TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Солзавец и водени топови против демонстрантите во Истанбул

Канал5 - 18.05.2014

По рударската несреќа во Турција состојбата и натаму е тензична. Последните двајца рудари се пронајдени мртви, а потрагата е завршена. Протестите против владата меѓутоа продолжуваат во Истанбул.

Нови протести во Анкара и Истанбул

Утрински - 18.05.2014

Судири меѓу демонстранти кои протестираат заради трагичниот ицидент во рудникот крај градот Сома и полицијата, беа регистрирани во Истанбул и Анкара, јавија турски медиуми.

Солзавец и водени топови против демонстрантите во Истанбул

Deutsche Welle - 18.05.2014

По рударската несреќа во Турција состојбата и натаму е тензична. Последните двајца рудари се пронајдени мртви, а потрагата е завршена. Протестите против владата меѓутоа продолжуваат во Истанбул.

Нови протести во Анкара и Истанбул

24 Вести - 18.05.2014

Судири меѓу демонстранти кои протестираат заради трагичниот ицидент во рудникот крај градот Сома и полицијата, беа регистрирани во Истанбул и Анкара, јавија турски медиуми.

Турската полиција уапсила повеќемина менаџери на рудникот во Сома

Deutsche Welle - 18.05.2014

Пет денови по најтешката рударска несреќа во Турција полицијата уапсила повеќемина одговорини од раководството на рудникот. До вчера се тврдеше дека претпријатието управител со рудникот ги испонило ...

Уапсени директорот на рудникот во Сома И уште 17 лица

Телма - 18.05.2014

Турската полиција уапси 18 лица, по најлошата рударска несреќа во историјата на државата. Уапсените, меѓу кои е и генералниот директор на рудникот, се предмет на полициска истрага во западниот град ...

Во Турција уапсени 18 лица осомничени за рударската несреќа

+инфо - 18.05.2014

Полицијата во Турција привела 18 лица меѓу кои и луѓе на извршни позиции во компаниjата сопственик на рудникот во Сома во рамки на истрагаta за трагедијата во која загинаа 301 човек.

Играчите на Галата со рударски капи им одадоа почит на загинатите во несреќата во Сома (ФОТО)

SportMedia - 18.05.2014

Фудбалерите на Галатасарај со рударски капи истрчаа на теренот на својот стадион со што им оддадоа почит на преку 280-те загинати рудари во Сома, каде се случи голема трагедија во еден рудник.

ТУРЦИЈА: Нови протести во Анкара и Истанбул

Телеграф - 18.05.2014

При протестите во Истамбул приведени се 34 демонстранти, а десет лица беа приведени при протестите во Анкара Судири меѓу демонстранти кои протестираат заради трагичниот ицидент во рудникот крај ...

Приведени 18 луѓе во Турција во врска со трагедијата во рудникот близу градот Сома

Сител - 18.05.2014

Турската полиција привела 18 лица меѓу кои и луѓе на извршни позиции во компаниата сопственик на рудникот во Сома во рамки на истрага за трагедијата во која загинаа 301 човек.

ТУРЦИЈА: Приведени 18 луѓе во врска со трагедијата во рудникот

Телеграф - 18.05.2014

Трагедијата се случи во минатата недела во рудник во близина на Сома, во западна Турција при што загинаа 301 човек Турската полиција привела 18 лица меѓу кои и луѓе на извршни позиции во компанијата ...

Осумнаесет уапсенипоради трагедијата во турскиот рудник

Нетпрес - 18.05.2014

Осумнаесет лица се уапсени во Турција поради трагедијата која се случи во рудникот Сома, во која загинаа 301 рудар. Спасувачката операција во рудникот заврши вчера откако беа извадени тела на двајца ...

Нови протести во Анкара и Истанбул

Сител - 18.05.2014

Судири меѓу демонстранти кои протестираат заради трагичниот ицидент во рудникот крај градот Сома и полицијата, беа регистрирани во Истанбул и Анкара, јавија турски медиуми.

18 луѓе упасени меѓу кои и директорите на рудникот во Сома

МРТ - 18.05.2014

Турската полиција уапси 18 луѓе поради трагедијата во рудникот за јаглен во Сома. Меѓу нив се и директорите на компанијата. Апсењето на широко го емитуваат сите медиуми во земјата.

Приведени 18 луѓе во Турција во врска со трагедијата во рудникот

Р.С.Европа - 18.05.2014

Турската полиција привела 18 лица меѓу кои и луѓе на извршни позиции во компаниата сопственик на рудникот во Сома во рамки на истрага за трагедијата во која загинаа 301 човек.

Турски студенти го зазедоа Рударскиот Факултет во Истанбул

Локално - 18.05.2014

Студентите ноќеска го окупирале рударскиот факултет на Истанбулскиот технички универзитет , реагирајќи на рударската несреќа , која зеде 301 жртви во Западна Турција , пренесе АФП .

Турција: Приведени 18 луѓе во врска со трагедијата во рудникот во која загинаа 301 човек

Република - 18.05.2014

Турската полиција привела 18 лица меѓу кои и луѓе на извршни позиции во компаниата сопственик на рудникот во Сома во рамки на истрага за трагедијата во која загинаа 301 човек.

Трагедијата во турскиот рудник причина за судири меѓу полицијата и демонстрантите

Либертас - 18.05.2014

Денеска во Анкара и Истанбул дошло до судири меѓу демонстранти кои протестирале поради трагичниот ицидент во рудникот крај градот Сома и полицијата – јавија турски медиуми.

18 приведени во истрагата за трагедијата во Сома

Либертас - 18.05.2014

Турската полиција привела 18 лица меѓу кои и луѓе на извршни позиции во компаниата сопственик на рудникот во Сома во истрагата за трагедијата во која загинаа 301 рудар.

Рударите се самоубиваа за да не изгорат живи!

Вечер Прес - 18.05.2014

ЗАВРШИ СПАСУВАЧКАТА ОПЕРАЦИЈА ВО СОМА ЗАГИНАА 301 РУДАР За "Дејли мејл" рударот Хасан Оздил вели: "Видов рудар кој си го стави ременот околу вратот обидувајќи се да се самоубие.

Нови протести во Анкара и Истанбул

Lider - 18.05.2014

Судири меѓу демонстранти кои протестираат заради трагичниот ицидент во рудникот крај градот Сома и полицијата, беа регистрирани во Истанбул и Анкара, јавија турски медиуми.

Турција, се зголемува бројот на загинати рудари

Алсат-М - 17.05.2014

Бројот на загинати во најголемата рударска несреќа во Турција е зголемен денеска на 300, а нов пожар загрозува спасувачки напори, изјави министерот за енергетика Танер Јилдиз.

Турски банки ги отпишуваат долговите на загинатите рудари

Бизнис Инфо - 17.05.2014

Бизнис заедницата истапи да ги поддржи фамилиите на жртвите од катастрофата во рудникот во турскиот град Сома, во која загинаа најмалку 282 рудари. Водечките бизнис организации и универзитети почнаа ...

Турција: Со солзавец против огорчените демонстранти

Deutsche Welle - 17.05.2014

Во западнотурскиот град Сома тагувањето по загинатите рудари се претвори во гнев против владата во Анкара. Таа пак против насобраните демонстранти употреби водени топови и солзавец.

Заврши спасувачката операција во Сома, загинаа 301 рудар

24 Вести - 17.05.2014

Во Турција денеска е прогласен крај на спасувачката операција во рудникот за јаглен во Сома откако беа извадени телата на уште двајца рудари. Во несреќата загинаа 301 рудар.

Крај на спасувачката акција - во рудникот кај Сома 301 жртва

Телма - 17.05.2014

Заврши операцијата на извлекување на телата на рударите во рудникот за јаглен во Сома. Турскиот министер за енергетика, Танер Јилдиз, информираше дека ниеден рудар не е оставен под земја и дека за ...

Турција: Се става крај на спасувачката операција во која загинаа 301 рудар

Нова ТВ - 17.05.2014

Турција ја запира операцијата на спасување на Сома рудникот, откако уште две тела беа пронајдени, со што се крена бројот на загинати до 301. Телата на сите рудари кои се затрупани сега се смета дека ...

Завршена потрагата во Сома, 301 мртов рудар

Макфакс - 17.05.2014

Заврши потрагата по жртвите од најголемата индустриска несреќа во историјата на Турција, објави владата во саботата пред паѓањето на ноќта, повеќе од четири дена по трагедијата во рудникот за јаглен ...

Бројот на загинатите рудари во Турција се искачи на 299

Курир - 17.05.2014

Бројот на загинати во најголемата рударска несреќа во Турција е зголемен денеска на 299, а нов пожар загрозува спасувачки напори, изјави министерот за енергетика Танер Јилдиз.

Заврши спасувачката операција во Сома, загинаа 301 рудар

Сител - 17.05.2014

Во Турција денеска е прогласен крај на спасувачката операција во рудникот за јаглен во Сома откако беа извадени телата на уште двајца рудари. Во несреќата загинаа 301 рудар.

Заврши спасувачката операција во Сома, загинаа 301 рудар

+инфо - 17.05.2014

Во Турција денеска е прогласен крај на спасувачката операција во рудникот за јаглен во Сома откако беа извадени телата на уште двајца рудари. Во несреќата загинаа 301 рудар.

Во рудникот во Турција загина 299 рудари

+инфо - 17.05.2014

Бројот на загинати во најголемата рударска несреќа во Турција е зголемен денеска на 299, а нов пожар загрозува спасувачки напори, изјави министерот за енергетика Танер Јилдиз.

ТУРЦИЈА: Заврши спасувачката операција во Сома, загинаа 301 рудар (ВИДЕО)

Телеграф - 17.05.2014

Во рудникот денеска повторно изби пожар, но на друга локација, на 250 метри од местото на несреќата. Во Турција денеска е прогласен крај на спасувачката операција во рудникот за јаглен во Сома откако ...

ВИДЕО: Бројот на загинатите рудари во Турција се искачи на 299

Нетпрес - 17.05.2014

Бројот на загинатите рудари во најголемата рударска несреќа во Турција се искачи на 299. 485 рудари се спасени од вторникот кога изби пожар во рудникот Сома.

