TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фицо: Британските политичари ќе го почитуваат гласањето за Брегзит

24 Вести - 03.07.2016

Словачкиот премиер Роберт Фицо мисли дека британските политичари не би дозволиле да не го почитуваат резултатот од референдумот за излез на Велика Британија од ЕУ. -Не можеме да замислиме дека сето тоа може некако да запре.

Британскиот „Марш за Европа“ низ фотографии

Кајгана - 03.07.2016

Илјадници британски државјани во текот на вчерашниот ден излегоа на улиците на Лондон, каде протестираат против резултатите на референдумот за излегување на Велика Британија од Европската Унија.

Брегзитот не е главна тема на ЕУ, се согласија чешкиот и словачкиот премиер

Сител - 03.07.2016

Темата Брегзит не треба да доминира меѓу темите кои ќе ги решава Европската унија.На тоа се согласија премиерите на Чешка и Словачка, Бохуслав Соботка и Роберт Фицо, гостувајќи во емисија на Чешката државна телевизија (ЧТ), јави дописникот на МИА од ...

Фицо: Британските политичари ќе го почитуваат гласањето за Брегзит

Сител - 03.07.2016

Словачкиот премиер Роберт Фицо мисли дека британските политичари не би дозволиле да не го почитуваат резултатот од референдумот за излез на Велика Британија од ЕУ, јави дописникот на МИА. -Не можеме да замислиме дека сето тоа може некако да запре.

Британски пратеник: Може да ја напуштиме ЕУ уште догодина

Локално - 03.07.2016

Велика Британија може да ја напушти ЕУ уште догодина по референдумот за Брекзит . Ова го изјави британската пратеничка Андреа Лијдсм, сметана за главен кандидат за нов лидер на конзервативците, соопшти Ројтерс. Во интервју за весникот.

Горбачов за Брегзит и неговата улога во односите Русија – ЕУ

Локално - 03.07.2016

Москва и Брисел треба да продолжат со соработката. Првиот претседател на СССР Михаил Горбачов во интервју за РИА “Новости” изјави дека Русија и Европската унија по резултатите од референдумот во Британија за членството на земјата во ЕУ треба да ...

Во Бритнија може да бидат укинати над 100.000 работни места во финансискиот сектор

Вечер Прес - 03.07.2016

Околу 350.000 лица се вработени во финансиската метропола на ЕУ – Лондон, а по „Брегзитот" дел од тие работни места би можел да биде преместен во другите земји членки на ЕУ. Во Франкфурт, што би можел да профитира од ова, веќе се радуваат.

Британска пратеничка: Може да ја напуштиме ЕУ уште догодина

Стандард - 03.07.2016

Велика Британија може да ја напушти ЕУ уште догодина по референдумот за „Брегзит“, изјави британската пратеничка Андреа Лидсом, сметана за главен кандидат за нов лидер на конзервативците, соопшти Ројтерс.

Брегзитот не е главна тема на ЕУ, се согласија чешкиот и словачкиот премиер

Репортер - 03.07.2016

Темата Брегзит не треба да доминира меѓу темите кои ќе ги решава Европската унија.На тоа се согласија премиерите на Чешка и Словачка, Бохуслав Соботка и Роберт Фицо, гостувајќи во емисија на Чешката државна телевизија (ЧТ), јави дописникот на МИА од ...

Фицо и Соботка: „Ние знаеме, Британците не знаат, нема веќе цреши за нив…“

Република - 03.07.2016

Премиерите на Словачка и на Чешка Роберт Фицо и И Бохуслав Соботка посочија дека Брегзит полека заминува на маргините на европските дискусии. Ставот го темелат со тоа што останатите 27 членки на ЕУ јасно и точно знаат што сакаат, а Британците се тие ...

Колку работни места ќе згасне Брегзит?

Lider - 03.07.2016

Околу 350.000 лица се вработени во финансиската метропола на ЕУ – Лондон, а по „Брегзитот“ дел од тие работни места би можел да биде преместен во другите земји членки на ЕУ. Во Франкфурт, што би можел да профитира од ова, веќе се радуваат, пишува ...

Брегзитот не е главна тема на ЕУ, се согласија чешкиот и словачкиот премиер

Lider - 03.07.2016

Темата Брегзит не треба да доминира меѓу темите кои ќе ги решава Европската унија.На тоа се согласија премиерите на Чешка и Словачка, Бохуслав Соботка и Роберт Фицо, гостувајќи во емисија на Чешката државна телевизија (ЧТ), јави дописникот на МИА од ...

Фицо: Британските политичари ќе го почитуваат гласањето за Брегзит

Lider - 03.07.2016

Словачкиот премиер Роберт Фицо мисли дека британските политичари не би дозволиле да не го почитуваат резултатот од референдумот за излез на Велика Британија од ЕУ, јави дописникот на МИА. -Не можеме да замислиме дека сето тоа може некако да запре.

Десетици илјади Британци во Лондон искажаа приврзаност кон ЕУ

Телма - 02.07.2016

Десетици илјади Британци денеска искажаа љубов кон Европската унија по улиците на Лондон, девет дена по референдумот на кој земјата изгласа Брегзит, пренесе БТА. Поданиците на Нејзиното Височество покажаа голема имагинација за да кажат „не“ на ...

Блер се нуди за преговарач за „Брегзит“

Утрински - 02.07.2016

Лондон – Поранешниот британски премиер Тони Блер навестува дека би можел да биде главен преговарач за излезот на Велика Британија од Европската Унија, бидејќи како што нагласи, тоа бара „сериозно државништво“, објави Дејли телеграф“.

Постреферендумскиот хаос и просторот на левицата

Утрински - 02.07.2016

Антиимигрантскиот популизам ја враќа страста во политиката, зборува во антагонизми и е еден од знаците на забуна дека она што останува од левицата е идејата дека треба да го заземе тој страстен пристап од десницата Кон крајот на својот живот, Фројд ...

Неделен печат – Брегзит и политичката криза

Р.С.Европа - 02.07.2016

Предизвиците што ги носи излегувањето на Велика Британија од Европската унија на надворешен план и начините за излез од политичката криза на внатрешен се главни теми во домашните неделници.

ВИДЕО: Десетици илјади Британци во Лондон на протест против БРЕГЗИТ, искажаа приврзаност кон ЕУ

Либертас - 02.07.2016

Десетици илјади Британци денеска искажаа љубов кон Европската унија по улиците на Лондон, девет дена по референдумот на кој земјата изгласа Брегзит, пренесе БТА. Поданиците на Нејзиното Височество покажаа голема имагинација за да кажат „не“ на ...

Десетици илјади Британци во Лондон искажаа приврзаност кон ЕУ

Сител - 02.07.2016

Десетици илјади Британци денеска искажаа љубов кон Европската унија по улиците на Лондон, девет дена по референдумот на кој земјата изгласа Брегзит, пренесе БТА. Поданиците на Нејзиното Височество покажаа голема имагинација за да кажат „не“ на ...

Десетици илјади Британци во Лондон искажаа приврзаност кон ЕУ

Телеграф - 02.07.2016

Поданиците на Нејзиното Височество покажаа голема имагинација за да кажат „не“ на Брегзит, веејќи стотици европски сини знамиња со жолти ѕвезди, гумени срца на кои беа испишани слогани како „Ќе ни недостасуваш ЕУ ", „Вие си играте со нашата иднина" ...

Колку работни места ќе чини "Брегзитот"?

Точка - 02.07.2016

Околу 350.000 лица се вработени во финансиската метропола на ЕУ – Лондон, а по "Брегзитот" дел од тие работни места би можел да биде преместен во другите земји членки на ЕУ. Во Франкфурт, што би можел да профитира од ова, веќе се радуваат, пишува ...

Илјадници Британци на улиците на Лондон на „Марш за Европа"

Точка - 02.07.2016

Во Лондон, главниот град на Велика Британија, во сабота се одржува протест против резултатите од референдумот одржан на 23 јуни, на кој се изгласа излегување од Европската унија. Според британските медиуми, повеќе илјади Британци маршираат низ ...

Илјадници Британци на протестен марш против Брегзит

Канал5 - 02.07.2016

Во центарот на Лондон илјадници демонстранти протестираа против минатонеделниот референдумски глас за излегување н Велика Британија од Европската Унија. Според Ројтерс исходот на гласањето ја турнал Британија во политички хаос, и дека поголем број ...

Десетици илјади Британци во Лондон искажаа приврзаност кон ЕУ

Алфа - 02.07.2016

Десетици илјади Британци денеска искажаа љубов кон Европската унија по улиците на Лондон, девет дена по референдумот на кој земјата изгласа Брегзит, пренесе БТА. Десетици илјади Британци денеска искажаа љубов кон Европската унија по улиците на ...

Британски ЕКСПРЕС: Баба Ванѓа претскажа крај на Европа во 2016 и инвазија на муслиманите на Европскиот континент

Актуелно24 - 02.07.2016

Во Европа во 2016 година речиси да ќе нема никаков живот, континетот ќе изгледа опустошено и разорено. Европа ќе биде речиси ненанселена, а пред тоа ќе се случат низа катастрофи, предвиде пророчицата Ванѓа чии визии се сотваруваа во скоро 85 ...

Нема поништување ниту одложување на Брегзит

Вечер Прес - 02.07.2016

Тој смета дека одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската унија не може да биде ниту поништена, ниту одложена Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави денеска после средбата со британскиот премиер Дејвид Камерон дека одлуката на ...

Штајнмајер: Велика Британија да состави влада на есен и да распише избори

Вечер Прес - 02.07.2016

Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер изјави дека ако Велика Британија не состави влада на есен и распише предвремени избори со тоа ќе си наштети себе си и на Европа Франк-Валтер Штајнмајер Шефот на германската дипломатија ...

Kриминалните дела од омраза во Британија зголемени за 500 отсто по брегзит

Дневник - 02.07.2016

Бројот на криминалните дела од омраза за кои известила британската полиција онлајн, вклучително и некои напади, се зголемил за повеќе од 500 отсто во неделата откако Британија гласаше за излез од ЕУ, истакнуваат тамошните службеници.

(ВИДЕО) Десетици илјади Британци во Лондон искажаа приврзаност кон ЕУ

Репортер - 02.07.2016

Десетици илјади Британци денеска искажаа љубов кон Европската унија по улиците на Лондон, девет дена по референдумот на кој земјата изгласа Брегзит, пренесе БТА. Поданиците на Нејзиното Височество покажаа голема имагинација за да кажат „не“ на ...

Балканот е шанса за ЕУ по брегзитот

Дневник - 02.07.2016

Изгласувањето на брегзитот беше изненадување за самите Британци, но и за остатокот од Европа. Во текот на изборната вечер дури и самите првенци на кампањата за излегување прво објавија дека им се чини и изгледа оти мнозинството Британци гласале за ...

Колку работни места ќе чини „Брегзитот“?

Нетпрес - 02.07.2016

Околу 350.000 лица се вработени во финансиската метропола на ЕУ – Лондон, а по „Брегзитот“ дел од тие работни места би можел да биде преместен во другите земји членки на ЕУ. Во Франкфурт, што би можел да профитира од ова, веќе се радуваат, пишува ...

Илјадници Британци на улиците на Лондон на „Марш за Европа"

Макфакс - 02.07.2016

Во Лондон, главниот град на Велика Британија, во сабота се одржува протест против резултатите од референдумот одржан на 23 јуни, на кој се изгласа излегување од Европската унија. Според британските медиуми, повеќе илјади Британци маршираат низ ...

Кои се последиците од Брегзит за глобалната економија?

Фактор - 02.07.2016

ЕУ ќе ја напушти Британија – шестата економија во светот и трета во Европа. Во групата со САД, Кина, Јапонија, Германија и Франција, Британците се на листата на економски најмоќните држави во светот.

Оланд: Велика Британија не може да го забави или поништи напуштањето на ЕУ

Стандард - 02.07.2016

Велика Британија не може да ja забави или поништи одлуката да излезе од Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд, пишува Гардијан. Оланд даде коментар откако се сретна со британскиот премиер Дејвид Камерон во Франција, каде се ...

Елитата против Брегзит

Оff.net - 02.07.2016

Дамиен Хирст пред британскиот референдум дизајнираше проевропски плакати, Ричард Докинс објаснуваше зошто на народот не треба да му се даде да гласа, речиси сите културњаци го промовираа останувањето во Унијата...

ОТКРИЕН ПЛАНОТ ЗА БРЕГЗИТ – Нема да верувате за што всушност станува збор

Репортер - 02.07.2016

Без оглед на тоа што Европа ништо не остава на случајноста, Брегзит исплива како голем шок за сите оние кои го сонуваат европскиот сон, и планот за опоравување е клучна работа за опстанокот на политичката стабилност на стариот континент.

Се она што Брегзит ќе го промени кај компаниите

Lider - 02.07.2016

По падот на берзите минатиот петок, компаниите се прашуваат какви ќе бидат последиците од британската одлука Какви ќе бидат ефектите од Брегзит врз економската активност? По петочниот потрес на берзите, компаниите се прашуваат какви ќе бидат ...

Се роди првата БРЕГЗИТ во светот!

Пулс24 - 02.07.2016

Двојка во Мексико во јужната сојузна држава Табаско ѝ го даде на својата новородена ќерка името Брегзит, според референдумот на кој жителите на Велика Британија се одлучија да ја напуштат Европската Унија.

Штајнмаер: Велика Британија треба да состави влада на есен

24 Вести - 01.07.2016

Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер изјави дека ако Велика Британија не состави влада на есен и распише предвремени избори со тоа ќе си наштети себе си и на Европа. - Понатамошното забавување не е посакувано и со сигурност ќе ...

Оланд - Нема поништување, ниту одложување на Брегзит

Утрински - 01.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави денеска после средбата со британскиот премиер Дејвид Камерон дека одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската унија не може да биде ниту поништена, ниту одложена.

Путин очекува трауматични ефекти од Брегзитот

Р.С.Европа - 01.07.2016

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека „трауматичните ефекти“ од британското гласање за заминување од ЕУ ќе се чувствуваат долго време иако засега немало поголеми турбуленции на глобалните пазари.

Велика Британија, а не ЕУ, ќе преживее

Утрински - 01.07.2016

Најголемите победници во оваа ситуација не се ниту Велика Британија, ниту поддржувачите на „Брегзит“, туку Русија и нејзиниот претседател Владимир Путин. Русија е глобален играч, па слабоста на ЕУ е сила на Русија Во Британија и низ Западот, сведоци ...

Брегзит- крај на глобализацијата?

Deutsche Welle - 01.07.2016

Брегзитот е удар за поддржувачите на слободната трговија. Тој создава преседан и може негативно да влијае и врз луѓето во најсиромашните земји во светот. Причините зошто Британците гласаа за заминување се многубројни, од незадоволство со ...

Штајнмаер: Велика Британија треба да состави влада на есен

Вест - 01.07.2016

Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер изјави дека ако Велика Британија не состави влада на есен и распише предвремени избори со тоа ќе си наштети себе си и на Европа. - Понатамошното забавување не е посакувано и со сигурност ќе ...

Оланд: Нема поништување ниту одложување на Брегзит

Либертас - 01.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави денеска после средбата со британскиот премиер Дејвид Камерон дека одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската унија не може да биде ниту поништена, ниту одложена.

Оланд: Нема поништување ниту одложување на Брегзит

А1 On - 01.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави денеска после средбата со британскиот премиер Дејвид Камерон дека одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската унија не може да биде ниту поништена, ниту одложена.

Се она што Брегзит ќе го промени кај компаниите

А1 On - 01.07.2016

По падот на берзите минатиот петок, компаниите се прашуваат какви ќе бидат последиците од британската одлука 1 јули 2016 Ле-з-еко – Париз Какви ќе бидат ефектите од Брегзит врз економската активност? По петочниот потрес на берзите, компаниите се ...

Хамонд: Преговорите со ЕУ за пристап кон единствениот пазар ќе бидат многу тешки

Либертас - 01.07.2016

Британскиот министер за надворешни работи, Филип Хамонд изјави дека преговорите на Велика Британија со ЕУ, околу договор за пристап до внатрешниот, единствен пазар на Унијата, ќе бидат многу потешки отколку што тоа во Лондон се претпоставува.

Штајнмаер: Велика Британија треба да состави влада на есен

Либертас - 01.07.2016

Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер изјави дека ако Велика Британија не состави влада на есен и распише предвремени избори со тоа ќе си наштети себе си и на Европа. – Понатамошното забавување не е посакувано и со сигурност ќе ...

Оланд: Нема ниту поништување, ниту одложување на Брегзит

+инфо - 01.07.2016

Тие сега мора да се соочат со последиците, изјави Оланд на маргините на свеченоста по повод стогодишнината од битката на Сома во северна Франција. Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави денеска, после средбата со британскиот премиер Дејвид ...

