TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бериша: Нема опасност од голема Албанија

А1 - 22.11.2008

Македонија е целосно подготвена да ги превземе сите одговорности како членка на НАТО, а потоа и на Европската унија. Ова го изјави албанскиот претседател Сали Бериша во Тирана, во интервју за А2 телевизија непосредно пред неговата посета на Македонија, што ќе се емитува вечерва. Според Бериша, “во таа насока изнаоѓање решение за спорот со Грција е најдобриот интерес за двете држави.

Бериша: Македонија е подготвена за во НАТО и ЕУ

Алсат-М - 22.11.2008

Македонија е целосно подготвена да ги превземе сите одговорности како членка на НАТО, а потоа и на Европската унија (ЕУ). Ова го изјави албанскиот претседател Сали Бериша во Тирана, во интервју за А2 телевизија непосредно пред неговата посета на Македонија, што ќе се емитува вечерва. Според Бериша, “во таа насока изнаоѓање решение за спорот со Грција е најдобриот интерес за двете држави.

Груевски ги прима Бериша и Тачи

Телма - 22.11.2008

Премиерот Никола Груевски денеска во македонската Влада ќе се сретне со својот албански колега Сали Бериша. Како што соопшти владината прес - служба, шефот на македонската Влада попладне треба да се сретне и со премиерот на Косово Хашим Тачи.

Груевски на одделни средби со Бериша и Хашим Тачи

Алсат-М - 22.11.2008

Премиерот Никола Груевски денеска во македонската Влада ќе се сретне со својот албански колега Сали Бериша. Како што соопшти владината прес - служба, шефот на македонската Влада попладне треба да се сретне и со премиерот на Косово Хашим Тачи ...

Средба Груевски - Бериша

Алсат-М - 22.11.2008

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска имаше работна средба со премиерот на Република Албанија, Сали Бериша. Албанскиот премиер денеска ќе биде гостин на манифестацијата на одбележување на 22 Ноември – денот на албанската азбука.

Средба Груевски - бериша: "односите се одлични"

Телма - 22.11.2008

Билатералните односи помеѓу Македонија и Албанија се одлични. Потребно е понатамошно интензивирање и продлабочување на регионална и економската соработка, констатираа македонскиот и албанскиот премиер Никола Груевски и Сали Бериша на денешната средба во Скопје.

Одлични билатерални односи меѓу Албанија и Македонија

Алсат-М - 22.11.2008

Двајцата премиер Груевски и Бериша уште еднаш ги потврдија одличните односи меѓу двете земји во сите области кои се од заеднички интерес. Како што истакна по средбата со Груевски премиерот на Албанија Беришауште еднаш се истакнала потребата од интензивирање на економската соработка меѓу Скопје и Тирана, но и соработката во сите сфери “Двете влади ќе почнат со изградба на железничката линија.

Во Скопје денеска средби помеѓу Груевски, Бериша, и Тачи

Канал5 - 22.11.2008

Во Скопје денеска се случуваат средби во премиерскиот триаголник Никола Груевски, Сали Бериша, Хашим Тачи. Претседателите на владите на Албанија и на Косово се во Македонија по повод централното чествување на стогодишнината од стандардизацијата на албанската азбука кое се одржува вечерва во Домот на АРМ.

Лидерите на ДУИ и ДПА се сретнаа со Бериша

Алсат-М - 22.11.2008

Последните настани во Албанија и Македонија, особено изборниот процес беа главните теми на средбите на албанскиот премиер Сали Бериша со лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. На средбата со Ахмети, Бериша го оцени функционирањето на владината коалиција меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ како и прогресот кој е остварен во имплементирањето на Охридскиот договор.

Груевски се сретна со косовскиот и албанскиот премиер

Алсат-М - 22.11.2008

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска имаше работна средба со премиерот на Косово, Хашим Тачи. Разговарале за идната соработка и особено за зајакнувањето на дипломатските односи меѓу двете земји. Без детали, косовскиот премиер навести дека дипломатските односи ќе бидат набргу воспоставени .

Македонија и Албанија се поддржуваат на патот кон ЕУ

Форум - 22.11.2008

Двете држави и натаму тесно ќе соработуваат и меѓусебно ќе се помагаат на патот кон нивната целосна интеграција во евроатлантските структури, заклучиле премиерите Груевски и Бериша денеска во Скопје На средбата којашто траеше речиси два часа без изјави за новинарите, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски и неговиот албански колега Сали Бериша констатирале дека меѓу ...

