TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рики Рубио е избран за МВП на Светското во кошарка

+инфо - 15.09.2019

Рики Рубио ја доби наградата за МВП на СП во 2019 година, што заврши со триумф на Шпанија. Кошаркарот на Феникс Санс постигна 20 поени во последниот натпревар со Аргентина, а во просек имаше 16,4 поени, 6,0 асистенции, 4,6 скока, 1,5 украдени топки ...

Рики Рубио е избран за МВП на Светското во кошарка

А1 On - 15.09.2019

Рики Рубио ја доби наградата за МВП на СП во 2019 година, што заврши со триумф на Шпанија. Кошаркарот на Феникс Санс постигна 20 поени во последниот натпревар со Аргентина, а во просек имаше 16,4 поени, 6,0 асистенции, 4,6 скока, 1,5 украдени топки ...

ВИДЕО: Избрана идеалната петорка на Светското во Кина

А1 On - 15.09.2019

Шампионите Марк Гасол и Рики Рубио се најдоа во идеалната петорка на Светското во кошарка во Кина. Друштво на двајцата Шпанци им прави по еден претставник од Франција, Србија и Аргентина, имено Еван Фурние, Богдан Богдановиќ и Луис Скола.

И Богдановиќ во идеалната петорка на Светското во Кина

+инфо - 15.09.2019

Шампионите Марк Гасол и Рики Рубио се најдоа во идеалната петорка на Светското во кошарка во Кина. Друштво на двајцата Шпанци им прави по еден претставник од Франција, Србија и Аргентина, имено Еван Фурние, Богдан Богдановиќ и Луис Скола.

Рики Рубио е избран за МВП на Светското во кошарка

Независен - 15.09.2019

Рики Рубио ја доби наградата за МВП на СП во 2019 година, што заврши со триумф на Шпанија. Кошаркарот на Феникс Санс постигна 20 поени во последниот натпревар со Аргентина, а во просек имаше 16,4 поени, 6,0 асистенции, 4,6 скока, 1,5 украдени топки ...

Рубио е МВП во Кина, Гасол најави повлекување од репрезентацијата

Макфакс - 15.09.2019

Рики Рубио е прогласен за МВП на Светското првенство и на финалето во Кина, откако беше нивниот најдобар играч во пресметката со Аргентина и заслужено си оди дома со два трофеи. Рубио, секако, е и во идеалната петорка на Мундијалот, заедно со ...

МВП играчот на Мундобаскетот ја даде најтажната изјава (ВИДЕО)

Курир - 15.09.2019

Најдобриот кошаркар на Мундобаскетот во Кина, Рики Рубио, даде емотивна изјава на прес – конференцијата по финалниот меч. Рубио одигра одлично финале против Аргентина, кое Шпанија го доби со 95-75 и постигна 20 поени.

Избрана идеалната петорка на Светското во Кина

Сител - 15.09.2019

Шампионите Марк Гасол и Рики Рубио се најдоа во идеалната петорка на Светското во кошарка во Кина. Друштво на двајцата Шпанци им прави по еден претставник од Франција, Србија и Аргентина, имено Еван Фурние, Богдан Богдановиќ и Луис Скола.

Рубио најкорисен играч на Мундијалот, Богдановиќ и Скола во „Дрим тимот“

SportMedia - 15.09.2019

ФИБА ја прогласи најдобрата петорка, очекувано во неа доминираа кошаркарите на новиот светски првак Шпанија, кој во финалето без проблем ја совладаа Аргентина. За најкорисен кошаркар на првенството е прогласен Рики Рубио, сосема заслужено беше ...

ФИБА ја објави најдобрата петорка на СП во Кина, Рубио избран за МВП

Дерби - 15.09.2019

Светската кошаркарска федерација (ФИБА) ги одреди членовите на најдобрата петорка на штотуку завршеното Светско првенство во Кина, на кое триумфираше Шпанија. Победничката селекција има двајца претставници, односно Рики Рубио и Марк Гасол, а друштво ...

Рубио е МВП на СП 2019, во идеалната петорка место и за Скола

Екипа - 15.09.2019

Рики Рубио покрај освоената светска круна со Шпанија ги собра и индивидуалните награди на овој шампионат. Одличниот плејмејкер беше избран за најдобар кошаркар на големото финале, а потоа го доби и признанието за најкорисен играч на целокупниот ...

