TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Известувачот на ЕП Вајгл за Алфа: директно му порачав на лидерот на опозицијата да се врати во собрание

Алфа - 07.12.2014

Лично на лидерот на СДСМ му кажав дека опозицијата мора да се врати во Парламентот, изјави во ексклузивно интервју за Aлфа, Иво Вајгл, словенечки европарламентарец и новиот известувач за Македонија.

Вајгл лично побарал од Заев опозицијата да се врати во Собранието

Вечер - 07.12.2014

Новиот известувач за Македонија во Европскиот парламент, словенечкиот европратеник, Иво Вајгл лично му порачал на лидерот на СДСМ Зоран Заев дека опозицијата мора да се врати во Собранието.

Вајгл: Опозицијата треба да се врати во Собранието

Макфакс - 07.12.2014

Опозицијата да се врати во Собранието, порача словенечкиот европараментарец и нов известувач за Македонија Иво Вајгл, во интервјуто за Алфа телевизија. Тој и порача и на Грција да покаже европски дух на добрососедството.

Грција привилегирана, Македонија потчинета

Дневник - 06.12.2014

Ирена Радовановиќ Новиот известувач за Македонија во Европскиот парламент, Словенецот Иво Вајгл, изјави дека Македонија неправедно се држи надвор од Европската Унија, и дека треба да започне со преговори за пристапување во ЕУ, кои би се одвивале ...

ЛДП: Вајгл и Ховит беа цензурирани од домашните медиуми

+инфо - 06.12.2014

Либерално демократската партија вели дека добронамерните пораки на досегашниот известувач на ЕП за Македонија, Ричард Ховит и новиот Иво Вајгл беа различно толкувани и цензурирани од страна на домашните медиуми.

ЛДП: Медиумите да бидат критични и да не цензурираат

А1 On - 06.12.2014

Либерално демократската партија му се заблагодарува на досегашниот известувач на ЕП за РМ, Ричард Ховит, за неговиот ангажман, а од новиот, Иво Вајгл, очекува да и’ помогне на Македонија шесте позитивни препораки на Комисијата за проширување на ЕУ ...

ЛДП: Медиумите ги цензурираат пораките на Ричард Ховит и Иво Вајгл

Либертас - 06.12.2014

Либералнодемократската партија му се заблагодарува на досегашниот известувачна ЕП за РМ, Ричард Ховит, за неговиот ангажман, а од новиот, Иво Вајгл, очекува да и помогне на Македонија шесте позитивни препораки на Комисијата за проширување на ЕУ да ...

Средба на Бесими и Вајгл, евроинтеграциите во фокусот на разговорот

Нова ТВ - 05.12.2014

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања Фатмир Бесими денеска се сретна со новиот известувач за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл. Бесими му честитал на Вајгл за новата функција, и му посакал ...

Заев се сретна со известувачот Вајгл

Утрински - 05.12.2014

Предизвиците со кои се соочува Република Македонија во процесот на европските интеграции биле тема на која разговарале делегација на СДСМ, предводена од претседателот Зоран Заев, на денешната средба со известувачот за Република Македонија во ...

Вељаноски - Вајгл: Функционалноста на Собранието важна за евроинтеграцијата

Утрински - 05.12.2014

Целосната фунцкионалност на Собранието придонесува за добриот имиџ на Република Македонија и нејзината евроинтеграција, истакнал новоименуваниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија Иво Вајгл на денешната средба во Скопје со ...

Иванов се сретна со Вајгл и Ховит

Дневник - 05.12.2014

Шефот на државата, Ѓорге Иванов, вчера се сретна со досегашниот и со идниот известувач на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит и Иво Вајгл. Kако што соопштија од неговиот кабинет, претедателот изразил благодарност до Ховит за неговиот ...

Вајгл: За мене сте Македонија, никогаш нема да речам ФИРОМ

Дневник - 05.12.2014

Никогаш нема да ја користам кратенката ФИРОМ. Словенија ве призна под уставното име и јас секогаш ќе се обраќам со името Македонија, вети вчера новиот известувач за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл.

Заев и Вајгл разговарале за евроинтеграциите

Телеграф - 05.12.2014

Европратеникот Вајгл потенцира дека интеграцијата на Македонија во ЕУ ја смета за приоритет и најави продолжување на пријателската помош Предизвиците со кои се соочува Република Македонија во процесот на европските интеграции биле тема на која ...

Заев се сретна со известувачот за Македонија во ЕП Иво Вајгл

Локално - 05.12.2014

Предизвиците со кои се соочува Република Македонија во процесот на европските интеграции биле тема на која разговарале делегација на СДСМ, предводена од претседателот Зоран Заев, на денешната средба со известувачот за Република Македонија во ...

