TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дендиас и Блок разговарале за ЕУ перспективата на Северна Македонија и Албанија

24 Вести - 28.11.2019

Европската перспектива треба да се охрабри и претставува единствен пат за стабилност, безбедност и просперитет на регионот, рече министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по средбата со шефот на холандската дипломатија Стеф Блок и ...

Дендиас и Блок разговарале за ЕУ перспективата на Македонија и Албанија

Канал5 - 28.11.2019

Европската перспектива треба да се охрабри и претставува единствен пат за стабилност, безбедност и просперитет на регионот. Европската перспектива треба да се охрабри и претставува единствен пат за стабилност, безбедност и просперитет на регионот, ...

Дендиас и Блок разговарале за ЕУ перспективата на Македонија и Албанија

Фокус - 28.11.2019

Европската перспектива треба да се охрабри и претставува единствен пат за стабилност, безбедност и просперитет на регионот, рече министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по средбата со шефот на холандската дипломатија Стеф Блок и ...

Дендиас: Треба да се охрабри европската перспектива на Македонија и Албанија

Слободен Печат - 28.11.2019

На денешната средба во грчкото МНР, Дендиас рече дека го известил Блок за неговото патување во Северна Македонија и вонредното, поради земјотресот, во Албанија. Европската перспектива треба да се охрабри и претставува единствен пат за стабилност, ...

Дендиас и Блок разговарале за ЕУ перспективата на Македонија и Албанија

Сител - 28.11.2019

Европската перспектива треба да се охрабри и претставува единствен пат за стабилност, безбедност и просперитет на регионот, рече министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по средбата со шефот на холандската дипломатија Стеф Блок и ...

Дендиас и Блок разговарале за ЕУ перспективата на Северна Македонија и Албанија

А1 On - 28.11.2019

Европската перспектива треба да се охрабри и претставува единствен пат за стабилност, безбедност и просперитет на регионот, рече министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по средбата со шефот на холандската дипломатија Стеф Блок и ...

Дендиас и Блок разговарале за ЕУ перспективата на Северна Македонија и Албанија

24Инфо - 28.11.2019

Европската перспектива треба да се охрабри и претставува единствен пат за стабилност, безбедност и просперитет на регионот, рече министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по средбата со шефот на холандската дипломатија Стеф Блок и ...

Дендиас и Блок разговарале за европската перспектива на С. Македонија и Албанија

iPortal - 28.11.2019

Европската перспектива треба да се охрабри и претставува единствен пат за стабилност, безбедност и просперитет на регионот, рече министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по средбата со шефот на холандската дипломатија Стеф Блок и ...

Дендиас и Блок разговарале за ЕУ перспективата на Северна Македонија и Албанија

Локално - 28.11.2019

Европската перспектива треба да се охрабри и претставува единствен пат за стабилност, безбедност и просперитет на регионот, рече министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по средбата со шефот на холандската дипломатија Стеф Блок и ...

Дендиас и Блок разговарале за ЕУ перспективата на Македонија и Албанија

4NEWS - 28.11.2019

Европската перспектива треба да се охрабри и претставува единствен пат за стабилност, безбедност и просперитет на регионот, рече министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по средбата со шефот на холандската дипломатија Стеф Блок и ...

Дендиас и Блок разговарале за ЕУ перспективата на Северна Македонија и Албанија

Опсервер - 28.11.2019

Европската перспектива треба да се охрабри и претставува единствен пат за стабилност, безбедност и просперитет на регионот, рече министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по средбата со шефот на холандската дипломатија Стеф Блок и ...

Дендиас и Блок разговарале за ЕУ перспективата на Северна Македонија и Албанија

Либертас - 28.11.2019

– Европската перспектива треба да се охрабри и претставува единствен пат за стабилност, безбедност и просперитет на регионот, рече министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по средбата со шефот на холандската дипломатија Стеф Блок и ...

Скопје и Атина посветени на Договорот од Преспа, силна грчка поддршка и за евроинтеграцијата

Канал5 - 27.11.2019

Драматично подобрување на билатералните релации кои поминуваат преку Договорот од Преспа, но и напори за покривање на сите доцнења кои постојат за негово целосно имплементирање. Драматично подобрување на билатералните релации кои поминуваат преку ...

Катругалос: Ги поздравуваме изјавите на Дендиас за Договорот од Преспа

Алсат-М - 27.11.2019

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега надлежен за надворешна политика во опозициската СИРИЗА, Јоргос Катругалос, позитивно ги коментира изјавите на Никос Дендиас од Скопје и вели дека треба да ги слушнат и оние членови на Нова демократија ...

Скопје и Атина посветени на Договорот од Преспа, силна грчка поддршка и за евроинтеграцијата

Сител - 27.11.2019

Драматично подобрување на билатералните релации кои поминуваат преку Договорот од Преспа, но и напори за покривање на сите доцнења кои постојат за негово целосно имплементирање. Двете земји имаат заедничка иднина ако гледаат добронамерно на целиот ...

Надворешнополитичко зевање

Слободен Печат - 27.11.2019

На еден парадоксален начин, денеска е задоволство кога слушаме здодевни интервјуа по медиумите со Никола Димитров или со Бујар Османи, дури без разлика и на трилерот на толкувањето во „кристална топка“ на француската импровизација од политика кон ...

Скопје и Атина посветени на Договорот од Преспа, силна грчка поддршка и за евроинтеграцијата

А1 On - 27.11.2019

Драматично подобрување на билатералните релации кои поминуваат преку Договорот од Преспа, но и напори за покривање на сите доцнења кои постојат за негово целосно имплементирање. Двете земји имаат заедничка иднина ако гледаат добронамерно на целиот ...

Катругалос: Треба целосно и доследно да се спроведува Договорот од Преспа

Слободен Печат - 27.11.2019

Ги поздравуваме изјавите на министерот за надворешни работи дека Договорот од Преспа треба целосно и доследно да се спроведува, рече Катругалос. Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега надлежен за надворешна политика во опозициската СИРИЗА, ...

Катругалос: Ги поздравуваме изјавите на Дендиас за Договорот од Преспа

Сител - 27.11.2019

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега надлежен за надворешна политика во опозициската СИРИЗА, Јоргос Катругалос, позитивно ги коментира изјавите на Никос Дендиас од Скопје и вели дека треба да ги слушнат и оние членови на Нова демократија ...

Катругалос: Ги поздравуваме изјавите на Дендиас за Договорот од Преспа

Press24 - 27.11.2019

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега надлежен за надворешна политика во опозициската СИРИЗА,, позитивно ги коментира изјавите на Никос Дендиас од Скопје и вели дека треба да ги слушнат и оние членови на Нова демократија кои одбиваат да го ...

Катругалос: Ги поздравуваме изјавите на Дендиас за Договорот од Преспа

А1 On - 27.11.2019

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега надлежен за надворешна политика во опозициската СИРИЗА, Јоргос Катругалос, позитивно ги коментира изјавите на Никос Дендиас од Скопје и вели дека треба да ги слушнат и оние членови на Нова демократија ...