Тони Блер се нуди за преговарач за Брегзит

+инфо - 01.07.2016

Блер истакнува дека евроскептичниот „министер за Брегзит“ би бил погрешен избор за водење преговори со ЕУ. Поранешниот британски премиер Тони Блер навестува дека би можел да биде главен преговарач за излезот на Велика Британија од Европската Унија, ...

Тони Блер се нуди за Брегзит преговарач со ЕУ

Капитал - 01.07.2016

Поранешниот британски премиер Тони Блер навестува дека би можел да биде главен преговарач за излез на Велика Британија од Европската унија, во процесот за кој рече дека бара „сериозно државништво“. „Нашата нација е во опасност.

Штајнмаjер: Велика Британија треба да состави влада на есен

+инфо - 01.07.2016

Тој додаде и дека во германското Министерство за надворешни работи е формирана работна група за прашањата за Брегзит. Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер изјави дека ако Велика Британија не состави влада на есен и не распише ...

Во пресрет на самитот на НАТО: Брегзит предизвика комплицирана европска безбедност

+инфо - 01.07.2016

Гласањето во Велика Британија за Брегзит ја остава Европа повеќе свртена навнатре и помалку способна да се брани од рускиот притисок. Потресите од гласањето во Велика Британија за напуштање на Европската унија продолжува да ги бранува валутата и ...

Брегзит е добра работа. Шанса за нов почеток!

Капитал - 01.07.2016

Секоја криза е шанса за добар почеток. Тогаш мудрите извлекуваат важни заклучоци. Затоа е добро што се случи брегзит. Сега ќе видиме на дело дали во ЕУ има мудри, но и искрени политичари!? Или само манипуланти “аристобирократи”, кои длабоко ...

ШТАЈНМАЈЕР: Велика Британија треба да состави Влада на есен

Телеграф - 01.07.2016

Шефот на германската дипломатија истакна дека во германското Министерство за надворешни работи е формирана работна група за прашањата за Брегзит Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер изјави дека ако Велика Британија не состави ...

ОЛАНД: Нема поништување ниту одложување на Брегзит

Телеграф - 01.07.2016

Францускиот претседател истакна дека Британците ќе мора да се соочат со последиците од нивната одлука Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави денеска после средбата со британскиот премиер Дејвид Камерон дека одлуката на Велика Британија да ја ...

„Дејли телеграф“: Блер се нуди за преговарач за „брегзит“

Точка - 01.07.2016

Поранешниот британски премиер Тони Блер навестува дека би можел да биде главен преговарач за излезот на Велика Британија од Европската унија, бидејќи како што нагласи, тоа бара „сериозно државништво“, објави „Дејли телеграф“.

Поранешниот британски премиер Блер смета дека "народот има право да го промени мислењето"

Точка - 01.07.2016

Поранешниот британски премиер Тони Блер, кој беше силен поддржувач на кампањата за останувањето на Велика Британија во ЕУ, во петокот предупреди дека земјата се наоѓа во опасност поради исходот од гласањето на референдумот за излегувањето на ЕУ, ...

Брегзит низ илустрации

365 - 01.07.2016

Британците живеат во една постбрегзична ера кога не им е јасно што се случува. Зошто паѓа фунтата и кој ги прелажа? Се надеваат дека по некое време можеби ќе го постигнат ефектот што го посака мнозинството – патриотска Британија со чистокрвни ...

Штајнмаер: Велика Британија треба да состави влада на есен

Локално - 01.07.2016

Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер изјави дека ако Велика Британија не состави влада на есен и распише предвремени избори со тоа ќе си наштети себе си и на Европа. – Понатамошното забавување не е посакувано и со сигурност ќе ...

Дејли телеграф: Блер се нуди за преговарач за брегзит

Локално - 01.07.2016

Поранешниот британски премиер Тони Блер навестува дека би можел да биде главен преговарач за излезот на Велика Британија од Европската унија, бидејќи како што нагласи, тоа бара „сериозно државништво“, објави Дејли телеграф.

Оланд: Нема поништување ниту одложување на Брегзит

Република - 01.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави денеска после средбата со британскиот премиер Дејвид Камерон дека одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската унија не може да биде ниту поништена, ниту одложена.

Оланд: Нема поништување ниту одложување на Брегзит

Репортер - 01.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави денеска после средбата со британскиот премиер Дејвид Камерон дека одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската унија не може да биде ниту поништена, ниту одложена.

Блер се нуди за преговарач за брегзит

Вечер Прес - 01.07.2016

Поранешниот британски премиер Тони Блер навестува дека би можел да биде главен преговарач за излезот на Велика Британија од Европската унија, бидејќи како што нагласи, тоа бара „сериозно државништво" Тони Блер Поранешниот британски премиер Тони Блер ...

Се она што Брегзит ќе го промени кај компаниите

Репортер - 01.07.2016

По падот на берзите минатиот петок, компаниите се прашуваат какви ќе бидат последиците од британската одлука 1 јули 2016 Ле-з-еко – Париз Какви ќе бидат ефектите од Брегзит врз економската активност? По петочниот потрес на берзите, компаниите се ...

„Дејли телеграф“: Блер се нуди за преговарач за „брегзит“

Нетпрес - 01.07.2016

Поранешниот британски премиер Тони Блер навестува дека би можел да биде главен преговарач за излезот на Велика Британија од Европската унија, бидејќи како што нагласи, тоа бара „сериозно државништво“, објави „Дејли телеграф“.

Поради Брегзит акциите на некои американски компании ќе пораснат

Вечер Прес - 01.07.2016

Акциите на некои американски компании ќе остварат добри перформанси поради ненадејниот резултат од референдумот во Велика Британија, пишува во пораката до клиентите на „Морган Стенли". Американската мултинационална финансиска корпорација ги ...

По Брегзит дел од работни места во финасискиот сектор ќе бидат преселени во ЕУ

Вечер Прес - 01.07.2016

Во финансискиот сектор во Лондон се вработени околу 350.000 луѓе, но по Брегзитот дел од овие работни места може да бидат преселени во другите членки на ЕУ. Сеедно дали големите меѓународни банки во Лондон ќе им ги продолжат работните договори, пред ...

Поранешниот британски премиер Блер смета дека „народот има право да го промени мислењето“

Макфакс - 01.07.2016

Поранешниот британски премиер Тони Блер, кој беше силен поддржувач на кампањата за останувањето на Велика Британија во ЕУ, во петокот предупреди дека земјата се наоѓа во опасност поради исходот од гласањето на референдумот за излегувањето на ЕУ, ...

Лекциите од Вестминстер

Дневник - 01.07.2016

Веќе многу мастило и многу ТВ-минути се поарчија и кај нас на темата за британскиот излез од Унијата. Kолку и ние да не заостанеме зад другите во третманот на оваа светска тема и колку да извлечеме понекоја поука.

Хамонд: Преговорите со ЕУ за пристап кон единствениот пазар ќе бидат многу тешки

Вечер Прес - 01.07.2016

Британскиот министер за надворешни работи, Филип Хамонд изјави дека преговорите на Велика Британија со ЕУ, околу договор за пристап до внатрешниот, единствен пазар на Унијата, ќе бидат многу потешки отколку што тоа во Лондон се претпоставува Филип ...

Брегзит – лекција која Англичаните, Шкотите и Ирците не ја научија од Србите, Словенците и Хрватите

Република - 01.07.2016

Брегзит е тема која со денови ги полни насловните страници на сите светски медиуми. Официјалната страница на Универзитетот во Шефилд, односно одделот за историја објави интересна паралела меѓу Брегзит и Југославија.

Kорибко: ВМРО е најчиста владејачка партија во Европа – СДСМ сака насилство и власт без избори (ВИДЕО)

Нетпрес - 01.07.2016

Тоа што опозицијата ги уништува работите што им се драги на Македонците е болно за гледање, вели во ексклузивно видео интервју за Нетпрес рускиот новинар и аналитичар Андреј Корибко. Изразувајќи воодушевување од новиот лик на македонската ...

Оланд: Нема поништување ниту одложување на Брегзит

Lider - 01.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави денеска после средбата со британскиот премиер Дејвид Камерон дека одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската унија не може да биде ниту поништена, ниту одложена.

Брегзитот ќе ја поплави Англија со мигранти

Lider - 01.07.2016

Излегувањето од ЕУ може да предизвика миграциска криза во Обединетото Кралство. По британскиот референдум, Франција најави дека размислува да го ограничи договорот со кој му се овозможува на Лондон на францускиот брег да задржи повеќе бегалци кои се ...

Хамонд: Преговорите со ЕУ за пристап кон единствениот пазар ќе бидат многу тешки

Lider - 01.07.2016

Британскиот министер за надворешни работи, Филип Хамонд изјави дека преговорите на Велика Британија со ЕУ, околу договор за пристап до внатрешниот, единствен пазар на Унијата, ќе бидат многу потешки отколку што тоа во Лондон се претпоставува.

Kорибко: ВМРО-ДПМНЕ е најчиста владејачка партија во Европа - СДСМ сака насилство и власт без избори

Пулс24 - 01.07.2016

Тоа што опозицијата ги уништува работите што им се драги на Македонците е болно за гледање, вели во ексклузивно видео интервју за Нетпрес рускиот новинар и аналитичар Андреј Корибко. Изразувајќи воодушевување од новиот лик на македонската ...

Што се Брегзит ќе промени кај компаниите

еМагазин - 01.07.2016

Пренесено од Ле-з-еко - Париз Какви ќе бидат ефектите од Брегзит врз економската активност? По петочниот потрес на берзите, компаниите се прашуваат какви ќе бидат последиците од британската одлука.

Путин очекува трауматични ефекти од Брегзитот

Exclusive.mk - 01.07.2016

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека „трауматичните ефекти“ од британското гласање за заминување од ЕУ ќе се чувствуваат долго време иако засега немало поголеми турбуленции на глобалните пазари.

Обама загрижен поради долгорочниот светски економски раст по брегзит

Телма - 30.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави синоќа дека очекува светската економија краткорочно да биде стабилна по брегзит, но изрази загриженост поради долгорочниот глобален раст. Обама кој учествува на самитот на држави од Северна Америка што се ...

Путин - ефектите од Брегзит ќе потраат

Р.С.Европа - 30.06.2016

Трауматските ефекти од излегувањето на Британија од ЕУ долго ќе потраат, изјавил рускиот претседател Владимир Путин обраќајќи се пред руски дипломати. „ Брегзит претставува избор на британските граѓани, не сме се мешале и нема да се мешаме во тоа“, ...

Интервју: „Брегзит“ ќе влијае на сите нас

Утрински - 30.06.2016

Британскиот референдум ги потресе сите пазари во светот, но што ќе донесе иднината, не знаеме. Во моментов носи економска и политичка несигурност во ЕУ, вели Анка Чадеж, заменик-директор на словенечката Агенција за тргување со хартии од вредност ...

Британските ксенофоби испливаа на површина по брегзит

Deutsche Welle - 30.06.2016

По минатонеделниот референдум за напуштање на ЕУ, забележителен е драматичен пораст на говорот на омраза против европски државјани во Велика Британија. Експертите предупредуваат од длабоки поделби поради гласањето.

Резултатот од референдумот беше „нерешено“ и Велика Британија никогаш нема да излезе од ЕУ

МКД - 30.06.2016

Велика Британија не може да ја напушти ЕУ бидејќи ниеден премиер нема да сака да го раководи распадот на Велика Британија, кој ќе следува по таквиот потег, вели еден експерт за британскиот устав.

Обама загрижен поради долгорочниот светски економски раст по брегзит

Вест - 30.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави синоќа дека очекува светската економија краткорочно да биде стабилна по брегзит, но изрази загриженост поради долгорочниот глобален раст. Обама кој учествува на самитот на држави од Северна Америка што се ...

Обама загрижен за долгорочниот светски економски раст по брегзит

ТВ21 - 30.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави синоќа дека очекува светската економија краткорочно да биде стабилна по Брегзит, но изрази загриженост поради долгорочниот глобален раст. Обама кој учествува на самитот на држави од Северна Америка што се ...

Во 2015 година од Шпанија емигрирале рекорден број Шпанци-речиси 100.000

Либертас - 30.06.2016

Минатата година од Шпанија емигрирале рекорден број државјани, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на податоците на Националниот статистички институт. Речиси 100.000 Шпанци ја напуштиле својата татковина во текот на 2015 година, а една ...

Брегзитот ќе ја поплави Англија со мигранти

А1 On - 30.06.2016

Утро – Москва Излегувањето од ЕУ може да предизвика миграциска криза во Обединетото Кралство. По британскиот референдум, Франција најави дека размислува да го ограничи договорот со кој му се овозможува на Лондон на францускиот брег да задржи повеќе ...

Во 2015 година од Шпанија емигрирале рекорден број Шпанци-речиси 100.000

А1 On - 30.06.2016

Минатата година од Шпанија емигрирале рекорден број државјани, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на податоците на Националниот статистички институт. Речиси 100.000 Шпанци ја напуштиле својата татковина во текот на 2015 година, а една ...

Путин: Брегзит ќе има долготрајни драматични последици

А1 On - 30.06.2016

Рускиот претседател Владимит Путин денеска изјави дека Брегзит ќе има долготрајни драматични последици. – Имаме намера внимателно да ги следими разговорите меѓу Лондон и Брисел и какви последици ќе има Брегзит врз Европа и врз нас.

Во 2015 година од Шпанија емигрирале рекорден број Шпанци

ТВ21 - 30.06.2016

Минатата година од Шпанија емигрирале рекорден број државјани, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на податоците на Националниот статистички институт. Речиси 100.000 Шпанци ја напуштиле својата татковина во текот на 2015 година, а една ...

Британските ксенофоби испливаа на површина по брегзит

Либертас - 30.06.2016

По минатонеделниот референдум за напуштање на ЕУ, забележителен е драматичен пораст на говорот на омраза против европски државјани во Велика Британија. Експертите предупредуваат од длабоки поделби поради гласањето, пишува Дојче веле .

Брегзит - порно 1:0

Оn.net - 30.06.2016

Веројатно за прв пат во историјата на интернетот имаше нешто попопуларно од порното - излегувањето на Британија од ЕУ. Брегзит за време на донесувањето на одлуката на Обединетото Кралство за излез од ЕУ стана поинтересна тема од сите останати, а ...

Турција со посилна позиција во ЕУ по Брегзит

+инфо - 30.06.2016

Тоа го изјави денеска турскиот министер за ЕУ, Јомер Челик. Позицијата на Турција во Европската Унија ќе биде уште посилна по излегувањето на Велика Британија од блокот. Тоа го изјави денеска турскиот министер за ЕУ, Јомер Челик.

Брегзитот ги испраќа левот, куната, круната, леата, форинтата и злотот во историја?

Капитал - 30.06.2016

Откако Велика Британија одлучи да ја напушти Европската унија, осумте земји-членки на Унијата што уште не користат евро како официјално средство на плаќање, можеби ќе мораат итно да ја воведат заедничката европска валута, пишува британски Daily ...

Путин: Брегзитот ќе предизвика долготрајни и драматични последици

Капитал - 30.06.2016

Претседателот на Русија, Владимир Путин, денеска изјави дека Брегзитот ќе предизвика долготрајни драматични последици. „Будно ќе ги следиме разговорите меѓу Лондон и Брисел, како и тоа какви ќе бидат последиците од Брегзитoт за Европа и за нас.

Путин: Брегзит ќе има долготрајни драматични последици

+инфо - 30.06.2016

Тој додаде дека резултатите од референдумот го потресле пазарот. Рускиот претседател Владимит Путин денеска изјави дека Брегзит ќе има долготрајни драматични последици. - Имаме намера внимателно да ги следими разговорите меѓу Лондон и Брисел и какви ...

Во 2015 година од Шпанија емигрирале рекорден број Шпанци-речиси 100.000

+инфо - 30.06.2016

Оние, кои се заминати во Велика Британија, сега се исправени пред несигурната иднина заради Брегзитот. Минатата година од Шпанија емигрирале рекорден број државјани, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на податоците на Националниот ...

Обама загрижен поради долгорочниот светски економски раст по брегзит

Алфа - 30.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави синоќа дека очекува светската економија краткорочно да биде стабилна по брегзит, но изрази загриженост поради долгорочниот глобален раст. Американскиот претседател Барак Обама изјави синоќа дека очекува ...

Во 2015 година од Шпанија емигрирале рекорден број Шпанци-речиси 100.000

Сител - 30.06.2016

Минатата година од Шпанија емигрирале рекорден број државјани, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на податоците на Националниот статистички институт. Речиси 100.000 Шпанци ја напуштиле својата татковина во текот на 2015 година, а една ...

Обама загрижен поради долгорочниот светски економски раст по брегзит

Сител - 30.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави синоќа дека очекува светската економија краткорочно да биде стабилна по брегзит, но изрази загриженост поради долгорочниот глобален раст. Обама кој учествува на самитот на држави од Северна Америка што се ...

