TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Давутоглу: Исламска држава е варварска група

24 Вести - 28.09.2014

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска упати една од најострите реакции кон џихадистичката организација Исламска држава, објави „Хуриет дејли њуз“. Давутоглу ИД ја нарече „варварска“ и „неписмена“.

Давутоглу: Исламска држава е варварска група

Алсат-М - 28.09.2014

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска упати една од најострите реакции кон џихадистичката организација Исламска држава, објави „Хуриет дејли њуз“. Давутоглу ИД ја нарече „варварска“ и „неписмена“.

Давутоглу: Исламска држава е варварска група

Канал5 - 28.09.2014

- Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска упати една од најострите реакции кон џихадистичката организација Исламска држава, објави „Хуриет дејли њуз“.

Светот се сплотува

Deutsche Welle - 28.09.2014

Поради многуте меѓународни конфликти, Генералното собрание на ОН се претвори во гигантски кризен самит. Прашањата на иднината кои притискаат се‘ повеќе не го добија потребното внимание, оценува Геро ...

ИСИС ќе ги смири Москва и Вашингтон

Утрински - 28.09.2014

Русија не е дел од коалицијата против Исламската држава, но дава поддршка и оружје На прв поглед се' е како порано. Руската државна телевизија никогаш не пропушта можност да го критикува Западот.

Ирак ќе се брори против Исламската држава со албанско оружје

Телеграф - 28.09.2014

Министерството за одбрана соопшти дека успешно завршила испораката за помош на ирачката војска Албанското Министертво за одбрана соопшти дека успешно завршила испораката на оружје и муниција, како ...

Албанија ја комплетираше испораката на муниција во Ирак

Press24 - 28.09.2014

Албанското Министерство за одбрана соопшти дека успешно завршила испораката на оружје и муниција, како помош за Владата на Ирак во борбата против милитантите од Исламската држава, јави дописникот на ...

Давутоглу: Исламска држава е варварска група

+инфо - 28.09.2014

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска упати една од најострите реакции кон џихадистичката организација Исламска држава, објави „Хуриет дејли њуз“. Давутоглу ИД ја нарече „варварска“ и „неписмена“.

Продолжуваат воздушните напади врз Сирија

Нетпрес - 28.09.2014

Нови воздушни удари беа нанесени од коалициски сили врз цели на Исламска држава во Ирак и Сирија, соопшти Пентагон. - Воздушните удари ги нанесоа САД, Јордан, Саудиска Арабија и ОАЕ при што се ...

Уништени три рафинерии под контрола на екстремистите во Сирија

Press24 - 28.09.2014

Три импровизирани нафтени рафинерии беа уништени денеска на територија под контрола на екстремистите во Сирија, соопшти сириска група за набљудување. - Најмалку три импровизирани рафинерии под ...

Во нови коалициски напади уништени три рафинерии под контрола на џихадистите во Сирија

+инфо - 28.09.2014

Три импровизирани нафтени рафинерии беа уништени денеска на територија под контрола на џихадисти во Сирија, соопшти сириска група за набљудување. - Најмалку три импровизирани рафинерии под контрола ...

Во коалициските напади уништени три рафинерии на џихадистите во Сирија

Макфакс - 28.09.2014

Во воздушните удари на коалицијата предводена од САД во неделата биле уништени три импровизирани рафинерии кои се под контролата на исламската држава во Сирија, крај границата со Турција, објави ...

Во нови коалициски напади уништени три рафинерии под контрола на џихадистите во Сирија

А1 On - 28.09.2014

Три импровизирани нафтени рафинерии беа уништени денеска на територија под контрола на џихадисти во Сирија, соопшти сириска група за набљудување. - Најмалку три импровизирани рафинерии под контрола ...

Албанија заврши со испораката на муниција во Ирак

Сител - 28.09.2014

Албанското Министертво за одбрана соопшти дека успешно завршила испораката на оружје и муниција, како помош за Владата на Ирак во борбата против милитантите од Исламската држава.

Уништени три рафинерии под контрола на џихадистите во Сирија

Сител - 28.09.2014

Три импровизирани нафтени рафинерии беа уништени денеска на територија под контрола на џихадисти во Сирија, соопшти сириска група за набљудување. - Најмалку три импровизирани рафинерии под контрола ...

Уништени три рафинерии под контрола на џихадистите во Сирија

Нетпрес - 28.09.2014

Три импровизирани нафтени рафинерии беа уништени денеска на територија под контрола на џихадисти во Сирија, соопшти сириска група за набљудување. - Најмалку три импровизирани рафинерии под контрола ...

Продолжуваат воздушните напади против Исламската држава

МРТ - 28.09.2014

САД и партнерите продолжуваат со воздушните напади на цели на Исламската држава. Уништени се три импровизирани рафинерии што се под контрола на џихадистите.

Давутоглу: Исламска држава е варварска група

Сител - 28.09.2014

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска упати една од најострите реакции кон џихадистичката организација Исламска држава, објави „Хуриет дејли њуз“. Давутоглу ИД ја нарече „варварска“ и „неписмена“.

Обама призна дека САД ја потцениле IS

Макфакс - 28.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама призна во неделата дека САД го потцениле фактот дека хаосот во Сирија може да ги изроди опасните џихадистичките групации како што е Исламската држава.

Ердоган: Турски војници може да бидат дел зона за безбедност

Вечер Прес - 28.09.2014

Турски војски би можеле да бидат искористени за да се формира зона на безбедност во Сирија ако за тоа има меѓународен договор за такво засолниште за бегалци, изјави турскиот претседател Реџеп Таип ...

Продолжуваат нападите врз ИСИС во Ирак и Сирија

Денешен - 28.09.2014

Нови воздушни удари беа нанесени од коалициски сили врз цели на Исламска држава во Ирак и Сирија, соопшти Пентагон. - Воздушните удари ги нанесоа САД, Јордан, Саудиска Арабија и ОАЕ при што се ...

Уништени три рафинерии под контрола на џихадистите во Сирија

Локално - 28.09.2014

Три импровизирани нафтени рафинерии беа уништени денеска на територија под контрола на џихадисти во Сирија, соопшти сириска група за набљудување. – Најмалку три импровизирани рафинерии под контрола ...

Заканата што ги зближи Москва и Вашингтон

Локално - 28.09.2014

Руската инвазија во Украина ги “вознемири” односите на САД со Русија. Теророт на “Исламска држава” сепак е на пат повторно да ги зближи. Москва дури најави дека се што случува на Блискиот Исток го ...

Уништени импровизирани рафинерии под контрола на џихадистите

Пулс24 - 28.09.2014

Три импровизирани нафтени рафинерии беа уништени денеска на територија под контрола на џихадисти во Сирија, соопшти сириска група за набљудување. - Најмалку три импровизирани рафинерии под контрола ...

Како требаше да заминам во Сирија – исповед на 16 год дете

МК News - 28.09.2014

Шеснаесетгодишно момче од косовското место Витина, пред истражните органи раскажало како одлучило да се придружи на радикалната група Исламска држава во Сирија Момчето со иницијали Д.И.

Уништени три рафинерии под контрола на џихадистите

Република - 28.09.2014

Три импровизирани нафтени рафинерии беа уништени денеска на територија под контрола на џихадисти во Сирија, соопшти сириска група за набљудување. - Најмалку три импровизирани рафинерии под контрола ...

Во воздушните напади врз ИСИС уништени три рафинерии под контрола на џихадистите во Сирија

Денешен - 28.09.2014

Три импровизирани нафтени рафинерии беа уништени денеска на територија под контрола на џихадисти во Сирија, соопшти сириска група за набљудување. - Најмалку три импровизирани рафинерии под контрола ...

Давутоглу: Исламска држава е варварска група

Либертас - 28.09.2014

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска упати една од најострите реакции кон џихадистичката организација Исламска држава, објави „Хуриет дејли њуз“. Давутоглу ИД ја нарече „варварска“ и „неписмена“.

Обама призна дека згреши!

Фактор - 28.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама призна дека САД го потцениле фактот оти хаосот во Сирија може да изроди опасни џихадистички организации како Исламската држава.

Во коалициските напади уништени три рафинерии на џихадистите во Сирија

Тера - 28.09.2014

Во воздушните удари на коалицијата предводена од САД во неделата биле уништени три импровизирани рафинерии кои се под контролата на исламската држава во Сирија, крај границата со Турција, објави ...

Петте митови за Исламската држава

Вечер Прес - 28.09.2014

Исламската држава (ИС) може да биде ослабена, но не и сосема уништена. Ова е тврдење, побивање на првиот мит во американската јавност која верува дека следи брз пад на ова исламистичко воено движење ...

Исламската држава - нов безбедносен предизвик за БиХ

Deutsche Welle - 27.09.2014

По почетокот на воздушните напади врз Исламската држава, и БиХ се соочува со нови предизвици. Улогата на оваа земја во коалиција, сепак, не е баш јасна. С.О.

Со воздушни напади и обучени бунтовници против ИД

Deutsche Welle - 27.09.2014

Позициите на ИД во Сирија повторно беа цел на воздушни напади на САД и нивните сојузници. За наредните акции авиони на располагање треба да стават и Белгија, Холандија и Данска.

Москва и Западот ги приближуваат позициите поради ИД

Deutsche Welle - 27.09.2014

Иако Русија не е дел од коалицијата против Исламска држава која ја предводат САД, Москва и Вашингтон најверојатно ги приближуваат позициите. На прв поглед се‘ е како порано.

Нови коалициски удари врз цели на Исламска држава во Сирија и Ирак

Канал5 - 27.09.2014

Нови воздушни удари беа нанесени од коалициски сили врз цели на Исламска држава во Ирак и Сирија, соопшти Пентагон. - Воздушните удари ги нанесоа САД, Јордан, Саудиска Арабија и ОАЕ при што се ...

Ердоган: Турски војници би можеле во Сирија да бидат дел од евентуална зона за безбедност на бегалци

24 Вести - 27.09.2014

Турски војски би можеле да бидат искористени за да се формира зона на безбедност во Сирија ако за тоа има меѓународен договор за такво засолниште за бегалци, изјави турскиот претседател Реџеп Таип ...

Нови коалициски удари врз цели на Исламска држава во Сирија и Ирак

24 Вести - 27.09.2014

Нови воздушни удари беа нанесени од коалициски сили врз цели на Исламска држава во Ирак и Сирија, соопшти Пентагон. - Воздушните удари ги нанесоа САД, Јордан, Саудиска Арабија и ОАЕ при што се ...

Борба против џихадот и сексуалното насилство

Deutsche Welle - 27.09.2014

Многу жени во Сирија и Ирак станаа жртви на „Исламската држава“. Пропагандата се врти и околу сексуалните фантазии за моќ. Многу курдски жени учат како да користат оружје за да му се спротивстават на ...

Џихадистите на ИД погубија позната активистка за човекови права во Мосул

Радио МОФ - 27.09.2014

Припадниците на екстремистичката групација Исламска држава (ИД/IS/ISIS) во ирачкиот град Мосул јавно ја погубилеадвокатката и активистка за човекови права Самира Салех Ал-Нуаими , јавуваат светските ...

Ирак повика на поголема соработка против ИД

Р.С.Европа - 27.09.2014

Ирачкиот претседател Фуад Масум говорејќи пред Генералното Собрание на ОН ја поздрави меѓународната коалиција предводена од САД за поддршка на земјата во борбата против милитантите на Исламската ...

Нападнати позиции на милитантите во источна Сирија

Р.С.Европа - 27.09.2014

Сириската организација за човекови права соопшти дека воздушните напади предоведни од американските сили ги погодиле милитантите на Исламската држава и други исламски групи во источниот дел на ...

Ердоган: Турски војници во Сирија може да бидат дел зоната за безбедност

+инфо - 27.09.2014

Турски војници би можеле да бидат искористени за да се формира зона на безбедност во Сирија ако за тоа има меѓународен договор за такво засолниште за бегалци, изјави турскиот претседател Реџеп Таип ...

Ердоган-Турција подготвена да се вклучи во напорите против ИД

Р.С.Европа - 27.09.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека војниците на земјата би можеле да бидат искористени за да се формира зона на безбедност во Сирија ако за тоа има меѓународен договор за такво ...

ЕРДОГАН: Турски војници би можеле во Сирија да бидат дел од евентуална зона за безбедност на бегалци

Телеграф - 27.09.2014

Во интервју за Хуриет Ердоган вели дека се водат разговори за да се одреди како и кои држави би можеле да учествуваат во воздушните напади и евентуална копнена операција и оти Турција е подготвена да ...

Исламската држава ја менува тактиката за да ги збуни САД

Макфакс - 27.09.2014

Џихадистите од Исламската држава ја менуваат тактиката по американските воздушни удари, и решиле „да добијат на брзина“ превезувајќи се на мотоцикли, а исто така се обидуваат американската авијација ...

Два британски авиони „торнадо“ тргнаа кон Ирак за да ја бомбардираат Исламска држава (ВИДЕО)

МКД - 27.09.2014

Два борбени авиони на британските Кралски воздухопловни сили полетаа денеска во својата прва мисија во Ирак против екстремистичката група Исламска држава.

Британија се приклучи кон нападите на Исламската држава

МРТ - 27.09.2014

Петта ноќ коалицијата под водство на САД интензивно бомбардираат цели на Исламската држава во сириската провинција Хомс. Медиумите јавуваат дека триесетина напади биле извршени во градот Рака.

Шест британски воени авиони на Кипар подготвени за операција против ИД во Ирак

А1 On - 27.09.2014

Шест британски авиони-ловци „Торнадо“ во базата Акротири на Кипар се подготвени да почнат операции во Ирак против позициите на Исламска држава. Британските авиони се подготвени откако вчера ...

Нови коалициски удари врз цели на Исламска држава во Сирија и Ирак

Сител - 27.09.2014

Нови воздушни удари беа нанесени од коалициски сили врз цели на Исламска држава во Ирак и Сирија, соопшти Пентагон. - Воздушните удари ги нанесоа САД, Јордан, Саудиска Арабија и ОАЕ при што се ...

Нови коалициски удари врз цели на Исламска држава во Сирија и Ирак

Алфа - 27.09.2014

Нови воздушни удари беа нанесени од коалициски сили врз цели на Исламска држава во Ирак и Сирија, соопшти Пентагон. Нови воздушни удари беа нанесени од коалициски сили врз цели на Исламска држава во ...

Исламската држава – нов безбедносен предизвик за БиХ

Нетпрес - 27.09.2014

По почетокот на воздушните напади врз Исламската држава, и БиХ се соочува со нови предизвици. Улогата на оваа земја во коалиција, сепак, не е баш јасна, пенесува „Дојче Веле“. С.О.

Нови коалициски удари врз цели на Исламска држава во Сирија и Ирак

А1 On - 27.09.2014

Нови воздушни удари беа нанесени од коалициски сили врз цели на Исламска држава во Ирак и Сирија, соопшти Пентагон. - Воздушните удари ги нанесоа САД, Јордан, Саудиска Арабија и ОАЕ при што се ...

Британските авиони во Кипар подготвени за напади против ИД

Press24 - 27.09.2014

Шест британски авиони-ловци „Торнадо“ во базата Акротири на Кипар се подготвени да почнат операции во Ирак против позициите на Исламска држава. Британските авиони се подготвени откако вчера ...

Кипар „на готовс“ за операција против ИД во ИРАК

Телеграф - 27.09.2014

Ние сме за елиминирање на таа закана и учествуваме во меѓународната коалиција против тероризмот, истакна Христодулис, додавајќи оти Никозија ќе биде информирана пред почетокот на операцијата против ...

Шест британски воени авиони на Кипар подготвени за операција против ИД во Ирак

Алфа - 27.09.2014

Шест британски авиони-ловци „Торнадо“ во базата Акротири на Кипар се подготвени да почнат операции во Ирак против позициите на Исламска држава. Шест британски авиони-ловци „Торнадо“ во базата ...

Демпси-Потребни се и копнени сили во Сирија

Р.С.Европа - 27.09.2014

Шефот на американскиот Генералштаб, генералот Мартин Демпси изјави дека воздушните напади против милитантите на Исламската држава во Сирија ја нарушиле командата и контролата на групата, како и ...

Кипар-Шест британски авиони подготвени за операција против ИД

Р.С.Европа - 27.09.2014

Шест британски авиони-ловци „Торнадо“ во базата Акротири на Кипар се подготвени да почнат операции во Ирак против позициите на Исламската држава. Портпаролот на кипарската Влада, Никос Христодулис ...

Ердоган: Турски војници би можеле во Сирија да бидат дел од евентуална зона за безбедност на бегалци

Сител - 27.09.2014

Турски војски би можеле да бидат искористени за да се формира зона на безбедност во Сирија ако за тоа има меѓународен договор за такво засолниште за бегалци, изјави турскиот претседател Реџеп Таип ...

Џихадистите од нашата улица

Вечер Прес - 27.09.2014

Борбата против Исламската држава е главна тема подолго време, посебно на неа се осврнаа светските лидери на Генералното собрание на ОН. И балканските се осврнаа и дадоа поддршка секој на свој начин.

Исламската држава – нов безбедносен предизвик за БиХ

Точка - 27.09.2014

По почетокот на воздушните напади врз Исламската држава, и БиХ се соочува со нови предизвици. Улогата на оваа земја во коалиција, сепак, не е баш јасна, пренесува "Дојче Веле". С.О.

Шест британски воени авиони подготвени против

Вечер Прес - 28.09.2014

Шест британски авиони-ловци „Торнадо“ во базата Акротири на Кипар се подготвени да почнат операции во Ирак против позициите на Исламска држава. Британските авиони се подготвени откако британскиот ...

САД со нова серија воздушни напади врз Исламската држава во Сирија

Локално - 27.09.2014

САД почнаа нова серија воздушни напади во Сирија против џихадисти од групата „Исламска држава”. Ова го соопшти американски воен претставник, цитиран од АФП.

Само 20 македонски државјани се членови на Исламската држава

Република - 27.09.2014

Аме­ри­кан­ска­та Цен­трал­на раз­уз­на­вач­ка служ­ба (ЦИА) пред де­се­ти­на де­на об­ја­ви но­ва про­це­на за бро­јот на ис­лам­ски фун­да­мен­та­ли­стич­ки бор­ци на Ис­лам­ска­та др­жа­ва.

Ердоган: Турција може да испрати војска во Сирија

Локално - 27.09.2014

Турски војници можат да бидат употребени во помош создавање на зона за безбедност во Сирија, ако има меѓународен договор за создавање на таква област за бегалци кои бегаат од “Исламска држава”.

Ирак повика на поголема соработка против ИД

Локално - 27.09.2014

Ирачкиот претседател Фуад Масум говорејќи пред Генералното Собрание на ОН ја поздрави меѓународната коалиција предводена од САД за поддршка на земјата во борбата против милитантите на Исламската ...

Велика Британија ќе ја бомбардира Исламската држава во Ирак

Вечер Прес - 27.09.2014

Авионите на пат до базата во Јордан ноќеска ќе слетаат во Грција. И белгиските авиони ќе можат да се употребуваат за воени операции во Ирак веќе од денеска По Данска и Белгија, и Велика Британија се ...

