп на Шпанија: Атлетико против Барселона во четвртфиналето

Утрински - 16.01.2015

Атлетико Мадрид и Барселона се последните два тима кои обезбедија пласман четвртфиналето на фудбалскиот Куп на Шпанија, во кое ќе играат меѓусебе. Во последните два осминафинални натпревари одиграни синоќа, Атлетико благодарение на двата гола на ...

Роналдо: Поразот од Атлетико не е голем проблем

Локално - 16.01.2015

Мегаѕвездата на Реал Мадрид и актуелен носител на “Златната топка”, Кристијано Роналдо ја прифати мирно елиминацијата од Купот на Шпанија. “Кралскиот клуб” беше отстранет од шампионот Атлетико Мадрид со вкупен резултат 4:2.

Атлетико против Барселона во четвртфиналето на Купот на Шпанија

+инфо - 16.01.2015

Атлетико Мадрид и Барселона се последните два тима кои обезбедија пласман четвртфиналето на фудбалскиот Куп на Шпанија, во кое ќе играат меѓусебе. Во последните два осминафинални натпревари одиграни синоќа, Атлетико благодарение на двата гола на ...

Кордоба – Еибар го отвораат 19-коло во Примера

+инфо - 16.01.2015

Со натпреварот Кордоба – Еибар, кој ќе се игра вечерва од 20 часот и 45 минути, ќе стартува тридневната програма од 19. коло во фудбалскиот шампионат на Шпанија. Оваа рунда во Примера ќе мине без дерби натпревар.

Атлетико против Барселона во четвртфиналето на Купот на Шпанија

Канал5 - 16.01.2015

Атлетико Мадрид и Барселона се последните два тима кои обезбедија пласман четвртфиналето на фудбалскиот Куп на Шпанија, во кое ќе играат меѓусебе. Во последните два осминафинални натпревари одиграни синоќа, Атлетико благодарение на двата гола на ...

Кордоба – Еибар го отвораат 19-коло во Примера

А1 On - 16.01.2015

Со натпреварот Кордоба – Еибар, кој ќе се игра вечерва од 20 часот и 45 минути, ќе стартува тридневната програма од 19. коло во фудбалскиот шампионат на Шпанија. Оваа рунда во Примера ќе мине без дерби натпревар.

Сикера правеше сѐ за Бензема да не му даде гол на Атлетико! (ФОТО)

SportMedia - 16.01.2015

Дефанзивецот на Атлетико Мадрид, Гиљерме Сикера беше директен чувар на Карим Бензема на вчерашното дерби меѓу Реал и Атлетико Мадрид и навистина добро си ја заврши работата. Французинот не успеа да постигне гол во мрежата на Облак, а главен виновник ...

Атлетико против Барселона во четвртфиналето на Купот на Шпанија

А1 On - 16.01.2015

Атлетико Мадрид и Барселона се последните два тима кои обезбедија пласман четвртфиналето на фудбалскиот Куп на Шпанија, во кое ќе играат меѓусебе. Во последните два осминафинални натпревари одиграни синоќа, Атлетико благодарение на двата гола на ...

Роналдо: Навивачите мора да бидат среќни бидејќи Реал е најдобриот клуб на светот

SportMedia - 16.01.2015

Најдобриот фудбалер на светот, Кристијано Роналдо е разочаран од елиминацијата на неговиот тим од Кралскиот куп, но смета дека оваа елиминација не е сериозен удар за неговиот тим. „Кралскиот клуб“ сега во целост може да им се посвети на Лигата на ...

Роналдо им се извини на навивачите за поразот од Атлетико

Спортклуб - 16.01.2015

Фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, им се извини на навивачите по елиминацијата од Атлетико Мадрид синоќа во осминафиналето од Купот на кралот. „ Не е можно на секо натпревар да бидете 100% подготвен, јас не сум од друга планета.

Кристијано Роналдо: Се извинувам во име на целиот тим

Спорт365 - 16.01.2015

Фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, се извини на навивачите по елиминацијата во осминафиналето на Кралскиот куп од градскиот ривал Атлетико. Португалецот на почетокот од оваа недела по трет пат ја освои „Златната топка“, кој ја покажа во ...

Атлетико M. - Барселона во 1/4 финалето на Купот на Шпанија

Сител - 16.01.2015

Атлетико Мадрид и Барселона се последните два тима кои обезбедија пласман четвртфиналето на фудбалскиот Куп на Шпанија, во кое ќе играат меѓусебе. Во последните два осминафинални натпревари одиграни синоќа, Атлетико благодарение на двата гола на ...

Атлетико против Барселона во четвртфиналето на Купот на Шпанија

Lider - 16.01.2015

Атлетико Мадрид и Барселона се последните два тима кои обезбедија пласман четвртфиналето на фудбалскиот Куп на Шпанија, во кое ќе играат меѓусебе. Во последните два осминафинални натпревари одиграни синоќа, Атлетико благодарение на двата гола на ...

