TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

А1 On - 25.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

ФОТО: Официјално откриен надгробниот споменик на кралицата Елизабета Втора

Слободен Печат - 25.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Сител - 25.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

Откриен надгробниот споменик на кралицата Елизабета

Фокус - 25.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

24 Вести - 25.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора (ФОТО)

МКД - 25.09.2022

Надгробната плоча на британската кралица Елизабета Втора вчера беше официјално откриена, со фотографија објавена од Бакингемската палата, пет дена по нејзиниот погреб во замокот Виндзор. Елизабета Втора беше погребена во гробницата Џорџ Шести, ...

Објавена официјална фотографија од вечното почивалиште на Елизабета Втора

Слободен Печат - 25.09.2022

Вчеравечер беше објавена првата официјална фотографија од вечното почивалиште на кралицата Елизабета Втора , која почина на 8 септември во Балморал, Шкотска, а беше погребана пред четири дена во Виндзор.

БЕЛГИСКИ МЕРМЕР СО БУКВИ ОД МЕСИНГ Откриен надгробниот споменик на кралицата Елизабета

+инфо - 25.09.2022

Во таа гробница се посмртните останки на нејзините родители и на принцот Филип, сопругот на Елизабета, кој почина во 2021 година. Исто така, во таа гробница се наоѓа и урната на нејзината сестра Маргарета.

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Бриф - 25.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

ОВА Е ВЕЧНОТО ПОЧИВАЛИШТЕ НА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА - кралското семејство објави фотографија

Фактор - 25.09.2022

Изгравирана камена плоча со името на покојната кралица Елизабета Втора е поставена во меморијалната капела на кралот Џорџ Шести. Оваа фотографија од вечното почивалиште на британската кралица чие име е врежано над името на нејзиниот сопруг принцот ...

ФОТО: Кралското семејство со нова објава, тука почива кралицата Елизабета Втора

Курир - 25.09.2022

Британското кралско семејство на своите официјални профили на социјалните мрежи, објави фотографија од надгробната плоча на кралицата Елизабета Втора. Таа почина на 8 септември, а на британскиот трон беше 70 години.

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Либертас - 25.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Вечер Прес - 25.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

24Инфо - 25.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Н.Македонија - 25.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Независен - 25.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

Официјално откриен надгробниот споменик на кралицата Елизабета Втора

Република - 26.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора(фото)

Во Центар - 25.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

ВО ДВОРЕЦОТ ВИНДЗОР: Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Денешен - 25.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

Објавена е првата фотографија од местото каде што е погребана кралицата Елизабета Втора (фото)

Во Центар - 25.09.2022

Кралицата Елизабета Втора беше погребана минатиот понеделник на еден од најпознатите медиумски погреби. Неколку дена подоцна, нејзиното семејство објави фотографија од нејзиното последно почивалиште во Виндзор.

Кралицата Елизабета родила 4 деца, но зошто никој не видел нејзини труднички фотографии?

Црнобело - 25.09.2022

Принцезата Дијана била првата жена од кралското семејство што се породила во болница, a сите после неа позираа со детето по породувањето. Кралицата Елизабета пак, нема ниту една трудничка фотографија иако родила четири деца – зошто? По смртта на ...

Кралското семејство објави фотографија од вечното почивалиште на Елизабета Втора

Еспресо - 25.09.2022

Изгравирана камена плоча со името на покојната кралица Елизабета Втора е поставена во меморијалната капела на кралот Џорџ Шести. Оваа фотографија од вечното почивалиште на британската кралица чие име е врежано над името на нејзиниот сопруг принцот ...

(ФОТО) ДВОРЕЦОТ ВИНДЗОР – Семејството ја објавило првата фотографија од вечното почивалиште на кралицата Елизабета

Екран - 25.09.2022

Кралицата Елизабета Втора беше погребана минатиот понеделник, а нејзиното семејство сега ја објави првата фотографија од нејзиното вечно почивалиште во Виндзор. Фотографијата која се појави на официјалниот профил на кралското семејство покажува црн ...

Објавена фотографија од вечното почивалиште на кралицата Елизабета

Кајгана - 25.09.2022

Кралицата Елизабета Втора беше погребана минатиот понеделник, а нејзиното семејство ја објави и првата фотографија од нејзиното вечно почивалиште во Виндзор. На фотографијата објавена на официјалниот профил на кралското семејство се гледа надгробна ...

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

MakPress - 25.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Локално - 25.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Опсервер - 25.09.2022

– Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото ...

(ФОТО) Откриен надгробниот споменик на кралицата Елизабета Втора

Скопје1 - 25.09.2022

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета Втора е погребана во гробницата на Џорџ Шести, именувана по таткото на ...

Многумина не знаат како се презивала кралицата Елизабета II, и еве зошто не се барало од кралското семејство да го ...

Хаштаг - 25.09.2022

Од британското кралско семејство не се бара да го користи презимето при приватни и јавни настапи, па ова е една од причините зошто повеќето луѓе во Обединетото Кралство и остатокот од светот не го знаат тоа.

Погребот на кралицата Елизабета не е најгледаниот кралски настан во историјата

Макфакс - 24.09.2022

Оваа недела беше објавено дека 28 милиони Британци го гледале погребот на кралицата Елизабета, што е помала бројка од 32 милиони гледачи кои го следеа погребот на принцезата Дијана, во 1997 година.

Бакингемската палата објави фотографија од гробот на кралицата Елизабета

360 степени - 24.09.2022

Бакингемската палата објави фотографија од последното почивалиште на кралицата Елизабета Втора во капелата Свети Џорџ во Виндзор. Изгравирана камена плоча со името на покојната кралица е поставена во меморијалната капела на кралот Џорџ Шести, по ...

„Чуварот на тајните“ на кралицата Елизабета работел кај неа од 19-годишна возраст

ТВ21 - 24.09.2022

Пол Вајбру, познат по прекарот високиот Пол, работел како слуга на кралицата Елизабета Втора. Тој е еден од ретките кој го знае секој детал од нејзиниот живот. Роден е во 1959 година, а за кралицата работеше од 19-годишна возраст.

Одгледувачите на корги очекуваат зголемен интерес за овие кучиња по смртта на Елизабета Втора

Курир - 24.09.2022

Одгледувачите на кучиња во Европа по смртта на британската кралица Елизабета Втора очекуваат зголемен интерес за кучињата корги кои со децении беа нејзини миленици. Како што пренесува Би-Би-Си, побарувачката за корги или „кралските кучиња“ како уште ...

Погребот на кралицата Елизабета не е најгледаниот кралски настан во историјата

Centar - 24.09.2022

Оваа недела беше објавено дека 28 милиони Британци го гледале погребот на кралицата Елизабета, што е помала бројка од 32 милиони гледачи кои го следеа погребот на принцезата Дијана, во 1997 година.

(Видео) Погребот на кралицата Елизабета не е најгледаниот кралски настан во историјата

MTM - 24.09.2022

Оваа недела беше објавено дека 28 милиони Британци го гледале погребот на кралицата Елизабета, што е помала бројка од 32 милиони гледачи кои го следеа погребот на принцезата Дијана, во 1997 година.

Погребот на кралицата Елизабета не е најгледаниот кралски настан во историјата

Press24 - 24.09.2022

Оваа недела беше објавено дека 28 милиони Британци го гледале погребот на кралицата Елизабета, што е помала бројка од 32 милиони гледачи кои го следеа погребот на принцезата Дијана, во 1997 година.

Зад фотката се крие приказна која ќе ги растажи сите кои ја сакаа Елизабета II: Омиленото пони на кралицата на погребот ...

Женски магазин - 24.09.2022

Еден детаљ на погребот на Елизабета Втора, на 20 септември 2022 година, многумина го пропуштија, а токму овој ги спојува работите што кралицата толку многу ги сакаше. Саканото пони на кралицата Карлтон Лима Ема го носеше омилениот шал на Елизабета ...

Погребот на кралицата Елизабета не е најгледаниот кралски настан во историјата – овој е

Точка - 24.09.2022

Претходно оваа недела беше објавено дека погребот на кралицата Елизабета го проследиле 28 милиони Британци, што е помала бројка во однос на гледаноста на погребот на принцезата Дајана во 1997 година, кој го проследиле 32 милиони граѓани на ...

Погребот на кралицата Елизабета не е најгледаниот кралски настан во историјата

Точка - 24.09.2022

Оваа недела беше објавено дека 28 милиони Британци го гледале погребот на кралицата Елизабета, што е помала бројка од 32 милиони гледачи кои го следеа погребот на принцезата Дијана, во 1997 година.

Еве каде почива кралицата Елизабета II: Објавена првата фотографија од нејзиниот гроб

Женски магазин - 24.09.2022

Доцна синоќа беше објавена првата фотографија од гробот на кралицата Елизабета Втора, која почина на 8 септември во Балморал, Шкотска, а беше погребана пред четири дена во Виндзор. Едноставна црна мермерна плоча и имињата на нејзините најблиски....

Како се презиваше кралицата Елизабета

Скопје1 - 24.09.2022

Кога си толку познат како кралицата Елизабета, никој не треба ни да го знае твоето презиме. Знаеме дека припаѓа на династијата Виндзор, но дали некогаш сте се запрашале кое е презимето на британскиот монарх со најдолг стаж? За да ви дадеме адекватен ...

„Чуварот на тајните“ на кралицата Елизабета работел кај неа од 19-годишна возраст

Zoom - 24.09.2022

Пол Вајбру, познат по прекарот високиот Пол, работел како слуга на кралицата Елизабета Втора. Тој е еден од ретките кој го знае секој детал од нејзиниот живот. Роден е во 1959 година, а за кралицата работеше од 19-годишна возраст.

Вистинска приказна за хуморот на кралицата Елизабета Втора, еве како реагирала кога американски туристи не ја ...

Курир - 23.09.2022

Многумина зборуваат дека кралицата Елизабета Втора знаела добро да се шегува, а за нејзиниот хумор по повод одбележувањето на 70 годишниот јубилеј на кралицата, говореше и Ричард Грифин кој бил нејзин личен полициски службеник 14 години.

КЕЈТ СЕ ПОЈАВИ ПРВ ПАТ ПОСЛЕ ПОГРЕБОТ И ТОА ВО МНОГУ СКАП ФУСТАН: Вилијам и таа мора да работат, додека кралот Чарлс ...

Попара - 23.09.2022

Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон се вратија на кралските должности, иако се уште има период на жалост. Нивниот изглед предизвика големи контроверзии. Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон продолжија со своите кралски должности, иако би требало да почекаат до ...

На чиј погреб имаше повеќе светски лидери - кај Тито или кралицата Елизабета?

Кајгана - 23.09.2022

Изминатава недела многу се зборуваше за погребот на кралицата Елизабета Втора, која почина на 8 септември на 97-годишна возраст, по 70 години владеење. Дури и пред самиот погреб, кој се одржа во понеделникот, на испраќањето на најдолговечната ...

(ФОТО) Кејт Мидлтон за прв пат во јавност по погребот на кралицата: сè уште носи црно во комбинација со бисери

Убавина и Здравје - 23.09.2022

Принцезата и принцот од Велс го направија своето прво официјално појавување во јавност по погребот на кралицата. Кејт Мидлтон ја задржа црната облека и бисерниот накит. Кејт и Вилијам повеќе не се војвотката и војводата од Кембриџ.

Кејт се појавила првпат по погребот, и тоа во прескап фустан: Таа и Вилијам мораат да работат, додека кралот Чарлс ...

Убавина и Здравје - 23.09.2022

Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон им се вратиле на кралските должности, иако сѐ уште трае периодот на жалост. Нивното појавување предизвикало голема полемика Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон продолжиле со своите кралски должности, иако би требало да ...

(Фото) Прво појавување на Кејт Мидлтон во јавност по погребот на кралицата: сè уште носи црно во комбинација со бисери

Еспресо - 23.09.2022

Принцезата и принцот од Велс го направија своето прво официјално појавување во јавност по погребот на кралицата. Кејт Мидлтон ја задржа црната облека и бисерниот накит. Кејт и Вилијам повеќе не се војвотката и војводата од Кембриџ.

Ден на жалост во Австралија поради смртта на кралицата Елизабета II, Абориџините на протест

Канал5 - 22.09.2022

Австралија денеска го одбележа Денот на жалост за кралицата Елизабета Втора, при што премиерот Ентони Албанезе рече дека најголемата почит што нацијата може да ја понуди не е спомен, туку „повторно прифаќање на идејата за служба на заедницата“.