Надворешнополитичко зевање

Либертас - 27.11.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Според сите вчерашни медиумски извештаи, посетата на грчкиот министер за надворешни работи на Скопје дополнително ја зацврсти позицијата на Преспанскиот договор во билатералните ...

Скопје и Атина посветени на Договорот од Преспа, силна грчка поддршка и за евроинтеграцијата

CivilMedia - 27.11.2019

Драматично подобрување на билатералните релации кои поминуваат преку Договорот од Преспа, но и напори за покривање на сите доцнења кои постојат за негово целосно имплементирање. Двете земји имаат заедничка иднина ако гледаат добронамерно на целиот ...

Дендиас од Албанија: Подготвени сме да помогнеме на кој било начин

Либертас - 27.11.2019

Поддршка, солидарност и сочувство за Албанија и албанскиот народ изрази министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, од Драч и Тирана, јави дописничката на МИА од Атина. Шефот на грчката дипломатија се сретна во Тирана со претседателот ...

Дендиас од Албанија: Подготвени сме да помогнеме на кој било начин

Опсервер - 27.11.2019

Поддршка, солидарност и сочувство за Албанија и албанскиот народ изрази министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, од Драч и Тирана, јави дописничката на МИА од Атина. Шефот на грчката дипломатија се сретна во Тирана со претседателот ...

Катругалос: Ги поздравуваме изјавите на Дендиас за Договорот од Преспа

Опсервер - 27.11.2019

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега надлежен за надворешна политика во опозициската СИРИЗА, Јоргос Катругалос, позитивно ги коментира изјавите на Никос Дендиас од Скопје и вели дека треба да ги слушнат и оние членови на Нова демократија ...

Премиерот Заев со грчкиот министер за надворешни работи Дендиас: Ќе се интензивира економската соработка помеѓу двете ...

Бизнис Вести - 27.11.2019

Премиерот Зоран Заев вчера се сретна со министерот за надворешни работи на Република Грција во рамки на неговата официјална посета на државава. На билатералната средба се разговараше за поддршката која Република Северна Македонија континуирано ја ...

Скопје и Атина посветени на Договорот од Преспа, силна грчка поддршка и за евроинтеграцијата

Локално - 27.11.2019

Драматично подобрување на билатералните релации кои поминуваат преку Договорот од Преспа, но и напори за покривање на сите доцнења кои постојат за негово целосно имплементирање. Двете земји имаат заедничка иднина ако гледаат добронамерно на целиот ...

Катругалос: Ги поздравуваме изјавите на Дендиас за Договорот од Преспа

Локално - 27.11.2019

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега надлежен за надворешна политика во опозициската СИРИЗА, Јоргос Катругалос, позитивно ги коментира изјавите на Никос Дендиас од Скопје и вели дека треба да ги слушнат и оние членови на Нова демократија ...

Скопје и Атина со драматично подобрување на билатералните релации кои поминуваат преку Договорот од Преспа

iPortal - 27.11.2019

Драматично подобрување на билатералните релации кои поминуваат преку Договорот од Преспа, но и напори за покривање на сите доцнења кои постојат за негово целосно имплементирање. Двете земји имаат заедничка иднина ако гледаат добронамерно на целиот ...

Катругалос: Ги поздравуваме изјавите на Дендиас за Договорот од Преспа

Република - 27.11.2019

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега надлежен за надворешна политика во опозициската СИРИЗА, позитивно ги коментира изјавите на Никос Дендиас од Скопје и вели дека треба да ги слушнат и оние членови на Нова демократија кои одбиваат да го ...

Катругалос ги поздрави пораките на Дендиас од Скопје

iPortal - 27.11.2019

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега надлежен за надворешна политика во опозициската СИРИЗА, Јоргос Катругалос, позитивно ги коментира изјавите на Никос Дендиас од Скопје и вели дека треба да ги слушнат и оние членови на Нова демократија ...

Катругалос: Ги поздравуваме изјавите на Дендиас за Договорот од Преспа

Либертас - 27.11.2019

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега надлежен за надворешна политика во опозициската СИРИЗА, Јоргос Катругалос, позитивно ги коментира изјавите на Никос Дендиас од Скопје и вели дека треба да ги слушнат и оние членови на Нова демократија ...

Скопје и Атина посветени на Договорот од Преспа

Вечер Прес - 27.11.2019

Драматично подобрување на билатералните релации кои поминуваат преку Договорот од Преспа, но и напори за покривање на сите доцнења кои постојат за негово целосно имплементирање. Драматично подобрување на билатералните релации кои поминуваат преку ...

Надворешнополитичко зевање

CivilMedia - 27.11.2019

пишува: Според сите вчерашни медиумски извештаи, посетата на грчкиот министер за надворешни работи на Скопје дополнително ја зацврсти позицијата на Преспанскиот договор во билатералните грчко-македонски односи: новата грчка влада не само што го ...

Скопје и Атина посветени на Договорот од Преспа, силна грчка поддршка и за евроинтеграцијата

Опсервер - 27.11.2019

Драматично подобрување на билатералните релации кои поминуваат преку Договорот од Преспа, но и напори за покривање на сите доцнења кои постојат за негово целосно имплементирање. Двете земји имаат заедничка иднина ако гледаат добронамерно на целиот ...

Катругалос: Ги поздравуваме изјавите на Дендиас за Договорот од Преспа

CivilMedia - 27.11.2019

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега надлежен за надворешна политика во опозициската СИРИЗА, Јоргос Катругалос, позитивно ги коментира изјавите на Никос Дендиас од Скопје и вели дека треба да ги слушнат и оние членови на Нова демократија ...

КАТРУГАЛОС: Изјавите на Дендиас за Договорот од Преспа да ги слушнат и тие што се служеа со демагогија за предавство

Денешен - 27.11.2019

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега надлежен за надворешна политика во опозициската СИРИЗА, Јоргос Катругалос, позитивно ги коментира изјавите на Никос Дендиас од Скопје и вели дека треба да ги слушнат и оние членови на Нова демократија ...

Грција ќе ја интензивира својата лоби-агенда во ЕУ заради почнување преговори со Македонија

Н.Македонија - 27.11.2019

По барање на премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, во следниот период ќе се интензивира грчката лоби-агенда во европските центри на моќ, во кои ќе се бара начин како Македонија што е можно побрзо да го почне процесот на преговори со Европската ...

Катругалос: Ги поздравуваме изјавите на Дендиас за Договорот од Преспа

MakPress - 27.11.2019

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега надлежен за надворешна политика во опозициската СИРИЗА, Јоргос Катругалос, позитивно ги коментира изјавите на Никос Дендиас од Скопје и вели дека треба да ги слушнат и оние членови на Нова демократија ...

Билатералната соработката се развива со фокус на економијата, воената соработка и инвестициите

MakPress - 27.11.2019

Драматично подобрување на билатералните релации кои поминуваат преку Договорот од Преспа, но и напори за покривање на сите доцнења кои постојат за негово целосно имплементирање. Двете земји имаат заедничка иднина ако гледаат добронамерно на целиот ...