Шест британски воени авиони на Кипар подготвени за операција против ИД во Ирак

Република - 27.09.2014

Шест британски авиони-ловци „Торнадо“ во базата Акротири на Кипар се подготвени да почнат операции во Ирак против позициите на Исламска држава. Британските авиони се подготвени откако вчера ...

Турција подговена да се бори против Исламската држава

Вечер Прес - 27.09.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека војниците на земјата би можеле да бидат искористени за да се формира зона на безбедност во Сирија ако за тоа има меѓународен договор за такво ...

Воздушните напади не се доволни, во Сирија треба да се влезе и од копно

Вечер Прес - 27.09.2014

Шефот на американскиот Генералштаб, генералот Мартин Демпси изјави дека воздушните напади против милитантите на Исламската држава во Сирија ја нарушиле командата и контролата на групата, како и ...

Ердоган: Турски војска може да обезбедува зона за бегалци во Сирија

Република - 27.09.2014

Турската војска би можела да биде искористена за да се формира зона на безбедност во Сирија ако за тоа има меѓународен договор за такво засолниште за бегалци, изјави турскиот претседател Реџеп Таип ...

Нови коалициски удари врз цели на Исламска држава во Сирија и Ирак

Н.Македонија - 27.09.2014

Нови воздушни удари беа нанесени од коалициски сили врз цели на Исламска држава во Ирак и Сирија, соопшти Пентагон - Воздушните удари ги нанесоа САД, Јордан, Саудиска Арабија и ОАЕ при што се ...

Њујорк и Париз на мета на исламистите - планирани напади во метроата

Канал5 - 26.09.2014

Ирачките власти дошле до веродостојни разузнавачки пораки дека исламистите планираат напади во метроата во Њујорк и во Париз. Ова го изјави ирачкиот премиер Хајдер Ал Абади кој не можел да прецизира ...

Бомбардирани нафтените полиња на Исламска држава

Вест - 26.09.2014

ЛИБАН, 26 септември (АП) - Воздушните напади предводени од САД погодија нафтени инсталации во Сирија под контрола на милитантната група Исламска држава во текот на ноќта и рано вчера, при што загинаа ...

На удар рафинериите - бомбардирани нафтените полиња на Исламската држава

Канал5 - 26.09.2014

Ирачките власти дошле до веродостојни разузнавачки пораки дека исламистите планираат напади во метроата во Њујорк и во Париз. Ова го изјави ирачкиот премиер Хајдер Ал Абади кој не можел да прецизира ...

Сојузничките сили извршија нови напади врз ИД во Сирија

24 Вести - 26.09.2014

Воружените сили на САД и нивните арапски сојузници минатата ноќ извршија нови воздушни напади врз позиции на џихадистичката група Исламска држава во источните делови на Сирија.

Камерон ќе побара одобрение од британскиот парламент за воздушни напади против ИД

24 Вести - 26.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе бара одобрување од парламентот за напади против бунтовниците од Исламска држава. Тој денеска ќе зборува пред пратениците од британскиот парламент за приклучување ...

Германија во визирот на Исламската држава?

Deutsche Welle - 26.09.2014

Сѐ повеќе германски џихадисти се приклучуваат во војните во Сирија и Ирак. Паралелно расте стравот дека по нивното враќање во Германија би можеле да организираат терористички напади.

Промена на курсот на кралските куќи во Заливот

Deutsche Welle - 26.09.2014

Во воздушните напади против терористите од „Исламска држава“ учествуваат и пет арапски монархии. Досега тие се држеа воздржано во поглед на воените акции во сириската војна.

И Британците ќе ја бомбардираат Исламска држава во Ирак (ВИДЕО)

МКД - 26.09.2014

Британските пратеници денеска гласаа Велика Британија да се приклучи во воздушните напади врз Исламска држава во Ирак предводени од САД. Нападите би можело да почнат за неколку дена, пренесе Би-би-си ...

Британскиот Парламент дозволи напади врз Исламска држава во Ирак

Press24 - 26.09.2014

Британскиот Парламент денеска им дозволи на националните вооружените национални сили да нападнат позиции на Исламска држава во Ирак. Долниот дом на британскиот Парламент ги одобри нападите со 524 ...

ЕУ стравува од терористички напади од ИСИЛ

Сител - 26.09.2014

Бројот на граѓани на Европската унија кои им се приклучиле на џихадистите во Ирак и Сирија драматично е нараснат, предупреди денеска координаторот на ЕУ за тероризам Жил де Кершов, додека ...

ЕУ има страв од џихадистите

Телеграф - 26.09.2014

Деновиве во Брисел е засилено обезбедувањето на зградите во кои се сместени европските институции Бројот на граѓани на Европската унија што им се приклучиле на џихадистите во Ирак и во Сирија ...

ЕУ стравува од џихадистите

+инфо - 26.09.2014

Бројот на граѓани на Европската унија кои им се приклучиле на џихадистите во Ирак и Сирија драматично е нараснат, предупреди денеска координаторот на ЕУ за тероризам Жил де Кершов, додека ...

ФБИ: Дванаесет, а не сто Американци се борат на страната на џихадистите во Сирија

+инфо - 26.09.2014

Директорот на ФБИ Џејмс Комеј изјави дека властите во САД располагаат со информација само за 12 американски држвјани, кои се борат на страната на исламистичките групи во Сирија.

ФБИ: Дванаесет, а не сто Американци се борат на страната на џихадистите во Сирија

А1 On - 26.09.2014

Директорот на ФБИ Џејмс Комеј изјави дека властите во САД располагаат со информација само за 12 американски држвјани, кои се борат на страната на исламистичките групи во Сирија.

Позицијата на Турција за борба против ИД се промени по ослободувањето на турските заложници

Сител - 26.09.2014

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека позицијата на Анкара за борба против џихадистите од „Исламска држава“ се промени по ослободувањето на турските заложници, најавувајќи дека ...

Британскиот Парламент и дозволи на воената авијација напади врз ИД во Ирак

Сител - 26.09.2014

Британскиот Парламент денеска им дозволи на националните вооружените национални сили да нападнат позиции на Исламска држава во Ирак. Долниот дом на британскиот Парламент ги одобри нападите со 524 ...

Косовски тинејџер раскажува како требало да замине во џихад во Сирија

Сител - 26.09.2014

Шеснаесет годишно момче од косовскoто место Витина, пред истражните органи ја раскажало историјата како одлучило да се придружи на радикалната група Исламска држава во Сирија.

Косовски тинејџер раскажува како требало да замине во џихад во Сирија

+инфо - 26.09.2014

Шеснаесет годишно момче од косовскoто место Витина, пред истражните органи ја раскажало историјата како одлучило да се придружи на радикалната група Исламска држава во Сирија, јави дописникот на МИА.

Косовски тинејџер раскажува како требало да замине во џихад во Сирија

Алфа - 26.09.2014

Шеснаесет годишно момче од косовскoто место Витина, пред истражните органи ја раскажало историјата како одлучило да се придружи на радикалната група Исламска држава во Сирија.

Косовски малолетник раскажа како требало да замине на џихад

Нетпрес - 26.09.2014

Малолетник од Витина, на Косово раскажал како одлучил да се придружи на радикалната група Исламска држава во Сирија. На петти август годинава шестнаесетгодишното момче било спречено да замине за ...

Де Блазио: Нема никаква конкретна терористичка закана за Њујорк

Алфа - 26.09.2014

Нема никаква конкретна терористичка закана за Њујорк, изјави синоќа њујоршкиот градоначалник Бил де Блазио. Нема никаква конкретна терористичка закана за Њујорк, изјави синоќа њујоршкиот ...

Британскиот парламент ќе одлучува за вклучување во акциите против ИД

Р.С.Европа - 26.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе бара одобрување од парламентот за напади против бунтовниците од Исламска држава. Тој денеска ќе зборува пред пратениците од британскиот парламент за приклучување ...

Антиџихадистичките сили извршија нови напади врз ИД во Сирија

+инфо - 26.09.2014

Воружените сили на САД и нивните арапски сојузници минатата ноќ извршија нови воздушни напади врз позиции на џихадистичката група Исламска држава во источните делови на Сирија.

Де Блазио: Нема никаква конкретна терористичка закана за Њујорк

Сител - 26.09.2014

Нема никаква конкретна терористичка закана за Њујорк, изјави синоќа њујоршкиот градоначалник Бил де Блазио. Како што јави ИТАР-ТАСС, на кратката прес конференција оддржана заедно со шефот на ...

Нови напади против џихадистите во Сирија

Телеграф - 26.09.2014

Од почетокот на воздушните напади во Сирија во вторникот, според податоците на Центарот, биле убиени најмалку 140 џихадисти и 13 цивили Вооружените сили на САД и нивните арапски сојузници минатата ...

Продолжија американски воздушни напади против милитантите во Сирија

Р.С.Европа - 26.09.2014

Цели на американските воздушни напади во текот на изминатата ноќ биле бази на милитантите на Исламската држава и нафтени постројки во две сиријски источни провинции.

Исповед на косовски тинејџер кој требало да замине на џихад во Сирија

Телеграф - 26.09.2014

Момчето со иницијали Д.И. на 5 август на аеродромот „Адем Јашари“ во Приштина, беше спречено да замине за Турција Шеснаесет годишно момче од косовскoто место Витина, пред истражните органи ја ...

Нафтените рафинерии на ИДИЛ мета на напади на САД и коалицијата

МРТ - 26.09.2014

Нафтените реафинерии во Сирија кои се под контрола на Исламската држава и главен извор на финансии на екстремистичката организација, главна мета на воздухопловните сили на САД и коалицијата.

Над 3 000 Европјани во редовите на Исламската држава

Нова ТВ - 26.09.2014

Повеќе од 3 000 Европјани им се придружиле на борците на ИД во Сирија и Ирак, објавува BBC. Според шефот на анти-терористичката организација при ЕУ, Жил де Кершов, нападите на САД врз терористичката ...

Камерон: ИД е сериозна закана за Британците

Нова ТВ - 26.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон ги предупреди своите колеги дека Исламската држава е веќе докажана закана за животот на Британците, и неопходно е нивно придружување кон САД во нападите против ...

ЕУ: Повеќе од 3.000 Европјани војуваат за ИД

Нетпрес - 26.09.2014

Бројот на Европјани кои пристапиле кон милитантната огранизација „Исламска држава“ во Сирија и Ирак порасанал на повеќе од 3.000, изјави за Би-Би-Си, шефот на антитерористичкиот оддел на Европската ...

Антиџихадистичките сили извршија нови напади врз ИД во Сирија

А1 On - 26.09.2014

Воружените сили на САД и нивните арапски сојузници минатата ноќ извршија нови воздушни напади врз позиции на џихадистичката група Исламска држава во источните делови на Сирија.

ЕУ стравува од џихадистите

А1 On - 26.09.2014

Бројот на граѓани на Европската унија кои им се приклучиле на џихадистите во Ирак и Сирија драматично е нараснат, предупреди денеска координаторот на ЕУ за тероризам Жил де Кершов, додека ...

И саудиски принц ги бомбардира „исисовци“ во Сирија (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 26.09.2014

Саудиската влада вчера објави фотографија од принцот Халед бин Салман како срамежливо се смешка од борбениот авион Ф15, со кој ги бомбардира позициите на Исламска држава во склоп на операцијата ...

Русија ќе го поддржи Ирак во борбата против Исламската држава

МРТ - 26.09.2014

Шефот на руската дипломатија Лавров потврди дека Русија е подготвена да го подржи Ирак во борбата против Исламска држава, сооштија од руското МНР. Џихадистите ја продолжуваат офанзивата – две гранати ...

ФБИ: Дванаесет, а не сто Американци се борат на страната на џихадистите во Сирија

Сител - 26.09.2014

Директорот на ФБИ Џејмс Комеј изјави дека властите во САД располагаат со информација само за 12 американски држвјани, кои се борат на страната на исламистичките групи во Сирија.

Турција ја смени позицијата во борбата против Исламска држава

Press24 - 26.09.2014

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека позицијата на Анкара во борбата против џихадистите од „Исламска држава“ се промени по ослободувањето на турските заложници, најавувајќи дека ...

Антиџихадистичките сили извршија нови напади врз ИД во Сирија

Алфа - 26.09.2014

Воружените сили на САД и нивните арапски сојузници минатата ноќ извршија нови воздушни напади врз позиции на џихадистичката група Исламска држава во источните делови на Сирија.

Британија, Данска и Белгија се вклучија во борбата против ИД во Ирак

Р.С.Европа - 26.09.2014

Британските пратеници со големо мнозинство го поддржаа учеството на земјата во воздушните напади против милитантите на Исламската држава во Ирак. По седум часа дебата во Долниот дом, членовите на ...

Велика Британија се вклучува во нападите врз Исламската држава

Нова ТВ - 26.09.2014

Парламентот на Велика Британија го поддржа британското учество во воздушните напади врз екстремистите на Исламската држава во Ирак, јавува Би-Би-Си . По седум часа дебата, пратениците гласаа за воена ...

Британија се вклучува во нападите на Исламската држава

МРТ - 26.09.2014

Британските пратеници го поддржаа вклучувањето во нападите на широката коалиција во Ирак. Британските авиони ќе се вклучат во нападите веројатно уште в недела.

ЕУ: Повеќе од 3.000 Европјани војуваат за ИД

Точка - 26.09.2014

Бројот на Европјани кои пристапиле кон милитантната огранизација „Исламска држава“ во Сирија и Ирак порасанал на повеќе од 3.000, изјави за Би-Би-Си, шефот на антитерористичкиот оддел на Европската ...

52% од Турците сакаат Турција да учествува во војната против џихадистите

Локално - 26.09.2014

Повеќе од половина Турци сакаат нивната земја да учествува во воените удари против терористите од “Исламска држава” во соседните Ирак и Сирија. Тоа го покажува новата анкета, цитирана од агенциите.

Велика Британија ќе ја бомбардира Исламската држава во Ирак

Република - 26.09.2014

Британскиот Парламент денеска им дозволи на националните вооружените сили да нападнат позиции на Исламска држава во Ирак. Долниот дом на британскиот Парламент ги одобри нападите со 524 гласови „за“ и ...

На Европа и се заканува одмазда од џихадот!

Фактор - 26.09.2014

Воздушните напади на Западот врз милитантите во Сирија и Ирак го зголемуваат ризикот од одмаздувачки акции на исламистите во Европа, предупредува коориднаторот на ЕУ за борба против тероризмот Жил де ...

Турција сепак ќе се вклучи против “Исламска држава

Локално - 26.09.2014

A мериканскиот претседател Барак Обама имал телефонски разговор со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган, за време на кој ja поздравил работата на Турција во справувањето со приливот на курдски бегалци ...

Британскиот Парламент и дозволи на воената авијација напади врз ИД во Ирак

Либертас - 26.09.2014

Британскиот Парламент денеска им дозволи на националните вооружените национални сили да нападнат позиции на Исламска држава во Ирак. Долниот дом на британскиот Парламент ги одобри нападите со 524 ...

Над 140 џихадисти убиени во Сирија

Локално - 26.09.2014

Воружените сили на САД и нивните арапски сојузници минатата ноќ извршија нови воздушни напади врз позиции на џихадистичката група Исламска држава во источните делови на Сирија.

Како требаше да заминам во Сирија

Вечер Прес - 26.09.2014

Шеснаесетгодишно момче од косовското место Витина, пред истражните органи ја раскажало историјата како одлучило да се придружи на радикалната група Исламска држава во Сирија Шеснаесетгодишно момче од ...

Исламската држава престана да црпи нафта во Сирија во страв од бомбардирањата

Фактор - 26.09.2014

Исламската држава престана да вади нафта од шест нафтени полиња во Сирија, кои ги држи под контрола во источната покраин Деир Езор, во страв од нови воздушни напади од меѓународната коалиција.

„Исламската држава“ подготвува напади во Париз и САД

Пулс24 - 26.09.2014

Така тврди ирачкиот премиер Хаидер ал Абади повикувајќи се на сигурни извори. Американските официјални лица ги негираат неговите предупредувања тврдејќи дека немаат докази за такви закани.

Антиџихадистичките сили извршија нови напади врз ИД во Сирија

Денешен - 26.09.2014

Воружените сили на САД и нивните арапски сојузници минатата ноќ извршија нови воздушни напади врз позиции на џихадистичката група Исламска држава во источните делови на Сирија.

Лондон се вклучува во нападите против Исламската држава

Фактор - 26.09.2014

По Данска и Белгија, и Велика Британија денеска одлучи да се приклучи на воздушните напади против Исламската држава, предводени од САД. Британскиот парламент даде зелено светло за учество во нападите ...

Се прошири фронтот во Ирак, Британскиот парламент одобри воздушни напади против ИД

Локално - 26.09.2014

Британскиот парламент дозволи на националните вооружени сили да нанесуваат воздушни напади против џихадистичаката група “Исламска држава” (ид) во Ирак, јави Ројтерс.

Кампањата против “Исламска држава” само што започна

Локално - 26.09.2014

Кампањата против џихадистичката група “Исламска држава” само што започна, рекоа денеска министерот за одбрана на САД Чак Хејгл и највисокиот американски генерал Мартин Демпси, цитирани од ДПА.

ЕУ стравува од џихадистите

Денешен - 26.09.2014

Бројот на граѓани на Европската унија кои им се приклучиле на џихадистите во Ирак и Сирија драматично е нараснат, предупреди денеска координаторот на ЕУ за тероризам Жил де Кершов, додека ...

Косовски малолетник раскажа како требало да замине на џихад

Точка - 26.09.2014

Малолетник од Витина, на Косово раскажал како одлучил да се придружи на радикалната група Исламска држава во Сирија. На петти август годинава шестнаесетгодишното момче било спречено да замине за ...

Антиисламистичките сили извршија нови напади врз ИД во Сирија

Република - 26.09.2014

Воружените сили на САД и нивните арапски сојузници минатата ноќ извршија нови воздушни напади врз позиции на џихадистичката група Исламска држава во источните делови на Сирија.

Над 3000 Европејци војуваат за Исламската држава

Локално - 26.09.2014

Бројот на Европејци кои војуваат заедно со исламистичките борци во Сирија и Ирак, се зголеми на повеќе од 3000, рече координаторот на ЕУ за борба против тероризмот Жил де Керхов за ББС.

Ја запалија нафтата на “Исламска држава”

Локално - 26.09.2014

САД и арапските партнери нанесоа тешки удари врз контролираните од “Исламска држава” нафтени рафинерии, се вели во соопштението на Пентагон, цитирано од светските агенции.

Британскиот парламент даде зелено светло за напади врз ИСИС во Ирак

Денешен - 26.09.2014

Британскиот Парламент денеска им дозволи на националните вооружените национални сили да нападнат позиции на Исламска држава во Ирак. Долниот дом на британскиот Парламент ги одобри нападите со 524 ...

Исламската држава подготвува терористички напади во Париз и во САД

Република - 26.09.2014

Исламската држава планира серија терористички напади во САД и во Пароз, тврди ирачкиот премиер Хаидер ал Абади, повикувајќи се на сигурни извори. Американските официјални лица ги негираат неговите ...

Коалицијата напаѓа паралелно и во Ирак и во Сирија – на удар рафинериите!

Фактор - 26.09.2014

Американски и арапски бобрени авиони денеска трет ден по ред ги гаѓаа рафинериите под контрола на Исламската држава во Сирија. Целта е да се ослабне финансиски џихадистичката организација, која се ...

