TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Снимено НЛО пред скокот на Феликс?!

Хитпортал - 20.10.2012

И сторискиот скок на Феликс Баумгартнер ќе остане запаметен по уште една работа. Тоа е НЛО-то кое било снимено од камерата на неговата капсула, моментот пред да скокне кон Земјата.

ВИДЕО: Уште еден феномен го следи скокот на Феликс - снимен НЛО покрај Земјата

Press24 - 19.10.2012

Рекордниот скок на Феликс Баумгатер ќе остане запомнат по уште една работа! Тоа е НЛО, снимено со камерата од капсулата на Феликс, кое поминало покрај Земјата! Во врска со објкектот, сеуште се ...

Феликс ни од далеку не скокнал од работ на вселената

+инфо - 19.10.2012

Иако никој не ја оспорува храброста и дрскоста на Феликс Баумгартнер, кој се прослави со неговиот скок од 39 километри надморска височина, факт е дека тој ни од далеку не се доближил до „работ на ...

ВИДЕО: Уште еден феномен го следи скокот на Феликс - снимен НЛО покрај Земјата

Сител - 19.10.2012

Рекордниот скок на Феликс Баумгатер ќе остане запомнат по уште една работа! Тоа е НЛО, снимено со камерата од капсулата на Феликс, кое поминало покрај Земјата! Во врска со објкектот, сеуште се ...

НЛО го прател скокот на Феликс? -Видео

МК News - 19.10.2012

На снимката на камерата која била стационирана на капсулата на Феликс снимен е објект кој прелетува накај земјата. Изгледа да не му било интересно само на целиот свет како Феликс Баумгартер се качува ...

Планетарна грешка: Феликс не се ни доближил до работ на Вселената

Курир - 18.10.2012

Научниците се сложни дека границата на почетокот на космосот изнесува 118 километри надморска височина. Ни блиску до Вселената! Не е спорно дека Феликс Баумгартнер е бестрашен и суперсоничен, но не е ...

Еве што нацртал Феликс кога имал само 5 години

Црнобело - 18.10.2012

Феликс Баумгартнер кој во неделата влезе во историјата со скокот од работ на вселената, го предвидел ова уште на свои 5 години.

Планетарна грешка: Феликс не стигнал до "работ" на вселената

Сител - 18.10.2012

Научниците се сложни дека границата на почетокот на космосот е на 118 километри надморска височина. Несомнено е дека Феликс Баумгартнер има големи мад***, но несомнено е и тоа дека не стигнал до ...

Наука, спонзорирано од...

Оn.net - 18.10.2012

Со целата авантура со Феликс, Red Bull Stratos можеби штотуку започна нова ера за рекламирањето и науката. Тоа што Феликс Баумгартнер скокна од работ на вселената со логоата на компанијата истакнати ...

Феликс ја украл идејата за скок од „работ на Вселената“?

Хитпортал - 18.10.2012

М едиумите во Виена објавија изјава на Иван Трифонов дека екстремниот спортист Феликс Баумгартнер му го украл проектот. Трифонов тврди дека тој прв го смислил скокот од работ на Вселената кој во ...

Видео: Феликс Баумгартнер и неговите „скокови кон смртта“

Денешен - 18.10.2012

Феликс Баумгартнер, човекот кој пред неколку дена го изведе долгочеканиот скок од работ на вселената привлече огромно внимание ширум светот.

Десетсантиметрското чисто возбудување на Феликс

Идивиди - 18.10.2012

На интернет се појавија бројни пародии на скокот на Феликс Баумгартнер од работ на вселената, а една таква добро осмислена насмеа многу луѓе.

Се жени скокачот од вселената

Утрински - 17.10.2012

Феликс Баумгартнер најави дека се повлекува од падобранството, но и дека идната година ќе се ожени со својата девојка Никол Оетл.

Феликс му спечали 6 милијарди евра на Ред Бул

Дневник - 17.10.2012

Скокот на Феликс Баумгартнер од работ на вселената, им донесе на Ред Бул приход од 6 милијарди евра. „Се е маркетинг“, изјавил спонзорот, основачот на Ред Бул и еден од заслужните за мисијата „Ред ...

Поуката од човекот-комета да го пробие нашиот звучен ѕид

Дневник - 17.10.2012

Австриецот Феликс Баумгартнер стана првиот падобранец што го проби звучниот ѕид на границата меѓу Земјата и вселената со скокот од над 39 километри височина над пустина во Ново Мексико.

Скокот на Феликс од работ на вселената на Ред Бул му донесе заработка од 6 милијарди евра

Канал5 - 17.10.2012

Историскиот скок на Феликс Баумгартнер од 39 километри висина на Ред Бул му донел профит од 6 милијарди евра. Информацијата ја потврдил и Дитрих Матешиц, спонзор на скокот и основач на Ред Бул.