СРЕДБА БЕСИМИ – ВАЈГЛ: Македонија и ЕП ќе соработуваат со силно темпо

Телеграф - 05.12.2014

Како што соопшти прес-службата на СЕП, на средбата Бесими се заблагодари за поддршката што Македонија ја добива во континуитет од ЕП на реформите и европската агенда, како и за поддршката на процесот за отпочнување преговори за членство во ЕУ.

Ховит предупредува за повторен конфликт во Македонија

Локално - 05.12.2014

Македонија предупредена за се поголемото одалечување од европската агенда и можен конфликт на кој му погодува политичкиот амбинет, и фрустрирачките емоции на Балканот, од стариот и новиот известивач за Македнија во европскиот парламент Ричард Ховит ...

Вељаноски - Вајгл: Функционалноста на Собранието важна за евроинтеграцијата

Канал5 - 05.12.2014

Целосната фунцкионалност на Собранието придонесува за добриот имиџ на Република Македонија и нејзината евроинтеграција, истакнал новоименуваниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија Иво Вајгл на денешната средба во Скопје со ...

Вајгл: Функционирањето на Собранието допринесува за градење на позитивна слика за државата

Точка - 05.12.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, денеска оствари средба со новоименуваниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија, Иво Вајгл. Вељаноски го искажа своето убедување во добрата намера на ...

Вељаноски ќе оствари средба со Вајгл

Точка - 05.12.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски ќе оствари средба со новиот известувач на Европскиот Парламент за Република Македонија, Иво Вајгл. Во текот на вчерашниот ден со Вајгл остварија средби и претседателот на ...

Вајгл: Европската интеграција на Македонија е приоритет број еден

+инфо - 05.12.2014

Интеграцијата на Република Македонија во ЕУ е голем приоритет. Ќе продолжи пријателската помош и поддршка за Република Македонија за земјата да ги достигне потребните стандарди за членство во ЕУ, изјави известувачот за Република Македонија во ...

Вајгл:Никогаш нема да го користам зборот ФИРОМ

Канал5 - 05.12.2014

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан од Брисел ја повика опозицијата што поскоро да се врати во собранието. Во Скопје доаѓа во јануари и очекува политичкиот дијалог да се води во институциите.

Средба Зоран Заев – Иво Вајгл

А1 On - 05.12.2014

Делегација на СДСМ, предводена од претседателот Зоран Заев, денеска оствари средба со известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл. Претседателот Заев изрази подготвеност за унапредување на досегашната соработката и му ...

Заев се сретна со Иво Вајгл

Република - 05.12.2014

Делегација на СДСМ, предводена од претседателот Зоран Заев, денеска оствари средба со известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл. Претседателот Заев изрази подготвеност за унапредување на досегашната соработката и му ...

Вељаноски - Вајгл: Функционалноста на Собранието важна за евроинтеграцијата

МРТ - 05.12.2014

На средбата, Вајгл истакнал дека поддржува политички дијалог остварен преку институциите, пред се преку Собранието на Република Македонија... Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски оствари средба со новоименуваниот ...

Заев се сретна со известувачот за Македонија во ЕП Иво Вајгл

Либертас - 05.12.2014

Предизвиците со кои се соочува Република Македонија во процесот на европските интеграции биле тема на која разговарале делегација на СДСМ, предводена од претседателот Зоран Заев, на денешната средба со известувачот за Република Македонија во ...

Средба Бесими - Вајгл: Соработката меѓу Македонија и ЕП ќе продолжи со силно темпо

Сител - 05.12.2014

Соработката помеѓу Република Македонија и Европскиот Парламент, како и досега ќе продолжи со силно темпо и динамика, и со заеднички пристап и поддршка во понатамошното подобрување на состојбите и реализација на реформите во секоја општествена сфера, ...

Средба Зоран Заев – Иво Вајгл

Sky - 05.12.2014

Делегација на СДСМ, предводена од претседателот Зоран Заев, денеска оствари средба со известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл. Претседателот Заев изрази подготвеност за унапредување на досегашната соработката и му ...

Соработката меѓу Македонија и ЕП ќе продолжи со силно темпо

Press24 - 05.12.2014

Соработката помеѓу Република Македонија и Европскиот Парламент, како и досега ќе продолжи со силно темпо и динамика, и со заеднички пристап и поддршка во понатамошното подобрување на состојбите и реализација на реформите во секоја општествена сфера, ...

ФОТО: Вељановски се сретна со Вајгл

Press24 - 05.12.2014

Денес претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски оствари средба со новоименуваниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија Иво Вајгл. При средбата беше искажано обострано задоволство за остварената ...

Вељаноски ќе оствари средба со Вајгл

Нетпрес - 05.12.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски ќе оствари средба со новиот известувач на Европскиот Парламент за Република Македонија, Иво Вајгл. Во текот на вчерашниот ден со Вајгл остварија средби и претседателот на ...