Косовски тинејџер раскажува како требало да замине во џихад во Сирија

Денешен - 26.09.2014

Шеснаесет годишно момче од косовскoто место Витина, пред истражните органи ја раскажало историјата како одлучило да се придружи на радикалната група Исламска држава во Сирија, јави дописникот на МИА.

ФБИ: Дванаесет, а не сто Американци се меѓу џихадистите во Сирија

Н.Македонија - 26.09.2014

Директорот на ФБИ Џејмс Комеј изјави дека властите во САД располагаат со информација само за 12 американски државјани, кои се борат на страната на исламистичките групи во Сирија Тој ги нарече ...

И Британците ќе ја бомбардираат ИД во Ирак

Н.Македонија - 26.09.2014

Британскиот Парламент денеска им дозволи на националните вооружените сили да нападнат позиции на Исламска држава во Ирак Долниот дом на британскиот Парламент ги одобри нападите со 524 гласови „за“ и ...

ЕУ стравува од џихадистите

Идивиди - 26.09.2014

Брисел, 26 септември 2014 (МИА) - Бројот на граѓани на Европската унија кои им се приклучиле на џихадистите во Ирак и Сирија драматично е нараснат, предупреди денеска координаторот на ЕУ за тероризам ...

Коалицијата бомбардираше 12 нафтени рафинерии во Сирија

Телма - 25.09.2014

Коалицијата против исламската држава предводена од САД, во текот на минатата ноќ, нападнала 12 нафтени рафинерии во Сирија, пренесуваат медиумите. Според локални извори, во жестокото бомбардирање, ...

Белата куќа засега не може да ја потврди информацијата за планирани напади врз метроа

24 Вести - 25.09.2014

Белата куќа засега не може да ја потврди информацијата на премиерот на Ирак Хајдер ал Абади за подготвени терористички напади во метроата на Париз и на американски градови, изјави Кејтлин Хејден, ...

Франција прв пат изврши воздушни напади врз позиции на ИД во Ирак

24 Вести - 25.09.2014

Франција првпат изврши воздушни напади во Ирак од како на 19 септември се приклучи кон меѓународната коалиција во борбата против џихадистичката група Исламска држава, изјави владиниот портпарол ...

Белата куќа засега не може да ја потврди информацијата за планирани напади врз метроа

Канал5 - 25.09.2014

Белата куќа засега не може да ја потврди информацијата на премиерот на Ирак Хајдер ал Абади за подготвени терористички напади во метроата на Париз и на американски градови, изјави Кејтлин Хејден, ...

Камерон: Британија ќе учествува во воздушните напади против Исламска држава

24 Вести - 25.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави дека побарал Парламентот да обезбеди одобрување Велика Британија да учествува во воздушните напади против милитантите на Исламската држава во Ирак.

НАТО ноќеска бомбардираа цели на Исламската држава во Сирија

Канал5 - 25.09.2014

САД и коалициските сили ноќеска повторно нападнаа цели на милитантите од Исламската држава во Сирија. Според американската централна команда, биле нападнати десетици позиции, вклучувајќи мали ...

САД продолжуваат со воздушните напади врз цели на ИД во Сирија

Алсат-М - 25.09.2014

САД и нивните арапски сојузници синоќа продолжија со воздушни напади врз припадници на екстремистичката група Исламска држава во Сирија, соопшти Пентагон, потврдувајќи дека трет ден по ред се вршат ...

Џихадистите од ИД јавно погубија ирачка активистка

24 Вести - 25.09.2014

Џихадистите од групата Исламска држава јавно погубија активистака за заштита на човековите права во Ирак, која на импровизиран судски процес ја прогласиле за виновна под обвинение за отстапување од ...

Нападите против Исламската држава стигнаа до турската граница

Дневник - 25.09.2014

Новите воздушни напади, кои САД и нивните сојузници ги изведоа против Исламската држава (ИД) во Сирија, погодија и неколку цели во близина на границата со Турција, пренесе Би-би-си.

Повторно се измешаа картите на Блискиот исток

Deutsche Welle - 25.09.2014

Учеството на арапските држави во воздушните напади врз џихадистите во Сирија е исто толку ризично, колку што е и нужно, смета Рајнер Золих. Саудиска Арабија е воено ангажирана, исто како и Катар, ...

Најмалку 14 џихадисти и петмина цивили убиени во напади на коалицијата во Сирија

24 Вести - 25.09.2014

Најмалку 14 џихадисти и петмина цивили се убиени во воздушните напади на коалицијата предводена од САД врз цели на Исламска држава во Сирија, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите ...

Америка се враќа на бојното поле

Deutsche Welle - 25.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама на Генералното собрание на ОН зборуваше за досега непознати размери на меѓународен тероризам, со силни зборови го повика светот на борба против него, коментира ...

Терор во име на исламот?

Deutsche Welle - 25.09.2014

Додека алијансата против екстремистите од „Исламска држава“ врши воздушни напади врз нивните позиции, во арапскиот свет се води дебата за врските меѓу тероризмот и исламот.

Продолжува борбата против екстремистите од Исламска држава

24 Вести - 25.09.2014

Продолжува меѓународната воена акција, предводена од Соединетите Американски Држави против екстремистите од Исламска држава. Пентагон потврди дека трет ден по ред се вршат воздушни напади врз ...

Египетската делегациja во ОН откажа средба со турските колеги заради изјава на Ердоган

А1 On - 25.09.2014

Египетската делегација на 69-та сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк ги откажа планираните билатерални средби со своите турски колеги, јави ИТАР-ТАСС.

Најмалку 14 џихадисти и петмина цивили убиени при нападите во Сирија

Телеграф - 25.09.2014

Џихадистите се убиени синоќа при напади врз провинцијата Дејр ал Зур Најмалку 14 џихадисти и петмина цивили се убиени во воздушните напади на коалицијата предводена од САД врз цели на групацијата ...

Камерон: Британија ќе учествува во воздушните напади против Исламската држава

Нова ТВ - 25.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави дека побарал Парламентот да обезбеди одобрување Велика Британија да учествува во воздушните напади против милитантите на Исламската држава во Ирак.

Фабиус: Пасивноста на ЕУ го прошири конфликтот во Сирија

+инфо - 25.09.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус остро ја критикуваше Европската унија, обвинувајќи дека нејзината пасивност во тригодишната граѓанска војна во Сирија придонела за хаосот и ...

Белгија испраќа шест авиони за воздушни операции против ИД во Ирак

А1 On - 25.09.2014

Белгиската Влада донесе одлука земјата да се вклули кон меѓународните воздушни операции против групата Исламска држава во Ирак. Белгија за таа цел во мисијата ќе испрати шест борбени авиони Ф-16.

Најмалку 14 џихадисти и петмина цивили убиени во напади на коалицијата во Сирија

А1 On - 25.09.2014

Најмалку 14 џихадисти и петмина цивили се убиени во воздушните напади на коалицијата предводена од САД врз цели на групацијата Исламска држава во Сирија, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на ...

Парадоските на американската политика на Блискиот Исток

А1 On - 25.09.2014

САД нанесоа воздушни удари на позициите на терористите од Исламската држава во Сирија. Принципиелно е важно што САД нанесува удари на позициите на Исламската држава на територијата на Сирија, не ...

Грција ќе им испрати муниција на Курдите во Ирак

Телеграф - 25.09.2014

Весникот „Та Неа“ објави дека грчкото министерство за надворешни работи дало позитивен одговор уште на 12 септември за „создавање на меѓународната коалиција од држави“ Грција ќе се вклучи во ...

Грција ќе им испрати муниција на Курдите во Ирак

Нетпрес - 25.09.2014

Грција се вклучува кон меѓународната коалиција против џихадистичката групација Исламска држава, со тоа што ќе испрати муниција за Курдите во Ирак. Весникот „Та неа“ објави дека грчкото Министерство ...

Најмалку 14 џихадисти и петмина цивили убиени во напади на коалицијата во Сирија

+инфо - 25.09.2014

Најмалку 14 џихадисти и петмина цивили се убиени во воздушните напади на коалицијата предводена од САД врз цели на групацијата Исламска држава во Сирија, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на ...

Египетската делегациja во ОН откажа средба со турските колеги заради изјава на Ердоган

+инфо - 25.09.2014

Египетската делегација на 69-та сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк ги откажа планираните билатерални средби со своите турски колеги, јави ИТАР-ТАСС.

Египет и Турција се спречкаа во ООН

Таратур - 25.09.2014

Делегацијата на Египет ги откажа средбите со своите турски коклеги на 69 сесија на Генералното собрание на Организацијата на Обединетите нации, јавуваат светските медиуми, пренесува Нетпрес.

Исламска држава обучува деца бомбаши-самоубијци во кампови во Сирија

+инфо - 25.09.2014

Тренинг камп на групата Исламска држава (ИД) во сириската провинција Рака се специјализирал за обука на деца под 16-годишна возраст за бомбаши-самоубијци во Сирија, објави лондонскиот весник „Дејли ...

Фабиус: Пасивноста на ЕУ го прошири конфликтот во Сирија

А1 On - 25.09.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус остро ја критикуваше Европската унија, обвинувајќи дека нејзината пасивност во тригодишната граѓанска војна во Сирија придонела за хаосот и ...

Џихадистите од ИД јавно погубија ирачка активистка

А1 On - 25.09.2014

Џихадистите од групата Исламска држава јавно погубија активистака за заштита на човековите права во Ирак, која на импровизиран судски процес ја прогласиле за виновна под обвинение за отстапување од ...

Франција првпат изврши воздушни напади врз позиции на ИД во Ирак

Press24 - 25.09.2014

Франција првпат изврши воздушни напади во Ирак од како на 19 септември се приклучи кон меѓународната коалиција во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави владиниот портпарол ...

Франција првпат изврши воздушни напади врз позиции на ИД во Ирак

А1 On - 25.09.2014

Франција првпат изврши воздушни напади во Ирак од како на 19 септември се приклучи кон меѓународната коалиција во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави владиниот портпарол ...

Египетската делегациja во ОН откажа средба со турските колеги поради изјава на Ердоган

Телеграф - 25.09.2014

Повод за откажувањето на средбите беше изјавата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој го критикуваше својот египетски колега Абдел Фатах ал Сиси, за кого рече дека на власт дошол со воен ...

И Грција се придружи кон меѓународната коалиција против Исламска држава

Press24 - 25.09.2014

Грција ќе земе учество во меѓународната коалиција за борба со џихадистичката група Исламска држава, објави министерот за надворешни работи Евенгелос Венизелос.

Џихадистите во Сирија обучуваат деца за бомбаши-самоубијци

Нетпрес - 25.09.2014

Тренинг камп на групата Исламска држава (ИД) во сириската провинција Рака се специјализирал за обука на деца под 16-годишна возраст за бомбаши-самоубијци во Сирија, објави лондонскиот весник „Дејли ...

Џихадистите јавно погубија ирачка активистка

Курир - 25.09.2014

Џихадистите од групата Исламска држава јавно погубија активистака за заштита на човековите права во Ирак, која на импровизиран судски процес ја прогласиле за виновна под обвинение за отстапување од ...

Колкава површина завземе територијата на Исламската Држава

Сител - 25.09.2014

Секој ден се поголем е бројот на земји кои размислуваат да учествуваат во воената акција против Исламската држава, и тоа не само со испраќање на оружје туку и со пружање на логистичка поддршка.

Исламска држава обучува деца бомбаши-самоубијци во кампови

Сител - 25.09.2014

Тренинг камп на групата Исламска држава (ИД) во сириската провинција Рака се специјализирал за обука на деца под 16-годишна возраст за бомбаши-самоубијци во Сирија, објави лондонскиот весник „Дејли ...

Џихадистите од ИД јавно погубија ирачка активистка

+инфо - 25.09.2014

Џихадистите од групата Исламска држава јавно погубија активистака за заштита на човековите права во Ирак, која на импровизиран судски процес ја прогласиле за виновна под обвинение за отстапување од ...

Џихадистите јавно погубија ирачка активистка

Press24 - 25.09.2014

Џихадистите од групата Исламска држава јавно погубија активистка за заштита на човековите права во Ирак, која на импровизиран судски процес ја прогласиле за виновна под обвинение за отстапување од ...

Џихадистите од ИД јавно погубија ирачка активистка

Телеграф - 25.09.2014

Самира Салих ал Нвајми на „Фејсбук“ објавила критички информации за уништувањето на местата за молитва од страна на исламистичката група во северниот ирачки град Џихадистите од групата „Исламска ...

Франција изврши воздушни напади врз позиции на ИДИЛ во Ирак

МРТ - 25.09.2014

Франција првпат изврши воздушни напади во Ирак од како на 19 септември се приклучи кон меѓународната коалиција во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави владиниот портпарол ...

Франција утрово за прв пат изврши воздушни напади врз позиции на ИД во Ирак

Курир - 25.09.2014

Откако на 19 септември Франција се приклучи кон меѓународната коалиција во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), утрово првпат извршиле воздушни напади во Ирак.

14 џихадисти и петмина цивили убиени во напади на коалицијата во Сирија

Таратур - 25.09.2014

Најмалку 14 џихадисти и петмина цивили се убиени во воздушните напади на коалицијата предводена од САД врз цели на Исламска држава во Сирија, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите ...

Исламската држава е најбогатата терористичка организација на светот

Кајгана - 25.09.2014

Екстремната џихадистичка група Исламска држава според процените на експертите е најпрофитабилната терористичка организација на светот. Групацијата е основа со помош на донации од сунитските арапски ...

Турскиот претседател го критикуваше Советот за безбедност на ОН

Р.С.Европа - 25.09.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го обвини Советот за безбедност на ОН за неуспехот да се справи со некои од најголемите проблеми во светот. Тој укажа на граѓанската војна во Сирија, каде што ...

САД и коалицијата повторно нападнаа цели во Сирија

Р.С.Европа - 25.09.2014

САД и коалициските сили повторно нападнаа цели на милитантите од Исламската држава во Сирија. Според американската Централна команда, биле нападнати десетици позиции , вклучувајќи мали рафинерии, кои ...

Камерон: Велика Британија ќе се придружи на воздушните напади против милитантите во Ирак

Р.С.Европа - 25.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави дека побарал Парламентот утре да обезбеди одобрување Велика Британија да учествува во воздушните напади против милитантите на Исламската држава во Ирак.

ИД: Обучува деца за бомбаши-самоубијци во кампови во Сирија

Телеграф - 25.09.2014

Сметаме дека во кампот има меѓу 200 и 300 деца, изјави Ибрахим ал Ракави, сириски активист, кој ја следи активноста на ИД во Рака Тренинг камп на групата Исламска држава (ИД) во сириската провинција ...

САД продолжуваат со воздушните напади врз цели на ИД во Сирија

Телеграф - 25.09.2014

Можам да потврдам дека армијата на САД и силите на арапските партнери спроведоа нови воздушни напади врз цели на ИД во Сирија, соопшти портпаролот на Пентагон, адмирал Џон Кирби САД и нивните арапски ...

Фабиус: Пасивноста на ЕУ го прошири конфликтот во Сирија

Телеграф - 25.09.2014

Како и многу други, Франција три години повикува на акција, изјави вчера Фабиус на средба со претставници на сириската опозиција на маргините на Генералното собрание на ОН Францускиот министер за ...

Откриен заговор на Исламска држава за напади во метроата во Франција и САД

Press24 - 25.09.2014

Ирачкото разузнавање открило заговор на џихадистичката Исламска држава за напади во блиска иднина во метроата во Париз и во САД, изјви денеска ирачкиот премиер Хајдер ал Абади.

Британија утре ќе одлучува за воздушни напади врз ИД

Нетпрес - 25.09.2014

Велика Британија би требало да се приклучи кон воздушните напади против милитантите на Исламската држава (ИД) во Ирак и поради тоа за утре е најавена вонредна седница во парламентот кој треба тоа да ...

Грција ќе им испрати муниција на Курдите во Ирак

+инфо - 25.09.2014

Грција ќе се вклучи во меѓунаодната коалиција против џихдистичката групација Исламска држава, со тоа што ќе испрати муниција за Курдите во Ирак, пишуваат денеска грчките весници.

Убиени се најмалку 14 џихадисти во синоќешните напади врз цели на ИСИС во Сирија

Курир - 25.09.2014

Најмалку 14 џихадисти и петмина цивили биле убиени синоќа во воздушните напади на коалицијата предводена од САД врз цели на групацијата ИСИС во Сирија, соопштиле од Сирискиот центар за мониторинг на ...

Ирак откри заговор на ИД за напади во метроата во Париз и САД

+инфо - 25.09.2014

Ирачкото разузнавање открило заговор на џихадистичката Исламска држава за напади во блиска иднина во метрата во Париз и во САД, изјви денеска ирачкиот премиер Хајдер ал Абади.

Во најновите воздушни напади, убиени 14 милитанти во Сирија

Р.С.Европа - 25.09.2014

Најмалку 14 милитанти на Исламската држава биле убиени во најновите американски воздушни напади на територијата на Сирија, соопшти сиријската опсеравторија за човекови права со седиште во Лондон.

Египет и Турција „се фатија за гуша“ во ООН

Нетпрес - 25.09.2014

Делегацијата на Египет ги откажа средбите со своите турски коклеги на 69 сесија на Генералното собрание на Организацијата на Обединетите нации, јавуваат светските медиуми, пренесува Нетпрес.

Се бомбардираат нафтени објекти кои се главен извор на приходи на џихадистите

МРТ - 25.09.2014

Се уште ги анализираме резултатите од акцијата, но првичните информации велат дека е успешна, соопшти претставник на американската војска... Трет ден по ред продолжуваат жестоките напади на САД и ...

Франција ќе се приклучи на нападите врз милитантите во Сирија?

Р.С.Европа - 25.09.2014

Францускиот министер за одбрана Жан Ив Ле Дриан изјави дека е можно учество на Франција во воздушните напади врз цели на Исламската држава во Сирија. Франција и се приклучи на коалицијата која ...

Има ли закана за Македонија од Исламската држава?

Р.С.Европа - 25.09.2014

Македонија е дел од коалицијата предводена од САД за борба против бунтовниците од Исламската држава. Исламистите, пак, повикаа на напади против САД и нивните сојузници.

Групата Исламска држава обучува деца бомбаши-самоубијци во кампови во Сирија

А1 On - 25.09.2014

Тренинг камп на групата Исламска држава (ИД) во сириската провинција Рака се специјализирал за обука на деца под 16-годишна возраст за бомбаши-самоубијци во Сирија, објави лондонскиот весник „Дејли ...

Франција изврши нови напади врз цели на ИД во Ирак

Р.С.Европа - 25.09.2014

Франција соопшти дека врши нова рунда на воздушните напади врз цели на Исламската држава (ИД) во Ирак. Портпаролот на Владата изјави дека француски борбени авиони, во утиринските часови, погодиле ...

Ирак откри заговор за напад врз метрото во Париз и САД

Алфа - 25.09.2014

Ирачкиот премиер Хајдер ал-Абади денеска изјавил дека разузнавачките служби на неговата земја откриле план за терористички напади врз метроа во Соединетите Американски Држави и во Париз Ирачкиот ...

Француски авиони утрово ја нападнаа Исламската држава

Нетпрес - 25.09.2014

Откако на 19 септември Франција се приклучи кон меѓународната коалиција во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), утрово првпат извршиле воздушни напади во Ирак.

