TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АМБАСАДОРИТЕ ЈА ПРАТИЈА ПОСЛЕДНАТА ПОРАКА: Се чека на партиите!

Фактор - 25.10.2015

Пред малку амбасадорите ја испратија последната порака до власта и опозицијата барајќи и од едните и од другите имплементација на договореното. Тие ги повикаа партиите да ги стават интересите на земјата на прво место и да ја потврдат својата ...

Продолжуваат преговорите за договорот од Пржино

Алсат-М - 24.10.2015

Лидерите на четирите поголеми партии во земјава не успеаја да се договорат за надлежностите на идните министри за внатрешни работи и за труд и социјална политика, кои ќе бидат предложени од СДСМ.

ПАРТИИТЕ НА ПОТЕГ: Ќе најдат консензус, или Пржино ќе пропадне?

Фактор - 22.10.2015

И покрај повиците на ЕУ и меѓународните олеснувачи да се најде решение и да се имплементира договорот од Пржино согласно роковите засега работите не одат така. Нова средба е незивесна, а и покрај оптимизмот кај лидерите засега ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не ...

Стравот од избори го блокира договорот

Република - 21.10.2015

Во новиот број на неделникот Република ќе читате: Хан разочаран Стравот од избори го блокира договорот Хан се разочара. Човекот е научен дека кога веќе е постигнат договор за една работа, та и сто точки да содржи, работите треба да се движат по таа ...

ПРЖИНО ГИ ИЗГОРЕ ПРЕГОВОРИТЕ: Партиите без договор – што понатаму?

Фактор - 21.10.2015

Уште еден рок е пробиен – и вчерашната рунда на преговори заврши безуспешно. Договор за преодна влада засега ни на видик. Партиите и работните групи не успеаја да ги изберат новите министри за внатрешни работи и за труд и социјала предложени од ...

Хан разочаран зошто нема договор

Телма - 20.10.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан замина разочаран од Скопје откако без успех завршија преговорите на четирите политички партии. Тие не постигна договор по ниту едно од отворените прашања. „Разочаран сум, ова беше лош ден, но се уште сум оптимист.

Лидерите не постигнаа договор во Пржино, еврокомесарот Хан разочаран

24 Вести - 20.10.2015

По речиси 12 часа преговори, без договор заврши маратонската средба на лидерите на партиите, нивните преговарачи, амбасадорите на САД и ЕУ, медијаторот на ЕК и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

Стравот од „бомбите“ им пресуди на преговорите

Deutsche Welle - 20.10.2015

Од 12 часа разговори, 8 се потрошиле на темата како да се забрани објавувањето на „бомбите“. До полноќ истекува рокот за имплементирање на техничка влада. Многу сум разочаран што не успеавме да изнајдеме решенија според договорите од јуни и јули ...

(Видео) Еврокомесарот Хан си замина разочаран

Телма - 20.10.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан во раните утрински часови изјави дека е разочаран од непостигнувањето договор и како што рече, се надева дека партиите ја препознаваат серозноста на ситуацијата во ...

Нема договор по ноќните преговори - Хан разочаран замина од Скопје

Канал5 - 20.10.2015

Заради европската иднина на државата партиите во текот на денешниот ден да постигнат договор. Ова на лидерите во раните утрински часови им го порача еврокомесарот Јоханес Хан откако и по десетчасовната средба Груевски, Заев, Ахмети и Тачи не ...

ЕУ и САД бараат лидерство од македонските лидери

Телма - 20.10.2015

Четворицата партиски лидери покажаа дека не се способни да постигнат договор за ниту едно прашање според Договорите од Пржино за да се одржат фер и демократски избори во април со кои треба да се стабилизира состојбата во земјата.

Преговарачка агонија во Пржино

Утрински - 20.10.2015

Претставниците на партиите дојдоа завчера на преговорите со еврокомесарот Јоханес Хан, претворајќи ги од шанса да се излезе од политичката агонија, во нов ќор-сокак. Измрзнатите и измалтретирани новинари чекаа петнаесет часа за да слушнат дека ...

Преговорите пропаднаа, препораката доведена во прашање?

Алсат-М - 20.10.2015

Македонија може да ја загуби препораката за почеток на преговорите за членство во Европската унија откако синоќа не беше постигнат политички договор. Како што дознава Алсат М, ова јасно го соопштил синоќа во Пржино еврокомесарот Јоханес Хан.

Договор до полноќ за преодна Влада, или сите опции на маса

24 Вести - 20.10.2015

Полноќ е рокот до кога партиите потписнички на договорот од Пржино мора да се договорат за изборот на т.н. преодна влада, во спротивно ќе се пробие рокот кој се смета за еден од столбовите на Пржинскиот договор.

ХАН: Не можеме да им ја работиме работата на политичарите

Дневник - 20.10.2015

Целовечерните преговори во Пржино со посредство на еврокомесарот за проширување и соседски политики, Јоханес Хан, завршија без договор. Вчерашниот работен ден мина без официјални изјави од двете најголеми партии, а во одредени медиуми се коментираа ...

Нема договор во Пржино, Хан си заминува

Утрински - 20.10.2015

Без постигнат договор завршија денешните маратонски средби во резиденцијата на ЕУ во скопската населба Пржино, каде лидерите на најголемите политички партии, заедно со еврокомесарот Јоханес Хан, разговараа околу точките од договорот од Пржино од 15 ...

Хан: Нема договор, работните групи продолжуваат со работа

Канал5 - 20.10.2015

Без договор за отворените прашања од договорот од Пржино завршија рано изутринава средбата на партиските лидери со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан. Сепак, има согласност разговорите на партиските работни групи ќе продолжат.

Хан: Нема договор, работните групи продолжуваат со работа

Алсат-М - 20.10.2015

Без договор за отворените прашања од договорот од Пржино завршија рано изутринава средбата на партиските лидери со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан. Сепак, има согласност разговорите на партиските работни групи ќе продолжат.

Нема договор во Пржино, Тачи и Ахмети си заминаа, Груевски и Заев се уште се во резиденцијата

24 Вести - 20.10.2015

Без договор заврши маратонската лидерска средба на лидерите на партиите, нивните преговарачи, амбасадорите на САД и ЕУ, медијаторот на ЕК и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Сепак по официјалната завршница, Хан решил да направи уште еден ...

Хан остана само со Груевски и Заев

Телма - 20.10.2015

По 12 часа преговори резиденцијата на ЕУ во Пржино ја напуштија лидерите на ДУИ и ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. Еврокомесарот Јоханес Хан, кој допатува во Скопје за да најде излез од ќорсокакот во која западнаа преговорите , по полноќ остана да ...

Хан замина разочаран, евроинтеграциите доведени под знак прашање

Нова ТВ - 20.10.2015

12 часа преговори не донесоа приближување на ставовите меѓу потписниците на договорот од Пржино. Комесарот Јоханес Хан ја напушти резиденцијата на амбасадорот Аиво Орав во 4 часот утринава како што рече самиот, разочаран што не е постигнат напредок ...

Нема договор, Хан разочаран, во прашање е доведена и препораката зa Maкедонија за пристапни преговори во ЕУ

МКД - 20.10.2015

Овојпат мисијата на еврокомесарот Јоханес Хан заврши без успех. Вчерашните разговори на претставниците на четирите политички партии во Пржино завршија рано утрово без договор. Хан замина разочаран од Скопје.

