TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Викиликс: Кина го нападнала Гугл

Р.С.Европа - 05.12.2010

Кинеската Влада е одговорна за нападите врз интернет гигантот Гугл, а оперциите се водени од Политичкото биро на Комунистичката Партија.

По Викиликс, нов веб-портал на вистината

Нетпрес - 05.12.2010

Група кинески дисиденти најавија дека ќе лансираат нов “веб-портал на вистината” по примерот на популарниот Викиликс, што ја возбуди светската јавност објавувајќи тајни документи на американската ...

Серверот на Викиликс во нуклеарен бункер! (Фото/Видео)

Inpress - 05.12.2010

Стокхолм, 5. декември 2010 (ИНПРЕС) Откако Амазон го исфрли Викиликс од своите сервери, во моментов најславната веб страна на светот пронајде нов дом во еден нуклеарен бункер од времето на студената ...

Фото на неделата - Викиликс

Вест - 04.12.2010

Викиликс. Тоа е зборот кој изминатата недела го освои и го шокираше светот. Фотографијата на неделата во денешниот број можеби и не е којзнае што, но многу добро го отсликува ударот кој основачот на ...

И НАСА се вклучи во минимизирање на Викиликс

Н.Македонија - 04.12.2010

Може ли да се објасни необјаснивото? Тимот на НАСА објави облици на живот што успеваат на целосно поинаква биохемија од онаа карактеристична за сите живи битија.

Викиликс активен во глобалната мрежа и тоа со неколку домени

Нетпрес - 04.12.2010

Американската фирма ЕвериДНС, која обезбедува домени за интернет страници, вчера соопшти дека го укинала доменот на Викиликс.орг. Со тоа престанала да функционира и интернет страницата во Швајцарија.

Викиликс се засолни во нуклеарен бункер

eReporter - 04.12.2010

Откако Амазон го исфрли Викиликс од својот сервер, најпознатата веб страна во изминатите неколку дена, својот нов дом го пронајде во нуклеарен бункер од студената војна. Длабоко под шведските планини.

Седум клучни откритија на Викиликс

Inpress - 04.12.2010

Лодон, 4. декември 2010 (ИНПРЕС) Новинарот на угледниот „Гардијан“ Ричхард Адамс одбра седум клучни настани, од досега објавените на Викиликс. 1.

Викиликс повторно достапен

BBC - 03.12.2010

Интернет страницата на Викиликс повторно е достапна откако доби швајцарски домеин. Викиликс претходно објави дека нејзината интернет страница е затворена од компанијата која го обезбедува нејзиниот ...

Интернет адресата на Викиликс повеќе не е достапна

Deutsche Welle - 03.12.2010

Интернет адресата на сајтот Викиликс од вчеравечер повеќе не е достапна. Причина е одлуката на американката компанија ЕвриДНС која обезбедува доменски имиња на интернет сајтовите да го укине доменот ...

Нова интернет адреса на Викиликс

Deutsche Welle - 03.12.2010

Интернетплаформата Викиликс од денеска е достапна на нова швајцарска адреса http://wikileaks.ch. Новата адреса беше соопштена преку официјалниот профил на Викиликс на платформата за куси пораки ...

Викиликс најде спас во Швајцарија

Deutsche Welle - 03.12.2010

Викиликс продолжува да функционира и покрај новата блокадата од американската компанија која досега ја хостираше нејзината интернет-страница.

“Викиликс“ Гордон Браун - политичар без харизма

VOX - 03.12.2010

Поранешниот британски премиер Гордон Браун од американски дипломати во Лондон бил оценет како политичар кому му недостига харизма, само неколку месеци по заминувањето од функцијата на неговиот ...

Викиликс на швајцарски домен

Р.С.Европа - 03.12.2010

Веб страницата Викиликс денеска беше принудена да се префрли на швајцарски домен откако по новата рунда хакерски напади американскиот провајдер на домени и ја откажа услугата.

Wikileaks.org се преселија во Швајцарија

Оn.net - 03.12.2010

Американската компанија everydns.net им ја откажа поддршката на Викиликс со објаснување дека постојаните напади на сајтот, го загрозуваа функционирањето на останатите сајтови чии ДНС-и таа ги ...

„Амазон“ ги отстрани серверите на „Викиликс“

Утрински - 03.12.2010

Вашингтон - Под притисок на американските федерални законодавци Аmazon.com ја отстрани Интернет-страницата „Викиликс“ од своите сервери, три дена откако на неа беа објавени доверливи документи од ...

Убијте го „Викиликс“

Утрински - 03.12.2010

Неверојатно: американски конгресмен побара газдата на „Викиликс“ да биде прогласен за терорист, советник на канадскиот премиер бара да му испратат наведена ракета, а Обама да го ставел „под договор“ ...

Викиликс повторно достапна преку швајцарски домеин

Телма - 03.12.2010

Интернет страницата на Викиликс повторно е достапна откако доби швајцарски домеин http://46.59.1.2/ Викиликс претходно објави дека нејзината интернет страница е затворена од компанијата која го ...

Русија не реагира на „мафијашкиот“ епитет

Дневник - 03.12.2010

Руските телевизии селективно информираат за информациите од „Викиликс“ и на ударните вести воопшто не била спомената забелешката дека „Русија е мафијашка држава“ Кремљ не реагира бурно на ...

Нам никако не може да ни се случи Викиликс

Н.Македонија - 03.12.2010

Практиката на МНРостанува слична како во поранешниот систем. Дипломатската кореспонденција не се чува во електронска верзија туку на хартија На Македонија не може лесно да и се случи Викиликс, па да ...

Викиликс со нова адреса

Форум - 03.12.2010

Компанијата everydns.net ја откажа поддршката на Викиликс со објаснување дека постојаните напади на сајтот, го загрозуваа функционирањето на останатите сајтови, со што страната на Викиликс стана ...

Продолжува вревата околу ’Викиликс’

Алсат-М - 03.12.2010

Де ја гаснат, де таа повторно почнува да функционира. Интернет страницата Викиликс, која веќе две недели интензивно објавува доверливи документи од американските дипломати ширум светот, ноќеска ...

„Викиликс“ исклучен од интернет?

Алфа - 03.12.2010

Веб сајтот „Викиликс“ привремено беше недостапен на интернет откако серверот домаќин „Амазон веб сервисес“ му ги откажа понатамошните услуги под образложение дека масовното објавување на доверливи ...

Балканските официјални претставници велат дека „Викиликс“ нема да влијае на односите

SETimes - 03.12.2010

Осудувајќи го објавувањето на Интернет на доверливи документи на американскиот Стејт департмент, официјални претставници на четири балкански држави тврдат дека не е направена штета врз односите со ...

Американски дипломати: Гордон Браун политичар без харизма

Кирилица - 03.12.2010

Поранешниот британски премиер Гордон Браун од американски дипломати во Лондон бил оценет како политичар кому му недостига харизма, само неколку месеци по заминувањето од функцијата на неговиот ...

Викиликс недостапна на интернет

Сител - 03.12.2010

Интернет страницата Викиликс од доцна синоќа е недостапна откако американската фирма која го сервисира сајтот на Викиликс соопшти дека таа е под масовен напад од хакери, јавуваат медиумите во САД.

ВикиЛикс под силен хакерски напад, по шест часа страната се појави со нова адреса

Канал5 - 03.12.2010

Откако по силен хакерски напад ВикиЛикс беше тргната од интернет, по само шест часа таа може да се посети на нова адреса wikileaks.ch, пишува агенцијата АФП.

Оставка поради Викиликс

Канал5 - 03.12.2010

Шефот на бирото на министерот за надворешни работи и шеф на германските Либерали Гидо Вестервеле,Хелмут Мекнер,мораше да ја напушти функцијата во партиската централа зашто се испоставило дека тој е ...