Франција ќе ја зголеми поддршката за сириската опозиција

Р.С.Европа - 25.09.2014

Франција соопшти дека ќе ја зголеми својата поддршка за сириските опозициски сили кои се борат со исламистички групи. По состанокот на Советот за безбедност, француските власти соопштија дека Париз е ...

Исламската држава е најбогатата терористичка организација на светот

Макфакс - 25.09.2014

Екстремната џихадистичка група исламска држава, според процените на експертите најпрофитабилните терористички организации на светот. Групацијата е основа со помош на донации од сунитските арапски ...

САД удри по нафтените центри на Исламската држава

Нова ТВ - 25.09.2014

Коалицијата против Исламската држава предводена од САД се насочи кон 12 рафинерии во Сирија на третата ноќ од воздушните напади против војниците на ИД.

Бомбардирани нафтените полиња под контрола на ИДИЛ

МРТ - 25.09.2014

Во Сирија горат нафтените полиња – рафинериите беа цел на ноќешните воздушни напади на анти-ИДИЛ коалицијата. Целта е да се запре финансирањето на самопрогласениот калифат во кого само од шверц на ...

Ирак откри заговор за напад врз метрото во Париз и САД

Р.С.Европа - 25.09.2014

Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади вели дека при разузнавачка операција во неговата земја бил откриен заговор за напад врз метрото во Париз и САД. Абади говореше на маргините на Генералното собрание на ...

Белата куќа не може да ја потврди информацијата закани за метроата

+инфо - 25.09.2014

Белата куќа засега не може да ја потврди информацијата на премиерот на Ирак, Хајдер ал Абади, за подготвени терористички напади во метроата на Париз и на американски градови, изјави Кејтлин Хејден, ...

Најмалку 14 џихадисти и петмина цивили убиени во напади на коалицијата во Сиријa

Алфа - 25.09.2014

Најмалку 14 џихадисти и петмина цивили се убиени во воздушните напади на коалицијата предводена од САД врз цели на групацијата Исламска држава во Сирија, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на ...

Ирак откри заговор на Исламска држава за напади во метроата во Париз и САД

А1 On - 25.09.2014

Ирачкото разузнавање открило заговор на џихадистичката Исламска држава за напади во блиска иднина во метрата во Париз и во САД, изјви денеска ирачкиот премиер Хајдер ал Абади.

Ирачкиот премиер: „Тукушто ми јавија дека ИС ќе го нападне метрото во Париз и некаде во САД“

МКД - 25.09.2014

Ирачкиот премиер Хајдер ал-Абади денеска изјавил дека разузнавачките служби на неговата земја откриле план за терористички напади врз метроа во Соединетите Американски Држави и во Париз, јавува ...

Без доверба нема соработка

Руска реч - 25.09.2014

Западните земји ја повикуваат Русија да земе учество во меѓународната кампања за борба со терористичката група „Исламска држава“. Москва засега не е подготвена да го прифати предлогот – нејзе не ѝ одговараат условите и рамките на заедничката ...

Белата куќа засега не може да ја потврди информацијата за планирани напади врз метроа

А1 On - 25.09.2014

Белата куќа засега не може да ја потврди информацијата на премиерот на Ирак Хајдер ал Абади за подготвени терористички напади во метроата на Париз и на американски градови, изјави Кејтлин Хејден, ...

Арапските земји предводеле во новата рунда напади против Исламската држава

Глас на Америка - 25.09.2014

Мета - рафиниериите под контрола на милитантите во Сирија, соопшти Пентагон Армиски екипи од две арапски земји предводеа во третата рунда напади што заедно со САД ја извршија против Исламската држава.

Ирак наведува „веродостојна“ закана за подземните железници во САД и во Париз

Глас на Америка - 25.09.2014

Американски официјални лица велат дека немаат индикации за таков заговор Ирак вели дека има докази за „веродостојни“ закани против подземните железници во САД и во Париз.

Вашингтон не е известен за наводни планови за напади во САД и Франција

Макфакс - 25.09.2014

Белата куќа објави во четвртокот дека не располага со никакви информации за планирање напади во подземните железници во САД и во француската престолнина Париз, за коишто, како што пишуваат ...

САД продолжуваат со воздушните напади врз цели на ИД во Сирија

А1 On - 25.09.2014

САД и нивните арапски сојузници синоќа продолжија со воздушни напади врз припадници на екстремистичката група Исламска држава во Сирија, соопшти Пентагон, потврдувајќи дека трет ден по ред се вршат ...

Фабиус: Пасивноста на ЕУ го прошири конфликтот во Сирија

Алфа - 25.09.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус остро ја критикуваше Европската унија, обвинувајќи дека нејзината пасивност во тригодишната граѓанска војна во Сирија придонела за хаосот и ...

Египет и Турција „се фатија за гуша“ во ООН

Тера - 25.09.2014

Делегацијата на Египет ги откажа средбите со своите турски коклеги на 69 сесија на Генералното собрание на Организацијата на Обединетите нации, јавуваат светските медиуми, пренесува Нетпрес.

Фабиус: Пасивноста на ЕУ го прошири конфликтот во Сирија

Вечер Прес - 25.09.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус остро ја критикуваше Европската унија, обвинувајќи дека нејзината пасивност во тригодишната граѓанска војна во Сирија придонела за хаосот и ...

И Грција станува дел од меѓународната коалиција против Исламска држава

Денешен - 25.09.2014

Грција ќе земе учество во меѓународната коалиција за борба со џихадистичката група Исламска држава, објави министерот за надворешни работи Евенгелос Венизелос.

Парадоските на американската политика на Блискиот Исток

Република - 25.09.2014

САД нанесоа воздушни удари на позициите на терористите од Исламската држава во Сирија. Принципиелно е важно што САД нанесува удари на позициите на Исламската држава на територијата на Сирија, не ...

ИД јавно ја погуби активистката Самира Салих ал Нвајми

Локално - 25.09.2014

Џихадистите од групата Исламска држава јавно погубија активистака за заштита на човековите права во Ирак, која на импровизиран судски процес ја прогласиле за виновна под обвинение за отстапување од ...

Фото: Џихадистите од ИД јавно погубија ирачка активистка

Денешен - 25.09.2014

Џихадистите од групата Исламска држава јавно погубија активистка за заштита на човековите права во Ирак, која на импровизиран судски процес ја прогласиле за виновна под обвинение за отстапување од ...

„Исламската држава“ јавно погуби ирачка активистка!

Пулс24 - 25.09.2014

Таа на импровизиран судски процес ја прогласиле за виновна под обвинение за отстапување од верата, соопштија извори од Мисијата на ОН во земјата. Самира Салих ал Нвајми на 17 септември била грабната ...

Најмалку 14 џихадисти и петмина цивили убиени во напади во Сирија

Денешен - 25.09.2014

Најмалку 14 џихадисти и петмина цивили се убиени во воздушните напади на коалицијата предводена од САД врз цели на групацијата Исламска држава во Сирија, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на ...

Грција стана дел од меѓународната коалиција против Исламска држава

еМагазин - 25.09.2014

Грција ќе учествува во меѓународната коалиција за борба со џихадистичката група Исламска држава, објави министерот за надворешни работи Евенгелос Венизелос.

Џихадистите во Сирија обучуваат деца за бомбаши-самоубијци

Точка - 25.09.2014

Тренинг камп на групата Исламска држава (ИД) во сириската провинција Рака се специјализирал за обука на деца под 16-годишна возраст за бомбаши-самоубијци во Сирија, објави лондонскиот весник "Дејли ...

СИРИЈА: Во воздушните напади гинат џихадисти, ама и цивили

Фактор - 25.09.2014

Во најновите напади на коалициските сили врз позиции на Исламската држава во Сирија синоќа се убиени 14 џихадисти и петмина цивили, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права, со седиште во ...

Француски авиони утрово ја нападнаа Исламската држава

Точка - 25.09.2014

Откако на 19 септември Франција се приклучи кон меѓународната коалиција во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), утрово првпат извршиле воздушни напади во Ирак.

Денешната ИД прави етничка „чистка“ слична на таа од Втора светска војна

Денешен - 25.09.2014

Септември на Балканот ќе остане забележан како месец во кој заканата на повампирениот фундаменталистички тероризам најде сојузник во повампирените зелени униформи на наследниците на нацистичката ЕсЕс ...

Франција изврши воздушен напад врз џихадистите на ИД во Ирак

Локално - 25.09.2014

Франција првпат изврши воздушни напади во Ирак откако на 19 септември се приклучи кон меѓународната коалиција во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави владиниот портпарол ...

Џихадистите јавно погубија ирачка активистка

Република - 25.09.2014

Џихадистите од групата Исламска држава јавно погубија активистката за заштита на човековите права во Ирак, која на импровизиран судски процес ја прогласиле за виновна под обвинение за отстапување од ...

Белгија испраќа шест авиони за воздушни операции против ИД во Ирак

Либертас - 25.09.2014

Белгиската Влада донесе одлука земјата да се вклули кон меѓународните воздушни операции против групата Исламска држава во Ирак. Белгија за таа цел во мисијата ќе испрати шест борбени авиони Ф-16.

Најмалку 14 џихадисти и петмина цивили убиени во напади на коалицијата во Сирија

Либертас - 25.09.2014

Најмалку 14 џихадисти и петмина цивили се убиени во воздушните напади на коалицијата предводена од САД врз цели на групацијата Исламска држава во Сирија, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на ...

Исламската држава е најбогатата терористичка организација на светот

Тера - 25.09.2014

Екстремната џихадистичка група исламска држава, според процените на експертите најпрофитабилните терористички организации на светот. Групацијата е основа со помош на донации од сунитските арапски ...

Франција изврши воздушен напад врз Исламската држава

Пулс24 - 25.09.2014

Франција првпат изврши воздушни напади во Ирак откако на 19 септември се приклучи кон меѓународната коалиција во борбата против џихадистичката група Исламска држава, изјави владиниот портпарол Стефан ...

Заради изјава на Ердоган египетската делегациja во ОН откажа средба

Локално - 25.09.2014

Египетската делегација на 69-та сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк ги откажа планираните билатерални средби со своите турски колеги, јави ИТАР-ТАСС.

Грција ќе им испрати муниција на Курдите во Ирак

Точка - 25.09.2014

Грција се вклучува кон меѓународната коалиција против џихадистичката групација Исламска држава, со тоа што ќе испрати муниција за Курдите во Ирак. Весникот „Та неа“ објави дека грчкото Министерство ...

Египет и Турција "се фатија за гуша" во ООН

Точка - 25.09.2014

Делегацијата на Египет ги откажа средбите со своите турски коклеги на 69-тата сесија на Генералното собрание на Организацијата на Обединетите нации, јавуваат светските медиуми.

Франција ги изврши првите воздушни напади врз Исламска држава

Република - 25.09.2014

Франција првпат изврши воздушни напади во Ирак од како на 19 септември се приклучи кон меѓународната коалиција во борбата против џихадистичката група Исламска држава, изјави владиниот портпарол ...

(ВИДЕО) САД бомбардирале рафинерии во Сирија

Фактор - 25.09.2014

САД и нивните сојузници во рамки на коалицијата за против организацијата на Исламската држава бомбардираа 12 рафинерии во Сирија кои се наоѓаат во рацете на екстремиситите, јавува денеска Би-Би-Си.

САД објавија нови снимки од нападите во Сирија

Република - 25.09.2014

Американското министерство за одбрана објави нови снимки од воздушните напади на позициите на Исламската држава во Сирија со објаснување дека се извршени во три бранови и дека биле успешни во ...

Франција првпат изврши воздушни напади врз позиции на ИД во Ирак

Денешен - 25.09.2014

Франција првпат изврши воздушни напади во Ирак од како на 19 септември се приклучи кон меѓународната коалиција во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави владиниот портпарол ...

Ирачанка ги откри ужасите на сексуалното варварство на “Исламска држава”

Локално - 25.09.2014

Името на терористичката организација “Исламска држава” засекогаш ќе биде поврзувано со убиствата на жени, со силувања и киднапирања на девојчиња кои подоцна паѓаат на пазарите за робови, каде се ...

Исламската држава планира одмазда – ќе удри на Њујорк и Париз?

Фактор - 25.09.2014

Радикалната Исламска држава планира терористички напади со кои ќе возврати на воздушната кампања што ја спроведува меѓународната коалиција предводена од САД во Ирак и Сирија, тврди ирачкиот премиер ...

Парадоските на американската политика на Блискиот Исток

Локално - 25.09.2014

САД нанесоа воздушни удари на позициите на терористите од Исламската држава во Сирија. Принципиелно е важно што САД нанесува удари на позициите на Исламската држава на територијата на Сирија, не ...

Премиерот на Ирак стравува дека џихадистите ќе ги нападнат подземните железници во Париз и САД

Пулс24 - 25.09.2014

За планирањето на нападите тој ги обвини борците на Исламската држава на подрачјето на Ирак. На прашањето дали постои опасност од тие напади, тој одговорил потврдно и додал дека сите информации им ги ...

Војната против Исламската држава ќе трае со години?

Фактор - 25.09.2014

САД и нивните сојузници влегуваат во повеќегодишна борба со терористичката организација Исламска држава, проценува Пентагон. Соред проценките на воените експерти, и покрај силните воздушни напади, ...

Британија утре ќе одлучува за воздушни напади врз ИД

Точка - 25.09.2014

Велика Британија би требало да се приклучи кон воздушните напади против милитантите на Исламската држава (ИД) во Ирак и поради тоа за утре е најавена вонредна седница во парламентот кој треба тоа да ...

(ФОТО) Саудиски принц и првата жена-пилот во Емиратите ги предводат нападите врз Исламската држава

Фактор - 25.09.2014

Принцот Калед бин Салман, син на наследникот на престолот во Саудиска Арабија, е воен пилот, па со својот авион бил еден од учесниците во воздушните напади на меѓународната коалиција врз цели на ...

Белгија со шест авиони ќе се вклучи во нападите врз ИСИС

Денешен - 25.09.2014

Белгиската Влада донесе одлука земјата да се вклучи кон меѓународните воздушни операции против групата Исламска држава во Ирак. Белгија за таа цел во мисијата ќе испрати шест борбени авиони Ф-16.

Исламска држава обучува деца бомбаши-самоубијци во кампови во Сирија

Денешен - 25.09.2014

Тренинг камп на групата Исламска држава (ИД) во сириската провинција Рака се специјализирал за обука на деца под 16-годишна возраст за бомбаши-самоубијци во Сирија, објави лондонскиот весник „Дејли ...

Белата куќа не ја потврди информацијата за планирани напади врз метроа

Н.Македонија - 25.09.2014

Белата куќа засега не може да ја потврди информацијата на премиерот на Ирак Хајдер ал Абади за подготвени терористички напади во метроата на Париз и на американски градови, изјави Кејтлин Хејден, ...

Сила бога не моли

Н.Македонија - 25.09.2014

Сегашната операција со воздушни напади во Сирија и во Ирак е само продолжение на глобалната војна против тероризмот што ја поддржа Советот за безбедност на ОН, со резолуциите 1268 и 1273, веднаш по ...

Џихадистите јавно погубија ирачка активистка

Lider - 25.09.2014

Џихадистите од групата Исламска држава јавно погубија активистката за заштита на човековите права во Ирак, која на импровизиран судски процес ја прогласиле за виновна под обвинение за отстапување од ...

Парадоските на американската политика на Блискиот Исток

Идивиди - 25.09.2014

САД нанесоа воздушни удари на позициите на терористите од Исламската држава во Сирија. Принципиелно е важно што САД нанесува удари на позициите на Исламската држава на територијата на Сирија, не ...

Меѓу молчење и бегалски хаос - Турција и ИД

Deutsche Welle - 24.09.2014

Турскиот претседател Ердоган конечно го напушти лабавиот курс во борбата против Исламска држава. Со поддршката на воената интервенција против терористите, тој се труди да ја поправи штетата, смета ...

САД продолжи со напади на цели на ИДИЛ во Сирија

Телма - 24.09.2014

САД и сојузниците и денеска продолжуваат со напади врз цели на терористичката организација ИДИЛ во Сирија. Во текот на ноќта и утринава, најсилни биле нападите во близина на турско сириската граница, ...

Воздушните напади во Сирија и Ирак ги извршуваат САД, а не коалицијата

24 Вести - 24.09.2014

Во воздушните операции врз позиции на екстремистите од Исламска држава (ИД) во Сирија и во Ирак не учествува „широката коалиција“ туку ги извршуваат САД, Франција и неколку арапски држави, соопшти ...

Руско МНР: Воздушните напади во Сирија и Ирак ги извршуваат САД, а не коалицијата

Канал5 - 24.09.2014

- Во воздушните операции врз позиции на екстремистите од Исламска држава (ИД) во Сирија и во Ирак не учествува „широката коалиција“ туку ги извршуваат САД, Франција и неколку арапски држави, соопшти ...

Обама се сретна со лидерите на арапските земји учеснички во нападите во Сирија

24 Вести - 24.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама во Њујорк се сретна со лидерите на земјите од меѓународната коалиција, чии сили учествуваат во воздушните напади против групата Исламска држава во Сирија.

Меѓународната коалиција изврши нови напади врз цели на Исламска држава во Сирија

24 Вести - 24.09.2014

Авиони на воените воздухопловства на земјите вклучени во антитерористичката меѓународна коалиција предводена од САД, во текот на ноќта извршија нова серија воздушни напади врз објекти на џихадистите ...

Меѓународната коалиција изврши нови напади врз цели на ИД

Алсат-М - 24.09.2014

Авиони на воените воздухопловства на земјите вклучени во антитерористичката меѓународна коалиција предводена од САД, минатата ноќ извршија нова серија воздушни напади врз објекти на џихадистите од ...

Москва: Нападите во Сирија мора да се одобрени од ОН

Дневник - 24.09.2014

САД и арапските сојузници вчера извршија десетици воздушни и ракетни напади над кампови, штабови и складишта за оружје на Исламската држава, пренесе „Ројтерс“.

Анкара демантира дека авиони на антиисламистичката коалиција полетале од Турција

24 Вести - 24.09.2014

Официјална Анкара денеска ги демантираше тврдењата дека авиони на коалицијата против Исламска држава, предводена од САД, полетале кон Сирија од територијата на Турција.

Ал-Каеда подготвува напади во Европа и САД

Канал5 - 24.09.2014

Сириските оперативци на Ал-Каеда подготвуваат напади во САД или во некоја од државите во Европа, се наведува во извештаите од американската тајна служба.

Продолжуваат воздушните напади врз цели на ИСИС во Сирија

Канал5 - 24.09.2014

Авиони на воените воздухопловства на земјите вклучени во антитерористичката меѓународна коалиција предводена од САД, и синоќа извршија серија воздушни напади.

Американските авиони денеска бомбардираа нафтени објекти на ИС во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 24.09.2014

САД денеска извршија нов круг напади врз Исламска држава во Сирија, само неколку часа откако претседателот Барак Обама го повика светот да им помогне на САД да го докрајчи владеењето на теророт на ...

Бројот на борци од ЕУ во Ирак и Сирија зголемен на околу 3.000

А1 On - 24.09.2014

Бројот на Европејци кои се борат на страната на исламистичките групи во Сирија и Ирак за само неколку месеци е зголемен за една третина и изнесува околу 3.000 лица, изјави синоќа координаторот на ЕУ ...