Јилдиз: Биланс на загинатите рудари е 299

Сител - 17.05.2014

Бројот на загинати во најголемата рударска несреќа во Турција е зголемен денеска на 299, а нов пожар загрозува спасувачки напори, изјави министерот за енергетика Танер Јилдиз.

Продолжуваат протестите во Сома поради експлозијата во рудникот

Inpress - 17.05.2014

Сома, 17. мај 2014 (ИНПРЕС) Турската полиција употреби солзавец против илјадници демонстранти во градот Сома, каде што расте бројот на жртвите од експлозијата во рудникот.

Пожарот ги попречува спасувачите во рудникот во Турција

Макфакс - 17.05.2014

Огнот кој избувна повторно во саботата во рудникот во турскиот град Сома во кој загинаа најмалку 300 рудари во најтешката рударска несреќа во историјата на Турција, ги попречува напорите на спасувачи ...

ФОТО Емина се моли за настраданите рудари во Турција

+инфо - 17.05.2014

Пејачката Емина Јаховиќ- Сандал со својот сопруг турскиот пејач Мустафа Сандал с епомолила за рударите кои се заробени во рудникот во Турција и на нивните семејства им упатила поддршка.

Јилдиз: Биланс на загинатите рудари е 299

Алфа - 17.05.2014

Бројот на загинати во најголемата рударска несреќа во Турција е зголемен денеска на 299, а нов пожар загрозува спасувачки напори, изјави министерот за енергетика Танер Јилдиз.

Нов пожар ја спречува потрагата по последните рудари затрупани во Сома

Либертас - 17.05.2014

Денеска нов пожар во рудникот ги спречи спасувачките екипи во Сома во потрагата по последните рудари кои се водат како исчезнати. Се прават напори пожарот што побргу да се стави под контрола, соопшти ...

Бројот загинати во Сома се искачи на 292 луѓе, отровниот гас причина за брзата смрт

Тера - 17.05.2014

Бројот на жртвите во рударската трагедија во рудникот за јаглен во градот Сома во турската провинција Маниса се искачи на 292, соопшти во петокот ноќта министерот за енергетика Танер Јилдиз, а ...

Видео: Премиерот се степа со демонстрант

Денешен - 17.05.2014

Турскиот премиер Ердоган го посети градот Сома каде се случи страшната трагедија во рудникот, во која загинаа повеќе од 300 рудари. Жителите гневни на Ердоган со овации го обвинија дека е виновен за ...

Во Турција заврши операцијата за вадење на телата од рудникот-вкупно 301 загинат

Локално - 17.05.2014

Заврши операцијата за вадење на телата од рудникот кој стана место на една од најголемите несреќи рудари во Турција, пренесе ИТАР-ТАСС. Во инцидентот загинаа 301 лица.

Пожарот ги попречува спасувачите во рудникот во Турција

Тера - 17.05.2014

Огнот кој избувна повторно во саботата во рудникот во турскиот град Сома во кој загинаа најмалку 300 рудари во најтешката рударска несреќа во историјата на Турција, ги попречува напорите на спасувачи ...

Конечен биланс: Во Турција загинале 301 рудар

Точка - 17.05.2014

Во Турција денес бил прогласен крај на операцијата за спасување во рудникот за јаглен во Сома откако биле извадени телата на двајцата погинати рудари, каде 301 рудар ги загубиле своите живот.

Заврши спасувачката операција во Сома, загинаа 301 рудар

Република - 17.05.2014

Во Турција денеска е прогласен крај на спасувачката операција во рудникот за јаглен во Сома откако беа извадени телата на уште двајца рудари. Во несреќата загинаа 301 рудар.

Во рудникот во Турција загина 299 рудари

Локално - 17.05.2014

Бројот на загинати во најголемата рударска несреќа во Турција е зголемен денеска на 299, а нов пожар ги загрозува спасувачки напори, изјави министерот за енергетика Танер Јилдиз.

Бројот на загинати рудари во Турција се искачи на 299

Точка - 17.05.2014

Бројот на загинатите рудари во најголемата рударска несреќа во Турција се искачи на 299. 485 рудари се спасени од вторникот кога изби пожар во рудникот Сома.

Емина Јаховиќ со семејството се молат за настраданите рудари во Турција

Вистина.мк - 17.05.2014

Пејачката Емина Јаховиќ со својот сопруг турскиот пејач Мустафа Сандал се длабоко погодени од рударската несреќа во Турција. Тие се молат за рударите кои се заробени во рудникот и на нивните ...

Полицијата се судри со демонстрантите во Сома

Канал5 - 16.05.2014

Анти владини протести се одржаа во текот на изминатите три дена во Истанбул, Измир и главниот град, Анкара. Полицијата употреби водени топови и солзавец против толпата од неколку илјади демонстранти ...

Најмалку 5 повредени во судирите помеѓу турската полиција и демонстрантите во Сома

24 Вести - 16.05.2014

Турската полиција употреби солзавец и гумени куршуми против околу 10.000 лица кои демонстрираа во Сома, градот во кој се случи рударската несреќа, во кои загинаа над 300 рудари.

Советникот на Ердоган се извини за клоците

Deutsche Welle - 16.05.2014

Јусуф Јеркел, советникот на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, кој клоцаше демонстрант, се извини за инцидентот. Турскиот министер за енергија најави дека бројот на жртвите може да се искачи до 302 ...

Јилдиз: Во рудникот има уште 18 рудари, бројот на загинати е 284

Канал5 - 16.05.2014

Бројот на загинати рудари во Турција се искачи на 284, соопшти министерот за енергетика, Танер Јилдиз. Тој посочи дека во рудникот се наоѓаат уште 18 рудари, по кои трагаат спасувачките екипи.

Родени во ист ден, се ожениле во ист ден и во ист ден умреле

Дневник - 16.05.2014

Во градот Сома, Маниса се случи најголемата рударска катастрофа во историјата на Турција. Бил предизвикан пожар по експлозијата во рудникот кој е дел од „Сома холдинг“.

Советникот на Ердоган се извини за клоците врз демонстрантот

Нова ТВ - 16.05.2014

Советникот на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се извини за клоците врз демонстрантот, кој лежеше на земја во Сома. „Многу жалам за инцидентот во средата во Сома“, цитираат турските медиуми од ...

Со водени топови, солзавец и гумени куршуми разбиена толпата во Сома

Press24 - 16.05.2014

Турската полиција употреби солзавец и гумени куршуми против околу 10.000 лица кои демонстрираа во Сома, градот во кој се случи рударската несреќа, во кои загинаа над 300 рудари.

Бројот на жртвите во рударската несреќа во Турција се искачи на 283

Макфакс - 16.05.2014

Речиси три дена по трагедијата во рудникот за јаглен во турската провинција Маниса бројот на жртвите се искачи на 283, изјави во четвртокот навечер министерот за енергетика и природни ресурси, Танер ...

Советник на Ердоган исклоца соборен демонстрант

Р.С.Европа - 16.05.2014

Видео снимка на која се гледа како советник на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган клоца демонстрант соборен на земја од безбедносните сили вчера предизвика гневни реакции во Турција.

Продолжува потрагата по преживеан рудар во Турција

Алфа - 16.05.2014

Во Турција продолжува очајничката спасувачка операција во потрага по преживеани рудари кои беа затрупани по силна експлозија во рудникот во градот Сома.Официјално се прогласени за мртви 283-ца ...

Бројот на жртви во рудникот Сома нема да надмине 302 лица

Сител - 16.05.2014

Турскиот министер за енергетика изјави дека максимум 19 лица се уште се заробени во рудникот Сома по инцидентот во вторникот, а бројот на загинати рудари нема да надмине 302 лица, пренесува турската ...

Според турски министер, бројот на жртви во рудникот нема да надмине 302 лица

+инфо - 16.05.2014

Турскиот министер за енергетика изјави дека максимум 19 лица се уште се заробени во рудникот Сома по инцидентот во вторникот, а бројот на загинати рудари нема да надмине 302 лица, пренесува турската ...

ТУРЦИЈА: 19 лица сè уште се заробени во рудникот

Телеграф - 16.05.2014

Kонечниот број на жртвите во несреќата во рудникот нема да надмине 301 или 302, изјави Танер Јилдиз Турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз изјави дека максимум 19 лица сè уште се заробени во ...

Се уште имало затрупани рудари во рудникот во Сома

Р.С.Европа - 16.05.2014

Турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз изјави дека најмногу уште 19 лица се уште биле затрупани во рудникот Сома по несреќата во вторникот. Според него, бројот на загинати рудари би требало да ...

302 загинати во рудникот Сома

Нова ТВ - 16.05.2014

Конечниот број на жртви во несреќата во рудникот Сома нема да надмине 302 лица, максимум 19 рудари сеуште се заробени под земја, потврди турскиот министер за енергетика за турската приватна ...

Бројот на загинати во рудникот во Турција нема да надмине 302-ца

МРТ - 16.05.2014

Бројот на загинати во експлозијата во рудникот за јаглен во Сома нема да надмине 302-ца, изјави турскиот министер за енергетика Јилдиз. Тој изрази надеж дека намалувањето на нивото на јаглерод ...

Турскиот театар ја откажа вечерашната претстава во знак на жалост за погинатите рудари во Турција

А1 On - 16.05.2014

Турскиот театар во Скопје соопшти дека ќе ја откаже вечерашната претстава - НУ Турски Театар ја откажува претставата „Камен“ која требаше да се изведе на 16. мај.

Турската компанија негира небрежност за рударската несреќа

Р.С.Европа - 16.05.2014

Сома Холдинг, компанијата која управува со турскиот рудник за јаглен каде што загинаа 284 рудари соопшти дека немало небрежност од нејзина страна која би можело да биде причина за несреќата што се ...

Уште најмногу 18 лица остануваат заглавени во рудникот

Глас на Америка - 16.05.2014

По експлозијата и пожарот од вторникот во Сома, Турција, има повеќе од 280 загинати. Турскиот министер за енергија вели дека „најмногу уште 18 лица“ се` уште се заглавени во рудникот за јаглен во ...

Полицијата се судри со демонстрантите во Сома

Р.С.Европа - 16.05.2014

Полицијата употреби водени топови и солзавец против толпата од неколку илјади демонстранти во западниот турски град Сома, каде што речиси 300 луѓе загинаа во рударската катастрофа пред три дена.