Викиликс имун на хакерскиот напад, го има на нова адреса

Канал5 - 03.12.2010

По хакерски напад, Викиликс беше тргната од интернет, но по само шест часа таа може да се посети на нова адреса. Основачите на сајтот преку социјалната мрежа Твитер информира дека сајтот се сели во ...

Викиликс: Браун е политичар без харизма

Курир - 03.12.2010

Според еден документ кој беше објавен на сајтот „Викиликс“, американски дипломати го оцениле поранешниот британски премиер Гордон Браун како политичар без харизма.

Викиликс недостапна на интернет

Нетпрес - 03.12.2010

Интернет страницата Викиликс од доцна синоќа е недостапна откако американската фирма која го сервисира сајтот на Викиликс соопшти дека таа е под масовен напад од хакери, јавуваат медиумите во САД.

“Викиликс“ пронајде начин да биде виден

Нетпрес - 03.12.2010

Американската фирма “ЕвриДНС“ која ги обезбедува доменските имиња на многу од интернет страниците, денес соопшти дека го укинала доменското име на “Викиликс“.

Првиот отказ поради „Викиликс“ во Германија

Курир - 03.12.2010

Хелмут Мекнер, кој во очите на Американците е виден како млад и амбициозен германски политичар, сега поранешен шеф на партиското биро на министерот за надворешни работи, е првиот кој поради ...

Викиликс со нова адреса

Макфакс - 03.12.2010

Компанијата everydns.net ја откажа поддршката на Викиликс со објаснување дека постојаните напади на сајтот, го загрозуваа функционирањето на останатите сајтови, со што страната на Викиликс стана ...

Тачи: Ќе се објават документи од Викиликс за Македонија

А1 - 02.12.2010

Викиликс го тресе светот, на ред е Македонија. Гостин во Вестите на А1 Телевизија беше претседателот на ДПА, Мендух Тачи.

Москва ги отфрла наводите на Викиликс

BBC - 02.12.2010

Од канцеларијата на рускиот премиер стигна остра реакција на наводите во протечените американски дипломатски белешки дека има врска меѓу руската влада и организираниот криминал.

САД назначија ополномоштеник за спречување на излевање на доверливи документи

Deutsche Welle - 02.12.2010

По објавувањето на доверливите документи на интернет-платформата Викиликс, американската влада врши сеопфатна проверка на системот за заштита на базите на податоци.

Викиликс: рускиот систем од корумпиран до мафијашки

Deutsche Welle - 02.12.2010

САД изразуваат очигледно длабока скепса во руското раководство, се вели во весниците „Њујорк тајмс“ и „Вашингтон пост“, кој се повикуваат на депешите објавени на интернет платформата Викиликс.

Amazon.com ги отстранува содржините на Викиликс

Р.С.Европа - 02.12.2010

Независниот сенатор Џо Либерман од Конектикат денеска соопшти дека неговиот персонал бил информиран од компанијата amazon.com дека тие ќе ги отстранат сите содржини на Викиликс од нивните сервери.

„Викиликс“: Саркози го нарекол лажго Сергеј Лавров во 2008

VOX - 02.12.2010

Францускиот претседател Никола Саркози го нарекол лажго рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во 2008, кога се воделе тешките преговори со Москва за конфликтот со Грузија, така гласи ...

„Викиликс“: Русија наречена мафијашка држава

VOX - 02.12.2010

Еден шпански судија ја информираше американската амбасада во Мадрид дека Русија, Белорусија и Чеченија практично станале „мафијашки држави“.

Викиликс: Русија е „ виртуелна мафијшка држава“

Р.С.Европа - 02.12.2010

„Русија е виртуелна мафијашка држава“ е напишано во дипломатска телеграма што е објавена на интернет страната Викиликс. Во документот е наведено дека ваквиот став за состојбата со организираниот ...

Под притисок на сад - Викиликс отстранет од серверот на Амазон

Телма - 02.12.2010

Под притисок на американските федерални законодавци Аmazon.com вчера го отстрани Интернет сајтот „Викиликс“ од своите сервери, три дена откако на страницата беа објавени доверливи документи од Стејт ...

Што се тоа дипломатски кабли?

Mnogoo - 02.12.2010

Кога „Викиликс“ ги објави на Интернет доверливите документи што ја заинтригираа светската јавност се постави неизбежното прашање: Што се тоа кабли и како тие се најдоа на Интернет? Терминот „кабли“ ...

Белата куќа формира комисија за „Викиликс“

Алсат-М - 02.12.2010

Белата куќа денеска формира посебна комисија која треба да ја процени штетата која Интернет страницата „Викиликс“ ја нанесе со објавувањето на доверливите документи, како и да ги координира реакциите ...

Русија е мафијашка држава

Идивиди - 02.12.2010

Строго доверливите документи на американскиот Стејт Департмент, кои ги поседува веб порталот Викиликс, ја кренаа на нозе целата светска јавност, а меѓу последните депешеа на дипломатијата на САД, ...

Викиликс негира дека прекршил закон

Алфа - 02.12.2010

Објавувањето на бројните доверливи документи од дописите на американската дипломатија е совршено легално, изјави денеска портпаролот на Викиликс, Кристин Храфнсон.

Порталот „Амазон“ ги отстрани серверите на „Викиликс“

Алфа - 02.12.2010

Под притисок на американските федерални законодавци Аmazon.com вчера го отстрани Интернет сајтот „Викиликс“ од своите сервери, три дена откако на страницата беа објавени доверливи документи од Стејт ...

„Викиликс“: Русија наречена мафијашка држава

Алфа - 02.12.2010

Еден шпански судија ја информираше американската амбасада во Мадрид дека Русија, Белорусија и Чеченија практично станале „мафијашки држави“.

Амазон го отстрани од серверите Wikileaks

Форум - 02.12.2010

Под притисок на американските федерални власти, Амазон.ком го тргна Викиликс од своите сервери, три дена откако беа објавени доверливи информации на Стејт департментот што предизвика бројни реакции ...

Путин бесен на САД поради аферата на „Викиликс“

Алфа - 02.12.2010

Рускиот премиер Владимир Путин го предупреди Вашингтон да не се меша во внатрешните работи на неговата земја, одговарајќи на оценките на американските дипломати за состојбите во Русија, објавени на ...

Како да се замолчи Викиликс?

Алсат-М - 02.12.2010

Американската влада со поддршка од слободни компјутерски хакери, односно лица кои се способни да упаднат во разни компјутерски системи, со сите сили се обидува да ја блокира интернет страницата ...

Македонија повторно на „Викиликс“ вечерва

Mnogoo - 02.12.2010

Порталот Многоо ви ги донесува најновите информации пред другите медиуми! Имено, вечерва околу 21 часот на „Викиликс“ се појавија нови документи поврзани со Македонија.

Белата куќа формира комисија за „Викиликс“

Кирилица - 02.12.2010

Белата куќа денеска формира посебна комисија која треба да ја процени штетата која Интернет страницата „Викиликс“ ја нанесе со објавувањето на доверливите документи, како и да ги координира реакциите ...

Белата куќа формира комисија за „Викиликс“

Сител - 02.12.2010

Белата куќа денеска формира посебна комисија која треба да ја процени штетата која Интернет страницата „Викиликс“ ја нанесе со објавувањето на доверливите документи, како и да ги координира реакциите ...

„Викиликс“: Саркози го нарекол Лавров лажго

Кирилица - 02.12.2010

Францускиот претседател Никола Саркози го нарекол лажго рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во 2008, кога се воделе тешките преговори со Москва за конфликтот со Грузија, така гласи ...

Средбата на Саркози и Лавров во 2008 за малку не завршила со инцидент

Канал5 - 02.12.2010

Русија, Чеченија и Белорусија се мафијашки земји, а средбата во Москва на францускиот претседател Никола Саркози со шефот на руската дипломатија Лавров во 2008-та посветена на ситуацијата во Грузија ...