Вајгл: Функционирањето на Собранието допринесува за градење на позитивна слика за државата

Нетпрес - 05.12.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, денеска оствари средба со новоименуваниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија, Иво Вајгл. Вељаноски го искажа своето убедување во добрата намера на ...

Клековски: За успех на Вајгл клучни се Берлин и Париз

Сител - 05.12.2014

Добро е што Иво Вајгл е амбициозен политичар со големо дипломатско искуство и одлично познавање на регионот, смета аналитичарот Сашо Клековски за оптимизмот на новиот репортер за Македонија во Европскиот Парламент.

Груевски и Вајгл разговараа за евроинтеграциите на Македонија

Вечер - 05.12.2014

Европските интеграции на Македонија и реформите кои се спроведуваат за остварување на таа цел биле теми на вчерашната средба меѓу премиерот Никола Груевски и известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл, кој престојува во ...

И новиот европарламентарец се заангажира за политичката криза

Вечер - 05.12.2014

Европратеникот Вајгл потенцираше дека интеграцијата на Република Македонија во ЕУ ја смета за приоритет. Предизвиците со кои се соочува Република Македонија во процесот на европските интеграции биле тема на која разговарале делегација на СДСМ, ...

Функционалноста на Собранието важна за евроинтеграцијата

Вечер - 05.12.2014

Исто така, претседателот Вељаноски истакна дека сите политички субјекти се одговорни за остварувањето на парламентарната демократија и во таа смисла укажа дека моменталниот бојкот на опозицијата има негативно влијание врз работата на Собранието ...

Раководството на СДСМ се сретна со известувачот за Македонија во ЕП, Иво Вајгл

Макфакс - 05.12.2014

Делегација на СДСМ, предводена од претседателот Зоран Заев, во петокот оствари средба со известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, притоа изрази подготвеност за унапредување на досегашната ...

Бесими – Вајгл: Евроинтеграциите остануваат стратешки приоритет за Македонија

Макфакс - 05.12.2014

Вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими во петокот се сретна со новиот известувач за Македонија во Европскиот парламент (ЕП), Иво Вајгл. Бесими му честиташе на Вајгл за новата функција, посакувајќи му успешна работа во остварувањето на ...

Груевски и Вајгл разговараа за евроинтеграциите на Република Македонија

Falanga - 05.12.2014

Соговорниците разменија мислења на повеќе теми. Претседателот на Владата на Република Македонија г-дин Никола Груевски оствари средба со известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, г-дин Иво Вајгл.

ФОТО: Вељановски го запозна Вајгл со политичката состојба во Македонија

Maxim - 05.12.2014

Денес претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски оствари средба со новоименуваниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија Иво Вајгл. При средбата беше искажано обострано задоволство за остварената ...

Ховит: Можен е нов конфликт во Македонија

Falanga - 05.12.2014

Ховит загрижен!. Ховит стравува од можно повторување на конфликт во Македонија и ги наброја проблемите што ја оддалечуваат Македонија од членство во ЕУ. „Која е мојата најголема грижа? Јас сум загрижен за кохезијата во оваа држава и мислам дека ...

Новиот известувач за Македонија во Европарламентот Вајгл во Скопје

24 Вести - 04.12.2014

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит во Скопје ќе го претстави новиот известувач, словенецот Иво Вајгл. Известувачот Вајгл како поранешен шеф на словенечката дипломатија важи како добар познавач на состојбите во ...

Вајгл и Ховит во посета на Македонија

24 Вести - 04.12.2014

Македонија мора да добие нова динамика во своите евроинтеграции, а тоа може да биде постигнато само преку започнување пристапни преговори, порача новиот известувач за Македонија во Европскиот парламент, словенечкиот европратеник Иво Вајгл.

Вајгл: Македонија заслужува да ги почне преговорите со ЕУ, без одлагање

24 Вести - 04.12.2014

Почнување на преговорите за пристапување во ЕУ паралелно со разговорите за името во рана фаза од преговорите што беше агенда на поранешниот еврокомесар за проширување Штефан Филе, ќе ја турка и новиот известувач за Македонија во Европскиот ...

Вајгл: Без одлагање, ЕУ да ги отпочне преговорите со Македонија за членство

Нова ТВ - 04.12.2014

За мене е неприфатливо Европската комисија да дава шест препораки по ред а ништо да не се случува, и ЕУ без одлагања треба да ги започне преговорите со Македонија, порача денеска пред новинарите Иво Вајгл новиот известувач за Македонија во ЕП.

