TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Анкета: Мнозинството Британци сега би гласале против Брегзит

Алсат-М - 23.09.2017

Кога денеска би се одржувал референдум за излегување на Велика Британија од Европската унија, 52 отсто од Британците би се определиле за останување во Унијата, покажуваат резултатите од најновата анкета спроведена вчера од „Индепендент“ и Институтот ...

Британците сепак не го сакаат Брегзит

Канал5 - 23.09.2017

Доколку денеска се одржи референдум за излез од ЕУ 52 проценти од Британците не би сакале да излезат од Унијата , се наведува во анкетата на Independent и институтот BMG . Анкетата на направена вчера , во исто време која Британската премиерка Тереза ...

Мудис го намали кредитниот рејтинг на Велика Британија

Deutsche Welle - 23.09.2017

Само неколку часа по Брегзит-говорот на британската премиерка Тереза Меј, американската агенција Мудис ја намали оценката за кредитниот рејтинг на Велика Британија. Инвеститорите се разочарани од говорот на британската премиерка Тереза Меј во ...

Доколку сега би се одржал референдумот за Брегзит, Британците би гласале за останување

А1 On - 23.09.2017

Кога денеска би се одржувал референдум за излегување на Велика Британија од Европската унија, 52 отсто од Британците би се определиле за останување во Унијата, покажуваат резултатите од најновата анкета спроведена вчера од „Индепендент“ и Институтот ...

Британците се премислија, сега би гласале против Брегзит

+инфо - 23.09.2017

Најновото истражување спроведено меѓу 1.400 испитаници со право на глас, покажува дека 52 отсто од анкетираните се за останување на земјата во ЕУ. Кога денеска би се одржувал референдум за излегување на Велика Британија од Европската унија, 52 отсто ...

Анкета: Мнозинството Британци сега би гласале против Брегзит

Алфа - 23.09.2017

Кога денеска би се одржувал референдум за излегување на Велика Британија од Европската унија, 52 отсто од Британците би се определиле за останување во Унијата, покажуваат резултатите од најновата анкета.

Британците се предомислија: Сега не би гласале за Брегзит

Нова ТВ - 23.09.2017

Кога денеска би се одржувал референдум за излегување на Велика Британија од Европската унија, 52 отсто од Британците би се определиле за останување во Унијата, покажуваат резултатите од најновата анкета спроведена вчера од „Индепендент“ и Институтот ...

„Moody’s“ го намали рејтингот на Велика Британија по говорот во Меј

Стандард - 23.09.2017

Агенцијата „Moody’s“ ја намали оценката за кредитниот рејтинг на Велика Британија малку по важниот говор на премиерот Тереза ​​Меј пред европските лидери во Фиренца. Според експертите на агенцијата, владините планови за намалување на товарот на ...

„Тајмс“ пресмета: „Откупот“ за „Брегзит“ ќе изнесува 45 милијарди евра

Стандард - 23.09.2017

Британската влада е подготвена да плати 40 милијарди фунти (45,18 милијарди евра) на Европската унија за финансиски обврски кога ќе го напушти блокот, пресмета британскиот весник „Тајмс“, цитиран од ТАСС.

Анкета: Мнозинството Британци сега би гласале против Брегзит...

Н.Македонија - 23.09.2017

Анкета: Мнозинството Британци сега би гласале против Брегзит Кога денеска би се одржувал референдум за излегување на Велика Британија од Европската унија, 52 отсто од Британците би се определиле за останување во Унијата, покажуваат резултатите од ...

Тереза Меј ја претстави понудата на Британија за излез од ќор-сокакот во преговорите за Брегзит

Денар - 23.09.2017

Британската премиерка Тереза Меј ги соопшти предлозите за двегодишниот транзициски период по излегувањето на Велика Британија од ЕУ во март 2019 година. Таа сака за време на тој период да се применуваат постоечките аранжмани за пристап до ЕУ и вети ...

Мнозинството Британци сега би гласале против Брегзит

Идивиди - 23.09.2017

Кога денеска би се одржувал референдум за излегување на Велика Британија од Европската унија, 52 отсто од Британците би се определиле за останување во Унијата, покажуваат резултатите од најновата анкета спроведена вчера од „Индепендент“ и Институтот ...

