TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коалициските сили, предводени од САД, извршиле 23 воздушни напади врз позиции на ИД

Репортер - 18.10.2015

Коалициските сили, предводени од САД, денеска извршиле 18 воздушни напади врз позиции на Исламска држава (ИД) во Ирак и пет во Сирија, соопшти Командата на здружените сили. Во Ирак се погодени девет градови, вклучувајќи ги Синџар, Рамади, мосул и ...

(ВИДЕО) Асад е убиец! – Плаши се Русијо – Протест против руската интервенција во Сирија

Press24 - 18.10.2015

Во Мослва е одржан протест против руската интервенција во Сирија на кој се собраа стотина граѓани. Медиумите пренесуваат дека една жена е уапсена за време на протестот. Демонстрантите се собрани на плоштадот Суварова носеле пароли на кои пишува ...

Во Москва само 150 демонстранти против операциите во Сирија

Макфакс - 18.10.2015

Околу 150 до 200 луѓе се собраа во саботата во центарот на Москва протестирајќи против руската воена интервенција во Сирија, а едно лице е приведено, јавуваат западните медиуми. Собраните активист на повик на опозициските движења Солидарност и Петти ...

Иран негира дека има свои војници во Сирија

Р.С.Европа - 18.10.2015

Иран негира дека има свои војници во Сирија, но најавува дека ќе ја засили воената поддршка за режимот на сирискиот претседател Башар ал-Асад со зголемување на бројот на советници за борба против тероризмот.

Коалициските сили, предводени од САД, извршиле 23 воздушни напади врз позиции на ИД

А1 On - 18.10.2015

Коалициските сили, предводени од САД, денеска извршиле 18 воздушни напади врз позиции на Исламска држава (ИД) во Ирак и пет во Сирија, соопшти Командата на здружените сили. Во Ирак се погодени девет градови, вклучувајќи ги Синџар, Рамади, мосул и ...

(ВИДЕО) Асад е убиец! – Плаши се Русијо – Протест против руската интервенција во Сирија

Репортер - 18.10.2015

Во Мослва е одржан протест против руската интервенција во Сирија на кој се собраа стотина граѓани. Медиумите пренесуваат дека една жена е уапсена за време на протестот. Демонстрантите се собрани на плоштадот Суварова носеле пароли на кои пишува ...

Москва ќе ги зголеми мисиите во Сирија на 300 на ден (ВИДЕО)

МКД - 18.10.2015

Русија во моментов извршува во просек околу 50 мисии на ден, според претседателот Владимир Путин. Русија има цел да го зголеми бројот на своите воздушни мисии над Сирија до 300 на ден, велат извори блиски на операциите на земјата.

Митинг за поддршка на руската политика во Сирија, се одржа во Белград

Локално - 18.10.2015

Неколку десетици лица денеска дојдоа пред руската амбасада во Белград, за да изразат поддршка за политиката на Русија во Сирија, пренесе РИА Новости. На средбата, иницирана од Сојузот на сириските студентите се собраа околу 50 претставници на ...

Анализа: Ќе издржи ли воениот буџет на Русија кампањата во Сирија?

Локално - 18.10.2015

Според најновите приближни пресметки Русија потрошила околу $ 87 милиони во првите две недели за воздухопловни удри по терористите во Сирија. Ако воздушното операција продолжат и годинава во овој формат, трошоците ќе изнесуваат околу $ 2 милијарди, ...

(ВИДЕО) „ПУТИН Е ЛАЖГО”- стотици демонстранти против војната во Сирија

Фактор - 18.10.2015

Неколку стотини граѓани се собраа во центарот на Москва и протестираа против руската интервенција во војната во Сирија. Демонстрантите се собрани на плоштадот Суварова и носат пароли на кои пишува „Путин, тоа е војна“, „Асад е убиец, плаши се ...

Мијалков морал да го пријави пиштолот на скопскиот аеродром

Фокус - 17.10.2015

Законот за оружјето налага обврска дека лицата кои поседуваат оружје и муниција со дозвола од МВР да го пријават пред полициските службеници на секој граничен премин, бидејќи во спротивно ќе се соочат со казна од 500 до 1.000 евра.

Над 250 илјади луѓе загинале досега во граѓанската војна во Сирија

24 Вести - 17.10.2015

Повеќе од 250.000 луѓе загинале во граѓанската војна во Сирија која почна во 2011 година, соопшти сириската опозициска Органзиација за човекови права. Тие наведуваат дека во државата загинале 250.124 луѓе од кои 74.426 цивили меѓу кои 12.517 деца и ...

Повеќе од 250 илјади луѓе загинале во војната во Сирија

Телма - 17.10.2015

Повеќе од 250.000 луѓе загинале во граѓанската војна во Сирија која почна во 2011 година, соопшти сириската опозициска Органзиација за човекови права. Тие наведуваат дека во државата загинале 250.124 луѓе од кои 74.426 цивили меѓу кои 12.517 деца и ...

Медведев - Русија не го брани Асад

Р.С.Европа - 17.10.2015

Рускиот премиер Дмитриј Медведев ги отфрли обвиненијата дека Русија го брани сирискиот претседател Башар ал-Асад. Во денешното интервју за руската државна телевизија ,Медведев рече дека Русија ги брани своите „национални интереси“ со воени операции ...

Медведев: Целта на операцијата на Русија во Сирија не е да се заштити Асад

Руска реч - 17.10.2015

Операцијата на Воздушно-космичките сили што Русија ја спроведува во Сирија не е за да се заштити Асад, туку е директно насочена против терористите, изјави премиерот на Русија Дмитриј Медведев.

Повеќе од 250 илјади луѓе загинале досега во граѓанската војна во Сирија

Алфа - 17.10.2015

Повеќе од 250.000 луѓе загинале во граѓанската војна во Сирија која почна во 2011 година, соопшти сириската опозициска Органзиација за човекови права. Повеќе од 250.000 луѓе загинале во граѓанската војна во Сирија која почна во 2011 година, соопшти ...

Повеќе од 250 илјади луѓе загинале досега во граѓанската војна во Сирија

+инфо - 17.10.2015

Повеќе од 250.000 луѓе загинале во граѓанската војна во Сирија која почна во 2011 година, соопшти сириската опозициска Органзиација за човекови права. Тие наведуваат дека во државата загинале 250.124 луѓе од кои 74.426 цивили меѓу кои 12.517 деца и ...

Русија ретерира од договорот со САД: За Асад ќе одлучува сирискиот народ

Репортер - 17.10.2015

Откако официјалниот портпарол на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова малку изненадувачки пред дена најави дека Русија не го брани Башар Асад во Сирија, туку државноста, денес тоа го потврди и премиерот Дмитриј Медведев во ...

Повеќе од 250 илјади луѓе загинале досега во граѓанската војна во Сирија

Курир - 17.10.2015

Повеќе од 250.000 луѓе загинале во граѓанската војна во Сирија која почна во 2011 година, соопшти сириската опозициска Органзиација за човекови права. Тие наведуваат дека во државата загинале 250.124 луѓе од кои 74.426 цивили меѓу кои 12.517 деца и ...

Повеќе од 250 илјади луѓе досега загинале во Сирија

Нетпрес - 17.10.2015

Повеќе од 250.000 луѓе загинале во граѓанската војна во Сирија која почна во 2011 година, соопшти сириската опозициска Органзиација за човекови права. Тие наведуваат дека во државата загинале 250.124 луѓе од кои 74.426 цивили меѓу кои 12.517 деца и ...

Повеќе од 250 илјади луѓе загинале досега во граѓанската војна во Сирија

А1 On - 17.10.2015

Повеќе од 250.000 луѓе загинале во граѓанската војна во Сирија која почна во 2011 година, соопшти сириската опозициска Органзиација за човекови права. Тие наведуваат дека во државата загинале 250.124 луѓе од кои 74.426 цивили меѓу кои 12.517 деца и ...

Повеќе од 250 илјади луѓе загинале досега во граѓанската војна во Сирија

Репортер - 17.10.2015

Повеќе од 250.000 луѓе загинале во граѓанската војна во Сирија која почна во 2011 година, соопшти сириската опозициска Органзиација за човекови права. Тие наведуваат дека во државата загинале 250.124 луѓе од кои 74.426 цивили меѓу кои 12.517 деца и ...

Медведев: Идната власт на Сирија треба да биде легитимна и цивилизирана

Макфакс - 17.10.2015

На Русија не ѝ е важно кој во иднина ќе ја води Сирија, главно е тоа да биде легитимна и цивилизирана власт, а не терористите од Исламската држава, изјави рускиот премиер Дмитриј Медведев, во интервју за државната телевизија во саботата во кое ги ...

Повеќе од 250 илјади луѓе досега загинале во Сирија

Точка - 17.10.2015

Повеќе од 250.000 луѓе загинале во граѓанската војна во Сирија која почна во 2011 година, соопшти сириската опозициска Органзиација за човекови права. Тие наведуваат дека во државата загинале 250.124 луѓе од кои 74.426 цивили меѓу кои 12.517 деца и ...

Една третина од жртвите во Сирија се цивили

Фактор - 17.10.2015

Над 250 000 луѓе го загубија животот во војната во Сирија која трае веќе 4 години, соопшти сириската опозициска Организација за човекови права. Во воените жаришта животот го загубиле 250.124 луѓе од кои 74.426 цивили меѓу кои 12.517 деца и 8.000 ...

