TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стефан повика на национално и духовно обединување

Deutsche Welle - 20.04.2014

Поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан во велигденското послание повика на духовно и национално обединување Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот ...

Христијаните го слават Велигден

24 Вести - 16.04.2017

Христос воскресе - Вистина воскресе! Со овие зборови на полноќ православните христијани го дочекаа Христовото воскресение. Традиционално, верниците кои постеа се омрсија со велигденски јајца. Во Соборниот храм „Св.

Христијаните ширум светот го слават Велигден

24 Вести - 20.04.2014

Милиони православни и католички верници ширум светот го слават најголемиот христијански празник – Велигден, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Христијаните го слават Велигден

Р.С.Европа - 20.04.2014

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден. Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а денеска се одржуваат воскресенски литургии.

Поглаварот на МПЦ повика на национално и духовно обединување

Р.С.Европа - 20.04.2014

Тајната на Воскресението има централно место и е најважен настан во учењето и во животот на светата Црква, рече во своето обраќање по повод празникот Велигден поглаварот на Македонската православна ...

Г.Г Стефан: Личните интереси да не бидат пред заедничките

Нова ТВ - 20.04.2014

Поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан во велигденското послание повика на национално и духовно обединување. „Настанот на Воскресението нe повикува да го чуваме единството, духовно ...

Православните и католичките верници го слават Велигден

Телма - 20.04.2014

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од ...

ФОТО: Христијаните го слават Велигден

Утрински - 20.04.2014

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од ...

ВЕРНИЦИТЕ ГИ ИСПОЛНИЈА ПРАВОСЛАВНИТЕ ХРАМОВИ ВО ОХРИД

Телма - 20.04.2014

Илјадници верници од сите краеви на државата и гости од странство синоќа ги исполнија христијанските храмови во балканскиот Ерусалим, каде со традиционална полноќна богослужба беше одбележан ...

Милиони христијани ширум светот го слават Велигден

Утрински - 20.04.2014

Милиони христијани ширум светот го прославуваат денеска Велигден. Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциско повика на солидарност, додека пораките од Москва и Киев покажаа длабока поделба ...

Милиони христијани го слават Велигден

Телма - 20.04.2014

Милиони христијани ширум светот го прославуваат денеска Велигден. Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциско повика на солидарност, додека пораките од Москва и Киев покажаа длабока поделба ...

Христос воскресе, честит Велигден

А1 On - 20.04.2014

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението.

Христијаните го прославуваат Велигден - Христос Воскресе!

Кајгана - 20.04.2014

Традиционално веста за Христовото воскресени во Македонија точно на полноќ беше објавена во сите храмови на Македонската православна црква, а Воскресната богослужба со Светата Златоустова литургија ...

Христијаните го слават Велигден ...

Н.Македонија - 16.04.2017

Христијаните го слават Велигден Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Г.г. Стефан повика на национално и духовно обединување

Н.Македонија - 20.04.2014

Поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан во велигденското послание повика на духовно и национално обединување - Времето во кое живееме изобилува со многу искушенија.

Христијаните го слават Велигден

БркајРабота - 20.04.2014

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од ...

Понеделник, Втор ден Велигден

Алсат-М - 20.04.2014

Православните верници денеска слават втор ден Велигден - Христовото Воскресение, најголемиот христијански празник, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Понеделник – Втор ден Велигден

Cooltura - 20.04.2014

Христово беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а вчера и денеска се одржуваат воскресенски литургиии. Овој празник е спој на верата и традицијата, негувана од памтивек, а ...

Понеделник/Втор ден Велигден

Алфа - 20.04.2014

Православните верници денеска слават втор ден Велигден - Христовото Воскресение, најголемиот христијански празник, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Пораки за најголемиот христијански празник Велигден

Фокус - 20.04.2014

Поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан во велигденското послание повика на национално и духовно обединување Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот ...

Милиони христијани ширум светот го слават Велигден

А1 On - 20.04.2014

Милиони христијани ширум светот го прославуваат денеска Велигден. Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциско повика на солидарност, додека пораките од Москва и Киев покажаа длабока поделба ...

Христијанските верници го празнуваат Велигден

Алфа - 12.04.2015

Денес е радост за христијанските верници, се веселат заради победата на животот над смртта, преку воскресението на Исус Христос. Денес е радост за христијанските верници, се веселат заради победата на животот над смртта, преку воскресението на Исус ...

Велигден во балканскиот Ерусалим

Алфа - 20.04.2014

Со мир во душата и љубов во срцето, да простуваме, да се сакаме и почитуваме - Христос воскресе. Со мир во душата и љубов во срцето, да простуваме, да се сакаме и почитуваме - Христос воскресе.

Бошкоски со честитка за Велигден

А1 On - 20.04.2014

Претседателот на Обединети за Македонија господинот Љубе Бошкоски им го честита Христовото воскресение на сите христијани, посакувајќи им здравје, љубов, среќа, мир и спокој, со силна верба дека ...

Христос воскресна!

+инфо - 20.04.2014

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е најголемиот христијански празник. За христијанските верници воскресението е потврда на сите зборови и ветувања на Исус.

Љубе Бошкоски го честита Велигден

+инфо - 20.04.2014

Претседателот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски им го честита Христовото воскресение на сите христијани, посакувајќи им здравје, љубов, среќа, мир и спокој, со силна верба дека љубовта ќе ја ...

Христос Воскресна – навистина воскресна!

Локално - 20.04.2014

Христос воскресна! Христос Воскресна! Христос Воскресна 1 Камбаните точно на полноќ во целата држава го навестија Воскресението Христово Велигден е – најсветлиот христијански празник , денот во кој ...

Денеска е Воскресение Христово (Велигден)

Локално - 20.04.2014

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 април. Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник.

Зошто црвени велигденски јајца?

Локално - 20.04.2014

Кога Христос, синот Божји умрел Христијаните се препирале со Евреите, тврдејќи дека Христос ќе воскреснел, додека Евреите зборувале дека тоа ќе се случи само ако кокошките почнат да несат црвени ...

Понеделник - Втор ден Велигден

Сител - 20.04.2014

Православните верници денеска слават втор ден Велигден - Христовото Воскресение, најголемиот христијански празник, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Втор ден Велигден

Канал5 - 09.04.2018

Православните верници денеска го слават вториот ден од Христовото Воскресение. По овој повод архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе богослужи во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ - Центар.

„Христос Воскресе! Навистина воскресе!” – Победа на животот над смртта

МК News - 20.04.2014

Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголем, туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век. Тој е суштината на христијанството, потврда и на самата вера зашто ...