Moody’s го намали долгорочниот кредитен рејтинг на Велика Британија

Денар - 23.09.2017

Меѓународната рејтинг агенција „Moody’s“ го намали долгорочниот рејтинг на британскиот долг од „А1“ до „Аа2“ со стабилна перспектива, објави „Ројтерс“. Причината е несигурноста поврзана со „Brexit“, се вели во соопштението на агенцијата.

Меј: Со оптимизам гледам на Брегзитот

Алсат-М - 22.09.2017

Британската премиерка Тереза Меј денеска во Фиренца порача дека со оптимизам гледа на процесот на истапување на Велика Британија од Европската унија и на „новиот и критичен период во историјата на Обединетото Кралство во ЕУ“.

Меј : ЕУ да биде спокојна , ќе платиме се што должиме

Канал5 - 22.09.2017

Британската премиерка Тереза Меј на прес конференција за Брегзит порача дека Британија ќе ги почитува сите финансиски обврски кон Европската Унија . Меј не прецизираше за колкава сума станува збор .

Меј предложи двегодишен транзициски период по Брегзит

Алфа - 22.09.2017

Британската премиерка Тереза Меј предложи две годишен транзициски период за Британија откако ќе ја напуштат Европската унија. Британската премиерка Тереза Меј предложи две годишен транзициски период за Британија откако ќе ја напуштат Европската ...

Барние: Говорот на Меј беше конструктивен, но да видиме како ќе биде применет

Алфа - 22.09.2017

Главниот преговарач на Европската унија во процесот за Брегзит, Мишел Барние изјави дека очекува да види како говор што британската премиерка Тереза Меј го одржа денеска во Фиренца, ќе се одрази на преговорите меѓу Велика Британија и ЕУ.

ЕУ бара конкретни предлози за Брегзит

МРТ - 22.09.2017

Брисел бара од лондон конкретни предлози за Брегзит. Преговарачот од Европската унија Мишел Барние тврди дека се во статус кво поради нејаснотиите околу многу главни прашања. Четвртиот круг преговори е закажан в понеделник...

Меј предложи двегодишен транзициски период по Брегзитот

Р.С.Европа - 22.09.2017

Британската премиерка Тереза Меј предложи две годишен транзициски период за Британија откако ќе ја напуштат Европската унија, сугерирајќи дека Обединетото Кралство ќе продолжи да ги извршува своите обврски кон унијата согласно тековниот буџет.

Меј: Со оптимизам гледам на Брегзитот

А1 On - 22.09.2017

Британската премиерка Тереза Меј денеска во Фиренца порача дека со оптимизам гледа на процесот на истапување на Велика Британија од Европската унија и на „новиот и критичен период во историјата на Обединетото Кралство во ЕУ“.

Тереза Меј ја претстави понудата на Британија за излез од ќор-сокакот во преговорите за Брегзит

Макфакс - 22.09.2017

Британската премиерка Тереза Меј ги соопшти предлозите за двегодишниот транзициски период по излегувањето на Велика Британија од ЕУ во март 2019 година. Таа сака за време на тој период да се применуваат постоечките аранжмани за пристап до ЕУ и вети ...

Британија ќе предложи транзициски период по Брегзит

Глас на Америка - 22.09.2017

Премиерката Меј рече дека двете страни споделуваат „длабоко чувство на одговорност“ Се очекува британската премиерка Тереза Меј да предложи двегодишен транзиционен периодот, веднаш по официјалното заминување на Велика Британија од Европската унија ...

Меј побара подолг преоден период за „Брегзит“ (ВИДЕО)

Стандард - 22.09.2017

Британскиот премиер Тереза ​​Меј денеска изјави дека е постигнат напредок во „тешките“ преговори за „Брегзит“ и дека правата на граѓаните на Европската унија ќе бидат загарантирани од британските закони по излегувањето на земјата од Унијата, ...

Тереза Меј ја претстави понудата на Британија за излез од ќор-сокакот во преговорите за Брегзит

Точка - 22.09.2017

Британската премиерка Тереза Меј ги соопшти предлозите за двегодишниот транзициски период по излегувањето на Велика Британија од ЕУ во март 2019 година. Таа сака за време на тој период да се применуваат постоечките аранжмани за пристап до ЕУ и вети ...