Порталот „Амазон“ ги отстрани серверите на „Викиликс“

Сител - 02.12.2010

Под притисок на американските федерални законодавци Аmazon.com вчера го отстрани Интернет сајтот „Викиликс“ од своите сервери, три дена откако на страницата беа објавени доверливи документи од Стејт ...

Саркози го нарекол лажго рускиот министер за надворешни работи во 2008, според „Викиликс“

МРТ - 02.12.2010

Францускиот претседател Никола Саркози го нарекол лажго рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во 2008, кога се воделе тешките преговори со Москва за конфликтот со Грузија, така гласи ...

Белата куќа формира комисија за „Викиликс“

МРТ - 02.12.2010

Белата куќа денеска формира посебна комисија која треба да ја процени штетата која Интернет страницата „Викиликс“ ја нанесе со објавувањето на доверливите документи, како и да ги координира реакциите ...

Порталот „Амазон“ ги отстрани серверите на „Викиликс“

МРТ - 02.12.2010

Под притисок на американските федерални законодавци Аmazon.com вчера го отстрани Интернет сајтот „Викиликс“ од своите сервери, три дена откако на страницата беа објавени доверливи документи од Стејт ...

„Амазон“ ги отстрани серверите на „Викиликс“ под притисок на САД

Кирилица - 02.12.2010

Под притисок на американските федерални законодавци Аmazon.com вчера го отстрани Интернет сајтот „Викиликс“ од своите сервери, три дена откако на страницата беа објавени доверливи документи од Стејт ...

„Викиликс“: Русија наречена мафијашка држава

Кирилица - 02.12.2010

Еден шпански судија ја информираше американската амбасада во Мадрид дека Русија, Белорусија и Чеченија практично станале „мафијашки држави“ Ваквите тврдења се дел од најновите доверливи американски ...

Русија ги отфрли тврдењата за богатството на Путин објавени од „Викиликс“

Кирилица - 02.12.2010

Портпаролот на рускиот премиер Владимир Путин ги нарече „смешни“ тврдењата за неговото лично богатство во документите објавени на Интернет страницата „Викиликс“ - Доколку се покаже дека документите ...

Индепендент: Британија знае каде е основачот на Викиликс

Канал5 - 02.12.2010

Британската полиција знае каде е основачот на интернет страницата Викиликс, Џулијан Асанж, која со објавувањето на серија доверливи документи предизвика бура во врвот на светските сили.

Белата куќа со посебна комисија за „Викиликс“

Курир - 02.12.2010

Белата куќа денес формира посебна комисија која треба да ја процени штетата која ја направи сајтот „Викиликс“. Белата куќа денеска формира посебна комисија која треба да ја процени штетата која ...

Викиликс: Саркози го нарекол лажго рускиот министер за надворешни работи

Курир - 02.12.2010

Според интернет страницата „Викиликс“, која што деновиве објавува тајни документи од Стејт Департментот, објавува дека во 2008, кога се воделе тешките преговори со Москва за конфликтот со Грузија, ...

„Викиликс“: Русија е мафијашка држава

Курир - 02.12.2010

Во новите објавени тајни документи на „Викиликс“ Русија се наведува како царство на криминалот и корупцијата. Русија е корупциска, автократска клептократија, сконцентрирана на водството на премиерот ...

Афера “Викиликс“: Русија е мафијашка држава

Нетпрес - 02.12.2010

Строго доверливите документи на американскиот Стејт Департмент, кои ги поседува веб порталот Викиликс, ја кренаа на нозе целата светска јавност, а меѓу последните депешеа на дипломатијата на САД, ...

Турскиот премиер ги дефинираше како клевета информациите од Викиликс

Канал 77 - 02.12.2010

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ги дефинираше како клевета публикуваните на Интернет страницата „Викиликс” податоци дека поседува приватни банкарски сметки во Швајцарија.

„Викиликс“ тргнат од серверите на „Амазон“

Курир - 02.12.2010

Под притисок на американските федерални законодавци Аmazon.com вчера го отстрани Интернет сајтот „Викиликс“ од своите сервери.

Путин гневен на Америка заради аферата “Викиликс“

Нетпрес - 02.12.2010

Русија е корумпирана, автократска клептократија под водство на Владимир Путин, во која службениците, олигарсите и организираниот криминал се тесно поврзани во создавањето на “виртуелна мафијашка ...

Путин ги нарече смешни тврдењата на „Викиликс“

Курир - 02.12.2010

Портпаролот на рускиот премиер Владимир Путин ги нарече „смешни“ тврдењата за неговото лично богатство во документите објавени на Интернет страницата „Викиликс“.

Амазон го отстрани Викиликс од серверите

Макфакс - 02.12.2010

Под притисок на американските федерални власти, Амазон.ком го тргна Викиликс од своите сервери, три дена откако беа објавени доверливи информа..

Путин одговори на американските критики за Русија објавени на Викиликс

Макфакс - 02.12.2010

Рускиот премиер Владимир Путин го предупреди Вашингтон да не се меша во внатрешните работи на неговата земја, одговарајќи на оценките на амери..

Викиликс: Медведев лобирал против признавањето на Косово

Макфакс - 02.12.2010

Тајните документи кои ги објави вебсајтот Викиликс покажуваат дека рускиот претседател Дмитриј Медведев, сојузник од доверба на Србија, одиграл уло..

Од британскиот печат, 01.12

BBC - 01.12.2010

Британските весници, особено ГАРДИЈАН до кого стигнуваат протекувањата од Викиликс се занимаваат со информациите добиени од нив.

Стејт департментот блокира пристап до своја база на податоци

Р.С.Европа - 01.12.2010

Американскиот Стејт департмент привремено го блокира пристапот до една своја база на податоци од воениот сајт, во рамките на мерките за спречување на ново истекување информации, по објавувањето на ...

НАТО: објавувањето доверливи документи на Викиликс е опасно

Р.С.Европа - 01.12.2010

Објавувањето на доверливи документи на сајтот Викиликс, меѓу кои повеќе илјади се однесуваат на НАТО, е илегално, неодговорно и опасно, оцени портпаролката на Алијансата Оана Лунгеску.

Свет - Пекинг крева раце од Пјонгјанг

Време - 01.12.2010

Пекинг е подготвен да ја прифати идејата за повторно соединување на двете Кореи бидејќи кинеските претставници се фрустрирани од однесувањето на разгаленото дете - Северна Кореја.

Ердоган ќе си даде оставка ако се потврдат тврдењата на Викиликс

Р.С.Европа - 01.12.2010

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ги оцени како клевета информациите објавени на интерет страницата Викиликс во кои е наведено дека тој поседува приватни банкарски сметки во Швајцарија.

Македонија - Македонија да се откаже од референдум, Грција од пасошите

Вест - 01.12.2010

Ништо ново и потресно нема во првите документи од комуникацијата на дипломатијата на САД поврзани со Македонија, кои беа објавени на Интернет страницата "Викиликс".

Тензии во Заливот поради „Викиликс“

Утрински - 01.12.2010

Еден од најделикатните документи што протекоа на „Викиликс“ е транскриптот од разговорот меѓу кралот на Саудиска Арабија, Абдула, американскиот амбасадор во Ирак, Рајан Крокер, и генералот Дејвид ...

Дипломатски 9/11

Утрински - 01.12.2010

И... Сега не е проблемот во тоа што „протече“ или ќе протекува во наредните денови во „Викиликс“, скандалот кој весниците го претставуваат најголемиот напад на САД на сопствена територија по ...

Гејтс: Скромни последиците од акцијата на Викиликс

Алсат-М - 01.12.2010

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс оцени дека објавувањето на доверливите американски дипломатски документи од страна на интернет сајтот Викиликс нема да има значителни последици врз ...

Никој не ги бара тајните документи за Македонија

Н.Македонија - 01.12.2010

Документите што се однесуваат на нас да не се бараат оти тие се доверливи, па никој во земјава не сака да ја преземе вината „за поседување или за објавување“ такви информации, дури и ако станува збор ...