Жителите на Сома не постигнуваат да ги закопаат загинатите рудари (ВИДЕО)

Курир - 16.05.2014

Педесет гробари се повикани итно да помагаат во гробиштата во турскиот град Сома, каде загинаа стотици рудари во невидена за земјата трагедија, пишува англискиот “Телеграф”.

ТУРЦИЈА: Полицијата со солзавец и со гумени куршуми против протестите во Сома (ВИДЕО)

Телеграф - 16.05.2014

Насобраниот народ извикуваше пароли „Влада - оставка“ и „Сома не спиј, не заборавај ги рударите“ Турската полиција употреби солзавец и гумени куршуми против околу 10.000 лица кои демонстрираа во ...

Судири на полицијата и демнонстрантите во Сома

Нетпрес - 16.05.2014

Полицијата употреби водени топови и солзавец против толпата од неколку илјади демонстранти во западниот турски град Сома, каде што речиси 300 луѓе загинаа во рударската катастрофа пред три дена.

Бројот загинати во Сома се искачи на 292 луѓе, отровниот гас причина за брзата смрт

Макфакс - 16.05.2014

Бројот на жртвите во рударската трагедија во рудникот за јаглен во градот Сома во турската провинција Маниса се искачи на 292, соопшти во петокот ноќта министерот за енергетика Танер Јилдиз, а ...

Не стигнуваат гробови за загинатите во рударската несреќа во Турција

Нетпрес - 16.05.2014

Педесет гробари се повикани итно да помагаат во гробиштата во турскиот град Сома, каде загинаа стотици рудари во невидена за земјата трагедија, пишува англискиот „Телеграф”.

Турската полиција со солзавец, гумени куршими и водени топови го растури протестот во Сома

+инфо - 16.05.2014

Турската полиција употреби солзавец и гумени куршуми против околу 10.000 лица кои демонстрираа во Сома, градот во кој се случи рударската несреќа, во кои загинаа над 300 рудари.

Бројот на жртвите во рударската несреќа во Турција се искачи на 283

Кајгана - 16.05.2014

Речиси три дена по трагедијата во рудникот за јаглен во турската провинција Маниса бројот на жртвите се искачи на 283, изјави министерот за енергетика и природни ресурси, Танер Јилдиз.

Бројот на жртвите во рударската несреќа во Турција се искачи на 283

Канал 77 - 16.05.2014

Речиси три дена по трагедијата во рудникот за јаглен во турската провинција Маниса бројот на жртвите се искачи на 283, изјави во четвртокот навечер министерот за енергетика и природни ресурси, Танер ...

(ФОТО) Бројот на жртви во рудникот Сома нема да надмине 302 лица, изјави турскиот министер за енергетика

Бриф - 16.05.2014

Турскиот министер за енергетика изјави дека максимум 19 лица се уште се заробени во рудникот Сома по инцидентот во вторникот, а бројот на загинати рудари нема да надмине 302 лица, пренесува турската ...

Не постигнуваат да ги закопаат 284та рудари (ВИДЕО)

Локално - 16.05.2014

Педесет гробари се повикани итно да помагаат во гробиштата во турскиот град Сома , каде загинаа стотици рудари во невидена за земјата трагедија , пишува англискиот “Телеграф”.

Турција е гневна!

Фактор - 16.05.2014

Официјално се прогласени за мртви 282 рудари, а други 120 се уште се водат за исчезнати. Згаснува надежта дека ќе се најдат нови преживеани. Сома се наоѓа на околу 450 километри југозападно од ...

Турската полиција со солзавец, гумени куршими и водени топови го растури протестот во Сома

Локално - 16.05.2014

Турската полиција употреби солзавец и гумени куршуми против околу 10.000 лица кои демонстрираа во Сома, градот во кој се случи рударската несреќа, во кои загинаа над 300 рудари.

Ако советникот може да клоца луѓе, премиерот Ердоган може да дели шлаканици

Вечер Прес - 16.05.2014

Бесните роднини на загинатите рудари со свирежи и погрдни извици го дочекаа турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган, во рударскиот град Сома. Како што пренесува "Индипендент", бесната толпа го обиколила ...

Солзавец, гумени куршуми и водени топови за демонстрантите во Сома, каде се случи рударската несреќа

Либертас - 16.05.2014

Турската полиција употреби солзавец и гумени куршуми против околу 10.000 лица кои демонстрираа во Сома, градот во кој се случи рударската несреќа, во кои загинаа над 300 рудари.

Јилдиз: Конечната бројка на жртвите од рудникот ќе биде 301

Локално - 16.05.2014

Уште 19-мина се заглавени во рудникот Сома, изјави турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз, за телевизијата НТВ. Според него бројот на жртвите нема да ја надмине бројката од 302.

Анкара парализирана, масовни протести на синдикатите

Н.Македонија - 16.05.2014

Спасувачките екипи продолжуваат да трагаат по рударите од рудникот во Сома, каде што се смета дека под земја се блокирани уште стотина лица. Надежта за пронаоѓање преживеани се намалува, откако ...

Солзавец, гумени куршуми и водени топови во Сома

Н.Македонија - 16.05.2014

Турската полиција употреби солзавец и гумени куршуми против околу 10.000 лица кои демонстрираа во Сома, градот во кој се случи рударската несреќа, во кои загинаа над 300 рудари Насобраниот народ ...

Протести низ Турција поради рударската несреќа

24 Вести - 15.05.2014

Илјадници лица излегоа на улиците во повеќе турски градови за да го искажат својот гнев поради најголемата рударска несреќа во историјата на земјата. Турските синдикати прогласија еднодневен штрајк ...

Уште пожестоки протести по клоците на советникот на Ердоган

Deutsche Welle - 15.05.2014

По најтешката рударска несреќа во историјата на Турција, владата е под притисок. Илјадници луѓе бараат нејзина оставка. Советник на премиерот предизвика ново огорчување, а Ердоган морал да побегне во ...

Tурските синдикати прогласија штрајк - гнев кон владата

Телма - 15.05.2014

Синдикатите во Турција одржуваат денеска 24 часовен штрајк во знак на протест заради најтрагичната рударска несреќа во историјата на државата, во која според последните информации загинаа најмалку ...

ВИДЕО: Жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите за рударската несреќа

Утрински - 15.05.2014

Турската полиција денеска повторно со солзавец и со водени топови интервенираше на протестите во Измир, каде што околу 20.000 лица два дена демонстрираат поради рударската несреќа во која загинаа 282 ...

Илјадници демонстрираат поради рударската несреќа

Дневник - 15.05.2014

Турската полиција употреби солзавец и водени топови за да растера околу 20 илјади демонстранти во Измир, кои учествуваат во протестите против трагедијата во рудникот во градот Сома, во округот Маниса.

Бројот на загинати во турскиот рудник во Сома достигна 282 луѓе

24 Вести - 15.05.2014

Бројот на загинати во рудникот во турскиот град Сома достигна 282 лица, откако нови тела беа извадени ноќеска од рудникот, изјави денеска турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

Бројот на загинати во турскиот рудник надмина 280 луѓе

Алсат-М - 15.05.2014

Бројот на загинати во рудникот во турскиот град Сома достигна 282 лица, откако нови тела беа извадени ноќеска од рудникот, изјави денеска турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

Писмо со сочувство од Вељаноски до Чичек за несреќата во рудникот во Турција

Канал5 - 15.05.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска испрати писмо со сочувство до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, Џемил Чичек за трагичната ...

Водечките турски синдикати почнаа штрајк во знак на протест поради трагедијата во турскиот рудник

24 Вести - 15.05.2014

Главните четири водечки турски синдикати прогласија еднодневен штрајк за денеска во знак на протест поради смртта на 282 рудари во турскиот округ Маниса.

Писмо со сочувство од Вељаноски до Чичек за несреќата во Турција

Утрински - 15.05.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска испрати писмо со сочувство до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, Џемил Чичек за трагичната ...

Бројот на загинати во турскиот рудник во Сома достигна 282 луѓе

Утрински - 15.05.2014

Бројот на загинати во рудникот во турскиот град Сома достигна 282 лица, откако нови тела беа извадени ноќеска од рудникот, изјави денеска турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

Демонстрации по најтешката рударска несреќа во Турција

Deutsche Welle - 15.05.2014

По катастрофалната рударска несреќа во турскиот град Сома, во која загинаа 274 рудари бесот сѐ повеќе е насочен кон владата. Во Анкара и Истанбул имаше и судири меѓу демонстрантите и полицијата.

Расте бројот на загинатите рудари во Турција

Канал5 - 15.05.2014

Бројот на загинатите по експлозијата во рудникот во западна Турција порасна на 282. Тоа е најголемата индустриска катастрофа во Турција. Се верува дека под земја се заробени уште 100 рудари - јавува ...

Штрајк на турските синдикати - Ердоган нападнат од гневни демонстранти

Канал5 - 15.05.2014

Најголемите турски синдикати за денеска најавија масовен штрајк во знак на протест поради големата рударска несреќа, во која според последните информации, загинале 282-ца рудари.

Скандал: Советник на Ердоган клоца демонстрант по рударската несреќа, додека полициски специјалци го држат!

Канал5 - 15.05.2014

Јусуф Јеркел, еден од советниците на турскиот премиер, признал дека удрил демонстрант на денот на посетата на Ердоган на Сома каде 282 рудари ги загубија животите во експлозија! Јеркел беше ...

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Измир

24 Вести - 15.05.2014

Турската полиција употреби солзавец и водени топови за да растера околу 20 илјади демонстранти во Измир, кои учествуваат во протестите против трагедијата во рудникот во градот Сома, во округот Маниса.

Рударска несреќа со политичка димензија

Deutsche Welle - 15.05.2014

Германските весници ја коментираат најновата рударска несреќа во Турција, поради која на удар се најде и премиерот. „Несреќата на Ердоган“ или „Мртвите на Ердоган“ се само некои од насловите.

Протести во Турција поради трагичната несреќа во која загинаа над 280 рудари

Алфа - 15.05.2014

Синдикатите во Турција започнаа еднодневен штрајк поради досега најлошата несреќа што се случи во рудник во која загинаа над 280 животи. Синдикатите во Турција започнаа еднодневен штрајк поради ...

