TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема алтернатива за членството во ЕУ, регионален самит за потврда на евроинтеграцијата на Западен Балкан

24 Вести - 27.10.2019

Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата, порача вчера од Тирана претседателот Стево Пендаровски.

Нема алтернатива за членството во ЕУ, регионален самит за потврда на евроинтеграцијата на Западен Балкан

Сител - 27.10.2019

Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата, порача вчера од Тирана претседателот Стево Пендаровски.

Нема алтернатива за членството во ЕУ, регионален самит за потврда на евроинтеграцијата на Западен Балкан

Нетпрес - 27.10.2019

Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата, порача вчера од Тирана претседателот Стево Пендаровски.

Нема алтернатива за членството во ЕУ, регионален самит за потврда на евроинтеграцијата на Западен Балкан

Слободен Печат - 27.10.2019

Доколку има согласност за тоа, домаќин на самитот би била Северна Македонија. Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата, порача ...

Пендаровски: Патот е членството во ЕУ, нема алтернатива

Р.С.Европа - 27.10.2019

Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата, порача вчера од Тирана претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски предлага вонреден самит на земјите од регионот

Независен - 27.10.2019

Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата, порача вчера од Тирана претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски: Нема алтернатива за членството во ЕУ

Press24 - 27.10.2019

Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата, порача вчера од Тирана претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски и Хил согласни дека Македонија има една цел – членство во НАТО и ЕУ

Нетпрес - 27.10.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски оствари средба со амбасадорот на САД во земјава, Кристофер Хил. На средбата беше констатирано дека САД и Северна Македнија маат една цел, а тоа е членството во ЕУ и НАТО Алијансата „Задоволство е ...

Единствен пат е членството во ЕУ, а секоја друга идеја е неприфатлива, велат Заев и Пендаровски

еМагазин - 27.10.2019

Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата, порача вчера од Тирана претседателот Стево Пендаровски.

Нема алтернатива за членството во ЕУ, регионален самит за потврда на евроинтеграцијата на Западен Балкан

Локално - 27.10.2019

Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата, порача вчера од Тирана претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски – Хил: Ратификацијата потврдува дека САД се стратешки партнер на С. Македонија

Локално - 27.10.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски оствари средба со амбасадорот на САД во земјава, Кристофер Хил. На средбата беше констатирано дека САД и Северна Македнија маат една цел, а тоа е членството во ЕУ и НАТО Алијансата „Задоволство е ...

ПЕНДАРОВСКИ СО МЕТА ВО ТИРАНА: Немаме датум, но ни алтернатива за членството во ЕУ

Денешен - 27.10.2019

Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата, порача вчера од Тирана претседателот Стево Пендаровски.

Нема алтернатива за членството во ЕУ, регионален самит за потврда на евроинтеграцијата на Западен Балкан

Вечер Прес - 27.10.2019

Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата, порача вчера од Тирана претседателот Стево Пендаровски.

Земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата

iPortal - 27.10.2019

Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата, порача вчера од Тирана претседателот Стево Пендаровски.

Нема алтернатива за членството во ЕУ, регионален самит за потврда на евроинтеграцијата на Западен Балкан

Либертас - 27.10.2019

Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата, порача вчера од Тирана претседателот Стево Пендаровски.

Нема алтернатива за членството во ЕУ, регионален самит за потврда на евроинтеграцијата на Западен Балкан

Опсервер - 27.10.2019

Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата, порача вчера од Тирана претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски – Хил: Македонија има една цел – членство во НАТО и ЕУ

Вечер Прес - 27.10.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски оствари средба со амбасадорот на САД во земјава, Кристофер Хил. На средбата беше констатирано дека САД и Северна Македонија имаат една цел, а тоа е членството во ЕУ и НАТО Алијансата.

Нема алтернатива за членството во ЕУ, регионален самит за потврда на евроинтеграцијата на Западен Балкан

24Инфо - 27.10.2019

Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата, порача вчера од Тирана претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски – Хил: С. Македонија има една цел – членство во НАТО и ЕУ

iPortal - 27.10.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски оствари средба со амбасадорот на САД во земјава, Кристофер Хил. На средбата беше констатирано дека САД и Северна Македнија маат една цел, а тоа е членството во ЕУ и НАТО Алијансата „Задоволство е ...

Пендаровски-Хил: „Заедно констатираме дека Северна Македонија има само една цел, а тоа е членството во Европската унија ...

365 - 27.10.2019

Претседателот на Стево Пендаровски оствари средба со амбасадорот на САД во земјава, Кристофер Хил. Пендаровски на својот Фејсбук профил напиша: „Задоволство е повторно да се сретнеш со пријателите на нашата земја.

Иницијатива за регионален самит за потврда на евроинтеграцијата на Западен Балкан

MakPress - 27.10.2019

Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата, порача вчера од Тирана претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски-Ручи: Албанија е континуиран партнер во обезбедувањето европска перспектива на регионот

Алсат-М - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска, во рамки на официјалната посета на Република Албанија, оствари средба со претседателот на албанското Собрание Грамоз Ручи, на која биле разменети мислења за севкупните односи ...

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Албанија, ќе се сретне со Мета и Рама

Канал5 - 26.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија. Предвидено е претседателот Пендаровски да се сретне со албанскиот претседател ...

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Албанија, ќе се сретне со Мета и Рама

24 Вести - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Албанија

Алсат-М - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Албанија, ќе се сретне со Мета и Рама

ТВ21 - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Пендаровски пречекан со највисоки почести во Тирана

Фокус - 26.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска е во прва официјална посета на Албанија , каде беше пречекан од претседателот Илир Мета. Официјална посета на Република Албанија – Церемонија на пречек со највисоки државни и воени почести од страна на ...

Пендаровски предлага регионален самит за потврда на европскиот пат

Канал5 - 26.10.2019

Македонија, Албанија и другите земји од регионот треба да продолжат по европскиот пат зашто друга алтернатива нема, порача претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференција со неговиот албански колега Илир Мета во Тирана.

Пендаровски предлага регионален самит за потврда на европскиот пат

Фокус - 26.10.2019

Северна Македонија, Албанија и другите земји од регионот треба да продолжат по европскиот пат зашто друга алтернатива нема, порача претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференција со неговиот албански колега Илир Мета во Тирана.

Пендаровски – Мета: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

Канал5 - 26.10.2019

Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете земји Стево Пендаровски и Илир Мета на прес-конферецијата по денешната средба во ...

