TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Верниците го слават Бенедикт Шеснаесетти

Deutsche Welle - 17.02.2013

Папата се збогува со верниците. На претпоследниот рецитал на молитвата Ангел Господов присуствуваа околу 50.000 верници на плоштадот Свети Петар во Рим.

За папството на папата Бенедикт XVI

Нова ТВ - 17.02.2013

Папата ја изгуби контролата над црквата и дигна раце од задкулисните игри на римските кардинали во Ватикан. Репортажа на "Хоризонти" ...

Верниците се собираат во Ватикан

МКД - 17.02.2013

Во Рим допатувале верници од целиот свет за денес да го видат папата Бенедикт Шеснаесетти на плоштадот Свети Петар. Над 150.000 верници од целиот свет се очекуваат денес на традиционлниот Ангелус, ...

Папата ќе го напушти Ватикан со хеликоптер

Капитал - 17.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти ќе го напушти Ватикан на 28 февруари во 17 часот и со хеликоптер ќе биде превезен до папската летна резиденција Кастел Гандолфо, 30 километри оддалечена од Рим.

Монсињор Циримотиќ: Оставката на папата е херојство

Алфа - 17.02.2013

Секој верник треба да го поздрави повлекувањето на папата Бендикт штеснаесетти. Тоа за нас претставува херојство, еден голем чин што големите луѓе го прават од љубов кон црквата, смета Монсињор Антун ...

Папата како модна икона

+инфо - 17.02.2013

Папата Бенедикт Шеснеасетти ќе ја напушти католичката црква како еден од најнеконвенционалните и контроверзни личности во нејзината историја.

Нов папа ќе се избере пред велигденските пости

Канал5 - 17.02.2013

Десетици илјади католици се собраа на плоштадот во базиликата Свети Петар во Ватикан, на неделната миса. Папата Бенедикт 16, кој за десет дена се повлекува од светата служба, им се заблагодари на ...

Опра за папа!

Вечер - 17.02.2013

По изненадната оставка на папата Бенедикт XVI, многумина почнаа да се обложуваат околу тоа кој ќе биде идниот поглавар на Католичката црква.

ФОТО: Десетици илјади верници чекаа благослов од Папата

Нетпрес - 17.02.2013

На неделната миса во Ватикан обично доаѓаат околу две-три илјади верници, но по случувањата во измината недела, десетици илјади Католици се собраа на проштадот во базиликата Свети Петар во Ватикан.

Урби ет орби

Дневник - 16.02.2013

Репортерот што ја објави оставката на папата Бенедикт Шеснаесетти имаше ексклузивна вест затоа што го разбра обраќањето на латински, додека другите новинари чекаа да го добијат официјалниот превод од ...

Тајните на Папата

Оff.net - 15.02.2013

Со исклучок на документите кои се појавија во јавноста во 2012. Ватикан до сега успеваше крајно вешто да го спречи излегувањето на информациите во јавност. Сега откако Бенедикт XVI.

Светот и понатаму се врти

Утрински - 15.02.2013

Тодор Пендаров Неделава светската сцена е во знакот на оставката на папата Бенедикт XVI. Оставката, која за околу 1,2 милијарди католички верници беше вистински шок, бидејќи вакво нешто во историјата ...

Зошто се повлече Папата?

Идивиди - 15.02.2013

Рим, 14 февруари 2013 (МИА) - Последниот поттик, што го убеди папата Бенедикт Шеснаесетти да се повлече бил извештајот на тројцата кардинали од Ватикан, задолжени од него да спроведат истрага за ...

Папата обвинет за злосторства против човештвтото

Идивиди - 15.02.2013

Лондон, 15 февруари 2013 (МИА) - Непрофитната правна група „Центар за уставни права“ од Њујорк го обвини папата Бенедикт Шеснаесетти за злосторства против човештвото, затоа што ги прикривал католички ...

НВО од САД го обвинува папата за злосторства против човештвото

+инфо - 15.02.2013

Непрофитната правна група „Центар за уставни права“ од Њујорк го обвини папата Бенедикт Шеснаесетти за злосторства против човештвото, затоа што ги прикривал католички свештеници обвинети за ...

Американска НВО го обвинува папата за злосторства против човештвото

Сител - 15.02.2013

Непрофитната правна група „Центар за уставни права“ од Њујорк го обвини папата Бенедикт Шеснаесетти за злосторства против човештвото, затоа што ги прикривал католички свештеници обвинети за ...

Американската HBO го обвинуваат папата за педофилија

Локално - 15.02.2013

Непрофитната правна група „Центар за уставни права“ од Њујорк го обвини папата Бенедикт Шеснаесетти за злосторства против човештвото, затоа што ги прикривал католички свештеници обвинети за ...

Како се инаугурира Папа?

Точка - 15.02.2013

Знаете ли кој ги избира имињата на Папите и со што се соочуваат при изборот? Францускиот весник “Фигаро“ одговара на сите прашања. Со своето име папата Бенедикт XVI и му одаде почит на Св.

Таен документ го открива името на кардиналот кој може да го наследи Бенедикт XVI

Таратур - 15.02.2013

Извештајот на кардиналската комисија која ја формираше Бенедикт XVI беше толку грозен што тоа беше капката која ја прелеа чашата и го убеди Рацингер дека мора да го напушти папскиот престол.

Како се инаугурира Папа?

Нетпрес - 15.02.2013

Знаете ли кој ги избира имињата на Папите и со што се соочуваат при изборот? Францускиот весник “Фигаро“ одговара на сите прашања. Со своето име папата Бенедикт XVI и му одаде почит на Св.

Барање до Меѓународниот кривичен суд папата да одговара за злосторства против човештвото

Република - 15.02.2013

Непрофитната правна група „Центар за уставни права“ од Њујорк го обвини папата Бенедикт Шеснаесетти за злосторства против човештвото, затоа што ги прикривал католички свештеници обвинети за ...

Еве дел од причините зошто папата го напушта престолот од Ватикан?

Press24 - 15.02.2013

Дел од тајните кои што се вртеа во јавноста како шпекулации во последните неколку денови за тоа зошто Папата си заминва од престолот на Римокатоличката Црква полега полека излегуваат на површина Една ...

НВО од САД го обвинува папата за злосторства против човештвтото

Денешен - 15.02.2013

Лондонскиот „Дејли телеграф“ објави дека непрофитната правна група „Центар за уставни права“ од Њујорк го обвини папата Бенедикт Шеснаесетти за злосторства против човештвото, затоа што ги прикривал ...