Нема договор во Пржино: Работните групи продолжуваат со работа

Press24 - 20.10.2015

Во резиденцијата на ЕУ во Пржино вчера еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан се сретна со лидерите на четирите најголеми партии во земјата ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахемти и ...

Хан замина без постигнат договор

Макфакс - 20.10.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан во вторникот рано изутрината го напушти Скопје откако без успех завршија преговорите на четирите политички партии. Маратонската средба заврши околу четири часот изутрината.

Хан: Средбата заврши без договор, работните групи продолжуваат со работа

Нетпрес - 20.10.2015

Партиските работни групи ќе продолжат со работа, иако рано изутринава без договор за отворените прашања од договорот од Пржино заврши средбата на партиските лидери со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан. Дефинитивно ова не беше добар ден.

(ВИДЕО) Хан: Навистина сум разочаран

Репортер - 20.10.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан 4 часa по полноќ замина од резиденцијата во Пржино без постигнат договор меѓу партиите, но со најава дека се враќа повторно. Не постигнавме договор и јас навистина сум разочаран што не успеавме да изнајдеме ...

Ниту Хан не успеа да посредува за договор – еврокомесарот замина разочаран, Заев обвини дека Груевски купува време, за ...

Капитал - 20.10.2015

Пропаднаа преговорите посредувани лично од еврокомесарот Јоханес Хан што рано изутринава завршија во резиденцијата на Европската унија во Пржино. Нема договор меѓу партиите за отворените прашања од Договорот од 2 јуни/15 јули.

Фијаско на лидерите во Пржино, еврокомесарот Хан разочаран

Нова ТВ - 20.10.2015

По речиси 12 часа преговори, без договор заврши маратонската средба на лидерите на партиите, нивните преговарачи, амбасадорите на САД и ЕУ, медијаторот на ЕК и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

Нема договор, работните групи продолжуваат со работа

МРТ - 20.10.2015

Според еврокомесарот Хан, постојат сеуште шанси за конечен договор. „Ова беше лош ден“, изјави по разговорите, и побара да се почитуваат крајните рокови... И по 12 часа разговори во резиденцијата на евроамбасадорот Oрав, не е постигнат договор меѓу ...

(ВИДЕО) Хан: Навистина сум разочаран

А1 On - 20.10.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан по 4 часот изутрина замина од резиденцијата во Пржино без постигнат договор меѓу партиите, но со најава дека се враќа повторно. Не постигнавме договор и јас навистина сум разочаран што не успеавме да ...

ЗОШТО ПРОПАДНАА ПРЕГОВОРИТЕ: СДСМ сака изборна кампања со „бомби“?

Телеграф - 20.10.2015

ВМРО-ДПМНЕ има цврст став по ова прашање, односно дека по формирањето на специјалното јавно обвинителство, кое има задача да истражува наводен криминал по однос на прислушуваните разговори, треба да се стави крај на незаконското ширење на ...

Партиите не постигнаа договор

МРТ - 20.10.2015

И по 12 часа разговори во резиденцијата на евроамбасадорот орав, не е постигнат договор меѓу лидерите на четирите најголеми политички партии. Сепак, според еврокомесарот Хан, постојат сеуште шанси за конечен договор...

Преговорите без резултат; Хан замина разочаран

Глас на Америка - 20.10.2015

Вчерашниот неуспех под знак прашање ги доведе и европските перспективи на државата Маратонските разговори во резиденцијата на ЕУ амбасадорот Аиво Орав меѓу лидерите на четирите партии потписнички на договорот од Пржино и еврокомесарот Јоханес Хан не ...

Хан: Разочаран сум, но се уште сум оптимист дека ќе се дојде до решение

Алфа - 20.10.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан не успеа во 15 часовните разговори со политичките партии да ги испегла разликите меѓу нив за реконструкција на владата, за што според договорот од Пржино рокот истекува денеска.

Хан: Нема договор, работните групи продолжуваат со работа

Алфа - 20.10.2015

Без договор за отворените прашања од договорот од Пржино завршија рано изутринава средбата на партиските лидери со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан. Без договор за отворените прашања од договорот од Пржино завршија рано изутринава средбата на ...

Опозиција: ВМРО-ДПМНЕ со законот за „бомбите“ ја минира лидерската

+инфо - 20.10.2015

Вечерва на полноќ истекува рокот во којшто треба да се постигне договор за формирање на владата, за формирање на собраниската Анкетна комисија и ако тоа не се случи, договорот од Пржино од јуни и јули ќе биде прекршен.

Договорот од Пржино пропаѓа ако до вечер не се договори техничка влада

А1 On - 20.10.2015

Договорот од Пржино повеќе нема да биде функционален доколку 4-те политички партии до вечер не ја договорат техничката влада во која треба да учествуваат и министри предложени од опозицијата.

Хан замина без постигнат договор

Кајгана - 20.10.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска рано изутрина го напушти Скопје откако без успех завршија преговорите на четирите политички партии. Маратонската средба заврши околу четири часот изутрината.

Странците ги спуштаат критериумите за спроведувањето на Договорот од Пржино?

Капитал - 20.10.2015

Хан замина од Скопје со разочарување, но и оптимизам за кој овојпат му беше доволна согласноста да продолжат меѓупартиските преговори што веќе дебело ги пробија роковите. Она што е евидентно, е големото спуштање на критериумот на меѓународната ...

Лидерската средба неуспешна: Хан и Бејли разочарани и загрижени - Преговорите продолжуваат во работни групи

Сител - 20.10.2015

Десет часа поминати на иста маса не беа доволни за СДСМ, ВМРО – ДПМНЕ, ДУИ и ДПА да ги усогласат ставовите по однос на потребните законски измени кои произлегуваат од договорот во Пржино. До четири часот утрово останаа во резиденцијата на Европската ...

DW: Стравот од „бомбите“ им пресуди на преговорите

Репортер - 20.10.2015

Од 12 часа разговори, 8 се потрошиле на темата како да се забрани објавувањето на „бомбите“. До полноќ истекува рокот за имплементирање на техничка влада. Многу сум разочаран што не успеавме да изнајдеме решенија според договорите од јуни и јули ...

Хан – Нема договор, работните групи продолжуваат

Правдико - 20.10.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан изјави дека бил разочаран поради тоа што без успех завршија преговорите на лидерите на четирите политички партии за отворените прашања. „Разочаран сум, ова беше лош ден, но се уште сум оптимист.

Хан: Нема договор, работните групи продолжуваат со работа

Курир - 20.10.2015

Без договор за отворените прашања од договорот од Пржино завршија рано изутринава средбата на партиските лидери со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан. Сепак, има согласност разговорите на партиските работни групи ќе продолжат.

НАДМУДРУВАЊА БЕЗ ЕПИЛОГ: Партиите не се договорија, Хан си заминува

Телеграф - 20.10.2015

Во сите овие долги разговори имаше доближувања за одредени точки, но има и разлики. Се договоривме работните групи да продолжат. Разликите се за Законот за Влада и за надлежностите на новите министри – рече Ахмети Без постигнат договор завршија ...