Скокот на Феликс Баумгартнер донел прилив од 6 милијарди евра на Ред Бул

Сител - 17.10.2012

Скокот на Феликс Баумгартнер од работ на вселената, од вртоглава висина од 39 километри на Ред бул му донел подеднакво вртоглав приход од реклами – 6 милијарди евра.

Бугарска работа: Тврди дека Феликс му ја украл идејата за скок од вселената

Press24 - 17.10.2012

Иван Андре Трифонов од Бугарија го обвини Феликс дека му ја украл идејата за скок од вселената Иван Андре Трифунов тврди дека идејата за скок од вселената ја добил уште во 1992-та година.

Скокот на Баумгартнер на Ред Бул му донесе профит од шест милијарди долари

Макфакс - 17.10.2012

Историскиот скок на Феликс Баумгартнер од 39 километри височина, на Ред Бул му обезбеди профит од рекламите од шест милијарди долари.

Иван Трифонов: Феликс ме измами, јас сум татко на “скокот од работ на вселената“

Нетпрес - 17.10.2012

Феликс Баумгартнер докажа дека мојот проект е остварлив. Јас се сметам за татко на тој проект и среќен сум што успеа, рекол Иван Андре Трифонов, Бугарин со австриски пасош и повремен престој во ...

Цртежот на 5-годишниот Феликс му ја предвиде иднината

А1 On - 17.10.2012

Австриецот Феликс Баумгартнер (43), првиот човек кој го проби звучниот ѕид, скокајќи од височина од 39.044 метри, како 5-годишно дете нацртал цртеж со кој наговестил со што би се занимавал во ...

Скокна од вселената - сега ќе скокне 'во тавче'

Press24 - 17.10.2012

Феликс Баумгартнер ги остави вчудоневидени голем број гледачи ширум светот со својот неверојатен скок од вселената. Откако скокна од вселената, сега ќе скокне и во тавче.

Бугарин тврди дека Феликс му ја украл идејата за скок од вселената

А1 On - 17.10.2012

Иван Андре Трифонов од Бугарија го обвини Феликс дека му ја украл идејата за скок од вселената Иван Андре Трифунов тврди дека идејата за скок од вселената ја добил уште во 1992-та година.

Боксерот Феликс Баумгартнер

Оn.net - 17.10.2012

Австриецот кој во неделата скокна од работ на вселената и со тоа сруши неколку светски рекорди во своето „Си-Ви“ има и една професионална боксерска борба.

Соборен рекордот за најкраток скок

Кајгана - 17.10.2012

Скокот од стратосферата на Феликс Баумгартнер освен што привлече огромно внимание низ светот, беше тема и на еден куп пародии и интересни мемиња.

Соборен рекордот во најкраток скок во слободен пад!

Таратур - 17.10.2012

После успешниот скок на Феликс Баумгартнер, на интернет се појавија бројни пародии на тој потфат. Една од нив убаво насмеа многу луѓе, меѓу кои слободно се вбројуваме и ние.

Феликс Баумгартнер ја предвидел својата професија

Кајгана - 17.10.2012

Кога имал само пет години, Феликс Баумгартнер се нацртал себеси како скока со падобран, додека неговото семејство го набљудува од земјата, а тогаш Феликс го подарил цртежот на својата мајка.

Соновите се остваруваат – Погледнете што нацртал Феликс на 5 години

Хитпортал - 17.10.2012

К ога имал само пет години, Феликс Баумгартнер се нацртал себеси како скока со падобран, додека неговото семејство го набљудува од земјата. Тогаш Феликс го подарил цртежот на својата мајка.

Ред Бул заработи шест милијарди евра од скокот на Феликс

А1 On - 17.10.2012

Скокот на Феликс Баумгартнер од работ на вселената, им донесе на Ред Бул приход од шест милијарди евра. „Се е маркетинг“, изјави Дитер Матешиќ, спонзорот, основачот на Ред Бул и еден од заслужните за ...

Ред Бул заработи шест милијарди евра од скокот на Феликс Баумгартнер

Кирилица - 17.10.2012

Ред Бул заработи шест милијарди евра од скокот на Феликс Баумгартнер Историскиот скок на Феликс Баумгартнер од 39 километри височина, на Ред Бул му обезбеди профит од рекламите од шест милијарди ...

Која жена стои зад Феликс?

Оn.net - 17.10.2012

Девојката која својот дечко го испраќа на работа 39 км над Земјата, се вика Никол Етл. Има 30 години. Бивша гимнастичарка е. И секако, не се плаши од висина.

Баумгартнер на Ред бул му заработил 6 милијарди евра

МКД - 17.10.2012

Скокот на Феликс Баумгартнер од работ на вселената, од вртоглава висина од 39 километри на Ред бул му донел подеднакво вртоглав приход од реклами – 6 милијарди евра.

Феликс му донесе на “Ред Бул“ 6 милијарди евра

Нетпрес - 17.10.2012

Скокот на Феликс Баумгартнер од работ на вселената, од вртоглави 39 километри височина, му донесе на “Ред Бул“ приход од шест милијарди евра.