Ховит и Вајгл денеска во посета на Скопје

Нова ТВ - 04.12.2014

Пратеникот во Европскиот парламент и поранешен известувач за Македонија Ричард Ховит денеска во ЕУ-инфо центарот во Скопје ќе одржи предавање. Како што информираат од ЕУ-инфо центарот, на предавањето на британскиот европратеник ќе присуствуваат ...

Нема да ја користам кратенката ФИРОМ

Вест - 04.12.2014

Иво Вајгл во следните четири години ќе биде известувач за Македонија во Европскиот парламент. Тој ќе го замени досегашниот известувач Ричард Ховит. Новиот известувач на прес-конференција рече дека тој е тука да слуша, а не да зборува.

Ховит и Вајгл: Македонија да почне преговорисо еу

Телма - 04.12.2014

Известувачот за Македонија на заминување Ричард Ховит на својата последна прес конференција во оваа функција, во искрен и емотивен говор даде отчет за сработеното ,но и жалење што за својот мандат не успеа Македонија да ги отвори преговорите за ...

Заедничка посета на досегашниот и новиот известувач на ЕП за Македонија

Утрински - 04.12.2014

Пратеникот во Европскиот парламент и поранешен известувач за Македонија Ричард Ховит денеска во ЕУ-инфо центарот во Скопје ќе одржи предавање. Како што информираат од ЕУ-инфо центарот, на предавањето на британскиот европратеник ќе присуствуваат ...

Груевски и Вајгл разговараа за евроинтеграциите на Македонија

Утрински - 04.12.2014

Eвропските интеграции на Македонија и реформите кои се спроведуваат за остварување на таа цел биле теми на средбата меѓу премиерот Никола Груевски и известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл, кој денеска престојува во ...

Вајгл: Македонија заслужува да ги почне преговорите со ЕУ

Утрински - 04.12.2014

Почнување на преговорите за пристапување во ЕУ паралелно со разговорите за името во рана фаза од преговорите што беше агенда на поранешниот еврокомесар за проширување Штефан Филе, ќе ја турка и новиот известувач за Македонија во Европскиот ...

Ховит и Вајгл во Македонија

Р.С.Европа - 04.12.2014

Досегашниот и новиот известувач за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит и Иво Вајгл денеска во Скопје ќе одржат прес конференција. Претходно Ховит, како што е најавено, треба да одржи предавање.

Македонија не треба да стане нов замрзнат конфликт

Р.С.Европа - 04.12.2014

Верувам дека во минатото постоеја временски прозорци кога прашањето за името можеше да се реши, но тие се веќе испуштени, рече поранешниот известувач за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит.

Иво Вајгл: ЕУ без одлагање да ги почне преговорите со Македонија

МКД - 04.12.2014

Не постојат причини зошто Македонија не би ги почнала преговoрите за членство и нема подобра опција за земјата од евроатлантската интеграција. Неприфатливо е по шест препораки ништо да не се случи, изјави денеска Иво Вајгл, новиот известувач за ...

Иванов оствари средба со Ричард Ховит и Иво Вајгл

МКД - 04.12.2014

Претседателот Ѓорге Иванов денеска оствари средба со досегашниот и со идниот известувач на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит и Иво Вајгл. Претседателот Иванов, изрази благодарност до Ховит за неговиот досегашен личен ангажман и ...

Досегашниот и новиот известувач на ЕП, во посета на Македонија

Алсат-М - 04.12.2014

Пратеникот во Европскиот парламент и поранешен известувач за Македонија Ричард Ховит денеска во ЕУ-инфо центарот во Скопје ќе одржи предавање. Како што информираат од ЕУ-инфо центарот, на предавањето на британскиот европратеник ќе присуствуваат ...

Ховит загрижен од повторен конфликт во Македонија

Алсат-М - 04.12.2014

Европратеникот Ричард Ховит во последниот настап во својство на известувач за Македонија во Европскиот Парламент, зборуваше поотворено од било кога. Ховит стравува од можно повторување на конфликт во Македонија и ги наброја проблемите што ја ...

Ховит и Вајгл во посета на Македонија

Телеграф - 04.12.2014

Премиерот Груевски изразил благодарност до Ховит, за неговиот досегашен ангажман и придонес во спроведувањето на реформите и во напредокот на Република Македонија кон ЕУ Пратеникот во Европскиот парламент и поранешен известувач за Македонија, Ричард ...

ВАЈГЛ: Поддршка за реформските процеси на Македонија

Телеграф - 04.12.2014

Премиерот Груевски му посака успех на Вајгл во остварувањето на работните ангажмани на оваа негова нова позиција и изрази посветеност за продолжување и унапредување на досегашната успешна соработка во сите области, соопшти Секторот на Владата за ...

