TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

КОД: Интервју на Киро Глигоров- Цело време ме подлажуваат за извршителите на атентатот

Канал5 - 15.01.2012

Во КОД: Атентатот на Глигоров и хеликоптерската несреќа кај Блаце. Уште не се откриени виновниците иако показатели и докази има многу.

Кабинет на Глигоров: Благодарност за изразените сочувства

Утрински - 14.01.2012

Кабинетот на првиот претседател Киро Глигоров се заблагодари вчера за сите изрази на сочувство. „По повод смртта на првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, до семејството Глигорови ...

Која институција ќе го носи името на Киро Глигоров

Утрински - 14.01.2012

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави иницијативата на СДСМ - објектот на Македонската опера и балет (МОБ) да се именува според првиот претседател на независна Македонија.

Последен поздрав, почитуван прв претседателe

Дневник - 14.01.2012

Невкусно изгледа забелешката на некои опозиционери кои негодуваа поради неприсуството на челните луѓе на државата на самиот закоп.

Тешки вмровски фејсбук навреди кон Киро Глигоров

Sky - 14.01.2012

Профил, кој се претставува како официјален на општинската организација на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп - на споделена вест под наслов "Во новиот музеј ќе биде поставена скулптура од Киро Глигоров" од ...

ВМРО-ДПМНЕ: многу внимателност во именувањето на институции

Телма - 13.01.2012

ВМРО-ДПМНЕ цени дека предлогот на СДСМ за именување на значајни институции или инфраструктурен објект, во името на поранешниот Претседател Киро Глигоров е коректен и во исправна насока, се вели во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Коректен предлог на СДСМ, да се праша семејството на Глигоров

Алфа - 13.01.2012

Предлогот на СДСМ за именување на значајни институции или инфраструктурен објект со името на поранешниот претседател Киро Глигоров од ВМРО-ДПМНЕ го оценија како коректен и во исправна насока.

Скај: „Александар Велики“ да стане „Киро Глигоров“!

+инфо - 13.01.2012

Аналитичарот Ѓунер Исмаил ја дал идејата, а порталот Скај се приклучи кон иницијативата скопскиот аеродром да биде преименуван во „Киро Глигоров“.

За ВМРО-ДПМНЕ коректен е предлогот на СДСМ за „Киро Глигоров“

+инфо - 13.01.2012

Предлогот на СДСМ за именување на значајни институции или инфраструктурен објект, во името на поранешниот Претседател Киро Глигоров е коректен и во исправна насока, оценува ВМРО-ДПМНЕ.

Благодарност за искажаната почит, внимание и жалење од семејството и кабинетот на Глигоров

МРТ - 13.01.2012

По повод смртта на Првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, до семејството Глигорови и до Кабинетот на Претседателот Глигоров пристигнаа многубројни телеграми, пораки, повици и писма ...

ВМРО-ДПМНЕ: Именувањето институција по Киро Глигоров е коректно

Сител - 13.01.2012

Предлогот на СДСМ за именување значајни институции или инфраструктурен објект по претседателот Киро Глигоров за ВМРО-ДПМНЕ е коректен.

Именувањето институција по Киро Глигоров е коректно и бара посебно внимание

МРТ - 13.01.2012

Предлогот на СДСМ за именување значајни институции или инфраструктурен објект по претседателот Киро Глигоров за ВМРО-ДПМНЕ е коректен.

ВМРО ДПМНЕ: Почната е процедура за соодветно да се одбележи името на Киро Глигоров

Точка - 13.01.2012

Предлогот на СДСМ за именување на значајни институции или инфраструктурен објект, во името на поранешниот Претседател Киро Глигоров е коректен и во исправна насока, велат од владејачката ВМРО ДПМНЕ.

Иницијатива: Скопскиот аеродром да се вика Киро Глигоров

Sky - 13.01.2012

Во Истанбул аеродромот се вика Кемал Ататурк, во Париз: Шарл Де Гол, Во Њујорк: Џон Кенеди, зошто не нашиот да се вика според државникот број 1, кој се смета за еден од најзаслужните политичари за ...

Киро и Грујо: „Стариот лисец“ и „младиот петел“ (1)

Окно - 13.01.2012

Неколку работи ги спојуваат Глигоров и Груевски – економијата, Штип, Јордан Мијалков, и владеењето со Македонија. Речиси сè друго ги разликува и раздвојува.