Кородирани разузнавачи или центри на моќ

Н.Македонија - 01.12.2010

Авантура на жолтоклунец-аналитичар во военото разузнавање на САД или оркестрирано прелевање тајни документи, под диригентската палка на некој или некои центри на моќ го нахраниле Викиликс со ...

На ред се банките

Н.Македонија - 01.12.2010

Може да му се восхитувате или да го мразите, но основачот на Викиликс, Џулијан Асанџ, е пророкот на ерата на неволна транспарентност, лидер на организација посветена на објавување светски тајни со ...

Викиликс ќе открие зошто Младиќ не е уапсен

Шпиц - 01.12.2010

Веб-сајтот „Викиликс“ има документи кои ќе откријат зошто Ратко Младиќ не е уапсен, пишува британскиот весник „Гардијан“, кој не наведува детали од дипломатските податоци за Босна и Херцеговина во ...

Дисиденти од „Викиликс“ сакаат да создадат друга слична Интернет страница

Алфа - 01.12.2010

Дисиденти од „Викиликс“ поради несогласување со основачот на оваа Интернет страница Џулиан Асанџ, планираат да формираат друг сајт кој ќе биде сличен на сегашниот, соопшти поранешен исландски член на ...

Стејт департментот ја штити компјутерската мрежа

Кирилица - 01.12.2010

Американскиот Стејт департмент го укина пристапот до доверливата кореспонденција од владината компјутерска мрежа, откако Интернет страницата „Викиликс“ објави огромен број тајни документи Мерката ...

НАТО го осуди објавувањето на информации од страна на „Викиликс“ за американски нуклеарни оружја во

МРТ - 01.12.2010

НАТО го осуди објавувањето од страна на „Викиликс“ на дипломатски телеграми кои содржат детали за распоредувањето на американски тактички нуклеарни оружја во Европа.

Гејтс: Скромни последиците од Викиликс

Кирилица - 01.12.2010

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс оцени дека објавувањето на доверливите американски дипломатски документи од страна на интернет сајтот Викиликс нема да има значителни последици врз ...

Дисиденти од „Викиликс“ сакаат да направат своја страница

Кирилица - 01.12.2010

Дисиденти од „Викиликс“ поради несогласување со основачот на оваа Интернет страница Џулиан Асанџ, планираат да формираат друг сајт кој ќе биде сличен на сегашниот, соопшти поранешен исландски член на ...

Стејт департментот го укина пристапот до компјутерската мрежа по објавувањето информации од „Викилик

МРТ - 01.12.2010

Американскиот Стејт департмент го укина пристапот до доверливата кореспонденција од владината компјутерска мрежа, откако Интернет страницата „Викиликс“ објави огромен број тајни документи.

Стејт департментот го укина пристапот до дипломатската коресподенција

Канал5 - 01.12.2010

Американскиот Стејт департмент го укина пристапот до доверливата кореспонденција од владината компјутерска мрежа.Бројот на владините службеници, кои можат да читаат важна дипломатска кореспонденција.

Викиликс објави што сакаше САД!

Вечер Прес - 01.12.2010

Српскиот дипломат Владислав Јовановиќ, некогашен амбасадор на СР Југославија во Обединетите нации, за новосадски "Дневник" изјави дека во објавените документи на Викиликс е пласирано се она што на ...

Фракција на „Викиликс“

Курир - 01.12.2010

Дисиденти од „Викиликс“ поради несогласување со основачот, сакаат да создадат друга слична Интернет страница. Дисиденти од „Викиликс“ поради несогласување со основачот на оваа Интернет страница ...

Најлуди пикантерии од Викиликс

Курир - 01.12.2010

Многу доверливи дипломатски документи, кои овие денови ги објави Викиликс не престануваат да не загрижуваат, насмеат или барем да ја заинтересираат светската јавност.

Франција не ја потврдува веродостојноста на Викиликс

Макфакс - 01.12.2010

Француското министерство за надворешни работи соопшти дека не ја потврдува веродостојноста ниту на еден од наводите припишани на француските власти..

Викиликс негира дека прекршил закон

Макфакс - 01.12.2010

Објавувањето на бројните доверливи документи од дописите на американската дипломатија е совршено легално, изјави денеска портпаролот на Викиликс, К..

Обама назначи официјално лице за случајот Викиликс

Макфакс - 01.12.2010

Американскиот претседател Барак Обама го задолжи денеска високиот претставник за борба против тероризмот Расел Трејверс да спречи нови објавувања н..

Документите на Викиликс откриваат локации на тактичко оружје на САД

Inpress - 01.12.2010

Вашингтон, 1. декември 2010 (ИНПРЕС) Доверливите американски телеграми објавени на Интернет-страницата Викиликс откриваат дека најголемиот дел од 200-те американски тактички нуклеарни оружја во ...

Викиликс - Албанците се секогаш подготвени дополнително да се потрудат!

Inpress - 01.12.2010

Скопје, 1. декември 2010 (ИНПРЕС) Како и секогаш, Албанците се подготвени дополнително да се потрудат за да помогнат во еден од клучните приоритети на нашата надворешна политика, стои во една од ...

Викиликс блокиран во Кина

Inpress - 01.12.2010

Пекинг, 1. декември 2010 (ИНПРЕС) Во Кина се блокирани линковите на порталот Викиликс, а Политбирото нареди сајбер упад на Гугл, јави американската агенција АП.

Тајмингот на Викиликс

BBC - 30.11.2010

Најновите детали од американските дипломатски пораки, објавени на Викиликс, посочуваат дека некои кинески претставници го губат трпението со нивните северно-корејски сојузници.

Викиликс ќе објави доверливи документи и од една голема американска банка

Deutsche Welle - 30.11.2010

По објавувањето на доверливите извештаи на американските дипломати, интернет платформата Викиликс на почетокот на јануари планира да објави и документи на една голема американска банка.

Тензии во Заливот поради Викиликс

Deutsche Welle - 30.11.2010

По објавувањето доверливи документи на Викиликс, почнуваат првите тензии. Според објавеното, арапските држави разговарале со САД за можен напад врз Иран, наспроти тврдењата на тие земји дека се ...

„Викиликс“ го запали фитилот на дипломатските скандали

Бизнис24 - 30.11.2010

Документите презентирани преку интернет-сајтот „Викиликс“, кои буквално го тресат светот, се објавени и покрај острото противење на САД, кои тврдат дека до нив е дојдено на незаконски начин и дека ...

Викиликс најави објавување документи од голема американска банка

Deutsche Welle - 30.11.2010

Интернет платформата Викиликс најави дека на почетокот на наредната година ќе објави документи од голема американска банка.

Викиликс, што натаму?

Р.С.Европа - 30.11.2010

Американското министерство за правда ќе покрене постапка против сите за кои ќе биде утврдено дека ги прекршиле американските закони во врска со објавувањето доверливи дипломатски телеграми на веб ...

Во МНР молк за случајот Викиликс

Р.С.Европа - 30.11.2010

МНР засега без коментар за американските документи објавени на интернет страната Викиликс кои се однесуваат на Македонија.

Свет - Прво затвореник, па средба со Обама

Време - 30.11.2010

Во илјадниците документи на американските амбасади низ светот упатени до Стејт департментот што завчера почна да ги објавува „викиликс“, се наоѓаат и неколку илјади документи од поранешна Југославија.

Свет - Дипломатски земјотрес во светот

Време - 30.11.2010

Контроверзната интернет-локација „викиликс“ предизвика дипломатски земјотрес во светот откако објави околу 250.000 нови тајни документи на американскиот Стејт департмент.

Македонија - „Викиликс“ протече и за Македонија

Време - 30.11.2010

Тони Ангеловски Премиерот Никола Груевски да се убеди да се откаже од организирањето референдум за името, а грчката влада од инсистирањето за промена на името и во македонските пасоши за да се ...

