TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Парламентот го аминуваше пописното фијаско

Deutsche Welle - 16.10.2011

По три дена жолчна расправа, која на моменти го преминуваше добриот вкус, македонскиот парламент доцна синоќа со гласови на мнозинството, го донесе законот за престанок на важноста на Законот за ...

Пописот и официјално е прекинат

Р.С.Европа - 16.10.2011

Собранието синоќа го изгласа Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, по скратена постапка.За законот гласаа само пратениците од парламентарното мнозинство.

СДСМ: функциониерите на власта од свој џеб да платат за пописот

Телма - 16.10.2011

СДСМ бара одговорност за неуспешниот попис, бидејќи, “недозволиво е Владата, Собранието и сите инволвирани институции да се однесуваат како ништо да не се случило“.

И официјално: Пописот пропадна

Здраво - 16.10.2011

Бурна саботна собраниска ноќ! Пратениците доцна синоќа едвај го изгласа Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, нормално, по нивната омилена скратена постапка.

Пописот и официјално прекинат

Алфа - 16.10.2011

Попишувањето на населението, домаќинства и станови во Македонија и официјално е прекинато, откако парламентарното мнозинство доцна синоќа го изгласа Законот за престанување на важење на Законот за ...

Собранието синоќа го кажа последниот збор за прекин на пописот

+инфо - 16.10.2011

По двократно прекинување на собраниската седница од спикерот Трајко Вељановски, владеачкото мнозинство го обезеди потребниот кворум од најмалку 62 присутни пратеници и доцна синоќа го изгласа Законот ...

СДСМ пресмета: Секој владин функционер да врати по 16.867 евра за пропаднатиот попис!

+инфо - 16.10.2011

Коалициските парнери Никола Груевски и Али Ахмети, заедно со своите функционери солидарно да вратат четиринаесет милиони евра народни пари, кои беа потрошени за неуспешниот попис, предложи денеска на ...

Собранието го изгласа законот – пописот и официјално е прекинат

Канал5 - 16.10.2011

Со прифаќање на Законот за престанување на важноста на Законот за попис за 2011 година и официјално во Македонија престана статистичката операција за попишување на населението и имотот.

Подготвена ли е Македонија за електронски попис?

Канал5 - 16.10.2011

Пописот во Македонија и официјално е прекинат, откако синоќа Собранието го усвои Законот за престанување на статистичката операција.

Пописот и официјално прекинат – Собранието го изгласа предлог законот

МРТ - 16.10.2011

Доцна синоќа собранието на Република Македонија го изгласа предлог-законот за прекин на пописот. Со 62 пратеника за, без воздржани и без гласови против, собранието одлучи Законот за попис да престане ...

Продолжија партиските препукувања за пописот

МРТ - 16.10.2011

Одговорноста за поништениот попис прецизно, со име, презиме и функција да биде лоцирана – бараат од СДСМ. Велат дека е недозволиво институциите да се однесуваат како ништо да не се случило, кога се ...

СДСМ: Нема да дозволиме скандалот со пописот да биде заташкан

Канал5 - 16.10.2011

СДСМ нема да дозволи мега скандалот со поништениот попис да биде заташкан и ќе ги искористи сите законски механизми за лоцирање и поднесување на кривичната и политичката одговорност за проневерата на ...

Пописот и официјално е прекинат!

Вечер - 16.10.2011

На усвојувањето на Законот му претходеше тридневна жестока дебата, во која власта и опозицијата меѓусебно се обвинуваа. Според пратениците од владејачкото мнозинство прекинувањето е во интерес на ...

Собранието го донесе Законот за прекинување на пописот

Точка - 16.10.2011

Собранието на Република Македонија со гласови на парламентарното мнозинство го донесе Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република ...

СДСМ бара одговорност за неуспешниот попис

Точка - 16.10.2011

СДСМ бара одговорност за неуспешниот попис, за споменатиот пописен фалсификат, за во ветер фрлените 14 милиони евра народни пари, изјави денеска Ана Павловска – Данева, потпретседател на СДСМ.

Пописот 2011 падна по тридневна расправа, за понесување одговорност ќе се зборува по промена на власта

Sky - 16.10.2011

Собранието на Република Македонија со гласови на парламентарното мнозинство доцна синоќа го донесе Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во ...

Собранието го донесе Законот за прекинување на пописот

Нетпрес - 16.10.2011

Собранието на Република Македонија со гласови на парламентарното мнозинство го донесе Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република ...