Бројот на загинати рудари порасна на 282, а под земја се заробени повеќе од 100

Нетпрес - 15.05.2014

Бројот на загинати рудари после експлозијата во рудникот во турскиот град Соми, се зголеми на 282, изјавил министерот за енергетика, Танер Јилдиз. Ова е најголема индустриска катастрофа во Турција, а ...

Сочувство од Вељаноски за несреќата во рудникот во Турција

Р.С.Европа - 15.05.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска испрати писмо со сочувство до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, Џемил Чичек за трагичната ...

Во Турција штрајк поради рударската несреќа

Р.С.Европа - 15.05.2014

Турските синдикати повикаа на штрајк во целата земја по најтешката рударска несреќа во која, според последните информации, загинале над 280 рудари. Во Турција расте незадоволството како што се губат ...

Вељаноски и Ахмети изразија сочувство поради трагедијата во рудникот во Турција

+инфо - 15.05.2014

Сочувство до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, Џемил Чичек по повод трагичната загуба на човечки животи во несреќата во рудникот во Сома испратил претседателот на ...

Спикерот Вељаноски и ДУИ упатија писма со сочувства до челиците во Турција

Нетпрес - 15.05.2014

По големата трагедија во Турција, во која во рудникот во Сома загинаа скоро 290 рудари, Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски испрати писмо со кое му изрази сочувство ...

Околу 90 рудари сеуште затрупани во рудникот Сома

МРТ - 15.05.2014

Времето не е сојузник на околу 90 рударите кои се уште се затрупани во рудникот Сома во Турција. Над 400 спасители и пожарникари се обидуваат да дојдат до затрупаните, но надежта дека се уште има ...

Вељаноски испрати писмо со сочувство до Турција

Макфакс - 15.05.2014

Претседателот на собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, испрати писмо до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, во кое му изрази сочуство него и на целиот ...

Вељаноски до Чичек: Жалам за трагичната загуба

Press24 - 15.05.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска испрати писмо со сочувство до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, Џемил Чичек за трагичната ...

Турските синдикати на штрајк поради рударската несреќа

Нова ТВ - 15.05.2014

Турските синдикати повикаа на штрајк во целата земја по најтешката рударска несреќа во која, според последните информации, загинале над 280 рудари. Во Турција расте незадоволството како што се губат ...

Се судрија демонстрантите и полицијата во Измир

Нетпрес - 15.05.2014

Демонстрантите кои протестираат против трагедијата во рудникот во градот Сома и турската полиција се судрија во Измир. Околу 20 илјади лица протестираа на демонстрациите, меѓу кои работници, членови ...

Бројот на жртви во рударската несреќа во Турција се искачи на 282

Р.С.Европа - 15.05.2014

Турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз изјави дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома во западна Турција се искачил на 282 лица, откако нови тела биле извадени ...

Национален штрајк во Турција по рударската несреќа

Глас на Америка - 15.05.2014

Владата вели дека се спасени околу 450 рудари, а се трага уште по 120. Голем работнички синдикат во Турција повика на национален штрајк во четврток, додека бројот на жртви од најлошата рударска ...

Повторно големи немири во Турција: советник на Ердоган тепал демонстрант (ФОТО)

МКД - 15.05.2014

Бројот на загинати рудари по експлозијата во рудникот за јаглен во областа Сома, на западот на Турција, се зголемил на 282, изјавил утринава министерот за енергетика Танер Јилдиз, пренесува Би-би-си .

Водечките турски синдикати почнаа штрајк во знак на протест поради трагедијата во турскиот рудник

Сител - 15.05.2014

Главните четири водечки турски синдикати прогласија еднодневен штрајк за денеска во знак на протест поради смртта на 282 рудари во турскиот округ Маниса.

Турската полиција употреби водени топови и солзавец врз демонстрантите

Макфакс - 15.05.2014

Турската полиција во четвртокот повторно интервенирала со солзавец и водени топови во Измир каде околу 20 илјади лица излегле на улиците во знак на протест поради смртта на 282 рудари, јавува ...

Писмa со сочувство за несреќата во рудникот во Турција

Сител - 15.05.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска испрати писмо со сочувство до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, Џемил Чичек за трагичната ...

Вељаноски - Сочувство до турски колега Чичек за несреќата во рудникот

МРТ - 15.05.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски испрати писмо со сочувство до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, Џемил Чичек за трагичната загуба ...

Бројот на загинати во рудникот Сома достигна 282 лица

Press24 - 15.05.2014

Бројот на загинати во рудникот во турскиот град Сома достигна 282 лица, откако нови тела беа извадени ноќеска од рудникот, изјави денеска турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

ТУРЦИЈА: Жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите за рударската несреќа (ВИДЕО)

Телеграф - 15.05.2014

Демонстрантите извикуваа „оставка на владата“ додека минуваа низ истанбулската авенија „Иштиклал“ Турската полиција денеска повторно со солзавец и со водени топови интервенираше на протестите во ...

Бројот на загинати во турскиот рудник во Сома достигна 282 луѓе

Курир - 15.05.2014

Бројот на загинати во рудникот во турскиот град Сома достигна 282 лица, откако нови тела беа извадени ноќеска од рудникот, изјави денеска турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

Турција гневна поради трагедијата во Сома

Нова ТВ - 15.05.2014

По катастрофалната рударска несреќа во турскиот град Сома, во која загинаа 274 рудари бесот сѐ повеќе е насочен кон владата. Во Анкара и Истанбул имаше и судири меѓу демонстрантите и полицијата, ...

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во турскиот округ Измир

+инфо - 15.05.2014

Турската полиција употреби солзавец и водени топови за да растера околу 20 илјади демонстранти во Измир, кои учествуваат во протестите против трагедијата во рудникот во градот Сома, во округот Маниса.

Вељаноски испрати писмо со сочувство до турското собрание за настраданите рудари

Inpress - 15.05.2014

Скопје, 15. мај 2014 (ИНПРЕС) Претседателот на собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, испрати писмо до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, во кое му изрази ...

Турската полиција употреби водени топови и солзавец врз демонстрантите

Кајгана - 15.05.2014

Турската полиција повторно интервенирала со солзавец и водени топови во Измир каде околу 20 илјади лица излегле на улиците во знак на протест поради смртта на 282 рудари, јавува турската новинска ...

Тензии по рударската несреќа: Ердоган морал да бега во супермаркет од народот

Нова ТВ - 15.05.2014

Масовните протести против турската влада по големата рударска несреќа во Сома продолжија во Измир, каде турската полиција денеска (15.05.) повторно интервенирала со солзавец и водени топови, откако ...

Пожарот во рудникот во Сома се уште не е целосно изгаснат

Сител - 15.05.2014

Турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз изјави дека потрагата по преживеаните рудари во рудникот во Сома е отежната и оти спасувачката акција неколку пати била прекинувана поради отровните ...

ТУРЦИЈА: Пожарот во рудникот сè уште не е целосно изгаснат

Телеграф - 15.05.2014

Јилдиз соопшти дека е регистрирано намалување на концентрацијата на јаглерод диоксид Турскиот министер за енергетика, Танер Јилдиз, изјави дека потрагата по преживеаните рудари во рудникот во Сома е ...

Tурските синдикати штрајкуваат во знак на протест поради трагедијата во турскиот рудник

Курир - 15.05.2014

Главните четири водечки турски синдикати прогласија еднодневен штрајк за денеска во знак на протест поради смртта на 282 рудари во турскиот округ Маниса.

Штрајк на турските синдикати поради трагедијата во рудникот во Маниса

+инфо - 15.05.2014

Главните четири водечки турски синдикати прогласија еднодневен штрајк за денеска во знак на протест поради смртта на 282 рудари во турскиот округ Маниса.

Вељаноски изрази сочувство до неговиот турски колега Чичек за несреќата во рудникот

Курир - 15.05.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски испрати писмо со сочувство до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, Џемил Чичек за трагичната загуба ...

Бројот на загинати во турскиот рудник во Сома достигна 282 луѓе

Сител - 15.05.2014

Бројот на загинати во рудникот во турскиот град Сома достигна 282 лица, откако нови тела беа извадени ноќеска од рудникот, изјави денеска турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

Бројката на загинати рудари во Турција достигна 282

Inpress - 15.05.2014

Анкара, 15. мај 2014 (ИНПРЕС) Бројката на загинати рудари по експлозијата во рудникот за јаглен во Сом, во западниот дел на Турција, е зголемен на 282, соопшти утрово министерот за енергетика Танер ...

ТУРЦИЈА: Штрајк поради трагедијата во рудникот

Телеграф - 15.05.2014

Најголемиот синдикат во Турција, Конфедерацијата на синдикатите на јавниот сектор (КЕСК), повика денеска на масовен штрајк поради рударската несреќа Главните четири водечки турски синдикати ...

Се судрија демонстрантите и полицијата во Измир

Точка - 15.05.2014

Демонстрантите кои протестираат против трагедијата во рудникот во градот Сома и турската полиција се судрија во Измир. Околу 20 илјади лица протестираа на демонстрациите, меѓу кои работници, членови ...

Поради трагедијата во турскиот рудник синдикатите најавија штрајк

Денешен - 15.05.2014

Главните четири водечки турски синдикати прогласија еднодневен штрајк за денеска во знак на протест поради смртта на 282 рудари во турскиот округ Маниса.

Турската полиција употреби водени топови и солзавец врз демонстрантите

Тера - 15.05.2014

Турската полиција во четвртокот повторно интервенирала со солзавец и водени топови во Измир каде околу 20 илјади лица излегле на улиците во знак на протест поради смртта на 282 рудари, јавува ...

Расте бројот на жртвите во рударската несреќа во Турција

Канал 77 - 15.05.2014

Бројот на загинатите во рударската несреќа од вторникот попладне во рудникот за јаглен во градот Сома во западната турска покраина Маниса, се зголеми на 274, објави во средата навечер министерот за ...

Тага и гнев во Турција, веќе 282 загинати рудари

Локално - 15.05.2014

Бројот на загинатите луѓе при уривањето на рудник во Турција достигна 282 лица, пренесе Франс прес, цитирајќи го турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз, откако спасувачките екипи извадија уште ...

Вељаноски изрази сочувство до неговиот турски колега Чичек за несреќата во рудникот

Република - 15.05.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, испрати писмо со сочувство до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, Џемил Чичек за трагичната загуба ...