Зошто папите си ги менуваат имињата?

24 Вести - 14.02.2013

Папата Бенедикт 16, по 28 февруари се повлекува во манастир во самоизолација, бидејќи сака да си ја врати духовната енергија.

Папата бара поддршка за својата одлука

Утрински - 14.02.2013

ВАТИКАН – Папата Бенедикт, во своите први јавни коментари откако најави дека ќе стане првиот папа низ вековите што поднесува оставка, вчера изјави дека е целосно свесен за сериозноста на својата ...

Што ќе прави папата кога ќе замине во пензија?

МКД - 14.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти на крајот на месецов ќе си замине од должноста на поглавар на Католичката црква, но се поставува прашањето што ќе се случи со него откако ќе замине во пензија.

Молете се за мене, црквата и за новиот папа

Дневник - 14.02.2013

По повлекувањето на папата на 28 февруари, сите предмети стриктно поврзани со него ќе бидат укинати. Меѓу нив е и прстенот на папата, кој се користи како печат, а кој, според традицијата, се уништува ...

Финансиските предизвици пред следниот папа

Бизнис Вести - 14.02.2013

Во Институтот за верски активности, како што е официјалното име на ватиканската банка, се отворени околу 33 400 сметки. Тој опслужува околу 500 жители на градот и илјадници добротворни католички ...

Папата ја повредил главата за време на посетата на Мексико

А1 On - 14.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти ја повреди главата за време на посетата на Мексико и Куба во март 2012, но тоа нема “суштинска” улога во одлуката да поднесе оставка, соопшти денеска Ватикан.

Панорама: Папата се повлече поради интригите во Ватикан

Н.Македонија - 14.02.2013

- Последниот поттик, што го убеди папата Бенедикт Шеснаесетти да се повлече бил извештајот на тројцата кардинали од Ватикан, задолжени од него да спроведат истрага за објавувањето на папските ...

Зошто папите си ги менуваат имињата

Сител - 14.02.2013

„Како сакате да се викате?“ - ова искрено прашање му се поставува на новоизбраниот папа од кардиналот, доајенот на конклавата, веднаш откако ќе биде одобрен неговиот избор.

Зошто папите си ги менуваат имињата

Локално - 14.02.2013

„Како сакате да се викате?“ - ова искрено прашање му се поставува на новоизбраниот папа од кардиналот, доајенот на конклавата, веднаш откако ќе биде одобрен неговиот избор.

„Панорама“: Папата се повлече поради интригите и конфликтите во Ватикан

Локално - 14.02.2013

Последниот поттик, што го убеди папата Бенедикт Шеснаесетти да се повлече бил извештајот на тројцата кардинали од Ватикан, задолжени од него да спроведат истрага за објавувањето на папските документи ...

„Панорама“: Папата се повлече поради интригите и конфликтите во Ватикан

Сител - 14.02.2013

Последниот поттик, што го убеди папата Бенедикт Шеснаесетти да се повлече бил извештајот на тројцата кардинали од Ватикан, задолжени од него да спроведат истрага за објавувањето на папските документи ...

Шинед О’Конор: Папата Бенедикт XVI одамна требаше да даде отказ

Кирилица - 14.02.2013

Шинед О’Конор: Папата Бенедикт XVI одамна требаше да даде отказ Ирската пеачка смета дека Папата Бенедикт XVI одамна требаше да си отиде бидејќи не ја извршуваше добро својата работа.

Папата се повлече поради интригите и конфликтите во Ватикан

Вечер - 14.02.2013

Последниот поттик, што го убеди папата Бенедикт Шеснаесетти да се повлече бил извештајот на тројцата кардинали од Ватикан, задолжени од него да спроведат истрага за објавувањето на папските документи ...

Зошто папите си ги менуваат имињата?

Бриф - 14.02.2013

„Како сакате да се викате?“ – ова искрено прашање му се поставува на новоизбраниот папа од кардиналот, доајенот на конклавата, веднаш откако ќе биде одобрен неговиот избор.

Папата се повлекол поради интригите и конфликтите во Ватикан

Бриф - 14.02.2013

Последниот поттик да се повлече од функцијата за папата Бенедикт Шеснаесетти бил извештајот на тројцата кардинали од Ватикан, задолжени од него да спроведат истрага за објавувањето на папските ...

Папата ја одржа последната миса

Хајд Парк - 14.02.2013

Папата Бенедикт XVI во вторникот, на почетокот на велигденски пости за католиците, ја одржа својата последна миса како поглавар на Римокатоличката црква.

Зошто кардиналите кога стануваат папи ги менуваат имињата?

Таратур - 14.02.2013

„Како сакате да се викате?“ - е искреното и отворено прашање кое му се поставува на новоизбраниот папа од водачот на конклавата, веднаш откако ќе биде одобрен неговиот избор.

Папата си ја удрил главата!

БезПардон - 14.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти ја повреди главата за време на посетата на Мексико и Куба во март 2012, но тоа нема “суштинска” улога во одлуката да поднесе оставка, соопшти денеска Ватикан.

Папата ја повредил главата во Мексико

Press24 - 14.02.2013

При посетата на Мексико Папата Бенедик Шеснаесетти ја имал повредено главата, но како што пренесуваат од Ватикан тоа нема „суштинска“ улога во одлуката тој да си замине од престолот на ...

Папата ја одржа последната миса

Макфакс - 14.02.2013

Папата Бенедикт XVI во вторникот, на почетокот на велигденски пости за католиците, ја одржа својата последна миса како поглавар на Римокатоличката црква.

„Панорама“: Папата Бенедикт се повлече поради интригите и конфликтите во Ватикан

Денешен - 14.02.2013

Италијанското списание „Панорама“ објави дека последниот поттик, што го убеди папата Бенедикт Шеснаесетти да се повлече бил извештајот на тројцата кардинали од Ватикан, задолжени од него да спроведат ...

Папата Бенедикт 16 вели дека оставката е за добро на црквата

24 Вести - 13.02.2013

Папата Бенедикт 16 за прв пат по објавувањето на одлуката за негово повлекување денеска се појави во јавноста. Тој им се обрати на верниците, кои масовно се собраа пред Светата столица за да го видат ...

Последна миса на Папата пред заминување

Нова ТВ - 13.02.2013

Папата Бенедикт XVI за прв пат ќе се појави во јавноста, по обајвување на своето повлекување од должноста Свет Отец и духовен водач на 1,2 милијарди католици.