Христијаните го прославуваат Велигден – Христос Воскресе!

Либертас - 20.04.2014

Традиционално веста за Христовото воскресени во Македонија точно на полноќ кон недела беше објавена во сите храмови на Македонската православна црква, а Воскресната богослужба со Светата Златоустова ...

Митрополит г. Петар: Воскресението Христово ни ја дава вистинската смисла на животот

Канал5 - 20.04.2014

Преспанско-пелагониската епархија, големиот христијански празник Велигден го прослави во централниот битолскиот Храм „Св. Великомаченик Димитриј“ каде богослужеше митрополитот г.

Позади пораката за воскрението?

Локално - 20.04.2014

Преспанско-пелагониската епархија, големиот христијански празник Велигден го прослави во централниот битолскиот Храм „Св. Великомаченик Димитриј“ каде богослужеше митрополитот г.

Прилепчанец на Велигден имал инфаркт – на 3от ден се рабудил од кома – веднаш отишол да гради црква

МК News - 20.04.2014

Манастирот „Христово воскресение“ е прв храм во Македонија посветен на Исус Христос, го изградил бизнисменот Мире Синадиноски од Прилеп на Велигден пред седум години, откако се заветил дека ако го ...

Грци, Срби и Бугари најбројни на Велигден во балканскиот Ерусалим

Канал5 - 20.04.2014

Со биењето на камбаните илјадници верници синоќа ја дочекаа радосната вест за Христовото Воскресение во Светиклиментовиот храм на Плаошник. Студеното време не ги спречи охриѓани, домашните и ...

Милиони христијани ширум светот го слават Велигден

Сител - 20.04.2014

Милиони христијани ширум светот го прославуваат денеска Велигден. Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциско повика на солидарност, додека пораките од Москва и Киев покажаа длабока поделба ...

Масовна посетеност на сите храмови на МПЦ во Македонија

Сител - 20.04.2014

Огромен број верници во христијанските храмови со свеќи и црвени јајца во рацете точно на полноќ ја слушнаа радосната вест за Христовото Воскресение. Централната богослужба за православните верници ...

Велигденска литургија: Г.г. Стефан повика на духовно и национално обединување

МРТ - 20.04.2014

„Човекот е создаден за заедница а не за да живее како единка, сам за себе. Да го чуваме единствто, духовно и национално, за доброто на нашата црква и татковина“, вели Г.г стефан – Архиепископ ...

Христос воскресе, честит Велигден

Телеграф - 20.04.2014

Во храмовите низ земјава се служеа богослужби по повод големиот празник, на кои присуствуваа бројни верници Христос воскресе, навистина воскоресе! Со овие зборови од вечерва по полноќ православните ...

Христос воскресна, честит Велигден

еМагазин - 20.04.2014

Празникот на Христовото воскресение – Велигден е празник на љубовта и мирот, триумф на животот над смртта, на доброто над злото и ден кога Исус Христос воскреснал од мртвите по неговата смрт со ...

Зошто велигденските јајца се црвени?

еМагазин - 20.04.2014

Кога во неделата Христос воскреснал, Христијаните отишле на гробот Христов, виделе и поверувале, по што радосни се вратиле во градот и на сите им раскажале дека Христос воскреснал. Евреите рекле дека ќе веруваат дека Христос воскреснал и дела ќе им ...

Се празнува втор ден Велигден

Телеграф - 20.04.2014

Воскресението Христово беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а вчера и денеска се одржуваат воскресенски литургиии Православните верници денеска слават втор ден Велигден – ...

Христијаните го слават Велигден!

Бриф - 20.04.2014

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од ...

Митрополит г. Петар: Преку воскресението Христово се надминаа проблемите

Телеграф - 20.04.2014

Да го живееме воскресението значи човекот да се обожи, а светот околу себе да го освети. Ние денес живееме во едно чудно доба, во едно време на кризи на духот и културата, рече г.

ВЕЛИГДЕНСКО ПОСЛАНИЕ НА Г.Г. СТЕФАН: Воскресението не повикува да го чуваме единството

Телеграф - 20.04.2014

Исполнети со велигденска радост, на овој Ден над деновите, ве поздравуваме сите, возљубени чеда на мајката Македонска црква, и во Татковината и насекаде по светот, рече г.г.

Велигденска богослужба во 36.000 цркви во светот

Телеграф - 20.04.2014

Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциск повика на солидарност, додека пораките од Москва и Киев покажаа длабока поделба по повод ситуацијата во Украина Милиони христијани ширум светот го ...

Милиони христијани ширум светот го слават Велигден

Бриф - 20.04.2014

Милиони христијани ширум светот го прославуваат денеска Велигден. Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциско повика на солидарност, додека пораките од Москва и Киев покажаа длабока поделба ...

Вистина.мк ви го честита најголемиот христијански празник, Велигден

Вистина.мк - 20.04.2014

Христовата светлина нека ви го осветли патот, душата нека ви ја наполни со радост. Да ви сочува се што имате и да ви подари се што сакате. ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ, НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ! ЧЕСТИТ ВЕЛИГДЕН Ви ...

Волшебна Македонија: Велигден во Скопје

Вистина.мк - 20.04.2014

Во цела Македонија, во сите праволсавни, но и католички цркви годинава, на ист ден, се празнува највеселиот и најголемиот празник, Христово воскресение, Велигден.

г.г. Стефан повика на национално и духовно обединување

Тера - 20.04.2014

Поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан во велигденското послание повика на духовно и национално обединување. „Настанот на Воскресението нe повикува да го чуваме единството, духовно ...

Христијаните го слават Велигден

Тера - 20.04.2014

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од ...

Милиони христијани го слават Велигден

Вистина.мк - 20.04.2014

Милиони христијани ширум светот денеска го прославуваат Велигден. Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциско повика на солидарност, додека пораките од Москва и Киев покажаа длабока поделба ...

ФОТО: Тодоров ја посети црквата „Воскресение Христово“ во Зелениково

Вистина.мк - 20.04.2014

По повод одбележување на празникот Воскресение Христово – Велигден, Никола Тодоров денеска ја посети црквата „Воскресение Христово“ во Зелениково. Оваа црква, која е именувана по денешниот голем ...

Владиката Петар со честитка за Велигден

Тера - 20.04.2014

Миторполитот Преспанско Пелагониски и администратор Австралиско Новозеландски по повод најголемиот празник Велигден Христовото Воскресение им се обрати на верниците од православна ...