Советската инвазија на Авганистан и руската воена интервенција во Сирија: Москва повторно се судри со терористи

Точка - 17.10.2015

Советската инвазија во Авганистан стана популарна тема на разговор меѓу џихадистите кои што се борат во Сирија. Многумина од нив се сеќаваат на тие борби и се прашуваат што треба да направат за да им се спротистват на „Модерните Руси“.

Русија не може со бомби да наметне мир во Сирија

Вечер Прес - 17.10.2015

Американскиот претседател Барак Обама ја предупреди Русија дека мирното решавање на конфликтот во Сирија не може да биде постигнато со „бомби„ и оцени дека руската поддршка на сирискиот претседател Башар ел Асад е „осудена на неуспех„.

Повеќе од 250 илјади луѓе загинале досега во граѓанската војна во Сирија

Локално - 17.10.2015

Повеќе од 250.000 луѓе загинале во граѓанската војна во Сирија која почна во 2011 година, соопшти сириската опозициска Органзиација за човекови права. Тие наведуваат дека во државата загинале 250.124 луѓе од кои 74.426 цивили меѓу кои 12.517 деца и ...

Руски бродови спремни за напад, нова офанзива за уништување на џихадистите

Фактор - 17.10.2015

Русија планира водена, копнена и воздушна офанзива во Сирија, најави началникот на Главното оперативно управување и заменик-началникот на Генералштабот на Вооружените сили на Русија, Андреј Картаполов.

Нема приближување во ставовите на Москва и Вашингтон: "Русија не може со бомби да наметнува мир во Сирија"

Точка - 17.10.2015

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја предупредил Русија дека мирно решение на конфликтот во Сирија не може да се постигне со "бомби" и оценил дека руската поддршка за сирискиот претседател Башар ал Асад е "осудена на неуспех".

И коалицијата на САД бомбардира по џихадистите од ИД

Локално - 17.10.2015

Коалицијата под водство на САД нанесе 19 удари во последното деноноќие на терористичката група “Исламска држава” во Ирак и Сирија. Повеќето од ударите се на територијата на Ирак, се вели во соопштението на Централната команда на вооружените сили на ...

Повеќе од 250 илјади луѓе загинале досега во граѓанската војна во Сирија

Денешен - 17.10.2015

Повеќе од 250.000 луѓе загинале во граѓанската војна во Сирија која почна во 2011 година, соопшти сириската опозициска Органзиација за човекови права. Тие наведуваат дека во државата загинале 250.124 луѓе од кои 74.426 цивили меѓу кои 12.517 деца и ...

Апел до Техеран да влијае на Асад

Вечер Прес - 17.10.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер апелираше денеска Иран да го употреби своето влијание кај сирискиот претседател Башар ал Асад со дипломатски средства да ја заврши војната во Сирија, пишува српскиот весник „Блиц„.

Русија со второ повлекување за договор со САД: Не е задолжително Асад да управува Сирија

Локално - 17.10.2015

Откако официјалниот портпарол на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова малку изненадувачки пред дена најави дека Русија не го брани Башар Асад во Сирија, туку државноста, денес тоа го потврди и премиерот Дмитриј Медведев во ...

Путин: Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија

24 Вести - 16.10.2015

Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на седница на Советот на шефови на држави од Заедницата на независни држави (ЗНД) во Казахстан.

Путин: Околу 7.000 борци од поранешните советски држави се борат за ИД

Дневник - 16.10.2015

Во Сирија има околу 7.000 странски терористи кои пристигнале од Русија и од поранешните советски држави со цел да им се придружат на џихадистите од Исламската држава, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин, пред претседателите на тие држави ...

Русија и САД ќе потпишат меморандум за безбедно небо над Сирија

Руска реч - 16.10.2015

Меморандумот на Министерствата за одбрана на РФ и САД за безбедност на летовите ќе овозможи услови да не настанат конкретни ситуации во кои би можело да дојде до инцидент во воздушниот простор на Сирија при дејствијата на авијацијата на РФ и ...

Анализа: Масакрот во Сирија е плод на интересите на САД и на Русија?

Репортер - 16.10.2015

Запад го толерира “Џебхат ан-Нусра” која во суштина е филијала на “Ал Каеда” во Сирија и Либан Граѓанската војна во Сирија започна во 2011 година, во која се вклучени повеќе сили и тероритички групации.

Русија извести дека непознати авиони бомбардирале база на сириската опозиција

Макфакс - 16.10.2015

На сириско-јорданската граница, во областа каде што никогаш не дејствувале руските или сириските борбени авиони, пронајдени се траги од нанесен воздушен удар врз земјоделски објекти, изјави во петокот началникот на главната оперативна команда на ...

Русија и САД се согласија за сите технички прашања околу летовите во Сирија

МКД - 16.10.2015

Министерството за одбрана на Русија изјави дека наскоро со Пентагон ќе потпише договор за безбедност на летовите над Сирија, откако двете страни се договориле за сите потребни технички прашања.

Путин: Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија

А1 On - 16.10.2015

Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на седница на Советот на шефови на држави од Заедницата на независни држави (ЗНД) во Казахстан, пренесува ТАСС.

Вашингтон е подготвен да достави уште муниција за бунтовниците во Сирија

А1 On - 16.10.2015

Американската армија е подготвена да испрати уште муниција по воздух на бунтовничките групи во Сирија, кои се борат против групата „Исламска држава“, откако во неделата испрати 50 тони муниција.

Путин: Импресивни резултати во Сирија

Репортер - 16.10.2015

Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на седница на Советот на шефови на држави од Заедницата на независни држави (ЗНД) во Казахстан, пренесува ТАСС.

Путин: Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија

Press24 - 16.10.2015

Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на седница на Советот на шефови на држави од Заедницата на независни држави (ЗНД) во Казахстан, пренесува ТАСС.

Руски бродови ќе почнат со напади врз ИД во Сирија

+инфо - 16.10.2015

Бродови на руската Воена морнарица стационирани во Средоземно Море можат да почнат со напади врз групата Исламска држава во Сирија, изјави во интервју за весникот „Комсомолскаја правда“ заменик-началникот на Генералштабот на руските Вооружени сили, ...

Руски бродови во Медитеранот може да почнат со напади врз ИД во Сирија

А1 On - 16.10.2015

Бродови на руската Воена морнарица стационирани во Средоземно Море можат да почнат со напади врз групата Исламска држава во Сирија, изјави во интервју за весникот „Комсомолскаја правда“ заменик-началникот на Генералштабот на руските Вооружени сили, ...

Русија и САД ќе потпишат документ за безбедност на летовите над Сирија

А1 On - 16.10.2015

Министерствата за одбрана на САД и Русија наскоро ќе потпишат документ за безбедност на летовите над Сирија, а сите технички прашања се усогласени. – Сите технички прашања се усогласени и сега руски и американски правници го анализираат документот.

Русија и САД ќе потпишат документ за безбедност на летовите над Сирија

Репортер - 16.10.2015

Министерствата за одбрана на САД и Русија наскоро ќе потпишат документ за безбедност на летовите над Сирија, а сите технички прашања се усогласени. – Сите технички прашања се усогласени и сега руски и американски правници го анализираат документот.

Вашингтон е подготвен да достави уште муниција за бунтовниците во Сирија

Сител - 16.10.2015

Американската армија е подготвена да испрати уште муниција по воздух на бунтовничките групи во Сирија, кои се борат против групата „Исламска држава“, откако во неделата испрати 50 тони муниција.

Вашингтон е подготвен да достави уште муниција за бунтовниците во Сирија

Репортер - 16.10.2015

Американската армија е подготвена да испрати уште муниција по воздух на бунтовничките групи во Сирија, кои се борат против групата „Исламска држава“, откако во неделата испрати 50 тони муниција.

Путин: Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија

+инфо - 16.10.2015

Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на седница на Советот на шефови на држави од Заедницата на независни држави (ЗНД) во Казахстан, пренесува ТАСС.

САД ќе им испратат уште оружје на сиријските бунтовници

Нетпрес - 16.10.2015

Американската армија е подготвена да испрати уште муниција по воздух на бунтовничките групи во Сирија, кои се борат против групата „Исламска држава“, откако во неделата испрати 50 тони муниција.

Путин: Околу 7.000 борци од поранешните советски држави се борат на страната на ИД

Нетпрес - 16.10.2015

Во Сирија има околу 7.000 странски терористи кои пристигнале од Русија и од поранешните советски држави со цел да им се придружат на џихадистите од Исламска Држава – ИД. Изјави претседателот на Русија Владимир Путин, пред претседателите на тие ...

Пандорината кутија е отворена

Нова ТВ - 16.10.2015

Пишува: Борис Камчев Како што вели онаа народната “да си апнеш од јајцето”. Имено такво е расположението на официјален Вашингтон деновиве откако Русија неодамна започна бомбардирање и воена интервенција во Сирија.

Рускиот полигон Сирија

Оff.net - 16.10.2015

Две недели како што Русија воено се вклучи во нередот во Сирија, кај западните разузнавачи и воени функционери почна да се враќа изгубената страхопочит кон руската војска и кон трансформациите што таму се имаат случено за време на владеењето на ...

Путин: Руската војска постигна значајни резултати во Сирија

Руска реч - 16.10.2015

Дејствувајќи од воздух и море врз однапред договорени цели со Сиријците, нашите војници постигнаа забележителни резултати, изјави претседателот на РФ Владимир Путин. Воздушно-космичките сили на Русија постигнаа значајни резултати во Сирија, изјави ...