Брегзитот ќе ја поплави Англија со мигранти

Алфа - 30.06.2016

По британскиот референдум, Франција најави дека размислува да го ограничи договорот со кој му се овозможува на Лондон на францускиот брег да задржи повеќе бегалци кои се упатиле кон Албион.

Путин: Брегзит ќе има долготрајни драматични последици

Сител - 30.06.2016

Рускиот претседател Владимит Путин денеска изјави дека Брегзит ќе има долготрајни драматични последици. - Имаме намера внимателно да ги следими разговорите меѓу Лондон и Брисел и какви последици ќе има Брегзит врз Европа и врз нас.

Обама загрижен поради долгорочниот светски економски раст по брегзит

Курир - 30.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави синоќа дека очекува светската економија краткорочно да биде стабилна по брегзит, но изрази загриженост поради долгорочниот глобален раст. Обама кој учествува на самитот на држави од Северна Америка што се ...

Обама: Брегзит ќе ги замрзне можностите за инвестирање во Европа

Канал5 - 30.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама оцени дека исходот во британскиот референдум несомнено покренува загриженост за долгорочниот глобален економски раст во светот. „Брегзит може да ги замрзне можностите за инвестирање во Британија и во Европа како ...

Путин: Брегзит ќе има долготрајни и драматични последици

Канал5 - 30.06.2016

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска изјави дека Брегзит ќе има долготрајни драматични последици. - Имаме намера внимателно да ги следиме разговорите меѓу Лондон и Брисел и какви ќе бидат последиците на Брегзит врз Европа и врз нас.

Брегзитот ќе ја поплави Англија со мигранти

Локално - 30.06.2016

Утро – Москва Излегувањето од ЕУ може да предизвика миграциска криза во Обединетото Кралство. По британскиот референдум, Франција најави дека размислува да го ограничи договорот со кој му се овозможува на Лондон на францускиот брег да задржи повеќе ...

Јанис Варуфакис: По „Брегзит“ железен кафез за тие што останаа

Република - 30.06.2016

Поранешниот шеф на грчкото министерство за финансии учествувал во кампањата за останување во ЕУ, во рамките на паневропското движење „Демократија во Европа“, но за разлика од кампањата на Дејвид Kамерон, нивното убедување на Британците гласно ...

Турција со посилна позиција во ЕУ по Брегзит

Вечер Прес - 30.06.2016

Од камрањата за брегзит Позицијата на Турција во Европската унија ќе биде уште посилна по излегувањето на Велика Британија од блокот. Тоа го изјави турскиот министер за ЕУ, Јомер Челик. Челик зборуваше на прес конференција во Брисел на која беше ...

Влијанието на Брегзит на црногорската економија ќе биде индиректно

Вечер Прес - 30.06.2016

Влијанието на Брегзитот на црногорската економија ќе биде повеќе индиректно, преку Европската унија, отколку на директен преку соработка со Велика Британија, оцени Централната банка (ЦБЦГ).

Третина Британци заради Брегзит ќе го „стегнат“ ременот

Фактор - 30.06.2016

Тројца од пет Британци се загрижени за стопанството по излегувањето на Британија од унијата. Тие сметаат дека Брегзит негативно ќе влијае на нивните лични финансии. Повеќе од третина од Британците ќе мора да го намалат купувањето, покажува ...

ПО БРЕГЗИТ: Лондон може да ги прошири трговските договори со Индија

Фактор - 30.06.2016

Можно е, по излегувањето на Велика Британија од ЕУ, земјата да ги испита можностите за директни билатерални трговски договори со Индија. Со тоа ќе се даде поттик на западнатите британско-индиски трговски врски, пишува весникот Hindustan Times, ...

Обама загрижен за економијата по Брегзит

Фактор - 30.06.2016

Претседателот на САД, Барак Обама изјави дека очекува светската економија да биде стабилна краткорочно по одлуката на Велика Британија да ја напушти ЕУ. Сепак тој изрази загриженост за долгорочниот глобален раст.

По Брегзит се повеќе Британци аплицираат за белгиско државјанство

Фактор - 30.06.2016

Белгиските власти обработуваат стотици барања за белгиско државјанство, поднесени од Британци, откако на референдумот на 23 јуни Велика Британија одлучи да ја напушти ЕУ, пренесува „Ројтерс”.

Душата не е на продажба во Обединетото Kралство

Дневник - 30.06.2016

Вредноста на суверенитетот не може да се мери со формула на кој било економист (британски „Спектатор“). Па сега имаме невидена промена во Европската Унија, од „поголема унија“ и „повеќе Европа“ во зборовите на некои од водечките ЕУ-лидери до еден ...

Експерт: Американците и од „Брегзит“ ќе извлечат полза

Руска реч - 30.06.2016

Американците во секоја смисла ќе имаат полза од „Брегзит“, смета директорот на Рускиот институт за стратешки истражувања (РИСИ) Леонид Решетников. Со таков верен сојузник во составот на ЕУ како Велика Британија или без таков, САД во секој случај ќе ...

„Брегзит” носи нови предизвици за Македонија

Република - 30.06.2016

Во новиот број на Република што е во продажба од утре, 1 јули 2016 година, ќе читате: Британија заминува од ЕУ Брегзит носи нови предизвици за Македонија За­ми­ну­ва­ње­то на Ве­ли­ка Бри­та­ни­ја од Европ­ска­та уни­ја е нај­го­ле­ма­та ...

Европа сака Брегзит веднаш, Шкотска става вето, а граѓаните сакаат повторно да гласаат

еМагазин - 30.06.2016

Пренесено од Индекс - Загреб Британците очигледно сфатија дека со гласањето за Брегзит на референдумот си пукаа в нога, па сега масовно потпишуваат онлајн петиција за повторување на референдумот.

Во 2015 година од Шпанија емигрирале рекорден број Шпанци-речиси 100.000

Lider - 30.06.2016

Минатата година од Шпанија емигрирале рекорден број државјани, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на податоците на Националниот статистички институт. Речиси 100.000 Шпанци ја напуштиле својата татковина во текот на 2015 година, а една ...

Обединетото Кралство во големи проблеми

Lider - 30.06.2016

Европа сака Брегзит веднаш, Шкотска става вето, а граѓаните сакаат повторно да гласаат… Британците очигледно сфатија дека со гласањето за Брегзит на референдумот си пукаа в нога, па сега масовно потпишуваат онлајн петиција за повторување на ...

Обама загрижен поради долгорочниот светски економски раст по брегзит

Lider - 30.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави синоќа дека очекува светската економија краткорочно да биде стабилна по брегзит, но изрази загриженост поради долгорочниот глобален раст. Обама кој учествува на самитот на држави од Северна Америка што се ...

Брегзитот ќе ја поплави Англија со мигранти

еМагазин - 30.06.2016

Пренесено од Утро - Москва Излегувањето од ЕУ може да предизвика миграциска криза во Обединетото Кралство. По британскиот референдум, Франција најави дека размислува да го ограничи договорот со кој му се овозможува на Лондон на францускиот брег да ...

Кери: Можно е Брегзит никогаш да не се оствари

Телма - 29.06.2016

Државниот секретар на САД, Џон Кери смета дека одлуката на британските гласачи нивната земја да ја напушти ЕУ, може и никогаш да не се оствари. Само еден ден по разговорот со британскиот премиер Дејвид Камерон, Кери изјави дека на официјален Лондон ...

Кери: Можно е Брегзит никогаш да не се оствари

24 Вести - 29.06.2016

Државниот секретар на САД, Џон Кери смета дека одлуката на британските гласачи нивната земја да ја напушти ЕУ, може и никогаш да не се оствари. Само ден по разговорот со британскиот премиер Дејвид Камерон, Кери изјави дека на официјален Лондон не му ...

Камерон : ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Британија по Брегзит

24 Вести - 29.06.2016

Британскиот премиер во заминување, Дејвид Камерон изјави дека ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Велика Британија, по Брегзит. По разговорите што ги имаше во Брисел со другите 27 лидери на Унијата, Камерон рече дека „трговијата и безбедносната ...

Донирал 3 милиони фунти за Брегзит па изгубил 400 милиони

Нова ТВ - 29.06.2016

Еден од поголемите донатори на кампањата “Leave” за Брегзит, Питер Харгривс вели воопшто не се кае иако загуби стотици милиони фунти по успешноста на референдумот. Тој е сопственик на една третина од акциите во компанија за финансиски консултантски ...

Кери - Можно е Брегзит никогаш да не се оствари

Утрински - 29.06.2016

Државниот секретар на САД, Џон Кери смета дека одлуката на британските гласачи нивната земја да ја напушти ЕУ, може и никогаш да не се оствари. Само еден ден по разговорот со британскиот премиер Дејвид Камерон, Кери изјави дека на официјален Лондон ...

Баба Ванѓа го предвиде Брегзит

Утрински - 29.06.2016

Слепата јасновидка баба Ванѓа, која ги предвиде нападите во САД на 11 септември, катастрофалното цунами во Јапонија во 2014 година и појавата на групата Исламска држава, претскажа уште една апокалипаса - Брегзит, објави британскиот весник „Метро“.

Празна столица за Велика Британија во Брисел

Утрински - 29.06.2016

ЕУ го продолжи денеска последниот Самит пред летните одмори, кој е прв по 43 години на кој не учествува Велика Британија. Во големата сала каде се одржуваат лидерските средби, на овој Самит столицата на Велика Британија ќе остане празна.

Албанија сака во ЕУ и покрај Брегзит

Р.С.Европа - 29.06.2016

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Брегзит не ја разниша одлуката на Албанија за влез во Европска унија.Тој во интервју за АФП, посочи дека референдумот за Брегзит е „најголем шок за ЕУ“, притоа нагласувајќи го значењето на Унијата за мирот и ...

Берзите закрепнуваат по Брегзитот

Р.С.Европа - 29.06.2016

Глобалните финансиски пазари заздравуваат по рекордните загуби од 3 трилиони долари на 28 јуни како последица од британското гласање земјата да ја напушти Европската унија. Претседателот на Европската централна банка Марио Драги на самитот на ЕУ во ...

Дејвид Камерон во Брисел го објаснува „Брегзит“

Утрински - 29.06.2016

Формалниот процес за повлекување од ЕУ, активирање на членот 50, ќе остане како прашање за следниот премиер Дејвид Камерон вчера требаше да отпатува за Брисел, за да им објасни на шокираните европски лидери зошто Британија гласаше за „Брегзит“, ...

Вацлав Клаус се нуди за олеснувач на „Брегзит“

Утрински - 29.06.2016

Човекот кој го спроведе мирното разединување на Чешка и Словачка сега се нуди да го организира „разводот“ на Британија и ЕУ Поранешниот чешки претседател Вацлав Клаус, своевремено извикан како еден од најгласните евроскептички лидери во ЕУ, ...

ЕУ обединета после Брегзит

Р.С.Европа - 29.06.2016

Лидерите на ЕУ велат дека се решени да останат обединети по британскиот референдум на кој граѓаните на оваа земја одлучија да излезат од Унијата. По Самитот без британскиот премиер Дејвид Камерон денеска во Брисел, тие ја предупредија Велика ...

Цената на „Брегзит“

Утрински - 29.06.2016

Наспроти уверувањето дека Македонија и домашното стопанство нема да имаат директни штети од британскиот референдум, демантот може брзо да пристигне - преку цената која ќе треба да се плати за се' поизвесната еврообврзница Македонија многу побрзо и ...

По брегзит на Европа не ѝ се потребни соништа туку дела

Deutsche Welle - 29.06.2016

ЕУ луто негодува поради Британците и ги лиже своите рани. Но дали научи нешто од гласањето за брегзит? На крајот треба да станува збор за тоа да се решат проблемите на граѓаните, смета Кристоф Хаселбах.

На Балканот ситење поради брегзит и пароли да се опстои

Deutsche Welle - 29.06.2016

Официјално и по брегзит се нагласува перспективата за пристап на балканските земји кон ЕУ, но привлечната сила на Унијата сепак во регионот претрпе штета. Некои Хрвати на гласањето за брегзит реагираа со црн хумор: Кога Хрватска ќе пристапи, секоја ...

Лондон стравува, Франкфурт се радува

Deutsche Welle - 29.06.2016

Околу 350.000 луѓе се вработени во финансиската метропола на ЕУ - Лондон. По брегзитот дел од овие работни места може да бидат преместени во други членки на ЕУ. Во Франкфурт, кој би можел да профитира, веќе се радуваат.

ИСИС восхитена од излегувањето на Британија од ЕУ зашто ја дестабилизира „крстоносната Европа“

МКД - 29.06.2016

Т.н. Исламска држава тврди дека референдумот „се заканува да ја распадне Унијата“. Во својот пропаганден весник на арапски јазик ИСИС го поздрави тоа што Велика Британија изгласа да ја напушти Европската Унија, радувајќи ѝ се на „политичката криза“ ...

Дали Британија навистина ќе излезе од ЕУ? Постојат многу знаци дека нема

МКД - 29.06.2016

Откако коцкањето на премиерот во заминување Дејвид Камерон минатиот четврток даде контраефект и британската јавност гласаше да ја напушти ЕУ, многумина очајно се прашуваат дали волјата на народот може да се игнорира, а прашањето да се преиспита.

Камерон : ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Британија по Брегзит

Вест - 29.06.2016

Британскиот премиер на заминување, Дејвид Камерон изјави дека ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Велика Британија, по Брегзит. По разговорите што ги имаше во Брисел со другите 27 лидери на Унијата, Камерон рече дека „трговијата и безбедносната ...

Треба да се навикнеме на неизвесноста од Брегзит

Вест - 29.06.2016

Какви се реакциите на членовите на Британската бизнис група во Македонија по референдумската одлука за Брегзит? -Членовите на Британската бизнис група од Македонија со неверување ја примија веста за резултатите од британскиот референдум.

Пет практични последици за Британците по Брегзит

А1 On - 29.06.2016

БТА – Софија Независно дали живеат во Обединетото Кралство или во друга земја од Европската унија, во секодневието британските граѓани веројатно брзо ќе започнат да ги чуствуваат последииците од излегувањето на земјата од ЕУ.

Камерон : ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Британија по Брегзит

ТВ21 - 29.06.2016

Британскиот премиер на заминување, Дејвид Камерон изјави дека ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Велика Британија, по Брегзит. По разговорите што ги имаше во Брисел со другите 27 лидери на Унијата, Камерон рече дека „трговијата и безбедносната ...

Кери: Можно е Брегзит никогаш да не се оствари

Либертас - 29.06.2016

Државниот секретар на САД, Џон Кери смета дека одлуката на британските гласачи нивната земја да ја напушти ЕУ, може и никогаш да не се оствари. Само еден ден по разговорот со британскиот премиер Дејвид Камерон, Кери изјави дека на официјален Лондон ...

Белгискиот премиер со повик до британските компании да се преместат во Белгија

Либертас - 29.06.2016

Премиерот на Белгија Шарл Мишел повика британски компании кои сакаат да тргуваат во Европската унија да се преместат во неговата држава по брегзит. Тој рече дека според анкети, секоја петта британска компанија сака да се премести на друго место по ...

Празна столица за Велика Британија во Брисел

Либертас - 29.06.2016

ЕУ го продолжи денеска последниот Самит пред летните одмори, кој е прв по 43 години на кој не учествува Велика Британија. Во големата сала каде се одржуваат лидерските средби, на овој Самит столицата на Велика Британија ќе остане празна.

Белгија им се нуди на британските компании

+инфо - 29.06.2016

Тој рече дека според анкети, секоја петта британска компанија сака да се премести на друго место по резултатите од референдумот за напуштање на ЕУ. Премиерот на Белгија, Шарл Мишел, повика британски компании кои сакаат да тргуваат во Европската ...

Камерон: ЕУ сака да има најтесни врски со Британија по Брегзит

+инфо - 29.06.2016

Актуелниот премиер и лидер на Конзервативната партија соопшти во петокот дека поднесува оставка и на двете функции, по поразот на референдумот. Британскиот премиер на заминување, Дејвид Камерон, изјави дека ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Велика ...

Кери: можно е Брегзит никогаш да не се оствари

ТВ21 - 29.06.2016

Државниот секретар на САД, Џон Кери смета дека одлуката на британските гласачи нивната земја да ја напушти ЕУ, може и никогаш да не се оствари. Само еден ден по разговорот со британскиот премиер Дејвид Камерон, Кери изјави дека на официјален Лондон ...

Баба Ванѓа го предвиде Брегзит

А1 On - 29.06.2016

Слепата јасновидка баба Ванѓа, која ги предвиде нападите во САД на 11 септември, катастрофалното цунами во Јапонија во 2014 година и појавата на групата Исламска држава, претскажа уште една апокалипаса – Брегзитот, објави британскиот весник „Метро“.

Обединетото Кралство во големи проблеми

А1 On - 29.06.2016

Европа сака Брегзит веднаш, Шкотска става вето, а граѓаните сакаат повторно да гласаат Индекс – Загреб Британците очигледно сфатија дека со гласањето за Брегзит на референдумот си пукаа в нога, па сега масовно потпишуваат онлајн петиција за ...