Погребот на кралицата Елизабета го надмина тој на Тито по посетеност

А1 On - 22.09.2022

По 22 години погребот на Јосип Броз Тито повеќе не е најпосетениот државен погреб во историјата. Тесно го надмина државниот погреб на британската кралица Елизабета. Погребот на претседателот на Југославија на 8 мај 1980 година беше најпосетуван по ...

Национален ден на жалост во Австралија за смртта на Елизабета Втора

ТВ21 - 22.09.2022

Австралија денеска го слави Националниот ден на жалост, кој е прогласен поради смртта на британската кралица Елизабета Втора, пренесува Ројтерс. Денот беше прогласен за државен празник, а беше одржана комеморација во Парламентот во Канбера, на која ...

Погребот на кралицата е најголем трошок на Обединетото Кралство

Во Центар - 22.09.2022

Кралицата Елизабета Втора беше погребана пред два дена во Вестминстерската опатија. Иако единаесет од дванаесетте дена на жалост се финансиски покриени од кралското семејство, трошоците за погребот ги покрива владата на Обединетото Кралство.

Австралија ја оплакува кралицата Елизабета

Нетпрес - 22.09.2022

Австралија во четвртокот го одржа националниот ден на жалост по британската кралица Елизабета Втора, а премиерот Ентони Албанесе изјави дека најголемата почест која нацијата може да ја понуди не е споменик, туку „повторното прифаќање на идејата за ...

Кралицата Летиција повторно го покажа беспрекорното чувство за стил

Еспресо - 22.09.2022

Шпанската кралица Летиција, која многумина ја сметаат за една од најдобро облечените дами на кралските дворови, го покажа своето беспрекорно чувство за стил во друга беспрекорна облека додека се појави на настан организиран од УНИЦЕФ и Светската ...

Момент од погребот на кралицата што многумина не го забележаа: Помеѓу принцезата Шарлот и Меган Маркл се случило нешто ...

Убавина и Здравје - 22.09.2022

Многумина го пропуштија овој интересен момент помеѓу принцезата Шарлот и Меган Маркл на погребот на кралицата Светските и домашните медиуми веќе го анализираа секој можен детаљ од испраќањето на кралицата Елизабета Втора , а сега на социјалните ...

7 моќни, љубовни лекции кои можеме да ги научиме од бракот на кралицата Елизабета (кој траеше 73 години)

Црнобело - 22.09.2022

Понекогаш помалку е повеќе и не значи дека не се сакате лудо, ако не покажувате емоции јавно, не се откажувајте кога работите се тешки и уште 5 моќни лекции за љубовта и бракот од кралскиот пар, кој прослави и платинумска свадба.

Данската кралица се зарази со коронавирус на погребот на Елизабета Втора

Репортер - 22.09.2022

Данската кралица Маргарет Втора во понеделникот се зарази со коронавирус на погребот на британската кралица Елизабета Втора во Лондон. Следниот ден направила тест кој бил позитивен на ковид. Ова е вторпат како се заразува со вирусот годинава.

Сликата од малата принцеза Шарлот ја разгневила јавноста: „Ве молам тргнете ја фотографијата! Зошто требаше да го ...

Убавина и Здравје - 22.09.2022

Емотивната фотографија на која принцезата Шарлот плаче на погребот на нејзината прабаба ја разгневила јавноста Погребот на кралицата Елизабета се смета за историски настан, додека деталите од церемонијата сè уште се коментираат и анализираат.

Една нијанса, повеќе од 30 години: Ова беше омилениот лак на кралицата Елизабета

Хитпортал - 22.09.2022

Кога во 1989-та година козметичарката на кралицата Елизабета 2 и го покажала овој лак за нокти, тој станал нејзиниот омилен. Кралицата последните неколку децении го користела само овој лак кој чини 20 долари и е во нежно розева боја.

Многумина ги интересира мистеријата за бременоста на кралицата: Еве зошто нема фотографии од бремената Елизабета Втора

Женски магазин - 22.09.2022

Кралицата Елизабета Втора роди четири деца, сегашниот крал Чарлс III, принцовите Едвард и Eндру и принцезата Ана. Кралицата Елизабета Втора почина на 96-годишна возраст, а од тој момент бројни интересни факти за нејзиниот живот не престануваат да ...

Внимателно и симболично: Кралицата Ранија на погребот на Елизабета носеше ист фустан кој го облече во 2001 на посебен ...

Женски магазин - 22.09.2022

На погребот на кралицата Елизабета Втора присуствуваа бројни значајни личности, меѓу кои и кралицата Ранија со нејзиниот сопруг Абдула Втори. За настанов сѐ уште не престанува да се пишуваат и анализираат многу детали и случувања.

Погребот на кралицата Елизабета Втора за „влакно“ го урна рекордот по посетеност што 22 години го држеше погребот на ...

Еспресо - 22.09.2022

Беа потребни 22 години да се урне рекордот на посетеност на погребот на Јосип Броз Тито. Погребот на кралица Елизабета Втора е во „тесно“ водство по посетеност на еден државнички погреб во историјата.

Национален ден на жалост во Австралија за смртта на Елизабета Втора

4NEWS - 22.09.2022

Австралија денеска го слави Националниот ден на жалост, кој е прогласен поради смртта на британската кралица Елизабета Втора, пренесува Ројтерс. Денот беше прогласен за државен празник, а беше одржана комеморација во Парламентот во Канбера, на која ...

Во Австралија се одбележува Национален ден на жалост за смртта на кралицата

Локално - 22.09.2022

Австралија денеска го одбележува Националниот ден на жалост, кој е прогласен поради смртта на британската кралица Елизабета Втора, пренесува „Ројтерс“. Денот беше прогласен за државен празник, а беше одржана комеморација во Парламентот во Канбера, ...

Последниот портрет на кралицата Елизабета го разнежни светот – ваква можевме да ја видиме многу ретко (фото)

Вистина.мк - 22.09.2022

Насмеана и среќна – вака изгледа кралицата Елизабета на нејзиниот последен официјален портрет, направен на крајот на мај во пресрет на прославата на платинестиот јубилеј. Ден пред погребот, Бакингемската палата објави прекрасна слика создадена во ...

Данската кралица позитивна на корона вирусот откако се врати од погребот на кралицата Елизабета Втора

Фокус - 21.09.2022

Данската кралица Маргарет Втора, која во понеделникот присуствуваше на погребот на британската кралица Елизабета Втора во Лондон, е позитивна на корона вирус, соопшти кралската палата. Во соопштението за печат се наведува дека 82-годишната кралица ...

7 интересни факти кои не сте ги знаеле за замокот Виндзор: Најстариот и најголемиот постојано населен замок во светот

Слободен Печат - 21.09.2022

Изграден во XI век по инвазијата на Норманите, англискиот замок Виндзор е најстариот и најголемиот перманентно населен дворец на светот. За време на изминатите 900 години бил дом на 39 монарси, а воедно е и место за кралските венчавки, меѓу кои беше ...

82- годишната данска кралица била на прогребот на Елизабета II, па се заразила со корона

Канал5 - 21.09.2022

Данската кралица Маргарет Втора, која во понеделникот присуствуваше на погребот на британската кралица Елизабета Втора во Лондон, е позитивна на коронавирусот, објави кралската палата. Во соопштението се наведува дека 82-годишната кралица примила ...

Данската кралица позитивна на коронавирусот откако се врати од погребот на кралицата Елизабета Втора

Сител - 21.09.2022

Данската кралица Маргарет Втора, која во понеделникот присуствуваше на погребот на британската кралица Елизабета Втора во Лондон, е позитивна на коронавирус, соопшти кралската палата. Во соопштението за печат се наведува дека 82-годишната кралица ...

Данската кралица позитивна на коронавирусот откако се врати од погребот на кралицата Елизабета Втора

Вечер Прес - 21.09.2022

Данската кралица Маргарет Втора, која во понеделникот присуствуваше на погребот на британската кралица Елизабета Втора во Лондон, е позитивна на коронавирус, соопшти кралската палата. Во соопштението за печат се наведува дека 82-годишната кралица ...

Данската кралица позитивна на коронавирусот откако се врати од погребот на кралицата Елизабета Втора

Курир - 21.09.2022

Данската кралица Маргарет Втора, која во понеделникот присуствуваше на погребот на британската кралица Елизабета Втора во Лондон, е позитивна на коронавирус, соопшти кралската палата. Во соопштението за печат се наведува дека 82-годишната кралица ...

Не постојат фотографии од кралицата Елизабета Втора кога била бремена, еве зошто

Курир - 21.09.2022

Кралицата Елизабета Втора родила четири деца, сегашниот крал Чарлс Трети, принцовите Едвард и Ендру и принцезата Ана. Британската кралица почина на 96 годишна возраст на 8 септември, а од тогаш многу занимливости се појавуваат во јавноста за ...

Данската кралица позитивна на коронавирусот откако се врати од погребот на кралицата Елизабета Втора

Бриф - 21.09.2022

Данската кралица Маргарет Втора, која во понеделникот присуствуваше на погребот на британската кралица Елизабета Втора во Лондон, е позитивна на коронавирус, соопшти кралската палата. Во соопштението за печат се наведува дека 82-годишната кралица ...

Данската кралица позитивна на Covid-19 по враќањето од погребот на Елизабета Втора

Нетпрес - 21.09.2022

Данската кралица Маргарета Втора, која во понеделникот во Лондон присуствуваше на погребот на британската кралица Елизабета втора, позитивна е на Covid-19, соопшти во средата кралскиот дворец во Копенхаген, Во соопштението за јавноста се наведува ...

Погребот на кралицата го гледале 28 милиони Британци

Нетпрес - 21.09.2022

Погребот на британската кралица Елизабета Втора преку телевизиските екрани го следеле 28 милиони нејзини поданици, објави државниот радиодифузер BBC истакнувајќи дека станува збор за еден од најгледаните настани по повеќе години.

Данската кралица е позитивна на Ковид по погребот на кралицата Елизабета

Независен - 21.09.2022

Данска – Данската кралица Маргрете Втора беше позитивна на коронавирус откако присуствуваше на погребот на британската кралица Елизабета Втора, соопшти во средата кралската палата. Кралицата Маргрете (82), која е на тронот 50 години, ги откажала ...

Данската кралица позитивна на коронавирусот откако се врати од погребот на кралицата Елизабета Втора

Во Центар - 21.09.2022

Данската кралица Маргарет Втора, која во понеделникот присуствуваше на погребот на британската кралица Елизабета Втора во Лондон, е позитивна на коронавирус, соопшти кралската палата. Во соопштението за печат се наведува дека 82-годишната кралица ...

Поради оваа причина не постои ниту една фотографија од кралицата Елизабета кога била бремена, а таа родила четири деца

Во Центар - 21.09.2022

Јавноста ширум светот отсекогаш била заинтригирана од бременоста во кралските семејства. Сепак, нема фотографии од кралицата Елизабета Втора кога била бремена и тоа со причина. Кралицата Елизабета родила четири деца: кралот Чарлс III (1948), ...

Круната не смее да падне!

Република - 21.09.2022

За неполни две седмици, последните две големи личности што го одбележаа 20 век си заминаа од овој свет, Михаил Горбачов – последниот претседател на големата советска империја и Елизабета Втора – последната британска кралица и најважен симбол на ...

Данската кралица позитивна на коронавирусот откако се врати од погребот на кралицата Елизабета Втора

24Инфо - 21.09.2022

Данската кралица Маргарет Втора, која во понеделникот присуствуваше на погребот на британската кралица Елизабета Втора во Лондон, е позитивна на коронавирус, соопшти кралската палата. Во соопштението за печат се наведува дека 82-годишната кралица ...

Кејт се обиде и по смртта да ги смири кралицата и Лејди Ди: На погребот цврста како карпа, бисерите го издадоа ...

Женски магазин - 21.09.2022

Накитот на Кејт Мидлтон на погребот на кралицата Елизабета го привлече вниманието на јавноста, а имаше и објаснување зошто го избрала ... Во понеделник, 19 септември, кралицата Елизабета Втора беше погребана во Лондон, а на настанот присуствуваа ...