Пендаровски пречекан со највисоки почести во Тирана (ВИДЕО)

Канал5 - 26.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска е во прва официјална посета на Албанија , каде беше пречекан од претседателот Илир Мета. Официјална посета на Република Албанија - Церемонија на пречек со највисоки државни и воени почести од страна на ...

Пендаровски од Тирана со предлог за вонреден самит на земјите од западен Балкан

Алсат-М - 26.10.2019

Мислам дека е добро земјите од западен Балкан да одржат вонреден самит на кој ќе се дискутира за проширувањето и за добрососедските односи, со посебен акцент на отфрлање на секакви алтернативи на проширувањето, рече македонскиот претседател Стево ...

Пендаровски: Создавање на неформална група на македонско-албанско пријателство

Алсат-М - 26.10.2019

Денеска предложив формирање на неформална група на македонско-албанско пријателство во која би биле поканети да учествуваат истакнати интелектуалци, стопанственици, претставници од културата, невладиниот сектор, но пред сѐ младите, рече ...

Пендаровски предлага регионален самит за потврда на европскиот пат

Телма - 26.10.2019

Пендаровски предлага земјите од Западен Балкан да одржат вонрден самит на кој ќе се зборува за проширувањето на ЕУ и за добрососедските односи и на кој би се отфрлиле сите алтернативи на евроинтеграцијата.

Пендаровски: Стабилен Балкан за стабилна Европа

Алсат-М - 26.10.2019

Недоделувањето датум за почеток на преговорите со ЕУ за Македонија и Албанија е казна за целиот регион, рече претседателот Пендаровски во одговор на новинарско прашање – дали тоа што Македонија не доби датум е „казна“ за државата.

Пендаровски, Мета: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

Алсат-М - 26.10.2019

Македонија и Албанија немаат друга алтернатива освен европската е заедничкиот став на двајцата претседатели Стево Пендаровски и Илир Мета. Според македонскиот претседател двете држави потрошиле многу време на европските перспективи и затоа на ...

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Албанија – средба со колегата Илир Мета

24 Вести - 26.10.2019

Нема друга алтернатива освен членство во унијата а Скопје и Тирана мора да продолжат да чекорат по европскиот пат, порача Стево Пендаровски по средбата со албански колега Илир Мета. Македонскиот претседател предлага оддржување на вонреден самит на ...

Пендаровски и Мета: Освен ЕУ, друга алтернатива немаме

ТВ21 - 26.10.2019

Северна Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете земји Стево Пендаровски и Илир Мета на прес-конферецијата по денешната ...

Претседателот Пендаровски се сретна со претседателот на албанското Собрание, Ручи

Канал5 - 26.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на албанското Собрание, Грамоз Ручи, во рамки на официјалната посета на Албанија. На средбата беа разменети мислења за севкупните односи меѓу двете земји при што, беше изразено ...

Пендаровски во прва официјална посета на Албанија

ММС - 26.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Ова е прва официјална посета на претседателот, Пендаровски на Албанија. Предвидено е Пендаровски да се сретне со албанскиот претседател Илир Мета, со ...

Мета со воени почести го пречека Пендаровски во Албанија

Press24 - 26.10.2019

Претседателот на Р e публика Северна Македонија, Стево Пендаровски ја п очна првата официјална посета на Република Албанија. Тој беше пречекан со највисоки државни и воени почести од албанскиот претседател Илир Мета, јави специјалниот известувач на ...

Пендаровски предлага регионален самит за потврда на европскиот пат

Press24 - 26.10.2019

Северна Македонија, Албанија и другите земји од регионот треба да продолжат по европскиот пат зашто друга алтернатива нема, порача претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференција со неговиот албански колега Илир Мета во Тирана.

Пендаровски во официјална посета на Албанија, ќе се сретне со Мета и Рама

Курир - 26.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија. Предвидено е претседателот Пендаровски да се сретне со албанскиот претседател ...

Пендаровски предлага вонреден самит за потврда на европскиот пат на Западен Балкан

+инфо - 26.10.2019

Доколку има согласност за тоа, земјава би била домаќин на самитот. Земјава, Албанија и другите земји од регионот треба да продолжат по европскиот пат зашто друга алтернатива нема, порача претседателот Стево Пендаровски на заедничката ...

(Видео) Пендаровски предлага регионален самит за потврда на европскиот пат

Независен - 26.10.2019

Северна Македонија, Албанија и другите земји од регионот треба да продолжат по европскиот пат зашто друга алтернатива нема, порача претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференција со неговиот албански колега Илир Мета во Тирана.

Пендаровски во официјална посета на Албанија

+инфо - 26.10.2019

Пендаровски во Тирана ќе се обрати на Мировниот самит на Југоисточна Европа во организација на Универзалната федерација за мир. Претседателот Стево Пендаровски, денеска ќе ја реализира официјалната посета на Република Албанија.

Пендаровски – Мета: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

Сител - 26.10.2019

Северна Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете земји Стево Пендаровски и Илир Мета на прес-конферецијата по денешната ...

Пендаровски – Мета: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

Слободен Печат - 26.10.2019

Македонија има поддршка од Албанија на нејзиниот пат кон НАТО. Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете земји Стево ...

Пендаровски предлага самит на земјите од Западен Балкан за евроинтеграциите

Р.С.Европа - 26.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски предлага земјите од Западен Балкан да одржат вонреден самит на кој ќе се зборува за проширувањето на ЕУ и за добрососедските односи и на кој би се отфрлиле сите алтернативи на евроинтеграцијата.

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Албанија, ќе се сретне со Мета и Рама

Сител - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Пендаровски – Мета: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

Press24 - 26.10.2019

Северна Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете земји Стево Пендаровски и Илир Мета на прес-конферецијата по денешната ...

Пендаровски – Мета: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

+инфо - 26.10.2019

Пендаровски наведе дека денешната средба со Мета се одвива во вонредни услови откако пред една недела двете земји не ги почнаа пореговорите со ЕУ. Тој потенцира дека и покрај тоа „единствен пат е членството во ЕУ, а секоја друга идеја е ...

Пендаровски во Албанија на средба со Рама и Мета

Press24 - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Претседателот Пендаровски на средби со Ручи и Велиај

Слободен Печат - 26.10.2019

Претходно, Пендаровски оствари средба со албанскиот претседател Илир Мета. Претседателот на Македонија Стево Пендаровски денеска ќе се сретне и со претседателот на албанското Собрание, Грамоз Ручи.