Папата Бенедикт 16: мојата оставка за добро на црквата

Р.С.Европа - 13.02.2013

Папата Бенедикт 16 во првото појавување во јавноста откако ја најави својата сотавка денеска изјави дека се повлекува за, како што рече, „доброто на црквата“.

Што е потребно за папа во 21 век

Утрински - 13.02.2013

Следниот поглавар на римокатолиците ќе мора внимателно да ја бира неговата публика и да реши како најдобро да комуницира со неа ВАТИКАН - Со векови, работното место на папата беше релативно погодна ...

Последна миса: се повлекувам за добро на црквата

Телма - 13.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти им се заблагодари денеска на верниците за нивната љубов и молитвите, во своето прво појавување во јавноста, откако ја објави својата оставка.

Бенедикт Шестнаесетти - Свесен сум за тежината на својата одлука

Утрински - 13.02.2013

Папата Бенедикт Шестнаесетти изјави денеска во првото обраќање во јавноста, откако најави дека се повлекува од функцијата дека е свесен за тежината на својата одлука, но и дека се чувствува дека ја ...

Ќе има ли бел чад за црн папа?

Дневник - 13.02.2013

Додека се прават анализи што придонело папата да поднесе оставка, а има многу материјал за шпекулирање, се прават и предвидувања кој ќе седне на Светата столица - прогнозите, предвидувањата и ...

Капите на папата Бенедикт XVI

Капитал - 13.02.2013

Уште додека беше надбискуп Јозеф Рацингер, но и откако ја наследи светата столица во 2005 година, папата Бенедикт XVI продолжи да покажува силни афинитети кон стилизираните капи.

Бенедикт Шестнаесетти: Свесен сум за тежината на својата одлука

А1 On - 13.02.2013

Папата Бенедикт Шестнаесетти изјави денеска во првото обраќање во јавноста, откако најави дека се повлекува од функцијата дека е свесен за тежината на својата одлука, но и дека се чувствува дека ја ...

Ватикан - секс, тужби и скандали се причини за оставката на папата?

БркајРабота - 13.02.2013

Одлуката на Бенедикт, која што тој ја опиша како “од огромна важност за животот на црквата” го одблежува првото повлекување по она на Папата Грегори Седумнаесетти, кој во 1415 се повлекол од ...

Папата прв пат прозборе во јавноста по објавата дека заминува

Н.Македонија - 13.02.2013

Папата Бенедикт 16, денес во првото обраќање во јавноста откако го најави повлекувањето од функцијата, истакна дека е свесен за тежината на неговата одлука, но нагласи дека му снемува духовна и ...

Папата тајно го оперирал срцето

+инфо - 13.02.2013

Ватикан открива дека неодамна е заменета батеријата на пејсмејкерот на папата Бенедикт Шеснаесетти, но дека тоа не влијаело на донесување на одлуката за оставка, објави Ал Џазира.

Бенедикт: Дадов оставка за доброто на црквата

+инфо - 13.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти, денеска, во првото појавување во јавноста откако ја најави својата оставка изјави дека се повлекува за доброто на црквата.

Папата се обраќа во Ватикан

Канал5 - 13.02.2013

Очите на католичкиот свет се свртени кон базиликата Свети Петар, каде што во моментов папата Бенедикт 16-ти се обраќа, прв пат откако најави оставка.

Папата се обраќа во Ватикан

Локално - 13.02.2013

Папата Бенедикт 16 во моментов се обраќа за прв пат откако најави оставка, милијарда католици се свртени кон базиликата Свети Петар.

Папата Бенедикт Шестнаесетти: Молете се за мене, за црквата и за идниот папа

Либертас - 13.02.2013

Папата Бенедикт Шестнаесетти денеска го одржа своето прво обраќање во јавноста, откако најави дека се повлекува од функцијата дека е свесен за тежината на својата одлука, но и дека се чувствува дека ...

Бенедикт Шестнаесетти: Свесен сум за тежината на својата одлука

Сител - 13.02.2013

Папата Бенедикт Шестнаесетти изјави денеска во првото обраќање во јавноста, откако најави дека се повлекува од функцијата дека е свесен за тежината на својата одлука, но и дека се чувствува дека ја ...

Папата ја губи духовната и физичката сила

Локално - 13.02.2013

Одлуката да се повлечат ја донесов за доброто на црквата, изјави папата во заминување на средба со верниците во салата за прием во Ватикан.

Заминувам за доброто на црквата

Вечер - 13.02.2013

Папата Бенедикт XVI им се заблагодари на верниците за нивната "љубов и молитви" за време на своето прво обраќање до јавноста, откако соопшти дека ќе поднесе оставка.

Следете ја во живо последната миса на папата Бенедикт XVI

Вечер - 13.02.2013

Папата Бенедикт XVI кој во понеделникот потполно неочекувано објави дека кон крајот на месецот ќе се повлече од должноста, денес со почеток во 17 часот служи миса која се одржува во базилката Свети ...

Папата имал тајна операција на срцето

Точка - 13.02.2013

Ватикан открива дека неодамна е заменета батеријата на пејсмејкерот на Папата Бенедикт 16-ти, но дека тоа не влијаело на донесување на одлуката за оставка, објави Ал Џезира.

Папа - Заминувам поради доброто на црквата

Точка - 13.02.2013

Папата Бенедикт VI им се заблагодари на верниците за нивната “љубов и молитви“ во текот на своето прво обраќање за јавноста откако соопшти дека ќе поднесе оставка.

Папата побара поддршка од верниците

Бриф - 13.02.2013

Папата Бенедикт шеснаесети денеска во своето прво обраќање на јавноста по најавувањето на повлекувањето, изјави дека е свесен за тежината на својата одлука, но и со тоа дека му недостасува и духовна ...

Папата имал тајна операција на срцето

Нетпрес - 13.02.2013

Ватикан открива дека неодамна е заменета батеријата на пејсмејкерот на Папата Бенедикт 16-ти, но дека тоа не влијаело на донесување на одлуката за оставка, објави Ал Џезира.

Папат тајно направил операција на срцето

БезПардон - 13.02.2013

Ватикан открива дека неодамна е заменета батеријата на пејсмејкерот на папата Бенедикт Шеснаесетти, но дека тоа не влијаело на донесување на одлуката за оставка, објави Ал Џазира.