Шарл Мишел: Европејците се разочарани од проектот ЕУ

Либертас - 29.06.2016

Белгискиот премиер Шарл Мишел оцени дека додека европските лидери на денешниот самит на Европската Унија мора да расправаат „што по Брегзитот“, бидејќи европските граѓани се се поразочарани од проектот ЕУ.

Британија во наредниот период ќе се соочува со „разбранувано море“

Идивиди - 29.06.2016

Лондон, 29 јуни 2016 (МИА) - Британскиот премиер на заминување, Дејвид Камерон изјави денеска дека Велика Британија во наредниот период ќе се соочува со „разбранувано море“. Во парламентарната дебата во Долниот дом, со прашања и одговори со ...

Шарл Мишел со повик до британските компании да се преместат во Белгија

Идивиди - 29.06.2016

Брисел, 29 јуни 2016 (МИА) – Премиерот на Белгија Шарл Мишел повика британски компании кои сакаат да тргуваат во Европската унија да се преместат во неговата држава по брегзит. Тој рече дека според анкети, секоја петта британска компанија сака да се ...

Рама: И покрај Брегзит, Албанија сака во ЕУ

А1 On - 29.06.2016

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Брегзит не ја разниша одлуката на Албанија за влез во Европска унија, а мигрантската криза ја нарече „срамота за цела Европа“. Рама, како што пренесува Танјуг, во интервју за АФП, посочи дека референдумот за ...

Brexit и распадот на ЕУ

Капитал - 29.06.2016

Brexit победи затоа што премногу британски гласачи ја поистовети Европската Унија (ЕУ) со авторитаризмот, ирационалност и презир кон парламентарната демократија, а премалку од нив ни поверуваа нам кои тврдевме дека е можна поинаква ЕУ.

Камерон: Велика Британија во наредниот период ќе се соочува со „разбранувано море“

А1 On - 29.06.2016

Британскиот премиер на заминување, Дејвид Камерон изјави денеска дека Велика Британија во наредниот период ќе се соочува со „разбранувано море“. Во парламентарната дебата во Долниот дом, со прашања и одговори со пратениците, прва откако Велика ...

По брегзит на Европа не ѝ се потребни соништа туку дела

Либертас - 29.06.2016

ЕУ луто негодува поради Британците и ги лиже своите рани. Но дали научи нешто од гласањето за брегзит? На крајот треба да станува збор за тоа да се решат проблемите на граѓаните, смета Кристоф Хаселбах.

На Балканот ситење поради брегзит и пароли да се опстои

Либертас - 29.06.2016

Официјално и по брегзит се нагласува перспективата за пристап на балканските земји кон ЕУ, но привлечната сила на Унијата сепак во регионот претрпе штета, пишува Дојче веле . Некои Хрвати на гласањето за брегзит реагираа со црн хумор: Кога Хрватска ...

[Видео] Брегзит прикажан преку сцената од „Падот“

Радио МОФ - 29.06.2016

Култната сцена од историскиот филм „Падот“, за последните денови на Адолф Хитлер , сега доби нова преработка, во контекст на заминувањето на Велика Британија од Европската унија. Сцената е преработена на тој начин што го отсликува моментот кога ...

Кери: Можно е Брегзит никогаш да не се оствари

+инфо - 29.06.2016

Кери изјави дека на официјален Лондон не му се брза со отпочнување на тој процес, иако тоа го поддржаа 52 отсто од Британците. Државниот секретар на САД, Џон Кери, смета дека одлуката на британските гласачи нивната земја да ја напушти ЕУ, може и ...

Шарл Мишел: Европa има дополнителни вредности

+инфо - 29.06.2016

Неговиот холандски колега Марк Руте, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ, исто така смета дека евроскептицизмот е прилично висок. Белгискиот премиер Шарл Мишел оцени дека додека европските лидери на денешниот самит на Европската Унија мора да ...

Брегзит потсети дека некои работи се премногу важни за нив да одлучува народот

+инфо - 29.06.2016

Резултатите од референдумите многу почесто се антидемократски, тврди Дејвид Бел, историчар од Принстон. Откако британските гласачи избраа да ја напуштат Европската унија, брзо се појавија знаците на пропустите во одржување на ваков вид на лошо ...

На Меркел не ѝ се брза да ја избрка Британија од ЕУ

Сакам да кажам - 29.06.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел рече дека лидерите на ЕУ не сакаат да почнат гломазни промени на договорите на блокот, додека се обидуваат да ја осигураат неговата иднина откако Британија изгласа да излезе.

Говорот на Борис Џонсон за Брегзит осамна на „Порнхаб“ ВИДЕО

+инфо - 29.06.2016

Неговиот победнички говор после Брегзит им е трн во око на голем број Британци. Повеќето Британци и понатаму не можат да се помират со фактот дека Велика Британија ќе ја напушти Европската Унија, а на многумина им оди на нерви поранешниот ...

Празна столица за Велика Британија во Брисел

+инфо - 29.06.2016

Лондонските медиуми средбата ја нарекуваат „последната вечера“ и откриваат дека Камерон рекол оти не жали за одлуката да организира референдум за ЕУ. ЕУ го продолжи денеска последниот Самит пред летните одмори, којн е прв по 43 години на кој не ...

Рама: И покрај Брегзит, Албанија сака во ЕУ

+инфо - 29.06.2016

Албанскиот премиер изјави дека Брегзит не ја разниша одлуката на Албанија за влез во Европска унија. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Брегзит не ја разниша одлуката на Албанија за влез во Европска унија, а мигрантската криза ја нарече ...

Брегзитот и распадот на ЕУ

Окно - 29.06.2016

Брегзитот победи затоа што премногу британски гласачи ја поистоветија ЕУ со авторитаризмот, ирационалноста и презирот кон парламентарната демократија, а премалку од нив ни поверуваа нам кои тврдевме дека е можна поинаква ЕУ.

Камерон: Велика Британија во наредниот период ќе се соочува со „разбранувано море“

+инфо - 29.06.2016

Сега е од првостепено значње да се зачува Велика Британија, -рече актуелниот премиер, мислејќи на првичните реакции од Шкотска и од Северна Ирска. Британскиот премиер на заминување, Дејвид Камерон изјави денеска дека Велика Британија во наредниот ...

КЕРИ: Можно е Брегзит никогаш да не се оствари

Телеграф - 29.06.2016

По еден ден од разговорот со британскиот премиер Дејвид Камерон, Кери изјави дека на официјален Лондон не му се брза со отпочнување на процесот Државниот секретар на САД, Џон Кери, смета дека одлуката на британските гласачи нивната земја да ја ...

Пристоен предлог на Белгија и Холандија до британските компании

Канал5 - 29.06.2016

Премиерот на Белгија Шарл Мишел ги повика британски компании кои сакаат да тргуваат во Европската унија да се преместат во неговата држава по Брегзит. Според анкетите во Белгија, секоја петта британска компанија сака да се премести на друго место по ...

Шарл Мишел со повик до британските компании да се преместат во Белгија

Сител - 29.06.2016

Премиерот на Белгија Шарл Мишел повика британски компании кои сакаат да тргуваат во Европската унија да се преместат во неговата држава по брегзит. Тој рече дека според анкети, секоја петта британска компанија сака да се премести на друго место по ...

Камерон : ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Британија по Брегзит

Алфа - 29.06.2016

Британскиот премиер на заминување, Дејвид Камерон изјави дека ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Велика Британија, по Брегзит. Британскиот премиер на заминување, Дејвид Камерон изјави дека ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Велика Британија, по ...

РАМА: И покрај Брегзит, Албанија сака во ЕУ

Телеграф - 29.06.2016

Според албанскиот премиер промените во секоја од балканските земји е поврзано со едноставниот факт дека Балканот сака да биде дел од Европа Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Брегзит не ја разниша одлуката на Албанија за влез во Европска унија, ...

„МЕТРО“: Баба Ванѓа го предвиде Брегзит

Телеграф - 29.06.2016

Весникот наведува дека баба Ванѓа предвидела оти муслкиманите ќе започнат хемиска војна против Европејците, дека во 2043 година ќе биде создаден исламски калифат со седиште во Рим Слепата јасновитка баба Ванѓа, која ги предвиде нападите во САД на 11 ...

КАМЕРОН: ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Британија по Брегзит

Телеграф - 29.06.2016

Дејвид Камерон ги известил европските партнери дека преговорите за раздружувањето на Лондон и на Брисел ќе им ги префрли на идниот премиер и на новата британска влада Британскиот премиер во заминување Дејвид Камерон изјави дека ЕУ сака да има ...

Кери: Можно е Брегзит никогаш да не се оствари

Алфа - 29.06.2016

Државниот секретар на САД, Џон Кери смета дека одлуката на британските гласачи нивната земја да ја напушти ЕУ, може и никогаш да не се оствари. Државниот секретар на САД, Џон Кери смета дека одлуката на британските гласачи нивната земја да ја ...

Рама: И покрај Брегзит, Албанија сака во ЕУ

Курир - 29.06.2016

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Брегзит не ја разниша одлуката на Албанија за влез во Европска унија, а мигрантската криза ја нарече „срамота за цела Европа“. Рама, како што пренесува Танјуг, во интервју за АФП, посочи дека референдумот за ...

Кери: "Брегзит" може никогаш да не се случи

Точка - 29.06.2016

Државниот секретар на САД, Џон Кери изјави дека одлуката од референдумот на Британците, нивната земја да излезе од Европската унија можеби никогаш нема да биде реализирана. Тој додаде дека и на официјален Лондон не му се брза да го напушти тој блок.

Кери: Можно е Брегзит никогаш да не се оствари

Сител - 29.06.2016

Државниот секретар на САД, Џон Кери смета дека одлуката на британските гласачи нивната земја да ја напушти ЕУ, може и никогаш да не се оствари. Само еден ден по разговорот со британскиот премиер Дејвид Камерон, Кери изјави дека на официјален Лондон ...

„Метро“: Баба Ванѓа го предвиде Брегзит

Курир - 29.06.2016

Слепата јасновидка баба Ванѓа, која ги предвиде нападите во САД на 11 септември, катастрофалното цунами во Јапонија во 2014 година и појавата на групата Исламска држава, претскажа уште една апокалипаса – Брегзитот, објави британскиот весник „Метро“.

Обединетото Кралство во големи проблеми

Сител - 29.06.2016

Европа сака Брегзит веднаш, Шкотска става вето, а граѓаните сакаат повторно да гласаат Индекс - Загреб Британците очигледно сфатија дека со гласањето за Брегзит на референдумот си пукаа в нога, па сега масовно потпишуваат онлајн петиција за ...

Шарл Мишел: Европејците се разочарани од проектот ЕУ

Сител - 29.06.2016

Белгискиот премиер Шарл Мишел оцени дека додека европските лидери на денешниот самит на Европската Унија мора да расправаат „што по Брегзитот“, бидејќи европските граѓани се се поразочарани од проектот ЕУ.

Девојчето што ќе се вика Брегзит

365 - 29.06.2016

Како што наведуваат локалните мексикански медиуми, на друштвените мрежи е објавена крштеница на девојче родено на 24 јуни во сојузната држава Табаско, на која се гледа дека е именувано – Брегзит.

Кери: Брегзит можеби никогаш нема да се случи

Канал5 - 29.06.2016

Државниот секретар на САД, Џон Кери изјави дека одлуката од референдумот на Британците, нивната земја да излезе од Европската унија можеби никогаш нема да биде реализирана. Тој додаде дека и на официјален Лондон не му се брза да го напушти тој блок.

Камерон : ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Британија по Брегзит

Сител - 29.06.2016

Британскиот премиер на заминување, Дејвид Камерон изјави дека ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Велика Британија, по Брегзит. По разговорите што ги имаше во Брисел со другите 27 лидери на Унијата, Камерон рече дека „трговијата и безбедносната ...

Рама: И покрај Брегзит, Албанија сака во ЕУ

Локално - 29.06.2016

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Брегзит не ја разниша одлуката на Албанија за влез во Европска унија, а мигрантската криза ја нарече „срамота за цела Европа“. Рама, како што пренесува Танјуг, во интервју за АФП, посочи дека референдумот за ...

Кери: Можно е Брегзит никогаш да не се оствари

Локално - 29.06.2016

Државниот секретар на САД, Џон Кери смета дека одлуката на британските гласачи нивната земја да ја напушти ЕУ, може и никогаш да не се оствари. Само еден ден по разговорот со британскиот премиер Дејвид Камерон, Кери изјави дека на официјален Лондон ...

БИЗНИС и „Брегзит“: Шарл Мишел со повик до британските компании да се преместат во Белгија

Локално - 29.06.2016

Премиерот на Белгија Шарл Мишел ги повика британски компании кои сакаат да тргуваат во Европската унија да се преместат во неговата држава по Брегзит. Тој рече дека според анкети, секоја петта британска компанија сака да се премести на друго место ...

Белгија поканува британски компании да се стационираат на нејзина територија по Брекзит

Локално - 29.06.2016

Премиерот на Белгија Шарл Мишел ги повика британските компании кои сакаат да тргуваат во ЕУ, да се преселат во неговата земја по Брекзит, пренесе Ројтерс. Тој рече дека анкетата на јавното мислење покажа дека секоја петта британска компанија мисли ...

Стана јасно кој ќе раководи со работата на Брегзит

Локално - 29.06.2016

Оливер Робинс застанува на чело на групата за прашањата за излегувањето на Велика Британија од ЕУ Групата за прашањата за излегувањето на Велика Британија од Европската унија во британската влада предводи ја Оливер Робинс, соопшти владината ...

Одбрана и Еврозоната остануваат приоритетни за ЕУ ​​по “Брегзит”

Локално - 29.06.2016

Прашањето за одбрана и развој на Еврозоната остануваат приоритетни во развојот на Европската унија, по “брегзит”. Ова го изјави францускиот претседател Франсоа Оланд, по завршувањето на првиот ден од самитот на ЕУ во Брисел, по повод одлуката на ...

Камерон призна: Не чекаат тешки времиња

Локално - 29.06.2016

Интегритетот на Обединетото Кралство е есенцијална, рече британскиот премиер Велика Британија се соочува со тешки економски времиња, предупреди британскиот премиер Дејвид Камерон во говорот пред парламентот.

Обединетото Кралство во големи проблеми

Локално - 29.06.2016

Европа сака Брегзит веднаш, Шкотска става вето, а граѓаните сакаат повторно да гласаат Британците очигледно сфатија дека со гласањето за Брегзит на референдумот си пукаа в нога, па сега масовно потпишуваат онлајн петиција за повторување на ...

Празен столот на Велика Британија во Брисел, дали Шкотска ќе го пополни?

Вечер Прес - 29.06.2016

Во големата сала каде се одржуваат лидерските средби, на овој Самит на ЕУ столот на Велика Британија остана празен, но не се исклучува можноста столот да го поплни Шкотска која е против брегзит Дејвид Камерон ЕУ во средата го продолжи последниот ...

Кери: Можно е Брегзит никогаш да не се оствари

Дневник - 29.06.2016

Државниот секретар на САД, Џон Кери смета дека одлуката на британските гласачи нивната земја да ја напушти ЕУ, може и никогаш да не се оствари. Само еден ден по разговорот со британскиот премиер Дејвид Камерон, Кери изјави дека на официјален Лондон ...

Можно е Брегзит да не се оствари

Република - 29.06.2016

Државниот секретар на САД, Џон Кери смета дека одлуката на британските гласачи нивната земја да ја напушти ЕУ, може и никогаш да не се оствари. Само еден ден по разговорот со британскиот премиер Дејвид Камерон, Кери изјави дека на официјален Лондон ...

Белгискиот премиер ги покани британските компании да се преместат во Белгија

Република - 29.06.2016

Премиерот на Белгија Шарл Мишел, по референдумот во Велика Британија, ги повика британски компании кои сакаат да тргуваат во Европската унија да се преместат во неговата држава по Брегзит.

Камерон: ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Британија по Брегзит

Дневник - 29.06.2016

Британскиот премиер на заминување, Дејвид Камерон изјави дека ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Велика Британија, по Брегзит. По разговорите што ги имаше во Брисел со другите 27 лидери на Унијата, Камерон рече дека „трговијата и безбедносната ...

Можно е Брегзит никогаш да не се оствари

Вечер Прес - 29.06.2016

Само еден ден по разговорот со британскиот премиер Дејвид Камерон, Кери изјави дека на официјален Лондон не му се брза со отпочнување на тој процес, иако тоа го поддржаа 52 отсто од Британците Џон Кери Државниот секретар на САД, Џон Кери смета дека ...

Шарл Мишел со повик до британските компании да се преместат во Белгија

Вечер Прес - 29.06.2016

Премиерот на Белгија Шарл Мишел повика британски компании кои сакаат да тргуваат во Европската унија да се преместат во неговата држава по брегзит. Тој рече дека според анкети, секоја петта британска компанија сака да се премести на друго место по ...