Путин: 7.000 луѓе од бившиот СССР се борат за ИСИС, не смееме да им дозволиме да го префрлат тероризмот дома

МКД - 16.10.2015

Околу 7.000 странски терористи во Сирија таму заминале од Русија и од неколку други поранешни советски републики за да ѝ се придружат на Исламска држава, рече рускиот претседател Владимир Путин во Казахстан.

Путин ги пофали руските напори во борбата против тероризмот

Р.С.Европа - 16.10.2015

Рускиот претседател Владимитр Путин изјави дека Москва направила напредок во градењето на широка коалиција во борбата против исламскиот екстремизам и тероризим во Сирија и на други места. Зборувајќи денеска на прес-конференција во Казахстан, Путин ...

Русија планира да изгради воена база во Сирија

Р.С.Европа - 16.10.2015

Русија планира да изгради „единствеа воена база“ во Сирија која треба да служи за операциите против групата на Исламската држава. Предвидено е базата да вклучи неколку компоненти, како поморските, воздушните и копнените сили, рече заменик шефот на ...

Русија и САД ќе потпишат документ за безбедност на летовите над Сирија

Алфа - 16.10.2015

Министерствата за одбрана на САД и Русија наскоро ќе потпишат документ за безбедност на летовите над Сирија, а сите технички прашања се усогласени. Министерствата за одбрана на САД и Русија наскоро ќе потпишат документ за безбедност на летовите над ...

Москва очекува брзо потпишување на меморандумот со САД за летовите во Сирија

Макфакс - 16.10.2015

Меморандумот меѓу министрите за одбрана на Русија и на САД за безбедноста на летовите над Сирија, каде што воените воздухопловства изведуваат одделни операции против терористичката групација Исламска држава, ќе биде потпишан многу скори, изјави во ...

Москва прави мулти воена база во Сирија

Фактор - 16.10.2015

Руското воено министерство ќе ja создаде единствена воена база во Сирија за борба против борците на „Исламска држава“, изјавил во интервју за весникот „Комсомолска правда“ началникот на Главното оперативно управување и заменик-началникот на ...

Путин: Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија

Денешен - 16.10.2015

Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на седница на Советот на шефови на држави од Заедницата на независни држави (ЗНД) во Казахстан, пренесува ТАСС.

Путин: Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија

Република - 16.10.2015

Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на седница на Советот на шефови на држави од Заедницата на независни држави (ЗНД) во Казахстан, пренесува ТАСС.

Путин: Во Сирија постигнавме импресивни резултати, уништени се стотици терористи

Фактор - 16.10.2015

Руските воени акции достигнале импресивни резултати во Сирија. Тоа го изјавил рускиот претседател Владимир Путин, цитиран од агенциите, на седница на Советот на државните раководители од Заедницата на независни држави во Казахстан.

САД ќе им испратат уште оружје на сиријските бунтовници

Точка - 16.10.2015

Американската армија е подготвена да испрати уште муниција по воздух на бунтовничките групи во Сирија, кои се борат против групата "Исламска држава", откако во неделата испрати 50 тони муниција.

Огромен пропуст на американските разузнавачки служби: Зошто ЦИА не може да го предвиди идниот потег на Путин?

Точка - 16.10.2015

Угледни американски конгресмени во разузнавачките одбори во Сенатот и Конгресот на САД започнаа истрага за делувањето на ЦИА и останатите разузнавачки агенции кои направија огромен пропуст во врска со проценките на руските акции во Сирија.

Путин: Околу 7.000 борци од поранешните советски држави се борат на страната на ИД

Точка - 16.10.2015

Во Сирија има околу 7.000 странски терористи кои пристигнале од Русија и од поранешните советски држави со цел да им се придружат на џихадистите од Исламска Држава – ИД. Изјави претседателот на Русија Владимир Путин, пред претседателите на тие ...

Вашингтон ќе достави уште муниција за бунтовниците во Сирија

Вечер Прес - 16.10.2015

Американската армија е подготвена да испрати уште муниција по воздух на бунтовничките групи во Сирија, кои се борат против групата „Исламска држава", откако во неделата испрати 50 тони муниција Американската армија е подготвена да испрати уште ...

Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија

Вечер Прес - 16.10.2015

Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на седница на Советот на шефови на држави од Заедницата на независни држави (ЗНД) во Казахстан Руските војници постигнаа импресивни резултати ...

Путин: Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија

Локално - 16.10.2015

Руските војници постигнаа импресивни резултати во Сирија, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на седница на Советот на шефови на држави од Заедницата на независни држави (ЗНД) во Казахстан, пренесува ТАСС.

Руски бродови во Медитеранот може да почнат со напади врз ИД во Сирија

Денешен - 16.10.2015

Бродови на руската Воена морнарица стационирани во Средоземно Море можат да почнат со напади врз групата Исламска држава во Сирија, изјави во интервју за весникот „Комсомолскаја правда“ заменик-началникот на Генералштабот на руските Вооружени сили, ...

Путин: Навистина не ми е јасно зошто САД не сакаат дијалог

Точка - 16.10.2015

Рускиот претседател Владимир Путин вели дека не може да сфати зошто Американците не сакаат директен дијалог за ситуацијата во Сирија. Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Соединетите Американски Држави, одбивајќи дипломатски ангажман, ...

Русија ќе удри на ИД и од бродови во Средоземното Море, паралено почна да гради и единствена база во Сирија

Локално - 16.10.2015

Руското воено министерство ќе создаде единствена воена база во Сирија за борба против борците на “Исламска држава”, изјави во интервју за весникот “Комсомолска правда” началникот на Главното оперативно управување и заменик-началникот на ...

Русија во Сирија: „Блиц криг“ или заглавување?

Фактор - 16.10.2015

Воената операција на руските сили во Сирија продолжува веќе трета недела. Се изнагледавме сижеа од нападите на воените авиони врз цели на територијата на таа земја. Се чини дека руската авиација во преден план ја има поддршката на владините сили и ...

Путин: САД ја критикуваат Русија заради Сирија, а одбиваат дијалог

24 Вести - 15.10.2015

Одлуката на официјален Вашингтон да ги попречи руските напори за дипломатско ангажирање во сирискиот проблем не е конструктивна и укажува на недостаток од волја за разговор, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Русија и САД ќе го “делат“воздушниот простор над Сирија

Канал5 - 15.10.2015

Министерството за одбрана на Русија и Пентагон се блиску до склучување на договор за “поделба” на небото над Сирија, соопшти агенцијата “Франс прес”, повикувајќи се на воен извор во САД. Договорот ќе обезбеди безбедност на пилотите, кои учествуваат ...

Кавги во администрацијата на Обама - поради Путин

МКД - 15.10.2015

Интервенцијата на Владимир Путин во Сирија создава нови поделби во исцрпениот и во некои случаи деморализиран тим на Обама за национална безбедност, каде што оние што вршат притисок за похрабра акција сметаат дека претседателот е тврдоглаво ...

Путин: САД ја критикуваат руската операција во Сирија, а откажуваат соработка

Макфакс - 15.10.2015

Рускиот претседател Владимир Путин ја смета неконструктивна позицијата на САД откажувајќи се да ја примат високата руска делегација во Вашингтон за директно договарање за активностите во Сирија, а притоа ја критикуваат Москва за нејзините дејствија ...

Путин: САД нè критикуваат за Сирија, а одбиваат дијалог

МРТ - 15.10.2015

Ова е неговиот коментар за тоа што администрацијата на Обама го отфрли предлогот да ја прими руската делегација на чело со премиерот Дмитри Медведев за да разговараат за разидувањето во ставовите на САД и на Русија за сириската криза, објавува „Раша ...

Лавров и Кери разговараа за безбедно небо над Сирија

Руска реч - 15.10.2015

Страните искажаа задоволство од соработката на воените ресори на Русија и САД во процесот на утврдување мерки за безбедност во воздушниот простор на Сирија во контекст на антитерористичките дејства, соопшти МНР Русија.

Анкета: 46% Американци ја одобруваат акцијата на Русија во Сирија

Руска реч - 15.10.2015

53% од Американците смета дека претседателот на Русија Владимир Путин „победува” во Сирија, покажуваат резултатите од социолошкото испитување за телевизијата „Фокс Њуз“. Според резултатите од социолошката анкета нарачана од ТВ-каналот „Фокс Њуз“ , ...

Путин: САД ја критикуваат Русија заради Сирија, а одбиваат дијалог

+инфо - 15.10.2015

Одлуката на официјален Вашингтон да ги попречи руските напори за дипломатско ангажирање во сирискиот проблем не е конструктивна и укажува на недостаток од волја за разговор, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

Путин: САД ја критикуваат Русија заради Сирија, а одбиваат дијалог

Сител - 15.10.2015

Одлуката на официјален Вашингтон да ги попречи руските напори за дипломатско ангажирање во сирискиот проблем не е конструктивна и укажува на недостаток од волја за разговор, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

САД и Русија ќе го поделат небото над Сирија!

Репортер - 15.10.2015

Министерството за одбрана на Русија и Пентагон се блиску до склучување на договор за “поделба” на небото над Сирија, соопшти Агенцијата “Франс прес”, повикувајќи се на воен извор во САД. Договорот ќе обезбеди безбедност на пилотите, кои учествуваат ...