Пендаровски предлага регионален самит на кој би се отфрлиле сите алтернативи на евроинтеграцијата

МКД - 26.10.2019

Северна Македонија, Албанија и другите земји од регионот треба да продолжат по европскиот пат зашто друга алтернатива нема, порача претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференција со неговиот албански колега Илир Мета во Тирана.

Пендаровски предлага регионален самит за потврда на европскиот пат

Нетпрес - 26.10.2019

Северна Македонија, Албанија и другите земји од регионот треба да продолжат по европскиот пат зашто друга алтернатива нема, порача претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференција со неговиот албански колега Илир Мета во Тирана.

Пендаровски – Мета: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

Нетпрес - 26.10.2019

Северна Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете земји Стево Пендаровски и Илир Мета на прес-конферецијата по денешната ...

Пендаровски во официјална посета на Албанија, ќе се сретне со Мета и Рама

Слободен Печат - 26.10.2019

Прва официјална посета на претседателот на Албанија. Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на ...

Пендаровски во посета на Албанија

Р.С.Европа - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија каде е предвидено да се сретне со албанскиот ...

Пендаровски на средба со Илир Мета во Албанија

Макфакс - 26.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана, претседателот Пендаровски ќе биде примен со највисоки државни и воени почести од претседателот на Република Албанија, Илир Мета.

Претседателот Пендаровски ја почна официјалната посета на Албанија

Сител - 26.10.2019

Претседателот на Рeпублика Северна Македонија, Стево Пендаровски ја почна првата официјална посета на Република Албанија. Тој беше пречекан со највисоки државни и воени почести од албанскиот претседател Илир Мета, јави специјалниот известувач на МИА ...

Немаме друга алтернатива освен ЕУ – порачаа Пендаровски и Мета од Тирана

ММС - 26.10.2019

Северна Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа. Ова го порачаа претседателите на двете земји Стево Пендаровски и Илир Мета на прес-конферецијата по ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Пендаровски и Илир Мета во Тирана

Слободен Печат - 26.10.2019

Во моментов се одвива прес-конференција на претседателите на Северна Македонија и на Албанија, Стево Пендаровски и Илир Мета во ...

Претседателот Пендаровски ја почна официјалната посета на Албанија

Независен - 26.10.2019

Претседателот на Р e публика Северна Македонија, Стево Пендаровски ја п очна првата официјална посета на Република Албанија. Тој беше пречекан со највисоки државни и воени почести од албанскиот претседател Илир Мета, јави специјалниот известувач на ...

Пендаровски-Ручи: Албанија е континуиран партнер во обезбедувањето европска перспектива на регионот

Сител - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска, во рамки на официјалната посета на Република Албанија, оствари средба со претседателот на албанското Собрание Грамоз Ручи, на која биле разменети мислења за севкупните односи ...

Пендаровски предлага вонреден Самит на земјите од Западен Балкан

Нова ТВ - 26.10.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски предлага во наредниот период да се одржи вонреден Самит на земјите од Западниот Балкан на кој „ќе се разговара за проширувањето и добрососедските односи и да ги отфрлиме алтернативите на проширувањето“.

Пендаровски предлага вонреден Самит на земјите од Западен Балкан (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.10.2019

Нашата земја, истакна Пендаровски, како еден од највисоките приоритети го има градењето на добрососедство. Претседателот Стево Пендаровски изрази благодарност за поканата, како и за срдечниот пречек во Тирана, каде одржа прес-конференција со ...

Пендаровски-Ручи: Албанија е континуиран партнер во обезбедувањето европска перспектива на регионот

А1 On - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска, во рамки на официјалната посета на Република Албанија, оствари средба со претседателот на албанското Собрание Грамоз Ручи, на која биле разменети мислења за севкупните односи ...

Пендаровски-Ручи: Албанија е континуиран партнер во обезбедувањето европска перспектива на регионот

Слободен Печат - 26.10.2019

На средбата било изразено задоволство од позитивните случувања во однос на конструктивната соработка, демонстрираната посветеност за зајакнување и продлабочување на билатералните и добрососедските односи преку динамизиран и континуиран политички ...

(Видео) Пендаровски предлага вонреден Самит на земјите од Западен Балкан

Макфакс - 26.10.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски предлага во наредниот период да се одржи вонреден Самит на земјите од Западниот Балкан на кој ќе се разговара за „проширувањето и добрососедските односи и да ги отфрлиме алтернативите на ...

Пендаровски- Мета: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

Курир - 26.10.2019

Северна Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете земји Стево Пендаровски и Илир Мета на прес-конферецијата по денешната ...

Претседателот Пендаровски со предлог за вонреден Самит на земјите од Западен Балкан

OhridNews - 26.10.2019

По денешната средба со својот албански колега, претседателот Стево Пендаровски изнесе предлог-во наредниот период да се одржи вонреден Самит на земјите од Западниот Балкан на кој ќе се разговара за „проширувањето и добрососедските односи и да ...

Пендаровски-Ручи: Македонија и Албанија имаат идентични надворешнополитички цели

МКД - 26.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска, во рамки на официјалната посета на Република Албанија, оствари средба со претседателот на албанското Собрание Грамоз Ручи, на која биле разменети мислења за севкупните односи меѓу Македонија и Албанија.

Претседателот Пендаровски ја почна официјалната посета на Албанија

МКД - 26.10.2019

Претседателот на Рeпублика Северна Македонија, Стево Пендаровски ја почна првата официјална посета на Република Албанија. Тој беше пречекан со највисоки државни и воени почести од албанскиот претседател Илир Мета.

Пендаровски-Ручи: Албанија е континуиран партнер во обезбедувањето европска перспектива на регионот

Нетпрес - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска, во рамки на официјалната посета на Република Албанија, оствари средба со претседателот на албанското Собрание Грамоз Ручи, на која биле разменети мислења за севкупните односи ...

Пендаровски пречекан со највисоки државни и воени почести во Тирана (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.10.2019

Предвидено е Пендаровски да се сретне и со албанскиот премиер Еди Рама и со претседателот на албанското Собрание Грамоз Ручи. Претседателот на Р e публика Северна Македонија, Стево Пендаровски ја п очна првата официјална посета на Република Албанија.