Во Пржино со Хан останаа само Заев и Груевски

Репортер - 20.10.2015

Пред малку резиденцијата на ЕУ во Пржино ја напуштил лидерот на ДПА Мендух Тачи без да даде изјава, а по него излезе и и лидерот на ДУи Али Ахмети, пренесува 24Вести. Ахмети порача дека работните групи ќе продолжат со работа, а најголем проблем е ...

СОПКА ЗА МАКЕДОНИЈА: Партиите се доближија, но не се договорија, Хан разочаран

Телеграф - 20.10.2015

Ова дефинитивно беше лош ден, но сè уште сум оптимист. Политичките лидери треба да ја сфатат сериозноста на ситуацијата и да покажат лидерство, рече комесарот Хан кој си замина разочаран Без договор заврши мартонското надмудрување меѓу четирите ...

Хан: Многу сум разочаран

+инфо - 20.10.2015

Не успеавме да најдеме договор. Многу сум разочаран што не успеавме да изнајдеме решенија според претходните договори од јуни и јули годинава. Сеуште има надеж да се најде решение и се надевам дека ќе биде препознаена сериозноста на ситуацијата.

Хан: Нема договор, работните групи продолжуваат со работа

Сител - 20.10.2015

Без договор за отворените прашања од договорот од Пржино завршија рано изутринава средбата на партиските лидери со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан. Сепак, има согласност разговорите на партиските работни групи ќе продолжат.

Хан - Нема договор, работните групи продолжуваат

Р.С.Европа - 20.10.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан изјави дека бил разочаран поради тоа што без успех завршија преговорите на четирите политички партии за отворените прашања. „Разочаран сум, ова беше лош ден, но се уште сум оптимист.

Хан: Нема договор, работните групи продолжуваат со работа

Денешен - 20.10.2015

Без договор за отворените прашања од договорот од Пржино завршија рано изутринава средбата на партиските лидери со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан. Сепак, има согласност разговорите на партиските работни групи ќе продолжат.

(ВИДЕО) Хан: Навистина сум разочаран, не можам да предвидам за европските аспирации

Либертас - 20.10.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан 4 часa по полноќ замина од резиденцијата во Пржино без постигнат договор меѓу партиите, но со најава дека се враќа повторно, пренесе А1он . Не постигнавме договор и јас навистина сум разочаран што не ...

Нема договор во Пржино, Тачи и Ахмети си заминаа, Груевски и Заев се уште се во резиденцијата

Тера - 20.10.2015

Без договор заврши маратонската лидерска средба на лидерите на партиите, нивните преговарачи, амбасадорите на САД и ЕУ, медијаторот на ЕК и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Сепак по официјалната завршница, Хан решил да направи уште еден ...

Хан: Нема договор, дијалогот продолжува

Вечер Прес - 20.10.2015

Без договор за отворените прашања од договорот од Пржино завршија . Сепак, има согласност разговорите на партиските работни групи ќе продолжат. - Дефинитивно ова не беше добар ден. Не постигнавме договор, но останувам оптимист.

Во очите на Бејли македонските лидери неспособни да се договорат!

Фактор - 20.10.2015

По крахирањето на политичкте преговори за имплементација на договорот од Пржино, разочарувањето не го сокри ниту амбасадорот Џес Бејли. Тој разочарувањето го сподели на мрежата Твитер каде напиша дека е загрижен од неспособноста на македонските ...

Нема договор, спорно законот за бомбите и министерските места на опозицијата

Бриф - 20.10.2015

Без постигнат договор завршија денешните маратонски средби во резиденцијата на ЕУ во скопската населба Пржино, каде лидерите на најголемите политички партии, заедно со еврокомесарот Јоханес Хан, разговараа околу точките од договорот од Пржино од 15 ...

Хан замина без постигнат договор

Точка - 20.10.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан во вторникот рано изутрината го напушти Скопје откако без успех завршија преговорите на четирите политички партии. Маратонската средба заврши околу четири часот изутрината.

Стравот од „бомбите“ им пресуди на преговорите

Либертас - 20.10.2015

Од 12 часа разговори, 8 се потрошиле на темата како да се забрани објавувањето на „бомбите“. До полноќ истекува рокот за имплементирање на техничка влада. -Многу сум разочаран што не успеавме да изнајдеме решенија според договорите од јуни и јули ...

Уште една шанса за Договорот од Пржино, преговорите продолжуваат

Локално - 20.10.2015

Претставниците на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, денеска во 17 часот ќе ги продолжат средбите на работните групи во Клубот на пратеници. Средбата е одложена за два часа на барање на ВМРО-ДПМНЕ.

Ако не се договори техничка влада до вечер договорот од Пржино пропаѓа!

Фактор - 20.10.2015

Ќе се имплементира ли договорот од Пржино или сепак досегашниот напредок ќе пропадне во вода заедно со него, е прашање кое многумина си го поставија откако синоќешните 12 часовни преговори завршија безуспешно.

Нема договор, Хан разочаран замина од Скопје

Тера - 20.10.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан замина разочаран од Скопје откако без успех завршија преговорите на четирите политички партии. Тие не постигна договор по ниту едно од отворените прашања. „Разочаран сум, ова беше лош ден, но се уште сум оптимист.

Нема договор- Последни во Пржино со Хан останаа само Заев и Груевски

Локално - 20.10.2015

Последно е дека нема договор и дека иако има воља да продолжат преговори по работните групи, роковите с е пробиенини, а клучно е тоа што ги започна всушност преговорите-БОМБИТЕ. (Не)Објавувањето на бомбите или законско нивно елиминирање е пазарот за ...

Договор до полноќ за преодна Влада, или сите опции на маса

Тера - 20.10.2015

Полноќ е рокот до кога партиите потписнички на договорот од Пржино мора да се договорат за изборот на т.н. преодна влада, во спротивно ќе се пробие рокот кој се смета за еден од столбовите на Пржинскиот договор.

Хан: Нема договор, работните групи продолжуваат со работа

еМагазин - 20.10.2015

Без договор за отворените прашања од договорот од Пржино завршија рано изутринава средбата на партиските лидери со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан. Сепак, има согласност разговорите на партиските работни групи ќе продолжат.

(ВИДЕО) Нема договор во Пржино, Ахмети и Тачи први ја напуштија резиденцијата на ЕУ…

Локално - 20.10.2015

Заврши средбата на лидерите на партиите. Договор нема. Тачи и Ахмети ја напуштија резиденцијата на ЕУ. Таму останаа Груевски и Заев, заедно со амбасадорите на САД и ЕУ, медијаторот на ЕК и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

Во Пржино со Хан останаа само Заев и Груевски

Либертас - 20.10.2015

Пред малку резиденцијата на ЕУ во Пржино ја напуштил лидерот на ДПА Мендух Тачи без да даде изјава, а по него излезе и и лидерот на ДУи Али Ахмети, пренесува 24Вести. Ахмети порача дека работните групи ќе продолжат со работа, а најголем проблем е ...

Хан рикна, го спржија бомбите- Сега Македонците се борат за својте… !

Локално - 20.10.2015

Последно е дека нема договор и дека има воља да продолжат преговори по работните групи, роковите се пробиенини, а клучно е тоа што ги започна всушност преговорите -БОМБИТЕ! (Не)Објавувањето на бомбите или законско нивно елиминирање е пазарот за ...