Синдикатите во Турција најавија масовни штрајкови поради рударската несреќа

Либертас - 15.05.2014

Турските синдикати за денеска најавија штрајк во целата земја, по најтешката рударска несреќа во која, според последните информации, загинале над 280 рудари.

Масовни синдикални штрајкови во цела Турција за рударската несреќа

Локално - 15.05.2014

Турските синдикати за денеска најавија штрајк во целата земја, по најтешката рударска несреќа во која, според последните информации, загинале над 280 рудари.

Расте бројот на жртвите во рударската несреќа во Турција – 238 загинаа, стотици затрупани

МК News - 15.05.2014

Експлозија во рудник за јаглен во западна Турција зеде најмалку 238 животи, а стотици рудари се повредени или затрупани, пренесоа тамошните медиуми. Министерот за енергетика на Турција, Танер Јилдиз, ...

Бројот на загинати во рудникот во Турција достигна 282

Република - 15.05.2014

Бројот на загинати во рудникот во турскиот град Сома достигна 282 лица, откако нови тела беа извадени ноќеска од рудникот, изјави денеска турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

(ВИДЕО)Ердоган се крие во продавница од лути роднини на загинатите рудари

Локално - 15.05.2014

Гневот во Турција се разгорува се повеќе поради трагичниот инцидент во рудникот во Сома и е на пат да премине во политичката криза во земјата , пренесоа светските агенции .

Советник на Ердоган исклоцал роднина на загинат рудар!?

Вечер Прес - 15.05.2014

Бројот на загинати во рудникот во турскиот град Сома достигна 282 лица откако нови тела беа извадени завчера ноќта од рудникот, изјави турскиот министер за енергетика, Танер Јилдиз.

Погледнете како бесната маса го нападнала турскиот премиер!

Точка - 15.05.2014

Несреќата во која животот го загубија 245 рудари предизвика гнев кај народот кој му го "истуриле" на премиерот нарекувајќи го убиец. Неколку илјади луѓе протестирале по цела Турција поради несреќата ...

Спикерот Вељаноски и ДУИ упатија писма со сочувства до челниците во Турција

Точка - 15.05.2014

По големата трагедија во Турција, во која во рудникот во Сома загинаа скоро 290 рудари, Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски испрати писмо со кое му изрази сочувство ...

Бројот на загинати во турскиот рудник во Сома достигна 282 луѓе

Денешен - 15.05.2014

Бројот на загинати во рудникот во турскиот град Сома достигна 282 лица, откако нови тела беа извадени ноќеска од рудникот, изјави денеска турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

Бројот на загинати рудари порасна на 282, а под земја се заробени повеќе од 100

Точка - 15.05.2014

Бројот на загинати рудари после експлозијата во рудникот во турскиот град Соми, се зголеми на 282, изјавил министерот за енергетика, Танер Јилдиз. Ова е најголема индустриска катастрофа во Турција, а ...

Бројот на загинати во турскиот рудник во Сома достигна 282 луѓе

Вечер Прес - 15.05.2014

Бројот на загинати во рудникот во турскиот град Сома достигна 282 лица, откако нови тела беа извадени ноќеска од рудникот, изјави денеска турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

Од 1941 година до денеска во турските рудници загинале над 3.000 лица

еМагазин - 15.05.2014

Страшна трагедија ја снајде Турција. Бројот на загинатите во инцидент во рудникот во Сома во западниот дел на земјата се искачи на 245 лица, изјави турскиот министер за енергетика, Танер Јилдиз.

(ВИДЕО) Штрајкови и ден на жалост заради рударската несреќа во Турција

Фактор - 15.05.2014

Во Турција денеска е прогласен ден на жалост заради рударската несреќа во Сома, во која животот, според последните податоци, го загубија над 280 рудари.

Најголеми рударски трагедии!

Фактор - 15.05.2014

Во моментот на експлозијата во рудникот во Турција се наоѓале 787 рудари, а до сега 363 се извлечени. Се верува дека бројот на жртвите може да надмине 245.

Синдикатите во штрајк поради трагедијата во турскиот рудник

Н.Македонија - 15.05.2014

Главните четири водечки турски синдикати прогласија еднодневен штрајк за денеска во знак на протест поради смртта на 282 рудари во турскиот округ Маниса Најголемиот синдикат во Турција, ...

Пожарот во рудникот во Сома се уште не е целосно изгаснат

Н.Македонија - 15.05.2014

Турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз изјави дека потрагата по преживеаните рудари во рудникот во Сома е отежната и оти спасувачката акција неколку пати била прекинувана поради отровните ...

ВИДЕО: Нервозните демонстранти го нападнаа Ердоган

Н.Македонија - 15.05.2014

Неколку илјади лица протестираа ширум Турција поради несреќата која се случи во рудникот во Сома, каде загинаа 245 рудари. Доаѓањето на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган на местото на несреќата ...

Згаснува надежта за преживеани рудари во Сома

Н.Македонија - 15.05.2014

Ова е втора најголема трагедија што се случила во турски рудник. Најголемата несреќа се случи во 1992 година, кога 263 рудари загинаа при експлозија на гас во рудникот „Зонгудак“ Турските власти ...

Вељаноски изрази сочувство до неговиот турски колега Чичек за несреќата во рудникот

Вистина.мк - 15.05.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски испрати писмо со сочувство до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, Џемил Чичек за трагичната загуба ...

Писмо со сочувство од Вељаноски до Чичек за несреќата во рудникот во Турција

Lider - 15.05.2014

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска испрати писмо со сочувство до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, Џемил Чичек за трагичната ...

Бројот на жртвите во Турција се искачи на 245

Идивиди - 15.05.2014

Анкара, 14 мај 2014 (МИА) - Турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз изјави дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома во западна Турција се искачил на 245 лица.

Водечките турски синдикати почнаа штрајк во знак на протест поради трагедијата во турскиот рудник

Lider - 15.05.2014

Главните четири водечки турски синдикати прогласија еднодневен штрајк за денеска во знак на протест поради смртта на 282 рудари во турскиот округ Маниса.

Бројот на загинати во турскиот рудник достигна 282 луѓе

Lider - 15.05.2014

Бројот на загинати во рудникот во турскиот град Сома достигна 282 лица, откако нови тела беа извадени ноќеска од рудникот, изјави денеска турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

Над 200 загинати по експлозија во рудник во Турција

24 Вести - 14.05.2014

Бројот на загинати при експлозијата во рудник во градот Сома во округот Маниса во Турција достигна 201 човек. Околу 80 се повредени, но голем број луѓе се уште се под затрупани во рудникот, изјави ...

„Поради јаглен не треба да умираат луѓе“

Deutsche Welle - 14.05.2014

По големата рударска несреќа во Турција, расте критиката на тамошните безбедносни стандарди. Синдикалецот Ралф Бартелс во интервју за Дојче веле зборува за недоволлните сигурносни мерки во ...

Турција обвиена во црно - најмалку 230 загинати во рударска несреќа

Канал5 - 14.05.2014

Тридневна жалост е прогласена во Турција по најголемата рударска несреќа во земјата, која однесе најмалку 230 жртви. Во јамите на рудникот во западната провинција Маниса се затрупани уште стотина ...

230 загинати во стаотна рударска несреќа во Турција

24 Вести - 14.05.2014

Спасувачките екипи очајнички трагаат по стотиците рудари затрупани рудникот за јаглен во западна Турција. Во експлозијата, која според првичните резултати од истрагата настанала поради оштетена ...

Ердоган под притисок по рударската несреќа

Deutsche Welle - 14.05.2014

Во рударската несреќа во Сома во Турција загинале над 230 рудари, стотина се отсечени под земја. Турскиот премиер Ердоган го посети рудникот, поради чија недоволна безбедност неговата влада се најде ...

Турција - загинаа над 280 рудари

Телма - 14.05.2014

Ужасна трагедија во Турција. Во експлозија за рудник за јаглен во Сома, во западниот дел од државата, загинаа најмалку 282 рудари , додека над сто лица засега се водат како исчезнати.

Рудник во Турција стана масовна гробница за над 200 работници

Дневник - 14.05.2014

Експлозија во рудник за јаглен во западна Турција зеде најмалку 238 животи, а стотици рудари се повредени или затрупани, пренесоа тамошните медиуми. Министерот за енергетика на Турција, Танер Јилдиз, ...

Шест лица спасени 18 часа по експлозијата во рудникот во Турција

Утрински - 14.05.2014

Шест луѓе се спасени 18 часа по експлозијата во рудник во западна Турција, во која загинаа над 200 лица. Засега не е позната состојбата на спасените, наведува на сајтот весникот „Хуриет“.

Над 200 загинати во експлозија во рудник во Турција

Утрински - 14.05.2014

Бројот на загинати при експлозијата во рудник во градот Сома во округот Маниса во Турција достигна 201 човек. Околу 80 се повредени, но голем број луѓе се уште се под затрупани во рудникот.

Во Турција прогласена тридневна жалост

Утрински - 14.05.2014

Тридневна национална жалост е прогласена во Турција заради трагедијата во рудникот во градот Сома, во округот Маниса. Знамињата во целата држава и во дипломатските претставништва на Турција во ...

Бројот на загинати во турскиот рудник во Сома се искачи над 280

Вест - 14.05.2014

Бројот на загинати во рудникот во турскиот град Сома достигна 282 лица, откако нови тела беа извадени ноќеска од рудникот, изјави турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

Бројот на жртвите во рудникот во Турција се искачи на 232

Утрински - 14.05.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома се искачил на 232 лица. Поради рударската несреќа Ердоган ја одложи денешната ...

Се помали надежи за преживеани рудари во несреќата во Турција

Канал5 - 14.05.2014

Се помали се надежите на спасувачките екипи во потрагата по преживеани во вчерашната несреќа во рудникот за јаглен во Сома, западна Турција. Премиерот Реџеп Таип Ердоган кој денеска го посети местото ...

Бројот на жртвите во рударската несреќa се искачи на 245

Утрински - 14.05.2014

Турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз изјави дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома во западна Турција се искачил на 245 лица.

205 загинати, над 100 затрупани рудари во рудник во Турција

Канал5 - 14.05.2014

Најмалку 200 рудари загинале, а над 100 се блокирани при одрон во рудник за јаглен во западниот турски округ Маниса, кој бил предизвикан од експлозија.