Новиот известувач за државава : Не сум сигурен дека ќе бидам поуспешен од Филе

Локално - 04.12.2014

Почнување на преговорите за пристапување во ЕУ паралелно со разговорите за името во рана фаза од преговорите што беше агенда на поранешниот еврокомесар за проширување Штефан Филе, ќе ја турка и новиот известувач за Македонија во Европскиот ...

Новиот известувач смета дека Македонија треба да ги почне преговорите

Телеграф - 04.12.2014

Вајгл е дециден дека никогаш нема да го користи акронимот ПЈРМ и ќе ни се обраќа со уставното име Република Македонија бидејќи Словенија нè призна под тоа име Почнувањето на преговорите за пристапување во ЕУ паралелно со разговорите за името во рана ...

Досегашниот и новиот известувач на ЕП, Ховит и Вајгл во посета на Македонија

Алфа - 04.12.2014

Пратеникот во Европскиот парламент и поранешен известувач за Македонија Ричард Ховит денеска во ЕУ-инфо центарот во Скопје ќе одржи предавање. Пратеникот во Европскиот парламент и поранешен известувач за Македонија Ричард Ховит денеска во ЕУ-инфо ...

Ховит и Вајгл во Македонија

Локално - 04.12.2014

Досегашниот и новиот известувач за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит и Иво Вајгл денеска во Скопје ќе одржат прес конференција. Претходно Ховит, како што е најавено, треба да одржи предавање.

Вајгл: Не постои причина Македонија да не ги почне преговорите со ЕУ

Алфа - 04.12.2014

Не постои причина Македонија да не ги започне преговорите со Европската унија. Откако ова пред два дена во Европскиот парламент го изјави новиот известувач за Македонија, Иво Вајгл, тој денеска истото го повтори и во Скопје.

Ховит и Вајгл во посета на Македонија

Тера - 04.12.2014

Пратеникот во Европскиот парламент и поранешен известувач за Македонија Ричард Ховит ќе одржи предавање во ЕУ-инфо центарот во Скопје. Како што информираат од ЕУ-инфо центарот, на предавањето на британскиот европратеник ќе присуствуваат претставници ...

Иванов оствари средба со Ховит и со Вајгл

Точка - 04.12.2014

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со досегашниот и со идниот известувач на Европскиот Парламент за Република Македонија, Ричард Ховит и Иво Вајгл.

Ховит и Вајгл во посета на Македонија

Точка - 04.12.2014

Пратеникот во Европскиот парламент и поранешен известувач за Македонија Ричард Ховит ќе одржи предавање во ЕУ-инфо центарот во Скопје. Како што информираат од ЕУ-инфо центарот, на предавањето на британскиот европратеник ќе присуствуваат претставници ...

Ховит и Вајгл во посета на Македонија

Н.Македонија - 04.12.2014

Пратеникот во Европскиот парламент и поранешен известувач за Македонија Ричард Ховит денеска во ЕУ-инфо центарот во Скопје ќе одржи предавање Како што информираат од ЕУ-инфо центарот, на предавањето на британскиот европратеник ќе присуствуваат ...

Средба Груевски - Вајгл

Канал5 - 04.12.2014

Европските интеграции на Македонија и реформите кои се спроведуваат за остварување на таа цел биле теми на средбата меѓу премиерот Никола Груевски и известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл, кој денеска престојува во ...

Вајгл: Македонија заслужува да ги почне преговорите со ЕУ, без одлагање

Канал5 - 04.12.2014

Почнување на преговорите за пристапување во ЕУ паралелно со разговорите за името во рана фаза од преговорите што беше агенда на поранешниот еврокомесар за проширување Штефан Филе, ќе ја турка и новиот известувач за Македонија во Европскиот ...

Претседателот Иванов се сретна со Ричард Ховит и Иво Вајгл

Канал5 - 04.12.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска се сретна со досегашниот и со идниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија Ричард Ховит и Иво Вајгл. Претседателот Иванов, како што соопшти денеска неговиот кабинет, ...

Ховит: Кога ќе се отвори нов прозорец за името не смее да се пропушти

+инфо - 04.12.2014

Мора да се создаде нова динамика во дискусијата за името. Ние, како ЕУ, треба да помогнеме да се создаде таква динамика а таква динамика би се создала само преку отворање на преговорите и на некои поглавја, изјави денеска на прес конфернција новиот ...

Вајгл: Нема причина Македонија да не ги отпочне преговорите со ЕУ

Точка - 04.12.2014

Македонија треба да ги отпочне преговорите со Европската Унија, а потоа да се решава проблемот за името со Грција, смета новиот известувач за Македонија во Европскиот Парламент Иво Вајгл. Тој на денешната прес конференција посочи дека нема причина ...