Mej гледa на Брегзит со оптимизам...

Н.Македонија - 22.09.2017

Mej гледa на Брегзит со оптимизам Британската премиерка Тереза Меј денеска во Фиренца порача дека со оптимизам гледа на процесот на истапување на Велика Британија од Европската унија и на „новиот и критичен период во историјата на Обединетото ...

Тереза Меј бара договор со ЕУ за двегодишен преоден период по Брегзит

Алсат-М - 21.09.2017

Британската премиерка Тереза ​​Меј утре во Фиренца ќе побара двегодишен преоден период, откако во март 2019 година земјата ќе ја напушти Евопската унија, јави Би-Би-Си, повикувајќи се на извор во нејзиниот кабинет.

Османи: Брегзит нема да влијае негативно на проширување на ЕУ кон Западен Балкан

Канал5 - 21.09.2017

Перспективите на Република Македонија во наредниот период, поддршката на Велика Британија, како и можностите за нејзиното унапредување, беа теми на денешната средба во Скопје на заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар ...

Меј ќе бара двегодишен транзициски период по Брегзит

А1 On - 21.09.2017

Британската премиерка Тереза Меј ќе побара од лидерите на ЕУ двегодишен транзициски договор откако Велика Британија ќе ја напушти унијата во март 2019. година, пренесува Би-Би-Си. Министрите во британската влада се согласни дека е потребно ...

Османи: Брегзит нема да влијае негативно на проширување на ЕУ кон Западен Балкан

Слободен Печат - 21.09.2017

Перспективите на Република Македонија во наредниот период, поддршката на Велика Британија, како и можностите за нејзиното унапредување, беа теми на денешната средба во Скопје на заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар ...

Османи: Брегзит нема да влијае негативно на проширување на ЕУ кон Западен Балкан

А1 On - 21.09.2017

Перспективите на Република Македонија во наредниот период, поддршката на Велика Британија, како и можностите за нејзиното унапредување, беа теми на денешната средба во Скопје на заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар ...

Османи: Брегзитот нема да влијае негативно на проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан

Макфакс - 21.09.2017

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи беше домаќин на делегација на претставници од Домот на лордовите/Горниот дом на парламентот на Обединетото Кралство, составена од баронесата Џин Елизабет Касинс, лордот Брус ...

Османи: Брегзит нема да влијае негативно на проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан

Точка - 21.09.2017

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи беше домаќин на делегација на претставници од Домот на лордовите/Горниот дом на парламентот на Обединетото Кралство, составена од баронесата Џин Елизабет Касинс, лордот Брус ...

Велика Британија е подготвена да плати 20 милијарди евра надомест за Брегзит

Локално - 21.09.2017

Велика Британија може да понуди 20 милијарди евра за напуштање на ЕУ. Британскиот премиер Тереза ​​Мај и ветува на Велика Британија дека ќе плати сметка од 20 милијарди евра за нејзиниот излез од Европската унија, објави британскиот финансиски ...

Османи: Брегзит нема да влијае негативно на проширување на ЕУ кон Западен Балкан

Либертас - 21.09.2017

Перспективите на Република Македонија во наредниот период, поддршката на Велика Британија, како и можностите за нејзиното унапредување, беа теми на денешната средба во Скопје на заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар ...

Османи: Брегзит нема да влијае негативно на проширување на ЕУ кон Западен Балкан

Вечер Прес - 21.09.2017

Перспективите на Република Македонија во наредниот период, поддршката на Велика Британија, како и можностите за нејзиното унапредување, беа теми на денешната средба во Скопје на заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар ...

Тереза Меј бара договор со ЕУ за двегодишен преоден период по Брегзит...

Н.Македонија - 21.09.2017

Тереза Меј бара договор со ЕУ за двегодишен преоден период по Брегзит Британската премиерка Тереза ​​Меј утре во Фиренца ќе побара двегодишен преоден период, откако во март 2019 година земјата ќе ја напушти Евопската унија, јави Би-би-си, ...