Над 200 загинати во експлозија во рудник во Турција

24 Вести - 14.05.2014

Бројот на загинати по експлозијата и пожарот во рудник за јаглен во Западна Турција достигна 201 човек, изјави турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

Над 200 загинати во експлозија во рудник во Турција

Алсат-М - 14.05.2014

Бројот на загинати по експлозијата и пожарот во рудник за јаглен во Западна Турција достигна 201 човек, изјави турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

Повеќе од 200 загинати во рударска несреќа во Турција

Deutsche Welle - 14.05.2014

Бројот на жртвите во несреќата во рудник на западот на Турција се искачи на најмалку 201 загинати рудари. Во рудникот сѐ уште се затрупани стотици рудари.

Tрка со времето по големата трагедија во Турција, над 200 загинати рудари

Алфа - 14.05.2014

Спасувачките екипи трескавично се борат за спасување на животите на неколку стотини рудари, кои по вчерашната експлозија во рудникот кај градот Сома, останаа заробени на два километри под земјата.

Ердоган го посети местото на рударската несреќа

Р.С.Европа - 14.05.2014

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го посети рудникот во Турција каде што се случи несреќата во која досега е потврдена смртта на 232 лица. Меѓутоа, се страхува дека бројот на настраданите би можел ...

201 загинати во турскиот рудник, стотици затрупани

Кајгана - 14.05.2014

Повеќе од 200 рудари загинаа во вторникот во рудникот во турскиот град Сома, според последните податоци кои денес ги објави министерот за енергетика, меѓутоа бројот за жал би можел да расте бидејќи ...

Прогласена тридневна жалост во Турција

Нетпрес - 14.05.2014

Тридневна национална жалост е прогласена во Турција заради трагедијата во рудникот во градот Сома, во округот Маниса. Во рудникот во кој имаше експлозија сеуште беснее пожар.

Спасувачите бараат преживеани во турскиот рудник

Глас на Америка - 14.05.2014

Во една од најлошите рударски несреќи во земјата убиени се најмалку 205 лица. Спасувачите во западна Турција бараат преживеани по експлозијата предизвикана од струја и пожар во рудник за јаглен, при ...

Турција: Билансот порасна на 232 загинати рудари

МРТ - 14.05.2014

Трагичниот биланс достигна 232 загинати, додека стотини се заробени под земјата по експлозијата во рудникот во провинцијата Маниса, во западна Турција.

Во рудникот во Турција 232 загинати

Кајгана - 14.05.2014

Според најновите податоци, бројот загинати во вчерашната несреќа во рудник во западна Турција се искачи на 232, изјави премиерот Реџеп Тајип Ердоган при пристигнувањето во градот Сома, во покраината ...

Во рудникот во Турција 232 загинати

Макфакс - 14.05.2014

Според најновите податоци, бројот загинати во несреќата од вторникот попладне во јагленокопот во западна Турција се искачи на 232, изјави во средата премиерот Реџеп Тајип Ердоган при пристигнувањето ...

ТУРЦИЈА ВО ЖАЛОСТ: Во рударската несреќа загинаа 232 лица

Телеграф - 14.05.2014

Според обвинителот на Маниса, Дурду Кавак, причината за експлозијата во трафостаницата од каде што почнал и пожарот во рудникот допрва претстои да биде анализирана Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ...

Над 240 жртви: Очајничка трка со времето за спас на рударите во Турција

МРТ - 14.05.2014

Очајничка трка на спасувачите против времето во турскиот град Сома. Во рудникот за јаглен уште гори, се гасне само надежта за 120-те рудари што останаа закопани под земјата.

Турција: Бројот на жртвите во рударската несреќa се искачи на 232

Курир - 14.05.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома се искачил на 232 лица. Поради рударската несреќа Ердоган ја одложи денешната ...

Се помали надежи за преживеани рудари во несреќата во Турција

Р.С.Европа - 14.05.2014

Се помали се надежите на спасувачките екипи во потрагата по преживеани во вчерашната несреќа во рудникот за јаглен во Сома, западна Турција. Премиерот Реџеп Таип Ердоган кој денеска го посети местото ...

Бројот на жртвите во рударската несреќa во Турција се искачи на 245

+инфо - 14.05.2014

Турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз изјави дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома во западна Турција се искачил на 245 лица.

Во рудникот во Турција 232 загинати

Таратур - 14.05.2014

Според најновите податоци, бројот загинати во несреќата од вторникот попладне во јагленокопот во западна Турција се искачи на 232, изјави во средата премиерот Реџеп Тајип Ердоган при пристигнувањето ...

Се урна уште еден рудник!

МРТ - 14.05.2014

Спасувачите го извлекоа телото на еден загинат работник од окното што наводно било затворено во февруари лани. Во Сома бројот на загинати порасна на речиси 250, властите оценуваат дека ова може да е ...

Расте бројот на жртвите во рударската несреќа во Турција, проследена со безредија

Макфакс - 14.05.2014

Бројот на загинатите во рударската несреќа од вторникот попладне во рудникот за јаглен во градот Сома во западната турска покраина Маниса, се зголеми на 274, објави во средата навечер министерот за ...

Повеќе од 200 загинати во рударска несреќа во Турција

Нова ТВ - 14.05.2014

Во експлозија во рудник во западната турска покраина Маниса загинаа повеќе од 200 рудари, речиси исто толку се спасени, а се уште има и голем број затрупани рудари.

Бројот на жртвите во рударската несреќa во Турција се искачи на 238

Сител - 14.05.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома во западна Турција се искачил на 238 лица.

ТУРЦИЈА: Бројот на жртвите во рударската несреќа се искачи на 238

Телеграф - 14.05.2014

По повеќе од 24 часа по несреќата надежите да бидат најдени живи околу 120 рудари, блокирани под земја, се намалуваат Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска соопшти дека бројот на загинатите во ...

Бројот на мртви во рударската несреќa во Турција се искачи на 238

Press24 - 14.05.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома во западна Турција се искачил на 238 лица.

ТУРЦИЈА: Бројот на загинатите рудари се искачи на 245

Телеграф - 14.05.2014

Турската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Анкара и во Истанбул, кои бараат оставка од Владата поради рударската несреќа Турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз изјави дека ...

Трагедија во Турција: Над 200 загинати рудари и стотици затрупани во рудник

Сител - 14.05.2014

Бројот на загинати по експлозијата и пожарот во рудник за јаглен во Западна Турција достигна 201 човек, изјави турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

Во Турција прогласена тридневна жалост поради трагедијата во рудникот во Сома

Алфа - 14.05.2014

Тридневна национална жалост е прогласена во Турција заради трагедијата во рудникот во градот Сома, во округот Маниса. Тридневна национална жалост е прогласена во Турција заради трагедијата во ...

Во Турција прогласена тридневна жалост поради трагедијата во рудникот во Сома

Сител - 14.05.2014

Тридневна национална жалост е прогласена во Турција заради трагедијата во рудникот во градот Сома, во округот Маниса. Знамињата во целата држава и во дипломатските претставништва на Турција во ...

Прогласена тридневна жалост во Турција

Курир - 14.05.2014

Тридневна национална жалост е прогласена во Турција заради трагедијата во рудникот во градот Сома, во округот Маниса. Знамињата во целата држава и во дипломатските претставништва на Турција во ...

ВИДЕО: Голема трагедија во Турција - загинати над 200 рудари

Press24 - 14.05.2014

Шест луѓе се спасени 18 часа по експлозијата во рудник во западна Турција, во која загинаа над 200 лица. Засега не е позната состојбата на спасените, наведува на сајтот весникот „Хуриет“.

Шест лица спасени 18 часа по експлозијата во рудник во Турција

Сител - 14.05.2014

Шест луѓе се спасени 18 часа по експлозијата во рудник во западна Турција, во која загинаа над 200 лица. Засега не е позната состојбата на спасените, наведува на сајтот весникот „Хуриет“.

Шест лица спасени 18 часа по експлозијата во рудник во Турција

+инфо - 14.05.2014

Шест луѓе се спасени 18 часа по експлозијата во рудникот за јаглен Сома во западна Турција, во која загинаа над 200 лица. Засега не е позната состојбата на спасените, наведува на сајтот весникот ...

Шест лица спасени 18 часа по експлозијата во рудник во Турција

Алфа - 14.05.2014

Шест луѓе се спасени 18 часа по експлозијата во рудник во западна Турција, во која загинаа над 200 лица. Шест луѓе се спасени 18 часа по експлозијата во рудник во западна Турција, во која загинаа над ...

ТУРЦИЈА: Над 150 лица загинаа во експлозија на рудник

Телеграф - 14.05.2014

Дел од затрупаните рудари се на 420 метри длабочина При експлозија во рудник во западната турска покраина Маниса загинаа 151 рудар, а стотици се затрупани, изјави турскиот министер за енергетика ...

Над 200 загинати во експлозија во рудник во Турција

Курир - 14.05.2014

Бројот на загинати по експлозијата и пожарот во рудник за јаглен во Западна Турција достигна 201 човек, изјави турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

Турција: 205 загинати во рударската несреќа

Кајгана - 14.05.2014

Турција денеска прогласи тридневна национална жалост по тешката рударска несреќа од вторникот попладне во која што според досегашните податоци загинале 205 рудари, објави кабинетот на премиерот Реџеп ...

Над 200 рудари загинаа во експлозија на рудник во Турција

Нетпрес - 14.05.2014

Во експлозија во рудник во западната турска покраина Маниса загинаа повеќе од 200 рудари, речиси исто толку се спасени, а се уште има и голем број затрупани рудари, изевестува „Дојче Веле“.

Бројот на жртви во експлозија на рудник во Турција се искачил на 70, стотици се затрупани (ВИДЕО)

МКД - 14.05.2014

Најмалку 70 рудари загинале во експлозија и пожар во рудник на западот на Турција, а неколку стотици рудари и понатаму се заробени под земјата, соопштила доцна синоќа турската агенција за катастрофи, ...

Најмалку 200 рудари загинаа во Турција

Р.С.Европа - 14.05.2014

Најмалку 166 рудари загинале, а над 200 се блокирани при одрон во рудник за јаглен во западниот турски округ Маниса, кој бил предизвикан од експлозија.