Христос Воскресна се слави Велигден

Тера - 20.04.2014

Синоќа во Битола по традиција митрополитот Преспанко Пелагониски и администратор Австралиско Новозеландски по вечерната литургија го најави празнувањето на најголемиот христијански празник Велигден ...

ХРИСТОС воскресе

Мое Здравје - 20.04.2014

Со мир во душата, љубов во срцето, со верба во Бога, во слава на Христос, да се радуваме, да простуваме, да се сакаме и да се почитуваме. За многу години да ни е овој голем празник ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ...

Фото: Верниците ги исполнија христијанските храмови во Охрид

OhridNews - 20.04.2014

Река народ вечерва се слеваше кон христијанските храмови во Охрид. Православните верници и католиците денеска го одбележуваат најголемиот христијански празник Воскресение Христово -Велигден.

Христос Воскресна!

Орбис - 20.04.2014

Православните и католичките верници го слават Христовото воскресение, најголемиот и најрадосниот празник, кој според христијанското учење ја симболизира победата на животот над смртта.

Денеска е Воскресение Христово - Велигден

Скопје инфо - 20.04.2014

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја делиме неделата на седум дена.

Христијаните го слават Велигден

Press24 - 20.04.2014

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од ...

Верниците го прославија Велигден во Соборниот храм (ГАЛЕРИЈА)

Скопје инфо - 20.04.2014

Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а денеска се одржуваат воскресенски литургиии. Православните и католичките верници денеска го слават ...

Христос Воскресе! Честит Велигден!

Таратур - 20.04.2014

Денес Христијаните од цел свет го слават Христовото воскресение, Велигден! Во Македонија, веста за Христовото воскресение точно на полноќ ја објавија свештениците и архиереите на богослужби што се ...

Христијаните го празнуваат Вториот ден од Велигден

Курир - 20.04.2014

Православните верници денеска слават втор ден Велигден – Христовото Воскресение, најголемиот христијански празник, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Митрополит г. Петар на полноќ им честита Велигден на сите христијани

Курир - 20.04.2014

Преспанско-пелагониската епархија, големиот христијански празник Велигден го прослави во централниот битолскиот Храм „Св. Великомаченик Димитриј“ каде богослужеше митрополитот г.

Митрополит г. Петар: Воскресението Христово ни ја дава вистинската смисла на животот

Press24 - 20.04.2014

Преспанско-пелагониската епархија, големиот христијански празник Велигден го прослави во централниот битолскиот Храм „Св. Великомаченик Димитриј“ каде богослужеше митрополитот г.

Митрополит г. Петар: Христовото воскресение ја дава смислата на животот

Нетпрес - 20.04.2014

Преспанско-пелагониската епархија, големиот христијански празник Велигден го прослави во централниот битолскиот Храм „Св. Великомаченик Димитриј“ каде богослужеше митрополитот г.

Христијаните денеска го празнуваат Велигден

За Се - 20.04.2014

Христовото Воскресение-Велигден го празнуваат денеска православните и католичките верници, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Среќен Велигден: Христос воскресе! Навистина воскресе!

Популарно - 20.04.2014

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од ...

Христијаните го прославуваат Велигден – Христос Воскресе!

Хајд Парк - 20.04.2014

Традиционално веста за Христовото воскресени во Македонија точно на полноќ кон недела беше објавена во сите храмови на Македонската православна црква, а Воскресната богослужба со Светата Златоустова ...

Г.Г. Стефан повика на национално и духовно обединување

Portal - 20.04.2014

Поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан во велигденското послание повика на национално и духовно обединување. „Настанот на Воскресението нe повикува да го чуваме единството, духовно ...

Милиони христијани го слават Велигден

Курир - 20.04.2014

Милиони христијани ширум светот денеска го прославуваат Велигден. Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциско повика на солидарност, додека пораките од Москва и Киев покажаа длабока поделба ...

Македонците во Белгија го чествуваа Велигден

Нетпрес - 20.04.2014

Христос Воскрес – Вистина воскресе. Возљубени чеда македонски овде во Брисел . Македонија е славна земја, Македонија е библиска земја. Со овие зборови им се обрати отец Боро од стумичката епархија на ...

Велигденско послание на Митрополитот Повардарски, Агатанѓел: Да ги отвориме своите срца и души за нови благодатни сили

Дума - 20.04.2014

„Македонскиот православен народ денеска зачекори во време исполнето со надумна, божествена и воскресенска радост. Нашата вера и надеж во овоземниот живот е заснована токму на Христовото воскресение.

ФОТО: Тодоров ја посети црквата „Воскресение Христово“ во Зелениково

Курир - 20.04.2014

По повод одбележување на празникот Воскресение Христово - Велигден, Никола Тодоров денеска ја посети црквата „Воскресение Христово“ во Зелениково. Оваа црква, која е именувана по денешниот голем ...

ФОТО: Тодоров во црквата Воскресение Христово во Зелениково

Press24 - 20.04.2014

Министерот за здравство, Никола Тодоров, по повод Велигден, ја посети црквата Воскресение Христово во Зелениково. ФОТО: Курир ...

Тодоров ја посети црквата „Воскресение Христово“ во Зелениково

Република - 20.04.2014

Министерот Никола Тодоров, по повод празникот Воскресение Христово – Велигден, денеска ја посети црквата „Воскресение Христово“ во Зелениково. Честитајќи го големиот празник на Христовото Воскресение ...

ЉУБЕ БОШКОСКИ: Љубовта ќе ја победи омразата во Македонија

Sky - 20.04.2014

Претседателот на Обединети за Македонија господинот Љубе Бошкоски им го честита Христовото воскресение на сите христијани, посакувајќи им здравје, љубов, среќа, мир и спокој, со силна верба дека ...

Христијаните го прославуваат Велигден - Христос Воскресе!

Макфакс - 20.04.2014

Традиционално веста за Христовото воскресени во Македонија точно на полноќ кон недела беше објавена во сите храмови на Македонската православна црква, а Воскресната богослужба со Светата Златоустова ...

Г.Г. Стефан повика на национално и духовно обединување

Макфакс - 20.04.2014

Поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан во велигденското послание повика на национално и духовно обединување. „Настанот на Воскресението нe повикува да го чуваме единството, духовно ...

Честит Велигден

Lider - 20.04.2014

Христовата светлина нека ви го осветли патот, душата нека ви ја наполни со радост. Да ви сочува се што имате и да ви подари се што сакате. ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ, НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ! Тимот на ...

Воскресение Христово- Велигден

Kumanovo News - 20.04.2014

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е најголемиот христијански празник. Тоа е празник на победатата над смртта. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението.