Димитров – Дендиас: Имаме заедничка иднина и пат, ако гледаме добронамерно

Алсат-М - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за приклучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

Пендаровски до Дендиас: Посветени сме на развој на партнерство со Грција

Канал5 - 26.11.2019

Македонија е силно посветена на развој на партнерството со Грција, базирано на пријателство и заедничкиот интерес на граѓаните на двете држави за просперитетен регион. Во тој контекст, Преспанскиот договор е чекор што ја демонстрира посветеноста за ...

Заев до Дендиас: Кога бизнисот се развива, граѓаните во нашите две држави ќе имаат и подобар животен стандард

Канал5 - 26.11.2019

Како што соопшти владината прес-служба, Грција е трет најголем инвеститор во Македонија, а претендира во следниот период да дојде на првото место. Поддршката која Република Македонија континуирано ја добива од Република Грција на патот на ...

Дендиас во Скопје: Доаѓам во земја сојузник на Грција во НАТО, со поддршка и за ЕУ

Канал5 - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со претседателот Стево ...

Дендиас во Скопје: Доаѓам во земја сојузник на Грција во НАТО, со поддршка и за ЕУ

24 Вести - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со ...

Дендиас: Поддршка од Грција за албанскиот народ и албанската влада по земјотресот

24 Вести - 26.11.2019

Поддршка за народот и владата во Албанија по силниот земјотрес, изрази министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас преку неговиот официјален „Твитер“ профил, ,јави дописничката на МИА од Атина.

Шефот на грчката дипломатија Дендиас денеска во Скопје: Доаѓам кај сојузник на Грција во НАТО

Канал5 - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, престојува во прва официјална посета на земјава. Во 10 часот утринава тој пристигна во министерството за надворешни работи таму е Александар Видиновски.

Дендиас: Радосен сум што сум во Северна Македонија!

Фокус - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за прилучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

Грција ја разбира разочараноста во Македонија заради недобивањето датум за преговори

Телма - 26.11.2019

Значаен напредок во имплементацијата на Преспанскиот договор и драматично подобрување на односите меѓу двете земји, рече министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, кој денеска е во официјална посета на Македонија.

Министерот за надворешни на Грција, Дендиас во прва посета на Македонија

Канал5 - 26.11.2019

Во пријателска и отворена атмосфера помина првата средба на македонско тло, меѓу министерот за надворешни работи Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Дендиас. И покрај ставувањата од пред неколку месеци дека новата влада во Атина ќе прави ...

За Скопје и Атина Преспанскиот договор е завршена работа

Deutsche Welle - 26.11.2019

Имаме заедничка иднина, порача денеска од Скопје шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас. Двете држави ќе бидат големи ако се почитуваат, вели Димитров Имплементацијата на Преспанскиот договор тече согласни се шефовите на дипломатиите на Северна ...

Дендиас и Димитров за промовирањето на кампањата “Macedonia the Great”: Двете држави ќе бидат “The Great”,

ТВ21 - 26.11.2019

Ниту Димитров, ниту Дендиас не го покренаа прашањето за повлекување на марката „Macedonia the Great“ откако грчкиот премиер Киријакос Мицотакис пред десетина дена самоволно го промовираше со што практично беше прекршен Преспанскиот договор.

Договорот од Преспа да се забрза, а Грција во меѓувреме ќе лобира за Македонија за ЕУ

Телма - 26.11.2019

Договорот од Преспа доцни и треба да се забрза неговата имплементација, побара денеска во Скопје грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас. Тој рече дека не се решени сите проблеми од имплементациата и постојат доцнења и од двете страни, ...

Средба Димитров - Дендиас: Имаме заедничка иднина и пат, ако гледаме добронамерно

24 Вести - 26.11.2019

Голема ќе биде нашата иднина ако ја гледаме добронамерно, порачаа шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција. Сериозни доцнења со имплементација на обврските од Преспанскиот договор, а Никола Димитров и Никос Дендиас со воздржани одговори и ...

Дендиас во Скопје: Доаѓам во земја сојузник на Грција во НАТО, со поддршка и за ЕУ

Фокус - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со ...

Дендиас по посетата на Скопје вонредно ќе замине за Тирана

24 Вести - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по денешната посета на Скопје, вонредно ќе замине за Тирана, поради земјотресот што ја погоди Албанија, а Грција со наредба на премиерот Кирјакос Мицотакис, ќе обезбеди помош за соседната ...

Дендиас во Скопје: Доаѓам во земја сојузник на Грција во НАТО

Алсат-М - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со ...

Димитров – Дендиас: Имаме заедничка иднина и пат, ако гледаме добронамерно

24 Вести - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за прилучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

Димитров – Дендиас: Имаме заедничка иднина и пат, ако гледаме добронамерно

Канал5 - 26.11.2019

Радосен сум што сум тука, во прва посета на соседна Македонија, која наскоро ќе стане партнер на Грција во НАТО и кандидат за ЕУ. Сигурен сум дека наскоро ќе ги почне пристапните преговори. Ја имате целосната поддршка од Грција, рече Дендиас.

Димитров- Дендиас: Преспаснкиот договор отвори голем потенцијал за соработка меѓу двете земји

Press24 - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за прилучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

Дендиас: Радосен сум што сум тука, имате целосна поддршка од Грција

+инфо - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за прилучувањето на С. Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

Димитров: Наскоро прва средба на комисијата за трговски марки

+инфо - 26.11.2019

Грција е наш стратегиски партнер, сосед и пријател. Преспаснкиот договор отвори голем потенцијал за соработка што треба да се искористи, рече шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на заедничката прес конференција со министерот за ...

Дендиас во Скопје, средби со Димитров, Пендаровски и Заев

МКД - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со претседателот Стево Пендаровски и ...

Дендиас во Скопје: Доаѓам во земја сојузник во НАТО со поддршка и за ЕУ

Нова ТВ - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со ...

Димитров – Дендиас: Имаме заедничка иднина и пат, ако гледаме добронамерно

Сител - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за приклучувањето на Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

Пендаровски-Дендиас: Фокусирани сме кон интензивирање на реформскиот процес

Слободен Печат - 26.11.2019

Претседателот Пендаровски, се заблагодари за силната поддршка од Грција за почеток на претпристапните преговори на Северна Македонија со Европската унија. Северна Македонија е силно посветена на развој на партнерството со Грција, базирано на ...

Пендаровски до Дендиас: Посветени сме на развој на партнерство со Грција

Сител - 26.11.2019

Македонија е силно посветена на развој на партнерството со Грција, базирано на пријателство и заедничкиот интерес на граѓаните на двете држави за просперитетен регион. Во тој контекст, Преспанскиот договор е чекор што ја демонстрира посветеноста за ...

Дендиас денеска во Скопје: „Доаѓам во земја сојузник на Грција во НАТО, со поддршка и за ЕУ“

Press24 - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на РепубликаМакедонија. Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со претседателот ...