Рама: Брегзит не ја разниша одлуката на Албанија за влез во ЕУ

Репортер - 29.06.2016

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Брегзит не ја разниша одлуката на Албанија за влез во Европска унија, а мигрантската криза ја нарече „срамота за цела Европа“. Рама, како што пренесува Танјуг, во интервју за АФП, посочи дека референдумот за ...

"Метро": Баба Ванѓа го предвиде Брегзит

Дневник - 29.06.2016

Јасновитката баба Ванѓа, која ги предвиде нападите во САД на 11 септември, катастрофалното цунами во Јапонија во 2014 година и појавата на групата Исламска држава, претскажа уште една апокалипса - Брегзитот, објави британскиот весник "Метро".

Празен столoт на Велика Британија во Брисел

Вечер Прес - 29.06.2016

Во големата сала каде се одржуваат лидерските средби, на овој Самит на ЕУ столот на Велика Британија ќе остане празен ЕУ го продолжи денеска последниот Самит пред летните одмори, кој е прв по 43 години на кој не учествува Велика Британија.

Балканот ПУКА СЕИР поради Брегзит

Репортер - 29.06.2016

Официјално и по брегзит се нагласува перспективата за пристап на балканските земји кон ЕУ, но привлечната сила на Унијата сепак во регионот претрпе штета, пишува Дојче веле . Некои Хрвати на гласањето за брегзит реагираа со црн хумор: Кога Хрватска ...

Кери: „Брегзит“ може никогаш да не се случи

Нетпрес - 29.06.2016

Државниот секретар на САД, Џон Кери изјави дека одлуката од референдумот на Британците, нивната земја да излезе од Европската унија можеби никогаш нема да биде реализирана. Тој додаде дека и на официјален Лондон не му се брза да го напушти тој блок.

Празна столица за Велика Британија во Брисел

Press24 - 29.06.2016

- ЕУ го продолжи денеска последниот Самит пред летните одмори, којн е прв по 43 години на кој не учествува Велика Британија. Во големата сала каде се одржуваат лидерските средби, на овој Самит столицата на Велика Британија ќе остане празна.

За еден ден 400-те најбогати луѓе во светот загубија 127,4 милијарди долари

Вечер Прес - 29.06.2016

Поради Брегзитот европските пазари забележаа најостар пад од 2008 година. Фунтата падна на рекордно ниско ниво, што не се памти уште од времето на премиерката Маргарет Тачер. Во исто време, богатите Британци изгубиле „само‟ 5,5 милијарди долари.

Катастрофата е тука, Брегзит треба „да се спроведе што побрзо‟

Вечер Прес - 29.06.2016

Една од важните причини е стопанството. Оваа неизвесност што ќе биде е неиздржлива токму за економијата и финансиите. Катастрофата е тука и многу европски политичари изјавуваат дека Брегзитот треба „да се спроведе што побрзо‟.

Велика Британија нема да биде дел од денешната средба со врвот на ЕУ

Фактор - 29.06.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон нема да учествува на самитот на Европската унија денеска (29 јуни). Ова стана јасно од од изјавата на премиерот на претседавачот Холандија Марк Рут. Резултатите од референдумот за излез на Велика Британија од ...

Куме, како да се вика детето? Нека се вика Брегзит!

Република - 29.06.2016

Двојка во Мексико во јужната сојузна држава Табаско и го даде на својата новородена ќерка името Брегзит, според референдумот на кој жителите на Велика Британија се одлучија да ја напуштат Европската Унија.

„Метро“: Баба Ванѓа го предвиде Брегзит

Репортер - 29.06.2016

­ Слепата јасновидка баба Ванѓа, која ги предвиде нападите во САД на 11 септември, катастрофалното цунами во Јапонија во 2014 година и појавата на групата Исламска држава, претскажа уште една апокалипаса ­ Брегзитот, објави британскиот весник ...

Отиде возот додека Европејците се сетат чија е играта

Дневник - 29.06.2016

По бројните панични извештаи што секојдневно пред да се случи брегзит беа објавувани во британските и во американските медиуми за можниот успех на референдумот за излез на Британија од ЕУ, резултатот е тука.

Брегзит може да ја преплави Британија со мигранти

Фактор - 29.06.2016

Граничните односи меѓу Велика Британија и земјите од ЕУ ќе бидат разгледани. Излегувањето од ЕУ може да предизвика имиграциски криза во Велика Британија. По британскиот референдум, Франција изјави дека веќе нема да го чува грбот на оваа земја која ...

А од што ќе живееме по брегзитот?

Вечер Прес - 29.06.2016

Најтешко ќе им биде на младите Британци кои релативно скоро почнале да работат во ЕУ-институциите. Тие најизвесно ќе останат без работа и ќе треба да се вратат во Британија. Но, како што стојат работите, ни во Британија нема да цветаат рози во ...

Британци размислуваат да земат холандски пасоши по „Брегзит“

Стандард - 29.06.2016

По гласањето за „Брегзит“, некои Британци размислуваат да се откажат од британското државјанство и да станат граѓани на Холандија, објави Би-Би-Си. Според нив промената ќе им даде на нив и нивните деца повеќе можности во иднина.

Брисел очекува цунами од референдуми за излез од ЕУ

Дневник - 29.06.2016

Европската Унија ќе биде потресена од „политичко цунами“ предизвикано од десничарски партии низ целиот континент, кои повикуваат на уште десетици референдуми за излез од ЕУ, објавија вчера дел од британските медиуми.

Мнозинство Европејци ја сметаат ЕУ за авторитарна

Дневник - 29.06.2016

Брегзит победи затоа што поголем број британски гласачи ја сметаат Европската Унија за авторитаризам, вели во изјава за „Дневник“ поранешниот министер за финансии на Грција, Јанис Варуфакис.

Кери: Можно е Брегзит никогаш да не се оствари

Lider - 29.06.2016

Државниот секретар на САД, Џон Кери смета дека одлуката на британските гласачи нивната земја да ја напушти ЕУ, може и никогаш да не се оствари. Само еден ден по разговорот со британскиот премиер Дејвид Камерон, Кери изјави дека на официјален Лондон ...

Рама: И покрај Брегзит, Албанија сака во ЕУ

Lider - 29.06.2016

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Брегзит не ја разниша одлуката на Албанија за влез во Европска унија, а мигрантската криза ја нарече „срамота за цела Европа“. Рама, како што пренесува Танјуг, во интервју за АФП, посочи дека референдумот за ...

„Метро“: Баба Ванѓа го предвиде Брегзит

Lider - 29.06.2016

Слепата јасновидка баба Ванѓа, која ги предвиде нападите во САД на 11 септември, катастрофалното цунами во Јапонија во 2014 година и појавата на групата Исламска држава, претскажа уште една апокалипаса – Брегзитот, објави британскиот весник „Метро“.

Пет практични последици за Британците по Брегзит

Lider - 29.06.2016

Независно дали живеат во Обединетото Кралство или во друга земја од Европската унија, во секодневието британските граѓани веројатно брзо ќе започнат да ги чуствуваат последииците од излегувањето на земјата од ЕУ.

Премиерот Мишел со повик до британските компании да се преместат во Белгија

Канал 77 - 29.06.2016

Белгискиот премиер, Шарл Мишел ги повика британските компании кои сакаат да тргуваат во Европската унија да се преместат во неговата држава по брегзит. Тој тврди дека според анкети, секоја петта британска компанија сака да се премести на друго место ...

Камерон: ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Британија по Брегзит

Lider - 29.06.2016

Британскиот премиер на заминување, Дејвид Камерон изјави дека ЕУ сака да има „најтесни врски“ со Велика Британија, по Брегзит. По разговорите што ги имаше во Брисел со другите 27 лидери на Унијата, Камерон рече дека „трговијата и безбедносната ...

Белгискиот премиер ги повика британските компании да се преместат во неговата земја

Lider - 29.06.2016

Премиерот на Белгија, Шарл Мишел, испрати повик до британските компании кои што сакаат непречено да продолжат да тргуваат во Европската унија да го преместат своето седиште во неговата земја.

Нема да ви се верува што гатаат новинарските „баба Ванѓи“

СПФМ - 29.06.2016

[ Рецензија: Баба Ванѓа предвиде: Европа исчезнува во 2016! ] Со каков „новинарски“ текст си имате работа ќе ви стане јасно уште по првиот негов пасус. Еве, уверете се сами: Во Европа во 2016 година речиси да ќе нема никаков живот, континетото ќе ...

ЕС ќе расправа за брегзит

Телма - 28.06.2016

Во Брисел денеска почнува дводневен самит на ЕС на кој главна тема ќе биде резултатот од референдумот за членство на Британија во Европската унија. Се очекува британскиот премиер Дејвид Камерон да ја претстави ситуацијата во Британија по ...

Европскиот Совет ќе расправа за Брегзит

24 Вести - 28.06.2016

Во Брисел денеска почнува дводневен самит на Европскиот Совет на кој главна тема ќе биде резултатот од референдумот за членство на Британија во Европската унија. Се очекува британскиот премиер Дејвид Камерон да ја претстави ситуацијата во Британија ...

ЕП бара Британија да го активира Членот 50 за излез од Унијата

Нова ТВ - 28.06.2016

Со 395 гласа за, 200 против и 71 воздржан, европарламентарците со резолуција денеска го повикаа Обединетото кралство да го започне процесот за излез од Унијата по Брегзит што поскоро. Првиот човек на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека тие се ...

Европскиот парламент ја повика Велика Британија брзо да го започне процесот за излез од ЕУ

Телма - 28.06.2016

Европскиот парламент ја повика Велика Британија што побргу да го започне процесот за излез од Европската Унија по резултатите од референдумот. „Волјата на граѓаните мора целосно да биде почитувана, почнувајќи од активирањето на членот 50 од ...

Има повеќе опции како Велика Британија би останала во Европската унија

Нова ТВ - 28.06.2016

Британскиот референдум за излез од Европската унија ги остави во шок лидерите од Европа и светот. Прашањето кое се поставува на сите анализи пост фестум е дали постои начин една од најмоќните земји во Унијата сепак да остане во големото друштво.

Збунети и во Лондон и во Брисел

Утрински - 28.06.2016

ЕУ може да одбие неформални разговори за „Брегзит“ додека Обединетото Кралство не го активира членот 50 Се чини дека Лондон и Брисел се движат кон ќор-сокак како се приближува самитот на ЕУ за да разговараат за гласањето на Британците да ја напуштат ...

Значењето на „Брегзит“

Утрински - 28.06.2016

Во својата суштина, „Брегзит“ го одразува сеприсутниот феномен во светот со високи приходи: зголемена поддршка за популистичките партии кои се залагаат за ограничување на имиграцијата Гласањето за „Брегзит“ беше трикратен протест: против зголемениот ...

„Брегзит“ и по него

Утрински - 28.06.2016

За очекување е дека ќе се бара некаква нова форма на придружно партнерство со што и Британија би била задоволна од новиот статус, а и ЕУ би се чувствувала дека сите членки се на број Се чини речиси невозможно дека иницијаторите на британскиот ...

Европскиот совет ќе расправа за Брегзит

Утрински - 28.06.2016

Попладнево во Брисел ќе започне дводневниот редовен јунски Самит на Европскиот совет на кој главна тема ќе биде резултатот од референдумот за членство на Британија во Европската унија. Се очекува британскиот премиер Дејвид Камерон да ја претстави ...

И натаму пад на берзите поради Брегзитот

Р.С.Европа - 28.06.2016

Цените на акциите на берзата во Њујорк паднаа, бидејќи американските инвеститори се борат со последиците од минатонеделната одлука на британците за излегување на нивната земја од Европската унија.

Дводневен самит на ЕУ, прв по Брегзитот

Р.С.Европа - 28.06.2016

Лидерите на Европската унија денеска и утре за прв пат ќе заседаваат по референдумот на кој Британија се изјасни за излегување од Унијата. Вчера германскиот канцелар Ангела Меркел, францускиот претседател Франсоа Оланд и италијанскиот прмиер Матео ...

ЕП бара Британија да го забрза процесот за излез

Р.С.Европа - 28.06.2016

Европскиот парламент денеска побара од Велика Британија да го активира што е можно поскоро членот од Лисабонскиот договорот за излез на земјата од ЕУ, за, како што наведуваат, да се избегне штетната неизвесност и да се заштити интегритетот на ...

Брегзит: Како носталгијата на Британците го победи сонот за ЕУ

Deutsche Welle - 28.06.2016

Зошто Британците не сакаат повеќе да и припаѓаат на ЕУ? Четири дена по референдумот, лутината се уште не го напушта Фолкер Вагенер Крикетот би можел да послужи како добро објаснување: кој и да измислил толку чудна игра очигледно функционира поинаку.

Трите сценарија за Западен Балкан

Р.С.Европа - 28.06.2016

Сценарио 1: Британија и Европа разединети. Сценарио 2: Велика Британија разединета, Европа обединета. Сценарио 3: Велика Британија обединета, Европа разединета. Речиси четврт век откако Словенија и Хрватска прогласија независност од Југославија, ...

Обама: Брегзит го притисна копчето за пауза во европските интеграции

Вест - 28.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска предупреди на меѓународната „хистерија“ што следеше по минатонеделниот британски референдум на кој се гласаше за излезот на оваа земја од Европската Унија.

„Шпигел“: Меркел е виновна за Брегзитот

Вест - 28.06.2016

Наместо за резултатите од референдумот да се обвинуваат неинформираните Британци, Германија треба да размисли за својот однос кон демократијата и кон политиката на отворени врати за бегалците, пишува денеска влијателниот германски магазин „Шпигел“.

Се остваруваат пророштвата на Баба Ванѓа: Таа го предвиде крахот на Европа и кога таа ќе изчезне

Попара - 28.06.2016

Баба Ванѓа, пророчицата од Бугарија, која умре пред 20 години, предвидела дека Европа, каква што ја знаеме ние нема да постои. Според многумина, Брегзит претставува почеток на тоа предвидување, но и на многу други за блискиот почеток на крајот на ...

Политички земјотрес по брегзит, многу Британци ги фати паника

Либертас - 28.06.2016

Нови избори пред истекот на годината, политичка борба за моќ меѓу лабуристите и конзервативците, повици за независност на Шкотска: овој викенд многу Британци ги фати паника, пишува Дојче веле . Со вчерашната (27.6.

Европскиот Совет ќе расправа за БРЕГЗИТ

Либертас - 28.06.2016

Во Брисел денеска почнува дводневен самит на ЕС на кој главна тема ќе биде резултатот од референдумот за членство на Британија во Европската унија. Се очекува британскиот премиер Дејвид Камерон да ја претстави ситуацијата во Британија по ...

Европскиот совет ќе расправа за Брегзит

+инфо - 28.06.2016

Се очекува британскиот премиер Дејвид Камерон да ја претстави ситуацијата во Британија по референдумот. Во Брисел денеска почнува дводневен самит на ЕС на кој главна тема ќе биде резултатот од референдумот за членство на Британија во Европската ...

Британија по Брегзит е како брод во бура без кормилар

Идивиди - 28.06.2016

Лондон, 28 јуни 2016 (МИА) - Велика Британија по референдумот за излегување од ЕУ, наликува на брод кој плови низ бура, без било кој да управува со кормилото, пишува лондонскиот неделник „Економист“.

Ренци : Не може во ЕУ да се прифаќа само она што некому му одговара

Либертас - 28.06.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци се спротивстави денеска на британските иницијативи за нееднаква примена на одредбите и правилата на ЕУ, што се појавија по изгласувањето на Брегзит на референдумот од минатата недела.

Ренци: Не може сè да се урниса, за да се задоволи нечие незадоволство

+инфо - 28.06.2016

Идејата за нови преговори, по референдумот не е нова во Лондон и за неа често во кампањата зборуваа политичарите што заговараа Брегзит. Италијанскиот премиер Матео Ренци се спротивстави денеска на британските иницијативи за нееднаква примена на ...

„Економист“: Британија по Брегзит е како брод во бура без кормилар

+инфо - 28.06.2016

Внатре во Велика Британија прв пат јавно се манифестира ксенофобија и расизам кон европските мигранти Велика Британија по референдумот за излегување од ЕУ наликува на брод кој плови низ бура, без било кој да управува со кормилото, пишува лондонскиот ...

ЕП побара што поскоро почнување на Брегзитот

Либертас - 28.06.2016

Европскиот Парламент денеска ја повика Велика Британија што поскоро да го отпочне процесот за излез од Европската Унија, откако Британците на референдумот со мнозинство гласови ја поддржаа оваа опција, јави Танјуг.

Генерацијата над 50 години е одговорна за Брегзит, нивната носталгија го победи сонот за ЕУ

Либертас - 28.06.2016

Зошто Британците не сакаат повеќе да и припаѓаат на ЕУ? Четири дена по референдумот, лутината се уште не го напушта Фолкер Вагенер. Крикетот би можел да послужи како добро објаснување: кој и да измислил толку чудна игра очигледно функционира поинаку.