Летиција одржала модна лекција, додека нејзината свекрва направила утка: Кич фустан на погребот на кралицата што боде ...

Убавина и Здравје - 21.09.2022

Шпанската кралица Софија направила голема модна утка кога се појавила на погребот на кралицата во впечатлив фустан Последното испраќање на кралицата Елизабета ги собра функционерите од целиот свет, меѓу кои се најдоа најистакнатите личности и ...

(ВИДЕО) ПРИНЦЕЗАТА ШАРЛОТА ГО ОСВОИ ЦЕЛИОТ СВЕТ СО ЕДЕН ДЕТАЛ НА ПОГРЕБОТ ​​НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Сите зборуваат за ...

Екран - 21.09.2022

По збогувањето на кралицата Елизабета Втора, луѓето се уште не престануваат да го коментираат кралското семејство и особено нејзината правнука Шарлот (7). Еден детаљ многумина не пропуштиле – Шарлот пристигнала во Вестминстерската опатија во ...

Само една жена од кралското семејство не се појавила на погребот: Еве зошто не ѝ оддала почест на Елизабета Втора!

Убавина и Здравје - 21.09.2022

Децата на кралицата Елизабета им се придружиле на нивните најблиски во чест на британскиот монарх со најдолг стаж. Меѓутоа, имало една кралска личност што не била присутна на настанот Испраќањето на Елизабета Втора веќе важи за погреб на векот.

Ова беше омилениот бренд на чанти на Кралицата Елизабета II: Поседуваше над 200 модели, а се одликуваат со висока ...

Женски магазин - 21.09.2022

Фото: profimedia За разлика од сите други познати дами кои ни доаѓаат од британското кралско семејство, кралицата Елизабета Втора имаше многу екстравагантен стил, но со елегантни детали. Може да се каже дека модниот фокус на кралското семејство кога ...

Данската кралица позитивна на коронавирусот откако се врати од погребот на кралицата Елизабета Втора

MakPress - 21.09.2022

Данската кралица Маргарет Втора, која во понеделникот присуствуваше на погребот на британската кралица Елизабета Втора во Лондон, е позитивна на коронавирус, соопшти кралската палата. Во соопштението за печат се наведува дека 82-годишната кралица ...

Стана хит поради начинот на кој ја намести косата: Погледнете зошто принцезата Шарлот стана главна тема на социјалните ...

Хаштаг - 21.09.2022

фото: Profimedia Кралицата Елизабета Втора е погребана, но бројни информации и впечатоци сè уште не се завршени. Една од главните теми на погребот на векот, се децата на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, а со оглед на тоа што Вилијам е и идниот крал, ...

Зошто нема ниту една фотографија од кралицата Елизабета кога била бремена?

ММС - 21.09.2022

Кралицата Елизабета родила четири деца: кралот Чарлс Трети (1948), принцезата Ана (1950), принцот Ендру (1960) и принцот Едвард (1964). Таа никогаш не била фотографирана бремена бидејќи во минатото било табу бремените членови на кралското семејство ...

Откриено зошто актерката Сандра О присуствуваше на погребот на кралицата (ФОТО)

Локално - 21.09.2022

Актерката позната како Сандра О ги изненади обожавателите кога се појави на погребот на кралицата Елизабета Втора. Сандра е најпозната по улогата на Криситна Јанг во серијата „Вовед во анатомија“.

Зошто нема ниту една фотографија од кралицата Елизабета кога била бремена

Скопје1 - 21.09.2022

Јавноста ширум светот отсекогаш била заинтригирана од кралските бремености. Сепак, нема фотографии од кралицата Елизабета Втора бремена и со причина. Кралицата Елизабета родила четири деца: кралот Чарлс III (1948), принцезата Ана (1950), принцот ...

Данската кралица позитивна на коронавирусот откако се врати од погребот на кралицата Елизабета Втора

Опсервер - 21.09.2022

Данската кралица Маргарет Втора, која во понеделникот присуствуваше на погребот на британската кралица Елизабета Втора во Лондон, е позитивна на коронавирус, соопшти кралската палата. Во соопштението за печат се наведува дека 82-годишната кралица ...

Кралицата Елизабета Втора погребана до војводата од Единбург

24 Вести - 20.09.2022

Кралицата Елизабета Втора е погребана по приватна церемонија во Виндзор, соопшти вечерва британското кралско семејство. Во соопштението на веб-страницата на кралското семејство се вели дека таа е погребана „заедно со војводата од Единбург, во ...

ФОТО | Најемотивната фотографија: Принцезата Шарлот се расплака на погребот на кралицата Елизабета Втора

Слободен Печат - 20.09.2022

Вчера британското кралско семејство се прости со кралицата Елизабета Втора , еден од најдолговечните монарси. Во капелата Свети Џорџ во Виндзор вчера попладнето беше извршена последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора.

Принцезата Шарлот се расплака на погребот на Kралицата

Фокус - 20.09.2022

Ќерката на принцот Вилијам (40) и Кејт Мидлтон (40), принцезата Шарлот (7), се расплака на погребот на својата прабаба кралицата Елизабета Втора. Шарлот беше обземена од емоциите додека ковчегот на кралицата го преместуваа од кочијата во погребното ...

Над 250 илјади лица поминаа покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора

Слободен Печат - 20.09.2022

Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора , да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска Владата на Велика Британија.

Над 250 000 лица поминале покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора

360 степени - 20.09.2022

Мислам дека никој не може да инсинуира дека нашата покојна кралица не го заслужила тоа збогување со оглед на должноста и несебичната служба што ја извршуваше повеќе од 70 години, вели британската министерка за култура Мишел Донелан Над 250 000 лица ...

Донелан: Над 250.000 лица поминаа покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора

Сител - 20.09.2022

Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска Владата на Велика Британија.

Околу 250.000 луѓе поминаа покрај одарот на кралицата Елизабета

Канал5 - 20.09.2022

Околу 250 илјади ожалостени го посетија одарот на кралицата Елизабета втора во Вестминстерската сала во Лондон, изјави британската министерка за култура Мишел Донелан. „Околу 250.000. Ги проценуваме тие конечни бројки“, рече Донелан.

Повеќе од 250.000 луѓе поминаа покрај ковчегот со телото на Елизабета Втора

Р.С.Европа - 20.09.2022

Повеќе од 250.000 луѓе чекаа со часови во редици за да поминат покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора за да и оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска британската влада.

Тајните на кралицата: носела олово во фустанот и цел живот носела идентичен модел чевли

Канал5 - 20.09.2022

Британската кралица Елизабета Втора беше официјално погребана во понеделникот на 19-ти септември. Недогледна маса на луѓе се собра во срцето на главниот град да ѝ оддаде последна почест на починатата кралица Елизабета Втора, меѓу нив беше и ...

Околу 250.000 луѓе го посетија ковчегот на кралицата Елизабета

А1 On - 20.09.2022

Околу 250.000 ожалостени го посетија ковчегот на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската хала во Лондон, изјави британската министерка за култура Мишел Донелан. Луѓето чекаа во ред со часови „Околу 250.000.

Со заминувањето на британската кралица Елизабета Втора заминува и 20 век, ни останаа уште неколку икони

Слободен Печат - 20.09.2022

Со заминувањето на британската кралица Елизабета Втора , која во своето седумдесетгодишно владеење беше сведок на Втората светска војна, Студената војна и големите технолошки промени, е уште еден чекор кон разделбата со 20 век.

Откриено со што e погребана: Најомилените парчиња накит отидоа со кралицата на вечна починка

Слободен Печат - 20.09.2022

Британската кралица Елизабета Втора е сопственичка на огромна колекција накит, една од најголемите во светот. Приватната колекција на кралицата, инаку, содржи околу 300 парчиња накит: вклучувајќи 98 брошеви, 46 ѓердани, 34 пара обетки, 15 прстени, ...

Принцот Џорџ и принцезата Шарлот вчера скршија многу срца, ова беше нивната прва и најважна улога

Слободен Печат - 20.09.2022

Правнуците на кралицата Елизабета Втора беа најмладите ожалостени во погребната поворка на кралицата. Двете најстари деца на принцот Вилијам и неговата сопруга, принцезата Кејт беа со нивните родители.

Погребот на кралицата: ремек-дело на дипломатската кореографија (ВИДЕО)

МКД - 20.09.2022

Во Вестминстерската опатија, зградата во која англиските и британските монарси илјадници години се крунисувани, венчавани и погребувани, на кралицата Елизабета Втора вчера ѝ оддадоа почит светските лидери, кралеви, кралици, султани и еден цар.

Кралицата Елизабета погребана во присуство на блиското семејство

Фокус - 20.09.2022

Кралицата Елизабета Втора е погребана по приватна церемонија во Виндзор, соопшти вечерва британското кралско семејство. Во соопштението на веб-страницата на кралското семејство се вели дека таа е погребана „заедно со војводата од Единбург, во ...

Кралицата Елизабета Втора погребана до војводата од Единбург

Сител - 20.09.2022

Кралицата Елизабета Втора е погребана по приватна церемонија во Виндзор, соопшти вечерва британското кралско семејство. Во соопштението на веб-страницата на кралското семејство се вели дека таа е погребана „заедно со војводата од Единбург, во ...

Донелан: Над 250.000 лица поминаа покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора

Курир - 20.09.2022

Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска Владата на Велика Британија.

ОКОЛУ 250 ИЛЈАДИ ОЖАЛОСТЕНИ - толку се проценува дека го посетиле телото на кралицата Елизабета, но набргу ќе следат ...

Фактор - 20.09.2022

Околу 250.000 ожалостени го посетија ковчегот на кралицата Елизабета Втора, во Вестминстерската сала во Лондон, изјави британската министерка за култура Мишел Донелан. Луѓето чекаа во ред со часови „Околу 250.000.

Донелан: Над 250.000 лица поминаа покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора

Либертас - 20.09.2022

Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска Владата на Велика Британија.

Донелан: Над 250.000 лица поминаа покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора

ТВ21 - 20.09.2022

Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска Владата на Велика Британија.

НАЈЕМОТИВНИОТ МОМЕНТ Принцезата Шарлот се расплака на погребот на кралицата Елизабета Втора (ФОТО)

+инфо - 20.09.2022

Шарлот беше обземена од емоциите додека ковчегот на кралицата го преместуваа од кочијата во погребното возило. Ќерката на принцот Вилијам (40) и Кејт Мидлтон (40), принцезата Шарлот (7), се расплака на погребот на својата прабаба кралицата Елизабета ...

Светот се прости со кралицата Елизабета Втора

OhridNews - 20.09.2022

Со музика од нејзиниот личен гајдаџија, ковчегот со кралицата Елизабета Втора денеска беше спуштен во гробница во капелата Свети Џорџ во Виндзор. Попладнево заврши последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора со која светот се прости со ...

Зошто Чарлс на погребот на кралицата остави едно празно место во првиот ред во капелата?

Вечер Прес - 20.09.2022

Стотици гости присуствуваа на погребот на кралицата Елизабета Втора во меморијалната капела на кралот Џорџ VI. Членови на кралското семејство, нивниот персонал и важни политички фигури присуствуваа на погребната церемонија.

Над 250.000 лица минале крај ковчегот на кралицата Елизабета Втора

Нова ТВ - 20.09.2022

Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да минат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора и да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон , соопшти денеска Владата на Велика Британија.

Донелан: Над 250.000 лица поминаа покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора

Вечер Прес - 20.09.2022

Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска Владата на Велика Британија.

Чарлс остави едно празно место во првиот ред на погребот на кралицата: Еве зошто

Фактор - 20.09.2022

Стотици гости присуствуваа на погребот на кралицата во меморијалната капела на кралот Џорџ VI. Членовите на кралското семејство, нивниот персонал и важни политички фигури присуствуваа на погребната церемонија, при што кралот Чарлс остави празно ...

НА ПОГРЕБОТ НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА Гестот на Меган Маркл кон принцезата Шарлот предизвика бура (ВИДЕО)

+инфо - 20.09.2022

Меган Маркл ѝ се насмевна суптилно и со многу емоции на малата принцеза Шарлот во Вестминстерската сала за да ѝ покаже поддршка во овие тешки и емотивни моменти. Погребот на кралицата Елизабета Втора беше под будното око на целиот свет, а беше ...