Дендиас: Преспанскиот договор треба целосно да се имплементира

Нова ТВ - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за приклучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

Дендиас сака целосно исполнување на Договорот од Преспа

Независен - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за приклучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

Пендаровски до Дендиас: Посветени сме на развој на партнерство со Грција

ММС - 26.11.2019

Северна Македонија е силно посветена на развој на партнерството со Грција, базирано на пријателство и заедничкиот интерес на граѓаните на двете држави за просперитетен регион. Во тој контекст, Преспанскиот договор е чекор што ја демонстрира ...

Заев- Дендиас: Силна поддршка за Северна Македонија од Грција на патот на евроатланските интеграции

Press24 - 26.11.2019

Зоран Заев денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Република Грција во рамки на неговата официјална посета на државава, соопштуваат од владината прес служба. „На билатералната средба се разговараше за поддршката која Република ...

(Видео) Заев-Дендијас: Грција е трет најголем инвеститор во Северна Македонија, претендира да биде прв

Макфакс - 26.11.2019

Премиерот Зоран Заев се сретна со министерот за надворешни работи на Република Грција во рамките на неговата официјална посета на државава. На билатералната средба се разговараше за поддршката што Република Северна Македонија континуирано ја добива ...

Заев до Дендиас: Кога бизнисот се развива, граѓаните во нашите две држави ќе имаат и подобар животен стандард

А1 On - 26.11.2019

Поддршката која Република Северна Македонија континуирано ја добива од Република Грција на патот на евроатланските интеграции и развојот на трговската размена и инвестициите помеѓу двете држави биле теми на средбата на премиерот Зоран Заев со ...

Заев до Дендиас: Кога бизнисот се развива, граѓаните во нашите две држави ќе имаат и подобар животен стандард

ММС - 26.11.2019

Поддршката која Република Северна Македонија континуирано ја добива од Република Грција на патот на евроатланските интеграции и развојот на трговската размена и инвестициите помеѓу двете држави биле теми на средбата на премиерот Зоран Заев со ...

Заев-Дендиас: Преспанскиот договор е извонредна можност да се интензивира економската соработка помеѓу двете земји

Слободен Печат - 26.11.2019

Преспанскиот договор е извонредна можност за зајакнување на културните и економските врски помеѓу двете држави. Поддршката која Република Северна Македонија континуирано ја добива од Република Грција на патот на евроатланските интеграции и развојот ...

Заев до Дендиас: Кога бизнисот се развива, граѓаните во нашите две држави ќе имаат и подобар животен стандард

Сител - 26.11.2019

Поддршката која Република Македонија континуирано ја добива од Република Грција на патот на евроатланските интеграции и развојот на трговската размена и инвестициите помеѓу двете држави биле теми на средбата на премиерот Зоран Заев со министерот за ...

Дендиас со поддршка за албанскиот народ и влада по земјотресот

Слободен Печат - 26.11.2019

Поддршка за народот и владата во Албанија по силниот земјотрес, изрази министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас преку неговиот официјален Твитер-профил, ,јави дописничката на МИА од Атина.

Средба Димитров-Дендиас: Имаме заедничка иднина

Нетпрес - 26.11.2019

Голема ќе биде нашата иднина ако ја гледаме добронамерно, порачаа шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција. Сериозни доцнења со имплементација на обврските од Преспанскиот договор, а Никола Димитров и Никос Дендиас со воздржани одговори и ...

Дендиас од Албанија: Подготвени сме да помогнеме на кој било начин

Слободен Печат - 26.11.2019

Шефот на грчката дипломатија се сретна во Тирана со претседателот на Албанија, Илир Мета, а по средбата рече дека Грција има големо искуство со земјотреси, две грчки спасувачки единици се веќе во Албанија.

Дендиас: Доаѓам во земја сојузник

+инфо - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со претседателот Стево ...

Шефот на грчката дипломатија во посета на земјава

Макфакс - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендијас, кој ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.

Дендиас: Поддршка од Грција за албанскиот народ и албанската влада по земјотресот

А1 On - 26.11.2019

Поддршка за народот и владата во Албанија по силниот земјотрес, изрази министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас преку неговиот официјален „Твитер“ профил, јави дописничката на МИА од Атина.

Дендиас по посетата на Скопје вонредно ќе замине за Тирана

А1 On - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по денешната посета на Скопје, вонредно ќе замине за Тирана, поради земјотресот што ја погоди Албанија, а Грција со наредба на премиерот Кирјакос Мицотакис, ќе обезбеди помош за соседната ...

Шефот на грчката дипломатија Дендиас во Скопје

Р.С.Европа - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас денеска ќе престојува во Скопје. Тој, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев.

Дендиас во Скопје: Доаѓам во земја сојузник на Грција во НАТО, со поддршка и за ЕУ

А1 On - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со ...

Димитров по средбата со Дендиас: Со Договорот од Преспа и двете страни имаат обврски, како брендовите и трговски марки

МКД - 26.11.2019

Има значаен напредок во спроведувањето на Договорот од Преспа, а соработката на двете земји е во конструктивен дух. Веќе се постигнати договори за соработка, напредок на економијата, инвестициите и инфраструктурата, оценија министрите за надворешни ...

Дендиас: Поддршка од Грција за албанскиот народ и албанската влада по земјотресот

Press24 - 26.11.2019

Поддршка за народот и владата во Албанија по силниот земјотрес, изрази министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас преку неговиот официјален „Твитер“ профил, јави дописничката на МИА од Атина.

Дендиас: Преспанскиот договор драматично ги подобри односите меѓу двете земји

Р.С.Европа - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас изјави дека Грција и Северна Македонија имаат заедничка иднина, ако кон тоа се гледа добронамерно. Признава дека спроведувањето на Преспанскиот договор се одвива со доцнења, но дека истиот ...

Пендаровски до Дендиас: Посветени сме на развој на партнерство со Грција

А1 On - 26.11.2019

Северна Македонија е силно посветена на развој на партнерството со Грција, базирано на пријателство и заедничкиот интерес на граѓаните на двете држави за просперитетен регион. Во тој контекст, Преспанскиот договор е чекор што ја демонстрира ...

Пендаровски- Дендиас: Македонија е силно посветена на развој на партнерството со Грција

Press24 - 26.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими Никос Дендиас, министер за надворешни работи на Република Грција, кој престојува во посета на Република Македонија. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Македонија ...

Димитров го пречека својот грчки колега Никос Дендијас

Макфакс - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се сретна со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендијас, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата, како што информираат од МНР, биле разменети мислења за ...

Пендаровски до Дендијас: Преспанскиот договор е чекор што ја демонстрира посветеноста за развој на добрососедски односи

Макфакс - 26.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски го прими Никос Дендијас, министер за надворешни работи на Република Грција, кој престојува во посета на земјата. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Северна Македонија и Грција, за ...

Дендиас: Поддршка од Грција за албанскиот народ и албанската влада по земјотресот

Сител - 26.11.2019

Поддршка за народот и владата во Албанија по силниот земјотрес, изрази министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас преку неговиот официјален „Твитер“ профил, ,јави дописничката на МИА од Атина.