Брегзит појадок: Парче бајат леб и вода од чешма за 10 фунти! (ФОТО)

+инфо - 28.06.2016

Еден експрес ресторан во Кардиф им понудил на своите муштерии „појадок Брегзит“, но новиот оброк не се покажал како особено популарен. Еден експрес ресторан во Кардиф им понудил на своите муштерии „појадок Брегзит“, но новиот оброк не се покажал ...

ЕП побара што поскоро почнување на Брегзитот

+инфо - 28.06.2016

За резолуцијата гласааа 395, против беа 200, додека 71 пратеник се воздржа од гласање. Европскиот парламент денеска ја повика Велика Британија што поскоро да го отпочне процесот за излез од Европската Унија, откако Британците на референдумот со ...

Обама: Брегзитот притисна пауза на проектот за целосна европска интеграција

Капитал - 28.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска предупреди на меѓународната „хистерија“ што уследи по референдумот на кој Велика Британија гласаше за излегување од Европската унија. Тој исходот од референдумот го протолкува како да е „притиснато ...

Утрото потоа

Окно - 28.06.2016

Засега, брегзитот е фантастичен настан, на сосема погрешен начин. Многу луѓе заслужија секаква осуда за тоа, од Дејвид Камерон, кој ќе остане запаметен како човекот што ризикуваше распад на Европа и својата земја заради краткорочна политичка корист, ...

Обама: Брегзит го притисна копчето за пауза во европските интеграции

+инфо - 28.06.2016

Обама вели дека тоа е реакција на растечката ЕУ која „веројатно се движеше побрзо и без многу консензус во однос на тоа како требаше да се движи“. Американскиот претседател Барак Обама денеска предупреди на меѓународната „хистерија“ што следеше по ...

„Шпигел“: Меркел е виновна за Брегзитот

+инфо - 28.06.2016

„Шпигел“ се противи на создавањето стереотип за британските гласачи кои гласаа за напуштање на ЕУ, како за стари и необразовани луѓе. Наместо за резултатите од референдумот да се обвинуваат неинформираните Британци, Германија треба да размисли за ...

Ја крстија ќерката Брегзит во чест на британското напуштање на ЕУ

+инфо - 28.06.2016

Во Мексико на сила е законот со кој се забранува давање имиња кои би можеле да предизвикаат исмевање од околината и чувство на непријатност. Брачна двојка од Мексико, од јужната сојузна држава Табаско, на својата новородена ќерка ѝ го дала името ...

ЕС ќе расправа за брегзит

Алфа - 28.06.2016

Во Брисел денеска почнува дводневен самит на ЕС на кој главна тема ќе биде резултатот од референдумот за членство на Британија во Европската унија. Во Брисел денеска почнува дводневен самит на ЕС на кој главна тема ќе биде резултатот од референдумот ...

Ренци : Не може во ЕУ да се прифаќа само она што некому му одговара

Алфа - 28.06.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци се спротивстави денеска на британските иницијативи за нееднаква примена на одредбите и правилата на ЕУ, што се појавија по изгласувањето на Брегзит на референдумот од минатата недела.

„Економист“: Британија по Брегзит е како брод во бура без кормилар

Сител - 28.06.2016

Велика Британија по референдумот за излегување од ЕУ, наликува на брод кој плови низ бура, без било кој да управува со кормилото, пишува лондонскиот неделник „Економист“. Во својот редакциски коментар, посветен на ситуацијата во земјата, по ...

Пет практични последици за Британците по Брегзит

Сител - 28.06.2016

БТА - Софија Независно дали живеат во Обединетото Кралство или во друга земја од Европската унија, во секодневието британските граѓани веројатно брзо ќе започнат да ги чуствуваат последииците од излегувањето на земјата од ЕУ.

Обама: Брегзит го притисна копчето за пауза во европските интеграции

Сител - 28.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска предупреди на меѓународната „хистерија“ што следеше по минатонеделниот британски референдум на кој се гласаше за излезот на оваа земја од Европската Унија.

ЕП побара што поскоро почнување на Брегзитот

Сител - 28.06.2016

Европскиот Парламент денеска ја повика Велика Британија што поскоро да го отпочне процесот за излез од Европската Унија, откако Британците на референдумот со мнозинство гласови ја поддржаа оваа опција, јави Танјуг.

ДВОДНЕВЕН САМИТ НА ЕС: Ќе расправа за излегувањето на Велика Британија од ЕУ

Телеграф - 28.06.2016

Се очекува британскиот премиер Дејвид Камерон да ја претстави ситуацијата во Британија по референдумот Во Брисел денеска почнува дводневен самит на ЕС на кој главна тема ќе биде резултатот од референдумот за членство на Британија во Европската Унија.

Експерти тврдат: По Брегзит, Британија ќе исчезне за 5 години

Курир - 28.06.2016

Она што следува за Британија не е воопшто добро велат експертите за весникот Политико. Фактите се следни велат „Брекспертите“: Британија ја напушта ЕУ, премиерот Камерон поднесува оставка, милијарди исчезнуваат на берзата, а резултатот, предвидуваат ...

Ренци: Не може во ЕУ да се прифаќа само она што некому му одговара

Сител - 28.06.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци се спротивстави денеска на британските иницијативи за нееднаква примена на одредбите и правилата на ЕУ, што се појавија по изгласувањето на Брегзит на референдумот од минатата недела.

ЕП побара што поскоро почнување на Брегзитот

Курир - 28.06.2016

Европскиот Парламент денеска ја повика Велика Британија што поскоро да го отпочне процесот за излез од Европската Унија, откако Британците на референдумот со мнозинство гласови ја поддржаа оваа опција, јави Танјуг.

„Шпигел“: Меркел е виновна за Брегзитот

Сител - 28.06.2016

Наместо за резултатите од референдумот да се обвинуваат неинформираните Британци, Германија треба да размисли за својот однос кон демократијата и кон политиката на отворени врати за бегалците, пишува денеска влијателниот германски магазин „Шпигел“.

Игра на нерви меѓу Брисел и Лондон – Британија го пролонгира Брегзит

Канал5 - 28.06.2016

Нема да има никакви преговори со Британија се додека таа и формално не ја објави својата намера за напуштање на Европската унија, порачаа синоќа лидерите на Германија, Франција и Италија. Се согласивме дека нема да има ниту формални, ниту неформални ...

Пет практични последици за Британците по Брегзит

Алфа - 28.06.2016

Независно дали живеат во Обединетото Кралство или во друга земја од Европската унија, во секодневието британските граѓани веројатно брзо ќе започнат да ги чуствуваат последииците од излегувањето на земјата од ЕУ.

Англиското гратче што наседна на Брегзит

365 - 28.06.2016

Тилбури, 2016 година. Банкротирани продавници и скршени прозорци. Куќата за гости во центарот на градот е затворена и обложена со реклами за брзи кредити. „Парите се важни“, пишува на една од нив.

Шојбе: Брегзитот е неповратен, би било пристојно Велика Британија да си замине што побрзо

Локално - 28.06.2016

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбе изјави денеска дека британскиот глас за напуштање на ЕУ е неповратен процес и дека Лондон наскоро треба да поднесе официјално барање за напуштање на Унијата.

Пет практични последици за Британците по Брегзит

Локално - 28.06.2016

Независно дали живеат во Обединетото Кралство или во друга земја од Европската унија, во секодневието британските граѓани веројатно брзо ќе започнат да ги чуствуваат последииците од излегувањето на земјата од ЕУ.

ЕС ќе расправа за брегзит

Локално - 28.06.2016

Во Брисел денеска почнува дводневен самит на ЕС на кој главна тема ќе биде резултатот од референдумот за членство на Британија во Европската унија. Се очекува британскиот премиер Дејвид Камерон да ја претстави ситуацијата во Британија по ...

The Sun: Го предвиде ли Баба Ванѓа Брекзит

Локално - 28.06.2016

Можно ли е Баба Ванѓа, за која има информации дека ги предрекла нападите на 11 септември, катастрофата со цунами во 2004 година и бегалската криза, да го видела во иднината и излегувањето на Велика Британија од ЕУ? Ова прашање го поставува ...

Британија под притисок што побрзо да ги почне процедурите за излез

Дневник - 28.06.2016

Велика Британија мора да одлучи кој ќе ја застапува на преговорите со Европската Унија за да можат да почнат преговорите, истакна вчера францускиот министер за надворешни работи, Жан-Марк Еро.

Брегзит, а што потоа?

Дневник - 28.06.2016

Изненадувањето од одлуката на Британците да ја напуштат ЕУ беше општо. Малку беа тие што очекуваа ваков исход. Ниту нивниот легендарен евроскептик Најџел Фараш, не веруваше. Додека се броеја гласачките ливчиња, тој изјави дека изгубена битка ништо ...

Брегзитот е неповратен, би било пристојно Велика Британија да си замине што побрзо

Вечер Прес - 28.06.2016

Не мислам дека британската одлука за напуштање на ЕУ може да се преобрати, истакна Шојбле и додаде дека би било „пристојно" Велика Британија наскоро да поднесе официјално барање за излез од ЕУ Волфганг Шојбле Германскиот министер за финансии ...

„Ригретзит“ или „брегрет“? – Британците во паника

Репортер - 28.06.2016

Нови избори пред истекот на годината, политичка борба за моќ меѓу лабуристите и конзервативците, повици за независност на Шкотска: овој викенд многу Британци ги фати паника, пишува Дојче веле . Со вчерашната (27.6.

Експерти тврдат: По Брегзит, Британија ќе исчезне за 5 години

Press24 - 28.06.2016

Она што следува за Британија не е воопшто добро велат експертите за весникот Политико. Фактите се следни велат „Брекспертите“: Британија ја напушта ЕУ, премиерот Камерон поднесува оставка, милијарди исчезнуваат на берзата, а резултатот, предвидуваат ...

Европскиот совет денес ќе расправа за брегзит

Вечер Прес - 28.06.2016

Во Брисел денеска почнува дводневен самит на ЕС на кој главна тема ќе биде резултатот од референдумот за членство на Британија во Европската унија Во Брисел денеска почнува дводневен самит на ЕС на кој главна тема ќе биде резултатот од референдумот ...

Експерти тврдат: По Брегзит, Британија ќе исчезне за 5 години

МК News - 28.06.2016

Фактите се следни велат „Брекспертите“: Британија ја напушта ЕУ, премиерот Камерон поднесува оставка, милијарди исчезнуваат на берзата, а резултатот, предвидуваат тие е исчезнување на Британија за 5 години.

„Економист“: Британија по Брегзит е како брод во бура без кормилар

Репортер - 28.06.2016

Велика Британија по референдумот за излегување од ЕУ, наликува на брод кој плови низ бура, без било кој да управува со кормилото, пишува лондонскиот неделник „Економист“. Во својот редакциски коментар, посветен на ситуацијата во земјата, по ...

Пет практични последици за Британците по Брегзит

Вечер Прес - 28.06.2016

Независно дали живеат во Обединетото Кралство или во друга земја од Европската унија, во секодневието британските граѓани веројатно брзо ќе започнат да ги чуствуваат последииците... Независно дали живеат во Обединетото Кралство или во друга земја од ...

Обама: Брегзит го притисна копчето за пауза во европските интеграции

Република - 28.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска предупреди на меѓународната „хистерија“ што следеше по минатонеделниот британски референдум на кој се гласаше за излезот на оваа земја од Европската Унија.

Генерацијата над 50 години е одговорна за Брегзит

Репортер - 28.06.2016

Зошто Британците не сакаат повеќе да и припаѓаат на ЕУ? Четири дена по референдумот, лутината се уште не го напушта Фолкер Вагенер. Крикетот би можел да послужи како добро објаснување: кој и да измислил толку чудна игра очигледно функционира поинаку.

Британија исчезнува за пет години?

Вечер Прес - 28.06.2016

Влијателните светски економисти, историчари и експерти за меѓународни односи предвидуваат дека брегзит ќе влијае на светот во следните пет месеци, но и во следните пет години Брегзит со себе донесе хаос.

Обама: Брегзит го притисна копчето за пауза во европските интеграции

Репортер - 28.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска предупреди на меѓународната „хистерија“ што следеше по минатонеделниот британски референдум на кој се гласаше за излезот на оваа земја од Европската Унија.

Ренци: Не може во ЕУ да се прифаќа само она што некому му одговара

Дневник - 28.06.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци се спротивстави денеска на британските иницијативи за нееднаква примена на одредбите и правилата на ЕУ, што се појавија по изгласувањето на Брегзит на референдумот од минатата ...

Ако Европејците не можат да работат во Британија, ниту Британците ќе можат во ЕУ

Денар - 28.06.2016

Доколку Велика Британија не дозволи неограничен пристап до својот пазар за труд за граѓаните на ЕУ, таа веројатно нема да има целосен пристап до пазарот на ЕУ, изјави ирскиот министер за финансии Мајкл Нунан.

По Брексит, прва средба на Камерон со лидерите на ЕУ

Мета - 28.06.2016

Британскиот премиер, Дејвид Камерон, денеска ќе се сретне со лидерите на Европската Унија (ЕУ), првпат по референдумот на кој Британците одлучија да ја напуштат Унијата. Камерон и неговите европски колеги, како што пренесува „Би-би-си“, ќе ...

БРИСЕЛ ПРИТИСКА: Британија што поскоро да ја каже својата позиција

Фактор - 28.06.2016

Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер ја повика Велика Британија „да ја разјасни својата позиција“ за Брегзит што побрзо, пишува „BBC“. Пред Европскиот парламент (ЕП) тој рече дека Велика Британија и Обединетото Кралство ...

Европскиот парламент расправа за Брексит, Камерон со лидерите прв пат по референдумот

Бриф - 28.06.2016

Европските парламентарци ќе се состанат денес на вонредното заседавање за да расправаат за резултатите на референдумот за членство на Велика Британија во ЕУ и на кој ќе се побара од британската влада што поскоро да го покрене процесот за излегување ...

После Брегзит: Шведска доби шест пати повеќе апликации за државјанство од Британците

Бриф - 28.06.2016

Шведската агенција за имиграција, денеска соопшти дека има добиено шест пати повеќе апликации од британските граѓани за државјанство на Шведска, од 23 јуни, јавува Anadolu Agency (AA). Според портапролката на Шведската агенција за миграција, Анет ...

Велика Британија нема да постои за пет години - Експертите тврдат: Вака ќе изгледа светот после Брегзит

Press24 - 28.06.2016

Брегзит со себе донесе хаос. Британија ја напушта Европската Унија, премиерот Камерот поднесе оставка, милијарди исчезнуваат од берзите. Влијателните светски економисти, историчари и експерти предвидуваат како Брегзит ќе влијае на светот наредните ...

Велика Британија ќе исчезне за пет години

Република - 28.06.2016

Брегзит со себе донесе хаос. Британија ја напушта Европска унија (ЕУ), премиерот Камерон поднесува оставка, милијардите исчезнуваат од берзата. Влијателните светски економисти, историчари и стручни лица за меѓународни односи предвидуваат како ...

Или сè или ништо: Не може од ЕУ да се прифаќа само тоа што некому му одговара!

Вечер Прес - 28.06.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци се спротивстави денеска на британските иницијативи за нееднаква примена на одредбите и правилата на ЕУ, што се појавија по изгласувањето на Брегзит на референдумот од минатата недела Матео Ренци Италијанскиот ...

Младите го изгубија референдумот за брегзит

Оff.net - 28.06.2016

Според анкети, останувањето во ЕУ беше доминантната опција меѓу младите гласачи. На терен, младите ги имаа бројките за нивната опција да победи. На денот на референдумот, тие ја немаа волјата да се изборат за она што го сакаат.

Камерон сака „што е можно поблиски“ односи меѓу Британија и ЕУ по Брегзит

Фактор - 28.06.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон рече дека сака “што е можно најблиски” односи со ЕУ, откако Британија гласаше да ја напушти Унијата, додавајќи дека разделбата треба да биде “што е можно поконструктивна”, пренесува AFP.

„Економист": Британија по Брегзит е како брод во бура без кормилар

Вечер Прес - 28.06.2016

Велика Британија по референдумот за излегување од ЕУ, наликува на брод кој плови низ бура, без било кој да управува со кормилото, пишува лондонскиот неделник „Економист". Во својот редакциски коментар, посветен на ситуацијата во земјата, по ...

Ричард Бренсон: Ja oтворивме Пандорината кутија

Фактор - 28.06.2016

Одлуката за иднината на Велика Британија се базираше на лажни ветувања и беше донесена од мал дел од вкупниот број гласачи, пишува претприемачот Ричард Бренсон. Откако во петокот наутро станаа јасни резултатите од референдумот, Британците гласаа за ...