Обама се сретна со лидерите на арапските земји-учеснички во нападите во Сирија

А1 On - 24.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама во Њујорк се сретна со лидерите на земјите од меѓународната коалиција, чии сили учествуваат во воздушните напади против групата Исламска држава во Сирија.

Бројот на борци од ЕУ во Ирак и Сирија зголемен на околу 3.000

Алфа - 24.09.2014

Бројот на Европејци кои се борат на страната на исламистичките групи во Сирија и Ирак за само неколку месеци е зголемен за една третина и изнесува околу 3.000 лица.

Меѓународната коалиција изврши нови напади врз цели на ИД кај Алепо

Телеграф - 24.09.2014

Воените авиони ги бомбардирале населените места Ајн Ал Кубани, Сирин, Кара Кузан и градот Ал Баб, кои се под контрола на бунтовниците од ИД Авиони на воените воздухопловства на земјите вклучени во ...

Меѓународната коалиција изврши нови напади врз цели на ИД кај Алепо

Алфа - 24.09.2014

Авиони на воените воздухопловства на земјите вклучени во антитерористичката меѓународна коалиција предводена од САД, минатата ноќ извршија нова серија воздушни напади.

Џон Кирби: Борбата со џихадистите од ИД може да потрае со години

Телеграф - 24.09.2014

Ги погодивме онаму каде што сакавме да бидат погодени. Сепак, ИД и натаму останува сериозна закана која не може да се елиминира за неколку дена или месеци, рече генерал Кирби Борбата против ...

Џон Кирби: Борбата со џихадистите од ИД може да потрае со години

А1 On - 24.09.2014

Борбата против џихадистите од Исламска држава (ИД) може да потрае со години, изјави за Би-Би-Си портпаролот на американскиот Пентагон, генерал Џон Кирби.

Џон Кирби: Борбата со џихадистите од ИД може да потрае со години

+инфо - 24.09.2014

Борбата против џихадистите од Исламска држава (ИД) може да потрае со години, изјави за Би-Би-Си портпаролот на американскиот Пентагон, генерал Џон Кирби.

Војната со џихадистите ќе потрае со години

Сител - 24.09.2014

Борбата против џихадистите од Исламска држава (ИД) може да потрае со години, изјави за Би-Би-Си портпаролот на американскиот Пентагон, генерал Џон Кирби.

Анкара демантира дека авиони против ИД полетале од Турција

Р.С.Европа - 24.09.2014

Официјална Анкара денеска ги демантираше тврдењата дека авиони на коалицијата против Исламска држава, предводена од САД, полетале кон Сирија од територијата на Турција.

Вонредна седница на Британскиот Парламент за учество во нападите врз ИД

А1 On - 24.09.2014

Британскиот Парламент ќе биде свикан на вонредна седница за да расправа за вклучувањето на воoружените сили на Велика Британија во воздушните напади врз позициите на џихадистите од Исламска држава во ...

Пет нови воздушни напади против исламистите на ИД во Ирак и Сирија

А1 On - 24.09.2014

Главната команда на вооружените сили на САД соопшти дека вчера и денеска се извршени уште пет воздушни напади против исламистите во Сирија и Ирак. Еден од нападите е извршен на сириска територија, ...

Бројот на борци од ЕУ во Ирак и Сирија зголемен на околу 3.000

+инфо - 24.09.2014

Бројот на Европејци кои се борат на страната на исламистичките групи во Сирија и Ирак за само неколку месеци е зголемен за една третина и изнесува околу 3.000 лица, изјави синоќа координаторот на ЕУ ...

Меѓународната коалиција изврши нови напади врз цели на ИД кај Алепо

+инфо - 24.09.2014

Авиони на воените воздухопловства на земјите вклучени во антитерористичката меѓународна коалиција предводена од САД, минатата ноќ извршија нова серија воздушни напади врз објекти на џихадистите од ...

Руско МНР: Воздушните напади во Сирија и Ирак ги извршуваат САД, а не коалицијата

А1 On - 24.09.2014

Во воздушните операции врз позиции на екстремистите од Исламска држава (ИД) во Сирија и во Ирак не учествува „широката коалиција“ туку ги извршуваат САД, Франција и неколку арапски држави, соопшти ...

Турција се приклучува во коалицијата против Исламската држава

Р.С.Европа - 24.09.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција може да им даде воена или логистичка поддршка на воздушните напади предводени од САД врз милитантите од Исламската држава.

Бројот на борци од ЕУ во Ирак и Сирија зголемен на околу 3.000

Сител - 24.09.2014

Бројот на Европејци кои се борат на страната на исламистичките групи во Сирија и Ирак за само неколку месеци е зголемен за една третина и изнесува околу 3.000 лица, изјави синоќа координаторот на ЕУ ...

Обама се сретна со лидерите на арапските земји-учеснички во нападите во Сирија

Сител - 24.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама во Њујорк се сретна со лидерите на земјите од меѓународната коалиција, чии сили учествуваат во воздушните напади против групата Исламска држава во Сирија.

Извршени нови воздушни напади врз објекти на ИД

Нетпрес - 24.09.2014

Меѓународната коалиција, предводена од САД во текот на изминатата ноќ изврши серија нови воздушни напади врз објекти на џихадистите од групата Исламска држава во Сирија.

ФБИ: Сириските оперативци на Ал Каеда се подготвуваат за напад на Европа и на САД

Нетпрес - 24.09.2014

Американската известувачка служба соопшти денеска дека постојат податоци кои укажуваат на тоа дека сириските оперативци на Ал Каеда се подготвуваат наскоро да ја нападнат САД или некоја европска ...

Продолжуваат воздушните напади врз ИД во Сирија

Р.С.Европа - 24.09.2014

Цел на воздушните напади на меѓународната коалиција во текот на ноќта била територија под контрола на милитантите на Исламската држава во близина на границата со Турција.

Генералното собрание на ОН и заканата од ИД

Р.С.Европа - 24.09.2014

Над 140 шефови на држави и влади ќе учествуваат на годинашното заседание на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк. Главна тема се очекува да биде заканата од милитантите на Исламската ...

Џон Кирби: Борбата со џихадистите од ИД може да потрае со години

Алфа - 24.09.2014

Борбата против џихадистите од Исламска држава (ИД) може да потрае со години, изјави за Би-Би-Си портпаролот на американскиот Пентагон, генерал Џон Кирби.

САД и сојузниците ја нападнаа Сирија

Нова ТВ - 24.09.2014

САД и нивните сојузници ги почнаа првите напади против „Исламска држава" во Сирија. Војната против тероризмот започна, јавува Дојче веле. По долго колебање САД се одлучија да ја нападнат „Исламска ...

РУСИЈА: Воздушните напади во Сирија и Ирак ги извршуваат САД, а не коалицијата

Телеграф - 24.09.2014

Постојат сомнежи во легитимноста на нападите што се извршуваат, бидејќи такви чекори може да се преземат само со одобрение на ОН или недвосмислена согласност од властите во државата која е загрозена, ...

Обама се сретна со лидерите на арапските земји-учеснички во нападите во Сирија

Телеграф - 24.09.2014

На средбата учествуваа лидерите на Јордан, Бахреин, Катар, Саудиска Арабија и ОАЕ, како и новиот премиер на Ирак Хајдер ал Абади Американскиот претседател Барак Обама во Њујорк се сретна со лидерите ...

Воздушните напади врз Сирија: кој, кого, каде и со што (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 24.09.2014

САД и пет арапски држави првпат почнаа воздушни напади во источна Сирија, врз милитантите од терористичката група Исламска држава. Целта досега беа дваесетина локации, а беа спроведени повеќе од 200 ...

Бројот на борци од ЕУ во Ирак и во Сирија зголемен на околу 3.000

Телеграф - 24.09.2014

Кершов нагласи дека според процените во јуни имало околу 2.000 Европејци што се бореле на страната на исламистите во Ирак и во Сирија Бројот на Европејци кои се борат на страната на исламистичките ...

Обама се сретна со лидерите на арапските земји-учеснички во нападите во Сирија

+инфо - 24.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама во Њујорк се сретна со лидерите на земјите од меѓународната коалиција, чии сили учествуваат во воздушните напади против групата Исламска држава во Сирија.

САД втор ден по ред вршат воздушни напади во Сирија

Глас на Америка - 24.09.2014

Пентагон вели дека денес цел била област што милитантите на Исламската држава ја користеле за префрлање на опрема во Ирак Коалицијата под американско раководство втор ден по ред изврши воздушни ...

Турција не го отстапила својот воздушен простор и бази за напади врз ИД (ДПЛ)

+инфо - 24.09.2014

Кабинетот на турскиот премиер Ахмет Давутоглу соопшти денеска дека турскиот воздушен простор не бил употребен при операциите против борците од „Исламска држава“, јави ИТАР-ТАСС.

Нови напади врз ИДИЛ

МРТ - 24.09.2014

Продолжуваат воздушните напади врз Исламската држава на територијата на Сирија предводени од САД и коалицијата. Цел на наападите била територија под контрола на милитантите на ИДИЛ во близина на ...

Нови напади врз цели на ИД кај Алепо од страна на Меѓународната коалиција

Курир - 24.09.2014

Нова серија воздушни напади врз објекти на џихадистите од групата Исламска држава во Сирија синоќа беа извршени од страна на авиони на воените воздухопловства на земјите вклучени во ...

Македонија е безбедна и покрај заканите на ИДИЛ

МРТ - 24.09.2014

Од МВР велат дека разменуваат информации со партнерските служби состојбите се анализираат и заклучокот е дека сериозна закана за Македонија нема. Тврдат дека се подготвени да дејствуваат доколку тоа ...

Продолжуваат нападите на Коалицијата против ИДИЛ

МРТ - 24.09.2014

Западните медиуми јавуваат дека во упориштето на џихадистите, Рака, владее анти- ИДИЛ расположение. Лојалноста ја откажуваат и борците на фронтот Ал Нусра...

Обама побара крај на „ракот на насилниот екстремизам“

Глас на Америка - 24.09.2014

Во обраќањето на Генералното собрание на ОН ги повика светските водачи да му се приклучат во борбата против Исламската држава Американскиот претседател Барак Обама ги повика светските лидери да му се ...

Алжирска исламистичка група обезглави француски турист

Р.С.Европа - 24.09.2014

Алжирска исламистичка група „Војници на Калифатот“ објави видео кое покажува како обезглавуваат еден француски турист. Педесет и петгодишниот турист од Франција беше киднапиран во Алжир на 21 ...

Сириската војска уништи упоришта на Исламската држава

Нетпрес - 24.09.2014

Сириската војска денеска уништи упоришта на џихадистичката група Исламска држава (ИД), североисточно од сирискиот град Алепо, јавија државните медиуми.

Обама повика на притисок врз IS, ги опомена Русија и Кина

Макфакс - 24.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама во средата во својот говор пред Генералното собрание на Обединетите нации изјави дека ќе продолжи со притисокот врз џихадистите од Исламската држава (IS) ...

ФБИ: Џихадистите подготвуваат напад врз САД или некоја европска држава

Фактор - 24.09.2014

Американските разузнавачки служби објавија дека постојат податоци кои укажуваат дека сириските оперативци на Ал Каеда наскоро подготвуваат напад врз САД или некоја европска држава.

Нов 11-ти септември? Ал-Каеда подготвува напади врз САД и Европа!

Точка - 24.09.2014

Сиријските оперативци на Ал-Каеда подготвуваат напад врз САД или некоја европска држава, наведуваат американските известувачки агенции врз основа на оперативни сознанија.

Руско МНР: Воздушните напади врз ИСИС ги извршуваат САД, а не коалицијата

Денешен - 24.09.2014

Во воздушните операции врз позиции на екстремистите од Исламска држава (ИД) во Сирија и во Ирак не учествува „широката коалиција“ туку ги извршуваат САД, Франција и неколку арапски држави, соопшти ...

ВИДЕО: Исламистите обезглавија француски турист

Денешен - 24.09.2014

Алжирска исламистичка група „Војници на Калифатот“ објави видео кое покажува како обезглавуваат еден француски турист. 55-годишниот турист од Франција беше киднапиран во саботата во Алжир.

Борбата со џихадистите од ИД може да потрае со години

Денешен - 24.09.2014

Борбата против џихадистите од Исламска држава (ИД) може да потрае со години, изјави за Би-Би-Си портпаролот на американскиот Пентагон, генерал Џон Кирби.

Вонредна седница на Британскиот Парламент за учество во нападите врз ИД

Денешен - 24.09.2014

Британскиот Парламент ќе биде свикан на вонредна седница за да расправа за вклучувањето на воoружените сили на Велика Британија во воздушните напади врз позициите на џихадистите од Исламска држава во ...

Сириската армија уништи упоришта на ИИСИС во близина на Алепо

Денешен - 24.09.2014

Сириската армија денеска уништи упоришта на џихадистичката група Исламска држава, североисточно од сирискиот град Алепо, јавија државните медиуми. Сириската телевизија објави дека во вториот ден од ...

Извршени нови воздушни напади врз објекти на ИД

Точка - 24.09.2014

Меѓународната коалиција, предводена од САД во текот на изминатата ноќ изврши серија нови воздушни напади врз објекти на џихадистите од групата Исламска држава во Сирија.

Уништени упоршта на ИД во Сирија

Локално - 24.09.2014

Сириската војска денеска уништи упоришта на џихадистичката група Исламска држава (ИД), североисточно од сирискиот град Алепо, јавија државните медиуми.

Француски турист жртва на милитантите

Вечер Прес - 24.09.2014

Алжирска исламистичка група „Војници на Калифатот" објави видео кое покажува како обезглавуваат еден француски турист. Педесет и петгодишниот турист од Франција беше киднапиран во Алжир на 21 ...

Турција ќе биде во прва линија во борбата против „Исламска држава“

еМагазин - 24.09.2014

Турција се ангажира да учествува во меѓународната коалиција против џихадистите од групата „Исламска држава“ и ќе биде во „прва линија“ во тие напори, изјави американскиот државен секретар Џон Кери по ...

Џон Кирби: Борбата со џихадистите од ИД може да потрае со години

Вечер Прес - 24.09.2014

Обама изјави дека напорите на меѓународната коалиција покажуваат дека светот се обедини во борбата против исламистите од групата ИД, но истовремено расте и бројот на џихадисти од Европа Авиони на ...

Русија и Иран против воздушните напади во Сирија

Локално - 24.09.2014

Секакви воздушни напади на позиции на џихад групата “Исламска држава” во Сирија треба да се одобрат од Дамаск, во спротивно ќе се влоши регионалната тензија.Тоа го изјави руското Министерство за ...

Пет нови воздушни напади против исламистите на ИД во Ирак и Сирија

Денешен - 24.09.2014

Главната команда на вооружените сили на САД соопшти дека вчера и денеска се извршени уште пет воздушни напади против исламистите во Сирија и Ирак. Еден од нападите е извршен на сириска територија, ...

Ова е само почеток – снимки од воздушните напади врз Исламската држава

Република - 24.09.2014

Министерството за одбрана на САД вчера објави снимки од воздушните напади врз позициите на Исламската држава, нагласувајќи дека тоа е само почеток. Воздушните напади се изведени со големи количини на ...

Нови напади врз цели на Исламска држава во Алепо

Денешен - 24.09.2014

Авиони на воените воздухопловства на земјите вклучени во антитерористичката меѓународна коалиција предводена од САД, минатата ноќ извршија нова серија воздушни напади врз објекти на џихадистите од ...

Ал Каеда подготвува напади во ЕУ и САД

Денешен - 24.09.2014

Ал Каеда подготвува напади во САД или во некоја од државите во Европа, се наведува во извештаите од американската тајна служба. -Неодамнешните разузнавачки податоци укажуваат на тоа дека високо ...

Продолжуваат воздушните напади во Сирија

Пулс24 - 24.09.2014

Военото воздухопловство на САД досега изврши близу 200 воздушни напади врз џихадистите, а од понеделникот ги бомбардира и нивните позиции и бази на сириската територија.

Анкара демантира дека авиони на антиисламистичката коалиција полетале од Турција

Локално - 24.09.2014

Официјална Анкара денеска ги демантираше тврдењата дека авиони на коалицијата против Исламска држава, предводена од САД, полетале кон Сирија од територијата на Турција.

Пентагон: Борбата со џихадистите од ИД може да потрае со години

Република - 24.09.2014

Борбата против џихадистите од Исламска држава (ИД) може да потрае со години, изјави за Би-Би-Си портпаролот на американскиот Пентагон, генерал Џон Кирби.

Нема опасност по Македонија од заканите на џихадистите

еМагазин - 24.09.2014

Од македонското министерството за внатрешни работи велат дека нема потреба од стравување и дека безбедносните државни органи ја следат ситуацијата поврзана со актуелните случувања.

Џон Кирби: Борбата со џихадистите од ИД може да потрае со години

Либертас - 24.09.2014

Борбата против џихадистите од Исламска држава (ИД) може да потрае со години, изјави за Би-Би-Си портпаролот на американскиот Пентагон, генерал Џон Кирби.

Супер-џетот на Обама: Невидливите F-22 против џихадистите за прв пат во акција!

Точка - 24.09.2014

Коалицијата предводена од САД извела воздушни напади врз позициите на екстремистичката организација Исламската држава на север и исток во Сирија, а сириските власти истакнале дека ги поддржуваат ...

Обама благодарен на Иванов и Николиќ, Хрватска пофалена за донацијата во оружје

Вечер Прес - 24.09.2014

Не може да има образложение, нема преговори со ова зло(Исламската држава). Единствен јазик разбирлив за овие убијци е јазикот на силата, рече Обама во обраќањето пред светските лидери.

Турција негира соучесништво во нападите врз џихадистите од Исламската држава

Н.Македонија - 24.09.2014

Турција денеска ги негираше наводите дека од нејзината територија полетале авиони кои извршиле воздушен нападна џихадистите од Исламската држава Ни турскиот воздушен простор ни американската база во ...

Сириската војска уништи упоришта на ИД во близина на Алепо

Н.Македонија - 24.09.2014

Сириската војска денеска уништи упоришта на џихадистичката група Исламска држава(ИД), североисточно од сирискиот град Алепо Сириската телевизија објави дека во вториот ден од воздушните напади на ...

Нема опасност по Македонија од заканите на џихадистите

Н.Македонија - 24.09.2014

Исламистичката организација повика на напади на САД и на нивните сојузници во широката коалиција поради бомбардирањето нејзини цели во Ирак и во Сирија.

Дожд од бомби и ракети врз сириските џихадисти

Н.Македонија - 24.09.2014

Стејт департментот потврди дека Вашингтон пред почнувањето на нападите го известил официјален Дамаск дека ќе се почне воздушна акција врз џихадистите на сириска територија, иако минатата недела ...

И Грција во меѓународната коалиција против ИД

Н.Македонија - 24.09.2014

Грција ќе земе учество во меѓународната коалиција за борба со џихадистичката група Исламска држава(ИД), објави министерот за надворешни работи Евенгелос Венизелос - Грција го поздравува формирањето ...