Руската разузнавачка служба ќе ги анализира документите од Викиликс

Р.С.Европа - 30.11.2010

Шефот на руската разузнавачка служба Михаил Фрадков изјави денеска дека службата ќе ги анализира материјалите објавени на интернет страницата Викиликс.

Протестна нота од Грција до САД

Утрински - 30.11.2010

Атина - Грчкото Министерство за надворешни работи потврди дека добиле предупредување од амбасадата на САД за новиот бран тајни документи на Викиликс со кои ќе биде засегната и Атина.

„Викиликс“ не ја стресе Македонија

Утрински - 30.11.2010

Скандалот што го тресеше вчера цел свет делумно ја стави во фокусот и Македонија. Од дипломатските забелешки што ги објави „Викиликс“, само во две, и тоа индиректно, е засегната нашата држава - околу ...

Глобална дипломатска криза

Утрински - 30.11.2010

Соединетите Американски Држави вчера беа катапултирани во дипломатска криза со протекувањето до „Гардијан“ и до други меѓународни медиуми на над 250.000 доверливи телеграми од амбасади, испратени ...

Викиликс објави уште еден докумет за спорот за името

Телма - 30.11.2010

Интернет страницата Викиликс објави уште еден таен документ поврзан за спорот помеѓу Грција и Македонија. Овој пат, се работи за разговор помеѓу советникот за безбедност и меѓународна политика на ...

Нови документи на „Викиликс“ за Македонија

Mnogoo - 30.11.2010

Доцна вечерва интернет порталот „Викиликс“ објави нов сет на документи кои се поврзани со Македонија. Истите се однесуваат на проширувањето на „НАТО“ пред самитот во Букурешт.

Путин и Медведев како „Бетмен и Робин“

Дневник - 30.11.2010

Датум: 30.11.2010, 09:00 Светските метрополи вчера со резигнација го отфрлија објавувањето на тајните документи, а од Кремљ публикациите на Викиликс ги споредија со холивудска продукција.

САД не сакале референдум

Дневник - 30.11.2010

Датум: 30.11.2010, 08:59 Прашањето за името, за кое дискутирале францускиот амбасадор Жан-Давид Левит и американскиот помошник-секретар Филип Гордон, е еден од илјадниците документи што вчера почна ...

Викиликс предизвика дипломатски земјотрес

Н.Македонија - 30.11.2010

Реакциите на објавувањето на документите се движат од кисели насмевки до барања Викиликс да биде прогласена за терористичка организација Саудијците барале од Америка да го нападне Иран, државната ...

Светот се ежи - ние сé си знаеме

Н.Македонија - 30.11.2010

Сето тоа што е објавено и што најверојатно допрва ќе се објавува е од непроценлив интерес за Македонија. Податоците и документите имаат историско и политичко значење За разлика од другите земји, каде ...

Тајни документи ќе има, ама брзо ќе ги свариме

Н.Македонија - 30.11.2010

Дали ова е само блага увертира за тајни документи што се интересни за земјава и дали наредниве денови и месеци можеме да очекуваме поинтересен заплет? Според експертите, голема е веројатноста дека ќе ...

Океан за светот, капка за нас

Н.Македонија - 30.11.2010

Претпоставките за нашето место во светска приказна наречена 250 илјади документи од Викиликс се дијаметрално спротивни (како и сé друго) и се движат од тоа дека нема да има ништо важно до тоа дека ...

Податоците од Викиликс го тресат светот

Алсат-М - 30.11.2010

Објавувањето на тајните дипломатскки американски преписки на интернет страницата Викиликс и денеска го преокупира вниманието на светот.

Рикер:Позицијата на САД не била против референдум за името

Алсат-М - 30.11.2010

Американскиот амбасадор во Македонија, Филип Рикер, денес во изјава за Алсат-М ги осуди информациите кои се појавија на интернет страницата Викиликс.

Нова телеграма на „Викиликс“ за Македонија

Mnogoo - 30.11.2010

Новата телеграма која се појави на „Викиликс“ вечерва во 20:15 часот, а се однесува на Македонија, е фокусирана повторно на напорите на меѓународната заедница да постигне некаков консензус помеѓу ...

Повеќето земји го омаловажија ефектот од објавувањето на документите на „Викиликс“

МРТ - 30.11.2010

Во Кремљ публикациите на „Викиликс“ ги споредија со „холивудска продукција“. - Во Кремљ не најдоа ништо интересно и нешто што заслужува коментар во публикациите на Интернет страницата „Викиликс“ во ...

Гадафи бил придружуван на своите патувања од атрактивна украинска медицинска сестра, според телеграм

МРТ - 30.11.2010

Либискиот лидер Моамер Гадафи никаде не патувал без украинска медицинска сестра, опишана како „атрактивна русокоса“, се наведува во американски дипломатски документ, објавен со сајтот Викиликс.

Британскиот Форин Офис соопшти дека „Викиликс“ нема да им наштети на односите со САД

МРТ - 30.11.2010

Британскиот Форин Офис ја осуди постапката на „Викиликс“, на својата страница да публикува околу четри милиони пораки, писма и телеграми од дипломатската пошта на амбасадите на САД по светот, со ...

„Викиликс“ била изложена на напади од хакери

МРТ - 30.11.2010

Шведската компанија која го обезбедува серверскиот простор за интернет-страницата „Викиликс“ објави дека била изложена на хекерски напад пред да бидат објавени повеќе илјади доверливи документи на ...

НАТО:Истекувањето на информации од ВикиЛикс нелегално и опасно

Канал5 - 30.11.2010

Објавувањето на дипломатски телеграми кои содржат детали за распоредувањето на американски тактички нуклеарни оружја во Европа е опасно-реагираше НАТО.ВикиЛикс објави документи во кои се тврди дека ...

Саjтот „Викиликс“ соопшти дека е цел на моќен хакерски напад

Сител - 30.11.2010

Сајтот „Викиликс“ соопшти дека е подложен на моќен хакерски напад преку Интернет и е недостапен за корисниците во САД и Европа, пренесоа американските медиуми.

Наскоро тајни документи за Косово!

Вечер Прес - 30.11.2010

Во очекување на нови доверливи документи кои се во сопственост на на Викиликс, а кои сведочат за (не)примерната дипломатија САД, весникот Блиц известува од минута во минута 13:30 - Амбасадата на САД ...

САД-Истрага против Викиликс

eReporter - 30.11.2010

Американското Министерство за правда ќе покрене постапка против секој за кого ќе се утврди дека ги прекршил законите на САД во врска со објавувањето на доверливите дипломатски документи на земјата, ...

Викиликс со документи и за банкарски менаџери

Курир - 30.11.2010

Од наредната година на интернет страницата Викиликс, најверојатно ќе се најдат документи на една од најголемите банки во САД.

Викиликс за здравјето на светските лидери

Курир - 30.11.2010

Ајатолахот Хамнеи се очекува да умре набрзо, а Ким Јонг-ил за 3 до 5 години се наведува во документите од Викиликс. Последната група на документи објавени од Викиликс вклучуваат извештај од ...

Тензии во Заливот поради Викиликс

Нетпрес - 30.11.2010

Еден од најделикатните документи што протекоа на Викиликс е транскриптот од разговорот меѓу кралот на Саудиска Арабија, Абдула, американскиот амбасадор во Ирак, Рајан Крокер и генералот Дејвид ...

Саркози оценува, објавувањето на Викиликс е неодговорно

Курир - 30.11.2010

Објавувањето на доверливи документи од страна на сајтот Викиликс, претседателот на Франција Никола Саркози најостро го осуди.

Русите ги испитуваат материјалите од Викиликс

Курир - 30.11.2010

Руската надворешно-разузнавачка служба (СВР) ќе ги анализира материјалите објавени од интернет страницата Викиликс. За сите заклучоци и оценки СВР ќе ги информира властите во земјата, изјави денеска ...