Г.Г. Стефан повика на национално и духовно обединување

Lider - 20.04.2014

Поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан во велигденското послание повика на национално и духовно обединување. „Настанот на Воскресението нe повикува да го чуваме единството, духовно ...

Прилепчанец на Велигден имал инфаркт, се рабудил од кома и отишол да гради црква

Денешен - 20.04.2014

Манастирот „Христово воскресение“ е прв храм во Македонија посветен на Исус Христос, го изградил бизнисменот Мире Синадиноски од Прилеп на Велигден пред седум години, откако се заветил дека ако го ...

Митрополитот г. Петар: Преку воскресението Христово се надминаа сите проблеми на човекот

Денешен - 20.04.2014

Преспанско-пелагониската епархија, големиот христијански празник Велигден го прослави во централниот битолскиот Храм „Св. Великомаченик Димитриј“ каде богослужеше митрополитот г.

Тодоров ја посети црквата „Воскресение Христово“ во Зелениково / Фото

Lider - 20.04.2014

По повод одбележување на празникот Воскресение Христово – Велигден, Никола Тодоров денеска ја посети црквата „Воскресение Христово“ во Зелениково. Оваа црква, која е именувана по денешниот голем ...

Г.Г. Стефан повика на национално и духовно обединување

Актуелно24 - 20.04.2014

Поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан во велигденското послание повика на национално и духовно ...

Христос воскресе-Навистина воскресе!

Falanga - 20.04.2014

Празникот на Христовото воскресение - Велигден е празник на љубовта и мирот, триумф на животот над смртта. Православните и католичките верници го слават Христовото воскресение, најголемиот и ...

Христијаните го слават Велигден

Maxim - 20.04.2014

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од ...

Митрополит г. Петар: Животот не е повеќе само збир на историски настани туку е заедница до Бога

Maxim - 20.04.2014

Преспанско-пелагониската епархија, големиот христијански празник Велигден го прослави во централниот битолскиот Храм „Св. Великомаченик Димитриј“ каде богослужеше митрополитот г.

ФОТО: Тодоров запали свеќа во црквата Воскресение во Зелениково

Maxim - 20.04.2014

Министерот за здравство, Никола Тодоров, по повод Велигден, ја посети црквата Воскресение Христово во ...

Велика сабота, денот меѓу смртта и воскресението

24 Вести - 07.04.2018

Денеска е Велика сабота, ден на покојот, ден на покојникот, ден на најголемиот покој и на најголемиот покојник. Велика сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста.

Денеска е Велика Сабота, ден пред Велигден

Р.С.Европа - 19.04.2014

Христијаните денеска ја слават Велика сабота, ден на свештен трепет пред Христовото воскресение. На полноќ верниците ќе го одбележат христовото воскресение, кога почнува еден од најголемите ...

Велика Сабота - на полноќ камбаните го означуваат Христовото воскресение

Нова ТВ - 19.04.2014

Денешниот ден, Велика Сабота, според христијанското учење е ден на свештен трепет пред Христовото воскресение, кое точно на полноќ ќе го означат биењето на камбаните.

Велика Сабота, ден пред Христовото воскресение - Велигден

Телма - 19.04.2014

Христијаните денеска ја слават Велика Сабота, ден пред Христовото воскресение – Велигден. Сабота кон Велигден е ден на спокој и премин кон радоста на Исусовото воскресение и триумфот на животот над ...

Велика Сабота: Денот меѓу смртта и воскресението

Утрински - 19.04.2014

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, ...

Митрополитот Повардарски Агатангел упати Велигденско Послание

Утрински - 19.04.2014

Митрополитот Повардарски Агатангел денеска на прес-конференција испрати Велигденско Послание до свештенослужителството,монаштвото и верните чеда на Македонската православна црква по повод ...

Денеска е Велика Сабота, ден пред Велигден

Алсат-М - 19.04.2014

Христијаните денеска ја слават Велика сабота, ден на свештен трепет пред Христовото воскресение. На полноќ верниците ќе го одбележат христовото воскресение, кога почнува еден од најголемите ...

Велика Сабота - денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден

БркајРабота - 19.04.2014

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, ...

Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

А1 On - 19.04.2014

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста.

Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

Идивиди - 19.04.2014

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста.

Најубаво украсени велигденски јајца

Бизнис Инфо - 19.04.2014

За големиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, верниците со посебна радост и среќа се подготвуваат за негово празнување. Основата на велигденските празници е во семејните радости ...

Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

Алфа - 30.04.2016

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник.

Велигден треба да се слави црковно

Н.Македонија - 19.04.2014

Традицијата за протнување под гробот нема никаков контекст, односно не е поврзана со настаните што се одбележуваат, а најмалку тоа треба да се прави од причина дека ќе ни донесе среќа и успех.

Велика Сабота – Денот меѓу смртта и воскресението

Cooltura - 19.04.2014

Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Денот на Големиот Покој е времето кога Христовото тело е во гробот.

Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

365 - 19.04.2014

Велика Сабота е ден на покојот, ден на покојникот, ден на најголемиот покој и на најголемиот покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува ...

Велика сабота или ден на покојникот

Алфа - 19.04.2014

Христијаните денеска ја слават Велика сабота, ден на свештен трепет пред Христовото воскресение. На полноќ верниците ќе го одбележат христовото воскресение, кога почнува еден од најголемите ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Велигден

А1 On - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. - Денеска се прославува најголемиот христијански празник, ден кога верниците се радуваат на победата на ...

Денеска е Велика Сабота, ден пред радосниот восклик

+инфо - 19.04.2014

Денешниот ден, Велика Сабота, според христијанското учење е ден на свештен трепет пред Христовото воскресение, кое точно на полноќ ќе го означат биењето на камбаните и радосниот восклик „Христос ...

Велигден, преданија за иднината…

Фактор - 19.04.2014

Православните верници утре го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Г.г. Стефан: Доаѓа денот на правдата и радоста

+инфо - 19.04.2014

За да бидеме достојни чеда и следбеници на воскреснатиот Господ, должни сме да живееме според заповедите и учењето на светата Црква, рече во својата честитка по повод најголемиот христијански празник ...

Денеска е Велика сабота, ден пред Велигден

Либертас - 19.04.2014

Христијаните денеска ја слават Велика сабота, ден на свештен трепет пред Христовото воскресение. На полноќ верниците ќе го одбележат христовото воскресение, кога почнува еден од најголемите ...

Велика Сабота. Денот меѓу смртта и воскресението

Локално - 19.04.2014

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, ...

Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

Сител - 19.04.2014

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста.

Велика Сабота – Ден на свештениот трепет

Канал5 - 19.04.2014

Молитивите и литургијата ги надгласија звуците на дождот во тивкото утро на Велика Сабота. Централната богослужба со кој чиноначалствуваше архиепископот г.г Стефан се одржа и годинава во црквата СВ ...

Манастирите мир за душата - Канал 5 во Марков манастир

Канал5 - 19.04.2014

Сестринството од манастирот со порака сакајте се и проштевајте Мир и спокој, читањето на евангелијата, ангелскиот глас на монахињите во црквата „Свети Димитрија“ во Марковиот манастир ви ја ...

Велигденска литургија во Радишани

МРТ - 19.04.2014

На денот што претходи на победата на животот над смртта, меѓу распетието и воскресението, Велика сабота, во црквата св. Наум Охридски во скопско Радишани, се одржа свечена литургија, со која ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Велигден

Канал5 - 19.04.2014

ВМРО-ДПМНЕ упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија по повод најголемиот и најсветлиот христијански празник, Воскресение Христово - Велигден.

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Велигден

Сител - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. - Денеска се прославува најголемиот христијански празник, ден кога верниците се радуваат на победата на ...

Верниците се подготвуваат за најголемиот христијански празник – Велигден

Сител - 19.04.2014

За да бидеме достојни чеда и следбеници на воскреснатиот Господ, должни сме да живееме според заповедите и учењето на светата Црква, рече во својата честитка по повод најголемиот христијански празник ...

Велика Сабота - Ден на свештениот трепет, на тишината и на молитвата

Канал5 - 19.04.2014

Хритијанските верници го исчекуваат гласот на замолкнатите црковни ѕвона за да ја објават радосната вест за христовото воскресение - симболот на победата на животот над смртта.

Митрополитот Повардарски Агатангел упати Велигденско Послание

Сител - 19.04.2014

Митрополитот Повардарски Агатангел денеска на прес-конференција испрати Велигденско Послание до свештенослужителството,монаштвото и верните чеда на Македонската православна црква по повод ...

Митрополитот Повардарски Агатангел упати Велигденско Послание

Канал5 - 19.04.2014

Митрополитот Повардарски Агатангел денеска на прес-конференција испрати Велигденско Послание до свештенослужителството,монаштвото и верните чеда на Македонската православна црква по повод ...

Велика Сабота: Денот меѓу смртта и воскресението

Телеграф - 19.04.2014

Денот на Големиот Покој е времето кога Христовото тело е во гробот. Покојникот е внатре од вчера. Овој е втор ден на нашата жалост, тага и молк. Ден на длабоко молчание, созерцание и покој Сабота, ...

Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

Бриф - 19.04.2014

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста.

Денеска е Велика сабота, ден пред Христовото воскресение

Точка - 19.04.2014

Христијаните денеска ја слават Велика сабота, ден на свештен трепет пред Христовото воскресение. На полноќ верниците ќе го одбележат христовото воскресение, кога почнува еден од најголемите ...

Митрополитот Агатангел упати Велигденско Послание до верниците

Телеграф - 19.04.2014

Митрополитот Повардарски Агатангел потенцира дека Македонскиот православен народ денеска зачекори во време исполнето со надумна, божествена и воскресенска радост Митрополитот Повардарски Агатангел ...

Денеска е Велика Сабота – ден на свештен трепет

Вистина.мк - 19.04.2014

Денешниот ден, Велика Сабота, според христијанското учење е ден на свештен трепет пред Христовото воскресение, кое точно на полноќ ќе го означат биењето на камбаните и радосниот восклик „Христос ...

Велика Сабота-Денот меѓу смртта и воскресението

Тера - 27.04.2019

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста.

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Велигден на сите православни христијани

Вистина.мк - 19.04.2014

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита најголемиот и најсветлиот христијански празник, Воскресение Христово – Велигден.

Велика Сабота - ден на свештен трепет

Охрид Прес - 19.04.2014

Во домовите на православните верници се прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански празник - Велигден. Денешниот ден, Велика Сабота, според христијанското ...

Денеска е Велика Сабота – ден на свештен трепет

Република - 19.04.2014

Денешниот ден, Велика Сабота, според христијанското учење е ден на свештен трепет пред Христовото воскресение, кое точно на полноќ ќе го означат биењето на камбаните и радосниот восклик „Христос ...

Денеска е Велика Сабота – ден на свештен трепет

Скопје инфо - 19.04.2014

Денешниот ден, Велика Сабота, според христијанското учење е ден на свештен трепет пред Христовото воскресение, кое точно на полноќ ќе го означат биењето на камбаните и радосниот восклик „Христос ...

Велика Сабота- денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден

Курир - 19.04.2014

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, ...

Каква е атмосферата во Скопје за Велигденските празници?

Скопје инфо - 19.04.2014

Деновиве во Соборниот храм во Скопје редици на граѓани чекаа да остават бојадисано јајце, да запалат свеќа и да се помолат за здравје за своите најблиски во очекување на Христовото воскресение.

Денеска е Велика Сабота - камбаните на полноќ ќе го означат воскресението Христово

Press24 - 19.04.2014

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, ...

Денеска е Велика сабота, ден пред Христовото воскресение

Нетпрес - 19.04.2014

Христијаните денеска ја слават Велика сабота, ден на свештен трепет пред Христовото воскресение. На полноќ верниците ќе го одбележат христовото воскресение, кога почнува еден од најголемите ...

Велика Сабота: Денот што ги спојува распнувањето и радоста

Популарно - 19.04.2014

Велика Сабота е ден на покојот, ден на покојникот, ден на најголемиот покој и на најголемиот покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува ...

Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

Хајд Парк - 19.04.2014

Велика Сабота е ден на покојот, ден на покојникот, ден на најголемиот покој и на најголемиот покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува ...

Велигденска литургија во Радишани

Република - 19.04.2014

На денот што претходи на победата на животот над смртта, меѓу распетието и воскресението, Велика сабота, во црквата „Св. Наум Охридски“ во скопско Радишани, се одржа свечена литургија, со која ...

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Велигден на православните христијани

Нетпрес - 19.04.2014

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во земјава им го честита најголемиот и најсветлиот христијански празник, Воскресение Христово – Велигден. „Велигден е ден на радоста и најсветол ден.

ВМРО-ДПМНЕ со велигденска честитка за сите православни христијани

Portal - 19.04.2014

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита најголемиот и најсветлиот христијански празник, Воскресение Христово - Велигден.