Пендаровски-Ручи: Албанија е континуиран партнер во обезбедувањето европска перспектива на регионот

Вечер Прес - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска, во рамки на официјалната посета на Република Албанија, оствари средба со претседателот на албанското Собрание Грамоз Ручи, на која биле разменети мислења за севкупните односи ...

Пендаровски-Ручи: Албанија е континуиран партнер во обезбедувањето европска перспектива на регионот

Опсервер - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска, во рамки на официјалната посета на Република Албанија, оствари средба со претседателот на албанското Собрание Грамоз Ручи, на која биле разменети мислења за севкупните односи ...

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Албанија, ќе се сретне со Мета и Рама

Вечер Прес - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Пендаровски замина за Тирана, ќе се сретне со Мета и Рама

iPortal - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Пендаровски- Мета: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

Република - 26.10.2019

Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете земји Стево Пендаровски и Илир Мета на прес-конферецијата по денешната средба во ...

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Албанија, ќе се сретне со Мета и Рама

24Инфо - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Охридската група и високи претставници на НАТО

Бизнис Вести - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вчера во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог”. На средбата со Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар на ...

Претседателот Пендаровски ја почна официјалната посета на Албанија (ВИДЕО)

Локално - 26.10.2019

Претседателот на Р e публика Северна Македонија, Стево Пендаровски ја п очна првата официјална посета на Република Албанија. Тој беше пречекан со највисоки државни и воени почести од албанскиот претседател Илир Мета, јави специјалниот известувач на ...

Пендаровски – Мета: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

Локално - 26.10.2019

Северна Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете земји Стево Пендаровски и Илир Мета на прес-конферецијата по денешната ...

Пендаровски предлага вонреден Самит на земјите од Западен Балкан

Точка - 26.10.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски предлага во наредниот период да се одржи вонреден Самит на земјите од Западниот Балкан на кој ќе се разговара за „проширувањето и добрососедските односи и да ги отфрлиме алтернативите на проширувањето“.

Пендаровски во прва официјална посета на Албанија

Локално - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Република Албанија

24Инфо - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана, претседателот Пендаровски беше примен со највисоки државни и воени почести од претседателот на Република ...

Претседателот Пендаровски ја почна официјалната посета на Албанија

Опсервер - 26.10.2019

Претседателот на Р e публика Македонија, Стево Пендаровски ја п очна првата официјална посета на Република Албанија. Тој беше пречекан со највисоки државни и воени почести од албанскиот претседател Илир Мета, јави специјалниот известувач на МИА од ...

Северна Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија

iPortal - 26.10.2019

Северна Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете земји Стево Пендаровски и Илир Мета на прес-конферецијата по денешната ...

Пендаровски – Мета: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

24Инфо - 26.10.2019

Северна Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете земји Стево Пендаровски и Илир Мета на прес-конферецијата по денешната ...

Пендаровски – Мета: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

Либертас - 26.10.2019

– Северна Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете земји Стево Пендаровски и Илир Мета на прес-конферецијата по денешната ...

Претседателот Пендаровски ја почна официјалната посета на Албанија

Вечер Прес - 26.10.2019

Претседателот на Рeпублика Северна Македонија, Стево Пендаровски ја почна првата официјална посета на Република Албанија. Тој беше пречекан со највисоки државни и воени почести од албанскиот претседател Илир Мета, јави специјалниот известувач на МИА ...

Пендаровски предлага регионален самит за потврда на европскиот пат

Опсервер - 26.10.2019

Македонија, Албанија и другите земји од регионот треба да продолжат по европскиот пат зашто друга алтернатива нема, порача претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференција со неговиот албански колега Илир Мета во Тирана.

Пендаровски – Мета: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

Опсервер - 26.10.2019

Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете земји Стево Пендаровски и Илир Мета на прес-конферецијата по денешната средба во ...

Пендаровски и Мета: Освен ЕУ, друга алтернатива немаме

4NEWS - 26.10.2019

Северна Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете земји Стево Пендаровски и Илир Мета на прес-конферецијата по денешната ...

Пендаровски – Мета: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

Вечер Прес - 26.10.2019

Северна Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете земји Стево Пендаровски и Илир Мета на прес-конферецијата по денешната ...

Претседателот Пендаровски ја почна официјалната посета на Албанија

24Инфо - 26.10.2019

Претседателот на Р e публика Северна Македонија, Стево Пендаровски ја п очна првата официјална посета на Република Албанија. Тој беше пречекан со највисоки државни и воени почести од албанскиот претседател Илир Мета, јави специјалниот известувач на ...

(ВИДЕО) На претседателот Пендаровски му пречело „северна“ во името, неможел да се навикне

еМагазин - 26.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски во емисијата „Recite Al Jazeeri“ на телевизијата Ал Џезеира меѓудругото вели дека му пречи „северна“ во името на државата. „Ми пречи. Ми пречи, како и претпоставувам на сите Македонци, на сите граѓани во земјава.

Претседателот Пендаровски на средби со Ручи и Велиај

Локално - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска ќе се сретне и со претседателот на албанското Собрание, Грамоз Ручи. Претседателот Пендаровски исто така ќе оствари среба и со градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, кој ќе му ...

Претседателот Пендаровски на средби со Ручи и Велиај

Опсервер - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска ќе се сретне и со претседателот на албанското Собрание, Грамоз Ручи. Претседателот Пендаровски исто така ќе оствари среба и со градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, кој ќе му ...

Претседателот Пендаровски ја почна официјалната посета на Албанија

4NEWS - 26.10.2019

Претседателот на Рeпублика Северна Македонија, Стево Пендаровски ја почна првата официјална посета на Република Албанија. Тој беше пречекан со највисоки државни и воени почести од албанскиот претседател Илир Мета, јави специјалниот известувач на МИА ...

Пендаровски пречекан со највисоки државни и воени почести во Тирана (ВИДЕО)

iPortal - 26.10.2019

Претседателот на Рeпублика Северна Македонија, Стево Пендаровски ја почна првата официјална посета на Република Албанија. Тој беше пречекан со највисоки државни и воени почести од албанскиот претседател Илир Мета, јави специјалниот известувач на МИА ...

Пендаровски на средби со Велиај и Ручи

iPortal - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска ќе се сретне и со претседателот на албанското Собрание, Грамоз Ручи. Претседателот Пендаровски исто така ќе оствари среба и со градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, кој ќе му ...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Охридската група и високи претставници на НАТО

Опсервер - 26.10.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог“. На средбата со Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар на НАТО, ...

