TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јадранската група ќе дејствува со заеднички проекти

Дневник - 23.05.2004

ЕВРОАТЛАНТСКА СОРАБОТКА Претседателите на евроатлантските клубови на Македонија, Албанија и на Хрватска, Лазар Еленовски, Аријан Старова и Радован Вукадиновиќ, завчера во Скопје потпишаа Декларација за евроатлантско партнерство и соработка.

Џексон: Македонија, Хрватска и Албанија имаа добра година

А1 - 22.05.2004

„Тешко е обичните луѓе да сфатат која е целта на самитот во Истанбул. На овој самит нема да има давање покани. Не беше замислен како самит за поширување“, објасни во интервјуто за А1 Брус Џексон, директор на невладиниот проект „Демократија во транзиција.

Македонија треба да го изработи патот кон НАТО

Време - 22.05.2004

ЕВРОАТЛАНТСКИ КЛУБ Не прашувајте што може НАТО да направи за вас, туку што можете вие да направите за колективната одбрана на НАТО и каде се вклопува вашата земја во тоа, порача Денис Блис, висок воен претставник на НАТО во Македонија, на меѓународната конференција „Од Јадранска повелба до ...

НАТО препорачува да ги правиме реформите сами

Утрински - 22.05.2004

На форумот за членство на Македонија во Алијансата Според претставникот на НАТО, Денис Блис, власта треба да се ослободи од меѓународната зависност Слободанка Јовановска Високиот воен претставник на НАТО во земјава, Денис Блис, им порача вчера на македонските власти дека НАТО им помага за да можат ...

Скопје преку Брисел сака да стаса во Истанбул

Дневник - 22.05.2004

ШЕФЕР НАРЕДНАТА НЕДЕЛА ВО СКОПЈЕ Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер ќе допатува во Скопје на 27 мај во прва посета на нашата земја откако дојде на чело на Алијансата. Самитот во Истанбул и реформите во земјата за доближување до НАТО се најавуваат како две основни теми на средбите на ...

Македонија може да очекува прием во НАТО во 2007

А1 - 21.05.2004

Сега кога е познато дека Македонија може да очекува прием во НАТО во 2007-та година, реформите мора да се засилат, се советите од Брисел. На новинарско прашање: „Треба да продолжи со акциониот план за членство, да ги донесе законите за децентрализација и да започне реформи во правосудството“? ...

Конференција „Од Јадранска повелба до полноправно членство“

А1 - 21.05.2004

Во организација на Евроатлантскиот клуб на Македонија, а под покровителство на Министерство за надворешни работи денеска во Скопје беше отворена дводневната меѓународна конфереција „Од Јадранската повелба до полноправно членство“.

Американска фотографија за кандидатите за НАТО

Вест - 21.05.2004

ПОДГОТОВКИ ЗА САМИТОТ ВО ИСТАНБУЛ На средба во Брисел членките на Јадранската повелбата за партнерство - Македонија, Хрватска и Албанија ќе пренесат заедничка порака дека се кандидати за следното проширување на НАТО. Посетата треба да се реализира во средината на јуни, пред претстојниот Истанбулски ...

Заеднички за полесно и побрзо во НАТО

Време - 21.05.2004

МИНИСТЕРСКИ СОСТАНОК НА ЈАДРАНСКАТА ГРУПА Македонија, Албанија и Хрватска изразија силна желба дека нивниот напредок на патот кон НАТО ќе биде земен предвид на претстојниот самит во Истанбул и дека ќе им биде дадена јасна порака дека се кандидати што ќе добијат покана за членство во Алијансата - ...

Земјите од Јадранската повелба заедно ќе притискаат во НАТО

Утрински - 21.05.2004

Амбициите за трите земји-кандидати за Алијансата ќе се остваруваат преку Брисел Шефовите на дипломатиите на Македонија, Хрватска и Албанија ќе отпатуваат заеднички во Брисел на состанок со генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер, за да му порачаат дека истанбулскиот самит треба да испрати ...

Џексон: Потребни се генерации за да се искорени корупцијата

Утрински - 21.05.2004

ИСКУСТВО Креаторот на Јадранската повелба, Брус Џексон, изјави дека Албанија, Хрватска и Македонија имаат големи постигнувања преку Јадранската повелба, па во Истанбул се на пат да добијат покана на следниот самит на Алијансата.

Покана во 2006, членство во НАТО во 2007 година

Дневник - 21.05.2004

МАКЕДОНИЈА ПРЕД ВРАТИТЕ НА АЛИЈАНСАТА Македонија и другите земји од Јадранската група ќе добијат покана за членство во НАТО во 2006 година, а ќе станат полноправни членки до следната година, смета Брус Џексон, директор на Проектот за демократии во транзиција, кој вчера се сретна со министерот за ...

Џексон: Македонија во 2007 членка на НАТО

А1 - 20.05.2004

Македонија и останатите земји од Јадранската група ќе добијат покана за членство во НАТО во 2006 година, а ќе станат полноправни членки на Алијансата во 2007, година, уверен е директорот на Проектот за демократии во транзиција Брус Џексон од САД.

Тројката ќе се договара за настап на Истанбулскиот самит

Време - 20.05.2004

СОСТАНОК НА ЗЕМЈИТЕ ОД ЈАДРАНСКАТА ПОВЕЛБА ВО СКОПЈЕ Подготовките за членство во НАТО, како и настапот на Истанбулскиот самит во јуни на трите земји од Јадранската повелба - Македонија, Хрватска и Албанија, ќе бидат конечно договорени на вториот состанок на Комисијата за партнерство што ќе се одржи ...

ЏЕКСОН: МАКЕДОНИЈА ПОЛНОПРАВНА ЧЛЕНКА НА НАТО ВО 2007 ГОДИНА

Канал5 - 20.05.2004

Подготовките на Македонија за членство во НАТО, интензивната регионална соработка посебно во делот на активностите на земјите од Јадранската група, како и претстојното одржување на Самитот во Истанбул, се темите што на денешната средба ги акцентираа ми Подготовките на Македонија за членство во ...

Џексон: „Во 2006 очекуваме покана за прием на Македонија во НАТО“

А1 - 19.05.2004

„Во Истанбул очекуваме земјите членки на НАТО да дадат цврста поддршка и солидарност на Скопје, Тирана и Загреб за добивање покана за прием во НАТО во 2006-та година“, изјави во ексклузивното интервју за А1, Брус Џексон, директорот на американскиот невладин проект „Демократии во транзиција“ и ...