Колку пари му заработи Феликс на Ред Бул

Оff.net - 17.10.2012

Спонзорството за подвигот на Феликс го чинеше Ред Бул околу 50 милиони долари, на што компанијата имаше ќар од околу 12.000%.

Red Bull заработил шест милијарди евра од скокот на Баумгартнер

Кајгана - 17.10.2012

Скокот на Феликс Баумгартнер од стратосферата беше реализиран пред нецела недела, што од Австриецот направи инстант ѕвезда во светски рамки, но откако заврши неговиот неверојатен подвиг интересно е ...

Ред Бул до сега заработи 6 милијарди евра од скокот на Феликс

Црнобело - 17.10.2012

Скокот на Феликс Баумгартнер од работ на вселената му донесе на Ред Бул приход од 6 милијарди евра благодарение на рекламите.

Која е жената позади Феликс Баумгартнер?

Сител - 17.10.2012

Кога момчето на Никол Етл ќе и каже дека оди на работа, тоа значи дека се искачува 39 километри над земјата, за оттаму да скокне. Таква врска не би можеле да издржат оние со слабо срце.

Која е жената зад Феликс Баумгартнер?

Кајгана - 17.10.2012

Кога нејзиниот дечко оди на работа, тоа значи дека се пентари 39 километри над Земјата за да скокне и да го пробие звучниот ѕид.

Фотошоп-верзии на скокот на неустрашивиот Феликс

МКД - 17.10.2012

Како првиот небесен нуркач што со слободен пад ја проби звучната бариера, Феликс Баумгартнер веднаш стана меѓународен херој. Затоа само прашање на време беше кога неговиот скок ќе го зарази Интернет.

Видео – Необјавена снимка – што точно викал Феликс кога скокнал

МК News - 17.10.2012

На интернет се појави видео снимка за која се вели дека е досега необјавена и е всушност вистинска снимка од што тоа Феликс зборувал – или поточно кажано ,,урлал,, кога го извел скокот.

Иван Трифонов: Јас сум татко на “скокот од работ на вселената“

Точка - 17.10.2012

Феликс Баумгартнер докажа дека мојот проект е остварлив. Јас се сметам за татко на тој проект и среќен сум што успеа, рекол Иван Андре Трифонов, Бугарин со австриски пасош и повремен престој во ...

Потроши 50 милиони-заработи 6 милјарди евра

Фактор - 17.10.2012

Неодамнешниот скок на екстремниот спортист од Австрија Феликс Баумгартнер од стратосферата, од височина од 39 километри, од реклами донесе приход од дури 6 милијарди евра.

Колку пари Феликс му донесе на Ред Бул?

Вечер Прес - 17.10.2012

Спонзорството за историскиот скок на бестрашниот Феликс го чинеше Ред Бул околу 50 милиони долари. Но, пред и по скокот, Ред Бул доби медиумска присутност со вкупна вредност од неверојатни 6 ...

Која е жената позади Феликс Баумгартнер?

Вечер Прес - 17.10.2012

Кога момчето на Никол Етл ќе и каже дека оди на работа, тоа значи дека се искачува 39 километри над земјата, за оттаму да скокне. Таква врска не би можеле да издржат оние со слабо срце.

Ред Бул заработи шест милијарди евра од скокот на Феликс

Денешен - 17.10.2012

Скокот на Феликс Баумгартнер од работ на вселената, им донесе на Ред Бул вртоглав приход од 6 милијарди евра. „Се е маркетинг“, изјавил спонзорот, основачот на Ред Бул и еден од заслужните за ...

Гледајте во живо – Скок од вселената – од минута во минута (Видео)

МК News - 17.10.2012

ОБНОВЕНО од минута во минута – ГЛЕДАЈТЕ ВО ЖИВО – ВИДЕОТО ПОДОЛУ ! 19.01 – Уште 10 километри до целта, уште 10 километри до скокот. 19:03 – се појави проблем во визорот на опремата на Феликс.

Жив и здрав ФЕЛИКС на земја – го проби звучниот зид со скок од работ на вселената – Видео/Фото

МК News - 17.10.2012

Австриецот Феликс Баумгартнер влезе во историјата на човештвото откако скокна од работ на вселената. скокна во 20:06 часот по средно европско време од височина од 39.068 метри, а не како што ...

Феликс им се заблагодари на Фејсбук фановите – Видео

МК News - 17.10.2012

Откако влезе во историјата како човекот кој го проби звучниот ѕид Феликс вчера не заборави да им се заблагодари на своите фејсбук фанови.

Кој е Феликс – храбриот човек кој скокна од работ на вселената? Видео

МК News - 17.10.2012

Вчерашниот ден ќе биде запаметен во историјата на човештвото, како ден во кој австрискиот авантурист Феликс Баумгартнер, скокна од висина од дури 39 километри.

Маркетингот е чудо: Со скокот на Феликс, Ред Бул заработил 6 милијарди долари!

