TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обележано 100 годишнината од раѓањето на Прличко - одиграна „Сомнително лице“

Канал5 - 18.03.2007

По 18 години пауза Сомнителното лице се врати на сцената на Македонскиот народен театар. Ликот на амбициозниот кариерист и помалку несмасен полициски генерал Јеротие Пантиќ кој повеќе од 43 години го оживуваше бардот на македонското глумиште Петре Прличко во новата премиера му беше доверен на ...

Продадени сите претстави до 26 април

Време - 17.03.2007

ПРЕМИЕРА НА „СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ“ ВО МНТ Премиерата на „Сомнително лице“ од Бранислав Нушиќ во режија на Синиша Ефтимов ќе се одржи вечерва, во 20 часот, на сцената на МНТ. Тешко да се најдат билети за сите изведби на оваа најнова обнова на Нуќишевиот текст до 26 април - дотогаш се е распродадено, ...

Играм за дедо ми и за себе

Утрински - 17.03.2007

Игор Џамбазов По десет години му се враќа на театарот со вечерашната премиера на „Сомнително лице“ во МНТ, каде што го наследува својот дедо Петре Прличко, кој 43 години го играше ликот на Јеротие Пантиќ Катерина Шекеровска Десет години по последната претстава одиграна на сцената на матичниот ...

Прличко во безвремето

Вечер Прес - 17.03.2007

По трагата што овој човек, актер, уметник ја остави зад себе, не може ништо друго да се констатира дека е тој постамент, столб кој не е можно да се одмине... Тоа го прави Петре Прличко еден и единствен! "Да си ми живо и здраво детуле...

Прличко - легенда врежана во колективната меморија

Утрински - 16.03.2007

Многу од неговите ликови се претворија во наш спомен и симбол на кој се сеќаваме со љубов СУНЧИЦА УНЕВСКА На 13 март се навршија 100 години од раѓањето на Петре Прличко, еден цел век кој на нашите простори, но и пошироко на Балканот беше одбележан со многу извонредни ликови што Прличко умееше на ...

По 18 години „Сомнително лице“ повторно во МНТ

Утрински - 16.03.2007

Новата постановка на легендарниот текст на Бранислав Нушиќ МНТ ја подготви во чест на 100-годишнината од раѓањето на Прличко В сабота во 20 часот ќе се одржи премиерата на новата постановка на легендарниот драмски текст „Сомнително лице“ на Бранислав Нушиќ, која овој театар ја подготви во чест на ...

Петре Прличко го донесе на сцена внукот Игор Џамбазов

Дневник - 16.03.2007

Јубилејот 100 години од раѓањето на нашиот театарски доајен Петре Прличко беше доволна провокација неговиот внук Игор Џамбазов , по пауза од десет години, да се врати на сцената на МНТ . Утревечер во 20 часот, во театарот „Центар“, тој ќе ја толкува улогата на Јеротие Пантиќ, која речиси четири ...

Игор Џамбазов ќе го демистифицира дедо му

Вест - 16.03.2007

ПРЕМИЕРА Пред премиерата, со која се одбележуваат 100 години од раѓањето на доајенот на македонското глумиште Петре Прличко, во фоајето на Театар Утревечер во Македонскиот народен театар, по речиси 20 години, ќе биде изведена премиерата на пиесата "Сомнително лице" од Бранислав Нушиќ.

Театарот „Центар“ ќе почне со одбележување на годината на Прличко

А1 - 15.03.2007

Со поставувањето на биста на актерот Петре Прличко и премиерната изведба на претставата „Сомнително лице“, театарот „Центар“ ќе почне со одбележувањето на годината на актерот. Годинава посветена и во чест на бардот на македонското актерство Петре Прличко.

Корифеј со автентична актерска магија

Дневник - 14.03.2007

Сто години се навршија од раѓањето на легендата на македонското актерство - Петре Прличко. Роден е на 13 март 1907 година во Велес, а почина во Скопје на 16 ноември 1995 година . Изоди долг професионален животен пат, остварувајќи една од најимпресивните кариери во историјата на македонскиот и ...