Хан: Без договор, работните групи продолжуваат со работа

Пулс24 - 20.10.2015

Без договор за отворените прашања од договорот од Пржино завршија рано изутринава средбата на партиските лидери со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан. Сепак, има согласност разговорите на партиските работни групи ќе продолжат.

Хан: Нема договор, работните групи продолжуваат со работа

Република - 20.10.2015

Без договор за отворените прашања од договорот од Пржино завршија рано изутринава средбата на партиските лидери со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан. Сепак, има согласност разговорите на партиските работни групи да продолжат.

(ВИДЕО) Хан: Се надевам дека сите ќе ја препознаат сериозноста на ситуацијата

Локално - 20.10.2015

По десетчасовни маратонски разговори, лидерите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, не успеаја да постигнат договор на средбата што се одржуваше со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во резиденцијата на ЕУ.

Нема договор, работните групи продолжуваат со работа

Идивиди - 20.10.2015

Скопје, 20 октомври 2015 (МИА) - Без договор за отворените прашања од договорот од Пржино завршија рано изутринава средбата на партиските лидери со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан.

Хан: Нема договор, работните групи продолжуваат со работа

Lider - 20.10.2015

Без договор за отворените прашања од договорот од Пржино завршија рано изутринава средбата на партиските лидери со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан. Сепак, има согласност разговорите на партиските работни групи ќе продолжат, пренесува МИА.

Лидерите на билатерални средби

24 Вести - 19.10.2015

Ќе притискам за напредок во спроведување на политичкиот договор, напиша еврокомесарот Хан на социјалните мрежи уште пред да пристигне во земјава. Во Скопје во резиденцијата на евроамбасадорот тој поединечно се сретна со претставници на четирите ...

Сите отворени прашања на маса во Пржино

24 Вести - 19.10.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ги почна разговорите со лидерите и пореговарачите за спроведување на договореното во Пржино. Хан повеќе од 6 часа е во резиденцијата на ЕУ, а со него се и медијаторот во преговорите Петер Ванхауте, како и ...

Хан ги собра партиски лидери за да се договорат

Фокус - 19.10.2015

Ако е потребно, под покровителство на Хан ќе се преговара и до раните утрински часови, за утре изборните измени да влезат во собраниска процедура. Еврокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, веќе шест часа е во резиденцијата на ЕУ во Скопје, ...

Ахмети, Грувски, Заев и Тачи на средба со Хан

Телма - 19.10.2015

Партиските лидери Ахмети, Грувски, Заев и Тачи во седиштето на ЕУ во скопско Прживо на средба со еврокомесарот Јоханес Јан. Нема информации што е договорено на заедничката средба со работните групи, бидејќи договорт за молчење се почитува.

Засилени партиски тимови на средба со Хан во Пржино

Телма - 19.10.2015

Партиските лидери Ахмети, Грувски, Заев и Тачи во седиштето на ЕУ во скопско Прживо на средба со еврокомесарот Јоханес Јан. Доцна вечерва им се придружија заменик претседателот на ДУИ Муса Џафери, како и правниот советник на СДСМ.

Хан на разговори со лидерите на партиите

Телма - 19.10.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан попладнево во резиденцијата на ЕУ во Пржино ги почна одделните средби со лидерите на политичките партии вклучени во имплементацијата на договорот од Пржино.

Во Пржино почна средбата на Хан со лидерите на политичките партии

Утрински - 19.10.2015

Во резиденцијата на ЕУ во Пржино вечерва почна средбата на еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми партии во земјата ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али ...

Хан во Скопје ќе бара итен напредок во политичкиот договор

Канал5 - 19.10.2015

„На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор“, напиша комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, пред денешната посета на Македонија.

Хан во Скопје на средби со партиските лидери

Алсат-М - 19.10.2015

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска ќе допатува во Скопје со цел да ги откочи преговорите за имплементирање на политичкиот договор од 2 јуни и 15 јули.

Хан доаѓа во Скопје за да се сретне со партиските лидери

Телма - 19.10.2015

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска ќе допатува во Скопје со цел да ги откочи преговорите за имплементирање на политичкиот договор од 2 јуни и 15 јули.

Хан во Скопје на средби со партиските лидери

Вест - 19.10.2015

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска ќе допатува во Скопје со цел да ги откочи преговорите за имплементирање на политичкиот договор од 2 јуни и 15 јули.

Хан: Доаѓам во Скопје да притиснам

Вест - 19.10.2015

„На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор“, напиша комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, на својот Твитер профил, пред денешната посета на ...

Хан во Скопје ќе бара итен напредок во политичкиот договор

Утрински - 19.10.2015

„На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор“, напиша комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, пред денешната посета на Македонија.

Уште колку пати треба да дојде Комесарот Хан?

Фокус - 19.10.2015

Невладината ЦИВИЛ е убедена дека ова нема да биде последна посета на Хан. Соопштението на ЦИВИЛ Ви го пренесуваме во целост Триковите и половичното прифаќање на тимот обвинители на Специјалното јавно обвинителство, одолжувањето и пречекорувањето на ...

Хан на разговори со лидерите на политичките партии во Скопје

Канал5 - 19.10.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на средбата пристигна околу 14 часот, а е придружуван од министерот за надворешни работи Никола Попоски и од заменик министерката за правда Билјана Бришковса Бошковски.

Комесарот Хан доаѓа со нов „стент“ за Договорот од Пржино

Deutsche Welle - 19.10.2015

Најмалку со пет нереализирани обврски од Договорот од Пржино, партиската „четворка“ денеска ќе го дочека во Скопје еврокомесарот Јоханес Хан. Во период од пет месеци, еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, денеска по четврти ...

Еврокомесарот Хан во посета на Македонија

24 Вести - 19.10.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска доаѓа во Македонија со цел деблокирање на политичкиот дијалог за договорот од Пржино. Неговата портпаролка Маја Коцијанчиќ вели дека европската комисија одблиску го следи развојот на настаните во ...

Хан пристигна во резиденцијата на ЕУ во Скопје

Телма - 19.10.2015

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, пристигн а во резиденцијата на ЕУ во Скопје. „На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор“, напиша Хан пред ...

Груевски дојде во Пржино

Телма - 19.10.2015

Премиерот Никола Груевски пристигна на средба со еврокомесарот Јоханес Хан, но не даде изјава за медиумите. Во 16 часот закажана е средба на лидерот на ДПА Мендух Тачи со Хан во резиденцијата на амбасадорот Аиво ...

Хан во Скопје, утре нови министри, ако треба ќе се преговара цела ноќ

Фокус - 19.10.2015

Доаѓањето на Јоханес Хан во Македонија најверојатно ќе значи забрзување на процесот на преговори меѓу политичките партии. Утре се очекува да бидат… Доаѓањето на Јоханес Хан во Македонија најверојатно ќе значи забрзување на процесот на преговори меѓу ...

Хан во Пржино ги почна разговорите со политичките партии

Утрински - 19.10.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан попладнево во резиденцијата на ЕУ во Пржино ги почна одделните средби со лидерите на политичките партии вклучени во имплемнтацијата на договорот од Пржино.