Претседателот Пендаровски на средби со Ручи и Велиај

Либертас - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска ќе се сретне и со претседателот на албанското Собрание, Грамоз Ручи. Претседателот Пендаровски исто така ќе оствари среба и со градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, кој ќе му ...

ВИДЕО: Пендаровски предлага вонреден регионален самит за потврда на европскиот пат

Либертас - 26.10.2019

– Северна Македонија, Албанија и другите земји од регионот треба да продолжат по европскиот пат зашто друга алтернатива нема, порача претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференција со неговиот албански колега Илир Мета во Тирана.

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Албанија, ќе се сретне со Мета и Рама

4NEWS - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Пендаровски-Ручи: Албанија е континуиран партнер во обезбедувањето европска перспектива на регионот

Локално - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска, во рамки на официјалната посета на Република Албанија, оствари средба со претседателот на албанското Собрание Грамоз Ручи, на која биле разменети мислења за севкупните односи ...

Пендаровски предлага регионален самит за потврда на европскиот пат

CivilMedia - 26.10.2019

Северна Македонија, Албанија и другите земји од регионот треба да продолжат по европскиот пат зашто друга алтернатива нема, порача претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференција со неговиот албански колега Илир Мета во Тирана.

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Албанија, ќе се сретне со Мета и Рама

Либертас - 26.10.2019

– Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Пендаровски предлага регионален самит за потврда на европскиот пат

24Инфо - 26.10.2019

Северна Македонија, Албанија и другите земји од регионот треба да продолжат по европскиот пат зашто друга алтернатива нема, порача претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференција со неговиот албански колега Илир Мета во Тирана.

Пендаровски-Ручи: Досегашната парламентарна соработка меѓу двете земји е конструктивна и интензивна

iPortal - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска, во рамки на официјалната посета на Република Албанија, оствари средба со претседателот на албанското Собрание Грамоз Ручи, на која биле разменети мислења за севкупните односи ...

Претседателот Пендаровски на средби со Ручи и Велиај

24Инфо - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска ќе се сретне и со претседателот на албанското Собрание, Грамоз Ручи. Претседателот Пендаровски исто така ќе оствари среба и со градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, кој ќе му ...

По „корпата“ од ЕУ: Заев и без датум ќе го спроведува Договорот од Преспа, Пендаровски сака да го стави на „стенд бај“

Република - 26.10.2019

За само неколку дена, претседателот на државата и премиерот излегоа со спротивни изјави како државата треба да се однесува кон Договорот од Преспа во делот што е поврзан со почетокот на преговорите за членство.

ПЕНДАРОВСКИ СО МЕТА: Односите меѓу Скопје и Тирана се одлични, а соработката интензивна и плодна

Денешен - 26.10.2019

Македонија, Албанија и другите земји од регионот треба да продолжат по европскиот пат зашто друга алтернатива нема, порача претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференција со неговиот албански колега Илир Мета во Тирана.

ПЕНДАРОВСКИ И МЕТА ПРЕЦИЗНИ - не сакаме друго освен членство во ЕУ

Фактор - 26.10.2019

Македонскиот и албанскиот претседател се едногласни дека за двете држави нема друга алтернатива освен членство во Европската унија. По неуспехот на двете држави да добијат датум за почнување преговори со ЕУ, се погласно се заговара некаков друг вид ...

По „корпата“ од ЕУ: Заев и без датум ќе го спроведува Договорот од Преспа, Пендаровски сака да го стави на „стенд бај“

PressingTV - 26.10.2019

За само неколку дена, претседателот на државата и премиерот излегоа со спротивни изјави како државата треба да се однесува кон Договорот од Преспа во делот што е поврзан со почетокот на преговорите за членство.

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Собранието на Република Албанија, Грамоз Ручи

24Инфо - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Собранието на Република Албанија, Грамоз Ручи, во рамки на официјалната посета на Република Албанија.

Пендаровски на средба со Илир Мета во Албанија

Точка - 26.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана, претседателот Пендаровски ќе биде примен со највисоки државни и воени почести од претседателот на Република Албанија, Илир Мета.

Пендаровски предлага регионален самит за потврда на европскиот пат

Вечер Прес - 26.10.2019

Северна Македонија, Албанија и другите земји од регионот треба да продолжат по европскиот пат зашто друга алтернатива нема, порача претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференција со неговиот албански колега Илир Мета во Тирана.

Пендаровски предлага вонреден Самит на земјите од Западен Балкан

Н.Македонија - 26.10.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски предлага во наредниот период да се одржи вонреден Самит на земјите од Западниот Балкан на кој ќе се разговара за „проширувањето и добрососедските односи“.

Пендаровски на средба со Илир Мета во Албанија

Н.Македонија - 26.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана, претседателот Пендаровски ќе биде примен со највисоки државни и воени почести од претседателот на Република Албанија, Илир Мета.

Пендаровски вонреден Самит на земјите од Западен Балкан

365 - 26.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференција со неговиот албански колега Илир Мета во Тирана порача Северна Македонија, Албанија и другите земји од регионот треба да продолжат по европскиот пат зашто друга алтернатива нема.

Претседателот Пендаровски на оствари средби со Ручи и Велиај

MakPress - 26.10.2019

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски денеска ќе се сретне и со претседателот на албанското Собрание, Грамоз Ручи. Претседателот Пендаровски исто така ќе оствари среба и со градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, кој ќе му предаде ...

Пендаровски – Мета: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

MakPress - 26.10.2019

Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете земји Стево Пендаровски и Илир Мета на прес-конферецијата по денешната средба во ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Ми пречи придавката „Северна“ и новото име на државата, но ќе се навикнам

Скопје1 - 26.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски во емисија на „Ал Џазеира“ на новинарско прашање дали му пречи придавката „Северна“ пред името од државата, одговара дека му пречи. -Ми пречи. Ми пречи како и претпоставувам на сите Македонци, на сите граѓани во ...

Пендаровски во официјална посета на Албанија

MakPress - 26.10.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Претседателот Стево Пендаровски во официјална посета на Република Албанија

365 - 26.10.2019

Денеска претседателот Стево Пендаровски ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Инаку ова е прва официјална посета на претседателот. Тој во Тирана ќе се сретне со албанскиот претседател Илир Мета, премиерот Еди Рам и претседателот ...