Папата се обраќа во Ватикан, милијарда католици го слушаат

БезПардон - 13.02.2013

Очите на католичкиот свет се свртени кон базиликата Свети Петар, каде што во моментов папата Бенедикт 16-ти се обраќа, прв пат откако најави оставка.

Бенедикт 16: Мојата оставка е за доброто на црквата!

БезПардон - 13.02.2013

Папата Бенедикт 16 во првото појавување во јавноста откако ја најави својата сотавка денеска изјави дека се повлекува за, како што рече, „доброто на црквата“.

ВИДЕО: Папа - Заминувам поради доброто на црквата

Нетпрес - 13.02.2013

Папата Бенедикт VI им се заблагодари на верниците за нивната “љубов и молитви“ во текот на своето прво обраќање за јавноста откако соопшти дека ќе поднесе оставка.

Бенедикт Шеснаесети: Свесен сум за тежината на мојата одлука

Press24 - 13.02.2013

„Одлуката да се повлечат ја донесов поради доброто на црквата“, изјавил Бенедикт Шеснаесетти во пресрет со верниците во дворот за аудијенција во Ватикан Тој изјави дека е уверен дека римокатоличката ...

Бенедикт 16-ти: Свесен сум за тежината на мојата одлука

Курир - 13.02.2013

Папата Бенедикт Шестнаесетти изјави денеска во првото обраќање во јавноста, откако најави дека се повлекува од функцијата дека е свесен за тежината на својата одлука, но и дека се чувствува дека ја ...

Бенедикт: Свесен сум за тежината на својата одлука

еВести - 13.02.2013

Папата Бенедикт Шестнаесетти изјави денеска во првото обраќање во јавноста, откако најави дека се повлекува од функцијата дека е свесен за тежината на својата одлука, но и дека се чувствува дека ја ...

Ватикан - секс, тужби и скандали се причини за оставката на папата?

Курир - 13.02.2013

Одлуката на Бенедикт, која што тој ја опиша како “од огромна важност за животот на црквата” го одблежува првото повлекување по она на Папата Грегори Седумнаесетти, кој во 1415 се повлекол од ...

Ужасни скандали се причина за оставката на папата Бенедикт?

еВести - 13.02.2013

Одлуката на Бенедикт, која што тој ја опиша како “од огромна важност за животот на црквата” го одблежува првото повлекување по она на Папата Грегори Седумнаесетти, кој во 1415 се повлекол од ...

Џована Кири новинарката која прва ја објави веста за одлуката на Папата

Макфакс - 13.02.2013

Новинарката на италијанската новинска агенција Џована Кири, долгогодишна известувачка од Ватикан, во понеделникот стана славна во новинарските кругови, но и пошироко, бидејќи благодарејќи на ...

Бенедикт Шеснаесети е свесен за тежината на одлуката да се повлече

Maxim - 13.02.2013

„Одлуката да се повлечат ја донесов поради доброто на црквата“, изјавил Бенедикт Шеснаесетти во пресрет со верниците во дворот за аудијенција во Ватикан.

Бенедикт - Папа од 20 век, без разбирање за третиот милениум

Deutsche Welle - 12.02.2013

Бенедикт 16 - човек на традицијата, теолошки Папа, ултраконзервативец. Зад себе остави Црква на која ретко кога и’ била толку потребна реформа - коментираат германските весници, по најавата за ...

Ватикан со двајца папи и со потенцијални судири и делби во католичката црква

24 Вести - 12.02.2013

По оставката на папата Бенедикт 16 и изборот на нов поглавар на католичката црква, Ватикан ќе има двајца папи и ќе со ситуацијата на потенцијални судири и делби во Светиот стол и во црквата, пишува ...

Папа-уметност

Оff.net - 12.02.2013

Авторитетните фигури - а има ли поголем папа од папата? - се податни теми на уметнички дела, заради „гребење" на уметниците од славата на првите, но и заради желбата за пародичност и контроверзност, ...

Папата нема да се меша во изборот на неговиот наследник

Нова ТВ - 12.02.2013

Папата Бенедикт XVI нема да се меша во изборот на негов наследник после неговата шокантна одлука да се повлече на крајот од овој месец, јавува Би-Би-Си, повикувајќи на се изјавата на братот на Папата.

Папата го шокираше светот со својата оставка

Утрински - 12.02.2013

Бенедикт XVI никогаш не ја достигна популарноста на неговиот претходник, а го следеа и скандали кои го отежнуваа неговото лидерство РИМ – Папата Бенедикт вчера го изненади светот со тоа што кажа дека ...

Човекот што сакаше да остане Јозеф Рацингер

Утрински - 12.02.2013

Бенедикт го презеде кормилото кога се кршеше една од најтешките бури со кои се соочи Католичката црква во последниве децении Причините за оставката не се познати.

Ватикан призна дека папата има вграден пејсмејкер

МКД - 12.02.2013

Ватикан денес првпат признал дека папата Бенедикт Шеснаесетти веќе со години има вграден пејсмејкер и дека пред неколку месеци тајно бил на медицинска процедура за менување на батериите.

Бенедикт нема сила да биде папа

Дневник - 12.02.2013

Бенедикт Шеснаесетти седна на Светата столица во екот на најжестоката бура со која се соочи Kатоличката црква – скандалот со сексуалната злоупотреба на деца од страна на свештеници, но тоа беше само ...

Бенедикт Шеснаесетти ќе живее во манастирот Кармел во рамки на Ватикан

Дневник - 12.02.2013

Новиот папа кој ќе го замени Бенедикт Шеснаесетти ќе биде избран веројатно во март, односно до Велигден кој католиците го одбележуваат на 31 март, јавуваат италијански медиуми.

Папата не се повлекува поради болест

Алфа - 12.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти кој вчера неочекувано најави дека на 28 февруари ќе го напушти папскиот престол, не е болен и не се повлекува поради таква причина, соопштија од Ватикан.

Сите афери на папата Бенедикт XVI

Капитал - 12.02.2013

Осум години папата Бенедикт XVI беше најмоќен човек на католичката црква. Овој период беше одбележан со некои позитивни работи, но и контроверзни, потсетуваат светските медиуми по вчерашната шокантна ...

ДЕМОТИВЕЈШН: Кои се последните зборови на папата...?

наПауза - 12.02.2013

Светот го потресе најновата одлука на папата, па за таа намена тој го одржа неговиот последен говор. Неговите последни зборови беа... Видете на „Демотивејшн“ сликата...