Руско МНР: Воздушните напади ги извршуваат САД, а не коалицијата

Н.Македонија - 24.09.2014

Во воздушните операции врз позиции на екстремистите од Исламска држава(ИД) во Сирија и во Ирак не учествува „широката коалиција“, туку ги извршуваат САД, Франција и неколку арапски држави, соопшти ...

Бомбардирањето во Сирија е голем пресврт

Deutsche Welle - 23.09.2014

Претседателот Обама од секаде ја повлече армијата, но сега удри по ИД во Сирија со полна сила и со помош на арапските сојузници. Тоа е добар потег, коментира Александер Кудашеф.

Рм-дел од коалицијата против Исламската држава

Телма - 23.09.2014

Република Македонија политички е дел од коалицијата за борба против Исламската држава во Ирак и Сирија, предводена од САД, соопшти попладнево Министерството за надворешни работи.

Обама:„Никој не смее да и се заканува на Америка“

Канал5 - 23.09.2014

Барак Обама вети дека САД ќе ја продолжат борбата против џихадистите од Исламската држава откако беа извршени првите воздушни напади на милитантната група во Сирија.

Обама: САД ќе ја продолжат борбата против Исламска држава

24 Вести - 23.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама вети денеска дека САД ќе ја продолжат борбата против џихадистите од Исламска држава откако првите американски воздушни удари погодија цели на милитантите во ...

Воздушни напади врз исламските џихадисти

24 Вести - 23.09.2014

САД ги реализираше своите закани и со сојузниците започнаа воздушни и ракетни напади врз позиции на Исламската Држава во Сирија. Наредбата ја дал американскиот претседател Барак Обама, без одобрение ...

САД и сојузниците почнаа воздушни напади врз ИД во Сирија

Вест - 23.09.2014

Бејрут, 23 септември - САД и нивните сојузници денеска извршија најмалку 50 воздушни напади врз цели на Исламската држава (ИД) во сириските провинции Рака и Деир ал Зур, како и врз позиции на групата ...

Кери: Турција ќе биде во прва линија во борбата против „Исламска држава“

Канал5 - 23.09.2014

Турција се ангажира да учествува во меѓународната коалиција против џихадистите од групата „Исламска држава“ и ќе биде во „прва линија“ во тие напори, изјави денеска американскиот државен секретар Џон ...

„Анонимните“ ѝ објавија војна на ИД

Алсат-М - 23.09.2014

Хакерската група „Анонимните“ и објавија кибер војна на екстремистичката групација Исламска држава во ексклузивно интервју, кое вчера го емитуваше телевизијата Франс 24.

САД ја бомбардираат Исламската држава

Телма - 23.09.2014

САД и нивните сојузници денеска извршија најмалку 50 воздушни напади врз цели на Исламската држава во сириските провинции Рака и Деир ал Зур, како и врз позиции на групата Фронт Ал Нусра во ...

„Анонимните“ и објавија војна на ИД

Вест - 23.09.2014

Хакерската група „Анонимни“ и објавија кибер-војна на екстремистичката групација Исламска држава во ексклузивно интервју, кое вчера го емитуваше телевизијата Франс 24.

„Анонимните“ и објавија војна на Исламската држава

Утрински - 23.09.2014

Хакерската група „Анонимните“ и објавија кибер војна на екстремистичката групација Исламска држава во ексклузивно интервју, кое вчера го емитуваше телевизијата Франс 24.

САД ги бомбардираат џихадистите од ИД во Сирија

Deutsche Welle - 23.09.2014

Најавени напади: САД водат борба против терористите од Исламска држава и на територија на Сирија, заеднички со арапските сојузници. Од граѓанската војна разнишаната земја е поставена пред нов ...

САД побара од Турција да ја засили борбата против ИД

Вест - 23.09.2014

САД (АП) - САД очекуваат Турција да ја засили борбата против групата Исламска држава откако земјата обезбеди ослободување на 49 заложници што ги држеа милитантите, рече вчера државниот секретар Џон ...

Турција и Западот неединствени против Исламска држава

Deutsche Welle - 23.09.2014

И по ослободувањето на турските заложници од рацете на џихадистичките милиции од Исламска држава, Анкара не се решава на активно учество во планираната алијанса против екстремистите.

ФОТО+ВИДЕО: Почна војната со исламските џихадисти

Утрински - 23.09.2014

Америка и пет арапски земји почнаа десетина воздушни напади против исламистичката терористичка група ИСИС, при што убија најмалку 20 милитанти и кренаа во воздух голем број нејзини бази.

Воздушни напади врз милитантите на ИД во Сирија

Р.С.Европа - 23.09.2014

Пентагон соопшти дека Соединетите држави и, како што е наведено, „сили на партнерски земји“ почнале воздушни напади врз цели на Исламската држава во Сирија.

САД рано утрово започнаa со воздушни напади врз Сирија

Телеграф - 23.09.2014

Како што известува „Си-ен-ен“ досега се погодени 20 мети на оваа теростичка организација во градот Рага Американските воздушни воздушни сили започнаа со напади рано утрово на цели кои се под контрола ...

САД тргна во напад на „Исламска држава“

Нетпрес - 23.09.2014

САД и неколку други земји започнаа воздушни и ракетни напади врз џихадистите на „Исламската држава“ во Сирија, изјави американскиот адмирал Џон Кирби.

„Анонимните“ ѝ објавија војна на Исламска држава

+инфо - 23.09.2014

Хакерската група „Анонимните“ ѝ објавија кибер војна на екстремистичката групација Исламска држава во ексклузивно интервју, кое вчера го емитуваше телевизијата Франс 24.

Сириската опозиција бара воздушни напади врз ИД

А1 On - 23.09.2014

Сириската опозиција синоќа повика на неодложно започнување воздушни напади врз екстремисти на групата Исламска држава во Сирија, која контролира повеќе села во северниот дел на земјата, истакнувајќи ...

Сирија била информирана од САД за воздушните напади против ИД

А1 On - 23.09.2014

Официјален Дамаск бил информиран од Вашингтон за американските воздушни напади на територијата на Сирија и врз позиции на групата Исламска држава (ИД), соопшти денеска сириското Министерство за ...

САД и сојузниците извршија најмалку 50 воздушни напади врз ИД и Фронтот Ал Нусра во Сирија

Алфа - 23.09.2014

САД и нивните сојузници денеска извршија најмалку 50 воздушни напади врз цели на Исламската држава во сириските провинции Рака и Деир ал Зур, како и врз позиции на групата Фронт Ал Нусра во ...

САД и сојузниците почнаа со бомбардирање на ИСИС во Сирија

Кајгана - 23.09.2014

Неколку десетици борци на ИСИС се убиени или ранети во воздушните напади во сирискиот град Рака и околните области. Пентагон и претходно соопшти дека САД и партнерските држави ќе стартуваат со ...

Почнаа нападите врз упориштата на ИДИЛ во Сирија

МРТ - 23.09.2014

Ветено сторено, Пентагон ги почна ноќеска нападите врз позициите на Исламската држава во Сирија. Бранови бегалци се упатуваат кон Турција, која ги затвори граничните премини.

ВИДЕО: САД почна со напади на Исламска држава во Сирија

А1 On - 23.09.2014

САД го изврши првиот бран бомбардирање на упориштата на екстремистичката организација Исламска држава во Сирија, а досега погинале 20 џихадисти, соопшти невладината организација Опсерваторија за ...

Русија против воздушните напади врз екстремистите во Сирија

Р.С.Европа - 23.09.2014

Руското министертво за надворешни работи денеска соопшти дека воздушните напади врз позициите на милитантите од Исламската држава во Сирија мора да бидат со одобрение на Дамаск или со одлука на ...

НАТО не е вклучен во воздушните напади врз милитантите во Сирија

Р.С.Европа - 23.09.2014

НАТО соопшти дека не е вклучен во американските воздушни напади врз милитантите на Исламската држава во Сирија. НАТО не учествува во оваа акција, изјавил официјален претставник на Алијансата за ...

Саудиска Арабија официјално ги нападна џихадистите во Сирија

+инфо - 23.09.2014

Воено-воздушните сили на Саудиска Aрабија учествуваа во нападите врз џихадистите од Исламска држава во Сирија, објавија саудиски медиуми. -Официјален извор потврди дека саудиските ВВС учествувале во ...

ИД објави видео снимка на британски заложник

Сител - 23.09.2014

Групацијата Исламска држава објави видео снимка, на која е прикажан британскиот заложник Џон Kантли како ги критикува подготовките на САД за напади врз екстремистите.

Почнаа и воздушните напади врз џихадистите во Сирија, десетици мртви и ранети милитанти (ВИДЕО)

МКД - 23.09.2014

САД и неколку заливски земји денеска почнаа воздушни и ракетни напади врз позициите на џихадистите од Исламска држава во Сирија, изјави американскиот контраадмирал Џон Кирби.

Најмалку 30 исламисти и осум цивили убиени во воздушните напади на САД во Сирија

Сител - 23.09.2014

Најмалку 30 борци на групацијата Фронтот Ал Нусра, која е поврзана со Ал Каеда и осум цивили се убиени во северна Сирија во воздушните напади на коалицијата, предводена од САД, соопшти Сирискиот ...

САД ги бомбардираа позициите на IS во Сирија, но го известија Дамаск

Макфакс - 23.09.2014

Американската армија и „партнерите“ ги започнаа воздушните напади врз позициите на Исламската држава во Сирија, соопшти Пентагон, а Стејт департментот во вторникот потврди дека Вашингтон пред ...

Путин го предупредил Западот: Внимавајте што правите во Сирија

МКД - 23.09.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин се спротивставил на воздушните напади на упориштата на екстремистичката организација Исламска држава во Сирија, пред Дамаск да даде одобрение за нив, соопштил ...

САД и сојузниците извршија најмалку 50 воздушни напади врз ИД и Фронтот Ал Нусра во Сирија

+инфо - 23.09.2014

САД и нивните сојузници денеска извршија најмалку 50 воздушни напади врз цели на Исламската држава (ИД) во сириските провинции Рака и Деир ал Зур, како и врз позиции на групата Фронт Ал Нусра во ...

Ердоган склучил пакт со Исламска држава?

МКД - 23.09.2014

Турскиот претседател одбива да открие што им понудил на милитантите на Исламска држава во замена за 49-те турски заложници кои со месеци беа заробени во Ирак, а демантира дека платил откуп за ...

НАТО не учествувал во воздушните напади против ИД во Сирија

Телеграф - 23.09.2014

Нема учество на НАТО, изјавил официјален претставник на алијансата НАТО соопшти дека не учествувал во воздушните напади , предводени од САД, против џихадистичката група „Исламска држава“ (ИД) во ...

Во нападите врз IS педесет убиени, џихадистите ветија одмазда

Макфакс - 23.09.2014

Терористичката џихадистичка организација Исламска држава ќе одговори на нападите на меѓународната коалиција предводена од САД во кои во вторникот беа убиени 50 нејзини припадници, соопшти нејзиниот ...

САД ги бомбардира џихадистите во Сирија

Алфа - 23.09.2014

САД заедно со своите арапски сојузници извршија најмалку 50 воздушни напади врз упоришта на ИСИС во Сирија, при што убиени се најмалку 50 лица. Меѓу убиените се и деца соопшти Сириската организација ...

Путин и Бан разговараа за Украина и борбата против ИД

Сител - 23.09.2014

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа изјави дека воздушните напади врз позиции на екстремисти на Исламската држава во Сирија не треба да се вршат без согласност од сириските власти, соопшти ...

120 џихадисти убиени во воздушните напади во Сирија

+инфо - 23.09.2014

Сто и дваесет џихадисти биле убиени во воздушните напади од САД и пет блискоисточни држави врз позиции во северна и источна Сирија, соопшти Сирискиот центар за човекови права.

Македонија- дел од меѓународната коалиција против „Исламската држава“

МРТ - 23.09.2014

Македонија е дел од меѓународната коалиција против Исламска држава, објави Стејт Департментот. Меѓу 50-те земји, ЕУ и НАТО, земјава според своите можности треба да помогне во опремување на ирачката ...

Еве како ИСИС заработува 3 милиони долари дневно

Нетпрес - 23.09.2014

Официјални претставници на американската разузнавачка служба минатата недела открија дека Исламската држава, попозната како ИСИС, дневно добива по 3 милиони долари, што ја чини една од најбогатите ...

Џихадистите од IS ги размениле грабнатите Турци во Ирак

Макфакс - 23.09.2014

Сунитска сириска опозициска група ослободила педесет борци на Исламската држава во замена за 49 заложник коишто три месеца претходно џихадистите ги грабнаа од турскиот конзулат во северен Ирак, ...

„Анонимус“ и објави војна на Исламската држава

Курир - 23.09.2014

Хакерската група „Анонимус“ и објави кибер војна на екстремистичката групација Исламска држава. Првата причина за отпочнување операција против ИД, како што појасни маскираниот претставник на ...

Обама ќе се обрати за нападите во Сирија

Глас на Америка - 23.09.2014

САД со поддршка од пет арапски земји бомбардираа позиции на милитантите на Исламската држава Белата куќа соопшти дека претседателот Барак Обама за кусо време ќе даде изјава за првиот круг на ...

Кери го известил Дамаск дека следуваат напади на САД врз ИД

А1 On - 23.09.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ги известил сириските власти дека САД и нивните сојузници имаат намера да нападнат позиции на Исламска држава во Сирија.

САД и сојузниците ги нападнаа позициите на ИДИЛ во Сирија

МРТ - 23.09.2014

Дожд од челик на сирискиот фронт. САД и пет арапски земји сојузнички ги почнаа првите воздушни удари врз цели на Исламска Држава, соопшти американскиот контраадмирал Џон Кирби.

Хакерската група „Анонимус“ и објави војна на ИСИС

Press24 - 23.09.2014

Хакерската група „Анонимус“ и објави кибер војна на екстремистичката групација Исламска држава. Првата причина за отпочнување операција против ИД, како што појасни маскираниот претставник на ...

Обама - продолжуваме со нападите врз ИД

Р.С.Европа - 23.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама вети дека ќе продолжи со борбата против милитантите на Исламската држава по денешните први воздушни напади предводени од САД врз екстремистичката група во Сирија.

Македонија е во групата земји кои потврдиле посветеност во борбата против Исламската држава

Алфа - 23.09.2014

Македонија директно се вклучува во борбата против радикалната организација Исламска држава во Ирак и Сирија. Според извештајот на американскиот Стејт департмент, Македонија е една од 40-те земји и ...

Барак Обама: Америка не е сама во борбата против Исламската држава

Нова ТВ - 23.09.2014

- Коалицијата што ја нападна Исламската држава синоќа во Сирија му разјасни на светот дека Америка не е сама во борбата и дека владите на Блискиот Исток ја одбиваат оваа држава – изјави денеска ...

САД тврдат дека не барале дозвола од Сирија за нападите врз IS

Макфакс - 23.09.2014

САД објавија во вторникот дека не барале дозвола од Сирија, ниту со таа земја го координирале нападите врз милитантите од Исламската дражва и другите џихадистички групи на сириска територија кои се ...

Путин и Бан разговараа за Украина и борбата против ИД

А1 On - 23.09.2014

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа изјави дека воздушните напади врз позиции на екстремисти на Исламската држава во Сирија не треба да се вршат без согласност од сириските власти, соопшти ...

„Анонимните“ и објавија војна на ИД

А1 On - 23.09.2014

Хакерската група „Анонимните“ и објавија кибер војна на екстремистичката групација Исламска држава во ексклузивно интервју, кое вчера го емитуваше телевизијата Франс 24.

Обама: Нема да толерираме засолништа за терористите

Глас на Америка - 23.09.2014

Ова не е само американска битка, рече претседателот за синоќешната акција против Исламската држава и огранок на Ал-Каида во Сирија „Силата на оваа коалиција става јасно до знаење на светот дека ова ...

Официјален Лондон ги поддржува воздушните напади врз позиции на ИД во Сирија

А1 On - 23.09.2014

Британската влада ги подржува воздушните напади врз позициите на Исламска држава (ИД) во Сирија,изведени од воената авијација на САД и на пет други арапски земји од регионот на Персискиот Залив и ...

„Анонимусите“ ѝ објавија војна на ИД

Телеграф - 23.09.2014

Првата причина за отпочнување операција против ИД, како што појасни маскираниот претставник на хакерската организација преку видеолинк, e на јавноста да ѝ се посочи колку всушност e ургентна ...

Кери: Турција ќе биде во прва линија во борбата против „Исламска држава“

А1 On - 23.09.2014

Турција се ангажира да учествува во меѓународната коалиција против џихадистите од групата „Исламска држава“ и ќе биде во „прва линија“ во тие напори, изјави денеска американскиот државен секретар Џон ...

Бан: Сирија знаеше за американските напади врз IS

Макфакс - 23.09.2014

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, во вторникот навечер изјави дека сириските власти однапред биле известени за претстојните воздушни напади на САД и неговите сојузници врз ...

Погледнете како Американците ги гаѓаат терористите на ИС со ракети „томахавк“ (ВИДЕО)

МКД - 23.09.2014

Американската војска ги објавила снимките на лансирањето ракети „томахавк“ врз цели во Сирија. Ракетите биле испукани од бродот УСС Арли Бурк, а биле погодени цели во северните делови на Сирија, каде ...

Саудиска Арабија потврди за учество во нападите во Сирија против Исламска држава

А1 On - 23.09.2014

Воено-воздушните сили на Саудиска Aрабија учествуваа во нападите врз џихадистите од Исламска држава во Сирија, објавија саудиски медиуми. - Официјален извор потврди дека саудиските ВВС учествувале во ...

Обама најавува нови удари во Сирија, Пахор смета дека без мандат на ОН се рискантни

Макфакс - 23.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама во вторникот најави нови напади врз екстремистите во Сирија, откако претходната ноќ САД и неговите арапски сунитски сојузници во регионот ги нападнаа позициите ...

Путин и Бан разговараа за Украина и за борбата против ИД

Телеграф - 23.09.2014

Рускиот претседател истакнал дека воздушни напади врз цели на „Исламската држава“ во Сирија без одобрение од Дамаск се неприфатливи Рускиот претседател Владимир Путин синоќа изјави дека воздушните ...

„Анонимните“ и објавија војна на ИД

Алфа - 23.09.2014

Хакерската група „Анонимните“ и објавија кибер војна на екстремистичката групација Исламска држава во ексклузивно интервју, кое вчера го емитуваше телевизијата Франс 24.

САД и сојузниците извршија најмалку 50 воздушни напади врз ИД и Фронтот Ал Нусра

Телеграф - 23.09.2014

Според шефот на организацијата, Рами Абдел Рахман, најмалку 20 џихадисти од ИД биле убиени во нападите САД и нивните сојузници денеска извршија најмалку 50 воздушни напади врз цели на „Исламската ...

ИД објави видеоснимка на британски заложник

Телеграф - 23.09.2014

Според Центарот за следење на дејностите на терористичките организации на интернет, мажот во петминутното видео вели дека американскиот претседател Барак Обама, кој се обидуваше да избегнува ...

ИД објави видео снимка на британски заложник

Алфа - 23.09.2014

Групацијата Исламска држава објави видео снимка, на која е прикажан британскиот заложник Џон Kантли како ги критикува подготовките на САД за напади врз екстремистите.