Кордоба – Еибар го отвораат 19-коло во Примера

Lider - 16.01.2015

Со натпреварот Кордоба – Еибар, кој ќе се игра вечерва од 20 часот и 45 минути, ќе стартува тридневната програма од 19. коло во фудбалскиот шампионат на Шпанија. Оваа рунда во Примера ќе мине без дерби натпревар.

Кристијано е „наострен“ за Атлетико

Оn.net - 15.01.2015

Кристијано Роналдо најави уште една „Златна тока“ на крајот од оваа година, а неговиот лов на престижната награда започнува уште вечер, во реванш дуелот од кралскиот Куп на Шпанија. Атлетико Мадрид има голема предност од 2:0 во пресметката со Реал ...

Кралски Куп: Севиља рутински до четврт-финале! (ВИДЕО)

Спорт365 - 15.01.2015

Севиља убедливо славеше против Гранада во осмина-финалниот реванш меч од шпанскиот Куп. Во последниот меч на денот фудбалерите на Севиља на домашен терен го декласираа тимот на Гранада со резултат 4:0, и така со вкупен резултат 6-1 продолжија ...

ФИФА го „чешла“ Реал Мадрид, ќе добие ли и другиот шпански гигант забрана за трансфери?!

SportMedia - 15.01.2015

Реал Мадрид наскоро би можел да се соочи со судбината на Барселона, која доби забрана за вршење трансфери во 2015 година, наговестува каталонскиот дневник „Спорт“. Светската куќа на фудбалот покрена истрага против „кралскиот клуб“ околу ...

„Лудница“ на улиците во Мадрид! (ВИДЕО)

Спорт365 - 15.01.2015

Пред реваншот Реал-Атлетико, навивачите на „кралскиот клуб“ организирано излегоа на улиците во голем број, со цел да дадат поддршка на својот тим. Реал Мадрид во првиот меч од осминафиналето на кралскиот Куп загуби од Атлетико со 2:0.

Кога игра против Атлетико никаде го нема – Карим Бензема (ВИДЕО)

SportMedia - 15.01.2015

Карим Бензема немилосрдно ги тресе мрежите во дресот на Реал, воглавно не ги жали противниците, но има една голема слаба која секако би сакал што поскоро да ја елиминира – градскиот ривал Атлетико.

Реванш натпревари од осминафиналето во фудбалскиот Куп на Шпанија

+инфо - 14.01.2015

Со два натпревари кои ќе се играат вечерва ќе започне тридневната програма во фудбалскиот Куп на Шпанија. Од денеска до четврток ќе се играат реванш натпреварите од осминафиналето во популарниот „Копа дел Реј“, а најголемо внимание во оваа рунда ќе ...

Кралски Куп: Билбао, Гетафе и Виљареал „преживеаа“ во осмина-финалето!

Спорт365 - 14.01.2015

Фудбалерите на Атлетик Билбао, Гетефе и Виљареал по реванш мечевите се пласираа во четвртфиналето на Кралскиот Куп. Билбао на домашен терен е поразен од Селта, но во следната фаза се пласира благодарение на триумфот од 4-2 во првиот меч.

Реал Мадрид е најдобриот клуб во 2014-та

СуперСпорт - 13.01.2015

Реал Мадрид е најдобриот клуб во 2014-та година објави Меѓународната федерација за фудбалска историја и статистика. Кралскиот клуб е на врвот со 381 поени. На второ место се наоѓа Баерн Минхен со 276 поени.

Реванш натпревари од осминафиналето во фудбалскиот Куп на Шпанија

А1 On - 13.01.2015

Со два натпревари кои ќе се играат вечерва ќе започне тридневната програма во фудбалскиот Куп на Шпанија. Од денеска до четврток ќе се играат реванш натпреварите од осминафиналето во популарниот „Копа дел Раеј“, а најголемо внимание во оваа рунда ќе ...

Реал Мадрид прогласен за најдобар тим на светот, барса не е повеќе ни втор најдобар во Шпанија

Спортклуб - 13.01.2015

Меѓународната агенција за историја и статистика (IFFHS) објави список на 500 најдобри клубови на светот за 2014 година. За најдобар тим изминатата година е прогласен актуелниот европски и светски првак, тимот на Реал Мадрид.

Страшното трио на Барса му пресуди на Атлетико

Кајгана - 12.01.2015

Фудбалерите на Барселона го совладаа Атлетико Мадрид со 3:1, во дерби мечот одигран во рамките на 18.коло во Примера. Со оваа победа Барселона го прекина постот против Атлетико, кој немаше пораз од овој противник на последните шест натпревари.

Барселона го совлада шампионот Атлетико Мадрид

Локално - 12.01.2015

Фудбалерите на Барселона синоќа остварија победа во дербито на 18.коло на Примера совладувајќи го шампионот Атлетико Мадрид со 3:1. Трите голови ги постигнаа напаѓачите на „Каталонците“, Нејмар (12.минута), Луис Суарез (35) и Лионел Меси (87), ...