Папата имал вграден пејсмејкер

Н.Македонија - 12.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти има пејсмејкер, вграден пред извесен период, но неговата здравствена состојба не е влошена, изјави портпаролот на Ватикан, Федерико Ломбарди Досега беше непознато дека ...

Најгеј моменти на папата Бенедикт XVI

Идивиди - 12.02.2013

Папата Бенедикт XVI ја шокираше јавноста со своето повлекување. По обелоденувањето на информацијата, гром удри во базиликата Св. Петар во Ватикан.

Заминувањето на папата добро за италијанската економија?!

Капитал - 12.02.2013

„Се прашувавме дали некој ќе се обиде да направи пазарна анализа околу веста дека папата Бенедикт се повлекува од функцијата. И конечно се најде еден!“, велат на порталот Бизнис инсајдер.

Папата не се повлекува поради болест

+инфо - 12.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти, кој вчера неочекувано најави дека на 28 февруари ќе го напушти папскиот престол, не е болен и не се повлекува поради таква причина, соопштија од Ватикан.

Ватикан :Папата Бенедик XVI не заминува поради болест

Канал5 - 12.02.2013

Папата Бенедик XVI не ја напушта Светата столица поради болест ,изјави отец Федерико Ломбарди ,дикеторот на Канцеларијата за медиуми во Ватикан.

Зошто си заминува Бенедикт 16?

Канал5 - 12.02.2013

Еден ден по неочекуваната одлука на папата Бенедикт 16 да си замине, се појавија првите нагаѓања што е причината за напуштањето на папската позиција.

Папата Бенедикт шеснаесетти нема да се меша во изборот на наследникот

Локално - 12.02.2013

Папата Бенедикт XVI нема да се меша во изборот на негов наследник после неговата шокантна одлука да се повлече на крајот од овој месец, јавува Би-Би-Си, повикувајќи на се изјавата на братот на Папата.

Сите афери за времето на Бенедикт XVI

Кирилица - 12.02.2013

Сите афери за времето на Бенедикт XVI Осум години папата Бенедикт XVI беше најмоќен човек на католичката црква. Овој период беше одбележан со некои позитивни работи, но и контроверзни Папата Бенедикт ...

Зошто Папата Бенедикт одлуката ја соопштил токму вчера?

Канал5 - 12.02.2013

Рутинскиот состанок на кардиналите кој бил закажан токму на 11 февруари бил иделна прилика за соопштување на одлуката. Папата не случајно го одбрал 11 февруари како ден кога ќе ја соопшти одлуката ...

Кардианлите ќе искршат нозе во трка за избор на нов папа

Локално - 12.02.2013

Околу 120 кардинали од целиот свет брзааат кон Рим за да учествуваат во изборот на нов папа во Систинската Капела, откако вчера католичките верници и светот слушнаа за решението на Бенедникт ...

Заминувањето на „конзервативниот интелектуалец“ Бенедникт Шеснаесетти

Сител - 12.02.2013

Околу 120 кардинали од целиот свет брзааат кон Рим за да учествуваат во изборот на нов папа во Систинската Капела, откако вчера католичките верници и светот слушнаа за решението на Бенедникт ...

Ватикан со двајца папи и со потенцијални судири и делби во католичката црква

Сител - 12.02.2013

По оставката на папата Бенедикт 16 и изборот на нов поглавар на католичката црква, Ватикан ќе има двајца папи и ќе со ситуацијата на потенцијални судири и делби во Светиот стол и во црквата, пишува ...

Ватикан со двајца папи и со потенцијални судири и делби

Кирилица - 12.02.2013

Ватикан со двајца папи и со потенцијални судири и делби По оставката на папата Бенедикт 16 и изборот на нов поглавар на католичката црква, Ватикан ќе има двајца папи и ќе се соочи со ситуација на ...

Погледнете го новиот дом на папата Бенедикт XVI

Вечер - 12.02.2013

Папата Бенедикт XVI ќе замине во папската резиденција Кастел Кандолфо, каде ќе го чека завршувањето на реновирањето на манастирот Mater Ecclesiae во Ватикан каде ќе ја помине својата пензија.

Како светот гледа на оставката на папата Бенедикт Шеснаесетти

Точка - 12.02.2013

Главната тема во сите светски медиуми во текот на последните 24 часа е оставката на папата Бенедикт Шеснаесетти, вест која што синоќа како бомба одекна во светот.

Погледнете каде ќе живее Папата по 28 февруари

Бриф - 12.02.2013

По објавувањето на веста за повлекувањето на папата Бенедикт шеснаесети, портпаролот на Ватикан отецот Федерико Ломбарди на конференција за медиумите откри и каде ќе живее овој 265 папа по ред.

Сите афери од времето на Бенедикт XVI

Точка - 12.02.2013

Осум години папата Бенедикт XVI е најмоќен човек на Католичката црква. Тој период го обележале позитивни, но и неколку контроверзни случувања.

Папата Бенедикт XVI се повлекува за доброто на црквата, за прв пат во историјата ќе биде избран црн папа

Skopje ID - 12.02.2013

Портпаролот на Ватикан објави неверојатна вест. Папата се повлекува! Како што пренесува Ројтерс, папата Бенедикт Шеснаесетти објасни дека нема доволно сили за да ги извршува обврските, односно дека ...

Папата не се повлекува поради болест

Република - 12.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти кој вчера неочекувано најави дека на 28 февруари ќе го напушти папскиот престол, не е болен и не се повлекува поради таква причина, соопштија од Ватикан.

Сите афери од времето на Бенедикт XVI

Нетпрес - 12.02.2013

Осум години папата Бенедикт XVI е најмоќен човек на Католичката црква. Тој период го обележале позитивни, но и неколку конзервативни случувања.

Сите афери на Папата БЕНЕДИКТ XVI

Република - 12.02.2013

Осум години папата Бенедикт XVI беше најмоќен човек на католичката црква. Овој период беше одбележан со некои позитивни работи, но и контроверзни, потсетуваат светските медиуми по вчерашната шокантна ...

Папата Бенедикт XVI: Телото и умот ми се слаби за да продолжам

Нетпрес - 12.02.2013

Во ера на 24-часовна покриеност на вести, бесконечен проток на информации, ширење на новостите со брзина на светлината, многу често се случува да не веруваме во она што ќе го прочитаме или слушнеме.

Ватикан со двајца Папи, можност за судири и поделби од невиден размер

Press24 - 12.02.2013

По заминувањето на Папата Бенедикт 16 отворена е опцијата Ватикан да има двајца Папи и да се најде во ситуација на потенцијални судири и поделби во Светиот стол и црквата.