„Анонимус“ и објави војна на Исламската држава

Нетпрес - 23.09.2014

Хакерската група „Анонимус“ и објави кибер војна на екстремистичката групација Исламска држава (ИД). Првата причина за отпочнување операција против ИД, како што појасни маскираниот претставник на ...

ИД објави видео снимка на британски заложник

+инфо - 23.09.2014

Групацијата Исламска држава објави видео снимка, на која е прикажан британскиот заложник Џон Kантли како ги критикува подготовките на САД за напади врз екстремистите.

Сирија била информирана од САД за воздушните напади против ИД

Телеграф - 23.09.2014

Американците го информираа претставникот на Сирија во ОН дека ќе бидат извршени напади врз терористичката организација ИД во градот Рака, наведува министерството во своето соопштение Официјален ...

Најмалку 30 исламисти и осум цивили убиени при воздушните напади на САД во Сирија

Телеграф - 23.09.2014

Меѓу погодените цели на џихадистите се кампови за обука, финансиски центар, складишта на оружје, автомобили и штабот на ИД во градот Рака Најмалку 30 борци на групацијата Фронтот Ал Нусра, која е ...

ВИДЕО: ИД објави видео снимка на британски заложник

Press24 - 23.09.2014

Групацијата Исламска држава објави видео снимка, на која е прикажан британскиот заложник Џон Kантли како ги критикува подготовките на САД за напади врз екстремистите.

Нема единство меѓу Западот и Турција во борбата против ИД

Нетпрес - 23.09.2014

И по ослободувањето на турските заложници од рацете на џихадистичките милиции од Исламска држава, Анкара не се решава на активно учество во планираната алијанса против екстремистите, пишува „Дојче ...

ИД објави видео снимка на британски заложник

А1 On - 23.09.2014

Групацијата Исламска држава објави видео снимка, на која е прикажан британскиот заложник Џон Kантли како ги критикува подготовките на САД за напади врз екстремистите.

Најмалку 30 исламисти и осум цивили убиени во воздушните напади на САД во Сирија

А1 On - 23.09.2014

Најмалку 30 борци на групацијата Фронтот Ал Нусра, која е поврзана со Ал Каеда и осум цивили се убиени во северна Сирија во воздушните напади на коалицијата, предводена од САД, соопшти Сирискиот ...

Паднаа првите жртви од воздушните напади врз Сирија

Сител - 23.09.2014

Сто и дваесет џихадисти биле убиени во воздушните напади од САД и пет блискоисточни држави врз позиции во северна и источна Сирија, соопшти Сирискиот центар за човекови права.

120 џихадисти убиени во воздушните напади врз нивни позиции во Сирија

А1 On - 23.09.2014

Сто и дваесет џихадисти биле убиени во воздушните напади од САД и пет блискоисточни држави врз позиции во северна и источна Сирија, соопшти Сирискиот центар за човекови права.

ДАМАСК: Бевме известени за нападите врз ИД

Телеграф - 23.09.2014

Во владино соопштение се вели дека сириското МНР тврди оти добило писмо од Кери преку ирачкиот минстер за надворешни работи и оти Дамаск ветил продолжување на борбата против Исламска држава ...

Обама: САД ќе ја продолжат борбата против Исламска држава

А1 On - 23.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама вети денеска дека САД ќе ја продолжат борбата против џихадистите од Исламска држава откако првите американски воздушни удари погодија цели на милитантите во ...

Обама: САД ќе ја продолжат борбата против Исламска држава

Алфа - 23.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама вети денеска дека САД ќе ја продолжат борбата против џихадистите од Исламска држава откако првите американски воздушни удари погодија цели на милитантите во ...

Обама: САД ќе ја продолжат борбата против Исламска држава

Сител - 23.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама вети денеска дека САД ќе ја продолжат борбата против џихадистите од Исламска држава откако првите американски воздушни удари погодија цели на милитантите во ...

Кери: Турција ќе биде во прва линија во борбата против „Исламска држава“

Press24 - 23.09.2014

Турција се ангажира да учествува во меѓународната коалиција против џихадистите од групата „Исламска држава“ и ќе биде во „прва линија“ во тие напори, изјави денеска американскиот државен секретар Џон ...

Кери: Турција ќе биде во прва линија во борбата против „Исламска држава“

Сител - 23.09.2014

Турција се ангажира да учествува во меѓународната коалиција против џихадистите од групата „Исламска држава“ и ќе биде во „прва линија“ во тие напори, изјави денеска американскиот државен секретар Џон ...

ИСИС во Сирија- цел на воздушни напади на меѓународната коалиција

Р.С.Европа - 23.09.2014

Пентагон соопшти дека Соединетите Држави и силите на партнерските нации почнале со воздушни напади против осомничени цели на милитантната група Исламска држава во Сирија.

Најмалку 38 загинати во воздушни напади на САД во Сирија

Либертас - 23.09.2014

Најмалку 30 борци на групацијата Фронтот Ал Нусра, која е поврзана со Ал Каеда и осум цивили се убиени во северна Сирија во воздушните напади на коалицијата, предводена од САД, соопшти Сирискиот ...

Гинат џихадисти, ама гинат и деца

Вечер Прес - 23.09.2014

САД и сојузниците извршија најмалку 50 воздушни напади врз ИД и Фронтот Ал Нусра во Сирија, при што биле убиени 50-ина џихадисти, но и осум цивили, меѓу кои и три деца САД и нивните сојузници вчера ...

Ердоган ги поддржува нападите на Исламската држава

Фактор - 23.09.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган ги поздрави денеска воздушните напади што ги спроведува коалицијата предводена од САД врз цели на Исламската држава во Сирија.

Бројот на европски џихадисти во Сирија и Ирак порасна на 3.000

Точка - 23.09.2014

Бројот на европски џихадисти кои се борат во Сирија и Ирак порасна на околу 3.000 луѓе, изјави денес координаторот за борба против тероризмот од ЕУ, Жил де Кершов.

Голема акција: САД и пет арапски земји ја бомбардираат ИД во Сирија

еМагазин - 23.09.2014

САД, заедно со Јордан, Катар, Саудиска Арабија, Бахреин и Обединетите Емирати ги започнаа воздушните напади врз Исламската држава (ИД) во Сирија. Со овие напади, се отвори нов, значително ...

Еве како ИСИС заработува 3 милиони долари дневно

Точка - 23.09.2014

Официјални претставници на американската разузнавачка служба минатата недела открија дека Исламската држава, попозната како ИСИС, дневно добива по 3 милиони долари, што ја чини една од најбогатите ...

И “Анонимус” и објави војна на Исламската држава

еМагазин - 23.09.2014

Хакерската група “Анонимус” и објави сајбер војна на екстремистичката групација Исламска држава (ИД). Првата причина за отпочнување операција против ИД, како што појасни маскираниот претставник на ...

Исламска држава објави видео снимка на британски заложник

Денешен - 23.09.2014

Групацијата Исламска држава објави видео снимка, на која е прикажан британскиот заложник Џон Kантли како ги критикува подготовките на САД за напади врз екстремистите.

Кери го известил Дамаск дека следуваат напади на САД врз ИД

Либертас - 23.09.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ги известил сириските власти дека САД и нивните сојузници имаат намера да нападнат позиции на Исламска држава во Сирија.

Сирија им даде зелено светло на Американците за воздушните напади на нејзина територија

Фактор - 23.09.2014

Сирискиот претседател Башар ал-Асад дава зелено светло за нападите на меѓународната коалиција предводена од САД врз џихадистичката Исламска држава на сириска територија.

„Анонимуси“ ѝ објавија војна на Исламска држава

МК News - 23.09.2014

Хакерската група „Анонимните“ ѝ објавија кибер војна на екстремистичката групација Исламска држава во ексклузивно интервју, кое вчера го емитуваше телевизијата Франс 24.

Обама: САД ќе ја продолжат борбата против Исламска држава

Денешен - 23.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама вети денеска дека САД ќе ја продолжат борбата против џихадистите од Исламска држава откако првите американски воздушни удари погодија цели на милитантите во ...

Воздушните напади на САД во Сирија се сигнал за ново бојно поле

Локално - 23.09.2014

На “Исламска држава” не и требаше многу време за да ги искористи слабостите на кампањата на претседателот Обама против неа. Минатата недела групата презеде офанзива кон населена со Курди област во ...

САД ги бомбардират целите во Исламска држава

Вечер Прес - 23.09.2014

САД и нивните сојузници денеска извршија најмалку 50 воздушни напади врз цели на Исламската држава во сириските провинции Рака и Деир ал Зур, како и врз позиции на групата Фронт Ал Нусра во ...

(ВИДЕО) САД ја погодија “Исламска држава” во Сирија

Локално - 23.09.2014

Од Пентагон соопшти дека САД почнаа со воздушни напади врз позициите на групата “Исламска држава” во Сирија. “Војската на САД и земјите-партнери почнаа да нанесуваат удари по цели кои припаѓаат на” ...

(ВИДЕО) САД објавија снимки од ракетните напади врз Сирија

Фактор - 23.09.2014

Американските воени бродови „Арлеј бурк“ и „Филипин си“ учествуваа во воздушните напади врз позиции на Исламската држава во Сирија. Од нив биле исфрлени ракетите „Томахавк“, кои завршија на сириска ...

Најмалку 30 исламисти и осум цивили убиени во воздушните напади на САД во Сирија

Денешен - 23.09.2014

Најмалку 30 борци на групацијата Фронтот Ал Нусра, која е поврзана со Ал Каеда и осум цивили се убиени во северна Сирија во воздушните напади на коалицијата, предводена од САД, соопшти Сирискиот ...

Путин и Бан Ки-мун разговараа за Украина и борбата против ИСИС

Денешен - 23.09.2014

Рускиот претседател, Владимир Путин синоќа изјави дека воздушните напади врз позиции на екстремисти на Исламската држава во Сирија не треба да се вршат без согласност од сириските власти, соопшти ...

САД и сојузниците извршија најмалку 50 воздушни напади врз ИД и Фронтот Ал Нусра во Сирија

Денешен - 23.09.2014

САД и нивните сојузници денеска извршија најмалку 50 воздушни напади врз цели на Исламската држава (ИД) во сириските провинции Рака и Деир ал Зур, како и врз позиции на групата Фронт Ал Нусра во ...

САД и сојзуниците почнаа со бомбардирање на ИСИЛ во Сирија

Република - 23.09.2014

САД и сојузниците почнаа со силни воздушни напади врз позициите на Исламската држава, потврди ноќеска Пентагон. Портпаролот на Петангон не откри многу детали со образложение дека нападот е во тек, но ...

НАТО засега настрана од нападите на САД во Сирија

Локално - 23.09.2014

Официјален претставник на НАТО изјави дека Алијансата нема учество во тековното спроведување од САД и голем број арапски земји воздушна операција против групата “Исламска држава” во Сирија, пренесе ...

„Анонимните“ и објавија војна на ИД

Денешен - 23.09.2014

Хакерската група „Анонимните“ и објавија кибер војна на екстремистичката групација Исламска држава во ексклузивно интервју, кое вчера го емитуваше телевизијата Франс 24.

Најмалку 30 исламисти и осум цивили убиени во воздушните напади на САД во Сирија

Република - 23.09.2014

Најмалку 30 борци на групацијата Фронтот Ал Нусра, која е поврзана со Ал Каеда и осум цивили се убиени во северна Сирија во воздушните напади на коалицијата, предводена од САД, соопшти Сирискиот ...

ВИДЕО: САД почна со напади на Исламска држава во Сирија

Sky - 23.09.2014

САД го изврши првиот бран бомбардирање на упориштата на екстремистичката организација Исламска држава во Сирија, а досега погинале 20 џихадисти, соопшти невладината организација Опсерваторија за ...

Започнаа воздушните удари на џихадистите во Сирија

Точка - 23.09.2014

САД и неколку други земји започнаа воздушни и ракетни удари на џихадистите на Исламската држава во Сирија, изјави американскиот адмирал Џон Кирби. Со ова, како што истакнува агенцијата Ројтерс ...

Ударот по Исламската држава - добар чекор

Вечер Прес - 23.09.2014

Претседателот Обама од секаде ја повлече армијата, но сега удри по Исламската држава во Сирија со полна сила и со помош на арапските сојузници. Тоа е добар потег, коментира Александер Кудашеф од ...

Заочнаа воздушни удари на џихадистите во Сирија

Тера - 23.09.2014

САД и неколку други земји започнаа воздушни и ракетни удари на џихадистите на Исламската држава во Сирија,изјави американскиот адмирал Џон Кирби.Со ова, како што истакнува агенцијата Ројтерс отворен ...

Асад лично дозволил САД да ги бомбардираат ИД на сириска територија

Локално - 23.09.2014

Претседател на Сирија Башар ал-Асад дал дозвола за нападите на меѓународната коалиција предводена од САД врз џихадистичката Исламска држава на сириска територија.

"Анонимус" и објави војна на Исламската држава

Точка - 23.09.2014

Хакерската група "Анонимус" и објави сајбер војна на екстремистичката групација Исламска држава (ИД). Првата причина за отпочнување операција против ИД, како што појасни маскираниот претставник на ...

Започнаа воздушните напади врз џихадистите во Сирија!

Точка - 23.09.2014

Заедно со САД во воздушните напади учествуваат, помеѓу останатите, Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Јордан, Бахреин и Катар. Дамаск, САД и неколку заливски земји денес започнаа со ...

САД и арапските земји заеднички ја бомбардираат Исламската држава

Фактор - 23.09.2014

САД и неколку арапски земји утрово започнаа заеднички воздушен напади против позиции на Исламската држава во Ирак. Нападот се состои од бомбардирања и ракетни удари на цели важни за џихадистите, ...

Нема единство меѓу Западот и Турција во борбата против ИД

Точка - 23.09.2014

И по ослободувањето на турските заложници од рацете на џихадистичките милиции од Исламска држава, Анкара не се решава на активно учество во планираната алијанса против екстремистите, пишува "Дојче ...

Во нападите врз IS педесет убиени, џихадистите ветија одмазда

Тера - 23.09.2014

Терористичката џихадистичка организација Исламска држава ќе одговори на нападите на меѓународната коалиција предводена од САД во кои во вторникот беа убиени 50 нејзини припадници, соопшти нејзиниот ...

Јордан, првата арабска држава која ги потврди нападите врз ИСИС

Денешен - 23.09.2014

Јордан, потврди дека во вторникот вечерта, нивните сили предводени од САД учевствуваа во воздушните напади против, милитантите на Исламската држава (ИД).

Ердоган склучил пакт со Исламска држава?

Тера - 23.09.2014

Турскиот претседател одбива да открие што им понудил на милитантите на Исламска држава во замена за 49-те турски заложници кои со месеци беа заробени во Ирак, а демантира дека платил откуп за ...

Сто и дваесет џихадисти убиени во воздушните напади во Сирија

Денешен - 23.09.2014

Сто и дваесет џихадисти биле убиени во воздушните напади од САД и пет блискоисточни држави врз позиции во северна и источна Сирија, соопшти Сирискиот центар за човекови права.

Велика Британија се мисли дали да им се приклучи на САД во воздушните напади против џихадистите

Фактор - 23.09.2014

Лондон уште не донел конечна одлука за тоа дали ќе им се приклучи на САД во воздушните напади против радикалната Исламска држава во Ирак и Сирија. Портпарол на британското Министерство за одбрана ...

МНР потврди: Македонија е меѓу земјите во коалицијата против Исламската држава

Фактор - 23.09.2014

Македонија е меѓу 50-тина земји и организации кои потврдија дека ќе бидат дел од меѓународната коалиција формирана од САД за борба против Исламската држава, потврди Министерството за надворешни ...

Вкупно 120 џихадисти убиени во воздушните напади во Сирија

Република - 23.09.2014

Сто и дваесет џихадисти биле убиени во воздушните напади од САД и пет блискоисточни држави врз позиции во северна и источна Сирија, соопшти Сирискиот центар за човекови права.

„Анонимните“ ѝ објавија војна на ИД

Република - 23.09.2014

Хакерската група „Анонимните“ и објавија кибер војна на екстремистичката групација Исламска држава во ексклузивно интервју, кое вчера го емитуваше телевизијата Франс 24.

Америка и сојузниците ја нападнаа Исламската држава!

Вечер Прес - 23.09.2014

Американската војска и сојузниците на САД ги започнаа воздушните напади врз целите на Исламската држава во сириските провинции Рака и Деир ал Зур, како и врз позиции на групата Фронт Ал Нусра во ...

Обама: САД ќе ја продолжат борбата против ИД

Н.Македонија - 23.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама вети денеска дека САД ќе ја продолжат борбата против џихадистите од Исламска држава откако првите американски воздушни удари погодија цели на милитантите во ...

Саудиска Арабија потврди дека учествува во нападите против ИД во Сирија

Н.Македонија - 23.09.2014

Воено-воздушните сили на Саудиска Арабија учествуваа во нападите врз џихадистите од Исламска држава во Сирија, објавија саудиски медиуми - Официјален извор потврди дека саудиските ВВС учествувале во ...

Сто и дваесет џихадисти убиени во воздушните напади во Сирија

Н.Македонија - 23.09.2014

Околу 300 исламисти биле ранети во воздушните напади од САД и пет блискоисточни држави Сто и дваесет џихадисти биле убиени во воздушните напади од САД и пет блискоисточни држави врз позиции во ...

Лондон ги поддржува воздушните напади врз позиции на ИД во Сирија

Н.Македонија - 23.09.2014

Британската влада ги подржува воздушните напади врз позициите на Исламска држава(ИД) во Сирија, изведени од воената авијација на САД и на пет други арапски земји од регионот на Персискиот Залив и ...

НАТО не учествувал во воздушните напади против ИД во Сирија

Идивиди - 23.09.2014

Брисел, 23 септември 2014 (МИА) - НАТО соопшти дека не учествувал во воздушните напади, предводени од САД, против џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија.

САД и сојузниците удрија врз ИД и Фронтот Ал Нусра

Идивиди - 23.09.2014

Бејрут, 23 септември 2014 (МИА) - САД и нивните сојузници денеска извршија најмалку 50 воздушни напади врз цели на Исламската држава (ИД) во сириските провинции Рака и Деир ал Зур, како и врз позиции ...

Штајнмајер: Германија нема да учествува во нападите врз ИД

Алсат-М - 22.09.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмајер изјави дека неговата земја нема да биде вклучена во какви било воздушни напади или копнена офанзива во борбата против ...

Тони Блер:„Воздушните напади не се доволни против џихадистите“

Канал5 - 22.09.2014

Поранешниот британски премиер, Тони Блер оцени дека воздушните напади нема да бидат доволни за победа над екстремистите од огранизацијата “Исламска држава“, пренесува AP.

Германија нема да учествува во нападите врз ИД

Утрински - 22.09.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмајер изјави дека неговата земја нема да биде вклучена во какви било воздушни напади или копнена офанзива во борбата против ...

Обама: Немаме податоци дека ИД подготвува напади врз САД

Алфа - 22.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека разузнавачките служби на САД немаат податоци дека борци од групата Исламска држава подготвуваат терористички напади во земјата.

ШТАЈНМАЈЕР: Германија нема да учествува во нападите врз ИД

Телеграф - 22.09.2014

Штајнмајер нагласи дека Германија како членка на меѓународната коалиција во борбата против припадниците на ИД во Ирак и Сирија, предводена од САД, има одговорности, но дека нема да преземе значителна ...