Шојбле: Брегзитот е неповратен, би било пристојно Британија да си замине што побрзо

Lider - 28.06.2016

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави денеска дека британскиот глас за напуштање на ЕУ е неповратен процес и дека Лондон наскоро треба да поднесе официјално барање за напуштање на Унијата.

Пешев: Излегувањето на Британија ќе предизвика економско цунами

Lider - 28.06.2016

Во Отвореното студио на ТВ Нова на тема „Економските предизвици по Брегзит“, гостува Антони Пешев од Стопанската комора на Македонија. Соред Пешев, историската одлука на Велика Британија да ја напушти Европската унија ќе биде запишана како една од ...

„ИзиЏет“ пресмета: Ова е цената на Брегзит

Lider - 28.06.2016

Британската авиокомпанија „ИзиЏет“ (EasyJet) предупредува дека британската одлука за излезот на земјата од Европската унија, ќе ги погоди приходите на компанијата во втората половина од оваа година.

ЕС ќе расправа за брегзит

Lider - 28.06.2016

Во Брисел денеска почнува дводневен самит на ЕС на кој главна тема ќе биде резултатот од референдумот за членство на Британија во Европската унија. Се очекува британскиот премиер Дејвид Камерон да ја претстави ситуацијата во Британија по ...

Обама: Брегзит го притисна копчето за пауза во европските интеграции

Lider - 28.06.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска предупреди на меѓународната „хистерија“ што следеше по минатонеделниот британски референдум на кој се гласаше за излезот на оваа земја од Европската Унија.

Ренци: Не може во ЕУ да се прифаќа само она што некому му одговара

Lider - 28.06.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци се спротивстави денеска на британските иницијативи за нееднаква примена на одредбите и правилата на ЕУ, што се појавија по изгласувањето на Брегзит на референдумот од минатата недела.

Пет практични последици за Британците по Брегзит

еМагазин - 28.06.2016

Пренесено од БТА - Софија Независно дали живеат во Обединетото Кралство или во друга земја од Европската унија, во секодневието британските граѓани веројатно брзо ќе започнат да ги чуствуваат последииците од излегувањето на земјата од ЕУ.

„Шпигел“: Меркел е виновна за Брегзитот

Lider - 28.06.2016

Наместо за резултатите од референдумот да се обвинуваат неинформираните Британци, Германија треба да размисли за својот однос кон демократијата и кон политиката на отворени врати за бегалците, пишува денеска влијателниот германски магазин „Шпигел“.

„Економист“: Британија по Брегзит е како брод во бура без кормилар

Lider - 28.06.2016

Велика Британија по референдумот за излегување од ЕУ, наликува на брод кој плови низ бура, без било кој да управува со кормилото, пишува лондонскиот неделник „Економист“. Во својот редакциски коментар, посветен на ситуацијата во земјата, по ...

Музалас: Брегзит ќе го отежне преместувањето бегалци од Грција во ЕУ

Телма - 27.06.2016

Излезот на Велика Британија од Европската унија ќе го влоши и онака минималнотo расположение меѓу земјите-членки да продолжат со преместувањето на бегалци од Грција во другите држави, изјави грчкиот заменик министер за миграциска политика, Јанис ...

Хамонд: Британија ќе се спротивстави на брзо раздвојување со ЕУ

24 Вести - 27.06.2016

Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд изјави дека Британија ќе се сротивстави на брзото раздвојување со ЕУ. Неговата изјава претставува реакција на официјален Лондон на изјавите на неколкумина европски политичари и дипломати, дадени ...

Бизнисмените засега не очекуваат последици од Брегзит

24 Вести - 27.06.2016

Домашните бизнисмени засега не очекуваат економски последици по одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската Унија. Британија е втор надворешно-трговски партнер на земјава, а во првите четири месеци од годинава вкупниот обем на размена ...

Камерон се обрати во Парламентот-Британија нема веднаш да го активира Членот 50

Телма - 27.06.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон, попладнево во неговото прво обраќање во Парламентот по брегзитот изјави дека официјален Лондон во оваа фаза нема формално да бара излегување од Европската унија, односно нема веднаш да го активира членот 50 од ...

Самит на 27 членки бара нов елан за Европската унија

Нова ТВ - 27.06.2016

Германија, Франција и Италија во понеделникот најавија дека сакаат да и дадат нов елан на Европската унија (ЕУ) откако Велика Британија одлучи да го напушти европското друштво. Тие исто така исклучија било какви преговори со Лондон се додека ...

Надвор од Унијата и назад во Европа

Утрински - 27.06.2016

Збунетите изјави на политичарите дека „луѓето едноставно не ни веруваат“ ја оцртуваа предоцна осознаената реалност дека дури и во современото општество повеќето од граѓаните се поведуваат од инстинктот на емоција отколку од аргументот на разумот Три ...

Во ЕУ разговори за Брегзитот

Р.С.Европа - 27.06.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери, лидерите на Европската унија и други европски претставници денеска, како што е најавено, треба да одржат одделни разговори во врска со изјаснувањето на Британија да замине од Унијата.

Светската економија и безбедноста по Брегзитот

Р.С.Европа - 27.06.2016

Финансиските пазари по британското гласање за излегување од Европската унија во петокот не изреагираа панично, оцени извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард. Сепак, повеќето експерти страхуваат дека тоа и така и ќе остане ...

Маестрална манипулација

Deutsche Welle - 27.06.2016

Мнозинството Британци одлучи да ја напушти ЕУ. Но, оние кои ја водеа кампањата за брегзит на шокантен начин ги доведоа гласачите во заблуда и ги излажаа. Последиците ќе ги чувствуваат најсиромашните,смета Барбара Везел.

Лондон - Повлекување ќе го започнеме кога Британија ќе биде подготвена

Утрински - 27.06.2016

Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд изјави во Лондон дека Велика Британија ќе се сротистави на брзото раздвојување со ЕУ. Неговата изјава претставува реакција на официјален Лондон на изјавите на неколкумина европски политичари и ...

Политички земјотрес по брегзит

Deutsche Welle - 27.06.2016

Нови избори пред истекот на годината, политичка борба за моќ меѓу лабуристите и конзервативците, повици за независност на Шкотска: овој викенд многу Британци ги фати паника. Со денешната (27.6.

Британија сама ќе одлучи за стартот на излез од ЕУ

Р.С.Европа - 27.06.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон рече дека земјата има право самостојно да одлучи кога ќе го активира членот 50 од ЕУ-Договорот. Тој зборуваше на првата парламентарна седница по одлуката за излегување од Унијата.

Гиганти како Amazon, Google, Apple и стартапите погодени од Брегзит

Телефони.мк - 27.06.2016

Технолошкиот сектор во Велика Британија ќе претрпи голем удар кој барем на почетокот по Брегзит не е толку силен како кај банките и финасиските компании, но веќе на берзите Amazon, Google, Apple и останатите бележат пад на акциите до 5 проценти.

Сервер: Брегзит ќе ја отвори вратата за зголемено руско влијание на Балканот

МКД - 27.06.2016

Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската Унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за зголемено руско влијание.

Се` што сакавте да знаете за заминувањето на Велика Британија од ЕУ

Факултети - 27.06.2016

„Гардијан“ им дозволи на своите читатели од САД да постават прашања кои ги имаат за одлуката на Британија да се издвои од Европската унија. Како Брегзит ќе влијае на САД и останатите земји? Постојат повеќе начини на кои одлуката може да влијае на ...

Велика Британија помалку конкуретна од ЕУ земјите

Вест - 27.06.2016

Излегувањето на Велика Британија од ЕУ ќе има негативни последици врз македонската економија, смета Комората на северозападна Македонија. "Од нашите долгорочни анализи, сметаме дека Брегзитот ќе има последици врз македонската економија, посебно ако ...

Брегзит нема да го запре развојот на ЕУ, се согласија европските министри во Прага

Вест - 27.06.2016

Министрите за надворешни работи на земјите од Вишеградската четворка (В4) и Франција и Германија разговараа денеска во Прага во врска со ситуацијата околу заминувањето на Британија од Европската унија.

Шојбе: Брегзитот е неповратен, би било пристојно Велика Британија да си замине што побрзо

Вест - 27.06.2016

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбе изјави денеска дека британскиот глас за напуштање на ЕУ е неповратен процес и дека Лондон наскоро треба да поднесе официјално барање за напуштање на Унијата.

Велика Британија може да доживаа рецесија по Брегзит

+инфо - 27.06.2016

Според прогнозите на „Економист“, излезот на Велика Британија од ЕУ може да ја разниша и слабата глобална економија. Падот на британската фунта на најниско ниво во последните 30 години е предзнак за тоа што ќе се случува во следниот период по ...

Во само еден ден, 400 најбогати луѓе во светот изгубиле 127,4 милијарди долари поради Брегзит

Либертас - 27.06.2016

Анализата на агенцијата Блумберк покажува дека во само еден ден 400 од најбогатите луѓе во светот изгубиле неверојатни 127,4 милијарди долари, од кои богатите Британци „само“ 5,5 милијарди долари.

Реакции на британски архитекти на резултатите од референдумот

Порта 3 - 27.06.2016

Дефинитивно Брегзит ќе ги промени Велика Британија и Европа, а какви импликации ќе има ова врз големите архитектонски бироа останува да се види. Резултатите од референдумот се јасни: 52 проценти од Британците сакаат Велика Британија да е надвор од ...

Хамонд: Британија не сака брз развод со ЕУ

+инфо - 27.06.2016

Жан-Клод Јункер и претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц порачаа дека раздвојувањето на Велика Британија и ЕУ треба да почне „уште веднаш“ Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд изјави во Лондон дека Велика Британија ќе ...

Хамонд: Британија ќе се спротивстави на брзо раздвојување со ЕУ

ТВ21 - 27.06.2016

Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд изјави во Лондон дека Велика Британија ќе се сротивстави на брзото раздвојување со ЕУ. Неговата изјава претставува реакција на официјален Лондон на изјавите на неколкумина европски политичари и ...

Најбогатите изгубија 127 милијарди долари поради Брегзит

+инфо - 27.06.2016

Најголемиот губитник е сопственикот на брокерската куќа „Харгривс Лансдаун“, Питер Харгривс, со загуба од 2,9 милијарди долари Само еден ден 400 од најбогатите луѓе во светот изгубиле 127,4 милијарди долари или 3,2 отсто од нето капиталот што се ...

СЛОБОДЕН УДАР Борбата не завршува со Брегзит

+инфо - 27.06.2016

По Брегзитот национализмите бујат во сите европски земји па се заговара Фрегзит, Негзит, Грекзит... Истите сили сега ликуваат и овде во Македонија. Нема сомнение дека Брегзит е политички земјотрес од планетарни размери, со несогледливи последици.

Хамонд: Британија ќе се спротивстави на брзо раздвојување со ЕУ

А1 On - 27.06.2016

Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд изјави во Лондон дека Велика Британија ќе се сротивстави на брзото раздвојување со ЕУ. Неговата изјава претставува реакција на официјален Лондон на изјавите на неколкумина европски политичари и ...

Во само еден ден, 400 најбогати луѓе во светот изгубиле 127,4 милијарди долари

БркајРабота - 27.06.2016

Анализата на агенцијата Блумберк покажува дека во само еден ден 400 од најбогатите луѓе во светот изгубиле неверојатни 127,4 милијарди долари, од кои богатите Британци „само“ 5,5 милијарди долари.

Хамонд: Британија ќе се спротивстави на брзо раздвојување со ЕУ

Либертас - 27.06.2016

Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд изјави во Лондон дека Велика Британија ќе се сротивстави на брзото раздвојување со ЕУ. Неговата изјава претставува реакција на официјален Лондон на изјавите на неколкумина европски политичари и ...

Маестрална манипулација

Идивиди - 27.06.2016

Мнозинството Британци одлучи да ја напушти ЕУ. Но, оние кои ја водеа кампањата за брегзит на шокантен начин ги доведоа гласачите во заблуда и ги излажаа. Последиците ќе ги чувствуваат најсиромашните,смета Барбара Везел.

БРЕГЗИТ – маестрална манипулација

Либертас - 27.06.2016

Мнозинството Британци одлучи да ја напушти ЕУ. Но, оние кои ја водеа кампањата за брегзит на шокантен начин ги доведоа гласачите во заблуда и ги излажаа. Последиците ќе ги чувствуваат најсиромашните,смета Барбара Везел.

Камерон ја отфрли можноста за втор референдум

+инфо - 27.06.2016

Дејвид Камерон ја отфрли можноста за нов референдум за членството на Велика Британија во ЕУ. Британскиот премиер во оставка Дејвид Камерон ја отфрли можноста за нов референдум за членството на Велика Британија во ЕУ, објави „Индипендент“.

“Странци, губете се!“ Полјаците први на удар во Велика Британија по референдумот

А1 On - 27.06.2016

По изгласувањето на Брегзит, се засилуваат ксенофобични и расистички инциденти во Велика Британија. Први на удар се Полјаците за кои се испишани ксенофобични графити низ цела Британија. -Ја напуштаме ЕУ и ќе ги снема полските штетници, се дел од ...

Британската Влада со нова екипа ќе преговара за условите на Брегзитот

Либертас - 27.06.2016

Владата на Велика Британија денеска постигна договор за воспоставување нов оддел на државната служби, што ќе има „сложена“ задача да преговара за начинот на излез на оваа земја од Европската унија, изјави портпаролот на британскиот премиер во ...

Камерон: Засега нема да бараме официјално да излеземе од ЕУ

А1 On - 27.06.2016

Британскиот премиер, Дејвид Камерон во своето прво обраќање во парламентот по Брегзит, кажа дека Лондон „засега“ не планира официјално да побара излегување од Европската унија. Тој рече дека резултатите од референдумот, на кој Британците гласаа за ...

Што значи „Брегзит“ за модната индустрија?

Fashionel - 27.06.2016

Реакциите по резултатите од референдумот одржан изминатиов четврток во Британија, по кои оваа земја веќе нема да биде член на Европската Унија не стивнуваат. Медиуми се преплавени со анализи за тоа што ваквиот развој на настаните значи за ...

Брегзит нема да го запре развојот на ЕУ, се согласија европските министри во Прага

+инфо - 27.06.2016

Излегувањето на Британија нема да го запре развојот на Европската унија, изјави чешкиот министер за надворешни работи Лубомир Заоралек. Министрите за надворешни работи на земјите од Вишеградската четворка (В4) и Франција и Германија разговараа ...

Брегзит нема да го запре развојот на ЕУ, се согласија европските министри во Прага

Либертас - 27.06.2016

Министрите за надворешни работи на земјите од Вишеградската четворка (В4) и Франција и Германија разговараа денеска во Прага во врска со ситуацијата околу заминувањето на Британија од Европската унија.

„Брегзит“ фрла сенка на глобалната економија

Курир - 27.06.2016

Кинеските финансиски експерти предупредуваат дека одлуката Британија да ја напушти ЕУ ќе „фрли сенка на глобалната економија“. Министерот за финансии Лоу Џивеи истакнува дека „последиците и проблемите ќе се појават во наредните пет до 10 години.

Удар на 400 најбогати луѓе: Изгубиле 127 милијарди долари за само еден ден

Точка - 27.06.2016

Во само еден ден, 400 најбогати луѓе во светот изгубиле 127,4 милијарди долари, стои во проценката на агенцијата "Bloomberg". Богатите Британци изгубиле "само" 5,5 милијарди долари, проценува агенцијата.

Музалас: Брегзит ќе го отежне преместувањето бегалци од Грција во ЕУ

Алфа - 27.06.2016

Пред Брегзит, би рекол дека волјата на ЕУ, особено на некои земји како Германија, Франција и Холандија, беше барем на билатерално ниво, да се преселат најмалку 15.000 до 20.000 бегалци. Излезот на Велика Британија од Европската унија ќе го влоши и ...

Во само еден ден, 400 најбогати луѓе во светот изгубиле 127,4 милијарди долари

Курир - 27.06.2016

Анализата на агенцијата Блумберк покажува дека во само еден ден 400 од најбогатите луѓе во светот изгубиле неверојатни 127,4 милијарди долари, од кои богатите Британци „само“ 5,5 милијарди долари.

Рама: Единствениот пат за Албанија е ЕУ

Точка - 27.06.2016

Коментирајќи го референдумот и одлуката за излез на Велика Британија од Европската унија (ЕУ), албанскиот премиер Еди Рама оценил дека преку оваа одлука и Европа и Велика Британија се послаби.

Камерон нема да ја покрене процедурата за излез од ЕУ на самитот во вторник

Точка - 27.06.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон на самитот на ЕУ во вторник нема да се повика на членот 50 од Лисабонскиот договор, со што би требало и официјално да започне процедурата за излегувањето на Велика Британија од Унијата, изјавил анонимен европски ...

Хамонд: Британија ќе се спротивстави на брзо раздвојување со ЕУ

Сител - 27.06.2016

Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд изјави во Лондон дека Велика Британија ќе се сротивстави на брзото раздвојување со ЕУ. Неговата изјава претставува реакција на официјален Лондон на изјавите на неколкумина европски политичари и ...