Аферите причина за оставката на Папата?

Фама - 12.02.2013

Покрај многубројните афери, за заминувањето на Папата Бенедикт 16-ти допринеле и притисоците од кардиналите. Во прилог на здравствените причини оди и фактот дека папата имал вграден пејсмејкер, што ...

Ватикан со двајца папи и со потенцијални судири и делби во католичката црква

Таратур - 12.02.2013

По оставката на папата Бенедикт 16 и изборот на нов поглавар на католичката црква, Ватикан ќе има двајца папи и ќе соочи со ситуацијата на потенцијални судири и делби во Светиот стол и во црквата, ...

Ватикан ќе остане со двајца живи папи

Денешен - 12.02.2013

По оставката на папата Бенедикт 16 и изборот на нов поглавар на католичката црква, Ватикан ќе има двајца папи и ќе со ситуацијата на потенцијални судири и делби во Светиот стол и во црквата, пишува ...

Папата се повлекува

Deutsche Welle - 11.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти ќе се повлече од функцијата на 28 февруари, потврди денеска (11.02) портпарол на Ватикан. Јозеф Рацингер својата одлука ја соопштил на Конзисториум (собрание на папата и ...

Достoинствено повлекување

Deutsche Welle - 11.02.2013

Најавата на папата Бенедикт Шеснаесетти за повлекување од функцијата изненади многу католици. Но повлекувањето, за црквата која е во криза отвора и можност за нов почеток, оценува Бернд Ригерт во ...

Ненадејна оставка на Папата Бенедикт 16

24 Вести - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28 февруари.

Папата си поднесе оставка

Нова ТВ - 11.02.2013

Сосема неочекувано Папата ќе си поднесе оставка кон крајот на овој месец, изветува BBC. 85-годишниот Бенедикт Шеснаесетти стана папата во април 2005 година по смртта на папата Јован Павле Втори.

Папата Бенедикт XVI се повлекува

Оn.net - 11.02.2013

Заради влошена здравствена состојба, папата Бенедикт XVI се повлекува од позицијата понтиф, пренесуваат светските медиуми според кои информацијата е потврдена од официјални извори.

Папата Бенедикт 16-ти се повлекува

Р.С.Европа - 11.02.2013

Папата Бенедикт 16-ти ќе се повлече од позицијата поглавар на Католичката црква на 28-ми овој месец. Ова го соопшти денеска портпарол на Ватикан, со првично објаснување дека Папата веќе не се ...

Папата и спортот

Оff.net - 11.02.2013

По денешната тазе информација за оставката на Папата Бенедикт 16, која за миг го заобиколи светот, ви претставуваме една мини галерија со славни светски спортски имиња кои беа во негево посета.

За Папите, Ватикан и Бенедикт

Оff.net - 11.02.2013

Оставката на Папата Бенедикт е права вест: последен пат ваква вест сме имале пред 600 години. Мало буричкање по битни и небитни факти на теmата.

Бенедикт првиот папа кој дал оставка последниве 600-тина години

Глас на Америка - 11.02.2013

Во изјавата наведува дека силата му попуштила до тој степен што веќе не може адекватно да ја исполнува службата. Папата Бенедикт XVI-ти најави дека ќе се повлече, со што стана првиот поглавар на ...

Папата Бенедикт 16-ти си заминува

Р.С.Европа - 11.02.2013

Папата Бенедикт 16-ти ќе се повлече од позицијата поглавар на Католичката црква на 28-ми овој месец. Ова го соопшти денеска портпарол на Ватикан, пренесувајки ја пораката на Папата дека ќе се ...

Погледнете како Папата ја соопшти оставката

Нова ТВ - 11.02.2013

Драги браќа, Јас ве свикав на овој Конзисториум (собир на кардинали), не само за трите канонизации, туку и да Ви ја кажам одлуката што е од голема важност за животот на Црквата.

Ретроспектива од папството на Бенедикт XVI

Нова ТВ - 11.02.2013

На 19 април, 2005 година, на 78 годишна возраст Кардиналот Ратцингер беше избран за 265. Папа и го одбра името Бенедикт 16. Тој го наследи Папата Јован Павле втори кој почина на 2 април.

Папата ќе даде оставка на 28 февруари

Вест - 11.02.2013

ВАТИКАН (АП) - Папата Бенедикт 16 соопшти дека ќе даде оставка на 28 февруари , со што ќе стане првиот понтиф кој ќе го стори тој чекор по речиси 600 години.

Папата Бенедикт Шеснаесетти поднесе оставка!

Утрински - 11.02.2013

Портпаролот на Ватикан Федерико Ломбарди потврди дека папата ќе ја напушти функцијаta на 28 февруари во 20 часот по Гринич Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на ...

Папата Бенедикт даде оставка – сите во шок!

МКД - 11.02.2013

Папата сосема неочекувано најави дека ќе се повлече кон крајот на месецов, а како причина наведе дека е премногу стар за да продолжи, на возраст од 85.

Ватикан потврди: Папата се повлекува на 28 февруари

Дневник - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28 февруари.

По осум години Папата Бенедикт XVI поднесе оставка!

Капитал - 11.02.2013

Папата Бенедикт XVI има намера да поднесе оставка до крајот на овој месец бидејќи чувствува недостаток на енергија за да ја продолжи работата, изјави неговиот портпарол денес, пренесуваат светските ...

Папата се повлекува на 28 февруари

Идивиди - 11.02.2013

Рим, 11 февруари 2013 (МИА) - Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека ќе се повлече од должноста на 28 февруари.

Папата Бенедикт XVI се повлекува

Кајгана - 11.02.2013

Папата Бенедикт XVI ќе поднесе оставка на 28-ми февруари, извести италијанската новинска агенција Ansa, а според агенцијата APA самиот папа тоа го објавил во Рим во понеделникот при прогласувањето за ...

Ватикан потврди: Папата се повлекува на 28 февруари

А1 On - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28 февруари.

Папата се повлекува на 28 февруари: Прва абдикација по 600 години

365 - 11.02.2013

Папата Бенедикт XVI се повлекува од местото врховен поглавар на Римокатоличката црква, потврди Ватикан. Портпаролот на Ватикан, Федерико Ломбарди, изјавил за агенцијата „Франс прес“ дека Папата ќе се ...

Неочекуваната оставка на папата ги шокираше познатите!