МК News - 17.10.2012

На вложените 50 милиони евра, компанијата која стоеше зад историскиот скок на Феликс Баумгартнер од ивицата на свемирот, заработила 6 милијарди профит само од реклами, истакнал Герхард Хребичек за ...

Феликс му донесе на “Ред Бул“ 6 милијарди евра

Точка - 17.10.2012

Скокот на Феликс Баумгартнер од работ на вселената, од вртоглави 39 километри височина, му донесе на “Ред Бул“ приход од шест милијарди евра.

Скокот на Феликс од лего-коцки

Н.Македонија - 17.10.2012

Само неколку моменти откако Феликс Баумгартнер ја допре земјата по скокот од висина од 39 километри, еден негов обожавател постави на Јутјуб видеоснимка во која со помош на лего-коцки ги ...

Каков Феликс, овој паднал од Марс

Идивиди - 17.10.2012

Тешко може да се каже дека ова му е прва посета на фитнес центар или така се вежба на неговата планета, но едно е сигурно – вакво нешто досега не сте виделе! Бескрајно сме му благодарни, затоа што ...

Иван Трифонов: Феликс ме измами, јас сум татко на “скокот од работ на вселената“

Идивиди - 17.10.2012

Феликс Баумгартнер докажа дека мојот проект е остварлив. Јас се сметам за татко на тој проект и среќен сум што успеа, рекол Иван Андре Трифонов, Бугарин со австриски пасош и повремен престој во ...

Кога животната желба ќе стане јаве – погледнете што нацртал бестрашниот Феликс кога имал 5 години

Канал5 - 16.10.2012

Дека на Феликс Баумгартнер екстремните скокови му биле страст уште од најраното детство, говори цртежот што Австриецот го нацртал како пет годишник.

Триумф на човековиот дух

Утрински - 16.10.2012

Зоран Иванов, познат новинар, а порано падобрански ас, вели дека технологијата го овозможила скокот на Баумгартнер, но ништо немало да се случи без неговата храброст „Можам само да замислам како ...

Австриецот што ја проби звучната бариера

Утрински - 16.10.2012

Феликс Баумгартнер, кој направи стравичен скок од работ на вселената, бил „роден да лета“ На тоа посочува тетоважата на 43-годишниот падобранец, мото што доби сосема ново значење по неговиот ...

Повеќе од Гинис

Утрински - 16.10.2012

Димитар Чулев Тоа дефинитивно не беше скок за Гинис и скокот во неделата на Австриецот Феликс Баумгартен е повеќе прилог за науката и за тоа до каде може да оди човековиот лимит во освојување на она ...

Карлеуша: Фотографот на Феликс мене ме сликаше пред него!

А1 On - 16.10.2012

Јелена Карлеуша се фали на Твитер дека Предраг Вучковиќ кој го испрати и пречека Феликс, неа ја сликал пред него. „Од самиот почеток на проектот сум дел од него, тимот има три фотографи, и ние ја ...

По вселената, ќе скока "во тавче"

ЗаЗабава - 16.10.2012

Со својот скок од висина од 39,068 метри, Феликс Баумгартнер ги остави без здив бројните гледачи ширум светот и направи сите да се запрашаат што ќе биде следниот проект на бестрашниот екстремен ...

Баумгартнер: Се повлекувам

Кајгана - 16.10.2012

Ден откако влезе во историјата со скокот од височина од 39.044 метри, Австриецот Феликс Баумгартнер, изјави дека нема повеќе да се занимава со оваа опасна работа и најави повлекување.

Необјавена снимка – Што точно викал Феликс кога скокнал?

Хитпортал - 16.10.2012

Н а интернет се појави видео снимка за која се вели дека е досега необјавена и е всушност вистинска снимка од што тоа Феликс зборувал – или поточно кажано „урлал“ кога го извел скокот.

Лего верзија на скокот на Феликс Баумгартнер

Окно - 16.10.2012

Виенскиот саем за изработка на модели направи реконструкција на скокот на Феликс Баумгартнер. Ни помалку ни повеќе го направија со Лего коцки! Долу е снимката од вистинскиот скок.

ВИДЕО: Еве што порача Феликс пред да скокне од 39.000 метри

Press24 - 16.10.2012

Екстремниот спортист и новиот светски херој, Феликс Баумгатер пред два дена, го воодушеви целиот свет со својот скок од 39.000 метри.

Топ десет одговори на бројни прашања за “Бестрашниот“ Феликс

Нетпрес - 16.10.2012

Кои биле најголемите опасности кои можеле да го убијат во текот на летот? Што се случило со балонот? Дали Феликс е оженет? Ова се само дел од бројните прашања поврзани со човекот кој со скок од работ ...

Баумгартнер најави повлекување

Макфакс - 16.10.2012

Ден откако влезе во историјата со скокот од височина од 39.044 метри, Австриецот Феликс Баумгартнер, изјави дека нема повеќе да се занимава со оваа опасна работа и најави повлекување.