ВМРО-ДПМНЕ: Коректен е предлогот некој објект да го носи името Киро Глигоров

Курир - 13.01.2012

ВМРО-ДПМНЕ цени дека предлогот на СДСМ за именување на значајни институции или инфраструктурен објект, во името на поранешниот Претседател Киро Глигоров е коректен и во исправна насока.

ВМРО-ДПМНЕ: Предлогот за именување значајни институции по Киро Глигоров е коректен

Press24 - 13.01.2012

Во тој контекст во процесот на именување на институциите и на објектите по име на покојниот Претседател Киро Глигоров треба да се постапува со посебно внимание и секако со земање во предвид на ...

ВМРО ДПМНЕ: Почната е процедура за соодветно да се одбележи името на Киро Глигоров

Нетпрес - 13.01.2012

Предлогот на СДСМ за именување на значајни институции или инфраструктурен објект, во името на поранешниот Претседател Киро Глигоров е коректен и во исправна насока, велат од владејачката ВМРО ДПМНЕ.

Благодарност од кабинтетот на Глигоров

Sky - 13.01.2012

Благодарност до сите што искажаа почит и внимание за смртта на првиот претседател на независна Република Македонија искажаа со соопштение од неговиот Кабинет.

Името на Глигоров ставено на лицитација

БезПардон - 13.01.2012

Лицитација со големината на првиот претседател на државата, Киро Глигоров. Македонското секојдневие изгледа токму вака.Политичкиот пазар во Македонија не е само изборен феномен.

ВМРО-ДПМНЕ: Коректен предлог на СДСМ, да се праша семејството на Глигоров

Макфакс - 13.01.2012

Предлогот на СДСМ за именување на значајни институции или инфраструктурен објект со името на поранешниот претседател Киро Глигоров од ВМРО-ДПМНЕ го оценија како коректен и во исправна насока.

Благодарност за изразената почит по смртта на Глигоров

Макфакс - 13.01.2012

Кабинетот на првиот претседател на независна Република Македонија Киро Глигоров упати јавна благодарност до сите што искажаа почит, внимание и жалење за неговата смрт.

СДСМ предлага МОБ да го носи името на Глигоров, на потег е Владата

Утрински - 12.01.2012

На „Илинденска“ ќе се одлучува откако ќе стигне иницијативата на опозицијата СДСМ излезе вчера со иницијатива објектот на Македонската опера и балет во Скопје да го носи името на првиот претседател ...

Глигоров гледаше отаде ридот

Утрински - 12.01.2012

Драган Јањатов, поранешен шеф на Протоколот на Р. Македонија Ги имав привилегијата и честа не само да го познавам, туку во еден клучен и судбонoсен период од современата историја на Република ...

Од ветеринарна станица до моб се лицитира со името на Глигоров

Телма - 12.01.2012

Македонската опера и балет е еден од најпрестижните објекти и тоа е главниот мотив зошто предложивме да го носи името на покојниот претседател Киро Глигоров, појаснуваат од СДСМ, по бројните ...

СДСМ: Зградата на Операта да се вика Киро Глигоров

Н.Македонија - 12.01.2012

По штипската ветеринарна станица, стигна и нов предлог за именување објект по првиот претседател на независна Македонија, Киро Глигоров, кој почина на 1 јануари на 94-годишна возраст.

СДСМ му ја достави на Груевски иницијативата МОБ да го носи името на Киро Глигоров

+инфо - 12.01.2012

Социјалдемократите денеска и официјално ја доставија својата иницијатива до Владата, Македонската опера и балет да го носи името на покојниот Киро глигоров.

СДСМ бара Македонската опера и балет да се вика „Киро Глигоров“

Кирилица - 12.01.2012

Опозициската СДСМ покрена иницијатива, објектот на Македонската опера и балет во иднина да го носи името на првиот претседател на Македонија, Киро Глигоров.

СДСМ ја достави до Владата иницијативата МОБ да го носи името на Киро Глигоров

МРТ - 12.01.2012

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија соопшти дека денеска до Владата ја достави иницијативата објектот на Македонската опера и балет да го носи името на првиот претседател на Република ...

СДСМ достави иницијатива Опера и Балет да го носи името Киро Глигоров

Sky - 12.01.2012

СДСМ денеска ја достави иницијативата до владата за Операта и Балетот да го носат името на првиот македонски претседател Киро ...