СДСМ бара одговорност за неуспешниот попис

Нетпрес - 16.10.2011

СДСМ бара одговорност за неуспешниот попис, за споменатиот пописен фалсификат, за во ветер фрлените 14 милиони евра народни пари, изјави денеска Ана Павловска – Данева, потпретседател на СДСМ.

СДСМ: Груевски и Ахмети заедно со своите функционери да ги вратат 14-те милиони евра!

Sky - 16.10.2011

СДСМ на денешната прес конференција побара одговорност за неуспешниот попис, за споменатиот пописен фалсификат, за во ветер фрлените 14 милиони евра народни пари.

СДСМ: Бараме одговорност за пописот

Press24 - 16.10.2011

Секој од нив ќе треба да плати по 16 867 евра за да се санира финансиската штета од крахот на пописот. Можат да земат кредит или да ги уплаќаат средствата на 24 рати по 700 евра месечно и се ќе си ...

Електронски попис на населението во Македонија?

Sky - 16.10.2011

Светското население се пребројува со користење на модерни технологии, но и на старите добри бази на податоци. Колку Македонија е подготвена за електронски попис? Додека Македонците се пребројуваа на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ признава дека прекинот на пописот е исправна одлука

Курир - 16.10.2011

СДСМ бара одговорност за неуспешниот попис, бидејќи, велат, недозволиво е Владата, Собранието и сите инволвирани институции да се однесуваат како ништо да не се случило.

Став: Дали ја подржувате одлуката за прекин на пописот

Sky - 16.10.2011

Се одржа попис, пред почетокот претседателката Весна Јаневска обвини за фалсификат и се откажа од функцијата, никој не ја сфати сериозно. Пописот продолжи, но падна на 12-тиот ден.

Пописот официјално прекинат, изгласан законот

Македонија24 - 16.10.2011

Македонија - Македониjа 24, , Пописот официјално прекинат, изгласан законот, Со гласови на парламентарното мнозинство, вчера вечерта, по скратена постапка Собранието на Република Македонија го донесе ...

Собранието ја продолжува расправата за Пописот

Р.С.Европа - 15.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Продолжува расправата за пописот во Собранието

Р.С.Европа - 15.10.2011

Пратениците денеска ја продолжија расправата за предлог- законот за прекинување на Законот за пописот на населението. Кој е виновен, кој треба да сноси одговорност, зошто е прекинат пописот, колку ...

Пописот „падна“ по три дена собраниска расправа

Р.С.Европа - 15.10.2011

И денешната седница помина во знакот на меѓусебни обвинувања и расправии за пописот. По три дена расправа, Собранието го изгласа Законот за престанување на важење на Законот за попис.

Нема да се брза со нов попис

Утрински - 15.10.2011

„Разочарани сме што пописот пропадна, но се надеваме дека ќе се одржи што поскоро“, велат од ОБСЕ По фијаското на пописот, неизвесно е кога би можело повторно да се спроведе најголемата статистичка ...

Во третиот обид Парламентот изгласа престанок на пописот

Телма - 15.10.2011

Собранието на Македонија вечерва, по 22 часот, успеа да го обезбеди потребното мнозинство, со присуство на 62 пратеници од владејачките партии и да го изгласа Законот за престанување на важење на ...

Продолжува собраниската дебата за пописот

Кајгана - 15.10.2011

Собраниската расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 година, продолжува денеска.

Продолжува собраниската расправа за законот за прекинување на пописот

Алфа - 15.10.2011

Собранието на Република Мкаедонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Продолжува собраниската расправа за законот за прекинување на пописот

Идивиди - 15.10.2011

Собранието на Република Мкаедонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

И без попис ќе се преброиме

Н.Македонија - 15.10.2011

Најболното прашање на македонските пописи за етничката слика на државата исто така е мерлива категорија без притоа да се случи попис.

Собранието денеска теба да пресече за прекин на пописот

+инфо - 15.10.2011

Собранието денеска одржува трето, кои според прописите, мора да биде последно продолжение за седница со една точка на дневен ред - предлог закон за прекинување на важењето на Законот за попис, со што ...

СДСМ бара затворски казни за потрошените пари околу пописот

+инфо - 15.10.2011

Политичка, морална, па и кривична одговорност за пропаднатиот попис, побара опозицискиот СДСМ од Владата на денешната собраниска седница на која треба да се формализира прекинот на најмасовната ...