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Велигден на сите православни христијани

Република - 19.04.2014

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита најголемиот и најсветлиот христијански празник, Воскресение Христово – Велигден.

Г.г. Стефан: По трагедијата што се случи на Велики Петок, еве го Денот на правдата

Нетпрес - 19.04.2014

За да бидеме достојни чеда и следбеници на воскреснатиот Господ, должни сме да живееме според заповедите и учењето на светата Црква, рече во својата честитка по повод најголемиот христијански празник ...

Вечерва главната богослужба по повод Воскресението Христово на Плаошник

OhridNews - 19.04.2014

Вечерва во храмовите на Македонската православна црква во Охрид ќе се одржат полноќни богослужби по повод големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден.

Велика Сабота - денот меѓу смртта и воскресението

Макфакс - 11.04.2015

Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Православните верници ги прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански празник – Велигден.

ВМРО-ДПМНЕ со велигденска честитка за сите православни христијани

Макфакс - 19.04.2014

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита најголемиот и најсветлиот христијански празник, Воскресение Христово - Велигден.

Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

Lider - 19.04.2014

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот , ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, ...

Митрополитот Повардарски Агатангел упати Велигденско Послание

Lider - 19.04.2014

Митрополитот Повардарски Агатангел денеска на прес-конференција испрати Велигденско Послание до свештенослужителството, монаштвото и верните чеда на Македонската православна црква по повод ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Велигден

Lider - 19.04.2014

ВМРО-ДПМНЕ упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија по повод најголемиот и најсветлиот христијански празник, Воскресение Христово – Велигден.

Велигденска честитка од Генералниот Конзул во Мелбурн до Македонските православни верници

Falanga - 19.04.2014

Генералниот Конзулат, на сите православни христијани им посакува радост и верба во животот и во Божјиот благослов.. За најубавиот христијански православен празник Воскресение Христово, Велигден , ...

Денеска е Велика Сабота-ден на свештен трепет

Falanga - 19.04.2014

Вечерва се оди во црква каде што секој носи црвено јајце. Денешниот ден, Велика Сабота, според христијанското учење е ден на свештен трепет пред Христовото воскресение, кое точно на полноќ ќе го ...

Денеска е Велика Сабота ден на свештен трепет пред Христовото Воскресение

Maxim - 19.04.2014

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, ...

Архиепископот Стефан повика на национално и духовно обединување

Falanga - 19.04.2014

Времето во кое живееме изобилува со многу искушенија. Поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, г.г. Стефан во велигденското послание повика на национално и духовно ...

Велигденско Послание - Митрополит Преспанско Пелагониски - Администратор Австралиско Новозеландски - Петар

Falanga - 19.04.2014

По повод Велигненските празници Митрополитот г-дин Петар испрати Велигденско Послание. † Петар По милоста Божја, Митрополит Преспанско-Пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски, на сето ...

Велигденска честитка од Светски Македонски Конгрес

Falanga - 19.04.2014

Пишува: Тодор Петров. 18 април 2014 година, Скопје, Македонија - Светскиот Македонски Конгрес упатува искрени честитки до Неговото Блаженство г.г. Стефан Архиепископ Охридски и Македонски, ...

Велигденска честитка на бискупот скопски Киро Стојанов

24 Вести - 18.04.2014

Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, по повод христовото воскресение до верниците од католичка вероисповед упати велигденска честитка.

Охрид украсен и отворен за продолжениот велигденски викенд

Утрински - 18.04.2014

Охрид - Новата градска власт ги изненади пријатно охригани и нивните гости, поставувајќи, по повод големиот христијански празник Велигден, големи осветлени јајца во цветните алеи околу градскиот ...

Велигденска честитка од бискупот скопски и апостолси егзарх

Телма - 18.04.2014

Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов по повод Христовото Воскресение-Велигден до верниците од католичка вероисповед упати велигденска честитка.

Денеска е Велики Петок. Најтешкиот ден во годината

А1 On - 10.04.2015

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 28 март. Денеска е Велики Петок. Велики петок освен Велипеток уште се вика и Распет петок зашто на овој ден е распнат Исус Христос.

Велигденска честитка на бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов

А1 On - 30.03.2018

Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов по повод празникот Христово воскресение – Велигден, што в недела (1 април) го слават граѓаните со католичка вероисповед, денеска упати велигденска честитка.

Велигденска честитка на бискупот скопски Киро Стојанов

Алсат-М - 18.04.2014

Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов по повод Христовото Воскресение-Велигден до верниците од католичка вероисповед упати велигденска честитка.

Денеска не се чисти и работи – строг пост

Хитпортал - 18.04.2014

Н а Велики Петок не се извршува божествена Литургија, а на часовите повторно се читаат евангелијата на неговите страдања. Вечерната (изнесувањето на плаштеницата) е посветено на погребувањето на Исус ...

СДСМ го честиташе Велигден

А1 On - 18.04.2014

По повод големиот Христијански празник Велигден, до сите православни и католички верници од СДСМ упатија искрени честитки за среќно и многугодишно празнување на Христовото Воскресение.

Честитка од бискупот Киро Стојанов за Велигден

+инфо - 18.04.2014

Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов по повод Христовото Воскресение-Велигден до верниците од католичка вероисповед упати велигденска честитка, која ја пренесе МИА.

Денеска не се чисти и работи – строг пост

МК News - 18.04.2014

На Велики Петок не се извршува божествена Литургија, а на часовите повторно се читаат евангелијата на неговите страдања. Вечерната (изнесувањето на плаштеницата) е посветено на погребувањето на Исус ...

Велигденска честитка од бискупот скопски Киро Стојанов

Либертас - 18.04.2014

Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов по повод Христовото Воскресение-Велигден до верниците од католичка вероисповед упати велигденска честитка.

Велигденските празнувања во Струмица

МРТ - 18.04.2014

Православните христијани продолжуваат со велигденските празнувања. Велики петок денот на распетието на Исус. Со свети литургии и принесување на бескрвна жртва, со читање извадоци од евенгелијата во ...

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верски заедници до МПЦ-ОА

Канал5 - 18.04.2014

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи до поглаварот на Македонска православна црква - Охридска архиепископија г. г. Стефан и Светиот Синод, по повод празникот над сите ...

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи до католичките верници

Канал5 - 18.04.2014

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод големиот христијански празник Христово Воскресение - Велигден упати телеграма со честиттки до Бискупијата скопска и бискупот ...