Баумгартнер: Се повлекувам

А1 On - 16.10.2012

Само еден ден откако влезе во историјата со скокот од височина од 39.044 метри, Австриецот Феликс Баумгартнер, изјави дека нема повеќе да се занимава со оваа опасна работа и најави ...

ВИДЕО: Погледнете го моментот кога Феликс помисли дека ќе погине

Press24 - 16.10.2012

Феликс во еден момент мислел дека ќе му експлодираат очите од големата брзина со која ...

Карлеуша: Фотографот на Феликс мене ме сликаше пред него!

Press24 - 16.10.2012

Јелена Карлеуша се фали на социјалната мрежа Твитер дека Предраг Вучковиќ кој го испрати и пречека Феликс, дека неа ја сликал пред него.

Карлеуша: Фотографот на Феликс ме овековечи мене пред да го фотографира него (ФОТО)

+инфо - 16.10.2012

Контроверзната српска турбофолкерка Јелена Карлеуша со цел да покаже дека е поголема фаца од Феликс Баумгартер кој пред два дена скокна од работ на вселената, на Твитер се пофалила дека фотографот ...

Баумгартнер се повлекува: Доста е, ќе бидам пилот на хеликоптер

Екипа - 16.10.2012

Најхрабриот човек на планетава Феликс Баумгартнер објави дека ја завршува својата кариера по скокот од „врвот на светот“ и соборувањето неколку рекорди.

ФОТО: Тој скокна од стратосферата пред Феликс!

Press24 - 16.10.2012

Кога го направи тоа немаше пренос,технологија...никого не го интересираше ! ...

Топ десет одговори на бројни прашања за ’бестрашниот’ Феликс

Таратур - 16.10.2012

Кои биле најголемите опасности кои можеле да го убијат во текот на летот? Што се случило со балонот? Дали Феликс е оженет? Ова се само дел од бројните прашања поврзани со човекот кој со скок од работ ...

Баумгартнер најави повлекување

Пулс24 - 16.10.2012

Ден откако влезе во историјата со скокот од височина од 39.044 метри, Австриецот Феликс Баумгартнер, изјави дека нема повеќе да се занимава со оваа опасна работа и најави повлекување.

Феликс: Мислев дека очите ќе ми испаднат од главата

Н.Македонија - 16.10.2012

На милиони луѓе што во живо го следеа скокот на Феликс Баумгартнер за миг им застана здивот кога овој бестрашен Австриец изгуби контрола и почна да се врти околу својата оска додека паѓаше со брзина ...

Феликс Баумгартнер vs. К-15

365 - 16.10.2012

Феликс Баумгартнер направи нешто неверојатно, нешто што никој до сега не го направил, со својот скок од стратосферата. Но, дали Феликс би можел да го издржи дуелот со Цацко од К-15? Се чини дека не.

Кој е бестрашниот Феликс, човекот кој го восхити светот

Идивиди - 16.10.2012

Феликс Баумгартнер, Австриец кој го восхити светот скокна на висина од 36.000 метри и го проби со своето тело звучниот ѕид, роден е да лета, пишува денеска „Телеграф“.

Топ десет одговори на бројни прашања за “Бестрашниот“ Феликс

Идивиди - 16.10.2012

Кои биле најголемите опасности кои можеле да го убијат во текот на летот? Што се случило со балонот? Дали Феликс е оженет? Ова се само дел од бројните прашања поврзани со човекот кој со скок од работ ...

Скокот на Феликс од Lego

Идивиди - 16.10.2012

Веднаш откако Феликс Баумгартнер ја допре земјата после скокот од 39 километри висина, еден негов фан постави кратко видео во кое со помош на Lego коцки го реконструираше качувањето на капсулата и ...

„Скокот од работ на Вселената“ на Феликс Баумгартнер сруши YouTube рекорд

IT.mk - 15.10.2012

Скокот на Феликс Баумгартнер покрај рекордот за скок од најголема висина, ќе го држи и рекордот за најголем број едновремени стримови на YouTube.

(ФОТО) Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот

Утрински - 15.10.2012

Австриец го восхити светот со скок на висина од 36.000 метри и го проби со своето тело звучниот ѕид Феликс Баумгартнер, Австриец кој го восхити светот скокна на висина од 36.000 метри и го проби со ...

Чудесен скок од работ на вселената

Телма - 15.10.2012

Екстремниот спортист Феликс Баумгартнер, успешно скокна од височина од 39.045 метри и стана првиот човек кој со слободен пад успеаа да го пробие звучниот ѕид .

Човекот што го проби звучниот ѕид паѓаше 373 метри во секунда

Канал5 - 15.10.2012

Целта на скокот на 48-годишниот Феликс е да се соберат податоци за подобрување на безбедноста на вселенските патувања и да се овозможи евакуација од вселенски летала на големи височини.

Баумгартнер собори три рекорди, го проби звучниот ѕид

Вест - 15.10.2012

Екстремниот спортист Феликс Баумгартнер изјави дека во текот на слободниот пад од стратосферата кога го проби звучниот ѕид, ништо не чувствувал.