Путин: САД ја критикуваат Русија заради Сирија, а одбиваат дијалог

Алфа - 15.10.2015

Одлуката на официјален Вашингтон да ги попречи руските напори за дипломатско ангажирање во сирискиот проблем не е конструктивна и укажува на недостаток од волја за разговор, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

Путин: САД немаат конструктивна позиција за Сирија

Нетпрес - 15.10.2015

Одлуката на официјален Вашингтон да ги попречи руските напори за дипломатско ангажирање во сирискиот проблем не е конструктивна и укажува на недостиг од волја за разговор, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

ПУТИН: САД ја критикуваат Русија, а одбиваат дијалог

Телеграф - 15.10.2015

Се чини дека тие немаат за што да разговараат, рече Путин во текот на средбата со претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбаев Одлуката на официјален Вашингтон да ги попречи руските напори за дипломатско ангажирање во сирискиот проблем не е ...

Путин: Не сфаќам како САД ја критикува руската операција во Сирија, а одбива дијалог

Press24 - 15.10.2015

Одлуката на официјален Вашингтон да ги попречи руските напори за дипломатско ангажирање во сирискиот проблем не е конструктивна и укажува на недостаток од волја за разговор, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин, пренесе МИА.

Путин: САД ја критикуваат Русија заради Сирија, а одбиваат дијалог

Репортер - 15.10.2015

Одлуката на официјален Вашингтон да ги попречи руските напори за дипломатско ангажирање во сирискиот проблем не е конструктивна и укажува на недостаток од волја за разговор, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

Белата куќа против разговори со Русија за Сирија

Р.С.Европа - 15.10.2015

Белата куќа го отфрли предлогот на рускиот претседател Владимир Путин да го испрати премиерот Дмитри Медведев во Соединетите држави на разговори за воена соработка во Сирија. Според Вашингтон тоа бил очаен потег на Москва.

Путин: САД ја критикуваат Русија заради Сирија, а одбиваат дијалог

А1 On - 15.10.2015

Одлуката на официјален Вашингтон да ги попречи руските напори за дипломатско ангажирање во сирискиот проблем не е конструктивна и укажува на недостаток од волја за разговор, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

Воената поддршка на Русија во Сирија има многу поголема врска со Украина отколку со Блискиот исток

Окно - 15.10.2015

Војната преку посредници на Русија во Украина, на претседателот Владимир Путин му донесе многу неволји, од санкциите кои ѝ нанесоа голема штета на руската економија до незгодните прашања на мајките на војниците загинати во конфликтот во кој ...

(ГАЛЕРИЈА) Тензични моменти меѓу Путин и Обама

Фактор - 15.10.2015

На Генералното собрание на ОН во Њујорк, светските лидери се сретнаа за да разговараат околу граѓанската војна во Сирија. Помеѓу претседателот на Русија Владимир Путин и лидерот на САД, Барак Обама не може да се најде заеднички јазик околу решение ...

Путин: САД немаат конструктивна позиција за Сирија

Точка - 15.10.2015

Одлуката на официјален Вашингтон да ги попречи руските напори за дипломатско ангажирање во сирискиот проблем не е конструктивна и укажува на недостиг од волја за разговор, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

Путин: САД ја критикуваат Русија заради Сирија, а одбиваат дијалог

Република - 15.10.2015

Одлуката на официјален Вашингтон да ги попречи руските напори за дипломатско ангажирање во сирискиот проблем не е конструктивна и укажува на недостаток од волја за разговор, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

Ќе прерасне ли сирискиот конфликт во уште една војна помеѓу Русија и САД?

Вечер Прес - 15.10.2015

Одлуката на официјален Вашингтон да ги попречи руските напори за дипломатско ангажирање во сирискиот проблем не е конструктивна и укажува на недостаток од волја за разговор, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

Путин: САД ја критикуваат руската операција во Сирија, а откажуваат соработка

Точка - 15.10.2015

Рускиот претседател Владимир Путин ја смета неконструктивна позицијата на САД откажувајќи се да ја примат високата руска делегација во Вашингтон за директно договарање за активностите во Сирија, а притоа ја критикуваат Москва за нејзините дејствија ...

Путин за одбивањето на САД да го прифати Медведев: Ова е неконструктивно!

Фактор - 15.10.2015

Претседателот на Русија, Владимир Путин го нарече неконструктивно одбивањето на САД да ја прифати руската делегација за дискусија на интеракцијата помеѓу двете држави во Сирија, но изјавил дека Москва продолжува да е отворена за дијалог.

Путин: САД ја критикуваат Русија заради Сирија, а одбиваат дијалог

Денешен - 15.10.2015

Одлуката на официјален Вашингтон да ги попречи руските напори за дипломатско ангажирање во сирискиот проблем не е конструктивна и укажува на недостаток од волја за разговор, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

Путин за одбивањето на САД да го прифати Медведев: Ова е неконструктивно!

Локално - 15.10.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин го нарече неконструктивен одбивањето на САД да прифати руската делегација за дискусија на интеракцијата меѓу двете држави во Сирија, но изјави дека Москва продолжува да е отворена за дијалог, објавија ...

Кој е подобриот стратег: Обама или Путин?

Локално - 15.10.2015

Прашањето не е поставено сосема коректно. Јасно е дека двајцата лидери во некоја мера се потпираат не само на своите заклучоци, но и на извештаите на своите разузнавачки служби, и на мислењата на најблиските советници.

САД: Русија прави фундаментална грешка во Сирија

Локално - 15.10.2015

Министерот за одбрана на САД Ештон Картер повторно ја критикуваше Русија за воената интервенција во Сирија. “Русија прави фундаментална стратешка грешка, што го поддржува сирискиот претседател Башар Асад.

Вонредна вест: САД и Русија блиску до договор за поделба на небото над Сирија!

Локално - 15.10.2015

Министерството за одбрана на Русија и Пентагон се блиску до склучување на договор за “поделба” на небото над Сирија, соопшти Агенцијата “Франс прес”, повикувајќи се на воен извор во САД. Договорот ќе обезбеди безбедност на пилотите, кои учествуваат ...

Oбама да дејствува претпазливо, за да не стане од лошо полошо

365 - 15.10.2015

Дел од критичарите велат дека недостатокот на одговор на Обама во однос на кампањата на Путин го прави Обама да изгледа “слаб”. Анализа објавена во Ројтерс Други тврдат дека довербата во Америка е утврдена во Сирија и дека САД треба да го обноват ...

Офанзивата во Сирија може да ја налути Турција

Телма - 14.10.2015

Само десетина километри ги делеше двата руски и американски авиони на небото над Сирија. Нерпимерно и неодговорно однесување – опомената стигна од САД. - Нашата борба против ИСИЛ останува непроменета, ние континуирано ја повикуваме Русија да ја ...

САД и Русија пред договор за воздушната безбедност во Сирија

Алсат-М - 14.10.2015

Соединетите држави очекуваат наскоро да биде постигнат договор со Русија околу безбедноста на небото над Сирија, изјави американскиот секретар за одбрана Еш Картер. Руската интервенција во сириската граѓанска војна ја зголеми загриженоста од ...

САД и Русија пред договор за воздушната безбедност во Сирија

Нова ТВ - 14.10.2015

Соединетите држави очекуваат наскоро да биде постигнат договор со Русија околу безбедноста на небото над Сирија, изјави американскиот секретар за одбрана Еш Картер. Руската интервенција во сириската граѓанска војна ја зголеми загриженоста од ...

Договор САД-Русија за избегнување инцидент над Сирија

Глас на Америка - 14.10.2015

Претставници на одбраната преку видео-конференција разговараат за безбедносните процедури Американски и руски претставници на одбраната одржуваат разговори преку видео-конференција за безбедносните процедури за нивните екипажи кои имаат мисии на ...

Путин: Западот не знае што всушност се случува во Сирија

МКД - 14.10.2015

Воената операција на меѓународната коалиција предводена од САД во Сирија не донесе никакви резултати, изјави рускиот претседател Владимир Путин. Тој предупреди на можноста оружјето кое Вашингтон го доставува во Сирија повторно да стигне во рацете на ...

Путин ги закопа САД и ЕУ - појма немате што се случува во Сирија

Press24 - 14.10.2015

Активното вклучување на Русија во сирискиот конфликт на терен ситуацијата полека прераснува во конечна пресметка во која конфликтните страни се почесто удираат по своите противници. Место и средства на напади се помалку се бираат, што докажува дека ...

САД и Русија пред договор за воздушната безбедност во Сирија

Р.С.Европа - 14.10.2015

Соединетите држави очекуваат наскоро да биде постигнат договор со Русија околу безбедноста на небото над Сирија, изјави американскиот секретар за одбрана Еш Картер. Руската интервенција во сириската граѓанска војна ја зголеми загриженоста од ...

Кери: САД се подготвени за договор со РФ за безбедноста на летовите над Сирија

Руска реч - 14.10.2015

Државниот секретар на САД Џон Кери особено ја потенцираше својата увереност во можноста за конструктивен дијалог со Москва по наведеното прашање. Државниот секретар на САД Џон Кери изјави дека САД се подготвени да се договорат со РФ за безбедноста ...

Како изгледаше Сирија пред војната - овие факти треба да ги знаете

Press24 - 14.10.2015

Сирија, или „Сириска Арапска Република“ денеска, по четири години конфликт е уништена држава, пренесува Спутник. Тешко е да се предвиди колку време ќе и биде потребно за да се опорави после конфликтот.

Путин: САД и ЕУ немаат поим што се случува во Сирија

Репортер - 14.10.2015

Активното вклучување на Русија во сирискиот конфликт на терен ситуацијата полека прераснува во конечна пресметка во која конфликтните страни се почесто удираат по своите противници. Место и средства на напади се помалку се бираат, што докажува дека ...