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верски заедници до МПЦ-ОА

Сител - 18.04.2014

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи до поглаварот на Македонска православна црква - Охридска архиепископија г. г. Стефан и Светиот Синод, по повод празникот над сите ...

Честитка од бискупот Киро Стојанов за Велигден

Локално - 18.04.2014

Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов по повод Христовот Воскресение-Велигден до верниците од католичка вероисповед упати велигденска честитка, која ја пренесе МИА.

Велигденска честитка на бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија Киро Стојанов

МРТ - 18.04.2014

„Браќа и сестри во Христа! Празнувајќи го најголемиот христијански празник, страданието, смртта и воскресението Христово, христијаните се впуштаат во размислување и проживување на најдлабоките тајни ...

Денеска е Велики Петок - Денот на Христовото страдања

Сител - 18.04.2014

Православните и католичките верници денес го празнуваат Христовото распнување. Велики петок или Распет петок во христијанската вера важи за најтежок празник.

Велигденска честитка на бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија Киро Стојанов

Телеграф - 18.04.2014

Божјиот пат кон човекот е Христос а патот на христијаните кон Бога е човекот. Затоа на овој празник е зачната Црквата – Христовото Мистично тело – која ја навестува победата на животот над смртта, ...

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верските заедници до Евангелско-Методистичката црква

Бриф - 18.04.2014

Директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска денеска упати телеграма со честитки до свештенство и монаштво, како и на сите верници од ...

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

Телеграф - 18.04.2014

Нека Ви е честит овој голем празник и Ви посакувам овие денови да ги поминете во духовен мир, радост и благосостојба. Христос воскресна-навистина воскресна, се нагласува во телеграмата Комисијата за ...

Велигденска честитка на бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија Киро Стојанов

Вистина.мк - 18.04.2014

Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, упати честитка до верниците од католичка вероисповед по повод Христовото Воскресение-Велигден.

Одбележан споменот на христовите страдањa, денеска традиционално се вади плаштеница

OhridNews - 18.04.2014

Велигден е најголемиот христијански празник, која ја означува победата над смртта, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Верувања и обичаи за Велики Петок

За Се - 18.04.2014

Настанот кој е поврзан со овој празник е Христовото распнување. Поради тоа што Христовата личност е божествена, тој единствен меѓу луѓето немаше никаков грев, или поинаку кажано се одликуваше со ...

Велигденска честитка на бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов

Press24 - 14.04.2017

Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов по повод празникот Христово воскресение – Велигден, што в недела (16 април) го слават граѓаните со католичка вероисповед, денеска упати велигденска честитка.

Комисијата за односи со верските заедници го честита Велигден

Press24 - 18.04.2014

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Валентина Божиновска денеска испрати честитка до свештенство и монаштво, како и на сите верници од ...

Велигденска честитка на бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов

Курир - 14.04.2017

Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов по повод празникот Христово воскресение – Велигден, што в недела (16 април) го слават граѓаните со католичка вероисповед, денеска упати велигденска честитка.

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верските заедници до сите христијани

Република - 18.04.2014

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод големиот христијански празник Христово Воскресение – Велигден упати телеграма со честитки до поглаварот на Македонска православна ...

Денеска е Велики Петок – Христово распнување

Lider - 18.04.2014

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 5 април. Денеска е Велики Петок. Настанот кој е поврзан со овој празник е Христовото распнување.

Охрид украсен за Велгден

Falanga - 18.04.2014

Со крајот на месецов ќе пристигне и првата група на туристи од Холандија и земјите на Бенелуксот. Новата градска власт ги изненади пријатно охригани и нивните гости, поставувајќи, по повод големиот ...

Скопскиот бискуп Киро Стојанов упати честитка до верниците по повод Велигден

Maxim - 18.04.2014

Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, упати честитка до верниците од католичка вероисповед по повод Христовото Воскресение-Велигден.

Валентина Божиновска им го честиташе Велигден на сите верници

Maxim - 18.04.2014

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Валентина Божиновска денеска испрати честитка до свештенство и монаштво, како и на сите верници од ...

СДСМ како најголеми безбожници ќе митингуваат и на најтажниот ден во годината

Falanga - 18.04.2014

Покрај постот, на денот на христијанската жалост не се работи по дома, ниту на поле.. СДСМ, денеска, како и многупати досега повторно покажа дека е далечна од Бога и од православните граѓани.

Велигденска честитка на бискупот скопски Киро Стојанов

Falanga - 18.04.2014

На овој празник е зачната црквата – христовото мистично тело. Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, по повод христовото воскресение до верниците од католичка вероисповед ...

Христовото воскресение да ни биде пример за спасение

Н.Македонија - 17.04.2014

Човекот е создаден за заедница, а не за да живее како единка, сам за себе. Затоа настанот на воскресението нѐ повикува да го чуваме единството, духовно и национално, за доброто на нашата црква и ...

Велики Четврток: Денеска се бојадисуваат велигденските јајца

Н.Македонија - 17.04.2014

Денес, пред изгрејсонце, се бојадисуваат првите три црвени јајца Црвените јајца се симбол на воскресението Христово и на самиот празник Велигден а црвената боја е боја на победата.

Денеска е Велики четврток

Sky - 17.04.2014

Православните христијани денеска го празнуваат Велики четврток, ден според кој по Велика среда завршуваат великоипосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење.

Велики Четврток – почна чествувањето на Велигден

Хајд Парк - 17.04.2014

Православните христијани денеска го слават Велики Четврток со што ќе отпочнат и Велигденските празници. Уште пред изгрејсонце домаќинките ги бојадисаа првите три црвени велигденски јајца, а црквата ...

Денеска се одбележува Велики четврток

Фама - 17.04.2014

Православните христијани денеска го одбележуваат Велики четврток во знак на сеќавање на последното јадење на Исус Христос, Тајната вечера. На Велики четврток е востановена и Светата тајна причест, ...

Денеска е Велики четврток

24Струмица - 17.04.2014

Православните христијани кои се придржуваат до јулијанскиот календар денеска го одбележуваат Велики Четврток, со што почнуваат Велигденските празници.

Велики Четврток – почна чествувањето на Велигден

Portal - 17.04.2014

Православните христијани денеска го слават Велики Четврток со што ќе отпочнат и Велигденските празници. Уште пред изгрејсонце домаќинките ги бојадисаа првите три црвени велигденски јајца, а црквата ...

Православните христијани се подготвуваат за големото чествување на Христовото воскресение

Попара - 17.04.2014

Денес е Велики четврток. Пред изгрејсонце домаќинките ги вапцаа првите три велигденски јајца со црвена боја- симбол на светата пролеана крв на Исус Христос.