Одлични билатерални односи меѓу Албанија и Македонија

Макфакс - 22.11.2008

Одлични билатерални односи меѓу Македонија и Албанија, констатираа денеска македонскиот премиер Никола Груевски и албанскиот претседател Сали Бериша, при нивната денешна средба во Скопје. „На средбата беше изразен интерес за продолжување на контактите во сите сфери од заемен интерес, а особено се разгледуваа можностите и потенцијалите за понатамошно унапредување на економската соработка помеѓу ...

Груевски на средби со Бериша и Тачи

Макфакс - 22.11.2008

Премиерот Никола Груевски денеска во Скопје ќе оствари одделни средби со албанскиот претседател Сали Бериша и косовскиот премиер Хашим Тачи. Двете средби, како што е официјално соопштено ќе се одржат во просториите на Владата. Бериша и Тачи претходно за денеска најавија учество на Централна свеченост по повод празникот на Албанската азбука што се одржува во Скопје.

Бериша: Македонија е подготвена за во НАТО и ЕУ

Макфакс - 22.11.2008

Македонија е целосно подготвена да ги превземе сите одговорности како членка на НАТО, а потоа и на Европската унија (ЕУ). Ова го изјави албанскиот претседател Сали Бериша во Тирана, во интервју за А2 телевизија непосредно пред неговата посета на Македонија, што ќе се емитува вечерва. Според Бериша, “во таа насока изнаоѓање решение за спорот со Грција е најдобриот интерес за двете држави.

Груевски на одделни средби со Бериша и Хашим Тачи

Алфа - 22.11.2008

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски денеска ќе се сретне со својот албански колега Сали Бериша. Како што соопштија од неговиот кабинет, средбата ќе се одржи во просториите на Владата на Република Македонија. Од владината прес - служба информираа и дека премиерот попладне треба да се сретне со шефот на владата на Косово, Хашим ...

Груевски на средби со Сали Бериша и Хашим Тачи

Нетпрес - 22.11.2008

Претседателот на Владата на Македонија Никола Груевски, денеска најпрво ќе оствари средба со претседателот на Владата на Албанија, Сали Бериша, а потоа и со претседателот на владата на Косово Хасим Тачи, соопштија од неговиот кабинет. Во соопштенитено не е наведено која е цeлта на средбата и за што ќе се разговара, а средбата ќе се оствари во Владата на Република ...

Констатирани одличните билатерални односи помеѓу Македонија и Албанија

Нетпрес - 22.11.2008

Премиерот Никола Груевски денеска оствари работна средба со премиерот на Република Албанија, Сали Бериша, кој денеска ќе биде гостин на манифестацијата на одбележување на 22 Ноември – денот на албанската азбука. Како што соопштуваат од владиниот кабинет, на средбата биле констатирани одличните билатерални односи помеѓу Република Македонија и Република Албанија, а било дискутирано и околу ...

Македонија и Албанија со добри билатерални односи, да се интензивира економската соработка

Сител - 22.11.2008

Билатералните односи помеѓу Македонија и Албанија се одлични. Потребно е понатамошно интензивирање и продлабочување на регионална и економската соработка, констатираа македонскиот и албанскиот премиер Никола Груевски и Сали Бериша на денешната средба во Скопје.

Груевски ќе се сретне со Бериша и Тачи

Форум - 21.11.2008

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, утре во Скопје ќе ги прими во одделни посети, албанскиот премиер Бериша и премиерот на Косово, Хашим Тачи Македонскиот премиер Никола Груевски утре околу пладне ќе оствари тет-а-тет средба со албанскиот колега Сали Бериша . Попладнето, пак, Груевски во четири очи ќе се сретне со премиерот на Косово, Хашим Тачи .

Селмани во Тирана

Алсат-М - 18.11.2008

Претседателот на Нова Демократија Имер Селмани престојуваше во Тирана каде се сретана со албанскиот премиер Сали Бериша. На средбата Бериша и Селмани разговарале за последните политички случувања во Македонија и Албанија. Селмани го информирал Бериша за активностите на Нова Демократија и за нејзините цели во насока на ангажирањето на партијата за подобрување на политичкиот имиџ на Албанците, ...