Нејмар: Се е готово, сега ќе размислуваме за фудбал

Локално - 12.01.2015

Еден од најголемите херои на Барселона вчеравечер во мечот против Атлетико Мадрид, Нејмар повика да се мисли и зборува повеќе за фудбал, а не за односи и конфликти. “Сé е готово, сега ќе размислуваме за фудбал”, изјави бразилскиот напаѓач по успехот ...

Видео: Барселона го освои целиот плен од “војната” на Ноу Камп

Волеј - 12.01.2015

Барселона го совлада Атлетико Мадрид во дербито на 18.то коло од шпанската Примера и освои важни три бода во борбата за врвот на табелата. Одличната фудбалска претстава гледавме вечерва на стадионот Ноу Камп каде Барселона беше подобра од Атлетико ...

Шампионот „падна" на Камп Ноу: Барселона го возврати ударот

Точка - 12.01.2015

Во рамките на 18-то коло Барселона на „Камп Ноу“ го пречека актуелниот шампион Атлетико Мадрид. Каталонците пред своите навивачи славеа со 3-1. Барселона поведе со 2:0 во првото полувреме со головите на Нејмар (12-та минута) и Суарез (35-та минута).

Барселона подобра од шампионот

А1 On - 12.01.2015

Ударното трио на Барселона ја донесе победата во дербито на 18. коло и се најзаслужни за победата од 3:1 над шампионот Атлетико Мадрид. Резултатот го отвори Нејмар во 12.минута, а Луис Суарез зголеми на 2:0 во 35.минута, додека конечните 3:1 ги ...

Барселона го совлада шампионот Атлетико Мадрид

Канал5 - 12.01.2015

Фудбалерите на Барселона синоќа остварија победа во дербито на 18.коло на Примера совладувајќи го шампионот Атлетико Мадрид со 3:1. Трите голови ги постигнаа напаѓачите на „Каталонците“, Нејмар (12.минута), Луис Суарез (35) и Лионел Меси (87), ...

ВИДЕО Барселона го совлада шампионот Атлетико Мадрид

+инфо - 12.01.2015

Фудбалерите на Барселона синоќа остварија победа во дербито на 18.коло на Примера совладувајќи го шампионот Атлетико Мадрид со 3:1. Трите голови ги постигнаа напаѓачите на „Каталонците“, Нејмар (12.минута), Луис Суарез (35) и Лионел Меси (87), ...

Стрaшното трио на Барса му пресуди на Атлетико

Fox.mk - 12.01.2015

Фудбалерите на Барселона го совладаа Атлетико Мадрид со 3:1, во дерби мечот одигран во рамките на 18.коло во Примера. Со оваа победа Барселона го прекина постот против Атлетико, кој немаше пораз од овoј противник на последните шест натпревари.

Нејмар, Суарез и Меси за радост во Барселона (Видео)

Шеталиште - 12.01.2015

Во рамките од 18. коло во најсилното шпанско фудбалско првенство, синоќа на “Камп Ноу“ составот на Барселона во дербито го совлада Атлетико Мадрид 3:1. Барселона одигра доста квалитетен натпревар и заслужено славеше во дербито против „Јорганџиите“.

ВИДЕО: Барселона подобра од шампионот

Курир - 12.01.2015

Екипата на Барселона славеше со 3:1 против Атлетико Мадрид во дербито на 18.коло во шпанската Примера . Поголемот дел од работата Каталонците го завршија во првото полувреме кога со головите на Нејмар во 12-тата минута и Луис Суарез во 35-тата ...

Барселона го совлада шампионот Атлетико Мадрид

Денешен - 12.01.2015

Фудбалерите на Барселона синоќа остварија победа во дербито на 18.коло на Примера совладувајќи го шампионот Атлетико Мадрид со 3:1. Трите голови ги постигнаа напаѓачите на „Каталонците“, Нејмар (12.минута), Луис Суарез (35) и Лионел Меси (87), ...

ВИДЕО: Тројцата “мускетари“ на Барселона го срушија шпанскиот шампион

Актуелно24 - 12.01.2015

Фудбалерите на Барселона го совладаа Атлетико Мадрид со 3:1, во дерби мечот одигран во рамките на 18.коло во Примера. Со оваа победа Барселона го прекина постот против Атлетико, кој немаше пораз од овoј противник на последните шест натпревари.

ПРИМЕРА: Одмазда на Барселона

Спорт - 12.01.2015

Барселона се радуваше на триумф против Атлетико Мадрид, откако каталонците на свој терен со 2:1 го победија актуелниот бранител на тронот во 18.коло во Примера. Со оваа победа, Барселона остана во чекор со лидерот Реал Мадрид, а Атлетико полека ...

Барселона го совлада шампионот Атлетико Мадрид (видео)

Lider - 12.01.2015

Фудбалерите на Барселона синоќа остварија победа во дербито на 18.коло на Примера совладувајќи го шампионот Атлетико Мадрид со 3:1. Трите голови ги постигнаа напаѓачите на „Каталонците“, Нејмар (12.минута), Луис Суарез (35) и Лионел Меси (87), ...