Над 200 загинати во рударската несреќа во Турција

Р.С.Европа - 14.05.2014

Турската влада соопшти дека над двесте рудари загинале во експлозијата и пожарот во еден рудник за јаглен во западниот дел на Турција. Стотици рудари се уште се наоѓале во рудникот.

Најмалку 200 загинати во несреќата во турскиот рудник

Алфа - 14.05.2014

Најмалку 200 рудари загинаа во експлозијата во еден рудник на западот на Турција, а околу 400 рудари и натаму се заробени под земјата Најмалку 200 рудари загинаа во експлозијата во еден рудник на ...

ТУРЦИЈА: Бројот на загинати во рудникот се искачи на 200

Телеграф - 14.05.2014

Несреќата се случи во градот Сома, на околу 250 км јужно од Истанбул Бројот на загинати по експлозијата и пожарот во рудник за јаглен во Западна Турција достигна 201, изјави турскиот министер за ...

Бројот на загинатите во турскиот рудник достигна 201, стотици затрупани

Макфакс - 14.05.2014

Повеќе од 200 рудари загинаа во вторникот во рудникот во турскиот град Сома, според последните податоци кои во средата ги објави министерот за енергетика, меѓутоа бројот за жал би можел да расте ...

Во експлозија на рудник во Турција загинаа 201 рудар, 787 се заробени во урнатини

Inpress - 14.05.2014

Анкара, 14. мај 2014 (ИНПРЕС) Најмалку 201 рудар загинаа, а многу повеќе беа заробени под земја по експлозијата во рудникот за јаглен во провинцијата Маниса, западна Турција, изјави утрово владата на ...

ВИДЕО Повеќе од 200 загинати во рударската несреќа во Турција

+инфо - 14.05.2014

Во експлозијата во рудник за јаглен близу градот Сома во западната турска покраина Маниса загинаа повеќе од 200 рудари, речиси исто толку се спасени, а сè уште има и голем број затрупани рудари.

Расте бројот на жртви во најстрашната индустриска несреќа во Турција

МРТ - 14.05.2014

Загинати се 205 лица, а голем број се се уште заробени во рудникот. Во земјата е прогласена тридневна жалост. Несреќата којашто се случила во областа Сома, на околу 250 километри јужно од Истанбул, ...

Ердоган ја одложи посетата на Тирана

Макфакс - 14.05.2014

Албанскиот премиер, Еди Рама, во средата соопшти дека неговиот турски колега ја одложил најавената посета на Тирана поради големата трагедија што се случи во Турција во еден рудник за јаглен.

Бројот на жртвите во рударската несреќа во Турција се искачи на 232

+инфо - 14.05.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома се искачил на 232 лица. Поради рударската несреќа Ердоган ја одложи денешната ...

Во Турција прогласена тридневна жалост поради трагедијата во рудникот

+инфо - 14.05.2014

Тридневна национална жалост е прогласена во Турција поради трагедијата во рудникот во градот Сома, во округот Маниса. Знамињата во целата држава и во дипломатските претставништва на Турција во ...

Стотици луѓе останаа затрупани под земја по трагедијата во Турција

Курир - 14.05.2014

Шест луѓе се спасени 18 часа по експлозијата во рудник во западна Турција, во која загинаа над 200 лица. Засега не е позната состојбата на спасените, наведува на сајтот весникот „Хуриет“.

Три-дневна жалост во Турција за жртвите од несреќата во рудникот

Р.С.Европа - 14.05.2014

Турската влада прогласи три-дневна жалост за жртвите од несреќата во рудникот за јаглен во западна Турција, на околу 120 километри од Измир. Според досегашните официјални информации, 205 рудари ...

Бројот на загинатите се искачил на 205, прогласена тридневна жалост (ФОТО)

МКД - 14.05.2014

Најмалку 205 рудари загинале, а стотици сѐ уште се заробени под земјата по експлозија во рудник за јаглен во турскиот град Маниса. Прогласена е тридневна жалост, пренесува Би-би-си .

Турција: 205 загинати во рударската несреќа

Макфакс - 14.05.2014

Турција во средата прогласи тридневна национална жалост по тешката рударска несреќа од вторникот попладне во којашто според досегашните податоци загинале 205 рудари, објави кабинетот на премиерот ...

Турското Обвинителство почна истрага во врска со несреќата во рудникот во Сома

Сител - 14.05.2014

Турското Обвинителство почна истрага во врска со трагичниот инцидент во рудник во западна Турција, во кој во вчерашната експлозија загинаа над 200 луѓе.

Повеќе од 200 турски рудари загинаа во вчерашната експлозија

Либертас - 14.05.2014

Бројот на загинати по експлозијата и пожарот во рудник за јаглен во Западна Турција достигна 201 човек – изјави турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

(ВИДЕО) Експлозија на трансформаторот стана рудник -гроб за 201 лица во Турција

Локално - 14.05.2014

Бројот на рударите, загинале како резултат на експлозијата и пожарот во рудникот за јаглен Сома во западниот дел на Турција, достигна 201 лице. Ова го соопшти АФП, повикувајќи се на турскиот министер ...

Најмалку 151 загинат при експлозија во рудник во Турција (видео)

Република - 14.05.2014

151 рудар загинал во несреќа што се случила во рудник во Турција. Бројот на жртви може да биде многу поголем затоа што повеќе од 250 биле блокирани под земја и покрај напорите на спасувачките екипи, ...

Шест лица спасени 18 часа по експлозијата во рудник во Турција

Либертас - 14.05.2014

Шест луѓе се спасени 18 часа по експлозијата во рудник во западна Турција, во која загинаа над 200 лица. Засега не е позната состојбата на спасените, наведува на сајтот весникот „Хуриет“.

Турција: Во експлозија на рудник загинаа над 200 рудари

Денешен - 14.05.2014

Во експлозија во рудник во западната турска покраина Маниса загинаа 201 рудар, а стотици се затрупани, изјави турскиот министер за енергетика Танер Јулдиз.

Прогласена тридневна жалост во Турција

Точка - 14.05.2014

Тридневна национална жалост е прогласена во Турција заради трагедијата во рудникот во градот Сома, во округот Маниса. Во рудникот во кој имаше експлозија сеуште беснее пожар.

Бројот на жртвите во рударската несреќa во Турција се искачи на 232

Денешен - 14.05.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома се искачил на 232 лица. Поради рударската несреќа Ердоган ја одложи денешната ...

Над 200 рудари загинаа во експлозија на рудник во Турција

Точка - 14.05.2014

Во експлозија во рудник во западната турска покраина Маниса загинаа повеќе од 200 рудари, речиси исто толку се спасени, а се уште има и голем број затрупани рудари, изевестува "Дојче Веле".

Трагедија во Турција: Над 200 загинати рудари и стотици затрупани во рудник

Вечер Прес - 14.05.2014

Бројот на загинати по експлозијата и пожарот во рудник за јаглен во Западна Турција достигна 201 човек, изјави турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

Во рудникот во Турција 232 загинати

Тера - 14.05.2014

Според најновите податоци, бројот загинати во несреќата од вторникот попладне во јагленокопот во западна Турција се искачи на 232, изјави во средата премиерот Реџеп Тајип Ердоган при пристигнувањето ...

Убиец и крадец – Ердоган исвиркан во Сома

Република - 14.05.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома во западна Турција се искачил на 238 лица.

Повеќе од 400 рудари заробени во рудник, најмалку 201 мртви

Точка - 14.05.2014

Во времето на несреќата во турскиот рудник имало 787 луѓе. Пронајдени се 350, живи или мртви. Останатите се заробени два километри под површината. Бројот на мртви при експлозија во рудник во Турција ...

Бројот на жртвите во рударската несреќе во Турција се искачи на 232

Бриф - 14.05.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома се искачил на 232 лица. Поради рударската несреќа Ердоган ја одложи денешната ...

Стотици луѓе останаа затрупани под земја во Турција

Денешен - 14.05.2014

Шест луѓе се спасени 18 часа по експлозијата во рудник во западна Турција, во која загинаа над 200 лица. Засега не е позната состојбата на спасените, наведува на сајтот весникот „Хуриет“.

Во Турција прогласена тридневна жалост поради трагедијата во рудникот во Сома

Либертас - 14.05.2014

Тридневна национална жалост е прогласена во Турција заради трагедијата во рудникот во градот Сома, во округот Маниса. Знамињата во целата држава и во дипломатските претставништва на Турција во ...

Турција во траор, Ердоган го бара виновникот за смртта на рударите

Вечер Прес - 14.05.2014

Несреќата се случила кога работниците се подготвувале за смена, што го објаснува големиот број рудари во рудникот. Обвинителството ќе испитува и дали некои од нив биле непријавени Бројот на загинати ...

(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА: Над 200 загинати во рударската несреќа во Турција

Фактор - 14.05.2014

Бројот на загинати рудари во експлозијата што се случи вчера во рудник во западната турска провинција Маниса, се искачи на повеќе од 200 лица. Уште повеќе од 100 рудари се затрупани во рудникот.

Расте бројот на жртви во Маниса, 70 загинати, а над стотици затрупани

Локално - 14.05.2014

Расте бројот на жртви кои загинаа во експлозија и пожар во рудник на западот на Турција, а неколку стотици рудари и понатаму се заробени под земјата, соопштила доцна синоќа турската агенција за ...

Ердоган ја одложи посетата на Тирана

Тера - 14.05.2014

Албанскиот премиер, Еди Рама, во средата соопшти дека неговиот турски колега ја одложил најавената посета на Тирана поради големата трагедија што се случи во Турција во еден рудник за јаглен.

Турција објави тридневна жалост

Локално - 14.05.2014

Турција објави тридневна жалост поради вчерашната експлозија во рудникот за јаглен, во која загинаа над 200 лица, пренесе AFP, повикувајќи се на изјава од канцеларијата на премиерот.

Турција: 205 загинати во рударската несреќа

Тера - 14.05.2014

Турција во средата прогласи тридневна национална жалост по тешката рударска несреќа од вторникот попладне во којашто според досегашните податоци загинале 205 рудари, објави кабинетот на премиерот ...

Бројот на загинатите во турскиот рудник достигна 201, стотици затрупани

Тера - 14.05.2014

Повеќе од 200 рудари загинаа во вторникот во рудникот во турскиот град Сома, според последните податоци кои во средата ги објави министерот за енергетика, меѓутоа бројот за жал би можел да расте ...