Ховит и Вајгл во посета на Македонија

А1 On - 04.12.2014

Пратеникот во Европскиот парламент и поранешен известувач за Македонија Ричард Ховит денеска во ЕУ-инфо центарот во Скопје ќе одржи предавање. Како што информираат од ЕУ-инфо центарот, на предавањето на британскиот европратеник ќе присуствуваат ...

Министерот за правда Јашари се сретна со изветсувачот на ЕП, Вајгл

Канал5 - 04.12.2014

Министерот за правда Аднан Јашари денеска се сретна со новиот известувач на Европскиот парламент за Македонија Иво Вајгл, кој на оваа задача доаѓа на местото на Ричард Ховит. Средбата, како што соопшти Министерството за правда, беше можност ...

Ховит: Постоеше „прозорец“ за решение за името, сега треба да чекате нов

+инфо - 04.12.2014

Поранешниот известувач за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит, кој заедно со неговиот налседник на функцијата Иво Вајгл престојува во Скопје, денеска одржа јавно предавање, на кое, како што вели, од позиција на пријател, повторил ...

Досегашниот и новиот известувач на ЕП, Ховит и Вајгл во посета на Македонија

Либертас - 04.12.2014

Пратеникот во Европскиот парламент и поранешен известувач за Македонија Ричард Ховит денеска во ЕУ-инфо центарот во Скопје ќе одржи предавање. Како што информираат од ЕУ-инфо центарот, на предавањето на британскиот европратеник ќе присуствуваат ...

Груевски - Вајгл: Посветеност на реформите за унапредување на европските стандарди

МРТ - 04.12.2014

Премиерот ја истакнал посветеноста на Владата за понатамошни реформи за унапредување на европските стандарди... Европските интеграции на Македонија и реформите кои се спроведуваат за остварување на таа цел биле теми на средбата меѓу премиерот Никола ...

Ховит и Вајгл во посета на Македонија

МРТ - 04.12.2014

Ричард Ховит вчера се сретна со премиерот Никола Груевски... Пратеникот во Европскиот парламент и поранешен известувач за Македонија, Ричард Ховит денеска во ЕУ-инфо центарот во Скопје ќе одржи предавање.

Груевски и Вајгл разговараа за евроинтеграциите

Sky - 04.12.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска оствари средба со известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл. Соговорниците размениле мислења на повеќе теми од областа на европските интеграции на ...

Ховит: Кога ќе се отвори нов прозорец за името земјата да биде подготвена да ги искористи

Либертас - 04.12.2014

Ховит, кој во новиот Европарламент ќе ја извршува функцијата портпарол на Комитетот за надворешна политика и ќе биде известувач во сенка за Македонија, изрази уверување дека Вајгл ќе продолжи да го развива и да го унапреди активизмот за Македонија ...

Претседателот Иванов се сретна со Ричард Ховит и Иво Вајгл

Сител - 04.12.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска се сретна со досегашниот и со идниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија Ричард Ховит и Иво Вајгл. Претседателот Иванов, како што соопшти денеска неговиот кабинет, ...

Ховит и Вајгл во посета на Македонија

Press24 - 04.12.2014

Пратеникот во Европскиот парламент и поранешен известувач за Македонија Ричард Ховит денеска во ЕУ-инфо центарот во Скопје ќе одржи предавање. Како што информираат од ЕУ-инфо центарот, на предавањето на британскиот европратеник ќе присуствуваат ...

Иванов на средба со Ховит и Вајгл

Press24 - 04.12.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска се сретна со досегашниот и со идниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија Ричард Ховит и Иво Вајгл. Претседателот Иванов, како што соопшти денеска неговиот кабинет, ...

Груевски- Вајгл: Посветеност на реформите за унапредување на европските стандарди

Курир - 04.12.2014

Европските интеграции на Македонија и реформите кои се спроведуваат за остварување на таа цел биле теми на средбата меѓу премиерот Никола Груевски и известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл, кој денеска престојува во ...

Груевски и Вајгл разговараа за евроинтеграциите на Република Македонија

Press24 - 04.12.2014

Европските интеграции на Македонија и реформите кои се спроведуваат за остварување на таа цел биле теми на средбата меѓу премиерот Никола Груевски и известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл, кој денеска престојува во ...

Вајгл: Македонија заслужува да ги почне преговорите со ЕУ

Република - 04.12.2014

Почнување на преговорите за пристапување во ЕУ паралелно со разговорите за името во рана фаза од преговорите што беше агенда на поранешниот еврокомесар за проширување Штефан Филе, ќе ја турка и новиот известувач за Македонија во Европскиот ...

Досегашниот и новиот известувач на ЕП, Ховит и Вајгл во посета на Македонија

Курир - 04.12.2014

Пратеникот во Европскиот парламент и поранешен известувач за Македонија Ричард Ховит денеска во ЕУ-инфо центарот во Скопје ќе одржи предавање. Како што информираат од ЕУ-инфо центарот, на предавањето на британскиот европратеник ќе присуствуваат ...