Рубио е МВП на СП, „ол-стар“ тимот со Скола, Богдан, Гасол...

Gol.mk - 15.09.2019

Шпанскиот репрезентативец Рики Рубио е прогласен за МВП на кошаркарскиот Мундијал кој се одржа во Кина. „Фуријата“ дојде до тронот преку Аргентина, а Рубио беше лидер во финалето. Тој ја доби наградата за најкорисен играч и стана вториот шпански ...

Лебедова песна: „Дедото“ Скола и со 40 години во најдобрата петорка на СП

Sport 1 - 15.09.2019

Завршната церемонија по големото финале на Светското првенство во кое Шпанија убедливо ја совлада Аргентина, ги откри кошаркарите кои добија индивидуални награди, а меѓу кои највпечатливо е присуството на аргентинскиот ветеран Луис Скола.

Избрана најдобрата петорка и МВП играчот на првенството

Спортклуб - 15.09.2019

Со победата над Аргентина, Шпанија го освои своето второ злато во кошаркарската историја. По финалето, беше избрана и најдобрата петорка како и МВП кошаркарот. Во најдобрата петорка оправдано се најдоа Еван Фурние, Богдан Богдановиќ, Рики Рубио, ...

Рубио е МВП во Кина, Гасол најави повлекување од репрезентацијата

TopSport - 15.09.2019

Рики Рубио е прогласен за МВП на Светското првенство и на финалето во Кина, откако беше нивниот најдобар играч во пресметката со Аргентина и заслужено си оди дома со два трофеи. Рубио, секако, е и во идеалната петорка на Мундијалот, заедно со ...

Рубио со емотивна порака: Мамо, те загубив пред три години, но ова е за тебе...

Gol.mk - 15.09.2019

Рики Рубио одигра фантастично финале против Аргентина и беше еден од лидерите на Шпанија во освојувањето на Светското првенство (СП) кое се одржа во Кина . По натпреварот тој беше прогласен и за МВП на првенството, а на прес-конференцијата даде ...

ВИДЕО: Ја доби МВП наградата и ја даде најемотивната изјава по финалето со Аргентина

Спортклуб - 15.09.2019

МВП играчот на Светското првенство во кошарка, Рики Рубио, по добиената награда, на пресконференцијата по мечот, даде една доста емотивна изјава. Рубио одигра одлично финале, впишувајки 20 поени, а по мечот ја доби заслужената награда како ...

Рубио: Не сме најголеми ниту најталентирани, но кога се верува се е можно

Екипа - 15.09.2019

Рики Рубио не ја криеше гордоста откако ја предводеше Шпанија до светската кошаркарска круна. Одличниот плејмејкер беше избран за МВП на шампионатот, а по завршувањето на финалната церемонија не ја криеше гордоста по огромниот успех.

МВП играчот на Мундобаскетот ја даде најтажната изјава (ВИДЕО)

Sport 1 - 15.09.2019

Најдобриот кошаркар на Мундобаскетот во Кина, Рики Рубио, даде емотивна изјава на прес - конференцијата по финалниот меч. Рубио одигра одлично финале против Аргентина, кое Шпанија го доби со 95-75 и постигна 20 поени.

Рубио МВП наградата ја одбележи со тага за неговата почината мајка (видео)

TopSport - 15.09.2019

Рики Рубио ја предводеше Шпанија до втора светска титула во историјата по убедливата 95:70 победа над Аргентина, меч во кој постигна 20 поени и заслужено беше прогласен за МВП на финалето и на турнирот.

Тажна изјава на Рубио по финалето (ВИДЕО)

SportMedia - 15.09.2019

Рики Рубио е најкорисниот кошаркар на Светското првенство. Тој со неговата Шпанија ја совлада Аргентина во големото финале и се најде во идеалната петорка на Мундијалот. По завршувањето на свечената церемонија, шпанскиот кошаркар ја даде ...