Пендаровски предлага регионален самит за потврда на европскиот пат

MakPress - 26.10.2019

Македонија, Албанија и другите земји од регионот треба да продолжат по европскиот пат зашто друга алтернатива нема, порача претседателот Стево Пендаровски на заедничката прес-конференција со неговиот албански колега Илир Мета во Тирана.

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Собранието на Република Албанија, Грамоз Ручи

Скопје1 - 26.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Собранието на Република Албанија, Грамоз Ручи, во рамки на официјалната посета на Република Албанија.

Започна официјалната посета на Пендаровски во Албанија

MakPress - 26.10.2019

Претседателот на Рeпублика Македонија, Стево Пендаровски ја почна првата официјална посета на Република Албанија. Тој беше пречекан со највисоки државни и воени почести од албанскиот претседател Илир Мета, јави специјалниот известувач на МИА од ...

Пендаровски на гости кај Рама и Мета во Албанија: Пречекан со највисоки воени и државни почести!

Магазин - 26.10.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска ја почна првата официјална посета на Република Албанија. Тој беше пречекан со највисоки државни и воени почести од албанскиот претседател Илир Мета, јави специјалниот известувач на МИА ...

Претседателот Пендаровски утре во официјална посета на Албанија

Алсат-М - 25.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Претседателот Пендаровски утре во официјална посета на Албанија

Канал5 - 25.10.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Пендаровски за грчка ТВ: Исходот од Брисел беше шок за сите

Алсат-М - 25.10.2019

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“.

Пендаровски за грчката ТВ „Алфа": Исходот од Брисел беше шок за сите

Канал5 - 25.10.2019

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа". Тој додава дека на лидерската средба одржана во неделата, ...

Пендаровски: Блокадата на преговорите со ЕУ беше шок за сите

Фокус - 25.10.2019

Непочетокот на преговори со ЕУ навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, во интервју за грчката телевизија „Алфа”.

Пендаровски: Ми пречи „северна“ во името како и на сите граѓани во земјава!

ТВ21 - 25.10.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски во емисијата „Recite Al Jazeeri“ која премиерно ќе се емитува во понеделник вели дека му пречи „северна“ во името Македонија. Новинар: Ви пречи ли она „северна“ во името на државата? Стево Пендаровски: Ми ...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Охридската група и високи претставници на НАТО

Канал5 - 25.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог". На средбата со Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар на НАТО, претседателот Пендаровски ...

Пендаровски утре во официјална посета на Албанија

+инфо - 25.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија. Пендаровски во Тирана ќе се обрати на Мировниот самит на Југоисточна Европа во ...

Пендаровски за грчката ТВ „Алфа“: Исходот од Брисел беше шок за сите

Нетпрес - 25.10.2019

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“.

Пендаровски со високи претставници на НАТО: Ќе биде загарантирана безбедноста на Северна Македонија

Press24 - 25.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски , денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог“. На средбата со Џорџ Робертсон , претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар ...

Пендаровски: Протоколот за НАТО треба да го ратификуваат уште Франција, Холандија и Шпанија

Макфакс - 25.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог“. На средбата со Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар на НАТО, претседателот Пендаровски ...

Пендаровски оддржа средба со дел од учесниците на „Охридски дијалог“

Слободен Печат - 25.10.2019

На маргините на „Охридскиот дијалог" претседателот Пендаровски се сретнал и со челните луѓе на Атлантскиот совет и високи претставници на НАТО, односно Александер Вершбоу, Дејмон Вилсон, Марк Лејти, Џорџ Базби и Алесандро Минуто – Ризо.

Пендаровски: Како 30-та членка на НАТО ќе ни биде загарантирана безбедноста и сигурноста

+инфо - 25.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог“. На средбата со Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар на НАТО, претседателот Пендаровски ...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Охридската група и високи претставници на НАТО

Сител - 25.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог“. На средбата со Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар на ...

Пендаровски се сретна со Охридската група и претставници на НАТО: Неопходно е со побрзо темпо да се завршат започнатите ...

OhridNews - 25.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог“. На средбата со Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар на НАТО, претседателот Пендаровски ...

Претседателот Пендаровски утре во официјална посета на Албанија

Сител - 25.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Пендаровски во официјална посета на Албанија

Нетпрес - 25.10.2019

Станува збор за прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија. Пендаровски во Тирана ќе се обрати на Мировниот самит на Југоисточна Европа во организација на Универзалната Федерација за мир.

Пендаровски утре во официјална посета на Албанија

Независен - 25.10.2019

Фото: Б. Грданоски Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Пендаровски во официјална посета на Албанија

Курир - 25.10.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, утре – 26 октомври 2019 година, сабота, ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана тој ќе биде примен со највисоки државни и воени почести од Претседателот на ...

Пендаровски во посета на Албанија

Макфакс - 25.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, утре, сабота, ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана, Пендаровски ќе биде примен со највисоки државни и воени почести од претседателот на Република Албанија, Илир Мета, а ќе се сретне и ...

Пендаровски утре во официјална посета на Република Албанија

Press24 - 25.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана, претседателот Пендаровски ќе биде примен со највисоки државни и воени почести од Претседателот на Република Албанија, Илир Мета, а ќе оствари ...

Пендаровски утре во официјална посета на Албанија, средби со Мета и Рама

МКД - 25.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Пендаровски: Употребата на новото име ќе биде на чекање додека почнат преговорите со ЕУ

Слободен Печат - 25.10.2019

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“. Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата ...

Пендаровски за грчката ТВ Алфа: Исходот од Брисел беше шок за сите

Нова ТВ - 25.10.2019

Одлуката во Брисел навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“.

Пендаровски конечно призна: Ми пречи новото име на државата

Курир - 25.10.2019

Претседателот на државава Стево Пендаровски во емисија на каналот „Ал Џазеира“ искрено одговара дека му пречи додавката Северна во името на нашата држава. Пендаровски запрашан од новинар на „Ал Џазеира“ дали му пречи придавката „Северна“ и новото на ...

Пендаровски за грчка ТВ Алфа: Исходот од Брисел беше шок за сите

+инфо - 25.10.2019

Претседателот Пендаровски објаснува дека она што ќе биде на чекање сѐ додека не почнат пристапните преговори со ЕУ е делот што се однесува на внатрешната и надворешната коресподенција и употребата на новото име.

Пендаровски: Единствена алтернатива за Северна Македонија е членство во НАТО и ЕУ

МКД - 25.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог”, вклучувајќи го и Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен генерален секретар на НАТО.