Кери: САД се подготвени за договор со Русија за безбедноста над Сирија

Макфакс - 14.10.2015

Американскиот државен секретар, Џон Кери, изјави дека САД се подготвени да постигнат договор со Русија за безбедноста на летовите над Сирија, за да се избегне провоцирањето меѓународна криза.

Надворешната политика на демократската дебата

Глас на Америка - 14.10.2015

Фокусот беше на улогите на американските и руски воени сили во Сирија. Во време кога продолжуваат борбите во Ирак и Авганистан и присуството на американски воени сили во овие земји кои имаат советодавна улога, повеќето од кандидатите изразија ...

Кери: Подготвени сме да се договориме со Русија за безбедноста на летовите над Сирија

Локално - 14.10.2015

Државниот секретар Џон Кери изразил подготвеност САД да се договорат со РФ за безбедноста на летовите над Сирија, за да не бидат подложени американските пилоти на непотребен ризик и да не биде испровоцирана меѓународна криза по некој инцидент.

Американски и Руски авион имале блиска средба над Сирија

Точка - 14.10.2015

Блиска средба на американски и руски воен авион на небото над Сирија - двајцата пилоти се однесувале максимално професионално. Американскиот и рускиот авион се приближиле до точка на визуелна идентификација на небото над Сирија, потврдија вчера од ...

Путин: Економската криза во Русија го достигна врвот!

Фактор - 14.10.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјавил денес дека економската криза во Русија ја достигна највисоката точка. „Достигнат е врвот на кризата“, рекол Путин на инвестиционата конференција во Москва.

Како да се одврати Русија во Сирија без да се стигне до Трета светска војна?

Локално - 14.10.2015

Додека сириските бунтовници се подложени на бесни бомбардирања по наредба на рускиот претседател Владимир Путин, во Вашингтон претседателот Барак Обама, исто така, се соочува со канонада. Критичарите велат дека недостатокот на реакција на Обама на ...

(ВИДЕО) 14 напад на Русија во Сирија: Уништени работилници на исламистите за изработка на експлозиви!

Фактор - 14.10.2015

Русија авиони во Сирија го извеле во изминатите 24 часа 41 лет и гаѓале 40 мети на Исламската држава, соопштено е денеска од руското министерство на одбрана. Во нападите, на руските воздухопловни сили се уништени работилници близу Алепо кои ...

Кери: САД се подготвени за договор со Русија за безбедноста над Сирија

Точка - 14.10.2015

Американскиот државен секретар, Џон Кери, изјави дека САД се подготвени да постигнат договор со Русија за безбедноста на летовите над Сирија, за да се избегне провоцирањето меѓународна криза.

Путин VS Oбама – кој е подобар стратег?

365 - 14.10.2015

„Прашањето не е поставено сосема коректно. Јасно е дека двајцата лидери во некоја мера се потпираат не само на своите заклучоци, туку и на извештаите на своите разузнавачки служби, но и на мислењата на најблиските советници“… Анализа на Стивен Волт, ...

Ирак бомбардира цели на ИД со помош од Русија, Иран и Сирија

Телма - 13.10.2015

Ирак почна со бомбардирање цели на Исламска држава со помош на нов разузнавачки центар, во кој се наоѓаат претставници од Русија, Иран и Сирија. Разузнавачкиот центар, кој има шест членови, работи веќе една недела, изјави шефот на Комитетот за ...

Путин:Операцијата во Сирија предводена од САД е без резултат

Телма - 13.10.2015

Воената операција на меѓународната коалиција предводена од САД во Сирија не донесе никакви резултати, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин, истовремено предупредувајќи на можноста дека оружјето кое Вашингтон го доставува во Сирија може ...

Путин: Операцијата во Сирија предводена од САД е без резултати

24 Вести - 13.10.2015

Воената операција на меѓународната коалиција предводена од САД против Исламска држава во Сирија не донесе никакви резултати, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин, истовремено предупредувајќи на можноста дека оружјето кое Вашингтон го ...

ЕУ ја коригира политиката спрема Сирија

Deutsche Welle - 13.10.2015

Министрите за надворешни работи на ЕУ се залагаат за мировни преговори за политичко решение на конфликтот во Сирија. За таа цел се подготвени, покрај Русија, да ја прифатат и владата на Асад како партнери во преговорите.

Путин: Операцијата во Сирија предводена од САД не даде никакви резултати!

Канал5 - 13.10.2015

Воената операција на меѓународната коалиција предводена од САД во Сирија не даде никакви резултати, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин, предупредувајќи на можноста оружјето кое Вашингтон го доставува во Сирија - да падне во рацете на ...

Путин: Американците имаат имаат хаос во главата

Телма - 13.10.2015

Америка не е подготвенена да соработува со Русија во Сирија, смета Путин. Од инвестицискиот форум во Москва тој порача дека тие имаат хаос во главата и не знаат што всушност се случува во Сирија.

Путин: Русија не сака да биде лидер во Сирија, туку да придонесе во борбата против тероризмот

Кајгана - 13.10.2015

Русија не тежнее кон водство во Сирија, туку сака да придонесе во борбата против тероризмот кој го загрозува целиот свет, изјави рускиот претседател Владимир Путин на форумот „Русија повикува“ во Москва, и ја критикуваше неподготвеноста на САД да ...

(ГАЛЕРИЈА) “Путин освен што зборува и дејствува”- Блискиот исток полуде по него

Репортер - 13.10.2015

Среде раскошните ѕидови на познатата Омајадска џамија во Дамаск, минатата недела проповедникот Мамун Рахмех застана пред верниците, прогласувајќи го рускиот претседател Владимир Путин за „џин и сакан лидер“ што „го уништи митот за Америка, која ...

Американците им фрлаат од воздух оружје на сириските бунтовници

+инфо - 13.10.2015

Авиони на американската армија фрлиле од воздух со падобрани, оружје и муниција на бунтовниците во Сирија кои се борат против џихадистите на Исламска држава, соопшти Пентагон. Транспортни авиони од типот Ц-17, придружувани од ловечки авиони на ...

Американците им фрлаат од воздух оружје на сириските бунтовници

Репортер - 13.10.2015

Авиони на американската армија фрлиле од воздух со падобрани, оружје и муниција на бунтовниците во Сирија кои се борат против џихадистите на Исламска држава, соопшти Пентагон. Транспортни авиони од типот Ц-17, придружувани од ловечки авиони на ...

Путин: Операцијата во Сирија предводена од САД е без резултати

+инфо - 13.10.2015

Воената операција на меѓународната коалиција предводена од САД во Сирија не донесе никакви резултати, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин, истовремено предупредувајќи на можноста дека оружјето кое Вашингтон го доставува во Сирија може ...

Путин: Операцијата во Сирија предводена од САД е без резултати

Нетпрес - 13.10.2015

Воената операција на меѓународната коалиција предводена од САД во Сирија не донесе никакви резултати, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин , истовремено предупредувајќи на можноста дека оружјето кое Вашингтон го доставува во Сирија може ...

Американците им фрлаат од воздух оружје на сириските бунтовници

А1 On - 13.10.2015

Авиони на американската армија фрлиле од воздух со падобрани, оружје и муниција на бунтовниците во Сирија кои се борат против џихадистите на Исламска држава, соопшти Пентагон. Транспортни авиони од типот Ц-17, придружувани од ловечки авиони на ...

Путин: Операцијата во Сирија предводена од САД е без резултати

А1 On - 13.10.2015

Воената операција на меѓународната коалиција предводена од САД во Сирија не донесе никакви резултати, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин, истовремено предупредувајќи на можноста дека оружјето кое Вашингтон го доставува во Сирија може ...

Путин: Операцијата во Сирија предводена од САД е без резултати

Press24 - 13.10.2015

Воената операција на меѓународната коалиција предводена од САД во Сирија не донесе никакви резултати, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин, истовремено предупредувајќи на можноста дека оружјето кое Вашингтон го доставува во Сирија може ...

Ирак бомбардира цели на ИД со разузнавачка помош од Русија, Иран и Сирија

Репортер - 13.10.2015

Ирак почна со бомбардирање цели на Исламска држава со помош на нов разузнавачки центар, во кој се наоѓаат претставници од Русија, Иран и Сирија. Разузнавачкиот центар, кој има шест членови, работи веќе една недела, изјави шефот на Комитетот за ...

ОД НЕБО ПАЃААТ ПУШКИ ВО СИРИЈА: Американците со падобрани фрлаат оружје

Телеграф - 13.10.2015

Транспортни авиони од типот Ц-17, придружувани од ловечки авиони на американаката авијација, фрлиле во текот на ноќта 45 тони лесно оружје, муниција и гранати, во делови од провинцијата Хасакех, на истокот од Сирија Авиони на американската армија ...

Путин: Русија го достигна врвот на кризата

Руска реч - 13.10.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин во текот на форумот „Русија повикува“ изјави дека Русија го достигнала врвот на кризата. Претседателот на Русија Владимир Путин во текот на форумот „Русија повикува“ изјави дека Русија го достигнала врвот на ...

Ирак почна да бомбардира цели на ИД со разузнавачка помош од Русија, Иран и Сирија

А1 On - 13.10.2015

Ирак почна со бомбардирање цели на Исламска држава со помош на нов разузнавачки центар, во кој се наоѓаат претставници од Русија, Иран и Сирија. Разузнавачкиот центар, кој има шест членови, работи веќе една недела, изјави шефот на Комитетот за ...