СДСМ достави иницијатива до Владата за преименување на МОБ

Курир - 12.01.2012

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија соопшти дека денеска до Владата ја достави иницијативата објектот на Македонската опера и балет да го носи името на првиот претседател на Република ...

СДСМ - Објектот на Македонската опера и балет да се вика Киро Глигоров

Р.С.Европа - 11.01.2012

СДСМ покрена иницијатива, објектот на Македонската опера и балет во иднина да го носи името на Киро Глигоров. Пратеникот Андреј Петров од СДСМ рече дека тоа ќе биде скромен чекор во однос на ...

СДСМ: Oбјектот на Македонската опера и балет да се вика Киро Глигоров

Вест - 11.01.2012

СДСМ денеска поведе иницијатива објектот на Македонската опера и балет да го носи името на првиот претседател на самостојна Македонија Киро Глигоров.

СДСМ предлага објектот на МОБ да го носи името на Киро Глигоров

Утрински - 11.01.2012

СДСМ денеска поведе иницијатива објектот на Македонската опера и балет да го носи името на првиот претседател на самостојна Македонија Киро Глигоров.

СДСМ иницира моб да го носи името на Киро Глигоров

Телма - 11.01.2012

СДСМ денеска поведе иницијатива објектот на Македонската опера и балет да го носи името на првиот претседател на самостојна Македонија Киро Глигоров.

СДСМ: Објектот на МОБ да го носи името на Киро Глигоров

Здраво - 11.01.2012

СДСМ денеска покрена иницијатива, објектот на Македонската Опера и Балет во иднина да го носи името на Киро Глигоров. Пратеникот Андреј Петров од СДСМ рече дека тоа ќе биде скромен чекор во однос на ...

СДСМ: Македонската опера и балет да го носи името на Киро Глигоров

+инфо - 11.01.2012

Објектот на Македонската опера и балет во иднина да го носи името на Киро Глигоров, е иницијатива која денеска ја покрена опозициската СДСМ.

СДСМ: Македонската опера и балет да се именува по Киро Глигоров

Канал5 - 11.01.2012

Објектот на Македонската опера и балет во иднина да го носи името на Киро Глигоров. Оваа иницијатива денеска ја покрена опозиционата СДСМ и изрази очекување дека владата ќе ја прифати и спроведе.

МОБ да го носи името на Киро Глигоров

Вечер - 11.01.2012

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вчера поднесе иницијатива, објектот на Македонската опера и балет во иднина да го носи името на првиот претседател на независна и самостојна Република ...

СДСМ: Зградата на МОБ да го носи името на Киро Глигоров

Точка - 11.01.2012

Социјадемократскиот сојуз на Македонија покрена иницијатива објектот на Македонската опера и балет во иднина да го носи името на Киро Глигоров заради неговиот историски придонес за создавање на ...

СДСМ: Објектот на Македонската опера и балет да се вика Киро Глигоров

Press24 - 11.01.2012

Тоа е однос кон државноста, историјата и идентитетот. Патоказ за генерациите кои доаѓаат, велат од СДСМ Оваа генерација има обврска да го почитува и соодветно да го одбележи ликот и делото на своите ...

СДСМ: Зградата на МОБ да го носи името на Киро Глигоров

Нетпрес - 11.01.2012

Социјадемократскиот сојуз на Македонија покрена иницијатива објектот на Македонската опера и балет во иднина да го носи името на Киро Глигоров заради неговиот историски придонес за создавање на ...

СДСМ: Објектот на МОБ да го носи името на Киро Глигоров

Курир - 11.01.2012

СДСМ ќе покрене иницијатива за објектот на Македонската опера и балет да го носи името на првиот претседаел на независна Македонија, Киро Глигоров, соопшти денес генералниот секретар на СДСМ Андреј ...

СДСМ: Македонската опера и балет да го носи името на Киро Глигоров

Sky - 11.01.2012

СДСМ излезе со иницијатива објектот на Македонската опера и балет во иднина да го носи името на покојниот прв претседател на Република Македонија, Киро Глигоров.

МОБ да го носи името на Киро Глигоров-иницијатива на СДСМ

Канал 77 - 11.01.2012

Оваа генерација има обврска да го почитува и соодветно да го одбележи ликот и делото на своите современици кои со својот историски придонес овозможиле создавање на независна и самостојна македонска ...