Викиликс мета на моќен хакерски напад

Курир - 30.11.2010

Американските медиуми пренесуваат дека сајтот „Викиликс“ соопшти дека е подложен на моќен хакерски напад преку Интернет и е недостапен за корисниците во САД и Европа.

Следната цел на Викиликс се големите американски банки

Макфакс - 30.11.2010

Големите американски банки ќе бидат следна цел на објавување на доверливи документи на интернет страната Викиликс на почетокот на 2011 година, изја..

Викиликс: Кина крева раце од Пјонгјанг

Макфакс - 30.11.2010

Продолжува објавувањето на документите за тајните преписки на американската дипломатија, од која се најдоа погодени многу светски ...

Објавени 668 документи за Косово на Викиликс

Макфакс - 30.11.2010

Веб-страницата Викиликс објави 668 документи кои содржат оценки на американски дипломати за ситуацијата на Косово, објавено е денеска на сајтот Кох..

Нов хакерски напад врз „Викиликс“

Макфакс - 30.11.2010

Порталот „Викиликс“ кој од оваа недела објавува доверливи американски дипломатски документи, соопшти денес дека поради хакерски напади не е достапе..

На „Викиликс“ објавен уште еден документ за Македонија

Макфакс - 30.11.2010

Уште еден документ кој се однесува на спорот за името помеѓу Македонија и Грција е објавен на интернет страницата „Викиликс“. Документо..

Стејт департментот го прекина пристапот на војската до дипломатскиот канал

Макфакс - 30.11.2010

Американскиот Стејт департмент го прекина пристапот до една од компјутерските мрежи, користени од армијата, до базата со податоци на дипломатс..

Викиликс ќе открие зошто Младиќ не е уапсен

Inpress - 30.11.2010

Лондон/Белград, 30. ноември 2010 (ИНПРЕС) Викиликс има документи кои ќе откријат зошто Ратко Младиќ не е уапсен, пишува британскиот весник Гардијан.

Викиликс - Германски и американски дипломати се договараат за името на Македонија!

Inpress - 30.11.2010

Скопје, 30. ноември 2010 (ИНПРЕС) Според документот објавен на Викиликс, кој потекнува од американската амбасадата во Берлин, за САД е прифатливо географското решение.

Спорот со името во документите на Викиликс

А1 - 29.11.2010

Дипломатски земјотрес го тресе светот, откако се објавени околу 250 илјади тајни документи на Стејт Департментот. Кореспонденцијата која покажува што американските дипломати мислат за своите партнери ...

И Македонија на Викиликс

BBC - 29.11.2010

И Балканот и Македонија се споменуваат во дел од документите на Викиликс. Во кореспонденција, објавена на страничката на Викиликс од јануари 2008, помеѓу американски и француски претставници, стои ...

Викиликс го тресе светот

BBC - 29.11.2010

Американски конгресмен побара Викиликс да биде означена како терористичка организација, откако интернет страницата објави илјадници извадоци од американски дипломатски пораки.

„Викиликс“ откри што мисли Америка за светот

Deutsche Welle - 29.11.2010

Интернет-страницата „Викиликс“ повторно предизвика бранувања во светот. Протекоа доверливи информации од американските амбасади ширум светот во кои се открива што мислат Американците за своите ...

Дипломатска криза на довербата по објавувањето на доверливите американски документи на Викиликс

Deutsche Welle - 29.11.2010

Интернет платформата Викиликс започна со објавување на 250.000 документи, депеши на американските амбасади ширум светот.

„Викиликс“ е еднаква на терористичка организација?!

Deutsche Welle - 29.11.2010

Со објавувањето на доверливите документи на американски дипломати ширум светот, интернет-платформата „Викиликс“ овозможи увид зад кулисите на американската дипломатија.

Викиликс досега објави „трошка“ за Македонија

Deutsche Welle - 29.11.2010

Во тајните документи на американскиот Стејт Департмент кои ги објавува „Викиликс“ има повеќе од 500 депеши од американската амбасада во Скопје, но тие се‘ уште не и‘ се достапни на пошироката јавност.

Неодговорна акција

Deutsche Welle - 29.11.2010

Викиликс повторно удри. Интернет платформата објави стотици илјади доверливи и тајни документи на американската дипломатија - акција која нема никаква врска со транспарентност, туку едноставно е ...

Нагризана доверба

Deutsche Welle - 29.11.2010

Во доверливите извештаи на американското министерство за надворешни работи, кои ги објавува Викиликс, и германските политичари имаат малку позитивно да прочитаат за себе. Во Берлин владее огорчување.

Викиликс: Во еден доверлив документ споменат и спорот за името меѓу Македонија и Грција

Deutsche Welle - 29.11.2010

Во досега објавените доверливи американски документи на интернет порталот Викиликс, Македонија се споменува на само едно место, како тема во разговорот меѓу американскиот заменик државен секретар ...

Официјален Вашингтон гневен на „Викиликс“

Р.С.Европа - 29.11.2010

Објавата на четврт-милион дипломатски коресподенции на интернет странцата „Викиликс“ го разгневи официјален Вашингтон. „Таквите објави ги ставаат на ризик дипломатите, професионалците за разузнавање ...

Вашингтон лут на Викиликс

Р.С.Европа - 29.11.2010

Вашингтон е лут и стравува дека протокот на информациите на Викиликс може да стави на ризик дипломатите, разузнавачите и луѓето од целиот свет кои им се обраќаат на САД за помош во промовирањето на ...

Викиликс документи за Хрватска 1991 - 2010

Р.С.Европа - 29.11.2010

Меѓу 250 илјади документи кои ги објави „Викиликс“ се наоѓаат и 1.685 тајни документи од периодот на 1991 година до февруари 2010 година, кои се однесуваат на Хрватска и во кои американски дипломати ...

Македонија - „Викиликс“ ќе објави тајни за 2001 година

Време - 29.11.2010

Американската интернет-страница „викиликс“, кој објавува документи од тајните служби, ќе објави информации од грчките тајни служби за инволвираноста на Грција во конфликтот од 2001 година, изјави ...

Уапсениот војник извор и за новото протекување на Викиликс?

Оn.net - 29.11.2010

Главен осомничен за објавувањето на новата серија од над 250.000 тајни документи на американскиот Стејт Департмент е аналитичарот Бредли Менинг, кој е во притвор заради сомнението дека тој му го ...

САД ќе прави ревизија на доверливите документи

Р.С.Европа - 29.11.2010

Американската администрација денеска нареди во сите државни агенции да се направи проверка како се чуваат и заштитуваат доверливите информации, јавува новинската агенција Асошиетед Прес.

Документи за 2001 на „Викиликс“?

Утрински - 29.11.2010

Тајни документи за улогата на ДУИ во врска со името, но и со конфликтот од 2001 година ќе објави Интернет-страницата „Викиликс“, која пласира доверливи и официјални информации, а особено се прочу по ...

Западни медиуми објавуваат тајни документи од „Викиликс“

Телма - 29.11.2010

Пет западни весници почнаа со објавување на делови од стотиците илјади тајни документи на САД добиени од интернет сајтот „Викиликс“, кои овозможуваат поблиску запознавање со американската дипломатија ...

Оон повикува да се сочува имунитетот по информациите од „Викиликс“

Телма - 29.11.2010

Обединетите нации сметаат дека земјите-членки ќе го зачуваат имунитетот на организацијата, изјави портпарол на ОН по објавувањето документи, според кои Вашингтон барал од свои претставници да ...

Викиликс објави документи за грчко-македонскиот спор

Телма - 29.11.2010

На сајтот на Викиликс објавени се и документи за Македонија, засега само два кои се однесуваат на спорот за името, со датум од септември 2009 година.

Викиликс објави 250 илјади доверливи докуменети на САД

Алфа - 29.11.2010

САД влегуваат во сериозна дипломатска криза, поради објавувањето на 250 илјади доверливи документи на интернет страницата Викиликс.