Како војната во Сирија ќе влијае врз руската економија?

Руска реч - 13.10.2015

Како и секоја друга војна на Блискиот Исток, војната во Сирија има своја економска заднина, со оглед на тоа дека станува збор за војна во регионот кој е во директен контакт со најголемите наоѓалишта на нафта и на гас во светот, регион во чија ...

Путин: Постои опасност американското оружје повторно да се најде во рацете на терористите

Руска реч - 13.10.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин изрази загриженост дека оружјето кое САД ѝ го испорачува на сириската опозиција повторно би можело да се најде во рацете на терористите. Коментирајќи ја американската помош за таканаречената умерена опозиција ...

Путин: Русија не сака да биде лидер во Сирија, туку да придонесе во борбата против тероризмот

Макфакс - 13.10.2015

Русија не тежнее кон водство во Сирија, туку сака да придонесе во борбата против тероризмот кој го загрозува целиот свет, изјави во вторникот рускиот претседател Владимир Путин на форумот „Русија повикува“ во Москва, и ја критикуваше неподготвеноста ...

Во екот на руските воздушни напади, Блискиот Исток полуде по Путин (ФОТО)

МКД - 13.10.2015

Среде раскошните ѕидови на познатата Омајадска џамија во Дамаск, минатата недела проповедникот Мамун Рахмех застана пред верниците, прогласувајќи го рускиот претседател Владимир Путин за „џин и сакан лидер“ што „го уништи митот за Америка, која ...

Ставот на Ријад за Сирија непроменет: Асад нема иднина

А1 On - 13.10.2015

Саудискиот министер за надворешни работи Адел ал Џубеир изјави денеска дека ставот на Ријад за Сирија не е променет и нагласи дека сирискиот претседател Башар ал Асад нема иднина во Сирија.

Ирак ја бомбардираше IS со помош на новиот разузнавачки центар, Русија погодила 86 терористички цели

Макфакс - 13.10.2015

Ирак започна со бомбардирањето на целите на екстремната сунитска организација Исламска држава (IS) со помош на разузнавачките податоци од новиот центар кој во Багдад го формираа експерти на Ирак, Русија, Сирија и Иран, а Русија објави дека во ...

Ирак почна да бомбардира цели на ИД со разузнавачка помош од Русија, Иран и Сирија

Сител - 13.10.2015

Ирак почна со бомбардирање цели на Исламска држава со помош на нов разузнавачки центар, во кој се наоѓаат претставници од Русија, Иран и Сирија. Разузнавачкиот центар, кој има шест членови, работи веќе една недела, изјави шефот на Комитетот за ...

Ирак бомбардира цели на ИД со разузнавачка помош од Русија, Иран и од Сирија

+инфо - 13.10.2015

Ирак почна со бомбардирање цели на Исламска држава со помош на нов разузнавачки центар, во кој се наоѓаат претставници од Русија, Иран и Сирија. Разузнавачкиот центар, кој има шест членови, работи веќе една недела, изјави шефот на Комитетот за ...

Американците им фрлаат од воздух оружје на сириските бунтовници

Сител - 13.10.2015

Авиони на американската армија фрлиле од воздух со падобрани, оружје и муниција на бунтовниците во Сирија кои се борат против џихадистите на Исламска држава, соопшти Пентагон. Транспортни авиони од типот Ц-17, придружувани од ловечки авиони на ...

Ријад: Асад нема иднина

Репортер - 13.10.2015

Саудискиот министер за надворешни работи Адел ал Џубеир изјави денеска дека ставот на Ријад за Сирија не е променет и нагласи дека сирискиот претседател Башар ал Асад нема иднина во Сирија.

(ВИДЕО) ВОЈНА ВО ЖИВО: Пад на авион, акција на руските хиликоптери, Сирија гори!

Фактор - 13.10.2015

Судирите во Сирија не престануваат, а во последните неколку дена се појавуваат различни информации, за соборен руски авион од страна на турската авиација, до дозволата на британските авиони да ги соборуваат руските авиони ако сметаат дека се ...

Пресметката на Путин со Заливските шеици: Може ли рускиот претседател да спречи терористичка одмазда?

Точка - 13.10.2015

Рускиот претседател се состана во Москва со саудискиот министер за обрана - беше разговарано за ситуацијата во Сирија. Не треба да се нагласува дека станува збор за еден од најтешките состаноци на Путин во неговиот долг мандат...

Ирак почна да бомбардира цели на ИД со разузнавачка помош од Русија, Иран и Сирија

Денешен - 13.10.2015

Ирак почна со бомбардирање цели на Исламска држава со помош на нов разузнавачки центар, во кој се наоѓаат претставници од Русија, Иран и Сирија. Разузнавачкиот центар, кој има шест членови, работи веќе една недела, изјави шефот на Комитетот за ...

Американците им фрлаат од воздух оружје на сириските бунтовници

Република - 13.10.2015

Авиони на американската армија фрлиле од воздух со падобрани, оружје и муниција на бунтовниците во Сирија кои се борат против џихадистите на Исламска држава, соопшти Пентагон. Транспортни авиони од типот Ц-17, придружувани од ловечки авиони на ...

“Во главите на нашите партнери е каша”- се чуди Путин откако САД фрлаат од воздух вооружување во Сирија

Локално - 13.10.2015

Во главите на нашите партнери е каша. Тоа го изјави рускиот претседател Владимир Путин за време на VII Инвестициски форум “Россия вика!”, коментирајќи ја предводена од САД коалиција во Сирија, цитиран од руските медиуми.

Путин: Операцијата во Сирија предводена од САД е без резултати

Република - 13.10.2015

Воената операција на меѓународната коалиција предводена од САД во Сирија не донесе никакви резултати, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин, истовремено предупредувајќи на можноста дека оружјето кое Вашингтон го доставува во Сирија може ...

Блискиот Исток полуде по Путин (ФОТО)

Република - 13.10.2015

Среде раскошните ѕидови на познатата Омајадска џамија во Дамаск, минатата недела проповедникот Мамун Рахмех застана пред верниците, прогласувајќи го рускиот претседател Владимир Путин за „џин и сакан лидер“ што „го уништи митот за Америка, која ...

Владимир Путин: Излегуваме од кризата

Република - 13.10.2015

Кризата помина, рече рускиот претседател Владимир Путин, пренесе Интерфакс. Денес претседателот на најголемата по територија земја во светот, зборуваше на бизнис форум во Москва. – Некои експерти сметаат дека економската криза е надмината и нашето ...

Арабист: Иран ги плаќа операциите на Русија во Сирија

Локално - 13.10.2015

Владимир Чуков е роден на 22 април 1960 година во Атина, Грција. Студирал во француски колеџ во Тунис, потоа завршува Француска јазична гимназија во Софија. Дипломира на Факултетот за општествени науки на Дамаск универзитет во Сирија.

Путин за американското лицемерие: Тие фрлаат муниција во Сирија, но што ако таа заврши во рацете на ИСИЛ?

Точка - 13.10.2015

Рускиот претседател Владимир Путин нагласи дека воената операција на меѓународната коалиција предводена од Американците во Сирија не донела никакви резултати. Владимир Путин предупреди на можноста оружјето и муницијата кои Вашингтон ги доставува во ...

Блискиот Исток полуде по Путин

Вечер Прес - 13.10.2015

Среде раскошните ѕидови на познатата Омајадска џамија во Дамаск, минатата недела проповедникот Мамун Рахмех застана пред верниците, прогласувајќи го рускиот претседател Владимир Путин за „џин и сакан лидер" што „го уништи митот за Америка, која ...

Путин: Операцијата во Сирија предводена од САД е без резултати

Точка - 13.10.2015

Воената операција на меѓународната коалиција предводена од САД во Сирија не донесе никакви резултати, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин, истовремено предупредувајќи на можноста дека оружјето кое Вашингтон го доставува во Сирија може ...

ФОТО: Блискиот Исток полуде по Путин

Денешен - 13.10.2015

На автомобилите и билбордите и на други места во делови од Сирија и Ирак се појавуваат постери на Путин, кои ја слават руската воена интервенција во Сирија и велат дека ќе воспостави рамнотежа на моќта во регионот.

Путин: Операцијата во Сирија предводена од САД е без резултати

Денешен - 13.10.2015

Воената операција на меѓународната коалиција предводена од САД во Сирија не донесе никакви резултати, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин, истовремено предупредувајќи на можноста дека оружјето кое Вашингтон го доставува во Сирија може ...

Путин: Русија не сака да биде лидер во Сирија, туку да придонесе во борбата против тероризмот

Точка - 13.10.2015

Русија не тежнее кон водство во Сирија, туку сака да придонесе во борбата против тероризмот кој го загрозува целиот свет, изјави во вторникот рускиот претседател Владимир Путин на форумот „Русија повикува“ во Москва, и ја критикуваше неподготвеноста ...

Оливер Стоун: Се надевам дека Путин ќе победи во Сирија

Lider - 13.10.2015

Мислам дека е правилно што Путин почна активно да дејствува во Сирија и се надевам дека ќе победи, изјави американскиот режисер Оливер Стоун. Американскиот режисер Оливер Стоун, креатор на документарци за политиката на Вашингтон, во интервју за ...

Путин: Кризата во Русија го достигна врвот

Денар - 13.10.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека економската криза во Русија ја достигнала највисоката точка. „Достигнат е врвот на кризата“, изјави Путин на Инвестициската конференција во Москва.