Почнаа разговорите на Хан со лидерите на политичките партии

Вест - 19.10.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан попладнево во резиденцијата на ЕУ во Пржино ги почна билатералните средби со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, во обид да притисне да се реализира во целост ...

Сите теми на маса во Пржино: ќе се носат повеќе одлуки!

Deutsche Welle - 19.10.2015

Со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан се очекува да бидат деблокирани преговорите и во наредните два дена да се завршат неколку обврски од Договорот Деблокирање на преговорите, влегување на изборните реформи со собраниска процедура, избор на ...

ФОТО: Хан дојде да преговара цела ноќ

Утрински - 19.10.2015

Поучен од искуството од претходните разговори во Скопје, еврокомесарот имаше резервација за авион во пет часот наутро Со билет за авион резервиран за пет часот наутро, еврокомесарот Јоханес Хан денеска ги започна преговорите со политичките партии во ...

ВО ОЧИ ЗАЕДНИЧКАТА СРЕДБА: Сè уште нема договори за министри

Телеграф - 19.10.2015

Ахмети, кој имаше средба со Хан половина час, на излегување истакна дека евентуалното постигнување договор ќе зависи од заедничката средба меѓу партиските лидери, а која е закажана за денеска околу 18 часот Сè уште нема договори за министри, изјави ...

Хан во Скопје ќе бара итен напредок во политичкиот договор

Сител - 19.10.2015

„На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор“, напиша комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, пред денешната посета на Македонија.

Хан: Ќе притиснам за итен напредок на политичкиот договор

Правдико - 19.10.2015

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, денеска во Скопје ќе изврши притисок врз лидерите на политичките партии за да го спроведат Договорот од Пржино. „На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да ...

Одделни средби на Хан со политичките лидери

Р.С.Европа - 19.10.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан во резиденцијата на ЕУ во Пржино ги почна одделните средби со лидерите на политичките партии вклучени во имплементацијата на договорот од Пржино. Хан најпрвин имаше средба со премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ, Никола ...

(ВИДЕО) Хан во Пржино ги очекува партиските лидери

Репортер - 19.10.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, денеска на пладне пристигна во резиденцијата на Европската унија во скопската населба Пржино, каде треба да се одржат средби со партиските лидери.

Хан во Скопје: Потребен е итен напредок во политичкиот договор

Кајгана - 19.10.2015

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан пристигна во Македонија, порачувајќи дека во моментов е потребен итен напредок во политичкиот договор. „На пат за Скопје, на средби со сите политички партии во обид да се дојде до ...

ВИДЕО: Заев пристигна во Пржино на средба со Хан

А1 On - 19.10.2015

Во Пржино на последната од поединечните средби со еврокомесарот Јоханес Хан пристигна и лидеротна СДСМ, Зоран Заев. Претходно на средба абеа и лидерите на ДПА и ДУИ, Мендух Тачи и Али Ахмети кој на заминување кажа дека се уште нема никаков договор ...

(ВИДЕО) Груевски тивко ги одмина новинарите во Пржино

Репортер - 19.10.2015

Премиерот, Никола Груевски, прв од партиските лидери ќе се сретне со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, кој денеска пристигна во Македонија. Пред да влезе во резиденцијата на ЕУ во Пржино, тој тивко ги одмина новинарите без да одговори на ...

Хан во Скопје ќе бара итен напредок во политичкиот договор

Курир - 19.10.2015

„На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор“, напиша комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, пред денешната посета на Македонија.

Започна средбата на Хан со политичките лидери

Р.С.Европа - 19.10.2015

Започна средбата на лидерите на политичките партии потписници на договорот од Пржино со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во резиденцијата на ЕУ. Претходно во резиденцијата во Пржино, Хан имаше одделни средби со лидерите на ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ...

ЦИВИЛ: Уште колку пати треба да дојде Комесарот Хан?

Репортер - 19.10.2015

Триковите и половичното прифаќање на тимот обвинители на Специјалното јавно обвинителство, одолжувањето и пречекорувањето на договорениот рок за постигнување договор за Изборниот законик, за Законот за медиуми, за создавање анкетна комисија за ...

Посетата на Хан: На маса сите отворени прашања во Пржино

Нова ТВ - 19.10.2015

Oткако пристигна еврокомесарот Хан во Скопје, следат интензивни разговори во резиденцијата на Европската Унија со потписниците на договорот од Пржино. Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ги почна разговорите со лидерите и пореговарачите за ...

ЛИДЕРИТЕ НА ИСТА МАСА: Тешките преговори ќе се водат цела ноќ

Телеграф - 19.10.2015

Авионот со кој комесарот Хан треба да се врати во Брисел полетува во 5 часот изутрина, па не се исклучува можноста преговорите да траат до тогаш Пред половина час започна заедничката средбата на која присуствуваат лидерите на четирите најголеми ...

Цивил: Уште колку пати треба да дојде Комесарот Хан?

+инфо - 19.10.2015

Триковите и половичното прифаќање на тимот обвинители на Специјалното јавно обвинителство, одолжувањето и пречекорувањето на договорениот рок за постигнување договор за Изборниот законик, за Законот за медиуми, за создавање анкетна комисија за ...

Хан твитна: Клучен состанок со лидерите

+инфо - 19.10.2015

Еврокомесарот на ЕУ Јоханес Хан објави твит. Во својот твит тој напиша: „Клучен состанок со лидерите во Пржино“. ...

Хан на разговори со лидерите на политичките партии во Скопје

Press24 - 19.10.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан попладнево во резиденцијата на ЕУ во Пржино ги почна одделните средби со лидерите на политичките партии вклучени во имплемнтацијата на договорот од Пржино.

Хан во Скопје на средби со партиските лидери

А1 On - 19.10.2015

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска ќе допатува во Скопје со цел да ги откочи преговорите за имплементирање на политичкиот договор од 2 јуни и 15 јули.

Хан во Скопје на одделни, па на лидерска средба со Груевски, Заев, Ахмети и Тачи

Сител - 19.10.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан попладнево во резиденцијата на ЕУ во Пржино ги почна одделните средби со лидерите на политичките партии вклучени во имплементацијата на договорот од Пржино.

(ВИДЕО) Ахмети пристигна во Пржино

Репортер - 19.10.2015

И лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пристигна во резиденцијата на ЕУ во Пржино. Ахмети ги избегна новинарите и на влегување во резиденцијата не сакаше да даде изјава. Прв пристигна премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски придружуван од министерот ...

Хан во Скопје за да го спречи блокирањето на договорот од Пржино

+инфо - 19.10.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на денешните разговори во Скопје со лидерите на четирите најголеми партии во Македонија, како што е најавено од Брисел, ќе се обиде да ги спречи натамошните компликации во спроведувањето на договорот од ...

Хан на разговори со лидерите на политичките партии во Скопје

Курир - 19.10.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан попладнево во резиденцијата на ЕУ во Пржино ги почна одделните средби со лидерите на политичките партии вклучени во имплементацијата на договорот од Пржино.

(ВИДЕО) Заев пристигна во Пржино на средба со Хан

Репортер - 19.10.2015

Во Пржино на последната од поединечните средби со еврокомесарот Јоханес Хан пристигна и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, извор а1онмк Претходно на средба беа и лидерите на ДПА и ДУИ, Мендух Тачи и Али Ахмети кој на заминување кажа дека се уште нема ...