Гардијан: Попуштањето од македонска и од грчка страна би можело да го надмине застојот во спорот околу името

Алфа - 29.11.2010

Попуштањето од двете страни во спорот, како македонската, така и грчката, би можело да помогне да се надмине застојот во спорот околу името на Македонија, бил заклучокот од една средба на француските ...

Реакции од светските влади по објавувањето на нови содржини на Викиликс

Форум - 29.11.2010

Франција денеска оцени дека објавувањето на доверливи документи на Стејт департментот до кој дојде сајтот Викиликс, претставува закана и и даде поддршка на американската администрација „Ја ...

Новата грчка влада „пофлексибилна“ за спорот со името

Форум - 29.11.2010

Веб сајтот Викиликс објави тајни документи во кои се споменува и македонско-грчкиот спор за името Во документите се говори за средба остварена помеѓу американски и француски дипломати кои зборувале ...

„Викиликс“ ги обелодени и мааните на светските лидери

Mnogoo - 29.11.2010

На каналите на „Викиликс“ се најдоа и такви документи што нудат интересен увид во приватниот живот на светските лидери според она како американските дипломати ги опишале во нив.

Кој е „алфа куче“, „Бетмен“ „Робин“....

Идивиди - 29.11.2010

Вашингтон, 29 ноември 2010 (МИА) - Пет западни весници почнаа со објавување на делови од стотиците илјади тајни документи на САД добиени од интернет сајтот „Викиликс“, кои овозможуваат поблиску ...

„Гардијан“ објави документи од спорот за името публикувани на ’Викиликс’

Алсат-М - 29.11.2010

Ако меѓународната заедница ја убеди Македонија да се откаже од идејата за организирање референдум, а Грција се натера да не инсистира на промена на македонските пасоши, тогаш би можело да се обезбеди ...

’Викиликс’ со нови доверливи информации за повеќе земји

Алсат-М - 29.11.2010

Документите на американскиот Стејт департмент на интернет страницата Викиликс ќе бидат сосема објавени во следните месеци.

Викиликс објави доверливи документи на САД

Алфа - 29.11.2010

Денеска американската дипломатија претпрпе силен удар со загубената контрола на 250 илјади дипломатски дописи до кои дојде Викиликс, документи кои ги откриваат инструментите со кои се градела ...

Да нема референдум за името?!

Алфа - 29.11.2010

Вашингтон се надевал дека владата на Груевски ќе се откаже од идејата за организирање референдум за името. Тоа го покажуваат документите објавени на интернет страницата Викиликс за кои се тврди дека ...

Документите објавени од „Викиликс“ била земена од американска воена компјутерска мрежа

Сител - 29.11.2010

Стотиците илјади документи од дипломатската кореспонденција на САД, кои вчера почна да ги објавува Интернет страницата „Викиликс“, биле земени од огромна компјутерска база на податоци, управувана од ...

Грција бара од Вашингтон да спречи објавување тајни информации за македонско-грчките односи

Канал5 - 29.11.2010

Грчкиот министер за надворешни работи Друцас попладнево му врачил протестна нота на американскиот амбасадор во Грција Даниел Смит и побарал Вашингтон да стори се за да се спречи објавувањето на тајни ...

САД го шпионирале Генералниот секретар на ООН Бан Ки-мун

Канал5 - 29.11.2010

Од под лупата на интернет сајтот Викиликс, со посредство на пет угледни весници,до дипломатски земјотрес во Вашингтон.Содржината на поголем дел од 250-те илјади тајни документи проструија во ...

Околу 520 документи објавени од Викиликс пратени од Скопје

Сител - 29.11.2010

Меѓу 250.000 документи испратени од американските амбасади низ светот што синоќа ги објави интернет страница Викиликс, се наоѓаат и над 1.000 документи од земјите од поранешна Југославија, јавува ...

Американски дипломати со критики кон британски политичари и членови на кралското семејство

МРТ - 29.11.2010

Британскиот весник „Гардијан“ најави дека наскоро ќе објави тајни американски дипломатски документи со критични забелешки за премиерот конзервативец Дејвид Камерон и неговиот претходник, лабуристот ...

Дипломатската кореспонденција, објавена од Викилис, била примена од американска воена компјутерска м

МРТ - 29.11.2010

Стотиците илјади документи од дипломатската кореспонденција на САД, кои вчера почна да ги објавува Интернет страницата Викиликс, биле примени од огромна компјутерска база на податоци, управувана од ...

Гардијан: Попуштањето од македонска и од грчка страна би можело да го надмине застојот

Сител - 29.11.2010

Попуштањето од двете страни во спорот, како македонската, така и грчката, би можело да помогне да се надмине застојот во спорот околу името на Македонија, бил заклучокот од една средба на француските ...

Пет западни весници започнаа со објавување тајни документи добиени од „Викиликс“

Сител - 29.11.2010

Пет западни весници почнаа со објавување на делови од стотиците илјади тајни документи на САД добиени од интернет сајтот „Викиликс“, кои овозможуваат поблиску запознавање со американската дипломатија ...

Друцас побара САД да го запре објавувањето на тајните документи за македонско-грчките односи

Кирилица - 29.11.2010

Преку протестна нота грчкиот министер бара Вашингтон да стори се за да се сокријат тајните документи кои можат да и наштетат на Грција Грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Друцас врачил ...

Грчко-македонскиот спор во документите на Викиликс

Сител - 29.11.2010

Спорот за името меѓу Македонија и Грција се споменува засега во барем еден од 250.000 документите од американските амбасади ширум светот објавени од интернет страница Викиликс.

Попуштањето од двете страни би можело да го надмине застојот во спорот околу името

Кирилица - 29.11.2010

Попуштањето од двете страни во спорот, како македонската, така и грчката, би можело да помогне да се надмине застојот во спорот околу името на Македонија, бил заклучокот од една средба на француските ...

Ердоган ја доведе во прашање веродостојноста на „Викиликс“

Кирилица - 29.11.2010

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го омаловажи денеска објавувањето на американски тајни документи од страна на Интернет сајтот „Викиликс“, сметајќи го за лошо информиран и наклонет кон исламистите ...

Американски конгресмен бара: ВикиЛикс да се прогласи за терористичка организација

Канал5 - 29.11.2010

ВикиЛикс да се прогласи за терористичка организација, побара републиканскиот претставник во американскиот Конгрес и член на националниот совет за безбедност, Питер Кинг.

Попуштањето од македонска и од грчка страна би можело да го надмине застојот во спорот околу името

МРТ - 29.11.2010

Попуштањето од двете страни во спорот, како македонската, така и грчката, би можело да помогне да се надмине застојот во спорот околу името на Македонија, бил заклучокот од една средба на француските ...

„Викиликс“ објави тајни документи и за Хрватска

МРТ - 29.11.2010

Меѓу околу 250.000 документи кои ги објави Интернет страницата „Викиликс“ се наоѓаат и 1.685 тајни документи од периодот на 1991 година до февруари 2010 година, кои се однесуваат на Хрватска и во кои ...

Вук Јеремиќ дава ветувања кои никогаш не ги исполнува, се наведува во доверлив документ на Стејт деп

МРТ - 29.11.2010

Во еден од доверливите документи на американскиот Стејт департмент што го обелодени интернет сајтот „Викиликс“, се наведува дека српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ „дава ветувања, кои ...

Ердоган ја доведе во прашање веродостојноста на „Викиликс“

МРТ - 29.11.2010

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го омаловажи денеска објавувањето на американски тајни документи од страна на Интернет сајтот „Викиликс“, сметајќи го за лошо информиран и наклонет кон исламистите.

Амбасадата на САД во Скопје: Не можеме да кажеме дали се автентични документите објавени на ВикиЛикс

Канал5 - 29.11.2010

Меѓународната заедница ќе бара отстапки и од Скопје и од Атина во спорот за името. Македонија да се откаже од идејата за референдум, а Грција да не бара промени во пасошите.