Баумгартнер - Почувствував голем притисок во главата

Утрински - 15.10.2012

Екстремниот спортист Феликс Баумгартнер изјави дека во текот на слободниот пад од стратосферата кога го проби звучниот ѕид, ништо не чувствувал.

(ВИДЕО) Феликс скокна за нова историја

Дневник - 15.10.2012

Бестрашниот Феликс Баумгартнер вчера скокна од работ на вселената и сруши три рекорди. Телото на 43-годиниот Австриец беше во слободен пад од 39.068 метри.

Феликс скокна за нова историја

Дневник - 15.10.2012

Бестрашниот Феликс Баумгартнер скокна од работ на вселената и сруши три рекорди. Телото на 43-годиниот Австралиец беше во слободен пад од 39.068 метри.

Баумгартнер мислел како жив да се врати на Земјата

Deutsche Welle - 15.10.2012

Австрискиот екстремен спортист Феликс Баумгартнер вчера стана првото лице кое успеало со слободен пад да го пробие звучниот ѕид, скокајќи успешно од висина од 39.045 метри.

(видео) Бестрашниот Феликс: Некогаш треба да се качите многу високо, за да сфатите колку сте навистина мали

Канал5 - 15.10.2012

Феликс собори три рекорди во највисок лет со балон управуван од човек, најбрз слободен пад и слободен пад од најголема висина.

(ВИДЕО) Феликс: Ништо не почувствував при слободниот пад

Дневник - 15.10.2012

Тешко е тоа да се опише, затоа што ништо не почуствував, рече Феликс Баумгартнер пред новинарите, по прашањето да го опише чувството на патувањето со брзина од 1.342 километри на час, откако вчера ...

Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот

24 Вести - 15.10.2012

Феликс Баумгартнер, Австриец кој го восхити светот скокна на висина од 36.000 метри и го проби со своето тело звучниот ѕид, роден е да лета, пишува денеска „Телеграф“.

Топ 10 одговори на главните прашања за скокот на Феликс Баумгартнер

МКД - 15.10.2012

Кои беа најголемите опасности што можеа да го убијат за време на суперсоничниот скок, што се случи со балонот – и дали Феликс Баумгартнер е женет? Следуваат одговори на прашањата за човекот што ...

Феликс Баумгартнер и неговиот скок за историско паметење!

Таратур - 15.10.2012

По едно неуспешно лансирање и серија откажувања поради технички причини, Феликс Баумгартнер, Австриец чие име веројатно уште долго време ќе се памети и повторува, вчера го изведе долго планираниот ...

Феликс - Некогаш треба да се искачиш многу високо за да видиш колку си мал

Inpress - 15.10.2012

Вашингтон, 15. октомври 2012 (ИНПРЕС) Феликс Баумгартнер е новиот херој на човештвото. Тој вчера постави три рекорди - за скок од највисока точка, најдолг скок без падобран и постигната брзина од ...

И официјално Баумгарнер ја проби звучната бариера

Р.С.Европа - 15.10.2012

Меѓународната Федерација за Аеронаутика потврди дека австрискиот „небесен нуркач“ ја проби звучната бариера во највисокиот пад од небото во историјата.

Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената

Црнобело - 15.10.2012

Австриецот Феликс Баумгартнер влезе во историјата на човештвото откако скокна од работ на вселената. Баумгартнер, скокна во 20:06 часот по средно европско време од височина од 39.068 метри, а не како ...

Баумгартнер: Се плашев да не загинам

Факултети - 15.10.2012

Феликс Баумгартнер скокајќи од ивицата на стратосферата постави три нови рекорди. Тој стана првиот човек кој го проби звучниот ѕид после 32 секунди лет, го изведе најбрзиот слободен пад од најголема ...

Бестрашниот Феликс: Кога стоите на врвот на светот, единствено сакате да се вратите жив

Макфакс - 15.10.2012

Кога стоите на врвот на светот станувате доста скромни и не размислувате за соборување на рекордот. Единствена работа која ја сакате, е да се вратите жив.

Феликс-скокачот и Македонија

Окно - 15.10.2012

Велат дека Феликс бил во слободен пад четири минути и 19 секунди. Ебате скокот, ние од Македонија сме во слободен пад веќе 20 години.

Феликс: Еден момент бев во голема неволја

Оn.net - 15.10.2012

„Имаше момент кога мислев дека сум во сериозна неволја, но одлучив да се борам и конечно се стабилизирав. Вртењето стана толку страшно, што не знаев како да се извлечам.

Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот

Алфа - 15.10.2012

Феликс Баумгартнер, Австриец кој го восхити светот скокна на висина од 36.000 метри и го проби со своето тело звучниот ѕид, роден е да лета, пишува „Телеграф“.

Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот?

Курир - 15.10.2012

Феликс Баумгартнер, Австриец кој го восхити светот скокна на висина од 36.000 метри и го проби со своето тело звучниот ѕид. Роден е да лета, пишува денеска лондонски „Телеграф“.

