TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турција ќе ја одложи шансата за приклучување кон ЕУ - Еџевит

А1 - 25.07.2002

Турскиот премиер, Булент Еџевит, денеска изјави дека неговата земја ја испушти шансата да го истакне својот стремеж за приклучување кон Европската Унија со тоа што ќе закаже предвремени избори, кои беа планирани за ноември. „За жал, предвремените избори ќе ни направат проблеми и работата за ...

Еџевит нема да даде оставка заради одложување на изборите

Вест - 24.07.2002

АНКАРА, 24 јули (Ројтерс) - Турскиот премиер Булент Еџевит вчера изјави дека нема да поднесе оставка за да се обиде да ги одложи изборите кои неговите колалициони партнери сакаат да ги закажат за во ноември. Дел од медиумите вчера пренесоа дека ако Еџевит поднесе оставка и се откаже од ...

Еџевит не престанува со премислувањата

Утрински - 24.07.2002

Во врска со предвремени избори во Турција АНКАРА - Турскиот премиер Булент Еџевит се согласи да продолжи со плановите за предвремени избори, и покрај изгледите во текот на викендот дека се воздржува од претходната заложба за одржување избори во ноември.

Еџевит се согласи да распише предвремени избори

А1 - 23.07.2002

Турксиот премиер Булент Еџевит денес се согласи да распише предвремени избори откако неговиот коалиционен партнер од десницата, се закани дека ќе се повлече од владата доколку тие бидат одложени. „Постои општа настроеност кон предвремени избори.

Партијата на Исмаил Џем се вика Нова Турција

Дневник - 23.07.2002

АНКАРА Партијата на поранешниот турски министер за надворешни работи Исмаил Џем ќе се вика Нова Турција, јавува МИА повикувајќи се на турските медиуми. Во изјава за турскиот весник "Туркиш дејли њуз" Џем информира дека партијата е веќе формирана и оти утре до Министерството за внатрешни работи ќе ...

Исмаил Џем избран за лидер на Новата турска партија

Утрински - 23.07.2002

Нова функција на турскиот ексминистер за надворешни работи АНКАРА - Поранешниот турски министер за надворешни работи, Исмаил Џем, вчера беше избран за лидер на новата централнолевичарска политичка партија, Нова турска партија, која има за цел да се бори на предвремените избори со прореформска ...

Турција сака да ги одврати САД од нападите на Ирак

А1 - 22.07.2002

Турската влада се обидува да ги одврати САД од нападите на Ирак. Турскиот премиер Булент Еџевит во интервју за државната телевизија изјави дека американската страна во случај на напад ризикува влегување во војна која би можела да трае долго.

Еџевит купува време за да го добие заемот од ММФ

Вест - 22.07.2002

ТУРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПОДЕЛЕН ОКОЛУ ИЗБОРИТЕ ИСТАНБУЛ, 21 јули, (Ројтерс) - Утре кратко ќе заседава турскиот парламент, но веројатно повторно ќе ја прекине својата работа без да го одреди датумот на предвремените избори, бидејќи се очекува владините прет ИСТАНБУЛ, 21 јули, (Ројтерс) - Утре кратко ќе ...

Булент Еџевит се попишмани за предвремените избори

Утрински - 22.07.2002

И покрај претходната одлука на владата за предвремени избори во ноември АНКАРА - Турскиот премиер Булент Еџевит изјави дека ќе се обиде да ги одложи изборите, и покрај претходната одлука на неговата коалициска влада да одржи предвремени избори во ноември.