Рубио со емотивна изјава по триумфот на СП: Пред три години ја загубив мојата мајка, но знам…

Дерби - 15.09.2019

Рики Рубио на фантастичен начин го одигра Мундобаскетот во Кина и сосема заслужено ја понесе наградат на најдобар играч на турнирот во кој тој со колегите и го донесоа златото на Шпанија на овој голем планетарен настан.

Избрана идеалната петорка на Светското во Кина

4NEWS - 15.09.2019

Шампионите Марк Гасол и Рики Рубио се најдоа во идеалната петорка на Светското во кошарка во Кина. Друштво на двајцата Шпанци им прави по еден претставник од Франција, Србија и Аргентина, имено Еван Фурние, Богдан Богдановиќ и Луис Скола.

Избрана идеалната петорка на Светското во Кина

Вечер Прес - 15.09.2019

Шампионите Марк Гасол и Рики Рубио се најдоа во идеалната петорка на Светското првенство во кошарка во Кина. Друштво на двајцата Шпанци им прави по еден претставник од Франција, Србија и Аргентина, имено Еван Фурние, Богдан Богдановиќ и Луис Скола.

Рики Рубио е избран за МВП на Светското во кошарка

Локално - 15.09.2019

Рики Рубио ја доби наградата за МВП на СП во 2019 година, што заврши со триумф на Шпанија. Кошаркарот на Феникс Санс постигна 20 поени во последниот натпревар со Аргентина, а во просек имаше 16,4 поени, 6,0 асистенции, 4,6 скока, 1,5 украдени топки ...

Рики Рубио е избран за МВП на Светското во кошарка

Опсервер - 15.09.2019

Рики Рубио ја доби наградата за МВП на СП во 2019 година, што заврши со триумф на Шпанија. Кошаркарот на Феникс Санс постигна 20 поени во последниот натпревар со Аргентина, а во просек имаше 16,4 поени, 6,0 асистенции, 4,6 скока, 1,5 украдени топки ...

Рики Рубио МВП, Богдан Богдановиќ најефикасен

PressingTV - 15.09.2019

Плејмејкерот на Шпанија, Рики Рубио, е прогласен за најдобар играч на Светското првенство во кошарка што се одигра во Кина. Новиот кошаркар на Феникс санс, одигра одличен турнир во кој беше вистински лидер на својата селекција.

Рики Рубио е избран за МВП на Светското во кошарка

MTM - 15.09.2019

Рики Рубио ја доби наградата за МВП на СП во 2019 година, што заврши со триумф на Шпанија. Кошаркарот на Феникс Санс постигна 20 поени во последниот натпревар со Аргентина, а во просек имаше 16,4 поени, 6,0 асистенции, 4,6 скока, 1,5 украдени топки ...

Избрана идеалната петорка на СП во Кина, ниту еден Американец во неа

Денешен - 15.09.2019

Шампионите Марк Гасол и Рики Рубио се најдоа во идеалната петорка на Светското во кошарка во Кина. Друштво на двајцата Шпанци им прави по еден претставник од Франција, Србија и Аргентина, имено Еван Фурние, Богдан Богдановиќ и Луис Скола.

Рики Рубио е избран за МВП на Светското во кошарка

MakPress - 15.09.2019

Рики Рубио ја доби наградата за МВП на СП во 2019 година, што заврши со триумф на Шпанија. Кошаркарот на Феникс Санс постигна 20 поени во последниот натпревар со Аргентина, а во просек имаше 16,4 поени, 6,0 асистенции, 4,6 скока, 1,5 украдени топки ...

Избрана идеалната петорка на Светското во Кина

MakPress - 15.09.2019

Шампионите Марк Гасол и Рики Рубио се најдоа во идеалната петорка на Светското во кошарка во Кина. Друштво на двајцата Шпанци им прави по еден претставник од Франција, Србија и Аргентина, имено Еван Фурние, Богдан Богдановиќ и Луис Скола.

Рубио: Смешно е што во Кина го играм моето најсилно првенство во репрезентацијата

Локално - 11.09.2019

Рики Рубио се појави на големата сцена на меѓународната кошарка на 17-годишна возраст, откако го направи своето деби за Шпанија на Олимписките игри во 2008 година во Пекинг. Нешто повеќе од една деценија подоцна, плејмејкерот веќе направи име за ...