Феликс - Некогаш треба да се искачиш многу високо за да видиш колку си мал

Таратур - 15.10.2012

Феликс Баумгартнер е новиот херој на човештвото. Тој вчера постави три рекорди - за скок од највисока точка, најдолг скок без падобран и постигната брзина од 1342,8 км/час.

Технологијата зад скокот од вселената

Оff.net - 15.10.2012

На страна желбата на Баумгартнер и гравитацијата на Земјата, главна работа зад успехот на Феликс беше технологијата која му помогна да се качи горе и да се спушти во еден дел.

Феликс: Се плашев дека ќе ми излезат очите од главата

А1 On - 15.10.2012

Милиони луѓе кои во живо го следеа скокот на Феликс Баумгартнер им застана здивот кога Австриецот ја изгуби контролата и почна да се врти околу својата оска додека паѓаше со брзина поголема од 1000.

Австрискиот „супермен“ влезе во историјата

Капитал - 15.10.2012

Очите на светската јавност вчера беа свртени кон Феликс Баумгартнер, кој преживеа слободен пад од 39 километри, од работ на вселената и го проби звучниот ѕид, соборувајќи неколку рекорди „Имаш ...

Кој е новиот херој Феликс Баумгартнер?

Inpress - 15.10.2012

Лос Анџелес, 15. октомври 2012 (ИНПРЕС) Феликс Баумгартнер, Австриецот кој го воодушеви светот со скокот од над 39 километри е роден за да лета, пишува „Телеграф“.

Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го воодушеви светот

Хитпортал - 15.10.2012

Ф еликс Баумгартнер, австриец кој го воодушеви светот скокајќи од 39.000 метри надморска висина со што го проби звучниот ѕид со неговото тело е роден да лета.

Баумгартнер собори три рекорди, го проби звучниот ѕид

МРТ - 15.10.2012

Екстремниот спортист Феликс Баумгартнер изјави дека во текот на слободниот пад од стратосферата кога го проби звучниот ѕид, ништо не чувствувал.

Феликс: Мислев дека очите ќе ми испаднат од глава

Курир - 15.10.2012

Милиони луѓе коишто го следеа Феликс Баумгартнер останаа без здив додека овој бестрашен Австриец изгуби контрола и почна да се врти околу својата оска додека паѓаше со брзина поголема од 1.000 км.ч.

Кој е, всушност, човекот кој скокна од стратосферата во слободен пад?

Таратур - 15.10.2012

Вчерашниот ден ќе биде запамтен во историјата на човештвото како ден на кој австрискиот авантурист Феликс Баумгартнер скокна од 39 км висина во слободен пад низ кој го проби и звучниот ѕид со што ...

Феликс Баумгартнер: Сакав само да се вратам жив

Сител - 15.10.2012

Официјалните лица потврдија дека Феликс Баумгартнер е првиот падобранец кој ја преминал звучната бариера. На пресконференцијата, Брајан Утли од МФСА потврди дека максималната брзина за време на ...

ВИДЕО: Скокот од работ на вселената (Лего римејк)

А1 On - 15.10.2012

Во неделата, скокот од 39.044 метри, од „работ на вселената” го запиша во историјата Феликс Баумгартнер. Сите тие што не можеа да гледаат и што беа со слаби нерви, тоа може да биде многу полесно за ...

Скокот на Феликс од најблиску!

Оn.net - 15.10.2012

Ред Бул го објави видеото од камерата на кацигата на Феликс Баумгартнер, кој скокна од висина од 39 километри. На повеќе ве чека 3-минутен спектакл кој ви ја смрзнува крвта во телото.

Скокот на Баумгартнер од негова перспектива

Кајгана - 15.10.2012

Феликс Баумгартнер синоќа го изведе скокот од стратосферата, а неговиот потфат во живо го следеа околу 8 милиони луѓе ширум светот.

Баумгартнер се подготвува да му побегне на звукот

Капитал - 15.10.2012

Австриецот Феликс Баумгартнер се подготвува да скокне од "работ на Вселената". Во слободниот пад од 39.044 метри тој постигна брзина поголемаод онаа на ...

Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената

Кирилица - 15.10.2012

Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената Австриецот Феликс Баумгартнер влезе во историјата на човештвото откако скокна од работ на вселената.

Погледнете го бестрашниот скок на Баумгартнер во Лего-верзија (ВИДЕО)

МКД - 15.10.2012

Има само еден начин да се направи суперсоничниот слободен пад од работ на вселената покул од што веќе е: да се рекреира со Лего-коцки.

Баумгартнер: Најубав момент беше кога од вселената ја погледнав Земјата

Нетпрес - 15.10.2012

Феликс Баумгартнер се обратил пред јавноста која со нетрпение го очекуваше неговиот скок од вселената. Организаторите на скокот изнеле фрапантни податоци.