Дендиас: Доаѓам во земја сојузник на Грција во НАТО, со поддршка и за ЕУ

Слободен Печат - 26.11.2019

Во однос на Договорот од Преспа, шефот на грчката дипломатија порачува дека тој е обврзувачки и за двете земји и додава дека неговото целосно спроведување значи и дополнителен поттик за поголем развој и просперитет на двата народи.

Дендиас во Скопје: Доаѓам во земја сојузник на Грција во НАТО, со поддршка и за ЕУ

Сител - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со претседателот ...

Дендиас се сретна со Пендаровски и со Заев

Р.С.Европа - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, кој е во посета на Македонија, денеска имаше одвоени средби и со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. На средбата со Пендаровски биле разменети мислења за севкупните ...

По посетата на Скопје, Дендиас заминува за Тирана

Слободен Печат - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по денешната посета на Скопје, вонредно ќе замине за Тирана, поради земјотресот што ја погоди Албанија, а Грција со наредба на премиерот Кирјакос Мицотакис, ќе обезбеди помош за соседната ...

Дендиас најави дека ќе лобира во европските центри за почеток на преговори со ЕУ

МКД - 26.11.2019

Без разлика кој е на власт во Грција, секоја влада принципиелно се залага за спроведување на заклучоците од Солунскиот самит со кој се поддржува интеграцијата на балканските земји во Европската унија, изјавил грчкиот министер за надворешни работи ...

Дендиас: Драматично подобрени односите меѓу двете земји во последните месеци

Сител - 26.11.2019

Грчкиот министер за надворешни работи пристигна во Скопје со поддршка за македонските евроинтеграциии, но и со констатација дека сдносите мегу двете земји се драматично подобрени благодарение на прспанскиот догвор.

Дендиас по посетата на Скопје вонредно ќе замине за Тирана

Сител - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по денешната посета на Скопје, вонредно ќе замине за Тирана, поради земјотресот што ја погоди Албанија, а Грција со наредба на премиерот Кирјакос Мицотакис, ќе обезбеди помош за соседната ...

Дендиас од Албанија: Подготвени сме да помогнеме на кој било начин

А1 On - 26.11.2019

Поддршка, солидарност и сочувство за Албанија и албанскиот народ изрази министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, од Драч и Тирана. Шефот на грчката дипломатија се сретна во Тирана со претседателот на Албанија, Илир Мета, а по ...

Дендиас: Договорот од Преспа е обрзувачки за двете земји

Нетпрес - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со претседателот Стево Пендаровски и ...

Дендиас: Сигурен сум дека наскоро ќе ги почнете пристапните преговори

Слободен Печат - 26.11.2019

Оцени дека има драматично подобрување на билатералната соработката, која и натаму се развива со фокус на економијата, воената соработка, инвестициите, инфраструктурата… Грција дава целосна и силна поддршка за прилучувањето на Северна Македонија во ...

Димитров – Дендиас: Имаме заедничка иднина и пат, ако гледаме добронамерно

ММС - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за прилучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

Шефот на грчката дипломатија Дендиас во Скопје

Курир - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас денеска ќе престојува во Скопје. Тој, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев.

Димитров – Дендиас: Имаме заедничка иднина и пат, ако гледаме добронамерно

А1 On - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за прилучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

Пендаровски до Дендиас: Посветени сме на развој на партнерство со Грција

24Инфо - 26.11.2019

Северна Македонија е силно посветена на развој на партнерството со Грција, базирано на пријателство и заедничкиот интерес на граѓаните на двете држави за просперитетен регион. Во тој контекст, Преспанскиот договор е чекор што ја демонстрира ...

Димитров – Дендиас: Имаме заедничка иднина и пат, ако гледаме добронамерно

Либертас - 26.11.2019

– Грција дава целосна и силна поддршка за прилучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на ...

Дендиас по посетата на Скопје вонредно ќе замине за Тирана

Либертас - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по денешната посета на Скопје, вонредно ќе замине за Тирана, поради земјотресот што ја погоди Албанија, а Грција со наредба на премиерот Кирјакос Мицотакис, ќе обезбеди помош за соседната ...

Пендаровски кон Дендиас: Преспанскиот договор е чекор што ја демонстрира посветеноста за развој на добрососедски односи ...

iPortal - 26.11.2019

Северна Македонија е силно посветена на развој на партнерството со Грција, базирано на пријателство и заедничкиот интерес на граѓаните на двете држави за просперитетен регион. Во тој контекст, Преспанскиот договор е чекор што ја демонстрира ...

Дендиас по посетата на Скопје вонредно ќе замине за Тирана

4NEWS - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по денешната посета на Скопје, вонредно ќе замине за Тирана, поради земјотресот што ја погоди Албанија, а Грција со наредба на премиерот Кирјакос Мицотакис, ќе обезбеди помош за соседната ...

Димитров го пречека својот грчки колега, Никос Дендиас

Точка - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров се сретна со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата, како што информираат од МНР, биле разменети мислења за билатералната ...

Пендаровски до Дендиас: Преспанскиот договор е чекор што ја демонстрира посветеноста за развој на добрососедски односи

Точка - 26.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, го прими Никос Дендиас, министер за надворешни работи на Република Грција, кој престојува во посета на земјата. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Северна Македонија и Грција, за ...

Дендиас во Скопје: Доаѓам во земја сојузник на Грција во НАТО, со поддршка и за ЕУ

24Инфо - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со ...

ФОТО: Грчкиот министер за надворешни работи во официјална посета на Скопје

iPortal - 26.11.2019

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас денеска е во официјална посета на Северна Македонија. Тој прво одржува средба со неговиот македонски колега, Никола Димитров. По билатералната средба на Дендиас и Димротв, предвиден е и состанок ...

Заев – Дендиас: Ќе се интензивира економската соработка помеѓу двете земји и инвестициите

CivilMedia - 26.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Република Грција во рамки на неговата официјална посета на државава. На билатералната средба се разговараше за поддршката која Република Северна Македонија континуирано ја ...

Дендиас: Поддршка од Грција за албанскиот народ и албанската влада по земјотресот

Либертас - 26.11.2019

Поддршка за народот и владата во Албанија по силниот земјотрес, изрази министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас преку неговиот официјален „Твитер“ профил, ,јави дописничката на МИА од Атина.

Заев - Дендиас: Ќе се интензивира економската соработка и инвестициите

Фактор - 26.11.2019

Грција е трет најголем инвеститор во Северна Македонија, а претендира во следниот период да дојде на првото место. Преспанскиот договор е извонредна можност за зајакнување на културните и економските врски помеѓу двете држави, беше кажано на ...

Заев до Дендиас: Кога бизнисот се развива, граѓаните во нашите две држави ќе имаат и подобар животен стандард

Бриф - 26.11.2019

Поддршката која Република Северна Македонија континуирано ја добива од Република Грција на патот на евроатланските интеграции и развојот на трговската размена и инвестициите помеѓу двете држави биле теми на средбата на премиерот Зоран Заев со ...