СЕ ПОЈАВИ ВИДЕО ОД ГРОБОТ НА КРАЛИЦАТА Еве каде ќе почива Елизабета Втора, тука не се дозволени камери (ВИДЕО)

+инфо - 20.09.2022

Има место за вкупно 64 ковчези, од секоја страна, а 12 места во самиот центар се резервирани за кралеви и кралици. Вчера Кралицата беше погребана на церемонија која ќе трае цел ден, а многумина не знаат каде во моментов е телото на нејзиниот сопруг.

КРУНАТА БИЛА „ЗАШТРАФЕНА“ ЗА ДА НЕ СЕ ПРЕВРТИ? Нереќата со кралот Џорџ се смета за лош знак (ВИДЕО)

+инфо - 20.09.2022

Имено, на погребот на кралот Џорџ Петти, во 1936 година, парче од кралскиот накит украсен со некои од најголемите скапоцени камења во колекцијата, паднало од ковчегот и се тркалало до одводот за отпадни води на страната на патот.

Донелан: Над 250.000 лица поминаа покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора

Бриф - 20.09.2022

Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска Владата на Велика Британија.

Чарлс остави едно празно место во првиот ред на погребот на кралицата: Еве зошто

Курир - 20.09.2022

Стотици гости присуствуваа на погребот на кралицата во меморијалната капела на кралот Џорџ VI. Членовите на кралското семејство, нивниот персонал и важни политички фигури присуствуваа на погребната церемонија, при што кралот Чарлс остави празно ...

Кралицата до вечното почивалиште замина со „Јагуар“ – дизајнот на возилото самата го одбрала/ФОТО

Вечер Прес - 20.09.2022

Кралицата Елизабета Втора била пренесена до нејзиното последно почивалиште во замокот Виндзор со модифициран Јагуар, чиј дизајн некогаш го одобрила самата кралица. Ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора вчера беше пренесен во замокот ...

Принцезата Шарлот се расплака на погребот на Kралицата

Либертас - 20.09.2022

Ќерката на принцот Вилијам (40) и Кејт Мидлтон (40), принцезата Шарлот (7), се расплака на погребот на својата прабаба кралицата Елизабета Втора. Шарлот беше обземена од емоциите додека ковчегот на кралицата го преместуваа од кочијата во погребното ...

СКАНДАЛ ПРЕД ПОГРЕБОТ НА КРАЛИЦАТА – претседателот на оваа земја направи бизарна грешка од која се згрози цела ...

Курир - 20.09.2022

Претседателот на Ерменија, Вахан Хачатуријан го предизвика бесот на британската јавност, откако беше фотографиран пред ковчегот на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската сала. Хачатуријан бил фотографиран од помошник како клекнал пред ...

Повеќе од 250.000 луѓе поминаа покрај ковчегот на кралицата Елизабета

Во Центар - 20.09.2022

Повеќе од 250.000 луѓе чекаа со часови да поминат покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора за да и оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска британската влада.

Нов инцидент на погребот на кралицата Елизабета

Press24 - 20.09.2022

Додека погребната служба за нејзиното покојно височество кралицата Елизабета Втора се одржуваше во Вестминстер, еден маж беше уапсен поради обид да ја прескокне безбедносната бариера додека минуваше ковчегот, пренесува „The Sun“.

СКАНДАЛ ПРЕД ковчегот на кралицата Елизабета: Претседателот на оваа земја го прекрши протоколот, направи БИЗАРНА РАБОТА

Во Центар - 20.09.2022

Претседателот на Ерменија, Вахан Хачатуријан утрово го предизвика бесот на британската јавност, откако беше фотографиран како клечи пред ковчегот на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската сала.

Над 250.000 лица поминаа покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора

Скопје24 - 20.09.2022

Владата на Велика Британија денеска соопшти дека над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон.

Овде ќе почива кралицата Елизабета

Република - 20.09.2022

Кралицата Елизабета Втора ќе биде погребана во капелата Свети Џорџ заедно со нејзиниот сопруг принцот Филип, во нејзиниот сакан замок Виндзор. Историската капела е последното почивалиште за многу од најголемите англиски монарси.

Скандал пред погребот на кралицата – претседателот на Ерменија направи бизарна грешка од која се згрози цела Британија ...

Нетпрес - 20.09.2022

Претседателот на Ерменија, Вахан Хачатуријан го предизвика бесот на британската јавност, откако беше фотографиран пред ковчегот на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската сала. Хачатуријан бил фотографиран од помошник како клекнал пред ...

Луѓето кои служат со љубов се ретки, а водачите кои служат со љубов сè уште поретки, рекоа на мисата за Елизабета Втора

Република - 20.09.2022

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора го започна своето последно патување од Лондон до замокот Виндзор, каде што ќе биде погребана покрај нејзиниот сопруг војводата од Единбург. Стотици илјади луѓе се собраа во Лондон на рутата низ главниот град на ...

На еден од најграндиозните државни погреби светските лидери и околу 250.000 лица се простија од кралицата Елизабета

Н.Македонија - 20.09.2022

Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска Владата на Велика Британија.

Над 250.000 лица поминаа покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора

Независен - 20.09.2022

Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска Владата на Велика Британија.

Чарлс остави едно празно место во првиот ред на погребот на кралицата: Еве зошто

Република - 20.09.2022

Стотици гости присуствуваа на погребот на кралицата во меморијалната капела на кралот Џорџ VI. Членовите на кралското семејство, нивниот персонал и важни политички фигури присуствуваа на погребната церемонија, при што кралот Чарлс остави празно ...

Денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета

Република - 20.09.2022

Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија во Лондон.

(Видео) Светот се прости од кралицата Елизабета Втора

Centar - 20.09.2022

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора беше спуштен во кралската гробница на капелата во замокот Виндзор. Со тоа заврши делот од погребот отворен за гости и за јавноста, јавуваат агенциите.

Донелан: Над 250.000 лица поминаа покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора

24Инфо - 20.09.2022

Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска Владата на Велика Британија.

Бајден и оддаде почит на кралицата Елизабета пред погребот

Република - 20.09.2022

Американскиот претседател Џо Бајден денеска и оддаде почит на британската кралица Елизабета Втора, еден ден пред нејзиниот државен погреб, појавувајќи се на балконот на Вестминстерската сала додека редица луѓе поминуваа покрај нејзиниот ковчег.

По погребот на векот – испливаа досега невидени фотографии од кралицата Елизабета

Точка - 20.09.2022

Кралското семејство објави досега невидени фотографии од кралицата Елизабета, по нејзиниот вчерашен погреб. Фотографијата е направена во Балморал, за кој се верува дека било едно од нејзините омилени места.

Кралицата Елизабета Втора погребана заедно со нејзиниот покоен сопруг!

Убавина и Здравје - 20.09.2022

Кралицата Елизабета Втора е погребана заедно со нејзиниот покоен сопруг, војводата од Единбург во Меморијалната капела на кралот Џорџ Шести, соопшти вчера британското кралско семејство. На погребот присуствуваше нејзиното блиско семејство.

Сопствениците на британски Корги тврдат дека нивните кучиња ја оплакуваат Елизабета Втора

Еспресо - 20.09.2022

Сопствениците на британски корги објавија на социјалните мрежи најразлични објави во кои тврдат дека по смртта на кралицата нивните миленици почнале да се однесуваат поинаку затоа што тагуваат по Елизабета Втора, пренесува Дејли рекордс.

Последно збогување со кралицата: Кејт и Вилијам на Твитер се простија со емотивна порака

Убавина и Здравје - 20.09.2022

Принцот и принцезата од Велс вчера се простија од кралицата Елизабета Втора преку трогателна објава на Твитер. Кејт Мидлтон и принцот Вилијам на официјалната страна на Кенсингтонската палата објавија црно-бела фотографија од ковчегот на кралицата од ...

(Видео) Гестот на Меган Маркл кон малечката принцеза Шарлот предизвика многу реакции на социјалните мрежи – погледнете ...

Точка - 20.09.2022

Погребот на кралицата Елизабета Втора беше под будното око на целиот свет, а го одбележа и гестот на Меган Маркл кон принцезата Шарлот, ќерката на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон. Меган Маркл во Вестминстер суптилно и со многу емоции ѝ се насмевнала ...

Кралицата Елизабета Втора погребана заедно со нејзиниот покоен сопруг

Еспресо - 20.09.2022

Кралицата Елизабета Втора е погребана заедно со нејзиниот покоен сопруг, војводата од Единбург во Меморијалната капела на кралот Џорџ Шести, соопшти вечерва британското кралско семејство. На погребот присуствуваше нејзиното блиско семејство.

Круната на погребот на кралицата била прицврстена за да го избегнат „проклетството“ од 1936 година: „Падна во ...

Точка - 20.09.2022

Круната на кралицата Елизабета Втора, која стоела на врвот на ковчегот за време на погребот кој беше одржан вчера, морала да биде прицврстена, за да не падне од сандакот. Причината за таа мерка на претпазливост било тоа што ова веќе еднаш се случило ...

Слика и прилика на Елизабета Втора: За неа велат дека е копија на покојната кралица, а причината е повеќе од очигледна

Убавина и Здравје - 20.09.2022

Принцезата Шарлот се појавила на погребот на кралицата Елизабета првпат носејќи мал црн шешир на главата. Сите будно го следеле секој нејзин чекор, а оние што ја познаваат велат дека неверојатно личи на покојната кралица Во поворката на погребот на ...

Најподлата свекрва за која сте слушнале: Ја упропасти венчавката на синот и снаата, со погребот на покојната кралица ...

Женски магазин - 20.09.2022

Фото: profimedia Како што велат, додека еден ден не се стемни, другиот ден нема да осамне. Така и се случи за британскиот пар чија венчавка, по игра на судбината, беше закажана на денот на погребот на кралицата Елизабета.

7 интересни факти за дворецот Виндзор

Кајгана - 20.09.2022

Дали сте ги знаеле овие интересни факти за официјалната резиденција на британското кралско семејство? Изграден во XI век по инвазијата на Норманите, англискиот замок Виндзор е најстариот и најголемиот перманентно населен дворец на светот.

Кралицата Елизабета II до вечното почивалиште беше пренесена со Јагуар чиј дизајн сама го одбрала

Таратур - 20.09.2022

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета II за време на вчерашната погребна церемонија беше пренесен во замокот Виндзор – како што налага традицијата – со специјално возило од британско производство.

(ВИДЕО) Шарлот се свртела кон Меган по погребот, војвотката воодушила со реакцијата

Екран - 20.09.2022

Вирално стана видеото од преслаткиот момент меѓу Меган Маркл и принцезата Шарлот додека кралското семејство ја напушта Вестминстерската опатија по погребот. Имено, на видеото може да се види дека Шарлот се свртела кон Меган, која пак и подарила ...

Тајната на шеширите на погребот на кралицата Елизабета! Еве зошто сите дами изгледаа скоро идентично (ФОТО)

Женски магазин - 20.09.2022

Правилата за облекување и однесување на кралски погреб ги пропишала британската кралица Викторија во 1861 година, а еве како вчера ги испочитуваа членовите на кралското семејство. Сите жени во кралското семејство, вклучувајќи ја и сопругата на ...

Сама си го бирала автомобилот за ковчегот, ја испрати гајдаџијата кој наутро ја будел – Детали од погребот на кралицата ...

Црнобело - 20.09.2022

Ковчегот од кралицата беше пренесен со истата кочија со која го пренеле и нејзиниот татко, а беше влечена од морнари, наместо од коњи – детали од погребот на кралицата што ретко кој ги забележа. Вчера (19.09.

Чарлс остави едно празно место во првиот ред на погребот на кралицата: Еве зошто

Женски магазин - 20.09.2022

Стотици гости присуствуваа на погребот на кралицата во меморијалната капела на кралот Џорџ VI. Членовите на кралското семејство, нивниот персонал и важни политички фигури присуствуваа на погребната церемонија, при што кралот Чарлс остави празно ...

Ова е најемотивниот момент на погребот на кралицата Елизабета Втора: Малата принцеза Шарлот во солзи (ФОТО)

Попара - 20.09.2022

Фотографиите од расплаканата принцеза Шарлот Елизабет Дијана на погребот на нејзината прабаба, кралицата Елизабета Втора во Лондон предизвикуваат и повеќе од емоции. Принцезата Шарлот беше восхитувачки храбра и сталожена за време на церемонијата во ...