Продолжува собраниската расправа за законот за прекинување на пописот

МРТ - 15.10.2011

Собранието на Република Мкаедонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Продолжи расправата за законот за прекин на пописот

МРТ - 15.10.2011

Во Собранието на Република Макеодонија денеска продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Продолжи расправата за законот за прекин на пописот

Точка - 15.10.2011

Во Собранието на Република Макеодонија денеска продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Пратениците продолжуваат со расправата за законот за прекинување на пописот

Курир - 15.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Пратениците и денеска ќе расправаат за пописот

Press24 - 15.10.2011

Во текот на досегашните две седници, пратениците од опозицијата бараа одговор кој е виновен за предвремениот прекин на пописот и како ќе се надомести штетата од потрошените средства Собранието на ...

Продолжува собраниската расправа за пописот

Sky - 15.10.2011

Денеска продолжува собраниската дебата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 година.

Продолжи расправата за законот за прекин на пописот

Нетпрес - 15.10.2011

Во Собранието на Република Макеодонија денеска продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Собранието продолжи со расправата за законот за прекин на пописот

Курир - 15.10.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

ОБСЕ разочаран од пропаѓањето на пописот во Македонија

Deutsche Welle - 14.10.2011

ОБСЕ е разочаран од пропаѓањето на пописот во Македонија - ова за Дојче веле го изјави портпаролот на организацијата со седиште во Виена, Фране Мароевиќ.

Жестока расправа за пописот

Р.С.Европа - 14.10.2011

Нема цена за објективен попис и нема да дозволиме фалсификуван попис како во 2003 година, одговараат од власта на обвинувањата на опозицијата за неуспешен попис.

Уште Парламентот да го отпише пописот

Утрински - 14.10.2011

Опозицијата бара и кривична и политичка одговорност поради прекинувањето на процесот Собранието денеска треба да ја донесе конечната одлуката со која пописот и официјално ќе биде прогласен за ...

Парламентот и официјално го прекина пописот

Утрински - 16.10.2011

Собранието на Република Македонија со гласови на парламентарното мнозинство синоќа го донесе Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во ...

Собранието го донесе Законот за прекинување на пописот

Дневник - 15.10.2011

Собранието на Република Македонија со гласови на парламентарното мнозинство вечерва го донесе Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во ...

Пописот дефинитивно е прекинат

Н.Македонија - 14.10.2011

Најголемата опозициска партија, СДСМ, побара пред пратениците и јавноста да се појави премиерот Никола Груевски и да даде одговори, како што тврди, за досега невидениот скандал што и се случи на ...

Да се поништат пописите од 2002 и 1993 година!

Н.Македонија - 14.10.2011

Од денес за нас Македонците повеќе не важи т.н. Охридски рамковен договор! Бројката на припадниците на албанското малцинство е околу 18 проценти, според податоците од последниот законски попис! По ...

Власта и опозицијата со различни ставови за прекинот на пописот

Кајгана - 14.10.2011

Предлог законот за прекин на пописот на денешната седница се најде пред пратениците. За власта, нема цена за објективниот, точен и прецизен попис, додека за опозицијата прекинот на пописот е срам за ...

Собранието треба да пресече за прекин на пописот

+инфо - 14.10.2011

Собранието денеска ќе ја продолжи дванаесетата седница, на која единствена точка на дневниот ред е предлог-законот за престанување на важење на Законот за попис на населението и домаќинствата, со што ...

ОБСЕ разочаран од пропаднатиот попис во Македонија

+инфо - 14.10.2011

Фране Мароевиќ, портпарол на ОБСЕ со седиште во Виена, за Дојче веле изјавил дека организацијата е разочарана од пропаѓањето на пописот во Македонија и, во исто време, се надеваат дека новиот попис ...

Собранието вечерва го донесе Законот за прекинување на пописот

МРТ - 16.10.2011

Собранието на Република Македонија со гласови на парламентарното мнозинство вечерва го донесе Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во ...

Продолжува собраниската расправа за законот за прекинување на пописот

Сител - 14.10.2011

Собранието на Република Мкаедонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Кој е подобар мајстор за фалсификување на попис?

Канал5 - 14.10.2011

Власта и опозицијата и денеска се обвинуваа кој е подобар мајстор за фалсификување на попис. Опозицијата побара јавно да бидат кажани учесниците поради кои се прекина пописот.