Димитров: На новите генерации ќе им биде чудно зошто спорот не се решил порано

iPortal - 26.11.2019

Минисрерот за надворешни работи, Никола Димитров по средбата со неговиот грчки колега, Никос Дендиас испрати благодарност до Грција што го потпиша писмото за поддршка за почнување на преговори на Европската Унија со Северна Македонија задено со 16 ...

Пендаровски до Дендиас: Посветени сме на развој на партнерство со Грција

Опсервер - 26.11.2019

Македонија е силно посветена на развој на партнерството со Грција, базирано на пријателство и заедничкиот интерес на граѓаните на двете држави за просперитетен регион. Во тој контекст, Преспанскиот договор е чекор што ја демонстрира посветеноста за ...

Дендиас: Ние и нудиме на Северна Македонија секаква соработка

iPortal - 26.11.2019

Голема е мојата радост што сум тука. Ова е моја прва посета во Северна Македонија, соседна земја на Грција, за скоро партнер во НАТО, кандидат за ЕУ и сигурен сум дека наскоро ќе почнат преговорите, за што ја имате целосната поддршка, истакна ...

Заев до Дендиас: Кога бизнисот се развива, граѓаните во нашите две држави ќе имаат и подобар животен стандард

Скопје инфо - 26.11.2019

Поддршката која Република Северна Македонија континуирано ја добива од Република Грција на патот на евроатланските интеграции и развојот на трговската размена и инвестициите помеѓу двете држави биле теми на средбата на премиерот Зоран Заев со ...

Заев до Дендиас: Кога бизнисот се развива, граѓаните во нашите две држави ќе имаат и подобар животен стандард

Локално - 26.11.2019

Поддршката која Република Северна Македонија континуирано ја добива од Република Грција на патот на евроатланските интеграции и развојот на трговската размена и инвестициите помеѓу двете држави биле теми на средбата на премиерот Зоран Заев со ...

Заев до Дендиас: Кога бизнисот се развива, граѓаните во нашите две држави ќе имаат и подобар животен стандард

Либертас - 26.11.2019

– Поддршката која Република Северна Македонија континуирано ја добива од Република Грција на патот на евроатланските интеграции и развојот на трговската размена и инвестициите помеѓу двете држави биле теми на средбата на премиерот Зоран Заев со ...

Дендиас: Поддршка од Грција за албанскиот народ и албанската влада по земјотресот

Опсервер - 26.11.2019

Поддршка за народот и владата во Албанија по силниот земјотрес, изрази министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас преку неговиот официјален „Твитер“ профил, ,јави дописничката на МИА од Атина.

Дендиас денеска во Скопје, ќе се сретне и со грчки бизнисмени

Фактор - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, денеска ќе пристигне во Скопје, а во Македонија ќе се сретне и со грчки бизнисмени активни во нашата земја. Дендијас ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев, а ...

Дендиас во Скопје: Доаѓам во земја сојузник на Грција во НАТО, со поддршка и за ЕУ

Опсервер - 26.11.2019

Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев. Главни теми во разговорите ќе бидат европерспективата на Северна Македонија и регионот, ...

Заев-Дендиас: Грција е трет најголем инвеститор во Северна Македонија, претендира да биде прв

Точка - 26.11.2019

Премиерот Зоран Заев се сретна со министерот за надворешни работи на Република Грција во рамките на неговата официјална посета на државава. На билатералната средба се разговараше за поддршката што Република Северна Македонија континуирано ја добива ...

Дендиас: Без разлика кој е на власт, Грција ќе ја поддржува интеграцијата на балканските земји во ЕУ

iPortal - 26.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Република Грција во рамки на неговата официјална посета на државава. На билатералната средба се разговараше за поддршката која Република Северна Македонија континуирано ја ...

Дендиас во Скопје: Доаѓам во земја сојузник на Грција во НАТО, со поддршка и за ЕУ

Вечер Прес - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со ...

ГАЛЕРИЈА: Дендиас во официјална посета на Северна Македонија

Локално - 26.11.2019

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас денеска е во официјална посета на Северна Македонија. Тој прво одржува средба со неговиот македонски колега, Никола Димитров. По билатералната средба на Дендиас и Димротв, предвиден е и состанок ...

Заев до Дендиас: Кога бизнисот се развива, граѓаните во нашите две држави ќе имаат и подобар животен стандард

Опсервер - 26.11.2019

Поддршката која Република Северна Македонија континуирано ја добива од Република Грција на патот на евроатланските интеграции и развојот на трговската размена и инвестициите помеѓу двете држави биле теми на средбата на премиерот Зоран Заев со ...

Дендиас: Имаме заедничка корист, треба да се погледне картата за да се разбере тоа

Локално - 26.11.2019

Голема е мојата радост што сум тука. Ова е моја прва посета во Северна Македонија, соседна земја на Грција, за скоро партнер во НАТО, кандидат за ЕУ и сигурен сум дека наскоро ќе почнат преговорите, за што ја имате целосната поддршка, истакна ...

Димитров: Наскоро прва средба на експертите за трговските марки

Локално - 26.11.2019

Минисрерот за надворешни работи, Никола Димитров по средбата со неговиот грчки колега, Никос Дендиас испрати благодарност до Грција што го потпиша писмото за поддршка за почнување на преговори на Европската Унија со Северна Македонија задено со 16 ...

Дендиас: Драматично подобрени односите меѓу двете земји во последните месеци/

4NEWS - 26.11.2019

Грчкиот министер за надворешни работи пристигна во Скопје со поддршка за македонските евроинтеграциии, но и со констатација дека сдносите мегу двете земји се драматично подобрени благодарение на прспанскиот догвор.

Дендиас: Поддршка од Грција за албанскиот народ и влада по земјотресот

24Инфо - 26.11.2019

Поддршка за народот и владата во Албанија по силниот земјотрес, изрази министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас преку неговиот официјален „Твитер” профил, ,јави дописничката на МИА од Атина.

Димитров – Дендиас: Имаме заедничка иднина и пат, ако гледаме добронамерно

24Инфо - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за прилучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

Дендиас од Албанија: Подготвени сме да помогнеме на кој било начин

Локално - 26.11.2019

Поддршка, солидарност и сочувство за Албанија и албанскиот народ изрази министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, од Драч и Тирана, јави дописничката на МИА од Атина. Шефот на грчката дипломатија се сретна во Тирана со претседателот ...

Димитров: Наскоро состанок за отворање нови премини со Грција

Фактор - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров по денешната средба во Скопје со шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас најави дека се очекува наскоро да се одржи првата седница на комисијата за трговски марки, како и состанок на еспертите за ...

Пендаровски – Дендиас: Преспанскиот договор ја демонстрира посветеноста за развој на добрососедски односи и соработка

CivilMedia - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска се сретна Никос Дендиас, министер за надворешни работи на Република Грција. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Северна Македонија и ...

Димитров -Дендиас: Важно е да се исполнуваат обврските од Договорот од Преспа

Мета - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, кој престојува во официјална посета на Македонија. На средбата биле разменети мислења за билатералната соработка, со посебен осврт на ...