Британската премиерка неделава ќе понуди 20 милијарди евра за развод од ЕУ

МКД - 20.09.2017

Британската премиерка Тереза Меј оваа недела ќе ѝ понуди најмалку 20 милијарди евра на Европската Унија за да ја пополни буџетската дупка по брегзитот, објави британскиот економски весник Фајненшл тајмс.

Британија планира да даде 20 милијарди евра за излезот од ЕУ

+инфо - 20.09.2017

Сумата досега не ја соопшти нути Брисел, но дел претставници на Унијата проценуваат дека Британците треба да платат меѓу 60 и 100 милијарди евра. Британската премиерка Тереза Меј ќе понуди оваа недела најмалку 20 милијарди евра на Европската унија ...

Британија за разводот од ЕУ ќе понуди најмалку 20 милијарди евра

Макфакс - 20.09.2017

Британската премиерка Тереза Меј неделава ќе и понуди на Европската унија најмалку 20 милијарди евра за пополнување на финансиската дупка по Брегзит, објави британскиот весник „Фајненшл тајмс“.

Меј дава едвај 20 милијарди евра на Европа за „Брегзит“?

Стандард - 20.09.2017

Германската канцеларка, Ангела Меркел дознала од британската влада дека Тереза ​​Мај оваа недела ќе предложи 20 милијарди евра за разводот со Европската унија (ЕУ), објави Фајненшал тајмс.

Британија за „разводот“ од ЕУ ќе понуди најмалку 20 милијарди евра

Точка - 20.09.2017

Британската премиерка Тереза Меј неделава ќе и понуди на Европската унија најмалку 20 милијарди евра за пополнување на финансиската дупка по Брегзит, објави британскиот весник „Фајненшл тајмс“.

Тереза Меј нуди 20 милијарди евра за Брегзит?

Фактор - 20.09.2017

Британската премиерка Тереза Меј ќе понуди оваа недела најмалку 20 милијарди евра на Европската унија да ја пополни буџетската дупка по Брегзит, објави британски Фајненшел тајмс. Оливер Робинс, советник на премиерката за ЕУ, како што пишува ФТ им ...

Борис Џонсон може да поднесе оставка ако Тереза Mej ​​се одлучи за Брегзит во „швајцарски стил “

Локално - 20.09.2017

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, може да поднесе оставка ако премиерот Тереза ​​Мај сигнализира дека ќе го сака Брегзит по „ швајцарски стил “ , иако јавно јавно негира дека ќе направете тоа.

Тереза ​​Меј ќе понуди 20 милијарди евра на ЕУ ​​за решавање на финансиските обврски

Денар - 20.09.2017

Канцеларот на Германија Ангела Меркел дозна од британската влада дека оваа недела Тереза ​​Меј ќе понуди да и плати на Европската унија (ЕУ) 20 милијарди евра, соопштува „Financial Times“.

Џонсон демантира дека ќе поднесе оставка

А1 On - 19.09.2017

Министерот за надворешни работи на Велика Британија, Борис Џонсон ја демантираше денешната вест на британскиот „Телеграф“, оти тој планира да поднесе оставка. Весникот пишува дека Џонсон би можел да поднесе оставка пред викендот, доколку британската ...

Џонсон демантира дека ќе поднесе оставка...

Н.Македонија - 19.09.2017

Џонсон демантира дека ќе поднесе оставка Министерот за надворешни работи на Велика Британија, Борис Џонсон ја демантираше денешната вест на британскиот „Телеграф“, дека тој планира да поднесе оставка.

Лондон сака нов договор за безбедност со ЕУ по Брегзит

Локално - 18.09.2017

Велика Британија побара нов договор за безбедност со Европската унија откако ја напушти заедницата за да ги спречи терористичките напади. Властите во Лондон наведоа дека сакаат да ги задржат своите постоечки партнерства преку договор кој исто така ...

Борис Џонсон истури масло во огнот за Брегзит

Фактор - 18.09.2017

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон јавно зазеде крајна позиција во поддршка на тврди Брегзит во момент кога премиерот на Велика Британија Тереза ​​Меј изгледа се стреми да заземе "мек пристап", пишува во својот коментар ...