Американците им фрлаат од воздух оружје на сириските бунтовници

Идивиди - 13.10.2015

Авиони на американската армија фрлиле од воздух со падобрани, оружје и муниција на бунтовниците во Сирија кои се борат против џихадистите на Исламска држава, соопшти Пентагон. Транспортни авиони од типот Ц-17, придружувани од ловечки авиони на ...

Американците им фрлаат од воздух оружје на сириските бунтовници

Lider - 13.10.2015

Авиони на американската армија фрлиле од воздух со падобрани, оружје и муниција на бунтовниците во Сирија кои се борат против џихадистите на Исламска држава, соопшти Пентагон. Транспортни авиони од типот Ц-17, придружувани од ловечки авиони на ...

Обама: „Знаевме дека Путин е нервозен поради Асад“

Утрински - 12.10.2015

Додека Асад се наоѓа на власт, тешко ќе биде да се преориентираат силите на умерената сириска опозиција во броба против ИД Руската воена операција во Сирија не беше изненадување за САД, бидејќи внимателно го следеа префрлањето на вооружувањето во ...

ЕУ бара политичка разрешница на војната во Сирија

Телма - 12.10.2015

Потребни се сите политички фактори, како и покренување сериозен политички дијалог меѓу сирискиот претседател Башар ал Асад и претставници на умерената опозиција во Сирија за да се стави крај на војната во таа земја, оценуваат денеска министрите за ...

Могерини: Можеме да разговараме со Асад

Канал5 - 12.10.2015

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини изјавила денеска во Луксембург дека не ја отфрла можноста на директни преговори на претставниците на ЕУ со режимот на Башар Ал Асад заради окончување на ...

Путин: Целта на руската операција е стабилизација на легитимната власт на Асад

Дневник - 12.10.2015

Рускиот претседател Владимир Путин тврди дека целта на руската воена операција во Сирија е стабилизација на легитимната власт на сирискиот претседател Башар ал-Асад, пренесе Би-би-си. Путин додаде дека сака да создаде услови за политички компромис ...

Министрите на ЕУ ги осудија руските воздушните напади во Сирија

24 Вести - 12.10.2015

Шефовите на дипломатијата на земјите-членки на Европската унија на денешниот состанок во Луксембург ја осудија руската воздушна интервенција во Сирија. - Неодманешните руски напади кои не се насочени само кон Исламска држава и другите терористички ...

Турција презема вонредни мерки за безбедност, сириските трупи напредуваат против бунтовниците

24 Вести - 12.10.2015

Турција презема вонредни мерки за безбедност по двојниот самоубиствен напад во Анкара, кој е најсмртоносен во современата историја на Турција. Властите тврдат дека имаат докази дека зад него стои Исламската држава.

Министрите на ЕУ ги осудија руските воздушни напади во Сирија

Телеграф - 12.10.2015

Во соопштението остро се осудуваат нападите врз цивилите и уништувањето на светското културно наследство од страна на терористите од ИД Шефовите на дипломатијата на земјите-членки на Европската унија на денешниот состанок во Луксембург ја осудија ...

Британија е флексибилна околу времето и начинот на заминување на Асад

А1 On - 12.10.2015

Велика Британија инсистира на тоа дека претседателот на Сирија Башар ал Асад не може да остане на таа функција, но е флексибилна околу времето и начинот на неговото заминување од власт, изјави денеска шефот на британската дипломатија Филип Хамонд.

Могерини: Можеме да разговараме со Асад

Репортер - 12.10.2015

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерин денеска во Лукесмбург изјави дека не ја отфрла можноста за директни преговори на претставници на ЕУ со режимот на Башар ал Асад со цел да заврши војната ...

Американска муниција за сиријските бунтовници

Репортер - 12.10.2015

Американските сили од воздух фрлиле муниција за малокалибарско оружје на бунтовниците кои се борат против џихадистите на Исламската држава во северна Сирија, соопштија денеска официјални воени американски извори, пренесува локално Портпаролот на ...

Арапите му покажаа заби на Путин – Прекини со бомбардирањето или ќе ја вооружаме опозицијата

Репортер - 12.10.2015

Руската воена интервенција во Сирија ќе има “опасни последици”, ќе ескалира граѓанската војна и ќе ги инспирира џихадисти од целиот свет да се вклучат во неа. Ова е пораката на саудискиот министер за одбрана до претседателот Владимир Путин со кого ...

(ВИДЕО+ОБНОВЕНА) Курдите им се приклучија на сириските бунтовници, САД им фрлија муниција

Репортер - 12.10.2015

Коалицијата предводена од САД против ИСИС вчера со падобрани им фрлила муниција на сириските бунтовници што се борат против Исламска држава, рече висок американски функционер, пренесе Ројтерс .

Британија е флексибилна околу времето и начинот на заминување на Асад

Алфа - 12.10.2015

Велика Британија инсистира на тоа дека претседателот на Сирија Башар ал Асад не може да остане на таа функција, но е флексибилна околу времето и начинот на неговото заминување од власт, изјави денеска шефот на британската дипломатија Филип Хамонд.

Британија е флексибилна околу времето и начинот на заминување на Асад

+инфо - 12.10.2015

Велика Британија инсистира на тоа дека претседателот на Сирија Башар ал Асад не може да остане на таа функција, но е флексибилна околу времето и начинот на неговото заминување од власт, изјави денеска шефот на британската дипломатија Филип Хамонд.

Путин: Русија нема намера да создава империја

Репортер - 12.10.2015

Русија нема потреба од странска територија, ниту од природни ресурси, имаме доволно. Ние сме си доволна “, рече претседателот. Русија нема намера да создава империјата, таа сака само да ја заштити својата безбедност “, рече рускиот претседател ...

Британија е флексибилна околу времето и начинот на заминување на Асад

Репортер - 12.10.2015

Велика Британија инсистира на тоа дека претседателот на Сирија Башар ал Асад не може да остане на таа функција, но е флексибилна околу времето и начинот на неговото заминување од власт, изјави денеска шефот на британската дипломатија Филип Хамонд.

Столтенберг: Руската поддршка за Асад само ќе ја продолжи војната во Сирија

+инфо - 12.10.2015

Континуираната руска поддршка за сирискиот претседател Башарал Асад само ќе ја продолжи војната во Сирија, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. - Русија би требало да игра конструктивна улога во борбата против „Исламска ...

Путин: руска цел во Сирија е поддршка на Асад

Р.С.Европа - 12.10.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека единствен начин да се спречат терористички напади како оној во саботата во Анкара кога загинаа стотина луѓе е обединување на напорите во светот.

Обама: САД знаеја за руските планови за воена помош на Асад

Руска реч - 12.10.2015

Операцијата на руското воено воздухопловство против „Исламската држава“ во Сирија не беше неочекувана за Вашингтон, затоа што Русија е загрижена за можниот колапс на режимот, изјави американскиот претседател Барак Обама.

Столтенберг: Руската поддршка за Асад само ќе ја продолжи војната во Сирија

А1 On - 12.10.2015

Континуираната руска поддршка за сирискиот претседател Башарал Асад само ќе ја продолжи војната во Сирија, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. – Русија би требало да игра конструктивна улога во борбата против „Исламска ...

Најпопуларните снимки со руски воздушни напади во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 12.10.2015

Русија веќе неколку недели ги бомбардира областите во Сирија, тврдејќи дека ги уништува упориштата на бруталната Исламска држава. Западот не е сосема убеден дека ИСИС е единствената цел на нејзините напади, бидејќи е добро познато дека Владимир ...

Столтенберг: Русија може да одигра конструктивна улога во борбата против ИД

Руска реч - 12.10.2015

Соработката не значи дека НАТО ќе ѝ даде целосна слобода за дејствување на Русија, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Русија е способна да одигра конструктивна улога во борбата на меѓународната заедница со заканата што ја ...

ЕУ ја критикуваше руската кампања во Сирија

Р.С.Европа - 12.10.2015

Европската унија ја критикуваше руската воена интервенција во Сирија. На денешниот состанок министрите за надворешни на ЕУ ја предупредија Москва да ги фокусира нападите врз групата на Исламската држава и да не врши напади против умерената опозиција ...

Столтенберг: Со поддршката на Русија за Асад само ќе се продолжи војната во Сирија

Курир - 12.10.2015

Континуираната руска поддршка за сирискиот претседател Башарал Асад само ќе ја продолжи војната во Сирија. Ова денеска го изјавил генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. - Русија би требало да игра конструктивна улога во борбата против ...

Столтенберг: Руската поддршка за Асад само ќе ја продолж и војната во Сирија

Репортер - 12.10.2015

Континуираната руска поддршка за сирискиот претседател Башарал Асад само ќе ја продолжи војната во Сирија, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. – Русија би требало да игра конструктивна улога во борбата против „Исламска ...

Путин: Не сакаме религиски конфликт во Сирија

Руска реч - 12.10.2015

На 11 октомври во програмата „Во недела навечер“ на телевизискиот канал Росија беше прикажано ексклузивно интервју со претседателот на Русија Владимир Путин. Во него лидерот на нацијата одговори на прашања во врска со операцијата во Сирија, борбата ...

НАТО, ЕУ и Ријад предупредуваат на руската интервенција во Сирија

Макфакс - 12.10.2015

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенбер смета дека руската поддршка на сирискиот претседател Башар ал-Асад ја продлабочува кризата во Сирија, а Европската унија ја повика Русија „итно да престане“ со наводните напади врз вооружената сунитска ...