Британската Влада со нова екипа ќе преговара за условите на Брегзитот

Сител - 27.06.2016

Владата на Велика Британија денеска постигна договор за воспоставување нов оддел на државната служби, што ќе има „сложена“ задача да преговара за начинот на излез на оваа земја од Европската унија, изјави портпаролот на британскиот премиер во ...

Брегзит нема да го запре развојот на ЕУ, се согласија европските министри во Прага

Сител - 27.06.2016

Министрите за надворешни работи на земјите од Вишеградската четворка (В4) и Франција и Германија разговараа денеска во Прага во врска со ситуацијата околу заминувањето на Британија од Европската унија, јави дописникот на МИА.

ЕВРОПСКИТЕ МИНИСТРИ СОГЛАСНИ: Брегзит нема да го запре развојот на ЕУ

Телеграф - 27.06.2016

Според учесниците на денешниот состанокот во Прага, клучно е да се создаде нов однос со Велика Британија Министрите за надворешни работи на земјите од Вишеградската четворка (В4) и Франција и Германија разговараа денеска во Прага во врска со ...

Дејвид Камерон: Засега нема да започнеме постапка за излегување од ЕУ

Точка - 27.06.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон, во првото обраќање на парламентот после Брегзит, рекол дека Лондон „засега“ нема формално да побара излегување од Европската унија. Со тоа се потврдија изјавите на одредени функционери во ЕУ дека Камерон нема да ...

Музалас: Брегзит ќе го отежне преместувањето бегалци од Грција во ЕУ

Локално - 27.06.2016

Излезот на Велика Британија од Европската унија ќе го влоши и онака минималнотo расположение меѓу земјите-членки да продолжат со преместувањето на бегалци од Грција во другите држави, изјави грчкиот заменик министер за миграциска политика, Јанис ...

Хамонд: Британија ќе се спротивстави на брзо раздвојување со ЕУ

Локално - 27.06.2016

Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд изјави во Лондон дека Велика Британија ќе се сротивстави на брзото раздвојување со ЕУ. Неговата изјава претставува реакција на официјален Лондон на изјавите на неколкумина европски политичари и ...

Најбогатите изгубија 127 милијарди долари поради Брегзит

Шеталиште - 27.06.2016

Само еден ден 400 од најбогатите луѓе во светот изгубиле 127,4 милијарди долари или 3,2 отсто од нето капиталот што се проценува на 3.900 милијарди долари, проценува агенцијата Блумберг. Причина за тоа е одлуката за излегување на Велика Британија од ...

Британија формира владин оддел што ќе преговара за напуштањето на ЕУ

Локално - 27.06.2016

Британската влада денеска договори воспоставување нов оддел на државни службеници, кои ќе преговараат за начинот на излегување на земјата од Европската Унија, соопшти портпаролот на британскиот премиер во оставка, Дејвид Камерон.

Јасно е дали ќе има втор референдум во Велика Британија

Локално - 27.06.2016

Еве што изјави портпаролот на Дејвид Камерон. Портпаролот на британскиот премиер Дејвид Камерон истакна дека одржувањето на уште еден референдум за членството на земјата во Европската унија не е можен, иако петицијата е потпишана од околу четири ...

Брегзит е и економски земјотрес

Дневник - 27.06.2016

Политичкиот земјотрес од излезот на Велика Британија од Европската Унија несомнено ќе има и низа економски последици, за земјата, пред с`, но и за европската економија, па и за глобалните економски односи.

Kошмарно будење на ЕУ во светот на стоките

Дневник - 27.06.2016

Резултатите од британскиот референдум се РЕВОЛУЦИОНЕРЕН историски настан заради: - Отфрлање на категоријалните филозофско-политички постулати на ,,мислителот“ и ,,визионер“ на неолибералниот тоталитаризам и хегемонизам, Франсис Фукујама, кој во ...

Велика Британија може да влезе во рецесија

Вечер Прес - 27.06.2016

Велика Британија може да влезе во рецесија, а тоа значи помалку работни места, пониски даночни приходи, а можеби и дополнителни мерки за штедење. Според прогнозите на „Економист", излезот на Велика Британија од ЕУ може да ја разниша и слабата ...

Европјаните кои работат во Британија може да останат без работа

Вечер Прес - 27.06.2016

Брегзит е јасна порака и за Европјаните кои живеат и работат во Британија дека можеби нема да можат да останат. Правилата на ЕУ гарантираат безвизно движење на луѓе и работници во 28-члениот блок.

Рама: Единствениот пат за Албанија е ЕУ

Макфакс - 27.06.2016

Коментирајќи го референдумот и одлуката за излез на Велика Британија од Европската унија (ЕУ), албанскиот премиер Еди Рама оценил дека преку оваа одлука и Европа и Велика Британија се послаби.

По „Брегзит“: Дали Британија ќе ги отпушти европските работници?

Република - 27.06.2016

Брегзит е јасна порака и за Европјаните кои живеат и работат во Британија дека можеби нема да можат да останат. Правилата на ЕУ гарантираат безвизно движење на луѓе и работници во 28-члениот блок.

Сите поделби и тензии што излегоа од брегзит

Оff.net - 27.06.2016

На само неколку дена по референдумот за напуштање на Унијата излегоа првите нус-појави од инсистирањето на Британците за отцепување од ЕУ. Асошиејтед прес сумираше неколку проблеми кои се појавија само на територијата на поранешна и сегашна ЕУ.

Би-Би-Си се исплаши од пророштвот на Баба Ванѓа: Пророчицата го предвиде „Брегзит“

За Се - 27.06.2016

„Европа каква што ние ја знаеме нема да постои по 2016 година“, предвиде Баба Ваѓа уште пред 20 години. Многумина деновиве во „брегзит“ го гледаат остварувањето на нејзиното пророштво, но и многубројните други пророштвта за крајот на светот! – Во ...

Медиум: „Брегзит“ ги стави на удар санкциите на ЕУ против Русија

Руска реч - 27.06.2016

Излегувањето на Велика Британија од Европската унија најверојатно ќе го уништи единството на европските земји по прашањето на санкциите, пишува „Вол Стрит Џурнал“. Членките на ЕУ веќе се согласија да ги продолжат санкциите против Москва за уште шест ...

Хрватска: По „Брегзит“, проширувањето на ЕУ кон Балканот може да оди потешко

Стандард - 27.06.2016

Британската одлука да се прекине членството на земјата во ЕУ може да го забави проширувањето на Унијата на Балканот – пат кој жителите мислат дека ќе ги одведе кон просперитет. Ова е мислењето на хрватскиот министер за надворешни работи Миро Ковач.

Камерон нема да ја покрене процедурата за излез од ЕУ на самитот во вторник

Макфакс - 27.06.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон на самитот на ЕУ во вторник нема да се повика на членот 50 од Лисабонскиот договор, со што би требало и официјално да започне процедурата за излегувањето на Велика Британија од Унијата, изјавил анонимен европски ...

Во само еден ден, 400 најбогати луѓе во светот изгубиле 127,4 милијарди долари

МК News - 27.06.2016

Анализата на агенцијата Блумберк покажува дека во само еден ден 400 од најбогатите луѓе во светот изгубиле неверојатни 127,4 милијарди долари, од кои богатите Британци „само“ 5,5 милијарди долари.

Камерон нема да ја покрене процедурата за излез од ЕУ на самитот во вторник

Република - 27.06.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон на самитот на ЕУ во вторник нема да се повика на членот 50 од Лисабонскиот договор, со што би требало и официјално да започне процедурата за излегувањето на Велика Британија од Унијата, изјавил анонимен европски ...

За еден ден 400 најбогати луѓе во светот изгубиле 127,4 милијарди долари

Вечер Прес - 27.06.2016

За само еден ден 400 од најбогатите луѓе во светот изгубиле неверојатни 127,4 милијарди долари, од кои богатите Британци „само" 5,5 милијарди долари, покажа анализата на агенцијата Блумберг.

Се нишаат специјалните односи Вашингтон-Лондон во корист на Берлин

Стандард - 27.06.2016

Кога се појавуваат флуктуации во една посебна врска, друга може да ја замени. Британското гласање за излез од ЕУ може да ја забрза замената на стражар меѓу европските сојузници на Вашингтон и Германија да ја замени Велика Британија како најважен ...

Појадок Брегзит на мени, никој не го нарачува

Фактор - 27.06.2016

Ресторан во Кардиф стави на менито посебен Брегзит појадок, што од разбирливи причини никој од гостите не сака да го нарача, пишува „Дејли мирор”. Сопственикот на локалот „Валис деликатес”, Стивен Салмон нуди на посетителите Брегзит комбинација од ...

По брегзит

Оff.net - 27.06.2016

Обраќањето првично е до американската публика, ама доживувањето е чисто британско: "Обединето Кралство, место чие име по овонеделните настани почнува да звучи малку ...

БРЕГЗИТ ИМ УДРИ ВО ГЛАВА: За само еден ден тие изгубија 127 милијарди долари!

Фактор - 27.06.2016

Во само еден ден, 400 најбогати луѓе во светот изгубија 127,4 милијарди долари, процени Блумберг. Богатите Британци изгубија „само“ 5,5 милијарди долари, проценува агенцијата. Одлуката на Британците да ја напуштат ЕУ предизвика тешки потреси на сите ...

Мени „Брегзит“ во Велс: Чаша вода и парче стар леб

Стандард - 27.06.2016

Ресторан во Кардиф предложи на менито посебен „Брекзит“ појадок што од објасниви причини никој од посетителите не сакаше да го нарача, пишува Дејли мирор. Сопственикот на локалот „Валис деликатес“, Стивен Салмон, им нуди на посетителите „Брекзит“ ...

EasyJet пресмета колку ќе го чини Брегзит

Денар - 27.06.2016

Британската авиокомпанија „EasyJet“ предупредува дека британската одлука за излезот на земјата од Европската унија, ќе ги погоди приходите на компанијата во втората половина од оваа година.

Компаниите во Британија почнаа со отпуштањата

Република - 27.06.2016

Британските компании ќе ги намалат или целосно ќе го замрзнат ангажирањето на нови вработени. Тоа е една од првите директни последици за бизнисот на Островот по референдумот за Брегзит минатата недела.

По Брегзит – намалување на буџетот на ЕУ за 15 проценти

Денар - 27.06.2016

Последица од излезот на Велика Британија од ЕУ ќе биде намалувањето од 15 проценти на годишниот буџет на Унијата по 2020 година, изјави денес комесарот на ЕУ за регионална политика Корина Крет.

Британската Влада со нова екипа ќе преговара за условите на Брегзитот

Нетпрес - 27.06.2016

Портпаролот на британскиот премиер во оставка денеска изјави дека Владата на Велика Британија постигнала договор за воспоставување нов оддел на државните служби, што ќе има „сложена“ задача да преговара за начинот на излез на оваа земја од ...

Британија формира владин оддел што ќе преговара за напуштањето на ЕУ

Мета - 27.06.2016

Британската влада денеска договори воспоставување нов оддел на државни службеници, кои ќе преговараат за начинот на излегување на земјата од Европската Унија, соопшти портпаролот на британскиот премиер во оставка, Дејвид Камерон.

Се остваруваат пророштвата на Баба Ванѓа: Таа го предвиде крахот на Европа и кога таа ќе изчезне

Репортер - 27.06.2016

Баба Ванѓа, пророчицата од Бугарија, која умре пред 20 години, предвидела дека Европа, каква што ја знаеме ние нема да постои. Според многумина, Брегзит претставува почеток на тоа предвидување, но и на многу други за блискиот почеток на крајот на ...

Британската Влада со нова екипа ќе преговара за условите на Брегзитот

Република - 27.06.2016

Владата на Велика Британија денеска постигна договор за воспоставување нов оддел на државната служби, што ќе има „сложена“ задача да преговара за начинот на излез на оваа земја од Европската унија, изјави портпаролот на британскиот премиер во ...

Камерон ја отфрли можноста за втор референдум

Фактор - 27.06.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави дека нема да има втор референдум во Велика Британија во врска со членството на Велика Британија во Европската унија, пренесе Independent. Портпаролот на премиерот најави дека нема веројатност за спроведување ...

Камерон: Засега нема да покренеме постапка за излез од ЕУ

Press24 - 27.06.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон во првото обраќање на Парламентот после Брегзитот дека Лондон „за сега“ нема формално да бара отстапување од Европската Унија. Со ова се потврдија наводите на поедини членови на ЕУ дека Камерон нема да го ...

Камерон: Нема да има втор референдум за ЕУ

Стандард - 27.06.2016

Дејвид Камерон изјави дека нема да има втор референдум во Велика Британија во врска со членството во Европската унија, пренесе Индепендент. Портпаролот на премиерот соопшти дека одржувањето на прегласување не е веројатно.

Баба Ванѓа предвиде: Европа исчезнува во 2016!

МК News - 27.06.2016

Пророчицата баба Ванѓа која почина пред 20 години предвиде дека „Европа каква што ние ја знаеме нема да постои по 2016 година“. Многумина деновиве во „брегзит“ го гледаат остварувањето на нејзиното пророштво, но и многубројните други пророштвта за ...

Камерон исклучи нов референдум, Британија сама ќе одлучува за излегувањето

Макфакс - 27.06.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави во понеделникот дека одлуката на британските избирачи за излегување од Европската унија ора да се почитува и оти „Британија сама“ одлучува за тоа кога ќе го покрене процесот за излегување со активирањето на ...

Како Брегзит може да се одрази на руската економија?

Руска реч - 27.06.2016

Руската економија може да има повеќе штета од корист од можното излегување на Велика Британија од Европската Унија. Се смата дека Русија е една од оние земји кои ќе имаат полза од Брегзит, но ситуацијата е таква што Русија всушност ќе има повеќе ...

БРЕГЗИТ – маестрална манипулација

Репортер - 27.06.2016

Мнозинството Британци одлучи да ја напушти ЕУ. Но, оние кои ја водеа кампањата за брегзит на шокантен начин ги доведоа гласачите во заблуда и ги излажаа. Последиците ќе ги чувствуваат најсиромашните,смета Барбара Везел.

Пешев: Излегувањето на Британија ќе предизвика економско цунами

Вечер Прес - 27.06.2016

Во Отвореното студио на ТВ Нова на тема „Економските предизвици по Брегзит", гостува Антони Пешев од Стопанската комора на Македонија. Соред Пешев, историската одлука на Велика Британија да ја напушти Европската унија ќе биде запишана како една од ...

Најбогатите 400 за еден ден загубиле 127 милијарди долари

Lider - 29.06.2016

Во само еден ден, 400 најбогати луѓе на светот загубиле 127,4 милијарди долари, проценува агенцијата Блумберг. Од оваа сума, богатите Британци изгубиле 5,5 милијарди долари, а европскиот пазар забележа најостар пад од 2008 година, со фунтата на ...

Ќе ги шутне ли Британија и европските работници?

Lider - 27.06.2016

Брегзит е јасна порака и за Европјаните кои живеат и работат во Британија дека можеби нема да можат да останат. Правилата на ЕУ гарантираат безвизно движење на луѓе и работници во 28-члениот блок.

„Брегзит“ фрла сенка на глобалната економија

Lider - 27.06.2016

Кинеските финансиски експерти предупредуваат дека одлуката Британија да ја напушти ЕУ ќе „фрли сенка на глобалната економија“. Министерот за финансии Лоу Џивеи истакнува дека „последиците и проблемите ќе се појават во наредните пет до 10 години.

Балканот ќе трпи долготрајни последици од Брегзит

еМагазин - 27.06.2016

Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за зголемено руско влијание.

Хамонд: Британија ќе се спротивстави на брзо раздвојување со ЕУ

Lider - 27.06.2016

Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд изјави во Лондон дека Велика Британија ќе се сротивстави на брзото раздвојување со ЕУ. Неговата изјава претставува реакција на официјален Лондон на изјавите на неколкумина европски политичари и ...

Музалас: Брегзит ќе го отежне преместувањето бегалци од Грција во ЕУ

Lider - 27.06.2016

Излезот на Велика Британија од Европската унија ќе го влоши и онака минималнотo расположение меѓу земјите-членки да продолжат со преместувањето на бегалци од Грција во другите држави, изјави грчкиот заменик министер за миграциска политика, Јанис ...

На Камерон не му се брза Британија да излезе од ЕУ

Пулс24 - 27.06.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон во првото обраќање на Парламентот после Брегзитот дека Лондон „за сега“ нема формално да бара отстапување од Европската Унија. Со ова се потврдија наводите на поедини членови на ЕУ дека Камерон нема да го ...

Брегзит нема да го запре развојот на ЕУ, се согласија европските министри во Прага

Lider - 27.06.2016

Министрите за надворешни работи на земјите од Вишеградската четворка (В4) и Франција и Германија разговараа денеска во Прага во врска со ситуацијата околу заминувањето на Британија од Европската унија, јави дописникот на МИА.