Започна средбата на Хан со лидерите на политичките партии

Курир - 19.10.2015

Во резиденцијата на ЕУ во Пржино започна средбата на еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми партии во земјата ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахемти и ...

Почна средбата на Хан со лидерите на партиите во Пржино

Press24 - 19.10.2015

Во резиденцијата на ЕУ во Пржино вечерва почна средбата на еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми партии во земјата ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али ...

Во Пржино почна средбата на Хан со лидерите на политичките партии

Алфа - 19.10.2015

Во резиденцијата на ЕУ во Пржино вечерва почна средбата на еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми партии во земјата ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али ...

Започна средбата на Хан со партиските лидери

Нетпрес - 19.10.2015

Средбата на еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми партии во земјата започна во резиденцијата на ЕУ во Пржино. Средбата со партиските лидери на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола ...

Во Пржино почна средбата на Хан со лидерите на политичките партии

Сител - 19.10.2015

Во резиденцијата на ЕУ во Пржино вечерва почна средбата на еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми партии во земјата ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али ...

Лидерите на заедничка маса

Репортер - 19.10.2015

Во резиденцијата на ЕУ во Пржино вечерва почна средбата на еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми партии во земјата ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али ...

Хан во Скопје на средби со партиските лидери

Алфа - 19.10.2015

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска ќе допатува во Скопје со цел да ги откочи преговорите за имплементирање на политичкиот договор од 2 јуни и 15 јули.

Еврокомесарот Јоханес Хан во Скопје

Р.С.Европа - 19.10.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан на денешните разговори со лидерите на четирите најголеми партии во Македонија, како што е најавено во Брисел, ќе се обиде да ги спречи натамошните компликации во спроведувањето на договорот од ...

Хан доаѓа во Скопје

Макфакс - 19.10.2015

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, во понеделник ќе допатува во Скопје. Најавата за посета следуваше откако Советот на јавни обвинители избра само седум од 14-те предложени кандидати од тимот на специјалната ...

ХАН СО ЗАДАЧА ВО СКОПЈЕ: Еврокомесарот ќе ги откочува преговорите

Телеграф - 19.10.2015

Европската комисија одблиску го следи развојот на настаните во Република Македонија и бара четирите политички партии да се држат до распоредот во спроведувањето на точките од договорот што донесе крај на политичката криза во земјата Комесарот за ...

Хан на средба со партиските лидери

Press24 - 19.10.2015

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска ќе допатува во Скопје со цел да ги откочи преговорите за имплементирање на политичкиот договор од 2 јуни и 15 јули.

Хан во Скопје на средби со партиските лидери

Репортер - 19.10.2015

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска ќе допатува во Скопје со цел да ги откочи преговорите за имплементирање на политичкиот договор од 2 јуни и 15 јули.

Еврокомесарот Хан денес во Скопје

Капитал - 19.10.2015

Еврокомесарот за проширување и преговори, Јоханес Хан денес ќе допатува во Скопје со цел да го врати спроведувањето на Договорот од Пржино на потребната агенда за излез од политичката криза, односно за успешни избори на 24 април.

Хан во Скопје на средби со партиските лидери

МРТ - 19.10.2015

Европската Комисија одблиску го следи развојот на настаните во Република Македонија и бара четирите политички партии да се држат до распоредот во спроведувањето на точките од договорот... Комесарот за проширување и соседска политика на Европската ...

Хан: Ќе притиснам за итен напредок на политичкиот договор

+инфо - 19.10.2015

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, денеска во Скопје ќе изврши притисок врз лидерите на политичките партии за да го спроведат Договорот од Пржино. „На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да ...

НОВ ПРИТИСОК: Хан прво на одделни, па на заедничка средба со лидерите

Телеграф - 19.10.2015

Хан со партиите, покрај Изборниот закон ќе разговара и на изборот за новите министри, Законот за „бомбите“ и за Законот за „свиркачите“, чии рок истекува утре Комесарот за проширување Јоханес Хан денеска ќе има богата агенда која треба да резултира ...

Еден куп работа го чека Хан во Скопје

Р.С.Европа - 19.10.2015

Претпладнево на социјалната мрежа Твитер еврокомесарот Јоханес Хан напиша: „На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор“.

DW: Хан доаѓа со нов „стент“ за Договорот од Пржино

Репортер - 19.10.2015

Најмалку со пет нереализирани обврски од Договорот од Пржино, партиската „четворка“ денеска ќе го дочека во Скопје еврокомесарот Јоханес Хан. Во период од пет месеци, еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, денеска по четврти ...

(ВИДЕО) Хан во Пржино ги очекува партиските лидери

А1 On - 19.10.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, денеска на пладне пристигна во резиденцијата на Европската унија во скопската населба Пржино, каде треба да се одржат средби со партиските лидери.

Хан ќе ги придвижува политичките преговори

МРТ - 19.10.2015

Еврокомесарот прво ќе има одделни средби со политичките лидери, а потоа попладне и на заеднички состанок со четворката... Комесарот за проширување и соседска политика на Европската Унија, Јоханес Хан, денеска во Скопје ќе се обиде да ги придвижи ...

Хан во Скопје: Потребен е итен напредок во политичкиот договор

Макфакс - 19.10.2015

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан во понеделникот пристигна во Македонија, порачувајќи дека во моментов е потребен итен напредок во политичкиот договор.

Хан во Пржино, Македонија во исчекување

+инфо - 19.10.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан на пладне стаса во резиденцијата на ЕУ каде ќе има поединечни средби со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА. По поединечните средби планирано е да има и заедничка средба на партиските лидери со еврокомесарот Хан.

Хан стигна во Пржино - на средби со партиите ќе притиска за напредок во политичкиот договор

МКД - 19.10.2015

„На пат сум кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор“, напиша претпладнево на својот твитер-профил еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, кој по еден месец повторно се враќа во ...

ПОЧНАА СРЕДБИТЕ: Хан во Пржино ги пречекува лидерите

Телеграф - 19.10.2015

Хан со партиите, покрај Изборниот закон ќе разговара и за изборот на новите министри, законот за „бомбите“ и за законот за „свиркачите“, чии рок истекува утре Комесарот за проширување Јоханес Хан заедно со олеснувачот Питер Ванхауте и ...

Хан на средба со партиските лидери

Нетпрес - 19.10.2015

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска ќе има средба со партиските лидери во земјава. Тој ќе допатува во Скопје со цел да ги откочи преговорите за имплементирање на политичкиот договор од 2-ри јуни и 15-ти ...

(ВИДЕО) Груевски тивко ги одмина новинарите во Пржино

А1 On - 19.10.2015

Премиерот, Никола Груевски, прв од партиските лидери ќе се сретне со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, кој денеска пристигна во Македонија. Пред да влезе во резиденцијата на ЕУ во Пржино, тој тивко ги одмина новинарите без да одговори на ...

ЦИВИЛ: Уште колку пати треба да дојде Комесарот Хан?

А1 On - 19.10.2015

Триковите и половичното прифаќање на тимот обвинители на Специјалното јавно обвинителство, одолжувањето и пречекорувањето на договорениот рок за постигнување договор за Изборниот законик, за Законот за медиуми, за создавање анкетна комисија за ...