Собраниска седница за попис

МРТ - 14.10.2011

Кој го фалсификуваше пописот во 2002 и во 2011? дали е поголема штета прекин на пописот или негово продолжување? Во оваа насока се одвиваше дебатата во собранието коешто треба да го изгласа ...

Предлог законот за прекин на пописот предизвика жестока собраниска дебата

Сител - 14.10.2011

Владејачкото мнозинство децидно дека нема цена за објективниот, точен и прецизен попис. Велат дека со предложениот закон паѓаат тврдењата на опозицијата дека пописот бил пазар меѓу Ахмети и Груевски.

За Макрадули пописот и рекламите на Си-Ен-Ен се будалаштина и национализам

Вечер - 14.10.2011

Пратеникот од СДСМ се јави со свое толкување за спроведувањето на пописот и за промотивната емисија за Македонија на еден од најпознатите светски медиуми.

Продолжува собраниската расправа за законот за прекинување на пописот

Точка - 14.10.2011

Собранието на Република Мкаедонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Продолжува собраниската расправа за законот за прекинување на пописот

Нетпрес - 14.10.2011

Собранието на Република Мкаедонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Донесен Законот за прекинување на пописот

Курир - 16.10.2011

Собранието на Република Македонија со гласови на парламентарното мнозинство дпцна вчера вечерта го донесе Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Во ОБСЕ разочарување за пропаднатиот попис

Sky - 14.10.2011

Фране Мароевиќ, портпарол на ОБСЕ со седиште во Виена, за Дојче веле изјавил дека организацијата е разочарана од пропаѓањето на пописот во Македонија и, во исто време, се надеваат дека новиот попис ...

Бачев: Имаме доказ дека Албанците се 17 отсто

Курир - 14.10.2011

Народно движење за Македонија на денешната прес конференција се осврна на тоа, кој и како се обиде како и во 2002 година, повторно да го фалсификува и овој попис во 2011 година.

Димовски: Пописот се прекина за да не се направи фалсификат како во 2002

Курир - 14.10.2011

Собранието на Република Мкаедонија денеска ја продолжи расправата по предложениот закон за прекинување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Расправата за пописот и денеска пред пратениците

Inpress - 15.10.2011

Скопје, 15. октомври 2011 (ИНПРЕС) Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржат второто продолжение на на 12-та седница.

Владата донесе предлог закон за престанување на важење на Законот за попис

Р.С.Европа - 13.10.2011

Владата на синоќешната седница расправаше и го утврди текстот на Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија 2011 година.

Дефинитивен крај на пописот

Р.С.Европа - 13.10.2011

Остри критики од опозицијата за неуспешниот попис. По одлуката на Владата, во парламентот донесен предлог закон за престанување на важење на Законот за попис.

Кој сакаше да го фалсификува пописот?

Р.С.Европа - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија ја почна 12-та седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во ...

Најава за жестока расправа за пописот

Р.С.Европа - 13.10.2011

ДПА ја напушти седницата, а опозицијата бара кривична одговорност за неуспешниот попис и залудно потрошените 14 милиони евра.

Пратениците ќе расправаат за прекинувањето на пописот

Вест - 13.10.2011

Собранието денеска ќе ја одржи дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во ...

Владата утврди престанок на важење на Законот за попис

Утрински - 13.10.2011

Владата на вчерашната седница расправаше и го утврди текстот на Предлог Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија, соопштуваат од ...

Пратениците ќе расправаат за прекинувањето на пописот

Утрински - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја почне дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на ...

Собранието заседава за престанок на важноста на законот за попис

Телма - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска ја почна дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата ...

СДСМ бара кривична и политичка одговорност за пописот

Телма - 13.10.2011

Потпретседателот на СДСМ Ана Павловска-Данева денеска побара одговорност за неуспешниот попис и за потрошените средства. - Треба да се сноси и политичка одговорност.

Прекинот на пописот утре пред Собранието

Дневник - 13.10.2011

Потпретседателот на Собранието Светлана Јакимовска попладнево ги информира координаторите на пратеничките групи дека се очекува Владата до Парламентот да достави Предлог-закон за измени и дополнувања ...

Пратениците ќе расправаат за прекинот на пописот

Кајгана - 13.10.2011

Пратениците денеска во 13 часот треба да ја започнат седницата со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на населението по скратена постапка.