Хитпортал - 11.02.2013

П ознатите експесно реагираа на друштвените мрежи кога ја слушнаа веста за оставката на папата. Папата Бенедит XVI денеска објави дека повеќе нема сила и се повлекува од функцијата.

Прва оставка на Папа во Ватикан од 1415 година наваму

Капитал - 11.02.2013

Вестта која денес ја шокира светската јавност е оставката на Папата Бенедикт XVI . Папата на крајот од овој месец ќе ја напушти функцијата поради „недостаток на енергија“ за извршување на работните ...

Прочитајте го целиот проштален говор на папата Бенедикт XVI

Капитал - 11.02.2013

Папата објави дека отстапува од должноста од 28 февруари оваа година. Писмото на папата за оставката го пренесуваме во целост: Драги браќа, Го повикав овој Конзисториум, не само поради три ...

Оставката на Папата уникатен чин или потег на реформатор!

Н.Македонија - 11.02.2013

Оставката на Папата во модерната историја на Католичката црква е апсолутно уникатен настан, смета историчарот и познавач на Католичката црква Јарослав Шебек во врска со денешната неочекувана изјава ...

Оставката на Папата во модерната историја е уникат, смета чешки експерт

А1 On - 11.02.2013

Оставката на Папата во модерната историја на Католичката црква е апсолутно уникатен настан, смета историчарот и познавач на Католичката црква Јарослав Шебек во врска со денешната нечекувана изјава на ...

Историски факти за Ватикан

Н.Македонија - 11.02.2013

Во историјата на Ватикан на папскиот престол седеле 265 папи и 41 антипапи, пренесува МИА Најмладиот папа Бенедикт Деветти седнал на престолот со 12 години во 1012 година, а најстариот Целестин Петти ...

Папата Бенедикт XVI заминува,нов Папа во март

Алфа - 11.02.2013

„Откако постојано ја испитував својата свест пред Бог, заклучив дека мојата сила поради моите години повеќе не е соодветна за исправно водење на службата на Свети Петар.

Одлуката на папата го изненади светот

Алфа - 11.02.2013

„Откако постојано ја испитував својата свест пред Бог, заклучив дека мојата сила поради моите години повеќе не е соодветна за исправно водење на службата на Свети Петар.

Папата се повлекува на 28 февруари

+инфо - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28 февруари.

Папата Бенедикт XVI го напушта Ватикан

Кирилица - 11.02.2013

Папата Бенедикт XVI го напушта Ватикан Првиот човек на Римокатоличката црква, Папата Бенедикт XVI се повлече од функцијата Портпаролот на Ватикан, најави дека Папата ќе замине од својата функција на ...

Папата си заминува од Ватикан

Либертас - 11.02.2013

Папата Бенедикт 16 си заминува од функцијата до крајот на месецов, потврдија од Ватикан. Сеуште не се познати причините за ваквата одлука, но ова е невообичаено, со оглед на тоа што претходниците ...

Немам веќе сила

Вечер - 11.02.2013

Како што јавува Ројтерс, Бенедикт својата одлука ја образложил во куса изјава на латински јазик велејќи дека нема сила да ја извршува должноста напоменувајќи притоа дека заминува за доброто на ...

Оставката на Папата во модерната историја е уникат

Сител - 11.02.2013

Оставката на Папата во модерната историја на Католичката црква е апсолутно уникатен настан, смета историчарот и познавач на Католичката црква Јарослав Шебек во врска со денешната нечекувана изјава на ...

Папата се повлекува на 28 февруари

МРТ - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека ќе се повлече од должноста на 28 февруари.

Уникатна и револуционерна е оставката на Папата Бенедикт Шеснаесетти

Локално - 11.02.2013

Оставката на Папата во модерната историја на Католичката црква е апсолутно уникатен настан, смета историчарот и познавач на Католичката црква Јарослав Шебек во врска со денешната нечекувана изјава на ...

Оставката на Папата во модерната историја е уникат

Либертас - 11.02.2013

Оставката на Папата во модерната историја на Католичката црква е апсолутно уникатен настан, смета историчарот и познавач на Католичката црква Јарослав Шебек во врска со денешната нечекувана изјава на ...

Папата го напушта Ватикан поради здравствени причини, новиот ке се избира пред Велигден

Локално - 11.02.2013

Папата Бенедикт XVI објави дека ќе се повлече од функцијата на 28 февруари поради недостаток на сили и можности да управува со Римокатоличката црква.

Гром од ведро небо – Папата си даде отказ – избор на нов папа во март

МК News - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека ќе се повлече од должноста на 28 февруари.

Бенедикт Шеснаесетти ќе живее во манастирот Кармел во рамки на Ватикан

Сител - 11.02.2013

Новиот папа кој ќе го замени Бенедикт Шеснаесетти ќе биде избран веројатно во март, односно до Велигден кој католиците го одбележуваат на 31 март, јавуваат италијански медиуми.

Дон Циримотиќ: Папата ја покажал својата големина

Канал5 - 11.02.2013

Католичките верници во Македонија, како и во целиот свет, се изненадени од оставката на поглаварот на римокатоличката црква, Папата Бенедикт 16-ти.

Бенедикт 16-тиот ќе живее во манастирот Кармел во Ватикан

Канал5 - 11.02.2013

Новиот Папа кој ќе го замени Бенедикт Шеснаесетти ќе биде избран веројатно во март, односно до Велигден кој католиците го одбележуваат на 31 март, јавуваат италијански медиуми.

Црнец фаворит за нов папа?!

Вечер - 11.02.2013

Како што јавува Ројтерс, Бенедикт својата одлука ја образложил во куса изјава на латински јазик, велејќи дека нема сила да ја извршува должноста, напоменувајќи притоа дека заминува за доброто на ...

По шест века Папа поднесува оставка

Бриф - 11.02.2013

Папата Бенедикт шеснаесети се повлекува од должноста на 28 февруари оваа година, извести Ватикан. Во кратката изјава на латински јазик 85- годишниот Папа објаснува дека си заминува од должноста ...

Папата се повлекува на 28.февруари

Точка - 11.02.2013

Папата Бенедикт 16 најави, сосема неочекувано, дека ќе се повлече од функцијата поглавар на Римокатоличката црква на 28.февруари. Ватикан ја потврди веста.

Папата си даде отказ!

БезПардон - 11.02.2013

Сосема неочекувано Папата ќе си поднесе оставка кон крајот на овој месец, изветува BBC. 85-годишниот Бенедикт Шеснаесетти стана папата во април 2005 година по смртта на папата Јован Павле Втори.