Штајнмајер: Германија нема да учествува во нападите врз ИД

А1 On - 22.09.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмајер изјави дека неговата земја нема да биде вклучена во какви било воздушни напади или копнена офанзива во борбата против ...

Демпси: Арапските земји треба да преземат поголема улога во Ирак и Сирија

А1 On - 22.09.2014

Арапските земји треба да преземат поголема улога во воената мисија на САД во Ирак, изјави во Загреб претседателот на Комитетот на Генералштабовите на вооружените сили на САД генерал Мартин Демпси.

Обама: Немаме податоци дека ИД подготвува напади врз САД

А1 On - 22.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека разузнавачките служби на САД немаат податоци дека борци од групата Исламска држава подготвуваат терористички напади во земјата.

ИД бара од исламистичките бунтовници на Синај да ги зајакнат нападите врз безбедносните сили

+инфо - 22.09.2014

Групата Исламска држава (ИД) ги повика денеска бунтовниците од полуостровот Синај да ги зајакнат своите напади врз египетските безбедносни сили. - Поставете експлозиви на патиштата.

Тони Блер: Не треба да се отфрла можноста од копнена интервенција против ИД

Сител - 22.09.2014

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека Западот не би требало да ја отфрла можноста за испраќање копнени трупи на Блискиот Исток, во борбата против џихадистите од Исламска држава.

Тони Блер: Не треба да се отфрла можноста од копнена интервенција против ИД

А1 On - 22.09.2014

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека Западот не би требало да ја отфрла можноста за испраќање копнени трупи на Блискиот Исток, во борбата против џихадистите од Исламска држава.

Тони Блер: Не треба да се отфрла можноста од копнена интервенција против ИД

Алфа - 22.09.2014

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека Западот не би требало да ја отфрла можноста за испраќање копнени трупи на Блискиот Исток, во борбата против џихадистите од Исламска држава.

Штајнмајер: Германија нема да учествува во нападите врз ИД

Сител - 22.09.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмајер изјави дека неговата земја нема да биде вклучена во какви било воздушни напади или копнена офанзива во борбата против ...

ИД бара од своите приврзаници да убиваат државјани од земји кои се борат против нив

Сител - 22.09.2014

Групата Исламска држава ги повика денеска своите приврзаници да убиваат граѓани на земји од меѓународната коалиција, која е формирана да се бори против џихадистичката група во Ирак и Сирија.

ИД: Убивајте американски неверници и злобни Французи

Телеграф - 22.09.2014

Соопштението со кое „Исламската држава“ повикува на убиства за западни државјани е напишано на неколку јазици Групата „Исламска држава“ (ИД) ги повика денеска своите приврзаници да убиваат граѓани на ...

Исламска држава упати апел до приврзаниците да убиваат граѓани на земји кои се борат против нив

Press24 - 22.09.2014

Групата Исламска држава ги повика денеска своите приврзаници да убиваат граѓани на земји од меѓународната коалиција, која е формирана да се бори против џихадистичката група во Ирак и Сирија.

Ердоган не кажува како се ослободени заложниците

Р.С.Европа - 22.09.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека владата нема да обелодени детали за тајната операција за ослободување на 49 лица држени како заложници од милитантите на Исламската држава.

МАРТИН ДЕМПСИ: Арапските земји треба да преземат поголема улога во Ирак и во Сирија

Телеграф - 22.09.2014

Претседателот Барак Обама се уште не го потпишал планот за широка воена операција против Исламската држава, делумно поради недостигот на арапска поддршка, нагласи Демпси Арапските земји треба да ...

Војната против „Исламска држава“ ја поддржуваат 40 земји

Нетпрес - 22.09.2014

Постојаниот претставник на САД во Обединетите нации, Саманта Пауер, објавила дека голем број држави ја поддржале борбата против џихадистите на групата „Исламска држава“, јавија светските новински ...

Џихадистите повикуваат на убивање на граѓаните на западните земји

Нетпрес - 22.09.2014

Есктремистичката група Исламска држава ги повика приврзаниците на убивање на граѓаните на оние земји кои учевствуваат во коалиција предводени од САД против џихадистите.

ИД бара од исламистичките бунтовници на Синај да ги зајакнат нападите врз безбедносните сили

Сител - 22.09.2014

Групата Исламска држава (ИД) ги повика денеска бунтовниците од полуостровот Синај да ги зајакнат своите напади врз египетските безбедносни сили. - Поставете експлозиви на патиштата.

ТОНИ БЛEР: Не е исклучена копнена инвазија против „Исламската држава“

Телеграф - 22.09.2014

Според поранешниот британски премиер, кај Западот нема желба за копнена интервенција против ИД, па затоа тој смета дека таа работа треба да ја преземат локалните воени сили Поранешниот британски ...

ИД бара од своите приврзаници да убиваат државјани од земји кои се борат против нив

+инфо - 22.09.2014

Групата Исламска држава ги повика денеска своите приврзаници да убиваат граѓани на земји од меѓународната коалиција, која е формирана да се бори против џихадистичката група во Ирак и Сирија.

Џихадистите повикуваат на убивање државјани на земјите од коалицијата

Макфакс - 22.09.2014

Џихадистичката организација Исламска држава (IS) повика во понеделникот своите приврзаници да ги убиваат граѓаните од земјите на меѓународната коалиција за борба против оваа сунитска радикална група ...

Исламска држава повикува на одмазда: Убијте неверник Американец, валкан Французин... (ВИДЕО)

МКД - 22.09.2014

Екстремистичката група Исламска држава ги повика своите поддржувачи на убивање на граѓаните на оние земји што учествуваат во коалицијата предводена од САД против џихадистите, пренесува Ројтерс .

Џахадистите подготвуваат одмазда!

МРТ - 22.09.2014

Преку интернет порака на повеќе јазици, џихадистите повикаа на одмазда. Таа следи по низата воздушни напади изведени од САД и Франција врз териториите на кои се наоѓаат борците на ИДИЛ во Ирак...

Русија размислува за соработка против милитантите од ИД

Р.С.Европа - 22.09.2014

Русија размислува како може да соработува со другите земји во борбата против милитантите од Исламската држава. Од Кремљ соопштуваат дека претседателот Владимир Путин разговарал за ова прашање со ...

ИД бара од исламистичките бунтовници на Синај да ги зајакнат нападите врз безбедносните сили

А1 On - 22.09.2014

Групата Исламска држава (ИД) ги повика денеска бунтовниците од полуостровот Синај да ги зајакнат своите напади врз египетските безбедносни сили. - Поставете експлозиви на патиштата.

Франција не се плаши од заканите од милитантите од ИД

Р.С.Европа - 22.09.2014

Франција соопшти дека не се плашат од повиците на милитантите од Исламската држава до муслиманите да убиваат цивили чии влади дејствуваат против џихадистите.

Исламската држава повика на напади врз египетските сили

Макфакс - 22.09.2014

Џихадистисчката сунитска организација Исламска држава ги повика исламистичките бунтовнички групи коишто дејствуваат на египетскиот полуостров Синај да ги продолжат и засилат нападите врз египетските ...

Франција не се плаши од заканите на Исламската држава

Нетпрес - 22.09.2014

Франција соопшти дека не се плаши од заканите на Исламската држава во кои се повикува муслиманите да убиваат цивили. Министерот за внатрешни работи, Бернард Казанеуве, денеска изјави дека „Франција е ...

Ирачкиот премиер против странска копнена интервенција во земјата

Сител - 22.09.2014

Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади денеска одново изрази противење на испраќањето странска копнена војска во земјата за борба против џихадистите од „Исламска држава“ (ИД).

Anonymous им се заканија на џихадистите од Исламската држава

Кајгана - 22.09.2014

Хакерската група Anonymous започна интернет кампања против милитантите од Исламската држава. Во интервју за France 24 еден од членовите на групата, маскиран и со променет глас, изјави дека нивна цел ...

Фабиус: Франција нема да ја нападне Исламска држава во Сирија

+инфо - 22.09.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус изјави денеска дека неговата држава нема да извршува воздушни напади врз милитантните активисти на Исламска држава во Сирија, иако француските ...

Путин разгледува можна соработка во борбата против IS

Макфакс - 22.09.2014

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал во понеделникот со својот совет за безбедноста за можната соработка со другите земји од меѓународната коалиција којашто ја предводат САД против ...

Ирачкиот премиер против странска копнена интервенција во земјата

А1 On - 22.09.2014

Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади денеска одново изрази противење на испраќањето странска копнена војска во земјата за борба против џихадистите од „Исламска држава“ (ИД).

Ирачкиот премиер против странска копнена интервенција во земјата

+инфо - 22.09.2014

Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади денеска одново изрази противење на испраќањето странска копнена војска во земјата за борба против џихадистите од „Исламска држава“ (ИД).

Ирак не дозволува странска војска во борбата против џихадистите

Нетпрес - 22.09.2014

Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади денеска одново изрази противење на испраќањето странска копнена војска во земјата за борба против џихадистите од „Исламска држава“ (ИД), објави МИА.

Франција нема да ја нападне Исламската држава во Сирија

Нетпрес - 22.09.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус изјави денеска дека неговата држава нема да извршува воздушни напади врз милитантните активисти на Исламска држава во Сирија, иако француските ...

Фабиус: Франција нема да ја нападне Исламска држава во Сирија

Сител - 22.09.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус изјави денеска дека неговата држава нема да извршува воздушни напади врз милитантните активисти на Исламска држава во Сирија, иако француските ...

Фабиус: Франција нема да ја нападне Исламска држава во Сирија

А1 On - 22.09.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус изјави денеска дека неговата држава нема да извршува воздушни напади врз милитантните активисти на Исламска држава во Сирија, иако француските ...

Мартин Демпси: Арапските земји треба да преземат поголема улога во Ирак и Сирија

Сител - 22.09.2014

Арапските земји треба да преземат поголема улога во воената мисија на САД во Ирак, изјави во Загреб претседателот на Комитетот на Генералштабовите на вооружените сили на САД генерал Мартин Демпси.

Обама: Немаме податоци дека ИД подготвува напади врз САД

Сител - 22.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека разузнавачките служби на САД немаат податоци дека борци од групата Исламска држава подготвуваат терористички напади во земјата.

ОБАМА: Немаме податоци дека ИД подготвува напади

Телеграф - 22.09.2014

Според американскиот Стејт департмент, 54 земји и три организации ЕУ, НАТО и Арапската лига, веќе ветиле свој придонес во меѓународната кампања против организацијата Исламска држава Американскиот ...

Штајнмајер: Германија нема да учествува во нападите врз ИД

+инфо - 22.09.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмајер изјави дека неговата земја нема да биде вклучена во какви било воздушни напади или копнена офанзива во борбата против ...

Обама: Немаме податоци дека ИД подготвува напади врз САД

+инфо - 22.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека разузнавачките служби на САД немаат податоци дека борци од групата Исламска држава подготвуваат терористички напади во земјата.

Тони Блер: Велика Британија треба да биде подготвена да го нападне Ирак

Локално - 22.09.2014

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека Велика Британија и нејзините сојузници мора да бидат подготвени да испратат свои војници во Ирак, кои ќе се борат со “Исламска држава”.

Македонија се приклучи во меѓународната коалиција за борба против Исламската држава!

Фактор - 22.09.2014

Македонија е една од 40-тината земји и организации во светот кои позитивно одговориле на барањето на САД и ќе се приклучат кон меѓународната коалиција за борба против радикалната Исламска држава во ...

Војната против "Исламска држава" ја поддржуваат 40 држави

Точка - 22.09.2014

Постојаниот претставник на САД во Обединетите нации, Саманта Пауер, објавила дека голем број држави ја поддржале борбата против џихадистите на групата "Исламска држава", јавија светските новински ...

Шефот на Реал ќе прави 11 стадиони во Саудиска Арабија

Локално - 22.09.2014

11 стадиони за околу 2 милијарди евра ќе гради фирмата на сопственикот на Реал Мадрид, Флорентино Перез во Саудиска Арабија. Секој од објектите ќе биде за околу 45 илјади луѓе, а проектите се по ...

Убивајте американски неверници и злобни Французи

Канал 77 - 22.09.2014

Соопштението со кое „Исламската држава“ повикува на убиства за западни државјани е напишано на неколку јазици Групата „Исламска држава“ (ИД) ги повика денеска своите приврзаници да убиваат граѓани на ...

Војната против „Исламска држава“ ја поддржуваат 40 земји

Тера - 22.09.2014

Постојаниот претставник на САД во Обединетите нации, Саманта Пауер, објавила дека голем број држави ја поддржале борбата против џихадистите на групата „Исламска држава", јавија светските новински ...

Франција не се плаши од заканите од милитантите од ИД

Локално - 22.09.2014

Франција соопшти дека не се плашат од повиците на милитантите од Исламската држава до муслиманите да убиваат цивили чии влади дејствуваат против џихадистите.

Обама без податоци за идни терористички активности на ИД

Локално - 22.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека разузнавачките служби на САД немаат податоци дека борци од групата Исламска држава подготвуваат терористички напади во земјата.

Штајнмајер: Германија нема да учествува во нападите врз ИСИС

Денешен - 22.09.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмајер изјави дека неговата земја нема да биде вклучена во какви било воздушни напади или копнена офанзива во борбата против ...

И „Анонимус“ и објавија војна на Исламската држава

Фактор - 22.09.2014

Хакерската група „Анонимус“ започна кампања против радикалната Исламска држава на интернет. Еден од членовите на светски познатата хакерска мрежа, во ексклузивно интервју за телевизијата Франс 24, ...

Ирачкиот премиер не сака странски копнени трупи во Ирак

Фактор - 22.09.2014

Ирачкиот премиер Хајдар ал-Абади денеска повтори дека остро се спротивставува на распоредување на странски трупи на копно во Ирак, заради борбата против џихадистите од Исламската држава.

Франција не се плаши од заканите на Исламската држава

Точка - 22.09.2014

Франција соопшти дека не се плаши од заканите на Исламската држава во кои се повикува муслиманите да убиваат цивили. Министерот за внатрешни работи, Бернард Казанеуве, денеска изјави дека „Франција е ...

Обама: Немаме податоци дека ИД подготвува напади врз САД

Либертас - 22.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека разузнавачките служби на САД немаат податоци дека борци од групата Исламска држава подготвуваат терористички напади во земјата.

Товарот на борбата против ИД ќе падне врз арапските земји?

Вечер Прес - 22.09.2014

Претседателот Обама се уште не го потпишал планот за широка воена операција против Исламската држава, делумно поради недостигот на арапска поддршка, вели генералот Мартин Демпси Американскиот ...

Обама: Немаме податоци дека ИСИС подготвува напади врз САД

Денешен - 22.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека разузнавачките служби на САД немаат податоци дека борци од групата Исламска држава подготвуваат терористички напади во земјата.

Џихадистите повикуваат на убивање на граѓаните на западните земји

Точка - 22.09.2014

Есктремистичката група Исламска држава ги повика приврзаниците на убивање на граѓаните на оние земји кои учевствуваат во коалиција предводени од САД против џихадистите.

ИД бара од своите приврзаници да убиваат државјани од земји кои се борат против нив

Денешен - 22.09.2014

Групата Исламска држава ги повика денеска своите приврзаници да убиваат граѓани на земји од меѓународната коалиција, која е формирана да се бори против џихадистичката група во Ирак и Сирија.

Колкава територија зафаќа Исламската држава?

Вечер Прес - 22.09.2014

Секој ден се поголем е бројот на земји кои размислуваат да учествуваат во воената акција против Исламската држава, и тоа не само со испраќање на оружје туку и со пружање на логистичка поддршка.

ИД бара од исламистичките бунтовници на Синај да ги зајакнат нападите врз безбедносните сили

Локално - 22.09.2014

Групата Исламска држава (ИД) ги повика денеска бунтовниците од полуостровот Синај да ги зајакнат своите напади врз египетските безбедносни сили. – Поставете експлозиви на патиштата.

Тони Блер: Не треба да се отфрла можноста од копнена интервенција против ИД

Либертас - 22.09.2014

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека Западот не би требало да ја отфрла можноста за испраќање копнени трупи на Блискиот Исток, во борбата против џихадистите од Исламска држава.

Фабиус: Франција нема да ја нападне Исламска држава во Сирија

Либертас - 22.09.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус изјави денеска дека неговата држава нема да извршува воздушни напади врз милитантните активисти на Исламска држава во Сирија, иако француските ...

ИД:Убивајте американски неверници и злобни Французи

Република - 22.09.2014

Групата Исламска држава ги повика денеска своите приврзаници да убиваат граѓани на земји од меѓународната коалиција, која е формирана да се бори против џихадистичката група во Ирак и Сирија.

” Девици на небото и сексуален џихад на Земјата ”

Локално - 22.09.2014

Силувања, киднапирања, убиства – борците на “Исламска држава” се безмилосни и брутални. И не ги штедат дури и жените. За да се заштитат од нивните напади, се повеќе курдски жени земаат оружје.

Џихадистите повикуваат на убивање на граѓаните на западните земји

Тера - 22.09.2014

Есктремистичката група Исламска држава ги повика приврзаниците на убивање на граѓаните на оние земји кои учевствуваат во коалиција предводени од САД против џихадистите.

„Анонимуси“ им објавија војна на исламистите

Н.Македонија - 22.09.2014

Хакерската група „Анонимус“ и објави сајбер-војна на Исламска држава Како што изјавил претставник на „Анонимуси“ во интервју за телевизијата Франс 24, нивна цел е заштита на беспомошните, како во т.н.

Америка е во војна со ИД како со Ал каеда

Н.Македонија - 22.09.2014

Се наметнуваат две прашања поврзани со новата американска воена приказна на Блискиот Исток - дали со објавувањето на војна против Исламската држава, Вашингтон всушност ѝ даде легитимитет и ...

Ирачкиот премиер против странска копнена интервенција во земјата

Н.Македонија - 22.09.2014

Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади денеска одново изрази противење на испраќањето странска копнена војска во земјата за борба против џихадистите од „Исламска држава“ (ИД) На средба со австралискиот ...

Ердоган: Турските заложници ослободени, а не откупени

Н.Македонија - 22.09.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган потврди дека групата од 46 турски заложници што беа во рацете на џихадистите на Исламска држава во Ирак се пуштени на слобода Ердоган ги демантира информациите ...

Исламистите киднапирале Французин

Н.Македонија - 22.09.2014

Неименуван државјанин на Франција бил киднапиран во Алжир, а одговорноста ја презела терористичката организација Исламска држава Киднапирањето се случило само неколку часови откако министерот за ...

Франција нема да ја нападне Исламска држава во Сирија

Н.Македонија - 22.09.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус изјави денеска дека неговата држава нема да извршува воздушни напади врз милитантните активисти на Исламска држава во Сирија, иако француските ...

Немаме податоци дека ИД подготвува напади врз САД

Идивиди - 22.09.2014

Њујорк, 22 септември 2014 (МИА) - Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека разузнавачките служби на САД немаат податоци дека борци од групата Исламска држава подготвуваат терористички ...

Обама: Немаме податоци дека ИД подготвува напади врз САД

Lider - 22.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека разузнавачките служби на САД немаат податоци дека борци од групата Исламска држава подготвуваат терористички напади во земјата.