СЕ ЧЕКААТ ДРУГИТЕ: Груевски прв пристигна во Пржино (ФОТО)

Телеграф - 19.10.2015

Во следните часови во Пржино треба да пристигнуваат и Али Ахмети, Зоран Заев и Мендух Тачи, по што ќе следува заедничка средба Премиерот Никола Груевски, придружуван од Мартин Протугер и од министрите Никола Попоски и Никола Тодоров, пристигна во ...

Хан: Ќе притиснам за итен напредок на политичкиот договор

Репортер - 19.10.2015

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, денеска во Скопје ќе изврши притисок врз лидерите на политичките партии за да го спроведат Договорот од Пржино. „На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да ...

Хан пристигна во Скопје – ќе се откочат ли преговорите?

Нетпрес - 19.10.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан, денеска на пладне пристигна во резиденцијата на ЕУ каде што се најавени поединечни средби со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА, а потоа и нивна заедничка средба.

Хан денеска во Скопје

Кајгана - 19.10.2015

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, во понеделник ќе допатува во Скопје. Најавата за посета следуваше откако Советот на јавни обвинители избра само седум од 14-те предложени кандидати од тимот на специјалната ...

Заврши средбата на Хан со Груевски, Ахмети влезе во резиденцијата во Пржино (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 19.10.2015

Предмалку, по малку повеќе од час, заврши средбата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, со еврокомесарот Јоханес Хан во резиденцијата на ЕУ во Пржино. Изјави немаше, а со Груевски во партискиот тим беа и Никола Попоски, Никола Тодоров, ...

(ВИДЕО) Ахмети пристигна во Пржино

А1 On - 19.10.2015

И лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пристигна во резиденцијата на ЕУ во Пржино. Ахмети ги избегна новинарите и на влегување во резиденцијата не сакаше да даде изјава. Прв пристигна премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски придружуван од министерот ...

Хан ги почна одвоените средби со лидерите, по што се очекува да ги собере и сите заедно

Капитал - 19.10.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан во резиденцијата на Европската унија во скопско Пржино ги почна одделните средби со лидерите на политичките партии потписници на Договорот од 2 јуни/15 јули. На разговорите присуствува и белгискиот посредник во партиските ...

ОДДЕЛНИ СРЕДБИ КАЈ ХАН: Груевски замина, Ахмети на разговор

Телеграф - 19.10.2015

Веќе се пробиени, речиси, сите рокови за дел од точките во договорот од Пржино, па пред лидерите на најголемите политички партии во земјава, како и пред еврокомесарот Јоханес Хан стојат нови долги часови на преговори Еден по еден, лидерите на ...

Ахмети: Дали ќе има договор, ќе се знае по заедничката средба

+инфо - 19.10.2015

По заедничката средба на четиримината лидери на најголемите политички партии ќе се знае дали ќе има договор, порача претседателот на ДУИ, Али Ахмети, кој предмалку ја заврши средбата со еврокомесарот Јоханес Хан во резиденцијата на ЕУ во Пржино.

(ВИДЕО) Почна средбата меѓу Груевски и Хан

Локално - 19.10.2015

Во придружба на министерот за надворешни работи, Никола Попоски, и на заменик-министерот за правда, Билјана Бришковска, премиерот Никола Груевски пристигна во резиденцијата на Европската унија.

Сите отворени прашања на маса во Пржино

Тера - 19.10.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ги почна разговорите со лидерите и пореговарачите за спроведување на договореното во Пржино. Хан повеќе од 6 часа е во резиденцијата на ЕУ, а со него се и медијаторот во преговорите Петер Ванхауте, како и ...

Засилени партиски тимови на средба со Хан во Пржино

Бриф - 19.10.2015

Партиските лидери Ахмети, Грувски, Заев и Тачи во седиштето на ЕУ во скопско Прживо на средба со еврокомесарот Јоханес Јан. Доцна вечерва им се придружија заменик претседателот на ДУИ Муса Џафери, како и правниот советник на СДСМ, јавува Телма.

Хан во Скопје ќе бара итен напредок во политичкиот договор

Вечер Прес - 19.10.2015

„На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор", напиша комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, пред денешната посета на Македонија.

Хан се најави- Идам за Скопје да ги притиснам!

Локално - 19.10.2015

Претпладнево на социјалната мрежа Твитер еврокомесарот Јоханес Хан напиша: „На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор“. Договорот и преговорите во Скопоје се заглавени.

Хан на средба со партиските лидери

Точка - 19.10.2015

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, во понеделник ќе допатува во Скопје. Најавата за посета следуваше откако Советот на јавни обвинители избра само седум од 14-те предложени кандидати од тимот на специјалната ...

Еврокомесарот Јоханес Хан интервентно во Скопје

Локално - 19.10.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан на денешните разговори со лидерите на четирите најголеми партии во Македонија, како што е најавено во Брисел, ќе се обиде да ги потсети што се договориле, дека Македонија европска држава е целта ...

(ВИДЕО) Заврши средбата на Хан со Груевски, на ред е Ахмети

Локално - 19.10.2015

Заврши средбата на премиерот Никола Груевски со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан. Во моментов тој одржува средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Во придружба на Груевски беа министерот за надворешни работи, Никола ...

Хан во Скопје ќе бара итен напредок во политичкиот договор

Република - 19.10.2015

„На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор“, напиша комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, пред денешната посета на Македонија.

ЦИВИЛ: Уште колку пати треба да дојде Комесарот Хан?

Либертас - 19.10.2015

„Триковите и половичното прифаќање на тимот обвинители на Специјалното јавно обвинителство, одолжувањето и пречекорувањето на договорениот рок за постигнување договор за Изборниот законик, за Законот за медиуми, за создавање анкетна комисија за ...

Ахмети: Дали ќе има решение, зависи од вечерашната средба на лидерите

Бриф - 19.10.2015

Според лидерот на ДУИ, Али Ахмети, дали ќе има решение за отворените прашања, зависи од вечерашната средба на лидерите на политичките партии. Ова го изјави тој по завршувањето на средбата со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес ...

Хан пристигна во Скопје – ќе се откочат ли преговорите?

Точка - 19.10.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан, денеска на пладне пристигна во резиденцијата на ЕУ каде што се најавени поединечни средби со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА, а потоа и нивна заедничка средба.

Ахмети: Дали ќе има решение, зависи од вечерашната средба на лидерите со Хан

Локално - 19.10.2015

Според лидерот на ДУИ, Али Ахмети, дали ќе има решение за отворените прашања, зависи од вечерашната средба на лидерите на политичките партии. Ова го изјави тој по завршувањето на средбата со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес ...

Комесарот Хан доаѓа со нов „стент“ за Договорот од Пржино

Либертас - 19.10.2015

Во период од пет месеци, еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, денеска по четврти пат ќе пристигне во Скопје. Четирите партии кои во негово присуство ставија потпис на Договорот од 2 јуни/15 јули денеска ќе го дочекаат со ...

ЦИВИЛ: Уште колку пати треба да дојде Комесарот Хан?