Иванов оствари средба со Ричард Ховит и Иво Вајгл

Курир - 04.12.2014

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со досегашниот и со идниот известувач на Европскиот Парламент за Република Македонија, Ричард Ховит и Иво Вајгл.

Вајгл: Македонија заслужува да ги почне преговорите со ЕУ, без одлагање

Сител - 04.12.2014

Почнување на преговорите за пристапување во ЕУ паралелно со разговорите за името во рана фаза од преговорите што беше агенда на поранешниот еврокомесар за проширување Штефан Филе, ќе ја турка и новиот известувач за Македонија во Европскиот ...

Ховит и Вајгл во посета на Македонија

Нетпрес - 04.12.2014

Пратеникот во Европскиот парламент и поранешен известувач за Македонија Ричард Ховит ќе одржи предавање во ЕУ-инфо центарот во Скопје. Како што информираат од ЕУ-инфо центарот, на предавањето на британскиот европратеник ќе присуствуваат претставници ...

Средба Груевски и Вајгл за европските интеграции

Република - 04.12.2014

Премиерот Никола Груевски денеска со известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, разменија мислења околу европските интеграции на нашата земја, за реформите и чекорите кои се реализираат во насока на остварување на оваа ...

Вајгл: Македонија заслужува да ги почне преговорите со ЕУ

Press24 - 04.12.2014

Почнување на преговорите за пристапување во ЕУ паралелно со разговорите за името во рана фаза од преговорите што беше агенда на поранешниот еврокомесар за проширување Штефан Филе, ќе ја турка и новиот известувач за Македонија во Европскиот ...

Иванов оствари средба со Ховит и со Вајгл

Нетпрес - 04.12.2014

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со досегашниот и со идниот известувач на Европскиот Парламент за Република Македонија, Ричард Ховит и Иво Вајгл.

Груевски: Македонија ќе продолжи да спроведува реформи за унапредување на европските стандарди

Нетпрес - 04.12.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска оствари средба со известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл. Соговорниците разменија мислења на повеќе теми од областа на европските интеграции на ...

Вајгл: Не постои причина преговорите за влез на Македонија во ЕУ да не бидат започнати

Курир - 04.12.2014

Досегашниот известувач за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит, денеска јавно ја предаде својата функција на неговиот наследник, словенецот Иво Вајгл. На денешното јавно предавање на мандатот, Ховит истакна дека ќе продолжи да се залага ...

Вајгл: Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, а потоа да се решава разликата околу името

МРТ - 04.12.2014

Апсолутно е неприфатливо Комисијата шест последователни години да предлага преговорите да почнат, а ништо не се случува. Ова ќе биде мојот приоритет, изјави новиот известувач за Македонија во ЕП, Иво Вајгл...

Вајгл: Нема причина Македонија да не ги отпочне преговорите со ЕУ

Нетпрес - 04.12.2014

Македонија треба да ги отпочне преговорите со Европската Унија, а потоа да се решава проблемот за името со Грција, смета новиот известувач за Македонија во Европскиот Парламент Иво Вајгл. Тој на денешната прес конференција посочи дека нема причина ...

Вајгл: Нема причина Македонија да не ги почне преговорите со Унијата

МРТ - 04.12.2014

Предуслов за решавањето на проблемите е тие да се во некоја динамика. Ова, е можно, само доколку Македонија влезе во нова фаза во процесот на приклучувањто во ЕУ, што според Вајгл подразбира и конструктивна политика од Грција...

Иво Вајгл ќе го користи името македоноија и пред грчките политичари

Сител - 04.12.2014

Новиот известувач за Македонија во Европскиот Парламент, Иво Вајгл смета дека земјава неправедно се држи надвор од Европската Унија, во ситуација кога едната страна во преговорите за името е привилегирана.

Нова динамика во евроинтеграциите преку почеток на пристапните преговори

Fox.mk - 04.12.2014

Македонија мора да добие нова динамика во своите евроинтеграции, а ова може да биде постигнато само преку започнување на пристапните преговори со Европската унија (ЕУ), порача во четвртокот во Скопје новиот известувач за Македонија при Европскиот ...

Иво Вајгл, новиот известувач на ЕУ за Македонија: Знам да пеам македонски песни

еМагазин - 04.12.2014

Иво Вајгл во следните четири години ќе биде известувач за Македонија во Европскиот парламент. Тој ќе го замени досегашниот известувач Ричард Ховит, пренесува Вест. Новиот известувач на прес-конференција рече дека тој е тука да слуша, а не да зборува.