Дендиас изрази поддршка и солидарност до Албанија

iPortal - 26.11.2019

Поддршка, солидарност и сочувство за Албанија и албанскиот народ изрази министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, од Драч и Тирана, јави дописничката на МИА од Атина. Шефот на грчката дипломатија се сретна во Тирана со претседателот ...

Дендиас од Албанија: Подготвени сме да помогнеме на кој било начин

Вечер Прес - 26.11.2019

Поддршка, солидарност и сочувство за Албанија и албанскиот народ изрази министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, од Драч и Тирана, јави дописничката на МИА од Атина. Шефот на грчката дипломатија се сретна во Тирана со претседателот ...

Димитров – Дендиас: Имаме заедничка иднина и пат, ако гледаме добронамерно

CivilMedia - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за прилучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

Дендиас во Скопје: Доаѓам во земја сојузник во НАТО со поддршка и за ЕУ

Вечер Прес - 26.11.2019

Грција е силен поддржувач на европската иднина на земјава. Оваа порака ја испрати шефот на грчката дипломатија на само еден ден пред својата прва посета на Македонија. Никос Дендиас во интервју за МИА открива дека официјална Атина работи на ...

Заев-Дендиас: Ќе се интензивира економската соработка помеѓу двете земји и инвестициите

24Инфо - 26.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Република Грција во рамки на неговата официјална посета на државава. На билатералната средба се разговараше за поддршката која Република Северна Македонија континуирано ја ...

Шефот на грчката дипломатија во посета на земјава

Точка - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендијас, кој ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.

Дендиас во Скопје: Доаѓам во земја сојузник на Грција во НАТО, со поддршка и за ЕУ

Локално - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со ...

Грција е трет најголем инвеститор во Македонија, претендира да биде прв

Република - 26.11.2019

Поддршката која Македонија континуирано ја добива од Грција на патот на евроатланските интеграции и развојот на трговската размена и инвестициите помеѓу двете држави биле теми на средбата на премиерот во заминување Зоран Заев со министерот за ...

Димитров – Дендиас: Голема ќе биде нашата заедничка иднина, ако гледаме добронамерно

Вечер Прес - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за прилучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

(ВИДЕО) Димитров и неговиот грчки колега Дендиас: Имаме заедничка иднина и пат, ако гледаме добронамерно

еМагазин - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за прилучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

Дендијас во Скопје, средби со државниот врв

Република - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија, а ќе оствари средби со домаќинот, шефот на дипломатијата Никола Димитров, со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот во ...

Дендиас по посетата на Скопје вонредно ќе замине за Тирана

Локално - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по денешната посета на Скопје, вонредно ќе замине за Тирана, поради земјотресот што ја погоди Албанија, а Грција со наредба на премиерот Кирјакос Мицотакис, ќе обезбеди помош за соседната ...

ДЕНДИАС ВО СКОПЈЕ: Вас ви е олеснет патот кон ЕУ оти имате искрена поддршка од Грција

Денешен - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за приклучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

По посетата на Скопје, Дендиас заминува за Тирана

Вечер Прес - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по денешната посета на Скопје, вонредно ќе замине за Тирана, поради земјотресот што ја погоди Албанија, а Грција со наредба на премиерот Кирјакос Мицотакис, ќе обезбеди помош за соседната ...

Грчкиот министер најави дека наскоро ќе има прва седница на комисијата за трговски марки

Република - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за приклучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

Дендиас вонредно ќе замине за Тирана

iPortal - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по денешната посета на Скопје, вонредно ќе замине за Тирана, поради земјотресот што ја погоди Албанија, а Грција со наредба на премиерот Кирјакос Мицотакис, ќе обезбеди помош за соседната ...

Дендиас по посетата на Скопје вонредно ќе замине за Тирана

24Инфо - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по денешната посета на Скопје, вонредно ќе замине за Тирана, поради земјотресот што ја погоди Албанија, а Грција со наредба на премиерот Кирјакос Мицотакис, ќе обезбеди помош за соседната ...

Дендиас доаѓа во Скопје на средби со шефот на дипломатијата Димитров, претседателот Пендаровски и премиерот Заев

iPortal - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со ...

Дендиас по посетата на Скопје вонредно ќе замине за Тирана

Опсервер - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по денешната посета на Скопје, вонредно ќе замине за Тирана, поради земјотресот што ја погоди Албанија, а Грција со наредба на премиерот Кирјакос Мицотакис, ќе обезбеди помош за соседната ...

Пендаровски до Дендиас: Посветени сме на развој на партнерство со Грција

Локално - 26.11.2019

Северна Македонија е силно посветена на развој на партнерството со Грција, базирано на пријателство и заедничкиот интерес на граѓаните на двете држави за просперитетен регион. Во тој контекст, Преспанскиот договор е чекор што ја демонстрира ...

Дендиас доаѓа во земјата што ќе биде иден грчки сојузник

Н.Македонија - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, кој ќе престојува во официјална посета на Македонија. Дендиас во пресрет на посетата истакна дека доаѓа во земја сосед и ...

Посетата на Дендиас е сигнал на нова ера во меѓусебните односи

Н.Македонија - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес оствари средба со неговиот грчки колега Никос Дендиас, кој престојува во официјална посета на Македонија. На средбата беа разменети мислења за билатералната соработка, со посебен осврт на ...

Заев-Дендиас: Грција претендира да биде прв најголем инвеститор во Македонија

Н.Македонија - 26.11.2019

Премиерот Зоран Заев се сретна со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, во рамките на неговата официјална посета на државава. На билатералната средба се разговараше за поддршката што Македонија континуирано ја добива од Грција на ...

Пендаровски се сретна со министерот за надворешни работи на Република Грција, Никос Дендиас

Скопје1 - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Никос Дендиас, министер за надворешни работи на Република Грција, кој престојува во посета на Република Северна Македонија.

Дендиас во Скопје: Доаѓам во земја сојузник на Грција во НАТО, со поддршка и за ЕУ

MakPress - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Дендиас, покрај со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ќе има средба и со претседателот ...

Пендаровски - Дендиас: Инвестираме во развојот на соработката меѓу Македонија и Грција

MakPress - 26.11.2019

Македонија е силно посветена на развој на партнерството со Грција, базирано на пријателство и заедничкиот интерес на граѓаните на двете држави за просперитетен регион. Во тој контекст, Преспанскиот договор е чекор што ја демонстрира посветеноста за ...

Дендиас од Албанија: Подготвени сме да помогнеме на кој било начин

MakPress - 26.11.2019

Поддршка, солидарност и сочувство за Албанија и албанскиот народ изрази министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, од Драч и Тирана, јави дописничката на МИА од Атина. Шефот на грчката дипломатија се сретна во Тирана со претседателот ...

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас денеска во Скопје

Скопје1 - 26.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев ќе се сретната со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас, кој ќе престојува во официјална посета на Македонија.