Модната страна на Елизабета Втора

Таратур - 20.09.2022

Иако кралицата Елизабета Втора, која вчера беше погребана во семејната кралска гробница крај замокот Виндзор, можеше да се дружи со водечките модни креатори, сепак таа се држеше до традиционалната англиска мода и не носеше брендирана облека од ...

Зошто Чарлс Трети на погребот на кралицата остави едно место празно во првиот ред?

Еспресо - 20.09.2022

Стотици луѓе присуствуваа на погребот на кралицата во меморијалната капела на кралот Џорџ VI. Членови на кралското семејство, нивниот персонал и важни политички фигури присуствуваа на погребната церемонија, при што кралот Чарлс го остави празно ...

КРУНАТА СЕ СТРКАЛАЛА ОД САНДАКОТ, ТОА Е МНОГУ ЛОШ ЗНАК: Поради овој инцидент на ПОГРЕБОТ се исплашило целото кралско ...

Екран - 20.09.2022

Круната на кралицата Елизабета Втора, која стоеше на врвот на ковчегот за време на вчерашниот погреб, требало да биде зацврстена од страна на златари за да не падне од ковчегот. Причината за претпазливост било тоа што ова се случило еднаш претходно ...

Фотографија која буди емоции: Принцезата Шарлот се расплака на погребот на кралицата

Еспресо - 20.09.2022

Седумгодишната принцеза Шарлот се расплака на погребот на нејзината прабаба, кралицата Елизабета Втора. Принцезата станала многу емотивна кога се преместувал ковчегот на кралицата, а нејзината мајка Кејт Мидлтон, ја тешела.

Колку чинеше погребот на кралицата Елизабета Втора?

Локално - 20.09.2022

Вчера напладне беше одржан државниот погреб на кралицата Елизабета Втора, британскиот монарх кој беше на тронот 70 години, пренесува „Телеграф бизнис“. Нејзиниот ковчег во последните неколку дена беше во Вестминстерската сала, каде илјадници луѓе ...

Гест на Меган Маркл кон Шарлот наиде на симпатии од луѓето ширум светот (ВИДЕО)

Локално - 20.09.2022

Погребот на кралицата Елизабета Втора беше под будното око на целиот свет, а беше одбележан, меѓу другото, и со гестот на Меган Маркл кон принцезата Шарлот, ќерката на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон.

Кралицата Елизабета Втора погребана до војводата од Единбург

Опсервер - 20.09.2022

Кралицата Елизабета Втора е погребана по приватна церемонија во Виндзор, соопшти вечерва британското кралско семејство. Во соопштението на веб-страницата на кралското семејство се вели дека таа е погребана „заедно со војводата од Единбург, во ...

Солзите на принцезата Шарлот го обиколија светот: Малата принцеза за првпат носеше шешир, заплака на погребот на ...

Хаштаг - 20.09.2022

Фотографиите од расплаканата принцеза Шарлот Елизабет Дијана на погребот на нејзината прабаба, кралицата Елизабета Втора во Лондон предизвикуваат и повеќе од емоции. Принцезата Шарлот беше восхитувачки храбра и сталожена за време на церемонијата во ...

Кое парче накит на кралицата ја красеше Меган Маркл на погребот?

Локално - 20.09.2022

На вчерашниот погреб на кралицата Елизабета Втора, Кејт Мидлтон го носеше бисерниот ѓердан на кралицата, а и Меган Маркл носеше детал кој му припаѓаше на монархот. Меган носеше црн фустан со наметка „Stella McCartney“ кој го искомбинира со голем ...

Бајден и првата дама на САД оддадоа почит на кралицата Елизабета Втора

MakPress - 20.09.2022

Американскиот претседател Џо Бајден и првата дама Џил Бајден денеска оддадоа почит на кралицата Елизабета Втора, придружувајќи им се на светските лидери, на кралското семејство и на малата група поканети гости на раскошната погребна церемонија во ...

Донелан: Над 250.000 лица поминаа покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора

4NEWS - 20.09.2022

Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска Владата на Велика Британија.

Донелан: Над 250.000 лица поминаа покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора

MakPress - 20.09.2022

Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска Владата на Велика Британија.

Светот се прости со кралицата Елизабета Втора

MakPress - 20.09.2022

Со музика од нејзиниот личен гајдаџија, ковчегот со кралицата Елизабета Втора денеска беше спуштен во гробница во капелата Свети Џорџ во Виндзор. Попладнево заврши последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора со која светот се прости со ...

Кралицата Елизабета Втора погребана до војводата од Единбург

MakPress - 20.09.2022

Кралицата Елизабета Втора е погребана по приватна церемонија во Виндзор, соопшти вечерва британското кралско семејство. Во соопштението на веб-страницата на кралското семејство се вели дека таа е погребана „заедно со војводата од Единбург, во ...

ФОТО: Сопругата на Макрон одржа лекција за елеганција на погребот на кралицата

Локално - 20.09.2022

Многу функционери, политичари, дипломати и познати личности, како и претседатели со своите сопруги ги одложија сите свои обврски и должности со цел да ѝ оддадат последна почит на најдолговечната владетелка на Велика Британија, кралицата Елизабета ...

Донелан: Над 250.000 лица поминаа покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора

Опсервер - 20.09.2022

Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска Владата на Велика Британија.

Погребот на кралицата заврши, да се вратиме на кризата и скапотијата – По 12 дена Велика Британија продолжи со ...

ММС - 20.09.2022

– Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска Владата на Велика Британија.

Зошто кралот Чарлс на погребот на кралицата остави едно столче празно во првиот ред?

ММС - 20.09.2022

Кралот Чарлс остави празно место во првиот ред во меморијалната капела Џорџ Шести, симболично почитувајќи ја традицијата што ја започнала неговата мајка. Зошто едно столче мора секогаш да биде празно? Според кралскиот протокол, никој не смее да седи ...

Покрај ковчегот на Елизабета Втора поминале околу 250.000 луѓе

Локално - 20.09.2022

Околу 250.000 ожалостени луѓе поминаа покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската сала во Лондон, изјави денеска британската министерка за култура Мишел Донелан. Таа за радиото Тајмс изјави дека наскоро ќе се знае точниот број ...

Околу 250.000 луѓе го посетија ковчегот на кралицата Елизабета

4NEWS - 20.09.2022

Околу 250 илјади ожалостени го посетија ковчегот на кралицата Елизабета Втора. во Вестминстерската сала во Лондон, изјави британската министерка за култура Мишел Донелан. „Околу 250.000. Само ги проценуваме тие конечни бројки“, рече Донелан.

Донелан: Над 250.000 лица поминаа покрај ковчегот на кралицата Елизабета Втора

Frontline - 20.09.2022

Над 250.000 лица чекаа со часови во километарски редици за да поминат покрај ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, да ѝ оддадат почит во деновите пред нејзиниот погреб во Лондон, соопшти денеска Владата на Велика Британија, пренесува МИА.

Државниот погреб на кралицата чини околу осум милиони фунти

Сакам да кажам - 19.09.2022

Денешниот погреб на Елизабета Втора е првиот државен погреб во Велика Британија од смртта на Винстон Черчил во 1965 година. Дел од церемонијата била испланирана од самата кралица, која избрала мисата да се одржи во Вестминстерската катедрала, што е ...

Малкумина лидери добиле ваков излив на љубов, кажаа на мисата За Елизабета Втора

Сакам да кажам - 19.09.2022

Доживотната посветеност кон службата на кралицата Елизабета Втора беше славена на погребната миса во нејзина чест во Вестминстерската катедрала, на која присуствуваа 2.000 луѓе, меѓу кои и околу 500 монарси, претседатели и премиери од цел свет.

Светот се собра во Лондон за погребот на кралицата, церемонијата ќе се пренесува во над 200 земји

Сакам да кажам - 19.09.2022

Велика Британија и светот денеска ја испраќаат Елизабета Втора на нејзиното последно почивалиште, а на државниот погреб ќе присуствуваат стотици монарси, претседатели и премиери, додека милиони луѓе ќе се наредат долж улиците на Лондон за да ѝ кажат ...

Државнички погреб во Лондон: Последното патување на Кралицата

Deutsche Welle - 19.09.2022

На последното збогување со кралицата Елизабета Втора се очекуваат толку многу луѓе, како никогаш претходно - гости од цел свет и милијарди луѓе пред телевизорите ширум светот. Каков е распоредот за денот на погребот? Луѓето можеа да се збогуваат со ...

Британија и светот се збогуваат од Кралицата Елизабета Втора

Телма - 19.09.2022

„Денешната тага, почувствувана не само од семејството на покојната кралица, туку и ширум нацијата, комонвелтот и светот, произлегува од нејзиниот исполнет живот и посветена служба. Која сега нѐ напушти.

Светот последен пат и се поклони на британската кралица Елизабета Втора

24 Вести - 19.09.2022

Светот и Велика Британија и се поклонија за последен пат на кралицата Елизабета Втора. 2000 државници во Вестминстерската опатија членови на кралското семејство, британски официјални претставници и шефови на држави и влади од целиот свет по ...

Заслужена пауза: Преморени чувари на ковчегот на кралицата фотографирани на пауза

Слободен Печат - 19.09.2022

Чуварите на ковчегот на кралицата Елизабета Втора беа фотографирани како прават пауза за време на нивната шестчасовна смена. На фотографиите од зад кулисите се гледа дел од кралската гарда кои одмараат за време на една од нивните 20-минутни паузи во ...

Ковчегот со кралицата стигна до Виндзор, пред капелата ја пречекаа кучињата (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 19.09.2022

Ковчегот ќе помине низ замокот до капелата. По државниот погреб во Вестминистерската опатија и минувањето на краличиниот ковчег на кочија низ Лондон , погребната поворка пристигна до замокот Виндзор.

Малата принцезата Шарлот се расплака на погребот при преместувањето на ковчегот на Кралицата

А1 On - 19.09.2022

Седумгодишната принцеза Шарлот се расплака на погребот на нејзината прабаба, кралицата Елизабета Втора. Принцезата стана многу емотивна кога се преместуваше ковчегот на кралицата. Ја тешела нејзината мајка Кејт Мидлтон.

Британски медиуми: Нов инцидент на погребот на кралицата Елизабета

Макфакс - 19.09.2022

Додека погребната служба за нејзиното покојно височество кралицата Елизабета Втора се одржуваше во Вестминстер, еден маж беше уапсен поради обид да ја прескокне безбедносната бариера додека минуваше ковчегот, пренесува „The Sun“.

Светот се прости со кралицата, од ковчегот беа отстранети државна круна, топката и жезолот

А1 On - 19.09.2022

Во капелата Свети Џорџ во Виндзор попладнево заврши последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора со која светот се прости со еден од најдолговечните монарси. – Се собравме да ја довериме во Божјите раце душата на неговиот слуга кралицата ...

Светот се прости со кралицата Елизабета Втора

Сител - 19.09.2022

Во капелата Свети Џорџ во Виндзор попладнево заврши последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора со која светот се прости со еден од најдолговечните монарси. – Се собравме да ја довериме во Божјите раце душата на неговиот слуга кралицата ...

Заврши јавниот дел од краличиниот погреб, ковчегот спуштен во гробницата (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 19.09.2022

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора е спуштен во кралската гробница во капелата Сент Џорџ во Виндзор. Личниот гајдаџија на кралицата ја отсвире последната тажанка. Кралската државна круна, куглата и жезолот што беа минатата недела беа положени на ...

(ФОТО) Ковчегот на кралицата Елизабета пристигна во кралската гробница во Виндзор каде што вечерва ќе биде погребана

360 степени - 19.09.2022

Од ковчегот со посмртните останки на кралицата беа отстранети државна круна, топката и жезолот – симболи на моќта и управувањето на монархот, по што беше спуштен во кралската гробница, а беа изговорени и сите титули на кралицата.

Уште еден инцидент на погребот на кралицата: Поминуваше ковчегот, а маж се обиде да скокне преку безбедносната бариера

А1 On - 19.09.2022

Маж се обиде да ја прескокне бариерата на погребот на кралицата. Додека погребната служба за нејзиното покојно височество кралицата Елизабета Втора се одржуваше во Вестминстер, еден маж беше уапсен поради наводно обид да ја прескокне безбедносната ...