Столтенберг: Руската поддршка за Асад само ќе ја продолжи војната во Сирија

Нетпрес - 12.10.2015

Континуираната руска поддршка за сирискиот претседател Башарал Асад само ќе ја продолжи војната во Сирија, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, објави МИА. – Русија би требало да игра конструктивна улога во борбата против ...

Могерини: Можеме да разговараме со Асад

+инфо - 12.10.2015

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини денеска во Луксeмбург изјави дека не ја отфрла можноста за директни преговори на претставници на ЕУ со режимот на Башар ал Асад со цел да заврши војната ...

Путин се закани – ако некој не нападне еве што го очекува!

Репортер - 12.10.2015

„Надворешната политика на Русија е мирољубива без никакво преивеличување. Ако погледнете на политичката карта на светот, не е тешко да се види што претставува Русија, и ќе ви биде јасно дека нам не ни се потребни туѓи територии, ниту туѓи природни ...

Путиновите напади во Сирија се долгорочна игра за повисоки цени на нафтата

МКД - 12.10.2015

Руските воздушни напади во Сирија се само вовед во она што следува. Сè позасилените напади главно се насочени кон умерените бунтовници, поддржани од Западот. Исто така, се гаѓаат и цивили, а руските авиони два пати го нарушија турскиот воздушен ...

ЕУ со закана до Путин – веднаш да си ги прекинал нападите во Сирија

Репортер - 12.10.2015

Министрите за надворешни работи на ЕУ порачаа на состанокот во Луксембург дека е време да Русија ги прекине нападите на опозициската партија во Сирија. Не ли ги прекине Русија нападите, ризикуваме продлабочување на војната во Сирија, порачаа тие.

Оливер Стоун: Се надевам дека Путин ќе победи во Сирија

Руска реч - 12.10.2015

Мислам дека е правилно што Путин почна активно да дејствува во Сирија и се надевам дека ќе победи, изјави американскиот режисер Оливер Стоун. Американскиот режисер Оливер Стоун, креатор на документарци за политиката на Вашингтон, во интервју за ...

ВОЈНА ВО ЖИВО: Соборен руски авион, акција на руски хеликоптери, Сирија гори (ВИДЕО)

Телеграф - 12.10.2015

На социјлната мрежа „Јутјуб“ исто така се појавуваат разни снимки од Сирија, односно од подрачјата каде се водат најжестоките борби Немирите во Сирија не стивнуваат , а во странските медиуми секојдневно може д се слушнат и видат разни информации.

(ВИДЕО) ВОЈНА ВО ЖИВО – Соборен руски авион – падна првата руска глава од ИСИЛ

Репортер - 12.10.2015

Низ најпопуларната виде социјална мрежа „Joytube“ се појави видео од повеќе места во Сирија каде се водат најжестоки и најкрвнички борби. Странските медиуми континуирано пишуваат за тоа дека се соборени руски авиони од страна на турските пилоти, и ...

Могерини: Можеме да разговараме со Асад

А1 On - 12.10.2015

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерин денеска во Лукесмбург изјави дека не ја отфрла можноста за директни преговори на претставници на ЕУ со режимот на Башар ал Асад со цел да заврши војната ...

Курдите им се приклучија на сириските бунтовници, САД им фрлија муниција (ВИДЕО)

МКД - 12.10.2015

Коалицијата предводена од САД против ИСИС вчера со падобрани им фрлила муниција на сириските бунтовници што се борат против Исламска држава, рече висок американски функционер, пренесе Ројтерс .

Америка им достави муниција на сиријските бунтовмици

Локално - 12.10.2015

Американските сили од воздух фрлиле муниција за малокалибарско оружје на бунтовниците кои се борат против џихадистите на Исламската држава во северна Сирија, соопштија денеска официјални воени американски извори.

Обама: Знаевме дека Русија ќе ја погоди Сирија, но стратегијата е несоодветна

Локално - 12.10.2015

Во две телевизиски интервјуа во иста вечер претседателите на САД и Русија влегоа во индиректна полемика кој што ја направиле во борбата против тероризмот и најмногу во Сирија. “Знаевме дека Русија се подготвува да изврши воена помош на Сирија, ...

С. Арабија ќе се “мери” со Русија: Ако не престанете со бомбардирања, ќе ја вооружуваме опозицијата!

Локално - 12.10.2015

Руската воена интервенција во Сирија ќе има “опасни последици”, ќе ескалира граѓанската војна и ќе ги инспирира џихадисти од целиот свет да се вклучат во неа. Ова е пораката на саудискиот министер за одбрана до претседателот Владимир Путин со кого ...

(ВИДЕО) САД испратиле муниција на сириските бунтовници!

Локално - 12.10.2015

САД пуштиле вчера со падобрани муниција за лесно оружје во Северна Сирија за сириските бунтовници кои се борат против групата “Исламска држава”. Ова го соопшти портпаролот на Централната команда на САД полковник Патрик Рајдер, цитиран од Франс прес.

Столтенберг: Руската поддршка за Асад само ќе ја продолжи војната во Сирија

Точка - 12.10.2015

Континуираната руска поддршка за сирискиот претседател Башарал Асад само ќе ја продолжи војната во Сирија, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, објави МИА. – Русија би требало да игра конструктивна улога во борбата против ...

Путин: Не сакаме религиски конфликт во Сирија

Денешен - 12.10.2015

На 11 октомври во програмата „Во недела навечер“ на телевизискиот канал Росија беше прикажано ексклузивно интервју со претседателот на Русија Владимир Путин. Во него лидерот на нацијата одговори на прашања во врска со операцијата во Сирија, борбата ...

Путин признал дека руската операција во Сирија е со поддршка на Асад

Фактор - 12.10.2015

Целта на руските погоди во Сирија е за стабилизирањето на владата на сирискиот претседател Башар Асад. Тоа го коментирал претседателот на Русија, Владимир Путин за руската државна телевизија.

"Нафтеното танго" на Путин: Аналитичарите вака ја опишуваат интервенцијата на Русија во Сирија

Точка - 12.10.2015

Покрај ударите на исламистите, рускиот лидер Владимир Путин во Сирија игра "нафтено танго", со намера да спречи понатамошно посредување во цената на "црното злато" и Русија да преземе уште позначајна улога во неговата дистрибуција - наведуваат ...

Путин: Немаме намера да создаваме империја, но ќе се браниме од сите закани

Тера - 12.10.2015

Руски копнени трупи во Сирија не доаѓаат предвид, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за руската телевизија Расија 1. Според него, руската воздушна интервенција била темелно подготвена и нејзината цел е поддршка на копнената ...

Кина дефинитивно застана зад Асад и Сирија, а Столтенберг увери дека НАТО нема да се меша

Локално - 12.10.2015

Русија “веднаш” да ги прекине воздушните напади против умерените сириски бунтовници. Не е можен мир во Сирија при “ова раководтсво” во блискоисточната земја. Тоа нго изјавија министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ по состанокот во ...

Обама: Знаевме дека Русија ќе ја нападне Сирија

Фактор - 12.10.2015

Руската воена операција во Сирија не беше неочекувана за САД, бидејќи тие внимателно го следеле преносот на вооружувањето со помош на режимот на Башар Асад. Ова го изјави во интервју за програмата „60 минути“ на телевизијата „Си-Би-Ес“ претседателот ...

Путин: Русија нема намера да создава империја

Локално - 12.10.2015

Русија нема потреба од странска територија, ниту од природни ресурси, имаме доволно. Ние сме си доволна “, рече претседателот. Русија нема намера да создава империјата, таа сака само да ја заштити својата безбедност “, рече рускиот претседател ...

Не е битно кога ќе си од Асад, важно е да си оди

Вечер Прес - 12.10.2015

Велика Британија инсистира на тоа дека претседателот на Сирија Башар ал Асад не може да остане на таа функција, но е флексибилна околу времето и начинот на неговото заминување од власт Велика Британија инсистира на тоа дека претседателот на Сирија ...

Зошто Русија му е сојузник на Асад

Вечер Прес - 12.10.2015

Но сепак, поддршката на Русија за Асад не е толку поврзана со Сирија сама по себе колку со Западот. Кремљ со вџашеност ја набљудуваше Арапската пролет, гледајќи во востанијата против авторитарните лидери американски заговор.

Можеме да разговараме со Асад

Идивиди - 12.10.2015

Луксембург, 12 октомври 2015 (МИА) - Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерин денеска во Лукесмбург изјави дека не ја отфрла можноста за директни преговори на претставници на ЕУ со режимот на ...

Британија е флексибилна околу времето и начинот на заминување на Асад

Lider - 12.10.2015

Велика Британија инсистира на тоа дека претседателот на Сирија Башар ал Асад не може да остане на таа функција, но е флексибилна околу времето и начинот на неговото заминување од власт, изјави денеска шефот на британската дипломатија Филип Хамонд.

Путин исклучува руска копнена операција во Сирија

Lider - 12.10.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин изјави дека е исклучена можноста руските Вооружени сили да започнат копнена операција во Сирија. „Тоа е исклучено“, изјави Путин во интервјуто за емисијата „Недела вечер со Владимир Соловјев“ на каналот „Русија ...

Столтенберг: Руската поддршка за Асад само ќе ја продолжи војната во Сирија

Lider - 12.10.2015

Континуираната руска поддршка за сирискиот претседател Башарал Асад само ќе ја продолжи војната во Сирија, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. – Русија би требало да игра конструктивна улога во борбата против „Исламска ...