Велики Четврток – почна чествувањето на Велигден

Макфакс - 17.04.2014

Православните христијани денеска го слават Велики Четврток со што ќе отпочнат и Велигденските празници. Уште пред изгрејсонце домаќинките ги бојадисаа првите три црвени велигденски јајца, а црквата ...

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ г.г. Стефан

Inpress - 17.04.2014

Скопје, 17. април 2014 (ИНПРЕС) Човекот е создаден за заедница, а не за да живее како единка, сам за себе. Затоа настанот на воскресението не повикува да го чуваме единството, духовно и национално, ...

Велигденска порака на г.г. Стефан

Утрински - 16.04.2014

Поглаварот на Македонската православна црква архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповест упати порака по повод претстојниот христијански празник ...

Сакате да бидете оригинални за Велигден? Еве како

Хитпортал - 16.04.2014

В четврток почнуваат Велигденските празници на овој ден уште пред изгрејсонце домаќинките ги вапцуваат првите три црвени велигденски јајца, а црквата на овој ден споменува за светото миење на нозете, ...

Велигденска порака на архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

А1 On - 16.04.2014

Поглаварот на Македонската православна црква архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан денеска до сите верници од православна вероисповест упати порака по повод претстојниот христијански ...

За велигденското јајце

Идивиди - 16.04.2014

Според христијанскиот обичај утре изутрина пред изгрејсонце, се вапцуваат првите велигденски јајца. Па не е лошо нешто повеќе да се знае околу велигденското јајце.

Г.г.Стефан: Христовото воскресение е неисцрпен извор за спасение

Н.Македонија - 16.04.2014

Поглаварот на Македонската православна црква архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан денеска до сите верници од православна вероисповест упати порака по повод претстојниот христијански ...

Велигденска порака на архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Канал5 - 16.04.2014

Поглаварот на Македонската православна црква архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан денеска до сите верници од православна вероисповест упати порака по повод претстојниот христијански ...

Велигденска порака на архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Сител - 16.04.2014

Поглаварот на Македонската православна црква архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан денеска до сите верници од православна вероисповест упати порака по повод претстојниот христијански ...

Г.г. Стефан: Да им правиме на другите тоа што сакаме другите да ни го прават

Вечер - 16.04.2014

Велигденска порака на архиепископот охридски и македонски Поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан, до сите верници од православна вероисповед упати порака по повод претстојниот христијански празник, ...

За велигденското јајце

Точка - 16.04.2014

Според христијанскиот обичај утре изутрина пред изгрејсонце, се вапцуваат првите велигденски јајца. Па не е лошо нешто повеќе да се знае околу велигденското јајце.

Велигденска порака на архиепископот Охридски и Македонски – г.г. Стефан

Телеграф - 16.04.2014

Благодатта од Христовото воскресение е неисцрпен извор за спасение, вели г.г. Стефан Поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот Охридски и Македонски, г.г.

За велигденското јајце

Нетпрес - 16.04.2014

Постојат повеќе толкувања околу символиката на велигденското јајце, како и причините и начинот на негово фарбање. Иако голем дел од обичаите кои го следат фарбањето (вапсувањето) се од сомнително ...

Велигденска порака на архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Lider - 16.04.2014

Поглаварот на Македонската православна црква архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан денеска до сите верници од православна вероисповест упати порака по повод претстојниот христијански ...

Велигденска порака на архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Денешен - 16.04.2014

Поглаварот на Македонската православна црква архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан денеска до сите верници од православна вероисповест упати порака по повод претстојниот христијански ...

Велики Четврток – почна чествувањето на Велигден

Тера - 15.04.2014

Православните христијани денеска го слават Велики Четврток со што ќе отпочнат и Велигденските празници. Уште пред изгрејсонце домаќинките ги бојадисаа првите три црвени велигденски јајца, а црквата ...

За значењето на Велигденските празници

Тера - 15.04.2014

В четврток почнуваат Велигденските празници на овој ден уште пред изгрејсонце домаќинките ги вапцуваат првите три црвени велигденски јајца, а црквата на овој ден споменува за светото миење на нозете, ...

Почна Страстната седмица

А1 On - 14.04.2014

За православните христијани денеска почна Страстната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота верниците ја ...

Почна Страстната седмица

Алфа - 14.04.2014

За православните христијани денеска почна Страстната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. За православните христијани денеска почна Страстната седмица, ...

Започна последната седмица од постот пред Велигден

+инфо - 14.04.2014

За православните христијани денеска почна Страстната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден, потсетува МИА. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота ...

Почна Страстната седмица

Сител - 14.04.2014

За православните христијани денеска почна Страстната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота верниците ја ...

Почна Страстната седмица

Канал5 - 14.04.2014

За православните христијани денеска почна Страстната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота верниците ја ...

Строг пост, молитви и покајание до Велигден

Вечер - 14.04.2014

Оваа недела се нарекува "страсна" според старословенскиот збор "страст" што значи страдање, трпение и болка, потсетување на последните земни денови на Исус Христос, неговото приведување и страдањето ...

Почна Страстната седмица

Бриф - 14.04.2014

За православните христијани денеска почна Страстната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота верниците ја ...

Почна Страстната, последна, недела од Велигденскиот пост

Тера - 14.04.2014

За православните христијани во понеделник почна Страстната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота верниците ...

Започна последната седмица од постот пред Велигден

Press24 - 14.04.2014

За православните христијани денеска почна Страстната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота верниците ја ...

Започна последната седмица од чесниот пост пред Велигден

Скопје инфо - 14.04.2014

За православните христијани денеска почна Страстната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота верниците ја ...

Почна Страстната седмица- последната недела од постот што му претходи на Велигден

Курир - 14.04.2014

За православните христијани денеска почна Страстната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота верниците ја ...

Почна Страстната, последна недела од Велигденскиот пост

Канал 77 - 14.04.2014

За православните христијани во понеделник почна Страстната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота верниците ...

Почна Страстната, последна, недела од Велигденскиот пост

Макфакс - 14.04.2014

За православните христијани во понеделник почна Страстната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота верниците ...

Почна Страстната седмица – недела на строг пост, молитви и покајание

Lider - 14.04.2014

За православните христијани денеска почна Страстната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота верниците ја ...

Почна последната седма недела од чесниот пост пред Велигден

Maxim - 14.04.2014

За православните христијани денеска почна Страстната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота верниците ја ...