Заврши јавниот дел од погребoт на Кралицата, ковчегот спуштен во гробницата

Фокус - 19.09.2022

Во капелата Свети Џорџ во Виндзор попладнево заврши последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора со која светот се прости со еден од најдолговечните монарси. – Се собравме да ја довериме во Божјите раце душата на неговиот слуга кралицата ...

(Видео) Светот се прости од кралицата Елизабета Втора

Макфакс - 19.09.2022

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора беше спуштен во кралската гробница на капелата во замокот Виндзор. Со тоа заврши делот од погребот отворен за гости и за јавноста, јавуваат агенциите.

Фото: Кралицата во вечното почивалиште замина во Јагуар чиј дизајн лично го одобрила

Канал5 - 19.09.2022

Елизабета Втора била пренесена до нејзиното последно почивалиште во замокот Виндзор со модифициран Јагуар, чиј дизајн некогаш бил одобрен од самата кралица. Ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора денеска беше пренесен во замокот Виндзор - ...

Светот се прости од најдолговечниот монарх, кралицата Елизабета Втора

Телма - 19.09.2022

Со музика од нејзиниот личен гајдаџија, ковчегот со кралицата Елизабета Втора вечерва беше спуштен во семејната гробница во капелата Свети Џорџ во Виндзор, на кралицата речиси приватна капела каде таа често се молеше.

Кралицата Елизабета погребана до принцот Филип во Виндзор, кралското семејство се прости од неа за последен пат

360 степени - 19.09.2022

Кралицата Елизабета Втора е погребана на приватна церемонија во Виндзор, заедно со нејзиниот покоен сопруг, војводата од Единбург во Меморијалната капела на кралот Џорџ Шести, соопшти вечерва британското кралско семејство.

Денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора

Фокус - 19.09.2022

Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија во Лондон.

ВО ЖИВО | Погребот на кралицата Елизабета, вести од минута во минута

Слободен Печат - 19.09.2022

Канадскиот премиер Џастин Трудо зборуваше за утринската програма на Би-Би-Си за неговата врска со покојната кралица. Тој првпат ја запознал пред повеќе од 40 години, кога неговиот татко Пјер бил канадски лидер.

(Во живо) Погребот на кралицата Елизабета Втора

Макфакс - 19.09.2022

Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државното испраќање на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија во Лондон.

Денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора

А1 On - 19.09.2022

Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија во Лондон.

Живо: Ковчегот со телото на кралицата се упати кон Вестминстерската опатија

Канал5 - 19.09.2022

Во присуство на повеќе од 500 официјални лица од целиот свет во Лондон денеска се одржува погребот на британтската кралица Елизабета Втора. Ковчегот со телото на кралицата се упати кон Вестминстерската опатија Зад ковчегот шетаат кралот Чарлс III, ...

(ВИДЕО) Едноминутно молчење во спомен на Кралицата Елизабета Втора

Телма - 19.09.2022

Синоќа луѓето ширум Британија застанаа со едноминутно молчење во спомен на кралицата Елизабета Втора во пресрет на нејзиниот погреб. Пред замокот Виндзор, обожавателите на кралицата Елизабета поставија мали кампови и столчиња со цел да ги ...

Денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора

24 Вести - 19.09.2022

Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија во Лондон.

Британија и светот се збогуваа со кралицата Елизабета

Р.С.Европа - 19.09.2022

Британија, светските лидери и членови на кралското семејство од целиот свет денеска се збогуваат со кралицата Елизабета на државен погреб со неповторливa величественост. Тоа ќе биде првиот државен погреб по смртта на премиерот Винстон Черчил во 1965 ...

Денес e погребот на кралицата Елизабета II, се очекуваат околу две илјади гости (ВИДЕО)

МКД - 19.09.2022

Британската кралица Елизабета Втора, која ќе остане запаметена како суверен што владеел повеќе од 70 години, ќе биде погребена денеска во Лондон. На погребот се очекуваат околу 2.000 гости, меѓу кои и неколку стотици шефови на држави и членови на ...

ВИДЕО: Објавена рутата по која ќе се движи ковчегот на кралицата Елизабета

А1 On - 19.09.2022

NBN News објави симулација која покажува по кој пат ќе помине ковчегот на кралицата Елизабета денес. Ковчегот со погребна кола ќе биде однесен во Виндзор, на југоисток, на триесетина километри од главниот град.

ВИДЕО: Погребот на Кралицата го обезбедуваат огромен број полицајци и војници

А1 On - 19.09.2022

Шпанскиот новинар Хозе Луис Састре објави видео од полицијата и војската во близина на Вестминстер. Погребот ќе го обезбедуваат повеќе од 10.000 полицајци од цела Велика Британија, бидејќи се очекува рекорден број луѓе да бидат поставени на ...

Денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора

Сител - 19.09.2022

Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија во Лондон.

Илјадници луѓе на патот пред замокот Виндзор

А1 On - 19.09.2022

Илјадници луѓе се собраа на пет километри долгиот приод до замокот Виндзор. Поворката со ковчегот на кралицата се очекува да помине на овој начин дури во попладневните ...

ВО ЖИВО: Погребот на кралицата Елизабета Втора

Телма - 19.09.2022

Церемонијата на погребот на кралицата во Лондон е почнат рано утрово. На наредниот линк е преносот во живо на YT каналот на Кралското семејство. По линкот се вестите на Телма поврзани со ...

(ВО ЖИВО) Почна погребот на кралицата Елизабета Втора

360 степени - 19.09.2022

Предпладнево, според средноевропско време, почна погребната церемонија на која кралското семејство, владата, граѓаните на Велика Британија, како и голем број државници на земји од целиот свет ќе ја испратат кралицата Елизабета Втора, најдолговечниот ...

Наскоро започнува државниот погреб на Кралицата Елизабета

А1 On - 19.09.2022

Богослужбата, која ја води игуменот Дејвид Хојл, ќе започне напладне по средноевропско време. Заедно со државници, политичари и монарси, на погребот ќе присуствуваат и 200 луѓе на кои кралицата им оддаде почест во јуни годинава, пред се здравствени ...

ВИДЕО: Ковчегот е ставен на кочијата, започна поворката

А1 On - 19.09.2022

Ковчегот е поставен на кочија, влечена од поморски офицери, што е традиција од погребот на кралицата Викторија во 1901 година. Поворката зад ковчегот, предводена од Чарлс III. и членовите на британското кралско семејство, ќе стигнат до портите на ...

„Погреб на векот“: утрово на улиците на Лондон

МКД - 19.09.2022

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора денеска беше однесен од Вестминстерската сала во Вестминстерската опатија, каде што почнува „погребот на векот“, како што го нарекуваат медиумите.

Кралицата Елизабета денеска ќе биде погребана во Виндзор

Телма - 19.09.2022

Кралицата Елизабета Втора денеска ќе тргне на своето последно патување кон вечното почивалиште покрај нејзиниот сопруг принцот Филип. Ковчегот со телото ќе биде пренесен во Капелата Сент Џорџ во Виндзор каде Опелото ќе започне во 16 часот по локално ...

Почна погребот на Елизабета Втора (ВИДЕО)

МКД - 19.09.2022

2.000-члениот собир се крена на нозе додека поворката со ковчегот влегуваше во црквата од 13 век. Почна државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија во Лондон. Денес е погребот на британската кралица.

Кралицата Елизабета Втора денеска ќе биде погребана во капелата Свети Џорџ до замокот Виндзор

Телма - 19.09.2022

Граѓани, светски лидери и членовите на кралското семејство денеска се збогуваат со кралицата Елизабета Втора, која помина седум децении на британскиот трон. Стотици илјади одаваа почит на кралицата, а илјадници веќе стојат низ улиците на Лондон ...

Принцот Џорџ и принцезата Шарлот пристигнаа на погребот на кралицата во придружба на Кејт и Вилијам

Слободен Печат - 19.09.2022

Дeветгодишниот принц Џорџ и неговата две години помала сестра принцезата Шарлот пристигнаа на погребот на нивната прабаба кралицата Елизабета Втора во друштво на нивните родители, принцот Вилијам и принцезата Кејт од Велс .

Кејт и Меган снимени една до друга на погребот, со нив биле принцот Џорџ и принцезата Шарлот

Макфакс - 19.09.2022

Принцезата од Велс, Кејт Мидлтон, и војвотката од Сасекс, Меган Маркл, беа видени со принцот Џорџ и принцезата Шарлот на погребот на кралицата Елизабета Втора. Децата и сопругата на принцот од Велс му се придружија на принцот Вилијам додека тој ...

Заврши државниот погреб на Кралицата, ковчегот се движи кон Виндзор

А1 On - 19.09.2022

Државниот погреб на кралицата Елизабета Втора е завршен. Ковчегот е изваден од Вестминстерската опатија. Патувањето ќе продолжи преку Лондон до Арх Велингтон, од каде кралицата ќе го направи своето последно патување до замокот Виндзор за да биде ...

Заврши државниот погреб на кралицата, погребната поворка тргна кон замокот (ВИДЕО)

МКД - 19.09.2022

Државниот погреб на кралицата Елизабета Втора заврши. Ковчегот е изваден од Вестминстерската опатија. Патувањето ќе продолжи низ Лондон до Велингтонската арка, од каде што кралицата ќе го направи своето последно патување до замокот Виндзор за да ...

Полицаец се онесвести на погребот на кралицата Елизабета

Макфакс - 19.09.2022

Дежурен полицаец за време на погребот на кралицата се онесвести и беше однесен од медицинските лица на носилки неколку минути пред да помине поворката со ковчегот на кралицата. Тој се онесвестил во близина на плоштадот Парламент, на северозападниот ...

Велика Британија денеска застанува, целиот свет ѝ оддава последна почит на кралицата која ќе биде погребана вечерва

360 степени - 19.09.2022

Погребот ќе го обезбедуваат повеќе од 10 000 полицајци од цела Велика Британија бидејќи се очекува рекорден број луѓе да ја следат погребната поворка. Велика Британија денеска речиси ќе застане.

Ковчегот ќе биде префрлен во погребната кола, кралското семејство ќе го продолжи патувањето со автомобили

А1 On - 19.09.2022

Ковчегот ќе биде префрлен од кочијата во погребната кола, која ќе го продолжи патувањето до Виндзор. Кралот и неговата сопруга, принцот и принцезата од Велс и членовите на кралското семејство ќе патуваат со автомобили во ...

Бајден и првата дама на САД и оддаоа почит на кралицата Елизабета Втора

Глас на Америка - 19.09.2022

Американскиот претседател Џо Бајден и првата дама Џил Бајден денес и оддадоа почит на кралицата Елизабета Втора, придружувајќи им се на светските лидери, на кралското семејство и на малата група поканети гости на раскошната погребна церемонија во ...

Ковчегот со кралицата Елизабета Втора замина на своето последно патување до замокот Виндзор

Фокус - 19.09.2022

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора го започна своето последно патување од Лондон до замокот Виндзор, каде што ќе биде погребана покрај нејзиниот сопруг војводата од Единбург. Стотици илјади луѓе се собраа во Лондон на рутата низ главниот град на ...

Ковчегот со кралицата Елизабета Втора замина на своето последно патување до замокот Виндзор

А1 On - 19.09.2022

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора го започна своето последно патување од Лондон до замокот Виндзор, каде што ќе биде погребана покрај нејзиниот сопруг војводата од Единбург. Стотици илјади луѓе се собраа во Лондон на рутата низ главниот град на ...

Што има на ковчегот на кралицата Елизабета

А1 On - 19.09.2022

На ковчегот на кралицата Елизабета е Империјалната круна. Изработена е од злато и обложена со 2868 дијаманти, 17 сафири, 11 смарагди, 269 бисери и четири рубини. Има рубин Црн Принц, сафир Стјуарт и дијамант Кулинан II.

ВИДЕО: Светот се збогува со кралицата Елизабета Втора

Слободен Печат - 19.09.2022

Обединетото Кралство денеска се прости со кралицата Елизабета Втора, монарх кој 70 години седеше на тронот, што е најдолг период во нивната историја. Голем број политичари, монарси и поглавари се собраа во Лондон да и оддадат почит на починатата ...