Локално - 19.10.2015

Триковите и половичното прифаќање на тимот обвинители на Специјалното јавно обвинителство, одолжувањето и пречекорувањето на договорениот рок за постигнување договор за Изборниот законик, за Законот за медиуми, за создавање анкетна комисија за ...

Хан пристигна во резиденцијата на ЕУ во Скопје

Бриф - 19.10.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан на пладне стаса во резиденцијата на ЕУ каде ќе има поединечни средби со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА. По поединечните средби планирано е да има и заедничка средба на партиските лидери со еврокомесарот Хан, ...

(ВИДЕО) Заев на средба со Хан, после сите лидери на заедничка средба со еврокомесарот

Локално - 19.10.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пристигна на средба со еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан. Тој е во придружба на Радмила Шекеринска, Рената Десковска, Дамјан Манчевски и на Оливер Спасовски.

Хан на разговори со лидерите на политичките партии во Скопје

Република - 19.10.2015

По средбата со Груевски, Хан имаше одвоена средба и со лидерот на ДУИ Али Ахмети, кој по излегувањето од резиденцијата на ЕУ во Пржино изјави дека се разговара за се она што е на маса и дека се ќе зависи од лидерската средба што треба да започне ...

(ВИДЕО) Бејли и Ван Хојте ја засилија лидерската средба

Локално - 19.10.2015

Преговорите добија засилување, така што на средбата со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан пристигнаа и американскиот амбасадор Џес Бејли и белгискиот олеснувач Питер Ван Хојте.

Хан на разговори со лидерите на политичките партии во Скопје

Денешен - 19.10.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан попладнево во резиденцијата на ЕУ во Пржино ги почна одделните средби со лидерите на политичките партии вклучени во имплементацијата на договорот од Пржино.

Хан стигна, на ред е Пржино 2

Вечер Прес - 19.10.2015

фото: Д. Митрески Околу пладне во земјава допатува еврокомесарот за проширување на Унијата, Јоханес Хан. Еврокомесарот Хан го пречека евроамбасадорот Аиво Орав. Тој прво ќе се сретне посебно со лидерите на политичките партии, по што во резиденцијата ...

Сите теми на маса во Пржино: ќе се носат повеќе одлуки!

Либертас - 19.10.2015

Деблокирање на преговорите, влегување на изборните реформи со собраниска процедура, избор на компетниот тим на специјалното обвинителство и договор за новите министри и заменици – министри: со ваков резултат се очекува да завршат разговорите на ...

Хан во Скопје: Потребен е итен напредок во политичкиот договор

Точка - 19.10.2015

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан во понеделникот пристигна во Македонија, порачувајќи дека во моментов е потребен итен напредок во политичкиот договор.

Сите лидери седнаа на иста маса на заеднички преговори во посредство на Хан

Локално - 19.10.2015

Во резиденцијата на ЕУ во Пржино вечерва почна средбата на еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми партии во земјата ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али ...

Брисел е бетер од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ заедно!

Вечер Прес - 19.10.2015

Европските посредници се тука затоа што извршната власт се мешала во судската и парламентарната власт во Македонија. А токму тие брутално вршат мешање преку издавање наредби во судството, обвинителството, медиумите и се што следи Еврокомесарот за ...

Хан на разговори со лидерите на политичките партии во Скопје

МК News - 19.10.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан попладнево во резиденцијата на ЕУ во Пржино ги почна одделните средби со лидерите на политичките партии вклучени во имплементацијата на договорот од Пржино.

Почна средбата на Хан со лидерите на политичките партии

Вечер Прес - 19.10.2015

Во резиденцијата на ЕУ во Пржино вечерва почна средбата на еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми партии во земјата ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али ...

Хан: Ќе притиснам за итен напредок на политичкиот договор

Бриф - 19.10.2015

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, денеска во Скопје ќе изврши притисок врз лидерите на политичките партии за да го спроведат Договорот од Пржино. „На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да ...

ВИДЕО: Хан стигна во Пржино, ја извади чантата од багажник и ги очекува партиските лидери

Либертас - 19.10.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, денеска на пладне пристигна во резиденцијата на Европската унија во скопската населба Пржино, каде треба да се одржат средби со партиските лидери.

(ВИДЕО) Хан дојде, прво tet-a-tet средби со секој лидер

Локално - 19.10.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, пристигна во резиденцијата на Европската унија во скопската населба Пржино. Таму треба да се одржат средбите со лидерите на четирите најголеми партии.

Започна средбата помеѓу Хан и лидерите на политичките партии

Пулс24 - 19.10.2015

Во резиденцијата на ЕУ во Пржино, започна средбата на еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми партии во земјата ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахемти ...

Почнаа средбите: Хан во Пржино ги пречекува лидерите

Вечер Прес - 19.10.2015

Хан со партиите, покрај Изборниот закон ќе разговара и за изборот на новите министри, Законот за „бомбите" и за Законот за „свиркачите", чии рок истекува утре Комесарот за проширување Јоханес Хан заедно со олеснувачот Питер Ванхауте и ...

ВИДЕО: Груевски тивко ги одмина новинарите во Пржино и влезе за да се сретне со Хан

Либертас - 19.10.2015

Премиерот, Никола Груевски, прв од партиските лидери ќе се сретне со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, кој денеска пристигна во Македонија, пренесе А1он . Пред да влезе во резиденцијата на ЕУ во Пржино, тој тивко ги одмина новинарите без да ...

Хан во Скопје ќе бара итен напредок во политичкиот договор

Пулс24 - 19.10.2015

„На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор“, напиша комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, пред денешната посета на Македонија.

Хан во Скопје ќе бара итен напредок во политичкиот договор

Денешен - 19.10.2015

„На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор“, напиша комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, пред денешната посета на Македонија.

Хан ќе бара итен напредок на политичкиот договор

Локално - 19.10.2015

На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор“, напиша комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, пред денешната посета на Македонија.

Еврокомесарот Хан денеска во Скопје

Lider - 19.10.2015

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јо хан ес Хан , денеска ќе допатува во Скопје со цел да ги откочи преговорите за имлпементирање на политичкиот договор од 2 јуни/15 јули.

Хан во Скопје на средби со партиските лидери

Идивиди - 19.10.2015

Брисел, 19 октомври 2015 (МИА) - Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска ќе допатува во Скопје со цел да ги откочи преговорите за имплементирање на политичкиот договор од 2 јуни и 15 јули.

Хан на разговори со лидерите на политичките партии во Скопје

Идивиди - 19.10.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан попладнево во резиденцијата на ЕУ во Пржино ги почна одделните средби со лидерите на политичките партии вклучени во имплементацијата на договорот од Пржино.

Хан ќе бара итен напредок во политичкиот договор

Lider - 19.10.2015

„На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор“, напиша комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, пред денешната посета на Македонија.

Во Пржино почна средбата на Хан со лидерите на политичките партии

Lider - 19.10.2015

Во резиденцијата на ЕУ во Пржино вечерва почна средбата на еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми партии во земјата ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али ...

Хан на разговори со лидерите на политичките партии во Скопје

Lider - 19.10.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан попладнево во резиденцијата на ЕУ во Пржино ги почна одделните средби со лидерите на политичките партии вклучени во имплемнтацијата на договорот од Пржино.