Заев – Дендиас: Ќе се интензивира економската соработка помеѓу двете земји и инвестициите

Скопје1 - 26.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Република Грција во рамки на неговата официјална посета на државава. На билатералната средба се разговараше за поддршката која Република Северна Македонија континуирано ја ...

Димитров – Дендиас: Имаме заедничка иднина и пат, ако гледаме добронамерно

MakPress - 26.11.2019

Грција дава целосна и силна поддршка за прилучувањето на Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас на зедничката ...

Шефот на дипломатијата на Грција утре во прва посета на Македонија: Преспанскиот договор е обврзувачки за двете земји

24 Вести - 25.11.2019

Грција е силен поддржувач на европската иднина на земјава. Оваа порака ја испрати шефот на грчката дипломатија на само еден ден пред својата прва посета на Македонија. Никос Дендиас во интервју за МИА открива дека официјална Аработи на преземање ...

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас утре во Скопје

Алсат-М - 25.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, утре ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија, во рамки на која ќе има средба со неговиот домаќин шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Дендиас: Почитувањето на Договорот од Преспа е предуслов за непречен европски тек на Северна Македонија

МКД - 25.11.2019

Грција силно ја поддржува европската перспектива на Македонија и работи на преземање конкретни иницијативи, со цел ЕУ да даде зелено светло за почеток на преговори со земјава, вели грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас.

Никос Дендиас утре во посета на Скопје

Слободен Печат - 25.11.2019

Како што соопшти МНР, на средбата е предвидено да се разговара за билатералните односи, за политичката и економска соработка, како и за европската перспектива на нашата земја и регионот. Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос ...

Шефот на грчката дипломатија Дендиас доаѓа во Скопје

Макфакс - 25.11.2019

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас, во вторник ќе престојува во официјална посета на земјава, при што ќе оствари средба со неговиот домаќин шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Дендиас утре во Скопје: Грција e силен поддржувач на европерспективата на Северна Македонија

Press24 - 25.11.2019

Силна поддршка за европската перспектива на Северна Македонија, изрази грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас во ексклузивна изјава за МИА во пресрет на неговата утрешна прва посета на Скопје.

Дендиас за МИА: Грција e силен поддржувач на европерспективата на Македонија

Сител - 25.11.2019

Силна поддршка за европската перспектива на Македонија, изрази грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас во ексклузивна изјава за МИА во пресрет на неговата утрешна прва посета на Скопје.

Дендиас се надева на конструктивни средби во Скопје

Р.С.Европа - 25.11.2019

Силна поддршка за европската перспектива на Северна Македонија, изрази грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас во изјава за МИА во пресрет на неговата утрешна прва посета на Скопје.

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас утре во Скопје

Сител - 25.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија, во рамки на која ќе има средба со неговиот домаќин шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Шефот на грчката дипломатија Дендиас утре во Скопје: Доаѓам кај сојузник на Грција во НАТО

+инфо - 25.11.2019

М инистерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, утре ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија, во рамки на која ќе има средба со неговиот домаќин шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Дендиас утре во Скопје- предвидени средби со државниот врв

Press24 - 25.11.2019

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас, утре ќе престојува во официјална посета на земјава, при што ќе оствари средба со неговиот домаќин шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Дендиас: Грција e силен поддржувач на европерспективата на Северна Македонија

А1 On - 25.11.2019

Силна поддршка за европската перспектива на Северна Македонија, изрази грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас во ексклузивна изјава за МИА во пресрет на неговата утрешна прва посета на Скопје.

Шефот на грчката дипломатија Дендиас утре во Скопје: Доаѓам кај сојузник на Грција во НАТО

Либертас - 25.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, утре ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија, во рамки на која ќе има средба со неговиот домаќин шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас утре во Скопје

Опсервер - 25.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, утре ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија, во рамки на која ќе има средба со неговиот домаќин шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Дендиас за МИА: Грција e силен поддржувач на европерспективата на Северна Македонија

Локално - 25.11.2019

Силна поддршка за европската перспектива на Северна Македонија, изрази грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас во ексклузивна изјава за МИА во пресрет на неговата утрешна прва посета на Скопје.

Шефот на грчката дипломатија Дендиас утре во Скопје

Точка - 25.11.2019

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас, утре ќе престојува во официјална посета на земјава, при што ќе оствари средба со неговиот домаќин шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Дендиас: Грција e силен поддржувач на европерспективата на Северна Македонија

Вечер Прес - 25.11.2019

Силна поддршка за европската перспектива на Северна Македонија, изрази грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас во ексклузивна изјава за МИА во пресрет на неговата утрешна прва посета на Скопје.

Дендиас за МИА: Грција e силен поддржувач на европерспективата на Северна Македонија

24Инфо - 25.11.2019

Силна поддршка за европската перспектива на Северна Македонија, изрази грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас во ексклузивна изјава за МИА во пресрет на неговата утрешна прва посета на Скопје.

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас утре во Скопје

24Инфо - 25.11.2019

М инистерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, утре ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија, во рамки на која ќе има средба со неговиот домаќин шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас утре во Скопје

Скопје инфо - 25.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, утре ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија, во рамки на која ќе има средба со неговиот домаќин шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Дендиас за МИА: Грција e силен поддржувач на европерспективата на Северна Македонија

Опсервер - 25.11.2019

Силна поддршка за европската перспектива на Северна Македонија, изрази грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас во ексклузивна изјава за МИА во пресрет на неговата утрешна прва посета на Скопје.

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас утре во Скопје

Локално - 25.11.2019

М инистерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, утре ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија, во рамки на која ќе има средба со неговиот домаќин шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Дендиас: Грција e силен поддржувач на европерспективата на Северна Македонија

CivilMedia - 25.11.2019

Силна поддршка за европската перспектива на Северна Македонија, изрази грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас во ексклузивна изјава за МИА во пресрет на неговата утрешна прва посета на Скопје.

Никос Дендиас утре во официјална посета во Скопје

iPortal - 25.11.2019

М инистерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, утре ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија, во рамки на која ќе има средба со неговиот домаќин шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Државниот врв утре на средба со грчкиот министер за надворешни работи Дендиас

Мета - 25.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев утре ќе се сретната со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас, кој ќе престојува во официјална посета на Македонија.

Шефот на грчката дипломатија доаѓа во Скопје

Н.Македонија - 30.08.2021

Од македонското Министерство за надворешни работи информираат дека министерот Бујар Османи утре ќе му биде домаќин на својот колега од Грција, Никос Дендијас, кој доаѓа во официјална посета на земјава.

Дендиас во Скопје со порака дека Договорот од Преспа мора да се почитува

MakPress - 25.11.2019

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република, Никос Дендиас, утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија, во рамки на која ќе има средба со неговиот домаќин шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Дендиас: Силна поддршка за европската перспектива на Македонија

MakPress - 25.11.2019

Силна поддршка за европската перспектива на Македонија, изрази грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас во ексклузивна изјава за МИА во пресрет на неговата утрешна прва посета на Скопје.