СДСМ бара Македонската опера и балет да се вика „Киро Глигоров“

Макфакс - 11.01.2012

Опозициската СДСМ покрена иницијатива, објектот на Македонската опера и балет во иднина да го носи името на првиот претседател на Македонија, Киро Глигоров.

Петров: МОБ да го носи името на Киро Глигоров

Македонија24 - 11.01.2012

Македонија - Македониjа 24, , Петров: МОБ да го носи името на Киро Глигоров, "Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров, денес соопшти дека ќе покренат иницијатива за Македонската опера и балет да ...

СДСМ покрена иницијатива објектот на МОБ да го носи името на Киро Глигоров

Inpress - 11.01.2012

Скопје, 11. јануари 2012 (ИНПРЕС) Оваа генерација има обврска да го почитува и соодветно да го одбележи ликот и делото на своите современици кои со својот историски придонес овозможиле создавање на ...

Киро е крив!

Окно - 10.01.2012

„Дејли Стар“: Поради Глигоров, Џоли не сними филм во Македонија. Наслов во „Курир“; текстот инаку го пренесува мислењето на Кристофер Хил, првиот амбасадор во РМ, кој зборува дека Глигоров ја спасил ...

Глигоров беше лидер со визија за својата земја, брилијантен политичар и државник – писма со сочувства од светски лидери

Sky - 10.01.2012

Бројни странски државници, актуелни и поранешни претседатели, лидери на меѓународни организации, министри и амбасадори, упатија писма со сочувство по повод смртта на поранешниот македонски ...

Уривањето на Глигоров

Утрински - 09.01.2012

Ивор Мицковски Смртта не беше нежна со Киро Глигоров. Таа не му дозволи да го види заокружен и затворен својот проект за плурална и демократска Македонија.

Последната фотографија на Киро Глигоров

Утрински - 09.01.2012

Фотографија на починатиот поранешен претседател Киро Глигоров, направена во петокот на 30 декември Ова е последната фотографија на починатиот поранешен претседател Киро Глигоров, направена во петокот ...

Збогување со човекот што веќе се збогувал од нас

Н.Македонија - 09.01.2012

Ако сме искрени, ќе признаеме дека Глигоров ја прифати референцата, исто како што Трајковски мораше да го прифати рамковниот договор.

Поради Глигоров Анџелина Џоли не сними филм во Македонија

Вечер - 09.01.2012

ЗОШТО ФИЛМОТ "ВО ЗЕМЈАТА НА КРВ И МЕД" Е СНИМАН ВО БИХ "Дејли стар", којшто се објавува во Либан на англиски јазик, објави статија во која се наведува дека Македонија треба да му биде благодарна на ...

Последната фотографија на Киро Глигоров

Sky - 09.01.2012

Ова е последната фотографија на починатиот поранешен претседател Киро Глигоров, направена во петокот на 30 декември. По лекувањето во клиничкиот центар, Глигоров бил пуштен дома, а неговите ...

Киро Глигоров – симбол на АСНОМ-ска и самостојна Македонија (2)

Окно - 09.01.2012

„Да бидеме свои на своето. Да бидеме широко отворени кон светот, како целосно независен, рамноправен и творечки субјект.“ Од инаугуралното претседателско обраќање, 27.01.1991 „..

„Дејли Стар“: Поради Глигоров, Џоли не сними филм во Македонија

Курир - 09.01.2012

Либански „Дејли стар“ објави статија во која се наведува дека Македонија треба да му биде благодарна на првиот претседател Киро Глигоров, поради тоа што го зачувал мирот во земјата.

"Дејли стар": Фактот дека Џоли направи филм за војната во БиХ, а не во Македонија, главно се должи на Глигоров

Sky - 09.01.2012

Весникот „Дејли стар“ кој се објавува на англиски јазик во Либан објави статија во која се наведува дека Македонија треба да му биде благодарна на првиот претседател Киро Глигоров, поради тоа што го ...

Рикер се потпиша во книгата на жалоста за Глигоров

Макфакс - 09.01.2012

Во петокот во книгата на жалоста отворена по повод смртта на првиот претседател на независна Република Македонија, Киро Глигоров, во македонската амбасада во Вашингтон, се потпишаа заменик помошникот ...

Џоли не сними филм во Македонија поради Глигоров

Македонија24 - 09.01.2012

Македонија - Македониjа 24, , Џоли не сними филм во Македонија поради Глигоров, "Македонија треба да му биде благодарна на поранешниот претседател Киро Глигоров, поради тоа што го зачувал мирот во ...