Со творечкиот инстинкт Петре Прличко создаде улоги за паметење

Дневник - 13.03.2007

Во богатиот живот актерство Прличко одиграл најмалку 8.000 театарски претстави, 262 пати го играл Јеротие во „Сомнително лице“ и 203 пати Митке во „Коштана“ Со откривање на спомен-биста, родниот Велес на актерот Петре Прличко одбележа 100 години од раѓањето на великанот на македонското актерство.

Одбележана стогодишнината од раѓањето на Петре Прличко

Утрински - 13.03.2007

„Прличко е пожив од живите, уште додека беше жив влезе во легендите, нагласи Иван Ивановски при поставувањето на бистата на Петре Прличко во Младинскиот парк во Велес Славица Ќ. николовска Велес - На ден спроти стотиот роденден на Петре Прличко велешани се потсетуваат на легендата на македонскиот ...

По 100 години Прличко се врати во Велес

Вест - 13.03.2007

ВЧЕРА ВО РОДНИОТ ГРАД НА АКТЕРОТ Денес големиот македонски актер Петре Прличко би имал 100 години. Дванаесет години по неговата смрт, оваа годишнана ја одбележа неговиот роден град Велес со свечена академија, на која за легендарниот Перица говореа професорката Јелена Лужина, за делот во театарот, а ...

По 100 години - биста за Прличко

Вечер Прес - 13.03.2007

Во Велес, родниот град на доајенот на македонското глумиште Петре Прличко, вчера со свечена академија и откривање на спомен-биста беше одбележана 100-годишнината од неговото раѓање. "Денес Прличко се враќа во Велес конечно и дефинитивно.

100 години од раѓањето на доајенот на актерството Петре Прличко

А1 - 12.03.2007

Сопругата на Петре Прличко, Нада зборува за животот поминат со големиот актер , ако беше жив Прличко ќе имаше 100 години. „Тој беше прекрасен човек, немам зборови, една хармонија меѓу мене и него, знаев што значи да имаш сопруг артист и среќна сум што сум имала таков човек“, изјави Нада Прличкова, ...

Сто години од раѓањето на Петре Прличко

Утрински - 12.03.2007

Денеска во Велес почнува одбележувањето на 100 години од раѓањето на Петре Прличко, легендата на македонскиот театар. По овој повод, во Паркот на културата во центарот на Велес родниот град на актерот, непосредно до локацијата на која ќе се гради новиот објект на Народниот театар, ќе биде откриена ...

Сто години од раѓањето на Петре Прличко

Канал5 - 12.03.2007

По повод 100-годишнината од раѓањето на актерот Петре Прличко, денеска во неговиот роден град Велес ќе биде одржана свечена академија, а во чест на бардот на македонското глумиште во Паркот на културата во градот ќе биде откриена биста на Прличко, изработена од академик Томе Серафирмовски.

Сто години од раѓањето на Петре Прличко

Вест - 12.03.2007

ДЕНЕС ВО РОДНИОТ ГРАД НА ДОАЈЕНОТ НА МАКЕДОНСКОТО ГЛУМИШТЕ Чествувањето ќе започне во зградата на Општината, со свечена академија насловена "Велес за Прличко", а во центарот на градот ќе биде откриена и негова биста, дело на академик Томе Серафимовски Во Велес, во родниот град на доајенот на ...

Поставена биста на Прличко во Велес

Време - 12.03.2007

ВЕК ОД РАЃАЊЕТО НА ДОАЈЕНОТ Во чест на 100-годишнината од раѓањето на Петре Прличко во неговиот роден град Велес е поставена биста на актерот, која во бронза ја изработи Томе Серафимовски. На свечената академија за Прличко, која ќе се одржи утре, на денот на неговиот стоти роденден, ќе говорат ...

Биста на Прличко во родниот Велес

Вечер Прес - 12.03.2007

Во Велес, родниот град на доајенот на македонското глумиште, Петре Прличко, денеска се одбележуваат 100 години од неговото раѓање. Велешани ќе му се оддолжат со спомен-биста во центарот на градот, во Младинскиот парк. Бистата е дело на академскиот скулптор Томе Серафимовски.