Се повлекува папата Бенедикт Шеснаесетти

Република - 11.02.2013

Папата Бенедикт Шеснаесетти се повлекува, јавија балканските медиуми. Веста ја потврди и официјален Ватикан. Оставката се очекува на крајот на месецов, а причините, како што изјавил папата, биле деке ...

Папата се повлекува на 28 февруари

За Се - 11.02.2013

Ватикан објави дека Папата Бенедик 16 ќе се повлече од папската должност на 28 февруари. Главната причина која и самиот Папа ја посочи е немањето енергија за да ја води римокатоличката црква.

Папата Бенедикт се повлекува од функцијата?

Press24 - 11.02.2013

Од Ватикан пристигнува веста за повлекувањето на Папата Бенедикт XVI, пренесува Дневник.хр Папата Бенедикт XVI на 28 февруари си поднесува оставка.

Ватикан потврди: Папата се повлекува на 28 февруари

еВести - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28 февруари.

Папата Бенедикт XVI ненадејно поднесе оставка

Таратур - 11.02.2013

Папата Бенедикт XVI си поднесе оставка, известува италијанската новинска агенција Ansa. Причините поради кои Бенедикт XVI одлучи да го отстапи местото на Светата столица, како поглавар на ...

Ватикан потврди: Папата си заминува на 28 февруари

Press24 - 11.02.2013

За време на денешната миса во Рим, Поглаварот на Римокатоличката црква најави дека ќе се повлече од должноста на 28 февруари Портпаролот на Ватикан, Федерика Ломбарди ја потврди ваквата одлука дека ...

Се повлекува Папата Бенедикт 16-ти

Курир - 11.02.2013

Папата Бенедикт 16-ти се повелкува, јавија балканските медиуми. Веста ја потврди и официјален Ватикан. Но, причините за неговото повлекување се уште не се соопштуваат.

Ватикан го потврди заминувањето на Папата

Курир - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28 февруари.

Папата се повлекува на 28.февруари

Нетпрес - 11.02.2013

Папата Бенедикт 16 најави, сосема неочекувано, дека ќе се повлече од функцијата поглавар на Римокатоличката црква на 28.февруари. Ватикан ја потврди веста.

Оставката на Папата е поради аферите во Ватикан?

Press24 - 11.02.2013

Според историчарот и познавач на Катлочката црква Јарослав Шебек, остаквата на Палата во модерната историја на Католичката црква е уникатен настан со оглед на тоа дека вакво нешто се нема случено од ...

Ломбарди: Бенедикт 16-ти не страда од конкретна болест

Курир - 11.02.2013

Директорот на пресслужбата на Ватикан Федерико Ломбарди денеска изјави оти причината за повлекувањето на 85-годишниот папа Бенедикт Шеснаесетти не е неговата здравствена состојба и оти папата ја ...

Папата се повлекува

Sky - 11.02.2013

Сосема неочекувано денеска се појави вест која ја потврди и Ватикан дека папата Бенедикт 16-ти ќе се повчеле на функцијата поглавар од Римокатоличката црква. Бенедикт ќе се повлече на 28-февруари.

Братот на Папата: Бенедикт XVI сака да се одмори

Press24 - 11.02.2013

Братот на Папата, Џорџ Рацингер, изјавил дека лекарот го советувал Папата повеќе да не оди на далечни патување и дека Бенедикт XVI со месеци размислува за повлекување Папата денес објави дека ќе се ...

Најинтересните факти за Ватикан

Курир - 11.02.2013

Во историјата на Ватикан, на престолот седеле 265 папи и 41 антипапи. Најмладиот папа Бенедикт Деветти седнал на престолот со 12 години во 1012 година, а најстариот Целестин Петти бил на 85 години ...

Папата Бенедикт XVI си поднесе оставка

Primetime - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт XVI си заминува од функцијата на 28. февруари, јавуваат светските агенции.

Папата Бенедикт XVI поднесува оставка

Макфакс - 11.02.2013

Папата Бенедикт XVI подесува оставка, извести италијанската новинска агенција Анса. Не е познато зошто папата се одлучил да го отстапи местото поглавар на римокатличката црква.

Папата Бенедикт XVI се повлекува

Макфакс - 11.02.2013

Папата Бенедикт XVI ќе поднесе оставка на 28-ми февруари, извести италијанската новинска агенција Ansa , а според агенцијата APA самиот папа тоа го објавил во Рим во понеделникот при прогласувањето ...

Папата побара свикување на конклавата за избор на негов наследник

Макфакс - 11.02.2013

Папата римокатолички Бенедикт Шеснаесетти во понеделник повика на свикување на конклавата (советот на кардиналите кој се состанува за избор на папа) за да биде избран негов наследник откако претходно ...

Папата Бенедикт XVI се повлекува од функцијата

Inpress - 11.02.2013

Ватикан, 11. февруари 2013 (ИНПРЕС) Папата Бенедикт XVI објави дека ќе се повлече од функцијата на 28-ми февруари, соопшти за АФП портпаролот на Светата столица.

Папата се повлекува

Денешен - 11.02.2013

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаесетти за време на денешната миса во Рим најави дека планира да се повлече од должноста на 28 февруари.

Папата Бенедикт си заминува од својата функција?

Maxim - 11.02.2013

Од Ватикан пристигнува веста за повлекувањето на Папата Бенедикт XVI, пренесува Дневник.хр Папата Бенедикт XVI на 28 февруари си поднесува оставка.

Ватикан потврди: Папата си заминува од својата функција

Maxim - 11.02.2013

За време на денешната миса во Рим, Поглаварот на Римокатоличката црква најави дека ќе се повлече од должноста на 28 февруари Портпаролот на Ватикан, Федерика Ломбарди ја потврди ваквата одлука дека ...

Оставката на Папата е поради аферите во Ватикан?

Maxim - 11.02.2013

Според историчарот и познавач на Катлочката црква Јарослав Шебек, остаквата на Палата во модерната историја на Католичката црква е уникатен настан со оглед на тоа дека вакво нешто се нема случено од ...

Братот на Папата: Бенедикт XVI сака да се одмори

Maxim - 11.02.2013

Братот на Папата, Џорџ Рацингер, изјавил дека лекарот го советувал Папата повеќе да не оди на далечни патување и дека Бенедикт XVI со месеци размислува за повлекување Папата денес објави дека ќе се ...