Амбасадата на САД не коментира дали документите се автентични

Кирилица - 29.11.2010

Хакери упаднале во базата на податоци на американската администрација и Пронашле 783 документи за Македонија од кои во 142 се спомнуваат Македонија и Грција заедно Меѓународната заедница ќе бара ...

Нови мерки за безбедност во администрацијата на Обама

Кирилица - 29.11.2010

Канцеларијата за управа и буџет бара од агенциите да формираат тимови за проценка на безбедниста, што ќе осигураат дека пристапот на вработените во агенциите до доверливите информации нема да биде ...

Со ВикиЛикс нема веќе тајни-која е мрежата што ги тресе светските моќници

Канал5 - 29.11.2010

2006-та година мрежата Викиликс беше формирана за да ги издаде тајните на тоталитарните режими како Кина. 4 години подоцна ги стресе западните демократии.

Обама и Клинтон реагираа на протекувањето на доверливите документи на „Викиликс“

Сител - 29.11.2010

Претседателот на САД Барак Обама бил „лесно кажано, незадоволен“ од истекуњето на американските дипломатски документи на сајтот „Викиликс“, изјави неговиот портпарол Роберт Гибс, цитиран од агенциите.

САД и Франција очекувале поголема флексибилност од Папандреу

Вечер Прес - 29.11.2010

Доколку меѓународната заедница може да ја убеди Македонија да ја напушти идејата за референдум, а Грција да ја напушти намерата да се менуваат пасошите, тогаш може да се случи прогрес во преговорите ...

Британаски политичари и членови на кралското семејство критикувани од американски дипломати

Курир - 29.11.2010

Тајни американски дипломатски документи со критични забелешки за премиерот конзервативец Дејвид Камерон и неговиот претходник, лабуристот Гордон Браун, наскоро ќе бидат објавени, пишува битанскиот ...

Викиликс ги објави документите: Саудијците барале напад врз Иран

Нетпрес - 29.11.2010

Интернет страната Викиликс сепак објави повеќе од 250.000 тајни документи пратени од американските дипломатски преставништва, кои се занимаваат со актуелните глобални проблеми.

Документите на „Викиликс“ се од американска воена компјутерска мрежа

Курир - 29.11.2010

Британскиот весник „Гардијан“ објавува дека стотиците илјади документи од дипломатската кореспонденција на САД, кои вчера почна да ги објавува Интернет страницата „Викиликс“, биле земени од огромна ...

Околу 520 документи објавени од Викиликс пратени од Скопје

Нетпрес - 29.11.2010

Меѓу 250.000 документи испратени од американските амбасади низ светот што синоќа ги објави интернет страница Викиликс, се наоѓаат и над 1.000 документи од земјите од поранешна Југославија, јавува ...

Илјадници депеши од екс Југославија на Викиликс

eReporter - 29.11.2010

Меѓу околу 250.000 документи, депеши на американските амбасади ширум светот до Стејт департментот кои вчера ги објави интернет порталот Викиликс, се наоѓаат и повеќе илјади документи од поранешна ...

Нека ги апсат „Викиликс“

Окно - 29.11.2010

Господинот Груевски, владата и МВР нека одат да ги апсат „Викиликс“. Гледајте малку повеќе во компјутер, „Викиликс“ објавува страшни документи за сегашната влада. (...

Грчко-македонскиот спор во документите на Викиликс

Нетпрес - 29.11.2010

Спорот за името меѓу Македонија и Грција се споменува засега во барем еден од 250.000 документите од американските амбсади ширум светот објавени од интернет страница Викиликс.

САД и Франција против Викиликс

eReporter - 29.11.2010

Франција денеска оцени дека обавувањето на доверливите податоци на американскиот Стејт департмент до кои дојде интернет порталот Викиликс претставува закана, давајќи и целосна поддршка на ...

Викиликс - документи за Македонија

Курир - 29.11.2010

Британскиот весник „Гардијан“ пишува дека попуштањето на двете страни, како македонската, така и грчката, би можело да помогне да се надмине застојот во спорот околу името на Македонија.

Викиликс - Путин како "Бетмен", Саркози "цар без облека", Меркел "мува не ја лази".....

eReporter - 29.11.2010

И покрај хакерските напади, Викиликс објави неколку стотина илјади доверливи документи и тоа преку Гардијан, Њујорк Тајмс, Шпигел, Монд и Ел Паис.

Грција бара САД да спречи објавување тајни информации за македонско-грчките односи

Нетпрес - 29.11.2010

Грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Друцас, му врачил протестна нота на американскиот амбасадор во Грција, Даниел Смит, и побарал Вашингтон да стори се' за да се спречи објавувањето на ...

„Викиликс“ закана и за Франција

Курир - 29.11.2010

Франција го оцени како закана објавувањето на 250.000 тајни дипломатски документи од страна на Интернет сајтот „Викиликс“.

Јеремиќ ветува, но никогаш не исполнува

Курир - 29.11.2010

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ „дава ветувања, кои никогаш не ги исполнува“, се наведува во еден од доверливите документи на американскиот Стејт департмент што го обелодени сајтот ...

Ердоган ги омаловажува документите на „Викиликс“

Курир - 29.11.2010

Интернет сајтот „Викиликс“, на кој се објавуваат американските тајни документи, турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го омаловажува сметајќи го за лошо информиран и наклонет кон исламистите.

Тајни документи од „Викиликс“ и за Хрватска

Курир - 29.11.2010

Околу 250.000 документи кои ги објави Интернет страницата „Викиликс“ се наоѓаат и 1.685 тајни документи од периодот на 1991 година до февруари 2010 година, кои се однесуваат на Хрватска и во кои ...

„Викиликс“ бил нападнат од хакери

Курир - 29.11.2010

Шведската компанија која го обезбедува серверскиот простор за интернет-страницата „Викиликс“ објави дека била изложена на хекерски напад пред да бидат објавени повеќе илјади доверливи документи на ...

Ахмединеџат: Објавените документи се безвредни и злонамерни

Нетпрес - 29.11.2010

Доверливите документи на американската администрација објавени на интернет страницата Викиликс кои се однесуваат на Иран, според претседателот Махмуд Ахмадинеџат се “безвредни“ и “злонамерни“.

Обама воведува нови заштини мерки

Курир - 29.11.2010

Американските медиуми соопштија дека администрацијата на претседателот на САД Барак Обама побарал од владините агенции веднаш да ги преиспитаат процедурите за заштита на доверливите информации, ...

„Викиликс“: Белгија располага со американско нуклеарно оружје

Курир - 29.11.2010

На интернет страницата „Викиликс“, во последните објавени документи се потврдува една уште поодамна позната информација што никогаш не е официјално соопштена, дека во Белгија има американско ...

Викиликс повторно го раздрма светот

Макфакс - 29.11.2010

Откако веб сајтот Викиликс преку неколку големи светски весници во светот ја обелодени содржината на дипломатската преписка на Стејт департмен..

Реакции од светските влади по објавувањето на нови содржини на Викиликс

Макфакс - 29.11.2010

Франција денеска оцени дека објавувањето на доверливи документи на Стејт департментот до кој дојде сајтот Викиликс, претставува закана и и дад..

ВИКИЛИКС: Новата грчка влада „пофлексибилна“ за спорот со името

Макфакс - 29.11.2010

Веб сајтот Викиликс објави тајни документи во кои се споменува и македонско-грчкиот спор за името. Во документите се говори за средба остварена помеѓу американски и француски дипломати кои зборувале ...

Викиликс објави што мислат САД за светските лидери

Inpress - 29.11.2010

Вашингтон, 29. ноември 2010 (ИНПРЕС) Одмереноста во изјавите е она што најчесто ги краси дипломатите. Сепак кога камерите и микрофоните ќе се исклучат и во неформалната комуникација состојбата е ...