Од минута во минута: Погребот на Кралицата Елизабета

А1 On - 19.09.2022

Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија во Лондон.

Полицаец и војник се онесвестија на погребот на Кралицата, лекарска помош побарале 403 лица

А1 On - 19.09.2022

Полициски службеник на должност за време на погребот на кралицата се онесвести неколку моменти пред да помине поворката што го носеше ковчегот на кралицата. Британските медиуми пишуваат дека се верува дека неговото здравје не било сериозно ...

Кралицата Елизабета втора денеска ќе биде погребана во Виндзор

Канал5 - 19.09.2022

Последно збогум за кралицата Елизабета Втора. Милијарди луѓе пред телевизиските екрани, милиони на улиците на Лондон и 500 државници го испратија најдолговечниот монарх, кој седум децении ја обединуваше нацијата.

Што содржи протоколот за погребот на кралицата- од државни почести до приватно испраќање

Телма - 19.09.2022

* Во 11 часот, ковчегот на кралицата се преместува во Големиот олтар. Ќе присуствуваат околу 2.000 гости, меѓу кои и членови на кралското семејство, британски претставници и шефови на држави и влади од странство.

Биле потребни 50 години да се заврши: Капелата Свети Џорџ во Виндзор последното почивалиште на Кралицата

А1 On - 19.09.2022

Кралицата Елизабета Втора ќе биде погребана во капелата Свети Џорџ заедно со нејзиниот сопруг принцот Филип, во нејзиниот сакан замок Виндзор. Историската капела е последното почивалиште за многу од најголемите англиски монарси.

Бајден и првата дама на САД оддадоа почит на кралицата Елизабета Втора

Канал5 - 19.09.2022

Американскиот претседател Џо Бајден и првата дама Џил Бајден денеска оддадоа почит на кралицата Елизабета II, придружувајќи им се на светските лидери, на кралското семејство и на малата група поканети гости на раскошната погребна церемонија во ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Велика Британија и светот се простија од кралицата Елизабета Втора

360 степени - 19.09.2022

Кралот Чарлс Трети во венецот на ковчегот, кој е направен со цвеќиња кои лично ги избрал, стави рачно напишана порака до неговата мајка, која гласи: „Во љубов и посветено сеќавање“ Велика Британија и светот се простија од кралицата Елизабета Втора.

Последен поздрав за кралицата Елизабета Втора

Сител - 19.09.2022

- Со благодарност се сеќаваме на нејзината непоколеблива посветеност на високиот повик во текот на толку години како кралица и шеф на Комонвелтот. Со восхит се потсетуваме на нејзиното долгогодишно чувство на должност и посветеност кон својот народ.

Капелата Свети Џорџ во Виндзор: Последното почивалиште на кралицата Елизабета Втора

Курир - 19.09.2022

Кралицата Елизабета Втора ќе биде погребана во капелата Свети Џорџ заедно со нејзиниот сопруг принцот Филип, во нејзиниот сакан замок Виндзор. Историската капела е последното почивалиште за многу од најголемите англиски монарси.

Светот се збогува со кралицата Елизабета Втора

Вечер Прес - 19.09.2022

Кралицата Елизабета Втора ја испрати цел свет, а ја погреба најтесното семејство. Последното патување го означија стотиците гајдаџии кои ја предводеа поворката пред кочијата стара 120 години, на која беше положен дабовиот ковчег до Вестминстерката ...

Бајден и првата дама на САД оддадоа почит на кралицата Елизабета Втора

Вечер Прес - 19.09.2022

Американскиот претседател Џо Бајден и првата дама Џил Бајден денеска оддадоа почит на кралицата Елизабета Втора, придружувајќи им се на светските лидери, на кралското семејство и на малата група поканети гости на раскошната погребна церемонија во ...

СВЕТОТ ДЕНЕС СЕ ЗБОГУВА СО КРАЛИЦАТА – во Велика Британија нема да работи ништо, погребот ќе се следи во кината и ...

Курир - 19.09.2022

Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија во Лондон.

ПОСЛЕДНОТО ПОЧИВАЛИШТЕ НА КРАЛИЦАТА Што знаеме за капелата Свети Џорџ во Виндзор?

+инфо - 19.09.2022

Кралот Хенри Осми е погребан под презвитериумот, со неговата сопруга Џејн Сејмур. Тој имал планови за многу поголема гробница, но умрел пред да биде изградена. Тука е погребан и Чарлс Први – неговиот погреб беше таен по неговото обезглавување.

Објавена досега невидена фотографија од кралицата Елизабета

Бриф - 19.09.2022

Во пресрет на денешниот погреб на кралицата Елизабета, објавена е нејзина досега невидена фотографија. На фотографијата кралицата носи сина облека и со насмевка гледа во камерата, а најмногу се истакнуваат нејзините сини очи.

Заврши државниот погреб на кралицата Елизабета Втора

Курир - 19.09.2022

Државниот погреб на кралицата Елизабета Втора заврши и ковчегот е изнесен од Вестминстерската опатија. Поворката во моментов се движи до Велингтон Арх во Хајд Парк од каде кралицата ќе замине на своето последно патување до замокот Виндзор каде ќе ...

Заврши државниот погреб на кралицата Елизабета Втора

Бриф - 19.09.2022

Државниот погреб на кралицата Елизабета Втора заврши и ковчегот е изнесен од Вестминстерската опатија. Поворката во моментов се движи до Велингтон Арх во Хајд Парк од каде кралицата ќе замине на своето последно патување до замокот Виндзор каде ќе ...

ЗАВРШИ ДРЖАВНИЧКИОТ ПОГРЕБ Кралицата за последен пат патува до замокот Виндзор (ВО ЖИВО)

+инфо - 19.09.2022

На богослужбата последен од кралицата се прости британскиот кралски гајдаџија, а претходно беше интонирана британската химна „Боже чувај го кралот". Државниот погреб на кралицата Елизабета Втора заврши и ковчегот е изнесен од Вестминстерската ...

Ковчегот со кралицата Елизабета Втора пристигна во Виндзор

Вечер Прес - 19.09.2022

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора пристигна во Виндзор каде ќе се одржи уште една богослужба во нејзина чест. Погребната поворка сега ќе пристигне до капелата Свети Џорџ преку таканаречената Долга прошетка.

Колку го чини просечниот Британец погребот на кралицата Елизабета?

Фактор - 19.09.2022

Подготвувајќи се за погребот на кралицата Елизабета Втора, кој започна денеска во 12 часот, Британија се најде пред голема задача Денеска напладне почна државниот погреб на кралицата Елизабета Втора, британскиот монарх кој на тронот беше 70 години.

Заврши државниот погреб на кралицата Елизабета Втора

Вечер Прес - 19.09.2022

Државниот погреб на кралицата Елизабета Втора заврши и ковчегот е изнесен од Вестминстерската опатија. Поворката во моментов се движи до Велингтон Арх во Хајд Парк од каде кралицата ќе замине на своето последно патување до замокот Виндзор каде ќе ...

ВО ЖИВО/Последното патување на кралицата Елизабета – од Вестминстер до Виндзор

Вечер Прес - 19.09.2022

Специјална кочија ќе го носи нејзиниот ковчег,а ќе го влечат 98 морнари на морнарицата како традиција која датира од погребот на кралицата Викторија. Повеќе од 4.000 припадници на војската ќе го придружуваат ковчегот, кој полека ќе се пробива низ ...

СЕКОЈА НА СВОЈ НАЧИН Кејт и Меган со својот накит ѝ оддадоа посебна почит на кралицата (ФОТО)

+инфо - 19.09.2022

И Кејт Мидлтон и Меган Маркл денеска, меѓу другото, со својот накит ѝ оддадоа посебна почест на покојната кралица Елизабета Втора. Принцезата од Велс Кејт на погребот ѝоддаде посебна почит на кралицата Елизабета со накит.

КОЛКУ ЌЕ ГО ЧИНИ ПРОСЕЧНИОТ БРИТАНЕЦ ПОГРЕБОТ НА КРАЛИЦАТА? Економијата на земјата е веќе уништена

+инфо - 19.09.2022

Како што пренесува AJ+, смртта на кралицата ќе ја чини британската економија 6 милијарди фунти, што ги покрива не само трошоците за погреб, туку и крунисувањето на кралот Чарлс III, како и трошоците за сите промени што се очекуваат во земјата за ...

ТЕЛОТО НА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА Е ПОЛОЖЕНО ВО КРАЛСКАТА ГРОБНИЦА - погребот ќе биде само пред семејството

Фактор - 19.09.2022

Денеска е погребот на британската кралица. Програмата трае цел ден, а во Лондон пристигнаа најмоќните луѓе на светот. Ковчегот на кралицата беше ставен во кралската гробница на капелата Св. Јурај во замокот Виндзор.

Светот се прости со кралицата Елизабета Втора

Либертас - 19.09.2022

– Се собравме да ја довериме во Божјите раце душата на неговиот слуга кралицата Елизабета. Овде, во капелата на Свети Џорџ, каде што таа толку често се поклонуваше. Ја паметиме како некој чија некомплицирана, но длабока христијанска вера даде толку ...

SKY NEWS ГО ПРЕНЕСУВА ИСТОРИСКИОТ НАСТАН ЗА СВЕТОТ: Беше на тронот 7 децении, сега ја испраќаат 500 државници и повеќе ...

Фактор - 19.09.2022

Велика Британија ја затвори вратата на Вестминстерската опатија, каде што се наоѓа ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора, пренесува „Би-Би-Си“. Стотици илјади луѓе кои дојдоа во Лондон од цела Британија и од различни делови на светот можеа ...

Заврши кралскиот погреб во Лондон – светот се прости со кралицата Елизабета Втора

ТВ21 - 19.09.2022

Во капелата Свети Џорџ во Виндзор попладнево заврши последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора со која светот се прости со еден од најдолговечните монарси. – Се собравме да ја довериме во Божјите раце душата на неговиот слуга кралицата ...

Денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора

ТВ21 - 19.09.2022

Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија во Лондон.

КРАЛЕВИ, ПРЕТСЕДАТЕЛИ, НО И ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ НА ПОГРЕБОТ НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА Посмртните останки ќе бидат ...

+инфо - 19.09.2022

Државниот погреб на кралицата Елизабета, еден од најголемите логистички предизвици во британската историја, ќе се одржи во Вестминстерската опатија, а меѓу 2.000 гости ќе бидат и јапонскиот цар Нарухито, францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Светот се прости со кралицата Елизабета Втора

Бриф - 19.09.2022

Со музика од нејзиниот личен гајдаџија, ковчегот со кралицата Елизабета Втора денеска беше спуштен во гробница во капелата Свети Џорџ во Виндзор. Попладнево заврши последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора со која светот се прости со ...

Инцидент на погребот на кралицата Елизабета: Човек се обиде да ја прескокне заштитната бариера, па беше уапсен

Вечер Прес - 19.09.2022

Додека погребната служба за нејзиното покојно височество, кралицата Елизабета Втора, се одржуваше во Вестминстер, еден маж беше уапсен поради наводен обид да ја прескокне безбедносната бариера додека минуваше ковчегот.

Денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора

OhridNews - 19.09.2022

Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија во Лондон.

(ВО ЖИВО) Започна официјалната церемонија за погребот на кралицата Елизабета

Бриф - 19.09.2022

Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија во Лондон.

ТАЈНАТА НА БУКЕТОТ НА КОВЧЕГОТ НА КРАЛИЦАТА: Секој цвет има своја приказна - ништо не е случајно

Фактор - 19.09.2022

Кралот Чарлс сакаше да ѝ оддаде почит на големата љубов на кралицата Елизабета и принцот Филип со венецот што стои на ковчегот на неговата мајка Кралот Чарлс III оставил трогателна порака за својата мајка, кралицата Елизабета на нејзиниот погребен ...

Светот се прости со кралицата Елизабета Втора

Курир - 19.09.2022

Во капелата Свети Џорџ во Виндзор попладнево заврши последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора со која светот се прости со еден од најдолговечните монарси. – Се собравме да ја довериме во Божјите раце душата на неговиот слуга кралицата ...

Каде ќе почива кралицата Елизабета II: Ретка снимка од гробницата во која се погребани бројни британски владетели ...