Рики Рубио се запиша во историјата на Светските првенства

SportMedia - 10.09.2019

Шпанија рутински ја совлада Полска и се пласираше во полуфиналето на Светското првенство во Кина. Рики Рубио беше главен лидер во редовите на „црвената фурија“ постигна 19 поени и подели девет асистенции.

Шпанија се пласираше во полуфиналето на СП 2019

ММС - 10.09.2019

Шпанија не дозволи изненадување против Полска и стави крај на приказната за ривалот кој се врати на завршница на Светско првенство по отсуство од повеќе од половина век. Светските шампиони за 2006 година го добија четвртфиналниот судир со 90:78 ...

Шпанија во полуфиналето на СП 2019

+инфо - 10.09.2019

Шпанија не дозволи изненадување против Полска и стави крај на приказната за ривалот кој се врати на завршница на Светско првенство по отсуство од повеќе од половина век. Светските шампиони за 2006 година го добија четвртфиналниот судир со 90:78 ...

Шпанија обезбеди пласман во полуфиналето на СП 2019

Независен - 10.09.2019

Шпанија не дозволи изненадување против Полска и стави крај на приказната за ривалот кој се врати на завршница на Светско првенство по отсуство од повеќе од половина век. Светските шампиони за 2006 година го добија четвртфиналниот судир со 90:78 ...

Шпанија обезбеди пласман во полуфиналето на СП 2019

А1 On - 10.09.2019

Шпанија не дозволи изненадување против Полска и стави крај на приказната за ривалот кој се врати на завршница на Светско првенство по отсуство од повеќе од половина век. Светските шампиони за 2006 година го добија четвртфиналниот судир со 90:78 ...

Шпанија обезбеди пласман во полуфиналето на СП 2019

Нетпрес - 10.09.2019

Шпанија не дозволи изненадување против Полска и стави крај на приказната за ривалот кој се врати на завршница на Светско првенство по отсуство од повеќе од половина век. Светските шампиони за 2006 година го добија четвртфиналниот судир со 90:78 ...

Шпанците сигурни, Полска немаше сили за сензација

Екипа - 10.09.2019

Шпанија е вториот полуфиналист на СП 2019 во Кина откако „црвената фурија“ ја оправда фаворитската улога на дуелот со Полска, триумфирајќи со резултат 90-78. Полјаците одиграа квалитетно, во неколку ситуации се враќаа од двоцифрена негатива, но на ...

Крај на полската бајка: Шпанија рутински до полуфинале, но и до место на ЛОИ 2020 (ФОТО)

Sport 1 - 10.09.2019

Кошаркарите на Шпанија со шестиот триумф во низа на Светското првенство (СП) во Кина, овој пат над селекцијата на Полска (90-78), ја остварија примарната цел, а тоа е пласман во полуфиналето, но истовремено и како прва европска селекција обезбедија ...

По „нотите“ на Рубио „фуријата“ се чекира во мундијалското полуфинале

Gol.mk - 10.09.2019

Носени од плејмејкерот Рики Рубио, шпанската кошаркарска репрезентација обезбеди полуфинале на Светското првенство во Кина . Во натпревар во кој беа големи фаворити, избраниците на Серџо Скариоло ја совладаа Полска со 90-78.

Шпанија не дозволи изненадување завери билет за полуфинале и за ОИ

SportMedia - 10.09.2019

Полјаците на дело покажаа зошто се најдоа меѓу осумте најдобри репрезентации на Светското првенство кое се одржува во Кина. Против Шпанија одиграа феноменален натпревар, пружија силен отпор и во моментите кога имаа двоцифрена негатива.

Полска пружи солиден отпор, но сепак Шпанија е во полуфиналето

Спортклуб - 10.09.2019

Кошаркарската репрезентација на Шпанија ја совлада Полска со 90:78 во четвртфиналето од Светското првенство кое се одржува во Кина. Шпанците добро го отворија мечот, но Полјаците со неколку погодени тројки држеа резултатски приклучок, па Шпанија по ...