Пратениците ќе расправаат за прекинувањето на пописот

Идивиди - 13.10.2011

Скопје, 13 октомври 2011 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја почне дванаесеттата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на ...

Пратениците ќе расправаат за прекинувањето на пописот

Алфа - 13.10.2011

Точка на неуспешниот попис денеска официјално ќе стави македонското собрание откако владата доцна синоќа ги утврди предлог-измени на законот за попис.

Собранието треба да го озакони прекинувањето на пописот

Дневник - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја почне дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на ...

На дневен ред во Собранието: Законот за престанување на пописот

Здраво - 13.10.2011

Во рамките на 12 седница на Собранието на Република Македонија денес на дневен ред пред пратениците по скратена постапка ќе биде Предлогот за закон за престанување на важење на Законот за попис на ...

Собранието ќе ја продолжи расправата за законот за прекинување на пописот

Сител - 14.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи дванаесетата седница на која како единствена точка на дневниот ред е Предлог-законот за престанување на важење на Законот за попис на ...

Пратениците ќе расправаат за прекинувањето на пописот

МРТ - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја почне дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на ...

Законот за прекин на пописот денеска во собрание

Канал5 - 13.10.2011

На последната владина седница утврден е текстот на предлог законот за престанување на важење на законот за попис на населението.

Владата утврди престанок на важење на Законот за попис

Кирилица - 13.10.2011

Владата на вчерашната седница расправаше и го утврди текстот на Предлог Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија, соопштуваат од ...

Почна собраниската расправа за законот за прекинување на пописот

Сител - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска ја почна дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата ...

Почна собраниската расправа за законот за прекинување на пописот

МРТ - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска ја почна дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата ...

СДСМ бара одговорност за неуспешниот попис и потрошените средства

Сител - 13.10.2011

Потпретседателот на СДСМ Ана Павловска-Данева денеска побара одговорност за неуспешниот попис и за потрошените средства. - Треба да се сноси и политичка одговорност.

Законот не се почитувал, пописот треба да се поништи

Вечер - 13.10.2011

Според министерот за правда Блерим Беџети, пописниот материјал ќе се уништи од Државниот завод за статистика кој исто така ќе биде надлежен и за надомест на направените трошоци Со 60 гласа "за" и 37 ...

Владата утврди престанок на важење на Законот за попис

Точка - 13.10.2011

Владата на вчерашната седница расправаше и го утврди текстот на Предлог Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија, соопштуваат од ...

Собранието го донесе предлог законот за прекин на пописот

Точка - 13.10.2011

Собранието на денешната седница донесе предлог - закон за престанување на важење на Законот за попис, на предлог на Владата. Вакватa одлука ја прифатија 60 пратеници, додека против беа 37.

Владата одлучи, пописот престанува

Курир - 13.10.2011

Владата на Република Македонија на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република ...

Владата утврди престанок на важење на Законот за попис

Нетпрес - 13.10.2011

Владата на вчерашната седница расправаше и го утврди текстот на Предлог Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија, соопштуваат од ...

Пратениците ќе расправаат за пописот

Курир - 13.10.2011

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја почне дванаесетата седница со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на ...

Седница за прекинот на пописот

Sky - 13.10.2011

Денеска во 13 часот, пратениците треба да ја започнат седницата со единствена точка на дневниот ред Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис на населението по скратена постапка.

Пратениците го изгласаа законот за прекин на пописот - опозицијата ја напушти седницата

Press24 - 16.10.2011

Опозицијата по завршувањето на расправата по Предлог-законот ја напушти собраниската седница, по што, претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски во два наврати даде пауза за обезбедување на ...

Парламентот за пописот: ДПА со бојкот, СДСМ бара објаснување од Груевски

eReporter - 13.10.2011

Опозиционите партии во парламентот ја нападнаа владејачката коалиција на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за несупехот да го спроведе пописот.

Собранието го донесе предлог законот за прекин на пописот

Нетпрес - 13.10.2011

Собранието на денешната седница донесе предлог - закон за престанување на важење на Законот за попис, на предлог на Владата. Вакватa одлука ја прифатија 60 пратеници, додека против беа 37.

Колку Албанци има во Македонија?

Курир - 13.10.2011

Еден фалсификуван и еден пропаднат попис за само една деценија. На кого му смета толку да се преброиме. Очигледно на оние кои што тврдат дека ги има многу повеќе одколку што навистина живеаат во ...