Фактор - 19.09.2022

Денеска ќе биде погребан најдолговечниот британски монарх, но местото што кралицата Елизабета Втора го избра за последното почивалиште е обвиткано во тајност бидејќи е фотографирано само неколку пати, а многумина го поврзуваат со витештвото.

ОД ЈАПОНСКИОТ ЦАР ДО МАКРОН И БАЈДЕН: 500 лидери и официјални лица на погребот на кралицата Елизабета

Пулс24 - 19.09.2022

Околу 500 лидери и функционери од Велика Британија и од целиот свет беа во Вестминстерската опатија каде се одржа државната погребна церемонија на кралицата Елизабета Втора. Многу членови на странски кралски семејства седеа спроти британското ...

ЗАТВОРЕНИ ВРАТИ: Нема повеќе пристап до ковчегот на кралицата Елизабета

Фактор - 19.09.2022

Стотици илјади луѓе кои дојдоа во Лондон од цела Британија и од различни делови на светот можеа да ѝ оддадат почит на кралицата од средата навечер до 7:30 утрово, кога вратите на салата беа затворени за јавноста.

Денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора

Либертас - 19.09.2022

Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија во Лондон.

Велика Британија и светот денеска ја испратија Кралицата Елизабета Втора до нејзиното вечно почивалиште

Алфа - 19.09.2022

Велика Британија и светот се простија од Кралицата Елизабета Втора. Јавните церемонии за погребот на кралицата кои започнаа претпладнето завршија вечерва со богослужба во капелата Сент Џорџ, по која таа беше погребана во присуство на најблиските ...

ЌЕ ПОЧИВА ЗАЕДНО СО НЕЈЗИНИОТ ФИЛИП - погребана кралицата Елизабета Втора, соопшти кралското семејство

Фактор - 19.09.2022

Погребана е кралицата Елизабета Втора. Кралицата Елизабета Втора беше погребана со нејзиниот сопруг принцот Филип во меморијалната капела на кралот Џорџ VI. во замокот Виндзор, според објавата на официјалната веб-страница на кралското семејство.

Кралицата Елизабета Втора погребана до војводата од Единбург

Либертас - 19.09.2022

Кралицата Елизабета Втора е погребана по приватна церемонија во Виндзор, соопшти вечерва британското кралско семејство. Во соопштението на веб-страницата на кралското семејство се вели дека таа е погребана „заедно со војводата од Единбург, во ...

Кралицата Елизабета Втора погребана до војводата од Единбург

Курир - 19.09.2022

Кралицата Елизабета Втора е погребана по приватна церемонија во Виндзор, соопшти вечерва британското кралско семејство. Во соопштението на веб-страницата на кралското семејство се вели дека таа е погребана „заедно со војводата од Единбург, во ...

Кралицата Елизабета Втора погребана до војводата од Единбург

Вечер Прес - 19.09.2022

Кралицата Елизабета Втора е погребана по приватна церемонија во Виндзор, соопшти вечерва британското кралско семејство. Во соопштението на веб-страницата на кралското семејство се вели дека таа е погребана „заедно со војводата од Единбург, во ...

Затворени вратите, нема повеќе пристап до ковчегот на кралицата Елизабета

Вечер Прес - 19.09.2022

Велика Британија ја затвори салата на Вестминстерската сала, каде што се чува ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора. Стотици илјади луѓе кои дојдоа во Лондон од цела Британија и различни делови на светот можеа да и оддадат почит на ...

Ковчегот со кралицата Елизабета Втора замина на своето последно патување до замокот Виндзор

Бриф - 19.09.2022

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора го започна своето последно патување од Лондон до замокот Виндзор, каде што ќе биде погребана покрај нејзиниот сопруг војводата од Единбург. Стотици илјади луѓе се собраа во Лондон на рутата низ главниот град на ...

Ковчегот со кралицата Елизабета Втора замина на своето последно патување до замокот Виндзор

Курир - 19.09.2022

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора го започна своето последно патување од Лондон до замокот Виндзор, каде што ќе биде погребана покрај нејзиниот сопруг војводата од Единбург. Стотици илјади луѓе се собраа во Лондон на рутата низ главниот град на ...

ВО ЖИВО Почна државничкиот погреб на Кралицата (ВИДЕО)

+инфо - 19.09.2022

Ковчегот во Вестминистерската опатија, црква која датира од 13-от век, пристигна на лафет кој го влечеа офицери на британската морнарица, што е традиција од погребот на кралицата Викторија во 1901 година. Пред кочијата маршираа и 200 гајдаџии.

ВО ТОЛПАТА ЖЕНИ ВО ЦРНо СИТЕ ОЧИ БЕА САМО КОН НЕА: „За мене таа беше кралица на светот“

Пулс24 - 19.09.2022

Синоќа бројни светски претставници и членови на најпознатите кралски семејства се собраа во Лондон во Бакингемската палата за да и оддадат почит на покојната кралица Елизабета Втора. Првите дами, кралиците и благородниците го следеа протоколот ...

Ковчегот со кралицата Елизабета Втора замина на своето последно патување до замокот Виндзор

Вечер Прес - 19.09.2022

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора го започна своето последно патување од Лондон до замокот Виндзор, каде што ќе биде погребана покрај нејзиниот сопруг војводата од Единбург. Стотици илјади луѓе се собраа во Лондон на рутата низ главниот град на ...

Светот се простува со кралицата Елизабета Втора, на државниот погреб и претседателот Пендаровски

Нова ТВ - 19.09.2022

Околу 2.000 гости, неколку стотици претседатели, меѓу кои и шефот на македонската држава, Стево Пендаровски, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора што ќе се одржи во капелата Свети Џорџ во ...

Денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора

Вечер Прес - 19.09.2022

Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија во Лондон.

Шест работи што треба да ги знаете за погребот на кралицата Елизабета Втора

ТВ21 - 19.09.2022

Медиумите веќе го најавуваат како „погреб на векот“ поради бројот на светски лидери кои ќе присуствуваат, но и поради важноста што Елизабета Втора ја имала за време на нејзиното седумдесетгодишно владеење.

Светот се прости со кралицата Елизабета Втора

24Инфо - 19.09.2022

Во капелата Свети Џорџ во Виндзор попладнево заврши последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора со која светот се прости со еден од најдолговечните монарси. – Се собравме да ја довериме во Божјите раце душата на неговиот слуга кралицата ...

Заврши државниот погреб на кралицата Елизабета Втора

Lider - 19.09.2022

Државниот погреб на кралицата Елизабета Втора заврши и ковчегот е изнесен од Вестминстерската опатија. Поворката во моментов се движи до Велингтон Арх во Хајд Парк од каде кралицата ќе замине на своето последно патување до замокот Виндзор каде ќе ...

ДРАМА ВО ЛОНДОН, КОЛАПС НА ЖЕЛЕЗНИЦА! На луѓето им се советува да бараат алтернатива за да стигнат до погребот на ...

Во Центар - 19.09.2022

Возовите кои сообраќаат од Лондон до замокот Виндзор, каде што вечерва ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора, доживеаја технички проблеми, што го загриза градскиот сообраќај додека десетици илјади луѓе патуваат низ градот за да го следат ...

Какво значење има капелата „Св. Џорџ“, каде што ќе биде погребана кралицата Елизабета

Независен - 19.09.2022

Изградба на капелата „Св. Џорџ“ започна во 1475 година и беше завршена во 1528 година за време на владеењето на кралот Хенри VIII, според официјалната веб-страница на кралското семејство. Капелата ќе служи како последно почивалиште на кралицата ...

Светот се прости со кралицата Елизабета Втора

Lider - 19.09.2022

Во капелата Свети Џорџ во Виндзор попладнево заврши последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора со која светот се прости со еден од најдолговечните монарси. – Се собравме да ја довериме во Божјите раце душата на неговиот слуга кралицата ...

Бајден и првата дама на САД оддадоа почит на кралицата Елизабета Втора

24Инфо - 19.09.2022

Американскиот претседател Џо Бајден и првата дама Џил Бајден денеска оддадоа почит на кралицата Елизабета Втора, придружувајќи им се на светските лидери, на кралското семејство и на малата група поканети гости на раскошната погребна церемонија во ...

СЕ ПОЈАВИ ВИДЕО ОД ГРОБОТ НА КРАЛИЦАТА: Еве каде вечно ќе почива Елизабета, НЕ Е ДОЗВОЛЕН пристап до камери!(ВИДЕО)

Во Центар - 19.09.2022

Денеска кралицата ќе биде погребана на церемонија која ќе трае цел ден, а многумина не знаат каде во моментов е телото на нејзиниот сопруг. Кога принцот Филип почина пред година и половина, сликата на кралицата Елизабета Втора, која седи подалеку од ...

Ковчегот со кралицата Елизабета положен во кралската крипта пред приватниот погреб

Нетпрес - 19.09.2022

Ковчегот со посмртните останки на британската кралица Елизабета Втора во понеделникот доцна попладнето е положен во кралската крипта во дворецот Виндзор, нејзиното последно почивалиште, по грандиозното испраќање на кое присуствуваа светски челници и ...

(Во живо) Почна погребот на кралицата Елизабета

24Инфо - 19.09.2022

Првите членови на конгрегацијата за државниот погреб на кралицата пристигнаа во Вестминстерската опатија. Повеќето ВИП лица пристигнаа со автобус, а се состанаа во Кралската болница Челзи пред да се качат во автобус до центарот на Лондон.

Светот се прости со кралицата Елизабета Втора

Н.Македонија - 19.09.2022

Со музика од нејзиниот личен гајдаџија, ковчегот со кралицата Елизабета Втора денеска беше спуштен во гробница во капелата Свети Џорџ во Виндзор. Попладнево заврши последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора со која светот се прости со ...

Капелата Свети Џорџ во Виндзор: Последното почивалиште на кралицата Елизабета Втора

Нетпрес - 19.09.2022

Кралицата Елизабета Втора ќе биде погребана во капелата Свети Џорџ заедно со нејзиниот сопруг принцот Филип, во нејзиниот сакан замок Виндзор. Историската капела е последното почивалиште за многу од најголемите англиски монарси.

Светот се прости со кралицата Елизабета Втора

Press24 - 19.09.2022

Во капелата Свети Џорџ во Виндзор попладнево заврши последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора со која светот се прости со еден од најдолговечните монарси. – Се собравме да ја довериме во Божјите раце душата на неговиот слуга кралицата ...

Капелата Свети Џорџ во Виндзор: Последното почивалиште на кралицата Елизабета Втора

24Инфо - 19.09.2022

Кралицата Елизабета Втора ќе биде погребана во капелата Свети Џорџ заедно со нејзиниот сопруг принцот Филип, во нејзиниот сакан замок Виндзор. Историската капела е последното почивалиште за многу од најголемите англиски монарси.

Ковчегот со кралицата стигна до Виндзор, светот се прости со Елизабета Втора

Република - 19.09.2022

Погребната поворка пристигна до замокот Виндзор. Високи членови на кралското семејство таму ѝ се приклучија на поворката додека државната погребна кола се приближуваше до капелата Сент Џорџ.

Ковчегот со Елизабета Втора спуштен во гробницата

Денешен - 19.09.2022

Погребната поворка пристигна до замокот Виндзор. Високи членови на кралското семејство таму ѝ се приклучија на поворката додека државната погребна кола се приближуваше до капелата Сент Џорџ.

Светот се прости со кралицата Елизабета Втора

Во Центар - 19.09.2022

– Со музика од нејзиниот личен гајдаџија, ковчегот со кралицата Елизабета Втора денеска беше спуштен во гробница во капелата Свети Џорџ во Виндзор. Попладнево заврши последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора со која светот се прости ...

Бајден и првата дама на САД оддадоа почит на кралицата Елизабета Втора

Во Центар - 19.09.2022

Американскиот претседател Џо Бајден и првата дама Џил Бајден денеска оддадоа почит на кралицата Елизабета Втора, придружувајќи им се на светските лидери, на кралското семејство и на малата група поканети гости на раскошната погребна церемонија во ...

Државен погреб на кралицата Елизабета Втора

24Инфо - 19.09.2022

Со благодарност се сеќаваме на нејзината непоколеблива посветеност на високиот повик во текот на толку години како кралица и шеф на Комонвелтот. Со восхит се потсетуваме на нејзиното долгогодишно чувство на должност и посветеност кон својот народ.