Полска пружи отпор, но сепак Шпанија е таа која оди во полуфинале

Спортски - 10.09.2019

Репрезентацијата на Шпанија ја совлада Полска со 90:78 во четвртфиналето на Светското првенство во Кина. Шпанците добро влегоа во натпреварот, но Послка со неколку погодени тројки фати приклучок и првата четвртина ја добија Шпанците со 22:18.

Шпанија е вториот полуфиналист на Мундобаскет (ВИДЕО)

Слободен Печат - 10.09.2019

Се одигра и второто четвртфинале на Светското првенство во Кина, денеска Шпанците ја оправдаа фаворитската улога против Полска славејќи со резултат 90:78. Откако претходно Аргентинците први обезбедија настап во полуфиналните борби, тоа го направи и ...

Шпанија обезбеди пласман во полуфиналето на СП 2019

Кајгана - 10.09.2019

Шангај, 10 септември 2019 (МИА) – Шпанија не дозволи изненадување против Полска и стави крај на приказната за ривалот кој се врати на завршница на Светско првенство по отсуство од повеќе од половина век.

Полска не се предаде до крајот, но Шпанија се пласираше во полуфинале

СуперСпорт - 10.09.2019

Шпанската кошаркарска репрезентација славеше против Полска со 90-78 во четвртфиналето на Светското првенство во Кина. Шпанците добро го почнаа мечот, но Полјаците по неколку погодени тројки се одржуваа и имаа негатива од 18-22 по првата четвртина.

Полјаците ги фати „фурија“, Шпанија е вториот полуфиналист на СП

TopSport - 10.09.2019

„Црвената фурија“ оди во Пекинг, на двобој со Австралија или Чешка во борбата за финале на Светското првенство во кошарка во Кина. Репрезентацијата на Шпанија е вториот полуфиналист откако предмалку славеше победа со резултат 90-78 против пријатното ...

Шпанија е вториот полуфиналист на Светското првенство, Полска немаше сили за изненадудвање

МКД - 10.09.2019

Шпанија ја оправда улогата на фаворит, ја победи Полска со 90:78 и се пласираше во полуфиналето на Светското кошаркарско првенство во Кина. Полска пружи достоен отпор, но немаше сили да направи изненадување, Шпанија водеше од самиот старт, ја имаше ...

Рекордерот Рубио – најдобар асистент во историјата на СП

Екипа - 10.09.2019

Шпанија по 13 години пауза повторно ќе игра мундијалско полуфинале, а меѓу најзаслужните е Рики Рубио, кој со 19 поени и 9 асистенции маестрално раководеше со нападите на својата селекција.

Рубио стана најдобар асистент во историјата на СП

Sport 1 - 10.09.2019

Шпанија денеска се пласираше во полуфиналето на Мундобаскетот, откако успеа да ја совлада Полска со 90-78, а еден од најдобрите кошаркари во победничкиот тим беше Рики Рубио со 19 поени и девет асистенции.

Шпанија обезбеди пласман во полуфиналето на СП 2019

Опсервер - 10.09.2019

Шпанија не дозволи изненадување против Полска и стави крај на приказната за ривалот кој се врати на завршница на Светско првенство по отсуство од повеќе од половина век. Светските шампиони за 2006 година го добија четвртфиналниот судир со 90:78 ...

Шпанија обезбеди пласман во полуфиналето на СП 2019

MTM - 10.09.2019

Шпанија не дозволи изненадување против Полска и стави крај на приказната за ривалот кој се врати на завршница на Светско првенство по отсуство од повеќе од половина век. Светските шампиони за 2006 година го добија четвртфиналниот судир со 90:78 ...

Шпанија сигурна против Полска со 12 разлика за влез меѓу најдобрите четири

PressingTV - 10.09.2019

Шпанија не дозволи изненадување против Полска и стави крај на приказната за ривалот кој се врати на завршница на Светско првенство по отсуство од повеќе од половина век. Светските шампиони за 2006 година го добија четвртфиналниот судир со 90:78 ...

Шпанија лесно ја мина Полска за пласман во топ 4 репрезентации во светот

MakPress - 10.09.2019

Шпанија не дозволи изненадување против Полска и стави крај на приказната за ривалот кој се врати на завршница на Светско првенство по отсуство од повеќе од половина век. Светските шампиони за 2006 година го добија четвртфиналниот судир со 90:78 ...