Иванов оствари средба со Ховит и Вајгл

Пулс24 - 04.12.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска се сретна со досегашниот и со идниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија Ричард Ховит и Иво Вајгл. Претседателот Иванов, како што соопшти денеска неговиот кабинет, ...

Претседателот Иванов се сретна со Ричард Ховит и Иво Вајгл

Денешен - 04.12.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска се сретна со досегашниот и со идниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија Ричард Ховит и Иво Вајгл. Претседателот Иванов, како што соопшти денеска неговиот кабинет, ...

Груевски – Вајгл: Посветеност на реформите за унапредување на европските стандарди

Денешен - 04.12.2014

Европските интеграции на Македонија и реформите кои се спроведуваат за остварување на таа цел биле теми на средбата меѓу премиерот Никола Груевски и известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл, кој денеска престојува во ...

Иванов се сретна со Ховит и со Вајгл

Вечер - 04.12.2014

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со досегашниот и со идниот известувач на Европскиот Парламент за Република Македонија, Ричард Ховит и Иво Вајгл.

Нова динамика во евроинтеграциите преку почеток на пристапните преговори

Макфакс - 04.12.2014

Македонија мора да добие нова динамика во своите евроинтеграции, а ова може да биде постигнато само преку започнување на пристапните преговори со Европската унија (ЕУ), порача во четвртокот во Скопје новиот известувач за Македонија при Европскиот ...

Ќе му успее ли на Вајгл да ја протурне идејата за паралените преговори со ЕУ и името?

Maxim - 04.12.2014

Почнување на преговорите за пристапување во ЕУ паралелно со разговорите за името во рана фаза од преговорите што беше агенда на поранешниот еврокомесар за проширување Штефан Филе, ќе ја турка и новиот известувач за Македонија во Европскиот ...

Претседателот Иванов се сретна со Ричард Ховит и Иво Вајгл

Lider - 04.12.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска се сретна со досегашниот и со идниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија Ричард Ховит и Иво Вајгл. Претседателот Иванов, како што соопшти денеска неговиот кабинет, ...

Груевски и Вајгл разговараа за евроинтеграциите на Република Македонија

Maxim - 04.12.2014

Европските интеграции на Македонија и реформите кои се спроведуваат за остварување на таа цел биле теми на средбата меѓу премиерот Никола Груевски и известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл, кој денеска престојува во ...

Иванов се надева на проактивен ангажман на Вајгл за Македонија

Maxim - 04.12.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска се сретна со досегашниот и со идниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија Ричард Ховит и Иво Вајгл. Претседателот Иванов, како што соопшти денеска неговиот кабинет, ...

Груевски и Вајгл разговараа за евроинтеграциите на Република Македонија

Lider - 04.12.2014

Европските интеграции на Македонија и реформите кои се спроведуваат за остварување на таа цел биле теми на средбата меѓу премиерот Никола Груевски и известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл, кој денеска престојува во ...

Во Брисел расправа за европските интеграции на Балканот

Нова ТВ - 03.12.2014

Во Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент денеска гости беа шестмина министри од држави од Западниот Балкан. За прв пат во ова друштво беше и шефот на косовската дипломатија Енвер Хоџај, пишува Гласот на Америка на македонски јазик.

Ричард Ховит со наследникот Иво Вајгл утре во Скопје

+инфо - 03.12.2014

Европарламентарецот Ричард Ховит, досегашен специјален известувач за Македонија во Европскиот парламент, утре ќе биде во Скопје, заедно со Иво Вајгл, кој ја зазеде функцијата специјален известувач по крајот на мандатот на Ховит.

Ховит утре во Скопје

Вечер - 03.12.2014

Поранешниот известувач за Република Македонија во Европскиот Парламент, Ричард Ховит утре ќе допатува во Македонија заедно со неговиот наследник, словенечкиот европратеник Иво Вајгл. Ховит ќе одржи предавање во ЕУ Инфо центарот во Скопје, на кое, ...

Во Брисел расправа за европските интеграции на Балканот

Глас на Америка - 02.12.2014

Министрите од Западен Балкан пред Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент отворија прашања релевантни за регионот Во Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент денеска гости беа шестмина министри од држави од Западниот ...

Вајгл: Македонија да ги почне преговорите без решен спор за името

Алфа - 02.12.2014

Европската унија треба да ги започне преговорите со Македонија за членство без решено прашање за името, побара денеска известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл. Прашањето за името не е билатерално, туку европско и Европската ...

Вајгл: Да се започнат преговорите со Македонија без решение за спорот со името

Falanga - 02.12.2014

Прашањето за името не е билатерално, туку европско и Европската унија мора да биде поамбициозна во решавање на спор за името.. Европската унија треба да ги започне преговорите со Македонија за членство без решено прашање за името, побара денеска ...