Пендаровски за грчката ТВ „Алфа“: Исходот од Брисел беше шок за сите

А1 On - 25.10.2019

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“.

Претседателот Пендаровски утре во официјална посета на Албанија

Слободен Печат - 25.10.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, утре ќе престојува во официјална посета на Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија. Пендаровски во Тирана ќе се обрати на Мировниот самит на Југоисточна Европа во ...

Пендаровски за грчката ТВ „Алфа“: Испорачавме сѐ што ни беше побарано и одеднаш ЕУ ни вели уште не сме подготвени

Press24 - 25.10.2019

Тој додава дека на лидерската средба одржана во неделата, сите партии, без разлика дали се од власта или опозицијата биле со исти чувства и став: „испорачавме сѐ што ни беше побарано и одеднаш Европската унија ни вели уште не сме подготвени“, jави ...

Пендаровски: Исходот од Брисел беше шок и за мене, и за народот и за сите политичари

МКД - 25.10.2019

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, изјавил претседателот Стево Пендаровски за грчката телевизија „Алфа“. Пендаровски, како што јавува МИА од Атина, во интервјуто рекол дека на лидерската ...

Не може да се навикне: На Пендаровски му пречи „Северна“ во името

PressingTV - 25.10.2019

Ми пречи. Ми пречи како и претпоставувам на сите Македонци, на сите граѓани во земјава. И ден денеска не можам да се навиканм. Можеби со тек на време, ќе биде“, велипретседателот Стево Пендаровски запрашан од новинар на „Ал Џезира“ дали му пречи она ...

ПЕНДАРОВСКИ РАЗОЧАРАН: Договорот од Преспа на прво место е поради Европа, и одеднаш никаде ја нема ЕУ

Фактор - 25.10.2019

Maкедонскиот претседател, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“ изјави дека одлуката во Брисел навистина беше шок за сите, не само за него и за народот, туку и за целата политичка елита.

Пендаровски бил шокиран од одлуката во Брисел

PressingTV - 25.10.2019

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“.

Пендаровски: Ми пречи „Северна“ како и претпоставувам на сите, и ден-денеска не можам да се навикнам

Либертас - 25.10.2019

„Ми пречи. Ми пречи како и претпоставувам на сите Македонци, на сите граѓани во земјава. И ден-денеска не можам да се навикнам. Можеби со тек на време, ќе биде“, вели претседателот Стево Пендаровски запрашан од новинар на „Ал Џезира“ дали му пречи ...

Пендаровски: Ми пречи „северна“ во името како и на сите граѓани во земјава!

4NEWS - 25.10.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски во емисијата „Recite Al Jazeeri“ која премиерно ќе се емитува во понеделник вели дека му пречи „северна“ во името Македонија. Новинар: Ви пречи ли она „северна“ во името на државата? Стево Пендаровски: Ми ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: На Пендаровски не му се допаѓа „Северна“, Заев бара да запрат навредите кон Тимоние

Фактор - 25.10.2019

Maкедонскиот претседател, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“ изјави дека одлуката во Брисел навистина беше шок за сите, не само за него и за народот, туку и за целата политичка елита.

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Охридската група и високи претставници на НАТО

24Инфо - 25.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог”. На средбата со Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар на ...

Пендаровски утре во официјална посета на Албанија, ќе се сретне со Мета и Рама

Пулс24 - 25.10.2019

Претседателот на државава, Стево Пендаровски утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија. Пендаровски во Тирана ќе се обрати на Мировниот самит на Југоисточна ...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Охридската група и високи претставници на НАТО

Локално - 25.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог“. На средбата со Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар на ...

Претседателот Пендаровски утре во официјална посета на Албанија

Скопје инфо - 25.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Пендаровски: Патот до Алијансата веќе е на самиот финиш

iPortal - 25.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог“. На средбата со Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар на ...

Пендаровски: Станувајќи 30-та членка на НАТО ќе биде загарантирана безбедноста и сигурноста на земјата

Република - 25.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог“. На средбата со Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар на НАТО, претседателот Пендаровски ...

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Република Албанија

Кумановски м. - 25.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, утре – 26 октомври 2019 година, сабота, ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана, претседателот Пендаровски ќе биде примен со највисоки државни и воени ...

Пендаровски утре во Албанија: Ќе се обрати на Мировниот самит на Југоисточна Европа

Денешен - 25.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на Пендаровски на Албанија. Пендаровски во Тирана ќе се обрати на Мировниот самит на Југоисточна Европа во организација на ...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Охридската група и високи претставници на НАТО

4NEWS - 25.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог“. На средбата со Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар на ...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Охридската група и високи претставници на НАТО

Либертас - 25.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог“. На средбата со Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар на ...

Пендаровски: Ми пречи „Северна“ (ВИДЕО)

Локално - 25.10.2019

„Ми пречи. Ми пречи како и претпоставувам на сите Македонци, на сите граѓани во земјава. И ден-денеска не можам да се навикнам. Можеби со тек на време, ќе биде“, вели претседателот Стево Пендаровски запрашан од новинар на „Ал Џезира“ дали му пречи ...

Стево Пендаровски: Ми пречи “СЕВЕРНА”

Centar - 25.10.2019

„Ми пречи. Ми пречи како и претпоставувам на сите Македонци, на сите граѓани во земјава. И ден-денеска не можам да се навикнам. Можеби со тек на време, ќе биде“, вели претседателот Стево Пендаровски запрашан од новинар на „Ал Џезира“ дали му пречи ...

Пендаровски: Ми пречи „Северна“, ден-денеска не можам да се навикнам (ВИДЕО)

iPortal - 25.10.2019

„Ми пречи. Ми пречи како и претпоставувам на сите Македонци, на сите граѓани во земјава. И ден-денеска не можам да се навикнам. Можеби со тек на време, ќе биде“, вели претседателот Стево Пендаровски запрашан од новинар на „Ал Џезира“ дали му пречи ...

Пендаровски утре ќе престојува во официјална посета на Албанија

iPortal - 25.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Пендаровски во посета на Албанија

Точка - 25.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски утре, сабота, ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана Пендаровски ќе биде примен со највисоки државни и воени почести од претседателот на Република Албанија, Илир Мета, а ќе се сретне и со ...

Претседателот Пендаровски утре во официјална посета на Албанија

4NEWS - 25.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Пендаровски: Договорот од Преспа беше поради Европа, и одеднаш, никаде ја нема ЕУ!

Вечер Прес - 25.10.2019

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“.