Најмалку 166 загинaти и над 200 повредени рудари во Турција

Локално - 14.05.2014

Најмалку 166 рудари загинале, а над 200 се блокирани при одрон во рудник за јаглен во западниот турски округ Маниса, кој бил предизвикан од експлозија, се последните бројки кои г пренесуваат ...

Бројот на жртвите во рударската несреќa се искачи на 245, тридневна жалост во Турција

Денешен - 14.05.2014

Турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз изјави дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома во западна Турција се искачил на 245 лица.

Повеќе од 200 луѓе загинаа во рударската несреќа во Турција

Либертас - 14.05.2014

Во експлозијата во рудник што се случи вчера во западната турска покраина Маниса, загинаа повеќе од 200 рудари, исто толку се спасени, а се уште има и голем број затрупани.

Тридневна жалост во Турција

Н.Македонија - 14.05.2014

Тридневна национална жалост е прогласена во Турција заради трагедијата во рудникот во градот Сома, во округот Маниса. Знамињата во целата држава и во дипломатските претставништва на Турција во ...

Расте бројот на жртвите во рударската несреќа во Турција

Н.Македонија - 14.05.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома во западна Турција се искачил на 238 лица По повеќе од 24 часа по несреќата ...

Шест лица спасени 18 часа по експлозијата во рудник во Турција

Lider - 14.05.2014

Шест луѓе се спасени 18 часа по експлозијата во рудник во западна Турција, во која загинаа над 200 лица. Засега не е позната состојбата на спасените, наведува на сајтот весникот „Хуриет“.

Во Турција прогласена тридневна жалост поради трагедијата во рудникот во Сома

Lider - 14.05.2014

Тридневна национална жалост е прогласена во Турција заради трагедијата во рудникот во градот Сома, во округот Маниса. Знамињата во целата држава и во дипломатските претставништва на Турција во ...

Бројот на жртвите од рударската несреќа во Турција се искачи на 232

Lider - 14.05.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома се искачил на 232 лица. Поради рударската несреќа Ердоган ја одложи денешната ...

Расте бројот на жртвите во рударската несреќa во Турција

Lider - 14.05.2014

Турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз изјави дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома во западна Турција се искачил на 245 лица.

Над 200 загинати во експлозија во рудник во Турција

Lider - 14.05.2014

Бројот на загинати по експлозијата и пожарот во рудник за јаглен во Западна Турција достигна 201 човек, изјави турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз.

ВИДЕО: Бројот на жртвите се искачи на 232

Идивиди - 14.05.2014

Анкара, 14 мај 2014 (МИА) - Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека бројот на загинатите во вчерашниот инцидент во рудникот во Сома се искачил на 232 лица.

Петмина загинати, 300 затрупани рудари во Маниса

Канал5 - 13.05.2014

Најмалку петмина рудари загинаа, а 300 се затрупани при експлозија во рудник за јаглен во турскиот град Маниса. Експлозијата се случила на длабочина од два километри и спасувачите немаат никаков ...

Најмалку пет загинати при несреќа во рудник во Турција

24 Вести - 13.05.2014

Најмалку пет рудари загинаа денеска при експлозија и пожар во рудник за јаглен во западниот турски округ Маниса, соопшти турскиот пратеник Музафер Јурташ од редовите на владејачката Партија на ...

Во рудник во Турција загинаа пет рудари, стотици блокирани

Телма - 13.05.2014

Во рудник за јаглен во западна Турција, на 250 км јужно од Истанбул,загинаа најмалку пет рудари, а блокирани се повеќе стотици. Премиерот Реџеп Тајип Ердоган потврди дека е започната спасувачка ...

Четворица загинати и 300 заробени во рудник во Турција

Утрински - 13.05.2014

Најмалку четворца рудари загинаа денеска при експлозија и пожар во рудник за јаглен во западниот турски округ Маниса, соопшти турскиот пратеник Музафер Јурташ од редовите на владејачката Партија на ...

Ердоган потврди дека е започната спасувачка операција во рудникот во Маниса

Канал5 - 13.05.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган потврди дека е започната спасувачка операција во рудникот за јаглен, каде се блокирани неколку стотици рудари. - Се надевам дека во следните часови ќе имаме ...

Над 200 рудари заробени по експлозија во рудник во Турција

Кајгана - 13.05.2014

Најмалку еден рудар загина, а помеѓу 200 и 300 останале заробени по експлозија во рудник во провинцијата Маниса, на западот на Турција, јави CCN Turk.

Ердоган потврди дека е започната спасувачка операција во рудникот во Маниса

Сител - 13.05.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган потврди дека е започната спасувачка операција во рудникот за јаглен, каде се блокирани неколку стотици рудари. - Се надевам дека во следните часови ќе имаме ...

Двајца загинати при несреќа во рудник во Западна Вирџинија

А1 On - 13.05.2014

Двајца рудари загинаа при одрон во рудник за јаглен во американската сојузна држава Западна Вирџинија, соопшти денеска Федералната администрација за рударска безбедност и здравје.

Рударска несреќа во Маниса, Турција

Алфа - 13.05.2014

Најмалку 20 рудари загинаа, а над 200 се блокирани во јама, при одрон во рудник за јаглен во западниот турски округ Маниса. Најмалку 20 рудари загинаа, а над 200 се блокирани во јама, при одрон во ...

Ердоган потврди дека е започната спасувачка операција во рудникот во Маниса

+инфо - 13.05.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган потврди дека е започната спасувачка операција во рудникот за јаглен, каде се блокирани неколку стотици рудари. - Се надевам дека во следните часови ќе имаме ...

ЕРДОГАН: Започната спасувачка операција во рудникот во Маниса

Телеграф - 13.05.2014

Се претпоставува дека во рудникот се блокирани меѓу 200 и 300 рудари Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган потврди дека е започната спасувачка операција во рудникот за јаглен, каде се блокирани ...

ТУРЦИЈА: Еден загинат и над 200 затрупани при одрон во рудник

Телеграф - 13.05.2014

Причините за експлозијата засега не се познати, но се претпоставува дека таа е предизвикана од куса врска Најмалку еден рудар загина, а над 200 негови колеги се блокирани во јамата, при одрон во ...

Двајца загинати при несреќа во рудник во Западна Вирџинија

Сител - 13.05.2014

Двајца рудари загинаа при одрон во рудник за јаглен во американската сојузна држава Западна Вирџинија, соопшти денеска Федералната администрација за рударска безбедност и здравје.

Еден загинат и над 200 затрупани при одрон во рудник во Турција

Сител - 13.05.2014

Најмалку еден рудар загина, а над 200 негови колеги се блокирани во јамата, при одрон во рудник за јаглен во западниот турски округ Маниса. Претставник на локалните власти во градот Сома, во чија ...

Двајца загинати при несреќа во рудник во Западна Вирџинија

Телеграф - 13.05.2014

Инцидентот се случил вчера околу 20 часот по локално време, а телата на загинатите рудари се извадени на површината од земјата Двајца рудари загинаа при одрон во рудник за јаглен во американската ...

Рударска несреќа во Маниса, Турција

Р.С.Европа - 13.05.2014

Најмалку 20 рудари загинаа, а над 200 се блокирани во јама, при одрон во рудник за јаглен во западниот турски округ Маниса. Одронот во рудникот бил предизвикан од експлозија.

Еден загинат, 200 до 300 затрупани при одрон на рудник во Турција

Нова ТВ - 13.05.2014

Најмалку еден рудар загина, а меѓу 200 и 300 останале затрупани во јамата при одрон во рудник за јаглен во западниот турски округ Маниса. Досега се спасени 20 рудари, а како причина на експлозијата ...

Над 200 рудари заробени по експлозија во рудник во Турција

Макфакс - 13.05.2014

Најмалку еден рудар загина, а помеѓу 200 и 300 останале заробени по експлозија во рудник во провинцијата Маниса, на западот на Турција, јави CCN Turk.

Турција почна голема операција за спасување на затрупаните рудари

Либертас - 13.05.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган потврди дека е започната спасувачка операција во рудникот за јаглен, каде се блокирани неколку стотици рудари. „Се надевам дека во следните часови ќе имаме ...

Стотици заробени по експлозија во рудник за јаглен во Турција

Фактор - 13.05.2014

Најмалку 20 рудари загинаа, а околу 300 се заробени под земја по експлозијата во рудник за јаглен во западната турска провинција Маниса. Во рудникот во Сома загинале 20 рудари, а 30 се повредени, ...

Околу 200 работници затрупани во турски рудник

Локално - 13.05.2014

Најмалку еден рудар загина, а над 200 негови колеги се блокирани во јамата, при одрон во рудник за јаглен во западниот турски округ Маниса. Претставник на локалните власти во градот Сома, во чија ...

Најмалку четворица загинати, 200 блокирани рудари при одрон во Турција

Либертас - 13.05.2014

Најмалку 4 рудари загинале, а повеќе од 200 други рудари се блокирани во одрон во јама за јаглен во западниот турски округ Маниса. Претставник на локалните власти во градот Сома, во чија близина се ...

ДРАМА ВО ТУРЦИЈА: 300 рудари заробени во рудник по експлозија!

Sky - 13.05.2014

Најмалку 20 рудари настрадаа, а меѓу 200 и 300 останаа заробени по експлозија во рудник во провинцијата Маниса, западна Турција, изјави еден локален претставник.

Ердоган: Започната е спасувачка операција за затрупаните работници во рудник

Локално - 13.05.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган на медиумите им потврди дека е започната спасувачка операција во рудникот за јаглен, каде се блокирани неколку стотици рудари.

Драма во Турција: 200 работници настрадаа во рудник!

Н.Македонија - 13.05.2014

Најмалку 200 рудари настрадаа, а меѓу 200 и 300 останаа заробени, по експлозијата во рудникот во провинцијата Маниса, на западот на Турција, истакна еден локален функционер Мехмет Махатим Атчи, ...

Еден загинат и над 200 затрупани при одрон во рудник во Турција

Lider - 13.05.2014

Најмалку еден рудар загина, а над 200 негови колеги се блокирани во јамата, при одрон во рудник за јаглен во западниот турски округ Маниса. Претставник на локалните власти во градот Сома, во чија ...