Владата утрврди престанок на важење на Законот за попис

Inpress - 13.10.2011

Скопје, 13. октомври 2011 (ИНПРЕС) Владата на Република Македонија расправаше и го утврди текстот на Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Престанувањето на Законот за попис пред пратениците

Inpress - 13.10.2011

Скопје, 13. октомври 2011 (ИНПРЕС) Предлогот на закон за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 година, по скратена постапка ...

Пратениците ќе гласаат прекин на Законот за попис

Македонија24 - 13.10.2011

Македонија - Македониjа 24, , Пратениците ќе гласаат прекин на Законот за попис, "Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република ...

Одговорност за неуспешниот попис

Р.С.Европа - 12.10.2011

Залудно потрошени пари и огромна политичка штета. Експертите велат дека надлежните мора да одговараат за неуспешниот попис.

Владата го утврди Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис

Вест - 12.10.2011

Владата го утврди текстот на Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија 2011 година.

Чија е одговорноста за неуспешниот попис?

Телма - 12.10.2011

Молк од Владата по вчерашното поништување на Пописот на населението и домаќинствата во Македонија. Нема одговор на прашањето кој ќе понесе одговорнсот за неуспешниот Попис, за залудно потрошените ...

Владата утврди престанок на важење на законот за попис

Телма - 12.10.2011

Владата на Република Македонија на денешната седница расправаше и го утврди текстот на Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во ...

Од две зла, помалото

Дневник - 12.10.2011

Од две зла, помалото. Веројатно членовите на Државната пописна комисија, но и Владата тргнале од оваа поговорка кога одлучија да ~ стават крај на целата „рашомонијада“ што се случуваше околу проектот ...

ОБНОВЕНО: Втора шанса за пропаднатиот попис

Дневник - 12.10.2011

Коалициони партнери се согласиле дека во досегашниот дел од пописот биле доведени во прашање бројот на припадниците на етничките заедници во Македонија, поради што пописот целосно ќе се прекине, ...

Се чека закон за прекин на пописот

Алфа - 12.10.2011

Парламентот е во исчекување на законски предлог со кој ќе се официјализира прекинот на пописот. Владата вечерва одлучува дали на утрешната собраниска седница ќе понуди посебен закон, или, пак само ...

Утре ќе се расправа за измени на Законот за попис во Собранието

+инфо - 12.10.2011

Утре во тринаесет часот се очекува во Собранието да почне седница за Предлог закон за изменување и дополнување на Законот за попис.

Поразот е наш успех!

Окно - 12.10.2011

Уште на почетокот с акам да нагласам дека насловот не претставува никаков цинизам, и покрај парадоксот што го содржи во себе.

Собранието утре ќе ја започне расправата за измени на Законот за попис

Курир - 12.10.2011

Потпретседателот на Собранието, Светлана Јакимовска попладнево ги информираше координаторите на пратеничките групи дека се очекува Владата до Парламентот да достави Предлог-закон за измени и ...

Собарието утре ќе расправа за измените на Законот за попис

Sky - 12.10.2011

Светлана Јакимовска, потпретседателот на Собранието, попладнево ги информираше координаторите на пратеничките групи дека се очекува Владата до Парламентот да достави Предлог-закон за измени и ...

Владата го утврди Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис

Sky - 12.10.2011

На денешната седница Владата расправаше и го утврди екстот на Предлог законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 ...

Почнува формалната постапка за прекин на пописот

Канал5 - 11.10.2011

Ако се дозволело пописот да продолжи вака на крајот немало да се добие реална бројка на населението, особено на етничките заедници, која би можела да го доведе во прашање процентот на албанско ...

Пописот на населението прекинат

Точка - 11.10.2011

Пописот целосно ќе се прекине. Ова било договорено на средбата на владините коалициони партнери кои се согласиле дека во досегашниот дел од пописот биле доведени во прашање бројот на припадниците на ...

Пописот на населението прекинат

Нетпрес - 11.10.2011

Пописот целосно ќе се прекине. Ова било договорено на средбата на владините коалициони партнери кои се согласиле дека во досегашниот дел од пописот биле доведени во прашање бројот на припадниците на ...

Eтничките Бугари во Србија не се оптимисти дека ќе има промени

SETimes - 10.10.2011

Етничките Бугари во Србија не очекуваат нивното учество на пописот да донесе какви било значајни промени. Светла Димитрова за Southeast European Times во Софија -- 10.10.11 Според пописот на ...