ПЕНДАРОВСКИ: Брисел сите не шокира

Денешен - 25.10.2019

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на С. Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“.

Пендаровски за грчката ТВ „Алфа“: Исходот од Брисел беше шок за сите

Локално - 25.10.2019

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“.

Пендаровски во посета на Албанија

24Инфо - 25.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, утре, сабота, ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана, Пендаровски ќе биде примен со највисоки државни и воени почести од претседателот на Република Албанија, Илир Мета, а ќе се сретне и ...

Пендаровски за грчката ТВ „Алфа”: Исходот од Брисел беше шок за сите

24Инфо - 25.10.2019

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа”.

Пендаровски во посета на Албанија

Centar - 25.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски утре, сабота, ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана Пендаровски ќе биде примен со највисоки државни и воени почести од претседателот на Република Албанија, Илир Мета, а ќе се сретне и со ...

Пендаровски: Одлуката од Брисел беше шок за целата политичка елита

iPortal - 25.10.2019

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“.

Пендаровски се премисли: Употребата на новото име ќе биде на чекање додека почнат преговорите

Република - 25.10.2019

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“. Тој додава дека на лидерската средба одржана во неделата, ...

Пендаровски утре во официјална посета на Албанија

Република - 25.10.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Пендаровски утре во официјална посета на Албанија

Локално - 25.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Пендаровски за грчката ТВ „Алфа“: Исходот од Брисел беше шок за сите

Либертас - 25.10.2019

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“.

На Пендаровски му пречи „Северна“ во името, но ќе се навикнел

Република - 25.10.2019

„Ми пречи. Ми пречи како и претпоставувам на сите Македонци, на сите граѓани во земјава. И ден денеска не можам да се навиканм. Можеби со тек на време, ќе биде“, велипретседателот Стево Пендаровски запрашан од новинар на „Ал Џезира“ дали му пречи ...

Пендаровски во посета на Албанија

Н.Македонија - 25.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски утре, сабота, ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана Пендаровски ќе биде примен со највисоки државни и воени почести од претседателот на Република Албанија, Илир Мета, а ќе се сретне и со ...

Пендаровски: Протоколот за НАТО треба да го ратификуваат уште Франција, Холандија и Шпанија

Н.Македонија - 25.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог“. На средбата со Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар на НАТО, претседателот Пендаровски ...

Пендаровски за грчката ТВ „Алфа“: Исходот од Брисел беше шок за сите

MakPress - 25.10.2019

Навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“. Тој додава дека на лидерската средба одржана во неделата, ...

Пендаровски конечно призна: Ми пречи новото име на државата

Магазин - 25.10.2019

Претседателот на државава Стево Пендаровски во емисија на каналот „Ал Џезира“ искрено одговара дека му пречи додавката Северна во името на нашата држава. Пендаровски запрашан од новинар на „Ал Џезира“ дали му пречи придавката „Северна“ и новото на ...

Пендаровски: Потпишувањето на Преспанскиот беше првенствено заради ЕУ

365 - 25.10.2019

Шoк за него лично, за народот, но и за целата политичка елита било недобивањето зелено светло за почеток на преговорите за членство во Европската унија, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за грчката ТВ „Алфа“.

Пендаровски утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија

MakPress - 25.10.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија.

Пендаровски се сретна со претставници на Охридската група и високи претставници на НАТО

Скопје1 - 25.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски , денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог“. На средбата со Џорџ Робертсон , претседавач со Охридската група и поранешен Генерален секретар ...

На Пендаровски му пречи „северна“ во името

Expres - 25.10.2019

„Ми пречи. Ми пречи како и претпоставувам на сите Македонци, на сите граѓани во земјава. И ден денеска не можам да се навиканм. Можеби со тек на време, ќе биде“, вели шретседателот Стево Пендаровски запрашан од новинар на „Ал Џезира“ дали му пречи ...

Пендаровски: Да, ми пречи „Северна“ во името на државата

365 - 25.10.2019

„Ми пречи. Ми пречи како и на, претпоставувам, на сите Македонци и на сите граѓани во земјава. И ден денеска не можам да се навикнам. Можеби со тек на време, ќе биде“, вели претседателот Стево Пендаровски прашан дали му пречи „Северна“ во името на ...

Пендаровски се заблагодари на Сенатот на Македонски, Англиски и Албански јазик-остри критики на социјалните мрежи

Канал5 - 23.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски преку социјалните мрежи се заблагодари на Сенатот на Соединетите Американски Држави за ратификацијата пристапниот протокол на Македонија во НАТО на македонски, англиски, но и на албански јазик.

Пендаровски: Наш предизвик е Северна Македонија да биде просперитетна држава

Press24 - 23.10.2019

Секое време носи можности и искушенија. Секоја генерација има свои предизвици и цели. Ова го напиша претседателот Пендаровски денеска по повод празникот. - Нашиот предизвик е да ја направиме Република Северна Македонија просперитетна и почитувана, ...

Пендаровски се заблагодари на Сенатот на Македонски, Англиски и Албански јазик-остри критики на социјалните мрежи

Вечер Прес - 23.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски преку социјалните мрежи се заблагодари на Сенатот на Соединетите Американски Држави за ратификацијата пристапниот протокол на Македонија во НАТО на македонски, англиски, но и на албански јазик.

Мицкоски на лидерската предложил со црвени линии да и се одговори на Бугарија, Заев и Пендаровски се согласиле

Фокус - 21.10.2019

Македонија итно треба да донесе резолуција со која ќе одговори на Декларацијата на Бугарија во која се поставуваат нови услови кои го задираат македонскиот јазик и историја, и со која ќе постави црвени линии, предложил Христијан Мицкоски на ...

Мицкоски на лидерската предложил со црвени линии да ѝ се одговори на Бугарија - Заев и Пендаровски се согласиле

Press24 - 21.10.2019

Македонија итно треба да донесе резолуција со која ќе одговори на Декларацијата на Бугарија во која се поставуваат нови услови кои го задираат македонскиот јазик и историја, и со која ќе постави црвени линии, предложил Христијан Мицкоски на ...

ЕМ до Пендаровски: Како не ти е срам, покани две македонски и пет албански партии

MakPress - 21.10.2019

Стево Пендаровски е голем срам за Македонија. Пендаровски заборавил во која држава живее со поканата на гости кај него за изборите да одлучуваат две македонски партии и дури пет партии на албанското малцинство.