Топ Листа Баумгартнериста

Оff.net - 15.10.2012

Австриецот Феликс Баумгартнер не скокаше само за себе и за свој ќеиф. Неговиот подвиг е остварување на еден повеќедецениски завет на Ѓуро, кој, под маска на босанското гостопримство, своите деца ...

Балотели ве прашува: Која е разликата помеѓу Суарез и Баумгартнер?

СуперСпорт - 15.10.2012

Историскиот скок на Баумгартнер од работ на вселената привлече големо внимание во јаноста, а нормално се појавија се поголем број на алузии и инсуниации. Ниту Марио Балотели не остана имум.

Дедо му на Феликс бил од Струмица?!

+инфо - 15.10.2012

На Фејсбук осамна насловната страница на „Дневник“, на бугарски јазик, со главен наслов „Феликс, се гордееме со тебе, сине!“, каде се наведува дека дедо му на „небесниот нуркач“ бил од Струмица, а ...

Скок од границата меѓу Земјата и вселената

Глас на Америка - 15.10.2012

Австриецот Феликс Баумгартнер стана првиот падобранец кој го проби звучниот ѕид. Австриецот Феликс Баумгартнер стана првиот падобранец кој го проби звучниот ѕид со скокот од преку 39 километри ...

Успешен скок на Феликс Баумгартнер од работ на вселената

Точка - 15.10.2012

Историскиот подвиг на австриецот Феликс Баумгартнер заврши успешно откако скокна од повеќе од 39.000 метри надморска височина.

Балотели прашува: Која е разликата помеѓу Суарез и Феликс Баумгартнер?

Точка - 15.10.2012

Историскиот скок на Феликс Баумгартнер од работ на вселената го привлече вниманието и на Марио Балотели. Напаѓачот на Манчестер Сити на својот профил на социјалната мрежа Твитер објави фотографија на ...

Скокот на Феликс чини 50 милиони евра!

Фактор - 15.10.2012

Само капсулата, падобранот и специјално дизајниранираниот скафандер со кои скокна 43-годишниот австриец, чинат 35 милиони евра, соопштува весникот „Die Presse“.

Баумгартнер: Најубав момент беше кога од вселената ја погледнав Земјата

Точка - 15.10.2012

Феликс Баумгартнер се обратил пред јавноста која со нетрпение го очекуваше неговиот скок од вселената. Организаторите на скокот изнеле фрапантни податоци.

Феликс: Некогаш мораш да се искачиш високо за да сфатиш колку си мал

Точка - 15.10.2012

Откако Феликс пристигна на прес-конференцијата за медиумите, веднаш побара чаша вода, а го следеше долг аплауз од страна на новинарите и членовите на тимот.

Бестрашниот Феликс: Кога стоите на врвот на светот, единствено сакате да се вратите жив

Пулс24 - 15.10.2012

Кога стоите на врвот на светот станувате доста скромни и не размислувате за соборување на рекордот. Единствена работа која ја сакате, е да се вратите жив.

Феликс, човекот кој го проби звучниот ѕид со скок од работ на вселената

Вечер Прес - 15.10.2012

Скокот од работ на вселената со брзина од 1.173 километри на час беше повеќе од совршенство за да го внесе Феликс Баумгартнер во историјата на човештвото.

Што сними Феликс додека паѓаше?

Вечер Прес - 15.10.2012

Видео снимката започнува веднаш по скокот од капсулата и го покажува моментот кога Феликс го пробива звучниот ѕид, по што неконтролирано се врти.

Баумгартнер со рекорден скок од работ на вселената

Либертас - 15.10.2012

Феликс Баумгартнер скокна од висина од 39 км над површината на Земјата, откако повеќе од два часа се качуваше кон вселената.

Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот

Денешен - 15.10.2012

Феликс Баумгартнер, Австриец кој го восхити светот скокна на висина од 36.000 метри и го проби со своето тело звучниот ѕид, роден е да лета Оваа крилатица доби сосема ново значење, откако ...

Бестрашниот Феликс скокна од работ на Вселената и сруши неверојатни рекорди

Идивиди - 15.10.2012

Екстремниот спортист Феликс Баумгартнер успешно го изведе скокот од работ на Вселената, на висина од точно 39.068 метри.

Најновата порака на Феликс: Уморен сум но пресреќен!

eReporter - 15.10.2012

Најозборуваниот човек на светот, којго воодушеви човептвото со својот скок од вселената им се обрати на своите ...

Суперсоничниот Феликс „го сруши“ и YouTube?!

Идивиди - 15.10.2012

Во низата од рекорди Феликс Баумгартнер со скокот од работ на Вселената може да се додаде уште еден, пренос во живо со најмногу гледачи на YouTube.

Баумгартнер мислел како жив да се врати на Земјата

Идивиди - 15.10.2012

Австрискиот екстремен спортист Феликс Баумгартнер вчера стана првото лице кое успеало со слободен пад да го пробие звучниот ѕид, скокајќи успешно од висина од 39.045 метри.